PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

pawko_
04-12-2013, 22:31
Żużel szlaka ? Co z tym zrobić ? Jakie zmiany wprowadzić ?

animuss
04-12-2013, 22:36
Żużel szlaka ? Co z tym zrobić ? Jakie zmiany wprowadzić ?Mniej drobnej frakcji czyli miału (podajnik może go wytwarzać w trakcie podawania kruszy węgiel) ,albo obrotowa retorta .

pawko_
04-12-2013, 22:39
No muszę przyznać, że jak wysypuję tego Pieklorza do zasobnika to jest trochę tej drobnicy, takich dosłownie okruchów. Czyli na to nie ma żadnej rady ?

animuss
04-12-2013, 22:59
No muszę przyznać, że jak wysypuję tego Pieklorza do zasobnika to jest trochę tej drobnicy, takich dosłownie okruchów. Czyli na to nie ma żadnej rady ?Obrotowa retorta to rozbija obracając się rozrywa je na mniejsze kawałki wtedy łatwiej spadają do popielnika , można jeszcze spróbować zrobić mieszankę z innym węglem albo z owsem .

mark3k
05-12-2013, 07:21
Policz u mnie ;)
4 pompy Grundfos Alpha2 25-40 zużywają teraz 24W
,przedtem miałem 2 Grundfosa zwykłe szły na 3 biegu i doiły 120W
pompy kupiłem po 400 zł a te dwie pogoniłem po 250 zł
chodzą non stop średnio 200 dni w roku .
powiem tylko że pierwszy sezon już za nimi jeszcze dwa i będą przynosić oszczędności .


U Ciebie 120W, a u mnie non stop 45W (CO) i 30W (CWU) przez ok 2 do 3h/dobę.
Czyli jak by nie liczył to i tak co najmniej kilka lat (powyżej 5) aby cokolwiek zyskać.:)

mark3k
05-12-2013, 07:31
No muszę przyznać, że jak wysypuję tego Pieklorza do zasobnika to jest trochę tej drobnicy, takich dosłownie okruchów. Czyli na to nie ma żadnej rady ?

I papierki po cukierkach także znalazłem :)
Węgiel kupiłem z kolegą i o ile u mnie w miarę dobrze się spala (poza spora ilością sadzy) to kolega stwierdził, że węgiel Pieklorz z Bartexu jest jednym z gorszych którymi palił do tej pory, a spala min. 20t na sezon (obecnie 4-ty sezon na retorcie) w sporych kotłach retortowych. Duża ilość sadzy i duuuuże spieki, oraz spora ilość popiołu. To już raczej ostatni zakup w Bartexie. Teoretyczny Pieklorz był zapakowany w worki polipropylenowe bez żadnych oznaczeń, czyli węgiel marki węgiel.;)

Novy!
05-12-2013, 08:23
Aha, panie Marku co panu nie mogę dać to mojego zestawu Bruli i dmuchawa.
Panu zostaje eCoal ten co pan ma a ja zostawiam sobie mojego Bruli.

To nie jest takie proste.Kocioł jest na firmę,i tak został zaksięgowany.
A kto go wyniesie z piwnicy,i wniesie następny?Pan?Chyba siłą swego zapału marketingowego lub ego :)
Proponuje Pan wszystkim niezadowolonym wymianę,raz dwa,bo dobrze Pan wie ,że to nie takie proste.Nie ważne,moja wina-dałem się kolejny raz nabrać,na tym razem-doskonale zrobiony marketing.Trudno moja wina.Nie lamentuję.Poradzę sobie.Na ludziach też się widać nie znam,powinienem zwietrzyć fałsz.
Jedno mogę obiecać.Napisze o każdym mankamencie tego kotła.Niebawem kilka fotek z wnętrza,gdzie za źle pospawaną blachę w popielniku, spada popiół i nie można go usunąć.

Delphion1
05-12-2013, 08:45
ZAWÓR MIESZAJĄCY 4D WOMIX czy Afristo polecacie?
Czy to jeden chu...?:)

echelon
05-12-2013, 08:54
Markowski piszesz jakby Ci znowu gówno w kolorowej siatce sprzedali...
Miałeś OE, widziałeś jak pracują RBR'y, pewnie conajmniej jednego pracującego oglądałeś przed kupnem (?).
TWOJA wina polegała na tym, że kupiłeś nowy produkt, niesprawdzony w zimie przez użytkowników i uwierzyłeś w siwy pył...
Z tego co Karoka napisał bierze na siebie demontaż i montaż więć nie pleć tu o wnoszeniu do piwnicy, bo się ośmieszasz. Czym on po ten kocioł przyjedzie, sam z HDS? Takie rzeczy robi sie ludziami....

Co do samej akcj, to aż dziw bierze że tak szybko chcą go tobie wymienić, ciekawe czy coś jeszcze wyjdzie w praniu, nie tylko z szamotem ale z samą 11 :jawdrop:

Acha nie jestem krewnym, znajomym, ani nie kupiłem kociołka od Twojego sprzedawcy.

wuwok
05-12-2013, 08:59
Panowie mam pytanko . Jako ze interesuje się palnikami [hobby] to czy ilość nadmuchowych otworów w palniku Rbr 11kw jest taka sama jak w Rbr17kw?? a jeśli to procentowo jakie są różnice?

tadek w
05-12-2013, 09:23
witam,no i niestety i ja muszę dołączyć do grona ,,niezadowolonych,, użytkowników rbr11,a mianowicie dziś rano przy czyszczeniu piecyka po wyciągnięciu tzw.suchej półki i wyczyszczeniu stwierdziłem że jeden spaw jest o 3mm krótszy od innych I TERAZ TAK SIE ZASTANAWIAM czy to może być przyczyną tego iż ten piecyk zamiast osągnąć tem w ciągu 5min, musi chodzić 5min i 34sek Mam nadzieje że będę mógł to reklamowac i żądać wymiany pieca na nowy ps.sam jestem spawaczem i twierdze że to niedopuszczalne:bash::bash::bash::bash::bash::bash :

bobasxx
05-12-2013, 09:37
witam,no i niestety i ja muszę dołączyć do grona ,,niezadowolonych,, użytkowników rbr11,a mianowicie dziś rano przy czyszczeniu piecyka po wyciągnięciu tzw.suchej półki i wyczyszczeniu stwierdziłem że jeden spaw jest o 3mm krótszy od innych I TERAZ TAK SIE ZASTANAWIAM czy to może być przyczyną tego iż ten piecyk zamiast osągnąć tem w ciągu 5min, musi chodzić 5min i 34sek Mam nadzieje że będę mógł to reklamowac i żądać wymiany pieca na nowy ps.sam jestem spawaczem i twierdze że to niedopuszczalne:bash::bash::bash::bash::bash::bash :

Uważaj, bo co niektórzy mogą to wziąć na serio :wink:

tadek w
05-12-2013, 09:42
Uważaj, bo co niektórzy mogą to wziąć na serio :wink:
wiesz co, ja to czasami wole to forum niż jakiś tam kabaret,bo co niektórzy to aż do łez mnie doprowadzają :D:D:D ps czytam i lubie to forum ale niektórzy to co piszą to totalna żenada i ubaw po pachy

echelon
05-12-2013, 09:50
wiesz co, ja to czasami wole to forum niż jakiś tam kabaret,bo co niektórzy to aż do łez mnie doprowadzają :D:D:D
tylko trzeba uważać co by czasem nie zapluć monitora :)

kalio
05-12-2013, 09:50
Panowie mam pytanko . Jako ze interesuje się palnikami [hobby] to czy ilość nadmuchowych otworów w palniku Rbr 11kw jest taka sama jak w Rbr17kw?? a jeśli to procentowo jakie są różnice?

Taka sama ale to tajemnica

lestek27
05-12-2013, 09:54
Markowski piszesz jakby Ci znowu gówno w kolorowej siatce sprzedali...
Miałeś OE, widziałeś jak pracują RBR'y, pewnie conajmniej jednego pracującego oglądałeś przed kupnem (?).
TWOJA wina polegała na tym, że kupiłeś nowy produkt, niesprawdzony w zimie przez użytkowników i uwierzyłeś w siwy pył...
Z tego co Karoka napisał bierze na siebie demontaż i montaż więć nie pleć tu o wnoszeniu do piwnicy, bo się ośmieszasz. Czym on po ten kocioł przyjedzie, sam z HDS? Takie rzeczy robi sie ludziami....

Co do samej akcj, to aż dziw bierze że tak szybko chcą go tobie wymienić, ciekawe czy coś jeszcze wyjdzie w praniu, nie tylko z szamotem ale z samą 11 :jawdrop:

Acha nie jestem krewnym, znajomym, ani nie kupiłem kociołka od Twojego sprzedawcy.

Co do siwego pyłu w komorze spalania. Nie wiem jak to wygląda u innych użytkowników bo nikt się fotkami nie chwali ale ja zamieściłem foto swojej komory spalania na forum i widać tam wszystko. U mnie faktycznie jest siwy pył tylko w kątach gromadzi się trochę ciemniejszy.

Tyson
05-12-2013, 10:04
witam,no i niestety i ja muszę dołączyć do grona ,,niezadowolonych,, użytkowników rbr11,a mianowicie dziś rano przy czyszczeniu piecyka po wyciągnięciu tzw.suchej półki i wyczyszczeniu stwierdziłem że jeden spaw jest o 3mm krótszy od innych I TERAZ TAK SIE ZASTANAWIAM czy to może być przyczyną tego iż ten piecyk zamiast osągnąć tem w ciągu 5min, musi chodzić 5min i 34sek Mam nadzieje że będę mógł to reklamowac i żądać wymiany pieca na nowy ps.sam jestem spawaczem i twierdze że to niedopuszczalne:bash::bash::bash::bash::bash::bash :

Prawie dałem się nabrać :). Macie jakieś sprawdzone ustawienia na najlepsze spalenie wesołej z bartexu, wczoraj przestawiłem moją 11tkę na automat, podawanie 3s korekta dmuchawy -3%, dzisiaj z rana tam spojrzałem to w popielniku sporo koksu. Czy zawsze tak będzie podbijał tempeeraturę mam ustawiona 44 stopnie a on podciąga do 53 ?

Novy!
05-12-2013, 10:13
Co do siwego pyłu w komorze spalania. Nie wiem jak to wygląda u innych użytkowników bo nikt się fotkami nie chwali ale ja zamieściłem foto swojej komory spalania na forum i widać tam wszystko. U mnie faktycznie jest siwy pył tylko w kątach gromadzi się trochę ciemniejszy.
Zrób fotki wymiennika ciepła,przedtem odpal moc 12kW w grupowym lub automat na choćby jeden dzień ...

scarface26
05-12-2013, 10:17
Prawie dałem się nabrać :). Macie jakieś sprawdzone ustawienia na najlepsze spalenie wesołej z bartexu, wczoraj przestawiłem moją 11tkę na automat, podawanie 3s korekta dmuchawy -3%, dzisiaj z rana tam spojrzałem to w popielniku sporo koksu. Czy zawsze tak będzie podbijał tempeeraturę mam ustawiona 44 stopnie a on podciąga do 53 ?

zaślepiałeś już dosuszanie??

scarface26
05-12-2013, 10:18
Zrób fotki wymiennika ciepła,przedtem odpal moc 12kW w grupowym lub automat na choćby jeden dzień ...

a ty zrób fotki o które prosił Karoka

lestek27
05-12-2013, 10:22
Zrób fotki wymiennika ciepła,przedtem odpal moc 12kW w grupowym lub automat na choćby jeden dzień ...

Jak na razie 8/8 wystarcza spokojnie więc nie widze takiej potrzeby. Nie wykluczone że jak przyjdą większe mrozy to przejdę na 8/12 i wtedy zobaczę czy będzie sadza. Nie twierdzę że na pewno jej nie będzie. To może Ty wstaw fotki tej Twojej komory spalania bo sam jestem ciekaw jak to u Ciebie wygląda.

Novy!
05-12-2013, 10:24
Jak na razie 8/8 wystarcza spokojnie więc nie widze takiej potrzeby. Nie wykluczone że jak przyjdą większe mrozy to przejdę na 8/12 i wtedy zobaczę czy będzie sadza. Nie twierdzę że na pewno jej nie będzie. To może Ty wstaw fotki tej Twojej komory spalania bo sam jestem ciekaw jak to u Ciebie wygląda.
Dlatego piszę,nie wiesz jeszcze co zakupiłeś.Gdybyś nie miał ocieplonego domu,już byś wiedział o czym piszę,nie o spalanie dużo-mało tu chodzi...

marek43
05-12-2013, 10:25
Ale macie problem z tym poborem prądu przez kocioł pompy itp. kiedy się spłaci .... ja uważam ,że to jest b . mało w porównaniu do 0,7 l - jedno popołudnie i nie ma, a nikt nie mówi kiedy po ilu latach się spłaci .......; A dla tych kto chce dalej drążyć ten temat to ; rower prądnica lub alternator +prezetwornica i do kotłowni albo rower do salonu i pedałować !!! w tedy będzie tanio i na pewno zdrowiej Pozdrawiam

:D

lestek27
05-12-2013, 10:32
Dlatego piszę,nie wiesz jeszcze co zakupiłeś.Gdybyś nie miał ocieplonego domu,już byś wiedział o czym piszę,nie o spalanie dużo-mało tu chodzi...

Wiem co kupiłem.
Mam raczej wrażenie że Ty się nieco pogubiłeś. Skoro masz nieocieplony dom i wcześniej paliłeś kotłem 25KW to czemu nie kupiłeś 17KW żeby było bezpieczniej? Pamiętam jak narzekałeś na wcześniejszy kocioł i byłeś pewniakiem że ten który teraz kupiłeś da radę. Nie jeden również pisał że będzie tak jak jest właśnie teraz. Uważasz że ceramika jest do bani. Widziałem bardzo fajną propozycję od Karoki65. Ja na Twoim miejscu bym się zgodził.
Ty będziesz zadowolony bo dostaniesz kocioł bez ceramiki i Wiesiek też bo chce właśnie taki z ceramiką.

Novy!
05-12-2013, 10:35
Co do samej akcj, to aż dziw bierze że tak szybko chcą go tobie wymienić, ciekawe czy coś jeszcze wyjdzie w praniu, nie tylko z szamotem ale z samą 11 :jawdrop:

Acha nie jestem krewnym, znajomym, ani nie kupiłem kociołka od Twojego sprzedawcy.

Kocioł widziałem latem.Wtedy to co "mu dolega" nie było do zobaczenia.Moja wina,trzeba było brać bez bajerów.
Moja piwnica to 2,20 poniżej poziomu ziemi.Nie da się go wynieść bez uszkodzeń ponownych schodów -bardzo wąskich.Trzeba rozebrać ganek,400kg kocioł to nie TV ;)

echelon
05-12-2013, 10:48
Właśnie, ja także już wiem że trzeba kupować rzeczy sprawdzone, a nie nowości bo ktoś na forum poleca, a drugi (rodzina) zachwala, trzeci (klient z upustami) potwierdza, czwarty (producent) daje upust na hasło murator :rolleyes: itd. Nistety forumowy marketing otumania. Trudno odsiać ziarna od plew czy jakoś tak...
Co do wymiany, Karoka ma klucze, kocioł bez podajnika to już taka pralka. Co tam skoro to garażowiec to mogą nawet ze spawarką go rozebrać.
Ale bez wizji loklanej rzeczywiście może być trudno, ty wiesz najlepiej jaki masz dostęp.
Dawaj fotki oraz wnioski z budowy RBR i porównania z OE.
A z Karoke umów się tak: RBR na Skampa z Cobrą lub SPP i obalisz świętą trójcę FM!!!

scarface26
05-12-2013, 10:49
Nie da się go wynieść bez uszkodzeń ponownych schodów -bardzo wąskich.Trzeba rozebrać ganek,400kg kocioł to nie TV ;)

yhy, a świstak siedzi.....

a to ganek zamurowany na amen

aaaa i zapomniałem, daj fotki schodów to coś wspólnie wymyślimy

Novy!
05-12-2013, 10:52
Dawaj fotki oraz wnioski z budowy RBR i porównania z OE.
A z Karoke umów się tak: RBR na Skampa z Cobrą lub SPP i obalisz świętą trójcę FM!!!

Z Tym Panem -nie chcę się już z niczym umawiać.temat zamknięty.SPP już zamówiłem,widzę przyszłość dla tego stera.proste jest piękne ;) Fajerwerki ecoala juz mnie nie kręcą.

Novy!
05-12-2013, 10:53
yhy, a świstak siedzi.....

a to ganek zamurowany na amen

aaaa i zapomniałem, daj fotki schodów to coś wspólnie wymyślimy

Kooorna,zrozum ,że mam wysoki parter,Kocioł najpierw trzeba wnieść,a potem znieść -kumasz?

scarface26
05-12-2013, 10:57
Kooorna,zrozum ,że mam wysoki parter,Kocioł najpierw trzeba wnieść,a potem znieść -kumasz?

niestety nie kumam rozbierania ganku żeby wnieść/wynieść kocioł o wymiarach niedużej pralki pakowanej od góry a i ze schodami sobie poradzić na pewno można

tak na prawdę to usłyszałeś propozycje karoki i wydygałeś

echelon
05-12-2013, 11:00
Z Tym Panem -nie chcę się już z niczym umawiać.temat zamknięty.SPP już zamówiłem,widzę przyszłość dla tego stera.proste jest piękne ;) Fajerwerki ecoala juz mnie nie kręcą.

Ecoal idzie na sprzedaż? Ciekawe ile jest wart na rynku.

wuwok
05-12-2013, 11:00
A może kotły węglowe to takie ustrojstwo ze ze zawsze będzie sadza,brudno... Odnosnie sterownika ,jeśli ktoś wymyśli sterownik [automat] do węgla ,spalający każdy węgiel na każdej instalacji będzie genialny :) [pisze o spalaniu na tzn. popiołek ]. Sadza,pył nieodłączny dodatek naszych piecyków .Choć jedno mamy za darmo:)
Sterownik SPP wydaje się ciekawy...ale czas pokaże jak się sprawdza

Novy!
05-12-2013, 11:05
niestety nie kumam rozbierania ganku żeby wnieść/wynieść kocioł o wymiarach niedużej pralki pakowanej od góry a i ze schodami sobie poradzić na pewno można

tak na prawdę to usłyszałeś propozycje karoki i wydygałeś

Jak czytasz-czytaj uważnie.Mam w doopie karokę i jego łaskę.Tego gościa dla mnie nie ma.Jak będę chciał to sobie będę kupował nowy kocioł co roku,ale już nie od niego.Chodzi o to co mówił a czego nie mówił, reklamując tę,jak się okazało "wykastrowaną" 17kW wersję.Gdybym wiedział,że tak to zrobiono z niej 11kW-nigdy ,nawet darmo bym tego nie kupił.Tego Pan karoka mi i nikomu nie powiedział :)
Jasne jest to dla Ciebie?

5iatka
05-12-2013, 11:13
Trochę kuleje grupowe 8/12 u mnie. Zadana 54st spada do 48st i dopiero wtedy przyłącza na 12. Oczywiście jeszcze leci w dół. Może sprawdzić 12/13 ?

Novy!
05-12-2013, 11:16
Trochę kuleje grupowe 8/12 u mnie. Zadana 54st spada do 48st i dopiero wtedy przyłącza na 12. Oczywiście jeszcze leci w dół. Może sprawdzić 12/13 ?
Moc max włączy się jak temp CO na kotle spadnie poniżej dwukrotnej Histerezy CO...

bobasxx
05-12-2013, 11:18
Jak czytasz-czytaj uważnie.Mam w doopie karokę i jego łaskę.Tego gościa dla mnie nie ma.Jak będę chciał to sobie będę kupował nowy kocioł co roku,ale już nie od niego.Chodzi o to co mówił a czego nie mówił, reklamując tę,jak się okazało "wykastrowaną" 17kW wersję.Gdybym wiedział,że tak to zrobiono z niej 11kW-nigdy ,nawet darmo bym tego nie kupił.[/b]Tego Pan karoka mi i nikomu nie powiedział[/b] :)
Jasne jest to dla Ciebie?

A mi powiedział. Zresztą wcześniej o tym wyczytałem.

Novy, wniosłeś i wyniosłeś Ogniwo 25 kW, wniosłeś Rbr-a 11 kW to i go wyniesiesz, a raczej ludzie Karoki wyniosą.
Jeśli Karoka Ci go wyniesie i podłączy to w czym rzecz ?

bobasxx
05-12-2013, 11:20
Trochę kuleje grupowe 8/12 u mnie. Zadana 54st spada do 48st i dopiero wtedy przyłącza na 12. Oczywiście jeszcze leci w dół. Może sprawdzić 12/13 ?

Bo tak jak Kobra pisał, najpierw musi podać i dopalić pierwszą grupę dla 8 kW, dopiero po tym się przełącza (jak zadana spadnie o dwie histerezy).

Fakt mógłby to robić od razu.

Novy!
05-12-2013, 11:22
A mi powiedział. Zresztą wcześniej o tym wyczytałem.

Novy, wniosłeś i wyniosłeś Ogniwo 25 kW, wniosłeś Rbr-a 11 kW to i go wyniesiesz, a raczej ludzie Karoki wyniosą.
Jeśli Karoka Ci go wyniesie i podłączy to w czym rzecz ?

A no w tym,że od niego nic już nie chcę.Tyle.
A nawet gdyby (tylko zapytam),wziął byś używany w "ten" sposób kocioł?Z temp na kotle przez większość czasu 42deg i powrotem 37deg?
Ale to tylko pytanie.tak jak pisałem,temat zamykam.
Przepraszam za off.

bobasxx
05-12-2013, 11:30
A no w tym,że od niego nic już nie chcę.Tyle.
A nawet gdyby (tylko zapytam),wziął byś używany w "ten" sposób kocioł?Z temp na kotle przez większość czasu 42deg i powrotem 37deg?
Ale to tylko pytanie.tak jak pisałem,temat zamykam.
Przepraszam za off.

Jeśli wymiennik byłby suchy to tak.

Ale skoro temat zamknięty, nie ma co dywagować.

kobra64
05-12-2013, 11:36
Powiedziane, znaczy zrobione... :)
Ponizej fotki ekogroszku, ktorym palilem przez kilka ostatnich dni. "groszek1" i "groszek2" kupione w lipcu w Bartexie jako Wesola i Retopal (nie wiem wciaz, ktory jest ktory:confused:), zas Pieklorz z Bierutowa oraz z Bartexu jako Bartex Silver kupione pod koniec pazdziernika. Jak widac, worki Bartexu z lipca sa foliowe, zas te z pazdziernika duzo mocniejsze plecione. Musze jednak dodac, ze Bartex wysyla za posrednictwem spedycji Poczty Polskiej i dziwnym trafem ostatnio poczta dzwonila,dwukrotnie odwlekajac dostawe, raz podobno zepsulo sie auto, drugi raz kierowca nie zdazyl. Nie chce rzucac bezpodstawnych podejrzen, ale dziwnie mi to wyglada... Czy ktos juz mial takie doswiadczenia z weglem z Bartexu via Poczta Polska?

Do rzeczy:
1) groszek1; 228403228404

2) groszek2: 228406228407

Oba juz suche, bo kupione wczesniej.


c.d w nastepnym poscie... Gmaj prawdę mówiąc po tych fotkach wiele mądrzejszy nie jestem... Może tylko tyle - na moje oko nie widzę na nich ani oryginalnego Retopalu ani oryginalnego groszku II 8 - 20 mm z Wesołej. Jest tam trochę takich intensywnie metalicznie - grafitowo błyszczących węgielków. One takie są czy tylko światło się tak odbiło?

5iatka
05-12-2013, 11:37
Bo tak jak Kobra pisał, najpierw musi podać i dopalić pierwszą grupę dla 8 kW, dopiero po tym się przełącza (jak zadana spadnie o dwie histerezy).

Fakt mógłby to robić od razu.
Dlatego właśnie trochę kuleje.... Może spróbować z 12/12, albo automatem? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? / generalnie chodzi tylko o to że mocno spada poniżej zadanej :-(

5iatka
05-12-2013, 11:42
Ps. Chyba że zrobi się jeszcze zimniej i przy 8/8 będzie w pracy ciągłej....

keteimj
05-12-2013, 11:56
Dlatego właśnie trochę kuleje.... Może spróbować z 12/12, albo automatem? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? / generalnie chodzi tylko o to że mocno spada poniżej zadanej :-(

Jak masz w komorze spalania ok i ciepło w domu to przestań się gapić na te wykresy, wtedy odrazu Ci sie poprawi

75max
05-12-2013, 11:58
kurcze kombinuje u siebie z ustawieniami zaworu 4d i jakoś nie wiem jak mam zostawić dziś chodziła mieszająca cały czas powrót był ładnie dogrzany teraz wyłączyłem mieszająca zawór 4d odkręcony na max powrót obniżył się o jakieś 9deg w porównaniu z zasilaniem ale nie chodzi teraz CWU w grawitacji chyba pompka CO zabiera całą wodę. Już teraz nie wiem jaka ma być maksymalna różnica miedzy zasilaniem a powrotem

5iatka
05-12-2013, 12:44
Jak masz w komorze spalania ok i ciepło w domu to przestań się gapić na te wykresy, wtedy odrazu Ci sie poprawi

Też prawda....

scarface26
05-12-2013, 12:45
Jak czytasz-czytaj uważnie.Mam w doopie karokę i jego łaskę.Tego gościa dla mnie nie ma.Jak będę chciał to sobie będę kupował nowy kocioł co roku,ale już nie od niego.Chodzi o to co mówił a czego nie mówił, reklamując tę,jak się okazało "wykastrowaną" 17kW wersję.Gdybym wiedział,że tak to zrobiono z niej 11kW-nigdy ,nawet darmo bym tego nie kupił.Tego Pan karoka mi i nikomu nie powiedział :)
Jasne jest to dla Ciebie?

nie jest jasne

na pewno przed kupnem zadałeś setki pytań co i jak, przeprowadziłeś kilka rozmów telefonicznych i widziałeś nie raz zdjęcia 11kW a teraz głupa kleisz że coś ci ktoś wcisnął, takiemu doświadczonemu palaczowi jak ty, nie kompromituj sie to nie jest statek kosmiczny żeby konstrukcja była jakąś zagadką.że to 17kw bez jednej półki z wodą.

a gadanie, że nic od niego nie chcesz a tym samym narzekanie na produkt jest dziecinne. Następny kocioł kup w normalnym sklepie w okolicy, jak pójdziesz i powiesz, że ci coś nie pasuje ale w sumie nie wiesz do końca co bo kocioł chodzi i grzeje, to się panowie ładnie uśmieją !!

piotrek57
05-12-2013, 13:42
Witam.
Piecyk 17kW stoi od tygodnia w garażu. W przyszłym tygodniu montaż. Musze tylko kupić pompki do CO, CWU i cyrkulacji i znowu dylemat jakie?
Do CO zastanawiam się nad Alpha 2 , Alpha 2l, LFP Experia - 25-40 (czy wystarczy na 6 grzejników na pietrze)
Do CWU - ??? jw?
Do cyrkulacji wody obiegowej LFP Erga, Grundfos up 15-14, Wilo Star Z15

Jakie macie własne doświadczenia?

Piotrek42
05-12-2013, 13:51
hehe, jedni testują palniki, inni sterowniki co niektórzy opał a Kol Nowy jak widzę testuje całe zestawy :)) wez kol nowy mlotek... rozpie....l cała ta ceramikę i już:) swoja droga.... OP- za duży.... rbr- za mały to ile w końcu potrzebujesz mocy żeby ogrzać swój domek?? dalej ... nie widzę twojego stera więc ciężko coś powiedzieć, a może instalacja jest zła??? może zrobisz schemat i zapodasz?? (tak wiem wg Ciebie jest the best) tak na marginesie :) już widzę minę Zawijana jak to czyta :)) najpierw nadawałeś na OP teraz rbr-a smiem twierdzić że ci żaden kocioł nie będzie pasował...

jack18
05-12-2013, 14:31
hehe, jedni testują palniki, inni sterowniki co niektórzy opał a Kol Nowy jak widzę testuje całe zestawy :)) wez kol nowy mlotek... rozpie....l cała ta ceramikę i już:) swoja droga.... OP- za duży.... rbr- za mały to ile w końcu potrzebujesz mocy żeby ogrzać swój domek?? dalej ... nie widzę twojego stera więc ciężko coś powiedzieć, a może instalacja jest zła??? może zrobisz schemat i zapodasz?? (tak wiem wg Ciebie jest the best) tak na marginesie :) już widzę minę Zawijana jak to czyta :)) najpierw nadawałeś na OP teraz rbr-a smiem twierdzić że ci żaden kocioł nie będzie pasował...
Pioter a po co do tego nowy młotek? Nie rozbije starym? :)

Piotrek42
05-12-2013, 14:42
Pioter a po co do tego nowy młotek? Nie rozbije starym? :)

hhehe no fakt:) może być stary młotek :P

animuss
05-12-2013, 16:08
A może kotły węglowe to takie ustrojstwo ze ze zawsze będzie sadza,
Winę za sadzę ponosi przeważnie operator kotła i jego instalacja ,rzadko producent .
Operatorem kotła może być też sterownik automatyczny.
Tak to wygląda komora kotła po 3,5 tygodnia nie czyszczenia wymiennika
http://i.imgur.com/XEJnEC0.jpg
ster - dwustanowy
węgiel ekogroszek + miał 50/50% 590 zł/ t
palnik fajkowy
kocioł 38kW "przewymiarowany " jak to ktoś tu na forum często pisze .:D

pawko_
05-12-2013, 16:20
Wchodząc na mój ster panowie, zobaczycie, że kociołkowi nie idzie się zebrać już od 15:40 :( Chyba jednak muszę przerzucić się na 12kW i będzie więcej wungla jadł. Kurde no chałupka jako tako ocieplona i ma problem... co prawda nie mam drzwi wewnętrznych. Koc pod progiem głównych drzwi coby zimno nie leciało. Klamki w oknach też nie pomontowane i zauważyłem, że wiatr nimi troszkę pizga tymi dziurami w ramach. Jak je zamontuję to będę mieć efekt zimnej klamki.

Novy!
05-12-2013, 16:27
hehe, jedni testują palniki, inni sterowniki co niektórzy opał a Kol Nowy jak widzę testuje całe zestawy :)) wez kol nowy mlotek... rozpie....l cała ta ceramikę i już:) swoja droga.... OP- za duży.... rbr- za mały to ile w końcu potrzebujesz mocy żeby ogrzać swój domek?? dalej ... nie widzę twojego stera więc ciężko coś powiedzieć, a może instalacja jest zła??? może zrobisz schemat i zapodasz?? (tak wiem wg Ciebie jest the best) tak na marginesie :) już widzę minę Zawijana jak to czyta :)) najpierw nadawałeś na OP teraz rbr-a smiem twierdzić że ci żaden kocioł nie będzie pasował...

Nigdzie nie napisałem ,że jest za mały.Napisałem ,że pozbył bym się ceramiki-nie całej -częściowo.Napisałem też,że opiszę jak ten kocioł się sprawuje.Pisze co widzę.I tyle.
Link do sterownika masz na priv.Popatrz.Jestem ciekaw Twego zdania.
Co do zawijana,nie "gram" dla karoki ,ani dla zawijana.Chciałbym by wszystko było jasne.Dla tych co kupili,i co jeszcze nie kupili.Ja nie wiedziałem ,że 11kW to wykastrowana 17kW.Czyja to wina?Moja.Jestem ciekaw wyników badań tego kotła.Mimo wszystko.Chciałbym wiedzieć przy jakiej temp.spalin osiąga moc nominalną...

Novy!
05-12-2013, 16:31
Pioter a po co do tego nowy młotek? Nie rozbije starym? :)

Nawet mam "stary młotek" :)

kalio
05-12-2013, 16:50
Nigdzie nie napisałem ,że jest za mały.Napisałem ,że pozbył bym się ceramiki-nie całej -częściowo.Napisałem też,że opiszę jak ten kocioł się sprawuje.Pisze co widzę.I tyle.
Link do sterownika masz na priv.Popatrz.Jestem ciekaw Twego zdania.
Co do zawijana,nie "gram" dla karoki ,ani dla zawijana.Chciałbym by wszystko było jasne.Dla tych co kupili,i co jeszcze nie kupili.Ja nie wiedziałem ,że 11kW to wykastrowana 17kW.Czyja to wina?Moja.Jestem ciekaw wyników badań tego kotła.Mimo wszystko.Chciałbym wiedzieć przy jakiej temp.spalin osiąga moc nominalną...

a moze to wina 1 pompki i dziurawej chalypy z lat 90 :D

ja grzeje 300m2 zobacz sobie

toc to perpetum mobile - na powrocie 57 na wyjsciu 55

animuss
05-12-2013, 16:52
Nawet mam "stary młotek" :)
A nie można jej zdemontować bez psucia ,i czy taka samowolna ingerencja w szamot nie zabiera gwarancji ?

krzysztof7
05-12-2013, 16:56
Ja nie wiedziałem ,że 11kW to wykastrowana 17kW. Jestem ciekaw wyników badań tego kotła.Mimo wszystko.Chciałbym wiedzieć przy jakiej temp.spalin osiąga moc nominalną...

Naprawdę jeszcze masz nadzieję na przedstawienie wyników badań? Gdyby były OK to już na forum by grzmiało. Badania i certyfikat są "wystarczające" i oczywiście parametry kotła także "wystarczające". :)

Novy!
05-12-2013, 16:59
A nie można jej zdemontować bez psucia ,i czy taka samowolna ingerencja w szamot nie zabiera gwarancji ?

Nie można jej zdemontować w całości.Tylna ścianka(za nią biegną spaliny) i górna komory spalania-jest tylko z ceramiki,jak ją rozwalę-będę miał jedną dużą komorę spalania...
Co do gwarancji,to jest jasne że ją stracę....Potrzebuję usunąć ceramikę z jednego miejsca w komorze spalania,tylko tam jak mi się zdaje nie jest ona przyklejona do blachy,ale sama jest ścianką...

animuss
05-12-2013, 17:05
Nie można jej zdemontować w całości.Tylna ścianka(za nią biegną spaliny) i górna komory spalania-jest tylko z ceramiki,jak ją rozwalę-będę miał jedną dużą komorę spalania...
Co do gwarancji,to jest jasne że ją stracę....Potrzebuję usunąć ceramikę z jednego miejsca w komorze spalania,tylko tam jak mi się zdaje nie jest ona przyklejona do blachy,ale sama jest ścianką...
Ktoś ją tam włożył i w trakcie demontażu trzeba wykonać wszystkie czynności odwrotnie ,ja jednak nie rozbijał bym jeżeli będzie jeszcze gorzej to trzeba będzie dokupić ,lepiej wyjąć to co zbędne ale w całości i na próbę wstawić zastępczo blachę o odpowiednich wymiarach.Ceramikę się montuje na uchwytach ,śrubach ,stawia na stojąco i opiera następny szamot itd..

Novy!
05-12-2013, 17:15
Ktoś ją tam włożył i w trakcie demontażu trzeba wykonać wszystkie czynności odwrotnie ,ja jednak nie rozbijał bym jeżeli będzie jeszcze gorzej to trzeba będzie dokupić ,lepiej wyjąć to co zbędne ale w całości i na próbę wstawić zastępczo blachę o odpowiednich wymiarach.Ceramikę się montuje na uchwytach ,śrubach ,stawia na stojąco i opiera następny szamot itd..

Dlatego poproszę producenta o schemat,choć wątpię czy udostępnią. Chciałbym częściowo,odsłonić komorę spalania,ale nie na każdej ściance komory.Interesuje mnie jedna.Ale najprawdopodobniej tak się nie da....sam pomysł takiej komory wydaje się być ok,tylko trzeba zrobić z tej gorącej wytworzonej tam spaliny pożytek,a nie wypuścić ją taką gorąca w atmosferę..Producent nawet o jakimś zawirowywaczu w wymienniku ciepła nie pomyślał....Dlatego wnioskuje ,że chodziło mu jedynie o zmniejszenie emisji pyłów..itd.Chcieli mieć najtańszym kosztem kocioł niskoemisyjny.Sam pomysł jest ok,z wykonaniem gorzej,a nawet bardzo źle...

kalio
05-12-2013, 17:20
Nie można jej zdemontować w całości.Tylna ścianka(za nią biegną spaliny) i górna komory spalania-jest tylko z ceramiki,jak ją rozwalę-będę miał jedną dużą komorę spalania...
Co do gwarancji,to jest jasne że ją stracę....Potrzebuję usunąć ceramikę z jednego miejsca w komorze spalania,tylko tam jak mi się zdaje nie jest ona przyklejona do blachy,ale sama jest ścianką...

Czy Ty widzisz co piszesz jesli ta tylna scianka i góra są z ceramiki to ty nie masz 11KW tylko z 5 kW. Moc kotła określa się zasadniczo na podstawie stosunku powierzchni wymiennika do 1m2 pow to ok 10kW - tak było kiedyc aby kocioł był sprawniejszy to pisze się że pow 1,3m2 a moc 11kW.
Jeśli wymeinnik jest obłozony ceramiką to nie bierze udziału w procecie wymiany cieplnej ew ma znikomy udział.
Przecież to jest proste,
Dla mnie dziwne jest ze masz syf w kotle na wysokiej mocy - powinno być wszystko wydmuchane.
Bardziej wydaje mi się że jesteś niezadolony bo kocioł okazał się za mały na Twoją dziurawą chałupę.
Ps jesli producet faktycznie zrobił tylny "wyniennik" z szamotu- montując go tylko na jak piszesz na blasze bez wody to samo z górą - to poco by kazali cie wywalać ten szamot, to już by był jak ktoś pisał strzał w głowe

kalio
05-12-2013, 17:22
Dlatego poproszę producenta o schemat,choć wątpię czy udostępnią. Chciałbym częściowo,odsłonić komorę spalania,ale nie na każdej ściance komory.Interesuje mnie jedna.Ale najprawdopodobniej tak się nie da....sam pomysł takiej komory wydaje się być ok,tylko trzeba zrobić z tej gorącej wytworzonej tam spaliny pożytek,a nie wypuścić ją taką gorąca w atmosferę..Producent nawet o jakimś zawirowywaczu w wymienniku ciepła nie pomyślał....Dlatego wnioskuje ,że chodziło mu jedynie o zmniejszenie emisji pyłów..itd.Chcieli mieć najtańszym kosztem kocioł niskoemisyjny.Sam pomysł jest ok,z wykonaniem gorzej,a nawet bardzo źle...

czy li 17 z ceramiką to bedzie 11kw

Novy!
05-12-2013, 17:25
.
Bardziej wydaje mi się że jesteś niezadolony bo kocioł okazał się za mały na Twoją dziurawą chałupę.
Ps jesli producet faktycznie zrobił tylny "wyniennik" z szamotu- montując go tylko na jak piszesz na blasze bez wody to samo z górą - to poco by kazali cie wywalać ten szamot, to już by był jak ktoś pisał strzał w głowe

Nic nie jest za małe.kocioł przy -5deg na mocy 1:12 jeszcze się odstawiał.Problem jest inny.Ale Ty go nie rozumiesz.Sorrki.

animuss
05-12-2013, 17:29
Dlatego poproszę producenta o schemat,choć wątpię czy udostępnią. Chciałbym częściowo,odsłonić komorę spalania,ale nie na każdej ściance komory.Interesuje mnie jedna.Ale najprawdopodobniej tak się nie da....sam pomysł takiej komory wydaje się być ok,tylko trzeba zrobić z tej gorącej wytworzonej tam spaliny pożytek,a nie wypuścić ją taką gorąca w atmosferę..Producent nawet o jakimś zawirowywaczu w wymienniku ciepła nie pomyślał....Dlatego wnioskuje ,że chodziło mu jedynie o zmniejszenie emisji pyłów..itd.Chcieli mieć najtańszym kosztem kocioł niskoemisyjny.Sam pomysł jest ok,z wykonaniem gorzej,a nawet bardzo źle...Jeżeli skrócisz jeszcze drogę spalin to nie warto się za to brać ,normalny użytkownik gmerający w kotle ,przeważnie pogorszy parametry sprawności kotła ,dlatego radzę ostrożność i ingerencję z możliwością powrotu do stanu pierwotnego .Masz jakieś rysunki zdjęcia przekroje kotła co konkretnie jest do usunięcia ?

Novy!
05-12-2013, 17:38
Jeżeli skrócisz jeszcze drogę spalin to nie warto się za to brać ,normalny użytkownik gmerający w kotle ,przeważnie pogorszy parametry sprawności kotła ,dlatego radzę ostrożność i ingerencję z możliwością powrotu do stanu pierwotnego .Masz jakieś rysunki zdjęcia przekroje kotła co konkretnie jest do usunięcia ?

Nie mam rysunków póki co.Trzeba gdzieś "po drodze" spalin,odebrać z nich tę temp.którą wytworzyła komora spalania.Ja wyrzucam w kosmos teraz spalinę rzędu 160-170deg na mocy 1:7,nadmuch 42%.Serce się kraje,nawet jak to tylko 2-3% straty kominowej...

animuss
05-12-2013, 18:11
Nie mam rysunków póki co.Trzeba gdzieś "po drodze" spalin,odebrać z nich tę temp.którą wytworzyła komora spalania.Ja wyrzucam w kosmos teraz spalinę rzędu 160-170deg na mocy 1:7,nadmuch 42%.Serce się kraje,nawet jak to tylko 2-3% straty kominowej...
A może lepszym rozwiązaniem było by nie ingerowanie w kocioł ,a montaż dodatkowego wymiennika na rurę spalinową
http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plaszcz-wodny-4-5-6-3kw-fi150mm-i3753385300.html
ale musisz uważać na kondensat .

kalio
05-12-2013, 18:39
Nie mam rysunków póki co.Trzeba gdzieś "po drodze" spalin,odebrać z nich tę temp.którą wytworzyła komora spalania.Ja wyrzucam w kosmos teraz spalinę rzędu 160-170deg na mocy 1:7,nadmuch 42%.Serce się kraje,nawet jak to tylko 2-3% straty kominowej...

Widzisz to Ty nie rozumiesz a co jesli kocioł ma 11kW przy temp spalin 300deg ??? jak by były badanie które Tobie są nie potrzebne to byś wiedział.

Zadzoń do czerwonego od betoniarek i powiedz że chcesz kupić jakić tam kocioł PZ - to wersja z palnikiem ekoenergii i zapytaj przy jakiej temperaturze spalin osiąga swoją moc, Jak kupowałem optime to dla 25kw i sprawności 86% temperatura spalin była chyba 280deg, dla orzecha 28, zastanawiałe się też nad DS ale tam spaliny przekraczały 300deg dla mocy nominalnej.

karoka65
05-12-2013, 19:06
Jak czytasz-czytaj uważnie.Mam w doopie karokę i jego łaskę.
Przepraszam ale nie robię łaski.
Złożyłem uczciwą propozycję wydaje mi się.
Jak któryś z kolegów wspomniał, na mojej głowie jest go wynieść i wnieść i ja pokrywam wszystkie koszty.
Pan ciągle wymyśla coś innego to w końcu chce pan się go pozbyć czy nie bo już nie wiem ?
Napisałem tez panu jasno tutaj i na priva że jak nie chce pan ceramiki to młotek i wio.
Zapewniam że nie straci pan gwarancji, doślę deflektor jak nie chce mi go pan dać i ma pan wymiennik stalowy.
Mogę dać na piśmie zapewnienie o nie utracie gwarancji po usunięciu ceramiki.
Napisał pan na forum które czyta bardzo duża ilość userów zarzucając mi oszustwo, poprosiłem o udostępnienie sterownika żeby wszyscy widzieli kto jest oszustem.
Kocioł to nie kataryna w którym grzebie kto chce, kiedy chce i przy czym chce.
Jak tak napisałem to jestem oszustem a każdy ma panu wierzyć na słowo że tak jest.
Zasłanianie się tym że sterownik jest pana prywatną własnością przy posądzenie kogoś o oszustwo to dla mnie żadne tłumaczenie.
Jak napisałem, bardzo chętnie go przyjmę i będę się z nim "męczył"
Dwóch szczęśliwych będzie znowu na forum.
Jaką krzywdę panu wyrządziłem ?
Dzwoniłem do pana jeszcze kilka dni temu ale nie odbierał pan telefonu, dopiero wieczorem przeczytałem na forum i zrozumiałem dlaczego.
Pozdrawiam i jak pisałem jeśli jest pan zdecydowany to proszę o wiadomość póki jeszcze pogoda na to pozwala.
Przyjedzie ze 4 ludzi z kotłem, jak będzie trzeba to i sześciu, wyniosą, wniosą zamontują i po południu mamy ciepło obaj w domach.
Nic pan nie traci i ani palcem pan nie kiwnie.

berdnard
05-12-2013, 19:12
Witam
NOVY kolego jeszcze mrozów nie ma a ty już narzekasz -a ja jak pisałem na wiosne JUŻ SIE NIE MOGE DOCZEKAĆ CO TO BĘDZIE Z TOBĄ NA KOLEJNĄ ZIME Z TWYM INTERNETOWYM PODOBNO NR 1 PIECYKIEM- czas szybko biegnie
DAWAJ PUBLICZNIE MIŚKA-niech teraz naganiacze nr 1wynalazku
napasą oczy
zdrówka:cool:

karoka65
05-12-2013, 19:19
Rajmek widziałem długo jak pracuje ten kociołek.
Większość "maniaków pięknych wykresów" mogłoby tylko pozazdrościć.

P_79
05-12-2013, 19:29
Witam

Mam drobny problem z ustawieniem pieca zostaje trochę niedopalonego węgla link do sterownika czy ktoś ma czas zerknąć??


https://esterownik.pl/sterownik/3490

228738228739228740228741


pozdrawiam

jack18
05-12-2013, 19:36
Witam
NOVY kolego jeszcze mrozów nie ma a ty już narzekasz -a ja jak pisałem na wiosne JUŻ SIE NIE MOGE DOCZEKAĆ CO TO BĘDZIE Z TOBĄ NA KOLEJNĄ ZIME Z TWYM INTERNETOWYM PODOBNO NR 1 PIECYKIEM- czas szybko biegnie
DAWAJ PUBLICZNIE MIŚKA-niech teraz naganiacze nr 1wynalazku
napasą oczy
zdrówka:cool:
A Ty kolego jak przerabiałeś nie swój wynalazek to na co liczyłeś? Bo chyba na coś jednak liczyłeś jak to tak wszędzie nagłaśniałeś?

berdnard
05-12-2013, 19:43
karoka65
zapewne wiesz czym sterowany jest mój PIEC-13 letnie badziewie TESTUJE STEROWNIK SPP BOLECKIEGO
WIESZ MÓGŁ BYM TAKŻE PRZETESTOWAĆ RBRa- sam wymiennik skoro jest taki dobry -MAM DO NIEGO ODCHUDZONEGO BURENRKA 3S
OŚWIADCZAM PUBLICZNIE JAK BĘDZIE LEPSZY OD MOJEGO 13 LETNIEGO BADZIEWIA
ZAPŁACE GOTÓWKĄ I JESZCZE DOŁOŻE PORZOMNĄ FLASZKE
co ty na to:rolleyes:

Piotrek42
05-12-2013, 19:44
A Ty kolego jak przerabiałeś nie swój wynalazek to na co liczyłeś? Bo chyba na coś jednak liczyłeś jak to tak wszędzie nagłaśniałeś?

Na kasę !! której nie dostał:D

Dobra miałem dziś zaszczyt obejrzeć ster nowego (ster prowadzony w dwustanie ) i jak Karoka pisze to jest to ster dla
maniaków pięknych wykresów co prawdo łatwo jest dopasować dwustan dla domu ze stałym odbiorem ciepła, ale wykresy wyglądają ŁADNIE !! Nowy naprawdę nie ma się czego wstydzić!!

i ja standardowo się pytam po co ma być ładnie ?? skoro producent kotła nie ma wymogu trzymania jakieś określonej temp na kotle/powrocie, wykresy to NARZĘDZIE !!!!które pozwala nam użytkownikom dobrać parametry jakie tylko chcemy,widzimy jak kocioł szybko wstaje z podtrzymania,jaka jest moc (czy np nie za duża lub za mała) i masę innych parametrów, generalnie są dwie linie które powinny być proste ,są to temperatura wewnątrz i temp CWU i tyle....a reszta to tylko pomoc dla użytkownika

rutino78
05-12-2013, 19:49
Moze czas na interwencję admina i zbanowanie novego?
skoro wszystko jest źle i żadna opcja mu nie pasuje i toczy się to od kilkunastu chyba stron to moze już wystarczy?

Novy!
05-12-2013, 19:49
Rajmek widziałem długo jak pracuje ten kociołek.
Większość "maniaków pięknych wykresów" mogłoby tylko pozazdrościć.

I dalej tak pracuje,musiałem zrobić tylko kilka poprawek.Jest nieco mułowaty przez ten szamot,więc trzeba to zmienić.Co do tych zmian,dobrze pan wie co chciałem zrobić(tylko ja nie zdradzam priv z innymi użytkownikami),kilkakrotnie próbowałem i przywracałem ustawienia fabryczne.Dlatego tego dnia tak to wyglądało.
Ja dotrzymuje słowa,powiedziałem Panu przed zakupem,że nie będzie akcji typu "nie chcę tego kotła"-jest w nim kilka mankamentów,o których piszę.
W Pana osobie zawiodłem się tym,że zrobił Pan ze mnie gościa co nie dotrzymuje słowa,a zdradzając moje prywatne wiadomości przekroczył Pan barierę,która jest dla mnie święta.Raz jeszcze napiszę,nie chcę Pana pomocy-bo najzwyczajniej jej nie potrzebuję.Amen.

Piotrek42
05-12-2013, 19:54
rutino78 no nie przesadzaj :) Nowy dąży do ideału:) )( może jest perfekcjonistą) on opisuje swoje wrażenia, a że nie wszystkim się podobają to trudno...

karoka65
05-12-2013, 19:55
karoka65
zapewne wiesz czym sterowany jest mój PIEC-13 letnie badziewie TESTUJE STEROWNIK SPP BOLECKIEGO
WIESZ MÓGŁ BYM TAKŻE PRZETESTOWAĆ RBRa- sam wymiennik skoro jest taki dobry -MAM DO NIEGO ODCHUDZONEGO BURENRKA 3S
OŚWIADCZAM PUBLICZNIE JAK BĘDZIE LEPSZY OD MOJEGO 13 LETNIEGO BADZIEWIA
ZAPŁACE GOTÓWKĄ I JESZCZE DOŁOŻE PORZOMNĄ FLASZKE
co ty na to:rolleyes:
Rajmund pisałem akurat o wykresach Novego.
Co do RBRa to rozmawiaj z producentem a nie ze mną, ja nie produkuje żadnego kotła.
Nie chcę nic widzieć bo nie chcę problemów.
Jeśli coś wymyśliłeś to radzę zadbaj o to, nie chwal się nikomu i najpierw opatentuj żebyś też nie miał problemów a później szukaj nabywcę.
To taka moja koleżeńska rada.

mark3k
05-12-2013, 19:57
Moze czas na interwencję admina i zbanowanie novego?
skoro wszystko jest źle i żadna opcja mu nie pasuje i toczy się to od kilkunastu chyba stron to moze już wystarczy?

Ten wątek dotyczy RBR-a - czy tak?
Kolega Novy jest użytkownikiem rbr-a ? - no jest.
To może ciebie należy zbanować za durne wpisy nic nie wnoszące do tematu? Lub sam się zbanuj. :yes:

karoka65
05-12-2013, 19:58
Moze czas na interwencję admina i zbanowanie novego?
skoro wszystko jest źle i żadna opcja mu nie pasuje i toczy się to od kilkunastu chyba stron to moze już wystarczy?
A dlaczego go banować ?
To że pisze o kotle którego używa a nie jest do końca zadowolony to nie powód żeby go piętnować i banować.
Pobanował to bym tych co wodę mocą a kotła na oczy nie widzieli a ostatnio ciągną tutaj jak szarańcza.

bartus825
05-12-2013, 20:14
A może lepszym rozwiązaniem było by nie ingerowanie w kocioł ,a montaż dodatkowego wymiennika na rurę spalinową
http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plaszcz-wodny-4-5-6-3kw-fi150mm-i3753385300.html
ale musisz uważać na kondensat .

Ciekawa rzeczhttp://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)Stosuje może ktoś ten wymiennik ,jeżeli tak to pochwalcie się.

mpepe
05-12-2013, 20:15
Winę za sadzę ponosi przeważnie operator kotła i jego instalacja ,rzadko producent .
Operatorem kotła może być też sterownik automatyczny.
Tak to wygląda komora kotła po 3,5 tygodnia nie czyszczenia wymiennika
http://i.imgur.com/XEJnEC0.jpg
ster - dwustanowy
węgiel ekogroszek + miał 50/50% 590 zł/ t
palnik fajkowy
kocioł 38kW "przewymiarowany " jak to ktoś tu na forum często pisze .:D


jak dobrze zapalicie to i sadza będzie śladowa. Znajomy w smaiciuchu utrzymuje 70c i oczywiście skręca na zaworze 4d ale sadzy to u niego nie uświadczysz. Druga sprawa to jak masz ruszt wodny to nie pomoże wysoka temp. widziałem to w modelu hef z rusztem wodnym

Novy!
05-12-2013, 21:00
A dlaczego go banować ?
To że pisze o kotle którego używa a nie jest do końca zadowolony to nie powód żeby go piętnować i banować.
.

Piszę tak jak obiecałem.Prawdę i to co mnie się nie podoba.Może nie "fachową gwarą" ,ale chyba zrozumiale.Sterownik udostępniony publicznie,kocioł z małymi korektami -tak działa dziś.
https://remote.esterownik.pl/device/2479/

piotrek57
05-12-2013, 21:22
Spróbuje jeszcze raz:
Piecyk 17kW stoi od tygodnia w garażu. W przyszłym tygodniu montaż. Musze tylko kupić pompki do CO, CWU i cyrkulacji i znowu dylemat jakie? Do CO zastanawiam się nad Alpha 2 , Alpha 2l, LFP Experia - 25-40 (czy wystarczy na 6 grzejników na pietrze) Do CWU - ??? jw? Do cyrkulacji wody obiegowej LFP Erga, Grundfos up 15-14, Wilo Star Z15 Jakie macie własne doświadczenia?

Novy!
05-12-2013, 21:24
Spróbuje jeszcze raz:
Piecyk 17kW stoi od tygodnia w garażu. W przyszłym tygodniu montaż. Musze tylko kupić pompki do CO, CWU i cyrkulacji i znowu dylemat jakie? Do CO zastanawiam się nad Alpha 2 , Alpha 2l, LFP Experia - 25-40 (czy wystarczy na 6 grzejników na pietrze) Do CWU - ??? jw? Do cyrkulacji wody obiegowej LFP Erga, Grundfos up 15-14, Wilo Star Z15 Jakie macie własne doświadczenia?
Firma bez znaczenia,każda ma być energooszczędna z trybem autoadapt.

karoka65
05-12-2013, 21:25
Piszę tak jak obiecałem.Prawdę i to co mnie się nie podoba.Może nie "fachową gwarą" ,ale chyba zrozumiale.Sterownik udostępniony publicznie,kocioł z małymi korektami -tak działa dziś.
https://remote.esterownik.pl/device/2479/
No to dopiero teraz narobiłeś.
Wszyscy będą tak chcieć :)
Teraz można zobaczyć czy oszukiwałem czy nie z wpisem o "grzebaniu"
Panie Marku co innego radzi pan innym a co innego robi pan sam.

wojtas77
05-12-2013, 21:34
Spróbuje jeszcze raz:
Piecyk 17kW stoi od tygodnia w garażu. W przyszłym tygodniu montaż. Musze tylko kupić pompki do CO, CWU i cyrkulacji i znowu dylemat jakie? Do CO zastanawiam się nad Alpha 2 , Alpha 2l, LFP Experia - 25-40 (czy wystarczy na 6 grzejników na pietrze) Do CWU - ??? jw? Do cyrkulacji wody obiegowej LFP Erga, Grundfos up 15-14, Wilo Star Z15 Jakie macie własne doświadczenia?

Ja do CO kupiłem Wilo Yonos Pico 25/1-4. Na górze mam 5 grzejników 2 drabinki i podłogówkę w łazience i daje radę na II a na wyświetlaczu 16 W .

gmaj22
05-12-2013, 21:47
Piszę tak jak obiecałem.Prawdę i to co mnie się nie podoba.Może nie "fachową gwarą" ,ale chyba zrozumiale.Sterownik udostępniony publicznie,kocioł z małymi korektami -tak działa dziś.
https://remote.esterownik.pl/device/2479/
Faktycznie..wykres miod-malina:eek: Rowniez taki chce :) Ja majac takie wykresy, nie narzekalbym na kociol. Widac jak na dloni, ile jeszcze musze sie nauczyc. Pelny szacun P. Marku:)

gmaj22
05-12-2013, 21:54
No to dopiero teraz narobiłeś.
Wszyscy będą tak chcieć :)
Teraz można zobaczyć czy oszukiwałem czy nie z wpisem o "grzebaniu"
Panie Marku co innego radzi pan innym a co innego robi pan sam.

Tu akurat mysle, ze przy jednej pompce do c.o. i c.w.u. pracujacej non - stop bez sensu jest uzywanie opcji cwu + mieszajaca. Taka opcje kolega radzil wszystkim tym, ktorzy maja co najmniej dwie pompy, a nie maja mieszajacej.

Chyba ze o jeszcze inne rady tu chodzi...

karoka65
05-12-2013, 22:03
Tu akurat mysle, ze przy jednej pompce do c.o. i c.w.u. pracujacej non - stop bez sensu jest uzywanie opcji cwu + mieszajaca. .
Bo niema takiej możliwości.
CWU+mieszająca obsługuje gniazdo CWU.
Mój wpis dotyczył tego że radzi innym zmianę jednego parametru i poczekać na efekty dobę czy chociaż 12 godzin a robi sam co innego.
Tylko tyle.

gmaj22
05-12-2013, 22:06
Spróbuje jeszcze raz:
Piecyk 17kW stoi od tygodnia w garażu. W przyszłym tygodniu montaż. Musze tylko kupić pompki do CO, CWU i cyrkulacji i znowu dylemat jakie? Do CO zastanawiam się nad Alpha 2 , Alpha 2l, LFP Experia - 25-40 (czy wystarczy na 6 grzejników na pietrze) Do CWU - ??? jw? Do cyrkulacji wody obiegowej LFP Erga, Grundfos up 15-14, Wilo Star Z15 Jakie macie własne doświadczenia?

Tak jak koledzy wczesniej napisali, najlepiej zainwestowac w pompy energooszczedne, a jeszcze lepiej w te z trybem "autoadapt". Zwroc uwage na poprawny montaz zaworu 4D, filtrow przed pompami i czy zawory zwrotne sa z metalowymi grzybkami. Przede wszystkim wazne jest wlasciwe zabezpieczenie kotla, czy to otwartym naczyniem przelewowym, czy zamknietym membranowym. Jak bedziesz mial instalatora z prawdziwego zdarzenia, on juz o wszystko zadba jak nalezy. Niemniej jednak dlon na pulsie warto trzymac mimo wszystko...;)

gmaj22
05-12-2013, 22:09
Bo niema takiej możliwości.
CWU+mieszająca obsługuje gniazdo CWU.
Mój wpis dotyczył tego że radzi innym zmianę jednego parametru i poczekać na efekty dobę czy chociaż 12 godzin a robi sam co innego.
Tylko tyle.

A to co innego...:) Zastanawia mnie jednak, czy mozliwe jest takie prowadzenie kotla, zeby miec i ladne wykresy i cieplo w domu oraz byc w pelni zadowolonym z kotla. Bo przeciez teoria swoje, wiedza i praktyka swoje, zas wszystkiemu na drodze stoi przyslowiowa "zlosliwosc rzeczy martwych"... Trzeba byc naprawde zaawansowanym uzytkownikiem, aby to wszystko pogodzic i zgrac tak, aby pracowalo bez zarzutu. Bo cos najczesciej jest nie tak: albo opal, albo wiatr, albo jeszcze cos innego...

Delphion1
05-12-2013, 22:13
Novy piękne wykresiki widać,że kociołek ładnie pracuje moje gratki.

Ja nawet po przeróbkach przy podłogówce nie mam szans na podobne :(

karoka65
05-12-2013, 22:21
Novy piękne wykresiki widać,że kociołek ładnie pracuje moje gratki.


Mówiłem mu to nieraz ale widać że i tak jemu nie pasuje.
Przy jednej pompie jest to możliwe, nawet jak włączy automat to pójdzie jak po sznurku, nawet tych drobniutkich ząbków nie będzie a wykres spalin nie będzie wyglądał góra-dół tylko pójdzie górą lekko pofalowany.

Piotrek42
05-12-2013, 22:28
Mówiłem mu to nieraz ale widać że i tak jemu nie pasuje.
Przy jednej pompie jest to możliwe, nawet jak włączy automat to pójdzie jak po sznurku, nawet tych drobniutkich ząbków nie będzie a wykres spalin nie będzie wyglądał góra-dół tylko pójdzie górą lekko pofalowany.

A co komuś bronisz??:D Chce sie pobawić dwustanem ,niech jedzie na dwustanie:) zndzi mu się to da auto:)

Piotrek42
05-12-2013, 22:30
Oczywiście że masz , zerwij styropian ze ścian , nawierć okna i wywal ocieplenie poddasza/dachu - zaraz Ci się wyrównają , a to że więcej spali ... to nic ;)

A po co?? niech zapewni stały odbiór ciepła i cześć :) (praca pompek-ciągła) a że kilka stopni w domu będzie cieplej?? to nic, żona będzie happy :)

bobasxx
05-12-2013, 22:31
Piszę tak jak obiecałem.Prawdę i to co mnie się nie podoba.Może nie "fachową gwarą" ,ale chyba zrozumiale.Sterownik udostępniony publicznie,kocioł z małymi korektami -tak działa dziś.
https://remote.esterownik.pl/device/2479/

Powiedz chłopie co ty chcesz ? Osiągnąłeś już chyba idealny wykres, no prawie.

170 st. C w komin to nie tragedia. Może czujnik źle skalibrowany ? Co ile czyścisz wymiennik ? Wrzuć fotki tej "sadzy" o której pisałeś.

karoka65
05-12-2013, 22:33
A co komuś bronisz??:D Chce sie pobawić dwustanem ,niech jedzie na dwustanie:) zndzi mu się to da auto:)
Nie namawiam do automatu, ani do niczego innego.
Tylko nie mieć pretensji do garbatego że ma proste dzieci.
Dwustan potrzebuje jeszcze więcej czasu i cierpliwości a grzebanie co chwilę i wszystkim odpada całkowicie.

karoka65
05-12-2013, 22:36
No to było by z 25 - 26*C ... Tego to by chyba nawet Żona nie wytrzymała ... ;)
U mnie znowu jakby tyle nie było to musiałbym spać z psem w budzie :)

Vld
05-12-2013, 22:39
Nie wiem czym tu się zachwycać!?
Ma przeważnie 4 staty na godzinę po ok 7min grzania.
Zanim palnik się rozgrzeje, a nawęglenie ustabilizuje już ma podtrzymanie.
Ja bym zwiększył te histerezę na 5C, albo w ogóle korzystał z termostatu pokojowego (ew stref czasowch)
Wykres nia ma być ładny, płaski i równy, sprawność całości ma być możliwie największa.

karoka65
05-12-2013, 22:42
Nie wiem czym tu się zachwycać!?
Ma przeważnie 4 staty na godzinę po ok 7min grzania.
Zanim palnik się rozgrzeje, a nawęglenie ustabilizuje już ma podtrzymanie.
Ja bym zwiększył te histerezę na 5C, albo w ogóle korzystał z termostatu pokojowego (ew stref czasowch)
Wykres nia ma być ładny, płaski i równy, sprawność całości ma być możliwie największa.
I widzisz w tym sęk.
Powyciągać karty pamięci i wszyscy byliby szczęśliwi :)

Piotrek42
05-12-2013, 22:43
Wykres nia ma być ładny, płaski i równy, sprawność całości ma być możliwie największa.

Taaa pisze o tym... już tak ze 2 -3 lata :))) ale chłopaki sie upierają że ma być ŁADNY ;)

Vld
05-12-2013, 22:47
To by oznaczało, el Profesore wróć
bo tu ostatnio cała nauka poszła w las. Mają kotły kilka razy za duże, palniki w nich jeszcze wieksze, a traktują je jakby to były piecyki na prąd.

Delphion1
05-12-2013, 23:00
przy 25 mi marudzi że za ciepło przy 23 że za zimno ma ktos pomysł jak dogodzić?
Mi czesto sie odstawia bo za mały odbióra ale ma to zalety i wady.

Nikt mi nie odpisał jakiej firmy najlepszy zawór 4D wybrać?

Vld
05-12-2013, 23:10
przy 25 mi marudzi że za ciepło przy 23 że za zimno ma ktos pomysł jak dogodzić?
Mi czesto sie odstawia bo za mały odbióra ale ma to zalety i wady.

Nikt mi nie odpisał jakiej firmy najlepszy zawór 4D wybrać?

U ciebie niby lepiej, bo czasy pracy po ok 30 min, ale t spalin za niska.
Nastawy 3:25 za ubogie, moc za niska. Podejrzewam że lambdę masz pod 4 i stratę kominową ok 20-30%

Jak odbiór jest za mały, to trzeba buforować. Jak sama nazwa wskazuje w buforze, jak nie ma w kotle poprzez dużą histerezę, albo w ścianach wykorzystjąc pojemniść cieplną całego domu. Np 2h pracy na mocy 30-40% i 2-3h podtrzymania.

Delphion1
05-12-2013, 23:26
No nie żartuj że nie wiesz jak dogodzić kobicie ? ;) Wywal na stół z 2K PLN i powiedz : "Kochanie możesz to wydać na buty" :P Od razu wszystko będzie idealne ;)
Tutaj masz 100% rację pieniądze robią cuda:)
Vld przed chwileczką zmieniłem na dwustan wcześniej śmigałem na automacie.
Czyli z tego co zrozumiałem podnieść histeryzę ?
Zauważyłem ,że im bardziej ingeruje tym więcej spalam :P

Piotrek42
05-12-2013, 23:26
No nie żartuj że nie wiesz jak dogodzić kobicie ? ;) Wywal na stół z 2K PLN i powiedz : "Kochanie możesz to wydać na buty" :P Od razu wszystko będzie idealne ;)

Na buty mówisz??? a ja głupi kupiłem żonie samochód.. :P masakra....

Piotrek42
05-12-2013, 23:30
Chłopaki ,co Wy z tym dwustanem?? dwustan to ostateczność jak nie ma jak się ratować ....on wam nie ustawi zapotrzebowania na ciepło domu i instalacji CO+CWU

Delphion1
05-12-2013, 23:33
Piotrek trzeba wszystkiego spróbowac aby wiedzieć do czego wr ócić.
Za samochód to nie wiem co bym dostał?:jawdrop:
A już wiem, wizytę u psychiatry :D

Piotrek42
05-12-2013, 23:56
adkwapniewski teraz jak sie nie mieszka to taka zabawa... pozniej dojdzie cwu zyski/straty bytowe i bedziesz sie bawić od początku :)

Novy!
06-12-2013, 00:08
Nie wiem czym tu się zachwycać!?
Ma przeważnie 4 staty na godzinę po ok 7min grzania.
Zanim palnik się rozgrzeje, a nawęglenie ustabilizuje już ma podtrzymanie.
Ja bym zwiększył te histerezę na 5C, albo w ogóle korzystał z termostatu pokojowego (ew stref czasowch)
Wykres nia ma być ładny, płaski i równy, sprawność całości ma być możliwie największa.

U mnie nie ma szans na buforowanie poprzez histerezę.Odbiór ciepła jest non stop-jak widać,próbowałem stref czasowych na termostatach,skończyło się tak ,ze po zmniejszeniu 2deg na noc,rozgrzewał dom do wieczora aby powrócić do 21deg.

kniazio
06-12-2013, 05:24
jak dobrze zapalicie to i sadza będzie śladowa. Znajomy w smaiciuchu utrzymuje 70c i oczywiście skręca na zaworze 4d ale sadzy to u niego nie uświadczysz. Druga sprawa to jak masz ruszt wodny to nie pomoże wysoka temp. widziałem to w modelu hef z rusztem wodnym
Mialem smieciucha z rusztem wodnym ponad 20 lat i sadzy w nim nigdy nie widzialem
Palilem tylko weglem(drzewo na rozpalke)

mark3k
06-12-2013, 05:33
przy 25 mi marudzi że za ciepło przy 23 że za zimno ma ktos pomysł jak dogodzić?
Mi czesto sie odstawia bo za mały odbióra ale ma to zalety i wady.

Nikt mi nie odpisał jakiej firmy najlepszy zawór 4D wybrać?

Nie wiem czy najlepszy. Wykonany z mosiądzu firmy Womix smiga z siłownikiem 4-ty sezon. Zero problemów. Rozmiar zaworu: 5/4".

Vld
06-12-2013, 07:43
U mnie nie ma szans na buforowanie poprzez histerezę.Odbiór ciepła jest non stop-jak widać,próbowałem stref czasowych na termostatach,skończyło się tak ,ze po zmniejszeniu 2deg na noc,rozgrzewał dom do wieczora aby powrócić do 21deg.

To jeszcze lepiej.
Masz odbiór, to zmniejsz moc palnika, by mieć 1-2 start/stopy na godzinę.
Wprowadzileś strefy, to podniezadaną, by kocioł i instalacja najdalej w 2-3h mogły uzupełnić brakującą ilość ciepła.

Ile ten wasz ślimak podaje na minutę / na sekundę pracy?

bobasxx
06-12-2013, 08:19
To jeszcze lepiej.
Masz odbiór, to zmniejsz moc palnika, by mieć 1-2 start/stopy na godzinę.
Wprowadzileś strefy, to podniezadaną, by kocioł i instalacja najdalej w 2-3h mogły uzupełnić brakującą ilość ciepła.

Ile ten wasz ślimak podaje na minutę / na sekundę pracy?

Około 0,30-0,34 kg/min. Zależy od opału, bywa też 0,28.

Vld
06-12-2013, 08:36
Dz
Czyli 1:7 to ok 2,25 kg/h licząc 0,3 kg. Rozsądne min to by było 1:10-1:11. Tyle też bym proponował mu ustawić ( Nowemu znaczy sie).

Novy!
06-12-2013, 09:39
Dz
Czyli 1:7 to ok 2,25 kg/h licząc 0,3 kg. Rozsądne min to by było 1:10-1:11. Tyle też bym proponował mu ustawić ( Nowemu znaczy sie).

Ok,zatem do dzieła.Dzięki za zainteresowanie Panowie :)

wojtek65
06-12-2013, 09:55
Ok,zatem do dzieła.Dzięki za zainteresowanie Panowie :)
Ustawianie palnika przy tym wietrze to zabawa na dzisiaj. Jutro przestanie to od nowa. Może nie wszędzie, ale widzę po swoim,klapka od dmuchawy podnosi się trzeba dociążyć i ustawienia biorą w łeb.

mark3k
06-12-2013, 10:15
Ustawianie palnika przy tym wietrze to zabawa na dzisiaj. Jutro przestanie to od nowa. Może nie wszędzie, ale widzę po swoim,klapka od dmuchawy podnosi się trzeba dociążyć i ustawienia biorą w łeb.

Proponuje zamontować regulator ciągu kominowego i żaden wiatr nie będzie nam w komin dmuchał ! :)
Zamontowałem i problem z wiatrem i wypalaniem dziury na palniku zniknął. 2 stówki trzeba wyłożyć, ale: warto. :)
Np. takie coś: http://allegro.pl/regulator-miarkownik-ciagu-kominowy-komina-darco-i3712612272.html

berdnard
06-12-2013, 10:34
kol Novy! skoro masz ceramike w wymienniku -dawaj histereze 3-5 st i nie zapomnij założyć reg ciągu w dmuchawce będzie bardzo pomocny BO ceramika będzie dobrze nagrzana i dłużej będzie oddawać ciepło piec dłużej będzie uśpiony BO spadnie apetyt na czarne złoto -a o komin cug sie nie martw jest wystarczająco ciepły zdrówka

Novy!
06-12-2013, 10:38
To jeszcze lepiej.
Wprowadzileś strefy, to podniezadaną , by kocioł i instalacja najdalej w 2-3h mogły uzupełnić brakującą ilość ciepła.



Mógłbyś proszę rozjaśnić?

Vld
06-12-2013, 11:40
Mógłbyś proszę rozjaśnić?

Pisaleś, że do wieczora temperatura w pomieszczeniach wzrastała. To by oznaczało, że przy tych 50C zadanej instalacja (grzejniki) nie są w stanie dostarczyć odpowieniej ilości ciepła. Zwiekszając ich parametry zasilania zwiększych ich moc. Jak decydujesz się na sterowane strefami, lub termostatem pokojowym, palnik i instalacja muszą być przygotowane na przynajmniej dwa razy większe obciażenie niż przy ogrzewaniu ciągłym.

Novy!
06-12-2013, 11:54
Pisaleś, że do wieczora temperatura w pomieszczeniach wzrastała. To by oznaczało, że przy tych 50C zadanej instalacja (grzejniki) nie są w stanie dostarczyć odpowieniej ilości ciepła. Zwiekszając ich parametry zasilania zwiększych ich moc. Jak decydujesz się na sterowane strefami, lub termostatem pokojowym, palnik i instalacja muszą być przygotowane na przynajmniej dwa razy większe obciażenie niż przy ogrzewaniu ciągłym.

Rozumiem ,że proponujesz podniesienie temp CO na kotle,czy tak?Ok,rozumiem ,że "zwiększę moc" grzejnika,szybciej się nagrzewa,szybciej nagrzewa pomieszczenie,szybciej zareaguje termostat.Ok,myślałem ,że skoro 50deg na kotle wystarczy by obecnie utrzymywać zadaną na termostacie 21deg to jest ok.

Novy!
06-12-2013, 11:56
kol Novy! skoro masz ceramike w wymienniku -dawaj histereze 3-5 st i nie zapomnij założyć reg ciągu w dmuchawce będzie bardzo pomocny BO ceramika będzie dobrze nagrzana i dłużej będzie oddawać ciepło piec dłużej będzie uśpiony BO spadnie apetyt na czarne złoto -a o komin cug sie nie martw jest wystarczająco ciepły zdrówka

Zaproponuj jakąś dmuchawkę rozsądną..Tak aby pasowała,albo z dodatkową ramką.
Na Histerezę większą nie ma szans.Za długo dochodzi do zadanej...

Vld
06-12-2013, 12:11
Na Histerezę większą nie ma szans.Za długo dochodzi do zadanej...

I o to właśnie chodzi! Musisz zmienić swoje myślenie odnośnie palenia w tym kotle.

Novy!
06-12-2013, 12:14
I o to właśnie chodzi! Musisz zmienić swoje myślenie odnośnie palenia w tym kotle.

Ok,rozbujam trochę Histerezę CO.Podnieść temp na kotle?

Vld
06-12-2013, 12:22
Daj +2-3C do zadanej i histerezę 5C, stref na razie nie ruszaj i udostępnij ten swój sterownik.
Tak jak wcześniej wspominano bez RCK trudno bedzie ustawic powietrze przy takiej pogodzie.

Novy!
06-12-2013, 12:38
Daj +2-3C do zadanej i histerezę 5C, stref na razie nie ruszaj i udostępnij ten swój sterownik.
Tak jak wcześniej wspominano bez RCK trudno bedzie ustawic powietrze przy takiej pogodzie.

RCK jest i działa.Sterownik jest udostępniony,coś z netem jest nie tak...

bobasxx
06-12-2013, 13:04
Oj wieje wieje, u mnie temperatura podajnika już dochodziła do 100 stopni ;)

Tyson
06-12-2013, 13:45
Oj wieje wieje, u mnie temperatura podajnika już dochodziła do 100 stopni ;)
heh a u mnie, temperatura podajnika z 20 stopni, bo prądu nie mam od wczoraj :) Energa walczy z awarią.

berdnard
06-12-2013, 14:45
Zaproponuj jakąś dmuchawkę rozsądną..Tak aby pasowała,albo z dodatkową ramką.
Na Histerezę większą nie ma szans.Za długo dochodzi do zadanej...

ja mam dm32 sf orygin z miśka + burner i zrobiłem w niej tzw regulator ciągu-mam jeszcze inne o takim samym działaniu
co do histerezy 0,2 st to jest błąd-strata BO JESZCZE SIĘ PIEC DO PORZĄDKU NIE NAGRZEJE A JUŻ PRZECHODZI W PODCZYMANIE KTÓRE BARDZO KRÓTKO TRWA;)

mpepe
06-12-2013, 17:43
Mialem smieciucha z rusztem wodnym ponad 20 lat i sadzy w nim nigdy nie widzialem
Palilem tylko weglem(drzewo na rozpalke)

Człowieku nie piszę o śmieciuchu z rusztem wodnym tylko o podajniku gdzie palenisko (retorta) jest pod rusztem wodnym a sam ruszt działa jako defletor.
Zobacz tutaj:

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

mpepe
06-12-2013, 17:47
Tak jak koledzy wczesniej napisali, najlepiej zainwestowac w pompy energooszczedne, a jeszcze lepiej w te z trybem "autoadapt". Zwroc uwage na poprawny montaz zaworu 4D, filtrow przed pompami i czy zawory zwrotne sa z metalowymi grzybkami. Przede wszystkim wazne jest wlasciwe zabezpieczenie kotla, czy to otwartym naczyniem przelewowym, czy zamknietym membranowym. Jak bedziesz mial instalatora z prawdziwego zdarzenia, on juz o wszystko zadba jak nalezy. Niemniej jednak dlon na pulsie warto trzymac mimo wszystko...;)

Dobrze się potargujcie ze sprzedawcami to dołożą do kotła pompę a nie mówię o tych co sprzedają na forum.

mpepe
06-12-2013, 17:49
Nie wiem czy najlepszy. Wykonany z mosiądzu firmy Womix smiga z siłownikiem 4-ty sezon. Zero problemów. Rozmiar zaworu: 5/4".

Mam ten sam

5iatka
06-12-2013, 17:57
działa Wam platforma esterownik ?

Tyson
06-12-2013, 17:58
działa Wam platforma esterownik ?

Niestety nie działa

mark3k
06-12-2013, 17:59
Nie działa i to od godzin południowych. Może im prądu brakło. ;)

5iatka
06-12-2013, 18:00
jakiś error kategoryczny :(

mpepe
06-12-2013, 18:11
On ma inny palnik w swoim RBR, inaczej podaje.
I to jest minertu a nie mpepe :) on miał inny kocioł, wiedział czego oczekuje od niego i nie .............

Czyli Minertu nie ma RBR tylko ma Składaka, więc nich się nie chwali, że ma RBR i spala 4 tony.
A tak na marginesie czy to jest dalej cinquacento? na pierwszy rzut oka na pewno tak ale...
http://www.youtube.com/watch?v=3gERMe6bvK0

mpepe
06-12-2013, 18:13
Niestety nie działa

Myślałem, że coś jest u mnie

gmaj22
06-12-2013, 18:14
Niestety nie działa

Ja wchodze bezposrednio po IP. Bo platforma u mnie tez nie dziala...

kniazio
06-12-2013, 20:01
Niestety nie działa
Panowie a czy macie u siebie cos takiego ze jak nie dziala platforma ES to rowniez po IP strasznie wolno otwiera sie wam strona ze sterem??
Ja tak mam u siebie

czp01
06-12-2013, 20:09
Też wolno ale się otwiera :)

pawko_
06-12-2013, 20:12
Pewnie już było wiele razy pisane, ale znaleźć coś w tym wątku jest bardzo trudno. Jak wchodzicie na sterownik, po IP to wiem, ale jak ?

prz3kus
06-12-2013, 20:15
wchodzimy po sieci lokalnej czyli ja np 192.168.1.195 wtedy nie potzreba platformy esterownik jednak muli gdzies podlaczenie bo stara sie polaczyc do hosta:portu podanego w opcjach internet.
Swój adres ip bedziesz mial wpisany w sterowniku

75max
06-12-2013, 20:18
wpisujesz adres IP w przeglądarkę login admin hasło admin chyba że zmieniałeś

5iatka
06-12-2013, 20:27
u mnie po IP nie wchodzi. W ogóle ma jakieś kaprysy, raz działa, ale w większości nie działa ( chodzi o podłączenie przez sieć lokalną )
Zaraz po skonfigurowaniu ( przy pierwszym uruchamianiu ) działało git, a teraz już sporadycznie. Nie wiem o co biega:(

prz3kus
06-12-2013, 21:01
jak zmienisz polaczenie aktywne na nie to bedzie dzialalo normalnie, tylko nalezy pamietac ze stracimy polaczenie z esterownikiem, trzeba wtedy ponownie ustawic polaczenie akytywne

Delphion1
06-12-2013, 22:11
chłopaki mieli rację po IP mozna wejśc na stera.
Pamiętac tylko trzeba login i hasło i normalnie chodzi

Arturo72
06-12-2013, 23:06
A tak na marginesie czy to jest dalej cinquacento? na pierwszy rzut oka na pewno tak ale...
http://www.youtube.com/watch?v=3gERMe6bvK0 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3D3gERMe6bvK0)
No ba ;)

obecnie jeżdżę cinquecento 700 z 95 roku z przebiegiem 86tys.km od pierwszego właściciela i smiga i będzie smigal dalej pod rękami syna ;)
Moja AR 156 też nie była standartem 2,4 jtd ze 146KM tylko "frankensteinem" 2,4 jtd ze 186KM ;)
http://www.forum.alfaholicy.org/uzytkownik/233.html

mpepe
07-12-2013, 06:19
No ba ;)

Moja AR 156 też nie była standartem 2,4 jtd ze 146KM tylko "frankensteinem" 2,4 jtd ze 186KM ;)
http://www.forum.alfaholicy.org/uzytkownik/233.html

No i o tym mówię, że jak byś wsadził silnik od tico to byś spalanie miał 7L a masz? 15L i to chyba z bardzo lekką nogą, tak jak Minertu.

mpepe
07-12-2013, 06:23
Kto ostatnio zakpił wełnę mineralną? co wychodzi najkorzystniej ? jakie współczynniki, grubość i za ile?

mpepe
07-12-2013, 06:48
Znalazłem na forum Zawijana ciekawą informację:
ktoś napisał
12 Listopad 2013 o 20:35
"Napisz coś wiecej o nowym kotle
Czy możesz go porównać z RBR"

ZawiJan pisze:
12 Listopad 2013 o 21:37

Nie będzie żadnych porównań z RBRami z prozaicznego powodu, że RBRy nie mają zrobionych żadnych badań. Co tu porównywać?

Info pochodzi ze strony
http://zawijan.wordpress.com/kotly-ogniwo/kotly-ogniwo-eko-plus-m/#comment-4765

Zdawało mi się, że RBR-y jakieś tam badania miały jednak zrobione czy się mylę?

fenix2
07-12-2013, 07:13
Proponuje zamontować regulator ciągu kominowego i żaden wiatr nie będzie nam w komin dmuchał ! :)
Zamontowałem i problem z wiatrem i wypalaniem dziury na palniku zniknął. 2 stówki trzeba wyłożyć, ale: warto. :)
Np. takie coś: http://allegro.pl/regulator-miarkownik-ciagu-kominowy-komina-darco-i3712612272.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fregul ator-miarkownik-ciagu-kominowy-komina-darco-i3712612272.html)

Założyłeś ten regulator na czopuch?

mark3k
07-12-2013, 08:02
Założyłeś ten regulator na czopuch?

RTC zamontowałem w kominie poniżej wejścia rury spalinowej z kotła (ok. 0,5mb niżej). Klapka bardzo ładnie pilnuje ciągu, i przy każdym podmuchu wiatru uchyla się niemal bezgłośnie. To jest naprawdę dobry patent i ma regulację ciągu. :)

fenix2
07-12-2013, 08:12
RTC zamontowałem w kominie poniżej wejścia rury spalinowej z kotła (ok. 0,5mb niżej). Klapka bardzo ładnie pilnuje ciągu, i przy każdym podmuchu wiatru uchyla się niemal bezgłośnie. To jest naprawdę dobry patent i ma regulację ciągu. :)

U mnie tak się nie da bo mam komin systemowy.
A czy ten RTC musi być zamontowany pionowo?

mark3k
07-12-2013, 08:59
U mnie tak się nie da bo mam komin systemowy.
A czy ten RTC musi być zamontowany pionowo?

Sądzę, że tak, bo w klapce jest jakby przeciwwaga skalibrowana w jednostkach ciągu (podciśnienia), i działa to jedynie w pozycji pionowej.
Wejdź na stronę producenta, tam jest pełny opis, wymiary etc....
Ps: są produkowane różne wersje montażowe, o ile pamiętam i na czopuchu także.

http://www.darco.com.pl/

http://www.darco.com.pl/kominy/art,5,regulacja-i-stabilizacja-ciagu-kominowego.html

gmaj22
07-12-2013, 11:41
Chwila luzu w temacie, to może powrócę do tego Twojego doświadczenia.




Nie wiem skąd tyle ciepła.
Może Tobie się tylko tak wydawało a przekonała Cię ta iluzja w postaci pary wodnej.

Trzy cegły to dla mnie ogrom, ale skupmy się może tylko na jednej cegle szamotowej.
Wymiary typowe cegły szamotowej to 115mm * 230mm * 65mm a waga 3,36 kg. Więc objętość cegły wynosi około 1,72 dm3, czyli 1,72 litra.

Teraz największa niewiadoma, temperatura cegieł szamotowych jakie wyciągnąłeś z Twojego kotła. Możemy się sprzeczać, ale ja uważam, że po tygodniu męczarni w komorze spalania osiągnęły te cegły szamotowe temperaturę 400 *C.

Po szybkim przeliczeniu na skrawku papieru wyszło mi, że jedna cegła szamotowa schłodzona do 20 *C oddała do Twojej kotłowni 1 085 280 J ciepła.

Powiem szczerze, że nie wiem czy to bardzo dużo, czy tylko dużo lub mało. To tak samo gdybym miał określić, czy 1 000 000 zł to dużo, czy mało.
Tego nie wiem, natomiast wiem i znam wartość bochenka chleba i "kąska wusztu".

To może porównajmy tą uzyskaną energię 1 085 280 J i wymieńmy jej wartość na np. efekt podgrzania wody.

Na drugiej stronie skrawka papieru wyszło mi :
- podgrzałem 3,23 litra wody od temperatury 20 *C do 100 *C
- podgrzałem 4,30 litra wody od temperatury 20 *C do 80 *C
- podgrzałem 6,46 litra wody od temperatury 20 *C do 60 *C


To na razie tyle, zapewne o tym szamocie będę jeszcze nieraz dziurę w całym wiercił.

W swoich obliczeniach bazowales na kalorii? Tzn. ze do podgrzania 1ml wody o 1*C pod cisnieniem 1 atm potrzeba 1 kalorii? Tylko ze to dziala w zakresie temperatur bodajze 14-15*C. Przy wyzszych wyglada to nieco inaczej. I poza tym nalezaloby odniesc to do jednostki czasu. Osobiscie posluguje sie "stara" metoda, wg ktorej 1kcal/h = 1,16 W. Wygodnie jest tez korzystac z pojecia "paliwa umownego" (rownowaznika wegla) o wartosci opalowej 29 MJ/kg czyli czyli 7000 kcal/kg.Moze byc to np. Wesola ;) Latwo wtedy porownac poszczegolny opal i odniesc go do otrzymywanej mocy, uwzgledniajac oczywiscie sprawnosc. To tyle teorii, jesli juz komus chce sie liczyc. W praktyce niewatpliwie wyglada to nieco inaczej. Ale tu nie mam zbyt wielkiego pola do popisu:)

minertu
07-12-2013, 12:00
Dziękuję wszystkim za życzenia. Niestety jestem w kraju gdzie internet to luxus.

Ja stety fedruję koksujący . Pozdrawiam i do 10.12.2013.

minertu
07-12-2013, 12:13
Czyli Minertu nie ma RBR tylko ma Składaka, więc nich się nie chwali, że ma RBR i spala 4 tony.
A tak na marginesie czy to jest dalej cinquacento? na pierwszy rzut oka na pewno tak ale...
http://www.youtube.com/watch?v=3gERMe6bvK0

Minertu ma składaka w postaci wymiennikRBR 17kW , polnik Multi i zbiornik na opał z Ogniwa. Jak myślisz co w tym składaku jest najważniejsze ?

zawijan
07-12-2013, 12:56
...

Wydaje mi się, że Ty należysz do grona osób, wcale niemałego, które zapomina, że istnieje jeszcze coś takiego, jak czas.
Te cegły. jak sam napisałeś, stygły Ci ładnych kilka godzin. A teraz zastanów się, ile ciepła potrzebuje dostać woda w kotle w okresie kilku sekund, nie godzin.

gmaj22
07-12-2013, 14:15
Wydaje mi się, że Ty należysz do grona osób, wcale niemałego, które zapomina, że istnieje jeszcze coś takiego, jak czas.
Te cegły. jak sam napisałeś, stygły Ci ładnych kilka godzin. A teraz zastanów się, ile ciepła potrzebuje dostać woda w kotle w okresie kilku sekund, nie godzin.

Dlatego kilka postow wczesniej zwrocilem na to uwage:
"Przy wyzszych wyglada to nieco inaczej. I poza tym nalezaloby odniesc to do jednostki czasu."

Niczego nie umniejszajac, podoba mi sie sposob, w jaki zawijan zwraca uwage na niektore sprawy. Nie podaje niczego na tacy, zas sklania do pomyslenia i wyciagania wlasnych wnioskow. Akademickie czasy mi sie przypomnialy:)

grzeh2000
07-12-2013, 15:21
Witam,jaka jest najkorzystniejsza praca p.CO?,probowałem cykliczną,wyłaczona wtedy moze palił deko mniej niz na cyklicznej.Załaczonej jeszcze nie probowalem z racji przebywania zagranica i nie mam mozliwosci regulowac 4D3D.Szukam oszczedniejszego trybu.Spala mi ok 20kg/d.Marzeniem jest zejscie do 15kg/d.Pale co prawda 1 sezon ale w ubiegła zime dogrzewałem kozą zeby mozna było w srodku robic.Okna mam 3 szybowe,pustak max 29cm,styr 12cm.Wełny 20cm na poddaszu.Czy zeby utrzymac te temperatury w salonie 23.0 na poddaszu 22.0 musi tyle spalic?Uzywam krzywej,jaka jest optymalna o ile to wogóle mozliwe temperatura CO do danej temp.zewnetrznej?

karoka65
07-12-2013, 16:05
Widocznie na obecną chwilę ma tyle spalać.
Twoje marzenie może się spełni a może nie, cudów niema.
Piszesz że na górze chłodniej jak na dole wnioskuję że te 20cm na poddaszu to może być za mało.
Może wełna słabawa, może ktoś ją położył mało starannie, może.......

Piotrek42
07-12-2013, 16:17
Dziękuję wszystkim za życzenia. Niestety jestem w kraju gdzie internet to luxus.



No i jak tam w tej Kenii???

fenix2
07-12-2013, 16:22
No i jak tam w tej Kenii???

Tam ciepło nie trzeba grzać. Chyba że drinki.

Piotrek42
07-12-2013, 16:28
Tam ciepło nie trzeba grzać. Chyba że drinki.

Daj spokój, tam drinki okropne robią :D

minertu
07-12-2013, 16:33
Mam swój znieczulacz. Ogólnie nie narzekam.

grzeh2000
07-12-2013, 16:37
Wełna skalna rocwoola.Na górze chłodnie bo tam sypialnie sa i wiecej nie potrzebuje.Wiem ze spalanie zalezne jest od X czynnikow ale moze cos moge w ustawieniach zmienic?,Karoka nie odpowiedziałes jak z p.Co?Na dole sama podłoga no i lcd co grzeje jak grzejnik.Na gorze grzejniki.Trzymac go wyzej na Co?

karoka65
07-12-2013, 16:37
Daj spokój, tam drinki okropne robią :D
Drink to w ogóle brrrrr.
Ja tam wolę twardsze rzeczy jak już, latem pifko :), byle dużo i zimne

karoka65
07-12-2013, 16:39
Dla mnie optymalna to taka która utrzymuje mi to co chcę w domu :)
Dla każdego może być inna.

grzeh2000
07-12-2013, 16:48
Jak o pierdołech nie zwiazanych z tematem to epopeje pisza,jak cos doradzic,pomoc to olewka

karoka65
07-12-2013, 17:08
Jak o pierdołech nie zwiazanych z tematem to epopeje pisza,jak cos doradzic,pomoc to olewka
A co Ci mam napisać ? 45, 50, 60 czy 70 ?
A co ja wróżka jestem ?
Masz w domu ciepło ? to masz dość zadane.

karoka65
07-12-2013, 17:12
Wydaje mi się, że Ty należysz do grona osób, wcale niemałego, które zapomina, że istnieje jeszcze coś takiego, jak czas.
Te cegły. jak sam napisałeś, stygły Ci ładnych kilka godzin. A teraz zastanów się, ile ciepła potrzebuje dostać woda w kotle w okresie kilku sekund, nie godzin.
A co dzieje się z tą energią jak cały czas jest dostarczana do tych płytek ?
Zżerają ją ? czy oddają na bieżąco ?

zawijan
07-12-2013, 18:21
Dlatego kilka postow wczesniej zwrocilem na to uwage:
"Przy wyzszych wyglada to nieco inaczej. I poza tym nalezaloby odniesc to do jednostki czasu."

Niczego nie umniejszajac, podoba mi sie sposob, w jaki zawijan zwraca uwage na niektore sprawy. Nie podaje niczego na tacy, zas sklania do pomyslenia i wyciagania wlasnych wnioskow. Akademickie czasy mi sie przypomnialy:)

Tak! Zwróciłem uwagę na ten Twój wpis. Czytam na ogół dość wnikliwie.

Nie podaję niczego na tacy, bo wiem, że za sekundy (nie za godziny) zostanie to zapomniane. A przy okazji jakaś część praktyków-fachowców nazwie mnie idiotą. Ci lepiej wychowani - tylko tak pomyślą.
Skąd to wiem? Jestem na forach już ponad 4 lata. To długa i bujna historia.
Najlepiej pamiętam, jak jeden z forumowiczów "przekonywał" mnie, że spaliny powinny przebywać w kotle jak najdłużej (przepływać z niską prędkością), bo wtedy więcej ciepła ze spalin przejdzie do wody, bo oczywiście będzie więcej czasu na wymianę ciepła. Jest tu na forum do dzisiaj, choć już mnie nie "przekonuje", czasem tylko coś mi przytnie. Znaczy, próbuje przyciąć.

zawijan
07-12-2013, 18:26
A co dzieje się z tą energią jak cały czas jest dostarczana do tych płytek ?
Zżerają ją ? czy oddają na bieżąco ?

No i widzisz?
Bardzo dobre pytanie!
Nie zżerają, bo energia nie ginie.

Przypomnij sobie, jak Andrzej_M proponował wykonanie takiego eksperymentu, żeby pod tę ceramikę (między tę ceramikę a powłokę wodną wymiennika ciepła) wsadzić kartkę papieru. Wyśmialiście go. A teraz pomyślcie, o co mu chodziło.
Jak nie wymyślicie - to zróbcie ten eksperyment!

gmaj22
07-12-2013, 18:27
Jak o pierdołech nie zwiazanych z tematem to epopeje pisza,jak cos doradzic,pomoc to olewka
Zeby cos konkretnego doradzic, potrzeba miec kilka dodatkowych informacji. Czesc z nich mozna wydedukowac, podgladajac sterownik i wykresy, o czesc zapytac. Teraz jest problem z eSterownik i podgladem, wiec nie wiadomo, o co pytac. A jaka masz instalacje, pompy, przyzwyczajenia i oczekiwania wiesz tylko Ty. Nie traktuj nikogo tak, jakby Cie olewal, bo kazdy z nas ma teraz dosc "zmartwien" z wlasnym kotlem. Przy takim wietrze, jesli nie masz regulatora ciagu to ustawienie czegokolwiek graniczy z cudem.

zawijan
07-12-2013, 18:30
...próbuję się dowiedzieć ile max. można wyciągnąć z wungla w przydomowej kotłowni - jako że ze mnie niewierny Tomasz i mam sezon grzewczy testowy to wsadziłem palec , na razie na chwilkę ...

Masz sterownik, który pozwala wykonywać eksperymenty naprawdę wszechstronne.

Powodzenia!

edgar184
07-12-2013, 18:37
Tak! Zwróciłem uwagę na ten Twój wpis. Czytam na ogół dość wnikliwie.

Nie podaję niczego na tacy, bo wiem, że za sekundy (nie za godziny) zostanie to zapomniane. A przy okazji jakaś część praktyków-fachowców nazwie mnie idiotą. Ci lepiej wychowani - tylko tak pomyślą.
Skąd to wiem? Jestem na forach już ponad 4 lata. To długa i bujna historia.
Najlepiej pamiętam, jak jeden z forumowiczów "przekonywał" mnie, że spaliny powinny przebywać w kotle jak najdłużej (przepływać z niską prędkością), bo wtedy więcej ciepła ze spalin przejdzie do wody, bo oczywiście będzie więcej czasu na wymianę ciepła. Jest tu na forum do dzisiaj, choć już mnie nie "przekonuje", czasem tylko coś mi przytnie. Znaczy, próbuje przyciąć.

Tak z ciekawości zapytam, nie mogą być długo w piecu te spaliny??

Piotrek42
07-12-2013, 18:48
Tak z ciekawości zapytam, nie mogą być długo w piecu te spaliny??

A np z takiego powodu że w kotle będziesz miał produkcję sadzy :D

gmaj22
07-12-2013, 18:49
No i widzisz?
Bardzo dobre pytanie!
Nie zżerają, bo energia nie ginie.

Przypomnij sobie, jak Andrzej_M proponował wykonanie takiego eksperymentu, żeby pod tę ceramikę (między tę ceramikę a powłokę wodną wymiennika ciepła) wsadzić kartkę papieru. Wyśmialiście go. A teraz pomyślcie, o co mu chodziło.
Jak nie wymyślicie - to zróbcie ten eksperyment!

Lubie takie zagadki...:) Eksperymentu nie przeprowadze jednak bo nie mam kotla z szamotem, a czas oraz temperatura na zewnatrz nie pozwalaja mi na przeprowadzanie jakichkolwiek modyfikacji w kotle. Dlatego sprobuje odpowiedziec, bazujac na domyslach. Zwazywszy, ze z jednej strony kartki mamy blok wodny, ktorego temperatura nie przekroczy 100 stopni, a z drugiej strony szamot o temperaturze.. . - no wlasnie tu powstaje pytanie, jakiej? Czy takiej jak spaliny podczas pracy kotla czyli w granicach max. 200-300 *C? Czy raczej cegly przejmuja cieplo promieniowania z palnika i zaru w granicach 400-600 *C? Gdzie szukac tej wypadkowej, czyli jaka jest temperatura w warstwie kartki papieru? Naturalnie wszystko mozna policzyc, znajac temperature przed szamotem, grubosci poszczegolnych warstw, tj. szamotu, papieru i stali a takze wspolczynniki przenikania ciepla dla szamotu i celulozy. Czy dobrze kombinuje? ;)

gmaj22
07-12-2013, 18:51
Tak z ciekawości zapytam, nie mogą być długo w piecu te spaliny??

Spaliny nie tylko grzeja wode ale rowniez woda schladza spaliny, a wiec obniza temperature komory spalania.

w84u
07-12-2013, 19:00
No i widzisz?
Bardzo dobre pytanie!
Nie zżerają, bo energia nie ginie.

Przypomnij sobie, jak Andrzej_M proponował wykonanie takiego eksperymentu, żeby pod tę ceramikę (między tę ceramikę a powłokę wodną wymiennika ciepła) wsadzić kartkę papieru. Wyśmialiście go. A teraz pomyślcie, o co mu chodziło.
Jak nie wymyślicie - to zróbcie ten eksperyment!
Uważam, bez wzglądu na mój stosunek do Novego, że postawił sobie właściwą diagnoże, dla przypomnienia zacytuję "Ceramika pozwala na dopalenie sadzy w komorze spalania,dodatkowo na jej ściankach(patrz struktura szamotu) osadzają się pyły powstałe w wyniku spalania węgla.I tyle,takie jest jedynie jej działanie.
Producent zapomniał tylko ,że tak rozgrzane spaliny w komorze spalania,biegnąc szybko (krótka droga spalin,patrz budowa kotła RBR 11kW) wpadając do dużo chłodniejszego wymiennika ciepła -po zetknięciu z dużo chłodniejszą powierzchnią wymiennika ciepła-dają w rezultacie sporo sadzy.Bardzo sporo, sporo
I tyle w uproszczeniu.Szkoda,że zrozumiałem to zbyt późno.
Przepraszam Andrzeja_W.Miał rację.I każdego,komu starałem się te pierdoły opowiadać wcześniej."
Płyty ceramiczne stanowiają zbyt duży opór cieplny, nagrzewa sie tylko powierzchnia ścian, co pozwala na szybkie podniesienie temperatury, o czym wspominałem na eSterownik. Natomiast mają b. małą pojemność cieplną, co wyliczył Andrzej.M, więc na wielkie zwroty zakumulowanego ciepła nie ma co liczyć. Ponieważ czas przebywania spalin w komorze jest zbyt krótki na dopalenie, po opuszczeniu kom. spalania trafiają do chłodnego wymiennika, lub jak w przypadku Novego, do komina gdzie następuje wytrącenie sadzy. Potem działa już tylko prawo Murphy'ego : Jeżeli jakaś rzecz jest zrobiona źle, wtedy każda próba jej poprawienia, czyni ją jeszcze gorszą.

karoka65
07-12-2013, 19:03
Spaliny nie tylko grzeja wode ale rowniez woda schladza spaliny
Czyli co ?
Lepiej jak przepływ spalin jest szybszy.

timon120777
07-12-2013, 19:20
im szybciej spaliny wędrują tym cieńsza warstwa laminarna
im cieńsza warstwa laminarna tym lepsza wymiana ciepła

gmaj22
07-12-2013, 19:47
Czyli co ?
Lepiej jak przepływ spalin jest szybszy.
Wymiane ciepla spaliny- woda w kotle albo woda-powietrze w domu staram sie sobie wyobrazic jak jazda po rondzie ciezarowka z ladunkiem. Ladunek to energia, ktora mamy dostarczyc do celu. Ciezarowka to jej nosnik, np. woda i jest w ciaglym ruchu pomiedzy miejscem zaladunku a rozladunku. Im szybciej jedzie, tym mniej mozemy na nia w biegu i zaladowac, i rozladowac. Zeby przewiezc wiecej ladunku, mozemy albo zwiekszyc predkosc (pompy...spalin) i wykonac wieksza ilosc kursow, albo jechac wolniej i zaladowac wiecej...:) Pytanie tylko, ktory sposob lepszy?
Zastrzegam, ze przyklad z ciezarowka to zadna aluzja do glownego zajecia karoki65;)

zawijan
07-12-2013, 19:56
Tak z ciekawości zapytam, nie mogą być długo w piecu te spaliny??

Odpowiem Ci najprościej, jak to możliwe.

Jeśli ogrzewany obiekt potrzebuje ilość X ciepła w jednostce czasu (tyle, ile z niego w tym czasie ucieka) - to potrzeba spalić ilość Y paliwa z ilością (proporcjonalną) Z powietrza. Czyli trzeba wyprodukować ilość M spalin w jednostce czasu. Ta wyprodukowana w jednostce czasu ilość M spalin MUSI w takim samym czasie wyjść z kotła, bo w przeciwnym razie w kotle rosłoby ciśnienie.
NIE DA SIĘ ZMAGAZYNOWAĆ W KOTLE SPALIN. TO, CO WYPRODUKUJESZ, MUSI WYJŚĆ W TYM SAMYM CZASIE.

A prędkości spalin w kotle są zmienne. W mniejszych przekrojach są większe, w większych przekrojach są mniejsze.

A efektywność wymiany ciepła zależy od...

Zapraszam na mój blog. Tam to stoi od 4 lat. Jak byk!

mpepe
07-12-2013, 19:56
Minertu ma składaka w postaci wymiennikRBR 17kW , polnik Multi i zbiornik na opał z Ogniwa. Jak myślisz co w tym składaku jest najważniejsze ?


Najważniejsze to nie masz RBR Ekoniwersal tylko RBR Składak i o ile się nie mylę to ktoś pisał, że masz jeszcze inny podajnik (chodziło o to że wolniej ci podaje paliwo)

Ale nie stresuj się na urlopie "ładuj baterie" miłego i najlepszego

zawijan
07-12-2013, 20:00
Naturalnie wszystko mozna policzyc, znajac temperature przed szamotem, grubosci poszczegolnych warstw, tj. szamotu, papieru i stali a takze wspolczynniki przenikania ciepla dla szamotu i celulozy. Czy dobrze kombinuje? ;)

Teoretycznie - można.
Praktyk-fachowiec powie Ci jednak, że w praktyce może być inaczej. I zażąda, abyś to Ty mu udowodnił, że On nie ma racji, choc i tak z tego dowodu nic nie zrozumie.

mpepe
07-12-2013, 20:00
Dlatego kilka postow wczesniej zwrocilem na to uwage:
"Przy wyzszych wyglada to nieco inaczej. I poza tym nalezaloby odniesc to do jednostki czasu."

Niczego nie umniejszajac, podoba mi sie sposob, w jaki zawijan zwraca uwage na niektore sprawy. Nie podaje niczego na tacy, zas sklania do pomyslenia i wyciagania wlasnych wnioskow. Akademickie czasy mi sie przypomnialy:)

Dlatego kiedyś napisałem, że dobrze że tacy jak On są na tym forum, chociaż czasem Mnie wkurza i bardzo ciężko od niego wyłuskać jakąś informację to i tak ma u mnie plus

mpepe
07-12-2013, 20:07
Wełna skalna rocwoola.Na górze chłodnie bo tam sypialnie sa i wiecej nie potrzebuje.Wiem ze spalanie zalezne jest od X czynnikow ale moze cos moge w ustawieniach zmienic?,Karoka nie odpowiedziałes jak z p.Co?Na dole sama podłoga no i lcd co grzeje jak grzejnik.Na gorze grzejniki.Trzymac go wyzej na Co?

Przewiduje, że do 15kg/24 dojdziesz za jakieś 4 mieś czyli na wiosnę, jak przy plusowych temp. spalasz 20 kg to jak chcesz zejść niżej? przed nami zima i temp -15 i niżej.

grzeh2000
07-12-2013, 20:11
Jak ustawic CWU+mieszajaca zeby nie przebijało 11C?,na ile temp załaczenia p.mieszajaca?

karoka65
07-12-2013, 20:18
Teoretycznie - można.
Praktyk-fachowiec powie Ci jednak, że w praktyce może być inaczej. I zażąda, abyś to Ty mu udowodnił, że On nie ma racji, choc i tak z tego dowodu nic nie zrozumie.
Bo Twoje teorie nie raz już legły w gruzach.
A dlaczego ja mam komuś coś udowadniać, każdy ma swój rozum, skoro Ty uczony, motasz, piszesz żeby się domyśleć, nie odpowiadasz nawet na konkretne pytania to dlaczego ja nie mogę ?
Ty z lepszej gliny jesteś ulepiony bo przed Twoim nazwiskiem jest coś tam ?
Tutaj wszyscy są równi Zawijan, jesteś takim samym userem jak ja czy kolega "Franio" który zalogował się 5 minut temu.
Stań w szeregu albo nie wychodź ze sztabu.

5iatka
07-12-2013, 20:25
Tymczasem u mnie we wsi zima, biało i lód na chodnikach.
Około godziny 14 przestawiłem moc min12/max 12 i pracuje ładnie, na 8/12 szło gorzej.Temperatury ledwo kilka st na minusie,
to pokazuje, że styropian na ściany będzie świetną inwestycją. Przy mrozikach 10, albo i 15 to 12kw może już braknąć i załączyć więcej pora przyjdzie.

Na pewno pompa ciepła by dała u mnie radę hehe ....tak mi się skojarzyło z lekkim przejawem złośliwości:D

zawijan
07-12-2013, 20:25
Bo Twoje teorie nie raz już legły w gruzach.

Tutaj wszyscy są równi Zawijan, jesteś takim samym userem jak ja czy kolega "Franio" który zalogował się 5 minut temu.

Nie mam swoich teorii. To są teorie nauki, zwanej fizyką.
W przeciwieństwie do Ciebie i tobie-podobnych praktyków-fachowców, którzy mają wyłącznie swoje teorie.

To nieprawda, że wszyscy są równi. To tylko taka Twoja teoria. Nie są równi. Każdy jest inny.

A tak na marginesie.
Proszę nie wiązać tego, co napisałem o ceramice z tematem kotła RBR 11kW. Nie wiem nic o tym kotle (o jego budowie i zasadzie działania), więc nic nie wiem także o roli, jaką spełnia w nim ta ceramika. Po prostu NIE WIEM.

dawid36
07-12-2013, 20:30
Witam wszystkich. Przez cały czas uczę się palenia i teraz napotkałem następujący problem. Gdy kocioł dojdzie mi do temperatury zadanej (55C), lub ją przekroczy a czasami nie da rady jej osiągnąć i jak temperatura zaczyna spadać to leci aż do około 30C. Czy da się coś zrobić żeby tak nisko nie spadała i żeby kocioł szybciej osiągnął zadaną? Proszę o radę i pozdrawiam

Novy!
07-12-2013, 20:34
Proszę nie wiązać tego, co napisałem o ceramice z tematem kotła RBR 11kW. Nie wiem nic o tym kotle (o jego budowie i zasadzie działania), więc nic nie wiem także o roli, jaką spełnia w nim ta ceramika. Po prostu NIE WIEM.

Ja już wiem.Napisałem o tym kilka postów wcześniej.Paradoks jest taki,że ja jestem praktykiem i jako praktyk mogę się mylić.Może jakiś teoretyk odpowie mi,czy oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń,ceramika w tym kotle spełnia jakieś zadanie?

karoka65
07-12-2013, 20:45
Ja już wiem.Napisałem o tym kilka postów wcześniej.Paradoks jest taki,że ja jestem praktykiem i jako praktyk mogę się mylić.Może jakiś teoretyk odpowie mi,czy oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń,ceramika w tym kotle spełnia jakieś zadanie?
Obniżenie emisji to bardzo ważna rzecz żeby myśleć dalej o klepaniu kotłów w garażu :)
Niektórym gorzej to wychodzi w laboratoriach za ciężką kasę.

karoka65
07-12-2013, 20:46
Witam wszystkich. Przez cały czas uczę się palenia i teraz napotkałem następujący problem. Gdy kocioł dojdzie mi do temperatury zadanej (55C), lub ją przekroczy a czasami nie da rady jej osiągnąć i jak temperatura zaczyna spadać to leci aż do około 30C. Czy da się coś zrobić żeby tak nisko nie spadała i żeby kocioł szybciej osiągnął zadaną? Proszę o radę i pozdrawiam
Euroster jest ładniejszy to teraz tak będzie.

Slawko123
07-12-2013, 20:47
J............,czy oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń,ceramika w tym kotle spełnia jakieś zadanie?spełnia, pod warunkiem, ze jest prawidłowo przyklejona do płaszcza wodnego (całą powierzchnią, bez pęcherzy powietrza i zaprawą[klejem] o identycznych lub lepszych właściwościach cieplnych(przewodzenie ciepła) jak zastosowana ceramika(szamot)).

Novy!
07-12-2013, 20:49
Przepraszam ale nie robię łaski.
Złożyłem uczciwą propozycję wydaje mi się.
Jak któryś z kolegów wspomniał, na mojej głowie jest go wynieść i wnieść i ja pokrywam wszystkie koszty.
Pan ciągle wymyśla coś innego to w końcu chce pan się go pozbyć czy nie bo już nie wiem ?
Napisałem tez panu jasno tutaj i na priva że jak nie chce pan ceramiki to młotek i wio.
Zapewniam że nie straci pan gwarancji, doślę deflektor jak nie chce mi go pan dać i ma pan wymiennik stalowy.
Mogę dać na piśmie zapewnienie o nie utracie gwarancji po usunięciu ceramiki.
Jak napisałem, bardzo chętnie go przyjmę i będę się z nim "męczył"
Dwóch szczęśliwych będzie znowu na forum.
Pozdrawiam i jak pisałem jeśli jest pan zdecydowany to proszę o wiadomość póki jeszcze pogoda na to pozwala.
Przyjedzie ze 4 ludzi z kotłem, jak będzie trzeba to i sześciu, wyniosą, wniosą zamontują i po południu mamy ciepło obaj w domach.
Nic pan nie traci i ani palcem pan nie kiwnie.
Jeśli tej ceramiki nie można usunąć to jeśli Pan nie robi łaski,i propozycja jest aktualna to na 99% zrobimy zamianę.

Novy!
07-12-2013, 20:54
spełnia, pod warunkiem, ze jest prawidłowo przyklejona do płaszcza wodnego (całą powierzchnią, bez pęcherzy powietrza i zaprawą[klejem] o identycznych lub lepszych właściwościach cieplnych(przewodzenie ciepła) jak zastosowana ceramika(szamot)).

Czy zostały spełnione te warunki,nie dowiemy się.Ale biorąc pod uwagę "linię technologiczną producenta" obawiam się ,że nie...

Novy!
07-12-2013, 21:01
A dlaczego nie nowy kocioł ?.
Trudno będzie udowodnić ,że kupiłem "towar niezgodny z umową".Naprawdę wierzysz,że w Polsce to możliwe?

dawid36
07-12-2013, 21:02
Jak odłączę euroster to będzie chodzić lepiej?

Slawko123
07-12-2013, 21:06
To ja w takim racie nie stosował bym ceramik, tylko nałożył grubszą warstwę zaprawy.

Na pewno będzie zdecydowanie lepiej, no i przede wszystkim bez pęcherzy.odpowiadasz nie rozumiejąc zagadnienia. nie potrafisz rozróżnić właściwości akumulacji ciepła przez materię od właściwości przewodnictwa ciepła.

Po takiej wypowiedzi nie dziwie się co niektórym, ze nie warto wiedzą dzielić się tutaj.

ja na Twoim miejscu najpierw bym się zapytał dlaczego tak a nie inaczej i o co chodzi. no ale to ja bym tak zrobił.

wuwok
07-12-2013, 21:07
A dlaczego nie nowy kocioł ?.
Dajmy czas....czas na zmiany :) . Przepraszam ale nie mogłem sobie odmówić
Mówiąc poważnie może lepiej docieplić budynek i przejść na gaz?? Myśle[tak mi się wydaje ,że umiem pomyślec ] ze nie kupi kolega pieca na eko doskonałego,każdy wyprodukuje sadze ,przebije temp. co...

dawid36
07-12-2013, 21:17
Tryb pracy pompy CO mam ustawić jako ciągła czy cykliczna?

Piotrek42
07-12-2013, 21:18
Jeśli tej ceramiki nie można usunąć to jeśli Pan nie robi łaski,i propozycja jest aktualna to na 99% zrobimy zamianę.

TY to masz zdrowie :) w 3 lata 3 kotły :)

gmaj22
07-12-2013, 21:23
Czyli co ?
Lepiej jak przepływ spalin jest szybszy.

Nawiaze jeszcze raz do tego pytania. Otoz zwrocilem uwage, ze szczegolnie dzis i wczoraj przy mocniejszych wiatrach, wzrasta ciag w kominie, a przy tym predkosc spalin. Kociol nie dochodzi tak latwo do zadanej a przy tym wieksza jest temp. spalin i wiecej energii idzie w komin, zamiast ogrzac wode w kotle. Praktyka i logika wiec nakazuje, ze tutaj nalezaloby predkosc spalin spowolnic .Inaczej mowiac ustabilizowac cisnienie w kominie do wymaganego. Klania sie regulator ciagu kominowego. Gdybym kupil to "ustrojstwo" zamiast np. zaworu 4D albo mieszacza termostatycznego do cwu, nie mialbym teraz problemow z paleniem.

szczudlo
07-12-2013, 21:26
Tryb pracy pompy CO mam ustawić jako ciągła czy cykliczna?

To zależy, jeśli przegrzewają Ci się pomieszczenia i nie masz możliwości zmniejszyć w nich temperatury to w tedy ustaw tryb pracy pompy CO na cykliczny. Jeśli chcesz mieć natomiast stabilniejszą pracę pieca to ustaw na włączony.

karoka65
07-12-2013, 21:27
Jeśli tej ceramiki nie można usunąć to jeśli Pan nie robi łaski,i propozycja jest aktualna to na 99% zrobimy zamianę.
Przecież pisłem nie raz już że można usunąć i napisałem że mogę dać pisemne zapewnienie o nie utracie gwarancji z tego powodu, Ty jednak wynajdujesz jakieś dziwne wymówki, to wniesienie, to wyniesienie, to rozbiórka ganku, to mój kocioł chodzi na niskiej temperaturze na niskim powrocie a to be a to kukuryku.
Panie Marku trza mieć jajca, albo czegoś chcę albo nie chcę.
Pamięta pan jak był pan u mnie a bratem ?
Pamięta pan jak mówiłem ?
Że jeśli ten kocioł nie spełni pańskich oczekiwań to proszę już nigdy nie kupować takiego typu kotła ?
Pozdrawiam i czekam na wiadomość.
Ja dzwoniłem do pana jeszcze przed przeczytaniem pańskich wpisów, nie raczył pan odebrać to ja narzucał się nie będę.
Chcesz pan to pan tłuc, nie chcesz pan to ja chętnie go przygarnę. na jedno mi wyjdzie czy dopłacać czy zamienić z panem.
Mam taki kociołek 3km od siebie, często tam zaglądam i zazdroszczę temu panu.
Proponuję gaz lub olej opałowy, kotła na eko groszek proszę już nie kupować.
Mimo wszystko, taka przyjacielska rada.

Slawko123
07-12-2013, 21:34
Dobrze, więc jeszcze raz grzecznie pytam (parę razy już pytałem)

1 - Jak to jest z tą akumulacją ciepła przez materię płyty ceramicznej ?.
2 - Jak to jest z przepływem ciepła przez tę materię płyty ceramicznej ?.
ad.1 http://lmgtfy.com/?q=akumulacja+ciep%C5%82a

ad.2 http://lmgtfy.com/?q=przewodno%C5%9B%C4%87+cieplna

i to byłoby na tyle w dyskusji z Tobą.

Novy!
07-12-2013, 21:42
Przecież pisłem nie raz już że można usunąć i napisałem że mogę dać pisemne zapewnienie o nie utracie gwarancji z tego powodu, Ty jednak wynajdujesz jakieś dziwne wymówki, to wniesienie, to wyniesienie, to rozbiórka ganku, to mój kocioł chodzi na niskiej temperaturze na niskim powrocie a to be a to kukuryku.
Panie Marku trza mieć jajca, albo czegoś chcę albo nie chcę.
Pamięta pan jak był pan u mnie a bratem ?
Pamięta pan jak mówiłem ?
Że jeśli ten kocioł nie spełni pańskich oczekiwań to proszę już nigdy nie kupować takiego typu kotła ?
Pozdrawiam i czekam na wiadomość.
Ja dzwoniłem do pana jeszcze przed przeczytaniem pańskich wpisów, nie raczył pan odebrać to ja narzucał się nie będę.
Chcesz pan to pan tłuc, nie chcesz pan to ja chętnie go przygarnę. na jedno mi wyjdzie czy dopłacać czy zamienić z panem.
Mam taki kociołek 3km od siebie, często tam zaglądam i zazdroszczę temu panu.
Proponuję gaz lub olej opałowy, kotła na eko groszek proszę już nie kupować.
Mimo wszystko, taka przyjacielska rada.
Przyjacielskie rady to dawali mi Ci którzy pisali abym cetamikę sobie darował.Wie Pan dobrze ,że tej ceramiki nie da się ot tak,usunąć.Chyba,że zrobi to Pan i pokaże że się da.Co do zamiany,to wie Pan też ,że mój kocioł został zamówiony niższy,pamięta Pan?

Slawko123
07-12-2013, 21:45
Novy!, (http://forum.muratordom.pl/member.php?115816-Novy%21) a po co chcesz usuwać ta ceramikę? Piec ładnie Ci chodzi, grzeje i spełnia swoja funkcję, ładnie trzyma temperaturę itp.

animuss
07-12-2013, 21:47
Jeśli tej ceramiki nie można usunąć to jeśli Pan nie robi łaski,i propozycja jest aktualna to na 99% zrobimy zamianę.

Zamienił stryjek siekierkę na ............. ;)

gmaj22
07-12-2013, 21:50
Jak odłączę euroster to będzie chodzić lepiej?

A'propos Eurostera, Auratona i innych tym podobnych "termostatow programowalnych". Mam wrazenie, ze reaguja one znacznie plynniej na zmiany temperatury niz czujnik KTY bedacy w wyposazeniu. Termostaty maja wprawdzie skok co 0,5*C a nie co 0,1C, ale kto jest w stanie odczuc taka roznice?
Przy nastawie czujnika KTY na 20*C i histerezie 0,5*C, termometr wskazywal juz 19 *C, zas KTY dopiero 19,8*C. Kiedy KTY wskazywal 19,5*C, czyli moment, w ktorym powinna zalaczyc sie pompa c.o., na termometrze bylo juz 18,5*C. A to juz da sie odczuc...:) Podobna sytuacja jest "w gore", czyli na termometrze juz prawie 21*C zas KTY pokazuje "dopiero" 19,8*C. Wczesniej KTY byl kalibrowany z termometrem, ktory uzyty byl do porownan.
Wyjsciem z sytuacji moglaby byc tutaj minimalna histereza temp. pokojowej, czyli 0,2*C albo... zastosowanie Eurostera.;) Na nim tez mozna sobie zaprogramowac obnizenia
temperatury...

PS: Czujnik KTY umieszczony byl poza obudowa Eurostera, ale praktycznie 0,5 cm od niego.

karoka65
07-12-2013, 22:01
Przyjacielskie rady to dawali mi Ci którzy pisali abym cetamikę sobie darował.Wie Pan dobrze ,że tej ceramiki nie da się ot tak,usunąć.Chyba,że zrobi to Pan i pokaże że się da.Co do zamiany,to wie Pan też ,że mój kocioł został zamówiony niższy,pamięta Pan?
Dlaczego nie ? Młotek i wio, kawałek skrobaka czy dłutka zeskrobać klej i po wszystkim, deflektor doślę, jaki problem ? Wystarczy powiedzieć czy napisać.
Nie ja nie mam czasu na przejażdżki.
Albo rybki albo pipki.
U mnie nie ma problemu z podłączeniem pańskiego kotła, jak różnica jest w wysokości osi bo nie chce mi się mi szukać jak miał pan zamówione, może wystarczy zamienić kolano ?

karoka65
07-12-2013, 22:02
Novy!, (http://forum.muratordom.pl/member.php?115816-Novy%21) a po co chcesz usuwać ta ceramikę? Piec ładnie Ci chodzi, grzeje i spełnia swoja funkcję, ładnie trzyma temperaturę itp.
Ale to za mało.

BBE
07-12-2013, 22:05
Ale to za mało.
A wszyscy ostrzegali...

karoka65
07-12-2013, 22:24
A wszyscy ostrzegali...
No Ty najwięcej, a i tak nie posłuchał ale na Twojego jeszcze bardziej narzekał.

BBE
07-12-2013, 22:35
No Ty najwięcej, a i tak nie posłuchał ale na Twojego jeszcze bardziej narzekał.
Dajmy czas, karoka65, dajmy czas...
Rozwój wydarzeń zawsze musi trwać :)

karoka65
07-12-2013, 22:42
Dajmy czas, karoka65, dajmy czas...
Rozwój wydarzeń zawsze musi trwać :)
jasne

zby-net
07-12-2013, 22:43
Wręcz przeciwnie ustaw na cykliczny a jak chcesz mieć stabilną pracę musisz sobie zapewnić stabilną temperaturę powrotu.Możesz mi werzyć lub nie u mnie po połączneniu powrotów udało mi się wydłużyć czas pracy na zasobniku z 6-7 dni do 10-11. Ustaw sobie tak żeby temperatura nie spadała. Przyjdą mrozy to sobie wydluzysz czas pracy lub temperaturę i zapisz.

Połączyłeś/aś CO z CW? Bo ja mam to i to oddzielnie. Dlatego pytam.

gmaj22
07-12-2013, 22:53
Postanowilem dzis wykorzystac moj zle zamontowany zawor 4D, tzn. z pompa przed zaworem na zasilaniu z kotla. Dotychczas byl otwarty na full, ale po dzisiejszych sporych wahaniach zadanej c.o. otworzylem go na 20%. Tym samym pompa czesc wody goracej tloczy z powrotem do kotla (mam nadzieje, ze przeplyw strugi i uksztaltowanie "kierownicy" w 4D uniemozliwia wtlaczanie wody do powrotu instalacji c.o.) Moze dlatego przydaloby sie podniesc zadana o kilka stopni, albo przejsc na automat (tam sama sie podnosi o 5*C ;) ). Przypomne, ze mam oddzielny obieg ladujacy c.w.u. grawitacyjno-pompowy ( wlasne krocce zasilanie-powrot w kotle ). Tutaj rowniez przydlawilem grawitacje c.w.u. do momentu, az zaczela zblizac sie do zadanej, bo wyraznie przebijala. To znacznie prostsze i tansze niz zawor mieszajacy termostatyczny na wyjsciu c.w.u. :yes:

Polecam ta metode. U mnie sie sprawdzila, co widac na wykresach:) Tzn. bedzie widac, jak platforma bedzie znow funkcjonowac bez zarzutu.

karoka65
07-12-2013, 23:47
Myślę Karoka65, że po Twojej wypowiedzi mogą odczuwać pewien dyskomfort, ponieważ ich kotły emitują do atmosfery spaliny o podwyższonej emisji zanieczyszczeń.
To Twoje odczucia i nie wiele mnie obchodzą za przeproszeniem.
Sam Wileki Zawijam badał 23kW i wyniki są podane, chodzi o to że coraz bardziej będzie kładziony nacisk na emisję, chyba widzisz co piszą o węglu
Chodzi o coś więcej niż marketingową ( jak się okazuje) klasę "A".
Zawsze znajdziesz coś żeby się czepić, cieszę się ze mnie tak lubisz :)
To jest Twoja interpretacja i tylko Twoja.
Zajmij się może swoim Lazarem bo Twój producent dawno Cię olał a może mógłbyś jego coś nauczyć ?
Na pewno tak.

mpepe
08-12-2013, 05:59
Ja już wiem.Napisałem o tym kilka postów wcześniej.Paradoks jest taki,że ja jestem praktykiem i jako praktyk mogę się mylić.Może jakiś teoretyk odpowie mi,czy oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń,ceramika w tym kotle spełnia jakieś zadanie?

Daje dodatkowo zarobić sprzedawcą i producentom

pawko_
08-12-2013, 06:25
Jak ustawic CWU+mieszajaca zeby nie przebijało 11C?,na ile temp załaczenia p.mieszajaca?

Ustaw temp. załączenia pompy na 60℃.

minertu
08-12-2013, 06:29
Daje dodatkowo zarobić sprzedawcą i producentom

Tak uważasz?
Gdybyś był producentem i miałbyś to wykonać ile byś skasował?
Policz koszt ceramiki i kleju , pocięcie + koszt tarcz do cięcia , roboczo godzinę.
Miodzio co?

Delphion1
08-12-2013, 07:45
Jeszcze jadę grupowym 8/8 ale kto wie juz chyba czas powoli to zmienic :)
Jestem ciekaw czy po przeróbce czas zasypu mi sie wydłuzy?
Obecnie po włączeniu mieszającej spalanie się nieznacznie zwiększyło.
Poczekam na jakiś cieplejszy dzień aby tego dokonać i chyba juz mam wszystko w głowie dobrze poukładane jak to ma wyglądać :P

pawko_
08-12-2013, 07:55
A jaką przeróbkę zrobiłeś ?

krzysztof7
08-12-2013, 08:20
Tak się zastanawiam i wczuwam w skórę tych posiadaczy kotłów RBR - Ekouniwersal, którzy nie posiadają w swoich kotłach wyłożonej ceramiką komory spalania.

Myślę Karoka65, że po Twojej wypowiedzi mogą odczuwać pewien dyskomfort, ponieważ ich kotły emitują do atmosfery spaliny o podwyższonej emisji zanieczyszczeń.

Kotły RBR z ceramiką nigdy nie miały jakichkolwiek badań emisyjnych ( a i bez ceramiki większość także nie miała, nie ma i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie miała jakiekolwiek badania), więc o czym Wy ponowie w ogóle piszecie. Wróżenie z fusów ??? Instalko wkleiło ceramy sami nie wiedząc po co, chyba tylko po to aby być trendy ;) Chyba, że mają w garażu oprócz spawarki i palnika jeszcze laboratorium. :lol2::lol2::lol2:

karoka65
08-12-2013, 09:26
Kotły RBR z ceramiką nigdy nie miały jakichkolwiek badań emisyjnych ( a i bez ceramiki większość także nie miała, nie ma i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie miała jakiekolwiek badania), więc o czym Wy ponowie w ogóle piszecie. Wróżenie z fusów ??? Instalko wkleiło ceramy sami nie wiedząc po co, chyba tylko po to aby być trendy ;) Chyba, że mają w garażu oprócz spawarki i palnika jeszcze laboratorium. :lol2::lol2::lol2:
Wyskoczył znowu Filip z konopi :)
Ale błysnąłeś, tyle tylko masz do napisania, jak zwykle z resztą.
Co z tym Twoim kotłem, neta dalej nie masz, zdjęcia też nie potrafisz zrobić ?
Dla mnie po tym co tu prezentujesz powinieneś dawno dostać bana.
Zamknij się może w swoim garażu i kitraj swoje gnioty.
Masz kocioł to mów co Cię boli, co nie działa ?
Kto przeczyta Twoje wpisy od razu będzie wiedział co tu robisz.

zawijan
08-12-2013, 09:27
Obniżenie emisji to bardzo ważna rzecz żeby myśleć dalej o klepaniu kotłów w garażu :)
Niektórym gorzej to wychodzi w laboratoriach za ciężką kasę.

Nie słyszałem, aby ktoś klepał kotły w laboratorium.
Chociaż branżowe przeciętniaki, jak DEFRO, ZĘBIEC, czy SAS, mają już swoje laboratoria.
Giganci branży, jak INSTALCO itp. takich fanaberii oczywiście nie potrzebują. Oni to mają w małym palcu.

zawijan
08-12-2013, 09:34
Nawiaze jeszcze raz do tego pytania. Otoz zwrocilem uwage, ze szczegolnie dzis i wczoraj przy mocniejszych wiatrach, wzrasta ciag w kominie, a przy tym predkosc spalin. Kociol nie dochodzi tak latwo do zadanej a przy tym wieksza jest temp. spalin i wiecej energii idzie w komin, zamiast ogrzac wode w kotle. Praktyka i logika wiec nakazuje, ze tutaj nalezaloby predkosc spalin spowolnic .

W kotle zachodzi równocześnie wiele procesów.
Silny wzrost ciągu kominowego, oprócz zwiększenia prędkości spalin, zwiększa silnie podciśnienie w komorze spalania a tym samym na wylocie z dmuchawy (dmuchawa działa na zasadzie różnicy ciśnień), a to powoduje, że wzrasta wydajność dmuchawy (ilość powietrza nadmuchowego) przy niezmiennych ustawieniach tej dmuchawy, czyli wzrasta ilość fałszywego powietrza.

karoka65
08-12-2013, 09:39
Chociaż branżowe przeciętniaki, jak DEFRO, ZĘBIEC, czy SAS, mają już swoje laboratoria.
Giganci branży, jak INSTALCO itp. takich fanaberii oczywiście nie potrzebują. Oni to mają w małym palcu.
A skąd wiesz co mają czy czego nie mają że piszesz twierdząco ?

krzysztof7
08-12-2013, 09:51
A skąd wiesz co mają czy czego nie mają że piszesz twierdząco ?

Parametry kotłów mają potwierdzone badaniami we własnym niezależnym laboratorium (także bez certyfikatu) za to umieszczone w garażu, jak i cała "fabryka". Certyfikatu kotły nadal nie mają, sprawność mają "wystarczającą", emisyjność "zadawalającą" i wszystko potwierdzone papierem (toaletowym). Kotły mają tak wysoką sprawność, a u mnie super reaktor termo=węglowy przy 0 grad spala więcej jak wymontowany śmieciuch. Faktycznie ma sprawność zajeb...ą, w pożeraniu opału.:bash:

Szkoda słów na gniota garażowego.

Novy!
08-12-2013, 09:57
W kotle zachodzi równocześnie wiele procesów.
Silny wzrost ciągu kominowego, oprócz zwiększenia prędkości spalin, zwiększa silnie podciśnienie w komorze spalania a tym samym na wylocie z dmuchawy (dmuchawa działa na zasadzie różnicy ciśnień), a to powoduje, że wzrasta wydajność dmuchawy (ilość powietrza nadmuchowego) przy niezmiennych ustawieniach tej dmuchawy, czyli wzrasta ilość fałszywego powietrza.

Nigdy nie byłem fanem górnolotnego tonu Pańskich wypowiedzi,ale też nie umniejszałem Pańskiej wiedzy.Chce Pan obalić mit ceramiki w tym kotle,tzn sposobu wykonania,grubości ceramiki itd-to jest okazja.Jak się Panu chce,to śmiało.Jest tu wielu co wierzą w jej zbawienne działanie.Ja swoje już wiem.

Novy!
08-12-2013, 10:04
Parametry .....termo=węglowy przy 0 grad spala więcej jak wymontowany śmieciuch. Faktycznie ma sprawność zajeb...ą, w pożeraniu opału.:bash:

Szkoda słów na gniota garażowego.

Ja tematu spalania nie podjąłem bo wiem ile mam spalać,kiedy i przy jakiej temp.zewn.A takie niespodzianki jeszcze przed Tobą.Póki co zima jest tylko z nazwy pory roku :)Fajnie się czyta jak temp na zewnątrz spada,a koleś co się tu często udziela pisze:" dlaczego mi się skraca nagle czas do zasypu ?" :)

krzysztof7
08-12-2013, 10:19
Ja tematu spalania nie podjąłem bo wiem ile mam spalać,kiedy i przy jakiej temp.zewn.A takie niespodzianki jeszcze przed Tobą.Póki co zima jest tylko z nazwy pory roku :)Fajnie się czyta jak temp na zewnątrz spada,a koleś co się tu często udziela pisze:" dlaczego mi się skraca nagle czas do zasypu ?" :)

Wklejony szamot mu takiego kopa daje. :) Jutro jadę po wiadro szamotu. Wpakuję za 20 cegieł i już mi nawet węgiel nie będzie potrzebny.

karoka65
08-12-2013, 10:29
a u mnie super reaktor termo=węglowy przy 0 grad spala więcej jak wymontowany śmieciuch. Faktycznie ma sprawność zajeb...ą, w pożeraniu opału.:bash:

.

Dalej nie widzę ile Ci to zwierze spala, pochwał się w końcu jak go ustawiłeś bo chciałem coś liznąć od fachmana.
U mnie wszystko widać jak na dłoni a Ty sobie dalej tylko pieprzysz w świat.
Żałosny jesteś, naprawdę żal mi Ciebie.

karoka65
08-12-2013, 10:33
Fajnie się czyta jak temp na zewnątrz spada,a koleś co się tu często udziela pisze:" dlaczego mi się skraca nagle czas do zasypu ?" :)

Nie piję do Ciebie ale niektórzy chcieliby wsypać worek, palić nim ze 3 dni, mieć ze 24 stopnie w domu a na czwarty dzień wyciągnąć z zasobnika ze 3 worki jeszcze.

fenix2
08-12-2013, 11:11
....
.Inaczej mowiac ustabilizowac cisnienie w kominie do wymaganego. Klania sie regulator ciagu kominowego. Gdybym kupil to "ustrojstwo" zamiast np. zaworu 4D albo mieszacza termostatycznego do cwu, nie mialbym teraz problemow z paleniem.


Kolego NIE zamiast, ale we współpracy zaworów 4D/3D i regulator ciągu to nie miał byś problemów.
A regulator zawsze możesz zamontować.

keteimj
08-12-2013, 11:52
Panowie niezadowoleni macie prawo do tego tylko po co te krzyki, niech każdy sam sobie odpowie jaki poziom spalania by go satysfakcjonował i jeszcze jedno jak można po paru tygodniach od montażu oceniać czy kocioł pali dużo czy mało, a swojego sterownika i statystyk strzegą jak oka w głowie. Ja nie mam niczego do ukrycia wszystko udostępnione i widać jak na dłoni 13.12 zamknie się u mnie w statystykach okrągły rok wszystko przeważone i zapisane także z tego wynika,że za okrągły rok mój koszt ogrzewania + cwu to ok 2,2kPLN gdzie główny składnik opału to eko Wieczorek + ze 300kg fasola i reszta pellet ale to musiałbym dokładnie policzyć z zapisów statystyk jak robiłem te mieszanki. Czy to dużo czy mało to każdy oceni to po swojemu dla mnie zadowalająco na ten sezon zakupiłem EkoWanie po 650zł/T i 0,5 T Pelletu 8mm z Ukrainy (za tonę 640 z workami 680), oceniam, że ten rok od 13.12.3013 zmieszczę się w widełkach1,8 - 2 kPLN ale to zależy od wielu czynników, zobaczymy co zima pokaże

janklos12
08-12-2013, 12:19
do kol. novy. odczuwam trochę satysfakcji z racji mego wyboru kociołka /10kw/ swego czasu atakowałeś mnie tylko dlatego że wybrałem niebieski a jednak to ja jestem zadowolony z kotła a nie ty. w moim przypadku nie potwierdziło się produkowanie sadzy, kocioł mam czysty /może to kwestia prowadzenia kotła, opału ,odbioru ciepła ../i co ciekawe pali mi sie na całym palniku mimo że jest bez poprawek, jedyne co się potwierdziło z twoich słów to mielenie ekogroszku przez przeciwzwój ale skoro ładnie dopala to mam to w gdzieś, oraz bardziej czasochłonne czyszczenie kotła. pozdr. i mimo wszystko życzę ci zadowolenia z pracy kotła

pawko_
08-12-2013, 12:36
Tego to juz sie nie da czytać,ludzie ogarnijcie sie!!!!

Panie Grzgorzu, mówił Pan, że przebija CO o 11℃ tylko komu ? Bo na pewno nie Panu :)

pawko_
08-12-2013, 12:40
Do koleżanki Beaty po IP możesz wejść na sterownik, ale w sieci lokalnej- domowej. A nie z UK. Jak jestem u siebie w chalupce to tez mogę polaczyc się po IP. Ale juz 20 km od kotła nie :)

pawko_
08-12-2013, 12:51
Aha nick jest mylący :)

animuss
08-12-2013, 12:54
do kol. novy. odczuwam trochę satysfakcji z racji mego wyboru kociołka /10kw/ swego czasu atakowałeś mnie tylko dlatego że wybrałem niebieski a jednak to ja jestem zadowolony z kotła a nie ty. w moim przypadku nie potwierdziło się produkowanie sadzy, kocioł mam czysty /może to kwestia prowadzenia kotła, opału ,odbioru ciepła ../i co ciekawe pali mi sie na całym palniku mimo że jest bez poprawek, jedyne co się potwierdziło z twoich słów to mielenie ekogroszku przez przeciwzwój ale skoro ładnie dopala to mam to w gdzieś, oraz bardziej czasochłonne czyszczenie kotła. pozdr. i mimo wszystko życzę ci zadowolenia z pracy kotła
Kol. Janklos12, to że kocioł masz czysty bez sadzy ,to nie zawsze oznacza ze jest super ustawiony ,większość kotłów z nadmiernym nadmuchem tak właśnie wygląda .

fenix2
08-12-2013, 12:57
Do koleżanki Beaty po IP możesz wejść na sterownik, ale w sieci lokalnej- domowej. A nie z UK. Jak jestem u siebie w chalupce to tez mogę polaczyc się po IP. Ale juz 20 km od kotła nie :)

Zależy od routera. Ale zwykle się da.

pawko_
08-12-2013, 13:03
Panowie powiedzcie czy moc dmuchawy ma być większa w trybie podtrzymania w stosuknku do mocy dmuchawy w grzaniu ?