PDA

Zobacz pełną wersję : Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

fotohobby
07-01-2020, 19:02
No i bardzo sensownie. Najlepiej jak instalują jeszcze na jesień. Oprócz rachunku za prąd 150 zł zanim ruszy produkcja to jeszcze dodatkowo przez 6 m. 150 żl rata kredytu. Genialne.
No ale już było,

.

Jaki rachunek za prąd ?
W listopadzie podpisalem aneks i czekam aż każą mi coś zapłacic, ale poki co cisza.
Do tej pory płaciłem co miesiąc
Ostatni i rachunek zapłaciłem w listopadzie za 21dni (do momentu wymiabny licznika)

marcinbbb
07-01-2020, 19:24
Dobrze ci koledzy mówią . Jak nie wiesz to nie pisz głupot. A tobie jak ukradną lub się spali to co masz?
Ja wziąłem w 15r na 1% całkowity koszt odsetek 499zeta na 4 lata a lokaty były na 3-do 5 %

Ja w 15r wyjąłem z kieszeni i zapłaciłem za 3,3kW, po kolejnych 5 mam 7,3kW, rozbudowywał bym dalej ale chatę dostawiam i kasa idzie w inne tematy.
A 13MWh bo to spadło tylko z pierwszej instalacji założonej w październiku 15r. cała reszta pojawiała się sukcesywnie

Jak mi cegła wpadła na panel to firma ubezpieczeniowa dała 1540 PLN na jego wymianę, jak zdejmą z dachu oddadzą za to co zdjęli z dachu, jak się spali adekwatnie. Jak mi Mazdę 6 podprowadzili spod mieszkania oddali więcej niż zapłaciłem za nią 2 lata wcześniej. Fakt później samo AC kosztowało 5000 PLN ale opłacało się i nawet dziś na wszystkie 3 samochody mam AC.
4 lata lokaty niewiele przegoniło inflację, teraz to już nawet szansy nie ma na jej przegonienie tak ceny poszły w górę.

d7d
07-01-2020, 19:35
Panel fotowoltaiczny 340 PLN https://www.olx.pl/oferta/panel-fotowoltaiczny-solarworld-255w-nieuzywany-lezak-panele-solar-usa-CID628-IDCE2eV.html

SolarEdge P370 https://allegro.pl/oferta/solaredge-p370-optymalizator-mocy-8430934769
Tu nawet ktoś wymyślił dostawę za 320 PLN... można też porównać P700 do cen panela.

Zupełnie błędne porównania. Nowy sprzęt z gwarancją z panelem nieznanej w Polsce firmy i bez gwarancji i o niskiej mocy.
Może porównaj używany panel z nowym optymalizatorem Tigo? Będziesz miał jeszcze lepszy wynik :D

tomaszx11
07-01-2020, 19:48
Witam zacne grono zielonej energii.
Również jestem żywo zainteresowany montażem pv, decyzję muszę podjąć w tym tygodniu.
Najprawdopodobniej to będzie,:
Panele LG LG325N1K-V5
Falownik SOLAREDGE SE5K WIFI
No ale do rzeczy.
Mam kilka pytań, a mianowicie:
Ile lat gwarancji dostaliscie od firmy montującej za rękodzieło? ( u mnie od 3 do 5 lat dają)
Montaż będę miał na blachodachówce ,i cały czas przeraża mnie wiercenie w tej blasze , jak panele zachowują się podczas wiatru , czy nie mają tendencji do podwiania ich ( u mnie jak wieje to ...wieje) ,jeden rząd bedzie nad sypialnią, nie będzie nic gwizdało?
Tak myślałem co by blachę pod panelami może jakąś porządną farba pomalować?(wiek blachy 7 lat). Czy za dużo tych pytań?Tylko zakładać i koniec.
Pięknie dziękuję za odpowiedzi.

cuuube
07-01-2020, 19:59
U mnie na montaż 5 lat gwarancji.
Mam dachówkę ceramiczną i panele nad sypialniami nic nie gwiżdże .

-voymar-
07-01-2020, 20:25
Witam zacne grono zielonej energii.
Również jestem żywo zainteresowany montażem pv, decyzję muszę podjąć w tym tygodniu.
Najprawdopodobniej to będzie,:
Panele LG LG325N1K-V5
Falownik SOLAREDGE SE5K WIFI
No ale do rzeczy.
Mam kilka pytań, a mianowicie:
Ile lat gwarancji dostaliscie od firmy montującej za rękodzieło? ( u mnie od 3 do 5 lat dają)
Montaż będę miał na blachodachówce ,i cały czas przeraża mnie wiercenie w tej blasze , jak panele zachowują się podczas wiatru , czy nie mają tendencji do podwiania ich ( u mnie jak wieje to ...wieje) ,jeden rząd bedzie nad sypialnią, nie będzie nic gwizdało?
Tak myślałem co by blachę pod panelami może jakąś porządną farba pomalować?(wiek blachy 7 lat). Czy za dużo tych pytań?Tylko zakładać i koniec.
Pięknie dziękuję za odpowiedzi.

Blachodachówka najprostszy sposób montażu a i mocny. śruby mają gumową podkładkę która jest dociskana do blachy i wwiercane są w łaty i krokiew. Nic nie podwieje. U mnie 4lata w marcu i jest OK

marcinbbb
07-01-2020, 20:43
Może porównaj używany panel z nowym optymalizatorem Tigo? Będziesz miał jeszcze lepszy wynik :D
Mam panel niskiej mocy 275W który już dawno przegonił SE z opti. Opti zawsze będzie na straconej pozycji z powodu cieni. A płacenie dodatkowej kasy (OPTI) za cień aby zyskać więcej to... poroniony pomysł. zamiast Opti było dołożyć paneli zysk byłby większy.

_Grisza_
07-01-2020, 22:11
Panowie nie ma co kotów drzeć o takie pierdoły, jedni kredytują inni nie, jak kto woli.

Nikt nie odniósł się do mojego posta:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7891561&viewfull=1#post7891561

wiec pozwolę sobie uzupełnić o kolejne moje doświadczenia w szukaniu wykonawcy do zrobienia instalacji.

Dostałem w międzyczasie jeszcze kilka ofert mniejszych i większych firm. Dla instalacji 5-6kWp, ceny średnio 4300zł/kWp z przewymiarowanym falownikiem do ok. 8 kW (Sofar, Goodwee, Solis, na Froniusa psioczą, bo słaba dostępność 2-3 m-ce czekania i coraz gorszy serwis).
Odbyłem też kilka rozmów telefonicznych z oferentami. Po kilku minutach rozmowy wiadomo z kim ma się do czynienia. Część "instalatorów" myli prąd z napięciem, a tematu ochrony przepięciowej lepiej nie poruszać. Jednak są też prawdziwi fachowcy z dużą wiedzą, z którymi miło było porozmawiać i zaczerpnąć u nich informacji.

Streszczając:
1) Większość wycenia instalację z falownikiem 8kW, twierdząc, że większy falownik będzie nieefektywnie działa z 5kWp w panelach, a część nawet twierdzi, że w ogóle nie ruszy, bo pomimo że napięcie rozruchowe będzie przekroczone, to przy słabszym słońcu będzie za mały prąd.

2) Falownik 8 kW spokojnie obsłuży 10kWp w panelach, i nie ma sensu brać większego, bo przez większość czasu będzie pracował na mniejszej mocy z mniejszą sprawnością.

3) Ciekawa rozmowa rozwinęła się z dwoma fachowcami:
Pierwszy twierdził, że nie mogą dać 10 kW falownika i zrobić 6kW (na MPPT 1), a za 2 lata dołożyć 4 kW na MPPT2, bo będzie asymetria w obciążeniu i sprawność falownika będzie sporo mniejsza niż w przypadku symetrycznego rozłożenia. Dodatkowo taka asymetria doprowadzi do szybszej degradacji samego falownika, a w szczególności szybszego zużycia kondensatorów mokrych, które są montowane w 100% falowników 3-faz.
Drugi twierdził, że asymetria obciążenia MPPT nie ma znaczenia, jednak np. w falowniku Sofar przy wykorzystaniu tylko jednego MPPT, drugi MPPT trzeba wyłączyć w ustawieniach aby falownik pracował optymalnie.

Postanowiłem zadzwonić do Corab dystrybutora falowników Sofar , który mniej więcej potwierdził zdanie Pierwszego fachowca.
Fronius natomiast potwierdził zdanie Drugiego fachowca, czyli decydujące jest min. napięcie rozruchu falownika, asymetria obciążenia jest pomijalna.

Zdaje się że w instrukcjach falowników nie ma nic na temat przewymiarowania falowników. Jeśli już to piszą o niedowymiarowaniu.
W kartach kat. pojawia się natomiast parametr "Zakres napięć MPPT, dla pełnego obciążenia" i tak dla falownika 10 kW jest:
- 480-850V w przypadku Goodwee,
- 270-800V w przypadku Froniusa,
- 480-850V w przypadku Sofar.

Tylko jak to rozumieć?

Dodatkowo w kartach kat. podawana jest sprawność falowników w zakresie 10-100% mocy paneli, i wynosi przeważnie 92% -98,5 %.

Pozwoli zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić 6 kWp w panaleach z 5-6 kW falownikiem, a za te 2, 3 lata drugą instalację 3,6 kW np. w oparciu o falownik 1-fazowy.

budowlany_laik
08-01-2020, 06:11
Brnę w to dalej i jest tak :

-koszt obecny z wiatką 28 000pln brutto , koszt po odliczeniu 22 500pln brutto (czyli 1kWp za ok 2 250pln)
Jak myślicie, ile można liczyć za materiały do instalacji 1 kWp (panele, falownik itp.) bez montażu przy ok. 9 kWp?
Wszystkie materiały bez robocizny kupione w hurcie w PL przez "Kowalskiego".
Ok. 3.000 zł/kWp?

kedlaw0
08-01-2020, 06:53
Bierz kartkę, kalkulator i stronę hurtowni np. Soltech i licz.

budowlany_laik
08-01-2020, 07:11
Aha, dzięki, już jestem u nich.
https://sklepsoltech.pl/pl/c/Polikrystaliczne/99/1/default/3 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklepsoltech.pl%2 Fpl%2Fc%2FPolikrystaliczne%2F99%2F1%2Fdefault%2F3)

Czyli 29,6 tys. zł za 9 kWp daje ok. 3.300 zł/kWp.

CityMatic
08-01-2020, 07:21
Jak myślicie, ile można liczyć za materiały do instalacji 1 kWp (panele, falownik itp.) bez montażu przy ok. 9 kWp?
Wszystkie materiały bez robocizny kupione w hurcie w PL przez "Kowalskiego".
Ok. 3.000 zł/kWp?

Ja kupowałem wszystkie elementy osobno na różnych aukcjach i różnych hurtowniach oraz portalu "Alle...." , zainstalowałem 3,4kW instalację i na dachu mam 3,6kWp(panele) w październiku ubiegłego roku wyszło mi 3046,91 zł/ kWp brutto. Instalacja pracuje i ma się dobrze.

bobrow
08-01-2020, 07:39
Jak myślicie, ile można liczyć za materiały do instalacji 1 kWp (panele, falownik itp.) bez montażu przy ok. 9 kWp?
Wszystkie materiały bez robocizny kupione w hurcie w PL przez "Kowalskiego".
Ok. 3.000 zł/kWp?

Sama instalacja PV (bez wiatki) wyszła mnie 26 000 pln brutto 23%.
Panele kupiłem w sklepie kotly.com.pl ,inwerter w Mayster.pl , a resztę na Alle
Nie wiem jak teraz się kształtują ceny (domyślam się ,że można jeszcze kupić wszystko w dobrych cenach)-cena mojej instalacji PV za 1 kWp to 2 600pln brutto (bez konstrukcji wiaty,oczywiście).
Nie wliczam także dotacji ,którą już otrzymałem oraz odpisu od PITu ,który mam zamiar zrobić...

budowlany_laik
08-01-2020, 07:50
Dzięki.
Czyli można liczyć materiały 2,6-3,0 tys. zł/kWp.

_Grisza_
08-01-2020, 08:05
Ja dostałem ofertę na zrobienie 9,7 kWp na JA Solar JAM60S10-335/PR + HUAWEI SUN 2000-8KTL na dachu skośnym z dachówką za 38,5tys. brutto (niecałe 4 tys./kWp) - firma wydaje się być porządna,

bobrow
08-01-2020, 09:26
Ja podszedłem do tematu komponentów PV tak :

1.panele
-TIER 10
-cena
-warunki gwarancji (producenta i dostawcy)
2.inwerter
-uznana marka (średni poziom)
-gwarancja jak największa (Sofar/Corab dał mi 10 lat )
-cena
3.Kabel solarny
-markowy (wybrałem Bittner Solar 4mm2)
-najtańszy
4.reszta osprzętu
-najniższa cena

_Grisza_
08-01-2020, 10:23
4.reszta osprzętu
-najniższa cena

Wg mnie nie warto nadmiernie oszczędzać na ogranicznikach przepięć.

mibas
08-01-2020, 10:40
No i będą rekompensaty za podwyżki prądu w tym roku.

wg ostatnich informacji rekompensaty może i będą, ale raczej nie w tym roku.. Tzn nie wypłacą ich w tym roku.. A że w przyszłym roku żadnych wyborów nie będzie, więc może być tak, że usłyszymy: a teraz drogie dzieci pocałujcie misia w ..



Panowie nie ma co kotów drzeć o takie pierdoły, jedni kredytują inni nie, jak kto woli.
Postanowiłem zadzwonić do Corab dystrybutora falowników Sofar , który mniej więcej potwierdził zdanie Pierwszego fachowca.
Fronius natomiast potwierdził zdanie Drugiego fachowca, czyli decydujące jest min. napięcie rozruchu falownika, asymetria obciążenia jest pomijalna.


kolejny kamyczek do ogródka dlaczego wybierać X a nie Y ;-P



Zdaje się że w instrukcjach falowników nie ma nic na temat przewymiarowania falowników. Jeśli już to piszą o niedowymiarowaniu.


zobacz tutaj, trochę to powinno wyjaśnić sprawy niedowymiarowania:
https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

bobrow
08-01-2020, 10:52
Wg mnie nie warto nadmiernie oszczędzać na ogranicznikach przepięć.

Trochę czytałem o ochronnikach i naprawdę jest nie wiele skutecznych rozwiązań (iskiernikowy jest w miarę "bezpieczny")-właściwie jak piorun walnie , to jedyne zabezpieczenie to ubezpieczenie instalacji...
Na DC kupiłem VCX C (T2) klasa za 2x152pln
Na AC kupiłem ELS EL 20C VG za 344 pln ,też klasy C (T2)

Jastrząb
08-01-2020, 11:31
wg ostatnich informacji rekompensaty może i będą, ale raczej nie w tym roku..
Proszę Was, nie nazywajcie tego rekompensatą, zwrotem, dopłatą itp. Bo płacimy za to sami na stacji benzynowej, w aptece, czy supermarkecie i do tego więcej niż byśmy zapłacili w rachunku od ZE.

To jak dopłacanie sobie do małych zarobków pożyczką w providencie.

vvvv
08-01-2020, 11:35
Ja podszedłem do tematu komponentów PV tak :

1.panele
-TIER 10
-cena
-warunki gwarancji (producenta i dostawcy)
2.inwerter
-uznana marka (średni poziom)
-gwarancja jak największa (Sofar/Corab dał mi 10 lat )
-cena
3.Kabel solarny
-markowy (wybrałem Bittner Solar 4mm2)
-najtańszy
4.reszta osprzętu
-najniższa cena

Tylko tak mi się wydaje,ze to TIER 10 to nic nie znaczy. No dobra prawie nic.

vvvv
08-01-2020, 11:38
wg ostatnich informacji rekompensaty może i będą, ale raczej nie w tym roku.. Tzn nie wypłacą ich w tym roku..

No ale kasa będzie. Dla Tych co założyli PV w 2019 pewnie mniejsze lub wcale. Wpis dotyczył PV na kredyt.

vvvv
08-01-2020, 11:45
Trochę czytałem o ochronnikach i naprawdę jest nie wiele skutecznych rozwiązań (iskiernikowy jest w miarę "bezpieczny")-właściwie jak piorun walnie , to jedyne zabezpieczenie to ubezpieczenie instalacji...
Na DC kupiłem VCX C (T2) klasa za 2x152pln
Na AC kupiłem ELS EL 20C VG za 344 pln ,też klasy C (T2)

Na temat tego to jest sporo informacji. Zresztą instalacja PV nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia pioruna. .

marcinbbb
08-01-2020, 11:49
Proszę Was, nie nazywajcie tego rekompensatą, zwrotem, dopłatą itp. Bo płacimy za to sami na stacji benzynowej, w aptece, czy supermarkecie i do tego więcej niż byśmy zapłacili w rachunku od ZE.

To jak dopłacanie sobie do małych zarobków pożyczką w providencie.
Pamiętajmy że partia rządząca nie posiada żadnych środków pieniężnych aby komuś coś włożyć do prawej kieszeni musi najpierw obywatelowi z lewej kieszeni wyjąć ten sam pieniądz pobierając przy tym "opłatę manipulacyjną 15%"

Sam Sasin mówił że nawet nie wie jaka instytucja powinna się zająć tematem "rekompensat" dla 10 mln gospodarstw domowych, śmiem twierdzić że może to ogarnąć tylko ZUS ;) A same "rekompensaty" wędą wymagały około 3 mld złotych, ale będzie wiadomo jak dokładnie te 10 mln gospodarstw powie o ile wzrósł im rachunek za energię elektryczną. Jeśli ZE szacują że to wzrost o 8 PLN/mc realnie patrząc będzie to 20 PLN/mc i tym samym z 3 mld PLN zrobi się 8 mld PLN.

bobrow
08-01-2020, 11:55
Na temat tego to jest sporo informacji. Zresztą instalacja PV nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia pioruna. .

Zgadza się,ale trzeba jednak coś zamontować w instalacji PV w ramach tych zabezpieczeń...

vvvv
08-01-2020, 11:59
Zgadza się,ale trzeba jednak coś zamontować w instalacji PV w ramach tych zabezpieczeń...

No trzeba, tylko nie jakąś "atrapę". Sprzęt odkupisz, tylko gorzej jak coś się stanie Tobie albo komuś z Twojej rodziny. .

bobrow
08-01-2020, 12:02
No trzeba, tylko nie jakąś "atrapę". Sprzęt odkupisz, tylko gorzej jak coś się stanie Tobie albo komuś z Twojej rodziny. .

A to jaki sprzęt nie jest atrapą ,Twoim zdaniem ?

vvvv
08-01-2020, 12:21
A to jaki sprzęt nie jest atrapą ,Twoim zdaniem ?

Ja ma DEHN i Phoenix Contact.

bobrow
08-01-2020, 12:28
Ja ma DEHN i Phoenix Contact.

A jaki koszt ?

bobrow
08-01-2020, 12:35
Zresztą -odnośnie ochrony zdrowia , to moim zdaniem najważniejsze jest uziemienie konstrukcji (w tym ramek paneli).

vvvv
08-01-2020, 12:42
A jaki koszt ?

To zależy jakie, ale pewnie można przyjąć że od 1500 za całość DC i AC.

bobrow
08-01-2020, 12:45
To zależy jakie, ale pewnie można przyjąć że od 1500 za całość DC i AC.

Jak nie więcej-szczególnie DEHN potrafi kosztować...
W tym przypadku jest podobnie jak z samochodami-nie wszystkie są bezpieczne ,a najwięcej kupuje się tych nie specjalnie bezpiecznych...
Itp ,itd-sprawa indywidualna oceny ryzyka i kosztów.

_Grisza_
08-01-2020, 13:09
Ja ma DEHN i Phoenix Contact.

No to najwyższa półka

_Grisza_
08-01-2020, 13:15
zobacz tutaj, trochę to powinno wyjaśnić sprawy niedowymiarowania:
https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

Już czytałem to, skupiają się na niedowymiarowaniu falownika, tzn co się stanie jak dobierze się za mały falownik, ale to jest akurat proste jak konstrukcja cepa.

Oczywistym jest, że bez sensu barć falownik 6 kW do instalacji 6kWp układ wsch.-zach.
Podobnie jak bez sensu dawać falownik 3kW do 6kWp wszystko na południe.
Nie trzeba laboratu pisać aby to wiedzieć.

Temat przewymiarowania falownika jest rzadziej poruszany, bo być może jest mniej odczuwalny w liczbach, w przypadku jeśli jest zapewnione odpowiednie napięcie na stringu to efektywność zależy głownie od sprawności (% max obciążenia), która w zakresie 20-100% niewiele się różni.

-voymar-
08-01-2020, 14:17
Panowie nie ma co kotów drzeć o takie pierdoły, jedni kredytują inni nie, jak kto woli.

Nikt nie odniósł się do mojego posta:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7891561&viewfull=1#post7891561

wiec pozwolę sobie uzupełnić o kolejne moje doświadczenia w szukaniu wykonawcy do zrobienia instalacji.

Dostałem w międzyczasie jeszcze kilka ofert mniejszych i większych firm. Dla instalacji 5-6kWp, ceny średnio 4300zł/kWp z przewymiarowanym falownikiem do ok. 8 kW (Sofar, Goodwee, Solis, na Froniusa psioczą, bo słaba dostępność 2-3 m-ce czekania i coraz gorszy serwis).
Odbyłem też kilka rozmów telefonicznych z oferentami. Po kilku minutach rozmowy wiadomo z kim ma się do czynienia. Część "instalatorów" myli prąd z napięciem, a tematu ochrony przepięciowej lepiej nie poruszać. Jednak są też prawdziwi fachowcy z dużą wiedzą, z którymi miło było porozmawiać i zaczerpnąć u nich informacji.

Streszczając:
1) Większość wycenia instalację z falownikiem 8kW, twierdząc, że większy falownik będzie nieefektywnie działa z 5kWp w panelach, a część nawet twierdzi, że w ogóle nie ruszy, bo pomimo że napięcie rozruchowe będzie przekroczone, to przy słabszym słońcu będzie za mały prąd.

2) Falownik 8 kW spokojnie obsłuży 10kWp w panelach, i nie ma sensu brać większego, bo przez większość czasu będzie pracował na mniejszej mocy z mniejszą sprawnością.

3) Ciekawa rozmowa rozwinęła się z dwoma fachowcami:
Pierwszy twierdził, że nie mogą dać 10 kW falownika i zrobić 6kW (na MPPT 1), a za 2 lata dołożyć 4 kW na MPPT2, bo będzie asymetria w obciążeniu i sprawność falownika będzie sporo mniejsza niż w przypadku symetrycznego rozłożenia. Dodatkowo taka asymetria doprowadzi do szybszej degradacji samego falownika, a w szczególności szybszego zużycia kondensatorów mokrych, które są montowane w 100% falowników 3-faz.
Drugi twierdził, że asymetria obciążenia MPPT nie ma znaczenia, jednak np. w falowniku Sofar przy wykorzystaniu tylko jednego MPPT, drugi MPPT trzeba wyłączyć w ustawieniach aby falownik pracował optymalnie.

Postanowiłem zadzwonić do Corab dystrybutora falowników Sofar , który mniej więcej potwierdził zdanie Pierwszego fachowca.
Fronius natomiast potwierdził zdanie Drugiego fachowca, czyli decydujące jest min. napięcie rozruchu falownika, asymetria obciążenia jest pomijalna.

Zdaje się że w instrukcjach falowników nie ma nic na temat przewymiarowania falowników. Jeśli już to piszą o niedowymiarowaniu.
W kartach kat. pojawia się natomiast parametr "Zakres napięć MPPT, dla pełnego obciążenia" i tak dla falownika 10 kW jest:
- 480-850V w przypadku Goodwee,
- 270-800V w przypadku Froniusa,
- 480-850V w przypadku Sofar.

Tylko jak to rozumieć?

Dodatkowo w kartach kat. podawana jest sprawność falowników w zakresie 10-100% mocy paneli, i wynosi przeważnie 92% -98,5 %.

Pozwoli zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić 6 kWp w panaleach z 5-6 kW falownikiem, a za te 2, 3 lata drugą instalację 3,6 kW np. w oparciu o falownik 1-fazowy.


Większy falownik nie ma sensu. Tak jak mówią może nie wystartować przy małym nasłonecznieniu
przewymiarować należy panele o ok 15% do falownika
koszt falownika większego wiąże się z wyższą ceną
dołożenie ( rozbudowa) w przyszłości ma sens ponieważ masz dwie niezależne elektrownie PV ( jak jedna np. w awarii to druga śmiga)
Jak zastosujesz te podpowiedzi będziesz zadowolony
Kąt 35--38 stopni na południe i przewymiarowane paneli o 15% to ideał

_Grisza_
08-01-2020, 18:32
koszt falownika większego wiąże się z wyższą ceną
To prawda średnio jakieś 2tys., ale nowy drugi falownik to min. 5tys.



dołożenie ( rozbudowa) w przyszłości ma sens ponieważ masz dwie niezależne elektrownie PV ( jak jedna np. w awarii to druga śmiga)

Czy jest mi potrzeba dywersyfikacja instalacji PV on-grid ? Raczej nie.
Czy potrzebne mi są dodatkowe klamoty w garażu? Raczej nie.
Jeśli falownik zacznie się sypać po 10 latach to wolę naprawić/wymienić jeden niż dwa.



Tak jak mówią może nie wystartować przy małym nasłonecznieniu

Na 18 panelach połączonych w szereg pod jeden MPPT ma nie wystartować ? wolne żarty.
Czy mniejsza sprawność PV przy mniejszym obciążeniu przez 2-3lata (do czasu rozbudowy) wygeneruje większe straty niż koszty związane z zabudową drugiego falownika z zabezpieczeniami? Nie sądzę.

Jeśli potrafisz poprzeć swoje rację jakąś konkretną publikacją, obliczeniami lub porównaniem już pracujących instalacji to zapodaj, bo mało przekonywujący jesteś.

cuuube
08-01-2020, 18:49
nowy drugi falownik to min. 5tys.
nie przesadziłeś :confused: tak o 2/3 tysie

_Grisza_
08-01-2020, 18:51
nie przesadziłeś :confused: tak o 2/3 tysie
Ok, daj linka do sensownego falownika 4kW/3f w cenie 2-3 tysiące brutto.

tkaczor123
08-01-2020, 19:19
Ok, daj linka do sensownego falownika 4kW/3f w cenie 2-3 tysiące brutto.

Od razu byś chciał linka do "drogiego" Froniusa 3f(bo dla Ciebie to sensowne). Można za 2-3 tyś kupić 1f w Polsce nowy na gwarancji 3kW, za 3,5 kupisz 3f, dzisiaj przegladałem Chiny i sofar za 1,6 kpln idzie wychaczyć. Używanych 1f jest dużo, ale kto nie ryzykuje ten....
Tak jak z domami jedni budują tanio inni płacą krocie...
Pozdrawiam

_Grisza_
08-01-2020, 19:57
Od razu byś chciał linka do "drogiego" Froniusa 3f(bo dla Ciebie to sensowne). Można za 2-3 tyś kupić 1f w Polsce nowy na gwarancji 3kW, za 3,5 kupisz 3f, dzisiaj przegladałem Chiny i sofar za 1,6 kpln idzie wychaczyć. Używanych 1f jest dużo, ale kto nie ryzykuje ten....
Tak jak z domami jedni budują tanio inni płacą krocie...
Pozdrawiam

Fronius nie robi na mnie wrażenia. Faktem natomiast jest że firma wdrożyła mądrą politykę szerokiego otwierając się na polski rynek, przez co stał się najbardziej popularnym falownikiem, a z czasem wszedł niemal na najwyższą półkę, w sklepach stał się towarem deficytowym i mógł sobie pozwolić na podniesienie cen.

Udowodnij proszę, że nie bijesz piany, i podaj proszę kontakt do miejsca gdzie mogę kupić za 2 tys. Froniusa 1-fazowego.
Te używkami mogłeś sobie darować, bo to już jest cios poniżej pasa.

-voymar-
08-01-2020, 20:27
To prawda średnio jakieś 2tys., ale nowy drugi falownik to min. 5tys.


Czy jest mi potrzeba dywersyfikacja instalacji PV on-grid ? Raczej nie.
Czy potrzebne mi są dodatkowe klamoty w garażu? Raczej nie.
Jeśli falownik zacznie się sypać po 10 latach to wolę naprawić/wymienić jeden niż dwa.


Na 18 panelach połączonych w szereg pod jeden MPPT ma nie wystartować ? wolne żarty.
Czy mniejsza sprawność PV przy mniejszym obciążeniu przez 2-3lata (do czasu rozbudowy) wygeneruje większe straty niż koszty związane z zabudową drugiego falownika z zabezpieczeniami? Nie sądzę.

Jeśli potrafisz poprzeć swoje rację jakąś konkretną publikacją, obliczeniami lub porównaniem już pracujących instalacji to zapodaj, bo mało przekonywujący jesteś.

OK jak wszystko wiesz to po co pytasz?
Skoro cztery lata z PV moje jak i innych forumowiczów to nic niech tak będzie
Mogę być mało przekonywujący teraz w ogóle żałuje że zabrałem głos. Bo ty i tak patrzysz przez swoje klapki tylko chcesz aby cię w tych twoich założeniach utwierdzić
Co do racji to przeczytaj choć 10 stron wstecz ,może i 15 może to pomoże.

_Grisza_
08-01-2020, 20:46
OK jak wszystko wiesz to po co pytasz?
Skoro cztery lata z PV moje jak i innych forumowiczów to nic niech tak będzie
Mogę być mało przekonywujący teraz w ogóle żałuje że zabrałem głos. Bo ty i tak patrzysz przez swoje klapki tylko chcesz aby cię w tych twoich założeniach utwierdzić
Co do racji to przeczytaj choć 10 stron wstecz ,może i 15 może to pomoże.

Traktuje Twoje zdanie jako głos w dyskusji, mało mało znaczący bo nie poparty konkretami ale zawsze to coś.
Nie ma co się obrażać.

gawel
08-01-2020, 21:08
Zerknijcie na ofertę IKEA ceny promocyjne 15% zwłaszcza że osprzęt i pv jest polski. https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/solar-panels/#/

marcinbbb
08-01-2020, 21:21
Zerknijcie na ofertę IKEA ceny promocyjne 15% zwłaszcza że osprzęt i pv jest polski. https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/solar-panels/#/

zajebiste 5800 PLN/kWp o około 2000 PLN więcej niż na "normalnym rynku"
5 lat temu płaciłem mniej na lepszym sprzęcie

gawel
08-01-2020, 21:26
zajebiste 5800 PLN/kWp o około 2000 PLN więcej niż na "normalnym rynku"
5 lat temu płaciłem mniej na lepszym sprzęcie

Owszem dla najmniejszej instalacji dla dużej tylko 4100 i nie wiem jakie ty masz normalne ceny rynkowe chyba z Ułan Bator albo innego zadupia. Poza tym zaznaczyłem że instalacja nie jest chińska gdyby komuś na tym zależało.

_Grisza_
08-01-2020, 21:29
Na dzień dzisiejszy mam 3 oferty, w cenie ok. 4300zł/kWp, firmy wydają się być sensowne ludzie mają pojęcie o tym co robią.
Z falownikiem szytym na miarę wychodzi ok. 4000/kWp.

gawel
08-01-2020, 21:31
Na dzień dzisiejszy mam 3 oferty, w cenie ok. 4300zł/kWp, firmy wydają się być sensowne ludzie mają pojęcie o tym co robią.
Z falownikiem szytym na miarę wychodzi ok. 4000/kWp.

jaka moc?

marcinbbb
08-01-2020, 21:33
Owszem dla najmniejszej instalacji dla dużej tylko 4100 i nie wiem jakie ty masz normalne ceny rynkowe chyba z Ułan Bator albo innego zadupia. Poza tym zaznaczyłem że instalacja nie jest chińska gdyby komuś na tym zależało.

Sorry nie wiedziałem że masz płacone 5 gr. od posta z pozytywną opinią!

gawel
08-01-2020, 21:35
Sorry nie wiedziałem że masz płacone 5 gr. od posta z pozytywną opinią!

:popcorn:

_Grisza_
08-01-2020, 21:42
jaka moc?

5,5-6 kWp z falownikiem 10kW do rozbudowy w ciągu 2-3 lat.

gawel
08-01-2020, 21:47
5,5-6 kWp z falownikiem 10kW do rozbudowy w ciągu 2-3 lat.

ja mam 3,93 i u mnie wyszło 4566 /kwp przy większych mocach powinno wyjść taniej za 10kwp miałem zapłacić 36 tys. Nie wiem czy to dobry pomysł z tym przewymiarowanie bo raz że to ponoc jest mało sprawne i drogie. Kup normalny falownik i po rozbudowie sprzedaż mniejszy kupisz większy raczej nie zdrożeją.

_Grisza_
08-01-2020, 22:07
ja mam 3,93 i u mnie wyszło 4566 /kwp przy większych mocach powinno wyjść taniej za 10kwp miałem zapłacić 36 tys. Nie wiem czy to dobry pomysł z tym przewymiarowanie bo raz że to ponoc jest mało sprawne i drogie. Kup normalny falownik i po rozbudowie sprzedaż mniejszy kupisz większy raczej nie zdrożeją.

Falownik przewymiarowany
Moc 5.40 kW 18 x HT-Saae HT60-156M-310W + Solax X3-10-T - 23 000zł czyli 4259zł/kWp
Moc 5.76 kW 18 x Longi Solar LR6-60HPH 320M + Fronius Symo 10.0-3-M - 25 500 czyli 4427zł/kWp
MOC 6,03 kW 18 x JA Solar JAM60S10-335/PR - + HUAWEI SUN 2000-10KTL 27000 czyli 4477zł/kWp

Falownik na miarę.
Moc 5.58 kW 18 x HISUNAGE Monokrystaliczny 310W + HUAWEI SUN 2000-5KTL-M0 - 21 500zł czyli 3853zł/kW
Moc 5.58 kW 18 x HISUNAGE Monokrystaliczny 310W + Optymalizator P300 + Solaredge SE5K WiFi , 24500zł czyli 4390zł/kW

_Grisza_
09-01-2020, 00:09
Szanowne grono a jak skomentujecie wyniki tych fatalnie dobranych instalacji?

Panele 6,6kWp i falownik 10 kW?
W rok czasu gość zrobił prawie 10MWh !
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100277#/pv0

Panele 5,7kWp i Falownik 8,2kW
od marca 6MWh
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100381#/pv0

_Grisza_
09-01-2020, 00:29
A potem popatrzcie jak temu gościowi pięknie obcina górki w słoneczne dni.
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100409&od=2019-06-23&do=2019-06-23#/pv0

tkaczor123
09-01-2020, 05:47
Fronius nie robi na mnie wrażenia. Faktem natomiast jest że firma wdrożyła mądrą politykę szerokiego otwierając się na polski rynek, przez co stał się najbardziej popularnym falownikiem, a z czasem wszedł niemal na najwyższą półkę, w sklepach stał się towarem deficytowym i mógł sobie pozwolić na podniesienie cen.

Udowodnij proszę, że nie bijesz piany, i podaj proszę kontakt do miejsca gdzie mogę kupić za 2 tys. Froniusa 1-fazowego.
Te używkami mogłeś sobie darować, bo to już jest cios poniżej pasa.

Froniusa w tych pieniądzach nowego nie kupisz , mniej znane firmy owszem.
Masz coś do używek?

_Grisza_
09-01-2020, 06:13
Froniusa w tych pieniądzach nowego nie kupisz , mniej znane firmy owszem.
Masz coś do używek?

Napisałeś że za 3,5 tys. kupię 3 fazowy nowy w Polsce na gwarancji. Podaj proszę linka do oferty.
Nie mam nic do używek, ale uważam że zestawienia cen z runku wtórnego gdzie jest mowa o nowym sprzęcie jest zwyczajnie nieuczciwe.

Analizując dalej dane z życia można sprawdzić jak instalacja z dwukrotnie przewymiarowanym falownikiem (Moc paneli 5400 W + Fronius Symo 10.0-3-M) radzi sobie w najsłabszy dzień października tj. 2019.10.24
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100381&od=2019-10-24&do=2019-10-24#/pv0

Falownik wzbudził się o godz. 8tej. i pracował do ok. 16tej. i wyprodukował 2,4kWh.

Tutaj natomiast można sprawdzić jak się wzbudza sterownik skrojony na miarą (Moc paneli: 5400 W + Fronius Symo 5.0-3-M), w najsłabsze dni października wzbudza się bardzo podobnie, uzyskuje jednak gorsze wyniki, ale to akurat może wynikać z innych warunków usytuowania instalacji.

https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=100279&od=2018-10-28&do=2018-10-28#/pv0

Niech każdy wyciągnie wnioski sam.

mibas
09-01-2020, 07:24
@_Grisza_
w linku który podałem pokazali wyliczenia też dla przewymiarowania falownika (SM=72%). I wyszło im, że strata uzysku jest bodajże na poziomie 0,6% w porównaniu z dobranym "poprawnie".
Ale to dotyczy Froniusa, chińczyka może już niekoniecznie ;-P



Analizując dalej dane z życia ...

wiem jak to wygląda - mam obecnie 4,48kW paneli i Froniusa 6kW. W porównaniu z instalacjami w okolicy nie wygląda to nic a nic gorzej.

fotohobby
09-01-2020, 07:32
Szanowne grono a jak skomentujecie wyniki tych fatalnie dobranych instalacji?

Panele 6,6kWp i falownik 10 kW?
W rok czasu gość zrobił prawie 10MWh !


Zastanawiam się, ile na PV monitororze jest instalacji, które zostały wykonane (i opisane) jako np 6.6kWp, a po roku, dwóch dołożono dodatkowe 2kWp, tylko nie zaktualizowano opisu...

_Grisza_
09-01-2020, 07:39
Zastanawiam się, ile na PV monitororze jest instalacji, które zostały wykonane (i opisane) jako np 6.6kWp, a po roku, dwóch dołożono dodatkowe 2kWp, tylko nie zaktualizowano opisu...
Akurat w tym przypadku mogło tak być.

mibas
09-01-2020, 07:48
Zastanawiam się, ile na PV monitororze jest instalacji, które zostały wykonane (i opisane) jako np 6.6kWp, a po roku, dwóch dołożono dodatkowe 2kWp, tylko nie zaktualizowano opisu...

mam wrażenie, że bardzo dużo.. Między innymi dlatego wolę pvoutput.org.

_Grisza_
09-01-2020, 08:04
Zastanawiam się, ile na PV monitororze jest instalacji, które zostały wykonane (i opisane) jako np 6.6kWp, a po roku, dwóch dołożono dodatkowe 2kWp, tylko nie zaktualizowano opisu...

Wygląda a to że w 2019 zostało coś dołożone, ale nie zmienia to nic w kwestii wzbudzania się instalacji. W 2018 kiedy prawdopodobnie było te 6,6kW w słaby październikowy dzień falownik wzbudza się prawidłowo.
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100277&od=2018-10-20&do=2018-10-20#/pv0

fotohobby
09-01-2020, 10:52
mam wrażenie, że bardzo dużo.. Między innymi dlatego wolę pvoutput.org.

A skąd wiadomo, że tam opisy są prawidłowe ?

St@nley
09-01-2020, 11:04
Takie szybkie pytanie gdzie macie zlokalizowane inwertery? Planuje instalację u siebie i zastanawiam się czy dać go na strychu czy w garażu. Na strychu trochę się obawiam temperatury latem.

cuuube
09-01-2020, 11:17
Planuje instalację u siebie i zastanawiam się czy dać go na strychu czy w garażu. Na strychu trochę się obawiam temperatury latem.

u mnie w zejściu do piwnicy . Montuj w garażu , tam jest chłodniej , jak będzie mu za gorąco to może ciąć moc.

St@nley
09-01-2020, 11:31
u mnie w zejściu do piwnicy . Montuj w garażu , tam jest chłodniej , jak będzie mu za gorąco to może ciąć moc.

A długie przewody DC nie będą problematyczne? Będę miał 2 stringi a dom ma dwa pełne piętra.

St@nley
09-01-2020, 12:11
Drugie pytanie jakiej mocy instalacje byście polecili dla 4 osobowej rodziny. Wszystko na prąd i do tego powietrzna pompa ciepła. Szacunkowe zużycie z symulacji Panasonica wyszło na poziomie 3650kWh/rok. Jeszcze nie mieszkam i nie wiem jakie finalnie będę miał zużycie. Celuję w 8kWp ale zastanawiam się czy to czasem nie za dużo? Może kupić inwerter 8kW, a dać na razie 6kW paneli z opcją rozbudowy?

tkaczor123
09-01-2020, 12:16
Napisałeś że za 3,5 tys. kupię 3 fazowy nowy w Polsce na gwarancji. Podaj proszę linka do oferty.
Nie mam nic do używek, ale uważam że zestawienia cen z runku wtórnego gdzie jest mowa o nowym sprzęcie jest zwyczajnie nieuczciwe.


Nie mam linka do oferty , może być np faktura zakupu 3f?
439186
Jednofazowy kosztuje 1900zł.

Gdzie się instaluje najczęściej w garażu/piwnicy (bo chłodniej) , na strychu w lecie może być gorąco ja mam teraz tam 10st a jest styczeń.

Maciej Loret
09-01-2020, 12:17
wiem jak to wygląda - mam obecnie 4,48kW paneli i Froniusa 6kW. W porównaniu z instalacjami w okolicy nie wygląda to nic a nic gorzej.

Miałem jakiś miesiąc 4,62kWp i Froniusa 10kW, potem zmieniłem na 8kW. Może na wiosnę dołożę parę paneli żeby mieć około 6-7kWp i tak na razie chyba zostanie...
Porównując z innymi wynikami uzyskiwanych kWh/kWp nie ma wielkich różnic in plus lub in minus...

_Grisza_
09-01-2020, 12:28
A długie przewody DC nie będą problematyczne? Będę miał 2 stringi a dom ma dwa pełne piętra.
Trzeba to przeliczyć, i dostosować do tego przekrój kabla.

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się w najgorszym dniu w październiku.
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-02&do=2019-10-02#/pv0

w najlepszym dniu października wyprodukował 10kWh
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-06&do=2019-10-06#/pv0

Maciej Loret
09-01-2020, 13:33
Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się w najgorszym dniu w październiku.
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-02&do=2019-10-02#/pv0


Słaby dzień tu u mnie był np. 21.11, gdzie 4,62kWp wyprodukowało 57Wh - w sumie były dwa "piki" po blisko 60W oraz 20W... Tymczasem 19.11 było ponad 7,2kWh...

mibas
09-01-2020, 14:46
Trzeba to przeliczyć, i dostosować do tego przekrój kabla.

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się

a dlaczego ma mieć problem? jeżeli tylko napięcie DC z paneli przekracza napięcie startu falownika, to falownik wystartuje i będzie działał. "Problem" z przewymiarowanym falownikiem jest po pierwsze taki, że mniejsze falowniki są tańsze (więc po co przepłacać?), po drugie przy małych mocach może mieć gorszą sprawność od słabszego. Ale wg. linku podanego wcześniej są/mogą to być różnice praktycznie nieznaczące. I tyle.

tkaczor123
09-01-2020, 15:19
Co do wzbudzania się to Growatt 1f startuje od 80V , 3f chyba od 160V, a większe moce powyżej 10kW coś koło 250V najlepiej wziąć kartę katalogową. Sofary od 190V. Najpopularniejszy wśród instalatorów Fronius chyba od 190-200V(mówimy o małych mocach)

fotohobby
09-01-2020, 15:23
Taki artykuł na ten temat znalazłem:
https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/

_Grisza_
09-01-2020, 15:41
a dlaczego ma mieć problem? jeżeli tylko napięcie DC z paneli przekracza napięcie startu falownika, to falownik wystartuje i będzie działał. "Problem" z przewymiarowanym falownikiem jest po pierwsze taki, że mniejsze falowniki są tańsze (więc po co przepłacać?), po drugie przy małych mocach może mieć gorszą sprawność od słabszego. Ale wg. linku podanego wcześniej są/mogą to być różnice praktycznie nieznaczące. I tyle.

Też zadaje sobie to pytanie. Podałem przykład aby CI co mają falowniki szyte na miarę (nie twierdzę że to źle) zobaczyli na własne oczy jak wygląda praca przy dużo większym falowniku i małej mocy paneli.
Masa ludzi (również w tym wątku) twierdzi, że przewymiarowanie falownika na przyszłą rozbudowę to bardzo zły pomysł. Aktualnie robię wyceny i powiem Ci że co trzeci instalator również tak twierdzi, część nawet nie podejmuje się zrobienia 6 kWp instalacji z 10 kW falownikiem bo twierdzą że to nie będzie działać.
Dla mnie sprawa jest prostu, decydujące znaczenie ma napięcie na stringu będącą pochodną ilości paneli, napięcie rozruchu falownika i sprawność falownika w funkcji obciążenia.

-voymar-
09-01-2020, 15:48
Słaby dzień tu u mnie był np. 21.11, gdzie 4,62kWp wyprodukowało 57Wh - w sumie były dwa "piki" po blisko 60W oraz 20W... Tymczasem 19.11 było ponad 7,2kWh...

19.11.2019r----19kWh

tkaczor123
09-01-2020, 15:52
Sprawności falowników są podobne, jakby to było 10% to można było by się zastanawiać. Panuje przekonanie że instalację paneli należy przewymiarować w stosunku do falownika. Ale nie mnie to oceniać. To że napięcie jest powyżej granicy nic nie znaczy że będzie produkcja bo prąd zero. Kto ma podgląd na inwerter może sobie przeanalizować wykresy.

bronson90
09-01-2020, 17:08
Trzeba to przeliczyć, i dostosować do tego przekrój kabla.

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się w najgorszym dniu w październiku.
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-02&do=2019-10-02#/pv0

w najlepszym dniu października wyprodukował 10kWh
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-06&do=2019-10-06#/pv0


U mnie 10 paneli 310 W i falownik growatt 2500. Wrzucam wykres z 06.10.2019. Tego dnia wyprodukowałem najwięcej w październiku, 15 kWh

bronson90
09-01-2020, 17:15
Słaby dzień tu u mnie był np. 21.11, gdzie 4,62kWp wyprodukowało 57Wh - w sumie były dwa "piki" po blisko 60W oraz 20W... Tymczasem 19.11 było ponad 7,2kWh...

U mnie najsłabszy dzień w listopadzie to również 21.11, wyprodukowało 0,2 kWh. Wrzucam wykresy:

mima
09-01-2020, 19:07
U mnie 10 paneli 310 W i falownik growatt 2500. Wrzucam wykres z 06.10.2019. Tego dnia wyprodukowałem najwięcej w październiku, 15 kWh
Proszę o wykresy z 5 i 6 grudnia 2019r.

_Grisza_
09-01-2020, 19:29
Taki artykuł na ten temat znalazłem:
https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/

Autor publikacji chciał dobrze, ale poprzez niefortunne sformułowane konkluzje wprowadza dodatkowy zamęt.
Ciekawe czy jeśli zestawiły obok siebie drugi falownik o parametrach:
- napięcie rozpoczęcia pracy (UDC start) - 400V,
- zakres napięcia wejściowego UDC min - 350V
równie ochoczo wygłosiłby pogląd:

Wartość napięcia rozpoczęcia pracy nie ma żadnego wpływu na wcześniejsze rozpoczęcie pracy (tj. wprowadzania energii do sieci) przez falownik.

St@nley
09-01-2020, 19:48
Drugie pytanie jakiej mocy instalacje byście polecili dla 4 osobowej rodziny. Wszystko na prąd i do tego powietrzna pompa ciepła. Szacunkowe zużycie z symulacji Panasonica wyszło na poziomie 3650kWh/rok. Jeszcze nie mieszkam i nie wiem jakie finalnie będę miał zużycie. Celuję w 8kWp ale zastanawiam się czy to czasem nie za dużo? Może kupić inwerter 8kW, a dać na razie 6kW paneli z opcją rozbudowy?

Podbijam swoje pytanie, ktoś coś?

fotohobby
09-01-2020, 19:53
Podbijam swoje pytanie, ktoś coś?

Bytowy możesz liczyć na około 3,5MWh. Razem nieco ponad 7MWh, plus danina dla ZE, więc 8kWp bedzie ok

_Grisza_
09-01-2020, 19:57
Ma rację. Przy dobrze dobranej ilości paneli w stringu nie ma to znaczenia.
Co z tego że mój inwerter zaczyna pracę od 50V?

A co jeśli Twój inwerter zaczyna pracę od 400V?

_Grisza_
09-01-2020, 20:05
Bytowy możesz liczyć na około 3,5MWh. Razem nieco ponad 7MWh, plus danina dla ZE, więc 8kWp bedzie ok

Jak ktoś ma dużo klamotów elektrycznych w domu, lubicie dużo gotować i piec, i ogólnie nie specjalnie oszczędzacie energię el., to dla 4 osób musisz liczyć 4000-5000kWh. Weź poprawkę na wyliczenia producentów pomp, lubią zaniżać szacunki zużycie energii. 3650kWh na pompę ciepła to stosunkowo nie dużo, no chyba że masz nie duży dom, bardzo dobrze docieplony.

Kaizen
09-01-2020, 20:06
Podbijam swoje pytanie, ktoś coś?

Nie ma najmniejszego ekonomicznego sensu zastępowanie prądu w taniej strefie prądem z PV. Drogi jest wątpliwy - ale jak komuś wychodzi, że się opłaca to trzeba celować w pokrycie drogiej strefy. A ile trzeba do pokrycia drogiej strefy, to zależy od zużycia w tej strefie i od sposobu rozliczania przez ZE. Oraz jaką część musisz wyprodukować w taniej strefie. Jak nie masz danych o zużyciu wg stref i sposobu rozliczania ZE, to zgadywanie.

_Grisza_
09-01-2020, 20:07
Mój zaczyna od 50V i żadnej zalety w tym nie widzę.

To musisz zrozumieć, że energia el. to nie tylko napięcie, ale przydałby się jeszcze prąd no i czas

_Grisza_
09-01-2020, 20:11
Różnica w cenie Froniusa 10 i 8.2kW to około 500 zł.
Kupuj inwerter 10kW i zainstaluj tyle paneli ile Cię stać.


i taka odopowiedź mi się podoba ;)



Jak będzie za mało dołożysz później.
Ja mam 8.8kW, wszystko na prąd i gruntowa PC. Prawie starcza. 3 osoby w domu.

Należy wziąć poprawkę że powietrzna pompa ciepła to innego rzędu sprawność.

_Grisza_
09-01-2020, 20:16
Widzę że zupełnie nie rozumiesz co piszę. Szkoda.
z wzajemnością.

_Grisza_
09-01-2020, 20:18
Wróżenie z fusów.
Nic nie wiesz o żadnej z tych pomp.

To statystycznie które pompy ciepła mają większy COP? :)

ACCel
09-01-2020, 20:21
_Grisza_: Niskie napięcie startu inwertera nie ma żadnego znaczenia przy normalnej instalacji (10-12 paneli w szeregu). Z charakterystyki prądowo-napięciowej paneli jasno wynika, że praktycznie w całym zakresie mocy/nasłonecznienia ich napięcie jest podobne. Wręcz powinno się ustawić napięcie startu na zbliżoną wartość do nominalnej aby nie męczyć inwertera - będzie próbował załączać*przekaźniki od sieci bez realnej szansy na działanie.

d7d
09-01-2020, 20:21
Wszystko na prąd i do tego powietrzna pompa ciepła. Szacunkowe zużycie z symulacji Panasonica wyszło na poziomie 3650kWh/rok. Jeszcze nie mieszkam i nie wiem jakie finalnie będę miał zużycie. Celuję w 8kWp ale zastanawiam się czy to czasem nie za dużo? Może kupić inwerter 8kW, a dać na razie 6kW paneli z opcją rozbudowy?
Na jakich połaciach będziesz miał panele?
Minimum to 8 kWp.
Z tego będziesz miał w dobrym układzie produkcję na poziomie ok. 8 MWh/rok a po kilku latach ~5% mniej i odejmij ~15% na "magazynowanie" w sieci to zostanie ok. 8.000 x 0,95 x 0,85 = 6460 kWh/rok.

PS Jeżeli Ciebie stać na większą instalację to montuj docelową a nie odkładaj montażu kilku paneli na później.

_Grisza_
09-01-2020, 20:23
_Grisza_: Niskie napięcie startu inwertera nie ma żadnego znaczenia przy normalnej instalacji (10-12 paneli w szeregu). Z charakterystyki prądowo-napięciowej paneli jasno wynika, że praktycznie w całym zakresie mocy/nasłonecznienia ich napięcie jest podobne. Wręcz powinno się ustawić napięcie startu na zbliżoną wartość do nominalnej aby nie męczyć inwertera - będzie próbował załączać*przekaźniki od sieci bez realnej szansy na działanie.

Ale ja doskonale zdaję sobie z tego sprawę, tylko użycie ogólnego sformułowania.

"Wartość napięcia rozpoczęcia pracy nie ma żadnego wpływu na wcześniejsze rozpoczęcie pracy (tj. wprowadzania energii do sieci) przez falownik."

jest zwyczajnie niefortunne.

St@nley
09-01-2020, 20:23
Nie ma najmniejszego ekonomicznego sensu zastępowanie prądu w taniej strefie prądem z PV. Drogi jest wątpliwy - ale jak komuś wychodzi, że się opłaca to trzeba celować w pokrycie drogiej strefy. A ile trzeba do pokrycia drogiej strefy, to zależy od zużycia w tej strefie i od sposobu rozliczania przez ZE. Oraz jaką część musisz wyprodukować w taniej strefie. Jak nie masz danych o zużyciu wg stref i sposobu rozliczania ZE, to zgadywanie.
Jeżeli chodzi o PC to wiem, że na spokojnie dam radę grzać praktycznie tylko w taniej taryfie, bo grzeje już 2 sezon.
Co co bytowego to raczej tak jak każdy standardowo. Ale co to zmieni w wyliczeniach?

Maciej Loret
09-01-2020, 20:25
Różnica w cenie Froniusa 10 i 8.2kW to około 500 zł.

Właśnie dziś dostałem zwrot różnicy za powyższe - 1717,20PLN. Albo 8kW był drogi albo 10kW tani...

bronson90
09-01-2020, 20:34
Proszę o wykresy z 5 i 6 grudnia 2019r.

i 05. i 06. produkcja po 7,6 kWh

d7d
09-01-2020, 20:50
W sklepie soltech są odpowiednio ceny
10.0 - 9.229,00 zł
8.2 - 8.799,00 zł

_Grisza_
09-01-2020, 20:52
Teraz @_Grisza_ rozumiesz?
Od samego początku rozumiałem, tylko Ty zamiast opowiedzieć na temat to rzuciłeś
"Gdyby babka miała drucik to by była radiem." :)

_Grisza_
09-01-2020, 20:56
Ono nie jest niefortunne bo jest prawdziwe.
Oczywiście dla poprawnej konfiguracji.

A gdzie w tym stwierdzeniu widzisz sformułowanie ?
"dla poprawnej konfiguracji."

Wiesz kto teraz zajmuje się montażem instalacji PV ? bo ja w ciągu ostatnich kilku dni miałem okazję się przekonać.

_Grisza_
09-01-2020, 21:02
To inaczej, Janusz instalator montuje instalację wsch-zach. 6+6 paneli (ok. 4kW) z badziewnym falownikiem który startuje przy 300V.
Czy sformułowanie nadal jest prawdziwe?
"Wartość napięcia rozpoczęcia pracy nie ma żadnego wpływu na wcześniejsze rozpoczęcie pracy (tj. wprowadzania energii do sieci) przez falownik."


Czyżbyś zakładał że ludzie z Froniusa nie potrafią skonfigurować systemu.

Rzeczywistość jest taka, że bardzo często system konfiguruje Mietek z pod budki z piwem, a nie ludzie Froniusa.

mima
10-01-2020, 18:30
i 05. i 06. produkcja po 7,6 kWh

Jaki kąt nachylenia ma instalacja i odchylenie od osi północ-południe? Dach czy wolnostojąca? Poli- czy monokryształ?

-voymar-
10-01-2020, 23:10
Proszę o wykresy z 5 i 6 grudnia 2019r.

05.12------20kWh
06.12-------19kWh

bronson90
11-01-2020, 03:30
Jaki kąt nachylenia ma instalacja i odchylenie od osi północ-południe? Dach czy wolnostojąca? Poli- czy monokryształ?

Dach 25 stopni, odchylenie niewielkie w kierunku południowego zachodu (nie pamiętam dokładnie ale chyba 5 stopni odchylenia), panele monokrystaliczne Bauer

kulibob
12-01-2020, 11:17
O ile wart przewymiarować panele względem falownika.
Fronius 3,7 i instalacja 4,15kw lub 4,48kw prawie idealne południe kąt 45*. Instalacja pokryje ok 50% planowanego zapotrzebowania

CityMatic
12-01-2020, 12:48
O ile wart przewymiarować panele względem falownika.
Fronius 3,7 i instalacja 4,15kw lub 4,48kw prawie idealne południe kąt 45*. Instalacja pokryje ok 50% planowanego zapotrzebowania
O 10%. U mnie(na tym falowniku),a nie jest przewymiarowana spisuje się lepiej niż dobrze. W ubiegłym roku 4280 kWh wyprodukowanej energii.

kulibob
12-01-2020, 13:20
O 10%. U mnie(na tym falowniku),a nie jest przewymiarowana spisuje się lepiej niż dobrze. W ubiegłym roku 4280 kWh wyprodukowanej energii.

Masz jakiś monitoring online aby podejrzeć ?
Jeśli dobrze rozumiem ams zfroniusa 3,7 i instalacje ok 3,7kw
Na pv monitorze podglądałem te instalacje i niektóre przewymiarowane niektóre nie

d7d
12-01-2020, 14:20
O 10%. U mnie(na tym falowniku),a nie jest przewymiarowana spisuje się lepiej niż dobrze. W ubiegłym roku 4280 kWh wyprodukowanej energii.

Orientujesz się może jaką maksymalną moc wydaje z siebie panel o mocy np. 320Wp w optymalnych warunkach w Polsce?
To 320W to są warunki laboratoryjne STC, a przy NOCT jest "tylko" 237 W (przykład dla Longi LR6-60HPE 320Wp).

kulibob
12-01-2020, 14:38
Tego Froniusa możesz przewymiarować o 100% bez utraty gwarancji. Czy warto to zależy od zasobności portfela.

ze o 100% to wiem ale gdzie jest ta granica opłacaności.

-voymar-
12-01-2020, 15:03
O ile wart przewymiarować panele względem falownika.
Fronius 3,7 i instalacja 4,15kw lub 4,48kw prawie idealne południe kąt 45*. Instalacja pokryje ok 50% planowanego zapotrzebowania

Tak pytam . Czy ty w ogóle czytasz choć porę postów wstecz? Czy tylko ostatni?
Tyle razy było to opisywane . Nawet sam pisałem ze trzy dni temu. Masakra

-voymar-
12-01-2020, 15:05
Orientujesz się może jaką maksymalną moc wydaje z siebie panel o mocy np. 320Wp w optymalnych warunkach w Polsce?
To 320W to są warunki laboratoryjne STC, a przy NOCT jest "tylko" 237 W (przykład dla Longi LR6-60HPE 320Wp).

Standardowy z 2016r, miał 15,6% Jak jest dziś nie wiem.

axel83
12-01-2020, 16:08
Orientujesz się może jaką maksymalną moc wydaje z siebie panel o mocy np. 320Wp w optymalnych warunkach w Polsce?
To 320W to są warunki laboratoryjne STC, a przy NOCT jest "tylko" 237 W (przykład dla Longi LR6-60HPE 320Wp).

U mnie te panele w 30 stopniowym wrześniowym upale pracowały na ponad 90 % STC

d7d
12-01-2020, 16:25
U mnie te panele w 30 stopniowym wrześniowym upale pracowały na ponad 90 % STC
A jakie masz pochylenie połaci i azymut względem południa?
I jakie panele chociaż to raczej nie ma wpływu.


Co prawda nie te panele, ale moje Sharpy 275W(SCT) w podobnych warunkach dawały w szczytach 300W.
Czy to jest możliwe aby dawały dużo większą moc niż to wynika z STC?

d7d
12-01-2020, 16:30
Standardowy z 2016r, miał 15,6% Jak jest dziś nie wiem.

Miałem na myśli moc w W przy określonej przez producenta Wp w teście STC.
Czy faktycznie ta maksymalna moc uzysiwana w Polsce jest mniejsza niż ta Wp podawana w katalogach dla warunków STC.

tkaczor123
12-01-2020, 17:11
Jak przewymiarujesz o 20% to dopiero zobaczysz produkcję zbliżoną do tej z naklejki na panelach.
Dalsze przewymiarowanie daje Ci więcej produkcji przy niskim naświetleniu.
Inwerter włącza się wcześniej i dłużej pracuje.
Uzyski zimowe są znacznie wyższe.

Robiłeś testy czy piszesz z własnego doświadczenia? Nie sztuką jest dołożyć 3 panele (1kWp) tylko jaka będzie z tego realna korzyść i kiedy się zwróci bo kiedyś napewno.

axel83
12-01-2020, 17:28
A jakie masz pochylenie połaci i azymut względem południa?
I jakie panele chociaż to raczej nie ma wpływu.


Czy to jest możliwe aby dawały dużo większą moc niż to wynika z STC?

U mnie południe 39 stopni, podawałem parametr przy w pełni słonecznej pogodzie, przy chmurach i schłodzonych panelach gdy pojawi się słońce to parę minut idzie sporo ponad 320 aż kończą się możliwości inwertera

d7d
12-01-2020, 17:32
Produkcja 320 W a panel ma 320 Wp czy więcej / mniej?

fotohobby
12-01-2020, 17:48
Ja na początku listopada też miałem 230W z panela 305W, jak słońce będzie wyżej, to pewnie (mimo wyższej temperatury) będzie więcej

kulibob
12-01-2020, 17:51
Tak pytam . Czy ty w ogóle czytasz choć porę postów wstecz? Czy tylko ostatni?
Tyle razy było to opisywane . Nawet sam pisałem ze trzy dni temu. Masakra

Samie pieprzenie o kredycie i ubezpieczaniu ostatnio

-voymar-
12-01-2020, 18:18
Samie pieprzenie o kredycie i ubezpieczaniu ostatnio

Pewnie ktoś pytał o takie informacje. O przewymiarowaniu i uzyskach też było i co ciekawe co pewien czas się powtarza .

d7d
12-01-2020, 19:16
Czy to przewymiarowanie paneli względem inwertera a może dokładniej dobranie mniejszej mocy inwertera względem mocy paneli, daje zyski z powodu niższego napięcia startowego mniejszego inwertera ?

zibizz1
12-01-2020, 20:03
Sa 3 powody do przewymiarownaia paneli:
- Panele chyba rzadko osiągają nominalne parametry i to jest główna przyczyna, tutaj chodzi o optymalizacje kosztów instalacji
- Start inwertera na niskich napięciach (to tylko gdy mamy mało paneli w stringu) jeśli mamy wystarczająco to ten argument nie ma sensu prawie, wystarcczy dorwać wykres napiecia dobowy żeby się przekonać
- Sprawność inwertera pod pewnym obciążeniem, tutaj można może zyskać z 1%

kulibob
13-01-2020, 05:56
Mam pytanie o ułożenie panelie . Dach 45* usieka na wschód o ok 10*
439338

Gdzie dać panele bliżej dolnej krawędzi dachu czy bliżej szczytu.
Wydaje mi się że bliżej dołu to konstrukcyjnie lepiej dla dachu, komin mniej będzie psuł robotę, dalej od piorunochronu, jednak w razie opadów śniegu panele będą zatrzymywać śnieg. Lepiej dać niżej czy wyżej?

d7d
13-01-2020, 10:27
Mam pytanie o ułożenie panelie . Dach 45* usieka na wschód o ok 10*

Tzn. że połać jest odchylona od południa o 10 stopni w stronę wschodu?

mibas
13-01-2020, 11:14
Mam pytanie o ułożenie panelie . Dach 45* usieka na wschód o ok 10*
439338

Gdzie dać panele bliżej dolnej krawędzi dachu czy bliżej szczytu.
Wydaje mi się że bliżej dołu to konstrukcyjnie lepiej dla dachu, komin mniej będzie psuł robotę, dalej od piorunochronu, jednak w razie opadów śniegu panele będą zatrzymywać śnieg. Lepiej dać niżej czy wyżej?

w zasadzie wypadałoby, aby górna krawędź paneli była poniżej dolnej krawędzi komina. Ja mam tak zamontowane panele, dach w kierunku 200stopni (czyli o 20 stopni na zachód od południowego) i o poranku w miesiącach maj-czerwiec lipiec mniej więcej jest przez chwilę cień od komina na górnej części paneli. U Ciebie powinno być lepiej, bo masz lekko odchylone na wschód. Na pvmonitor znajdziesz moją instalację, możesz sobie od razu zobaczyć ile możesz przewymiarować panele - znamionowo mam w tej chwili 4,48kW paneli, falownik 6kW, wiec nigdy nie obcina produkcji.

-voymar-
13-01-2020, 14:17
Jak przewymiarujesz o 20% to dopiero zobaczysz produkcję zbliżoną do tej z naklejki na panelach.
Dalsze przewymiarowanie daje Ci więcej produkcji przy niskim naświetleniu.
Inwerter włącza się wcześniej i dłużej pracuje.
Uzyski zimowe są znacznie wyższe.

Lecz w lecie będzie obniżał ( ograniczał) choć do 20% jest jak najbardziej dopuszczalne. Oscylował bym ok 15%

d7d
13-01-2020, 14:21
Czyli tak jak masz :)

gawel
13-01-2020, 14:23
Dziś oddzwoniła do mnie PGE z informacją że PGE Warszawa teren stosuje bilansowanie międzyfazowe oraz międzystrefowe w umowach prokonsumenckich. Brzmi to super zobaczę na fakturze to uwierzę. :cool:

-voymar-
13-01-2020, 14:48
Miałem na myśli moc w W przy określonej przez producenta Wp w teście STC.
Czy faktycznie ta maksymalna moc uzysiwana w Polsce jest mniejsza niż ta Wp podawana w katalogach dla warunków STC.

Jak przewymiarujesz panele względem falownika to i tak obetnie do mocy falownika ( jak się nagrzeje w lecie )
U mnie max moc to 5005W bo falownik 5kW choć w panelach 5702W

gawel
13-01-2020, 14:50
Mam pytanie o ułożenie panelie . Dach 45* usieka na wschód o ok 10*
439338

Gdzie dać panele bliżej dolnej krawędzi dachu czy bliżej szczytu.
Wydaje mi się że bliżej dołu to konstrukcyjnie lepiej dla dachu, komin mniej będzie psuł robotę, dalej od piorunochronu, jednak w razie opadów śniegu panele będą zatrzymywać śnieg. Lepiej dać niżej czy wyżej?

Teraz są najdłuższe cienie sprawdź gdzie jest rzucany cień i chyba od kalenicu trochę w doł masz rację

-voymar-
13-01-2020, 14:51
Czyli tak jak masz :)

Wydaje mi się że jest SUPER mając na uwadze uzyski

d7d
13-01-2020, 15:17
Masz też prawie idealny azymut o pochylenie połaci dachu!
Dach był projektowany z myśaą o montażu paneli ?

kulibob
13-01-2020, 15:20
Tzn. że połać jest odchylona od południa o 10 stopni w stronę wschodu?

tak

kulibob
13-01-2020, 15:22
Teraz są najdłuższe cienie sprawdź gdzie jest rzucany cień i chyba od kalenicu trochę w doł masz rację

Teraz to niema znaczenia. Największe znaczenie będzie miało w szczycie sezonu kiedy słońce wschodzi najbardziej na północnym wschodzie.

kulibob
13-01-2020, 15:25
Jak przewymiarujesz panele względem falownika to i tak obetnie do mocy falownika ( jak się nagrzeje w lecie )
U mnie max moc to 5005W bo falownik 5kW choć w panelach 5702W

Przejrzałem stronę froniusa i Przewymiarowane panele w stosunku do tego inwertera i spokojnie można przewymiarować do tego co planowałem 4,48.
Podobne przewymiarowane instalacje wyciągają prawie 5000kwh.

Trzeba też wziaść pod uwagę że za 10 lat z tego 4,48kW to zostanie ok 4kw

Edit:teretyczny czas zwrotu się skraca do 5,2roku liczone po cenach 2020. Kwestie czy wykorzystam całą możlwą produkcję z drogiej w drogiej czy przesunie sie na tanią

gawel
13-01-2020, 15:31
Teraz to niema znaczenia. Największe znaczenie będzie miało w szczycie sezonu kiedy słońce wschodzi najbardziej na północnym wschodzie.

No niekoniecznie bo słońce od razu jest wysoko w zakresie produkcyjnym pv ja nie liczę Wschodu o 4 01 bo wtedy mamy dom od północy ale to w czerwcu

gawel
13-01-2020, 15:33
Przejrzałem stronę froniusa i Przewymiarowane panele w stosunku do tego inwertera i spokojnie można przewymiarować do tego co planowałem 4,48.
Podobne przewymiarowane instalacje wyciągają prawie 5000kwh.

Trzeba też wziaść pod uwagę że za 10 lat z tego 4,48kW to zostanie ok 4kw

Edit:teretyczny czas zwrotu się skraca do 5,2roku liczone po cenach 2020. Kwestie czy wykorzystam całą możlwą produkcję z drogiej w drogiej czy przesunie sie na tanią

TY masz PGE bo nie pamiętam ale w PGE jest bilansowanie międzystrefowe i międzyfazowe

kulibob
13-01-2020, 15:34
TY masz PGE bo nie pamiętam ale w PGE jest bilansowanie międzystrefowe i międzyfazowe

enea

kulibob
13-01-2020, 15:37
No niekoniecznie bo słońce od razu jest wysoko w zakresie produkcyjnym pv ja nie liczę Wschodu o 4 01 bo wtedy mamy dom od północy ale to w czerwcu

komin o tej porze roku nie zasłoni paneli słońce wsataje na południowym wschodzie i komin nie zrobi cienia . Latem zanim wmine komin bedzei zacieniać panele

Jastrząb
13-01-2020, 15:43
komin o tej porze roku nie zasłoni paneli słońce wsataje na południowym wschodzie i komin nie zrobi cienia . Latem zanim wmine komin bedzei zacieniać panele
O tej porze roku to jest kupa a nie produkcja.

Podejrzewam, że oprogramowanie do projektowania instalcji, jest w stanie Ci policzyć o ile stracisz produkcij przez ten komin i czy ma sens wsadzać jakieś optymalizatory.
Ja chyba instalowałem bluesol, (z pamięci wiec mogę się mylić) i był 30dniowy. Definiujesz bryłe domu, pewnie da się komin zdefiniować i zasymuluje zacienienia. Na YT są filmiki demonstracyjne.

-voymar-
13-01-2020, 15:51
Masz też prawie idealny azymut o pochylenie połaci dachu!
Dach był projektowany z myśaą o montażu paneli ?

Nie . Po prostu taki kąt dachu wygląda najładniej.( według mnie)

-voymar-
13-01-2020, 16:10
Przejrzałem stronę froniusa i Przewymiarowane panele w stosunku do tego inwertera i spokojnie można przewymiarować do tego co planowałem 4,48.
Podobne przewymiarowane instalacje wyciągają prawie 5000kwh.

Trzeba też wziaść pod uwagę że za 10 lat z tego 4,48kW to zostanie ok 4kw

Edit:teretyczny czas zwrotu się skraca do 5,2roku liczone po cenach 2020. Kwestie czy wykorzystam całą możlwą produkcję z drogiej w drogiej czy przesunie sie na tanią

Nie ma szans aby wykorzystać ( wykorzystać z rozumem). Choć tu na forum w lecie byli tacy co się chwalili że zużyli wszystko bodajże ok 25kWh na dzień.
Tak jak pisałem (wykorzystać z rozumem) bo ów jegomość robił to zupełnie chaotycznie. ( grzał baniak z wodą czy tam coś ) bezsensownie . Tylko po to by wykorzystać produkcję . Oczywiście było to w lecie. Co z tego, jak w zimie trzeba kupić, bo zapas zjadł dla własnego EGO.
np. w lecie w magazyn pchasz 1000kWh odbierasz w grudniu 800kWh. -----To wszystkim jest znane. Zapytałem tego posiadacza PV czy jak przyjdzie zima to z sieci też tak będzie szalał ? Cisza do dziś. Podkreślał jednak z zadowoleniem że wykorzystuje całą produkcję dzienną. No super pomysł .

-voymar-
13-01-2020, 16:27
Dobre i co najgorsze takiej osobie nic nie wytłumaczysz

Był tak dumny z siebie że przez parę dni podawał produkcje i 100% zużycie., Do momentu aż zadałem mu właśnie to pytanie co w poście wyżej.

gawel
13-01-2020, 16:30
Był tak dumny z siebie że przez parę dni podawał produkcje i 100% zużycie., Do momentu aż zadałem mu właśnie to pytanie co w poście wyżej.

Kto to był ? Pamiętasz?

-voymar-
13-01-2020, 17:15
Kto to był ? Pamiętasz?

Niestety nie. Trzeba by czytać zeszły rok .

kedlaw0
13-01-2020, 17:20
Wybrana firma i elementy zestawu. Zaliczka na sprzęt wpłacona. Czekam w tym lub następnym tygodniu na towar i ekipa wpada z montażem może nawet do końca stycznia.

Falownik Huawei SUN2000-3ktl-m0;
Panele 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

Po odliczeniu dotacji "Mój Prąd" i ulgi termomodernizacyjnej czas zwrotu instalacji to cztery i pół roku po cenach prądu z 2019 roku.

cuuube
13-01-2020, 17:54
Nie ma szans aby wykorzystać ( wykorzystać z rozumem). Choć tu na forum w lecie byli tacy co się chwalili że zużyli wszystko bodajże ok 25kWh na dzień.
Tak jak pisałem (wykorzystać z rozumem) bo ów jegomość robił to zupełnie chaotycznie. ( grzał baniak z wodą czy tam coś ) bezsensownie . Tylko po to by wykorzystać produkcję . Oczywiście było to w lecie. Co z tego, jak w zimie trzeba kupić, bo zapas zjadł dla własnego EGO.
np. w lecie w magazyn pchasz 1000kWh odbierasz w grudniu 800kWh. -----To wszystkim jest znane. Zapytałem tego posiadacza PV czy jak przyjdzie zima to z sieci też tak będzie szalał ? Cisza do dziś. Podkreślał jednak z zadowoleniem że wykorzystuje całą produkcję dzienną. No super pomysł .

Nie przypominam sobie pytania , więc to chyba nie o mnie , ale podobna sytuacja o której piszesz miała miejsce ... także odniosę się opisując swój przypadek .

Owszem grzałem CWU w czasie produkcji i włączałem pralkę czy zmywarkę (taki tryb życią -za dnia ,a nie w nocy) i klimę -dla przyjemności (taki miałem zamiar montując PV ,by zaprzestać grzania CWU peleciakiem co 2 dzień poza sezonem grzewczym) . Latem zużywałem około 650 kWh/mc , normalne zimowe zużycie to ok 350 kWh/mc . Poprzedni rok rozliczeniowy zamknąłem magazynem na 40kWh . Obecnie mam -250kWh ,ale dni coraz dłuższe i produkcji przybywa. Okres rozliczeniowy mam do końca czerwca , wyjdę na zero i nic nie będę musiał dopłacać .

Także to co dla jednych jest chaotyczne i niezrozumiałe dla innych ma sens . Chodzi o jak najmniejszą ilość kWh oddanych na krzywy ryj do ZE (20%)



Np kolega ma G12 i offgrida oraz ongrida z którego ma 1000kWh w magazynie i zastanawia się teraz na co zużyć tę energię :confused:

gawel
13-01-2020, 18:38
Wybrana firma i elementy zestawu. Zaliczka na sprzęt wpłacona. Czekam w tym lub następnym tygodniu na towar i ekipa wpada z montażem może nawet do końca stycznia.

Falownik Huawei SUN2000-3ktl-m0;
Panele 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

Po odliczeniu dotacji "Mój Prąd" i ulgi termomodernizacyjnej czas zwrotu instalacji to cztery i pół roku po cenach prądu z 2019 roku.

Gratulacje czekam na relacje z montażu i służę pomocą.

d7d
13-01-2020, 19:16
Wybrana firma i elementy zestawu. Zaliczka na sprzęt wpłacona. Czekam w tym lub następnym tygodniu na towar i ekipa wpada z montażem może nawet do końca stycznia.

Falownik Huawei SUN2000-3ktl-m0;
Panele 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

Po odliczeniu dotacji "Mój Prąd" i ulgi termomodernizacyjnej czas zwrotu instalacji to cztery i pół roku po cenach prądu z 2019 roku.

A cena tego zestawu to... ?

gawel
13-01-2020, 19:43
A cena tego zestawu to... ?

mamy strzelać?

-voymar-
13-01-2020, 19:46
Nie przypominam sobie pytania , więc to chyba nie o mnie , ale podobna sytuacja o której piszesz miała miejsce ... także odniosę się opisując swój przypadek .

Owszem grzałem CWU w czasie produkcji i włączałem pralkę czy zmywarkę (taki tryb życią -za dnia ,a nie w nocy) i klimę -dla przyjemności (taki miałem zamiar montując PV ,by zaprzestać grzania CWU peleciakiem co 2 dzień poza sezonem grzewczym) . Latem zużywałem około 650 kWh/mc , normalne zimowe zużycie to ok 350 kWh/mc . Poprzedni rok rozliczeniowy zamknąłem magazynem na 40kWh . Obecnie mam -250kWh ,ale dni coraz dłuższe i produkcji przybywa. Okres rozliczeniowy mam do końca czerwca , wyjdę na zero i nic nie będę musiał dopłacać .

Także to co dla jednych jest chaotyczne i niezrozumiałe dla innych ma sens . Chodzi o jak najmniejszą ilość kWh oddanych na krzywy ryj do ZE (20%)



Np kolega ma G12 i offgrida oraz ongrida z którego ma 1000kWh w magazynie i zastanawia się teraz na co zużyć tę energię :confused:

Chyba jest to normalne jak się posiada PV to po to aby korzystać. Nic nadzwyczajnego nie napisałeś normalne użytkowanie własnego prądu.
Co do oddawania do ZE --nie znaczy że mam np. myć dwa talerze bo ostro świeci słońce myje wtedy gdy jest potrzeba bo do zmywarki prócz prądu idzie jeszcze woda i tabletka. (taki przykład) Co do CWU też nie oponuję również grzeję ,ale tyle ile potrzeba . Jak wiem że wystarczy mi baniak 200L to nie kupuję 300L bo mam PV Co do klimy bezdyskusyjne pod warunkiem że nie ziębię domu bo jest PV. Ma być komfortowo dla wszystkich
Myślę że zrozumiałeś .Dlaczego spiąłeś majty Nie wiem.
--Odnośnie kolegi normalny przykład JANUSZ --zakłada bo sąsiad ma .Jak on ma 20szt.paneli to ja TEŻ muszę mieć 20szt. albo 22szt. aby nie być gorszym. A co z tym prądem zrobić? Będę myślał później. Najwyżej kupię zbiornik 500L i będę grzał wodę. Czas zwrotu? Po co o tym myśleć. Ważne by u mnie było tyle samo co on ma. No bo jak to mam być gorszy.
PS. Cyt. Także to co dla jednych jest chaotyczne i niezrozumiałe dla innych ma sens ------------Nie zrozumiałeś przesłania.

kedlaw0
13-01-2020, 19:46
A cena tego zestawu to... ?

Niecałe 16000 zł.

d7d
13-01-2020, 19:47
Cena z 8% VAT przed ulgą, zniżkami i odliczeniem 5.000 PLN ?

kedlaw0
13-01-2020, 19:54
Na gotowo z 8% i przed odliczeniem ulg i dotacji. Po odliczeniach niecałe 9000 zł.

_Grisza_
13-01-2020, 20:01
30 x Hisunage HSG310-60M 310W + Optymalizatory P300 + SolarEdge 8kW
czy
30 x Longi LR6-60HPH 320W + HUAWEI SUN 2000-8KTL

???

Cena podobna, dach na południe typu patelnia (brak zacienień)

kulibob
13-01-2020, 20:17
Nie ma szans aby wykorzystać ( wykorzystać z rozumem). Choć tu na forum w lecie byli tacy co się chwalili że zużyli wszystko bodajże ok 25kWh na dzień.
Tak jak pisałem (wykorzystać z rozumem) bo ów jegomość robił to zupełnie chaotycznie. ( grzał baniak z wodą czy tam coś ) bezsensownie . Tylko po to by wykorzystać produkcję . Oczywiście było to w lecie. Co z tego, jak w zimie trzeba kupić, bo zapas zjadł dla własnego EGO.
np. w lecie w magazyn pchasz 1000kWh odbierasz w grudniu 800kWh. -----To wszystkim jest znane. Zapytałem tego posiadacza PV czy jak przyjdzie zima to z sieci też tak będzie szalał ? Cisza do dziś. Podkreślał jednak z zadowoleniem że wykorzystuje całą produkcję dzienną. No super pomysł .

Chyba się nie zrozumieliśmy. Załóżmy że w przeciągu roku w magazynie mam 3000kwh droga 2000kwh tania . Wyliczenia opłacalnośc ibyły dla pełnego wykorzystania drogiej. Jednka może się zdarzyć że nie wybiorę drogiej wezmę tylko 2000 drogiej a reszta przejdzie na tanią wtedy założony czas zwrotu się wydłuży , A instalację berłem na górkę względem drogiej aby zluzować z reżimem no i doszło CO z klimy a to będzie jakieś 600-750kWh w drogiej. Fajne gówienko do autokonsumcji zimą zawsze 270-350W pobiera.

d7d
13-01-2020, 20:18
30 x Hisunage HSG310-60M 310W + Optymalizatory P300 + SolarEdge 8kW
czy
30 x Longi LR6-60HPH 320W + HUAWEI SUN 2000-8KTL

???

Cena podobna, dach na południe typu patelnia (brak zacienień)

Problemem jest podanie ceny??
Brak zacienień to po co opty SE ?

_Grisza_
13-01-2020, 20:44
Problemem jest podanie ceny??
Brak zacienień to po co opty SE ?

Cena ok. 3800/1kWp
Wykonawca mocno namawia na SE.

Zalety SE:
- wyciąg max za każdego panela,
- nawet pomimo braku zacienienia większa produkcja o średnio 5-10%, w porównaniu do instalacji bez optymalizatorów,
- stały monitoring każdego panele, łatwa lokalizacja awarii,
- odcięcie zasilania po stronie AC powoduje brak napięcia na panelach na dachu,

I ponoć panele Hisunage nie odbiegają jakościowo np. od Longi czy innych listy z Tier1.


------
edit
Zacienienie u mnie będzie wyglądało mniej więcej tak.
439369

d7d
13-01-2020, 20:50
Cena ok. 3800/1kWp
Wykonawca mocno namawia na SE.

Jeżeli cena z SE nie odbiega od ceny bez SE to pewnie bym wybrał ofertę z SE :)
ale może nie mam racji

cuuube
13-01-2020, 21:02
Jeszcze dla jasności... off'a założył w 2014r , ongrida w 2019. Konwersji ogrzewania nie zrobił ze względu na konieczność zmiany przyłącza ,a ZE ma w doopiu terminy...

-voymar-
13-01-2020, 21:42
Jeszcze dla jasności... off'a założył w 2014r , ongrida w 2019. Konwersji ogrzewania nie zrobił ze względu na konieczność zmiany przyłącza ,a ZE ma w doopiu terminy...

Pomyśl dobrze jak piszesz o ( off) Założył off bo:
1 -chciał przygody z PV -z tym bym się zgodził i tyle
2 -nie musiał nigdzie zgłaszać-- 3-Pytanie nasuwa się dlaczego w 19r postanowił założyć on? Przecież miał doświadczenie 5-cio letnie z PV i z off ( czyżby nie spełniła oczekiwań i zapotrzebowania ?) --Fakt

-voymar-
13-01-2020, 22:05
Teraz fakty
od 01 do 13 stycznia 2019r --49kWh
od 01do 13 stycznia 2020r---107 kWh

cuuube
13-01-2020, 22:06
... To co pisałem było bez adresu nawet nie wiem kto się chwalił ze łyka całą produkcję...

nie przypominam sobie by robił to ktoś inny niż ja , to się odnoszę , nie odbieram tego jak urazę , jedynie co, to o tego Janusza .:rolleyes: bo on nie może się tu bronić.






Był tak dumny z siebie że przez parę dni podawał produkcje i 100% zużycie.. tak byłem , jestem i będę , bo jak widać nie mam tragedii z kWh na minusie , przypomnę -250 na dziś .





a świstak siedzi i zawija te sreberka


https://images89.fotosik.pl/220/a7f610d5d9561cd1med.png (https://images89.fotosik.pl/220/a7f610d5d9561cd1.png)

a nawet jak nie zużywasz w czasie produkcji to masz to do odebrania 'zaś potem'


Pozostań przy swoim ...licz i szukaj .


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-ktoś-panele-fotowoltaiczne-Proszę-o-opinie&p=7835431&viewfull=1#post7835431

-voymar-
13-01-2020, 22:14
nie przypominam sobie by robił to ktoś inny niż ja , to się odnoszę , nie odbieram tego jak urazę , jedynie co, to o tego Janusza .:rolleyes: bo on nie może się tu bronić.





tak byłem , jestem i będę , bo jak widać nie mam tragedii z kWh na minusie , przypomnę -250 na dziś .







https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-ktoś-panele-fotowoltaiczne-Proszę-o-opinie&p=7835431&viewfull=1#post7835431

Zapodaj zużycie jak w lecie i zrobisz w mik (-1000kWh) lub więcej

cuuube
13-01-2020, 22:15
Pomyśl dobrze jak piszesz o ( off) Założył off bo:
1 -chciał przygody z PV -z tym bym się zgodził i tyle
2 -nie musiał nigdzie zgłaszać-- 3-Pytanie nasuwa się dlaczego w 19r postanowił założyć on? Przecież miał doświadczenie 5-cio letnie z PV i z off ( czyżby nie spełniła oczekiwań i zapotrzebowania ?) --Fakt

tak chciał przygody, ponieważ jest elektrykiem...
Nie musiał zgłaszać owszem(co to ma do sprawy), ale gdy spadło zużycie , miał wizytę z ZE i poszukiwania lewego poboru - nie oświetlał tylko ogródka .
W 19r założył ongrida , ponieważ ma apetyt na więcej i chce odciąć gaz rurkę , by nie płacić 2x opłat stałych (energetyka+gazownia).

Off'a ma nadal...

cuuube
13-01-2020, 22:20
Zapodaj zużycie jak w lecie i zrobisz w mik (-1000kWh) lub więcej
nie mam potrzeby tak robić , ogrzewam CWU przy okazji ogrzewania wody do CO . Moim założeniem(o czym pisałem) było odejście od ogrzewania CWU peleciakiem poza sezonem grzewczym i to się udało dzięki PV .

-voymar-
13-01-2020, 22:26
tak chciał przygody, ponieważ jest elektrykiem...
Nie musiał zgłaszać owszem(co to ma do sprawy), ale gdy spadło zużycie , miał wizytę z ZE i poszukiwania lewego poboru - nie oświetlał tylko ogródka .
W 19r założył ongrida , ponieważ ma apetyt na więcej i chce odciąć gaz rurkę , by nie płacić 2x opłat stałych (energetyka+gazownia).

Off'a ma nadal...

Poczytaj proszę ile kosztuje magazyn na zapotrzebowanie budynku np. 10kWh
Inaczej PV moje w szczycie (lato robi max 42kWh /doba) jaki magazyn?
lub jeszcze tak 970kWh /mies.
Trzeba przyjmuję że produkcja 30kWh /doba dom zużywa 10kWh/doba
więc magazyn na 30 kWh /dobę w nocy weźmie 5kWh i w dzień bezpośrednio z PV też 5 więc na 20kWh/doba musi być magazyn
w następny dzień 20+20 itd. itd.
załapałeś?
Co będzie jak będzie zima?

cuuube
13-01-2020, 22:27
Dodam ,że docelowo podobnie jak Ty , chcę rozbudować PV do 10kWp i odejść od peleciaka , jeśli przejdę na PC(zamiast kolejnego peleciaka za 15 tyś), to według dotychczasowych obserwacji wystarczy mi tyle do opędzenia zapotrzebowania bytowego i ogrzewania wraz z CWU .

-voymar-
13-01-2020, 22:28
nie mam potrzeby tak robić , ogrzewam CWU przy okazji ogrzewania wody do CO . Moim założeniem(o czym pisałem) było odejście od ogrzewania CWU peleciakiem poza sezonem grzewczym i to się udało dzięki PV .

Na to nie potrzeba 25 lub 30 kWh dziennie

cuuube
13-01-2020, 22:29
Poczytaj proszę ile kosztuje magazyn na zapotrzebowanie budynku np. 10kWh
Inaczej PV moje w szczycie (lato robi max 42kWh /doba) jaki magazyn?
lub jeszcze tak 970kWh /mies.
Trzeba przyjmuję że produkcja 30kWh /doba dom zużywa 10kWh/doba
więc magazyn na 30 kWh /dobę w nocy weźmie 5kWh i w dzień bezpośrednio z PV też 5 więc na 20kWh/doba musi być magazyn
w następny dzień 20+20 itd. itd.
załapałeś?
Co będzie jak będzie zima?

o czym Ty piszesz ? nikt nie pisze ,że chce się odcinać od energetyki , tylko gaz rurkę .
Tak się składa ,że wiem ile to kosztuje, on również .

cuuube
13-01-2020, 22:36
Na to nie potrzeba 25 lub 30 kWh dziennie

Ty wiesz lepiej... ehhh

11/12kWh zużycia bytowego dziennie... (ile to na miesiąc?)

+

10kWh dziennie na ogrzanie CWU latem , grzałka 4,6kW(3x1,53) (ile to na miesiąc ? )


+

klima latem ,w zależności od upału i potrzeby ochłody ...

Ile wychodzi ? Spina się czy nie ?




Nie zachowuj się jak gawel i mierz innych swoją miarą .

cuuube
13-01-2020, 22:39
Moja plazma wciąga 50-60kWh/mc i jest mi z tym dobrze .
Indukcji oraz piekarnika nie mam opomiarowanego ,ale dużo gotujemy .

-voymar-
13-01-2020, 23:01
Na to nie potrzeba 25 lub 30 kWh dziennie

Potrzeby nie ma to fakt lecz przekonujesz do off kolegi
Dla mnie off to taki co zapewni EE na całą dobę .Oświetlenie chodnika mnie nie interesuje
Dlatego uważam to za hobby a nie za cel i oszczędności na dziś.
10kW -tak przy PC powinno być ok- jak dom zużywał do 3.5t ekogrochu

-voymar-
13-01-2020, 23:02
o czym Ty piszesz ? nikt nie pisze ,że chce się odcinać od energetyki , tylko gaz rurkę .
Tak się składa ,że wiem ile to kosztuje, on również .

odetnie rurkę i zasili CO off?

-voymar-
13-01-2020, 23:07
Zanim założyłem PV to przez rok pisałem licznik --codziennie aby znać zużycie dzienne w poszczególnych miesiącach. (takie hobby)
Wiem że; jak dom funkcjonuje standardowym życiem to 7--9 kWh/doba
jak jakieś pranie czy piekarnik to 11-13 kWh
większych zużyć nie pisałem bo już masakra-zwłaszcza w zimie

cuuube
13-01-2020, 23:17
Nie przekonuję ... nigdzie nie napisałem ,że to jedyne i słuszne rozwiązanie ... informuje ,że ma i od kiedy oraz że nie używał do oświetlenia ogrodu .
Coś sie tak uczepił tego off'a , napisałem ,że ma ongrida i ma w magazynie 1MWh(nie wiem czy ci to nie namiesza jak dopiszę ,że w 1T) , ale że energetyka poleciała w kulki i nie zmienili mu przyłącza na mocniejsze(ma stary dom , podobnie jak i ja ) to nie mógł zrobić konwersji z gazu na prąd już tej zimy . Z magazynem sobie poradzi bo ma tez grzałkę w CWU jak będzie potrzeba .

cuuube
13-01-2020, 23:21
Zanim założyłem PV to przez rok pisałem licznik --codziennie aby znać zużycie dzienne w poszczególnych miesiącach. (takie hobby)
Wiem że; jak dom funkcjonuje standardowym życiem to 7--9 kWh/doba
jak jakieś pranie czy piekarnik to 11-13 kWh
większych zużyć nie pisałem bo już masakra-zwłaszcza w zimie

no widzisz, tęTwoją miare mozna o kant d... , u mnie minimum 9/10...
Ile masz osób w domu ? 2 , 3 , 4 ?
U mnie 5(3 dorosłe) , czasem 6 jak przyjedzie młody od siostry na nockę , czy wakacje...

-voymar-
13-01-2020, 23:30
no widzisz, tęTwoją miare mozna o kant d... , u mnie minimum 9/10...
Ile masz osób w domu ? 2 , 3 , 4 ?
U mnie 5(3 dorosłe) , czasem 6 jak przyjedzie młody od siostry na nockę , czy wakacje...

Nigdy nie piszę o kimś jak chodzi o zużycie . Zawsze o sobie

Tomek B..
13-01-2020, 23:48
Uwaga na Growatty, Sofary i inne wynalazki. Jednym słowem na wszystko z Azji z 10 letnią gwarancją w standardzie.
SMA zamknęło Zeversolar w Chinach.

https://www.zeversolar.com/

cuuube
14-01-2020, 06:14
Doprowadzili sprawę https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/33753/sma-szykuje-duze-zwolnienia do końca. Zever jako taki miał wrócić w ręce chińskie i funkcjonować na tamtejszym rynku. Samo SMA miało obłsugiwać gwarancje w Niemczech na sprzedany przez siebie w UE sprzęt, z tego co pamiętam.

cuuube
14-01-2020, 09:25
Takie info dostał instalator , od dystrybutora...
https://images91.fotosik.pl/304/50de2096e9154aa1m.png (https://images91.fotosik.pl/304/50de2096e9154aa1.png)

cuuube
14-01-2020, 09:33
https://images92.fotosik.pl/305/511a2acadb2447ddm.png (https://images92.fotosik.pl/305/511a2acadb2447dd.png)

cuuube
14-01-2020, 10:14
Nigdy nie piszę o kimś jak chodzi o zużycie . Zawsze o sobie

Ok , ale mierzysz wszystkich swoją miarą i piszesz




Na to nie potrzeba 25 lub 30 kWh dziennie

Ilu ludzi masz w domu ?

d7d
14-01-2020, 12:41
Zużywam 10 kWh dziennie i uważam że najtańszy magazyn ee to sieć.
W Polskich warunkach nie da się funkcjonować bez sieci.
Własne magazyny ee są za drogie i na wiele nie pomogą.

kulibob
14-01-2020, 13:40
W przypadku takiego ułożenia paneli jakie zagrożenie może stanowić śnieg (a co kur... jest :)) ?
439386

d7d
14-01-2020, 14:02
Normalny i prosty dach do normalnego założenia normalnych panel.

kulibob
14-01-2020, 14:05
Normalny i prosty dach do normalnego założenia normalnych panel.

Chodzi mi oto czy snieg może zbierać się ponad panelami i stanowić dla nich zagrożenie czy poprostu robię pod siebie?

CityMatic
14-01-2020, 14:11
Chodzi mi oto czy snieg może zbierać się ponad panelami i stanowić dla nich zagrożenie czy poprostu robię pod siebie?

Żadne zagrożenie, chyba , że będą źle rozmieszczone wsporniki i odległość po między nimi będzie zbyt duża , albo nie będzie podparcia pod krawędzią paneli w zbyt dużej odległości.
Wbrew pozorom śnieg nie lubi powierzchni paneli i szybko z nich spływa/znika.

kulibob
14-01-2020, 14:17
Żadne zagrożenie, chyba , że będą źle rozmieszczone wsporniki i odległość po między nimi będzie zbyt duża , albo nie będzie podparcia pod krawędzią paneli w zbyt dużej odległości.
Wbrew pozorom śnieg nie lubi powierzchni paneli i szybko z nich spływa/znika.

To wiem ale chodzi oto że może się zbierać nad panelami powyżej lini ich montażu i tam zalegać?

d7d
14-01-2020, 14:23
Może śnieg zalegać nad panelami. Panele mogą tworzyć taką "barierkę" śniegową.
Wg mnie nie szkodzi to panelom.

-voymar-
14-01-2020, 14:45
Ok , ale mierzysz wszystkich swoją miarą i piszesz





Ilu ludzi masz w domu ?


Nie zamierzam się droczyć bo końca nie widać. Taki już twój charakter .
Niech będzie po twojemu rób jak chcesz i zużywaj jak chcesz i grzej co chcesz . Twój dom i twoje PV

-voymar-
14-01-2020, 14:47
zużywam 10 kwh dziennie i uważam że najtańszy magazyn ee to sieć.
W polskich warunkach nie da się funkcjonować bez sieci.
Własne magazyny ee są za drogie i na wiele nie pomogą.

popieram w 100% twoje wnioki

vr5
14-01-2020, 14:49
W przypadku takiego ułożenia paneli jakie zagrożenie może stanowić śnieg (a co kur... jest :)) ?
439386

Nie jest źle. Jak zbierze się więcej śniegu to weźmiesz drabinkę i zmieciesz. Jak będzie sporo w "Magazynie" poczekasz jak przyjdzie odwilż...
Samo się stopi.

-voymar-
14-01-2020, 15:36
Chodzi mi oto czy snieg może zbierać się ponad panelami i stanowić dla nich zagrożenie czy poprostu robię pod siebie?

Załóż tak abyś w przyszłości (oczywiście jak się zmieści) mógł jeszcze jeden rząd dołożyć lub przelicz m2 dachu i załóż na maxa ile wejdzie.
Dach masz dość ostry jak jest na południe to śniegu nie powinno być wcale. Jak będzie to panele go stopią U siebie nawet na północy rzadko mam śnieg jest dość ostry dach Nie ma co przejmować się śniegiem.

kulibob
14-01-2020, 15:56
Załóż tak abyś w przyszłości (oczywiście jak się zmieści) mógł jeszcze jeden rząd dołożyć lub przelicz m2 dachu i załóż na maxa ile wejdzie.
Dach masz dość ostry jak jest na południe to śniegu nie powinno być wcale. Jak będzie to panele go stopią U siebie nawet na północy rzadko mam śnieg jest dość ostry dach Nie ma co przejmować się śniegiem.

Robię tyle aby mnieś sensowny zwrot i tak trochę przewymiaruję względem opłacalności pełne pokrycie kupy sie niekleji.
Mógłbym obciąć 1kWp ale chcę zmniejszyć reżim nocnej taryfy. Przy pełnym przejściu na elektryczne CO iCWU zostanie do zapłaty ok 3000kWh w taniej

Nie chodzi mi o snieg na panelach. Tylko ten co może się zbierać nad nimi a panele moga w sprzyjających okolicznościach stanowić coś w rodzaju tamy dla śniegu. Odśnieżanie nie wchodzi rachubę

kulibob
14-01-2020, 15:58
Nie jest źle. Jak zbierze się więcej śniegu to weźmiesz drabinkę i zmieciesz. Jak będzie sporo w "Magazynie" poczekasz jak przyjdzie odwilż...
Samo się stopi.

Chodzi tylko oto co nad panelami na dachu może się zbierać. Ośnieżanie nie wchodzi w rachubę.

cuuube
14-01-2020, 17:42
Nie zamierzam się droczyć bo końca nie widać. Taki już twój charakter .
Niech będzie po twojemu rób jak chcesz i zużywaj jak chcesz i grzej co chcesz . Twój dom i twoje PV

innym zarzucasz , że nie odpowiadają na pytania i robisz z tego problem , a sam nie odpowiadasz .

Twoja ciekawość została zaspokojona .



Teraz odpowiedz ilu masz ludków w domu ?




.

marcinbbb
14-01-2020, 17:47
cuuuube daj siana bajkopisarz, mi wmawiał że z off grida zużycie spadło mu o 1MWh rocznie, a akumulatorów używa do TV i czasami grzania wody. Odpuść po co się denerwować, kłapie co do łba wpadnie udowodnić nie potrafi niczego... Szkoda czasu. Jak mu off grid starcza na 1MWh rocznie to wystarczy odpowiednio powiększyć i odpiąć się od sieci. Na cholerę wnikać.

cuuube
14-01-2020, 17:57
popieram w 100% twoje wnioki

coście sie tak uparli na te magazyny ? Miał 7,5kWh i nie oświetlał tym ganku , dziś mi pisał ,ze obecnie szacuje wydajność na niespełna 50% doskonale wie ,że dziś lepszym magazynem jest sieć, ma ongrida (5kWp) i zużył 350kWh , z tego tysiąca , o którym pisałem .

-voymar-
14-01-2020, 18:01
cuuuube daj siana bajkopisarz, mi wmawiał że z off grida zużycie spadło mu o 1MWh rocznie, a akumulatorów używa do TV i czasami grzania wody. Odpuść po co się denerwować, kłapie co do łba wpadnie udowodnić nie potrafi niczego... Szkoda czasu. Jak mu off grid starcza na 1MWh rocznie to wystarczy odpowiednio powiększyć i odpiąć się od sieci. Na cholerę wnikać.

Chyba nie do mnie pijesz z tym off i 1MWh?

tomraider
14-01-2020, 18:21
W przypadku takiego ułożenia paneli jakie zagrożenie może stanowić śnieg (a co kur... jest :)) ?
439386

Na drzwiami tarasu nie masz płotka śniegowego który montuje się na trzecim pasie dachówek licząc od dołu . Jak gruchnie jakaś większa bryła śniegu lub lodu z dachu czy paneli to ktoś może dostać po głowie ,jak teściowa to nie szkoda.

-voymar-
14-01-2020, 18:30
coście sie tak uparli na te magazyny ? Miał 7,5kWh i nie oświetlał tym ganku , dziś mi pisał ,ze obecnie szacuje wydajność na niespełna 50% doskonale wie ,że dziś lepszym magazynem jest sieć, ma ongrida (5kWp) i zużył 350kWh , z tego tysiąca , o którym pisałem .

Pozwól że na twoje bezsensowne wypowiedzi od teraz będę odpowiadał --( uśmiechniętą buźką)

-voymar-
14-01-2020, 18:47
Dziś wpadło 19kWh---w sumie 126kWh
2019r cały styczeń--150kWh

cuuube
14-01-2020, 18:49
Pozwól że na twoje bezsensowne wypowiedzi od teraz będę odpowiadał --( uśmiechniętą buźką)

odpowiedz na pytanie nie na wypowiedz i już nic więcej nie będę cie pytał . Ilu ludków w domu ?

kulibob
14-01-2020, 19:23
Na drzwiami tarasu nie masz płotka śniegowego który montuje się na trzecim pasie dachówek licząc od dołu . Jak gruchnie jakaś większa bryła śniegu lub lodu z dachu czy paneli to ktoś może dostać po głowie ,jak teściowa to nie szkoda.

Po kiego kija korzystać zimą z tarasu . Koniec sezonu letniego i taras zamkniety na półroku.

@@@@@@@@@@@

Jedno pytanie prawie żadnej odpowiedzi na temat

kulibob
14-01-2020, 19:29
cuuuube daj siana bajkopisarz, mi wmawiał że z off grida zużycie spadło mu o 1MWh rocznie, a akumulatorów używa do TV i czasami grzania wody. Odpuść po co się denerwować, kłapie co do łba wpadnie udowodnić nie potrafi niczego... Szkoda czasu. Jak mu off grid starcza na 1MWh rocznie to wystarczy odpowiednio powiększyć i odpiąć się od sieci. Na cholerę wnikać.

Mój offgrid ze śmieciowych paneli i na ładowarkach PWM Puścił na odbiorniki AC 580kwh grzałki 474kWhi odbiorniki DC (szacunkowe ze średniej zanim spaliłem licznik ) 219kWh

mima
14-01-2020, 19:56
Dziś wpadło 19kWh---w sumie 126kWh
2019r cały styczeń--150kWh
W jakiej miejscowości takie piękne uzyski?

cuuube
14-01-2020, 20:07
Po kiego kija korzystać zimą z tarasu widać niektórzy popijają kawkę na zasypanym śniegiem tarasie


Jedno pytanie prawie żadnej odpowiedzi na temat nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi , bo się nie da . W Twojej lokalizacji nie powinno być problemu, choć jakieś większe śniegi pewnie wystąpią z raz czy dwa razy w roku i możesz mieć tam jakiś zator na panelach , może zamontuj taka barierkę anty śniegową nad panelami . Pytanie czy i jak konstrukcja dachu zniesie potencjalną 'kluchę' w połowie połaci zamiast na dole .
Ja mam w połowie połaci 4 okna dachowe i zjeżdżający z górnych paneli spod kalenicy śnieg zasypał mi z dwa razy dolną część okien , ale szybko znikał , pod panelami również.


Druga opcja , to montaż od kalenicy + optymizer i problem śniegu znika

-voymar-
14-01-2020, 20:35
Kulibob--Rób tak jak pisaliśmy nie przejmuj się śniegiem. Każde stopery śniegowe montowane na dachu mają zadanie powstrzymania gwałtownego osuwania się śniegu. Wydłuży to czas jego zejścia z dachu. A poza tym nie będzie go tam. Chyba widzisz we własnej okolicy żyjąc ileś tam lat ---czy ten śnieg jest na dachach?
Miałem tak że śnieg zalegał --jak były chmury cały dzień lub dwa i do tego ostro padało. Lecz są to zjawiska sporadyczne. Uzyski oczywiście mniejsze (znikome) lecz to trwa krótko 1 lub 2 dni. Później zjeżdża w dół. Panelom pod kątem mechanicznym na pewno nic nie będzie.

cuuube
14-01-2020, 20:52
Jeżeli chodzi ci o zużycie kWh /rok to po prostu zapytaj a nie owijaj o ludkach bo to mało znaczący szczegół to ty nie zachowuj się jak dzieciak . Podałeś ile zużywasz na dobę , wystarczy pomnożyć x liczbę dni w roku . Dla mnie ciekawym szczegółem jest ile osób zużywa, zapytałbym jeszcze jakimi urządzeniami , ale zapewne się nie doczekam odpowiedzi , więc wystarczy ilość osób zjadających energie z Pv .

-voymar-
14-01-2020, 21:15
to ty nie zachowuj się jak dzieciak . Podałeś ile zużywasz na dobę , wystarczy pomnożyć x liczbę dni w roku . Dla mnie ciekawym szczegółem jest ile osób zużywa, zapytałbym jeszcze jakimi urządzeniami , ale zapewne się nie doczekam odpowiedzi , więc wystarczy ilość osób zjadających energie z Pv .

Ty naprawdę nie kumasz. Podawałem własne zużycie przed założeniem PV ,czyli w 2015r. Było to zużycie tylko bytowe na tamten czas czyli 2015r.
Czytając posty czytaj ze zrozumieniem. Tam było napisane że: zanim założyłem PV to przez rok spisywałem codziennie licznik.
Sytuacja się zmieniła i to znacząco po założeniu PV
Podejrzewam że moje zużycie za miesiąc jest przybliżone do twojego rocznego. No dobra półrocznego co by nie było. Ale i to się zmieni.
A teraz buźka:)
PS. przeczytaj też moją stopkę.

gawel
14-01-2020, 21:22
W jakiej miejscowości takie piękne uzyski?

to nie kwestia miejscowości tylko instalacja 50 kwp :yes:

-voymar-
14-01-2020, 21:23
Możecie nie syfić w wątku? Idźcie na priv bo wiochę robicie.

A ty jak ci się mówi że śnieg nie wpływa mechanicznie na panele to dlaczego drążysz
My mamy PV parę lat i parę zim przetrwały i nic się nie dzieje.
Nie ma znaczenia gdzie panele. Bo np. ktoś ma (jaskółki na dachu) i musi się przesunąć z panelami w górę czy dół i problemu nie robi przez śnieg. Który może jedynie zasłonić panel i to na krótko ( FAKT)
Co mamy teraz trzy strony pisać o twoim dachu? Wtedy będzie KUL
Nie chcesz słuchać jak ci grono radzi to nie słuchaj. Na pewno nikt tu nie chce na źle tylko doradza z własnego doświadczenia z PV

gawel
14-01-2020, 21:25
Nie wiem jak u was ale ja to odśnieżałem chyba 2016 roku z 5 razy a tak to s niegu nie ma i dobrze

fotohobby
14-01-2020, 21:26
A ty jak ci się mówi że śnieg nie wpływa mechanicznie na panele to dlaczego drążysz



A gdzie niby kedlaw0 "drąży" coś o dachu ??
Akurat jego propozycja priva jest jak najbardziej zasadna

cuuube
14-01-2020, 21:30
No niestety nie kumam w czym masz problem podać ilość osób. Ja podałem również wyszczególnione bytowe dzienne zużycie i podałem ilość osób.
Aha czyli masz Pv , piec elektryczny i sterowanie ogrzewaniem z elektrycznych rzeczy :confused: no , na bogato.

Ja i inni ludzie mają jeszcze pralkę , zmywarkę, piekarnik ( elektryczny) , mikrofalę . Mniej liczne urządzenie elektryczne pozwalające wykorzystać energię z Pv , a nie z gazu to indukcja . Niektórzy mają jeszcze urządzenie do wypieku chleba oraz klimę , tv - nierzadko z dwa nawet , laptopy , lub warsztat przy domu.




. Podejrzewam że moje zużycie za miesiąc jest przybliżone do twojego rocznego. No dobra półrocznego co by nie było. zużywasz 5/2,5 MWh grzałką 17kW w miesiąc , brawo ty.


Ale ok , odpuszczam .

_Grisza_
14-01-2020, 21:33
Ale ok , odpuszczam .
Brawo
:wave:

-voymar-
14-01-2020, 21:37
to nie kwestia miejscowości tylko instalacja 50 kwp :yes:

Gaweł wyluzuj. czy 19kWh dla 5,72kW to tak dużo?
W styczniu nie pamiętam ( musiał bym sprawdzić) czy 17 18 lub19r było i ponad 30kWh
Nie wiem czy wiesz że PV to nie SOLARY na wodę które potrzebują temperatury. Dla PV temp. to niepożądane otoczenie. PV potrzebuje słońca a nie temperatury.
Dlatego jak kolega bobrow zakładał PV a cenię go bardzo bo wiele mi dopomógł odnośnie PC. zakładał PV to mówiłem : jak masz możliwość to ustaw PV centralnie na południe i kąt 35--37*C +przewymiarowanie 15%
Wniosek taki był że podał produkcję od któregoś tam października do końca grudnia z 10kW miał 511 czy 517kWh a ja z 5.72kW 573kWh bodajże.
Obserwuję i siedzę na forum od początku i czytam też jestem mile zaskoczony że mam B.DOBRE wyniki. Nawet porównywałem z kolegą co mieszka 7km. i ma 10kW

-voymar-
14-01-2020, 21:42
Nie wiem jak u was ale ja to odśnieżałem chyba 2016 roku z 5 razy a tak to s niegu nie ma i dobrze

Ja nie odśnieżałem . Jak sypało to były przykryte i tyle. Nawet jak by nie sypało a były chmury w grudniu i panele były by czyste to uzyski i tak marne. Więc szkoda czasu. Co nie znaczy że jak przyświeci to i grudzień jest OK no oczywiście z pewnym umiarem lecz mile zaskakująco

gawel
14-01-2020, 21:45
@-voymar- luzuję :bash::yes: Jakoś zrozumiałem że to za jeden dzień :jawdrop: u mnie najlepszy uzysk w tym roku był dziś całe 5.21kWh a od 1 stycznia 28.59kWh mam 3.92 kwp

Czy to dużo? Bo jak na razie w porównaniu z co niektórymi to bardzo mało.

-voymar-
14-01-2020, 21:49
@-voymar- luzuję :bash::yes: Jakoś zrozumiałem że to za jeden dzień :jawdrop: u mnie najlepszy uzysk w tym roku był dziś całe 5.21kWh a od 1 stycznia 28.59kWh mam 3.92 kwp

Mniejsze PV to i mniejsze uzyski

gawel
14-01-2020, 21:50
Ja nie odśnieżałem . Jak sypało to były przykryte i tyle. Nawet jak by nie sypało a były chmury w grudniu i panele były by czyste to uzyski i tak marne. Więc szkoda czasu. Co nie znaczy że jak przyświeci to i grudzień jest OK no oczywiście z pewnym umiarem lecz mile zaskakująco

Ale mnie chodziło o śnieg jako taki , a ja odśnieżałem podjazd.

-voymar-
14-01-2020, 22:01
Ale mnie chodziło o śnieg jako taki , a ja odśnieżałem podjazd.

OK sorki ha ha

GrzegorzM79
15-01-2020, 09:17
Witam
Czy macie jakieś doświadczenia, opinie na temat modułów z firmy Hanplast z Bydgoszczy? Mają panele w technologii SmartWire więc jeszcze opinia o tej technologii.

axel83
15-01-2020, 11:03
Witam
Czy macie jakieś doświadczenia, opinie na temat modułów z firmy Hanplast z Bydgoszczy? Mają panele w technologii SmartWire więc jeszcze opinia o tej technologii.

Z tego co wiem to ich panele wychodzą dość drogo. SmartWire w porównaniu do standardowych np 5 bus barów daje jakiś tam pomijalny zysk ;)
Ogólnie lepiej kupić tańsze panele a za różnice w cenie kupić np 2 więcej :)

GrzegorzM79
15-01-2020, 12:21
Dzięki

mima
15-01-2020, 15:28
to nie kwestia miejscowości tylko instalacja 50 kwp :yes:

Tutaj uzyski -voymar- na poziomie 126% średniej, można wytłumaczyć głównie położeniem geograficznym. Porównywać trzeba dni, w które panowało takie samo zachmurzenie; a nie jest ich wiele.
https://pl.sat24.com/HD/pl/pl

-voymar-
15-01-2020, 18:10
Tutaj uzyski -voymar- na poziomie 126% średniej, można wytłumaczyć głównie położeniem geograficznym. Porównywać trzeba dni, w które panowało takie samo zachmurzenie; a nie jest ich wiele.
https://pl.sat24.com/HD/pl/pl

Raczej idealne południe i kąt, bez zacienień. Dziś słońce cały dzień i dziś wpadło równo-- 20kWh

mima
15-01-2020, 20:01
Raczej idealne południe i kąt, bez zacienień. Dziś słońce cały dzień i dziś wpadło równo-- 20kWh
Są jakieś wykresy krzywej dziennej rozkładu mocy z tego SMA?

marcinbbb
15-01-2020, 21:09
Są jakieś wykresy krzywej dziennej rozkładu mocy z tego SMA?

Oczywiście dla każdego domu i szerokości geograficznej wraz z umieszczonymi cieniami od kominów, drzew i innych obiektów.

-voymar-
15-01-2020, 21:56
Są jakieś wykresy krzywej dziennej rozkładu mocy z tego SMA?

Nie interesują mnie wykresy . Rozłożone równo na dwa po 2,86kW

mima
16-01-2020, 15:19
Nie interesują mnie wykresy . Rozłożone równo na dwa po 2,86kW

2 x 11 szt. po 260Wp?

kulibob
16-01-2020, 20:26
Jak dobrze pójdzie to na koniec marca będzie fronius 3,7 i 4,49kWp. Panele na zachodniej krawędzi aby olać komin.
Pytanie mam o montaż wykonawca proponuje strefy brzegowe 0,5m. Nie za mało? I jak powinna być odległość paneli od piorunochronu ?

gawel
16-01-2020, 20:32
Jak dobrze pójdzie to na koniec marca będzie fronius 3,7 i 4,49kWp. Panele na zachodniej krawędzi aby olać komin.
Pytanie mam o montaż wykonawca proponuje strefy brzegowe 0,5m. Nie za mało? I jak powinna być odległość paneli od piorunochronu ?

Ja mam minimalne 30 cm zabrakło mi troche a miałbym o 2 panele więcej

d7d
16-01-2020, 21:11
Pytanie mam o montaż wykonawca proponuje strefy brzegowe 0,5m. Nie za mało?
Panele mają wystarczająca wytrzymałość na zwiększone obciążenia krawędziowe.
To producenci podkonstrukcji nośnej pod panele zabezpieczają się na "wszelki przypadek" a montażyści stosują się do wytycznych producentów.
Corab nie podaje nośności swojej podkonstruckji. Podaje "strefy zwiększonych sił ssawnych".
Są podkonstrukcje które mają odpowiednią wytrzymałość.

-voymar-
16-01-2020, 21:53
2 x 11 szt. Po 260wp?

tak

kulibob
17-01-2020, 06:42
Ja mam minimalne 30 cm zabrakło mi troche a miałbym o 2 panele więcej

U mnie z 15kW by weszło ale i tak wydaje mi się że te 4,5kw to za dużo będzie. Dato wykorzystania 2500kWh w drogiej i 1000 w taniej + autokonsumpcja

gawel
17-01-2020, 10:02
U mnie z 15kW by weszło ale i tak wydaje mi się że te 4,5kw to za dużo będzie. Dato wykorzystania 2500kWh w drogiej i 1000 w taniej + autokonsumpcja

mamy takie same założenia :p

marcinbbb
17-01-2020, 12:20
4,5 to za dużo... u mnie przy 7,3kW jest z bardzo niewielkim zapasem w okresach przejściowych wszystko można przepalić w CO i CWU a sama grzałka w buforze 10kWh weźmie do tego klima 13kWh/doba i a gdzie cała reszta. A w środku lata pompa do podlewania też swoje weźmie.

Choć ten rok był dość prądożerny sama betoniarka swoje musiała łyknąć.

Jastrząb
17-01-2020, 12:23
U mnie z 15kW by weszło ale i tak wydaje mi się że te 4,5kw to za dużo będzie. Dato wykorzystania 2500kWh w drogiej i 1000 w taniej + autokonsumpcja
Powiedział ten co nie tak dawno temu wszelakie psy na instalacjach on grid wieszał, bo się nie opłacają i nie mają sensu ;-)

marcinbbb
17-01-2020, 12:26
Dobrze gada polać mu.

kulibob
17-01-2020, 12:59
Powiedział ten co nie tak dawno temu wszelakie psy na instalacjach on grid wieszał, bo się nie opłacają i nie mają sensu ;-)

I ciągle wieszam ponieważ pełne pokrycie się nie opłaca a ten co liczy wg g11 to ciul ostatni. Gdyby nie dopłaty to również nie warto by było. Jeśłi u kogoś rozliczają proporcjonalnie wg taryf również się nie opłaca. Tyle mam szczęścia że umnie rozliczają wg produkcji wtaryfie. Czas zwrotu ok 5,2 roku wg cen na 2020 do zapłacenia zostanie ok 3500-4000kWh taniej. Zwrot byłby szybszy gdybym wziął mniejszą instalację i zachował reżim taryfowy a tak reżim zostanie zachowany na CWU i COpodłoga. Również mogłem szukać tańszego wykonawce ale warunek był około lokalne firmy istniejące minimum kilka lat. Sporo firm zlewało kontakt ja zaczynałem być zbyt dociekliwy lub ja ich zlewałem jak za wszelką cenę starali mi się udowodnić że pełne pokrycie jest bardziej opłacalne.

kulibob
17-01-2020, 13:04
4,5 to za dużo... u mnie przy 7,3kW jest z bardzo niewielkim zapasem w okresach przejściowych wszystko można przepalić w CO i CWU a sama grzałka w buforze 10kWh weźmie do tego klima 13kWh/doba i a gdzie cała reszta. A w środku lata pompa do podlewania też swoje weźmie.

Choć ten rok był dość prądożerny sama betoniarka swoje musiała łyknąć.

Instalacja 4,5 kW pokryje cały drogi prąd bytowy i na cele CO i raz cześć taniego prądu bytowego.
Szacunkowe zapotrzebowanie
Prąd bytowy 3000kWh
CWU 700kWh
klima 2000 kWh (grzanie chłodzenie)
Podłoga 1500kwh


Po przekroczeniu punktu 4,5kw(wzięte na górkę) czas zwrotu znacząco rósł

marcinbbb
17-01-2020, 13:05
Było napisać że 4kWh magazynu to huk a nie magazyn i zamiast pchać się w on grida dokupić akumulatorów i paneli. Wszak 20% ZE Ci ukradnie, brak bilansowania międzyfazowego. A CWU to przecież robisz z off grida nadal nie wiem po co ci on grid.

Jastrząb
17-01-2020, 13:16
Czas zwrotu ok 5,2 roku wg cen na 2020Bzdura!!
Opłacalność kończy się na 4,792 roku. Wszystko co powyżej jest NIEOPŁACALNE!!

kulibob
17-01-2020, 13:18
Było napisać że 4kWh magazynu to huk a nie magazyn i zamiast pchać się w on grida dokupić akumulatorów i paneli. Wszak 20% ZE Ci ukradnie, brak bilansowania międzyfazowego. A CWU to przecież robisz z off grida nadal nie wiem po co ci on grid.

Coś pokręciłeś. Offgrid służy do utrzymania części odbiorników w momencie gdy świeci słońće w momencie nadmiaru słońca jest zżut prądu odpadowego do bojlera, odbiorniki DC chodzą 24h/ na dobę.
Główne cel offgrida to zachowanie ciągłości zasilania i prz okazji zaoszczędzenie trochę za ok 7mc instalacja zarobi na nowe akumulatory(wliczona sprzedaż starych w cenie złomu). Następne akumulatory kupię bardziej nadające się do takiej pracy.

Jak zwykle odwracasz kota ogonem i przekręcasz fakty tak aby twoje było na wierzchu.
A ongrid ma tylko jeden cel zarobić dla mnie , offgrid ma wiecej zastosowań

kulibob
17-01-2020, 13:19
Bzdura!!
Opłacalność kończy się na 4,792 roku. Wszystko co powyżej jest NIEOPŁACALNE!!

Opłacalność jest indywidualną sprawą zależną od. Zużycia prądu, proporcji w taryfach, cen kwh, cen instalacji, sposobu rozliczania, stopnia pokrycia.

Jakiś czas temu wychodziło ponad 8 lat a to już za duże ryzyko

Jastrząb
17-01-2020, 13:23
Opłacalność jest indywidualną sprawą zależną od. Zużycia prądu, proporcji w taryfach, cen kwh, cen instalacji, sposobu rozliczania, stopnia pokrycia.

Jakiś czas temu wychodziło ponad 8 lat a to już za duże ryzyko

Zgadzam się że od tych czynników zależy długość okresu zwrotu instalacji.
Co nie zmienia faktu, że okres zwrotu powyżej 4,792roku jest NIEOPŁACALNY. Koniec kropka. Robisz niepłacalną instalację, ergo jesteś, jak to pięknie nazwałeś, ciul ostatni.

marcinbbb
17-01-2020, 13:25
Opłacalność jest indywidualną sprawą zależną od. Zużycia prądu, proporcji w taryfach, cen kwh, cen instalacji, sposobu rozliczania, stopnia pokrycia.

Jakiś czas temu wychodziło ponad 8 lat a to już za duże ryzyko

Dokładnie tak to się nazywa kreatywna księgowość, liczę dla siebie a nie dla kogoś to mi by się już dawno zwróciły panele ;) A jakoś po 4 latach nadal mi się nie zwróciły, fakt teraz dają 8k PLN co poniektórym.

kulibob
17-01-2020, 13:27
Zgadzam się że od tych czynników zależy długość okresu zwrotu instalacji.
Co nie zmienia faktu, że okres zwrotu powyżej 4,792roku jest NIEOPŁACALNY. Koniec kropka. Robisz niepłacalną instalację, ergo jesteś, jak to pięknie nazwałeś, ciul ostatni.

Opłacalność jest iindywidulana zależy ile ryzyka akceptjeszwyliczenia spzed chyba roku wychodziły 8 lat a to dlamnie nie akceptowalne ryzyko.
Teraz wychodzi 5,2to mogę zaakceptować.

kulibob
17-01-2020, 13:30
Dokładnie tak to się nazywa kreatywna księgowość, liczę dla siebie a nie dla kogoś to mi by się już dawno zwróciły panele ;) A jakoś po 4 latach nadal mi się nie zwróciły, fakt teraz dają 8k PLN co poniektórym.

Te 8k dopłaty i lawirowanie w taryfach daje sensowny czas zwrotu . Pełne pokrycie o kant dupy(prawdopodobnie coś zdąży nawalić lub polityka zadziała)

marcinbbb
17-01-2020, 13:33
Prędzej ZE będą żądały dodatkowej wpłaty bo w niedługim czasie na wsiach trafa będą za małe aby prąd wyszedł z 230V na linie napowietrzne powiedzmy 15kV, ale do tego czasu będą nas mocno przycinać z mocą