PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

adkwapniewski
19-10-2014, 13:36
Kupiłem RBR-a tylko przez to że był dostępny z Ecoalem (piec nie miał dla mnie najmniejszego znaczenia, tylko może tylko że mogłem podpiąć go do układu zamkniętego i wyjść/wejść mogłem mieć tyle ile chciałem i takich średnic jak mi potrzeba), także nie pieprz że to klient nie ma żadnego wyboru, jakby Instalco tego nie zrobiło to by była inna firma. Także resztka tych klientów za których nie decyduje hydraulik i nie mają możliwości innego ogrzewania wybierają właśnie to co im odpowiada, a nie narzuca producent i im bardziej jest elastyczny tym więcej sprzeda. Wczoraj odpalałem piec gazowy i to całkiem inna bajka (ustawiłem temperaturę w pomieszczeniu jednym przyciskiem i tyle w obsłudze), nie ma co porównywać do węgla, a straty związanie z oszustwem na jakości węgla, jego mieszaniem z wodą i cała robotą związaną z załadunkiem czyszczeniem podejrzewam że równoważą się kosztowo z ogrzewaniem gazowym.


Pod warunkiem że Krystyna z "gazowni" azotu Ci nie dopuści ... :)

mark3k
19-10-2014, 15:02
Do nowego dobrze ocieplonego domu to tylko masochista kupi kocioł węglowy, a nie na gaz. Chyba, że nie ma gazu to inna bajka. Pompy ciepła gruntowe niestety są kosmicznie drogie, ale kto bogatemu zabroni. Mam stary domek i sam się musiałem skazać na węglowe przekleństwo. :)

arczi721
19-10-2014, 16:21
Do nowego dobrze ocieplonego domu to tylko masochista kupi kocioł węglowy, a nie na gaz. Chyba, że nie ma gazu to inna bajka.
Gaz ziemny ??

7.10.2013-8.10.2014
Zużyłem 693 m3
Zapłaciłem: 1670,50
Wsp. konwersji: 11,227 kWh/m3
Wniosek jest taki, że grzejąc kospelem wyszło by tyle samo.

Sloneczne dni i duze okna robia swoje. W tym sezonie jeszcze nie grzane, ani gazem, ani w kozie. Temp. na dole 22 i na gorze 21, czyli prawie jak w zimie, kiedy na dole jest 23.
Dostalem fv za gaz. Jeden odczyt w roku. Taryfa W2. Wychodzi 0.22 PLN za 1 kWh.
A doliczajac 200 zl za przeglad kotla to juz wychodzi jak grzanie pradem w taniej taryfie :)


Dla nie wtajemniczonych Kospel to kociołek elektryczny na prąd.
Jak nawet jest gaz to wychodzi,że nie jest to zbawienie losu.
A jak nie ma gazu to zawsze jest prąd...

mark3k
19-10-2014, 16:46
Wszystkim wiadomo, że prąd jest najdroższym źródłem wytwarzania energii cieplnej. A gaz jednak kilkanaście procent tańszym od prądu. Mówię o gazie ziemnym wysokometanowym GZ-50.

minertu
19-10-2014, 17:07
I znowu z tym prądem wyskakujecie!

marek43
19-10-2014, 17:13
Pod warunkiem że Krystyna z "gazowni" azotu Ci nie dopuści ... :)

super-:)

grzeh2000
19-10-2014, 17:44
Mam nowy domek nawet niezle docieplony.Wyszedłem z bloku i to bedzie moja 2 zima z rbr (a Raczej zony bo ja zagramanicą jestem) i zadowolony jestem i zona tez.Czysci go co zasyp i nawet polubiła to.Co do gazu to chociaz nie trzese sie ze putin gaz przykreci hehe

bobasxx
19-10-2014, 17:51
...nie ma co porównywać do węgla, a straty związanie z oszustwem na jakości węgla, jego mieszaniem z wodą i cała robotą związaną z załadunkiem czyszczeniem podejrzewam że równoważą się kosztowo z ogrzewaniem gazowym.

Po raz kolejny mnie zaskakujesz, tym razem nie pytam się dlaczego RBR, ale po co w ogóle się w węgiel pakowałeś ?

Jak dla kogoś obsługa kotła z podajnikiem to takie uciążliwe zajęcie, to świadomie wybierając węgiel strzela sobie niezłego samobója !

lestek27
19-10-2014, 18:29
Po raz kolejny mnie zaskakujesz, tym razem nie pytam się dlaczego RBR, ale po co w ogóle się w węgiel pakowałeś ?

Jak dla kogoś obsługa kotła z podajnikiem to takie uciążliwe zajęcie, to świadomie wybierając węgiel strzela sobie niezłego samobója !
Przeciez to oczywista oczywistosc ze obskuga kotla gazowego to bajka w porownaniu z kotlem weglowym. Mam gazowy w pracy i nie robie przy nim nic poza tym ze ustawilem raz temperatury i strefy.
Tylko ze ci co wybieraja wegie maja jakis powod. U mnie np. nie najlepiej ocieplony starszy dom. Pewnych rzeczy sie juz nie poprawi. A jak ktos spapra ocieplenie nowego to tez nie ma innego wyboru niestety.

Piotrek42
19-10-2014, 18:38
Przeciez to oczywista oczywistosc ze obskuga kotla gazowego to bajka w porownaniu z kotlem weglowym. Mam gazowy w pracy i nie robie przy nim nic poza tym ze ustawilem raz temperatury i strefy.


Mam kondensata (MCR3 + panel Isense+ pogodówkę) i widzę ile gazu kociołek puszcza z dymem -ustawiasz tak jak chce producent albo na sztywno, nie masz możliwości własnych ustawień i generowania oszędności ,nie masz wykresów, archiwum, opomiarowania...czyli nie masz narzędzi do optymalizacji kotła,

Ps własnie takie sterowanie pokazało i wymusiło na producentach budowę kotłów małych mocy... jakby nie podgląd przez neta i pokazanie ile kotły oddają KW to producenci dalej wciskali by kotły 25kw do 150m2 )

bobasxx
19-10-2014, 18:39
Przeciez to oczywista oczywistosc ze obskuga kotla gazowego to bajka w porownaniu z kotlem weglowym. Mam gazowy w pracy i nie robie przy nim nic poza tym ze ustawilem raz temperatury i strefy.
Tylko ze ci co wybieraja wegie maja jakis powod. U mnie np. nie najlepiej ocieplony starszy dom. Pewnych rzeczy sie juz nie poprawi. A jak ktos spapra ocieplenie nowego to tez nie ma innego wyboru niestety.

Oczywiście że oczywista oczywistość ;) tylko jak świadomie wybrałem węgiel, bo akurat tak chciałem albo życie mnie do tego zmusiło, to nie płacze później po forach, jak to ktoś mnie skrzywdził lub jak to inni mają dobrze.

Ja świadomie wybrałem węgiel z całymi tego konsekwencjami i z obecnym kotłem jestem w pełni usatysfakcjonowany.

minertu
19-10-2014, 18:49
Gdybym ja miał palić np gazem to teraz siedział bym w kufajce i w kalesonach a czy 8 tyś by mi wystarczyło na sezon to ho ho.
Znam wielu ludzi ,którzy niby gazem ogrzewają , gdyby nie kominek to pluli by lodem.
Co innego nowe budownictwo i całkowity brak czasu na obsługę kotła węglowego.

krzy27
19-10-2014, 19:01
Mam kolegę który ma gaz i kominek ale zapytany o zużycie odpowiada zawsze w mp a nie w m³.

lestek27
19-10-2014, 19:02
Oczywiście że oczywista oczywistość ;) tylko jak świadomie wybrałem węgiel, bo akurat tak chciałem albo życie mnie do tego zmusiło, to nie płacze później po forach, jak to ktoś mnie skrzywdził lub jak to inni mają dobrze.

Ja świadomie wybrałem węgiel z całymi tego konsekwencjami i z obecnym kotłem jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Ja mialem starego smieciucha z masakryczna obsluga i to co mam terraz to jest bajka. Z czystej ciekawosci i nudow ide do kotlowni zobaczyc co tam slychac.ja tez wybralem swiadomie i inna opcja nie wchodzila w gre. A pracy przy tym jest tyke co nic. Jedynie te trzy tony zwiezc godzine mi zeszlo ale tez sie jakos nie przemeczylem.

bobasxx
19-10-2014, 19:04
Ja mialem starego smieciucha z masakryczna obsluga i to co mam terraz to jest bajka. Z czystej ciekawosci i nudow ide do kotlowni zobaczyc co tam slychac.ja tez wybralem swiadomie i inna opcja nie wchodzila w gre. A pracy przy tym jest tyke co nic. Jedynie te trzy tony zwiezc godzine mi zeszlo ale tez sie jakos nie przemeczylem.

A ja nawet nie schodzę bo z laptopa podglądam :lol2:

lestek27
19-10-2014, 19:48
A ja nawet nie schodzę bo z laptopa podglądam :lol2:

Ja od jakiegs czasu z tableta bo mi sie nie chcialo odpalac laptopa ale dziwnie sie czuje po tylu latachc dogladania smieciucha nie schodzac do kotlowni kilka dni. Powoli sie przyzwyczajam:-)

adkwapniewski
19-10-2014, 20:16
Drugi sezon się zbliża , więc napiszę coś od siebie :)

Problemem jest mokry opał i to jest winowajca 90% problemów z kotłem , 10% to spiekający się wungielek (miałem taki zeszłego sezonu - ecoal dał radę)

Prawda jest też taka że masz wybór , możesz kupić opał gdzie chcesz i jaki chcesz. Możesz kupić "super groszek" za 900PLN który wcale dobrze się spalać nie będzie. Możesz też kupić "odsiewkę" za 400PLN która spala się prawie na popiół z papierosa , temp na kotle "rośnie" szybciutko i długo trzyma.

Ecoal dla mieszczucha takiego jak ja jest baaardzo wygodny - co mu nie podasz to spali, CWU i CO załatwione tak jak chcę , kiedy chcę ... z małym ale - konkurencja spala ciutkę mniej i jest czyściej ale za to jest dla mnie mniej wygodna(nowe paliwo - nowe nastawy - nie mam na to czasu)

Można się pobawić ale lepiej jak ecoal jest pod ręką - włączasz i praktycznie zapominasz o kociołku.

RBR to chyba jedyny kociołek który można podpiąć do podłogówki bez żadnego "ALE" z 5 letnią gwarancją. Mam tylko podłogówkę + drabinki w łazienkach.

Jestem zadowolony - no może gdyby miał "gwincik" do wkręcenia grzałki i większą szufladę na popiół - byłbym mega zadowolony :)

Do tego Karoka - zawsze jest pod telefonem, jak coś się dzieje - sprawa załatwiona od ręki.

Dlaczego kociołek ? Ano dlatego że spalarni w salonie nie poważam a nie jestem tak odważny coby w V strefie tylko prądem się ogrzewać , pobawić prundem się można - ale ~800PLN/sezon grzewczy robi swoje - 2,5->3PLN za dzień podgrzewania podłogówki (23-24*C w domu ) i CWU 250l 50-60*C cały dzień ! (Gorąca kąpiel to jest to :) )

arczi721
19-10-2014, 20:19
Gdybym ja miał palić np gazem to teraz siedział bym w kufajce i w kalesonach a czy 8 tyś by mi wystarczyło na sezon to ho ho.

To zależy tylko i wyłącznie od tego ile Twój dom potrzebowałby energii do ogrzania wyrażonej w kWh a nie od tego czy byłby to gaz czy prąd.
Masz stary dom,gwizda Ci z każdej strony to oczywistym jest że energii na ogrzewanie zużyłbyś dużo,bo to to co dostarczysz zaraz ci ucieknie i tak w kółko.
Dzisiejsze nowe domy nie mają z tym problemu.


Wszystkim wiadomo, że prąd jest najdroższym źródłem wytwarzania energii cieplnej. A gaz jednak kilkanaście procent tańszym od prądu. Mówię o gazie ziemnym wysokometanowym GZ-50.
Jestem pewien,że kolega r19 również mówi o gazie ziemnym wysokometanowym GZ-50 i porównuje go do zwykłego prądu:

Sloneczne dni i duze okna robia swoje. W tym sezonie jeszcze nie grzane, ani gazem, ani w kozie. Temp. na dole 22 i na gorze 21, czyli prawie jak w zimie, kiedy na dole jest 23.

Dostalem fv za gaz. Jeden odczyt w roku. Taryfa W2. Wychodzi 0.22 PLN za 1 kWh.
A doliczajac 200 zl za przeglad kotla to juz wychodzi jak grzanie pradem w taniej taryfie :)


Zatem komu co wiadomo ? A może jednak nie wiadomo i stąd błędne przekonanie ?

minertu
19-10-2014, 20:57
Mam kolegę który ma gaz i kominek ale zapytany o zużycie odpowiada zawsze w mp a nie w m³.
To zapytaj o roczny koszt z temp wewn taką aby nie musiał w korzuchu po domu chodzić.

minertu
19-10-2014, 20:59
Arturek,tyle ,że większość budowanych obecnie domów nie jest wykonanych tak jak powinny być.Bo każdy chce niby dobrze ale tanio a to w parze zazwyczaj nie idzie.

karoka65
19-10-2014, 21:09
Ps własnie takie sterowanie pokazało i wymusiło na producentach budowę kotłów małych mocy... jakby nie podgląd przez neta i pokazanie ile kotły oddają KW to producenci dalej wciskali by kotły 25kw do 150m2 )
No w piątek miałem właśnie taki przypadek, młode małżeństwo buduje sobie domek coś około 160, w tym garaż chyba ze 30 albo lepiej.
Fachowcy instalatorzy właśnie byli przy końcówce prac, kocioł oczywiście już wybrali ale chłopak przystanął koło mnie przejeżdżając, chciał się chyba upewnić od kogoś innego czy oby kocioł będzie nie za mały żeby nie marznąć zimą.
Pogadaliśmy sobie trochę i coś zaczął powątpiewać w swoich fachowców.
poprosił czy mógłbym podjechać i obejrzeć domek.
Okazało się że 15cm styro jest już naklejone na zewnątrz, okna 3 szybki, na dach planował 15+5 wełny, szybko udało mie się go przekonać żeby dać chociaż 2 X 15.
Instalatorzy jeszcze byli na budowie i zaraz zrobiło się małe poruszenie co za gostek przyjechał im chleb odbierać :)
Powiedziałem że kocioł 10 do 12kW nie będzie miał się przy czym tam sprężać i dopiero się narobiło :)
Zostałem wyśmiany i wyszydzony.
Oni już przygotowali tam kociołek 28kW.
Wczoraj wieczorem chłopak dzwoni i pyta czy może przyjechać i jeszcze pogadać, przyjechali chyba z teściem i gadki było z 1,5 godziny albo lepiej.
Wypłacił tamtą firmę za prace które już wykonali i podziękował za współpracę.
Czysty przypadek że się zatrzymał przejeżdżając.

minertu
19-10-2014, 21:12
Takich przypadków to ja znam b.dużo.Czasami się zastanawiam czy gdzieś za rogiem wpie...l nie dostanę :)

karoka65
19-10-2014, 21:17
Czasami się zastanawiam czy gdzieś za rogiem wpie...l nie dostanę :)
:)
Ci działają chyba ze 40km ode mnie.
Takich przypadków to pewnie jest z 90%, jednego da się jakoś przekonać, inny ślepo wierzy w to co powie instalator :)

Piotrek42
19-10-2014, 21:22
Takich przypadków to ja znam b.dużo.Czasami się zastanawiam czy gdzieś za rogiem wpie...l nie dostanę :)

A mówili że górnicy mocne ludzie są :DDDD

minertu
19-10-2014, 21:25
A mówili że górnicy mocne ludzie są :DDDD
A nie są ?

Piotrek42
19-10-2014, 21:28
A nie są ?

To co sie boisz ?? :).... dasz radę !! ;D

krzy27
19-10-2014, 21:32
To zapytaj o roczny koszt z temp wewn taką aby nie musiał w korzuchu po domu chodzić.

Chodziło mi o to że w pełni przyznaje się do palenia kominkiem.

minertu
19-10-2014, 21:34
Możesz dać rade i wpier..l dostać przy okazji hehe.
Co do kotła to każdemu mówię jak sobie rady nie da to wymieniam na mój koszt.
Jeszcze się to nie zdarzyło :)

minertu
19-10-2014, 21:35
Chodziło mi o to że w pełni przyznaje się do palenia kominkiem.
Od kiedy mam kocioł z podajnikiem to może ze 3-4 razy kominek odpaliłem dla atmosfery.
Musiałem jednak wszystkie grzejniki pozakręcać bo wtedy już bym chyba ocip..ł :)

krzy27
19-10-2014, 21:38
Znam to. Ale przynajmniej nie ściemnia że mało gazu mu idzie.

Maher
19-10-2014, 21:40
Po raz kolejny mnie zaskakujesz, tym razem nie pytam się dlaczego RBR, ale po co w ogóle się w węgiel pakowałeś ?

Jak dla kogoś obsługa kotła z podajnikiem to takie uciążliwe zajęcie, to świadomie wybierając węgiel strzela sobie niezłego samobója !

Gazu ziemnego w okolicy nie ma, także byłem zmuszony do węgla, bo pompa ciepła to jest jeszcze duży przeskok cenowy. Nie ma jakoś dużo pracy przy piecu z podajnikiem, dodatkowo brałem to pod uwagę przy budowie (kotłownia za garażem, szerokie drzwi między garażem a kotłownia tak aby cała paleta z węglem wjechała do kotłowni). Piszę tylko że jak wygląda oszczędność palenia węglem do tego jak kupiłem od tego samego producenta ten sam węgiel i idzie go 50% więcej (już powoli mija 24h od załadunku i widać że nowa dostawa jest gorsza i mniej kaloryczna, a cena ta sama), jeszcze się łudzę że to okres letni i w trybie zimowym nie będzie podtrzymania i jakoś się to wyrówna. Do tego za gaz płaci się rozkładając rachunki na cały rok, a za węgiel trzeba zapłacić z góry za przewidywalne przez siebie zużycie (jak się wyprowadziłem z starego domu zostało mi bagatela 1600zł czarnego złota na podwórku).

arczi721
19-10-2014, 21:58
Gazu ziemnego w okolicy nie ma, także byłem zmuszony do węgla,
Niektórzy gaz ziemny mają przy działce i nawet wtedy go nie biorą a i na węgiel też nie są skazani bo prąd im wystarczy...

Piotrek42
19-10-2014, 22:14
Niektórzy gaz ziemny mają przy działce i nawet wtedy go nie biorą a i na węgiel też nie są skazani bo prąd im wystarczy...

Tak jest ,znamy nawet jednego takiego.... w społeczkę wszedł z gościem, PC sobie razem na FM sprzedawali,głupa ładnie palił jaki to on nie jest mega zadowolony, udawał zwykłego usera, ludziom z mozgów wodę robił ,spółka się chyba rozpadła, panowie jakoś się w zgodzie nie rozstali, smród pozostał, ale.... co Ty możesz o tym wiedzieć??? przeciez jestes nowym userem tego forum PRAWDA???

karoka65
19-10-2014, 22:44
Niektórzy gaz ziemny mają przy działce i nawet wtedy go nie biorą a i na węgiel też nie są skazani bo prąd im wystarczy...
W myśl teorii Arturo72.
"poco nam pszczoły kiedy mamy mniód" :)

minertu
19-10-2014, 23:28
I po co nam węgiel skoro mamy prąd :)

bobasxx
20-10-2014, 07:22
Piszę tylko że jak wygląda oszczędność palenia węglem do tego jak kupiłem od tego samego producenta ten sam węgiel i idzie go 50% więcej (już powoli mija 24h od załadunku i widać że nowa dostawa jest gorsza i mniej kaloryczna, a cena ta sama), jeszcze się łudzę że to okres letni i w trybie zimowym nie będzie podtrzymania i jakoś się to wyrówna. Do tego za gaz płaci się rozkładając rachunki na cały rok, a za węgiel trzeba zapłacić z góry za przewidywalne przez siebie zużycie (jak się wyprowadziłem z starego domu zostało mi bagatela 1600zł czarnego złota na podwórku).

