dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 57
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1130
  1. #81

    Domyślnie

    Panowie podnoszę jeszcze raz pytanie:

    - czy przy dużych pomieszczeniach jak np. salon również stosować 1 wymianę powietrza na godzinę (wentylacja grawitacyjna) - u mnie to 95 m3 ! - nie za dużo ??

  2. #82

    Domyślnie

    Ja też mam małe pytanko do bardziej doświadczonych. W moich wynikach OZC wychodzi, iż ściany wewnętrzne stanowią 19% strat ciepła, prawie tyle samo co ściany zewnętrzne. Czy jest możliwe, żeby było aż tak dużo?

  3. #83

    Domyślnie

    Nie wiem czy mogę zaliczyć sie do bardziej doświadczonych - przynajmniej w tej sprawie ale - coś jest nie tak z twoimi obliczeniami.
    Dla przykładu u mnie straty przez ściany zewnętrzne to 10.1%, wewnętrzne 3.1%, strop pod nieogrzewanym poddaszem 13.9%, okna 11.7%

    Zobacz jakie masz temperatury w pomieszczeniach po obu stronach tych ścian - jeżeli takie same to strata powinna być równa 0. Inny sposób to wprowadzić wyłącznie ściany wewnętrzne, które dzielą pomieszczenia o różnej temperaturze np. łazienka 22' - korytarz 20' itd.

  4. #84

    Domyślnie

    A jakie masz straty na wentylację?

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał czandra
    A jakie masz straty na wentylację?
    Dom z użytkowym poddaszem, w salonie wykusz (trochę szaleństwa w życiu ), wentylacja grawitacyjna - obliczone straty na wentylację to 48,3% (wymiany powietrza dla kuchni i WC 30m3/h, dla łazienki 50m3 w pozostałych pomieszczeniach na 1/h)

    Cytat Napisał mpoplaw
    taka jest norma, ale od razu odpowiem ze żadna wentylacja grawitacyjna w połączeniu z szczelnymi oknami tego nie zapewni, na dowód tego proponuje tobie zmierzyć prędkość przepływu powietrza przez kanał wentylacyjny przy szczelnie zamkniętych wszystkich oknach
    Czyli mogę przyjąć 0.7/h (niżej nie bo zgodnie z metodyką tego programu wyliczy 0) ? Jeżeli to zrobię to straty ciepła na wentylację w tym pomieszczeniu spadają o 400W tj. o 25% - czy trzymać się wyliczeń dla 1/h ?

  6. #86

    Domyślnie

    Po wprowadzeniu zmiany polegającej na usunięciu ścian wewnętrznych o tej samej temperaturze po obudwu stronach, straty ciepła na ściany wewnętrzne spadły mi do 2%
    Mam też bardzo małe starty na wentylację - 14,9%, ale mam rekuperator z duzym odzyskiem ciepła - producent podaje 95% plus GWC. Mam przyjęty nawiew na poziomie 16 st. Może to zbyt optymistyczne?
    Mam jeszcze pytanie o strop miedzy kondygnacjami. W moim programie są dwa typy - z przepływem ciepła z dołu do góry i na odwrót. Czy zarówno na parterze jak i na piętrze przyjąć ten sam strop? Raz jest na dole, a raz na górze (tak mam teraz). Czy na piętrze zastosować strop z przepływem ciepła do dołu???

  7. #87

    Domyślnie

    Czesc,policzylem sobie na razie parter w domku z pdooaszem uzytkowym w blizniaku i wyszlo mi poki cos:

    Miejscowość...: Warszawa
    Strefa klim. : 3
    Temp. zewnętrzna [°C]: -20


    Pow.ogrz. [m2]: 93
    Kubatura ogrz.[m3]...: 242

    Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną....... Qo[W]: 3208
    Zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji.. Qwent[W]: 361

    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej..... Qv,[W/m3]: 13,3
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej.. Qf,[W/m2]: 34,5
    Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną....... Qo[W]: 3208

    Roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania... Qh, [GJ/rok]: 21,13
    Qh,[kWh/rok]: 5870
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, [MJ/m2*rok]: 227,2
    EA,[kWh/m2*rok]: 63,1
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EV, [MJ/m3*rok]: 87,4
    EV,[kWh/m3*rok]: 24,3

    Moze ktos poda swoje to bede miial punkt odniesienia

    Pzdr.

  8. #88

    Domyślnie

    @czandra
    Z tym stropem to wydaje mi sie ze przeplyw w dol to nad pomieszczeniami nieogrzewanymi a przeplyw w gore to w kazdym innym przypadku

    zdr.

  9. #89
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    ja w swoim domku zamierzam iść na całość i zamiast kaloryfera dać wkoło pokoju rurę z wodą, teoretycznie taka namiastka ogrzewania podłogowego wystarczy na ogrzewanie domu 3 litrowego
    To rzeczywiście idziesz na całość .

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    @czandra
    Z tym stropem to wydaje mi sie ze przeplyw w dol to nad pomieszczeniami nieogrzewanymi a przeplyw w gore to w kazdym innym przypadku

    zdr.
    Dzięki, też mi się tak wydawało, dlatego mam z przepływem do góry. Twoje dane wydają się ok. Jak wygląda u ciebie z wentylacją. Jest grawitacyjna, czy mechaniczna i jaką przyjąłeś wymianę i temperaturę nawiewanego powietrza?

  11. #91

    Domyślnie

    @czandra
    Wymiane podalem 0,6/h i z -20 do 15 stC (GWC plus Reku)

    @mpoplaw
    Jakim cudem osiagnales takie wyniki? Wychodzi tak malo ze az niemozliwe.
    Jakie warunki zakladales na wentylacje, tmp nawiewu?
    Ja zauwazylem ze na podloge na gruncie tez mi zaznacza -20stC a przeciez tam tylu nie bedzie, jak sobie z tym poradziles?
    Pytam bo wydawalo mi sie za u mnie powinno wyjsc przyzwoicie a wyszlo srednio, szczegolnie ze mam dobrze ocieplony dom, blizniak - wiec jedna sciana odpada od mrozu
    Moze mam jakis lad w danych ogolnych?

    Pzdr.

  12. #92

    Domyślnie

    Ja mam 20cm styro na scianach zewn., 30cm w podlodze, garaz zintegrowany z domem i oddzielony porotherm 25 i 10cm styropianu (moze zmienie na BK 400 i 10cm styropianu?), poddasze uzytkowe ale nie obliczone jeszcze. Mam nawet fundamenty ocieplone 20cm styropianu i sciany zewnetrzne na szkle spienionym i dopiero sciana fundamentowa. Nie wiem, moze blad jakis robie w obliczeniach ze tak duzo wychodzi. Okna dalem pasywne na U=0,8 z Sokolki wiec powinno byc duzo lepiej a nie jest.Moze jakis pomysl? Ciekawe bo U dla scian zewn. wychodzi ok. 0,116 uwzgledniajac mostki cieplne z automatu (moze to jest blad bo jest ich bardzo malo)

    Pzdr.

  13. #93

    Domyślnie

    A możecie mi powiedzieć jak w OZC wprowadzić ściany fundamentowe? Gdzie to się daje? Nie mam piwnicy i w związku z tym nie mam pomieszczenia w którym mógłbym je wprowadzić jako przegrodę zewnętrzną. (Ściany fundamentowe sięgają 30 cm npg)


    A jak mam następującą sytuację: pomieszczenie A - ściana - pomieszczenie B. To czy te ścianę wprowadzam jako przegrodę raz przy definiowaniu pomieszczenia A (albo B) czy też wprowadzam ją i przy pomieszczeniu A i przy pomieszczeniu B?

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Tak do porównania:


    1.
    Strefa klim. : 3 Temp. zewnętrzna [°C]: -20

    Pow.ogrz. [m2]: 273 Kubatura ogrz.[m3]...: 966

    Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną....... Qo[W]: 23207
    Zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji.. Qwent[W]: 9206
    Dodatkowe zyski ciepła w pomieszczeniach......... Qzc[W]: 0
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej.. Qf,[W/m2]: 85.1
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej..... Qv,[W/m3]: 24.0

    Roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania...Qh, [GJ/rok]: 178.70
    Qh,[kWh/rok]: 49639
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, [MJ/m2*rok]: 655.2
    EA,[kWh/m2*rok]: 182.0
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EV, [MJ/m3*rok]: 184.9
    EV,[kWh/m3*rok]: 51.4


    2.
    Strefa klim. : 3 Temp. zewnętrzna [°C]: -20

    Pow.ogrz. [m2]: 478 Kubatura ogrz.[m3]...: 1295

    Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną....... Qo[W]: 19143
    Zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji.. Qwent[W]: 6697
    Dodatkowe zyski ciepła w pomieszczeniach......... Qzc[W]: 0
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej.. Qf,[W/m2]: 40.1
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej..... Qv,[W/m3]: 14.8

    Roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania...Qh, [GJ/rok]: 196.04
    Qh,[kWh/rok]: 54455
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, [MJ/m2*rok]: 410.4
    EA,[kWh/m2*rok]: 114.0
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EV, [MJ/m3*rok]: 151.4
    EV,[kWh/m3*rok]: 42.1



    3.
    Strefa klim. : 3 Temp. zewnętrzna [°C]: -20

    Pow.ogrz. [m2]: 464 Kubatura ogrz.[m3]...: 1465

    Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną....... Qo[W]: 14470
    Zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji.. Qwent[W]: 691
    Dodatkowe zyski ciepła w pomieszczeniach......... Qzc[W]: 0
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej.. Qf,[W/m2]: 31.2
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej..... Qv,[W/m3]: 9.9

    Roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania...Qh, [GJ/rok]: 128.36
    Qh,[kWh/rok]: 35655
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, [MJ/m2*rok]: 276.4
    EA,[kWh/m2*rok]: 76.8
    Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EV, [MJ/m3*rok]: 87.6
    EV,[kWh/m3*rok]: 24.3

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercik
    A możecie mi powiedzieć jak w OZC wprowadzić ściany fundamentowe? Gdzie to się daje? Nie mam piwnicy i w związku z tym nie mam pomieszczenia w którym mógłbym je wprowadzić jako przegrodę zewnętrzną. (Ściany fundamentowe sięgają 30 cm npg)
    Ścian fundamentowych nie uwzględniasz - wybierasz podłogę na gruncie strefa I - jest to konsekwencja pewnych uogólnień ...

    Cytat Napisał mercik
    A jak mam następującą sytuację: pomieszczenie A - ściana - pomieszczenie B. To czy te ścianę wprowadzam jako przegrodę raz przy definiowaniu pomieszczenia A (albo B) czy też wprowadzam ją i przy pomieszczeniu A i przy pomieszczeniu B?
    Jeżeli temperatura po bu stronach ściany jest jednakowa to nie uwzględniasz tej ściany - jeżeli nie to oczywiście umieszczasz ją w obliczeniach dla jednego i drugiego pomieszczenia np. wiatrołap (16'C) / WC (20'C) ściana pomiędzy nimi o pow. 5m2 - wpisujesz ją i w wiatrołapie i w WC.

  16. #96

    Domyślnie

    W instrukcji do ozc jest napisane:

    "Części ścian przylegające do gruntu.
    Powierzchnie części ściany przylegającej do gruntu należy obliczać przyjmując za jej długość odległość pomiędzy osiami ścian prostopadłych, a za jej wysokość średnią odległość od podłogi pomieszczenia do poziomu terenu.
    Jako obliczeniową długość ściany narożnej należy przyjmować jej długość rzeczywistą zwiększoną o połowę jej zagłębienia w ziemi."

    I to mi nie pasuje.
    Bo np ściana zewnętrzna (między osiami) ma "długość" 8m, "wysokość": 30cm.
    A teraz na podstawie ostatniego zdania z instrukcji teraz powinienem te 8m powiększyć o 0,5m. Mi to jakoś nie pasuje. Jeśli już miałbym coś powiększać to raczej "wysokość", a nie "długość". Robiliście te powiększenia??

    Ściana fund. występuje w obliczeniach jedynie w "danych ogólnych". Straty pomieszczeń do fundamentu nie są przez program liczone (jedynie do gruntu). Trzeba by je samemu policzyć i wstawić jako straty.

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercik
    W instrukcji do ozc jest napisane:

    "Części ścian przylegające do gruntu.
    Powierzchnie części ściany przylegającej do gruntu należy obliczać przyjmując za jej długość odległość pomiędzy osiami ścian prostopadłych, a za jej wysokość średnią odległość od podłogi pomieszczenia do poziomu terenu.
    Jako obliczeniową długość ściany narożnej należy przyjmować jej długość rzeczywistą zwiększoną o połowę jej zagłębienia w ziemi."
    mercik popełniasz błąd - "Ściana zewnętrzna przy gruncie" to ściana np. piwnicy - gdzie po zewnętrznej stronie znajduje się ziemia a nie powietrze.
    Stąd prawdopodobnie biorą się twoje niskie wyniki zapotrzebowania bo współczynnik przenikania dla "Ściany zewnętrznej przy gruncie" będzie zawsze mniejszy niż dla "Ściany zewnętrznej".

    Ściana zewnętrzna umieszczona na ścianie fundamentowej jest w OZC rodzajem przegrody typu "Ściana zewnętrzna" - dla poprawności wyników proponuję dodać do wysokości ścian zewnętrznych 0.1 -0.2m.

  18. #98

    Domyślnie

    Moje wyniki dla domku (czesc blizniaka):













    Pzdr.

  19. #99

    Domyślnie

    Garazowe od wisniowskiego UniPro ze wsp. U=1.0, wejsciowe z Porty-drewniane,debowe chyba Gdynia
    Skorygowalem niektore dane-myslalem ze zapisalem ale jak widac nie i wprowadzilem je jeszcze raz. Powinno byc teraz OK.

    Pzdr.

  20. #100

    Domyślnie

    No i ściany wewnętrzne dają więcej strat ciepła niż zewnętrzne. U mnie było podobnie, ale jednak zewnętrzna dawała trochę więcej strat. Wszyscy stwierdzili, że to jaiś błąd, ale wygląda, że chyba nie. Czy drzwi wewnętrzne nie powinny mieć gorszego współczynnika. Moim zdaniem powinno być ok. 2,5-3,5. Wewnętrzne to nie to samo co zewnętrzne. Moje drzwi wejściowe mają wspólczynnik 1.0.

Strona 5 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony