dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 509 z 1521
Pokaż wyniki od 10.161 do 10.180 z 30404
  1. #10161

    Domyślnie

    Mam taki problemik:

    Podłogówkę mam podzieloną na 2 rozdzielacze (parter, poddasze), obserwowałem dzisiaj temperatury w PCi i przez ponad 30min temp. powrotu nie wzrosła nawet o 0,1stC.
    Jak zakręciłem jeden rozdzielacz to temp. momentalnie zaczęła rosnąć.
    Rozumiem że obieg nagle zrobił się o połowę mniejszy, ale w takim razie jak 2 rozdzielacze są odkręcone to najwyżej powinno 2x wolniej rosnąć a tu ani drgnie.

    W obu rozdzielaczach po 6 obwodów, pętle wszystkie podobne długości, nie kumam o co biega.

  2. #10162

    Domyślnie

    Cytat Napisał a&zb
    Rozumiem że ceny detaliczne tych komponentów są niższe niż części zamiennych do aut, gdzie próba złożenia składaka daje koszt 3-5 razy wyższy.
    Nie porównuj auta z PC. Jeśli chodzi o złożoność i trudność budowy jakiegokolwiek auta to nie ten rząd wielkości.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #10163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinok
    W obu rozdzielaczach po 6 obwodów, pętle wszystkie podobne długości, nie kumam o co biega.
    Masz 24 rurki do i z podłogówki - sprawdź ręką, które rurki wychodzące z rozdzielaczy są zimne, a które ciepłe i jak to się zmienia w czasie. Czy ich temperatury są jednakowe, czy nie. Temperatury wszystkich rurek zasilania wychodzących z rozdzielacza do podłogówki powinny być równe (zbliżone). Tak samo dla wszystkich powrotów. Może to nasunie jakieś wyjaśnienie i znajdziesz felern-ą(e) pętl-ę(e). Może gdzieś grzejesz jakiś mostek termiczny, może garaż, może coś masz zakręcone, a może jeszcze coś innego ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #10164

    Domyślnie

    Sprawdzałem organoleptycznie temp. podłogi, wszędzie temp. wydaje się być podobna, specjalnie przyjrzałem się przy samych drzwiach tarasowych i balkonowych ale nawet trochę chłodniej tam nie ma.
    Łatwiej przyszłoby mi to zrozumieć jakby po zamknięciu parteru temp. rosła szybko grzejąc samo poddasze, bo chyba do gruntu straty dużo większe, ale jest odwrotnie.
    Mam po 1 drabince w łazienkach ale te obwody mam zakręcone.
    Garaż mam nie ogrzewany.

  5. #10165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinok
    Sprawdzałem organoleptycznie temp. podłogi
    Różnice w temp. podłogi nie są duże i trudno je organoleptycznie dokładnie sprawdzić. Sprawdź rurki przy rozdzielaczach - dużo łatwiej zauważyć różnice.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #10166

    Domyślnie

    Z rurkami się macam przy każdej okazji, te obwody które mam zakręcone ( np. drabinki) są wyraźnie zimne. Temperatury na zasilaniach podobne i na powrotach też.
    Generalnie do 20stC w ciągu kilku dni udało mi się nagrzać w domu więc ogrzewanie działa.
    Różnica między parterem a poddaszem było 0,5st czyli jest OK.
    Chciałem tylko zrozumieć dlaczego grzejąc połowę układu temp rośnie bardzo szybko a włączając drugą połowę zwalnia masakrycznie, chociaż powinno najwyżej 2x wolniej.

    Edit: tak sobie myślę że cała ta opisana sytuacja miała miejsce po 2 godzinnym wietrzeniu domu (wszystkie okna otwarte).Może po prostu podłogę na poddaszu bardzo wychłodziłem, dużo bardziej niż na parterze ?

  7. #10167

    Domyślnie

    Przez 2h bardzo silnego wietrzenia może rzeczywiście wychłodziłeś mocno podłogę, ale żeby aż taki był efekt ?... Chyba musisz to poobserwować w dłuższej perspektywie czasowej robiąc eksperymenty kilka razy w stabilnych warunkach bez wietrzenia. Może się to nie powtórzy. Ogrzewanie Ci działa, więc jest OK. Gdy w ubiegłym roku nagrzewałem dom z 10 do 20 stopni, to zabieg trwał tydzień, ale po 8kW trudno się było spodziewać błyskawicznego nagrzania murów .
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #10168
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    phoenix*

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    202
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Włącz tryb "Przerywany" i podłącz pod styki pompy DZ również pompę GZ.
    20 sekund wystarczy, żeby ustalić warunki pracy GZ.
    jezeli wylaczymy pompe obiegowa GZ to skad ta nasza Nibe bedzie wiedziec ze czas juz na grzanie i trzeba wlaczyc pompki DZ I GZ ? wtedy bedzie opierac sie na temp wody stojacej w rurach przy samej pompie czy gdzies tam gdzei ten czujnik jest. Nie bedzie to troche falszywa temp? w pompie szybciej wystygnie niz w jastrychu chyba

  9. #10169

    Domyślnie

    Temperatura miała być zbierana z pokojówki- o to chodziło.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  10. #10170
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie

    TypeR, możesz zdradzić jakieś szczegóły dot. kosztów montażu i zakupu całego układu?
    Jestem na etapie wyboru, ta wiedza może być pomocna
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

  11. #10171

    Domyślnie Chłodzenie pasywne

    Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?

    Ciekawi mnie jak to działa w praktyce.

    Bo teoretycznie pomysł jest ciekawy - stosunkowo niewielkie koszty dodatkowej inwestycji, niskie koszty eksploatacji, przyjemny chłodek w letnie upały

    Ale to teoria.

    A co na to praktycy?
    margask
    opolszczyzna

  12. #10172
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Chłodzenie pasywne

    Cytat Napisał margask
    Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?
    Latem ze 2 razy z tego rozwiązania korzystałem. Włączyłem chłodzenie podłogówki, gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnęła 25 st. C (na zewnątrz dochodziła do 30 st. C). Temperatura zaczęła wolno spadać.
    Po zmianie pompy ciepła taką opcję sobie pozostawiłem. Służy do tego wymiennik płytowy (w centrum nad pompą ciepła) :

  13. #10173
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Temperatura miała być zbierana z pokojówki- o to chodziło.
    Dokładnie tak. Sterownik pokojowy pełni w tym układzie rolę nadrzędną - decyduje czy trzeba grzać, czy nie. Jak już się grzanie rozpocznie, to sterownik pokojowy ustala właściwą temperaturę w obiegu grzewczym.

  14. #10174
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie Re: Chłodzenie pasywne

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał margask
    Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?
    Latem ze 2 razy z tego rozwiązania korzystałem. Włączyłem chłodzenie podłogówki, gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnęła 25 st. C (na zewnątrz dochodziła do 30 st. C). Temperatura zaczęła wolno spadać.
    Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?
    Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.
    Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

  15. #10175

    Domyślnie Re: Chłodzenie pasywne

    Cytat Napisał StolarzS
    Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?
    Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.
    Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...
    A ja sie zastanawiam co z punktem rosy ? Henok - jak to sie zachowywalo - jakie temperatury puszczales w obieg i jaka temp. mogla miec podloga ? Kiedys spojrzalem przez to w tabelke dot. wystepowania punktu rosy i wychodzilo ze nie mozna schodzic z podloga ponizej 18-19st C bo zacznie "plakac". Opisz cos wiecej! Bo wlasnie mam zwracac jeden "nadmiarowy" wymiennik ciepla, a moze by go warto przechomikowac do lata ?
    pozdr.

  16. #10176
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Chłodzenie pasywne

    Cytat Napisał Daga&Adam
    Cytat Napisał StolarzS
    Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?
    Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.
    Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...
    A ja sie zastanawiam co z punktem rosy ? Henok - jak to sie zachowywalo - jakie temperatury puszczales w obieg i jaka temp. mogla miec podloga ? Kiedys spojrzalem przez to w tabelke dot. wystepowania punktu rosy i wychodzilo ze nie mozna schodzic z podloga ponizej 18-19st C bo zacznie "plakac". Opisz cos wiecej! Bo wlasnie mam zwracac jeden "nadmiarowy" wymiennik ciepla, a moze by go warto przechomikowac do lata ?
    Oczywiście chłodzenie powietrza jest bardziej skuteczne, ale też efekt takiego działania jest krótkotrwały. Koszt energii zużywanej przez klimatyzator także nie jest bez znaczenia.
    Mój dom w zasadzie radził sobie z upałami bez problemu. Stosunkowo szeroki okap i odpowiednio od południa umieszczone okna powodują, że słońce w niewielkim stopniu tylko nagrzewa dom. Dodatkowo mam rolety zewnetrzne, które wykorzystuje latem zwłaszcza d strony zachodniej.
    Konieczność chłodzenia wynikała głównie z dodatkowego ciepła w prowadzonego do budynku (o ile pamiętam, to było coś pieczone ).

    Jak pisałem chłodzenie podłogówką jest delikatne, ale pozwala na osiągniecie dłuższego efektu (u mnie, po jednodniowym używaniu chłodzenia, nawet na kilka dni wyraźnie spadła temperatura w wnętrzu).
    Czy pojawiał się punkt rosy? Nic takiego nie zauważyłem.
    Punkt rosy na posadzce pojawił się u mnie w spiżarni, gdzie nie mam pod posadzka izolacji na gruncie i oczywiście nie mam także ogrzewania podłogowego Tam rzeczywiście posadzka była na tyle chłodna, że w upały kondensowała się na niej para wodna.

    U siebie mam tę funkcję niejako przy okazji . Wymiennik płytowy wykorzystuje też do dostarczenia ciepła z kolektorów słonecznych do podłogówki. Funkcja ta przydaje się na początku i na końcu sezonu grzewczego.

  17. #10177

    Domyślnie

    Cytat Napisał StolarzS
    TypeR, możesz zdradzić jakieś szczegóły dot. kosztów montażu i zakupu całego układu?
    Jestem na etapie wyboru, ta wiedza może być pomocna
    Cześć,
    w moim przypadku koszty bez ogrzewania podłogowego to ~ 42 tys. zł od wbicia łopaty (wiertła) do uruchomienia układu. A trzeba jeszcze doliczyć zakup kręgów i pokrywy na studzienkę z rozdzielaczem ~ 700 zł. Pompa 10 KW, odwiertów 240 m.
    Pozdrawiam - Daniel

  18. #10178

    Domyślnie

    A możesz zdradzić tą korzystną ofertę cenową?

  19. #10179

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Margas.
    Jeśli chodzi o chłodzenie pasywne, to mój znajomy w domu ma takie rozwiazanie. Całą instalacje montowała mu niemiecka firma. Temperaturę podłogi ma ustawioną na 19 stC. W domu przez całe lato jest miły chłód.
    Takimi informacjami mogę się podzielić. Szkoda, że nie moimi

    Pozdawiam,
    Bartosz

  20. #10180

    Domyślnie

    Czyli cena podobna jak Zirius od Thermogolv za cały zestaw.

Strona 509 z 1521