PDA

Zobacz pełną wersję : Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

kulibob
02-03-2019, 05:34
Czas zwrotu (jak to napisałeś) PV to ok 7-8 lat przy obecnych cenach prądu. Jak w przyszłym roku cena poszybuje do góry, za dwa lata zapłacimy za transfery statyczne to cena 1zł/kWh jest realna, o ile nie więcej. Czas zwrotu PV to będzie 3-4 lata.

Tylko ja offgridem zbijam dość mocno drogą taryfę i obcinam trochę z taniej. Rocznie płacę za prąd 1000-1200zł za 2500kWh.Po odliczeniu opłat stałych co z On mam roczną oszczędność 700-900zł a 3kW muszę dać na dach.Przy obecnych cenach prądu i zużyciu bez sensowne. Rozważam to dopiero po zmianie ogrzewania no i zobaczymy jak to biedzie z piekarnikiem i indukcją ale szacuję że taniej jak na butli.
Podejrzewam że po podwyżkach cen prądu instalacje zaczyna drożeć i ze zwrotem będzie podobnie jak teraz. Poza tym jestli sporo Polaków płaci na rok 1500-2000zł i ma to rozbite na raty to nie myśli o tym.

vr5
02-03-2019, 08:35
Tylko ja offgridem zbijam dość mocno drogą taryfę i obcinam trochę z taniej. Rocznie płacę za prąd 1000-1200zł za 2500kWh.Po odliczeniu opłat stałych co z On mam roczną oszczędność 700-900zł a 3kW muszę dać na dach.Przy obecnych cenach prądu i zużyciu bez sensowne. Rozważam to dopiero po zmianie ogrzewania no i zobaczymy jak to biedzie z piekarnikiem i indukcją ale szacuję że taniej jak na butli.
Podejrzewam że po podwyżkach cen prądu instalacje zaczyna drożeć i ze zwrotem będzie podobnie jak teraz. Poza tym jestli sporo Polaków płaci na rok 1500-2000zł i ma to rozbite na raty to nie myśli o tym.

Każdy ma swoje przeliczenia dot. amortyzacji PV. Ty jako jeden z nielicznych jesteś w komfortowej sytuacji, że nie tylko umiesz liczyć i przewidywać (czyli logicznie myśleć), i Ty sam sobie zmontowałeś PV.

W Twoim przypadku podłączenie do ZE, na chwile obecną to "grosze". Jeśli w to nie wchodzisz, to na pewno masz swoje racje.

Co do indukcji - nie liczy się koszt eksploatacji, lecz komfort użytkowania... Zadowolenie swojej Kobiety bezcenne...

vr5
02-03-2019, 09:45
A Ty nie jesteś zadowolony że nie musisz skrobać przypalonych eksperymentów kulinarnych? :)

Jestem zadowolony, że Ona jest zadowolona i to mi w zupełności wystarcza.
A tak na marginesie - mam od 29.11.2018 r. gaz z rury, sporadycznie jest używany wyłącznie do dogrzewania domu w okresie przejściowym.
Przed 2017 był z butli w kuchni. Nawet nie próbowałem reanimować kuchni gazowej, co świadczy o przewadze indukcji..

Co do definicji "okresu przejściowego" - dotyczy to w moim przypadku temperatur poniżej - 5 s.C. Przy wyższych temperaturach zewnętrznych grzeję lub chłodzę prądem który został kiedyś tam wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne.

jasiek71
02-03-2019, 10:33
Panowie mam takie inwertery Samil power 2600TL czy jakoś tak...
W paczkach są tylko takie książeczki instrukcje ...
Co ja potrzebuję aby te inwertery zgłosić do rejonu energetycznego...?

vr5
02-03-2019, 12:04
Panowie mam takie inwertery Samil power 2600TL czy jakoś tak...
W paczkach są tylko takie książeczki instrukcje ...
Co ja potrzebuję aby te inwertery zgłosić do rejonu energetycznego...?

Poszukaj w internecie "zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci ZE". U ciebie chyba PGE. Musisz je wypełnić (poprawnie).
Do inwerterów dołącz karty katalogowe i certyfikat dopuszczający do sieci w języku polskim ( dla Samil jest chyba też dostępny po polsku). To samo dotyczy paneli.
Do tego jeszcze schemat instalacji i podpis osoby z uprawnieniami, np SEP. Mogą być najprostsze, takie uprawniające do wymiany żarówek w biurze.
Składasz papiery i czekasz na wymianę licznika.
Jak mój znajomy oddawał (pod Przemyślem) to chyba coś im nie pasowało, że nie ma możliwości zdalnego odłączenia. Ale się "odczepili", bo jeszcze nie ma takiego wymogu.

jasiek71
02-03-2019, 12:23
Poszukaj w internecie "zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci ZE". U ciebie chyba PGE. Musisz je wypełnić (poprawnie).
Do inwerterów dołącz karty katalogowe i certyfikat dopuszczający do sieci w języku polskim ( dla Samil jest chyba też dostępny po polsku). To samo dotyczy paneli.
Do tego jeszcze schemat instalacji i podpis osoby z uprawnieniami, np SEP. Mogą być najprostsze, takie uprawniające do wymiany żarówek w biurze.
Składasz papiery i czekasz na wymianę licznika.
Jak mój znajomy oddawał (pod Przemyślem) to chyba coś im nie pasowało, że nie ma możliwości zdalnego odłączenia. Ale się "odczepili", bo jeszcze nie ma takiego wymogu.

No właśnie chodzi o te certyfikaty i karty katalogowe inwerterów...
Gdzie tego szukać bo ja nic takiego w paczce nie widzę...??

vr5
02-03-2019, 12:54
No właśnie chodzi o te certyfikaty i karty katalogowe inwerterów...
Gdzie tego szukać bo ja nic takiego w paczce nie widzę...??

Zajrzyj na PRIV.

pkorol
02-03-2019, 20:00
Poczytaj w wolnej chwili...

http://kursyzawodowe.pl/files/4914/1890/6489/materialy_ENERGETYCZNE_-_do_pobrania.pdf

Adam M.

Niestety nie wiele zrozumiałem z tej książki ale poradziłem z tym na własny sposób. Tak to wygląda: https://youtu.be/blNx8Tcl4F4
p.s opis w temacie na elektrodzie

jasiek71
02-03-2019, 20:30
Niestety nie wiele zrozumiałem z tej książki ale poradziłem z tym na własny sposób. Tak to wygląda: https://youtu.be/blNx8Tcl4F4
p.s opis w temacie na elektrodzie

Co...?, Da się...?

marcinbbb
02-03-2019, 20:54
EDIT: ze akumulatory podłączył pod kontroler ładowania w miejsce panela i produkcja idzie. Jak Ty nam w tej chwili zaimponowałeś!

pkorol
02-03-2019, 21:10
EDIT: ze akumulatory podłączył pod kontroler ładowania w miejsce panela i produkcja idzie. Jak Ty nam w tej chwili zaimponowałeś!

Nie mam kontroler ładowania, mam sterownik grzałki. Akumulatory podpięte na stałe jako dodatkowy string.
Tu macie opis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3525251.html

jasiek71
02-03-2019, 21:43
Nie mam kontroler ładowania, mam sterownik grzałki. Akumulatory podpięte na stałe jako dodatkowy string.
Tu macie opis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3525251.html

Biorę taki falownik...
427606
Podłączam akumulatory a wtyczkę wkładam do pierwszego lepszego gniazdka obwodu który chce wspomagać i tyle...

gogush
03-03-2019, 08:33
A Ty nie jesteś zadowolony że nie musisz skrobać przypalonych eksperymentów kulinarnych? :)

BTW : Indukcja nie ratuje przed przypaleniem :)

vr5
03-03-2019, 10:31
BTW : Indukcja nie ratuje przed przypaleniem :)

Inteligencja Kobiety chroni ją przed przypaleniem. Zgodzę się, że przez pierwsze kilka dni może zdarzyć się przypalenie. Potem to raczej potrawa może wystygnąć.
Kobieta ma inteligencję nie tylko wrodzoną, ale i nabytą. Wie że jak dzwoni koleżanka, to trzeba zrobić użytek z ikonki zegara. Co najwyżej po zakończeniu rozmowy podgrzeje jeszcze raz potrawę...

Tomek B..
03-03-2019, 21:42
Panowie mam takie inwertery Samil power 2600TL czy jakoś tak...
W paczkach są tylko takie książeczki instrukcje ...
Co ja potrzebuję aby te inwertery zgłosić do rejonu energetycznego...?
Mam dwa nowe samil power 3000TL za 2000zł.
Kartę katalogową i certyfikat masz na stronie samil power. Wystarczy wydrukować pliki.

Tomek B..
03-03-2019, 22:21
Mam dwa nowe samil power 3000TL za 2000zł.
Kartę katalogową i certyfikat masz na stronie samil power. Wystarczy wydrukować pliki.
Jeśli ktoś szuka inwerterów w dobrej cenie to pisać.
Do jednego zakupu dorzucili mi 3 KW Solax z nieznanym uszkodzeniem. Dałem do naprawy i potrzebny okazał się schemat, bo spaliło jeden z tranzystorów tak, że nie da się odczytać. Napisałem więc do chińczyków w tej sprawie a oni w odpowiedzi wysyłają mi nowy inwerter na prywatny adres. Nawet nie było żadnych pytań o dowód zakupu.

jasiek71
04-03-2019, 07:20
Mam dwa nowe samil power 3000TL za 2000zł.
Kartę katalogową i certyfikat masz na stronie samil power. Wystarczy wydrukować pliki.

Taa...
Trzeba jeszcze wiedzieć gdzie szukać...
Chyba jestem jakiś "wczorajszy" bo nie mogę znaleźć albo nie umiem szukać...

vr5
04-03-2019, 08:40
Jeśli ktoś szuka inwerterów w dobrej cenie to pisać.
Do jednego zakupu dorzucili mi 3 KW Solax z nieznanym uszkodzeniem. Dałem do naprawy i potrzebny okazał się schemat, bo spaliło jeden z tranzystorów tak, że nie da się odczytać. Napisałem więc do chińczyków w tej sprawie a oni w odpowiedzi wysyłają mi nowy inwerter na prywatny adres. Nawet nie było żadnych pytań o dowód zakupu.

To być może da się z nowego odczytać jaki to tranzystor i go "postawisz na nogi". Powodzenia!

p.s.

10.01.2019 r. wysłałem Ci schemat rozbudowy instalacji PV

marcinbbb
04-03-2019, 18:27
Mam dwa nowe samil power 3000TL za 2000zł.
Kartę katalogową i certyfikat masz na stronie samil power. Wystarczy wydrukować pliki.

Tomek masz papierzyska po Polskiemu do tych naszych TL1500 muszę zgłosić 2 instalacje a po padzie dysku w lapku jestem w ciemnej...

Tomek B..
04-03-2019, 20:07
To być może da się z nowego odczytać jaki to tranzystor i go "postawisz na nogi". Powodzenia!

p.s.

10.01.2019 r. wysłałem Ci schemat rozbudowy instalacji PV

Tak wiem panie Janku. Wysłałem wiadomość e-mail.

Tomek B..
04-03-2019, 20:07
Tomek masz papierzyska po Polskiemu do tych naszych TL1500 muszę zgłosić 2 instalacje a po padzie dysku w lapku jestem w ciemnej...

Wysłałem na pocztę e-mail.

marcinbbb
04-03-2019, 20:12
Wysłałem na pocztę e-mail.

Bóg zapłać:)

Tomek B..
04-03-2019, 20:52
Taa...
Trzeba jeszcze wiedzieć gdzie szukać...
Chyba jestem jakiś "wczorajszy" bo nie mogę znaleźć albo nie umiem szukać...

Karta katalogowa:
http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/NewDatasheet_SR-S_PL_001.pdf

Certyfikat:
http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/EFSH15082088-IE-14-V01Encrypted.pdf

Dziwne, że karta katalogowa jest w języku polskim a certyfikat w angielskim.
Te inwertery zdjęli z produkcji i może gdzieś się zapodziało polskie tłumaczenie. Napisz do nich, zapewne gdzieś mają. Zawsze to dodatkowe oszczędności na tłumaczeniu.

jasiek71
04-03-2019, 22:45
Karta katalogowa:
http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/NewDatasheet_SR-S_PL_001.pdf

Certyfikat:
http://www.samilpower.com/uploadfiles/product/EFSH15082088-IE-14-V01Encrypted.pdf

Dziwne, że karta katalogowa jest w języku polskim a certyfikat w angielskim.
Te inwertery zdjęli z produkcji i może gdzieś się zapodziało polskie tłumaczenie. Napisz do nich, zapewne gdzieś mają. Zawsze to dodatkowe oszczędności na tłumaczeniu.

Wielkie dzięki...:D

Tak swoją drogą gdzie można kupić elementy konstrukcyjne do montażu instalacji naziemnej...? , ( Jedyne miejsce na którym mogę zmieścić instalację to tyły mojej działki...)

Tomek B..
05-03-2019, 00:23
Ja myślę, że najlepiej wyjdzie kilka wbetonowanych stalowych słupów np. z profila zamkniętego. Na szczycie każdego słupa ucho do przykręcenia profila pv poprzez śrubę młotkową. Na dole każdego słupa dospawane ramię o odpowiedniej długości aby uzyskać wymagany kąt. Na końcu każdego ramienia również uchwyt do przykręcenia profila pv poprzez śrubę młotkową. Takie coś w rozsądnej cenie zrobi każdy zakład ślusarski. Można dać w ocynk i będzie gites. Przy każdym słupie trawkę wykosisz a jak zrobisz zasieki z alu to będziesz klął ile wlezie.
Stosując odpowiednie profile można zminimalizować liczbę słupów:
https://www.olx.pl/oferta/profile-aluminiowe-montazowe-cnc-systemowe-bosch-rexroth-CID628-IDxnEJn.html#9f2dd717f4

Profile nr 9 i 10 wyglądają konkretnie.

fotohobby
05-03-2019, 08:28
Są jeszcze konsole z HDPE, obciążanie bloczkami fundamentowymi, używane w bezinwazyjnych montażach na dachach płaskich.
Łatwe w przestawieniu, jakby coś wyrosło, albo sie wybudowało :)

A teren pod konstrukcją kratową można wysypać żwierem (klińcem) i zapomnieć o koszeniu.

Pytajnick
05-03-2019, 17:31
Taka ciekawostka o oszukańczych licznikach
https://wysokienapiecie.pl/17500-prosumenci-poszkodowani-przez-liczniki-energii/#dalej

pkorol
05-03-2019, 23:16
Taka ciekawostka o oszukańczych licznikach
https://wysokienapiecie.pl/17500-prosumenci-poszkodowani-przez-liczniki-energii/#dalej

Czyżby, raczej inwerterach co przekłamują by klient był zadowolony:)

marcinbbb
06-03-2019, 06:28
Czyżby, raczej inwerterach co przekłamują by klient był zadowolony:)

To pewnie panele opisują moc jako 300W a w rzeczywistości mają 120W by klient był zadowolony.

vr5
06-03-2019, 08:32
Na moich przyłączach 1-fazowych liczniki z ZE liczą prawidłowo.
Mam dodatkową kontrolę na podlicznikach.
Koszt takiego 1-fazowego podlicznika to zaledwie 21 złotych, a ma się praktrycznie pełną kontrolę przepływu energii.

Nie ma róży bez kolców, zużycie własne energii takiego licznika to około 1 W.
Jak się ma takich zabawek z 5 sztuk, to w skali roku uzbiera się kilkadziesiąt kWh.

marcinbbb
06-03-2019, 09:06
vr5 jeśli licznik bierze 1W to rocznie zjada 8kWh a to żadna ilość energii ;)


Sharp polikrystaliczny o mocy katalogowej 275W ma moć praktyczną ok 200W. :)
Oczywiście ZE bierze do obliczeń mocy instalacji te 275W.

Może i moc praktyczną ma 200W, ale zdarzają się sytuacje że ten panel faktycznie daje 275W. U mnie w tej chwili jeci 1,7kW więc /12 paneli = 140W z każdego panela ale jeszcze południa nie ma.

Jastrząb
06-03-2019, 09:49
Sharp polikrystaliczny o mocy katalogowej 275W ma moć praktyczną ok 200W. :)
Oczywiście ZE bierze do obliczeń mocy instalacji te 275W.
Jakieś nowe pojęcie. Moc praktyczna :-) Podzielisz się definicją?
ZE na liczniku mierzy a nie liczy. Więc jakby Twoje panele miały "moc praktyczna" to licznik energii (zakjładając że nie jest uszkodzony) też dobrz zmierzy.

Jastrząb
06-03-2019, 09:53
Tak daje ale może przez minutę dziennie. :)Jeśli tylko przez minute dziennie miałeś promienioweanie 1000W/m2 i słońce pod odpowiednim kątem, to co w tym takiego dziwnego? Chcesz mieć odpowiedz, kup se jakiś ksalibrowany czujnik poziomu nasłonecznienia. Wtedy będziesz mógł wyciągąc wnioski.

marcinbbb
06-03-2019, 10:45
Nie wiem nie znam się, ale dziś musi świecić 1000W/m2
427741

Tu instalacja pod optymalnym kątem około 35*

Jastrząb
06-03-2019, 10:46
Wiesz co to są normy STC i NOCT?
Panel ma moc 275W wg normy STC i 204W wg, normy NOCT
Na norma NOCT wlaśnie dotyczy takich realnych (praktycznych) warunków naświetlenia.
Wiem co to jest, najwyrażniej w przeciwieństwie do Ciebie. Twój panel ma 270W przy owych 1000W/m2, które rzadko wystepują w naszym klimacie i szerokości geograficznej.
Narzekanie, że Ci panel nie produkuje 270W cały czas lub jest jakiś zły jest wyrazem braku zrozumienia tematu. Zanieś ten panel na kasprowy wierch i się okaże że mam "moc praktyczną" 350W.

Rozumiem, że czułbyś się lepiej, gdyby STC było zdefiniowane dla 500W/m2, wtedy byś się cieszył że panel masz lepszy niż w katalogu.

Jastrząb
06-03-2019, 10:49
Dlaczego zakładasz coś o czym nie możesz mieć żadnej wiedzy i na tej podstawie wyciągasz wnioski?
Dobre wnioski wyciągam. Panel produkuje tyle co w katalogu, to promieniowanie musi być w okolicach "katalogowych".
To ty zakładasz bez skalibrowanego pomiaru promieniowania, że moc panelu spada chwile po przejsciu chmury. Rozumiem, że oczami potrafisz odróznić 1000W/m2 od 900W/m2. Brawo Ty!

marcinbbb
06-03-2019, 10:51
Istotą tego co napisałem było to że ZE bierze do określenia mocy instalacji, moc paneli która praktycznie nigdy nie występuje.

3 posty wyżej pokazałem te "warunki które praktycznie nigdy nie występują" dziś chciałeś moc max panela dostałeś.

vr5
06-03-2019, 10:56
@marcinbbb

Dla mnie to bez różnicy, ale są tacy, co zużywają przez 2 miesiące 80 kWh, a też mają chęć sprawdzenia, czy licznik z ZE działa prawidłowo.

marcinbbb
06-03-2019, 10:56
Czy te panele to są firmy Sharp ND-RB275?

A jakie to ma znaczenie że niby te panele inne standardy STC i NOCT? Moc mają identyczną a przecież takie warunki prawie nigdy nie występują!
Zresztą tu masz drugą moją instalację dają zgodnie z Twoimi normami 200W
12 paneli
427742

marcinbbb
06-03-2019, 11:04
Jeśli to nie są te panele które ja mam to nie mamy co porównywać.

Oczywiście że tak odnieś się do tej tabeli
427743
A później do produkcji którą pokazałem, a później powtórz jeszcze raz: "moc paneli która praktycznie nigdy nie występuje".

marcinbbb
06-03-2019, 11:09
Do czego mam się odnieść?
To nie o te panele mi chodzi.

Odnosisz się do norm które są wyznaczone dla wszystkich paneli a jak pokazuje jakie normy mają moje i że produkują więcej niż NOCT mówi piszesz że to nie te panele. Chłopie weź się prześpij troszkę bo jakby to powiedziesz zachowujesz się jak dziecko we mgle.

marcinbbb
06-03-2019, 11:20
Stos to nie ja wymyśliłem nazewnictwa którym się posługujesz "moc praktyczna". Jeśli Twoje Sharp ND-RB275 robią 200W no to niech robią dokonałeś doskonałego wyboru.

Jastrząb
06-03-2019, 11:23
Jeśli to nie są te panele które ja mam to nie mamy co porównywać. Oczywiście, Twoje są wyjątkowe i zrobione za lepszego krzemu!

Jastrząb
06-03-2019, 11:24
Ja takiej pewności nie mam i moje panele potwierdzają moje wątpliwości.
Koniecznie reklamuj te panele!!

marcinbbb
06-03-2019, 11:26
stos coś w tym jest że ja i Jastrząb wytykamy ci błędy a ty idziesz w zaparte i twoje "myślenie" jest poprawne.

cuuube
06-03-2019, 11:39
Kiedyś było o panelach na blokach , czy kamienicach...znalazłem coś takiego https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/SM-remontuje-bloki-i-kaze-zdjac-anteny-satelitarne-n120467.html

marcinbbb
06-03-2019, 11:42
Faktycznie moje 3kWp jest zupełnie różne od Twoich uzyski mam większe bo mam inne lepsze lub gorsze panele. Podejrzewam że są gorsze albo co najbardziej prawdopodobne okłamują nas panele, inwertery, a liczniki 2 kierunkowe z ZE pokazują losowe liczby na różnych indeksach Prawda jest taka że tylko oszpeciliśmy sobie dachy, wydaliśmy pieniądze na coś co wygląda a nie działa. Ale jakoś boję się odłączyć podczas pracy kabelki od inwertera (te DC) bo może się okazać że to jednak działa jeden czort czy daje 200W czy daje 275W spawarka może być ładna.

Jastrząb
06-03-2019, 11:46
Wy piszecie o swoich panelach ja o swoich. Kazdy z nas idzie w zaparte.
O jakich błędach piszesz?
Jastrząb wie jak mam swoje panele opomiarowane pomimo że mojej instalacji na oczy nie widział.
Ty zakładasz że wystkie panele zachowują się tak samo jako Twoje.
To się chyba nazywa megalomania.
Nie musze Twojej instalcji widzieć. Bo po co? Masz panel firmy która raczej nie oszukuje na parametrach (to jest moje założenie). Panel Ci produkuje wiecej, wnioskuje świeci mocniej. Produkcja Ci spada, wnioskuje świeci słabiej. Tak działają wszystkie panele śwaita, bo są zrobione praktycznie identycznie. NIE masz bo byś o tym napisał, skalibrowanego czujnika. Tyle, kropka. A Ty się doszukujesz jakiegoś drugiego dna względem parametrów swojego panelu. To Ci mówie, zareklamiuj go, bądź spraw sobie skalibrowny czujnik i porównaj poziom promeniowania z produkcją. Temperature panelu potrafisz uwzględnić, pisałeś o tym.

Jastrząb
06-03-2019, 11:48
Kiedyś było o panelach na blokach , czy kamienicach...znalazłem coś takiego https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/SM-remontuje-bloki-i-kaze-zdjac-anteny-satelitarne-n120467.htmlBrawo Oni!

Jastrząb
06-03-2019, 11:54
Znowu zakładasz coś czego nie wiesz i wyciągasz na tej podstawie fałszywe wnioski.
Skąd wiesz że nie mam pomiaru nasłonecznienia?Bo byś o tym napisał, i przy wykresie skoku mocy po przejsciu chmury pokazał brak skoku poziomu promeiniowania. Fałszywy wniosek wyciągnałem z dostępnych danych czy prawdziwy. Masz skalibrowny czujnik?

Jastrząb
06-03-2019, 12:18
No proszę jasnowidz.
Żeby zrejestrować zmiany w naświetleniu nie potrzebny jest miernik kalibrowany.
Zgadza się. Wystarczy panel podłączony do inwertera nawet!! Ale żeby dokonać porównania ilościowego i wyciągać sensowne wnioski co to poprawności działania panelu to już skalibrowany musi raczej byc. Chociaż zamiast tego można wylewać żale na forum. Co kto lubi.

Jastrząb
06-03-2019, 12:24
Fałszywy.
Już ci napisałem żaden skalibrowany czujnik nie jest potrzebny do zarejestrowania zmiany naświetlenia.
Ty oczywiście wiesz lepiej, dlatego dalsza dyskusja jest bez sensu.
Tu się zgadzam! Dyskusja z Tobą nie ma sensu: skąd wiesz co ma, Ty wiesz lepiej, nie widziałeś, nie lizałeś, mam czujnik ale go nie pokaże, itd. itp.

Zresztą po co to ta dyskusja. Masz nieskalibrowany czujnik który jak rozumiem, nie pokazał skoku promieniowania, a spadek produkcji miał miejsce. Po co się żalisz na forum. Idź z tym nieskalibrowanym czujnikiem do producenta i kategorycznie żądaj wymiany paneli na nowe niepozbawiony wad! Toż to proste.

Jastrząb
06-03-2019, 12:27
Czy ty rozumiesz co się do ciebie pisze?
Napisałem że miernik naświetlenia nie musi być kalibrowany żeby zaobserwować zmianę natężenia.
Jeżeli panel daje pełną moć przy jakimś pomiarze naświetlenia i po chwili daje inną bez zmiany pomiaru naświetlenia to jaki wniosek z tego wyciągniesz?
A o spektrum śwaitła słyszał? Siakiś tam szujnik o nieznanej detekcji mógł nie drgnąć nawet w swoim zakresie czułości. a dla panelu mogło to już zrobić różnice.
To czemu nie pokazujesz wyników pomiaru tym czujnikiem? Wstydzisz się ich?

marcinbbb
06-03-2019, 12:27
@Jastrząb myślisz że ja moje też powinienem reklamować bo produkują trochę za dużo? I może to być wada fabryczna?

pkorol
06-03-2019, 12:38
vr5 jeśli licznik bierze 1W to rocznie zjada 8kWh a to żadna ilość energii ;)


Coś nie kumam, kto karmi licznik? ZE?
Apropos wydajności, moje GS50 1500W w tandemie z akumulatorami dają teraz 900W, bez wsparcia akumulatorów maksymom co się widziało 600W. Więc jak widać moc rzeczywista u każdego może być wcale nie tak rzeczywista:)

Jastrząb
06-03-2019, 12:39
@Jastrząb myślisz że ja moje też powinienem reklamować bo produkują trochę za dużo? I może to być wada fabryczna?
Nic za dużo nie produkują. Zanieś je na kasprowy wierch, wywieź do nowej zelandii to się dopiero zdzwisz.

soplica2
06-03-2019, 12:46
Ile za tego Solaxa wołasz

marcinbbb
06-03-2019, 13:11
Ile za tego Solaxa wołasz

Łoo Ostrzeszów toż to kawałek ode mnie;) Pozdrowienia z Wieruszowa

cuuube
06-03-2019, 15:28
I jeszcze https://smoglab.pl/zbudowac-swoja-wlasna-elektrownie-solarna-bloku-mieszkalnym/

I

http://dlaklimatu.pl/spoldzielnia-energetyczna/?fbclid=IwAR2RhvGtEeuWBgSXmgIuTIRlWHx7v-8TycLMOtw4qJ0nb_og8iM-_WI4aZk

patrycja87
07-03-2019, 09:26
Ja nie mam paneli fotowoltaicznych i chyba się nie zdecyduję... Nie wiem jakoś nie wydaje mi się, że tak droga inwestycja zwróci się w krótkim czasie. Wiadomo ceny prądu są coraz wyższe i to się nie zmieni ale nie jestem na chwile obecną przekonana. Mój mąż za to rozmawiał z kolegą, który ma fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym i im się to opłaca. Nam na 2 osoby w domu, a w przyszłości 3 nie jest to potrzebne.

Jastrząb
07-03-2019, 10:01
Ja nie mam paneli fotowoltaicznych i chyba się nie zdecyduję... Nie wiem jakoś nie wydaje mi się, że tak droga inwestycja zwróci się w krótkim czasie. Wiadomo ceny prądu są coraz wyższe i to się nie zmieni ale nie jestem na chwile obecną przekonana. Mój mąż za to rozmawiał z kolegą, który ma fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym i im się to opłaca. Nam na 2 osoby w domu, a w przyszłości 3 nie jest to potrzebne.Przecież nie ma przymusu. A "wydaje mi się" wynika z obliczeń czy z "kobiecej intuicji"?

marcinbbb
07-03-2019, 10:04
Nie wiem jakoś nie wydaje mi się, że tak droga inwestycja zwróci się w krótkim czasie.

Ja nie rozumiem dlaczego fotowoltaika ma się zwrócić? Pani powie mężowi aby kupił nowy samochód wprost z salonu zanim wyjedzie z salonu już straci na wartości a po kilku latach jazdy będzie wart mniej niż 50% ceny z salonu, do tego doliczyć przeglądy, kosztu paliwa i ubezpieczenia.
Fotowoltaika, kolektory słoneczne muszą z definicji się zwracać a wszystko inne już nie. To jakieś podwójne standardy? Czy mity owiane w niepewność?

Jastrząb
07-03-2019, 10:12
Ja nie rozumiem dlaczego fotowoltaika ma się zwrócić? Pani powie mężowi aby kupił nowy samochód wprost z salonu zanim wyjedzie z salonu już straci na wartości a po kilku latach jazdy będzie wart mniej niż 50% ceny z salonu, do tego doliczyć przeglądy, kosztu paliwa i ubezpieczenia.
Fotowoltaika, kolektory słoneczne muszą z definicji się zwracać a wszystko inne już nie. To jakieś podwójne standardy? Czy mity owiane w niepewność?
To jest głupi przykład. Kupić nie kupić samochód to jest co innego niż kupować prąd od ZE czy wydać wiecej na swoją elektrownie. To spokojnie mozna rozważać w ramach opłacalności. Tak jak np. rozważanie opłacalności zakupu diesla (droższy ale mniej pali) vs zakupu benzyniaka (tańszy zakup ale pali więcej).

marcinbbb
07-03-2019, 10:16
To jest głupi przykład. Kupić nie kupić samochód to jest co innego niż kupować prąd od ZE czy wydać wiecej na swoją elektrownie. To spokojnie mozna rozważać w ramach opłacalności. Tak jak np. rozważanie opłacalności zakupu diesla (droższy ale mniej pali) vs zakupu benzyniaka (tańszy zakup ale pali więcej).

I wymiany kotła z ekogroszku na gaz.. kocioł na gaz kosztuje około 7000 + inny komin, ale czysto i może się zwróci. Może za życia inwestora a może nie.

Kaizen
07-03-2019, 10:28
Ja nie rozumiem dlaczego fotowoltaika ma się zwrócić? Pani powie mężowi aby kupił nowy samochód wprost z salonu zanim wyjedzie z salonu już straci na wartości a po kilku latach jazdy będzie wart mniej niż 50% ceny z salonu, do tego doliczyć przeglądy, kosztu paliwa i ubezpieczenia.
Fotowoltaika, kolektory słoneczne muszą z definicji się zwracać a wszystko inne już nie. To jakieś podwójne standardy? Czy mity owiane w niepewność?

Czemu auto ma się nie zwracać? Jak w określonym czasie wychodzi taniej, niż jeżdżenie taksówkami (w tym bagażowymi w kontekście budowy) to się zwraca.

Oczywiście, że najlepiej wybrać najtańsze w określonym okresie czasu rozwiązanie spośród tych, które zapewniają zapewnienie naszych potrzeb w satysfakcjonujący nas sposób. PV ma zalety wyłącznie ekonomiczne i psychologiczne (może ktoś je traktować jako ozdobę, szpan czy mogą łechtać ego ekologa) gdy możemy pociągnąć prąd z gniazdka.

marcinbbb
07-03-2019, 10:48
Dlaczego by nie porównywać latania samolotem do jazdy taksówkami lub własnym rowerem :)

Kaizen
07-03-2019, 11:27
Dlaczego by nie porównywać latania samolotem do jazdy taksówkami lub własnym rowerem :)

Bo zaspokaja inne potrzeby. Samolotem nie zawiozę trzech worków kleju do płytek ze sklepu na budowę ani dziecka z domu do lekarza. Taksówkarza może jakoś namówię i można uznać to za alternatywę dla samochodu.

jasiek71
07-03-2019, 11:45
Ja nie mam paneli fotowoltaicznych i chyba się nie zdecyduję... Nie wiem jakoś nie wydaje mi się, że tak droga inwestycja zwróci się w krótkim czasie. Wiadomo ceny prądu są coraz wyższe i to się nie zmieni ale nie jestem na chwile obecną przekonana. Mój mąż za to rozmawiał z kolegą, który ma fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym i im się to opłaca. Nam na 2 osoby w domu, a w przyszłości 3 nie jest to potrzebne.

No a w jakim okresie czasu zwraca się dom...?

Fotowoltaika jako jedyna przynajmniej próbuje się odrobić a przy odrobinie cierpliwości nawet przyniesie nam oszczędności...

marcinbbb
07-03-2019, 11:46
Bo zaspokaja inne potrzeby. Samolotem nie zawiozę trzech worków kleju do płytek ze sklepu na budowę ani dziecka z domu do lekarza. Taksówkarza może jakoś namówię i można uznać to za alternatywę dla samochodu.

Wracamy więc do punktu wyjścia dlaczego fotowoltaika ma się zwracać w krótkim czasie a lodówka o klasie energetycznej A+++ w krótkim czasie się nie zwróci? Kupisz 1kWp za 4000 PLN (w cenie lodówki) podepniesz fotowoltaikę do najstarszej dostępnej prądożernej lodówki i zakup PV nadal będzie się zwracał a lodówka A+++ ma prawo zwrócić się po około 20 latach?

marcin225
07-03-2019, 11:50
Fotowoltaika doskonała inwestycja,jedna z lepszych przy budowie domu szczególnie gdy źródłem ogrzewania jest np pompa. Jak ktoś ma finanse to kupować i montować. Niewiadomo jak się będzie powodziło za kilka lat a zawsze to minimalizuje koszty ogrzewania i podgrzania wody, że o prądzie bytowym nie wspomnę.

Kaizen
07-03-2019, 12:03
Wracamy więc do punktu wyjścia dlaczego fotowoltaika ma się zwracać w krótkim czasie a lodówka o klasie energetycznej A+++ w krótkim czasie się nie zwróci?

Dlaczego ma się nie zwracać? Dokładnie ta sama zasada. U mnie tylko dwie spełniały moje wymagania i wybrałem droższą, bo tańsza miała sporo opinii o nieprawialnych awariach. Jakbym miał dwie równorzędne - wybrałbym droższa gdyby w przewidywanym czasie jej żywota zapewniła oszczędności z nawiązką rekompensujące różnicę w cenie (NPV - pieniądz wydany dzisiaj jest cenniejszy, niż wydany w przyszłości).




Kupisz 1kWp za 4000 PLN (w cenie lodówki) podepniesz fotowoltaikę do najstarszej dostępnej prądożernej lodówki i zakup PV nadal będzie się zwracał a lodówka A+++ ma prawo zwrócić się po około 20 latach?

I co 5 lat będę do tego "rachunku" dokładał nową lodówkę - coraz bardziej energooszczędną, bo innych nie będzie. I to PV nigdy się nie zwróci.
Moje dwie poprzednie lodówki ciągneły 1,2-1,3kWh/24. Obecna 1kWh/24, ale jest sporo większa. Niechby najgorsza tandeta ciągnęła 1,5kWh/24. Przy mojej taryfie byłaby droższa w używaniu o 95zł rocznie. Gdybym miał do wyboru funkcjonalnie takie same lodówki różniące się tylko zużyciem prądu o 0,5kWh/24 to za to byłbym skłonny dopłacić jakieś 300-400zł. Tak, liczyłbym kiedy się zwroci.


No a w jakim okresie czasu zwraca się dom...?

U mnie szybko. Alternatywa to mieszkanie z czterema sypialniami - droższe już w samym zakupie. A jeszcze przegrywa funkcjonalnie brakiem ogrodzonego ogrodu.
Inna alternatywa - wynajem. Jakbym wynajmował, to nie miałbym domu szytego na miarę. A i w 10-12 lat bym zapłacił tyle samo, a nie miał majątku (domu).

Więc jakby nie patrzeć budowa domu to najtańsze wyjście i najlepiej zaspokaja potrzeby przy takich założeniach. Jak ktoś potrzebuje kawalerki, to pewnie by wygrało jej kupno z budową małego domku. Wynajem to najdroższe rozwiązanie. Ba, sprzedając pewnie jeszcze zarobie - a wynajmując tracę pieniądze bezpowrotnie.

marcinbbb
07-03-2019, 12:23
@Kaizen mam 2 lodówki i prąd bytowy schodzi u mnie w ogromnych ilościach rachunki za prąd oscylowały w granicach 360-380 PLN/2 m-ce. w 2016r założyłem fotowoltaikę rachunki spadły do 45 PLN/2 m-ce.
360 * 6 (rachunków w roku) *3 lata = 6480 PLN
rachunki aktualne 45 * 6 * 3 = 810 PLN
6400 - 810 = 5600 PLN

Odliczmy grzanie kotłem cwu 4 kg doba * 6 miesięcy(lato) * 3 lata = 2,1t węgla powiedzmy po 800 PLN = 1720

5600 + 1720 = 7328 PLN (w okresie 3 lat)

Grzanie prądem w okresach przejściowych liczyć 2 miesiące w roku i 13kg/doba ekogroszku 13 * 30 * 2 = 780 kw wungla i około 600 PLN (0 roboty własnej)

7328 + 600 = powiedzmy 8000 PLN w 3 lata za instalację zapłaciłem 14,7k PLN.

Kaizen
07-03-2019, 12:45
@Kaizen mam 2 lodówki i prąd bytowy schodzi u mnie w ogromnych ilościach rachunki za prąd oscylowały w granicach 360-380 PLN/2 m-ce. w 2016r założyłem fotowoltaikę rachunki spadły do 45 PLN/2 m-ce.

To by znaczyło, że płacisz prawie sam abonament co z kolei prowadzi do wniosku, ze zużywasz poniżej 5MWh/r i oszczędzasz 325zł/2mies=1950zł rocznie.

14,7k zł / 1950zł=7,5 roku czas zwrotu. O ile w tym czasie nie poniesiesz żadnych kosztów i nie będzie przestojów. Niezła cena paneli i niezły czas zwrotu. Czy czas wystarczający do uznania inwestycji za opłacalną - do indywidualnej oceny.
Nowobudujacy mogą jednak kupować prąd taniej. W g12as w nocy po 21gr a w dzień jak w G11. Wtedy 5MWh@30%drogiego z gniazdka kosztuje jakieś 1600zł a panele są droższe i czas zwrotu to kilkanaście lat.

Jastrząb
07-03-2019, 12:55
za instalację zapłaciłem 14,7k PLN.To jeszcze wytłumacz koleżance która pytała, która zgaduje AC od DC nie odróżni, gdzie zamówić instalację za 3tys za KWp.
:P

marcinbbb
07-03-2019, 13:08
Nowobudujacy mogą jednak kupować prąd taniej. W g12as w nocy po 21gr a w dzień jak w G11. Wtedy 5MWh@30%drogiego z gniazdka kosztuje jakieś 1600zł a panele są droższe i czas zwrotu to kilkanaście lat.

Oczywiście tylko pytanie ilu takich obeznanych jest, aby od razu na etapie wyboru projektu wykluczyć paliwa kopalne? Ilu jest takich którzy mają już od dawna przyłącza i nie sposób przesiąść się na G13AS bo będą płacili tylko od wzrostu zużycia jak za G13AS a to kwalifikuje się tylko do COP=1, bo w tym przypadku COP=3 może się nie zwrócić.
Poza tym dowolna taryfa G12/13 mi się nie podoba wstawiam kiedy chce i jak chcę z odkurzaniem i prasowaniem nikt nie będzie czekał do 22 tym bardziej z pralką i zmywarką. A weź tu kombinuj z ogrzewaniem i cwu aby grzać tylko w tanim prądzie w nocy zwiększaj temperaturę aby w dzień chałupa stygła - nie moja bajka ale wiem że niektórym może się to podobać.

@Jastrząb ja koleżance niczego tłumaczył nie będę ona o PV wie tyle że widziała panele na dachu a AC i DC może kiedyś na fizyce się uczyła - więc już zapomniała.

Jastrząb
07-03-2019, 13:10
@Jastrząb ja koleżance niczego tłumaczył nie będę ona o PV wie tyle że widziała panele na dachu a AC i DC może kiedyś na fizyce się uczyła - więc już zapomniała.
Ale czemu? Wziąłeś udział w dyskusji przez nią zapoczątkowanej, stwierdzeniem, że nie jest przekonania co opłacalności inwestucji i jej szybkiemu zwrotowi. A terasz pokazujesz jak to Tobie się szybko zwraca. Poratuj koleżankę, uświadom, jakąś wiedzę i doświadczenie jej przezkaż. Wszak temu służy forum.

Po za tym nie pisałem o uswiadamianiu jej o AC/DC tylko informacji w kwestii opacalności - grzeie kupić instalacje za 3tys. Twierdziezs ze masz 5kWp i zapłaciłeś poniżej 15 tys.

marcinbbb
07-03-2019, 13:21
@Jastrząb znasz jakąś kobietę która rozmawiała by o PV, skoro jej mąż gadał z rolnikiem któremu to się zwraca? Kolejne pytanie czy kiedykolwiek kobieta decydowała o kwestii instalacji? Nie przypominam sobie!
Tym samym po co mam ją przekonywać że jej się zwróci jeśli tylko rolnikowi się zwraca, tak jakby rolnik czymkolwiek różnił się od Kowalskiego.

za 3,3kW zapłaciłem 14,7, za kolejne 1,7 zapłaciłem 800e, kolejne 2kW stoi i czeka na montaż koszt 2kW 600 PLN (inwerter, panele gratis).

Jastrząb
07-03-2019, 13:27
@Jastrząb znasz jakąś kobietę która rozmawiała by o PV, skoro jej mąż gadał z rolnikiem któremu to się zwraca? Kolejne pytanie czy kiedykolwiek kobieta decydowała o kwestii instalacji? Nie przypominam sobie!
Tym samym po co mam ją przekonywać że jej się zwróci jeśli tylko rolnikowi się zwraca, tak jakby rolnik czymkolwiek różnił się od Kowalskiego.

za 3,3kW zapłaciłem 14,7, za kolejne 1,7 zapłaciłem 800e, kolejne 2kW stoi i czeka na montaż koszt 2kW 600 PLN (inwerter, panele gratis).

To ja zupełnie nie wiem po kija cokolwiek piszesz :-(

szwiesiek 1
07-03-2019, 14:11
Ale czemu? Wziąłeś udział w dyskusji przez nią zapoczątkowanej, stwierdzeniem, że nie jest przekonania co opłacalności inwestucji i jej szybkiemu zwrotowi. A terasz pokazujesz jak to Tobie się szybko zwraca. Poratuj koleżankę, uświadom, jakąś wiedzę i doświadczenie jej przezkaż. Wszak temu służy forum.

Po za tym nie pisałem o uswiadamianiu jej o AC/DC tylko informacji w kwestii opacalności - grzeie kupić instalacje za 3tys. Twierdziezs ze masz 5kWp i zapłaciłeś poniżej 15 tys.
Pozwólcie , że włączę się do dyskusji. Jest możliwa taka cena. Ja mam instalacje za 2 tys za kilowat.

pkorol
07-03-2019, 19:43
Coś nie kumam, kto karmi licznik? ZE?


Licznik energii elektrycznej (taki rozliczeniowy) pobiera moc ok2,5W. Licznik jest zasilany od strony ZE. Dotyczy to również licznika prosumenta. To oznacza, że odbiorca nie płaci bezpośrednio za energię zużytą przez licznik. Natomiast w przypadku produkcji energii (prosument) energia zasilająca licznik jest zaliczana przez licznik, a ZE dostaje o tyle energii mniej.

Koszta utrzymania licznika też są w opłatach stałych

jasiek71
07-03-2019, 20:38
Jeżeli ktoś chce sobie opomiarować urządzenia w domu do zakłada do nich własne liczniki w domu.
Te liczniki nie są zasilane od strony ZE. :)

Jak by nie było jakąś tam energię pobierają bo się grzeją...
427820

marcinbbb
07-03-2019, 21:31
Jak by nie było jakąś tam energię pobierają bo się grzeją...
427820

I to w off grid widać po zmroku!!! AC zarzyna licznik Łoł... Bym obejrzał swój jak oddaje 4,5kW w sieć za dnia.

jasiek71
07-03-2019, 23:24
I to w off grid widać po zmroku!!! AC zarzyna licznik Łoł... Bym obejrzał swój jak oddaje 4,5kW w sieć za dnia.

Już nie dokręcaj do tego jakiejś swojej ideologii...
Każde urządzenie elektryczne które pobiera energię to się nagrzewa...
Na zdjęciu widać liczniki energii ogrzewania podłogowego w moim domu, to że się grzeją widać tylko w kamerze termowizyjnej bo w dotyku są zimne...

marcinbbb
08-03-2019, 08:39
to że się grzeją widać tylko w kamerze termowizyjnej bo w dotyku są zimne...

Bez ogrzewania podłogowego, bez kamery termowizyjnej i bez poboru prądu z sieci też się grzeje. ale przecież


Każde urządzenie elektryczne które pobiera energię to się nagrzewa...

Oszukujo nas?
427832

Jasku wytłumacz proszę.

jasiek71
08-03-2019, 08:50
Bez ogrzewania podłogowego, bez kamery termowizyjnej i bez poboru prądu z sieci też się grzeje. ale przecież



Oszukujo nas?
427832

Jasku wytłumacz proszę.

A czemu niby oszukują...?
Tak działa każde urządzenie elektryczne i tyle...

Jastrząb
08-03-2019, 09:01
Pozwólcie , że włączę się do dyskusji. Jest możliwa taka cena. Ja mam instalacje za 2 tys za kilowat.
Oczywiscie na nowych komponentach, z gwarancją i zainstalowane przez firme...

marcinbbb
08-03-2019, 09:17
Oczywiscie na nowych komponentach, z gwarancją i zainstalowane przez firme...

427838
Jastrząb a jakie to ma znaczenie na zdjęciu widzisz sprzęt wartości 600 PLN (Inwerter) Panele 6 x Recom RCM-280 jak pisałem gratis. Do tego konstrukcja na grunt 730 PLN myślę że uda się 1000PLN/kWp ale wystarczy chcieć

Jastrząb
08-03-2019, 09:42
427838
Jastrząb a jakie to ma znaczenieć
Statystycznego Kowalskiego ktory nie odróżnia "AC od DC" wali, że to dla Ciebie nie ma znaczenia. 99% chce, musi mieć na gotowo i z gwarancją.

Zreszta sam pisałeś że zapłaciłeś 15tys za 3KWp. Czyli na gotowo na nowych komponentach i z gwarancją. Skąd ta przemiana? Kiedyś CI się nie chciało, teraz Ci się chce. Wszystkim ma się chcieć bo się Tobie zachciało?

kulibob
08-03-2019, 10:43
Ty to jesteś dziecko szczęścia opał do OEP gratis panel też gratis

marcinbbb
08-03-2019, 11:10
Zreszta sam pisałeś że zapłaciłeś 15tys za 3KWp. Czyli na gotowo na nowych komponentach i z gwarancją. Skąd ta przemiana? Kiedyś CI się nie chciało, teraz Ci się chce. Wszystkim ma się chcieć bo się Tobie zachciało?

Jastrząb 4 lata temu mi się chciało zapłacić 15k PLN za instalację bo o PV wiedziałem tyle że nie będę płacił rachunków po 360-380 PLN/2 m-ce. Po 4 latach wiem że to proste jak konstrukcja cepa. I słownie każdy kto ma choć minimalne pojęcie o prądzie by to złożył do całości zamiast płacić po 5000 PLN/kWp.

@kulibob widzisz w niedziele się urodziłem ;) i nie gratis tylko przysługa za przysługę.Chcesz gratis panele PV na dachu wpadaj do mnie i rób tynki wewnętrzne ja jutro gratis robię Ci instalację OK?

makthom
08-03-2019, 11:21
Hej,
zakładając, że dachówka ceramiczna. Czy jest jest różnica w cenie instalacji na dachu z deskowaniem i bez? Jeśli tak, to jakiego rzędu?
Na co trzeba uważać?
Z góry dzięki za info.
Pozdrawiam,
Tomasz

Jastrząb
08-03-2019, 11:30
Jastrząb 4 lata temu mi się chciało zapłacić 15k PLN za instalację bo o PV wiedziałem tyle że nie będę płacił rachunków po 360-380 PLN/2 m-ce. Po 4 latach wiem że to proste jak konstrukcja cepa. I słownie każdy kto ma choć minimalne pojęcie o prądzie by to złożył do całości zamiast płacić po 5000 PLN/kWp.


Wiesz że 4 lata temu byli pewnie ludzie którzy wiedzieli że o jest proste jak konstrukcja cepa? Czemu ich nie posłuchałes wtedy?
Czemu odmawiasz obecnie luidziom, że nie chcą, nie mogą, nie lubią, nie potrafią wgryzać się w konstrukcję cepa. Ty się nauczyłeś to wszyscy muszą?

Jastrząb
08-03-2019, 11:33
Hej,
zakładając, że dachówka ceramiczna. Czy jest jest różnica w cenie instalacji na dachu z deskowaniem i bez? Jeśli tak, to jakiego rzędu?
Na co trzeba uważać?
Z góry dzięki za info.
Pozdrawiam,
Tomasz

Nie powinno być różnicy. Haki i tak powinny być przymocowane do krokwi. Czy pomiedzy hakiem a krokwią będzie jeszcze cal dechy nie powinno zrobić róznicy. Odrobine dłuższe wiec droższe wkręty. Ale róznica przy całości raczej pomijalna.

szwiesiek 1
08-03-2019, 11:38
Oczywiscie na nowych komponentach, z gwarancją i zainstalowane przez firme...

tak.

marcinbbb
08-03-2019, 11:40
Ty się nauczyłeś to wszyscy muszą?
Jastrząb czy Tobie się czasem sufit na łeb się nie spadł? W takim razie te oferty po 6000 PLN/kWp są zajebiste taniocha brać jak leci.

Jastrząb
08-03-2019, 12:00
Jastrząb czy Tobie się czasem sufit na łeb się nie spadł? W takim razie te oferty po 6000 PLN/kWp są zajebiste taniocha brać jak leci.
Chcesz to bierz po 6000. Tłumaczę że wolny kraj. Ale wiekszość ludzi bierze obecnie po jakies 4000. BTW, wiesz ze ja sam montowałem? Ale daleki jestem od twierdzenia ze to jedyna możliwość, albo najlepsza możliwość czy od twierdzenia żę jak ktoś kupuje instalacje po 4000PLN to mu sufit na łeb spadł.

Jastrząb
08-03-2019, 12:00
tak.
Wez zdradz markę komponentów i firmę która to tak rewelacyjnie zrobiła.

marcinbbb
08-03-2019, 12:08
Wez zdradz markę komponentów i firmę która to tak rewelacyjnie zrobiła.

Bo szukać się nie chce tylko niech ktoś zrobi to za ciebie. Może jeszcze ma za ciebie zapłacić.

kulibob
08-03-2019, 12:09
J

@kulibob widzisz w niedziele się urodziłem ;) i nie gratis tylko przysługa za przysługę.Chcesz gratis panele PV na dachu wpadaj do mnie i rób tynki wewnętrzne ja jutro gratis robię Ci instalację OK?

Czyli nie do końca takie gratisy :)

marcinbbb
08-03-2019, 12:23
Czyli nie do końca takie gratisy :)

Dobra kończmy tę polemikę panele dostałem od bezdomnego który chwilę później zmarł.

Jastrząb
08-03-2019, 12:31
Bo szukać się nie chce tylko niech ktoś zrobi to za ciebie. Może jeszcze ma za ciebie zapłacić.
To podanie prostej informacji któa ma się w głowie to według Ciebie taka straszna praca?

Jastrząb
08-03-2019, 12:35
Dobra kończmy tę polemikę panele dostałem od bezdomnego który chwilę później zmarł.
Tyle się z tej "polemiki" dowiedzilieliśmy od CIebie że klękajcie narody!

marcinbbb
08-03-2019, 12:47
Tyle się z tej "polemiki" dowiedzilieliśmy od CIebie że klękajcie narody!

Nie ma za co.

fotohobby
08-03-2019, 13:31
Bo szukać się nie chce tylko niech ktoś zrobi to za ciebie. Może jeszcze ma za ciebie zapłacić.

Skąd, ja też chętnie się dowiem.
Akurat szukam, ale na taką cenę nie natrafiłem

Tomek B..
09-03-2019, 17:47
Za jakiś czas będę zmieniał drugi string paneli z 250W na 350W, razem z inwerterem bo będzie za mały.
7 x REC 245 + inwerter Solax 1650W max z wi-fi za równe 3000 zł. Inwerter z przebiegiem 2300 kwh. Tyle samo wyprodukowały panele.

pkorol
10-03-2019, 09:05
Od rana świeci piękne słoneczko, miałem trochę czasu na eksperymenty.
Tu przykład współpracy paneli z akumulatorami, na pierwszym zdjęcie 1. AKU+ Panele (6 szt paneli GS50W szeregowo) i 2. AKU+ Panele (6 szt równolegle). Bateria ma 95V.

zdjęcia tu:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17831212#17831212

d7d
10-03-2019, 13:12
Ceny paneli rosną?
Dostałem aktualizację wyceny na Q.Cells 325 Wp z 26 kzł na 28 kzł (16 paneli + SolarEdge).
Podobno szaleństwo jest z zamówieniami na panele PV.

ksysju
10-03-2019, 13:37
Q-Cells Duo G5 to chyba jeszcze płyną, miały być w marcu, a teraz termin na kwiecień

d7d
10-03-2019, 16:14
Chińskie panele powinny być tańsze, podobno znieśli cła.
|W całej Europie takie "szaleństwo" na PV czy tylko w Polsce?

ksysju
10-03-2019, 16:43
Q-Cells to Azja, ale nie Chiny ;-)

CityMatic
10-03-2019, 17:33
Q-Cells to Azja, ale nie Chiny ;-)
Napisz Korea, bo ktoś może nie zrozumieć ;)

cuuube
10-03-2019, 18:34
Chińskie panele powinny być tańsze, podobno znieśli cła.
|W całej Europie takie "szaleństwo" na PV czy tylko w Polsce?

widziałem niedawno panele po 430 zł , które rok temu były po 630zł.

W Polsce jest bum , bo od połowy zeszłego roku realizowane są spore inwestycje dotacyjne . Teraz np zamykana jest inwestycja w Swarzędzu na 1733 kWp
http://clip-group.com/instalacja-paneli-fotowoltaicznych-o-mocy-173362-kwp-dachu-hali-nr-7-firmie-clip-logistyka-sp-o-o-miejscowosci-swarzedz-jasin/

na 1820kWp
http://clip-group.com/instalacja-paneli-fotowoltaicznych-o-mocy-182062-kwp-dachu-hali-firmie-clip-ubezpieczenia-sp-o-o-miejscowosci-swarzedz-jasin/

1413kWp
http://clip-group.com/instalacja-paneli-fotowoltaicznych-o-mocy-141346-kwp-dachu-hali-nr-5-firmie-mb-poznan-sp-o-o-miejscowosci-swarzedz-jasin/


1729kWp
http://clip-group.com/5202-2/

(przez te firme moja Gmina nie załapała się na dotacje)


plus wiele innych z WLKP oraz całego kraju .

Tutaj https://wrpo.wielkopolskie.pl/system/file_resources/attachments/000/009/899/original/Załącznik_nr_2_do_Uchwały_Nr_5149_2018.pdf?1523 277094&fbclid=IwAR2WuaNypo4eJLOSmtEmEmpvRVcqo91QqD-b31uW3hVq1w0anoQEvfV2xSs lista dotacyjna

kulibob
10-03-2019, 19:37
Ja bumu u siebie nie widzę

tkaczor123
10-03-2019, 20:09
Ja właśnie będę stawiał altankę pokryję ją jednak gontem na niej panele po 400zł netto i używany inwerter za 1000zł 2,5kWp.
Nie wiem czy mi się to opłaca;).

cuuube
10-03-2019, 20:20
Ja bumu u siebie nie widzę

Jesteś gdzieś z południa dobrze pamiętam , podaj skąd ? Może coś znajdę .

andrzeej
10-03-2019, 20:46
Chińskie panele powinny być tańsze, podobno znieśli cła.
|W całej Europie takie "szaleństwo" na PV czy tylko w Polsce?
Nie licz na niższe ceny. Producenci wafli krzemowych podnieśli ceny.

d7d
10-03-2019, 21:01
Q.Cells to Korea Południowa ale pewnie produkują w PRC ;)

kulibob
10-03-2019, 21:15
Jesteś gdzieś z południa dobrze pamiętam , podaj skąd ? Może coś znajdę .

Okolice Bydgoszczy

Nie widzę masowego zakładania penalei u siebie wiocha 4000luda a instalacji kilka

cuuube
10-03-2019, 21:32
Okolice Bydgoszczy

Nie widzę masowego zakładania penalei u siebie wiocha 4000luda a instalacji kilka

doopy nie urywa , ale https://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2018/wiadomosci/20180322_energia/Lista.pdf

http://gramwzielone.pl/trendy/30549/dotacje-na-oze-dla-15-tys-domow-w-woj-kujawsko-pomorskim-jakie-nabory-w-2018-r

Ale masz tam starych wyjadaczy
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=136


U mnie 15km od centrum Poznania , wiocha 3 500 ludzi , instalacji 6 . Zaraz przy granicy w kolejnej miejscowości następne 2

d7d
10-03-2019, 22:31
4 instalacje Clipa to tyle co ok. 1300 domowych instalacji.
Ponad 20 tysięcy paneli

Jastrząb
11-03-2019, 08:35
Ja bumu u siebie nie widzę
To pewnie zależy od okolicy mocno. Zgaduje ze u spalaczy opon/wungla i hodowców kur to z reguły musi trochę czasu upłynąć żeby się okazało że panele nie gryzom, a kury się nie przestanom nieść i ze nie ma musu nachajcować żeby ciepło było. W terenach podmiejskich pewnie jest lepiej.

A bum jest. W 2017 ilość instalacji mikroinstalcji on grid skoczyła z 15 na 28 tys. W 2018 też się podwoiła, czyli powstało kolo 30tys nowych. Czyli z grubsza na co 200-nym domu w 2018 powieszono mikroinstalcje.

pkorol
11-03-2019, 10:40
No i stało się, całą okolica nima prądu. Na szczęście świeci słońce wiec u mnie wszytko śmiga bez zmian. Jaka różnica dla sąsiada czy ma prąd z atomówki czy z farmy PV ano nima żadnej, bo niema żądnego prądu. No i która instalacja ma więcej szans śmigać i cieszyć konsumenta?:)

marcinbbb
11-03-2019, 11:11
Łooo panie jak Ty nam zaimponowałeś w tej chwili, niby taki Karków a prąd wyłączają z czego wy tam kable macie też ze szrotu ? U mnie też coś się dzieje prąd jak był tak jest ale u mnie wiocha zabita dechami więc prąd w wiadrach dostarczają do domów.
Jak już włączą prąd za godzinę daj znać która instalacja ma więcej szans śmigać i bawić sąsiadów.

d7d
11-03-2019, 11:13
U mnie prąd jest ale za to słońce nie świeci.
PV nic by nie pomogła gdyby nie było prądu.
Ale lepiej jest PV posiadać niż nie posiadać.
Tylko kalkulacja finansowa w moim przypadku jest dosyć kiepska.

marcinbbb
11-03-2019, 11:25
U mnie prąd jest ale za to słońce nie świeci.

Ja tam nie wiem chyba licznik mi się popsuł bo kręci w lewo mocą prawie 4kW
427941

kulibob
11-03-2019, 11:40
To pewnie zależy od okolicy mocno. Zgaduje ze u spalaczy opon/wungla i hodowców kur to z reguły musi trochę czasu upłynąć żeby się okazało że panele nie gryzom, a kury się nie przestanom nieść i ze nie ma musu nachajcować żeby ciepło było. W terenach podmiejskich pewnie jest lepiej.

.

burak z ciebie nie z tej ziemi

Jastrząb
11-03-2019, 11:50
burak z ciebie nie z tej ziemi
Uczę się od najlepszych, przykładowo z tekstów typu: "ja tam palę węglem, bo mi tak najtaniej . Mam filtry w rekuperatorze. Wali mnie co wąchają moi sąsiedzi".

marcinbbb
11-03-2019, 11:54
Uczę się od najlepszych, przykładowo z tekstów typu: "ja tam palę węglem, bo mi tak najtaniej . Mam filtry w rekuperatorze. Wali mnie co wąchają moi sąsiedzi".

Ahahaha ale mu dojechał, pewnie to samo twoi sąsiedzi kulibob myślą i palą śmieci. Ciekawe co na to twoje dzieci w drodze do szkoły i z powrotem może jakieś spacerki w ramach rekreacji :)

miloszenko
11-03-2019, 12:12
Łooo panie jak Ty nam zaimponowałeś w tej chwili, niby taki Karków a prąd wyłączają z czego wy tam kable macie też ze szrotu ? U mnie też coś się dzieje prąd jak był tak jest ale u mnie wiocha zabita dechami więc prąd w wiadrach dostarczają do domów.
Jak już włączą prąd za godzinę daj znać która instalacja ma więcej szans śmigać i bawić sąsiadów.

Ja już wiem, że zrobię mały zestaw 500 W z baterią litową. Od 1 w nocy nie ma prądu na południu Krakowa, łącznie 150 000 osób bez zasilania. Do godz. 20 może potrwać naprawa. Bateria 2 kWh pozwoliłaby mi nie wyrzucać wszystkiego z lodówki i podtrzymać CO/CWU do jutra rana.

marcinbbb
11-03-2019, 12:21
Ja jestem zwolennikiem agregatu prądotwórczego, mam co prawda aku 100Ah i panel 20W ale to się do niczego nie przyda. Więc mnie takie zabawy w ogóle nie kręcą.

Jastrząb
11-03-2019, 12:28
Ja już wiem, że zrobię mały zestaw 500 W z baterią litową. Od 1 w nocy nie ma prądu na południu Krakowa, łącznie 150 000 osób bez zasilania. Do godz. 20 może potrwać naprawa. Bateria 2 kWh pozwoliłaby mi nie wyrzucać wszystkiego z lodówki i podtrzymać CO/CWU do jutra rana.
Przy domu 55kWh/m2 to do 20-tej to niezauważysz spadku temperatury w domui bez ogrzewania. Jakby awaria była gruba, taka tygodniowa, to wtedy albo większa bateria akumulatorów albo generator jakiś. Ale przy planowaniu na cośtakiego w ciemno stawiam, że mały generator wyjdzie lepiej cenowo niż sporo akumulatorów. Zwłąszcza że przy długim braku prądu, to może być zima i śnieżyca, gdzie panele Ci po prostu nie ruszą z produkcja.

miloszenko
11-03-2019, 12:32
Ja jestem zwolennikiem agregatu prądotwórczego, mam co prawda aku 100Ah i panel 20W ale to się do niczego nie przyda. Więc mnie takie zabawy w ogóle nie kręcą.

Zestaw off-grid z baterią można złożyć za 3-4 z baterią żelową jako UPS lu za 8-9k z baterią litową jako zasilanie awaryjne na dłużej, a w parze z PV jako poprawienie autokonsumpcji i minimalizację zużycia w szczycie (dzisiaj to żadna oszczędność ale już za rok/dwa może to być mocno opłacalne).

miloszenko
11-03-2019, 12:33
Przy domu 55kWh/m2 to do 20-tej to niezauważysz spadku temperatury w domui bez ogrzewania. Jakby awaria była gruba, taka tygodniowa, to wtedy albo większa bateria akumulatorów albo generator jakiś. Ale przy planowaniu na cośtakiego w ciemno stawiam, że mały generator wyjdzie lepiej cenowo niż sporo akumulatorów. Zwłąszcza że przy długim braku prądu, to może być zima i śnieżyca, gdzie panele Ci po prostu nie ruszą z produkcja.

Ogrzewania to nigdy nie zastąpi, ale już wieczór i noc bez światła, prądu w ogóle czy ciepłej wody to problem przy 2 małych dzieci.

Jastrząb
11-03-2019, 12:39
Ogrzewania to nigdy nie zastąpi, ale już wieczór i noc bez światła, prądu w ogóle czy ciepłej wody to problem przy 2 małych dzieci.
Zależy jakl małe dzieci. Dla takich paroletnich latarki i brak kąpieli to akurat atrakcja. Jak niemowlaki to zgoda.

Ja właśnie trochę chyba sobie pluje w brodę żę nie wziąłem hybrydowego inwertera na zapas. CHoc nie wiem jaka roznica w cenie. Ja bym nad tym myślał jakby akumulatory staniały 2-3 razy badz zrobuiły się 2-3 razy bardziej żywotne.

marcinbbb
11-03-2019, 12:42
Zestaw off-grid z baterią można złożyć za 3-4 z baterią żelową jako UPS lu za 8-9k z baterią litową jako zasilanie awaryjne na dłużej, a w parze z PV jako poprawienie autokonsumpcji i minimalizację zużycia w szczycie (dzisiaj to żadna oszczędność ale już za rok/dwa może to być mocno opłacalne).

Można też kupić agregat prądotwórczy z sąsiadem na spółkę a nie wydawać 8-9k na baterię która przyda się raz na rok. Żadna argumentacja nie przekona mnie do zabawy w jakieś offgridy. Przyszedł rachunek za prąd okres 2.12.18-1.02.19 w magazynie zostało 240kWh z datą wprowadzenia 1.10.18 :)

miloszenko
11-03-2019, 12:48
Można też kupić agregat prądotwórczy z sąsiadem na spółkę a nie wydawać 8-9k na baterię która przyda się raz na rok. Żadna argumentacja nie przekona mnie do zabawy w jakieś offgridy. Przyszedł rachunek za prąd okres 2.12.18-1.02.19 w magazynie zostało 240kWh z datą wprowadzenia 1.10.18 :)

Ja to chciałbym zrobić przy planowanym montażu on-grida. Zrobię 0.5 kWp jako instalacja albo dopięta do inwertera hybrydowego albo wyspowa. Wiem, że to nie będzie najlepsza możliwa stopa zwrotu ale niech to sobie lata bez mojej ingerencji i spalin za bardzo u mnie już się nie toleruje na podwórku :)

Myjk
11-03-2019, 13:01
Ogrzewania to nigdy nie zastąpi, ale już wieczór i noc bez światła, prądu w ogóle czy ciepłej wody to problem przy 2 małych dzieci.
Akurat dla dzieci to żaden problem. :D Brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. :P

Czy ktoś już zanotował spadki cen paneli instalowanych przez firmy po uwolnieniu z cła antydumpingowego, czy jeszcze firmy się nie wystrzelały?

marcinbbb
11-03-2019, 13:03
Oglądałem już kilka wycen po około 4000 PLN/kWp więc tragedii nie ma. Myślę że już bardziej ceny nie spadną jeśli już to wzrosną bo "sezon się zbliża".

pkorol
11-03-2019, 13:16
Zakumulatory staniały 2-3 razy badz zrobuiły się 2-3 razy bardziej żywotne.

Coś ty, aku tanie jak barszcz na szrocie, wszystko śmiga w najleprze::rolleyes:

pkorol
11-03-2019, 13:21
Wiem, że to nie będzie najlepsza możliwa stopa zwrotu ale niech to sobie lata bez mojej ingerencji i spalin za bardzo u mnie już się nie toleruje na podwórku :)

Coś ty, nic nie wiesz. Jak dobrze że mam panele anie kuźwa jakieś wirtualne papierki na giełdzie, d.. bym tym nie zagrzał a instalacją owszem. Czuje się jak człowiek we własnym domu wszystko działa. Właśnie tu i teraz moja instalacja się spłaciła całkowicie no i słońce dopisało! A na wieczór odpalę akumulatory i dalej będę się cieszył z trafionej na 100% inwestycji!

d7d
11-03-2019, 14:07
Ja tam nie wiem chyba licznik mi się popsuł bo kręci w lewo mocą prawie 4kW
427941

Może kradną Tobie prąd ? ;)

d7d
11-03-2019, 14:14
Akurat dla dzieci to żaden problem. :D Brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. :P

Czy ktoś już zanotował spadki cen paneli instalowanych przez firmy po uwolnieniu z cła antydumpingowego, czy jeszcze firmy się nie wystrzelały?

Cena mojej instalacji wzrosła z 26.000 PLN (listopad 2018) do 28.000 PLN , 5,2 kWp 16 x Q.Cells 325Wp + opty + SolarEdge

abes99
11-03-2019, 14:41
Trochę sporo, racze bliżej 4k zł/kwp uznawane jest za przystępną cenę rynkową, a w Twoim przypadku cena zbliża się do pułapu 5,4k zł/kWp. Ja planuję samemu montować swoją mikroinstację (ale podłączać z pomocą znajomego elektryka) i raczej celuję w okolice 2,5-3k zł/kWp. Przy moich założeniach instalacja zwróci się w około 7-8 lat, a liczyłeś okres zwrotu dla Twojej?

kulibob
11-03-2019, 15:40
Uczę się od najlepszych, przykładowo z tekstów typu: "ja tam palę węglem, bo mi tak najtaniej . Mam filtry w rekuperatorze. Wali mnie co wąchają moi sąsiedzi".

Co mają kury i spalanie węgiel do tego że bumu jakoś nie widzę?

kulibob
11-03-2019, 15:42
Ja jestem zwolennikiem agregatu prądotwórczego, mam co prawda aku 100Ah i panel 20W ale to się do niczego nie przyda. Więc mnie takie zabawy w ogóle nie kręcą.

Ciebie kręci ponad normatywne marnowanie prądu pozyskiwanie wszystkiego w fikcyjnym gratisie:)

Myjk
11-03-2019, 15:47
Oglądałem już kilka wycen po około 4000 PLN/kWp więc tragedii nie ma. Myślę że już bardziej ceny nie spadną jeśli już to wzrosną bo "sezon się zbliża".
Nie chodzi mi o zwyżki sezonowe, tylko ogólny trend. Skoro w Australii panele kosztują 2800 zł/kWp to nie znajduję przyczyn dlaczego u nas miałby być tak drogie. Minęło mało czasu po uwolnieniu cen, bo ja się spodziewam wyraźnych ruchów w przyszłym roku, ale zapytać już teraz można. :P

Myjk
11-03-2019, 15:49
Coś ty, aku tanie jak barszcz na szrocie, wszystko śmiga w najleprze::rolleyes:
No, no, a ludzie się martwią co się będzie działo z bateriami po EVach. ;)

Jastrząb
11-03-2019, 16:19
Nie chodzi mi o zwyżki sezonowe, tylko ogólny trend. Skoro w Australii panele kosztują 2800 zł/kWp to nie znajduję przyczyn dlaczego u nas miałby być tak drogie. Minęło mało czasu po uwolnieniu cen, bo ja się spodziewam wyraźnych ruchów w przyszłym roku, ale zapytać już teraz można. :P
Robi się tego coraz wiecej, wiec nie ma siły to trend będzie spadkowy. Ale tempa nie przewidzisz, bo może być uzależniony od jakiejś politycznej chińskiej deklaracji.
Jak pisałem, wyrażny spadek był bezpośrednio po znieseiniu cen.

Ale w PL kupisz same panele poli, brutto (23%) poniżej 2000PLN za KWp. WIec w czym problem? Mono pewnie kolo 2000PLN brutto. Chyba że piszesz o cenie na gotowo, no to gfaktycznie 2800 na sensownych i nowych komponentach to się nie da.

kulibob
11-03-2019, 16:59
Coś dla optymistów
https://wiadomosci.wp.pl/wenezuela-bez-pradu-dantejskie-sceny-i-egipskie-ciemnosci-6358230597187201a

Jastrząb
11-03-2019, 17:06
Coś dla optymistów
https://wiadomosci.wp.pl/wenezuela-bez-pradu-dantejskie-sceny-i-egipskie-ciemnosci-6358230597187201aA co to ma wspólnego z fotowoltaika?

kulibob
11-03-2019, 17:09
Ma z Onowcami i takim negowania Off czy hybrydy

marcinbbb
11-03-2019, 17:20
Ma z Onowcami i takim negowania Off czy hybrydy

Sprzedaj im swój prototyp zobaczysz podłączysz 3 takie do sieci i będą musieli prąd eksportować :lol2:

kulibob
11-03-2019, 17:40
Sprzedaj im swój prototyp zobaczysz podłączysz 3 takie do sieci i będą musieli prąd eksportować :lol2:

Daj im trochę gratisówto będzie to będzie tam Szwajcaria

gogush
11-03-2019, 17:46
No i stało się, całą okolica nima prądu.


No popatrz a ja wydałem kase na swoją zabawkę 7kW w dieslu i nie moge sie doczekać kiedy mi wyłączą prąd :) , odpalam co tydzień na 10 min aby nie zardzewiała :)

marcinbbb
11-03-2019, 17:57
Daj im trochę gratisówto będzie to będzie tam Szwajcaria

Oni wiedzą że mają używać generatorów a nie jakiegoś off grida bo to nie może działać :) A u nich słońca jakby troszkę więcej

gogush
11-03-2019, 18:16
Wymieniaj paliwo w zbiorniku przynajmiej co 6 miesięcy i mieszaj co miesiąc bo się zamieni w galaretę. Diesel jest wspaniałą pożywką dla bakterii. :)

Spokojnie to takie paliwo za wschodniej granicy co ma normalnie siarke zamiast glonów w składzie. :) Tutaj wystarczy pomieszać i 2 lata stoi :)

miloszenko
11-03-2019, 18:21
No popatrz a ja wydałem kase na swoją zabawkę 7kW w dieslu i nie moge sie doczekać kiedy mi wyłączą prąd :) , odpalam co tydzień na 10 min aby nie zardzewiała :)

To faktycznie świetne rozwiązanie. Masz zestaw do zasilania awaryjnego przy domu za jakieś 700 000 zł i robisz w koło niego 10 razy więcej niż przeciętny użytkownik pieca gazowego. Wstawiłbym po bożemu UPSa i przestał własne dzieci podtruwać :P

gogush
11-03-2019, 18:47
i robisz w koło niego 10 razy więcej niż przeciętny użytkownik pieca gazowego.


Ale o co kaman ? po pierwsze nie rozumiem co mam więcej robić , raz na tydzień odpalić z pilota generator ? po drugie to nie mam gazu a nawet jakbym mógł to bym go nie chciał.



Wstawiłbym po bożemu UPSa i przestał własne dzieci podtruwać :P


A ile kosztuje 7kW UPS ?

co do podtruwania to rozumiem ze nie jezdzisz samochodem ?

cuuube
11-03-2019, 19:17
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/34756/moc-elektrowni-fotowoltaicznych-w-polsce-to-juz-niemal-500-mw

gogush
11-03-2019, 19:42
przy domu za jakieś 700 000 zł

A tak OT : nie kosztował mnie 700 000 , wyszedl ponizej 500 000 , ale to zupełnie inna historia

d7d
11-03-2019, 19:49
Trochę sporo, racze bliżej 4k zł/kwp uznawane jest za przystępną cenę rynkową, a w Twoim przypadku cena zbliża się do pułapu 5,4k zł/kWp. Ja planuję samemu montować swoją mikroinstację (ale podłączać z pomocą znajomego elektryka) i raczej celuję w okolice 2,5-3k zł/kWp. Przy moich założeniach instalacja zwróci się w około 7-8 lat, a liczyłeś okres zwrotu dla Twojej?
Z 5,2 kWp mam roczny uzysk ok. 860 kWh/kWp czyli 4.472 kWh (wg oferty)
Roczne zużycie to ok. 4.000 kWh.
Zakładające bezpośrednie zużycie na poziomie 25% do rozliczenia z zakładem energetyczny pozostaje 3.000 kWh.
Z 3.472 kWh dostanę 80% czyli 2.780 kWh.
Muszę więc normalnie kupić ok. 220 kWh x 0,5119 zł/kWh = 112 zł.
Do tego opłaty stałe 325 zł rocznie.
Z instalacji PV otrzymują "za darmo" (ale za koszt instalacji PV) 3.780 kWh za które w dzisiejszych cenach zapłacę ok. 1.935 zł rocznie.
Nie biorąc pod uwagę inflacji, wzrostu cen ee, ubezpieczenia instalacji PV (?) jakiś przeglądów czy napraw:
28.000 zł / 1.935 zł = 14,5 roku.
Nie biorę tez pod uwagę spadku sprawności paneli - do ok. 80% po 20 latach.
Chyba nie warto instalować ?

gogush
11-03-2019, 20:12
Muszę więc normalnie kupić ok. 220 kWh x 0,5119 zł/kWh = 112 zł.
Do tego opłaty stałe 325 zł rocznie.


a skad te liczby ?

AWKl
11-03-2019, 20:15
W sobotę zamontowałem urządzenie Ohmpilot Froniusa. Podłączony jest pod grzałkę 3kW w zasobniku CWU 200l. Muszę przyznać , że całkiem nieźle to działa. Idealnie wykorzystuje nadprodukcję płynnie modulując moc grzałki. Dodatkowo na wykresie można obserwować jak zmienia się temperatura wody w zasobniku przez całą dobę. Rozwiązanie nie najtańsze ale chyba na ten moment najbardziej zaawansowane.

427955
427956

abes99
11-03-2019, 21:04
Chyba nie warto instalować ?
Przy Twojej ofercie (5,4k zł/1kWp) raczej nie warto, przy średniorynkowych cenach (4k zł/1kWp) można rozważyć (zwrot pewnie w okolicach 10 lat). Dlatego chcę się sam wziąć za montaż PV i zejść z ceną w okolice 2,5-3k zł/1kWp (zwrot w ok. 7 lat). Wtedy to już zaczyna mieć sens (IMHO)...

pkorol
12-03-2019, 07:19
Przy Twojej ofercie (5,4k zł/1kWp) raczej nie warto, przy średniorynkowych cenach (4k zł/1kWp) można rozważyć (zwrot pewnie w okolicach 10 lat). Dlatego chcę się sam wziąć za montaż PV i zejść z ceną w okolice 2,5-3k zł/1kWp (zwrot w ok. 7 lat). Wtedy to już zaczyna mieć sens (IMHO)...

Jakie 7 lat? ja już w nowo budowanych domach zakładam zasilanie parkingowych ładowarek. Nadchodzi rewolucja elektrotechniczna i za parę lat będziemy wszyscy jeździli samochodami elektrycznymi. Ci którzy nie przywidzieli tego budując malutkie instalacje będą przepłacać za przebudowę instalacji pod większe moce:)

marcinbbb
12-03-2019, 08:00
Jakie 7 lat? ja już w nowo budowanych domach zakładam zasilanie parkingowych ładowarek.
Od razu montuj te swoje off gridy z pakietem akumulatorów zanim ktoś te domy kupi będą naładowane aku :)

Jastrząb
12-03-2019, 08:42
Przy Twojej ofercie (5,4k zł/1kWp) raczej nie warto, przy średniorynkowych cenach (4k zł/1kWp) można rozważyć (zwrot pewnie w okolicach 10 lat). Dlatego chcę się sam wziąć za montaż PV i zejść z ceną w okolice 2,5-3k zł/1kWp (zwrot w ok. 7 lat). Wtedy to już zaczyna mieć sens (IMHO)...
Panele Poli mozna kupić w okolicy 500PLN za ~280W. System montazowy na dach pewnie w okolic 100 za panel. Ze 200PLN zaplacisz za inwerter "per" panel. NA 2.5k by,m nie liczył, chyba że będziesz kombinował z produktami o lepszym stosunku jakości do ceny. Ale okolica 3000 jest realna. Ja kupowałem i robiłem w połowie 2018 to mi wyszło okolo 3500, tyle żę panele mono i przed zniesieniem ceł, wiec panele jakiś 40% droższe niż w przykłądzie powyzej.

abes99
12-03-2019, 09:06
Nie jest tak źle, planuję zakup sprzętu przez elektryka, który będzie to ze mną montował i podłączał. Mam działalność, więc założyłem sobie konta w dwóch hurtowniach sprzedających sprzęt PV (pewnie mam najwyższy próg cenowy, ale i tak wygląda to ciut lepiej niż detal w sieci). Na dzień dzisiejszy można kupić np. panele Q.Cells G.Peak 310W (mono) za ok. 500 zł/szt. Nad inwerterem się zastanawiam, ale zakładając że ma być budżetowo, poszedłbym w chińszczyznę, czyli Sofar 8.8KTL-X (niecałe 4000 zł). Wolałbym Froniusa 8.2-3M, ale kosztuje jakieś 3/4 więcej i ma krótszą gwarancję (Sofar daje 10 lat w standardzie). A na jakość Froniusa coś ostatnio ludzie narzekają. Czyli licząc na szybko dla mikroinstalacji 9,92kWp:
- 32 panele po 500 zł -> 16000 zł
- inwerter -> 4000 zł
- konstrukcja 100 zł na panel -> 3200 zł
- elektryk, zabezpieczenia, kable -> 2000 zł (?)
Czyli mamy razem 25200 zł / 9,92 kWp -> 2540 zł/kWp
Wszędzie ceny brutto z 8% VAT...

d7d
12-03-2019, 09:12
a skad te liczby ?
Liczby - ceny - wynikają z moich rachunków za EE.

d7d
12-03-2019, 09:18
Jakie 7 lat? ja już w nowo budowanych domach zakładam zasilanie parkingowych ładowarek. Nadchodzi rewolucja elektrotechniczna i za parę lat będziemy wszyscy jeździli samochodami elektrycznymi. Ci którzy nie przywidzieli tego budując malutkie instalacje będą przepłacać za przebudowę instalacji pod większe moce:)
1. Możesz zakładać, jeżeli klient za to zapłaci to dlaczego nie.
2. rewolucja elektrotechniczna nadeszła jakieś 100 lat temu
3. "za parę lat będziemy wszyscy jeździli samochodami elektrycznymi" - bajka / mrzonka , ewentualnie ściema
4.domowe ładowarki maja sens jeżeli ludzie będą mieli samochody elektryczne.
Ile kosztuje nowy a ile kosztuje używany samochód elektryczny?
Nie mówimy o hybrydzie tylko o pełnym elektryku.

miloszenko
12-03-2019, 09:44
1. Możesz zakładać, jeżeli klient za to zapłaci to dlaczego nie.
2. rewolucja elektrotechniczna nadeszła jakieś 100 lat temu
3. "za parę lat będziemy wszyscy jeździli samochodami elektrycznymi" - bajka / mrzonka , ewentualnie ściema
4.domowe ładowarki maja sens jeżeli ludzie będą mieli samochody elektryczne.
Ile kosztuje nowy a ile kosztuje używany samochód elektryczny?
Nie mówimy o hybrydzie tylko o pełnym elektryku.

Ile elektrykiem jeździłeś żeby się w temacie wypowiedzieć?

Ja mam dwa, dostawczy i osobowy. Dostawczy 3-letni w cenie nowego diesla, ale robię rocznie 30k więc więcej oszczędzam na paliwie niż musiałem na to wydać (w 3 roku użytkowania będzie na plus). Auto jeździ buspasem i parkuje w centrum za darmo.

Osobowy (nowy) wyjdzie drożej niż spaliniak, mniejsze przebiegi, ale na tą chwilę rata leasingowa pokrywa tyle co koszt ewentualnego paliwa.

Ładowarka domowa zakupiona, za chwilę będzie montaż. Auta na firmę w leasingu.

Rewolucja w energetyce jest faktem, rewolucja w elektromobilności w kilku krajach też. Można poczekać, można korzystać, trochę kosztuje, ale zawsze nowe kosztuje.

Ja osobiście wolałem mieć dom szyty na miarę, bez garażu, zbędnych pomieszczeń więc mogłem pieniądze w trakcie budowy utopić albo zainwestować.

Na dziś na moim parkingu nic nie kopci, za chwilę będzie PV z małą baterią więc odciążę zakład energetyczny w godzinach szczytu, a koszt przejechania 100 km mam na dziś poniżej 4 zł.

A, i mój dostawczak na światłach zostawia daleko w tyle 70% aut miejskich :P Widok w lusterku bezcenny. Osobówka robi to z 90% aut. I nie ważne jak mocno wciskam gaz, dymu z rury nie ma !!!

marcinbbb
12-03-2019, 09:54
Zgadzam się że w pewnym momencie elektryków będzie więcej ale np. wybierz się czymś takim na wakacje do Włoch. Średnio 1720 km zajmuje mi około 12-15h w zależności od godziny wyjazdu. Najczęściej wyjeżdżam o 00:00 i około 6:00 mijam Monachum 900 km Niestety ale w tym czasie nie naładował bym nawet samochodu. Tym samym co z tego że Twój odstawi mój na światłach jeśli licząc średnią km/h zostaniesz w tyle a na miejscu spotkamy się najwcześniej za 5 dni.
Oczywiście do jazdy w około komina super pomysł i niezmiernie tani ale do dalszych wyjazdów nawet nad Polskie morze trzeba brać agregat do bagażnika.

miloszenko
12-03-2019, 10:05
Zgadzam się że w pewnym momencie elektryków będzie więcej ale np. wybierz się czymś takim na wakacje do Włoch. Średnio 1720 km zajmuje mi około 12-15h w zależności od godziny wyjazdu. Najczęściej wyjeżdżam o 00:00 i około 6:00 mijam Monachum 900 km Niestety ale w tym czasie nie naładował bym nawet samochodu. Tym samym co z tego że Twój odstawi mój na światłach jeśli licząc średnią km/h zostaniesz w tyle a na miejscu spotkamy się najwcześniej za 5 dni.
Oczywiście do jazdy w około komina super pomysł i niezmiernie tani ale do dalszych wyjazdów nawet nad Polskie morze trzeba brać agregat do bagażnika.

Za 5 lat każdy nowy elektryk będzie miał zasięg zimą ponad 400 km. Zobacz filmiki jak dzisiaj ludzie śmigają po całej Europie trasy ponad 1000 km. Da się, trzeba oczywiście trasę zaplanować, ale już dziś ładowarek jest dziesiątki tysięcy.

marcinbbb
12-03-2019, 10:06
Ile średnio zajmuje czasu naładowanie auta na 400 km?
A wraz ze średnią prędkością ekonomiczną zaraz za tirami ta wyprawa mnie nie przekonuje, może gdyby to był kamper elektryczny.

d7d
12-03-2019, 10:08
Ile elektrykiem jeździłeś żeby się w temacie wypowiedzieć?

Ja mam dwa, dostawczy i osobowy. Dostawczy 3-letni w cenie nowego diesla, ale robię rocznie 30k więc więcej oszczędzam na paliwie niż musiałem na to wydać (w 3 roku użytkowania będzie na plus). Auto jeździ buspasem i parkuje w centrum za darmo.

A, i mój dostawczak na światłach zostawia daleko w tyle 70% aut miejskich :P Widok w lusterku bezcenny. Osobówka robi to z 90% aut. I nie ważne jak mocno wciskam gaz, dymu z rury nie ma !!!
Nie trzeba posiadać elektryka aby się wypowiadać.
Podaj jakiego masz dostawczego elektryka który robi rocznie 30.000 km na prądzie.
100km - 150 km dziennie ?

To że teraz jeździsz buspasem i parkujesz za darmo to znaczy że szybko skończą się przywileje jak wzrośnie ilość samochodów elektrycznych.
Buspasem mogą jeździć tylko pełne elektryki a nie mogą hybrydy lub elektryki z silnikami spalinowymi.
Jaki model masz tego dostawczaka ? :)

"Widok bezcenny ..." śmieszne ale daje satysfakcję.
Specjalnie stajesz na światłach jako pierwszy? :)


Osobowy (nowy) wyjdzie drożej niż spaliniak, mniejsze przebiegi, ale na tą chwilę rata leasingowa pokrywa tyle co koszt ewentualnego paliwa.
Koszt paliwa do spalinowego samochodu (~300-500 PLN) + rata leasingowa za ten spalinowy = rata leasingowa samochodu elektrycznego?
Jaki to samochód elektryczny?

miloszenko
12-03-2019, 10:20
Nie trzeba posiadać elektryka aby się wypowiadać.
Podaj jakiego masz dostawczego elektryka który robi rocznie 30.000 km na prądzie.
100km - 150 km dziennie ?

To że teraz jeździsz buspasem i parkujesz za darmo to znaczy że szybko skończą się przywileje jak wzrośnie ilość samochodów elektrycznych.
Buspasem mogą jeździć tylko pełne elektryki a nie mogą hybrydy lub elektryki z silnikami spalinowymi.
Jaki model masz tego dostawczaka ? :)

"Widok bezcenny ..." śmieszne ale daje satysfakcję.
Specjalnie stajesz na światłach jako pierwszy? :)


Koszt paliwa do spalinowego samochodu (~300-500 PLN) + rata leasingowa za ten spalinowy = rata leasingowa samochodu elektrycznego?
Jaki to samochód elektryczny?

Dostawczy env-200. Są dni, gdzie robię ponad 200 km, są dni kiedy tylko 70. W sumie tylko w niedziele nie jeździ.

Ostatnie 12 miesięcy równo 27 000 km, jakieś 13 000 zł nie wydane na paliwo, w 4 lata ta różnica przekroczy wartość auta jaka wtedy będzie.

Jakoś nikt się nie martwi jak dieslem jeździ, ile to mniej setek ton syfu jest w skali roku? Nie szkoda wam waszych dzieci jak za kilka lat klimat szlak trafi i setki milionów "pustynnych" imigrantów przyjdzie do nas szukać łagodniejszego klimatu?

marcinbbb
12-03-2019, 10:37
miłoszenko jedna wiosna (twój Nissan) wiosny nie czyni największymi trucicielami są USA, i Chiny a nie ja i mój diesel i kocioł 4 kategorii na ekogroszek. W USA jakoś nie mają problemów jak V12 i 500KM bez turbiny a cena wachy to około 3 dołków za galon i problemu nie widzą a Ty widzisz w moim dieslu który ma DPF`a i 171KM.

marcinbbb
12-03-2019, 10:53
Kilimatu do tego lepiej nie mieszać bo to jest raczej śmieszne.
W elektryku ciepło w zimę trzeba wytworzyć w dieslu jest to ciepło odpadowe. Poza tym elektryczne samochody są na siłę wpychane do miast a nie na autostrady. Samochodem elektrycznym masz dojechać do roboty i z powrotem, ale do tego już bardziej przekonuje mnie rower elektryczny lub hulajnoga. Ale jak pisałem mieszkam na wiosce i do roboty mając 5 km można zwykłym roweem jeździć.

d7d
12-03-2019, 11:05
Dostawczy env-200. Są dni, gdzie robię ponad 200 km, są dni kiedy tylko 70. W sumie tylko w niedziele nie jeździ.

Ostatnie 12 miesięcy równo 27 000 km, jakieś 13 000 zł nie wydane na paliwo, w 4 lata ta różnica przekroczy wartość auta jaka wtedy będzie.

Jakoś nikt się nie martwi jak dieslem jeździ, ile to mniej setek ton syfu jest w skali roku? Nie szkoda wam waszych dzieci jak za kilka lat klimat szlak trafi i setki milionów "pustynnych" imigrantów przyjdzie do nas szukać łagodniejszego klimatu?

Bardzo chwali się że masz takiego elektryka.
Wiosny nie czyni ale zawsze coś.
To 13.000 PLN to już z uwzględnieniem kosztów ładowania prądu na 27.000 km?
Takie ładowanie to pewnie kosztuje ze 3.000 PLN rocznie.

To są twoje pierwsze samochody w życiu?
Spalinowego nigdy nie miałeś czy wtedy nie przejmowałeś się:
setkami ton syfu w skali roku, i nie szkoda Tobie było naszych dzieci , itd ? :D

Łatwo zmienia się punkt widzenia ze zmianą siedzenia.

model e-NV200 wyposażony w baterię 40 kWh jest objęty gwarancją na 5 lat lub 100 000 kilometrów
Ile kosztuje wymiana baterii 40 kWh ?

kulibob
12-03-2019, 11:14
Teraz ni chuchu nie opłaca się mieć elektryka za drogie teraz tylko lpg

d7d
12-03-2019, 11:18
Tak, LPG jest zdecydowanie wygodniejsze w użyciu i sumarycznie tańsze.
Elektryki to dla większości przypadków odległa przyszłość.
Jeżeli ktoś mieszka w tzw. bloku lub w kamienicy to w jaki sposób ma tankować prąd?

Stacji szybkiego ładowania jest w EUROPIE ok. 6.000 sztuk.

Jastrząb
12-03-2019, 11:47
Teraz ni chuchu nie opłaca się mieć elektryka za drogie teraz tylko lpg
Oczywista oczywistość ze najbardziej się "opłaca" wzajemnie truć z sąsiadem wunglem i oportunistycznie czekać az się samo coś zmieni. No względnie hodować postapokaliptyczne kurki, bo przecież wungiel to się w końcu skończy i zaczniemy do siebie strzelać.
Tyle że nie zmienia się samo tylko dzięki takim ludziom jak miloszenko, ktorzy przecieraja szlaki. Inaczej to wszyscy do konca świata byśmy siedzieli i czekali az się zacznie oplacać.
Brawa dla niego.

d7d
12-03-2019, 12:52
Masz rację, brawo dla miloszenko
Elektry jest jednak drogi i niepraktyczny w codziennym użyciu.
Gdzie zatankujesz prąd?
Gdzie tankuje miloszenko ?
Na szczęście nie ma samochodów na węgiel więc wrzucanie pozostałych samochodów do jednego worka z wunglem jest nadużyciem.

Pierwsze to likwidacja palenia węglem, modernizacja elektrowni i wymiana samochodów na czyste spalinowe.
Elektryki, przy dzisiejszej technologii i cenach, nie mają racji bytu.

jasiek71
12-03-2019, 13:54
Masz rację, brawo dla miloszenko
Elektry jest jednak drogi i niepraktyczny w codziennym użyciu.
Gdzie zatankujesz prąd?
Gdzie tankuje miloszenko ?
Na szczęście nie ma samochodów na węgiel więc wrzucanie pozostałych samochodów do jednego worka z wunglem jest nadużyciem.

Pierwsze to likwidacja palenia węglem, modernizacja elektrowni i wymiana samochodów na czyste spalinowe.
Elektryki, przy dzisiejszej technologii i cenach, nie mają racji bytu.

Może najpierw "pomacaj" tego elektryka...
Teraz to tak trochę jak ze ślepym o kolorach albo głuchym o muzyce...

miloszenko
12-03-2019, 14:15
miłoszenko jedna wiosna (twój Nissan) wiosny nie czyni największymi trucicielami są USA, i Chiny a nie ja i mój diesel i kocioł 4 kategorii na ekogroszek. W USA jakoś nie mają problemów jak V12 i 500KM bez turbiny a cena wachy to około 3 dołków za galon i problemu nie widzą a Ty widzisz w moim dieslu który ma DPF`a i 171KM.

Ale ja się Ciebie bezpośrednio nie czepiam :)

Mógłbym poprzestać na krytykowaniu USA czy Chin, chociaż Ci drudzy poszli w OZE mocno i trochę ich bilans się poprawia.

Wiem za to, że te ponad 100 rozmów z osobami, które przy aucie chciały coś się o EV dowiedzieć uświadomiłem, iż w ogóle to jeździ, tak da się ładować i tak da się z takim zasięgiem żyć :)

miloszenko
12-03-2019, 14:20
Bardzo chwali się że masz takiego elektryka.
Wiosny nie czyni ale zawsze coś.
To 13.000 PLN to już z uwzględnieniem kosztów ładowania prądu na 27.000 km?
Takie ładowanie to pewnie kosztuje ze 3.000 PLN rocznie.

To są twoje pierwsze samochody w życiu?
Spalinowego nigdy nie miałeś czy wtedy nie przejmowałeś się:
setkami ton syfu w skali roku, i nie szkoda Tobie było naszych dzieci , itd ? :D

Łatwo zmienia się punkt widzenia ze zmianą siedzenia.

Ile kosztuje wymiana baterii 40 kWh ?

Generalnie 2 lata temu za dwa auta płaciłem za paliwo ponad 18k. Teraz za prąd wyjdzie poniżej 3k. A za chwilę część tego prądu sam wyprodukuje.

Mógłbym kupić sobie aparat fotograficzny, mógłbym mieć większy dom, ale jakoś tak od pewnego czasu pcha mnie w kierunku efektywności w wielu dziedzinach, a jak wiemy silnik spalinowy do zbyt efektywnych nie należy.

Elektryk nie wymaga obróbki paliwa, dodatkowej dystrybucji, prąd jest wszędzie (tak, wiem u nas niestety na razie głównie z węgla). Prąd będziemy z czasem bardziej wytwarzać lokalnie bo technologia jest. Ba, jedno z aut potrafi oddawać energię (choć nie ma w Polsce pudełka co to robi za rozsądne pieniądze), za to można powiedzieć, że mam na parkingu 64 kWh baterię :)

miloszenko
12-03-2019, 14:21
Masz rację, brawo dla miloszenko
Elektry jest jednak drogi i niepraktyczny w codziennym użyciu.
Gdzie zatankujesz prąd?
Gdzie tankuje miloszenko ?
Na szczęście nie ma samochodów na węgiel więc wrzucanie pozostałych samochodów do jednego worka z wunglem jest nadużyciem.

Pierwsze to likwidacja palenia węglem, modernizacja elektrowni i wymiana samochodów na czyste spalinowe.
Elektryki, przy dzisiejszej technologii i cenach, nie mają racji bytu.

Czyste spalinowe to rozumiem taki oksymoron :)

No patrz, nie da się tankować, niepraktyczny, a znam takiego taryfiarza z tym samym autem co kręci rocznie 50k...

Chyba nie do końca wiesz co i jak.

kulibob
12-03-2019, 14:33
Oczywista oczywistość ze najbardziej się "opłaca" wzajemnie truć z sąsiadem wunglem i oportunistycznie czekać az się samo coś zmieni. No względnie hodować postapokaliptyczne kurki, bo przecież wungiel to się w końcu skończy i zaczniemy do siebie strzelać.
Tyle że nie zmienia się samo tylko dzięki takim ludziom jak miloszenko, ktorzy przecieraja szlaki. Inaczej to wszyscy do konca świata byśmy siedzieli i czekali az się zacznie oplacać.
Brawa dla niego.

Dopóki elektryki nie będa w normalnych cenach to co Ty pier...
Jeżdżącego dziadka kupisz za kilka tysięcy a alektryka?

kulibob
12-03-2019, 14:36
Dopóki elektryki nie będa w normalnych cenach to co Ty pier...
Jeżdżącego dziadka kupisz za kilka tysięcy a alektryka?

Mamy jeden samochód bo dwa nie potrzebna robimy ok 5-7 tyś rocznie Ni cholery nie opłaca mi sie elktryk.

d7d
12-03-2019, 14:42
Może najpierw "pomacaj" tego elektryka...
Teraz to tak trochę jak ze ślepym o kolorach albo głuchym o muzyce...

O co chodzi z pomacaniem?
Ma 3 koła czy skrzydła?
Nie muszę macać żeby widzieć co ile km trzeba go zatankować i jak długo to się tankuje.
Mieszkasz w bloku to gdzie się podłączysz?
Może w miejscu pracy?
Będzie Was np. dwóch to się podłączycie ale jak będzie Was 100 to już się nie podłączycie.
Chodzi o praktykę a nie teoretyczne gdybanie.
Za kilka lat miało być 1.000.000 milion samochodów elektrycznych napędzanych prądem z elektrowni węglowych.
Nie ma i nie będzie tylu samochodów.

Rynek aut elektrycznych w Polsce na wstecznym
W III kwartale 2018 roku w Polsce zarejestrowano tylko 286 samochodów elektrycznych (zasilanych akumulatorem i hybrydy plug-in), co oznacza spadek o 12% r/r. Tym samym znaleźliśmy się w gronie 4 państw Unii Europejskiej, które zanotowały w tym segmencie regres – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA.
W minionym kwartale zarejestrowano w Polsce 132 pojazdy w pełni elektryczne i 154 hybrydy plug in – podaje ACEA. W obu segmentach odnotowano spadki r/r, odpowiednio -4,3% oraz -18,1%. W tym okresie na polskie drogi wyjechało łącznie 7.554 aut z alternatywnym napędem (+18,2% r/r). Polacy nadal najchętniej wykładają pieniądze na klasyczne hybrydy, których kupili o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sprzedaż wzrosła z 3.646 do 5.508 sztuk. Taka sprzedaż daje nam 6 miejsce wśród państw UE, za plecami Hiszpanii i Włoch, a przed m.in. Holandią, Finlandią, Belgią czy Szwecją.
https://evertiq.pl/news/22552

d7d
12-03-2019, 14:47
Czyste spalinowe to rozumiem taki oksymoron :)

No patrz, nie da się tankować, niepraktyczny, a znam takiego taryfiarza z tym samym autem co kręci rocznie 50k...

Chyba nie do końca wiesz co i jak.

Taryfiarz jeździ e-NV200, Leafem czy Teslą?
Znam taryfiarza który jeździ hybrydą Toyota i przy 150 tkm padła bateria.
Koszt wymiany to ponad 10 tys pln.
Gdzie ten taryfiarz tankuje plug-in? U siebie w domu czy na postoju w oczekiwaniu na klienta?

Jeżeli plug-in jest taki dobry to dlaczego jest ich tak mało ?

Ile zapłaciłeś za swojego Nissana i tego drugiego elektryka i jak to ma się do cen samochodów z tradycyjnym napędem?

Jastrząb
12-03-2019, 15:22
Dopóki elektryki nie będa w normalnych cenach to co Ty pier...
Jeżdżącego dziadka kupisz za kilka tysięcy a alektryka?
Potwierdzasz dokladnie to co napisałem. Wunglarze siedzom i czekajom aż inni kupią i stanieje.

Jastrząb
12-03-2019, 15:26
Taryfiarz jeździ e-NV200, Leafem czy Teslą?
Znam taryfiarza który jeździ hybrydą Toyota i przy 150 tkm padła bateria.A ja znam taryfiarza który przejechał 500.000km i bateria się świetnie trzyma. I co, czyja "statystyka" lepsza?

d7d
12-03-2019, 15:33
Możliwe aczkolwiek mało prawdopodobne.
Jaki to model jest?
Od ilu lat jeździ hybrydą (bo chyba nie elektrykiem) ?
Cały czas na tej samej baterii?
Chyba że "na tej samej" bo wymienionej a nie wpisanej do książki pojazdu.
Trzeba ten rekord 500.000 km zgłosić do producenta.

Jakie ma oszczędności na każde przejechane 100 km ?

abes99
12-03-2019, 15:53
@d7d: Poczytaj o trwałości baterii Tesli. Poniżej jeden z pierwszych linków z brzegu. Po drugie, baterie nie nadające się już do auta, mają drugie życie w systemach bateryjnych podtrzymujących zasilanie domów, infrastruktury publicznej czy nawet można z nich budować spore magazyny wyrównujące pracę sieci energetycznych. Sam chętnie kupiłbym elektryka, ale czekam aż ceny trochę spadną. Choć patrząc na wzrost cen spalinowychów, to nie wiem czy ceny w tą stronę nie pójdą. A po trzecie, mały offtop się nam zrobił...
https://www.auto-motor-i-sport.pl/wydarzenia/Tesla-przejechala-400-000-km-i-ma-sie-swietnie,24870,1

miloszenko
12-03-2019, 15:55
Taryfiarz jeździ e-NV200, Leafem czy Teslą?
Znam taryfiarza który jeździ hybrydą Toyota i przy 150 tkm padła bateria.
Koszt wymiany to ponad 10 tys pln.
Gdzie ten taryfiarz tankuje plug-in? U siebie w domu czy na postoju w oczekiwaniu na klienta?

Jeżeli plug-in jest taki dobry to dlaczego jest ich tak mało ?

Ile zapłaciłeś za swojego Nissana i tego drugiego elektryka i jak to ma się do cen samochodów z tradycyjnym napędem?

Taryfiasz jeździ env-200 z zasięgiem 120 km zimą !!!

miloszenko
12-03-2019, 15:58
Możliwe aczkolwiek mało prawdopodobne.
Jaki to model jest?
Od ilu lat jeździ hybrydą (bo chyba nie elektrykiem) ?
Cały czas na tej samej baterii?
Chyba że "na tej samej" bo wymienionej a nie wpisanej do książki pojazdu.
Trzeba ten rekord 500.000 km zgłosić do producenta.

Jakie ma oszczędności na każde przejechane 100 km ?

Poczytałbyś trochę o żywotności baterii w EV. Odnoszę wrażenie, że porównujesz ją do tej w swoim smartfonie...

Spadek pojemności baterii to nie jest wyrok, przejedzie trochę mniej, a jak spadnie bardziej, można wymieniać poszczególne moduły a nie całą.

Mój env ma pojemność 100% przy przebiegu 47 000 km.

d7d
12-03-2019, 15:59
Tak wróćmy na ziemię.
Tesla S - kosztuje 500.000 PLN.
Więcej niż przeciętny dom.

d7d
12-03-2019, 16:02
miloszenko - powiedz gdzie tankujesz i ile zapłaciłeś i jak to się ma co cen spalinowych samochodów.
Jako pojedyncze przypadki elektryki są dobre.
Jako zastąpienie spalinowych jeszcze nie.
Nie ta technologia.
Problemem jest czas tankowania, zasięg i liczba punktów tankowania.
Do tego dochodzi większy ciężar i mniejszy bagażnik.
Duża zaleta to lokalna czystość i prostota działania silnika elektrycznego.

vvvv
12-03-2019, 16:17
@d7d: Poczytaj o trwałości baterii Tesli. Poniżej jeden z pierwszych linków z brzegu. Po drugie, baterie nie nadające się już do auta, mają drugie życie w systemach bateryjnych podtrzymujących zasilanie domów, infrastruktury publicznej czy nawet można z nich budować spore magazyny wyrównujące pracę sieci energetycznych. Sam chętnie kupiłbym elektryka, ale czekam aż ceny trochę spadną. Choć patrząc na wzrost cen spalinowychów, to nie wiem czy ceny w tą stronę nie pójdą. A po trzecie, mały offtop się nam zrobił...
https://www.auto-motor-i-sport.pl/wydarzenia/Tesla-przejechala-400-000-km-i-ma-sie-swietnie,24870,1

Niektóre wersje baterii Tesli były nie najlepsze, a i tak robi najlepsze. Zresztą dobra bateria to podstawa EV. Sam bym chętnie takiego "przytulił".

d7d
12-03-2019, 16:33
Pewnie każdy by przytulił ale nie za te pieniądze.
I jako pojazd do miejskich jazd.
Na wakacje samolotem, pociągiem autobusem lub wypożyczonym samochodem.

jasiek71
12-03-2019, 16:33
miloszenko - powiedz gdzie tankujesz i ile zapłaciłeś i jak to się ma co cen spalinowych samochodów.
Jako pojedyncze przypadki elektryki są dobre.
Jako zastąpienie spalinowych jeszcze nie.
Nie ta technologia.
Problemem jest czas tankowania, zasięg i liczba punktów tankowania.
Do tego dochodzi większy ciężar i mniejszy bagażnik.
Duża zaleta to lokalna czystość i prostota działania silnika elektrycznego.

Najlepszy to ten "mniejszy bagażnik"...

Jak zwykle...
Robienie sztormu w szklance wody...

Trochę to tak jak czyszczenie kanałów wentylacyjnych przez osoby które nawet nie widziały wentylacji mechanicznej...
Pompy ciepła nie są w stanie zagrzać domów tylko u tych którzy ich nie posiadają...
Auta elektryczne są nic nie warte tylko dla tych którzy ich nawet na oczy nie widzieli...
Itd itp...

jasiek71
12-03-2019, 16:37
Tak wróćmy na ziemię.
Tesla S - kosztuje 500.000 PLN.
Więcej niż przeciętny dom.

Jest jeszcze Tesla 3 i cała masa innych wtyczkowozów za znacznie mniejsze pieniądze...
Za kilka lat będzie jeszcze taniej ...

vvvv
12-03-2019, 16:44
Pewnie każdy by przytulił ale nie za te pieniądze.
I jako pojazd do miejskich jazd.
Na wakacje samolotem, pociągiem autobusem lub wypożyczonym samochodem.

Ja na dojazdy do pracy. Super sprawa. Nie trzeba Tesli. Można też coś tańszego.

cuuube
12-03-2019, 17:14
Co do cen , zasięgu , czasu ładowania i przyspieszeń...


Samochód elektryczny z Chorwacji ? 1924KM ? 415 kmh ? 0-300 W 11 sekund ? nie to niemożliwe ?
https://www.tabletowo.pl/rimac-concept-two-elektryczny-super-samochod/
(autem tej firmy rozwalił się Hammond)


Jak zapłacić więcej , za mniej -15 milionów złotych za silnik elektryczny o mocy 162KM ? Ależ owszem , czemu nie
https://moto.rp.pl/parking/23309-aston-martin...ziej-ekstremalny-supersamochod-jaki-powstanie

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/aston-...pil-supersamochod,4983508,artgal,t,id,tm.html


Ale nie ma to jak stare dobre benzyniaki
https://noizz.pl/moto/bugatti-la-voiture-noire-najdrozszym-nowym-samochodem-swiata/nwv2sjg






No dobra zejdzmy na ziemię

"Dotychczas rekordowym czasem ładowania baterii było "tankowanie" 200 km zasięgu w 8 minut. Inżynierowie marki Piëch przesuwają te granice dość znacznie, bo ich ogniwo oferuje możliwość doładowania 80% baterii w zaledwie 4 minuty i 40 sekund. W Coupe tej marki przekłada się to na możliwość przejechania aż 390 km " ale to dopiero w 2022r
https://www.se.pl/auto/nowosci/piech-mark-zer...ynku-aut-elektrycznych-aa-DGbA-MLMe-3daf.html







W Polsce mamy też od niedawna 1 auto wodorowe , którego zarejestrowanie trwało 8 miesięcy.

https://www.se.pl/auto/testy/pierwsze-auto-na-wodor-jest-w-polsce-ale-tankowac-trzeba-w-niemczech-walka-o-rejestracje-mirai-trwala-8-miesiecy-aa-ZAam-6Lgb-JGCf.html

https://wysokienapiecie.pl/17436-samochody-wodorowe-w-polsce-ceny-tankowanie/

cuuube
12-03-2019, 17:56
Co do trwałości baterii
https://elektrowoz.pl/porady/nissan-leaf-w-goracym-klimacie-354-tysiace-kilometrow-bateria-wymieniona/

https://teslablog.pl/zywotnosc-baterii-tesla-motors



Perypetie związane z posiadaniem Tesli (Poznaniak auto z rejestracją PO DPRAD , ostatnio dawno go nie widziałem - może znowu walczy z serwisem :rolleyes:)
https://elektrowoz.pl/auta/kupilem-tesle-i-czuje-coraz-wieksze-rozczarowanie-tesla-p0d-prad/

gogush
12-03-2019, 18:40
Liczby - ceny - wynikają z moich rachunków za EE.

To nie wiem jak to policzyłeś bo u mnie przy instalacji 6kWp mam bieżące zużycie na poziomie 50% (po pierwsze), co więcej dzięki pokryciu zuzycia w pierwszej taryfie koszt 1kWh wychodzi mi 0,39 zł za 1kWh (łączne koszty) - to po drugie
Po trzecie 860kWh/kWp to jakoś naprawde strasznie słabo ustawione (pól roku cień?) , ja pomimo tego że mam zacienione miałem w najgorszym roku powyzej 910kWh/kWp (w listopadzie do stycznia praktycznie cały czas cień) .
Po czwarte opłaty stałe jakie płace to 7,7 zł/ miesiąc (opłata sieciowa stała) i 6,5 zł / miesiac opłata przejściowa , nie mam pojęcia skąd Tobie wyszło 325 zł (abonament place 0,8 zł za miesiac) . Masz strasznie drogie te opłaty stałe,
Tak czuje ze te dane tak dobrałeś aby nie wyszło :) (przynajmniej pierwszy i drugi punkt). Mi zwrot wychodzi po ok. 7,5 roku , ja nie znalazlem lokaty ktora dałaby mi 100% po 7,5 roku bez wiekszego wysilku, ale moze jestem doopa nie inwestor ;)

gogush
12-03-2019, 18:48
Ile kosztuje nowy a ile kosztuje używany samochód elektryczny?
Nie mówimy o hybrydzie tylko o pełnym elektryku.

A dlaczego pełny elektryk , PHEV (plugin) do 50 km daje rade jako elektryk, a w dluzsza trase wlacza silnik - obecnie optymalne rozwiazanie. Taki uzywany PHEV z napedem na 4 kola (Mitsubishi Outlander) to wydatek ~60k zł. Te silniki nie są wyżyłowane bo one pracuja w cyklu atkinsona , oczywiscie do sprawdzenia same baterie ale mysle ze jeszcze troche pojezdza.
W przypadku dojazdow do pracy <50km i uzywania drugiej taryfy oraz PV to bardzo dobre zestawienie. Ja mam gniazdo silowe w garazu , ale gdybym kieds chcial takie dwa ;) to juz mam problem

miloszenko
12-03-2019, 20:15
Pewnie każdy by przytulił ale nie za te pieniądze.
I jako pojazd do miejskich jazd.
Na wakacje samolotem, pociągiem autobusem lub wypożyczonym samochodem.

Pewnie, niech darmo dają. Więcej 500 plus to już nikomu się nie będzie chciało robić, bo i po co.

d7d
12-03-2019, 21:33
To nie wiem jak to policzyłeś bo u mnie przy instalacji 6kWp mam bieżące zużycie na poziomie 50% (po pierwsze), co więcej dzięki pokryciu zuzycia w pierwszej taryfie koszt 1kWh wychodzi mi 0,39 zł za 1kWh (łączne koszty) - to po drugie
Po trzecie 860kWh/kWp to jakoś naprawde strasznie słabo ustawione (pól roku cień?) , ja pomimo tego że mam zacienione miałem w najgorszym roku powyzej 910kWh/kWp (w listopadzie do stycznia praktycznie cały czas cień) .
Po czwarte opłaty stałe jakie płace to 7,7 zł/ miesiąc (opłata sieciowa stała) i 6,5 zł / miesiac opłata przejściowa , nie mam pojęcia skąd Tobie wyszło 325 zł (abonament place 0,8 zł za miesiac) . Masz strasznie drogie te opłaty stałe,
Tak czuje ze te dane tak dobrałeś aby nie wyszło :) (przynajmniej pierwszy i drugi punkt). Mi zwrot wychodzi po ok. 7,5 roku , ja nie znalazlem lokaty ktora dałaby mi 100% po 7,5 roku bez wiekszego wysilku, ale moze jestem doopa nie inwestor ;)

1. opłaty stałe - taryfa G11 ENEA
Poprawnie jest 8,93 (opłata handlowa) 4,65 (opłata stała sieciowa 3-fazy) + 6,50 (opłata przejściowa > 1200 kWh) + 1,92 (opłata abonamentowa) = 22,00 zł netto czyli 27,06 zł brutto / m-c , co daje 324,72 zł rocznie.
Ale to nie ma wpływu na kalkulację bo to zawsze się płaci.
2. Koszt 1 kWh wynosi 0,2408 (energia) + 0,0125 (opłata jakościowa) + 0,1629 (opłata zmienna sieciowa) = 0,4162 zł/kWh netto = 0,5119 zł/kWh brutto.
3. 860 kWh/kWp - taki ma uzysk roczny podany w ofercie. Dlaczego mam to kwestionować?
Policzone w programie przez firmę instalacyjną.
Poszczególne połacie mają uzysk roczny 930, 805, 850 i 910 kWh/kWp.
4. Mam cztery połacie z panelami PV, z których w okresie wiosennym i jesienny, każda będzie częściowo przesłonięte przez drzewa sąsiadów przez ileś czasu dziennie.
5. Bieżące zużycie 50% w skali jest praktycznie nieosiągalne.
Nie widziałem obliczeń z przyjętym bieżącym zużyciem o wartości 50% . Generalnie przyjmuje się ok. 30%.
3-4 miesiące w roku PV prawie nic nie produkuje a w tym okresie mam największe zużycie w skali miesiąca.
W okresie listopad - styczeń - luty generalnie PV prawie nic nie produkuje więc
6. Nie mam dwóch taryf ani taryfy weekendowej.
7. Reszta obliczeń chyba jest dobrze wykonana.
8. Bierzesz pod uwagę straty roczne?

d7d
12-03-2019, 21:55
Pewnie, niech darmo dają. Więcej 500 plus to już nikomu się nie będzie chciało robić, bo i po co.

Nie chodzi o to czy daja darmo (bym przytulił) bo to był żart.
Polaków i innych generalnie nie stać na samochody elektryczne i tyle w temacie.
Gdyby nie dopłaty i ulgi to by nie było tech elektryków w np. Norwegii.
Ile jest w Polsce elektryków? 2.500 -3.500 sztuk na 15.000.000 pozostałych?

Więc ta dyskusja i przyszłości elektryków w Polsce jest bajką.
Kupiłeś i używasz to pięknie ale nie wmawiaj innym, że nie powinni używać spalinowych bo trują nasze dzieci.

Czym jeździłeś wcześniej (przed elektrykiem) i gdzie tankujesz prąd ?? :)

pkorol
13-03-2019, 05:28
Pewnie, niech darmo dają. Więcej 500 plus to już nikomu się nie będzie chciało robić, bo i po co.

Co za herezja ped....ka. Ja dostaję 500+ a zaperniczam po 14h, jak mało kto. I co da się?!

Marek.M
13-03-2019, 06:08
Co za herezja ped....ka. Ja dostaję 500+ a zaperniczam po 14h, jak mało kto. I co da się?!
Nie lubię wchodzić w takie dyskusje, ale co to ma do rzeczy? 500+ sumarycznie tworzy więcej szkody niż pożytku. Ci co nie pracowali przed 500+, to teraz już na pewno nie będą pracowali, a i część co pracowała, teraz już nie pracuje (kobiety głównie).
Każdy, ale to każdy program socjalny jest zły, zwłaszcza jeżeli daje komuś coś za darmo. Daje jednemu 100 zł, by innemu zabrać 150 zł. Państwo nie ma swoich pieniędzy. I najlepsze, że karani są głównie uczciwi, zaradni, dorabiający się własną pracą ludzie, bo cwaniaki, sobie poradzą.

miloszenko
13-03-2019, 06:19
Nie chodzi o to czy daja darmo (bym przytulił) bo to był żart.
Polaków i innych generalnie nie stać na samochody elektryczne i tyle w temacie.
Gdyby nie dopłaty i ulgi to by nie było tech elektryków w np. Norwegii.
Ile jest w Polsce elektryków? 2.500 -3.500 sztuk na 15.000.000 pozostałych?

Więc ta dyskusja i przyszłości elektryków w Polsce jest bajką.
Kupiłeś i używasz to pięknie ale nie wmawiaj innym, że nie powinni używać spalinowych bo trują nasze dzieci.

Czym jeździłeś wcześniej (przed elektrykiem) i gdzie tankujesz prąd ?? :)

Wzrost rynku EV jest w wielu miejscach mierzony w skali logarytmicznej. Tak, u nas jest bida, słaba waluta, drogie samochody, ale jednak nawet te najdroższe się sprzedają.

Ładowarek w tym roku przybędzie dobre 500 sztuk, elektryków - zobaczymy, wchodzi trochę nowych modeli, rynek się mocno rozwija.

W takim tempie za 10 lat będzie ich kilkadziesiąt tysięcy, może 100k, w innych krajach będzie to już znaczny procent rynku, a po którymś roku będą sprzedawane jedynie hybrydy, pluginy i elektryki, tak więc odwrotu nie ma.

Ja się poświęcam dla was, szybciej dzięki temu to wszystko potanieje :) Na razie rynek ciągną firmy, a ich świadomość rośnie na tyle szybko, że i sprzedaż się rozpędza.

Za 3,4 lata będą setki tysięcy używanych EV z EU czy USA, to jeszcze bardziej rynek pogoni.

W tamtym roku zainstalowano ok. 50k instalacji EV, to jest ogromny skok, wygląda na to, że w tym roku może być jeszcze większy.

Pomału, pomimo tego, że nam się nie pomaga idziemy do przodu.

I na koniec - nie każdy na dziś potrzebuje EV - auta te mają swoje ograniczenia (zasięg i cena). Ale w wielu przypadkach brak znajomości tematu blokował tą opcję.

Być może za parę lat wszystko tak się zmieni, że nikt już na własność auta kupować nie będzie, pozostanie najem, leasing, car sharing, wtedy koszty spalania będą miały kluczowe znaczenie (bo wszystko inne będzie kosztować tak samo).

marcinbbb
13-03-2019, 06:43
Ci co nie pracowali przed 500+, to teraz już na pewno nie będą pracowali, a i część co pracowała, teraz już nie pracuje (kobiety głównie).

Ja również jestem za tym że zamiast dawać komuś gotową rybę należy dać mu wędkę aby sam sobie tę rybę złowił. Kiedyś 500+ cofną a wszystkie "madka i tateł " będą protestować że ktoś im zabiera to co im się należy. Że pracy nie ma bo bezrobocie.
Podobnie z tymi wszystkimi strajkami nauczyciele, górnicy i wszystko inne co na państwowym jak mnie się robota nie podoba to szukam innej lepiej płatnej, a nie żebrzę o pieniądze u coraz to nowej władzy.
To samo rolnicy po kiego blokować przejazd na autostradzie ja Wam ustalam cenę skupu czy może ci z Wiejskiej to im zablokujcie wjazd i wyjazd.

gogush
13-03-2019, 06:44
1. opłaty stałe - taryfa G11 ENEA
Poprawnie jest 8,93 (opłata handlowa) 4,65 (opłata stała sieciowa 3-fazy) + 6,50 (opłata przejściowa > 1200 kWh) + 1,92 (opłata abonamentowa) = 22,00 zł netto czyli 27,06 zł brutto / m-c , co daje 324,72 zł rocznie.
Ale to nie ma wpływu na kalkulację bo to zawsze się płaci.
2. Koszt 1 kWh wynosi 0,2408 (energia) + 0,0125 (opłata jakościowa) + 0,1629 (opłata zmienna sieciowa) = 0,4162 zł/kWh netto = 0,5119 zł/kWh brutto.
3. 860 kWh/kWp - taki ma uzysk roczny podany w ofercie. Dlaczego mam to kwestionować?
Policzone w programie przez firmę instalacyjną.
Poszczególne połacie mają uzysk roczny 930, 805, 850 i 910 kWh/kWp.
4. Mam cztery połacie z panelami PV, z których w okresie wiosennym i jesienny, każda będzie częściowo przesłonięte przez drzewa sąsiadów przez ileś czasu dziennie.
5. Bieżące zużycie 50% w skali jest praktycznie nieosiągalne.
Nie widziałem obliczeń z przyjętym bieżącym zużyciem o wartości 50% . Generalnie przyjmuje się ok. 30%.
3-4 miesiące w roku PV prawie nic nie produkuje a w tym okresie mam największe zużycie w skali miesiąca.
W okresie listopad - styczeń - luty generalnie PV prawie nic nie produkuje więc
6. Nie mam dwóch taryf ani taryfy weekendowej.
7. Reszta obliczeń chyba jest dobrze wykonana.
8. Bierzesz pod uwagę straty roczne?

Ad.1 Masz w takim razie drogo
Ad2.Swoje koszty za 1kWh podałem brutto
Ad.3 Proponuje popytać praktyków z okolicy którzy maja instalacje
Ad4 No to się może akurat nie opłacać , choć też mam zacienienie
AD5 Bieżące użycie jest PRAKTYCZNIE osiągalne , podałem wynik swojej instalacji , różnica jest taka że ja mam a Ty się zastanawiasz
Ad6 PV umożliwia pokrycie drogiej i obniżenie kosztów , tak mam u siebie
Ad8 w okresie zwrotu pomijalne

cuuube
13-03-2019, 07:27
Założyłem 6kWp z prognozami produkcji na 5300kWh - sporo cienia i i odchylenie na zachód . Instalacja po 10 miesiącach zrobiła 4900 , liczę ,że zrobi z 5500 do 5600 kWh . Owszem byłoby lepiej gdyby zrobiła jak innym o idealnej wystawie na południe- 6500 , ale jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma . Nie chcę czekać w nieskończoność i się zastanawiać czy teraz , czy później... Założyłem , instalacja już pracuje na siebie i daje mi lepszy zwrot niż lokata w banku ( nieraz o tym pisałem , by zyskać w granicach 3 tysięcy , musiałbym włożyć do banku 180 tyś - piszę tu o rocznych zyskach . Więc myślę , że nawet gdyby instalacja kosztowałaby 100 tyś to i tak lepszy zwrot niż z banku . Liczę 3 tyś zł, bo tyle kosztowało mnie 5 MWH prądu z Eneii .

Edit

Za jakieś 2-3 lata dołożę 4 kWp , ' tymi ręcami' i jest też plan przejścia na PC

marcinbbb
13-03-2019, 08:53
@ cuuube dobra decyzja ja też zaczynałem od 3,3 kW rok później dokładka 1,7kW, i teraz panele i inwerter już leżą pod domem i czekają aż wezmę się za ich instalację. Do czasu aż nie będzie gotowa konstrukcja na grunt panele będą leżakowały na trawie wraz z inwerterem zapięte do prądu.
Też docelowo PC ale najwcześniej za 2-3 lata są inne wydatki. Zresztą trzeba zrobić OZC do domu i dobudówki dzieli je prawie 70 lat

marcin225
13-03-2019, 09:05
Ja na wiosnę też chyba machnę koło 5kW na dach. Muszę jeszcze tylko dogadać z wykonawcą elewacji (który też dachy robi ) żeby mi konstrukcje i panele na dach położył i za ile najważniejsze. Rusztowania będzie miał rozstawione to mu będzie łatwiej a jak poleci z dachu to na rusztowaniu się zatrzyma :D :D

marcinbbb
13-03-2019, 09:20
Też bym od razu machnął 5kW ale za czasów kiedy ja zakładałem do 3kW mieli płacić 75gr/kWh a 31.12.16 r wszystko się zmieniło ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Z perspektywy czasu radzę Wam załóżcie więcej oczywiście jeśli gotówka na to pozwala bo darmowy prąd zupełnie zmienia postrzeganie jego zużycia - znacząco wzrasta zaraz po instalacji. 3,3kW starczało 3 lata temu, później 5kW starcza prawie na 0 w magazynie na 2.02.19r było tylko 240kWh do odebrania, jak te 2kW dołożę znów starczy na max 3 lata.

cuuube
13-03-2019, 10:52
http://m.gramwzielone.pl/trendy/34787/w-polsce-mamy-555-tys-mikroinstalacji-ile-energii-oddaly-do-sieci-w-2018

kulibob
13-03-2019, 13:23
Też bym od razu machnął 5kW ale za czasów kiedy ja zakładałem do 3kW mieli płacić 75gr/kWh a 31.12.16 r wszystko się zmieniło ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Z perspektywy czasu radzę Wam załóżcie więcej oczywiście jeśli gotówka na to pozwala bo darmowy prąd zupełnie zmienia postrzeganie jego zużycia - znacząco wzrasta zaraz po instalacji. 3,3kW starczało 3 lata temu, później 5kW starcza prawie na 0 w magazynie na 2.02.19r było tylko 240kWh do odebrania, jak te 2kW dołożę znów starczy na max 3 lata.

To się nazywa marnotrawstwo.

I nieekologiczne podejście do świata CO2 i inne dyrdymały naprodukcje paneli i icjh recykling :rotfl:

anatema
13-03-2019, 13:36
A dlaczego pełny elektryk , PHEV (plugin) do 50 km daje rade jako elektryk, a w dluzsza trase wlacza silnik - obecnie optymalne rozwiazanie. Taki uzywany PHEV z napedem na 4 kola (Mitsubishi Outlander) to wydatek ~60k zł. Te silniki nie są wyżyłowane bo one pracuja w cyklu atkinsona , oczywiscie do sprawdzenia same baterie ale mysle ze jeszcze troche pojezdza.
W przypadku dojazdow do pracy <50km i uzywania drugiej taryfy oraz PV to bardzo dobre zestawienie. Ja mam gniazdo silowe w garazu , ale gdybym kieds chcial takie dwa ;) to juz mam problem

Też się w zeszłym roku zastanawiałem nad elektrykiem do pracy ale...
Jako, powiedzmy, niska klasa średnia, wydatek rzędu 60 kPLN na auto z 2011-2014 (nissan leaf), ma sporo przeciw:
1. nie dojedziesz w Polsce bez konieczności jakiegoś karkołomnego planowania tankowania prądu, dalej niż 200 km,
2. Za 60 kPLN można już kupić nowy samochód spalinowy z gwarancją,
3. Nawet jeśli to ma być 2 auto w domu, które używasz na dojazdy do pracy (taki zwykły "piźdzdik" można kupić już za kilkanaście tysięcy) to w przypadku awaryjnym, klasyczny pojazd możesz użyć do wyprawy wakacyjnej, bez obaw że po 200 km braknie paliwa
4. Serwis. Elektryki są niby bezobsługowe ale.. jeśli awarii ulegnie np. elektronika to jest już poważny problem; czytałem relację forumowicza (na forum aut elektrycznych), który musiał wieźć lawetą auto do specjalistycznego zakładu w Niemczech bo w Polsce nie mógł znaleść nikogo, kto by mu naprawił.

Bardzo kibicuję elektrykom, bo idea jest fajna. Jeśli ceny, spadną, zasięgi istotnie wzrosną i przybędzie stacji ładowania to kupuję ;)

marcinbbb
13-03-2019, 17:35
To się nazywa marnotrawstwo.

I nieekologiczne podejście do świata CO2 i inne dyrdymały naprodukcje paneli i icjh recykling :rotfl:

Faktycznie Polskie prawo jest tak skonstruowane że muszę odebrać 80% albo po 365 dniach mi przepada. Pogadaj z rządem abym mógł sprzedać po jakiś normalnych pieniądzach lub np. komuś podarować X kWh.

miloszenko
13-03-2019, 17:59
Też się w zeszłym roku zastanawiałem nad elektrykiem do pracy ale...
Jako, powiedzmy, niska klasa średnia, wydatek rzędu 60 kPLN na auto z 2011-2014 (nissan leaf), ma sporo przeciw:
1. nie dojedziesz w Polsce bez konieczności jakiegoś karkołomnego planowania tankowania prądu, dalej niż 200 km,
2. Za 60 kPLN można już kupić nowy samochód spalinowy z gwarancją,
3. Nawet jeśli to ma być 2 auto w domu, które używasz na dojazdy do pracy (taki zwykły "piźdzdik" można kupić już za kilkanaście tysięcy) to w przypadku awaryjnym, klasyczny pojazd możesz użyć do wyprawy wakacyjnej, bez obaw że po 200 km braknie paliwa
4. Serwis. Elektryki są niby bezobsługowe ale.. jeśli awarii ulegnie np. elektronika to jest już poważny problem; czytałem relację forumowicza (na forum aut elektrycznych), który musiał wieźć lawetą auto do specjalistycznego zakładu w Niemczech bo w Polsce nie mógł znaleść nikogo, kto by mu naprawił.

Bardzo kibicuję elektrykom, bo idea jest fajna. Jeśli ceny, spadną, zasięgi istotnie wzrosną i przybędzie stacji ładowania to kupuję ;)

Ciężko się nie zgodzić, jest to jakby to powiedzieć na razie miłość bez wzajemności, ale jak w każdym związku, jesteśmy z kimś nie za jego zalety, ale mimo jego wad :P

Większość tych problemów za kilka lat będzie historią, więc póki co nieliczni muszą przecierać szlaki :)

gogush
13-03-2019, 18:30
Planujac dolozenie do swojej instalacji dostalem oferte na 4,85kW :

428030

Z tego odpisu od podatku bede mial 7574,4zł czyli instalacja wyjdzie 16 095 zł

Zakłądajac że w układzie Wch-Zach wyprodukuje 4MWh liczac po 0,61 zł wyjdzie czas zwrotu 6 lat , bede mogl zmienić na G11 bo wtedy podział na nocna i dzienna juz nie bedzie to mialo wielkiego znaczenia.

d7d
13-03-2019, 20:34
Wzrost rynku EV jest w wielu miejscach mierzony w skali logarytmicznej. Tak, u nas jest bida, słaba waluta, drogie samochody, ale jednak nawet te najdroższe się sprzedają.

Ładowarek w tym roku przybędzie dobre 500 sztuk, elektryków - zobaczymy, wchodzi trochę nowych modeli, rynek się mocno rozwija.

W takim tempie za 10 lat będzie ich kilkadziesiąt tysięcy, może 100k, w innych krajach będzie to już znaczny procent rynku, a po którymś roku będą sprzedawane jedynie hybrydy, pluginy i elektryki, tak więc odwrotu nie ma.

Ja się poświęcam dla was, szybciej dzięki temu to wszystko potanieje :) Na razie rynek ciągną firmy, a ich świadomość rośnie na tyle szybko, że i sprzedaż się rozpędza.

Za 3,4 lata będą setki tysięcy używanych EV z EU czy USA, to jeszcze bardziej rynek pogoni.

W tamtym roku zainstalowano ok. 50k instalacji EV, to jest ogromny skok, wygląda na to, że w tym roku może być jeszcze większy.

Pomału, pomimo tego, że nam się nie pomaga idziemy do przodu.

I na koniec - nie każdy na dziś potrzebuje EV - auta te mają swoje ograniczenia (zasięg i cena). Ale w wielu przypadkach brak znajomości tematu blokował tą opcję.
...


Podaj parametry tej skali logarytmicznej bo chyba rzeczywistość jest jednak inna.
Dopasuj skalę do rzeczywistości

Elektryki pojawiają się tam gdzie są dotacja. Takie 500+ dla elektryka.
500 ładowarek to jest nic.
Dlaczego państwo ma się dokładać do właścicieli EV? Samochód elektryczny to luksus.
Niech państwo dokłada do wymiany pieców węglowych na gazowe, PC lub FV a nie do samochodów elektrycznych.
3.000 elektryków w Polsce nie poprawia poziomu zanieczyszczenia środowiska.
100.000 tysięcy w 2029 roku? Miało być 1.000.000 dużo wcześniej :D

Twoja postawa jest jak najbardziej słuszna ale nie wymagaj od innych pójścia w twoje ślady.

Gdzie ładujesz swoje EV? :)

pkorol
13-03-2019, 20:38
Ja również jestem za tym że zamiast dawać komuś gotową rybę należy dać mu wędkę aby sam sobie tę rybę złowił. Kiedyś 500+ cofną a wszystkie "madka i tateł " będą protestować że ktoś im zabiera to co im się należy. Że pracy nie ma bo bezrobocie.
Podobnie z tymi wszystkimi strajkami nauczyciele, górnicy i wszystko inne co na państwowym jak mnie się robota nie podoba to szukam innej lepiej płatnej, a nie żebrzę o pieniądze u coraz to nowej władzy.
To samo rolnicy po kiego blokować przejazd na autostradzie ja Wam ustalam cenę skupu czy może ci z Wiejskiej to im zablokujcie wjazd i wyjazd.

Ojejku, w jakim kraju wy żyjecie? Nie trzeba nikomu niczego dawać, Tylko ukrócić wyzysk. Biedne matki co rezygnują z pracy dostawali za pracę 700-1200 zł. za miesiąc. Parafrazując guru opozycji-Tylko złodziej albo idiota mógłby pracować za takie pieniądze. Dzięki temu, płace ruszyły do góry, bo nima kto pracować:)

marcinbbb
13-03-2019, 20:42
pkorol ja pisałem o czymś innym-tłumaczyć ci to trzeba - j.p!!!. dając komuś rybę dajesz - jadło i wszystko inne, Dając komuś wędkę - "narzędzie do zarobku" - złowi se rybę - tym samym kasę!
Chłopie niech mi oddadzą podatki wszelkie a ja na stare lata se poradzę - prywatny lekarz, prywatna emerytura, i dowolne inne profity. Emerytura to podatek od zarobku. Dlaczego od emerytury mam płacić kolejny podatek?

Mam swój ogródek, tunele foliowe i sporo warzyw. Mam płacić od tego kolejny podatek że zjadłem za darmo i mogę nadwyżki oddać? Chłopie wpadaj bierz za darmo! Jak mam za dużo to oddaje ale weź sobie i nie angażuj mnie do roboty.

miloszenko
13-03-2019, 20:55
Podaj parametry tej skali logarytmicznej bo chyba rzeczywistość jest jednak inna.
Dopasuj skalę do rzeczywistości

Elektryki pojawiają się tam gdzie są dotacja. Takie 500+ dla elektryka.
500 ładowarek to jest nic.
Dlaczego państwo ma się dokładać do właścicieli EV? Samochód elektryczny to luksus.
Niech państwo dokłada do wymiany pieców węglowych na gazowe, PC lub FV a nie do samochodów elektrycznych.
3.000 elektryków w Polsce nie poprawia poziomu zanieczyszczenia środowiska.
100.000 tysięcy w 2029 roku? Miało być 1.000.000 dużo wcześniej :D

Twoja postawa jest jak najbardziej słuszna ale nie wymagaj od innych pójścia w twoje ślady.

Gdzie ładujesz swoje EV? :)

Swoje EV ładuje z gniazdka, co noc, jak każde inne urządzenie elektryczne, wtyczka, kabel i pobór energii :)

500 ładowarek szybkich, potrzebnych na trasie lub dla osób robiących już znaczne przebiegi dzienne.

Poza tym gniazd w domach i wolnych ładowarek jest w tym kraju kilka milionów (znakomita większość ładuje auto w nocy i im szybkie ładowarki nie są potrzebne.

Do wymiany pieców na PC lub PV się zgodzę (już państwo dopłaca w programie czyste powietrze i nie tylko), na gaz bez sensu, dalej spalamy paliwo kopalne, trochę czyściej. To zamraża postęp w redukcji zużycia paliw kopalnych na następnych 15 lat.

A 3000 tysiące elektryków poprawia stan powietrza i tony zanieczyszczeń mniej - prąd na ich potrzeby spalany jest nieporównywalnie czyściej (filtry w elektrociepłowni) w stosunku do takiego paserati w tedeiku...

d7d
13-03-2019, 21:30
Wróć na ziemię z tym nocnym ładowaniem.
Masz dom to możesz w nocy ładować. Większość ludzi mieszka w tzw. blokach lub w kamienicach i nie mogą ładować w nocy.
Gaz paliwo kopalne a węgiel do produkcji prądu dla elektryków to nie paliwo kopalne?

500 ładowarek to jest NIC. Zwłaszcza jak pojawi się 10.000 EV i każdy będzie czekał w pięcie samochodowej kolejce na jedno godzinne ładowanie.

Paserati w tedeku to takie fajne podejście.
Mówimy o nowych techologiach typu EV to mów też o nowych samochodach spalinowych, czy to napędzanych ON czy Pb.
Te już mają filtry.
3.000 EV nie poprawiło środowiska.

miloszenko
13-03-2019, 21:52
Wróć na ziemię z tym nocnym ładowaniem.
Masz dom to możesz w nocy ładować. Większość ludzi mieszka w tzw. blokach lub w kamienicach i nie mogą ładować w nocy.
Gaz paliwo kopalne a węgiel do produkcji prądu dla elektryków to nie paliwo kopalne?

500 ładowarek to jest NIC. Zwłaszcza jak pojawi się 10.000 EV i każdy będzie czekał w pięcie samochodowej kolejce na jedno godzinne ładowanie.

Paserati w tedeku to takie fajne podejście.
Mówimy o nowych techologiach typu EV to mów też o nowych samochodach spalinowych, czy to napędzanych ON czy Pb.
Te już mają filtry.
3.000 EV nie poprawiło środowiska.

Kropla drąży skałę.

Ja prąd będę dla siebie w większości wytwarzał sam, a co Ty zrobisz aby Twoje auto nie truło i nie spalało benzyny/ropy?

To jest jedyna droga, jedni czekają aż będzie taniej, inni działają.

Domów się co roku buduje 70 000 sztuk, to dość dużo potencjalnych miejsc z możliwością ładowania, pozostali mogą się ładować w miejscu pracy, na publicznych ładowarkach lub wywalczyć zasilanie w garażu w bloku.

d7d
13-03-2019, 22:14
Paliwa ON i PB są obciążone akcyzą itp.
Jeżeli prąd do EV też będzie obciążony to kalkulacja EV znacznie się pogorszy.
Ile będzie kosztować prąd w tych zewnętrznych ładowarkach?

Domów się co roku buduje 70 000 sztuk, to dość dużo potencjalnych miejsc z możliwością ładowania, pozostali mogą się ładować w miejscu pracy, na publicznych ładowarkach lub wywalczyć zasilanie w garażu w bloku.
Ilu ludzi z tych 70.000 może kupić EV?
W miejscu pracy? Jak to widzisz?. Pracuję w banku centrum handlowym lub w szpitali.
Kto wybuduje i za czyje punk ładowania?
Czy mam kabelkiem ładować z II czy z V piętra?
W garażu w bloku - mówisz o nowych blokach w których ludzie nie kupują miejsc parkingowych bo im szkoda 115-20 tysięcy na takie miejsce.
W starych blokach nie ma miejsc garażowych.

To co opowiadasz to są mrzonki.

Moje auto spala Pb a twoje auto spala węgiel.
Wiesz jakie to są społeczne koszty wydobycia i spalenia węgla w elektrowni?
Ile kosztują wcześniejsze emerytury górników i ich leczenie.
Ile państwo dopłaca do wydobycia węgla?

Poczytaj jakie są koszty środowiskowe EV w USA w zależności od stanu - w zależności od głównego źródła prądu do ładowania EV.

Nie patrz na EV z tylko własnego punktu widzenia.

W jaki sposób mam dojechać EV na narty we Włoszech?
Czy mam kupić drugi samochód?

-voymar-
13-03-2019, 22:33
Też bym od razu machnął 5kW ale za czasów kiedy ja zakładałem do 3kW mieli płacić 75gr/kWh a 31.12.16 r wszystko się zmieniło ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Z perspektywy czasu radzę Wam załóżcie więcej oczywiście jeśli gotówka na to pozwala bo darmowy prąd zupełnie zmienia postrzeganie jego zużycia - znacząco wzrasta zaraz po instalacji. 3,3kW starczało 3 lata temu, później 5kW starcza prawie na 0 w magazynie na 2.02.19r było tylko 240kWh do odebrania, jak te 2kW dołożę znów starczy na max 3 lata.

OJ TO PRAWDA KOLEGO. Kiedyś starczało 3600kWh ,po założeniu PV 5,72kW zużywam 16000kWh

d7d
13-03-2019, 22:38
OJ TO PRAWDA KOLEGO. Kiedyś starczało 3600kWh ,po założeniu PV 5,72kW zużywam 16000kWh
Zmieniłeś ogrzewanie węglowe na elektryczne i dlatego tak wzrosło o 12.400 kWh .... ?

-voymar-
14-03-2019, 00:03
Zmieniłeś ogrzewanie węglowe na elektryczne i dlatego tak wzrosło o 12.400 kWh .... ?

TAK właśnie jak piszesz. Na dziś tak musi być , w przyszłości PC
16000kWh to( CO ,CWU)+bytowy

Jastrząb
14-03-2019, 10:04
OJ TO PRAWDA KOLEGO. Kiedyś starczało 3600kWh ,po założeniu PV 5,72kW zużywam 16000kWh
Ale zuzycie wzrosło nie z powodu założenia PV, tylko z powodu zmiany systemu grzewczego.

marcinbbb
14-03-2019, 10:54
Ale zuzycie wzrosło nie z powodu założenia PV, tylko z powodu zmiany systemu grzewczego.

Na jedno wychodzi - wzrost zużycia energii elektrycznej.

Jastrząb
14-03-2019, 11:07
Na jedno wychodzi - wzrost zużycia energii elektrycznej.
NIe na jedno. Jakby został przy wunglu to by mu zuzycie nie wzrosło. To nie PV jest winne.

marcinbbb
14-03-2019, 11:19
NIe na jedno. Jakby został przy wunglu to by mu zuzycie nie wzrosło. To nie PV jest winne.

Znasz kogoś przy zdrowych zmysłach który po instalacji PV nie będzie chciał odejść od węgla na rzecz prądu, który w jakimś stopniu pochodzi z własnej elektrowni? Ale nie zrozumiesz więc ujmę to inaczej grzejesz chałupę prądem, okazuje się że jeśli wykopiesz na swojej działce dużą dziurę w ziemi znajdziesz w niej węgiel i będziesz mógł go legalnie wydobywać nie zmienisz ogrzewania na węglowe?

vvvv
14-03-2019, 11:32
Paliwa ON i PB są obciążone akcyzą itp.
Jeżeli prąd do EV też będzie obciążony to kalkulacja EV znacznie się pogorszy.
Ile będzie kosztować prąd w tych zewnętrznych ładowarkach?

Ilu ludzi z tych 70.000 może kupić EV?
W miejscu pracy? Jak to widzisz?. Pracuję w banku centrum handlowym lub w szpitali.
Kto wybuduje i za czyje punk ładowania?
Czy mam kabelkiem ładować z II czy z V piętra?
W garażu w bloku - mówisz o nowych blokach w których ludzie nie kupują miejsc parkingowych bo im szkoda 115-20 tysięcy na takie miejsce.
W starych blokach nie ma miejsc garażowych.

To co opowiadasz to są mrzonki.

Moje auto spala Pb a twoje auto spala węgiel.
Wiesz jakie to są społeczne koszty wydobycia i spalenia węgla w elektrowni?
Ile kosztują wcześniejsze emerytury górników i ich leczenie.
Ile państwo dopłaca do wydobycia węgla?

Poczytaj jakie są koszty środowiskowe EV w USA w zależności od stanu - w zależności od głównego źródła prądu do ładowania EV.

Nie patrz na EV z tylko własnego punktu widzenia.

W jaki sposób mam dojechać EV na narty we Włoszech?
Czy mam kupić drugi samochód?

Nie trzeba zmiany, chociaż wczoraj było decyzja sądu, że "tankowanie" auta elektrycznego to usługa.
Jeżeli chodzi o ładowanie elektryków, to polecam zapoznać się z cennikiem np. greenway i przeliczyć ile kosztuje przejechanie 100km z uwzględnieniem ceny kWh dla szybkiej ładowarki.

marcinbbb
14-03-2019, 11:40
Npolecam zapoznać się z cennikiem np. greenway i przeliczyć ile kosztuje przejechanie 100km z uwzględnieniem ceny kWh dla szybkiej ładowarki.
Szczególnej uwadze polecam odcinek od 3miasta do szczecina :popcorn:
428049

Co z tego że coś jest tanie jeśli tego nie ma

vvvv
14-03-2019, 11:43
Szczególnej uwadze polecam odcinek od 3miasta do szczecina :popcorn:
428049

Co z tego że coś jest tanie jeśli tego nie ma

Sprawdziłeś i przeliczyłeś, że wiesz, że jest taniej?

Jastrząb
14-03-2019, 11:50
Znasz kogoś przy zdrowych zmysłach który po instalacji PV nie będzie chciał odejść od węgla na rzecz prądu, który w jakimś stopniu pochodzi z własnej elektrowni? Ale nie zrozumiesz więc ujmę to inaczej grzejesz chałupę prądem, okazuje się że jeśli wykopiesz na swojej działce dużą dziurę w ziemi znajdziesz w niej węgiel i będziesz mógł go legalnie wydobywać nie zmienisz ogrzewania na węglowe?
A co ma piernik do wiatraka. Postawiłeś teze: po zainstalowaniu PV, wzrasta zuzycie prądu. Ja mówie bzdura. A już z perwnością nie udowadnia tego fakt, żę ktoś po zainstalowaniu małej PV w sposób niezależny od instalacji PV zrezygnował z węgla i przeszedł na ogrzewanie elektryczne. To są dwie niezlaeżne rzeczy.

Tak jakb powiedział, że po zamianie benzywnia na diesla wzrasta 3-krotnie zuzycie paliwa (bo w tym samym czasie zmieniłem pracę i muszę jezdzić 3x tyle).

marcinbbb
14-03-2019, 11:50
Sprawdziłeś i przeliczyłeś, że wiesz, że jest taniej?

Oczywiście około 2 PLN/kWh ;)


Postawiłeś teze: po zainstalowaniu PV, wzrasta zuzycie prądu.
To nie teza tylko fakt. Przekonaj mnie do kupienia żarówki LED za 30 PLN zamiast zwykłej za 1 PLN. Wydam 1 PLN bo prąd się bierze z przyrody. Jak pisałem niech rząd da możliwość odsprzedawania energii po dobrych cenach to będę oszczędzał aby zyskać.

vvvv
14-03-2019, 12:03
Oczywiście około 2 PLN/kWh ;)


2,19 dla zarejestrowanych ludków z RFID
No i co czy wyszło? Jakie różnice? Taniej? Drożej?

marcinbbb
14-03-2019, 12:08
No i co czy wyszło? Jakie różnice? Taniej? Drożej?

Dajmy na to jakieś Smart Fortwo Coupe EQ Prime 15kWh/100 km 15 * 2,19 PLN = 33 PLN. Do tego jakiś drugi samochód musi przewieść bagaże bo tam nic się nie zmieści. Powiedzmy Mondeo w Dieslu 7l/100 km 7 * 5 PLN = 35PLN.
Wychodzi że przejechanie elektrykiem kosztuje około 70 PLN/100km i 2 kierowców.

Jastrząb
14-03-2019, 12:14
Oczywiście około 2 PLN/kWh ;)


To nie teza tylko fakt. Przekonaj mnie do kupienia żarówki LED za 30 PLN zamiast zwykłej za 1 PLN. Wydam 1 PLN bo prąd się bierze z przyrody. Jak pisałem niech rząd da możliwość odsprzedawania energii po dobrych cenach to będę oszczędzał aby zyskać.
Cholerka, że ja nie wpadłem na to że po uruchomieniu PV muszę wywalić wszystkie LEDy i powkręcać zwykłe żarówki!! Zwracam honor i lece do sklepu.

Swoją drogą wiesz że z liczeniem tu u CIebie kiepsko? Podobnie z przyczynowiością, bilansem itp Ja bym wolał wydać jednak 15PLN na żarówke LED niż grube tysiące na rozbudowe PV. W końcu się dach skończy.
To co żeżre Ci zwykła żarówka to pieniądze. Że ich nie widzisz to nie znaczy ze ich nie ma. Zeżre żarówka, nie starczy na lodówke, musisz dokupić paneli lub prądu z elektrowni, ergo wyjdziesz na tym zdecydowanie gorzej niż na ciut drożesz oszczędnej żarówce.

Żarówka 60W swiecaca średio 5h dziennie to 100KWh prądu rocznie. Wartego więcej niz kilka żarówek LED, albo tyle co 100KWp paneli, które zrobią ten darowy prąd. 100kWp paneli to jakies 400PLN. 100kWh prądu powiedzmy 50PLN. NIE, nie warto kupować żarówek LED.

marcinbbb
14-03-2019, 12:21
Cholerka, że ja nie wpadłem na to że po uruchomieniu PV muszę wywalić wszystkie LEDy i powkręcać zwykłe żarówki!! Zwracam chonor i lece do sklepu.

Uważaj od tego się zaczyna... później musisz wydać krocie na pompę ciepła, ale to za mało bo rachunki przychodzą więc trzeba dołożyć paneli aby przychodziły niższe.

vvvv
14-03-2019, 12:24
Dajmy na to jakieś Smart Fortwo Coupe EQ Prime 15kWh/100 km 15 * 2,19 PLN = 33 PLN. Do tego jakiś drugi samochód musi przewieść bagaże bo tam nic się nie zmieści. Powiedzmy Mondeo w Dieslu 7l/100 km 7 * 5 PLN = 35PLN.
Wychodzi że przejechanie elektrykiem kosztuje około 70 PLN/100km i 2 kierowców.



Co z tego że coś jest tanie jeśli tego nie ma
No fakt. :lol2:
Już nie liczmy tego drugiego samochodu.



Swoją drogą wiesz że z liczeniem tu u CIebie kiepsko? Podobnie z przyczynowiością, bilansem itp
Co widać powyżej.
:wave: