dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Temat: Sztoker 12

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie Sztoker 12

    Po czterech miesiącach wertowania for i opinii, wybór mój padł na kocioł Sztoker 12kw, powierzchnia domu 105 m2.



    Kocioł pracuje trzeci dzień i jestem na razie bardzo zadowolony, jaki to komfort jak nie trzeba co pół godziny latać do kotłowni.
    W domu cieplutko, przez całą dobę jednakowa temperatura, teraz pozostaje tylko rozgryźć ustawienia sterownika i dobrać odpowiednie ustawienia.
    W tej chwili mam włączony Pid i takie ustawienia:





    Tak wygląda palenisko



    Nie wiem jak ustawić sterownik aby w nocy temperatura była niższa i jak sprawdzić ile kocioł zużywa groszku. Pewnie jest to wszystko w instrukcji ale nie miałem czasu aby wszystko przeczytać.
    Dzisiaj o godzinie 16,00 miną dwie doby pracy kotła, wsypałem do zasobnika 50 kg groszku i wydaje mi się że do 16,00 wystarczy. Spalanie wychodzi 25kg/doba, jak włączone były ustawienia ręczne to kocioł pobierał więcej opału, teraz testuje na włączonym Pid i wydaje mi się że pobiera sporo mniej.
    Bardzo proszę o rady i opinie.
    Ostatnio edytowane przez edwars ; 07-03-2019 o 08:22

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Jak nowy domek to na 100 m2 brałbym jak nic pompę - no ale jak masz już kociołek to trzeba się cieszyć a później za parę lat. go wymienisz.

    Spalanie duże ale jak to nowy dom to musi się wygrzać. Ja w pierwszy sezon miałem spalanie o 1 tonę większe w porównaniu do drugiego sezonu https://www.czp.pl/cieplnik/index.php .


    Na forum jest sporo użytkowników sztokera to Ci w ustawieniach zapewne pomogą.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Jak nowy domek to na 100 m2 brałbym jak nic pompę.
    Pompa to spory wydatek

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Spalanie duże ale jak to nowy dom to musi się wygrzać.
    Dom nie jest nowy, spalanie też mi się wydaje że za duże, mam nadzieją że jak ogarnę ustawienia sterownika to będzie mniej.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    Jak chata była wychłodzona to trochę wciągnie. Dopiero za kilka dni się wszystko ustabilizuje, musi się wszystko wygrzać - ściany, meble. U mnie obecnie spalanie około 21kg na 300m2, ruska 29 mj.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafcioa4 Zobacz post
    Jak chata była wychłodzona to trochę wciągnie..
    Chata nie była wychłodzona bo wcześniej było palone, może podpowie mi ktoś jak z ustawieniami, czy takie jak na zdjęciach są dobre?.

  6. #6

    Domyślnie

    W kwestii nastaw nie podpowiem ale jak na ten metraź i obecne temperatury, spalanie spore.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie

    Czy temperatura zadana może być tylko 40-45 stopni, przeczytałem gdzieś że ustawiając taką temperaturę, skracamy żywotność kotła. Kiedy ustawię 50 czy 55 stopni, mam w domu za gorąco, na włączonym pid kocioł spala 25 kg. groszku na dobę.
    Ostatnio edytowane przez edwars ; 08-03-2019 o 07:58

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Widzę że jednak wcisnęli Ci 12-tkę.
    Jest coś takiego jak zawory termostatyczne na grzejniki czy zawory mieszające żeby nie zakatować kotła za 3 lata niskimi temperaturami.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Widzę że jednak wcisnęli Ci 12-tkę.
    Dlaczego wcisnęli ?

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Jest coś takiego jak zawory termostatyczne na grzejniki czy zawory mieszające żeby nie zakatować kotła za 3 lata niskimi temperaturami.
    No właśnie, przed chwilą dzwoniłem do firmy i to samo usłyszałem. Jaką temperaturę zadaną ustawić na sterowniku żeby mu nie skracać żywotności, 50, 55 czy 60 stopni.
    I jeszcze jedno, ustawione mam podawanie 5 sek. a przerwa 50 sek, jak powinienem ustawić wentylator?.
    Ostatnio edytowane przez edwars ; 08-03-2019 o 09:43

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jak Ci radziłem jakiś czas temu: zacząłbym od przeczytania DTR-ki.
    Pierwszym w kolejce do Twoich pytań jest instalator, drugi ten co Ci sprzedał ten kocioł.
    Przy takiej pogodzie myślę że nie potrzebujesz tam więcej jak 2 do 2,5 kW max a spalanie 25kg/dobę to średnio około 5kW, myślę że na razie połowę wyrzucasz w komin a połowa idzie w rury.

  11. #11

    Domyślnie

    Cobra2 obsługuje siłownik mieszacza, czyli można mieć na kotle 50 a na dom puścić np.40, bo teraz tyle wystarczy
    Albo 50na kotle i zawory na grzejnikach na 2 - 3*

    Na fotce na ścianie zdaje sie jest ręczny zawór 3d, do czego on ma służyć? Jak tam możesz obniżać na dom, to zostaw na kotle 50 a mocniej skręć ten zawór

    8 od 12 różni się tylko szerokością wymiennika i ma mniejszy kosz zasypowy na czapkę śliwek a w 12kW ten kosz też do wielkich nie należy.


    Nastaw nie pokazałeś, sa w menu spalanie, one mają byc takie, aby opał dany dopalić, jak masz 5sek / 50sek dla pełnej mocy, to kwestia tylko powietrza na dany węgiel, jak styknie 55%m, to ok, jak jeszcze mniej, to super a jak dany węgiel potrzebuje więcej powietrza - podnosisz górna granicę na np. 70%
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Pierwszym w kolejce do Twoich pytań jest instalator, drugi ten co Ci sprzedał ten kocioł.
    A trzeci…… forum.murator.pl i tak jest w rzeczywistości, najważniejsze że wszyscy wywiązali się ze swoich zadań i próbują mi pomagać.

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Przy takiej pogodzie myślę że nie potrzebujesz tam więcej jak 2 do 2,5 kW max a spalanie 25kg/dobę to średnio około 5kW, myślę że na razie połowę wyrzucasz w komin a połowa idzie w rury.
    Zużycie opału spadło do 17 kg na dobę, jeszcze trochę praktyki i będzie dobrze.

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Cobra2 obsługuje siłownik mieszacza, czyli można mieć na kotle 50 a na dom puścić np.40, bo teraz tyle wystarczy
    Na fotce na ścianie zdaje sie jest ręczny zawór 3d, do czego on ma służyć? Jak tam możesz obniżać na dom, to zostaw na kotle 50 a mocniej skręć ten zawór
    Nastaw nie pokazałeś, sa w menu spalanie, one mają byc takie, aby opał dany dopalić, jak masz 5sek / 50sek dla pełnej mocy, to kwestia tylko powietrza na dany węgiel, jak styknie 55%m, to ok, jak jeszcze mniej, to super a jak dany węgiel potrzebuje więcej powietrza - podnosisz górna granicę na np. 70%
    Dzięki za odpowiedź, zaczynam pomału to oganiać.i odpoczywam od starego kopciucha.
    Ostatnio edytowane przez edwars ; 09-03-2019 o 05:26

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    A ja myślę ( patrząc na pierwsze zdjęcie), że powinien zmienić instalatora.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Raczej za późno na wszystko.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    A ja myślę ( patrząc na pierwsze zdjęcie), że powinien zmienić instalatora.
    Coś jest źle według Ciebie?

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Raczej za późno na wszystko.
    karoka65 może Ty podpowiesz co jest źle.
    Ostatnio edytowane przez edwars ; 16-03-2019 o 17:01

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Gdzie jest zabezpieczenie kotła i czemu ma służyć ten zawór 3d?
    Zrób zdjęcia z innej strony.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edwars
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    Warszawa-Basinów
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    czemu ma służyć ten zawór 3d? Zrób zdjęcia z innej strony.
    Żebym to ja wiedział, nie mam pojęcia o hydraulice dlatego liczę na opinie speców, uważasz że ten zawór 3d jest nie potrzebny ?.
    Poniżej zdjęcia z innego ujęcia




  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeśli ten zawór ma służyć do podniesienia temp. powrotu to w jego miejsce dałbym zwykły trojak i zawór grzybkowy (zostałyby 2-stówy w kieszeni), a jeżeli ma to służyć jako mieszanie na instalację to powinien być przed pompą. Tak jak pisałem wyżej, instalacja i kocioł jest źle zabezpieczona. Przeczytaj dokładnie instrukcję. tam masz napisane i pokazane jak ma być zabezpieczony kocioł. Patrz też warunki gwarancji pkt 7.

  19. #19

    Domyślnie

    Nie widzę w ogóle zabezpieczenia ani w układzie zamkniętym ( zawór bezpieczeństwa, przeponowe naczynie wzbiorcze i inne dodatkowe rzeczy) ani w układzie otwartym ( otwarte naczynie wzbiorcze i odpowiednie rury do tego). Chyba, że zdjęcia tego nie pokazują.

  20. #20

    Domyślnie

    Co do samego zaworu mieszającego to zamontowany jest jako rozdzielacz (za pompą), czyli ma szanse pełnić funkcje ochrony powortu

    Reszta to zgadywanie, bo nie widać zabezpieczeń. (z zasilania) Może są na powrocie zrobione?

    Plus pytanie co z bojlerem (CWU) czy to ma grzać kocioł, czy ciepła woda jest poza tym kotłem?
    Teraz jak bojler jest za tym 3d, to tak średnio fajnie, na kotle jest osobne wyjście (wkręcono tam korek) i bezpośrednio z niego można było pociągnąc do bojlera
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony