PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Novy!
03-11-2013, 19:14
Nie mam ochoty na dalszą polemikę ..... bo moja wiedza teoretyczna i praktyczna na pewno nie ustępuje Twojej a śmiem sądzić, że ją przewyższa.
Ja jedynie tak ostentacyjnie się z tym nie obnoszę. :)

No i mamy następnego experta,to już się robi nie smaczne.Ehh..Prawda to-nie matura lecz chęć szczera....:)

karoka65
03-11-2013, 19:18
Nie mam ochoty na dalszą polemikę z tobą, po poradę na 1000% nie zwrócę się do Ciebie, bo moja wiedza teoretyczna i praktyczna na pewno nie ustępuje Twojej a śmiem sądzić, że ją przewyższa.


Cieszymy się że trafił się następny fachowiec na wątku.
Pokazałbyś w końcu jak ci się pali w tym RBR, może coś się nauczę od Ciebie.

krzysztof7
03-11-2013, 19:23
No i mamy następnego experta,to już się robi nie smaczne.Ehh..Prawda to-nie matura lecz chęć szczera....:)

Czepiam się Ciebie? Po po co się wcinasz. Ty już pokazałeś swoje umiejętności i mądrości przy OEP. I co. Poległeś przy kociołku. Ale mi przykro. :lol2::lol2::lol2:

Novy!
03-11-2013, 19:33
Czepiam się Ciebie? Po po co się wcinasz. Ty już pokazałeś swoje umiejętności i mądrości przy OEP. I co. Poległeś przy kociołku. Ale mi przykro. :lol2::lol2::lol2:

Wiesz co masz rację,poległem.Poległem też moralnie,widząc jakich ludzi nosi ta święta Matka Ziemia.Jest mi przykro,nawet Cię nie znam,ale to co czytam...jest dla mnie straszne.

Keyser Soze
03-11-2013, 19:36
No cóż! Miałem ogromną ochotę poopowiadać Wam trochę o RBRze, którego znam bardzo dobrze. Za darmo. A tu masz! Widzę, że Wy wolicie rozmawiać o mnie. Ta wiedza jest jednak chroniona i droga. Nie stać Was na jej kupno.
Trzymajcie się ciepło.
Do następnej okazji.

Zawijan,

nie obrażaj się tak, głowa do góry, chciałbym abyś ty wyraził swoje zdanie
nt. tych kotłów. B. mnie to ciekawi. Mam już kocioł z podajnikiem ale
kto wie ile jeszcze wytrzyma i czy nie będę stał przed wyborem i czy
ten wybór nie padnie właśnie na RBR-a? A tak będę wiedział coś więcej.

krzysztof7
03-11-2013, 19:40
Wiesz co masz rację,poległem.Poległem też moralnie,widząc jakich ludzi nosi ta święta Matka Ziemia.Jest mi przykro,nawet Cię nie znam,ale to co czytam...jest dla mnie straszne.

Nie pierwszy raz poległeś, a taki mądry i wszystkim doradza, a sobie nie potrafiłeś. To jest zastanawiające?
Twoje motto życiowe: POLEGANIE za co się weźmiesz. Czepiasz się i obrażasz to dostajesz to samo. Potrafisz zrozumieć? Śmiem wątpić czy cokolwiek ogarniasz.

Novy!
03-11-2013, 19:43
Nie pierwszy raz poległeś, a taki mądry i wszystkim doradza, a sobie nie potrafiłeś. To jest zastanawiające?
Twoje motto życiowe: POLEGANIE za co się weźmiesz. Czepiasz się i obrażasz to dostajesz to samo. Potrafisz zrozumieć? Śmiem wątpić czy cokolwiek ogarniasz.
Jesteś chory z nienawiści.Przepraszam,nie mogę z Tobą rozmawiać.
Powodzenia.

pawko_
03-11-2013, 19:51
Z całym szacunkiem daj spokój ......odcinam się od pewnych spraw, ale teorie spiskowe..Akurat ja z uwaga czytam posty tej osoby. Ma wiedzę :) ,

Przepraszam, ale jaką wiedzę ten pan wnosi na naszym wątku ?

SiNi
03-11-2013, 19:53
Witam.
Za jakiś czas, a że kolejki na RBR są długie to niekrótki, zostanę posiadaczem i użytkownikiem RBR'a 17kW. Miałem brać Sztokera 25kW, ale karoka65 uświadomił mnie, że do kiepskich paliw tamten kociołek nie jest najlepszy i padło na RBR. Przestudiowałem już 100 stron tego wątku (wiem, masochista ze mnie;)), ale nie poddaję się i cały wątek chcę doczytać do końca. Ciągle stawiałem na moc 23kW, ale... doświadczenie niektórych użytkowników RBR'a i upór karoki spowodowały, że zdecydowałem się jednak na 17kW. Jakby nie dawał rady po wykończeniu piętra, to ściągnę siłą karoka65 do mnie i niech mi flachę na rozgrzanie stawia :). Kończąc żarty - kociołek powinien dać radę, a w razie czego dorzucenie bufora jak u Zbyszka (nie wiem czy dalej się udziela w tym temacie, jak to miało miejsce do setnej strony), załatwi sprawę, bo najgorsze mrozy są w nocy (w dzień kociołek nadrobi straty z bufora).

Do zobaczenia pod koniec grudnia, bo wtedy dostawa i instalacja kociołka są planowane. Ja teraz wracam do setnej strony, aby czytać dalej :D, bo im dalej tym ciekawiej (jak na razie nie ma ani jednego posta, w którym ktoś narzekałby na RBR'ka).

krzysztof7
03-11-2013, 19:55
Jesteś chory z nienawiści.Przepraszam,nie mogę z Tobą rozmawiać.
Powodzenia.

I wice wersa. Popracuj nad sobą. Powodzenia.

karoka65
03-11-2013, 19:59
Dojdziesz i do takich postów które pojawiły się ponieważ niektórzy nie mogli tego znieść że wszyscy są jakoś zadowoleni.
Sztoker też kocioł jak inny ale jak i jarecki podkreślał do paliw o raczej średniej kaloryczności i niskiej RI.
Cudów się nie spodziewaj bo te gorszej jakości to też w granicach jakiejś przyzwoitości żebyś nie był zawiedziony.
Jak to mówią z gó..na bata nie ukręci.

wuwok
03-11-2013, 20:05
Przepraszam, ale jaką wiedzę ten pan wnosi na naszym wątku ?
Zadaje pyt..i sztuka myślę odpowiedzieć rzeczowo na jego pytania :) . Nie zbywać go ale... Fakt mam inny kolor pieca i możne mój piec troszkę zmieniony ale i tak czytam wypowiedzi tego Pana z uwaga. Przekłada wiedzę fachowa na język potoczny a ze się z kimś nie zgadza?! takie życie.

zby-net
03-11-2013, 20:18
Panowie, pytanie ile macie popiołu z zasobnika. Bo ja muszę wyjmowac 2 x z zasypu. A nie wiem czy mi sie zdaje ale wyczytałem ze 1:1 przy dobrym węglu

minertu
03-11-2013, 20:19
Nie myli sie tylko ten, kto nic nie robi...:)
Ja w pracy zawsze mówię tak.Jak nic nie robisz to nic nie spierdo..sz.
Żeby coś zrobić czasami trzeba coś się spierdo.ić.

minertu
03-11-2013, 20:20
Panowie, pytanie ile macie popiołu z zasobnika. Bo ja muszę wyjmowac 2 x z zasypu. A nie wiem czy mi sie zdaje ale wyczytałem ze 1:1 przy dobrym węglu
A masz dobry węgiel?

zby-net
03-11-2013, 20:23
A masz dobry węgiel?

Tak, mam dobry,

Rozumiem ze mam za duzo popiolu?.

pawko_
03-11-2013, 20:23
Nie wiem o jakiej fachowej wiedzy na tym wątku piszesz. Nie widziałem żeby ten pan komukolwiek pomógł w tym wątku. Skoro twierdzisz, że przekłada swoją wiedzę na język potoczny to niech przeleje ją jeszcze na swoje produkty żebyś nie musiał nic przerabiać.

wuwok
03-11-2013, 20:37
Nie wiem o jakiej fachowej wiedzy na tym wątku piszesz. Nie widziałem żeby ten pan komukolwiek pomógł w tym wątku. Skoro twierdzisz, że przekłada swoją wiedzę na język potoczny to niech przeleje ją jeszcze na swoje produkty żebyś nie musiał nic przerabiać.
Akurat ja nie musiałem :) Chciałem a to różnica.Nie będziemy tu prowadzić rozmów na temat niebieskiego ,nie jego temat . Czytam tu watki ze względu na sterownik ,ten sam mamy :) . Sadzisz ze zielony w 100% dopracowany?...niestety do każdego pieca łatkę się przypnie:(

SiNi
03-11-2013, 20:40
@karoka65
Co do jakości opału to wiem, że nie jest to tak jak się wydaje w mowie. Chcę mieć dobry piec na eko, który umożliwi mi spalić coś gorszego i do tego RBR jak na razie nadaje się świetnie. Załóżmy, że dostanę eko, który ma być hiper-ekstra-zaje...-itd., a w praktyce to będzie odwrotnie. Wiem, że zasypując go do mojego RBR'a jakoś się to spali grzejąc mi tyłek. Wziąłbym kocioł, co radzi sobie tylko z dobrym eko to sporo tego eko wybrałbym z popielnika. W razie problemów z wyborem eko, biorę miał (byle drobny) i tymczasowo mam opał. Leży u mnie trochę mieszanki i czystego owsa, to też dosypię i będzie śmigać. Wszystko w granicach rozsądku oczywiście.
Jak na razie nie palę, kotła na żywo nie widziałem, a już jestem zadowolony. Szkoda tylko, że popielnik trochę za mały jak na moje potrzeby:P

Do końca wątku muszę doczytać, bo chętnie zobaczę na co ludzie narzekają. Jeszcze chyba nikt się nie urodził co by każdemu dogodził (do powiedzenie nie ma zastosowania u mojej teściowej - jej nikt nie dogodzi:D).

best-boyz
03-11-2013, 21:01
Witam.
Pragnę przypomnieć ewentualnym przyszłym użytkownikom kotłów RBR Ekouniwersal "znanej" firmy Instalko:
Kotły RBR o mocach 11kW, 17kW i 35kW wbrew opisom na stronie producenta i w DTR kotła NIGDY NIE MIAŁY, NIE MAJĄ i NIKT NIE WIE CZY KIEDYKOLWIEK BĘDĄ MIAŁY certyfikat niskoemisyjnego spalania w klasie "A".
Oczywiście zamieszczone dane eksploatacyjne kotła, a w szczególności SPRAWNOŚĆ KOTŁA SĄ POBOŻNYM ŻYCZENIEM I PODANE DANE WYSSANE Z PALCA, nie potwierdzonymi żadnymi badaniami!!!
Piszę o tym fakcie tylko po to aby przyszli ewentualni klienci mieli świadomość zakupu kotła o niewiadomych parametrach z certyfikatem "Będzie Pan Zadowolony"
Warto, a nawet trzeba się zastanowić.
Pozdrawiam.

karoka65
03-11-2013, 21:22
Oooo Sini to właśnie jeden z tych niezadowolonych, ten co go niema.
Zanim przyjdzie Twoja kolejka to dostaniesz z certyfikatem jeśli będzie ci potrzebny.

zbigmaz01
03-11-2013, 21:22
....
D...k jesteś skoro ukrywasz się pod innym nickiem.
Napiszę ci tylko tyle że nikt mi nie mówił "Będzie Pan Zadowolony" , sam wybrałem kocioł, sam wybrałem moc kotła i teraz ten kocioł sam pali. Mocy mu nie brakuje kolorek ma ładny a z tymi papierami o których piszesz że ich nie ma to i co? Ważne że robi robotę jaką potrzeba i to niezłą. A jeżeli chcesz papierów to idź do konkurencji, ona na to łasa skoro nie daje spokoju na tym wątku. Tylko później jak już kupisz to pochwal się jak ci się pali na palniku i nie zapomnij dodać zdjęcia kotła bo po tym będzie można cię rozpoznać :)


Co tu się dzieje?
Gdzie jest ten co tu sprząta? Urlop ma czy jak?
Miały być ostrzeżenia i bany a tu coraz gorzej zamiast lepiej.


Edyta:
Poprawa epitetu

Novy!
03-11-2013, 21:30
Chyba faktycznie kryzys na rynku kotłów, domki coraz bardziej energooszczędne, gaz podchodzi , ciepłownie miejskie , pompy ciepła to i sprzedaż spada co niektórym ... znaleźli winnego to i frustracja leje się litrami.

Inaczej nazwać tego nie można , ale jak zawsze kto mieczem wojuje ten od miecza ginie :)

A kolega wuwok dalej sądzi,że to wszystko jest dziełem przypadku....Poza awarią strony ES (co było żartem),nic tu nie dzieje się przypadkowo...Niestety.

karoka65
03-11-2013, 21:31
Panowie, pytanie ile macie popiołu z zasobnika. Bo ja muszę wyjmowac 2 x z zasypu. A nie wiem czy mi sie zdaje ale wyczytałem ze 1:1 przy dobrym węglu
Zbyszek ja ci powiem jak wygląda to u mnie.
Niestety 1:1 nigdy nie udało mi się osiągnąć jak z resztą wiesz i inni piszą w RBR szufladka na popiół nie jest imponujących rozmiarów jak również same gabaryty kotła :)
To i jak szuflada ma być wielka.
Ostatnio po głosach użytkowników została trochę zmodernizowana, tzn. jest trochę bardziej masywniejsza z zaginanymi rantami i wyższa około 3cm.
Niestety nie można jej włożyć do starszych kotłów.
Ale do rzeczy:
Najmniej popiołu udało mi się wyprodukować jeszcze z wczesno-wiosennej dostawy groszku z Wesołej i wyszło z tego szuflada i ze 3 pełne łopatki.
Z tego co Ty palisz wychodzi po 2 szyfladki.
Z eko groszku o nazwie Ekores który zalega z tyłu szopy na węgiel chyba z 5 lat jeszcze z Resovera nie mylić z Ekoretem, wychodzi po 3 szuflady i to kopiate ale myślę że jeśli by go zważyć to pewnie by się też zmieścił w deklarowanym popiele bodajże 8 czy 9%, musiałbym sprawdzić na worku.

zbigmaz01
03-11-2013, 21:39
...Mnie wyszło z tego od ciebie wagowo około 7% ale mogło być mniej bo ważyłem na wadze łazienkowej a ta e donych zakresach źle pokazuje.

gmaj22
03-11-2013, 21:47
A mnie z pelnego zasobnika Retopala, jeszcze w poczatkach palenia bylo tyle popiolu, ze zagasilo palnik :yes: Bylo rowno z korona i w zasobniku jeszcze ok. 25-30 kg eko. Ale jak wspomnialem, to byly poczatki....teraz ten sam opal i okolo dwoch szufladek popiolu. Wagowo nie wiem- nie wazylem.

bobasxx
03-11-2013, 21:52
Panowie, pytanie ile macie popiołu z zasobnika. Bo ja muszę wyjmowac 2 x z zasypu. A nie wiem czy mi sie zdaje ale wyczytałem ze 1:1 przy dobrym węglu

U mnie też dwie. Można by raz wybierać ale wtedy wkoło pełno syfu się narobi i do jakiegoś wiadra trzeba by przesypywać.

zbigmaz01
03-11-2013, 21:53
Na esterownik ven napisał :
Prosimy o cierpliwość, statystyk nie będzie do jutra.

http://esterownik.pl/forum/posty,1300/brak-statystyk?m=38118#38118http://esterownik.pl/forum/posty,1300/brak-statystyk?m=38118#38118

kalio
03-11-2013, 22:39
D...k jesteś skoro ukrywasz się pod innym nickiem.

A to nie Ja :D

Ja spokojnie czekam.

A tak na marginesie to czemu ani karoka ani minertu nie odpowiedzieli na post że w 11 i 17 są te same palniki i te SAME KORONY.

zbigmaz01
03-11-2013, 22:54
A to nie Ja :D

Ja spokojnie czekam.

A tak na marginesie to czemu ani karoka ani minertu nie odpowiedzieli na post że w 11 i 17 są te same palniki i te SAME KORONY.Bo obojętnie jaką odpowiedź by napisali ty wiesz lepiej :P

kalio
03-11-2013, 22:56
To zadzwoń do instalco i zapytaj sam - chyba wiedzą co montują

zbigmaz01
03-11-2013, 23:03
To zadzwoń do instalco i zapytaj sam - chyba wiedzą co montująMnie to nie interesuje, wiem co mam i nie muszę pytać a ty się pytaj u ucz, będzie jak znalazł na potem :)

SiNi
03-11-2013, 23:06
@karoka65
Już dochodzę do kilku niezadowolonych, ale jak na razie to nic takiego. Wygląda, że równocześnie czytam temat w dwóch miejscach (125 strona obecnie i od mojego postu czyli od 605). Wypowiedź użytkownika best-boyz można interpretować jako zazdrosną konkurencję, która krzyczy głośno bo... no właśnie, bo... trzeba było się czegoś uczepić skoro Instalco podbiera potencjalnych klientów. Może sprawność wyssana z palca, ale jest tutaj na forum parę przypadków (m.in. Zbyszek), które pokazują, że 17kW daje radę z powierzchniami, gdzie nawet sprzedający odradzali. Dla mnie to jest wystarczający kontrargument dla słów best-boyz.

Co do certyfikatu, to "nie od razu Kraków zbudowano". Fajnie taki papier mieć coby niektórym pokazać, że firma nie w kaszę dmucha, ale skoro działa dobrze to mnie taki papier do szczęścia niepotrzebny. Dobrze mieć, ale bez niego się obejdę.

Co do niezadowolonych to chyba też dołączę do tego grona. Za długo się czeka na kociołek teraz, ale chyba wybaczycie, że zmieniam front :D

kniazio
04-11-2013, 05:16
Jak myslicie czy takie zawory beda pasowaly do moich żeliwniakow?
http://allegro.pl/show_item.php?item=3668230334&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a144 4b540a86acf77d00be2ff62
Na moich starych zaworach widnieje liczba 15 wiec to chyba takie
Czy te zawory z aukcji to jakies tanie g...o czy mozna zaryzykowac?

Czy moze takie?
http://allegro.pl/zawor-termostatyczny-glowica-powrot-schlosser-pros-i3673388414.html
Te powyzsze byly by zamiast moich starych z oznaczeniem 15 a jakie potrzebuje i czy sa wogole takie zamiast moich starych z oznaczeniem 20?

minertu
04-11-2013, 06:00
A tak na marginesie to czemu ani karoka ani minertu nie odpowiedzieli na post że w 11 i 17 są te same palniki i te SAME KORONY.

Bo to wiedzą wszyscy poza Tobą?

zbigmaz01
04-11-2013, 06:00
...
Może sprawność wyssana z palca, ale jest tutaj na forum parę przypadków (m.in. Zbyszek), które pokazują, że 17kW daje radę z powierzchniami, gdzie nawet sprzedający odradzali.
...
Co do niezadowolonych to chyba też dołączę do tego grona. Za długo się czeka na kociołek teraz, ale chyba wybaczycie, że zmieniam front :DTu jest różnica którą sprzedający widzą i wiedzą co piszą.
Jeżeli taki kocioł będzie razem z buforem podobnym objętościowo do mojego lub większym to na pewno nie będą odradzali :no::p

Zanim dotrze, zawsze można zmienić decyzję, wtedy następny dostanie szybciej :P

minertu
04-11-2013, 06:02
@karoka65
Już dochodzę do kilku niezadowolonych, ale jak na razie to nic takiego. Wygląda, że równocześnie czytam temat w dwóch miejscach (125 strona obecnie i od mojego postu czyli od 605). Wypowiedź użytkownika best-boyz można interpretować jako zazdrosną konkurencję, która krzyczy głośno bo... no właśnie, bo... trzeba było się czegoś uczepić skoro Instalco podbiera potencjalnych klientów. Może sprawność wyssana z palca, ale jest tutaj na forum parę przypadków (m.in. Zbyszek), które pokazują, że 17kW daje radę z powierzchniami, gdzie nawet sprzedający odradzali. Dla mnie to jest wystarczający kontrargument dla słów best-boyz.

Co do certyfikatu, to "nie od razu Kraków zbudowano". Fajnie taki papier mieć coby niektórym pokazać, że firma nie w kaszę dmucha, ale skoro działa dobrze to mnie taki papier do szczęścia niepotrzebny. Dobrze mieć, ale bez niego się obejdę.

Co do niezadowolonych to chyba też dołączę do tego grona. Za długo się czeka na kociołek teraz, ale chyba wybaczycie, że zmieniam front :D

Jak idziesz do dobrej restauracji to na posiłek czekasz 5 min czy pół godziny?

SiNi
04-11-2013, 07:24
@minertu Nie chodzę do dobrych restauracji niestety - brak czasu i finansów na to. Zamiast tego wolę aby od czasu do czasu żoneczka coś lepszego ugotowała i wtedy można się zachować jak się chce, a nie jak wypada :D (jakiś deser zaraz po posiłku:hug:)
Co do czasu oczekiwania to mówi on dużo o jakości kotła. Sztoker taki dobry, a 2 tygodnie się na niego czeka - no chyba że trzaskany seryjnie na dużą skalę i producent ma zapasy.

keteimj
04-11-2013, 07:45
Panowie, pytanie ile macie popiołu z zasobnika. Bo ja muszę wyjmowac 2 x z zasypu. A nie wiem czy mi sie zdaje ale wyczytałem ze 1:1 przy dobrym węglu

to zależy jak wybierasz, bo jak to mówią szufladka szufladce nierówna, zależy jaką przyjmiesz metodę opróżniania popiołu czy na pracowitego czyścioszka i latasz z szufladą co 2 dni czy na leniwca czekasz aż podajnik się popiołu nazbiera pod koronę i dopiero wtedy:)
Ja w tej chwili z zasypu 100kg ( 75kg-EKOWANIA,25kg-pellet 8mm UKraina) miałem jedną szufladkę taką z dołkiem na środku i tego co omiotłem z boków, półek itd powiedzmy pół, wagowo było 3,8kg
Najlepszy jest sam pellet wtedy nie mozna się doczekać żeby się nazbierała pełna szufladka :)

scarface26
04-11-2013, 07:48
jadę na automacie od kilku miesięcy ale od września po zmianie węgle lekko mi nie dopala i wywala do popielnika, czas podawania 3 sek dmuchawa +2, czy coś jeszcze mogę zrobić żeby tak często nie podawał czy potrzebna jest zmiana na grupowe?

kalio
04-11-2013, 08:32
Bo to wiedzą wszyscy poza Tobą?


przecież sami inforamowaliście że są różne korony w 11 i 17

Czerny
04-11-2013, 08:53
Qrcze, czy czarne speki (wyglądają jak EKO ale bardzo lekkie) to za dużo powietrza czy za mało? Z 70 kg zasypu zbieram teraz 3,5 szuflady, w tym dużo jest właśnie takich spieków :o

bobasxx
04-11-2013, 08:56
Qrcze, czy czarne speki (wyglądają jak EKO ale bardzo lekkie) to za dużo powietrza czy za mało? Z 70 kg zasypu zbieram teraz 3,5 szuflady, w tym dużo jest właśnie takich spieków :o

Za mało powietrza albo za krótka przerwa w podawaniu,
to jest węgiel w czystej postaci.

echelon
04-11-2013, 09:02
Znów morze wazeliny...
Zresztą - co kto lubi...

Coś Was zapytam...
Czy ktoś z Was zaglądał już do tej pionowej części wymienników RBR? Tej,do której nie ma żadnego dostępu, czyszczonej za pomocą tzw. "wajchy"?


Witam -dobre pytanie zadałeś
raczej nikt nie udzieli odpowiedzi-
odpowiedz będzie jak dotrwa okresu gwarancji- Z wiesz o tym z resztą powrót mu pomoże-nie dotrwać
;)

Bernard powiedziałeś "A" i schowałeś głowę w piasek. Wytłumacz czemu RBR nie dotrwa końca okresu gwarancji.
Na Szanownego Profesora nie możemy liczyć, chyba że jakaś zrzuta zostanie zorganizowana i nam preelekcję wygłosi.

81marek
04-11-2013, 10:21
cytat napisał 81marek zobacz post
witam!!! W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym chciałem upewnić się jak powinna wyglądać korona. W tej chwili mam koronę porozcinaną z 4 stron i podziurkowaną na całej powierzchni, natomiast na forum ecoal w zakładce faq jest zdjęcie i komentarz żeby dziurki i prawą naciętą stronę wypełnić sylikonem do piecy. Co wy na to? Bo zima zapasem


minertu
a jaki kolega ma kociiołek ,ile kw?
RBR11kw

best-boyz
04-11-2013, 10:54
D...k jesteś skoro ukrywasz się pod innym nickiem.
Napiszę ci tylko tyle że nikt mi nie mówił "Będzie Pan Zadowolony" , sam wybrałem kocioł, sam wybrałem moc kotła i teraz ten kocioł sam pali. Mocy mu nie brakuje kolorek ma ładny a z tymi papierami o których piszesz że ich nie ma to i co? Ważne że robi robotę jaką potrzeba i to niezłą. A jeżeli chcesz papierów to idź do konkurencji, ona na to łasa skoro nie daje spokoju na tym wątku. Tylko później jak już kupisz to pochwal się jak ci się pali na palniku i nie zapomnij dodać zdjęcia kotła bo po tym będzie można cię rozpoznać :)


Co tu się dzieje?
Gdzie jest ten co tu sprząta? Urlop ma czy jak?
Miały być ostrzeżenia i bany a tu coraz gorzej zamiast lepiej.
Edyta:
Poprawa epitetu

Tym postem i epitetem który skasowałeś zszedłeś do poziomu płyty chodnikowej, czemu jakoś się nie dziwię.
Swoim przypomnieniem niczego nie skłamałem. To są oczywiste i niezaprzeczalne fakty. A czy tobie jest potrzebny certyfikat to tylko i wyłącznie twój problem.
A dlaczego moderator ma kasować mój post, jest tak choćby krzta fałszu, nieprawdy???? Tylko ty w kółko te same slogany wypisujesz,
Powtórzę jeszcze raz:
Kotły RBR o mocach 11kW, 17kW i 35kW wbrew opisom na stronie producenta i w DTR kotła NIGDY NIE MIAŁY, NIE MAJĄ i NIKT NIE WIE CZY KIEDYKOLWIEK BĘDĄ MIAŁY certyfikat niskoemisyjnego spalania w klasie "A".
Oczywiście zamieszczone dane eksploatacyjne kotła, a w szczególności SPRAWNOŚĆ KOTŁA SĄ POBOŻNYM ŻYCZENIEM I PODANE DANE WYSSANE Z PALCA, nie są potwierdzone żadnymi badaniami!!!
Zaprzeczy ktoś ????
Jeśli są to kłamstwa to proszę moda o wykasowanie posta, o ile jest to nieprawda.

best-boyz
04-11-2013, 10:57
Jak idziesz do dobrej restauracji to na posiłek czekasz 5 min czy pół godziny?

Jeśli sie produkuje 3 (trzy) kotły na miesiąc to i czas oczekiwania sie wydłuża. Prawda?

jawrob
04-11-2013, 11:28
U mnie kociołek nie ma szufladki na wyposażeniu...:(
Jawrob

mark3k
04-11-2013, 11:55
Pisz do sprzedawcy, szuflada na popiół to element wyposażenia kotła.

Czerny
04-11-2013, 12:10
Witam,
wiem że to nie sezon, ale zakładam nowy temat, aby użytkownicy kotlów Rbr z firmy Instalco, mieli gdzie, dzielić się uwagami z zakresu szeroko rozumianej obsługi i wrażeń z użytkowania [...]
Pozdrawiam

Prawie dwa i pół roku temu został założony przez ferdka77 temat. Ja się tylko zapytam, czy tutaj jest jakiś MOD lub ADMIN? Czy ten kwas, który ostatnio się przelewa w tym temacie wnosi coś mądrego? Czy tak ciężko to odfiltrować i powrzucać do działu np. "Mam dość tego gościa, bo...."

Ludzie, ja naprawdę chcę czegoś dowiedzieć się a nie szukać jednej cennej odpowiedzi wśród całej strony beznadziejnych wpisów.

Zobaczcie ile pytań wielu kolegów pozostało bez odpowiedzi bo zginęły w kwasie.

Ale to jest robota dla MOD-a! :mad:

kniazio
04-11-2013, 15:38
A chcialem zalozyc forum :)
Forum tylko o RBR z dzialami itp
Lecz ktos juz nie pam kto napisal ze juz na dniach takie forum ma powstac
Do tej pory cisza a temat osiagnal juz takie rozmiary ze naprawde nic nie mozna sie doszukac
Tez zaczynam miec dosc tego forum i nie wiem czy nie zaloze na swoim prywatnym serwerze

krzysztof7
04-11-2013, 15:55
Odnośnie zaworów termostatycznych, to zamontuj raczej firmowe, czyli Danfoss

Chyba kupiłeś 6 szt. Cena była dobra.:)

scarface26
04-11-2013, 15:58
Czerny zgadzam się z Tobą całkowicie.


Jeżeli przyjrzysz się dokładnie strukturze wypowiedzi w tym temacie, to zapewne dostrzeżesz, że na jedno pytanie ( trudne, niewygodne, kwaskowate itp. ) przypada z dziesięć odpowiedzi osób "samonakręcających" się tym pytaniem.

Proponuje więc stałym bywalcom, nie odpowiadać na pytania ( trudne, niewygodne, kwaskowate itp. )
Temat stanie się od razu bardziej przejrzysty, można będzie zdecydowanie szybciej znaleźć konkretne informacje.


ps.
Brak precyzyjnej odpowiedzi to też odpowiedź.


człowieku jak sie zgadzasz z powyższym to zacznij od siebie bo nie wnosisz tutaj nic nowego a wręcz przeciwnie

bardzo dobrze się niby na wszystkim znasz ale posty z prośbą o jakąkolwiek poradę ignorujesz a odnosisz się tylko do tych z jadem, które podsycają nerwową atmosferę.
zadałem rano jedno krótkie pytanie ale zaraz musiałeś wywlec poniżej jakiś inny temat i tak jest co chwila, nie chcesz pomagać to tego nie rób ale też nie przeszkadzaj bo do tej pory w tym temacie można było bardzo szybko uzyskać fachową pomoc.
Pytania, które powinny być kierowane do producenta zadajesz na forum gdzie jest on nieobecny, bo nie chcesz uzyskać informacji tylko chcesz mącić!

81marek
04-11-2013, 16:14
Zapytam raz jeszcze

witam!!! W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym chciałem upewnić się jak powinna wyglądać korona RBR ekouniwersal 11Kw. W tej chwili mam koronę porozcinaną z 4 stron i podziurkowaną na całej powierzchni, natomiast na forum ecoal w zakładce faq jest zdjęcie i komentarz żeby dziurki i prawą naciętą stronę wypełnić sylikonem do piecy. Co wy na to:confused: Bo zima zapasem ;)

75max
04-11-2013, 16:15
wie ktoś może kiedy będą dostępne statystyki i czy te z dzisiejszego dnia będą czy dziura

zbigmaz01
04-11-2013, 17:17
Zostaw tak jak jest - jeżeli otwory są rozłożone równomiernie po całej dyszy (na około) to wg mnie dobrze , też mam 11kW i nie miałem otworów od strony podajnika , na małych mocach nie dopalał się tam węgiel , po nawierceniu wsio się spala i jest super :)

Moja rada jest taka zostaw tak jak jest ewentualnie podważ dyszę jaką rurką (dobrze schodzi) , wyczyść zaschnięty silikon, nałóż nowy (nie żałuj) taki na 1200*C i dobrze dociśnij - poczekaj z dobę niech wyschnie i ewentualnie w środku (też jest szczelina) jeszcze posmaruj "paluchem".Nie musi doby czekać. Ja swoją zdjąłem, gorącą i zanim oczyściłem to była dobrze ciepła. Wystawiłem na zimno i 15 min potem nałożony silikon. Cała operacja trwała niecałe 20min i do razu palenie.
Jest dobrze :)

kniazio
04-11-2013, 17:33
Odnośnie zaworów termostatycznych, to zamontuj raczej firmowe, czyli Danfoss

Chyba kupiłeś 6 szt. Cena była dobra.:)
Zgadza sie :) kupilem wlasnie te 6 szt :)

krzysztof7
04-11-2013, 17:34
Zapytam raz jeszcze

witam!!! W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym chciałem upewnić się jak powinna wyglądać korona RBR ekouniwersal 11Kw. W tej chwili mam koronę porozcinaną z 4 stron i podziurkowaną na całej powierzchni, natomiast na forum ecoal w zakładce faq jest zdjęcie i komentarz żeby dziurki i prawą naciętą stronę wypełnić sylikonem do piecy. Co wy na to:confused: Bo zima zapasem ;)

Trudno odpowiedzieć. Kazdy ma inną koronę - u mnie same dziurki z trzech stron bez nacięć. Jakaś radosna twórczość producenta palników :yes::yes: lub instalko. :D

krzysztof7
04-11-2013, 17:37
Zgadza sie :) kupilem wlasnie te 6 szt :)

Tak przypuszczałem patrząc na literki nicka k....o. Powodzenia w wymianie i koniecznie napisz jakie rezultaty osiągnąłeś.
Choć rezultat już widzę. Będzie OK.

karoka65
04-11-2013, 18:19
Trudno odpowiedzieć. Kazdy ma inną koronę - u mnie same dziurki z trzech stron bez nacięć. Jakaś radosna twórczość producenta palników :yes::yes: lub instalko. :D
Nie pisze już złośliwie ale ktoś pisał że jest inaczej jak pisaliśmy.
Tak to radosna twórczość producenta i nie tylko jego ku radości i zadowoleniu użytkowników.

karoka65
04-11-2013, 18:21
Odnośnie zaworów termostatycznych, to zamontuj raczej firmowe, czyli Danfoss

)
Widzisz nawet Kniaziowi te same zawory poleciłem rano :)

karoka65
04-11-2013, 18:23
U mnie kociołek nie ma szufladki na wyposażeniu...:(
Jawrob
Dzięki za wiadomość na maila.
Nie mam kiedy poczytać forum za dnia.
Prawdopodobnie jutro zostanie wysłana.

krzysztof7
04-11-2013, 18:26
Widzisz nawet Kniaziowi te same zawory poleciłem rano :)

Solidna i długo obecna firma na rynku z reguły wzbudza zaufanie. Osobiści z tych dwóch zaworów wybrałbym Danfoss-a. :)

czubasa
04-11-2013, 19:07
witam mam pytanie ile kg do podajnika wchodzi opału piecyk 23kw

75max
04-11-2013, 19:13
do soboty u mnie chodziło wszystko w grawitacji w sobotę włączyłem tryb zima i poszła pompka i jedna podłogówka w kuchni czas do zasypu skrócił się o dwa dni się chyba zacznie prawdziwe sypanie grochu :)

karoka65
04-11-2013, 19:14
witam mam pytanie ile kg do podajnika wchodzi opału piecyk 23kw
210dcm3 co daje około 170kg

karoka65
04-11-2013, 19:16
do soboty u mnie chodziło wszystko w grawitacji w sobotę włączyłem tryb zima i poszła pompka i jedna podłogówka w kuchni czas do zasypu skrócił się o dwa dni się chyba zacznie prawdziwe sypanie grochu :)
Grzejesz to i spalisz :)

czubasa
04-11-2013, 19:21
dzięki jak widać już sterownik dodany,jutro planuje pierwszy rozruch
jeszcze jedno jeżeli mam zawór DVB to muszę dodać jeszcze zawór ciśnieniowy

gmaj22
04-11-2013, 19:21
Solidna i długo obecna firma na rynku z reguły wzbudza zaufanie. Osobiści z tych dwóch zaworów wybrałbym Danfoss-a. :)

Tez uwazam, ze kniazio dokonal dobrego wyboru. Kiedys moze zechce zmienic glowice na programowalne Danfossa, wiec zawor RA-N bedzie jak znalazl. Doradzilbym jednak, aby dokupil sobie jeszcze zawory odcinajace na powrot (takie na imbus). Latwiej sie wtedy cokolwiek robi w przyszlosci, np. wymieniajac grzejniki.

karoka65
04-11-2013, 19:29
Serio to kiedy wrócą ?
Przed chwilą otrzymałem informację z pierwszej ręki że w ciągu kilku dni.
Trwają prace na serwerze.

krzysztof7
04-11-2013, 19:30
Do czubasa

Zawór DVB chroni przed przegrzaniem kotła. I raczej ciśnienia nie upuści. Masz opis zaworu w opakowaniu. Może kupiłeś model z zaw. bezp. ?
Regulus ma dwie funkcje. Ja założyłbym dodatkowy zawór na ciśnienie 1,5 atmosfery.

gmaj22
04-11-2013, 19:33
dzięki jak widać już sterownik dodany,jutro planuje pierwszy rozruch
jeszcze jedno jeżeli mam zawór DVB to muszę dodać jeszcze zawór ciśnieniowy

Masz na mysli zawor bezpieczenstwa cisnieniowy, a nie zawor redukcyjny na podejsciu zimnej wody? Zawor DVB to zabezpieczenie "termiczne", upuszczajace goraca wode z kotla w razie przegrzania i w jej miejsce dopuszczajacy chlodna. Przed nim naz imnej wodzie nalezy zamontowac filtr siatkowy, taki jak przed pompami. Natomiast zawor bezpieczenstwa cisnieniowy zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem cisnienia w kotle i instalacji. Najczesciej jest to zawor 1,5 bara. Oczywiscie cisnienie i temperatura sa wzajemnie zalezne, im wyzsza temperatura tym wyzsze cisnienie w ukladzie. Mowimy tu o instalacji zamknietej oczywiscie.

PS: krzysztof7 byl szybszy :)

karoka65
04-11-2013, 19:36
Nowości ? Czy tylko "konserwacja" ?
Odmulanie serwera po statystykach :)
Adaś coś Ty taki niecierpliwy, hehe

krzysztof7
04-11-2013, 19:42
Przed chwilą otrzymałem informację z pierwszej ręki że w ciągu kilku dni.
Trwają prace na serwerze.

Przybywa kociołków na ecoalu i brulim, stąd pewnie serwery się przytykają i wymagają optymalizacji kodu.

timon120777
04-11-2013, 19:56
Tez uwazam, ze kniazio dokonal dobrego wyboru. Kiedys moze zechce zmienic glowice na programowalne Danfossa, wiec zawor RA-N bedzie jak znalazl. Doradzilbym jednak, aby dokupil sobie jeszcze zawory odcinajace na powrot (takie na imbus). Latwiej sie wtedy cokolwiek robi w przyszlosci, np. wymieniajac grzejniki.

kniazio
faktycznie kupiłeś bez zaworów powrotnych?? czy są jednak w komplecie?
bo jak nie to o kant tyłka potłuc
jedyne co na szybko to w lokalnym sklepie dokupić ewentualnie domawiać- będzie możliwość dodatkowej regulacji i zdjęcia kaloryfera bez spuszczania wody z całego układu
montuj od razu z zaworami powrotnymi

SiNi
04-11-2013, 19:59
Jeśli sie produkuje 3 (trzy) kotły na miesiąc to i czas oczekiwania sie wydłuża. Prawda?
Jakbyś poczytał trochę ten temat to wychodzi dużo więcej niż trzy, ale każdy ma swoją rację. Nawet jak produkuje 1 na miesiąc to mnie nie przeszkadza. Ludzie są z tych kotłów bardzo zadowoleni, serwis również nienaganny, więc ja się jak na razie cieszę z wyboru. Na czasie mi bardzo zależy, ale to jest spowodowane, że mieszkam za granicą i kocioł chciałbym uruchomić jak będę na urlopie w Polsce. Gdyby sytuacja była inna to spokojnie mógłbym poczekać dłużej, bo jest co ładować do śmieciucha.


No i wykrystalizowała nam się nowa, sztucznie skonstruowana jednostka miar, która będzie mierzyć wartości umowne, niemierzalne.

Jest nią "Wydłużony Czas Oczekiwania" na pewne dobra lub usługi.
Może troszkę to źle ująłem, ale nie będę zmieniał tamtej wypowiedzi, do której się odnosisz. Bardziej chodziło o to, że jak popyt rośnie na dane dobro, to podaż spada. A czemu popyt rośnie? Może na to składać się wiele różnych przyczyn, a w przypadku kotłów CO to przede wszystkim zbliżający się (lub nawet trwający) sezon grzewczy. Mnie wydaje się, że w przypadku RBRa producent nie jest za bardzo przygotowany na tak dużą sprzedaż i klient musi poczekać. O czym to świadczy? O tym, że kociołek jest na tyle dobry (przynajmniej jego użytkownicy tak go oceniają), że nawet producent nie przewidział tak wielu zleceń. Gdyby to przewidział to mógłby utworzyć nowe stanowiska pracy na sezon.

Teraz bardziej już na temat RBRa. Czy dalej występuje ten sam problem z uszczelnieniem palnika (trzeba zdjąć koronę, nałożyć świeżego silikonu i złożyć z powrotem)? Jeżeli tak to czy nie warto spróbować aby w Instalco przeprowadzić tą operację (drobna podwyżka cen jakby test przyniósł dobry rezultat, aby koszt pracy i materiału się zwrócił)? Chodzi mi o to, iż większość użytkowników robiących tą operację stwierdziło, że silikonu było "tyle co kot napłakał". Skoro tak, to ma prawo się rozszczelnić podczas transportu, a może nawet i nie zostało uszczelnione jak należy. Silikon po wyschnięciu jest w niewielkim stopniu plastyczny/elastyczny (chyba wiecie o co mi chodzi) i jeżeli jest go wystarczająco dużo to polskie drogi nie powinny mu zaszkodzić.
Co o tym sądzicie?

gmaj22
04-11-2013, 20:02
@timon120777
Wg pierwszego linka z Danfossem, tam byl jedynie zawor RA-N plus glowica termostatyczna. Nie widzialem zaworu powrotnego, z opisu tez nic takiego nie wynikalo. Ale moze kniazio dokupil ekstra?

gmaj22
04-11-2013, 20:06
@kniazio:

Jak juz bedziesz montowal te glowice na zaworach, to pamietaj, zeby przed wcisnieciem glowicy na zawor, ustawic ja na najwyzszy zakres (tam jest chyba "5" ). Bo inaczej to zamiast "klik" po wcisnieciu glowicy na zawor, bedziesz mial "klik" w glowicy jak uszkodzisz tloczek (popychacz) :)

zbigmaz01
04-11-2013, 20:07
...
Teraz bardziej już na temat RBRa. Czy dalej występuje ten sam problem z uszczelnieniem palnika (trzeba zdjąć koronę, nałożyć świeżego silikonu i złożyć z powrotem)? Jeżeli tak to czy nie warto spróbować aby w Instalco przeprowadzić tą operację (drobna podwyżka cen jakby test przyniósł dobry rezultat, aby koszt pracy i materiału się zwrócił)? Chodzi mi o to, iż większość użytkowników robiących tą operację stwierdziło, że silikonu było "tyle co kot napłakał". Skoro tak, to ma prawo się rozszczelnić podczas transportu, a może nawet i nie zostało uszczelnione jak należy. Silikon po wyschnięciu jest w niewielkim stopniu plastyczny/elastyczny (chyba wiecie o co mi chodzi) i jeżeli jest go wystarczająco dużo to polskie drogi nie powinny mu zaszkodzić.
Co o tym sądzicie? Nie wszyscy transportują kocioł do kotłowni.w całości a demontaż podajnika wiąże się ze ściągnięciem korony bo w złożeniu nie wyjdzie. A na temat dróg to nawet nie będę pisał :)

timon120777
04-11-2013, 20:15
@timon120777
Wg pierwszego linka z Danfossem, tam byl jedynie zawor RA-N plus glowica termostatyczna. Nie widzialem zaworu powrotnego, z opisu tez nic takiego nie wynikalo. Ale moze kniazio dokupil ekstra?

mam nadzieję że kupił całe zestawy
inaczej raz kłopot z dobraniem powrotnych być może - musi szukać tych samych aby się długość zgadzała i nie trzeba było kombinować z przedłużkami
dwa opisane wyżej problemy z ewentualnym demontażem kalafiorów czy doregulowaniem przepływów- przy tej pojemności kalafiorów sama nastawa wstępna może nie wystarczyć(choć mogę się mylić)

czubasa
04-11-2013, 20:40
mam taki termostat pokojowy i chciałbym go podłączyć tylko nie wiem z jakich gniazd poprowadzić przewód do sterownika
222520

zbigmaz01
04-11-2013, 20:48
mam taki termostat pokojowy i chciałbym go podłączyć tylko nie wiem z jakich gniazd poprowadzić przewód do sterownika
222520

Pod kable podepnij czujnik z kpl. kotła a ten termostat sprzedaj. Sterownik kotła zrobi to lepiej :)

gmaj22
04-11-2013, 20:49
mam nadzieję że kupił całe zestawy
inaczej raz kłopot z dobraniem powrotnych być może - musi szukać tych samych aby się długość zgadzała i nie trzeba było kombinować z przedłużkami
dwa opisane wyżej problemy z ewentualnym demontażem kalafiorów czy doregulowaniem przepływów- przy tej pojemności kalafiorów sama nastawa wstępna może nie wystarczyć(choć mogę się mylić)

To musze potwierdzic, tu masz racje. Danfoss ma nieco dluzsze polsrubunki zaworow niz w typowych zaworach powrotnych. Pol biedy, jesli sa katowe...to na miedzi fi15 mozna lekko przygiac, ale przy prostych, do tego na stalowych rurach moze byc klopot. Ale u kniazia, jesli galazka jest bezposrednio wkrecana w grzejnik (przez srubunek) to na zawor prosty nie bedzie juz miejsca (zawor jest o ok. 1,5 cm dluzszy niz srubunek). W takim przypadku raczej trzeba bedzie skrocic galazke o dlugosc gwintu niz dokrecac przedluzki.

gmaj22
04-11-2013, 20:53
mam taki termostat pokojowy i chciałbym go podłączyć tylko nie wiem z jakich gniazd poprowadzić przewód do sterownika
222520

Tak jak masz na schemacie podlaczenia: do zaciskow: "com" i "no"...jesli zechcesz go podlaczac. Ale lepiej zrob jak Ci zbigmaz01 radzi :)

zbigmaz01
04-11-2013, 20:59
Podłączając go nie będzie widział jaka jest temp. na sterowniku i nie będzie nią mógł sterować z odległości. Bez niego a z czujnikiem z kpl. ma wszystko na podglądzie i sterowalne

Piotrek42
04-11-2013, 20:59
Pod kable podepnij czujnik z kpl. kotła a ten termostat sprzedaj. Sterownik kotła zrobi to lepiej :)

Nie zrobi, ten termostat ma histerezę 0,1 st !!!

golderos
04-11-2013, 21:00
[/ATTACH]222524222525222526Witam wszystkich rbr-owcow a oto mój pupilek

gmaj22
04-11-2013, 21:06
[/ATTACH]222524222525222526Witam wszystkich rbr-owcow a oto mój pupilek

Witamy w krainie "rabarbarowcow" .No to zaraz sie zacznie: opinie, oceny i spostrzezenia :) Ja powiem tylko, ze kafelki takie same jak u mnie, tylko na cala sciane mi zabraklo, bo koncowka byla. I nawet kociolek taki sam, podajnik z lewej...;)

Pozwolisz, ze wtrace swoje trzy grosze:
1 grosz) Filtr przed Grunfossem zamontowany niefortunnie, wszystko, co zatrzyma, splynie do kotla.
2 grosz) Proponuje na zaworze bezpieczenstwa dac rurke skierowana w dol, inaczej bedzie "plul" prosto w gniazdko :)
3 grosz) Ponad Grundfossem masz zakorkowany trojnik czy rozgalezienie za sciane? Dodatkowo na wyjsciu c.o. z kotla przydalby sie chociazby taki "holender" jak na sasiednim. Inaczej ciezko bedzie cokolwioek zdemontowac. Chyba ze masz zrobione "raz a dobrze" i nie przewidujesz zadnych przerobek ani modyfikacji.

czubasa
04-11-2013, 21:07
Tak jak masz na schemacie podlaczenia: do zaciskow: "com" i "no"...jesli zechcesz go podlaczac. Ale lepiej zrob jak Ci zbigmaz01 radzi :)

i chyba tak uczynię że podłącze ten z kpl

timon120777
04-11-2013, 21:07
W takim przypadku raczej trzeba bedzie skrocic galazke o dlugosc gwintu niz dokrecac przedluzki.
teraz przy zakładaniu zaworow tak ale jeśli nie założy powrotnych to potem nie spasuje i będzie musiał kombinować
lepiej od razu - jedna robota i potem spokój nawet jak trzeba będzie jaki kalafior wymienić to łątwiej będzie

Vld
04-11-2013, 21:21
[/ATTACH]222524222525222526Witam wszystkich rbr-owcow a oto mój pupilek

W tak tam zamontowanym obiegu kotłowym musi być pompa kotłowa, bez niej zapomnij o sensownym podgrzewaniu powrotu. To juz lepiej było dać 3d.
Co twój instalator miał na myśli montując 4d na cienkich rurach, zawór róznicowy na bypassie pompy i sprężynowy zawór zwrotny za bypassem?
Jakie masz zabezpieczenia przed zagotowaniem wody w kotle?

golderos
04-11-2013, 21:28
gmaj 22 dzieki za przywitanie i twoje trzy grosze kazda uwaga cenna:yes: ad1 czyli gdzie powinien byc ,ad2 nawet nie pomyslalem,ad3 jeszcze nie dokonczone zasobnik nie podlaczony

gmaj22
04-11-2013, 21:38
Ad1) w tym przypadku najlepiej na poziomym odcinku rury od kotla do pompy i skierowany w dol tak jak masz przed pompa Wilo. Jest tam wystarczajaco miejsca, zeby spokojnie odkrecic sitko i od czasu do czasu je wyczyscic. Naturalnie najlepiej przeniesc tam filtr razem zaworem kulowym.
B. wazne: ustosunkuj sie do tego, o co pytal kolega Vld wczesniej, mianowicie o zabezpieczenie kotla. Zawor DVB chyba widze za czopuchem. Zawor bezpieczenstwa cisnieniowy rowniez...ale co z naczyniem wzbiorczym wzglednie membranowym? Masz go na powrocie?
PS: I mam nadzieje, ze uszczelnienie wokol czopucha to welna mineralna a nie pianka montazowa? :)

golderos
04-11-2013, 21:42
Vld nie wiem co instalator mial na mysli ja sie na tym nie znam, dlatego wstawilem kilka fotek zeby kazdy mogl ocenic i doradzic.Instalacja dziala w obiegu otwartym.

SiNi
04-11-2013, 21:50
Nie wszyscy transportują kocioł do kotłowni.w całości a demontaż podajnika wiąże się ze ściągnięciem korony bo w złożeniu nie wyjdzie. A na temat dróg to nawet nie będę pisał :)
Ja też do tych należę, co będą musieli rozebrać kociołek. W takim wypadku najlepiej by było jakby producent podajnika nie uszczelniał wcale korony (to już było proponowane tutaj na forum). W momencie zamówienia można by było wybrać, czy uszczelniać jak kocioł nie będzie rozbierany, czy pozostawić to instalatorowi/inwestorowi.
Czy ktoś o czymś takim myślał? Jak na to zapatruje się producent? Jakby okazało się, że mam kilka pytań do producenta to wtedy chyba wykonam telefon, a tak to mi się nie opłaca, bo w pracy z przerwy nie chcę nic tracić, a po pracy to tylko panu Danielowi bym przeszkadzał w odpoczynku.

Co do dróg to tutaj w UK nie ma też za ciekawie. Autostrady są super, ale ja pomykam rowerkiem po mieście i poza (zazwyczaj główne drogi, ale boczne też się zdarzają) na oponach 25mm i muszę pilnować nieźle ciśnienia bo wożę tylko jedną zapasową dętkę. W porównaniu do polskich dróg (współczesnych, a nie tych sprzed kliku/nastu lat) tutaj nie jest wiele lepiej (porównuję tylko do moich stron, bo całej Polski nie zwiedziłem), a Polacy i tak cudze wychwalają, a swoje skrytykują.

gmaj22
04-11-2013, 22:03
Vld nie wiem co instalator mial na mysli ja sie na tym nie znam, dlatego wstawilem kilka fotek zeby kazdy mogl ocenic i doradzic.Instalacja dziala w obiegu otwartym.
W obiegu otwartym?? Mam nadzieje, ze zdajesz sobie sprawe, (a raczej instalator), ze po drodze do zbiornika wyrownawczego nie moze byc zadnych zaworow (rowniez 4D), pomp ani niczego, co powodowaloby odciecie lub ograniczenie przeplywu wody?

gmaj22
04-11-2013, 22:09
teraz przy zakładaniu zaworow tak ale jeśli nie założy powrotnych to potem nie spasuje i będzie musiał kombinować
lepiej od razu - jedna robota i potem spokój nawet jak trzeba będzie jaki kalafior wymienić to łątwiej będzie

To prawda...Najlatwiej bedzie wtedy, jak wymieni grzejniki wraz z cala instalacja...wtedy zero problemow:yes: I pewnie kiedys to nastapi..na razie kniazio przeszczepil "serce", potem zajmie sie "tetnicami i zylami" :D

karoka65
04-11-2013, 22:15
SiNi nie musisz demontować całego palnika.
Wystarczy odkręcić 6 śrubek i ściągnąć zasobnik, następnie 4 śruby i wychodzi ci cały motoreduktor z korytem i ślimakiem, sam palnik z nienaruszoną koroną pozostaje w środku kotła.
W zeszłym roku w jakimś okresie czasu klejono na zaprawie szamotowej i wtedy u 4 moich klientów doszło do rozszczelnienia w transporcie.
Dość fajnie to trzymało ale jeśli dochodziło do wstrząsów, ta zaprawa chyba była za twarda.
W tym roku jeszcze chyba nikt nie miał problemu z nieszczelnością w nowym kotle.

zbigmaz01
04-11-2013, 22:15
...
Przyjedź w moje rejony to poznasz najgorsze drogi w kraju, a co do do UK to mają dobre drogi tylko na rondo chciałem pojechać w prawo :bash: Nie wspomnę o tym lewym ruchu o milami :yes:
A co do producenta i silikonu to podejrzewam że tok dostaję od producenta podajnika, chyba że koronę dostają czystą i otwory czy nacięcia wykonują sami (i tak chyba jest), ale czy można się rozdrabniać na poszczególne podzespoły dla każdego z osobna? :)

zbigmaz01
04-11-2013, 22:18
Nie zrobi, ten termostat ma histerezę 0,1 st !!!A on to odczuje :bash:

Vld
04-11-2013, 22:38
Vld nie wiem co instalator mial na mysli ja sie na tym nie znam, dlatego wstawilem kilka fotek zeby kazdy mogl ocenic i doradzic.Instalacja dziala w obiegu otwartym.

Ok
W takim razie powiedz mu by zabrał sobie ten bypass z róznicowym, a zostawił pompę z ZW spręzynowym
Jak zależy ci na t powoprotu bo masz np dużo podlogówki, to musi zainstalować pompę kotłową lub ustawić pompę CWU jako mieszająca.
Naczynie wzbiorcze musi zainstalować zgodnie z normą i zdrowym rozsądkiem, a nie jak mu pasowało.

Novy!
04-11-2013, 22:41
Widzisz nawet Kniaziowi te same zawory poleciłem rano :)

Chyba Timon pisał o takich samych.Ja kupiłem Danfossa Living Eco.To bardzo delikatny staff ,ale jak się dobrze poustawia to dają ostro radę :)

Jak to komuś pomoże,to w grudniu ma być promocja taka jak latem,1:1.Warto zaczekać.Takie info dostałem od bardzo miłej Pani z Danfossa,która mi wymieniała uszkodzone fabrycznie głowice.

Novy!
04-11-2013, 22:45
W obiegu otwartym?? Mam nadzieje, ze zdajesz sobie sprawe, (a raczej instalator), ze po drodze do zbiornika wyrownawczego nie moze byc zadnych zaworow (rowniez 4D), pomp ani niczego, co powodowaloby odciecie lub ograniczenie przeplywu wody?
Ja nie mam żadnych zaworów zwrotnych,4D i innych cudaków.Jedna pompa,termostaty.Układ zamknięty,z zaworem bezpieczeństwa.Można żyć,jak się wie co robi.

SiNi
04-11-2013, 22:47
@zbigmaz01 Co do dróg w UK to jeżdżę po Manchesterze już 3 lata i raz o mało zębów nie straciłem jak wpadłem w dziurę (szczęka parę minut bolała jak zadzwoniłem zębami), a raz przy jakiś 35km/h myślałem, że 2 kapcie będą (oponki nabite ile fabryka przykazała). Wygląda na to, że w UK jak i w PL drogi są podobne, tutaj chwalimy, a tam narzekamy. Zależy tylko w jakich stronach się znajdziemy. Co do jazdy po rondzie, to ja w PL ze 2 razy lewą stroną jechałem:D

@karoka65 Dobrze wiedzieć, że ze szczelnością jest OK. Możesz tylko dać jakiś sposób na to by sprawdzić zanim uruchomi się kocioł? Wiesz jaka u mnie sytuacja i nie chcę go wygaszać zanim dobrze się rozbuja. Każdy dzień na miarę złota. Mam mało czasu i wszelkie ustawienia muszą być na tip-top w parę dni (żonka jedzie ze mną, więc nie będzie miał kto na bieżąco oglądać jak wygląda popiół).

kniazio
05-11-2013, 05:28
Dzieki za wszystkie rady
Zaworow odcinajacych nie bede teraz instalowal bo musialbym ciac galazki jak juz ktorys pisal a to robota nie na teraz
W przyszlosci jak juz pisaliscie trzeba bedzie ten caly szajs wywalic i zalozyc nowy

mark3k
05-11-2013, 05:34
Do: SiNi

Ja w swoim kotle włączyłem dmuchawe na 60% i zapalniczka (zapalona) objechałem dookoła palnika poniżej korony. Przedmuchów nie było, lub przy włączonej dmuchawie ręka wyczujesz czy dmucha z boku i gdzie dmucha. Trzeci sposób: woda z płynem do naczyń, troche wiatru z dmuchawki i smaruj pędzlem na połączeniu. Są "bombelki" jest dziurka (nieszczelność).
Powodzenia.:)

Novy!
05-11-2013, 06:37
Przepraszam :)

75max
05-11-2013, 06:59
mam pytanie jaka jest minimalna bezpieczna temperatura powrotu pomijając fakt że nasze piece się nie boją zimnego powrotu.

mark3k
05-11-2013, 07:05
mam pytanie jaka jest minimalna bezpieczna temperatura powrotu pomijając fakt że nasze piece się nie boją zimnego powrotu.

Taką minimalna temperaturę powinien podać w DTR kotła producent. Skoro w DTR nie ma takiego zapisu to masz dowolność w interpretacji tej temperatury.
Staram się trzymać min. 40oC.

prz3kus
05-11-2013, 07:44
Wysłałem priva do Pana karokia jednak zajęty chłop więc może dopytam tutaj. Pale w domalu(rbr 11) od soboty, od wczoraj na trybie grupowym po radach w/w speca ;). Mam ustawione moc max min na 8kw i dmuchawe 38% jednak po 10h palenia prawie pełny popielnik z czego 1/2 to nie spalony węgiel (przez te 10 wciągnął mi z 25kg grochu :( ) Rano podniosłem dmuchawę na 45% pytanie czy to dobra droga aby się dopalało czy mogę coś jeszcze zrobić?

Napiszę tylko że to nowy dom i to moje 1 dłuższe palenie, góra jeszcze nie docieplona na maxa, ale chcę sie skoncentrować na razie na tym popiele, rozumie że jak tracę trochę ciepła mogę więcej spalić ale nie chce wywalać 1/3 węgla do kosza :(

Pomocy rbr'owcy :)

zbigmaz01
05-11-2013, 07:53
Wysłałem priva do Pana karokia jednak zajęty chłop więc może dopytam tutaj. Pale w domalu(rbr 11) od soboty, od wczoraj na trybie grupowym po radach w/w speca ;). Mam ustawione moc max min na 8kw i dmuchawe 38% jednak po 10h palenia prawie pełny popielnik z czego 1/2 to nie spalony węgiel (przez te 10 wciągnął mi z 25kg grochu :( ) Rano podniosłem dmuchawę na 45% pytanie czy to dobra droga aby się dopalało czy mogę coś jeszcze zrobić?

Napiszę tylko że to nowy dom i to moje 1 dłuższe palenie, góra jeszcze nie docieplona na maxa, ale chcę sie skoncentrować na razie na tym popiele, rozumie że jak tracę trochę ciepła mogę więcej spalić ale nie chce wywalać 1/3 węgla do kosza :(

Pomocy rbr'owcy :)Dobre by było zdjęcie ale skoro masz niedopalone to pewnie potrzeba więcej wiatru ale czy aż tyle? tak ze 2 albo 3 wyżej to tak ale aż 7? Może być za dużo.
Ze spalaniem to tak jak piszesz pierwsze dobre grzanie to musi swoje wciągnąć aby wilgoć wyparowała, grzejesz i wietrzysz a powoli spalanie będzie spadać w miarę zmniejszania się wilgoci.

prz3kus
05-11-2013, 08:15
Dobre by było zdjęcie ale skoro masz niedopalone to pewnie potrzeba więcej wiatru ale czy aż tyle? tak ze 2 albo 3 wyżej to tak ale aż 7? Może być za dużo.
Ze spalaniem to tak jak piszesz pierwsze dobre grzanie to musi swoje wciągnąć aby wilgoć wyparowała, grzejesz i wietrzysz a powoli spalanie będzie spadać w miarę zmniejszania się wilgoci.
Postaram się dzisiaj zdjęcie zrobić i wieczorem wsadzić, nastawiłem dmuchawę sporo wyżej bo miałem wrażenie, że naprawdę sporo ląduje w koszu. :(
edit.
W necie oblukałem zdjęcia i w mój popiołek przypomina coś takiego http://s6.ifotos.pl/img/IMG2247jp_xsewrxq.jpg (zdjęcie poglądowe)

mark3k
05-11-2013, 08:46
Nie dopala. Zmniejsz nadmuch do 41 i po kilku godzinach zobacz. Przyłożyłeś z grubej rury. Oby Ci groszku do komina nie przerzuciło (żartuję). :)

prz3kus
05-11-2013, 08:53
teraz to dupa blada dopiero o 16:30 będę miał możliwość zmiany, w takim tępię to tone wungla puszcze w jeden i to jak na razie ciepły miesiąc :o

zbigmaz01
05-11-2013, 08:54
Postaram się dzisiaj zdjęcie zrobić i wieczorem wsadzić, nastawiłem dmuchawę sporo wyżej bo miałem wrażenie, że naprawdę sporo ląduje w koszu. :(
edit.
W necie oblukałem zdjęcia i w mój popiołek przypomina coś takiego http://s6.ifotos.pl/img/IMG2247jp_xsewrxq.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fs6.ifotos.pl%2Fimg %2FIMG2247jp_xsewrxq.jpg) (zdjęcie poglądowe)No to jak masz podobne to z wiatrem trochę przedobrzyłeś. Tylko teraz pytanie bo nie ma podglądu na twój ster. Jak ci się pali w tym kotle, czy spalanie przebiega tylko na grupowym z niewielkimi odstawieniami się kotła, czy często przechodzi w podtrzymanie? Czy te niedopały są produkcją spalania w grupowym czy w podtrzymaniu. Może być i jedno i drugie i może jest potrzebna korekta i w jednym i w drugim.

prz3kus
05-11-2013, 09:09
A jestem w stanie na piecu sprawdzić czy często wchodzi w podtrzymanie? Po ilości spalonego grochu stwierdzam jednak, że raczej rzadko, ale mogę się mylić na budowie jestem tylko wieczorem i ocieplam poddasze :yes: niebawem drugą warstwę wełenki będę kładł, a na razie utykam wyłapane dziury w pierwszej :p

mark3k
05-11-2013, 09:14
Panowie! Macie podgląd przez ES-a do kociołków czy u mnie w chacie prądu brakło? Mam komunikat: kocioł wyłączony.

Delphion1
05-11-2013, 09:18
222569
Miało być Priv do Wieska ale tutaj łatwiej fote wkleić.
Wiesiek sprawdziłem śruby pokazane na fotce i były ok.(jednak gwiazdki no chyba ,że źle zrozumiałem?;))

zbigmaz01
05-11-2013, 09:30
Panowie! Macie podgląd przez ES-a do kociołków czy u mnie w chacie prądu brakło? Mam komunikat: kocioł wyłączony.Może net się zawiesił ?

Delphion1
05-11-2013, 09:39
Panowie! Macie podgląd przez ES-a do kociołków czy u mnie w chacie prądu brakło? Mam komunikat: kocioł wyłączony.
Ja ostatnimi czasy miałem kilka razy podobnie raz nawet do Karoki dzwoniłem wystraszony :o.Zresetuj neta ,wyłącz włącz sterownik i jesli to nie pomoże poczekaj cierpliwie bo problem lezy wtedy po stronie ES.Niestety coś tam chyba dłubią?

mark3k
05-11-2013, 09:55
Zdalnie nie zresetuję routera, a teraz jestem w pracy. Jeśli u Was działa, to znaczy, że u mnie nie ma prądu lub net padł. Sprawdzę dopiero po 15-tej. Może nie zgaśnie. :(

Novy!
05-11-2013, 10:38
..pomijając fakt że nasze piece się nie boją zimnego powrotu.

Każdy kocioł prędzej, czy później "zareaguje" na zbyt chłodny powrót.



mam pytanie jaka jest minimalna bezpieczna temperatura powrotu
Tego nikt Ci dokładnie nie poda.Jedno jest pewne,im wyższa-tym lepiej :)

prz3kus
05-11-2013, 10:40
Zdalnie nie zresetuję routera, a teraz jestem w pracy. Jeśli u Was działa, to znaczy, że u mnie nie ma prądu lub net padł. Sprawdzę dopiero po 15-tej. Może nie zgaśnie. :(
Jak wchodzę na stronę ES to ciężko powiedzieć że ona działa, muli na maxa ciężko podejrzeć ustawienia sterowników

Maher
05-11-2013, 11:06
Zdalnie nie zresetuję routera, a teraz jestem w pracy. Jeśli u Was działa, to znaczy, że u mnie nie ma prądu lub net padł. Sprawdzę dopiero po 15-tej. Może nie zgaśnie. :(

A nie ma możliwości przekierować porty na routerze i pominąć serwer ES i wejść na sterownik bezpośrednio?

scarface26
05-11-2013, 11:07
czy był jakiś soft gdzie w retortowy Ecoal można było zejść z czasem podawania poniżej 3 sek?

Novy!
05-11-2013, 11:36
A nie ma możliwości przekierować porty na routerze i pominąć serwer ES i wejść na sterownik bezpośrednio?
Musiałby mieć stałe ip,albo przez serwis no ip,ale nie każdy router da sobie wpisać taki adres DNSA.Np.Netgear ma tylko dyn.com.

Novy!
05-11-2013, 11:39
czy był jakiś soft gdzie w retortowy Ecoal można było zejść z czasem podawania poniżej 3 sek?

Jeśli dobrze pamiętam to nie.Jest sens podawania porcji mniejszej niż 3 sekundowa?Chyba,że Twój ślimak jednym obrotem podaje aż tak dużo paliwa,mój podaje przy obecnym paliwie 0,277 kg /min :)

mark3k
05-11-2013, 11:45
Musiałby mieć stałe ip,albo przez serwis no ip,ale nie każdy router da sobie wpisać taki adres DNSA.Np.Netgear ma tylko dyn.com.

Mój router ma wpisanych chyba z 10 serwerów DNS, ale niestety jestem za podwójnym nat-em i wcześniejszy router nie przekierowuje bezpośrednio połączenia do mojego routera. :(

Novy!
05-11-2013, 11:47
Mój router ma wpisanych chyba z 10 serwerów DNS, ale niestety jestem za podwójnym nat-em i wcześniejszy router nie przekierowuje bezpośrednio połączenia do mojego routera. :(
Próbowałeś no-ip z odpalonym na stałe klientem na komputerze, z którym się chcesz połączyć?

mark3k
05-11-2013, 12:11
Próbowałem, niestety bez rezultatu. Klienta no.ip mam odpalonego w routerku. Musiałbym kupić koledze jakiś modem z routerkiem nowszej generacji.:D Inaczej kicha.:(

pawko_
05-11-2013, 12:49
Novy czyli jak u mnie czasem spada temp. powortu do 30oC (utrzymuje się ona kilka do maks. kilkunastu minut) to prędzej zniszcze swój kocioł :(
Co zrobić by ją podwyższyć ? Czy w ogóle jest taka możliwość ? Chyba Wiesiek mówił mi, że u mnie się nie da bo mam całość podłogówki i siłą rzeczy będzie czasem kocioł zalewać zimniejszą wodą.

Novy!
05-11-2013, 13:32
Włącz pompkę cwu jako mieszającą :)

z włączoną wykresy wyglądają tak :

222606

Nie wiem jak spalanie - bo statystyki zeżarło, ale z dnia na dzień wydłuża się zasyp ...

Taaak??No coś Ty,jak dobrze pamiętam,jak proponowałem taki tryb to się ostro nabijałeś,z mej propozycji...Tak jak Kolega wuwok,cichcem mnie tu obrażał,a cichcem "uruchamiał" moje propozycje na swoim sterowniku ;)

mark3k
05-11-2013, 14:03
Taaak??No coś Ty,jak dobrze pamiętam,jak proponowałem taki tryb to się ostro nabijałeś,z mej propozycji...Tak jak Kolega wuwok,cichcem mnie tu obrażał,a cichcem "uruchamiał" moje propozycje na swoim sterowniku ;)

Przy takim paleniu i zapotrzebowaniu na ciepło jest to bardzo rozsądne i skuteczne rozwiązanie, Ustawiłem jakiś miesiąc temu pompę CWU jako mieszającą z temp. załączenia 39oC aby mi za bardzo nie przegrzewało CWU. Temp. powrotu 39 do 41oC. Czyli w miarę bezpiecznie. :)

wuwok
05-11-2013, 14:15
Taaak??No coś Ty,jak dobrze pamiętam,jak proponowałem taki tryb to się ostro nabijałeś,z mej propozycji...Tak jak Kolega wuwok,cichcem mnie tu obrażał,a cichcem "uruchamiał" moje propozycje na swoim sterowniku ;)
Dziękuje za pamięć :) .Ja zastosowałem się do porad kolegi Verba [na Es mu nawet podziękowałem za to ] .Obrażać ??powiedzmy ze daliśmy sobie po razie :) .Mój ster generalnie udostępniony i powiedzmy ze jak to określiłeś ,ledwo piecyk działa z sprawnością zerowa :D .

pawko_
05-11-2013, 14:35
Ale jak mam to zrobić ? W instalacji kombinować czy w opcjach sterownika się to tylko ustawia ?

kalio
05-11-2013, 16:27
Palił ktoś może w zielonym zrembkami z topoli ???

karoka65
05-11-2013, 17:08
Ale jak mam to zrobić ? W instalacji kombinować czy w opcjach sterownika się to tylko ustawia ?
Opcje zaawansowane - funkcja pompy CWU ustawić CWU+mieszająca
Nie panujesz wtedy nad temp.CWU, powrót podgrzewa się przez bojler, korzystanie z programatora CWU praktycznie niemożliwe.
Sprawdza się gdy bojler jest blisko kociołka.
Nie spada ci ten powrót na długo, jedynie gdy centralka uruchamia przez siłownik którąś pętlę żeby dogrzać pomieszczenie.
Ja nadzwyczajniej bym to olał, kto chce chronić ja mu nie wróg :)

Novy!
05-11-2013, 17:09
Ale jak mam to zrobić ? W instalacji kombinować czy w opcjach sterownika się to tylko ustawia ?

1.Zaawansowane-Parametry pompy CWU-Funkcja pompy CWU-CWU+miesz
2.Zaawansowane-Wyjście pompy mieszającej-Funkcja pompy mieszającej-Mieszająca
3.Zaawansowane-Wyjście pompy mieszającej-Temp.załączenia pompy miesz-I tutaj wg.potrzeb.Ustaw sobie na początek 40deg i patrz co się dzieje.Albo ustawiasz tak jak chcesz aby była grzana woda CWU.Np.chcesz 45deg,ustawiasz temp.włączenia 45deg itd...
Pozdrawiam

karoka65
05-11-2013, 17:10
Palił ktoś może w zielonym zrembkami z topoli ???
Topola jest watowata, jak ci się trafi coś grubszego = odkręcanie przekładnie i wytargiwanie ślimaka :(

karoka65
05-11-2013, 17:13
czy był jakiś soft gdzie w retortowy Ecoal można było zejść z czasem podawania poniżej 3 sek?
Nic ci to nie da w retortowy-eCoal.
Czy ustawisz, 3, 6 czy 8 on i tak zrobi swoje, czyli dopasuje przerwy do dawki.

Novy!
05-11-2013, 17:13
Dziękuje za pamięć :) .Ja zastosowałem się do porad kolegi Verba [na Es mu nawet podziękowałem za to ] .Obrażać ??powiedzmy ze daliśmy sobie po razie :) .Mój ster generalnie udostępniony i powiedzmy ze jak to określiłeś ,ledwo piecyk działa z sprawnością zerowa :D .

Ja wiem ,że czytasz ten wątek-nawet jak jesteś log out :) I sprawdzasz o czym tu piszemy he he.
Romek (VERB) to mądry i poczciwy człowiek.Wiele mu zawdzięczam.Tacy się już teraz nie rodzą.
Szkoda tylko,że dałeś się zmanipulować pewnym kolesiom.Sam się o tym przekonasz za rok,lub dwa.Nie życzę Ci tego,ale jest to niestety nieuniknione.
Pozdrawiam

Novy!
05-11-2013, 17:47
Novy czyli jak u mnie czasem spada temp. powortu do 30oC (utrzymuje się ona kilka do maks. kilkunastu minut) to prędzej zniszcze swój kocioł :(
Co zrobić by ją podwyższyć ? Czy w ogóle jest taka możliwość ? Chyba Wiesiek mówił mi, że u mnie się nie da bo mam całość podłogówki i siłą rzeczy będzie czasem kocioł zalewać zimniejszą wodą.

Słuchaj,dla mnie 8k pln-ów to sporo kasy.poprzedni kocioł wynosiłem rozebrany do cna,a miał tylko 2 lata-i wiem jak wyglądał.Mój nowy kocioł takich niskich temperatur nie zobaczy.Ty rób jak chcesz :)

MARTINOS
05-11-2013, 18:57
U mnie temperatura powrotu spada poniżej 30 stopni już po godzinie od grzania.
Temperatura na piecu spada w okolice 30stopni (a nawet poniżej) po 1-2 godziny. Chyba, ze ręcznie przykręce 3D.
Po pierwszych miesiącach użytkowania zwróciłem na to uwagę instalatorowi - powiedział, że tak ma być :-) :bash:

czubasa
05-11-2013, 19:02
witam piecyk już odpalony zerknie ktoś na ustawienia

kaczmimo
05-11-2013, 19:04
Opcje zaawansowane - funkcja pompy CWU ustawić CWU+mieszająca
Nie panujesz wtedy nad temp.CWU, powrót podgrzewa się przez bojler, korzystanie z programatora CWU praktycznie niemożliwe.
Sprawdza się gdy bojler jest blisko kociołka.
Nie spada ci ten powrót na długo, jedynie gdy centralka uruchamia przez siłownik którąś pętlę żeby dogrzać pomieszczenie.
Ja nadzwyczajniej bym to olał, kto chce chronić ja mu nie wróg :)


Ja wiem ,że czytasz ten wątek-nawet jak jesteś log out :) I sprawdzasz o czym tu piszemy he he.
Romek (VERB) to mądry i poczciwy człowiek.Wiele mu zawdzięczam.Tacy się już teraz nie rodzą.
Szkoda tylko,że dałeś się zmanipulować pewnym kolesiom.Sam się o tym przekonasz za rok,lub dwa.Nie życzę Ci tego,ale jest to niestety nieuniknione.
Pozdrawiam

Karoka jak zgnije po okresie gwarancji to będzie ruch w interesie co? :yes: Jak się porobią dziurki wcześniej to spawarka i jakoś to będzie:stirthepot: No chyba że jak zasugerowałeś kiedyś, "jeżeli będziesz żył, to dzwonić" i co będziesz za swoje wymieniać?

Novy może załóż osobny wątek na temat spalania w dwustanie, ciekawa dyskusja dla początkujących może być.

karoka65
05-11-2013, 19:14
Karoka jak zgnije po okresie gwarancji to będzie ruch w interesie co? :yes: Jak się porobią dziurki wcześniej to spawarka i jakoś to będzie:stirthepot: No chyba że jak zasugerowałeś kiedyś, "jeżeli będziesz żył, to dzwonić" i co będziesz za swoje wymieniać?

.
kaczmimo powiem żartem: a co chcesz żebym splajtował ? :)
Ja się nie martwię, producent się tym nie martwi to i Ty bądź spokojny.
Tu się nie odpier...la maniany jak się coś stanie w okresie gwarancji z wymiennikiem.
Żadne sranie, spawanie tylko wymiana na nowy wymiennik.
Życzę wszystkim żeby producenci ich kotłów podchodzili tak do tego.

pawko_
05-11-2013, 19:16
Niezależna Praca Pompy mieszającej tutaj ma być Nie czy Tak ?
Karoka żeby nie było, nie martwię się o kocioł i serwis :) chce się pobawić i poznawać wszystkie funkcje nie męcząc Ciebie przez telefon bo mi głupio.
Ustawiłem novy tak jak mówiłeś załączenie pompy od 40oC i temp. spadła poniżej 40 (od razu załączyła się pompka) do 35 i w ciągu minutki podniosła się powyżej 40oC, fajny bajer nawet nie wiedziałem, że się tak da :)

kaczmimo
05-11-2013, 19:25
kaczmimo powiem żartem: a co chcesz żebym splajtował ? :)
Ja się nie martwię, producent się tym nie martwi to i Ty bądź spokojny.
Tu się nie odpier...la maniany jak się coś stanie w okresie gwarancji z wymiennikiem.
Żadne sranie, spawanie tylko wymiana na nowy wymiennik.
Życzę wszystkim żeby producenci ich kotłów podchodzili tak do tego.

Żarty, żartami, pewnie masz firmę ubezpieczoną?

RBR jest ciut grubszy niż rywale, ale ile to ma gwarancji? 6 lat ? Każdy by chciał aby jego 8 tys grzało jak najdłużej, a zimny powrót magicznie może pomóc. Poza tym nawet jesli w DTR nie ma info o min temp powrotu albo wzmianki że wypada trzymać powyżej np 55 deg to co? Może ktoś zapomniał? Może błąd?
Poważnie, tak jak parę osób zauważyło, piecyk z cieplejszym powrotem często ładniej spala opał, a niektórym nawet oszczędniej.
Czy to samo rozwiązanie mieszania powracającej wody do kotła z ciepłą nie jest zrobione także w OE+? Novy opowiedz jak kociołek wyglądał. Ze szczegółami.

golderos
05-11-2013, 19:30
Ok
W takim razie powiedz mu by zabrał sobie ten bypass z róznicowym, a zostawił pompę z ZW spręzynowym
Jak zależy ci na t powoprotu bo masz np dużo podlogówki, to musi zainstalować pompę kotłową lub ustawić pompę CWU jako mieszająca.
Naczynie wzbiorcze musi zainstalować zgodnie z normą i zdrowym rozsądkiem, a nie jak mu pasowało.
Witam jest pompa mieszajaca ,czyli mam jeszcze ustawic pompeCWU jako mieszajaca?

mark3k
05-11-2013, 19:31
Jeśli kogoś stać co 5 lat wymieniać kocioł to ok, ja wolę trzymać powrót wyżej, bo i kocioł wówczas pracuje stabilniej.

zbigmaz01
05-11-2013, 19:31
witam piecyk już odpalony zerknie ktoś na ustawieniaTu nie ma na co patrzeć bo dopiero odpaliłeś. Zastanawiam się tylko dlaczego CWU zatrzymała się w miejscu. Masz w układzie zawór 4D że dławi? Ładnie szybko wstał i osiągnął temp. to może warto sprawdzić na mocy max 8kW? Na palnik na razie za wcześnie patrzeć bo musi się ustabilizować a to trwa :)

pawko_
05-11-2013, 19:31
Nie panujesz wtedy nad temp.CWU, powrót podgrzewa się przez bojler, korzystanie z programatora CWU praktycznie niemożliwe.
Sprawdza się gdy bojler jest blisko kociołka.
Małą kotłownię mam to siłą rzeczy bojler jest jakieś 150 cm od kociołka. Dlaczego nie panuję ? Jak ustawię sobie temp. wody, np. 45oC to nie ustawi się ? Czy się ustawi i będzie tak przez cały czas, bez możliwości zmiany na niższą w godzinach nocnych ? Teraz mam ustawioną temp. CWU na 35oC bo nie mieszkam i nie wiem czy tak może być ? Czy muszę ustawić wyższą, żeby ta opcja CWU+mieszająca się sprawdzała ponieważ temp. załączenia pompki to 40oC.

Edit. Teraz widzę, że znowu spadła temp. powrotu do 35oC. Temp. CO do 37oC i ciężko mu się zebrać. Widzę również, że pompka CO się wyłączyła ??? Do tej pory chodziła non stop ???

Edit. Żadna pompka nie chodzi !!! Dmuchawa pracuje podajnik podaje, kociołek się rozkręca, czy tak powinno być?

Edit. Widzę, że pompa CO załączyła się dopiero jak kociołek osiągnął 40oC chyba tak wcześniej nie było...

mark3k
05-11-2013, 19:33
witam piecyk już odpalony zerknie ktoś na ustawienia

Ustaw 8kW na 8kW. Po co Ci przy tych temperaturach 16kW?
Histereza: daj o,2oC - nie będzie Ci tak temp. na kotle leciała w dół.
Tryb podtrzymania: podawanie 5 do 6s, nadmuch 40%, czas postoju daj z 60min. chyba ze palisz "czechem" to może być tak jak masz (czas postoju). I obserwuj palnik co jakiś czas.

golderos
05-11-2013, 19:35
zdj

karoka65
05-11-2013, 19:35
Nikt nie zapomniał i niema żadnego błędu ani niedopatrzenia :)
Dlaczego tak jest tłumaczyłem już kilka razy i nie mam zamiaru powtarzać.
Mi przypadkiem pozostałościach po pleszewiaku gdzie były takie wymagania powrót trzyma się wysoko :)
Nie przywiązuje się za bardzo do rzeczy trwałych :)
Już mnie korci żeby tego opchać i wziąć ceramika ale za długa kolejka, muszę najpierw klientów zaopatrzyć bo mnie oskubią żywcem :)

mark3k
05-11-2013, 19:43
Małą kotłownię mam to siłą rzeczy bojler jest jakieś 150 cm od kociołka. Dlaczego nie panuję ? Jak ustawię sobie temp. wody, np. 45oC to nie ustawi się ? Czy się ustawi i będzie tak przez cały czas, bez możliwości zmiany na niższą w godzinach nocnych ? Teraz mam ustawioną temp. CWU na 35oC bo nie mieszkam i nie wiem czy tak może być ? Czy muszę ustawić wyższą, żeby ta opcja CWU+mieszająca się sprawdzała ponieważ temp. załączenia pompki to 40oC.

Edit. Teraz widzę, że znowu spadła temp. powrotu do 35oC. Temp. CO do 37oC i ciężko mu się zebrać. Widzę również, że pompka CO się wyłączyła ??? Do tej pory chodziła non stop ???

Edit. Żadna pompka nie chodzi !!! Dmuchawa pracuje podajnik podaje, kociołek się rozkręca, czy tak powinno być?

Jeśli temp wody spadnie o 4oC od zadanej w sterowniku to pompy się wyłączają i tak jest w programie sterownika. Na 100% jest tak w stosunku do pompy CO. Co do CWU nie sprawdzałem, ale chyba będzie tak samo. Niestety nie da się tego zmienić.

Ps. Jeśli znajdziesz chwilkę czasu to poczytaj instrukcję do sterownik ecoal. Tam wiele jest wyjaśnione.:)

karoka65
05-11-2013, 19:46
Sławku, wiesz ile drewna wypalałem kiedyś w śmieciuszku ?
Wyrabiałem sam w lesie, a musiałem tego spuścić i naciąć na kilka domków, także po 150 i 170mb metrówek tego było w sztaplach nacięte i naskładane.
Topoli też kilkanaście przyczep spaliłem i nie bardzo bym się z Tobą zgodził że to twarde drewno.
Podobnie jak lipa, jarała się jak papier.
Jak nacięło się dąbka, jesionka, zdrowej brzozy, grabu, buka to było twarde, olcha jeszcze ewentualnie.

czubasa
05-11-2013, 19:51
Ustaw 8kW na 8kW. Po co Ci przy tych temperaturach 16kW?
Histereza: daj o,2oC - nie będzie Ci tak temp. na kotle leciała w dół.
Tryb podtrzymania: podawanie 5 do 6s, nadmuch 40%, czas postoju daj z 60min. chyba ze palisz "czechem" to może być tak jak masz (czas postoju). I obserwuj palnik co jakiś czas.
ok zmienione zobaczymy jak to będzie

pawko_
05-11-2013, 19:52
#12244 #12249 karoka jeśli mógłbyś zerknąć na te posty i udzielić mi odpowiedzi bo się pocę :)

czubasa
05-11-2013, 19:52
Tu nie ma na co patrzeć bo dopiero odpaliłeś. Zastanawiam się tylko dlaczego CWU zatrzymała się w miejscu. Masz w układzie zawór 4D że dławi? Ładnie szybko wstał i osiągnął temp. to może warto sprawdzić na mocy max 8kW? Na palnik na razie za wcześnie patrzeć bo musi się ustabilizować a to trwa :)
mam zawór 4D ale CWU ma osobny powrót

mark3k
05-11-2013, 20:04
Rodzice mają boazerię z topoli w przedpokoju i miękkie czy watowate drewno to to nie jest. Trudno się wkręta wkręca i trzeba w to włożyć trochę siły.
Ale oczywiscie to moje zdanie. Jeśli topola jest z bardzo mokrego miejsca to może tak być i drewienko "rzadkie". :D

karoka65
05-11-2013, 20:08
Małą kotłownię mam to siłą rzeczy bojler jest jakieś 150 cm od kociołka. Dlaczego nie panuję ? Jak ustawię sobie temp. wody, np. 45oC to nie ustawi się ? Czy się ustawi i będzie tak przez cały czas, bez możliwości zmiany na niższą w godzinach nocnych ? Teraz mam ustawioną temp. CWU na 35oC bo nie mieszkam i nie wiem czy tak może być ? Czy muszę ustawić wyższą, żeby ta opcja CWU+mieszająca się sprawdzała ponieważ temp. załączenia pompki to 40oC.


To nie duża odległość.
Nie panujesz bo przez bojler podgrzewasz powrót.
Ustawić możesz ale i tak będzie przegrzewać bo podgrzewasz powrót przez bojler :)
Będziesz mógł obniżyć na noc ale i tak będzie bardzo przegrzewać bo podgrzewasz powrót przez bojler :)
Masz ustawione 35 ale i tak będzie przegrzewać dużo wyżej bo podgrzewasz powrót przez bojler :)
Ktoś przyjął, że 40 to bezpieczna temp. powrotu, ja nie wiem jaka jest bezpieczna.
Przyjmując że to prawda nie musisz ustawiać wyżej.
Pompa CWU pilnuje ci teraz i temperatury na bojlerze i temp. powrotu ale jak wyżej, nici z programatora i CWU prawie cały czas będzie przegrzana.
Nie poć się bo niema powodu do pocenia :)

karoka65
05-11-2013, 20:19
Marek i Sławek czy widzieliście jak i z czego robi się zrąbki ?
Kolega ma taką piekielną machinę.
Piszemy o dwóch różnych rzeczach :)
Nikt nie wkłada do suszarni drewna na zrąbki.
Rąbał ktoś z Was topolę siekierą ?
Jak w taką świeżą watkę się dobrze wrąbałeś to lepiej ten klocek było z siekierą wrzucić do pieca żeby się siekiera wypaliła niż tą siekierę z tego kawałka wyciągnąć :)

pawko_
05-11-2013, 20:27
#12249 karoka a ten :) ?

Czy niezależna praca pompy mieszającej powinna być na tak ? Ogólnie jeśli możesz to zobacz te moje ustawienia czy jest ok.

Póki co nie przebija mi bardzo zadanej CWU tylko 4oC.

Jedynie na grupowym przebija mi temp. CO, ale tak było od początku uruchomienia o jakieś 10-14oC, a spada nawet do 36oC. Zadana to 50oC.

wuwok
05-11-2013, 20:36
Ja wiem ,że czytasz ten wątek-nawet jak jesteś log out :) I sprawdzasz o czym tu piszemy he he.
Romek (VERB) to mądry i poczciwy człowiek.Wiele mu zawdzięczam.Tacy się już teraz nie rodzą.
Szkoda tylko,że dałeś się zmanipulować pewnym kolesiom.Sam się o tym przekonasz za rok,lub dwa.Nie życzę Ci tego,ale jest to niestety nieuniknione.
Pozdrawiam
Tak czytam. Piec jak piec [generalnie mamy podobne :) ]podstawa poznać sterownik,każdy użytkownik ciut inaczej patrzy na prowadzenie pieca. Zawsze można coś podpatrzeć,nauczyć się.Czy zmanipulowali ?? promują się jak inni tu obecni :) . Jedynie to mogę powiedzieć im dłużej mam piec tym bardziej wiem czy się chce ,czy nie -by dobrze spalać ,potrzeba poznać instalacje,i sam piec :) .

mark3k
05-11-2013, 20:39
Marek i Sławek czy widzieliście jak i z czego robi się zrąbki ?
Kolega ma taką piekielną machinę.
Piszemy o dwóch różnych rzeczach :)
Nikt nie wkłada do suszarni drewna na zrąbki.
Rąbał ktoś z Was topolę siekierą ?
Jak w taką świeżą watkę się dobrze wrąbałeś to lepiej ten klocek było z siekierą wrzucić do pieca żeby się siekiera wypaliła niż tą siekierę z tego kawałka wyciągnąć :)

Nie oglądałem jak to określiłeś "piekielnej machiny". Podałem tylko przykład wysuszonej topoli, pewnie mokra taka właśnie jest jak mówisz. Nie podważam Twoich doświadczeń i słów w tym temacie.

gmaj22
05-11-2013, 20:51
Tu nie ma na co patrzeć bo dopiero odpaliłeś. Zastanawiam się tylko dlaczego CWU zatrzymała się w miejscu. Masz w układzie zawór 4D że dławi? Ładnie szybko wstał i osiągnął temp. to może warto sprawdzić na mocy max 8kW? Na palnik na razie za wcześnie patrzeć bo musi się ustabilizować a to trwa :)

A czy nie nalezy czasem na poczatku dobierac nadmuchu dla 8 kW przy ustawieniu zarowno mocy min. jak i mocy max. na 8 kW? Zastanawia mnie tez to znikome obnizenie temperatury c.o. w ustawieniach. Zaledwie 1 C? Mysle ze to niedopatrzenie raczej, bo sensu w tym nie dostrzegam.

zbigmaz01
05-11-2013, 21:02
A czy nie nalezy czasem na poczatku dobierac nadmuchu dla 8 kW przy ustawieniu zarowno mocy min. jak i mocy max. na 8 kW? Zastanawia mnie tez to znikome obnizenie temperatury c.o. w ustawieniach. Zaledwie 1 C? Mysle ze to niedopatrzenie raczej, bo sensu w tym nie dostrzegam.
Pewnie masz rację :)

gmaj22
05-11-2013, 21:14
zdj

Na tym zdjeciu dosc wyraznie widac, ze masz sporo miejsca na przeniesienie zaworu i filtra przed pompa c.w. na poziomy odcinek rury. (wspominalem o tym wczoraj). Tylko nie bezposrednio nad zaworem bezpieczenstwa, bo ani zaworu nie wykrecisz, gdyby taka koniecznosc zaszla, ani filtra nie wyczyscisz :)
Jest jeszcze jedna rzecz: z tylu widac, ze z wyjscia z kotla 3/4 cala masz rowniez zawor i filtr. Chociaz juz samo miejsce montazu filtra jest dyskusyjne, to rowniez osadnik powinien byc skierowany do dolu. Nie jestem zwolennikiem stosowania zintegrowanych zaworow z filtrem, gdyz niejedniokrotnie specyficzne miejsce montazu nie pozwala na wygodne poslugiwanie sie "wajcha" zaworu i zeby rownoczesnie filtr byl poprawnie zamontowany.
Wspomnialem wyzej o dyskusyjnym zamontowaniu filtra. Filtr, jako zabezpieczenie pompy, powinien byc montowany bezposrednio przed nia. Tutaj owszem, jest przed nia, ale rownoczesnie przed zaworem mieszajacym i do pompy dochodzi zarowno woda z przewodu z filtrem jak i z powrotu z instalacji, a ta jest nieprzefiltrowana. Tu gwarancji na pompe nikt Ci nie uzna. Prosze pozostalych kolegow albo o potwierdzenie moich spostrzezen, albo wyprowadzenie mnie z bledu :)

scarface26
05-11-2013, 21:36
Jeśli dobrze pamiętam to nie.Jest sens podawania porcji mniejszej niż 3 sekundowa?Chyba,że Twój ślimak jednym obrotem podaje aż tak dużo paliwa,mój podaje przy obecnym paliwie 0,277 kg /min :)

tak tylko pytałem bo mi nie dopala a z nadmuchem nie mogę szaleć bo się spieka

zbigmaz01
05-11-2013, 21:45
tak tylko pytałem bo mi nie dopala a z nadmuchem nie mogę szaleć bo się spiekaJesteś pewny że korona szczelna?

81marek
05-11-2013, 21:47
Cytat Napisał 81marek Zobacz post
Zapytam raz jeszcze

witam!!! W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym chciałem upewnić się jak powinna wyglądać korona RBR ekouniwersal 11Kw. W tej chwili mam koronę porozcinaną z 4 stron i podziurkowaną na całej powierzchni, natomiast na forum ecoal w zakładce faq jest zdjęcie i komentarz żeby dziurki i prawą naciętą stronę wypełnić sylikonem do piecy. Co wy na to Bo zima zapasem
Zostaw tak jak jest - jeżeli otwory są rozłożone równomiernie po całej dyszy (na około) to wg mnie dobrze , też mam 11kW i nie miałem otworów od strony podajnika , na małych mocach nie dopalał się tam węgiel , po nawierceniu wsio się spala i jest super


Moja rada jest taka zostaw tak jak jest ewentualnie podważ dyszę jaką rurką (dobrze schodzi) , wyczyść zaschnięty silikon, nałóż nowy (nie żałuj) taki na 1200*C i dobrze dociśnij - poczekaj z dobę niech wyschnie i ewentualnie w środku (też jest szczelina) jeszcze posmaruj "paluchem".

Faktycznie tak zrobiłem i okazało się, że korona była nacinana potem zaspawana, a powietrze nadmuchiwane jest przez wywiercone z trzech stron dziurki poniżej zdjęcia

222682222683222684

mam jeszcze pytanie jak często trzeba uszczelniać koronę:confused:czy to jest tylko na jeden sezon:confused:chyba że używam sylikonu złej firmy;)(sou.al). a tak z innej beczki za kilka dni powinienem już ruszyć w necie mam nadzieję, że ktoś mnie wesprze jeśli chodzi o ustawienia piecyka:bye:

zby-net
05-11-2013, 22:05
Panowie i Panie jak u mnie spalanie?

222689

222690

222691

222692

pawko_
05-11-2013, 23:01
#12264 ponawiam pytanie bo duży ruch na wątku i post zniknął z pola widzenia.

zbigmaz01
06-11-2013, 05:20
#12264 ponawiam pytanie bo duży ruch na wątku i post zniknął z pola widzenia.Jeżeli włączysz mieszającą to będzie mieszana woda między kotłem a CWU, będzie woda raz miała wyższą temp. raz niższą. Nie będzie ci tak przebijać na CO bo tą wodę przepompuje do CWU. Może podnieść ci troszeczkę spalanie ale jeżeli chcesz mieć ładnie na wykresach to może sobie przełącz ale obserwuj datę następnego zasypu, będziesz wiedział co się dzieje. Jak wrócą statystyki to będzie to widoczne też na wykresach.
Ja bym włączył dla samego spróbowania jak to jest :)

czubasa
06-11-2013, 06:25
witam tak dzisiaj o 5 rano wyglądało żar i popiół na palniku i w popielniku po całej nocy
222708222709

minertu
06-11-2013, 07:05
muszę najpierw klientów zaopatrzyć bo mnie oskubią żywcem :)
Nie tylko Ciebie.Jeszcze takiego długiego okresu oczekiwana na RBR-a nie było jak długo je sprzedaję.

mark3k
06-11-2013, 07:09
witam tak dzisiaj o 5 rano wyglądało żar i popiół na palniku i w popielniku po całej nocy
222708222709

Kopczyk raczej OK, co do popiołu to się nie wypowiadam. Dla mnie ma nie być niedopalonego węgla w szufladzie na popiół i w komorze spalania zbyt dużo sadzy. Bo sadza i tak będzie wskutek odstawiania się kotła.

minertu
06-11-2013, 07:12
Kopczyk raczej OK, co do popiołu to się nie wypowiadam. Dla mnie ma nie być niedopalonego węgla w szufladzie na popiół i w komorze spalania zbyt dużo sadzy. Bo sadza i tak będzie wskutek odstawiania się kotła.

Nie tylko w skutek odstawiania.Do tego dochodzi ilość powietrza i wilgotność opału oraz temp w komorze spalania.

czubasa
06-11-2013, 07:15
Kopczyk raczej OK, co do popiołu to się nie wypowiadam. Dla mnie ma nie być niedopalonego węgla w szufladzie na popiół i w komorze spalania zbyt dużo sadzy. Bo sadza i tak będzie wskutek odstawiania się kotła.
sadza może jeszcze być bo piecyk dopiero kilka godzin hula

pawko_
06-11-2013, 07:27
Jeżeli włączysz mieszającą to będzie mieszana woda między kotłem a CWU, będzie woda raz miała wyższą temp. raz niższą. Nie będzie ci tak przebijać na CO bo tą wodę przepompuje do CWU. Może podnieść ci troszeczkę spalanie ale jeżeli chcesz mieć ładnie na wykresach to może sobie przełącz ale obserwuj datę następnego zasypu, będziesz wiedział co się dzieje. Jak wrócą statystyki to będzie to widoczne też na wykresach.
Ja bym włączył dla samego spróbowania jak to jest :)

Hmm spalanie jakoś nie wzrosło drastycznie, natomiast nie zauważyłem żeby na wykresach wyglądało to jakoś lepiej. CO przebija jak przebijało, CWU teraz również trochę przebija maks. 8oC. Powrót nie spada już do 30oC czy nawet niżej, tylko trochę poniżej 40oC czasem rośnie do 52oC. Wejdź na mój ster i sprawdź ja kto wygląda, może coś podpowiesz.

Edit. Chyba, że powinienem odczekać dłuższy czas na stabilniejszą pracę niż jedna noc ?

mark3k
06-11-2013, 07:34
Już nieaktualne. Sorry. ;)

czubasa
06-11-2013, 07:42
dlaczego wykres pokazuje tylko do godz. 2

zbigmaz01
06-11-2013, 07:53
No i co mam ci podpowiedzieć? Widzisz co się stało jak włączyłeś. To co poprzednio pisałem to było pisane bez oglądania twoich wykresów i nie wiedziałem że włączyłeś. Odniosłem się tylko do pytania.
Podniosło ci temp. CWU do góry i tyle. Reszta została na podobnym poziomie jak była z prawie żadną poprawą. Tu jak ja bym miał tak u siebie to robiłbym próby z kręceniem 4D, pracą pompy w cyklicznym z włączeniem czujnika wew. lub praca sterownika na retortowym ręcznym. Napisałem wszystko co bym próbował po kolei a nie wszystko razem :)

zbigmaz01
06-11-2013, 07:55
dlaczego wykres pokazuje tylko do godz. 2Miałem tak wczoraj i ruszyłem kartą pamięci w sterowniku z wyłącznikiem steru włącznie. Ruszyło :)

czubasa
06-11-2013, 08:03
Miałem tak wczoraj i ruszyłem kartą pamięci w sterowniku z wyłącznikiem steru włącznie. Ruszyło :)
ok dzięki wieczorem sprawdzę jak coś to dam znać

zbigmaz01
06-11-2013, 08:06
ok dzięki wieczorem sprawdzę jak coś to dam znać
To do wieczora nie będziesz miał wykresów. A nie ma kto zrobić tylko restart sterownika? Może pomoże?

81marek
06-11-2013, 08:06
cytat napisał 81marek zobacz post
faktycznie tak zrobiłem i okazało się, że korona była nacinana potem zaspawana, a powietrze nadmuchiwane jest przez wywiercone z trzech stron dziurki poniżej zdjęcia

załącznik 222682załącznik 222683załącznik 222684
hi. Jakiej mocy masz kocioł ? U mnie są dwa rzędy nawierconych otworów, a u ciebie 3 rzędy.
Faktycznie radosna twórczość w uzbrajaniu koron palnika.

rbr 11kw

75max
06-11-2013, 08:31
może ktoś zerknąć na moje wykresy i histogram bo mi się wydaje że jest wszystko ok ale fachowcem jeszcze nie jestem od palenia ;)

mark3k
06-11-2013, 08:37
ES chyba intensywnie walczy z serwerem, bo znów nie ma dostepu do sterowników. :(

czubasa
06-11-2013, 08:38
chwilowo strona ES nie chodzi pewnie coś robią na serwerach

Novy!
06-11-2013, 09:00
Hmm spalanie jakoś nie wzrosło drastycznie, natomiast nie zauważyłem żeby na wykresach wyglądało to jakoś lepiej. CO przebija jak przebijało, CWU teraz również trochę przebija maks. 8oC. Powrót nie spada już do 30oC czy nawet niżej, tylko trochę poniżej 40oC czasem rośnie do 52oC. Wejdź na mój ster i sprawdź ja kto wygląda, może coś podpowiesz.

Edit. Chyba, że powinienem odczekać dłuższy czas na stabilniejszą pracę niż jedna noc ?

Flutebox,nigdy nie miałem instalacji takiej jak Ty,ale:
1.Nie opowiadaj,że po włączeniu CWU+miesz nic się nie zmieniło.Cykle dojścia temp.CO,po gwałtownych spadkach,moim zdaniem są krótsze.Zmiana byłaby bardziej widoczna gdyby na zewnątrz było poniżej zera..
2.W Twoim przypadku,sprawdza się wysoka temp.na kotle.Pewnie już wiesz dlaczego :)
3.Może jeszcze nie teraz,ale wprowadziłbym większą moc skrajną np.16kW,jak zrobi się zimniej, może mieć to spore znaczenie w szybkości dochodzenia do zadanej,po wychłodzeniu powracającą wodą z podłogi.
4.Mimo wszystko dbałbym o możliwie jak najstabilniejszą pracą takiego układu,nawet za cenę kilku kg na miesiąc więcej (na ciągły tryb pracy CWU+miesz).Dlaczego?A no dlatego,że będziesz miał ciepła wodę (bez kolejnej destabilizacji układu włączeniem pompy CWU),większy komfort cieplny po otwarciu "termostatów podłogówki"-bo szybciej kocioł osiągnie temp. CO po spadku-i szybciej dostaniesz to co chcesz,czyli zadaną temp.w pomieszczeniu.A o to chyba chodzi?
5.Nie zgadzam się z twierdzeniem,że nie warto prowadzić układu jak najbardziej stabilnie,jak tylko się da..Nie tylko dla wykresów,ale dla własnego komfortu cieplnego,wygody ,oraz ze względu na sam kocioł.Nie kosztował przecież mało...
Pozdrawiam

P.S.
A Wy tu Panowie jedynie o tych kilku kg opału...Tylko na Tym rzecz polega?No to marznijcie sobie,ja tam mam to w d....Komfort cieplny rules! :)

Novy!
06-11-2013, 09:14
Tu jak ja bym miał tak u siebie to robiłbym próby z kręceniem 4D, pracą pompy w cyklicznym z włączeniem czujnika wew. lub praca sterownika na retortowym ręcznym. Napisałem wszystko co bym próbował po kolei a nie wszystko razem :)

Ja podarowałbym sobie całkowicie kręcenie 4D,full open na stałe.Retortowy ręczny,może być póki co dla niego zbyt trudnym trybem.Dlatego zaproponowałem mu "dwustan" w grupowym :) Będzie mu łatwiej na początek :)

pawko_
06-11-2013, 09:25
2.W Twoim przypadku,sprawdza się wysoka temp.na kotle.Pewnie już wiesz dlaczego :)


Nie wiem :) ale lepiej mieć tak jak teraz 50oC czy np. 60oC ?




3.Może jeszcze nie teraz,ale wprowadziłbym większą moc skrajną np.16kW,jak zrobi się zimniej, może mieć to spore znaczenie w szybkości dochodzenia do zadanej,po wychłodzeniu powracającą wodą z podłogi.


Daj znać kiedy :)



4.Mimo wszystko dbałbym o możliwie jak najstabilniejszą pracą takiego układu,nawet za cenę kilku kg na miesiąc więcej (na ciągły tryb pracy CWU+miesz).Dlaczego?A no dlatego,że będziesz miał ciepła wodę (bez kolejnej destabilizacji układu włączeniem pompy CWU),większy komfort cieplny po otwarciu "termostatów podłogówki"-bo szybciej kocioł osiągnie temp. CO po spadku-i szybciej dostaniesz to co chcesz,czyli zadaną temp.w pomieszczeniu.A o to chyba chodzi?


Spokojnie nie jestem żydkiem pare kg w tą czy w tamtą nie robi dla mnie większej różnicy. Powiedz mi czy w prametrach zaawansowanych: niezależna praca pompy mieszającej ma być na TAK ?

Skoro swoim fachowym okiem widzisz poprawę :) to zostawiam tak jak mi mówiłeś z załączaniem się pompki od 40oC.


Ja podarowałbym sobie całkowicie kręcenie 4D,full open na stałe.Retortowy ręczny,może być póki co dla niego zbyt trudnym trybem.Dlatego zaproponowałem mu "dwustan" w grupowym :) Będzie mu łatwiej na początek :)

Mam siłownik na zaworze 4D, przy tych temp. ustawione jest maks. 35oC pilnuje mi on temp. jaka ma iść w podłogę. Instalator mówił, że jak będzie około zero to moge ustawić na 40oC, a jak poniżej -10oC to na 45oC. Chyba, że coś znowu przekręciłem :)


Tu jak ja bym miał tak u siebie to robiłbym próby z kręceniem 4D, pracą pompy w cyklicznym z włączeniem czujnika wew. lub praca sterownika na retortowym ręcznym.

Zbigmaz ręczny nie dla mnie, najpierw muszę ogarnąć grupowy. Czujnik wewnętrzny jest tylko do odczytu, mam sterownik w każdym pomieszczeniu, kóry pilnuje odpowiedniej temp. w pokoju.

zbigmaz01
06-11-2013, 09:30
Ja podarowałbym sobie całkowicie kręcenie 4D,full open na stałe.Retortowy ręczny,może być póki co dla niego zbyt trudnym trybem.Dlatego zaproponowałem mu "dwustan" w grupowym :) Będzie mu łatwiej na początek :)Jeżeli mu nie zależy t jeszcze może włączyć mieszającą na stałe, to też trochę wygładzi ale temp. CWU się jeszcze podniesie w początkowej fazie a potem będzie trochę falować.Jeżeli otworzy 4D na ful to już będzie to wyglądało inaczej. Powrót się całkiem zmieni a i dogrzewanie będzie za mocne i pompa w cyrkulację. Obniżenie temp. CO niewiele zmieni bo na stałej pompie będzie przegrzewać chyba że ma termostaty to da sobie radę.

zbigmaz01
06-11-2013, 09:33
No i teraz wiem że nie ma termostatów.


PS

Ja bym jeszcze spróbował podnieść temp. powrotu na 45 i poczekał na efekt

zbigmaz01
06-11-2013, 09:35
Mam siłownik na zaworze 4D, przy tych temp. ustawione jest maks. 35oC pilnuje mi on temp. jaka ma iść w podłogę. Instalator mówił, że jak będzie około zero to moge ustawić na 40oC, a jak poniżej -10oC to na 45oC.
U mnie lepiej sprawdza się 3D i sterownik, nie muszę pilnować i kręcić.

Novy!
06-11-2013, 09:37
Nie wiem :) ale lepiej mieć tak jak teraz 50oC czy np. 60oC ?

Nie ma potrzeby póki co,i tak grupowe mocno przebija.Zastanów się nad ciągłą pracą trybu CWU+miesz.Gdybyś teraz już mieszkał dostrzegłbyś już zaletę posiadania ciepłej wody CWU pod dostatkiem



Daj znać kiedy :)
Wybacz,ale mam małe dziecko w domu.Nie mam na to czasu zbyt wiele.Sam zobaczysz jak zacznie zbyt długo dochodzić do zadanej CO :)



Spokojnie nie jestem żydkiem pare kg w tą czy w tamtą nie robi dla mnie większej różnicy. Powiedz mi czy w prametrach zaawansowanych: niezależna praca pompy mieszającej ma być na TAK ?
Dokładnie


Mam siłownik na zaworze 4D, przy tych temp. ustawione jest maks. 35oC ten siłownik pilnuje mi temp. jaka ma iść w podłogę. Instalator mówił, że jak będzie około zero to moge ustawić na 40oC, a jak poniżej -10oC to na 45oC. Chyba, że coś znowu przekręciłem :)
Moje zdanie na temat 4D znasz.

pawko_
06-11-2013, 09:39
Zbigmaz mam termostaty z siłownikami, ja swojego zaworu w ogóle nie pilnuje bo robi to za mnie sterownik z siłownikiem. Mogę ustawić na nim temp. 45oC żeby puszczał mi na podłogę, a termostaty i tak zrobią swoje.

Novy!
06-11-2013, 09:41
Jeżeli mu nie zależy t jeszcze może włączyć mieszającą na stałe, to też trochę wygładzi ale temp. CWU się jeszcze podniesie w początkowej fazie a potem będzie trochę falować.Jeżeli otworzy 4D na ful to już będzie to wyglądało inaczej. Powrót się całkiem zmieni a i dogrzewanie będzie za mocne i pompa w cyrkulację. Obniżenie temp. CO niewiele zmieni bo na stałej pompie będzie przegrzewać chyba że ma termostaty to da sobie radę.
Odkręca 4D na full,potem dostraja układ.Jeśli trzeba to można CWU+miesz nawet ustawić jako cykliczną (chyba że korzysta z tej opcji cyrkulacja).Ale z 4D wszystko o kant dooopy rozbić można ;)

Novy!
06-11-2013, 09:44
Mogę ustawić na nim temp. 45oC żeby puszczał mi na podłogę, a termostaty i tak zrobią swoje.

Im wyżej,tym lepiej.

dawid36
06-11-2013, 09:49
Jaka jest najlepsza temperatura zadana CO na kotle i jaka powinna być najlepsza temperatura powrotu?

pawko_
06-11-2013, 09:50
Novy ponoć maksymlanie mozna dać 45oC na podłogówke nie więcej. Po to ten siłownik ze sterownikiem jest żeby tego pilnować i samemu nie kręcić zaworem 4D.


Zastanów się nad ciągłą pracą trybu CWU+miesz.Gdybyś teraz już mieszkał dostrzegłbyś już zaletę posiadania ciepłej wody CWU pod dostatkiem

Tzn. jak to się ustawia żeby ciągle pracowała ? I czy jest sens jak nie mieszkam tam ?

Novy!
06-11-2013, 10:18
Novy ponoć maksymlanie mozna dać 45oC na podłogówke nie więcej..

Bo pewnie jest tam założony zawór RTL.I tak ma być.


Novy Po to ten siłownik ze sterownikiem jest żeby tego pilnować i samemu nie kręcić zaworem 4D

Nie kumam takiego rozumowania. Zakładać zawór 4D, aby dogrzać powrót-skoro jest to skazane na porażkę.Więc po co?Taka ilość powracającej chłodnej (ok 30deg) wody z obiegu podłogi -ma być dogrzana krótkim obiegiem zaworu 4D?Kpina i tyle.
Zrób sobie doświadczenie,wyłącz siłownik 4D,sam zawór odkręć na full,resztę zrobia termostaty podłogi.I zostaw.Potem dostrój sobie tryb CWU+miesz,moc kotła,programatory itd.
Zakładam się o flachę dobrej bajurki ,że będzie lepiej.Teraz,zobaczysz to tylko na wykresach,jak zamieszkasz-odczujesz na własnej skórze

Novy!
06-11-2013, 10:21
Jaka jest najlepsza temperatura zadana CO na kotle i jaka powinna być najlepsza temperatura powrotu?

Idę dzisiaj na wódkę,i to dużą.Jak myślisz,jutro będzie potężny kac,czy nie?

zbigmaz01
06-11-2013, 10:27
Idę dzisiaj na wódkę,i to dużą.Jak myślisz,jutro będzie potężny kac,czy nie?Nie jestem pewien czy masz rację z tym zaworem RTL bo jak go niem to ...... :mad:

Novy!
06-11-2013, 10:36
Nie jestem pewien czy masz rację z tym zaworem RTL bo jak go niem to ...... :mad:

Pisał ,że nie może ustawić temp na podłogę wyższej niż 45deg,tak więc coś jej pilnuje.Albo RTL,albo termostaty podłogówki...
Flutebox,masz schemat instalacji?

sebsa
06-11-2013, 10:42
Idę dzisiaj na wódkę,i to dużą.Jak myślisz,jutro będzie potężny kac,czy nie?

To zależy od wódki:P. Ostatnio kolega postawił na stole bimerek 70% zaprawiany kawą. Niebo w gębie:D.

scarface26
06-11-2013, 10:43
mi cały czas wywala do popielnika, da się jakoś zmniejszyć częstotliwość i ilość podawanego paliwa, bo na razie testowałem retortowy na 3 sek i +2 dmuchawa, teraz jade grupowe 8kW na 39% i nie pomaga, wczoraj zmieniłem na 40% i rano taki widok w popielniku

http://img819.imageshack.us/img819/314/imsb.jpg

póki co większych różnicy nie zauważam, może na grupowym mniej spieka trochę ale niedopał dalej jest, szczerze myślałem, że przy tych możliwościach sterownika to będzie problem do usunięcia w kilka dni a jak na razie zmiany parametrów i sposobu spalania nie przynoszą większych efektów, czy czeka mnie przejście na sterowanie ręczne?

tadek w
06-11-2013, 10:45
Witam, a ja zrobiłem tak jak Novy pisze, ustawiłem sobie pompe cwu żeby mi chodzila ciągle, już prawie dwa tyg.i powiem tak,jak dla mnie jest fajnie,ciepła woda nonstop gorąca ,i już nie ma takich spadków tem co, wcześniej było nawet o 5st.spadek a teraz max1,5 a czy troszke więcj spalił ,niewiem ważne że jakoś to wszystko lepiej wygląda, i nie chodzi mi o wykresy:D

Novy!
06-11-2013, 10:45
To zależy od wódki:P. Ostatnio kolega postawił na stole bimerek 70% zaprawiany kawą. Niebo w gębie:D.

Dobry bimbex nie jest zły :)
Kapusta dotarła?

Novy!
06-11-2013, 10:46
Witam, a ja zrobiłem tak jak Novy pisze, ustawiłem sobie pompe cwu żeby mi chodzila ciągle, już prawie dwa tyg.i powiem tak,jak dla mnie jest fajnie,ciepła woda nonstop gorąca ,i już nie ma takich spadków tem co, wcześniej było nawet o 5st.spadek a teraz max1,5 a czy troszke więcj spalił ,niewiem ważne że jakoś to wszystko lepiej wygląda, i nie chodzi mi o wykresy:D
To odmów parę paciorków za Novego ( w podzięce),żeby kaca jutro nie miał :)

Tadek w,idzie pięknie jak w manualnym dwustanie :)

sebsa
06-11-2013, 10:48
Dobry bimbex nie jest zły :)
Kapusta dotarła?

Nawet nie chce mi się zalogować na konto, żeby sprawdzić. Dam znać wieczorem.

tadek w
06-11-2013, 10:51
To odmów parę paciorków za Novego ( w podzięce),żeby kaca jutro nie miał :)

haha,a może odwrotnie ,paciorki za ogromnego kaca:):) bo gdy ogromny kac to impreza musiala byc udana

zbigmaz01
06-11-2013, 10:58
mi cały czas wywala do popielnika, da się jakoś zmniejszyć częstotliwość i ilość podawanego paliwa, bo na razie testowałem retortowy na 3 sek i +2 dmuchawa, teraz jade grupowe 8kW na 39% i nie pomaga, wczoraj zmieniłem na 40% i rano taki widok w popielniku

http://img819.imageshack.us/img819/314/imsb.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg819.imageshack. us%2Fimg819%2F314%2Fimsb.jpg)

póki co większych różnicy nie zauważam, może na grupowym mniej spieka trochę ale niedopał dalej jest, szczerze myślałem, że przy tych możliwościach sterownika to będzie problem do usunięcia w kilka dni a jak na razie zmiany parametrów i sposobu spalania nie przynoszą większych efektów, czy czeka mnie przejście na sterowanie ręczne?Wcześniej zadałeś pytanie i na nie odpowiedziałem
Jesteś pewny że korona szczelna?

Novy!
06-11-2013, 11:00
.....mi cały czas wywala do popielnika, da się jakoś zmniejszyć częstotliwość i ilość podawanego paliwa, bo na razie testowałem retortowy na 3 sek i +2 dmuchawa, teraz jade grupowe 8kW na 39% i nie pomaga, wczoraj zmieniłem na 40% i rano taki widok w popielniku....

Słuchaj,bez zbytniej konsternacji.Na pewno ,ktoś Ci tu pomoże.Ale po samych zdjęciach popielnika trudno wszystko wywnioskować.Zrób screeny wykresów,jakieś foto palnika i płomienia.Spokojnie.

scarface26
06-11-2013, 11:12
Wcześniej zadałeś pytanie i na nie odpowiedziałem

wydaje mi się że tak, podsyłałem zdjęcia palnika wielokrotnie Wieśkowi bo z nim konsultuje wszystkie zmiany i nie wskazywał na koronę

po mału zwiększam nadmuch w grupowym i bede patrzył może znajde jakiś złoty środek między spiekiem a niedopałem

zapomniałem, sterownik jest cały czas online odkąd uruchomiłem piec
https://esterownik.pl/remote/2619

pawko_
06-11-2013, 11:14
Pisał ,że nie może ustawić temp na podłogę wyższej niż 45deg,tak więc coś jej pilnuje.Albo RTL,albo termostaty podłogówki...
Flutebox,masz schemat instalacji?

Kurcze schematu nie mam bo nikt mi tego nie rysował bo i po co jak się nie znam. Instalator gadał z Wieśkiem na ten temat. Zrobię dzisiaj zdjęcie tego zaworu 4D na którym jest siłownik plus sterownik chyba euroster. Mogę ustawić temp. jaką chce na sterowniku- tam jest parę opcji. No jakbym na maks rozkręcił to woda, pójdzie w podłogę wyższa niż te 45oC, bardzo szybko nagrzeje się wylewka i termostaty wyłączą grzanie bo temp. zadana zostanie osiągnięta. Ale chodzi o temp. bezpieczną dla rur. Chyba, że ja już źle rozumuję.

tadek w
06-11-2013, 11:18
Novy , ale tak ma sobie pykac ,pytam poważnie bo poprostu niewiem ?

Novy!
06-11-2013, 11:18
Kurcze schematu nie mam bo nikt mi tego nie rysował bo i po co jak się nie znam. Instalator gadał z Wieśkiem na ten temat. Zrobię dzisiaj zdjęcie tego zaworu 4D na którym jest siłownik plus sterownik chyba euroster. Mogę ustawić temp. jaką chce na sterowniku- tam jest parę opcji. No jakbym na maks rozkręcił to woda, pójdzie w podłogę wyższa niż te 45oC, bardzo szybko nagrzeje się wylewka i termostaty wyłączą grzanie bo temp. zadana zostanie osiągnięta. Ale chodzi o temp. bezpieczną dla rur. Chyba, że ja już źle rozumuję.

Czyli RTL-a może nie być,dziwne.A jak się spitoli siłownik i zostanie w pozycji max?Nie ma innego zabezpieczenia dla podłogi?

Novy!
06-11-2013, 11:20
Novy , ale tak ma sobie pykac ,pytam poważnie bo poprostu niewiem ?

Jest zajefajnie,ostro dmuchasz,tak musisz?Histogram wygląda nieźle,ale to nie wszystko.Może da się coś ująć z tej dmuchawki?

pawko_
06-11-2013, 11:29
Czyli RTL-a może nie być,dziwne.A jak się spitoli siłownik i zostanie w pozycji max?Nie ma innego zabezpieczenia dla podłogi?


Jak się spitoli to pozostanie w takiej pozycji jakiej mu zadałem na sterowniku :) Teraz ustawiłem sobie na tym eurosterze maks. 35oC i większa nie pójdzie na podłogę i on tego pilnuje. Raczej RTL-a nie mam przynajmniej nic nie słyszałem.

tadek w
06-11-2013, 11:30
Jest zajefajnie,ostro dmuchasz,tak musisz?Histogram wygląda nieźle,ale to nie wszystko.Może da się coś ująć z tej dmuchawki? musze,pale miałem i jak zejde do 45 to już mi się nie podoba bo potrafi niedopalić, a pozatym ja mam wklad kominowy (tylko się nieśmiej) FI100 więc musze dmuchnąć

karoka65
06-11-2013, 11:32
Zbigmaz mam termostaty z siłownikami, ja swojego zaworu w ogóle nie pilnuje bo robi to za mnie sterownik z siłownikiem. Mogę ustawić na nim temp. 45oC żeby puszczał mi na podłogę, a termostaty i tak zrobią swoje.

Większość po prostu nie kojarzy twojej instalacji i stąd te rady które i tak niewiele wniosą chyba że wyrzucisz to za co wybuliłeś kupę szmalu.
Czy robiłeś to żeby mieć wysoki komfort cieplny w domu swoich marzeń czy po to żeby po kilku dniach to wyrzucisz i mieć ladne wykresy.
Jak ci mówiłem w twoim przypadku nie będzie takiego wykresu co byś nie ustawił.

Dkbra spadam do roboty :(

pawko_
06-11-2013, 11:37
Hehehe Wiesiek mistrz rozwiał wszystkie wątpliwości, a my się produkujemy.

81marek
06-11-2013, 11:38
Na pomoc!!!
Jeszcze wczoraj pisałem o podziurkowanej koronie i jej wklejeniu, wczoraj jeszcze odpaliłem piec ok. 18.00:) na spalaniu grupowym min 8kw - dmuchawa 36, max 12 kw - dmuchawa 40. Piec miał trochę do podgrzania, bardzo często, ale krótko chodził ślimak;). ustawienia cwu i co na 42 st.(z podbiciem 10 st.) w domku ciepło, dzisiaj sprawdziłem palenisko i popielnik po 18 godz. palenia wygląda tak:eek:
222746222747222748222749

nie wiem czy wyraźnie widać, ale zarówno w palenisku jak i w popielniku mnóstwo spieków:eek: ponadto popielnik od wczoraj jest prawie pełny:eek:.
co można zrobić na szybko, niebawem wepnę się na esterownik, ale jeszcze walczę z przewodami. Pozdrawiam:)

Novy!
06-11-2013, 11:46
Hehehe Wiesiek mistrz rozwiał wszystkie wątpliwości, a my się produkujemy.

A ja powiem tak.To ,że wybuliłeś tyle kasy,mowa tu o 4D i siłowniku,nie oznacza,że jest to zrobione dobrze.Jak dla mnie jedynie poprawnie-zgodnie z zasadami i trendami,ale bez głowy i przemyślenia całej sprawy..U siebie zrobię inaczej.
Co do reszty wypowiedzi kolegi Wieśka nie do końca się zgadzam.W Twoim przypadku,taka niestabilność układu CO,aż się prosi by jej nie powiększać.
Ale jak kto woli.
Potestuj,posprawdzaj,wybierz nie głos z forum-tylko to co Tobie odpowiada najbardziej.
Powodzenia.

pawko_
06-11-2013, 11:56
Novy, ale jak ja mogę wybrać to co mnie odpowiada, jak ja jestem ciemny w te klocki ? Potrzebuję mentora, który mnie za rękę złapie i powie tu masz zrobić tak i tak i pewnie kiedyś ogarnę temat. Czuję, że będzie to długa droga przez męki. Pojadę dzisiaj sprawdzę jak się sprawy mają, jak wygląda popielnik, palenisko- mówiliście, że ma ładnie i mało spalać,a wykresy drugorzędna sprawa. Chyba, że będę spalał jak smok i będzie to brzydko wyglądać w środku to może wtedy jakieś kombinacje. Tyle, że Wiesiek już powiedział, że w moim przypadku te kombinacje nie zdają egzaminu. Pozostawię mimo wszystko to CWU+miesz. na 40oC tak jak mówiłeś bo czas do kolejnego zasypu skrócił mi się tylko o 2 godziny przez noc.

tadek w
06-11-2013, 12:03
[QUOTE=flutebox;6207970 Pozostawię mimo wszystko to CWU+miesz. na 40oC tak jak mówiłeś bo czas do kolejnego zasypu skrócił mi się tylko o 2 godziny przez noc.[/QUOTE]
sorki że się wtrące, a może zrób tak jak ja,pompe cwu ustaw żeby pracowała ciągle a nie cwu+miesz ,według mnie posłuchałem sie rad i jest ok

zbigmaz01
06-11-2013, 12:03
Na pomoc!!!
Jeszcze wczoraj pisałem o podziurkowanej koronie i jej wklejeniu, wczoraj jeszcze odpaliłem piec ok. 18.00:) na spalaniu grupowym min 8kw - dmuchawa 36, max 12 kw - dmuchawa 40. Piec miał trochę do podgrzania, bardzo często, ale krótko chodził ślimak;). ustawienia cwu i co na 42 st.(z podbiciem 10 st.) w domku ciepło, dzisiaj sprawdziłem palenisko i popielnik po 18 godz. palenia wygląda tak:eek:
222746222747222748222749

nie wiem czy wyraźnie widać, ale zarówno w palenisku jak i w popielniku mnóstwo spieków:eek: ponadto popielnik od wczoraj jest prawie pełny:eek:.
co można zrobić na szybko, niebawem wepnę się na esterownik, ale jeszcze walczę z przewodami. Pozdrawiam:)
Twój palnik oglądałem prawie rok temu bo już wcześniej były twoje zdjęcia (chyba że się mylę) ale po tym co tu pokazałeś to ja bym wygasił, wyczyścił cały kocioł, wkleił koronę na nowo i rozpalił na nowo dmuchając troszkę więcej bo to co widać to to koks a nie popiół.

zbigmaz01
06-11-2013, 12:12
Novy, ale jak ja mogę wybrać to co mnie odpowiada, jak ja jestem ciemny w te klocki ? Potrzebuję mentora, który mnie za rękę złapie i powie tu masz zrobić tak i tak i pewnie kiedyś ogarnę temat. Czuję, że będzie to długa droga przez męki. Pojadę dzisiaj sprawdzę jak się sprawy mają, jak wygląda popielnik, palenisko- mówiliście, że ma ładnie i mało spalać,a wykresy drugorzędna sprawa. Chyba, że będę spalał jak smok i będzie to brzydko wyglądać w środku to może wtedy jakieś kombinacje. Tyle, że Wiesiek już powiedział, że w moim przypadku te kombinacje nie zdają egzaminu. Pozostawię mimo wszystko to CWU+miesz. na 40oC tak jak mówiłeś bo czas do kolejnego zasypu skrócił mi się tylko o 2 godziny przez noc.

Dobrze Wiesiek pisze, nie kojarzyłem tej instalacji lecz po ostatnich wypowiedziach załapałem już o co chodzi. Faktycznie na twojej instalacji będzie kłopot z utrzymaniem tego co chcesz. Kocioł swoje, a instalacja swoje. Tak bez schematu to śmiem twierdzić że w twojej instalacji powinno być zamontowane na podłogę termostatyczny 3D zamiast 4D a CWU sterowane osobno.

pawko_
06-11-2013, 12:16
Zbigmaz ja się w tym trochę plątam, ale CWU mam sterowane osobno chyba... Zrobię fotki to jako znawcy tematu zobaczycie. Niestety instalacji nie umiem rozrysować, ale postaram się o dobrą jakoś fotek.

Powiedzcie mi jeszcze jedno. Jutro mam planowaną datę zasypu, ale chciałbym dzisiaj dosypać. Ostatnio z polecenia Wieśka ustawiłem podajnik na 380 min na 125 kg Pieklorza. Teraz jak to zrobić żeby miało ręce i nogi ?
Czy mam zrobić tak 380 dziele na 125 = 3,04 minuty na 1 kg opału.
Wsypuję opał do zasobnika tyle ile się zmieści orientacyjnie powiedzmy 110 kg mnoże to przez 3,04 i wychodzi mi czas jaki mam wpisać ? Czy o czymś jeszcze muszę pamiętać ?

81marek
06-11-2013, 12:40
Na pomoc!!!
Jeszcze wczoraj pisałem o podziurkowanej koronie i jej wklejeniu, wczoraj jeszcze odpaliłem piec ok. 18.00 na spalaniu grupowym min 8kw - dmuchawa 36, max 12 kw - dmuchawa 40. Piec miał trochę do podgrzania, bardzo często, ale krótko chodził ślimak. ustawienia cwu i co na 42 st.(z podbiciem 10 st.) w domku ciepło, dzisiaj sprawdziłem palenisko i popielnik po 18 godz. palenia wygląda tak
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję Nazwa: DSC_0304.jpg Wyświetleń: 12 Rozmiar: 96,7 KB ID: 222746Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję Nazwa: DSC_0305.jpg Wyświetleń: 13 Rozmiar: 94,9 KB ID: 222747Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję Nazwa: DSC_0308.jpg Wyświetleń: 13 Rozmiar: 100,2 KB ID: 222748Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję Nazwa: DSC_0309.jpg Wyświetleń: 12 Rozmiar: 101,9 KB ID: 222749

nie wiem czy wyraźnie widać, ale zarówno w palenisku jak i w popielniku mnóstwo spieków ponadto popielnik od wczoraj jest prawie pełny.
co można zrobić na szybko, niebawem wepnę się na esterownik, ale jeszcze walczę z przewodami. Pozdrawiam
Twój palnik oglądałem prawie rok temu bo już wcześniej były twoje zdjęcia (chyba że się mylę) ale po tym co tu pokazałeś to ja bym wygasił, wyczyścił cały kocioł, wkleił koronę na nowo i rozpalił na nowo dmuchając troszkę więcej bo to co widać to to koks a nie popiół.

zbigmaz01 nie mylisz się co do zdjęć z przed roku, korona jest świeżo wklejona (i dalej jest problem), a piec był dokładnie czyszczony przed rozpaleniem, więc nie wiem o co chodzi, że jest koks, wstępnie podkręcam dmuchawę do 40 na 8kw, a może jeden rząd dziurek zakleić:confused:

Novy!
06-11-2013, 12:45
Novy, ale jak ja mogę wybrać to co mnie odpowiada, jak ja jestem ciemny w te klocki ? Potrzebuję mentora, który mnie za rękę złapie i powie tu masz zrobić tak i tak i pewnie kiedyś ogarnę temat. Czuję, że będzie to długa droga przez męki. Pojadę dzisiaj sprawdzę jak się sprawy mają, jak wygląda popielnik, palenisko- mówiliście, że ma ładnie i mało spalać,a wykresy drugorzędna sprawa. Chyba, że będę spalał jak smok i będzie to brzydko wyglądać w środku to może wtedy jakieś kombinacje. Tyle, że Wiesiek już powiedział, że w moim przypadku te kombinacje nie zdają egzaminu. Pozostawię mimo wszystko to CWU+miesz. na 40oC tak jak mówiłeś bo czas do kolejnego zasypu skrócił mi się tylko o 2 godziny przez noc.

Jestem przed budową domu,sama podłogówka.Dlatego zapytam.Kurde,czemu nie mogło by wyglądać u Ciebie tak,że nie ma zaworu 4D,mamy albo dwie albo jedna pompę.Termostaty podłogówki regulują temp.w pomieszczeniach puszczając wodę ile i kiedy trzeba.Reszta do powrotu.Jak jest potrzeba dogrzewamy powrót trybem CWU+miesz .Przychodzi zima ,sytuacja sie trochę zoptymalizuje,termostaty mają co robić,powrót wzrasta i pompa CWU+miesz w najlepszej optymistycznej wersji nie jest już potrzebna.....
Próbuj,każdą mądrą radę testuj.Odpowiedź znajdziesz sam.
Musisz

bobasxx
06-11-2013, 12:48
Jak się spitoli to pozostanie w takiej pozycji jakiej mu zadałem na sterowniku :) Teraz ustawiłem sobie na tym eurosterze maks. 35oC i większa nie pójdzie na podłogę i on tego pilnuje. Raczej RTL-a nie mam przynajmniej nic nie słyszałem.

Wydaje mi się, że przy tej pogodzie powinieneś w podłogę wpuszczać maks 30 stopni, nawet mniej a przy mrozach 40 stopni.

Teraz masz takie skoki, bo termostaty puszczają Ci wodę na podłogę i szybko zamykają dopływ, a jaką masz histerezę na sterownikach od podłogówki ?

Do tego tak jak zbyszek pisał, na podłogówkę powinieneś mieć zawór 3D TERMO, bo teraz siłownik musi cały czas kręcić tym 4D, żeby uzyskać stabilną temperaturę za zaworem.

bobasxx
06-11-2013, 12:50
Jestem przed budową domu,sama podłogówka.Dlatego zapytam.Kurde,czemu nie mogło by wyglądać u Ciebie tak,że nie ma zaworu 4D,mamy albo dwie albo jedna pompę.Termostaty podłogówki regulują temp.w pomieszczeniach puszczając wodę ile i kiedy trzeba.Reszta do powrotu.Jak jest potrzeba dogrzewamy powrót trybem CWU+miesz .Przychodzi zima ,sytuacja sie trochę zoptymalizuje,termostaty mają co robić,powrót wzrasta i pompa CWU+miesz w najlepszej optymistycznej wersji nie jest już potrzebna.....
Próbuj,każdą mądrą radę testuj.Odpowiedź znajdziesz sam.
Musisz

Musisz mieć jakiś mieszacz do podłogówki, albo centralny przy kotle, albo w rozdzielaczach.

U mnie jest to ręcznie sterowany zawór 3D termo, którym kręcę trzy razy w sezonie.

zbigmaz01
06-11-2013, 12:52
zbigmaz01 nie mylisz się co do zdjęć z przed roku, korona jest świeżo wklejona (i dalej jest problem), a piec był dokładnie czyszczony przed rozpaleniem, więc nie wiem o co chodzi, że jest koks, wstępnie podkręcam dmuchawę do 40 na 8kw, a może jeden rząd dziurek zakleić:confused:
Sprzątnij na palniku, w popielniku, ustaw obie moce na 8kW i daj ze 42% wiatru i poczekaj do wieczora.

PS
Nic nie klej

Arturo72
06-11-2013, 12:53
Mam siłownik na zaworze 4D, przy tych temp. ustawione jest maks. 35oC pilnuje mi on temp. jaka ma iść w podłogę. Instalator mówił, że jak będzie około zero to moge ustawić na 40oC, a jak poniżej -10oC to na 45oC. Chyba, że coś znowu przekręciłem :).
Instalator nie wie co mówi,nie wie o jakim domu mówi.
Jeśli nie masz rozstawu rur 30-40cm to zasilanie 45st.C zagotuje Ci dom w przeciągu 2-4h a przez następne 20-22h kocioł będzie w podtrzymaniu.

zbigmaz01
06-11-2013, 12:54
Zbigmaz ja się w tym trochę plątam, ale CWU mam sterowane osobno chyba... Zrobię fotki to jako znawcy tematu zobaczycie. Niestety instalacji nie umiem rozrysować, ale postaram się o dobrą jakoś fotek.

Powiedzcie mi jeszcze jedno. Jutro mam planowaną datę zasypu, ale chciałbym dzisiaj dosypać. Ostatnio z polecenia Wieśka ustawiłem podajnik na 380 min na 125 kg Pieklorza. Teraz jak to zrobić żeby miało ręce i nogi ?
Czy mam zrobić tak 380 dziele na 125 = 3,04 minuty na 1 kg opału.
Wsypuję opał do zasobnika tyle ile się zmieści orientacyjnie powiedzmy 110 kg mnoże to przez 3,04 i wychodzi mi czas jaki mam wpisać ? Czy o czymś jeszcze muszę pamiętać ?Dosypujesz do pełna do zasobnika i wpisujesz tyle ile zasypałeś i koniec. Resztę sterownik :)

pawko_
06-11-2013, 12:55
.Dlatego zapytam.Kurde,czemu nie mogło by wyglądać u Ciebie tak,że nie ma zaworu 4D,mamy albo dwie albo jedna pompę.

Nie wiem czemu jest u mnie ten zawór :) zaufałem instalatorowi


Wydaje mi się, że przy tej pogodzie powinieneś w podłogę wpuszczać maks 30 stopni, nawet mniej a przy mrozach 40 stopni.

Teraz masz takie skoki, bo termostaty puszczają Ci wodę na podłogę i szybko zamykają dopływ, a jaką masz histerezę na sterownikach od podłogówki ?

Do tego tak jak zbyszek pisał, na podłogówkę powinieneś mieć zawór 3D TERMO, bo teraz siłownik musi cały czas kręcić tym 4D, żeby uzyskać stabilną temperaturę za zaworem.

Zmniejsze do 30oC na podłogę. nie wiem jaką mam histerezę, będę dzisiaj porobie fotki.

zbigmaz01
06-11-2013, 12:58
...



Sprzątnij na palniku, w popielniku, ustaw obie moce na 8kW i daj ze 42% wiatru i poczekaj do wieczora.

PS
Nic nie klejMoże jeszcze sprawdź jak jest w środku palnika, czy nie ma przedmuchu między koroną a palnikiem od środka, tam gdzie korona nachodzi na palnik.
A jesteś pewien czy dobrze doszczelniłeś? Dużo dałeś silikonu? Tam ma być nie tylko w tym kanałku ale trochę (sporo) wyżej.

prz3kus
06-11-2013, 13:03
Sprzątnij na palniku, w popielniku, ustaw obie moce na 8kW i daj ze 42% wiatru i poczekaj do wieczora.

PS
Nic nie klej

Ja miałem podobnie, teraz mam ustawione tak jak zbigmaz pisze (min 8kw max 8kw) tylko nadmuch mam ustawiony na 46% ponieważ po ustawieniu na 38% miałem pełną szuflade i to w wiekszej polowie lekko przykopconego węgla. Przy ustawieniach 45% miałem po nocy już w popielnku londuje o wiele mniej dlatego idac dziś do pracy dałem na 46% i zobacze moze bedzie ejszcze lepiej.
Wiem że wielu napisze że to wyoski nadmuch ale tak jak karoka mi powiedział zależy od węgla i ma racje.
Jak widzę co ja miałem w popielniku, a co masz ty mysle że śmiało możesz dać dmuchawe na 46-47% i max mocy 8kw

Pozdrawiam

pawko_
06-11-2013, 13:04
Instalator nie wie co mówi,nie wie o jakim domu mówi.
Jeśli nie masz rozstawu rur 30-40cm to zasilanie 45st.C zagotuje Ci dom w przeciągu 2-4h a przez następne 20-22h kocioł będzie w podtrzymaniu.
Nie pamiętam co mi mówił w tym rzecz i mogę trochę konfabulować. Rozstaw mam co 10 cm.

zbigmaz01
06-11-2013, 13:06
Nie pamiętam co mi mówił w tym rzecz i mogę trochę konfabulować. Rozstaw mam co 10 cm.To wystarczy ci temp. max 30*C i to w mrozy :)

pawko_
06-11-2013, 13:07
To jaką ustawić na sterowniku ?

Arturo72
06-11-2013, 13:11
Nie pamiętam co mi mówił w tym rzecz i mogę trochę konfabulować. Rozstaw mam co 10 cm.
Czyli rozstaw masz na minimalna temp.zasilania i sądzę,że nawet przy największych mrozach będzie to max.35st.C.

81marek
06-11-2013, 13:21
Zbigmaz01 co do uszczelnienia to sylikonu dałem tyle
222757
potem porządnie dobiłem drewnianym kołkiem możliwości są 3:
-ujowy sylikon (so.dal cas.orama);)
-za mało sylikonu;)
-uszczelnione jest dobrze ale chodzi o ustawienia pieca;)
Wprowadzam zmiany wieczorkiem napiszę czy są jakieś zmiany.
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie:)

pawko_
06-11-2013, 13:29
To jaką temp. proponujesz ?

Arturo72
06-11-2013, 13:39
To jaką temp. proponujesz ?
Jeśli to do mnie to jeśli nie wygrzewales wylewki specjalnym programem to może być narazie 40st.C.
Poszukaj na forum o etapie wygrzewania wylewki i możesz to zastosować.
Przy normalnym użytkowaniu sądzę,że na dzisiaj 30-33st.C będzie ok.

zbigmaz01
06-11-2013, 13:47
To jaką temp. proponujesz ?Tu jest kłopot że tam nie mieszkasz i CWU ci niepotrzebna a można by się jeszcze pobawić mieszającą.
Ja bym się nie przejmował tymi wykresami i skoro tylko grzejesz ściany to patrzyłbym aby jak najmniej spalić i aby nie pozamarzało Jak wykańczasz coś w środku to temp. lekko wyżej.
Ale fakt faktem musiałbym coś pokombinować aby to mi grało bo tu masz niewielkie możliwości dogrania kotła z instalacją.