dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 229 z 308
Pokaż wyniki od 4.561 do 4.580 z 6142
  1. #4561
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.644
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Więc gdyby było -20C, to po prostu poszedłbym podkręcić ogrzewanie 2 dni wcześniej
    A tu masz dla poszerzenia wiedzy:
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #4562
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    A więc kumpel właśnie skonczył montaż...

    Dom szkieletowy, agregat wisi na elewacji.

    Przy pierwszym uruchomieniu i nastawie 30'C na jednostce wewnątrz agregat jednak słychać lekko w domu. Po kilku minutach obroty spadały i teraz juz jest cichutko. Elewacja ma 15cm styro a ściana konstrukcyjna ma też 15cm. Wylot z jednostki mierzony termometrem ~50 stopni. Dom stoi od roku wiec wszystko jest wychłodzone ( nawet w lato bylo w nim przyjemnie chłodno ) . Nastawiłem teraz minimalnie ile sie da ( 16' ) i tak zostawiam. Za kilka dni się wprowadzamy to się podniesie. Teraz niech chodzi i wysusza wnętrze ( grzanie kozą raz na tydzień mało dawało ) . Klima 3,5kW z montażem 3000 . Domek parterowy 86m o bardzo prostej bryle

  3. #4563
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    A więc kumpel właśnie skonczył montaż...

    Dom szkieletowy, agregat wisi na elewacji.

    Przy pierwszym uruchomieniu i nastawie 30'C na jednostce wewnątrz agregat jednak słychać lekko w domu. Po kilku minutach obroty spadały i teraz juz jest cichutko. Elewacja ma 15cm styro a ściana konstrukcyjna ma też 15cm. Wylot z jednostki mierzony termometrem ~50 stopni. Dom stoi od roku wiec wszystko jest wychłodzone ( nawet w lato bylo w nim przyjemnie chłodno ) . Nastawiłem teraz minimalnie ile sie da ( 16' ) i tak zostawiam. Za kilka dni się wprowadzamy to się podniesie. Teraz niech chodzi i wysusza wnętrze ( grzanie kozą raz na tydzień mało dawało ) . Klima 3,5kW z montażem 3000 . Domek parterowy 86m o bardzo prostej bryle
    Gratulacje , fajnie. Bardzo tania ta klima jaki model ?

  4. #4564
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Bosch CL3000i 35E

  5. #4565
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Wow ciekawe dawaj znać jak się sprawuje

  6. #4566
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Czy to ciepło ściągane jest za darmo? Pojemność to wada nie zaleta. Idealną sytuacja jest dostarczanie tylko tyle energii ile jest potrzebne i zmniejszanie tej ilości stosownie do zysków. Wychłodzony w grudniu dom z dykty rozgrzeje się w ciągu 24h , betonoza do kwietnia.
    Czasami to ciepło jest za darmo np ze słońca.
    Nie za bardzo wiem co miało by wychłodzić w grudniu dom. Musiało by to być długotrwałe celowe działanie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #4567
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Czasami to ciepło jest za darmo np ze słońca.
    Nie za bardzo wiem co miało by wychłodzić w grudniu dom. Musiało by to być długotrwałe celowe działanie
    Istnieją różnego rodzaju domu, np:
    - mieszkalne całoroczne
    - letniskowe
    - rekreacyjne całoroczne
    I pewnie wiele, wiele innych ale mam nadzieje, że rozwiałem Twoje wątpliwości.

  8. #4568
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To chyba jak nie używany przy klimatyzatorze to nie problem , przy ogrzewaniu wodnym podłogowym można dac glikol ale też nie jest wieczny i ryzyko zawsze jakieś jest.
    Nie zrozumiałem tego zdania. Jaki glikol? Jaki klimatyzator?

    Jak dom nie używany, to w czym problem, bo na pewno nie w kosztach dodatkowych kilku grzejniczków elektrycznych, rozmieszczonych po pomieszczeniach. No chyba, że dom jest nieużywany przez cały czas, a jest używany z dnia na dzień - to wtedy akumulacja jest przeszkodą. Tylko co to za dom???
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #4569

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    przenieś klimatyzator na przeciwległą stronę nie będzie dmuchało na kanapy.
    jaka jest głośność klimatyzatora
    jaka jest jego moc cieplna przy -10
    jaki jest deklarowany minimalny pobór prądu

    Za ścianą przeciwległą jest garaż, więc by zamontować j.wewn. blisko ściany środkowej rury trzeba będzie puścić ze 3 metry po ścianie , i mam mocne obawy czy mi stamtąd ciepło dojdzie do kuchni, pomieszczenie ma długość ponad 9.5metra i kuchnia trochę "nie na szlaku" powietrza na wywiew reku. Faktycznie miejsce tam by nie dmuchało na kanapy jest najlepsze. Klima według producenta ma 4 poziomy 42 / 35 / 28 / 19 dB. Pdesign dla -10 jest 3,4, Q grzania 0,8÷6,8 kW przy mocy nominalnej na grzaniu 4.3 kW, pobór prądu nominalny 0,9 kW i nie mogę znaleźć deklarowanego minimalnego poboru w żadnym katalogu, ale się chwalą że mają niski.

  10. #4570

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    A więc kumpel właśnie skonczył montaż...

    Klima 3,5kW z montażem 3000 . Domek parterowy 86m o bardzo prostej bryle
    Gdzie to i kto te Bosche montuje w takiej cenie? Na all widzę cena z montażem w okolicy 4K.... Chcę sobie ze 3 klimy zamontować (1 na parterze i 2 na piętrze) i na razie nastawiam się na innego producenta, ale jak za półdarmo to może opłacę dojazd do siebie
    Ostatnio edytowane przez w40 ; 09-01-2023 o 00:10

  11. #4571
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Cytat Napisał w40 Zobacz post
    Gdzie to i kto te Bosche montuje w takiej cenie? Na all widzę cena z montażem w okolicy 4K.... Chcę sobie ze 3 klimy zamontować (1 na parterze i 2 na piętrze) i na razie nastawiam się na innego producenta, ale jak za półdarmo to może opłacę dojazd do siebie
    To cena dla mnie

    Kumpel pracuje jako monter pomp ciepła w dużej firmie ( kilka ekip po 3 osoby ) . Nie mają w ofercie klim ale jego szef to fajny facet. Panowie grudzień bedzie słabym miesiącem ( dużo wolnego i mało montaży pomp ) więc kto chce może sobie dorobić. Ja mam duże zniżki, kupie ponad 100 urządzeń , kto chce może znajomym w ramach relaksu zamontować. Nie wiem ile jego szef płacił za sztukę ale myślę ze jakieś 2200 max 2500 bo cos jeszcze trzeba zarobić za dniówkę ( tyle trwał montaż na spokojnie bez pośpiechu ) . Korytko miałem swoje, kabel został po budowie, rurki gazowe miał kumpel. W grudniu nie mialem jeszcze prądu wiec montaż zrobiliśmy teraz w weekend.

    P.S. moze tez byc tak ze jego szef dostał je gratis lub za malutką kwotę pod warunkiem ze kupi określoną ilosc pomp... Facet obraca milionami więc ma pewnie inne możliwości
    Ostatnio edytowane przez sito ; 09-01-2023 o 06:07

  12. #4572
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie zrozumiałem tego zdania. Jaki glikol? Jaki klimatyzator?

    Jak dom nie używany, to w czym problem, bo na pewno nie w kosztach dodatkowych kilku grzejniczków elektrycznych, rozmieszczonych po pomieszczeniach. No chyba, że dom jest nieużywany przez cały czas, a jest używany z dnia na dzień - to wtedy akumulacja jest przeszkodą. Tylko co to za dom???
    Chodzi o wodne centralne w domach nieogrzewanych w sposób ciągły że jest to ryzykowne i nawet dodanie do wody glikolu nie gwarantuje na wieczność że centralne nie zamarznie,
    Klimatyzator nie zamarznie

  13. #4573
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał w40 Zobacz post
    Za ścianą przeciwległą jest garaż, więc by zamontować j.wewn. blisko ściany środkowej rury trzeba będzie puścić ze 3 metry po ścianie , i mam mocne obawy czy mi stamtąd ciepło dojdzie do kuchni, pomieszczenie ma długość ponad 9.5metra i kuchnia trochę "nie na szlaku" powietrza na wywiew reku. Faktycznie miejsce tam by nie dmuchało na kanapy jest najlepsze. Klima według producenta ma 4 poziomy 42 / 35 / 28 / 19 dB. Pdesign dla -10 jest 3,4, Q grzania 0,8÷6,8 kW przy mocy nominalnej na grzaniu 4.3 kW, pobór prądu nominalny 0,9 kW i nie mogę znaleźć deklarowanego minimalnego poboru w żadnym katalogu, ale się chwalą że mają niski.
    Nie bardzo rozumiem, ale do 5 mb przewodów w klimatyzatorze to nie problem i nie wymaga dolewek czynnika. Max to ok 25 mb choć to chyba ekstremum. Jeżeli klimatyzator ma byc do gzrania to montaz na ścianie sobie daruj bo powstają duże ilości wody przy defrostach u lepiej nich to odpłynie do gruntu bezpośrednio niż po ścianie w przypadku montażu na ścianie. Moim zdaniem powietrze spokojnie doleci do kuchni i z 2 strony zyski cieplne w kuchni mniej będą wpływały na pracę klimatyzatora,

    Parametry są bardzo dobre z tego co piszesz. I głośność też bardzo OK. Daj znać jak to się sprawdzi w praktyce,

  14. #4574
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Istnieją różnego rodzaju domu, np:
    - mieszkalne całoroczne
    - letniskowe
    - rekreacyjne całoroczne
    I pewnie wiele, wiele innych ale mam nadzieje, że rozwiałem Twoje wątpliwości.
    Tylko większość domów to domy w których mieszkamy cały czas. Reszta to niszowy temat i zakładam że o takim nie rozmawiamy
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #4575
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Mój gree amber prestige 7kw przy minus 18-tu stopniach grzał cały dom czyli po podłogach jakieś ok 200m2 i szedł na mocy ok 1400-1900 watt ,mowa o przeróbce na pompę ciepła u młodego dom 70 m2 parter i 70m2 piętro haier sobie radził bez najmniejszego problemu też przy ok 18 stopniach mrozu bez grzałek bo ich nie ma ja też w samoróbce nie mam bo nie ma takiej potrzeby , mimo wszystko lepiej wydać za haiera 12-14 tys czy samoróbka na porządnej klimie za 6-8 tys niż wydawać 50 tys za pełną usługę ale to tylko moje zdanie bo potrafiłem a jak ktoś nie potrafi no cuż wiedza kosztuje i trza za nią bulić nic na to nie poradzimy.
    W nawiązaniu do "to tylko moje zdanie bo potrafiłem", czy możesz podesłać linki do materiałów instruktażowych jak to można samemu przerobić klimę na PC
    Zapotrzebowanie domu 13kW. Parter: klima Mitsubishi AP50 (do -5°C daje radę) + kominek + piec na ekowęgiel. Poddasze: kanałówka Thosiba SDI (GP561ATP-E) 5,6kW (do -20°C daje radę, dla mnie grzanie i klimatyzowanie kanałówką to bajka). Pobór energii na standby za 30dni gdy nie były używane: AP50 = 0,22897kWh (średnio 0,32W), Thoshiba 5,1812kWh (średnio 7,20W). Na grzaniu z poborem schodzą do minimum AP50 = 157W, SDI = 120W.

  16. #4576

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja nie widzę powodów do kompromisów, jak za gorąco bo slońce świeci , piekarnik działa i jeszcze sprzątam to jak klima nie wyłączy się to ja to zrobię , przy akumulacyjnej betonozie trzeba otwierać okna bo zanim wystygnie to trzeba znowu grzać takie to są "oszczędności" i komfort niebywały.
    Tragiczne myślenie. Ciekaw jestem jak szybko zmarzniesz w domu bez akumulacji, jak zabraknie prądu na kilka godzin...

  17. #4577
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Tragiczne myślenie. Ciekaw jestem jak szybko zmarzniesz w domu bez akumulacji, jak zabraknie prądu na kilka godzin...
    kilka godzin to raczej niema znaczenia
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #4578
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Chodzi o wodne centralne w domach nieogrzewanych w sposób ciągły że jest to ryzykowne i nawet dodanie do wody glikolu nie gwarantuje na wieczność że centralne nie zamarznie,
    Klimatyzator nie zamarznie
    Jak można dopuścić do zamarznięcia domu w środku?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #4579
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Tragiczne myślenie. Ciekaw jestem jak szybko zmarzniesz w domu bez akumulacji, jak zabraknie prądu na kilka godzin...
    Mieszkam od 19 lat i nie zmarzłem , nie jest to zadupie więc ostatnia awaria prądu była w lutym w 2004 roku. Bo linia od wysokiego do niskiego napięcia została zmodernizowana i wymieniana na ziemną. Nie ma to jednak znaczenia bo awaryjnie mam nieużywany od 2015 roku kominek z dgp grawitacyjnym.

  20. #4580
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak można dopuścić do zamarznięcia domu w środku?
    Tego sie nie dopuszcza tylko zamo zamarza jak nikogo nie ma w zimie. Nie każdy ma jeden do i nie mieszka w 3 jednocześnie tylko np w lecie

Strona 229 z 308

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony