dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 57
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 1130
  1. #201

    Domyślnie

    Witam,

    Które rozmiry przegród wprowadzacie do Audytora OZC 4.0 - zewnętrzne czy wewnętrzne? Pytam, bo przeczytałem tutaj:
    http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=178&cms=32
    że:

    Zgodnie z załącznikiem krajowym do normy PN-EN 12831:2006, podczas obliczania strat ciepła przez przenikanie należy stosować wymiary zewnętrzne, czyli wymiary mierzone po zewnętrznej stronie budynku. W czasie określania wymiarów poziomych uwzględnia się połowę grubości ograniczającej ściany wewnętrznej i całą grubość ograniczającej ściany zewnętrznej. Natomiast wysokość ściany mierzy się pomiędzy powierzchniami podłóg. Przykłady wymiarów pokazano na rys. 3 i 4. Z kolei zgodnie z normą PN-B-03406:1994, w trakcie obliczeń strat ciepła przez przenikanie, pola powierzchni przegród budowlanych określano w oparciu o wymiary w osiach przegród ograniczających.

  2. #202
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ani wewnętrzne ani zewnętrzne!

    Podajesz wymiary według osi ścian

  3. #203

    Domyślnie

    Ja liczyłem do osi
    - zewnetrzne 24, czyli na pół +12 cm;
    - wewnętrzne 12, czyli +6cm
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Ani wewnętrzne ani zewnętrzne!

    Podajesz wymiary według osi ścian
    Acha, a dlaczego tak?
    Bo jak dla mnie, tak na chłopsko-inżynierski rozum to ściany wewnętrzne bym wziął po osiach ścian a zewnętrzne po obrysie zewnętrznym bez ocieplenia.

  5. #205
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Cytat Napisał Piczman
    Ani wewnętrzne ani zewnętrzne!

    Podajesz wymiary według osi ścian
    Acha, a dlaczego tak?
    Bo tak jest w instrukcji napisane

  6. #206

    Domyślnie

    Dzięki, zerknąłem już do instrukcji. Zorumię, że do liczenia bierzemy środek całej wielowarstwowej ściany a nie tylko jej warstwy nośnej.

    Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:
    - pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku
    - pomieszczenia otwarte
    - antresole
    - pomieszczenia ze zołżonymi dachami

    Bez dokładnej wiedzy na temat działania tego programu wynik może być mocno nieprecyzyjny, w szczególności dla domów nieskoenergetycznych.

    Zastanawim się czy nie lepiej liczyć w excellu.

  7. #207

    Domyślnie

    Mam 2 pytanka z OZC 4.0.

    1) Definiowanie wielkości pomieszczenia. W instrukcji napisano, że bierzemy rozmiar po osiach ścian. Ale czy chodzi o osie wzdłuż warstwy nośnej czy całości przegrody, wraz z ociepleniem?
    2) Jeśli styropian ma Lambda 0,031 podawane przez producenta to ile należy przyjąć dla warunków średniowilgotnych i wilgotnych?

    Będę wdzięczny za pomoc
    Pozdr
    AM

  8. #208
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    loolek

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    9

    Domyślnie ponawiam pytania..

    Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:
    - pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku
    - pomieszczenia otwarte

    - antresole
    - pomieszczenia ze zołżonymi dachami

    no wlasnie? ktoś coś wie na ten temat?

  9. #209
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:
    - pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku
    - pomieszczenia otwarte
    - antresole
    - pomieszczenia ze zołżonymi dachami

    Bez dokładnej wiedzy na temat działania tego programu wynik może być mocno nieprecyzyjny, w szczególności dla domów nieskoenergetycznych.
    Takie elementy w domach niskoenergetycznych ?

  10. #210
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    loolek

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    ozc nie jest, wydaje mi sie, programem stworzonym do obliczania zapotrzebowania na cieplo jedynie w domach niskoenergetycznych.

    w wielu projektach wystepuje kuchnia otwarta, połaczona z pokojem jadalnym i salonem. na przyklad w moim zastanawiam sie jak wprowadzic takie dane. byc moze mozna to traktowac jako sciane wewnetrzna, a scian wewnetrznych nie uwzgladnia sie jako przegrody, kiedy temperatura po obu stronach jest taka sama. tak wyczytałam w jednym z poprzednich postów.

    jeśli się myslę, proszę o sprostowanie.

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał am76
    Ten OZC sporo rzeczy sam oblicza. Tak się zastanawiam jak podejść do sprawy w przypadku jakiś bardziej złozonych pomieszczeń, np:
    - pomieszczenie z wykuszem, takim w stylu połowy sześcioboku
    - pomieszczenia otwarte
    - antresole
    - pomieszczenia ze zołżonymi dachami

    Bez dokładnej wiedzy na temat działania tego programu wynik może być mocno nieprecyzyjny, w szczególności dla domów nieskoenergetycznych.
    Takie elementy w domach niskoenergetycznych ?
    Nie mówimy o pasywnym ani 3-litrowym. Jeśli wymagania architektoniczne są takie a nie inne to co zrobić? Dobre okna, dużo styropianu i wełny i nie powinno być tak źle.
    Pytanie - jak to wsystko policzyć? Audytor OZC sporo rzeczy robi sam i trzebaby go naprawdę dobrze znać.

  12. #212
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    loolek

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    jak wprowadzic dane do audytora kiedy poddasze jest nieuzytkowe i niogrzewane. bedzie to przegroda strop pod nieogrzewanym poddaszem i temperatura bedzie tam taka jak na zewnatrz? czyli wtedy robie tylko jedna kondygnacje i nie uwzgladniam tego poddasza i dachu? to bez sensu...
    nie bardzo wiem jak to zrobic..pomozcie

  13. #213
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał loolek
    jak wprowadzic dane do audytora kiedy poddasze jest nieuzytkowe i niogrzewane. bedzie to przegroda strop pod nieogrzewanym poddaszem i temperatura bedzie tam taka jak na zewnatrz? czyli wtedy robie tylko jedna kondygnacje i nie uwzgladniam tego poddasza i dachu? to bez sensu...
    nie bardzo wiem jak to zrobic..pomozcie
    Ja też tak dałem, automatycznie jest wtedy na poddaszu -20

    Kurde bele coś mi się wydaje że będzie ciut cieplej, również proszę o pomoc w tym temacie ,,,

  14. #214
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał loolek
    jak wprowadzic dane do audytora kiedy poddasze jest nieuzytkowe i niogrzewane. bedzie to przegroda strop pod nieogrzewanym poddaszem i temperatura bedzie tam taka jak na zewnatrz? czyli wtedy robie tylko jedna kondygnacje i nie uwzgladniam tego poddasza i dachu? to bez sensu...
    nie bardzo wiem jak to zrobic..pomozcie
    Z nieogrzewanego poddasza robisz pomieszczenie nieogrzewane (wiadomo), wpisujac strop w pomieszczeniu znajdujacym się pod nieogrzewanym wstawiasz strop z przepływem ciepła w górę. Progam sam sobie obliczy jaka tam będzie temperatur.

  15. #215
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    loolek

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    czyli jak to bedzie:
    dwie kondygnacje:
    -patrer (pokoje itp)
    -poddasze nieogrzewane

    i teraz dla parteru przgrodą bedzie strop cieplo do gory?
    a dla poddasza co bedzie przegroda dolna? strop pod nieogrzewanym poddaszem?

    teraz - ta przegroda cieplo do gory i przegroda strop pod nieogrz. poddaszem to bedzie ta sama przegroda w sensie materialow,tak?


    poza tym on sam sobie nie obliczy temperatury (tak mi sie wydaje) trzeba mu zdefiniowac zmienna. czyli np dla nieogrzewanego poddasza bedzie to temperatura zewnetrzna T=TE? a dla tego stropu ciepło do gory temperatura wewnetrza T=TW?

    jeszcze pytanie dotyczace dachu - jak tam zdefiniowac przegrody?
    bedzie to jedno wielkie pomieszczenie gdzie przegrody to
    -dolna -zalozmy ten strop pod nieogrzewanym poddaszem
    -gorna to polacie dachu ( czyli 4 razy "dach")

    probowalam tak robic i nie podoba mu sie jak wpisuje powierzchnie dachu- mowi, ze zla wartosc. myslalam, ze moze za duzo ale jak wpisalam mniej, tez krzyczal że zle. {w projekcie powierzchania dachu to 315 metrow 2 - probowalam ja podzeli na 4- kazda polac ma wtedy swoja "dzialke"}
    nie wiem co z tym zrobic...

    generalnie bez dachu - bez drugiej kondygnacji wszystko jest ok {tzn, program wykonuje obliczenia}, ale wydaje mi sie to dziwne, zeby nie uwzgledniac dachu, w koncu on tam jest i chyba ma jakis wplyw?
    tym bardziej jak sie go dociepli?

    dzieki za pomoc

  16. #216

    Domyślnie

    Witam!
    Takie pytanie, dla pewności, co do temperatury powietrza wentylacyjnego (w programie Kisan OZC 3.0):
    Wentylacja mechaniczna -nawiew w salonie, wywiew w kuchni. Temperatura nawiewu powiedzmy 16 stopni, ale powietrze się ogrzeje i powietrze wywiewane z kuchni (wentylujące kuchnię) będzie już miało temperaturę 20, czyli: temperaturę powietrza wentylacyjnego dla kuchni wpisuję 20 stopni, tak?

    To samo w przypadku łazienek, jeżeli w domu mamy wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, to w pomieszczeniach z wywiewem tj, kuchnia , łazienka pralnia - powietrze wentylacyjne powinno mieć już wyższą temperaturę niż na nawiewie z instalacji, także można przyjąć zero strat na wentylacje ( przy założeniu że powietrze ogrzeje się w pomieszczeniach z nawiewem). Dobrze kombinuje?
    Dzieki i pozdrawiam!

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał loolek
    czyli jak to bedzie:
    dwie kondygnacje:
    -patrer (pokoje itp)
    -poddasze nieogrzewane

    i teraz dla parteru przgrodą bedzie strop cieplo do gory?
    a dla poddasza co bedzie przegroda dolna? strop pod nieogrzewanym poddaszem?

    teraz - ta przegroda cieplo do gory i przegroda strop pod nieogrz. poddaszem to bedzie ta sama przegroda w sensie materialow,tak?


    poza tym on sam sobie nie obliczy temperatury (tak mi sie wydaje) trzeba mu zdefiniowac zmienna. czyli np dla nieogrzewanego poddasza bedzie to temperatura zewnetrzna T=TE? a dla tego stropu ciepło do gory temperatura wewnetrza T=TW?

    jeszcze pytanie dotyczace dachu - jak tam zdefiniowac przegrody?
    bedzie to jedno wielkie pomieszczenie gdzie przegrody to
    -dolna -zalozmy ten strop pod nieogrzewanym poddaszem
    -gorna to polacie dachu ( czyli 4 razy "dach")

    probowalam tak robic i nie podoba mu sie jak wpisuje powierzchnie dachu- mowi, ze zla wartosc. myslalam, ze moze za duzo ale jak wpisalam mniej, tez krzyczal że zle. {w projekcie powierzchania dachu to 315 metrow 2 - probowalam ja podzeli na 4- kazda polac ma wtedy swoja "dzialke"}
    nie wiem co z tym zrobic...

    generalnie bez dachu - bez drugiej kondygnacji wszystko jest ok {tzn, program wykonuje obliczenia}, ale wydaje mi sie to dziwne, zeby nie uwzgledniac dachu, w koncu on tam jest i chyba ma jakis wplyw?
    tym bardziej jak sie go dociepli?

    dzieki za pomoc
    Program sam obliczy temperature w pomieszczeniach nieogrzewanych. Nalezy tylko poprawnie wprowadzic dane.
    Parter obliczasz normalnie -to juz chyba zrobiles, poddasze obliczasz tak jak parter ale... wlasnie, nie podajesz temperatury wewnetrznej, tylko zewnetrzne i pod stropem (gora bedzie cieplejsza niz -20*C zewnetrzne) Dodatnia temp. na parterze spowoduje podniesienie sie na poddaszu temperaturki -przenikanie. Powierzchnia dachu nic Ci nie da gdy nie uwzgledniles poddasza jako pomieszczenia. Przeciez na parterze nie masz dachu?
    Moze tak, dla parteru przegrody to wszystkie wlacznie z podloga na gruncie (jesli nie masz piwnicy), sciany i strop -zamknieta puszka, dla poddasza beda to dach, strop-podloga i sciany lub sam dach jesli nie masz kolankowej -proste.
    Jesli chodzi o podloge/strop dla poddasza to jest troszke liczenia. Przeciez masz na dole lazienke gdzie temp. jest wyzsza niz w innych pomieszczeniach, musisz rozdzielic pomieszczenia pod spodem pod wzgledem temperatur lub jesli chcesz uproscic mozna zapewne potraktoac jako sala -ale malorzetelne to bedzie. Jakas powierzchania bedzie z temp. np. 24*C a jakas z temp. 20*C a dach oczywiscie jako zewnetrzna przegroda z temp. np. -20*C. Jesli masz nieogrzewany garaz to tez musisz go oddzielic jako nieogrzewana powierzchnia pod poddaszem -jest troszke roboty z tym...
    Nie rozumiem co ma oznaczac 4xdach?
    Dach masz jeden a podajesz jego powierzchnia w "osi", czyli srodku grubosci.- nie ilosc... Musisz obliczyc poddasze jako pomieszczenie-wyzej napisalem juz o tym.

    Pzdr.

  18. #218

    Domyślnie

    Podciągam!

    Cytat Napisał jahani
    Witam!
    Takie pytanie, dla pewności, co do temperatury powietrza wentylacyjnego (w programie Kisan OZC 3.0):
    Wentylacja mechaniczna -nawiew w salonie, wywiew w kuchni. Temperatura nawiewu powiedzmy 16 stopni, ale powietrze się ogrzeje i powietrze wywiewane z kuchni (wentylujące kuchnię) będzie już miało temperaturę 20, czyli: temperaturę powietrza wentylacyjnego dla kuchni wpisuję 20 stopni, tak?

    To samo w przypadku łazienek, jeżeli w domu mamy wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, to w pomieszczeniach z wywiewem tj, kuchnia , łazienka pralnia - powietrze wentylacyjne powinno mieć już wyższą temperaturę niż na nawiewie z instalacji, także można przyjąć zero strat na wentylacje ( przy założeniu że powietrze ogrzeje się w pomieszczeniach z nawiewem). Dobrze kombinuje?
    Dzieki i pozdrawiam!

  19. #219
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    loolek

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    chciałabym, żeby mi ktoś powiedział coś na temat moich obliczeń, ale nie wiem jak je tu wstawić. nie potrafię ich zapisać w jpg. ani innym pliku graficznym, tak, żeby je można było wrzucić np. na picasse.

    ktoś pomoże?

    dzieki

  20. #220
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał loolek
    chciałabym, żeby mi ktoś powiedział coś na temat moich obliczeń, ale nie wiem jak je tu wstawić. nie potrafię ich zapisać w jpg. ani innym pliku graficznym, tak, żeby je można było wrzucić np. na picasse.

    ktoś pomoże?

    dzieki
    Daj sobie na ekran to co chcesz pokazać, na klawiaturze masz przycisk Prt Scr gdzieś koło F12 , naciskasz go i potem otwierasz jakiś czysty dokument np. w Paint lub Photoshop , dajesz Ctrl+V czyli wklejasz obraz z monitora ,,,
    Wycinasz co Ci trzeba i zapisujesz odpowiednio !

    W miarę jasno ???

Strona 11 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony