Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
Mi z tych temperatur 19 i 13 w żadnym stopniu nie wynika że coś jest nie tak z wymiennikiem. Takie temperatury bez problemu osiągnę u siebie manipulując napięciem sterującym wentylatorów lub różnicując opory instalacji nawiewnej i wywiewnej. Wystarczy założyć czerpnię z dużymi oporami i gotowe, używać brudnego filtra, źle uszczelnić wymiennik w rekuperatorze itp.
Nawet jeśli wszystko jest OK, to do osiągnięcia ww sprawności wystarczy wymusić bardzo duży przepływ.

Piszesz że masz przy 50% 13° nawiew i 18,3° wywiew przy 3 na zewnątrz. Czyli na oko sprawność wynosi 65%. Thesla przy 50% nawiewu ma 88%. Różnica u Ciebie to ok 20%. Nie wiem jaki masz wymiennik, ale ZTCW Kinetic mają krzyżowy. Jeśli rzeczywiście masz krzyżowy, to sprawność jest zbyt wysoka aby była prawdziwa i prawdopodobnie podkręcona nadmiarem wywiewu nad nawiewem. Jeśli przeciwprądowy, to zmniejszona nadmiarem nawiewu nad wywiewem i przyczynami jak wyżej.
Czyli gdzie jest pies pogrzebany wg. Ciebie.

Dlaczego inni mają na anemostatach 17-18 stopni przy wyciąganych 20,5 stopniach, a u mnie piź... 12,5 stopnia ?

Pozdrawiam