dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 80
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Ja wybrałbym 10kW
    Ze wzgledu na lepsze wykorzystanie II taryfy ja bym dobrał 11 kW

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ze wzgledu na lepsze wykorzystanie II taryfy ja bym dobrał 11 kW
    Tez prawda.
    Napisałem to troche z przekąsem.
    Miedzy 9 a 12 kW jest duza róznica, prawdopodobnie sprzedawca ma taki typoszereg, warto czasem poszukać innego sprzedawcy.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    I wszystko jasne. OZC aktualne: 11,8 kW.
    Wprowadzone zmiany:
    - całkowicie pominięta w obliczeniach garderoba i wiatrołap (o takich oszczędnościach nie pomyślałam )
    - nieogrzewany garaż ma w obliczeniach przy -22stC na zewnątrz przyjęte 12stC!!! (chyba uwzględniono 2 silniki diesla włączone na noc )
    - zmieniony współczynnik przenikania ścian zewnętrznych, skoro 0,23 było za dużo, to wskoczyło 0,22 (dla przypomnienia wg moich obliczeń jest 0,19)
    - j.w. okien było 0,9 jest 0,7 ( u mnie 2 okna 0,7; pozostałe 14 sztuk 0,8 -0,86; 6 sztuk dachowe 1,3)
    - wszystkie ściany wewnętrzne zrobione z 12 cm silikatów (u mnie część jest 24 cm)
    - no i dach - wg ozc będzie 18 cm wełny (a planowałam 30 cm)

    OZC z WM nie otrzymałam. Pan nie przyjechał-przesłał tylko mailem "poprawione" ozc. Na budowie zobaczymy się podobno "jutro", jak od 2 tygodni.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej policz tak zgrubnie masz pewnie U dachu i m2 znasz to obliczysz straty ciepła przy 18cm i alternatywnie przy 30cm izolacji i różnicę odejmij od OZC

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    jeszcze jedno też mi się wydaje dużo sprawdź czy licząc przegrody nie policzył 2xokien czyli od powierzchni ściany odjął okna mam wrażenie że jest tam jakiś duży błąd

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Może mój przypadek w czymś pomoże. Mam chatkę 300m2 +nieizolowane od domu: garaż + pomieszczenie gospodarcze + kotłownię (razem ok 70 m2). Wszystko w bryle budynku. OZC wskazywało niespełna 11kW + CWU.
    Kupiłem pompę 9kW powietrzną, mam też kominek. Pompa daje radę bez problemów. Ostatnie zimy spowodowały, że ok.95% czasu ogrzewam tylko w drugiej taryfie. Kominek używany sporadycznie (przez 4 sezony prawie 940kg brykietu poszła z dymem). Sam jestem zaskoczony, że pompa tak fajnie się sprawdza. Muszę jednak przyznać, że planowałem po roku od wybudowania domu zamontować na piętrze klimatyzator z funkcja grzania. Rekompensowałby on zimą niedobór mocy pompy a latem chłodził. Pomysł ten świetnie się sprawdził u mojego kolegi. Wychodzi jednak na to, że na razie klima do grzania nie jest konieczna. A troszkę szkoda bo moja żona nie chce klimatyzacji do chłodzenia. Obecnie w tej kwestii mamy pat.

    PS. Mam WM frapola classic 550, okna 0,7, 20cm styro na ścianach, 15 w podłodze i od 20cm do 35 cm wełny na górze. Dom szczelny.
    Życzę dużo ciepła za małą kasę.
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 06-09-2016 o 20:23

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ze wzgledu na lepsze wykorzystanie II taryfy ja bym dobrał 11 kW
    Panasonic Aquarea ma tylko 9 i 12 kW, więc sam nie wiem, które z tych wybrać.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Może mój przypadek w czymś pomoże. Mam chatkę 300m2 +nieizolowane od domu: garaż + pomieszczenie gospodarcze + kotłownię (razem ok 70 m2). Wszystko w bryle budynku. OZC wskazywało niespełna 11kW + CWU.
    Kupiłem pompę 9kW powietrzną, mam też kominek. Pompa daje radę bez problemów. Ostatnie zimy spowodowały, że ok.95% czasu ogrzewam tylko w drugiej taryfie. Kominek używany sporadycznie (przez 4 sezony prawie 940kg brykietu poszła z dymem). Sam jestem zaskoczony, że pompa tak fajnie się sprawdza. Muszę jednak przyznać, że planowałem po roku od wybudowania domu zamontować na piętrze klimatyzator z funkcja grzania. Rekompensowałby on zimą niedobór mocy pompy a latem chłodził. Pomysł ten świetnie się sprawdził u mojego kolegi. Wychodzi jednak na to, że na razie klima do grzania nie jest konieczna. A troszkę szkoda bo moja żona nie chce klimatyzacji do chłodzenia. Obecnie w tej kwestii mamy pat.

    PS. Mam WM frapola classic 550, okna 0,7, 20cm styro na ścianach, 15 w podłodze i od 20cm do 35 cm wełny na górze. Dom szczelny.
    Życzę dużo ciepła za małą kasę.
    Wniosek jest prosty, ozc przeszacowane/niedokładne/mało wiarygodne* (niepotrzebne skreslic) , nawet biorąc poprawkę na lagodne zimy.
    Z praktyki (mojej) wynika ze projektowe obciązenie cieplne jest praktycznie zawsze przeszacowane, głownie z powodu zbyt duzych strat na wentylację o ok 15-20%.
    Inaczej sie ma rzecz z zapotrzebowaniem na ciepło tu róznice są zwykle na minus i wahają sie od -15% do 5%.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 06-09-2016 o 22:34

  9. #49

    Domyślnie

    trudno się nie zgodzić....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Teraz już wszystko jasne...ale tym razem tak naprawdę Dziękuję bardzo forumowemu asoltowi, który dokonał prawidłowych obliczeń i co najważniejsze udzielił mi obszernych informacji i rad. A co do wyliczeń, wynika z nich co następuje: OZC 8,9 kW plus CWU jakieś 0,6 - 1 kW co daje nam 9,5-9,9 kW. Pompa 9,7 Vitocal G 200 , do tego kominek z rozprowadzeniem powietrza. Ja się uspokoiłam trochę i myślę, że może się to udać...ale zobaczymy! Nauczka na przyszłość - najpierw prawidłowe wyliczenia, potem dopiero umowa na pompę i całą instalację. No chyba, że ktoś lubi nieprzespane noce i siwiznę w tydzień Teraz rozmyślam czy taryfa G12 czy G12w.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Z praktyki (mojej) wynika ze projektowe obciązenie cieplne jest praktycznie zawsze przeszacowane, głownie z powodu zbyt duzych strat na wentylację o ok 15-20%. Inaczej sie ma rzecz z zapotrzebowaniem na ciepło tu róznice są zwykle na minus i wahają sie od -15% do 5%.
    I dlatego nie zgodzę się z Twoją tezą odnośnie rozumowania. Moc cieplna OZC=8,9 kW ( 245m2 ) - już zawiera moc dla CWU i dlatego proponuje wybór jaki zaproponował asaselllo a dokładnie to 9 kW/3f/TCap +grzałki 6 kW. Pompa ta zapewnia przy temp. zewnętrznej -15 C ,moc grzewczą 9 kW .Ogrzewanie masz całość podłogowe , a tym samym dużą
    akumulacyjność cieplną w układzie i mozliwość wykorzystania II taryfy.PC będzie mało taktować , bo PC będzie szyta na miarę .Cena na pewno b.konkurencyjna i bardzo chwalona ;http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page177 .Takiego zainteresowania nie ma żadna inna marka .
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 25-11-2016 o 14:12

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    I.
    PC będzie mało taktować , bo PC będzie szyta na miarę
    prymitywne on/offy przewymiarowane nie taktują(mogą taktować gdy przewymiarowanie jest masakryczne lub jest skopana instalacja), a co dopiero inwertery
    nie wiedzieć dlaczego, ostatnio temat taktowania się często przewija

    Projektowe obciążenie cieplne nie zawiera mocy na CWU, było o tym niedawno w innym wątku
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #53
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    prymitywne on/offy przewymiarowane nie taktują(mogą taktować gdy przewymiarowanie jest masakryczne lub jest skopana instalacja), a co dopiero inwertery
    nie wiedzieć dlaczego, ostatnio temat taktowania się często przewija

    Projektowe obciążenie cieplne nie zawiera mocy na CWU, było o tym niedawno w innym wątku
    No ja mam mocno przewymiarowana i nie taktuje,ba,mam zasobnik najtańszy galmetowski z jedną pojedynczą wezownica i też nie taktuje.
    Nie wiem skąd temat taktowania przy inwerterach.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Moc cieplna OZC=8,9 kW ( 245m2 ) - już zawiera moc dla CWU
    .
    Dla mnie to nowosc, jezeli zawiera to wg jakiej normy, reguły, zasady jest liczona? Nie wiem, moze cos w miedzyczasie sie zmieniło w metodyce, rozporządzeniach a ja to przeoczyłem.

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No ja mam mocno przewymiarowana i nie taktuje,ba,mam zasobnik najtańszy galmetowski z jedną pojedynczą wezownica i też nie taktuje.
    Nie wiem skąd temat taktowania przy inwerterach.
    Tylko się nie wściekaj,
    jeśli dobrze pamiętam masz obciążenie ok 3,5kW , a PC moc 9kW .
    Chyba jako taktowanie myślimy o bardzo krótkich przerwach w pracy sprężarki.
    Wstępnie można wywnioskować , że masz przewymiarowaną PC i niski przepływ- wtedy rzeczywiście wg wzoru na moc cieplną , zamiast 9 kW masz połowę- i wszystko Ci bangla.Jeśli masz t-capa , to jego min moc 3,5kW.Tylko tyle potrzebujesz w największe mrozy, to ile potrzebujesz kiedy jest +2st?
    Nie wiem jak sterujesz PC- ale tak to wygląda, może sztucznie obniżyłeś moc.Ok-podłogówka i grzanie w T2 , ale przy pełnej sprawności chyba trudno zapanować nad takim przewymiarowaniem.
    To tylko teoria...

    PS
    Postaraj się nie ....(być grzecznym)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Arturo- napisał byś coś o swoim domu w stopce?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A tak jeszcze spytam w mojej sprawie żeby mieć orientację w temacie: "przewymiarowana"... przy moim OZC 8,9 kW plus CWU 0,6-1 kW ta pompa 9,7 kWh to jest tak na miarę szyta czy trochę przewymiarowana??? - pewnie z reku starczyłaby jakaś pompa 7-ka ale jest 9,7 kW i grzałka 3/6/9 kW i o to pytam. Nadmienię, że pompa już uruchomiona wieczorem, wygrzewa chałupę, na dworze 0stC a my po nocy grzania mamy już 9stC. Pech że po 23 h działania sprężarki wywalił błąd i pompa się wyłączyła - cały czas instalacja się odpowietrzała i jakiś duży pęcherz powietrza poszedł po całości i nagle ciśnienie ostro spadło (błąd pompa ciepła A9, obieg chłodniczy shd C9 )...11stC w chacie - bez zamontowanych drzwi zewnętrznych i wewnętrznych w momencie awarii - drzwi zewnętrzne to tymczasowo ułożony styro - a po nocy bez grzania spadło do 9stC.. to chyba się dobrze ociepliliśmy ale za wcześnie to oceniać. Znalazłam właściciela telefonu Kat z wbudowaną kamerą termowizyjną (takie rzeczy na tym świecie!), więc za tydzień czy dwa grzania sprawdzę chałupę
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  18. #58

    Domyślnie

    na mój gust to ani na miarę, ani przewymiarowana, tylko niedowymiarowana. Bo te 9,7kw, to ta pompa nie ma dla -20C na zewnątrz.
    te 9,7kw to ona pewnie ma dla parametrów 7/35. Co wcale nie znaczy że jest źle dobrana(jaka to dokładnie pompa???).....kiedyś niedowymiarowanie PC było bardzo powszechne....tylko proszę nie być zdziwionym, że grzałka będzie pracować....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Co wcale nie znaczy że jest źle dobrana(jaka to dokładnie pompa???)....
    Viessman Vitocal 200G 9,7 kW plus grzałka 3/6/9kW plus kominek z DGP na salon, sypialnię główną (zamieszkałą przez inwestorów) i korytarze piętro parter (pomieszczenia w najbliższym sąsiedztwie do kominka)- pootwieram drzwi do reszty pokoi z korytarza, rozwiązanie na razie bo nie rozprowadzę po całej chałupie teraz, bo nie ma mieszkańców poza inwestorami ani kasy...

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    na mój gust to ani na miarę, ani przewymiarowana, tylko niedowymiarowana. Bo te 9,7kw, to ta pompa nie ma dla -20C na zewnątrz.
    te 9,7kw to ona pewnie ma dla parametrów 7/35.
    ...i znów się czegoś nauczę: co to te 7/35 i jasne, pewnie przy -20stC (a co dopiero -35stC, tak to w Polsce) będzie krucho - głównie w kieszeni, wiem...ale ktoś kto nie mieszka dotychczas w starym domu zimą - a raczej teraz , i ma 13-19stC na plusie w porywach odłoży tą kasę na same grzałki...tylko wydawałoby się (mi się?) że jak OZC 9,9kW to pompa 9,7 będzie ok ...serio...czekam na uświadamianie - konstruktywne! zaznaczam, że już po zawodach: dofinansowanie na pompę 9,7 kW już poszło i ona od 1,5 dnia już działa...już nic nie zmienię... ale może mogę coś na sterowniku zdziałać ???... siedząc w kapturze szaliku i rękawiczkach w starym domu piszę do Was ja
    Dom 245 m2 ogrzewanie podłogowe i garaż lekko dogrzewany 40m2 oddzielony od chaty styro od wewnątrz ściany i strop, ściana porotherm 30cm plus 15 cm styro grafitowy i ocieplenie dachu 28 cm wełny Isover super mata - jak zakumam jak, wrzucę to w stopkę
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    PS. i stąd właśnie moje pytanie.. myślałam, że jestem szyta na miarę lub przewymiarowana, a się okazuje, że i niedowymiarowana być mogę...znaczy pompa (znaczy chyba i ja, bo ta budowa to całe moje życie). Kiedy jest przewymiarowana, kiedy poniżej "normy", a kiedy w sam raz? bo nie łapię?... masz OZC 10 kW pompę 21kW, miliony na koncie i masz ciepło, masz OZC 15 kW, pompę 6kW i zasuwasz dokładając do kominka, niewiele wydajesz na rachunki i masz ciepło...Bardzo Was speców wszystkich przepraszam za durne pewnie pytania, ale ja znam się na czym innym, a domu też potrzebuję i zbudować go do końca muszę. OZC 9,9 kW i pompa 9,7 kW z grzałką i kominek z DGP (nie wiem jaka moc jeszcze...a jaką brać?).... pytam Będzie ok?
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony