PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

zbigmaz01
09-08-2013, 07:38
Ja jestem w pracy więc nie mam możliwości zrobić foto.
Dziwne trochę bo wcześniej tego nie słyszałem tylko że dmuchawa podczas pracy wieje siłą 45% a nie 65.
Ale już raz mi wygasł i wcześniej tego przy rozpalaniu nie słyszałem.
U mnie jest możliwość dociągnięcia na zawiasach, jest śruba z nakrętkami z obu stron.

PS

Klucz 13

lestek27
09-08-2013, 07:42
Oglądnę to dokładnie jak wrócę do domu.
Może faktycznie jest taka regulacja. Chyba że zrezygnowali z niej w kotłach z tego roku:)

minertu
09-08-2013, 07:45
Oglądnę to dokładnie jak wrócę do domu.
Może faktycznie jest taka regulacja. Chyba że zrezygnowali z niej w kotłach z tego roku:) Nie zrezygnowali,regulacja jest na tylnych zawiasach

zbigmaz01
09-08-2013, 08:04
Nie zrezygnowali,regulacja jest na tylnych zawiasachOd przodu na zamkach nie ma regulacji, chyba że zrobić fasole z otworów na śruby.

lestek27
09-08-2013, 08:24
Z tego co zauważyłem to nieszczelność jest z tyłu zasobnika pomiędzy zawiasami.
Skoro jest regulacja to dociągnę i będzie git.
Panowie powiedzcie jaka temp. panuje u Was w kotłowniach?
U mnie jest dosyć ciepło. Myślę że ok. 32st.
Kocioł niby ocieplony, spaliny nie za gorące więc rura sporadycznie jest ciepła, podajnik też niezbyt ciepły.
Od czego ta temp.?

minertu
09-08-2013, 08:45
Z tego co zauważyłem to nieszczelność jest z tyłu zasobnika pomiędzy zawiasami.
Skoro jest regulacja to dociągnę i będzie git.
Panowie powiedzcie jaka temp. panuje u Was w kotłowniach?
U mnie jest dosyć ciepło. Myślę że ok. 32st.
Kocioł niby ocieplony, spaliny nie za gorące więc rura sporadycznie jest ciepła, podajnik też niezbyt ciepły.
Od czego ta temp.?
Z braku odbioru ciepła,z rurek,podajnika,rury kominowej itd :)

5iatka
09-08-2013, 08:57
U mnie nieszczelność jest z przodu przy zamykaniu po prawej stronie.regulacja zawiasów raczej niewiele da. Raczej przy zatrzaskach trzeba by spróbować.

minertu
09-08-2013, 09:24
Popuść zawias po przekątnej.

lestek27
09-08-2013, 20:07
Mam pytanie.
Pompa Alpha 2 wyświetla coś takiego: E 1. Symbol ten pojawia się jeśli przełączam sterownik w tryb ręczny.
Jednocześnie słychać w pompie co chwilę jakiś kliknięcie. Coś jakby się chciała uruchomić a nie mogła?

0degree
09-08-2013, 20:21
Mam pytanie.
Pompa Alpha 2 wyświetla coś takiego: E 1. Symbol ten pojawia się jeśli przełączam sterownik w tryb ręczny.
Jednocześnie słychać w pompie co chwilę jakiś kliknięcie. Coś jakby się chciała uruchomić a nie mogła?


Wyświetlanie ostrzeżeń:
• zablokowany wirnik (E1)
• za niskie napięcie zasilania (E2)
• usterka elektryczna (E3).

lestek27
09-08-2013, 20:31
A z jakiego powodu może być zablokowany wirnik?

lestek27
09-08-2013, 20:34
Trochę za dużą temp. zrobiłem na ręcznym ale za dużo było na palniku i chciałem to obniżyć

0degree
09-08-2013, 20:40
A z jakiego powodu może być zablokowany wirnik?
Spróbuj podłączyć pompę bezpośrednio do gniazda sieciowego omijając sterownik (np za pomocą kabla do pc-ta)

lestek27
09-08-2013, 20:48
Podłączyłem tak jak mówisz i jest to samo.

lestek27
09-08-2013, 21:11
Przecież ta pompa teraz nie pracowała ani chwili.
Przełączyłem na tryb ręczny i zauważyłem że na schemacie jest włączona pompa CO i nie daje się jej wyłączyć.
Wyłącza się tylko wówczas kiedy przełączę z powrotem na tryb automatyczny.

jachu771
09-08-2013, 21:50
Witam!
Już niedługo stanę przed problemem wymiany kotła z zasypowego miałowego na kocioł z podajnikiem i w oparciu o opinię kol. Minertu zacznę chyba interesować się kociołkami tego producenta (11 lub 17kW) :cool:

bartus825
10-08-2013, 06:40
Myśle,że pod górną obudową jest troche za mało izolacji,bo po rozpaleniu nierdzewka robi się ciepła.Przed montażem miałem zdjąć i dołożyć wełny ale uciekło.Radzę sprawdzić, po zamontowaniu już nie można .
Z tego co zauważyłem to nieszczelność jest z tyłu zasobnika pomiędzy zawiasami.
Skoro jest regulacja to dociągnę i będzie git.
Panowie powiedzcie jaka temp. panuje u Was w kotłowniach?
U mnie jest dosyć ciepło. Myślę że ok. 32st.
Kocioł niby ocieplony, spaliny nie za gorące więc rura sporadycznie jest ciepła, podajnik też niezbyt ciepły.
Od czego ta temp.?

minertu
10-08-2013, 06:50
Witam!
Już niedługo stanę przed problemem wymiany kotła z zasypowego miałowego na kocioł z podajnikiem i w oparciu o opinię kol. Minertu zacznę chyba interesować się kociołkami tego producenta (11 lub 17kW) :cool:Witaj na forum.Wymiana kotła to nie jest problem :) Problemem jest wybrać odpowiedni kocioł dla siebie i dopasować go do budynku jaki ma ogrzewać.Z tym jednak też sobie poradzimy :)

minertu
10-08-2013, 06:51
Myśle,że pod górną obudową jest troche za mało izolacji,bo po rozpaleniu nierdzewka robi się ciepła.Przed montażem miałem zdjąć i dołożyć wełny ale uciekło.Radzę sprawdzić, po zamontowaniu już nie można .Izolacji więcej nie dasz.Siła rzeczy kocioł od góry jest najcieplejszy więc będzie się nagrzewać.

bartus825
10-08-2013, 06:58
A jednak przy starym miałem górę chłodniejszą.Jeżeli już jesteś,to proszę napisz gdzie powinien być deflektor z otworami,na górze czy nad palnikiem,do transportu do kotłowni wyjęli i nie wiem czy jest dobrze włożony.Chodzi o 11 kW

minertu
10-08-2013, 07:08
Na górze,nad palnikiem płyta żeliwna zwana deflektorem.

bartus825
10-08-2013, 07:12
No tak,ale są dwie,jedna grubsza bez otworów i taka z otworami.Ja bezpośrednio nad palnikiem mam z otworami a na samej górze właśnie ta masywniejsza.

minertu
10-08-2013, 07:31
No tak,ale są dwie,jedna grubsza bez otworów i taka z otworami.Ja bezpośrednio nad palnikiem mam z otworami a na samej górze właśnie ta masywniejsza. Powinno być odwrotnie.

bartus825
10-08-2013, 07:37
Dzięki!

kobra64
10-08-2013, 08:59
A z jakiego powodu może być zablokowany wirnik?

Jak pompa długo stoi a sterownik nie ma funkcji anty stop ( załączania co jakiś czas, np. raz w tygodniu na krótko pompy ) to wirnik może się zablokować samoczynnie - np. kamień wytrącający się z wody go zatrzyma. Trzeba go wtedy poruszyć ręcznie - zazwyczaj pompy mają centralnie umieszczoną śrubeczkę która trzeba wykręcić i wtedy da się włożyć płaski śrubokręt i poobracać wirnikiem. Może wyciec trochę wody. Poobracać, potem włączyć na full i jak ruszy zakręcić śrubeczkę i niech parę minut pochodzi. Trzeba to zrobić, bo po którejś bezskutecznej próbie startu pompa się spali. Potem pilnować, żeby pompa co parę dni pochodziła jakąś chwilę i będzie dobrze.

zbigmaz01
10-08-2013, 09:03
Jak pompa długo stoi a sterownik nie ma funkcji anty stop ( załączania co jakiś czas, np. raz w tygodniu na krótko pompy ) to wirnik może się zablokować samoczynnie - np. kamień wytrącający się z wody go zatrzyma. Trzeba go wtedy poruszyć ręcznie - zazwyczaj pompy mają centralnie umieszczoną śrubeczkę która trzeba wykręcić i wtedy da się włożyć płaski śrubokręt i poobracać wirnikiem. Może wyciec trochę wody. Poobracać, potem włączyć na full i jak ruszy zakręcić śrubeczkę i niech parę minut pochodzi. Trzeba to zrobić, bo po którejś bezskutecznej próbie startu pompa się spali. Potem pilnować, żeby pompa co parę dni pochodziła jakąś chwilę i będzie dobrze.Teraz te nowe pompy (niektóre firmy) mają takie zabezpieczenie że raz w miesiącu się załączają. Gdzieś o tym czytałem ale nie wiem o jakiej pompie.

lestek27
10-08-2013, 09:07
Tak tylko Alpha 2 nie ma takiej śrubki żeby ją odkręcić.
Trzeba chyba całą pompę odkręcać a tego się trochę boję bo nie znam się na tym

lestek27
10-08-2013, 09:08
I w którą ewentualnie stronę próbować kręcić tym wirnikiem?

kobra64
10-08-2013, 09:09
Zbig tak myślę, że jak pompa jest załączona do sterownika i sterownik nie poda prądu na jej wyjście, to pompa nawet mając taką funkcję się nie załączy.

kobra64
10-08-2013, 09:10
I w którą ewentualnie stronę próbować kręcić tym wirnikiem?

Zgodnie z przepływem wody - na korpusie pompy powinna być strzałka wskazująca kierunek.

5iatka
10-08-2013, 09:33
Zbig tak myślę, że jak pompa jest załączona do sterownika i sterownik nie poda prądu na jej wyjście, to pompa nawet mając taką funkcję się nie załączy.

Nawiasem mówiąc, czy podłączenie pomp z autoadapt'em w tym trybie pod sterownik, który steruje ich pracą ( on/off ) pozwala na wykorzystanie ich funkcji adaptacyjnych.
Mam akurat wilo yonos pico i czy moja też się 'uczy' instalacji jak alpha ? ile czasu potrzeba na dobranie przez pompę odpowiednich parametrów ( ja mam w części grzejników głowice termostatyczne )
Może lepiej jak taka pompa pracuje ciągle?

minertu
10-08-2013, 09:36
Nawiasem mówiąc, czy podłączenie pomp z autoadapt'em w tym trybie pod sterownik, który steruje ich pracą ( on/off ) pozwala na wykorzystanie ich funkcji adaptacyjnych.
Mam akurat wilo yonos pico i czy moja też się 'uczy' instalacji jak alpha ? ile czasu potrzeba na dobranie przez pompę odpowiednich parametrów ( ja mam w części grzejników głowice termostatyczne )
Może lepiej jak taka pompa pracuje ciągle?Pompy adaptacyjne głównie mają pracować w trybie ciągłym.One się nie uczą tylko odpowiednio reagują na zmiany oporów przepływu wody.

zbigmaz01
10-08-2013, 09:45
Zbig tak myślę, że jak pompa jest załączona do sterownika i sterownik nie poda prądu na jej wyjście, to pompa nawet mając taką funkcję się nie załączy.Czytałem o tym, myślałem o tym i za cholerę nie wiem na czym to powinno polegać. Logicznym jest że bez napięcia się nie ruszy ale może w tym przypadku chodzi aby tylko poruszyć w niewielkim stopniu a energię pobrać z kondensatora?

kobra64
10-08-2013, 09:55
Mineru dobrze prawi - przy pompie adaptacyjnej w sterowniku powinna być ustawiona praca ciągła pompy. Lato zawsze było " trudne " dla pomp obiegowych - długie postoje często skutkują właśnie zablokowaniem wirnika. Dlatego producenci stosują tą śrubeczkę - można pomóc unieruchomionej pompie. Tak myślę, że w tej Alphie ona też będzie, tyle że schowana za tym przednim panelem z regulatorami. Trzeba sprawdzić w instrukcji, uruchomić i później pilnować, żeby co kilka dni ja na krótko załączyć.

kobra64
10-08-2013, 10:02
Zbig, tak mi się zdaje, że to działa jak pompa ma wyłącznik i jest włączona na stałe do gniazdka sieciowego, wtedy pomimo tego ze wyłącznik pompy jest ustawiony w pozycji wyłącz ona i tak się co jakiś okres czasu załączy. Jednak że sam jestem trochę dinozaurem i lubię proste rozwiązania, moją raz w tygodniu ręcznie załączam na klika minut i jest dobrze. No ale moja to zwykła pompa, bez autoadaptu i innych bajerów.

minertu
10-08-2013, 10:09
Temat stary ale odnowiony.Poszła propozycja do programisty aby w trybie lato pompy uruchamiały się na ok 1min raz w tyg.
Tyle,że propozycja może wejść w życie z opóźnieniem bo firma ma inne priorytety.

lestek27
10-08-2013, 10:33
Stukanie w rury obok pompy nic nie pomogło. Nie chcę rozkręcać pompy bo nigdy tego nie robiłem i nie ogarniam jak to wszystko wygląda ale jak trzeba będzie to się pewnie zrobi. Odpaliłem kociołek i zobaczymy za jakiś czas czy wygaśnie. A pompę muszę jakoś ruszyć do zimy

kobra64
10-08-2013, 10:39
Jeżeli to kamień ją zatrzymał, to im dłużej postoi tym trudniej będzie ją później uruchomić. Raczej bym z tym nie czekał do zimy.

zbigmaz01
10-08-2013, 10:54
Jeżeli to kamień ją zatrzymał, to im dłużej postoi tym trudniej będzie ją później uruchomić. Raczej bym z tym nie czekał do zimy.

U mnie jest to przykręcone czterema śrubkami imbusowymi M5 na klucz imbusowy 4mm czyli tali jak w większości jest dołączany do składania mebli. Jest to robota na 5 min z tym że później trzeba układ odpowietrzyć bo zalewając pompę trochę tego powietrza tam zostanie. Niektóre pompy mają specjalną śrubkę do odpowietrzania i wtedy tego powietrza w układ niewiele wpadnie. Lepiej to wykonać teraz niż czekać do ochłodzenia bo jak coś z silnikiem nie tak to naprawa gwarancyjna nie jest w pół godz.

lestek27
10-08-2013, 11:01
Czyli zamknąć zawór odcinający od dołu. Od góry jest zawór zwrotny więc woda nie pójdzie. i odkręcić te cztery imbusy?
Z tego co widzę na instrukcji dołączonej do pompy to trzeba potem obrócić całą pompą w którąś stronę i co potem zobaczę?
Gdzie ten wirnik w tej części którą obrócę czy w tej co zostanie przy instalacji?

zbigmaz01
10-08-2013, 11:14
Czyli zamknąć zawór odcinający od dołu. Od góry jest zawór zwrotny więc woda nie pójdzie. i odkręcić te cztery imbusy?
Z tego co widzę na instrukcji dołączonej do pompy to trzeba potem obrócić całą pompą w którąś stronę i co potem zobaczę?
Gdzie ten wirnik w tej części którą obrócę czy w tej co zostanie przy instalacji?Silnik odkręca się i zdejmuje razem z wirnikiem. Jak zdejmiesz to masz wszystko na zewnątrz. Zobaczysz jakie to proste.
Tylko podstaw pod spód jakiś pojemnik na wodę bo zawsze jej troszkę wypłynie.

lestek27
10-08-2013, 11:17
A jakieś uszczelnienie tam jest? Nie narobie kłopotów z szczelnością pompy?

zbigmaz01
10-08-2013, 11:20
A jakieś uszczelnienie tam jest? Nie narobie kłopotów z szczelnością pompy?
Nic się nie stanie, to jest przewidziane na zdejmowanie i jeżeli będziesz to robił i uważał aby nie zepsuć to na pewno nic nie uszkodzisz. Zwróć uwagę na siłę jaką są dokręcone śrubki, to wcale nie jest tak mocno ?)

bobasxx
10-08-2013, 11:22
U mnie nieszczelność jest z przodu przy zamykaniu po prawej stronie.regulacja zawiasów raczej niewiele da. Raczej przy zatrzaskach trzeba by spróbować.

Jakieś większe kombinerki lub żabkę i element zaznaczony na zdjęciu podegnij troszkę do góry (w zależności od potrzeby).

0degree
10-08-2013, 11:25
A jakieś uszczelnienie tam jest? Nie narobie kłopotów z szczelnością pompy?
Tam jest o-ring gumowy

lestek27
10-08-2013, 11:43
Rozkręciłem tą pompę. Rzeczywiście jest oring gumowy do uszczelnienia.205351
Co powinno się obracać?
Cały element czy tylko ten mały z łopatkami?

zbigmaz01
10-08-2013, 12:05
Rozkręciłem tą pompę. Rzeczywiście jest oring gumowy do uszczelnienia.205351
Co powinno się obracać?
Cały element czy tylko ten mały z łopatkami?Mam inny troszkę typ ale podobny. U mnie obraca się wirniczek z łopadkami razem z wirnikiem z tyłu. W tym kołnierzu mam obrotowo.

lestek27
10-08-2013, 12:09
Zrobione.
Obracać ma się sam wirnik z łopatkami.
Nie taki diabeł straszny.
Dzięki koledzy za pomoc. Teraz jeszcze zobaczymy czy będzie kociołek dalej wygasał.
Docisnąłem jeden przewód od wtyczki dmuchawy który był troszkę wysunięty.
Jak znów wygaśnie z powodu nie pracującej dmuchawy to już chyba poszukam pomocy u producenta.

zbigmaz01
10-08-2013, 12:17
I w którą ewentualnie stronę próbować kręcić tym wirnikiem?
Moim zdaniem bez znaczenia, powinno się obracać i jedną i w drugą. Tu by się przydało zobaczyć łopatki wirnika aby dokładnie określić kierunek obrotów. Silnik wymusza kierunek.

minertu
10-08-2013, 12:17
Zrobione.
Obracać ma się sam wirnik z łopatkami.
Nie taki diabeł straszny.
Dzięki koledzy za pomoc. Teraz jeszcze zobaczymy czy będzie kociołek dalej wygasał.
Docisnąłem jeden przewód od wtyczki dmuchawy który był troszkę wysunięty.
Jak znów wygaśnie z powodu nie pracującej dmuchawy to już chyba poszukam pomocy u producenta.
Użyj trochę więcej siły przy wkładaniu wtyczek.Ona musi zaskoczyć.Tylko bez młotka proszę :)

lestek27
10-08-2013, 13:18
Może ktoś zerknąć na mój kociołek?
Wydaje mi się że 2 godziny już odpoczywa i powinien się ruszyć a on dalej stoi. Chyba już powinien coś podać i dmuchnąć?

zbigmaz01
10-08-2013, 13:23
Może ktoś zerknąć na mój kociołek?
Wydaje mi się że 2 godziny już odpoczywa i powinien się ruszyć a on dalej stoi. Chyba już powinien coś podać i dmuchnąć?O 13;00 przełączyłeś z ręcznego na automat.

lestek27
10-08-2013, 13:25
Przełączyłem na ręczny żeby uruchomić pompę CO po zakręceniu na minutkę.
Rozumiem że od przełączenia na tryb automatyczny z ręcznego trzeba liczyć 120 minut?

zbigmaz01
10-08-2013, 13:26
Przełączyłem na ręczny żeby uruchomić pompę CO po zakręceniu na minutkę.
Rozumiem że od przełączenia na tryb automatyczny z ręcznego trzeba liczyć 120 minut?Przyznam że nie sprawdzałem :)

Teraz ruszył bo spadła CO

lestek27
10-08-2013, 13:29
To chyba na to by wyglądało bo dopiero teraz jak spadła temp. na kotle to się ruszył.
Oj dużo jeszcze wody w Wiśle upłynie zanim ogarnę ten sterownik dokładniej:)

zbigmaz01
10-08-2013, 13:46
To chyba na to by wyglądało bo dopiero teraz jak spadła temp. na kotle to się ruszył.
Oj dużo jeszcze wody w Wiśle upłynie zanim ogarnę ten sterownik dokładniej:)On się sam "ogarnia" http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl)

lestek27
10-08-2013, 14:02
No ostatnio mi podpadł tym wygaszaniem. Mam cichą nadzieję że już mu przeszło po tym jak mu poprawiłem jeden przewód. Wszystko wyjdzie z czasem. Boję się tylko że mi takie niespodzianki zacznie robić w zimie i będę marznął. Nie wspominając o szyderczych uśmiechach tych co to do tej pory wywalali oczy na wierzch.:)

zbigmaz01
10-08-2013, 14:17
No ostatnio mi podpadł tym wygaszaniem. Mam cichą nadzieję że już mu przeszło po tym jak mu poprawiłem jeden przewód. Wszystko wyjdzie z czasem. Boję się tylko że mi takie niespodzianki zacznie robić w zimie i będę marznął. Nie wspominając o szyderczych uśmiechach tych co to do tej pory wywalali oczy na wierzch.:)Ale to już było i ne wróci więcej :) Wieczna
Maryla Rodowicz

lestek27
10-08-2013, 14:57
A jak to jest z temp. CO?
Dość mocno przebija tą temperaturę. Wcześniej tak nie robił ale trochę przeczyściłem kociołek to może dlatego.
Temp. minimalną nastawiłem na 46 st. oraz podbicie temp. CO 2 st. a on podczas gdy na kotle jest już 49 a nawet 50 st pracuje dalej. W podtrzymanie przeszedł dopiero przy ok 51 st.
Trochę tego nie rozumiem. Myślałem że jak osiągnie 48 to powinien już przejść w podtrzymanie.

zbigmaz01
10-08-2013, 17:04
A jak to jest z temp. CO?
Dość mocno przebija tą temperaturę. Wcześniej tak nie robił ale trochę przeczyściłem kociołek to może dlatego.
Temp. minimalną nastawiłem na 46 st. oraz podbicie temp. CO 2 st. a on podczas gdy na kotle jest już 49 a nawet 50 st pracuje dalej. W podtrzymanie przeszedł dopiero przy ok 51 st.
Trochę tego nie rozumiem. Myślałem że jak osiągnie 48 to powinien już przejść w podtrzymanie.Bardzo szybko wzrasta ta temp. a to tylko dlatego że nie ma odbioru ciepła. Tak jak piszesz jest dobrze ale weź pod uwagę że to jest spalanie grupowe i rozpoczęty proces podawania grochu (następnego cyklu) musi dojść do końca. Tym końcem nie jest temp. zadana a koniec tego cyklu podawania wraz z odpowiednim czasem do rozpalenia jego. Raptem to tylko 3*C :)

PS

Swoją drogą to w spalaniu grupowym powinno być jeszcze dopracowane spalanie z mniejszym podawaniem dla kotłów takich małych jak 11kW, skoro dla 17kW było podawanie w grupowym oznaczone jako 8kW i nawet podczas zimy się sprawdzało to przy takich małych kociołkach będzie ono troszkę za duże :)

lestek27
10-08-2013, 17:10
Niby tylko trzy stopnie ale potem jeszcze bezwładność palnika, ceramika i robi się 67 st.
No cóż. W lecie widać tak już musi być. Może z czasem opanuję to trochę lepiej i ustawię inaczej.

zbigmaz01
10-08-2013, 17:24
Niby tylko trzy stopnie ale potem jeszcze bezwładność palnika, ceramika i robi się 67 st.
No cóż. W lecie widać tak już musi być. Może z czasem opanuję to trochę lepiej i ustawię inaczej.
Możesz sprawdzić jeszcze na automacie z małymi dawkami podawania a w eCoal i będzie to inaczej wyglądać bo on więcej przebija powyżej zadaną i tu trzeba ustawić niższą CO (mówimy o okresie letnim) , jednak tak jak piszesz ceramika będzie to podnosić.

5iatka
10-08-2013, 17:46
Będę próbował prowadzić przewody pod czujniki i pewnie to łączyć, ale ciekawi mnie, bo w instrukcji stoi:
"W przypadku stosowania dłuższych niż 5 m przewodów czujnikowych zalecane
jest zastosowanie przewodów parowanych, ekranowanych. Ekran przewodu
należy podłączyć do zacisku PE tylko od strony sterownika."

Załóżmy kabel 3 żyłowy ( żółty - PE, niebieski i brązowy )
W czujniku kostka na dwa przewody, co i gdzie z żółtym ?
Metrów do czujników w dwóch przypadkach będzie dużo, a i do zewnętrznego się chyba nie zmieszczę w 5m

zbigmaz01
10-08-2013, 17:54
Będę próbował prowadzić przewody pod czujniki i pewnie to łączyć, ale ciekawi mnie, bo w instrukcji stoi:
"W przypadku stosowania dłuższych niż 5 m przewodów czujnikowych zalecane
jest zastosowanie przewodów parowanych, ekranowanych. Ekran przewodu
należy podłączyć do zacisku PE tylko od strony sterownika."

Załóżmy kabel 3 żyłowy ( żółty - PE, niebieski i brązowy )
W czujniku kostka na dwa przewody, co i gdzie z żółtym ?
Metrów do czujników w dwóch przypadkach będzie dużo, a i do zewnętrznego się chyba nie zmieszczę w 5mNajdalej położony czujnik wewnętrzny (bez znaczenia jaki) u mnie jest na kablu 4x0,5 i długość kabla 17m. Podłączone jest tylko do 2 kabelków a następne 2 robią za rezerwę.
Bez problemów.

Novy!
10-08-2013, 20:50
Hej,Panowie ktoś "odczuwa" zbytnie nagrzewanie top furtki?U mnie w czasie grzania jest bardzo ciepła,zastanawiam się nad szamotem (mam taki na furtce paleniska)..Może mi się zdaje...
Dziś po raz pierwszy przy końcówce paliwa kocioł podawał w podtrzymaniu następne "racje" opału-opał zawisł?Tak to wyglądało w podajniku...

Novy!
10-08-2013, 20:54
Swoją drogą to w spalaniu grupowym powinno być jeszcze dopracowane spalanie z mniejszym podawaniem dla kotłów takich małych jak 11kW, skoro dla 17kW było podawanie w grupowym oznaczone jako 8kW i nawet podczas zimy się sprawdzało to przy takich małych kociołkach będzie ono troszkę za duże :)

Ehh..na poprzednim kotle 8kW nie miało racji bytu,tak sobie czytam co piszesz.Oby u mnie można było nawet jesienią korzystać z softu(8kW).Miło by było ;)

zbigmaz01
10-08-2013, 21:00
Ehh..na poprzednim kotle 8kW nie miało racji bytu,tak sobie czytam co piszesz.Oby u mnie można było nawet jesienią korzystać z softu(8kW).Miło by było ;)Jak w instalacji nie masz jakiegoś baboka to na pewno ci spasuje, i to jestem tego pewny :)

zbigmaz01
10-08-2013, 21:03
Hej,Panowie ktoś "odczuwa" zbytnie nagrzewanie top furtki?U mnie w czasie grzania jest bardzo ciepła,zastanawiam się nad szamotem (mam taki na furtce paleniska)..Może mi się zdaje...
Dziś po raz pierwszy przy końcówce paliwa kocioł podawał w podtrzymaniu następne "racje" opału-opał zawisł?Tak to wyglądało w podajniku...
Jakiś drobny? Wilgotny?

lestek27
10-08-2013, 21:48
To chyba musi być wilgotny skoro się zawiesił.
U mnie kociołek jeszcze chula:)
Oby tak dalej:wiggle:

zbigmaz01
10-08-2013, 21:51
To chyba musi być wilgotny skoro się zawiesił.
U mnie kociołek jeszcze chula:)
Oby tak dalej:wiggle:Czyli się poprawiło?
:)

lestek27
10-08-2013, 21:56
To się okaże.
Ostatnio pracował ok. półtora tygodnia i mu się odmieniło. Wymiana sterownika i praca ok. 6 godzin oraz przerwa.
Teraz już od rana jedzie z koksem. Człowiek ciągle w niepewności.:(

zbigmaz01
10-08-2013, 22:01
To się okaże.
Ostatnio pracował ok. półtora tygodnia i mu się odmieniło. Wymiana sterownika i praca ok. 6 godzin oraz przerwa.
Teraz już od rana jedzie z koksem. Człowiek ciągle w niepewności.:(
Do rana niedaleko :)

lestek27
10-08-2013, 22:02
Jak się rano obudzę i zobaczę tryb ręczny to mi ciśnienie skoczy.

zbigmaz01
10-08-2013, 22:07
Jak się rano obudzę i zobaczę tryb ręczny to mi ciśnienie skoczy.Rano ciśnienie skacze ale nie w rybie ręcznym :lol2:

lestek27
10-08-2013, 22:08
A jak kolego Zbigmaz tessty opału?
Kupiłem to samo i jestem bardzo ciekawy. Będzie cz niego ciepła zimą czy trzeba czegoś jeszcze szukać?

zbigmaz01
10-08-2013, 22:14
A jak kolego Zbigmaz tessty opału?
Kupiłem to samo i jestem bardzo ciekawy. Będzie cz niego ciepła zimą czy trzeba czegoś jeszcze szukać?Będzie b. dobrze :)

lestek27
10-08-2013, 22:16
O !!! "Uchyliłeś rąbka tajemnicy:)
No to cieszę się tylko nie wiem czy mi 2 tony starczy.
No cóż , Najwyżej się trochę dokupi.
A tak przy okazji ile obstawiasz w moim przypadku?

zbigmaz01
10-08-2013, 22:20
Mało danych pamiętam ale może być na styk. Wszystko zależy od upodobań i instalacji. Reszta to budynek.

fender1
10-08-2013, 22:22
Witam

Za niedługo w kotłowni Panowie instalatorzy będą montować rbr 11 i mam rozeznać temat który zawór 3 drogowy kupić tj. czy mieszający z termostatem czy może lepiej z siłownikiem (TM-200 Honeywell)? Obieg zamknięty, wszędzie ogrzewanie podłogowe; oddzielne rozdzielacze na dole i u góry. Docelowo sterowanie podłogówką z konkretnych pomieszczeń za pomocą sterowników dobowych. Proszę o pomoc :)


pozdrawiam
Krystian

zbigmaz01
10-08-2013, 22:34
Witam

Za niedługo w kotłowni Panowie instalatorzy będą montować rbr 11 i mam rozeznać temat który zawór 3 drogowy kupić tj. czy mieszający z termostatem czy może lepiej z siłownikiem (TM-200 Honeywell)? Obieg zamknięty, wszędzie ogrzewanie podłogowe; oddzielne rozdzielacze na dole i u góry. Docelowo sterowanie podłogówką z konkretnych pomieszczeń za pomocą sterowników dobowych. Proszę o pomoc :)
pozdrawiam
KrystianJa bym sobie zadał w pierwszej kolejności pytanie jak tym sterować przy zaniku napięcia. U mnie takie zaniki w zimie występują i to jest dla mnie priorytet. Czyli dla mnie im prostsze tym lepsze bo nie ma się co zepsuć a i mniejsze rachunki za prąd i naprawę. Zadaj sobie pytanie ile razy będziesz zmieniał temp. i czy faktycznie jest to niezbędne. Każde skoki w histerezie ogrzewania powoduje zwiększenie zużycia opału. Czy jest to ci potrzebne? Czy nie można tego ustawić raz a dobrze i cieszyć się że się o tym nie pamięta? Czy musisz nadzorować sterowanie podłogi osobno a kotła osobno?
Twoja decyzja i twoja kasa.

lestek27
10-08-2013, 22:34
Mało danych pamiętam ale może być na styk. Wszystko zależy od upodobań i instalacji. Reszta to budynek.

Instalacja stara tylko przy kotle miedź. Dosyć grube rury bo powrót chyba 1,5 cala dlatego trochę boję się zimnego powrotu ale zobaczymy jak to będzie.

lestek27
10-08-2013, 22:36
Do tej pory szło ok. 2,5 tony ale było rozpalanie ok 14:00 i do wieczora palenie a z rana zimno!!!:)
Myślę że może być mało. Chciałbym jakieś 22 st. no i ciepła woda 200 l

zbigmaz01
10-08-2013, 22:41
Do tej pory szło ok. 2,5 tony ale było rozpalanie ok 14:00 i do wieczora palenie a z rana zimno!!!:)
Myślę że może być mało. Chciałbym jakieś 22 st. no i ciepła woda 200 l
Tak jak pisałem wcześniej że może być na zero :)

lestek27
10-08-2013, 22:44
No to zobaczymy. Obyś miał rację:)

lestek27
10-08-2013, 22:47
[QUOTE=fender1;6080211]Witam

Za niedługo w kotłowni Panowie instalatorzy będą montować rbr 11 i mam rozeznać temat który zawór 3 drogowy kupić tj. czy mieszający z termostatem czy może lepiej z siłownikiem (TM-200 Honeywell)? Obieg zamknięty, wszędzie ogrzewanie podłogowe; oddzielne rozdzielacze na dole i u góry. Docelowo sterowanie podłogówką z konkretnych pomieszczeń za pomocą sterowników dobowych. Proszę o pomoc :)
To ilu ich będzie do montażu.
U mnie instalator był jeden ale spec pierwsza klasa.
Ogarnia sterownik, kocioł i wiele wiele innych rzeczy.
I tu podziękowania dla niego.
Szacun Panie Sławku:)

5iatka
10-08-2013, 23:09
Ostatnio takie coś znalazłem:
http://cieplowlasciwie.pl/
Ciekawy punkt odniesienia.
Tutaj ( http://cieplowlasciwie.pl/wynik/9q ) moje 'zabawy'
Wychodzi, że mam za mocny reaktor....:no: przy ocieplonym na pewno, tyle że szybko nie ocieplimy, w planach dodatkowo ganek ogrzewany, a dotychczas na dole zimą....było zimno.
Niemniej stronka ciekawa.

kaszpir007
10-08-2013, 23:57
Ostatnio takie coś znalazłem:
http://cieplowlasciwie.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl %2F)
Ciekawy punkt odniesienia..

Z ciekawości też wpisałem dane :)
Choć nie do końca dobrze liczy , bo jeśli ma się dom z poddaszem to poddasze nie oznacz że jest tyle samo metrów co na dole domu ...

Mi wyszło że dom klasa "B" i mimo że ogrzewam obecnie około 160m2 po podłogach i mam piec 12KW to jest za duży ...
Mi wyszło że mam zapotrzbowanie max 5,1KW , min 2.4KW w sezonie ...

Zastanawia mnie te zmniejszenie mocy poprzez cegły szamotowe ....
Czy ktoś to testował i sprawdzał i gdzie te cegły trzeba by włożyć ???

5iatka
11-08-2013, 00:03
źle liczy - to fakt, ale pobawić się można.
Jako punkt wyjścia też - w sklepie mi radzili 20kW, gdyby realne było zrobienie elewacji w styrpopiangu w szybkim terminie to i 11by grało, ale najpierw około 50m ciepłej podłogi na dole.

tadek w
11-08-2013, 08:27
Czubas i co tam zastanowiłeś się jakiej mocy piecyk kupić

minertu
11-08-2013, 08:41
Czubas i co tam zastanowiłeś się jakiej mocy piecyk kupićWybór kotła nie jest wcale taki prosty :)

Delphion1
11-08-2013, 08:51
Czubas i co tam zastanowiłeś się jakiej mocy piecyk kupić
Daliśmy mu do myślenia to pewnie analizuje czy mamy rację czy nie? :P
Sam musi decyzje ostateczna podjąć.

Pobawiłem się tym kalkulatorem i wyszło mi 6,5kW. Chłopaki przy zakupie na forum polecali mi 7/9 kw wiec się niewiele mylili a że wolałem zapas, to wypadło na 11 i jest ok.
Sprawność twojej instalacji grzewczej to aż ~76%. też nie jest źle ;)oczywiście traktuje wyniki z przymrużeniem oka.Zima pokaże.
Ja tam z mojego piecyka jestem zadowolony i oby tak było zawsze:)

tadek w
11-08-2013, 08:51
Wybór kotła nie jest wcale taki prosty :)

No coś wiem o tym,sam pól roku szukałem aż znalazłem swoje''maleństwo''

tadek w
11-08-2013, 09:00
delphion ja ci powiem tak,A co to jest piec:rolleyes:,od kiedy mam swoje maleństwo to praktycznie o nim zapominam bo niby co przy nim mam robić, a tak wogóle to musze ci powiedzieć że weszłem sobie w twój sterownik i ustawiłem swój prawie tak samo bo też pale miałem, mam nadzieje że tak można

tadek w
11-08-2013, 09:02
Oj zapomniałem , czubas byl u mnie i oglądał moje maleństwo,wydaje mi sie że mu się spodobal

Delphion1
11-08-2013, 09:19
delphion ja ci powiem tak,A co to jest piec:rolleyes:,od kiedy mam swoje maleństwo to praktycznie o nim zapominam bo niby co przy nim mam robić, a tak wogóle to musze ci powiedzieć że weszłem sobie w twój sterownik i ustawiłem swój prawie tak samo bo też pale miałem, mam nadzieje że tak można

Pewnie,że można a nawet trzeba :)
I jak obserwacje bo jestem ciekaw jak moje nastawy u innego użytkownika sie sprawdzają?
Ja teraz jestem na wakacjach z dzieckiem a małżonkę zostawiłem samą z piecem ,ale żadnej obsługi nie musi wykonywać a kontrolę mam przez tel :D
Piec jest wygodny i łatwy w obsłudze ale już kiedyś go zachwalałem więc się nie będę powtarzał.
Zona mój ochrzciła" Twój mercedes":D:D

mark3k
11-08-2013, 09:31
tadek w jest coś takiego jak edytowanie postów, a Ty piszesz w ciągu kilku minut kilka postów bezpośrednio po sobie. To się źle czyta, nie mówiąc o rozpasaniu forum o "milion" postów. Bez urazy ;)

lestek27
11-08-2013, 09:57
No i niestety kociołek wygasł. Znów pewnie zadzialalo zabezpieczenie i dmuchawa przestała wiać. Może coś z dmuchawa jest nie tak?

zbigmaz01
11-08-2013, 10:15
Sterownik jest niedostępny i nie można podglądnąć :P

tadek w
11-08-2013, 10:18
tadek w jest coś takiego jak edytowanie postów, a Ty piszesz w ciągu kilku minut kilka postów bezpośrednio po sobie. To się źle czyta, nie mówiąc o rozpasaniu forum o "milion" postów. Bez urazy ;)
z
oj, sorki ale jak kiedyś napisałem troszke sie motam z tym pisaniem ale obiecuje że do końca roku się naucze:yes:,delphion zrobiłem sobie takie nastawy jak u ciebie i to tyle...poprostu nic wiecej nie kombinuje ciepla woda cały czas ,podłoga w łazience też,i to jest wlasnie fajne że można i jest gdzie podpatrzec takie rzeczy ,człowiek nie musi sie wkurzac że nie potrafi sam ustawic piecyka, dzis nie wyobrażam sobie że mógłbym kupić inny

lestek27
11-08-2013, 11:03
Sterownik jest niedostępny i nie można podglądnąć :P

Wyłączył go bo się wk.... Zresztą wyjechałem do rodInki i nie będzie mnie do wieczora. Nie ma co podglądać. To co zwykle. Przestała pracować dmuchawa bo jak ją uruchomilem to na schemacie niby pracowała a w rzeczywistości stała jak krowa przy zlobie . Może to coś z dmuchawa jest nie tak. Jest tam jakiś kondensator . Jutro może zmierze jaki pobiera prąd bo może za duży i dlatego bezpiecznik ją odcina?

gmaj22
11-08-2013, 11:44
Witam kolegow. Widze, ze ruch sie na forum zaczal, choc zima jeszcze za niejednym pasem :)) Dlugo tu nie zagladalem, wiec troche nadrabiam zaleglosci. Kompletuje powoli wyposazenie kotlowni, zeby uporac sie w koncu z zamontowaniem kotla. Nikt mnie nie pogania, zona nie placze, ze jej zimno, wiec i pospiech niewskazany. Z tego tez wzgledu moje opinie na temat funkcjonowania kociolka pojawia sie troche pozniej. Na razie stoi w garazu i cieszy oczy...odwiedzam go czasem, to srubunek jakis na sucho wkrece, to DBV przymierze, gdzie ktora rurke najlepiej podlaczyc... :) W przyszlym tygodniu zabieram sie do wywalania starego kotla i renowacji kotlowni, a w pierwszej polowie wrzesnia na pewno montaz. Szczerze powiedziawszy nie moge sie juz tego momentu doczekac :)

nitk
11-08-2013, 12:21
Witam czytam ten temat i zastanawiam się nad piecami 10-12 kw i jak by nowi kupujący napisali czym się kierowali przy wyborze tego a nie innego pieca.[dlatego konto założyłem dzis -brak czasu na udzielanie się ,pisanie]Czytałem i wychodzi
10kw-ogniwo dobra cena ale ludzie toczą boje tam o durnoty
11kw rbr -ludzie są wszyscy zadowoleni -cena nie mała niestety
12 skamp -jak się prezentuje na tle tamtej dwójki
proszę nowych użytkowników o ocenę dlaczego ten a nie inny piec

zbigmaz01
11-08-2013, 12:47
...

Gdzie ci się literka przestawiła w twoim nicku tu czy na esterownik?
Tylko tu twój post widzę a tam nie chociaż ma godz. wpisu 13:07 ? :)

nitk
11-08-2013, 12:51
witam tam tez napisałem ..zarejestrowałem się na szybko ..chce kupić piec przed zima i tyle.Kupić, włączyć, zapomnieć.A na esterowniku właśnie,czemu od razu post się nie wyświetla???

tadek w
11-08-2013, 12:57
Pewnie,że można a nawet trzeba :)
I jak obserwacje bo jestem ciekaw jak moje nastawy u innego użytkownika sie sprawdzają?
Ja teraz jestem na wakacjach z dzieckiem a małżonkę zostawiłem samą z piecem ,ale żadnej obsługi nie musi wykonywać a kontrolę mam przez tel :D
Piec jest wygodny i łatwy w obsłudze ale już kiedyś go zachwalałem więc się nie będę powtarzał.
Zona mój ochrzciła" Twój mercedes":D:D

Grzesiek a jak jest z paleniem miałem w zimie,ja kupiłem już 3tmiału i 1,5t grochu i jestem ciekaw jak to będzie ,chciałbym palić miałem ale groszek też kupiłem w razie czego...

zbigmaz01
11-08-2013, 13:51

Ale prędej twoje pytanie powinno być w temacie "Dobór kotła" a nie tam gdzie jest.

gmaj22
11-08-2013, 14:11
Witam czytam ten temat i zastanawiam się nad piecami 10-12 kw i jak by nowi kupujący napisali czym się kierowali przy wyborze tego a nie innego pieca.[dlatego konto założyłem dzis -brak czasu na udzielanie się ,pisanie]Czytałem i wychodzi
10kw-ogniwo dobra cena ale ludzie toczą boje tam o durnoty
11kw rbr -ludzie są wszyscy zadowoleni -cena nie mała niestety
12 skamp -jak się prezentuje na tle tamtej dwójki
proszę nowych użytkowników o ocenę dlaczego ten a nie inny piec


Odpowiem, choc nie zaliczam sie jeszcze do uzytkownikow, a raczej dopiero do posiadaczy RBR 11 kW :) Skoro pytanie dotyczy wylacznie kryteriow zakupu a nie uzytkowania to pozwole sobie dorzucic i swoje trzy grosze.
Zacznijmy od tego, ze rowniez stalem przed dylematem wyboru kotla z tej samej "trojki" producentow i takie same moce bralem pod uwage.
Nie ukrywam, ze przegladalem fora uzytkownikow, podpytywalem, tutaj tez niejednemu koledze zawracalem glowe. Nikt jednak nie odmowil mi pomocy ani wsparcia, wrecz naklaniano mnie do przyjechania i zobaczenia na zywo wspomnianych kociolkow. Na pierwszy ogien wyeliminowalem 10 kW, jako ze opinie wielu uzytkownikow (nie tylko jednego ;) wskazywaly na dosc spore klopoty z czyszczeniem, mnie rowniez wyjatkowo nie odpowiadala opcja czyszczenia od gory po podniesieniu pokrywy.
Skoro wiec na placu boju pozostaly tylko dwa, wybralem sie w okolice Strzelina i odwiedzilem dwoch kolegow (zainteresowani wiedza, kogo :). U jednego staly obydwa, niepodlaczone wprawdzie, ale mozna bylo z kazdej strony je sobie obejrzec. Kiedy zas odwiedzilem drugiego i zobaczylem, jak moze wygladac kotlownia oraz jak sobie radzi kociol z duzym w sumie domem. I to wcale nie az tak rewelacyjnie, choc przyzwoicie ocieplonym... Zobaczylem, na czym polega jego obsluga, czyszczenie, jak wyglada zasobnik i decyzja zapadla bardzo szybko.

Co porownywalem? Przede wszystkim latwosc i wygode obslugi, jako ze czesciej niz ja kontakt z kotlem bedzie miala moja malzonka, co prawda mam nadzieje, ze tylko zeby dosypac opalu i przejrzec sie w "lusterkach" :) Czyszczenie RBRa jest banalnie proste, zajmuje minute z okladem, wszystkie wewnetrzne powierzcnie sa gladkie, bez irytujacych wystepow, wspawanych katownikow, plomieniowek itp Na pewno utrudnione jest dosypywanie opalu bezposrednio z worka ze wzgledu na wysoka przednia krawedz zasobnika, ale od czego jest wiadro? Zaleta jest na pewno wieksza pojemnosc, niz w przypadku scietych pod skosem zasobnikow. Ogromna zaleta jest tez napowietrzanie/wentylowanie samego zasobnika z opalem, co przedluza jego zywotnosc. Nie widzialem tam grama wilgoci, choc na pewno jest to rowniez zasluga niezawilgoconego opalu.
Podobala mi sie rowniez uniwersalnosc wyjsc/wejsc kotla. Praktycznie te podstawowe sa dublowane, dodatkowo na gorze jest dosc glebokie gniazdo 3/4 cala idealnie nadajace sie na zawor DBV, dokladnie zas pod nim na bocznej sciance jest rowniez gniazdo 3/4 cala do ktorego mozna wpiac drugie wyjscie z DBV.(choc niektorzy radza i wola wpinac do powrotu).
Nalezy jednak pamietac, zeby zamowic odpowiednia wersje, lewa lub prawa, nie ma pozniej mozliwosci zamiany. Drugi kociol, SKAM-P taka mozliwosc ma, a przynajmniej taka wersje widzialem u kolegi. Czy to standard, czy wersja na zamowienie, trzeba pytac kolegow, ktorzy w tym siedza. :) Zreszta sami sie pewnie odezwa :)

Chce zaznaczyc, ze to co napisalem to rzeczy, ktore MNIE sklonily do wyboru tego a nie innego kotla i prosze o uszanowanie tego. Ktos inny moze miec inne kryteria i priorytety. Ja patrzac na moj zakup, choc jeszcze nie "hula', nie sadze abym mial powody do niezadowolenia. Skoro inni ich rowniez nie maja... I dlatego im zaufalem.... :))
Tobie rowniez pozostawiam decyzje, czy zaplacic najwiecej i dolaczyc do grona tych zadowolonych. Spokoj tez ma swoja cene...

nitk
11-08-2013, 14:26
gmaj22 dziękuje :) o coś takiego mi chodziło.Sam mam dylemat :( .

karoka65
11-08-2013, 14:55
Witam Panowie.
No dość laby :( trza się brać do roboty.
Co do Skama standardowo tak samo trzeba zamówić lewy czy prawy.
Ten co kolega Gmaj widział u mnie jest troszkę inny, jarek dostarcza mi obustronne, wyposażone w kapilary pod standardowe sterowniki a także z grubszą kapilarą pod czujnik temp. z Bruli a także kieszenią na Bruli za zasobnikiem tak jak jest to w RBR.
To tak dla wyjaśnienia.

karoka65
11-08-2013, 15:03
Chciałem przeprosić za małe opóźnienie w dostawie zamówionych kociołków które miały być dostarczone w piątek.
Kurierzy dali ciała i wyjechały dopiero w piątek, dostawa przesunie się na poniedziałek.
Przepraszam że z forum i za opóźnienie, wróciłem przed chwilą.

Delphion1
11-08-2013, 18:24
witam tam tez napisałem ..zarejestrowałem się na szybko ..chce kupić piec przed zima i tyle.Kupić, włączyć, zapomnieć.A na esterowniku właśnie,czemu od razu post się nie wyświetla???

Nie bedę na mawiał do żadnego pieca tylko powiem,że sam zastanawiałem się nad ogniwem lub rbr.Dylemat 10 czy 11 hmm...
Usiadłem na spokojnie i porównałem.Dla mnie wygoda czyszczenia a zwłaszcza rok gwarancji więcej zdecydowały i warto było dopłacić za obecne zadowolenie.
Wystarczy poczytać wątek i znaleść jednego niezadowolonego klienta(powodzenia) a to samo przez siebie tłumaczy.
Przekopałem cały watek ,potem pojechałem zobaczyć piec (jednak niedowiarek jestem)i zrezygnowałem oraz straciłem cześć zaliczki na piec zamówiony wczesniej.Wcale mi nie szkoda tej kasy bo wiem ,że wybrałem właściwie.Kupiłem ,zasypałem,ustawiłem i zapomnniałem do następnego zasypu.Ja po prostu nie wiem ,że mam piec węglowy! Do niezdecydowanych:Pojedździe do kogoś kto ma RBR i z nim pogadajcie oraz zobaczcie piec a potem zdecydujcie czy Wam odpowiada czy nie?
Poza tym chłopaki Grzesiek(minertu) i Wiesiek(karoka) oferuja pomoc 24/7 gdzie cos podobnego znajdziecie?
No i pomoc forumowiczów:) Nie bede wszystkich wymieniał bo dnia by brakło :)
Z pomocy Zbyszka czesto korzystałem i za to mu tutaj dziekuję.
To tyle pozdrawiam a decyzję trzeba samemu podjąć bo to Wasza kasa!

Delphion1
11-08-2013, 19:00
Grzesiek a jak jest z paleniem miałem w zimie,ja kupiłem już 3tmiału i 1,5t grochu i jestem ciekaw jak to będzie ,chciałbym palić miałem ale groszek też kupiłem w razie czego...

Tadziu nie wiem jaką masz chatkę ale na moje 100m2 2t powinny starczyć.W zeszłym sezonie (był to pierwszy sezon i wygrzewanie podłogi)spaliłem 1,5 t.a temp. oscylowała w granicach 18 st.Teraz to nie wchodzi w rachubę i minimum to 21/22 więc i spalanie pójdzie w górę.Podzielę się spostrzeżeniami podczas sezonu grzewczego.Ja nie mam jeszcze nic zapsu na zimę ;( ale do kopalni 3km więc się nie martwię :)

zbigmaz01
11-08-2013, 19:12
Z pomocy Zbyszka czesto korzystałem i za to mu tutaj dziekuję.
...

Nie ma za co dziękować, zapytanie nic nie kosztuje a odpowiedź tym bardziej. Co wiem to powiem i to nie wybranym a wszystkim którzy są zainteresowani.
Wielu pytało, paru oglądało a decyzję sami podejmują.
Nie zawsze jestem dostępny ale zapytanie nie zostanie bez odpowiedzi.

Pytanie, oglądanie zdjęć na forum i czytanie to początek wyboru i po zrobieniu jakiegoś swojego rankingu powinno się to zobaczyć, dotknąć i popytać użytkowników aby mieć porównanie. Moim zdaniem takie właśnie rozmowy dają największe wiadomości dla kupującego.
Nie wszystko ludzie piszą, nie wszystko ludzie na forum pokażą a taka wizyta zawsze pokaże co jest co a własne oko zobaczy, ucho usłyszy a umysł przetrawi i na koniec będzie wiadomo za co się płaci.
Nie bójcie się oglądać, wiele pomogą minertu i karoka jeżeli chcecie zobaczyć kociołek w swoich okolicach to podpowiedzą gdzie wcześniej pytając właściciela.
Nie bójcie się sami wprosić, właściciele tych kotłów to jak widać z natury usłużni i spokojni ludzie :P

marek43
11-08-2013, 22:13
Do mnie zawsze możecie podesłać potencjalnego klienta jest czym się chwalić

edgar184
12-08-2013, 06:01
Zbigmaz01 dasz jakąś relację z palenia węglem z bartexu?? Czy jeszcze nim nie paliłeś?

zbigmaz01
12-08-2013, 14:15
Zbigmaz01 dasz jakąś relację z palenia węglem z bartexu?? Czy jeszcze nim nie paliłeś?
Nie wiem czy coś nie poknociłem bo mi dziwne liczby wyszły.
Spalało się dobrze,czuć że ma trochę mocy, popiołu mało (5-7% wagowo) ale mnie zaniepokoiło podawanie. Wyszło mi że podajnik podaje mi 0,4kg na min. Muszę to jeszcze raz sprawdzić. Do tej pory wychodziło mi 0,34kh/min.
Jestem zadowolony bo jest to lepszy groszek niż to co u miejscowych handlowcy. Za Pieklorza od dystrybutora z kopalni musiałbym zapłacić trochę więcej a transport byłby do mnie i rozładunek ręczny, auto nie ma ani rampy anii hds. Po mocy widzę że nie jest źle ale na to co deklarują to troszeczkę za mało. Wesołej jeszcze nie ruszyłem.

lestek27
12-08-2013, 17:36
Czy ktoś może wie jaki pobór prądu podczas rozruchu powinna mieć dmuchawa WPA 07 ?

Delphion1
12-08-2013, 17:45
Czy ktoś może wie jaki pobór prądu podczas rozruchu powinna mieć dmuchawa WPA 07 ?
Jeśli masz problem z dmuchawa to przecież jest na gwarancji i po co tu grzebać?
Zapytaj sprzedawcę co i jak załatwić aby szybko problem znikł.
Szkoda,że nie ma Twojego sterownika bo wtedy moglibyśmy cos podejrzeć i poradzić a tak to "wróżenie z fusów".
Skontaktuj się ze sprzedawcą i zareklamuj wadliwy element i tyle mogę doradzić.

lestek27
12-08-2013, 17:47
Już się skontaktowałem i wszystko jest załatwione. Z ciekawości pytam. Cóż w tym złego że chcę się dowiedzieć czegoś więcej niż wiem do tej pory. Człowiek uczy się całe życie.

edgar184
12-08-2013, 19:29
Nie wiem czy coś nie poknociłem bo mi dziwne liczby wyszły.
Spalało się dobrze,czuć że ma trochę mocy, popiołu mało (5-7% wagowo) ale mnie zaniepokoiło podawanie. Wyszło mi że podajnik podaje mi 0,4kg na min. Muszę to jeszcze raz sprawdzić. Do tej pory wychodziło mi 0,34kh/min.
Jestem zadowolony bo jest to lepszy groszek niż to co u miejscowych handlowcy. Za Pieklorza od dystrybutora z kopalni musiałbym zapłacić trochę więcej a transport byłby do mnie i rozładunek ręczny, auto nie ma ani rampy anii hds. Po mocy widzę że nie jest źle ale na to co deklarują to troszeczkę za mało. Wesołej jeszcze nie ruszyłem.

Dzięki :).

tadek w
12-08-2013, 20:09
Tadziu nie wiem jaką masz chatkę ale na moje 100m2 2t powinny starczyć.W zeszłym sezonie (był to pierwszy sezon i wygrzewanie podłogi)spaliłem 1,5 t.a temp. oscylowała w granicach 18 st.Teraz to nie wchodzi w rachubę i minimum to 21/22 więc i spalanie pójdzie w górę.Podzielę się spostrzeżeniami podczas sezonu grzewczego.Ja nie mam jeszcze nic zapsu na zimę ;( ale do kopalni 3km więc się nie martwię :)

Kurna piszesz 2t hmmm......Grzesiek jak mi starczy to co kupiłem to już byłbym hepi:) ja mam 130m2 stary domek ale wyremontowany ,jeśli moje maleństwo bedzie spisywało sie jak do tej pory latem to do szczęscia bedzie brakowalo mi tylko zimnego browara:)nie musi byc taniej jak poprzedniej zimy ale żebym nie latał co 4h do pieca I tu uklon do WIESKA bo on mi obiecał lenistwo w czasie zimy:rolleyes: a najgorsze z tego że ja mu wierze'' niestety''

lestek27
12-08-2013, 20:23
Mi również Mr. Wiesław obiecał lenistwo a zaglądać do pieca trzeba było jeszcze częściej bo wynalazek garażowy był niesamowity.
Teraz niech się to wszystko już wreszcie unormuje, wrzucę na luz bo już trochę opału mam otworzę browarka i spokojnie zerknę co tam ciekawego w kociołku.:)
Rozmarzyłem się ale oby tak było bo aż się czasem nie chce wierzyć że może tak być przy kociołku na wungiel.

5iatka
12-08-2013, 20:31
też się przekonam zapewne niebawem jaka to ( mam nadzieje ) nuda z takim 'nudziarzem' w piwnicy.
Póki co jednak organizować paliwo na zimę trzeba, bo jak nie to z paliwem na plecach dookoła chałupy w trybie 'ciepło' biegać należy :)

jachu771
12-08-2013, 20:37
Również mi się marzy lenistwo w zimie, bo dotychczas to było codzienne rozpalanie w miałowcu. Tylko na moje 210 m2 trudno zdecydować czy to ma być RBR, a jak już to 11 czy 17kW.

minertu
12-08-2013, 20:40
Mi również Mr. Wiesław obiecał lenistwo a zaglądać do pieca trzeba było jeszcze częściej bo wynalazek garażowy był niesamowity.
Teraz niech się to wszystko już wreszcie unormuje, wrzucę na luz bo już trochę opału mam otworzę browarka i spokojnie zerknę co tam ciekawego w kociołku.:)
Rozmarzyłem się ale oby tak było bo aż się czasem nie chce wierzyć że może tak być przy kociołku na wungiel.Nie jesteście jedyni ,którym to obiecaliśmy.Jednak nie do końca tak jest bo to piwo tez przy nim trzeba wypić :)
Teraz na poważnie.Przy każdym kotle trzeba coś porobić choćby tylko zasypać i popiół wybrać.

minertu
12-08-2013, 20:40
Również mi się marzy lenistwo w zimie, bo dotychczas to było codzienne rozpalanie w miałowcu. Tylko na moje 210 m2 trudno zdecydować czy to ma być RBR, a jak już to 11 czy 17kW.Dalej masz dylemat?

tadek w
12-08-2013, 20:49
No ale ja bym nie zabardzo sie zgodził z tym ,,wynalazkiem garażowym,,za nim kupiłem swoje maleństwo,, przerobilem ,,pare kociołków co prawda tylko zasypowych ale jednak, nawet kumple smiali sie ze mnie że co zima a ja,, nowy,,piec bo nawet używany też kupiłem Powiedziałem sobie że dopuki nie spłace kredytu doputy będe kominował,spłaciłem i sądze po tym co już widze ze warto było czekać na ten ,,wynalazek,,Może masz malego pecha i coś na poczatku nie gra ale tak jak patrze jak u mnie to działa wszystko to wiem że i u ciebie też tak będzie a co do browarka też bym sie napił:cool:

tesel
12-08-2013, 20:50
Nie martwcie się.Nie zanudzicie się.W pierwszym sezonie każdy biega do kotłowni zobaczyć jak się pali,wypić piwko,zapalić papierosa.W drugim sezonie zaczynają się kombinacje.Może coś przerobić,żeby jeszcze mniej palił?Jakieś ulepszenia,uproszczenia,żeby jeszcze mniej się narobić.Trzeci sezon przede mną.;)

jachu771
12-08-2013, 21:03
Tak, mam dylemat, bo myślę, że 11kW jest na pograniczu zapotrzebowania mocy przy solidnych mrozach i nie mam pewności dałby radę, natomiast 17kW pewnie spokojnie by wyrobił tylko co w tzw. okresach przejściowych z temp. plusowymi za oknem?

lestek27
12-08-2013, 21:08
Nie jesteście jedyni ,którym to obiecaliśmy.Jednak nie do końca tak jest bo to piwo tez przy nim trzeba wypić :)
Teraz na poważnie.Przy każdym kotle trzeba coś porobić choćby tylko zasypać i popiół wybrać.

Wiem że coś mimo wszystko trzeba zrobić.
Jestem jednak pewien że w porównaniu do łażenia co chwila to przymknąć to otworzyć itp. to chyba niebo a ziemia.
Dla mnie wyrzucenie popiołu, zasypanie węgla i okresowy przeczyszczenie kociołka to żaden kłopot.
Muszę tylko wykombinowac trochę niższy ten pogrzebacz żeby górne półki wyczyścić i wszystko będzie w najlepszym porządku.:)

lestek27
12-08-2013, 21:13
No ale ja bym nie zabardzo sie zgodził z tym ,,wynalazkiem garażowym,,za nim kupiłem swoje maleństwo,, przerobilem ,,pare kociołków co prawda tylko zasypowych ale jednak, nawet kumple smiali sie ze mnie że co zima a ja,, nowy,,piec bo nawet używany też kupiłem Powiedziałem sobie że dopuki nie spłace kredytu doputy będe kominował,spłaciłem i sądze po tym co już widze ze warto było czekać na ten ,,wynalazek,,Może masz malego pecha i coś na poczatku nie gra ale tak jak patrze jak u mnie to działa wszystko to wiem że i u ciebie też tak będzie a co do browarka też bym sie napił:cool:

Uwierz mi na słowo że nie chciałbyś obsługiwać mojego starego zasypowego.
Jestem przekonany że po tych małych niespodziankach wszystko wróci do normy i będę zadowolony.
Zresztą widziałem jak miesiąc sobie pracuje i bardzo mi się to podobało.

karoka65
12-08-2013, 21:24
Już się skontaktowałem i wszystko jest załatwione. Z ciekawości pytam. Cóż w tym złego że chcę się dowiedzieć czegoś więcej niż wiem do tej pory. Człowiek uczy się całe życie.
Nowa dmuchawka pojechała dzisiaj, jak mówiłem, masz nowy kocioł i nie będziemy się pieprzyć z kondensatorami.

lestek27
12-08-2013, 21:29
Ok. Cierpliwie czekam aż dojedzie i montuję.
A potem kilka zdrowasiek żeby problem się rozwiązał:)
A tak odnośnie mojego pytania. Wiadomo jaki pobór prądu ma ta dmuchawa podczas uruchamiania?
Czy nikt tego nie mierzył?

tadek w
12-08-2013, 21:49
Wiesiek a jak tam czubas odezwal sie do ciebie ,był u mnie oglądał piecyk i mysle że mu sie spodobał

karoka65
12-08-2013, 21:54
Tak, odzywał się, już mocno zainteresowany.
Kociołek widać bardzo mu się spodobał :)

karoka65
12-08-2013, 21:56
Ok. Cierpliwie czekam aż dojedzie i montuję.
A potem kilka zdrowasiek żeby problem się rozwiązał:)

Cztery śrubki.
No chyba nie straszy w Twojej kotłowni :)
Sterownik wyeliminowany.

lestek27
12-08-2013, 22:00
He he. Straszyło dopuki zielonego nie było.
Chociaż z drugiej strony stary też jakoś tak w seledynowy zalatywał:lol2:
W kotłowni szału nie ma ale kociołek luksusów chyba nie potrzebuje?
Przynajmniej nic o tym DTR nie mówi:)

tadek w
12-08-2013, 22:01
Tak, odzywał się, już mocno zainteresowany.
Kociołek widać bardzo mu się spodobał :)

No mi też tak sie zdaje,a co najlepsze to on ma teraz tez z podajnikiem i mówi że porażka Aż mi się mordka uśmiechneła bo przez chwile też taki chciałem kupić i teraz bym robił tak:bash::bash::bash:

karoka65
12-08-2013, 22:02
U mnie też szału niema ale chyba nie o to chodzi jak piszesz :)

lestek27
12-08-2013, 22:05
I tak płytek kilka położyłem żeby mu przyjemniej było.
Jeszcze żaden tak u mnie nie miał.:)
To już ma wypas.

karoka65
12-08-2013, 22:10
Tadeusz jest tu już kilku chłopaków którzy już mieli inne kotły, jakoś dziwnie to samo piszą :)
Ja też jestem użytkownikiem i miałem inny kocioł.
Zanim zacząłem sprzedawać kotły byłem też zwykłym userem forum jak i grzesiek.
Teraz wolę sobie opłacić profil żeby było wiadomo czym się zajmuję bo takie rzeczy się roznoszą i jest to źle widziane przez innych forumowiczów tzn. takie podchody.
Niby doradza a chce zarobić z ukrycia :)
Nie można napisać wszystkiego bo zaraz są domysły i złośliwe posty o reklamie.
Doradził mi to kiedyś jeden stary forumowicz a teraz myślę że też przyjaciel o nicku Bobek_Budowniczy i miał chyba jak zwykle rację :)

tadek w
12-08-2013, 22:32
Bo teraz takie czasy głupie sie porobiły Wiesiu niestety,nie to żebym chcial ci slodzic ale takich jak ty i Grzesiek jest malo bo ludzie uczą że nie warto być uczciwym,choc to forum temu przeczy,ale ogólnie tak jest że jak chcesz być ok to zaraz jakies domysły że chcesz oszukac Niektórzy właśnie wola pójść do sklepu kupić jakiś wynalazek a potem płacz,ale co tam lepiej popłakać niz dać normalnemu człowiekowi zarobić

karoka65
12-08-2013, 22:53
Najlepszą reklamą jest zadowolony klient, to święta prawda.
Co by nie obiecywał to opinię wystawiają użytkownicy.
Z p. Danielem dobrze się wspólpracuje tylko chłopisko zaganiany jak pies teraz ale jak coś trzeba to zawsze się sprawę jakoś załatwi jak jest jakiś mały problem.
Mamy z grześkiem praktycznie wszystkie klamory do kotła ale każdy chomikuje bo jakby coś niespodziewanie trafiło to dobrze mieć :)

tadek w
12-08-2013, 23:09
No w sumie tak musicie mieć wszysko a nuż widelec taki upierdliwiec jak ja zadzwoni i powie p.Wiesku ale mi sie nie pali:(:( a ty juz dwa woreczki groszku do mnie chops :)....i co MOŻNA :):) ale powiem ci jedno, rozwaliłes mnie tym jak w niedziele zadzwoniłem a ty mi ten internet ustawiłeś do dziś mi to moja żonka wypomina.. Wiesiu SZACUN CI ZA TO

75max
13-08-2013, 05:47
Ja też długo szukałem i puki co jestem bardzo zadowolony z mojego reaktora już coraz mniej mnie korci żeby zaglądać do niego tylko na telefonie sprawdzam co tam widać na wykresach ale poczekajmy do mrozów zobaczymy co to maleństwo potrafi. Co do pomocy przy ustawieniach no to Grzesiu i pan Wiesiek są bezkonkurencyjni wśród sprzedawców takiej pomocy po zakupie nie uzyskacie nigdzie w żadnym sklepie przy żadnym towarze z takimi ludźmi to aż się chce współpracować a mam do czynienia z wieloma domokrążcami (przedstawicielami handlowymi) którzy sprzedają coś o czym nie mają do końca pojęcia. Wielkie ukłony dla tych panów i wielki szacun. :yes:

tak na marginesie
Mam zamiar zakupić taki sprzęcik do mojego reaktora czy podoła z akumulatorem 120AH http://allegro.pl/fabrycznie-nowy-inwerter-orvaldi-inv12-500w-gwa-i3467838198.html

karoka65
13-08-2013, 08:00
75max właśnie takiego używam już 6-ty rok.
Na Aku 115Ah w okresie zimowym podtrzymywał pracę kociołka prawie 8 godzin, latem nie sprawdzałem ale zapewne wyjdzie to dużo dłużej.

lestek27
13-08-2013, 08:46
Fajna sprawa taki sprzęcik tylko trochę kosztowna.
W niektórych okresach na pewno się przydaje chociaż bywały już w naszym pięknym kraju sytuacje kiedy prądu ludzie nie mieli nawet ok. 2 tygodnie i wtedy już nawet takie cudo nie pomoże.

minertu
13-08-2013, 08:46
Dobra Panowie szanowni klienci i użytkownicy swoich reaktorów już tak nie słodźcie bo jeszcze nowi pomyślą,że to wszystko ustawione.:wiggle:
Tak jak Wiesiek pisze najlepszą reklama jesteście Wy czyli zadowoleni użytkownicy.Cóż więcej chcieć?A Pan Daniel jak zwykle zagoniony bo inaczej być nie może,na życie trzeba zapieprzać :)

lestek27
13-08-2013, 08:49
Wiadomo już coś kiedy może pojawić się opcja uruchamiania pompy CO w lecie np. raz w tygodniu na 1 minutkę?

5iatka
13-08-2013, 09:11
Zimy jednej znajomi z wioski obok nie mieli prądu przez ponad miesiąc.tylko grawitacja albo agregacik, ale nie powiem zima jakby częściej przeskoki z brakiem prądu, więc taki ups jest potrzebny

75max
13-08-2013, 09:22
Jeszcze nasuwa mi się jedna myśl to że na najtańszym agregacie piecyk nie pójdzie to wiem ale teraz pytanie czy jak zasilę takiego ups-a z takiego agregatu zrobionego gdzieś w chinach na łajbie to czy ten ups będzie działał

karoka65
13-08-2013, 09:26
Myślę że tak.
W sumie to na czarną godzinę nawet mam 6m kable rozruchowe i w razie "W" miałem pomysł że gdyby zabrakło aku to kable do auta na wolnych obrotach i heja :)
Trzeba będzie to kiedyś sprawdzić.

75max
13-08-2013, 09:42
Myślę że tak.
W sumie to na czarną godzinę nawet mam 6m kable rozruchowe i w razie "W" miałem pomysł że gdyby zabrakło aku to kable do auta na wolnych obrotach i heja :)
Trzeba będzie to kiedyś sprawdzić.

Tylko czy można tak podłączyć równolegle zasilanie z auta z zasilaniem z UPS czy tu się nic nie namiesza

karoka65
13-08-2013, 09:54
Myślałem o podłączeniu akumulatora UPSa kablami z autem a UPS normalnie ze swoim akumulatorem.
Przydałby się kolega Mylas albo Adam moją pojęcie o elektryce.

karoka65
13-08-2013, 09:55
Może prościej, akumulator UPSa byłby doładowywany alternatorem z samochodu ale to moje gdybanie :)

75max
13-08-2013, 10:24
UPS zamówiłem przyjdzie będziemy testować akumulator mam 120AH w Mercedesie 124 dawał radę silnikowi 2,5D może i reaktor pociągnie

nitk
13-08-2013, 11:56
witam troszkę czytałem o rbr i jak się sprawdza ta komora ceramiczna w piecach?Z tego co widzę nie jest zbyt popularna i w sumie jaki cel ma?

zbigmaz01
13-08-2013, 13:36
Jeszcze nasuwa mi się jedna myśl to że na najtańszym agregacie piecyk nie pójdzie to wiem ale teraz pytanie czy jak zasilę takiego ups-a z takiego agregatu zrobionego gdzieś w chinach na łajbie to czy ten ups będzie działałCoś takiego nie będzie dobrze, inwertrer i UPS przy zasilaniu 220 przepuszczają ten prąd taki jaki wchodzi. Wyjściem jest z agregatu ładować aku i dopiero to aku pod inwerter albo UPS. Ma byś normalna sinusoida a nie korygowana. Na korygowanej kocioł nie ruszy. Trzeba by tyko aby agregat miał też 12V.


PS

Też mam taki inwerter :P

wuwok
13-08-2013, 17:27
pomylka...

karoka65
13-08-2013, 20:19
Adaś a co myślisz o moich fantazjach o doładowaniu na bieżąco aku UPSa alternatorem z samochodu ?

Saper1982
13-08-2013, 20:47
Witam serdeczeni,

Panowie mam ogromną prośbę , pomóżcie mi dobrać moc pieca . Muszę jutro złożyć zamówienie na piec rbr ekouniwersal i nie wiej jaką moc wybrać .

Mama domek 140 m2 , będzie ocieplony styropianem 15 cm. Poddasze 18 cm + 5 cm w stelarzu . Oprócz grzejników mam 60 m2 podłogówki . Uważam że powinienem zamówić 17 kW ale mój hydraulik twierdzi że kategorycznie to za mało i musi być 23 kw .

Jakie jest Wasze zdanie.?

Z góry dziękuje za pomoc .

janklos12
13-08-2013, 20:50
11kw

karoka65
13-08-2013, 20:53
11-tka będzie się jeszcze opierdzielać i to mocno.

karoka65
13-08-2013, 21:01
Aha, Saper1982 zmień jeszcze szybko hydraulika zanim ci bigosu nawarzy :)

Piotrek42
13-08-2013, 21:04
11 i jak mówi Karoka. Pilnie zmienić instalatora!!!

Saper1982
13-08-2013, 21:05
karoka65 mógłbym się jutro z Tobą skontaktować w sprawie tego pieca . Pracuję w Brzegu i nie ukrywam że chciałbym zamówić ten piec u Was w sklepie . Mogę prosić o jakieś namiary ?

Piotrek42
13-08-2013, 21:07
Przed rozpoczęciem prac, wymuś na instalatorze Dokładny schemat instalacji co+cwu !!! i wrzuć na forum i zobaczy co on Ci szykuje:)

minertu
13-08-2013, 21:09
Jak by był mniejszy RBR to polecił bym mniejszy a tak tylko 11kW.
Jak koledzy piszą uświadom przynajmniej instalatora,ze więcej nie potrzebujesz no chyba,że z sąsiadem.

karoka65
13-08-2013, 21:12
karoka65 mógłbym się jutro z Tobą skontaktować w sprawie tego pieca . Pracuję w Brzegu i nie ukrywam że chciałbym zamówić ten piec u Was w sklepie . Mogę prosić o jakieś namiary ?
No chłopie to czego nie mówisz od razu żeś ziomek :)
Do Starego Grodkowa masz rzut beretem :)
Kolega Gmaj jest z Karłowic też nie dawno brał, był z żonką u mnie.
Zobaczysz ile ja grzeję taką 11-tką :)
Jak będziesz potrzebował to instalatora z jajami też ci podeślę, trochę zarobieni ostatnio ale jak trza to sie zrobi, hehe

karoka65
13-08-2013, 21:19
Jak by był mniejszy RBR to polecił bym mniejszy a tak tylko 11kW.
Jak koledzy piszą uświadom przynajmniej instalatora,ze więcej nie potrzebujesz no chyba,że z sąsiadem.
Przydałaby się jeszcze taka 6-teczka :)

minertu
13-08-2013, 21:22
Przydałaby się jeszcze taka 6-teczka :)No tak ale co z palnikiem?

Piotrek42
13-08-2013, 21:23
Przydałaby się jeszcze taka 6-teczka :)

NIe przesadzaj :) jeszcze trochę to jak Arturo czajnikiem będziesz chciał sie ogrzać :D :P

karoka65
13-08-2013, 21:24
I tu jest problem :(

karoka65
13-08-2013, 21:25
NIe przesadzaj :) jeszcze trochę to jak Arturo czajnikiem będziesz chciał sie ogrzać :D :P
Hehe, nie wywołuj wilka z lasu bo przyjdzie znowu kazania prawić jacy z Nas zacofańcy :)

minertu
13-08-2013, 21:26
NIe przesadzaj :) jeszcze trochę to jak Arturo czajnikiem będziesz chciał sie ogrzać :D :PI możesz mieć po części rację :)

minertu
13-08-2013, 21:29
I tu jest problem :(Nie do końca bo można by zamiast wunglem pelletem go opalić,wtedy nie ma problemu z palnikiem :)

tesel
13-08-2013, 21:29
6-teczkę to ja bym wziął.Za parę...paręnaście lat.:yes:

karoka65
13-08-2013, 21:32
Może w końcu znajdzie się taki mądry człek co taki palniczek zaprojektuje i będzie do tego w pełni sterowalny.

tesel
13-08-2013, 21:35
Liczę na Grześka.Chociaż nie należy nie doceniać Rajmunda.Ale Rajmek specjalizuje się chyba w większych palnikach.

minertu
13-08-2013, 21:39
Liczę na Grześka.Chociaż nie należy nie doceniać Rajmunda.Ale Rajmek specjalizuje się chyba w większych palnikach.
Taki palniczek ma ZĘBIEC ale max do groszku 20mm i jest stalowy.

Piotrek42
13-08-2013, 21:42
Taki palniczek ma ZĘBIEC ale max do groszku 20mm i jest stalowy.

Może wracają do najlepszych lat??? to taka porzadna firma była ...dopóki nie poszła w markety...

mirek.cieply
13-08-2013, 21:44
Panowie mam dylemat mam rbr 23 z palnikiem nacinanym a nie jak jest w instrukcji nawiercanym paliłem zeszłą zimę i wypaliłem 5 .5ton na 220 m2 piec oddalony o około 25m od domu25-26 st.Celsjusza teraz nie pale bo mam solary , trochę dużo było spieków i popiołu spalanie za duże jak tu czytam na forum o ilościach spalonego węgla,tak mi się wydaje i ale tak to wszystko ok oprócz tego że jak zwykle skąpstwo dało o sobie znaki kupiłem eko szajs z kamieniem i może za małą kalorycznością w stosunku do obiecanek dostawcy i parę zawleczek mi poszło eksperymentowałem na różnych dostawcach lecz znalazłem dobry eko ale także miał piec ustawiony na grupowe pali się dobrze ale czy nie lepiej będzie jak p.Daniel zaspawa mi te nacięcia i nawierci otwory czy ktoś to robi,l na tym forum i czy się poprawiło i spalanie i kultura pracy pieca z góry dziękuje za odpowiedz

tesel
13-08-2013, 21:44
Na pewno Dałbyś radę zrobić taki żeliwny.Zmniejszyłeś potwora to co to dla Ciebie zrobić karzełka.:D

minertu
13-08-2013, 21:44
Może wracają do najlepszych lat??? to taka porzadna firma była ...dopóki nie poszła w markety...No tak weszli w markety i się zaczęło a nie potrzebnie.Przed kotłem z podajnikiem miałem zębca zasypowego z 10 letnia gwarancją.7 lat mi służył i po wymianie sprzedałem go jeszcze za rozsądne pieniądze w stanie dobrym.

minertu
13-08-2013, 21:46
Panowie mam dylemat mam rbr 23 z palnikiem nacinanym a nie jak jest w instrukcji nawiercanym paliłem zeszłą zimę i wypaliłem 5 ton na 220 m2 piec oddalony o około 25m od domu trochę było spieków ale tak to wszystko ok piec ustawiony na grupowe ale

Kotły 23 i 35kW maja większe palniki i są nacinane.Wiercone są tylko małe ekoenergie.

karoka65
13-08-2013, 21:47
mirku, masz dość daleko ten kociołek a nie wiem jak położyłeś rury, zawsze masz dużo większe straty na samym przesyle.

minertu
13-08-2013, 21:47
No nic,bawcie się dobrze.Ja zmykam pofedrować trochę bo zima za plecami :)

tesel
13-08-2013, 21:49
No nic,bawcie się dobrze.Ja zmykam pofedrować trochę bo zima za plecami :)
Leć.Może węgiel będzie tańszy.

mirek.cieply
13-08-2013, 22:05
czyli nie zmieni się nic w spalaniu i poprawnej pracy po zmianie nacięć na otwory

Piotrek42
13-08-2013, 22:07
czyli nie zmieni się nic w spalaniu i poprawnej pracy po zmianie nacięć na otwory

Mirek.... a czy to nie był przypadkiem twój pierwszy sezon palenia w domu i wygrzewania chałupy??

karoka65
13-08-2013, 22:14
Dziękujemy Sławku za opinię może uda nam się chłopaka odratować :)

mirek.cieply
13-08-2013, 22:17
rury są w 200 setce od kanalizacji ocieplone podwójnie pianką i 130 pod ziemią zimą nie było wiekszego śladu na śniegu od temperatury a piec chodził na ustawieniach 8-12kw na tym piecu to był pierwszy sezon ale wcześniej paliłem śmieciuchem i był w domu a nie w obecnie oddalonej kotłowni

Piotrek42
13-08-2013, 22:25
rury są w 200 setce od kanalizacji ocieplone podwójnie pianką i 130 pod ziemią zimą nie było wiekszego śladu na śniegu od temperatury a piec chodził na ustawieniach 8-12kw na tym piecu to był pierwszy sezon ale wcześniej paliłem śmieciuchem

8-10% mam strat na 20m ( u ojca w domu również jest kotłownia poza domem) też jest izolacja tz rura w rurze i ocieplone to wszystko jest pianką, przypomnij parametry w domu + ocieplenie temp wew i jaki opał to bedzie sie można do czegoś odniesć.

mirek.cieply
13-08-2013, 22:52
okna drewniane stare ale dobre mury ok 45cm ale dobrze nie ocieplone ,opał różny pierwsze 3 tony szajs ale się palił choć kaloryczność dostawca podawał ok 25 w domu temp.25-26 stopni śmieciuchem w poprzednim sezonie spaliłem ok 5 ton

Piotrek42
13-08-2013, 22:57
okna drewniane stare ale dobre mury ok 45cm ale dobrze nie ocieplone ,opał różny pierwsze 3 tony szajs ale się palił choć kaloryczność dostawca podawał ok 25 w domu temp.25-26 stopni

No to masz swoje 5 T :) 8-10% na przesyle, + kiepskie okna + mury (45cm ale pewnie bez styro?) a jak strop? + kiepski opał ,,a jak z poborem cwu? zdejmij temp o 2-3 st masz 500-1000kg/sezon

mirek.cieply
13-08-2013, 23:15
czyli wszystko w porządku

5iatka
14-08-2013, 06:09
No tak weszli w markety i się zaczęło a nie potrzebnie.Przed kotłem z podajnikiem miałem zębca zasypowego z 10 letnia gwarancją.7 lat mi służył i po wymianie sprzedałem go jeszcze za rozsądne pieniądze w stanie dobrym.

Mam takiego 'zębacza' właśnie do sprzedania. Rok produkcji 2004 pewnie gdzieś 2 2005 zamontowany i jak go oglądam, to nic mu nie dolega. W zasadzie stan bdb. Czyli faktycznie wtedy robili dobrze.

Alina&Mariusz
14-08-2013, 06:51
Saper szybciutko zmieniaj instalatora, bo będziesz płakać. Ja mam 17-kę na 320 m2, a pierwszy instalator z jakim były rozmowy to tylko 35kW widział na taki metraż.

karoka65
14-08-2013, 07:16
Mam takiego 'zębacza' właśnie do sprzedania. Rok produkcji 2004 pewnie gdzieś 2 2005 zamontowany i jak go oglądam, to nic mu nie dolega. W zasadzie stan bdb. Czyli faktycznie wtedy robili dobrze.
Wystaw na Tablica.pl i ktoś go wciągnie :)

5iatka
14-08-2013, 09:16
Wystaw na Tablica.pl i ktoś go wciągnie :)

Jest już na allegro, ale spróbuję z tablica - dzięki.

karoka65
14-08-2013, 10:54
Mój stary pleszewiak był na tablicy 20 minut :)
Kolega golfir z forum eSterownik z tablicy popchał dość szybko starego tłoka który ogrzewał domek ojca, obecnie będą montować też RBRka.

golfir
14-08-2013, 11:16
Mój stary pleszewiak był na tablicy 20 minut :)
Kolega golfir z forum eSterownik z tablicy popchał dość szybko starego tłoka który ogrzewał domek ojca, obecnie będą montować też RBRka.

dokładnie jak Wiesiu napisał na tablicy kocioł w rozsądnych pieniadzach powinien sie szybko sprzedać a ja na dniach montuje "rabarbara" mam nadzieje że wszystko pójdzie gładko i bez problemów:) oczywiscie wrazenia z uzytkowania opisze pzdr

karoka65
14-08-2013, 11:25
O wilku mowa :)
Witamy i myślę że zagościsz na stałe.
Jak na razie panuje tu miła przyjacielska atmosfera, bez chamstwa i złośliwości, myślę że ci się spodoba i tak będzie nadal.
Fajne chłopaki, zawsze jak trzeba coś dopowiedzą.

lestek27
14-08-2013, 17:42
Dmuchawka zamontowana.
Kociołek już pracuje. Zobaczymy jak będzie:)

minertu
14-08-2013, 18:54
Dmuchawka zamontowana.
Kociołek już pracuje. Zobaczymy jak będzie:)A jak ma być?

lestek27
14-08-2013, 19:19
Poprzedniej dmuchawie nie chciało się dmuchać:)
Zobaczymy czy ta jest bardziej pracowita.

Novy!
14-08-2013, 19:27
okna drewniane stare ale dobre mury ok 45cm ale dobrze nie ocieplone ,opał różny pierwsze 3 tony szajs ale się palił choć kaloryczność dostawca podawał ok 25 w domu temp.25-26 stopni śmieciuchem w poprzednim sezonie spaliłem ok 5 ton

Ostatnie dwa lata opalałem budynek wolnostojący ok 120m2 (140m2 ma z pomieszczeniem które wówczas nie było ogrzewane -no może czasowo) ogrzewane kotłem marki Ogniwo OEP 25kW. Jasne kocioł przewymiarowany.Ja wiem jedno,ledwo zipał.Taka konstrukcja wymiennika ciepła jak w tym kotle nie dostarczała "zjawiska" odstawiania się kotła na jakiś zbytnio długi czas-takie zjawisko powinno wystąpić.Spaliłem 4 tony węgla kamiennego (dobrej jakości) i 2,5 tony czeskiego eko. Za wyjątkiem potężnych ilości sadzy bez względu na prowadzenie kotła,bo wielu poważnych "graczy" próbowało go ustawić,przewymiarowania nie dało się dostrzec.Kocioł rozgrzewał się jak stara k...wa i nic więcej.Przy dużo większych gabarytach niz RBR 11kW miał "w sobie" 10l wody mniej....
Moje zdanie jest takie,liczy się konstrukcja kotła,jeśli wymiennik i cały kocioł ma logiczną i poprawna budowę to i z przewymiarowaniem można sobie poradzić .
I na koniec jedno zdanie.
Ocieplony na maxa budynek ogrzeje każdy kocioł ,nawet produkcji garażowej(przy całkiem niewielkim spalaniu)-zabawa zaczyna się wtedy gdy budynek jet nieocieplony i kocioł ma co robić,a wtedy to jak jest zbudowany ma kolosalne znaczenie.

gmaj22
14-08-2013, 21:29
Dziękujemy Sławku za opinię może uda nam się chłopaka odratować :)

Moze i z moja pomoca sie uda... :) Jak juz koledzy wspomnieli, 11 kW przy tak ocieplonym domku to az zanadto. Prosze pamietac, ze ogrzac dom to nie sztuka...sztuka jest zatrzymac w domu cieplo. I jesli masz dobrze ocieplony dom, w miare nowoczesne okna (nie znaczy, ze super szczelne) i nie masz mechanicznej wentylacji z 10krotna wymiana powietrza na godzine :)), do podtrzymania temperatury w domu nie bedzie potrzebne wiecej niz 3-4 kW. Mam nawet wiekszy gabarytowo dom, skromniej ocieplony i nawet przez mysl mi nie przeszlo, ze 11 kW moze byc za malo. Juz odezwal sie Piotrek42, ktory 17 kW ogrzewa 320 m2, moze za chwile dolaczy Zbigmaz ogrzewajacy podobny dom tez 17stka. Jesli i on Cie nie przekona...to przynajmniej nie daj sie przekonac instalatorowi, ktory zaproponowal Ci 'co najmniej" 23 kW.

A Saper moze wpasc do Karlowic, wprawdzie kociol jeszcze nie podlaczony, ale przynajmniej zorientuje sie, co chce nim ogrzac :)

karoka65
14-08-2013, 21:49
Ma praktycznie tyle do grzania co ja z tym że z trzy razy lepszym ociepleniem i moja chałpa za cesarza Wilhelma chyba budowana :)

zbigmaz01
14-08-2013, 21:54
Moze i z moja pomoca sie uda... :) Jak juz koledzy wspomnieli, 11 kW przy tak ocieplonym domku to az zanadto. Prosze pamietac, ze ogrzac dom to nie sztuka...sztuka jest zatrzymac w domu cieplo. I jesli masz dobrze ocieplony dom, w miare nowoczesne okna (nie znaczy, ze super szczelne) i nie masz mechanicznej wentylacji z 10krotna wymiana powietrza na godzine :)), do podtrzymania temperatury w domu nie bedzie potrzebne wiecej niz 3-4 kW. Mam nawet wiekszy gabarytowo dom, skromniej ocieplony i nawet przez mysl mi nie przeszlo, ze 11 kW moze byc za malo. Juz odezwal sie Piotrek42, ktory 17 kW ogrzewa 320 m2, moze za chwile dolaczy Zbigmaz ogrzewajacy podobny dom tez 17stka. Jesli i on Cie nie przekona...to przynajmniej nie daj sie przekonac instalatorowi, ktory zaproponowal Ci 'co najmniej" 23 kW.

A Saper moze wpasc do Karlowic, wprawdzie kociol jeszcze nie podlaczony, ale przynajmniej zorientuje sie, co chce nim ogrzac :)Ja napiszę tylko tyle że następny jaki bym kupił to 11kW a jak poczyta moje posty to zrozumie dlaczego. Wiem co mam i wiem co chcę aby sprawiało mi przyjemność, wygodę, i co najważniejsze spokojną głowę ;P

karoka65
14-08-2013, 21:57
Nie gadaj że na początku trochę pietra nie miałeś :)
Ja też, hehe

lestek27
14-08-2013, 22:13
Każdy kto podejmuje decyzję na podstawie tego co przeczytał na forum i ewentualnie usłyszał przez telefon od obcej osoby ma trochę pietra.
Ja bardzo często się zastanawiam jak to będzie wyglądać w zimie ale przekonam się dopiero jak się ta zima zacznie. do tej pory trochę strachu będzie.
Po pierwszym sezonie będę już wiedział co potrafi naprawdę kociołek i czy nie mam się czego obawiać.

gmaj22
14-08-2013, 22:25
Panowie, wystarczy porownac pojemnosc wodna kotla. Ta 11stka ma potencjal nie mniejszy niz niejedna 16stka czy 17stka. Przeciez jednym z najwazniejszych parametrow do obliczen zapotrzebowania ciepla jest ilosc wody goracej potrzebnej w jednostce czasu. Ale wciaz jest to 74 l goracej wody o temp. powiedzmy 60 stC. Postawmy teraz obok niego 16 kW kociol z zawartoscia 42 l wody o takiej samej temperaturze? Ktory sobie lepiej poradzi? Celowo nie wspominam tu o mocy i czasie potrzebnym do nagrzania takiej ilosci wody, bo chcialem pokazac tylko drzemiacy w tym maluszku potencjal.

karoka65
14-08-2013, 22:26
Spróbuj przekonać człowieka z drugiego końca kraju żeby kupił u Ciebie kocioł o 2 albo 3 razy mniejszej mocy jak proponuje ci lokalny instalator a nawet czasem i trzech i każdy proponuje jeszcze wyżej "dla zapasu" :)
Życzę powodzenia, hehe.
jeśli ktoś nic nie ubarwia z ociepleniem przez fona, poda powierzchnię nie na oko a zada sobie tyle trudu żeby to zmierzyć, odpowie rzetelni na zadawane przez nas pytania to raczej może spać spokojnie.
Jeśli coś kręci to niech ma później do siebie pretensje, chyba jesteśmy już dorośli.
Póki co jeszcze z doborem mocy wtopy nie zaliczyłem, grześ chyba też nie.
Wiem że ludzie są czasem w lekkim szoku ale to ich decyzje i ich pieniądze, jak mają ich za dużo do wydania to są tacy którzy od nich je wyciągną.

minertu
14-08-2013, 22:27
Nie obawiaj się będzie ok :)

minertu
14-08-2013, 22:29
Spróbuj przekonać człowieka z drugiego końca kraju żeby kupił u Ciebie kocioł o 2 albo 3 razy mniejszej mocy jak proponuje ci lokalny instalator a nawet czasem i trzech i każdy proponuje jeszcze wyżej "dla zapasu" :)
Życzę powodzenia, hehe.
jeśli ktoś nic nie ubarwia z ociepleniem przez fona, poda powierzchnię nie na oko a zada sobie tyle trudu żeby to zmierzyć, odpowie rzetelni na zadawane przez nas pytania to raczej może spać spokojnie.
Jeśli coś kręci to niech ma później do siebie pretensje, chyba jesteśmy już dorośli.
Póki co jeszcze z doborem mocy wtopy nie zaliczyłem, grześ chyba też nie.
Wiem że ludzie są czasem w lekkim szoku ale to ich decyzje i ich pieniądze, jak mają ich za dużo do wydania to są tacy którzy od nich je wyciągną.

Racja. No ja do tej pory jeszcze się nie pomyliłem.

lestek27
14-08-2013, 22:36
Zanim "znalazłem" instalatora zacząłem czytać forum.
Nie miałem żadnego który proponował cokolwiek to może dlatego było mi łatwiej.
Ale dziś trudno zaufać komuś kogo się nie zna. Na każdym kroku sprzedawcy tylko czekają na "wypiętego" klienta żeby go wyd.......
A instalator polecony przez Mr. Wiesława to zawodowiec.

karoka65
14-08-2013, 22:43
Sławek zna sterownik a co najważniejsze zna się na robocie.
Instalator młodszego pokolenie i chciał się nauczyć, wszedł w XXI-wiek, większość pozostała w XX-tym i za Boga nie idzie ich stamtąd wyciągnąć niestety.

lestek27
14-08-2013, 22:50
Nic dodać nic ująć.
I tym sposobem dostałem w pakiecie kociołek wraz osobą do właściwego montaż.
To się nazywa fachowość.

0degree
14-08-2013, 23:32
Ale słodzicie ;)

taival
15-08-2013, 00:16
Witam Wszystkich.

Właśnie dzięki lekturze forum a bezpośrednio dzięki Panu Wieśkowi zostałem posiadaczem RBR 11 kW z wkładem ceramicznym. Jak tylko mój instalator wróci z "exportu" zajmiemy się podłączaniem. Mój domek to ok. 150 m2 36 cm pustak „żużel” + 10 cm styropianu. Dach docieplony 25 cm wełny. Jeszcze przed zakupem kilku lokalnych instalatorów stwierdziło, że to nie może działać ;) jednak bardziej ufam Waszym opiniom niż ich.

Pozdrawiam Łukasz

zbigmaz01
15-08-2013, 07:13
Nie gadaj że na początku trochę pietra nie miałeś :)
Ja też, heheJeżeli to była odpowiedź dla mnie to miałem pietra :)
Co tu dużo pisać, nigdy nie paliłem węglem, na oczy nie widziałem kotła z podajnikiem i w prawie trzy tygodnie szukania kotła co można się nauczyć? Więcej szukałem kotła a nie czytałem jak się w nim pali.
Po zainstalowaniu i pierwszym rozpaleniu jak zobaczyłem jak temp. wzrasta to już wiedziałem że kocioł da radę ale jak zawsze dopóki nie przeszedł pierwszych dużych mrozów miałem taką trochę rezerwę. Jak się na tym nie znałem, nigdy nie paliłem to co się dziwić?
Do tego doszły jakieś tam sterowniki o których też nic człowiek nie wiedział a tym bardziej jak je ustawić.
Skoro taki laik w paleniu jak ja tak szybko załapał z czym to się je to myślę że nie jest źle. Tym bardziej że w takim przypadku można liczyć na pomoc kolegów z forum którzy widzą to co się dzieje na kotle i można to poustawiać z odległości a nie prosić jakiegoś magika aby przyszedł i poustawiał. Może i poprawi ale jak się zamkną drzwi za nim to znowu człowiek zostaje sam a tu jest inaczej :)
Teraz wiem co potrafi i na co go stać :)

bartus825
15-08-2013, 08:13
Witam!Czy ustawiając na ręczne z własnymi nastawami można osiągnąć oszczędność opału oraz leprze spalanie?

zbigmaz01
15-08-2013, 08:44
Witam!Czy ustawiając na ręczne z własnymi nastawami można osiągnąć oszczędność opału oraz leprze spalanie?Można ale tu się liczy doświadczenie i praktyka. Trzeba wiedzieć co dodać lub odjąć i w którym miejscu a nie jest to takie proste aby spalanie spadło.

zawijan
15-08-2013, 09:40
Panowie, wystarczy porownac pojemnosc wodna kotla. Ta 11stka ma potencjal nie mniejszy niz niejedna 16stka czy 17stka. Przeciez jednym z najwazniejszych parametrow do obliczen zapotrzebowania ciepla jest ilosc wody goracej potrzebnej w jednostce czasu. Ale wciaz jest to 74 l goracej wody o temp. powiedzmy 60 stC. Postawmy teraz obok niego 16 kW kociol z zawartoscia 42 l wody o takiej samej temperaturze? Ktory sobie lepiej poradzi? Celowo nie wspominam tu o mocy i czasie potrzebnym do nagrzania takiej ilosci wody, bo chcialem pokazac tylko drzemiacy w tym maluszku potencjal.
Prawda jest taka, że RBR 11kW to nie jest kocioł o mocy nominalnej 11kW. On się tylko tak nazywa. Bo małe kotły są "trendy".
A jaka jest jego moc nominalna? A o to pytajcie sprzedawców lub producenta. To oni powinni przedstawić Wam dokumenty potwierdzające tę moc.

To, co piszę nie jest, broń Boże, przeznaczone dla Was.
To jest przeznaczone dla tych czytelników, którzy, poszukując kotła do swego domu, przeczytają te Wasze zachwyty i kupią sobie kocioł "prawdziwą 11-stkę" (np. w innej firmie). Co będzie w zimie?

Tak. Ten kocioł RBR 11 ogrzeje w zimie takie domy, jak tu piszecie. Niektórzy już to sprawdzili.
Tyle tylko, że jest to kocioł większy, niż 11kW.
O tym niech pamietają Ci, którzy zastanawiają się nad mocą swojego potencjalnego kotła.

karoka65
15-08-2013, 10:24
Zawijan znowu tu wlazłeś siać zawiść, zamęt i spustoszenie.
Może siedź i podniecaj się swoim kotłem.
Tak samo ja mogę naskrobać że Twoja 16-tka to większy lub mniejszy kocioł bo może iść na 4 czy 20kW.
Co żal dupę ściska że mniejszy producent może zrobić coś lepszego z czego ludzie są zadowoleni niż moloch obstawiony aparaturą za setki tysięcy złotych.
Zawijaj swoje cuda w ładne papierki a ludzie niech się z nimi bujają.

zbigmaz01
15-08-2013, 10:27
Prawda jest taka, że RBR 11kW to nie jest kocioł o mocy nominalnej 11kW. On się tylko tak nazywa. Bo małe kotły są "trendy".
A jaka jest jego moc nominalna? A o to pytajcie sprzedawców lub producenta. To oni powinni przedstawić Wam dokumenty potwierdzające tę moc.

To, co piszę nie jest, broń Boże, przeznaczone dla Was.
To jest przeznaczone dla tych czytelników, którzy, poszukując kotła do swego domu, przeczytają te Wasze zachwyty i kupią sobie kocioł "prawdziwą 11-stkę" (np. w innej firmie). Co będzie w zimie?

Tak. Ten kocioł RBR 11 ogrzeje w zimie takie domy, jak tu piszecie. Niektórzy już to sprawdzili.
Tyle tylko, że jest to kocioł większy, niż 11kW.
O tym niech pamietają Ci, którzy zastanawiają się nad mocą swojego potencjalnego kotła.Czyli sugerujesz że kocioł 11kW który jest mniejszy gabarytem od swojego większego brata np. 17kW jest takiej samej mocy co on? Czyli idąc dale 17kW jest większy i ma np 23 kW? tak dalej można porównywać. Czy o to ci chodziło?
To jak wytłumaczysz fakt że taki mały gabarytami kocioł potrafi tak dużo? Dlaczego kocioł o małych gabarytach i większej pojemności wodnej potrafi więcej jak inne kotły (innych firm) które nie porównując wyglądają jak ciężarówka 12T w porównaniu z TIR-em na który można wsypać 28T ?
Czy twoim zdaniem ta zamiana z wartościami mocy nastąpiła na przełomie pół roku, roku czy od samego początku? Jakoś wcześniej na to nie zwracałeś uwagi. Więc dlaczego akurat teraz?

A może riposta za zwrócenie uwagi na innym wątku, bo dlaczego ja tam wlazłem? Trzeba wrzucić w ten wątek trochę zwątpienia?

Jeszcze jedna uwaga.
Jeżeli masz takie zarzuty pod adresem tego kotła to pewnie masz to na papierze lub w jakimś innym dowodzie. Jeżeli nie to po co to pisanie?
Na tym wątku panuje porządek i fajna rodzinna atmosfera gdzie nikt do nikogo nie ma pretensji a jeden drugiemu pomaga i można na to liczyć.
Proszę to uszanować.

zawijan
15-08-2013, 11:05
Sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy pokazać wyniki - jaka jest temperatura spalin wylotowych przy pracy kotła z mocą nominalną. To wszystko.

Dotyczy to także 17-stki.

Jak się okaże, że nie mam racji - odszczekam i przeproszę.

Proszę o wyniki.

zbigmaz01
15-08-2013, 11:14
Sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy pokazać wyniki - jaka jest temperatura spalin wylotowych przy pracy kotła z mocą nominalną. To wszystko.

Dotyczy to także 17-stki.

Jak się okaże, że nie mam racji - odszczekam i przeproszę.

Proszę o wyniki.
To ja mam ci pokazać?
To jest forum użytkowników a nie producentów.
Po takie dane pisz do producenta a jeżeli masz wiedzę na ten temat i potrafisz to wyliczyć to co cię to powstrzymuje pooglądać sobie sterowniki które są udostępnione?
To że nie mamy aparatury i innych czujników które są tobie potrzebne aby to określić czy wyliczyć (bo ja akurat nie mam) to może jeszcze się zwrócić do producenta sterownika aby to do niego dołączał chociaż w opcji?

karoka65
15-08-2013, 11:16
Ty lepiej powiedz użytkownikom swojego kotła co mają zrobić żeby palniki paliły na całości i co zrobić żeby wiadrami sadzy z nich nie wygartywać dopiero czepiaj się cudzych.
Na wątku o Ogniwo ludzie proszą o pomoc jedno co potrafisz dobrze to się czepiać i wymądrzać.
Poradź coś tym ludziom w końcu najlepiej powinieneś znać swoje dziecko.
Niestety bez swoich "szaf" jesteś ślepy Twoje wywody nie pomogą użytkownikowi.
Nie interesuje go to co Ty widzisz na ekranie monitora i jakie teorie głosisz.
On widzi co dzieje się na żywo w jego kotle, w jego domu.
Zajmij się czymś pożytecznym zamiast trollować następne wątki i fora.
Masz swój blog i co niema z kim już tam podyskutować ?

zawijan
15-08-2013, 11:21
To ja mam ci pokazać?
Nie Ty.
Napisałem - kto!

Ty masz kocioł i jest dobrze. I w porządku. RBR 11kW daje radę.

Ja piszę do tych, którzy kotła jeszcze nie mają.

zawijan
15-08-2013, 11:23
Niestety bez swoich "szaf" jesteś ślepy Twoje wywody nie pomogą użytkownikowi.
Nie, Panie Kolego. Nie!
I Ty o tym dobrze wiesz.

karoka65
15-08-2013, 11:30
Zawijan, nie wszyscy muszą mieć Ogniwo czy RBRa, choćbyśmy się tu dwoili i troili.
TY ostatnio na skrót RBR wysypki dostajesz a tak nie dawno nawet tutaj się chwaliłeś że maczałeś palce w jego narodzinach znowu pomagałes następny ciulowy kocioł stworzyć ?
Ja tam widzę że ludzie na niego nie narzekają jak na razie a nawet wręcz przeciwnie.
Wiesz czasem jak kupuję sklepie cukierki dzieciom i patrzę w co są zawinięte, myślę pewnie będą bardzo dobre, słodkie, z dobrym nadzieniem i w prawdziwej czekoladzie.
przyjeżdżam do domu dzieci odwijają, wkładają do buzi a tu się okazuje że jest kwaśny i w oblany substancją czekolado-podobną.
Także czasem może ta oprawa wizualna może jest skromniejsza a środek bardziej wartościowy.

zbigmaz01
15-08-2013, 11:34
Tantiemy ze sprzedaży spadają i trzeba się wzmocnić? To że kiedyś się było na świeczniku nie oznacza że zawsze tak będzie. Nie trzeba się było do tego przyzwyczajać.
Tak jak z tymi cukierkami, dawny drops czy irys to nie to samo co teraz.

wuwok
15-08-2013, 11:42
Karoka65 odnośnie sadzy..nie chce się wtrącać ale.....zapraszam do mnie gdy będziesz w górach!!!!! Wątpię ze mam wyjątkowy kocioł :) [nie szukam zaczepki ale nie lubię naginania prawdy :) ] sorki za zaśmiecenie tematu ...na pocieszenie powiem ze mi zawleczkę dziś urwało :D

zbigmaz01
15-08-2013, 11:44
"ło matko" takiego "ciśnienia" w tym wątku to nawet z arturo nie było ...

do posłuchania -> http://w813.wrzuta.pl/audio/00B07Se7g8U/mlynarski_plays_mlynarski_-_robmy_swoje (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fw813.wrzuta.pl%2Fa udio%2F00B07Se7g8U%2Fmlynarski_plays_mlynarski_-_robmy_swoje)

Piękna pogoda , pifffko w dłoń i na słoneczko , albo grabki i do piaskownicy ;D
Zrobię to co pierwsze zaproponowałeś, bo mi już ciśnienie wzrosło a jeszcze do wieczora daleko.
Tylko zastanawia mnie jedno, po co on tu wlazł?
Następny włazi i po co?

wuwok
15-08-2013, 11:46
Zrobię to co pierwsze zaproponowałeś, bo mi już ciśnienie wzrosło a jeszcze do wieczora daleko.
Tylko zastanawia mnie jedno, po co on tu wlazł?
Następny włazi i po co?

to samo się zastanawiałem :) dosłownie . Myślałem ze to taka zabawa :D

zawijan
15-08-2013, 11:54
Zrobię to co pierwsze zaproponowałeś, bo mi już ciśnienie wzrosło a jeszcze do wieczora daleko.
Tylko zastanawia mnie jedno, po co on tu wlazł?
O! Przepraszam.
Myślałem, że oczekujecie rewizyty. Tak mnie kiedyś wychowano.

A że prawda boli? Nic na to nie poradzę.

No to jak jest z tymi mocami nominalnymi?
Wie któryś z Waszych Guru, jakie one są?

P.S.
A opakowane te Wasze cukierki są rzeczywiście pięknie.
Gdybym nie wiedział - sam bym się nabrał.

karoka65
15-08-2013, 12:06
Ty już wielu nabrałeś i co dupa w troki, obraza, ja rezygnuję z forum jednego, drugiego i chyba już ósma reaktywacja zawijana.
Gdzie jakiś honor, ambicja, wstyd ?
Jak mi jeden forumowicz napisał na priva: W PORTFELU zamknięte te wartości.

zbigmaz01
15-08-2013, 12:07
to samo sie zastanawiałem :) dosłownie
Ja wlazłem aby zwrócić uwagę na oczernianie jednego z forumowiczów chociaż w wypowiedziach było wszystko czarno na białym. To że on się tu pojawił przyjąłem to za odwet. Tylko sprostował to co napisał więc po co odwet?

Teraz nie rozumiem po co ty tu wlazłeś? Aby poczuł że nie jest sam? Nie martw się, on sam da sobie radę bez twojej wątpliwej wiedzy i wątpliwej pomocy. Możesz tylko pogorszyć a nie pomóc.
Jeżeli chcesz pomagać to rób to gdzie indziej.
Skoro masz tyle czasu to pewnie już przerwałeś poprawę swojego palnika, co teraz wymyślisz? Cegły już były, dodatkowe powietrze było, obkładanie komory spalania też, zmiany kierunku spalin też, na co teraz przyjdzie kolej?
Może już nie doświadczaj nas takimi sformułowaniami jak
... [nie szukam zaczepki ale nie lubię naginania prawdy... bo na ten temat jesteś za cienki i wszystkie klocki leżą po stronie przeciwnika.
I więcej nie zaśmiecaj bo później będziesz miał pretensje.

Zawijan rewizyty są zapowiadane jak tylko to możliwe przynajmniej w kręgach w których ja się obracam.
A jak do tej pory nasza prawda nas nie boli a jakoś tych innych popycha do takich ciekawych wpisów i reakcji.
Jeszcze na jedno zwracam uwagę, my tu mamy porządek i pomoc więc proszę to uszanować.

wuwok
15-08-2013, 12:18
ale po co wszedłeś ??
a odnośnie wiedzy..myślę ze niema tak źle :D czytałem jakie miałeś początki i w porównaniu do ciebie chyba nieźle zaczolem .Kim jesteś by innych userów oceniać???? [tak jesteśmy inni-ja nie atakuje nikogo!! ludzi ,rbr ,to ty masz misje w temacie ogniwa wytykania wad a ogniwa nie widziałeś pewnie na oczy ]A palnik ?cóż jestem zadowolony z niego :) szamotu nie wsadzę na 100% . Może nie mam wiedzy ale jak na 6 miesięcy chyba w miarę ogarniam temat :) Aha ty palnik tez masz modyfikowany przez kogoś :)[mogę przytoczyć z początku tematu rbr twoja wypowiedz :) ] ja jestem gorszy bo sam sobie to zrobiłem :D

zawijan
15-08-2013, 12:19
Ty już wielu nabrałeś i co dupa w troki, obraza, ja rezygnuję z forum jednego, drugiego i chyba już ósma reaktywacja zawijana.
Gdzie jakiś honor, ambicja, wstyd ?
Jak mi jeden forumowicz napisał na priva: W PORTFELU zamknięte te wartości.
Nie uciekaj od meritum.
Albo - albo...
Albo powiedz prawdę, albo przyznaj się do kłamstwa (to o tą moc nominalną mi chodzi, żeby było jasne) .

karoka65
15-08-2013, 12:19
to samo się zastanawiałem :) dosłownie . Myślałem ze to taka zabawa :D
Widziałeś zabawę z zawijanem ?
Tam jest tylko zagłada i zniszczenie.
Kto myśli czy mówi inaczej musi zginąć.
Kiedyś na forum żyliśmy sobie obok siebie, byliśmy dobrymi użytkownikami wraz grześkiem o czym zawijan nawet pisał.
Od kiedy grzesiek założył wątek na forum eStarownik.pl o kotle RBR w zawijana piorun strzelił i przedstawił nas tam za ostatnich buców którzy na niczym się nie znają.
Tak to wszystko wygląda i stąd te wizyty tego pana na tym wątku.
Nie będę się zniżał chamstwem do takiego poziomu żeby srać i trollować na wątku o jego kotle, nie jestem tak zawistnym, chciwym i złośliwym człowiekiem.
Dał pan p. Doktorze kolejny popis.
Jak już napisałem sam sobie szkodzisz człowieku takim postępowaniem, nikt nie bierze Cię już na poważnie, z czystego szacunku nie napiszę co ludzie mi mówią o Tobie i Twoich badaniach.
Tu niema buców, są różni ludzie, różnych profesji, pracujących w różnych branżach i mających do czynienia na co dzień z takimi rzeczami.

karoka65
15-08-2013, 12:24
Aha ty palnik tez masz modyfikowany przez kogoś :)[mogę przytoczyć z początku tematu rbr twoja wypowiedz :) ] ja jestem gorszy bo sam sobie to zrobiłem :D
Nie ma palnika modyfikowanego przez kogoś, tylko wersją z nowszą wersją napowietrzania w koronie.
Wszystkie kotły teraz wychodzą tak fabrycznie.

zawijan
15-08-2013, 12:24
Tu niema buców...
A czy ja mówię, że są?
Coś sugerujesz?

Ty masz prawo pisać o wadach OEPlusa.
Ja mam prawo pisać o wadach RBR-a.
O co chodzi?

wuwok
15-08-2013, 12:26
Karoka65,Minertu pomagają -marnują czas swój dla ogniowców :) którzy już maja kociołki i to fajne[a jeśli pytającego przekonają do swojej oferty tez mam to gdzieś gdyż nie sprzedaje pieców ] Ale niektórzy piszą nie wiem po co??czy wchodzę w inne tematy ??tak poczytać!! Może porostu nie wcinać się w inne tematy a poza tym ZACHWALAĆ swój produkt ,tylko swój.

karoka65
15-08-2013, 12:38
Nie uciekaj od meritum.
Albo - albo...
Albo powiedz prawdę, albo przyznaj się do kłamstwa (to o tą moc nominalną mi chodzi, żeby było jasne) .
Zawijan, ja z gęby dupy nie robię jak TY.
Ty wielu pytań tez nie widzisz albo nie chcesz widzieć.
Sam mnie tego nauczyłeś dość dawno już temu: 'odpowiem, co chcę, jak chcę, komu chcę i na '
Mniej więcej tak to brzmiało w Twoich wypowiedziach, pamiętasz ??
Co do mocy i sprawności ? chyba są wystarczające skoro ogrzewają to co mają ogrzewać a nikt nie narzeka ?
Jak chcesz więcej informacji, zadzwoń sobie do producenta, jak czegoś nie wiem to tak robię.
Nie dawno Ciebie pytałem o coś bo nie wiedziałem, pamiętasz ?
Nie jestem alfą i omegą, tez pisałem chyba na ostatniej stronie.
Ty jak chcesz to piszesz że się na tym nie znasz bo nie musisz.
Ja to samo ci odpisuję.
Powinieneś teoretycznie wiedzieć więcej ode mnie i na pewno w niektórych dziedzinach tak jest, ja tam doktoratów nie pisałem, ba nawet studiów nie kończyłem ale jak ktoś ma jakiś problem potrafię mu w razie "W" pomóc doraźnie przez telefon i nie pisze że się na tym nie muszę znać.
Spróbuj czegoś się dowiedzieć od sprzedawcy kotłów w markecie, sklepie czy hurtowni hydraulicznej gdzie sprzedają kotły.
Nie wspomnę już o tym żeby ci ktoś z tych sprzedawców potrafił pomóc, powiedzieć coś o zbudowaniu instalacji żeby wykorzystać tak rozbudowany sterownik jak eCoal.
Tak w ogóle to jak myślisz, dlaczego tylko 4 firmy kotlarskie na cały kraj mają dostęp do sterownika eCoal ?
Myślisz że p. Edward dałby ten sterownik do byle badziewia ?
Na pewno nie !!!
Wielu już próbowało.
Także wiemy dlaczego to robisz.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia i wielu przemyśleń w działaniach.

BBE
15-08-2013, 12:39
Oburzacie się jak małe dzieci - wszyscy po kolei.
Jedni się deklarują, że chamami nie są, a chamstwo jak i słoma aż z butów wyłażą.
Kolejni mają oprócz pieca jeszcze inne źródła ciepła (takie solary czy kominki na przykład), a czepiają się kogoś, kto sam robi modyfikacje, jednocześnie podkreślając, jacy to oni uczciwi nie są.
Następni znów pracują na to, żeby tylko komuś ubliżyć. I poszukać sobie guza. Przeganiają się z wątka na wątek, nie dając możliwości podyskutowania.
Potem ci, co pomagają, chwalą się dokoła, jacy to oni zaj*****ci nie są, bo pomagają wszystkim, choć sprzedają tylko określone piece. Z tego, co się orientuję, to pomaga się bezineteresownie, bez podkreślania tego na każdym kroku.

Kurde, Panowie, co te wpisy powyżej mają na celu?

karoka65
15-08-2013, 12:43
Karoka65 mylisz się.

Od siebie prywatnie dodam, że mylisz się bardzo.
Niema ludzi nieomylnych Andrzeju, ja też nie zaliczam się do nich.
Wiem że jesteś człowiekiem roztropnym i bardzo inteligentnym>
Wiem że śledzisz fora na na bieżąco i jesli jesteś człowiekiem obiektywnym także chyba widzisz również niektóre działania niektórych ludzi.
Podobają ci się ??

zbigmaz01
15-08-2013, 12:49
ale po co wszedłeś ??
a odnośnie wiedzy..myślę ze niema tak źle :D czytałem jakie miałeś początki i w porównaniu do ciebie chyba nieźle zaczolem .Kim jesteś by innych userów oceniać???? [tak jesteśmy inni-ja nie atakuje nikogo!! ludzi ,rbr ,to ty masz misje w temacie ogniwa wytykania wad a ogniwa nie widziałeś pewnie na oczy ]A palnik ?cóż jestem zadowolony z niego :) szamotu nie wsadzę na 100% . Może nie mam wiedzy ale jak na 6 miesięcy chyba w miarę ogarniam temat :) Aha ty palnik tez masz modyfikowany przez kogoś :)[mogę przytoczyć z początku tematu rbr twoja wypowiedz :) ] ja jestem gorszy bo sam sobie to zrobiłem :D Jeżeli chcesz faktów na temat palnika to faktycznie tak było. Pisałem na forum że mam spieki i co wtedy się stało? Czytałeś? Jeżeli nie to ci przypomnę. Sam producent kotła się do mnie odezwał i przysłał mi inną koronę. Sam od siebie bo ja się do niego nie zwracałem. Widzisz różnicę pomiędzy tobą a mną? Ja jeszcze nie zacząłem myśleć o poprawianiu a już to za mnie producent zrobił? A co na palnikach w waszych kotłach? Pisali ludzie o jednostronnym spalaniu na palniku, o sadzach i co? Odezwał się producent? Poprawił coś komuś?
Ja z tego co piszę się wytłumaczę bo to jest to co doświadczyłem od kotła i od producenta. A ty czego doświadczyłeś poprawiając to co kupiłeś? Chyba tylko wiedzy doświadczyłeś bo mówisz że wszystko jest dobrze. Ty masz takie doświadczenie? Czy znasz kogoś z kotłem twojego producenta aby tego doświadczył?

Już kiedyś prowadziłem z tobą dyskusję i do jednego wniosku doszedłem, szkoda na ciebie czasu i klawiatury. Nie obraź się ale nie będę odpisywał na twoją odpowiedź bo jestem na 100% pewny że będzie dotyczyła tylko i wyłącznie pochwał co to za cudny kociołek kupiłeś.