Witam,

Czytam różne wątki na temat ogrzewania ale nie znalazłem odpowiedzi na temat mnie nurtujący.Mianowicie sytuacja wygląda tak.
Chcę mieć takie ogrzewanie: piec na paliwo stałe miał lub węgiel najprawdopodobniej z podajnikiem. Góra domu poddasze użytkowe grzejniki + podłogówka na korytarzu i w łazience + drabinkowy. Dół grzejniki + podłogówka w wiatrołapie holu, kuchni i łazience może jakaś dodatkowa pętla w salonie (taka na wszelki wypadek) +CWU. Dom około 140m2.
Teraz pytanie ja to rozwiązać i jak tym sterować.

1. Oczywiście rozdzielacze do grzejników z termostatami. I gdzie ten termostat pokojowy?
2. Chcę termostat pokojowy, i teraz czy on będzie sterował temperaturą pieca czy będzie załączał i wyłączał pompę obiegową ?? Czy będzie wpięty do sterownika pieca a piec już będzie sterował pompką ?? Jeśli tak to czy pompka będzie chodziła cały czas jeśli w piecu się będzie paliło czy będzie się wyłączała jak temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną wartość ? (oszczędność energii elektrycznej).
2. Czy można do tego sterownika dołączyć pogodówkę i czy w ogóle jest sens takiej inwestycji ?
3. Chcę osobną pompę do CWU która będzie się wyłączać op osiągnięciu zadanej temperatury wody w bojlerze.
4. Czy stosować mieszacz zawór 3 lub 4 drożny (przy piecu) ?? I czy stały czy automatycznie regulowany? Jeśli regulowany to od czego (sterownik pieca czy osobny sterownik) i przez co (temperatura na czym)?
5. Podłogówka. Czy zastosować rozdzielacz z mieszaczem ? Czy tylko na parterze, a na górze (2 obwody) RTL ??
6. Jeżeli będzie mieszacz to rozumiem że i termostat pokojowy. Więc gdzie go dać ? I jak będzie sterował tym mieszaczem ?
Termostaty muszą mieć możliwość ustawiania minimum 2 stref czasowych.
W salonie planowany kominek bez płaszcza i bez DGP.

Czy jest taki piec i sterownik który spełnił by moje oczekiwania ? Chodzi o producenta.

Jeszcze takie pytanko
Co sie dzieje jak na przykład piec osiągnie zadaną temperaturę np. 55' i w pomieszczeniu zrobi się gorąco termostaty na grzejnikach się zamkną pompka wyłączy. Co się stanie z tym nadmiarem ciepła ?
Kocioł zacznie zjeżdżać z temperaturą wyłączy dmuchawę ale się przecież nie wygasi całkowicie! Rurki cienkie mało wody temperatura może szybko podskoczyć w górę ???

Spraw nie jest banalna, a nie chcę ładować kasy w coś co będzie działało źle, koślawię lub nie będzie spaniało swoich zadań i moich oczekiwań.

P.S.
Jeżeli temat podobny był i udzielone są w nim odpowiedzi na moje pytania proszę o scalenie. I podanie linka.