To teraz garść moich obliczeń. Na początek trochę założeń:

  • Wszystko jest oparte na założeniach i matematyce. Praktyka w 100% się z tym nie musi pokrywać.
  • Założenie jest takie, że jeżeli PC działa, to działa(może działać) z pełną mocą, a dom wszystko odbiera i akumuluje. Jest to pewne uproszczenie, bo PC od startu nie działa od razu z pełną mocą, a poniżej -15C T-CAP też nie działa z pełną mocą.
  • CWU całkowicie grzana w taniej strefie.
  • Taryfa G12W dla PGE mazowieckie - 10h taniej w tygodniu i cały weekend. Ceny za 1kWh 0,36/0,66zł.
  • COP obliczony liniowo na podstawie COP z katalogu dla temp 2, -7, -15 - danych z dokładnością do 1C chyba producent nie podaje (nie szukałem). Nie uwzględnia też grzałki(IMO nieistotnej).
  • I tak nie zakładam CO wyłącznie w taniej strefie. Nawet jeżeli fizycznie jest to możliwe, widzę, że wielu użytkowników informuje, że bardziej komfortowo jest dogrzewając w drogiej (10-25%). Ja przyjąłem 20%, bo 20-25% również zakładałem porównując u siebie PC do gazu.
  • Dane dotyczące temperatur dla Warszawy wzięte z portpc.


Reszta założeń widoczna w excelu. Można sobie pobrać i pozmieniać. Link

Moje wnioski są takie, że przy domu o obciążeniu 9kW w III strefie, T-CAPem o mocy 9kW opędzi się CO w "taniej" tylko w temp dodatnich. Uwzględniając CWU i już wspomniane 20% w drogiej. Poniżej trzeba się wspomagać większym udziałem drogiej.

Na pierwszy rzut oka tragedia. Ale następna PC - T-CAP 12kW to już dodatkowe 3500zł (ceny z allegro). 3500zł żeby oszczędzić 0,30gr (0,36 vs. 0,66 ) na kWh. Czyli ~12 000kWh. A i tak w taniej opędzimy do -7/-8C.

Teraz podstawiając dane z portpc i ilość godzin z daną temperaturą wygląda na to, że zwrot nastąpi po... 65 latach. Ponieważ dla mnie dane portpc są jednak trochę optymistyczne(chociażby patrząc na tegoroczną zimę) pomnożyłem je przez 2. Jeżeli przyjąć, że sezon trwa 180 dni, daje to ~46% czasu z temp ujemną. Założenie więc raczej pesymistyczne. Daje to i tak zwrot ok. 33 lat. PC tyle nie pochodzi. Na pewno przy innych szeregach mocy PC i domach wyjdzie inaczej. Dlatego załączyłem excela żeby sobie policzyć.

Tylko, że... mogłem się walnąć w obliczeniach. Jeszcze raz Link