Bo opał kupuje się sprawdzony lub od pewnego dostawcy. Prestige jak i Składy Węgla, to taka loteria.

Nikt nie każe kupować od razu na cały rok, wiadomo że lepiej jest tak zrobić i to najlepiej latem Ale można inaczej jak nie ma kasy.
Na temat gazu się nie wypowiadam, mam kilku znajomych co nim opalają i wiem że tak różowo nie jest.

mark3k
20-10-2014, 07:43
Niemal wszyscy "zgazowani" utrzymuja "komfortową" temp w domu na poziomie 19 - 20oC i wszystkim wmawiają, że jest ciepło i zdrowo, a w szafach maja grube kożuchy do grzania, 6m3 drewna do kominka w zanadrzu przygotowane. Jak ja mało gazu palę..... , a prądu jeszcze mniej zużywam.... - dewiza gazowników.
Przy bardzo dobrze docieplonych domach: gaz lub prąd, przy jakoś ocieplonych: groszek, gaz - w takiej kolejności, a pozostali: groszek i dla bogatych: GAZ..
Nie ma o czy więcej pisać.
Znam jednego delikwenta, który grzeje jakąś cud-miód pompą ciepła za UWAGA!!!: 6 tys, zł ogrzewa dom i koszt rocznego ogrzewania i CWU wychodzi 800 zł. Ale.... ma jeszcze kominek: "czerwony" w sezonie grzewczym - ale to tylko dla komfortu domowników - taka super wizualizacja i nastój.
Normalnie kosmos. :):)

map78
20-10-2014, 10:41
Przy bardzo dobrze docieplonych domach: gaz lub prąd, przy jakoś ocieplonych: groszek, gaz - w takiej kolejności, a pozostali: groszek i dla bogatych: GAZ..
Nie ma o czy więcej pisać.
Znam jednego delikwenta, który grzeje jakąś cud-miód pompą ciepła za UWAGA!!!: 6 tys, zł ogrzewa dom i koszt rocznego ogrzewania i CWU wychodzi 800 zł. Ale.... ma jeszcze kominek: "czerwony" w sezonie grzewczym - ale to tylko dla komfortu domowników - taka super wizualizacja i nastój.
Normalnie kosmos. :):)

Przy takiej okazji niezmiennie zapraszam do siebie - przyjedź, zobacz, dotknij, a wtedy wypowiadaj się na temat rzeczy na których się nie znasz:(
Serio:yes: będzie -15st to przyjeżdżaj - nawet Cię ugoszczę przez noc, czy dwie jak będzie trzeba, a jak zmarzniesz to zwrócę za paliwo;)


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla

Maher
20-10-2014, 12:17
Bo opał kupuje się sprawdzony lub od pewnego dostawcy. Prestige jak i Składy Węgla, to taka loteria.


To jaki jest sprawdzony dostawca, na Bartex-a też nadają?

Patrzyłem na tabele porównawczą ilości energii z danego opału i ceny powoli się wyrównują, nawet najtańsze drewno do kominka tak skoczyło że cena jest porównywalna jakbym palił węglem, chyba że ktoś ma dojście do tańszego to co innego. To samo dotyczy gatunków węgla, jak kupi się tańszy to kosztem mniejszej kaloryczności i jak to się ma wtedy do zakupu kalorycznego węgla za 900zł z trefnej dostawy którego idzie 50% więcej, czyli podejrzewam że grzanie gazem w tym wypadku byłoby tańsze.

bobasxx
20-10-2014, 13:43
To jaki jest sprawdzony dostawca, na Bartex-a też nadają?

Patrzyłem na tabele porównawczą ilości energii z danego opału i ceny powoli się wyrównują, nawet najtańsze drewno do kominka tak skoczyło że cena jest porównywalna jakbym palił węglem, chyba że ktoś ma dojście do tańszego to co innego. To samo dotyczy gatunków węgla, jak kupi się tańszy to kosztem mniejszej kaloryczności i jak to się ma wtedy do zakupu kalorycznego węgla za 900zł z trefnej dostawy którego idzie 50% więcej, czyli podejrzewam że grzanie gazem w tym wypadku byłoby tańsze.

Z polecanych to Karena, skład w Bykowie, Karoka, Minertu, Suspenser.
Każdy jest dobry, który najpierw sprawdzisz, ale tuż przed zakupem większej partii, a nie że w zeszłym sezonie było ok, to w tym też od nich biorę.

mark3k
20-10-2014, 14:08
Przy takiej okazji niezmiennie zapraszam do siebie - przyjedź, zobacz, dotknij, a wtedy wypowiadaj się na temat rzeczy na których się nie znasz:(
Serio:yes: będzie -15st to przyjeżdżaj - nawet Cię ugoszczę przez noc, czy dwie jak będzie trzeba, a jak zmarzniesz to zwrócę za paliwo;)

Dlatego napisałem "NIEMAL WSZYSCY", czytanie ze zrozumieniem nie jest bardzo trudne :) Na temat ogrzewających domki gazem mam dużą wiedzę.

micro-jr
20-10-2014, 14:25
Z polecanych to Karena, skład w Bykowie, Karoka, Minertu, Suspenser.
Każdy jest dobry, który najpierw sprawdzisz, ale tuż przed zakupem większej partii, a nie że w zeszłym sezonie było ok, to w tym też od nich biorę.

czyli jak dostaniesz 4 worki super towaru, to jest to gwarancją że kolejne 120 też będzie super?
O naiwny...

SUSPENSER
20-10-2014, 15:01
czyli jak dostaniesz 4 worki super towaru, to jest to gwarancją że kolejne 120 też będzie super?
O naiwny...

U tych, którym zależy na opinii tak będzie - do mnie można podjechać i sobie wyjąć worek z palety.

map78
20-10-2014, 15:33
Dlatego napisałem "NIEMAL WSZYSCY", czytanie ze zrozumieniem nie jest bardzo trudne :) Na temat ogrzewających domki gazem mam dużą wiedzę.

Nie jest:no: Dlatego na pewno zauważyłeś do której części Twojego wpisu się odniosłem. Gdybym chciał skomentować cały, to bym cały zacytował;)
Jakbyś nie zrozumiał, to spieszę z wyjaśnieniami, iż odniosłem się do faktu, że (jak większość zresztą ignorantów) uważasz "wybór" pomiędzy gazem, a węglem jako jedyny dla domów nazwijmy to standardowych. O pompie ciepła natomiast, która jest najlepszym wyborem do takich domów wspominasz jedynie w dyskredytującym tonie - stąd moja reakcja:)
I jeszcze raz, bo to bardzo piękna sentencja - prawie równie dobra, jak ta karoki o chęci poznawania:rolleyes: Szkoda, ze gorzej u Was z jej stosowaniem:(

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla

bobasxx
20-10-2014, 17:06
czyli jak dostaniesz 4 worki super towaru, to jest to gwarancją że kolejne 120 też będzie super?
O naiwny...

Dokładnie tak jak SUSPENSER napisał. Poważne firmy dbają o klienta i potrafią go utrzymać.

Jak kupowałem na składzie, to zawsze najpierw brałem 100 kg na próbę, a jeżeli było ok, to pytałem czy opał jest z tej samej dostawy, jeśli tak to brałem więcej.

grzeh2000
20-10-2014, 18:04
U mnie podobnie jest z ziemniakami.W Sandomierzu jest giełda rolno-warzywana i kupując ziemniaki zawsze pytana odmiana jest pierwsza z brzeg.,To samo z weglem na skladach.Albo ,,nie wiedza co i skad maja",albo wesoła prosze bardzo pierwsza z brzegi itd.

mark3k
20-10-2014, 19:50
Nie jest:no: Dlatego na pewno zauważyłeś do której części Twojego wpisu się odniosłem. Gdybym chciał skomentować cały, to bym cały zacytował;)
Jakbyś nie zrozumiał, to spieszę z wyjaśnieniami, iż odniosłem się do faktu, że (jak większość zresztą ignorantów) uważasz "wybór" pomiędzy gazem, a węglem jako jedyny dla domów nazwijmy to standardowych. O pompie ciepła natomiast, która jest najlepszym wyborem do takich domów wspominasz jedynie w dyskredytującym tonie - stąd moja reakcja:)
I jeszcze raz, bo to bardzo piękna sentencja - prawie równie dobra, jak ta karoki o chęci poznawania:rolleyes: Szkoda, ze gorzej u Was z jej stosowaniem:(

Nie mam ochoty na polemikę i dyskusję z Tobą. Pompiarze górą, bo wiedzą więcej i lepiej ? ;) Żałosne...... Nadal czytaj z uwagą i zrozumieniem, To naprawdę nie boli..... ;)

karoka65
20-10-2014, 20:00
Poważne firmy dbają o klienta i potrafią go utrzymać.

Jak kupowałem na składzie, to zawsze najpierw brałem 100 kg na próbę, a jeżeli było ok, to pytałem czy opał jest z tej samej dostawy, jeśli tak to brałem więcej.
Krzyś utrzymać klienta to jedno ale dobrze jest pozyskać następnych :)
Najlepszy sposób to ten który opisałeś żeby się w coś nie wpakować.

kveldulv
20-10-2014, 20:36
Jaki może być powód, że w histogramie nie pojawia się wykres dla mocy max (w grupowym)?
Czyżby za wysoko/za nisko ustawiony nadmuch?
Ustawione miałem tak:
8kw - nadmuch 39,
12kw nadmuch 44.
I wykresu dla 12kw brak.

bobasxx
20-10-2014, 20:56
Jaki może być powód, że w histogramie nie pojawia się wykres dla mocy max (w grupowym)?
Czyżby za wysoko/za nisko ustawiony nadmuch?
Ustawione miałem tak:
8kw - nadmuch 39,
12kw nadmuch 44.
I wykresu dla 12kw brak.

Narazie Twój sterownik nie korzystał z mocy maks. Masz histereze ustawioną na 1,6 A sterownik przełącza się na moc maks jak temperatura na kotle spadnie o 2xhistereza.

minertu
20-10-2014, 22:25
I wsio jasne.

czubasa
21-10-2014, 17:25
Cześć wszystkim ma problem pojawił się alarm zewnętrzny pierwsze co to czujnik ale po wymianie nic nie pomogła i dalej się pojawia
alarm zewnętrzny

pawell_1610
21-10-2014, 17:38
Cześć wszystkim ma problem pojawił się alarm zewnętrzny pierwsze co to czujnik ale po wymianie nic nie pomogła i dalej się pojawia alarm zewnętrzny

Ja swego czasu miałem alarm: uszkodzony czujnik temp. wewnętrznej. Wymieniłem na nowy czujnik (zapasowy), ale alarm pojawił się ponownie. Okazało się, że mam luzy na kablu łączącym czujnik ze sterownikiem (po drodze kostka z połączonymi dwoma kablami). Może u Ciebie jest podobnie?

czubasa
21-10-2014, 17:51
Ja swego czasu miałem alarm: uszkodzony czujnik temp. wewnętrznej. Wymieniłem na nowy czujnik (zapasowy), ale alarm pojawił się ponownie. Okazało się, że mam luzy na kablu łączącym czujnik ze sterownikiem (po drodze kostka z połączonymi dwoma kablami). Może u Ciebie jest podobnie?

wszystko posprawdzałem oraz wymieniłem na nowy i nic dalej pojawia się alarm zewnętrzny

cichy777
21-10-2014, 19:30
A co masz podłączone do zacisków alarmu zew.? Jeżeli nic to zmień w ustawieniach zaawansowanych inwersję wejścia na NIE
Alarm zewnętrzny nie ma nic wspólnego z czujnikami temperatury.

krzy27
21-10-2014, 19:45
A co masz podłączone do zacisków alarmu zew.? Jeżeli nic to zmień w ustawieniach zaawansowanych inwersję wejścia na NIE
Alarm zewnętrzny nie ma nic wspólnego z czujnikami temperatury.

Dokładnie o to chodzi.

czubasa
22-10-2014, 07:13
Dzięki chłopaki pomogło prawdopodobnie musiałem przez przypadek zmienić z nie na tak

mchomen
22-10-2014, 08:34
Hej , ma ktoś z was problemy ze statystykami na platformie ES?U mnie dziś nic nie pokazuje,ktoś coś podpowie.Coś u mnie nie tak , czy może na platformie?

krzy27
22-10-2014, 09:57
Moje i Twoje ze stopki wchodzą mi dobrze.

USER_RBR_12kW
22-10-2014, 21:43
Witam,

Panowie jaki tryb ustawić w RBR12kW? Kocioł 15kW, Ogniwo 16kW czy może jeszcze coś innego?
Czy kartę SD trzeba sformatować w FAT32? I mam taką 16MB starczy na długo? Jak duże pliki tam są tworzone?

minertu
22-10-2014, 22:16
Witam,

Panowie jaki tryb ustawić w RBR12kW? Kocioł 15kW, Ogniwo 16kW czy może jeszcze coś innego?
Czy kartę SD trzeba sformatować w FAT32? I mam taką 16MB starczy na długo? Jak duże pliki tam są tworzone?
15 kW.
Po co chcesz formatować kartę SD?

mark3k
23-10-2014, 05:49
Witam,

Panowie jaki tryb ustawić w RBR12kW? Kocioł 15kW, Ogniwo 16kW czy może jeszcze coś innego?
Czy kartę SD trzeba sformatować w FAT32? I mam taką 16MB starczy na długo? Jak duże pliki tam są tworzone?

Sądzę, że 16GB. !6MB to staroć z wykopalisk. 16GB - wystarczy na bardzo długo.
Profilaktycznie możesz sformatować jeśli coś tam zapisywałeś, jeśli jest nowa to nic nie musisz robić.

USER_RBR_12kW
23-10-2014, 06:04
Karta pochodzi ze starego aparatu. Jeśli się nadaje to po co kupować nową?

Kazek13
23-10-2014, 06:30
A w sterowniku nie ma ?

krzy27
23-10-2014, 09:16
85M mam na karcie z 4-ro letnim archiwum. 16M może być za wolna proponowałbym w rozmiarze 1GB lub 2GB. Wyższe to już SDHC.

SUSPENSER
23-10-2014, 09:45
Witam,

Panowie jaki tryb ustawić w RBR12kW? Kocioł 15kW, Ogniwo 16kW czy może jeszcze coś innego?

Tak jak Minertu napisał 15 kW bo tak naprawdę ustawiasz to pod palnik 15 kW Ekoenergia.

USER_RBR_12kW
23-10-2014, 09:53
A w sterowniku nie ma ?

Nie wiem nie rozbierałem skrzynki ze sterownikiem. Jak oryginalnie ma być to tym lepiej. Sprawdzę!

Dzięki za odpowiedzi.

Kazek13
23-10-2014, 10:09
Podłącz się pod sterownik
Jak masz wykresy to karta jest :yes:

minertu
23-10-2014, 14:57
Chyba,że jest u instalatora w aparacie :)

kuba171
26-10-2014, 07:16
Witam.Panowie jaka może być przyczyna że po otwarciu klapy w zasobniku zaczyna unosić się dym,czy może tak ma być?

krzy27
26-10-2014, 08:06
Ślimak nie ma szczelności. Szczelność zapewnia uszczelka w klapie zasobnika. Nie zapominaj zamykać klapy po załadunku węgla.

timon120777
26-10-2014, 09:09
Witam.Panowie jaka może być przyczyna że po otwarciu klapy w zasobniku zaczyna unosić się dym,czy może tak ma być?
otwierając klapę robisz jakby drugi komin i to krótszy. dodatkowo spaliny i dym mają tędy krótszą drogę na zewnątrz stąd też dymienie.
czasem warto na czas operacji z zasobnikiem(dosypywanie opału, kontrola poziomu) wyłączyć wentylator i odczekać z minutę

lestek27
26-10-2014, 09:25
Witam.Panowie jaka może być przyczyna że po otwarciu klapy w zasobniku zaczyna unosić się dym,czy może tak ma być?

Normalna sprawa. Najlepiej robic zasyp jak wentylator nie pracuje albo wylaczyc na czas zasypu tak jak kolega wczesniej napisal.

bobasxx
26-10-2014, 17:34
Ooo, widzę że na naszym forum się zegar zsynchronizował z czasem światowym ;)

Maher
26-10-2014, 20:37
Ooo, widzę że na naszym forum się zegar zsynchronizował z czasem światowym ;)

Ja zsynchronizowałem sobie zegarek w ecoalu i wykresy nadal mam godzinę do tyłu, wyłączenie sterownika też nic nie pomogło.

krzy27
26-10-2014, 20:49
Zobacz na mój bez synchronizacji ;)
nr 148

karoka65
26-10-2014, 21:00
Maher Ty to naprawdę jesteś chodzące niescenscje :)
po co pchasz paluchy tam gdzie nie trzeba ?
Zobacz na mój czy coś grzebałem 5535

Maher
26-10-2014, 21:09
Maher Ty to naprawdę jesteś chodzące niescenscje :)
po co pchasz paluchy tam gdzie nie trzeba ?
Zobacz na mój czy coś grzebałem 5535

Godzina się zmieniła to rano posprawdzałem gdzie w domu sama się nie zsynchronizowała i ją zsynchronizowałem, tylko w ecoalu godzina się zsynchronizowała, ale wykresy już nie.
Ty ostatnio widziałem bawisz się Defro, to i pewnie masz dużo nowsze oprogramowanie i samo sobie synchronizuje (ładnie to wygląda na mapie Polski).

marela29
27-10-2014, 17:36
Witam.
Proszę o pomoc w doborze kotła tzn. nie wiem czy 12KW czy 17KW. Czym się różnią oprócz ceny?
Dom 150 m2 120m parter reszta poddasze użytkowe, ściana 29 cm na to styropian grafitowy 16cm, dach ocieplony wełną 20cm ISO z najlępszą lambdą,
od podłoża 13 cm styropianu. Kocioł na 4 osoby grzanie plus woda.
Dziękuję i pozdrawiam.

karoka65
27-10-2014, 18:06
Jak już ma być kocioł węglowy i to RBR to najmniejszy, czyli 12kW

SUSPENSER
27-10-2014, 20:01
Witam.
Proszę o pomoc w doborze kotła tzn. nie wiem czy 12KW czy 17KW. Czym się różnią oprócz ceny?
Dom 150 m2 120m parter reszta poddasze użytkowe, ściana 29 cm na to styropian grafitowy 16cm, dach ocieplony wełną 20cm ISO z najlępszą lambdą,
od podłoża 13 cm styropianu. Kocioł na 4 osoby grzanie plus woda.
Dziękuję i pozdrawiam.

Różnią się głównie wymiennikami.

Do takiego domu to i 12 kW będzie za dużo ale taki RBR jest najmniejszy.

Dziwi mnie tylko, że dom ma 150 m2 a na parterze 120 m2 - malutkie to poddasze, no ale nawet jakby miało też 120 m2 to 12 kW da radę.

Maher
27-10-2014, 20:06
Różnią się głównie palnikami i wymiennikami.

Do takiego domu to i 12 kW będzie za dużo ale taki RBR jest najmniejszy.

Dziwi mnie tylko, że dom ma 150 m2 a na parterze 120 m2 - malutkie to poddasze, no ale nawet jakby miało też 120 m2 to 12 kW da radę.

Palniki są w RBR-ach takie same, wymienniki różnią się tylko tym że w 12Kw wycieli półkę wodną i nie piszę jakie są przez to problemy bo znowu będzie ze 100 postów awantury.

karoka65
27-10-2014, 20:07
Różnią się głównie palnikami i wymiennikami.


Różnią się tylko wymiennikami, nawet zasobniki na paliwo mają takie same.

karoka65
27-10-2014, 20:08
Problemy to ma Maher i jeszcze chyba ze dwóch userów którzy wszystko wiedzą lepiej.
Awantury ?
Mi się już nawet nie chce, nie mam czasu na te dziecinady.

Maher
27-10-2014, 20:12
Problemy to ma Maher i jeszcze chyba ze dwóch userów którzy wszystko wiedzą lepiej.
Awantury ?
Mi się już nawet nie chce, nie mam czasu na te dziecinady.

POST NR 1 czekam na następne 99.
Pisałem z kilkaset postów wcześniej o różnicach i tzw. "wykastrowaniu" półki wodnej nic nie dając w zamian, także nie będę się powtarzał.

karoka65
27-10-2014, 20:26
Widzisz, baźgrzesz i baźgrzesz i co z tego ?
Niczym nie możesz potwierdzić swojego baźgrania, tyle że sobie pobaźgrzesz :)
Że Tobie się coś wydaje to ma to być jakąś prawdą.
Pisałem też kilka tysięcy postów temu, po co zmniejsza się powierzchnię wymiennika, przecież można by klepać jednakowe kotły.
Popatrz też na innych producentów, stosują te same palniki a kotły o różnych powierzchniach wymiennika.
Tutaj zamiast półki wodnej jest sucha żeby wydłużyć drogę spalin do komina i widać że to wystarcza żeby uzyskać to co było zamierzone.
Nie pisałeś jeszcze do producenta dlaczego tak zrobił ?
Zapytaj ?

Maher
27-10-2014, 20:40
Widzisz, baźgrzesz i baźgrzesz i co z tego ?
Niczym nie możesz potwierdzić swojego baźgrania, tyle że sobie pobaźgrzesz :)
Że Tobie się coś wydaje to ma to być jakąś prawdą.
Pisałem też kilka tysięcy postów temu, po co zmniejsza się powierzchnię wymiennika, przecież można by klepać jednakowe kotły.
Popatrz też na innych producentów, stosują te same palniki a kotły o różnych powierzchniach wymiennika.
Tutaj zamiast półki wodnej jest sucha żeby wydłużyć drogę spalin do komina i widać że to wystarcza żeby uzyskać to co było zamierzone.
Nie pisałeś jeszcze do producenta dlaczego tak zrobił ?
Zapytaj ?

To jak według producenta RBR-a będzie wyglądać np.RBR-7KW (palnik zostanie bez zmian i wytną ostatnią półkę wodną i przez komin na dachu można będzie oglądać prace palnika).
A tak poważnie w zeszłym tygodniu włączyło mi się właśnie ogrzewanie w małym 11-12KW RBR-eże, dobrze że mam ecoala i mam możliwość ustawienia mocy kotła bo miałem do wyboru przy pełnym obciążeniu grzania ustawić pełną moc kotła i spaliny pewnie by przekroczyły 300C i połowa energii z węgla uszła by kominem lub zmniejszyć moc do minimum tylko że temperatura CO spadła z 50 kilku stopni do 35C (spaliny utrzymałem do 140C i wyłączone było wtedy grzanie CWU). W RBR-eże 17KW nie musiałbym nic takiego robić lub w mniejszym piecu innego producenta.
Ps. Komin mam systemowy także niskie temperatury spalin przy niskich mocach mi nie grożą.

karoka65
27-10-2014, 20:50
To znowu Ci się tylko wydaje, bo nie miałeś kotła innego producenta.
Widzisz Maher Ty czytasz tylko bełkot jakim inni producenci się tu reklamują ale takiego kotła nigdy nawet nie widziałeś a już nie mówiąc o jego eksploatacji.
Wiesz szkoda że nawet nie widziałeś, wtedy naprawdę miałbyś o czym pisać :)
Dobrej nocy niech Ci się przyśnią znowu jakieś nowe teorie :)
Aaa i nie myśl tylko o sobie, że Tobie coś nie grozi, Ty nie jesteś oczkiem w głowie ani pępkiem tego świata, jest wielu innych i producent pewnie myśli o wszystkich.
Nie wszyscy mają nowe domy i kominy ceramiczne.
To co dla Ciebie jest za dużo dla mnie jest ledwo jakimś bezpiecznym minimum.

Maher
27-10-2014, 20:59
To znowu Ci się tylko wydaje, bo nie miałeś kotła innego producenta.
Widzisz Maher Ty czytasz tylko bełkot jakim inni producenci się tu reklamują ale takiego kotła nigdy nawet nie widziałeś a już nie mówiąc o jego eksploatacji.
Wiesz szkoda że nawet nie widziałeś, wtedy naprawdę miałbyś o czym pisać :)
Dobrej nocy niech Ci się przyśnią znowu jakieś nowe teorie :)

Nie trzeba wcale jeździć i oglądać konstrukcje pieca aby wiedzieć jak działa, wystarczy przeanalizować charakterystyki z wykresów internetowych pracy kotła i można dużo o nim powiedzieć i jego sprawności. To samo dotyczy nawet RBR-a, jeden dzień puszczę go na pełnym automacie, spaliny poszybują powyżej 300C, drugi dzień ograniczę moc uzyskam ten sam efekt tylko w dłuższym czasie i ze statystyk zobaczę ile w pierwszym wypadku węgla wyleciało kominem i ogrzało atmosferę.

grzeh2000
27-10-2014, 21:24
Nie wiem co sie dzieje w moim kociołku.Temp podajnika od 68-do 84oC,nie moze dojsc do zadanek,spalina prawie 130oC

zbigmaz01
27-10-2014, 21:48
Poproś aby sprawdziła żona jak jest na palniku i w popielniku. Każ wybrać popiół i zdjąć nadprodukcję z palnika (za wysoko kopiec) bo to może być przyczyna jak nie dopali i spada taki żar z palnika. Może być też bez kopca i wypala w środku bo temp. rośnie jak przestaje dmuchać. Przy jednym i drugim mogą być podobne objawy..

Maher
27-10-2014, 21:52
Nie wiem co sie dzieje w moim kociołku.Temp podajnika od 68-do 84oC,nie moze dojsc do zadanek,spalina prawie 130oC

A patrzyłeś czy rzeczywiści jest podajnik taki gorący? Resztę masz w porządku po prostu jest chłodniej. Po co ustawiałeś cykliczną pracę pompy CO i takie krótkie czasy pompy podłogowej, trochę przebija ci temperatury zadane?

karoka65
27-10-2014, 21:58
Nie wiem co sie dzieje w moim kociołku.Temp podajnika od 68-do 84oC,nie moze dojsc do zadanek,spalina prawie 130oC
Maher jak myślisz ? dlaczego u grzecha tak się dzieje.
Tylko nie pitol o kastracji :)
Przygotowałem przedtem takie pytanie ale zaczekałem na następną teorię :)

SUSPENSER
27-10-2014, 21:59
Różnią się tylko wymiennikami, nawet zasobniki na paliwo mają takie same.

Ano racja kocioł 17 kW ma faktycznie palnik Ekoenergia 15

karoka65
27-10-2014, 22:01
Nie trzeba wcale jeździć i oglądać konstrukcje pieca aby wiedzieć jak działa, wystarczy przeanalizować charakterystyki z wykresów internetowych pracy kotła i można dużo o nim powiedzieć i jego sprawności.
Niestety nie potrafisz ich przeanalizować.
Dlaczego ?
Sądzę tak po odpowiedzi do grzecha :)
Dobra spadam, do roboty trzeba rano wstawać :(

karoka65
27-10-2014, 22:02
Ano racja kocioł 17 kW ma faktycznie palnik Ekoenergia 15
Maher wolałby żebyś napisał 25kW co też może być prawdą :)

karoka65
27-10-2014, 22:05
po prostu jest chłodniej.
Dobra podpowiem Ci, dumaj i analizuj dalej, do rana daleko :)
Jutro zobaczę co Ci się przyśniło :)

Maher
27-10-2014, 22:10
Maher jak myślisz ? dlaczego u grzecha tak się dzieje.
Tylko nie pitol o kastracji :)
Przygotowałem przedtem takie pytanie ale zaczekałem na następną teorię :)

Ja tam nie widzę za bardzo że nie może dojść do zadanej, zwłaszcza jak pompy w tym samym czasie wyciągają ciepłą wodę z kotła, zawsze lepsze takie rozwiązanie niż spaliny 300C kocioł momentalnie dogrzeje pomieszczenie i połowę ciepła wyleci kominem, a tak dochodzi idealnie do 130C, tylko niepotrzebnie takie krótkie czasy CO i podłogówki i trochę przekracza zadane temperatury, a temperatura podajnika pewnie przez to że wypchało silokon w otworach podajnika lub tak jak pisał wyżej zbigmaz01.

Maher
27-10-2014, 22:23
Ano racja kocioł 17 kW ma faktycznie palnik Ekoenergia 15



Maher wolałby żebyś napisał 25kW co też może być prawdą :)

I jak zwykle manipulujesz, z twojego postu wynika ze mała ekoenergia jest dla kotłów 15KW, ale trzeba cię jak zwykle sprostować że jest 15KW-25KW i jak w takim razie pasuje do RBR-a 12KW gdzie w dodatku nie jest pomniejszoną proporcjonalnie wersją 17KW tylko 17KW "wykastrowaną" półką wodną (coś co ma za zadanie odebrać większość ciepła ze spalin).

zbigmaz01
27-10-2014, 22:27
...
A jak z powietrzem i drzwiami?

Maher
27-10-2014, 22:32
Jak już ma być kocioł węglowy i to RBR to najmniejszy, czyli 12kW



Nie wszyscy mają nowe domy i kominy ceramiczne.
To co dla Ciebie jest za dużo dla mnie jest ledwo jakimś bezpiecznym minimum.

Dlaczego wcześniej nie zapytałeś o komin, tylko od razu zaproponowałeś 12Kw, bo zawsze bezpieczniej dla komina, a węgla zawsze więcej się do takiego domu sprzeda.

zbigmaz01
27-10-2014, 22:50
...
Ty chyba masz jakieś uczulenie na słowa RBR i karoka, czy to nie jest twoja jakaś obsesja? Tak bardzo cię wq...ił twój sprzedawca że żale wylewasz na ludzi co nie mieli z tobą nic wspólnego? Jeżeli taki jesteś niezadowolony z wykastrowanego kotła to po co go kupowałeś, wszystko o nim wiedziałeś na rok wcześniej. Po co teraz się czepiasz każdej odpowiedzi na którą odpowiadają ludzie którzy chcą pomagać? Kupiłeś, używasz, napisałeś o kotle co wiedziałeś i to powinno wystarczyć.

Pomagaj a nie obrażaj.

TwojPan
27-10-2014, 22:53
Pomagaj a nie obrażaj.
To mu odpowiadaj na pytania.A nie pitol bzdur.

grzeh2000
28-10-2014, 04:46
Temperatura podajnika spadła,tylko ta temp spalin.Jeszcze 2 dni wczesniej max 120 teraz duzo wyzej.Tak jakby słabo odbierał kciołek ciepło.Wczesniej szybciej do zadanej dochodził.Jutro do polski wracam to pozagladam co i jak.Dzieki chopy za szybka reakcje

Maher
28-10-2014, 06:37
Temperatura podajnika spadła,tylko ta temp spalin.Jeszcze 2 dni wczesniej max 120 teraz duzo wyzej.Tak jakby słabo odbierał kciołek ciepło.Wczesniej szybciej do zadanej dochodził.Jutro do polski wracam to pozagladam co i jak.Dzieki chopy za szybka reakcje

To jak wyczyścisz kociołek to temperatura spalin trochę spadnie, ale nie masz się spodziewać jakiś większych zmian, a im zimniej się będzie robić to temperatura spalin będzie rosnąć.

best-boyz
28-10-2014, 06:39
Witam.
Proszę o pomoc w doborze kotła tzn. nie wiem czy 12KW czy 17KW. Czym się różnią oprócz ceny?
Dom 150 m2 120m parter reszta poddasze użytkowe, ściana 29 cm na to styropian grafitowy 16cm, dach ocieplony wełną 20cm ISO z najlępszą lambdą,
od podłoża 13 cm styropianu. Kocioł na 4 osoby grzanie plus woda.
Dziękuję i pozdrawiam.

Kup SkamP Plus 12kW. Na stronie producenta uzyskasz wszystkie informacje o kotle i wszystkie dokumenty. Możesz sobie wybrać sterownik (np. dobry SPP i palnik - polecam obrotowy (u kolegi pracuje w w Skamie i to jest to). Nie jesteś skazany na kosmicznie drogi i NIE ROZWOJOWY !!! sterownik ecoal i kocioł o nikomu nie znanych parametrach i z czego jest zrobiony. Blacha - no taka jaka jest na podwórku - Czesio bierze palnik acetylenowy i wycina kolejny kociołek :). Na stronie Instlako nie otrzymasz żadnych informacji poza nic nie wartymi wpisami i dawno nie aktualnymi. Certyfikat wystawiony na 25kW wieki temu i nie dotyczy pozostałych kotłów - czyli wierutne kłamstwo na stronie instalko.
Przemyśl 3 razy czy na 100% chcesz kupić drogi, o nieznanych parametrach, kiepsko wykonany kocioł ze słabym sterownikiem ale za to z milionem wodotrysków. Ktoś tu na forum napisał : Sterownik jest na tyle dobry na ile poprawnie potrafi spalić prawie każdy opał" nie wiem czy dokładnie zacytowałem. Ecoal tego nie potrafi, za to potrafi omamić nowicjusza ogromem opcji w 95% nikomu nie przydatnych.
To decyzja na wiele sezonów - zastanów się i nie słuchaj forumowego bełkotu sprzedawców.
Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów.

zawijan
28-10-2014, 06:49
Tutaj zamiast półki wodnej jest sucha żeby wydłużyć drogę spalin do komina i widać że to wystarcza żeby uzyskać to co było zamierzone.
Nie pisałeś jeszcze do producenta dlaczego tak zrobił ?
Zapytaj ?

Strasznie jestem ciekaw, co daje to zamierzone wydłużenie drogi spalin bez kontaktu z wodą.
Strasznie!!!

minertu
28-10-2014, 08:41
Jak jej wydłużysz drogę spalin to siłą rzeczy będzie ona dłużej przebywała w kotle.Nie musi ta półka być wodna aby spaliny oddały ciepło do wymiennika.
Podobne rozwiązanie stosuję w piecach żeliwnych.Wystarczy kawał blachy a temp spalin leci o 20 deg w dół.Dłużej przebywa w kotle , więcej ciepła oddaje.
Oczywiście jak się mylę to mnie popraw.

zbigmaz01
28-10-2014, 08:46
To mu odpowiadaj na pytania.A nie pitol bzdur.Masz rację, będę odpowiadał na pytania ale nie będę przekonywał do jedynego słusznego rozwiązania.

lsd
28-10-2014, 09:59
Strasznie jestem ciekaw, co daje to zamierzone wydłużenie drogi spalin bez kontaktu z wodą.
Strasznie!!!

To może ja odpowiem.
NIC :)

No chyba ,że rbr posiada jakieś tajne moce to z chęcią czegoś się nauczę.

bobasxx
28-10-2014, 11:27
Strasznie jestem ciekaw, co daje to zamierzone wydłużenie drogi spalin bez kontaktu z wodą.
Strasznie!!!

No przecież kontakt z wodą jest, na górze, na dole, po bokach.
Odpowiedz Zawijan, czy wydłużenie drogi spalin poprzez suchą półkę, nie zwiększa prędkości spalin ?

zbigmaz01
28-10-2014, 11:55
To ja zapytam inaczej na ten temat. Po co w kotłach jest deflektor? Czy ma podobne znaczenie jak ten kawałek stali w kotle RBR czy inne?

best-boyz
28-10-2014, 12:23
Może producent i jego kadra inżynierska się wypowie (o ile takowa jest)? Raczej się nie wypowie bo to tajemnica kosmicznej nanotechnologii. Zarówno sucha półka (ta przynajmniej nigdy nie przerdzewieje) i coś na górze kotła w komorze spalania (cuś jakby "deflektor" ???).

bobasxx
28-10-2014, 12:50
A tak poważnie w zeszłym tygodniu włączyło mi się właśnie ogrzewanie w małym 11-12KW RBR-eże, dobrze że mam ecoala i mam możliwość ustawienia mocy kotła bo miałem do wyboru przy pełnym obciążeniu grzania ustawić pełną moc kotła i spaliny pewnie by przekroczyły 300C i połowa energii z węgla uszła by kominem lub zmniejszyć moc do minimum tylko że temperatura CO spadła z 50 kilku stopni do 35C (spaliny utrzymałem do 140C i wyłączone było wtedy grzanie CWU). W RBR-eże 17KW nie musiałbym nic takiego robić lub w mniejszym piecu innego producenta.
Ps. Komin mam systemowy także niskie temperatury spalin przy niskich mocach mi nie grożą.

Hej Maher, popatrz na moje wykresy z 24 stycznia, kocioł spalał około 24 kg/dobę szedł ze średnią mocą 4,9 kW (średnia z eSterownik), a spaliny oscylowały maksymalnie koło 140 st.
Musiałeś go non stop zalewać zimną wodą że tak Ci oszalał, może za dużo cudów w instalacji... :confused:

karoka65
28-10-2014, 15:30
I nawet best-boyz się pajawił, hehe.
Wystarczy popatrzyć na Twoje posty jakie tu napisałeś żeby wiedzieć kim jesteś, bo na pewno nie użytkownikiem RBRa.

karoka65
28-10-2014, 15:42
Strasznie jestem ciekaw, co daje to zamierzone wydłużenie drogi spalin bez kontaktu z wodą.
Strasznie!!!
Jednak zawijan musisz sobie kupić RBRa i go zbadasz, będziesz wiedziała na pewno czy coś daje czy nie.
Aaa, i badania obejrzysz w końcu :)

Maher
28-10-2014, 15:50
Hej Maher, popatrz na moje wykresy z 24 stycznia, kocioł spalał około 24 kg/dobę szedł ze średnią mocą 4,9 kW (średnia z eSterownik), a spaliny oscylowały maksymalnie koło 140 st.
Musiałeś go non stop zalewać zimną wodą że tak Ci oszalał, może za dużo cudów w instalacji... :confused:

Przecież pisałem że można tak sterować kotłem aby nie dopuścić do podniesienia temperatury spalin tylko kosztem zmniejszenia mocy i wydłużenia tego w czasie, ale czy nie lepiej byłoby puścić pełną moc i momentalnie nadrobić straty ciepła bez dodatkowych kosztów związanych z ogrzewaniem atmosfery w pobliżu domu, pewnie by nie było problemu jakby RBR-12Kw był dobrze zrobiony. Widzisz zresztą twoją odpowiedz że kocioł pracował z średnią mocą 4,9KW to nawet nie jest jego połowa mocy, to co by się działo jakby pracował z pełną mocą?

Maher
28-10-2014, 15:53
Aaa, i badania obejrzysz w końcu :)

Ja kupiłem i do dzisiaj żadnych badań i certyfikatów nie dostałem na które się tak powołują na stronie Instalco, także nie obiecuj czegoś czego nie ma.

karoka65
28-10-2014, 16:23
Ja kupiłem i do dzisiaj żadnych badań i certyfikatów nie dostałem na które się tak powołują na stronie Instalco, także nie obiecuj czegoś czego nie ma.
Następnego jak kupisz u mnie to Ci w ramce wyślę, hehe
Ty w ogóle masz pecha, zobaczymy co będzie dalej.

minertu
28-10-2014, 16:30
To może ja odpowiem.
NIC :)

No chyba ,że rbr posiada jakieś tajne moce to z chęcią czegoś się nauczę.Nic? Zmierzyłeś to?
Mnie nie pytaj czy mierzyłem bo nawet nie mam czym i w sumie nie mam takiej potrzeby.
Tajne moce? Hm... kup i sprawdź czy takie ma.
Biadolą tutaj wciąż jedni i ci sami jaka to garażówa z RBR-A a ja się pytam gdzie jest reszta te parę tyś sztuk od 2011 roku? Nie wspomnę ,że firma Instalco istnieje od ponad 35 lat. Gdzie ci użytkownicy RBR-A się podziali? Dlaczego wszyscy nie lamentują? W czasach internetu przecież to nie możliwe!!!

minertu
28-10-2014, 16:33
Następnego jak kupisz u mnie to Ci w ramce wyślę, hehe
Ty w ogóle masz pecha, zobaczymy co będzie dalej.

Co by nie kupił to i tak będzie biadolił.

minertu
28-10-2014, 16:34
A '' racja jest jak.... każdy ma swoją''

bobasxx
28-10-2014, 16:49
Przecież pisałem że można tak sterować kotłem aby nie dopuścić do podniesienia temperatury spalin tylko kosztem zmniejszenia mocy i wydłużenia tego w czasie, ale czy nie lepiej byłoby puścić pełną moc i momentalnie nadrobić straty ciepła bez dodatkowych kosztów związanych z ogrzewaniem atmosfery w pobliżu domu, pewnie by nie było problemu jakby RBR-12Kw był dobrze zrobiony. Widzisz zresztą twoją odpowiedz że kocioł pracował z średnią mocą 4,9KW to nawet nie jest jego połowa mocy, to co by się działo jakby pracował z pełną mocą?

Oj Maher, Maher...
Teraz pracuje ze średnią 1,7 kW spaliny szybują do zawrotnych 110 st. Jak pracował z mocą 4,9 kW i spaliny osiągały 140-150, to jak będzie pracował z mocą 12 kW to ile będzie wynosiła temperatura spalin ? No niech ma te 230-260 st. przecież to nie katastrofa.

Ile spalał Ci opału jak miałeś te 300 st. w czopuchu, jeśli w ogóle tyle było ?

P.S. Może pech Cię nie opuszcza i kierownicy spalin nie dostałeś w zestawie ?

karoka65
28-10-2014, 16:52
Ile spalał Ci opału jak miałeś te 300 st. w czopuchu, jeśli w ogóle tyle było ?

P.S. Może pech Cię nie opuszcza i kierownicy spalin nie dostałeś w zestawie ?
Pewnie miał z 5min albo jak piszesz kierownicy też mu nie dali :)
Chyba że ją wyciąga żeby pokazać jaki ciulowy piec kupił :)

skap
28-10-2014, 17:52
Kup SkamP Plus 12kW. Na stronie producenta uzyskasz wszystkie informacje o kotle i wszystkie dokumenty. Możesz sobie wybrać sterownik (np. dobry SPP i palnik - polecam obrotowy (u kolegi pracuje w w Skamie i to jest to). Nie jesteś skazany na kosmicznie drogi i NIE ROZWOJOWY !!! sterownik ecoal i kocioł o nikomu nie znanych parametrach i z czego jest zrobiony. Blacha - no taka jaka jest na podwórku - Czesio bierze palnik acetylenowy i wycina kolejny kociołek :). Na stronie Instlako nie otrzymasz żadnych informacji poza nic nie wartymi wpisami i dawno nie aktualnymi. Certyfikat wystawiony na 25kW wieki temu i nie dotyczy pozostałych kotłów - czyli wierutne kłamstwo na stronie instalko.
Przemyśl 3 razy czy na 100% chcesz kupić drogi, o nieznanych parametrach, kiepsko wykonany kocioł ze słabym sterownikiem ale za to z milionem wodotrysków. Ktoś tu na forum napisał : Sterownik jest na tyle dobry na ile poprawnie potrafi spalić prawie każdy opał" nie wiem czy dokładnie zacytowałem. Ecoal tego nie potrafi, za to potrafi omamić nowicjusza ogromem opcji w 95% nikomu nie przydatnych.
To decyzja na wiele sezonów - zastanów się i nie słuchaj forumowego bełkotu sprzedawców.
Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów.

Trafnym wyborem bylby piec gazowy kondensacyjny

Piotrek42
28-10-2014, 19:34
Trafnym wyborem bylby piec gazowy kondensacyjny

A myslisz że kondensat nie wymaga ustawień??? Jestes w gruuubym błędzie !!! Przyszedł instalator podłączył mi kociołek... przy zbliżonych parametrach zewnętrznych kocioł palił ok 7m3/doba ,przy dokładnie takiej samej temp w domu, ale po wykorzystaniu sterownika,zastosowaniu opcji godzinowych cwu,zmodyfikowaniu pogodówki,ustawieniu danych pod konkretny dom, i ustawieniu kilku dodatkowych parametrów spalanie jest rzędu 3-4m3 !!! ott.... 100% róznicy...A temp w domu jak była 22st tak dalej jest... tak samo jest z kotłami na eko...jak ustawisz tak masz...

Maher
28-10-2014, 20:18
Oj Maher, Maher...
Teraz pracuje ze średnią 1,7 kW spaliny szybują do zawrotnych 110 st. Jak pracował z mocą 4,9 kW i spaliny osiągały 140-150, to jak będzie pracował z mocą 12 kW to ile będzie wynosiła temperatura spalin ? No niech ma te 230-260 st. przecież to nie katastrofa.

Ile spalał Ci opału jak miałeś te 300 st. w czopuchu, jeśli w ogóle tyle było ?


Bo wszystko to kwestia ustawień i dobrze że w ecoalu można coś takiego zrobić, tylko nie o to chodzi aby sterownik nadrabiał częściowo wady konstrukcyjne pieca. Dzisiaj zmieniłem sobie ustawienia tak dla testów, poustawiałem tak aby odbiór ciepła w domu był mniej więcej równy (aby piec nie był zalewany zimną wodą), piec zaczął równo pracować, wykresy są idealne, tylko co z tego jak spalanie wzrosło o kilkanaście procent. Jakby piec był poprawnie zrobiony nie powinno być żadnej różnicy bo ciepło dostarczone do domu było takie same tylko równomiernie rozłożone i to próbuje ci właśnie wytłumaczyć, że najekonomiczniejsze prowadzenie pieca to praca z mocą nominalną i później utrzymywanie tego ciepła do następnego skoku do pracy nominalnej ( dokładnie tak działa piec gazowy, tak samo jeździ się najekonomiczniej samochodem itd.) co w przypadku RBR-a 12Kw jest niemożliwe bo przynosi duże straty przy pracy z mocą nominalną.

karoka65
28-10-2014, 20:34
co w przypadku RBR-a 12Kw jest niemożliwe bo przynosi duże straty przy pracy z mocą nominalną.
Nie odpowiedziałeś mi na wczorajsze pytanie i znowu Ci się coś przyśniło w nocy i dalej sobie bajdurzysz :)
Zapytam Cię w stylu zawijana, jakie to są te duże straty, jak je policzyłeś skoro znowu coś twierdzisz ?
Tobie się marzy żeby z kotła węglowego zrobić gazówkę, tak sam pisałeś, no nie ?
Chciałbyś żeby kocioł na mocy nominalnej miał spaliny 80 stopni i żeby na 30% mocy spalał tyle samo co na 100.
Wiesz Ty za długo chyba śpisz i takie głupoty piszesz
To twierdzisz że straty, ale jakie ?
To znowu że sterownik Defro jest lepszy od eCoala i Bruli nie widząc go na oczy, bo Ci się tak wydaje.
To niby potrafisz analizować wykresy a jak pytam konkretnie to znowu zaczynasz paplać jaki to Ty jesteś nieszczęśliwy ze swoim kotłem.
Maher, człowieku opanuj się bo robisz się śmieszny.

skap
28-10-2014, 20:36
A myslisz że kondensat nie wymaga ustawień??? Jestes w gruuubym błędzie !!! Przyszedł instalator podłączył mi kociołek... przy zbliżonych parametrach zewnętrznych kocioł palił ok 7m3/doba ,przy dokładnie takiej samej temp w domu, ale po wykorzystaniu sterownika,zastosowaniu opcji godzinowych cwu,zmodyfikowaniu pogodówki,ustawieniu danych pod konkretny dom, i ustawieniu kilku dodatkowych parametrów spalanie jest rzędu 3-4m3 !!! ott.... 100% róznicy...A temp w domu jak była 22st tak dalej jest... tak samo jest z kotłami na eko...jak ustawisz tak masz...

Zgoda co do ustawień, chodziło mi tylko o to, że przy bardzo dobrze ocieplonych domach, prawie pasywnych bardziej wygodnym źródłem ogrzewania jest gaz. Koszty ogrzewania wtedy też są niewiele większe od palenia ekogroszkiem.

krzy27
28-10-2014, 20:39
A myslisz że kondensat nie wymaga ustawień??? Jestes w gruuubym błędzie !!! Przyszedł instalator podłączył mi kociołek... przy zbliżonych parametrach zewnętrznych kocioł palił ok 7m3/doba ,przy dokładnie takiej samej temp w domu, ale po wykorzystaniu sterownika,zastosowaniu opcji godzinowych cwu,zmodyfikowaniu pogodówki,ustawieniu danych pod konkretny dom, i ustawieniu kilku dodatkowych parametrów spalanie jest rzędu 3-4m3 !!! ott.... 100% róznicy...A temp w domu jak była 22st tak dalej jest... tak samo jest z kotłami na eko...jak ustawisz tak masz...

Nie wiem co się stało żeś Ty w gaz poszedł ale rozsądnie prawić nie przestałeś. Świadomość inwestora podstawa - inaczej tylko lament. Z niecierpliwością czekam na Twój porównawczy komentarz kończący sezon.Wiem jeszcze szmat czasu.

miuzziker
28-10-2014, 20:40
Przyszedł czas na pierwsze rozpalenie kotła. Mam kocioł RBR 12kW. Powierzchnia do ogrzania około 160m2 powierzchni użytkowej. Na dole jest podłogówka około 250m w pięciu pętlach i jeden grzejnik łazienkowy, a na poddaszu 4 grzejniki + jeden grzejnik łazienkowy i podłogówka w łazience. Po pierwszy rozpaleniu na poddaszu wszystko ładnie grzeje, a na parterze wszystko jest zimne, nawet grzejnik w łazience. Wszystko jest napędzane przez jedną pompę Leszno 25/60 empira. Czy powodem tego, że jest zimno jest brak dodatkowej pompy za rozdzielaczem trójdrożnym. Jeżeli jest potrzebna to jaka powinna być zastosowana? Dodam tylko że największa pętla nie przekracza70m.

Piotrek42
28-10-2014, 20:43
Zgoda co do ustawień, chodziło mi tylko o to, że przy bardzo dobrze ocieplonych domach, prawie pasywnych bardziej wygodnym źródłem ogrzewania jest gaz. Koszty ogrzewania wtedy też są niewiele większe od palenia ekogroszkiem.

Powiem Ci po sezonie. spalałem 2,5-3 T eko po 1000zł/T czyli jakieś 2,5-3tys zł pewnie pierwszy sezon na gazie zapłacę frycowe (ustawienia) brak narzędzi (wykresów) ale jakieś porównanie bedzie.

karoka65
28-10-2014, 20:47
Przyszedł czas na pierwsze rozpalenie kotła. Mam kocioł RBR 12kW. Powierzchnia do ogrzania około 160m2 powierzchni użytkowej. Na dole jest podłogówka około 250m w pięciu pętlach i jeden grzejnik łazienkowy, a na poddaszu 4 grzejniki + jeden grzejnik łazienkowy i podłogówka w łazience. Po pierwszy rozpaleniu na poddaszu wszystko ładnie grzeje, a na parterze wszystko jest zimne, nawet grzejnik w łazience. Wszystko jest napędzane przez jedną pompę Leszno 25/60 empira. Czy powodem tego, że jest zimno jest brak dodatkowej pompy za rozdzielaczem trójdrożnym. Jeżeli jest potrzebna to jaka powinna być zastosowana? Dodam tylko że największa pętla nie przekracza70m.
To mocna pompka, czy pracuje, czy nie jest zapowietrzona ?

Piotrek42
28-10-2014, 20:49
Nie wiem co się stało żeś Ty w gaz poszedł ale rozsądnie prawić nie przestałeś. Świadomość inwestora podstawa - inaczej tylko lament. Z niecierpliwością czekam na Twój porównawczy komentarz kończący sezon.Wiem jeszcze szmat czasu.
Starość Krzysiu....starość :) żartuje... moja praca i brak mnie notorycznie w domu, narazie to mnie trafia, że muszę naginać do kotłowni a nie mam wykresów na kompie i nie widzę zależności, napisałem do 4 wytwórców kotłów na gaz o podglady internetowe ( prawdziwe ) nie sterowanie przez fona...( bo to jest namiastka) ale oni mają to w nosie,zobacz co się stało z kotłami na eko, jak wyszedł bruli/ecoal ! nagle okazało się że każdy ma przewymiarowany kocioł i pali diabłu na kapalusz...podejrzewam że z kotłami gazowymi jest podobnie...

Narazie zainwestowałem w termometry przylgowe na rury, żeby mieć widok na temp wody wchodzacej i wychodzacej (już się zwróciły) ale co z tego jak już mnie nie ma w domu:)

Maher
28-10-2014, 20:56
Nie odpowiedziałeś mi na wczorajsze pytanie i znowu Ci się coś przyśniło w nocy i dalej sobie bajdurzysz :)
Zapytam Cię w stylu zawijana, jakie to są te duże straty, jak je policzyłeś skoro znowu coś twierdzisz ?
Tobie się marzy żeby z kotła węglowego zrobić gazówkę, tak sam pisałeś, no nie ?
Chciałbyś żeby kocioł na mocy nominalnej miał spaliny 80 stopni i żeby na 30% mocy spalał tyle samo co na 100.
Wiesz Ty za długo chyba śpisz i takie głupoty piszesz
To twierdzisz że straty, ale jakie ?
To znowu że sterownik Defro jest lepszy od eCoala i Bruli nie widząc go na oczy, bo Ci się tak wydaje.
To niby potrafisz analizować wykresy a jak pytam konkretnie to znowu zaczynasz paplać jaki to Ty jesteś nieszczęśliwy ze swoim kotłem.
Maher, człowieku opanuj się bo robisz się śmieszny.

To trzeba czytać uważnie, a nie pisać kolejne głupoty.
Samo rozdzielenie grzania CO i CWU (piorytet CWU) w RBR-eże to oszczędności około 20% (mam osobną pompę z ZZ i nieraz to sprawdzałem), przecież nie powinno być różnicy bo energia dostarczona jest taka sama. Jakby RBR nie miał wad konstrukcyjnych to praca powyżej jego 50% mocy nie powinna przynosić żadnych różnic w spalaniu, a im wyżej mocy nominalnej powinno być bardziej ekonomiczniej, a tu niespodzianka bo większość energii nie trafia na wymiennik tylko ucieka kominem. A co RBR jest jakimś kosmicznym wynalazkiem którego prawa fizyki nie dotyczą, nie jeden konstruktor przeliczał jak najekonomiczniej powinien pracować piec gazowy, jak najekonomiczniej jeździć samochodem i dużo innych urządzeń i tylko RBR wbrew prawom fizyki działa inaczej?

minertu
28-10-2014, 21:00
Przyszedł czas na pierwsze rozpalenie kotła. Mam kocioł RBR 12kW. Powierzchnia do ogrzania około 160m2 powierzchni użytkowej. Na dole jest podłogówka około 250m w pięciu pętlach i jeden grzejnik łazienkowy, a na poddaszu 4 grzejniki + jeden grzejnik łazienkowy i podłogówka w łazience. Po pierwszy rozpaleniu na poddaszu wszystko ładnie grzeje, a na parterze wszystko jest zimne, nawet grzejnik w łazience. Wszystko jest napędzane przez jedną pompę Leszno 25/60 empira. Czy powodem tego, że jest zimno jest brak dodatkowej pompy za rozdzielaczem trójdrożnym. Jeżeli jest potrzebna to jaka powinna być zastosowana? Dodam tylko że największa pętla nie przekracza70m.
A może trzeba by tak przepływy poregulować?
Czy na obiegi podłogowe zastosowano mieszacz? Jaka jest temp wychodząca za nim o ile jest?
Wrzuć jakieś fotki twojej instalacji!!!

miuzziker
28-10-2014, 21:01
To mocna pompka, czy pracuje, czy nie jest zapowietrzona ?

Pompka pracuje. Raczej nie jest zapowietrzona. Na poddaszu wszystko działa w 100%. 286625286626286627286628

Zdjęcia trochę niewyraźne, ale może uda się Wam coś zobaczyć. Jutro postaram się zrobić lepsze zdjęcia.

Maher
28-10-2014, 21:06
Przyszedł czas na pierwsze rozpalenie kotła. Mam kocioł RBR 12kW. Powierzchnia do ogrzania około 160m2 powierzchni użytkowej. Na dole jest podłogówka około 250m w pięciu pętlach i jeden grzejnik łazienkowy, a na poddaszu 4 grzejniki + jeden grzejnik łazienkowy i podłogówka w łazience. Po pierwszy rozpaleniu na poddaszu wszystko ładnie grzeje, a na parterze wszystko jest zimne, nawet grzejnik w łazience. Wszystko jest napędzane przez jedną pompę Leszno 25/60 empira. Czy powodem tego, że jest zimno jest brak dodatkowej pompy za rozdzielaczem trójdrożnym. Jeżeli jest potrzebna to jaka powinna być zastosowana? Dodam tylko że największa pętla nie przekracza70m.

Bo nie ma prawa to działać prawidłowo, jedyne wyjście to tak zdławienie góry aby pompa popchała wodę do podłogówki na parter, po drugie pompa (druga) powinna być założona za zaworem 3D aby to prawidłowo działało.

skap
28-10-2014, 21:07
Powiem Ci po sezonie. spalałem 2,5-3 T eko po 1000zł/T czyli jakieś 2,5-3tys zł pewnie pierwszy sezon na gazie zapłacę frycowe (ustawienia) brak narzędzi (wykresów) ale jakieś porównanie bedzie.

Czekam na Twoje porównanie, może następnym kotłem po moim RBR-rze będzie kocioł gazowy kondensacyjny. Mam też alternatywne ogrzewanie tj, kocioł gazowy Aristona, obecnie nie używany. Wcześniej jak miałem stary kocioł węglowy z tradycyjnym załadunkiem, kocioł gazowy używałem w okresach przejściowych i do grzania zasobnika cwu.
Jakiej firmy masz kocioł gazowy kondensacyjny i jakiej mocy, na jaką powierzchnię i ile osób korzysta z cwu?

Pozdrawiam

minertu
28-10-2014, 21:07
Masz może termometr za mieszaczem do podłogówki zamontowany?Na zdjęciach nie widać!

karoka65
28-10-2014, 21:07
To trzeba czytać uważnie, a nie pisać kolejne głupoty.
Od pisania idiotyzmów i złośliwości to Ty tu jesteś także ja nie muszę :)
Jakim trzeba być idiotą żeby bibrzyć na kocioł 1,5 roku przed zakupem a później i tak go kupić :)

Jakby RBR nie miał wad konstrukcyjnych to praca powyżej jego 50% mocy nie powinna przynosić żadnych różnic w spalaniu,
Maher nie pogrążaj się dalej w wypisywaniu debilizmów.
To nowa teoria mahera, kocioł przy powyżej 50% mocy powinien spalać tyle samo co przy 30% a i pewnie w jego mniemaniu i teoriach pewnie i przy 100 procentach a co jeszcze pewnie ciekawsze nie powina wtedy rosnąc temp. spalin :)
Idę spać bo jeszcze za dużo napiszę, kto chce niech czyta sobie bajkopisarzy którym się coś wydaje.

minertu
28-10-2014, 21:18
Maher z Ciebie to wojownik byłby dobry.....nie poddajesz się :)

miuzziker
28-10-2014, 21:20
Masz może termometr za mieszaczem do podłogówki zamontowany?Na zdjęciach nie widać!

Nie mam termometru za mieszaczem

Maher
28-10-2014, 21:20
Jakim trzeba być idiotą żeby bibrzyć na kocioł 1,5 roku przed zakupem a później i tak go kupić :)
Właśnie brakowało kogoś takiego jak ja aby ostrzec przed kupieniem bubla, a tak panoszyłeś się sam na forum i dałem się nabrać jaki to wspaniały kosmiczny produkt.




To nowa teoria mahera, kocioł przy powyżej 50% mocy powinien spalać tyle samo co przy 30% a i pewnie w jego mniemaniu i teoriach pewnie i przy 100 procentach a co jeszcze pewnie ciekawsze nie powina wtedy rosnąc temp. spalin :)
.

Naucz się czytać ze zrozumieniem, a nie co chwile rzucać slogany reklamowe cudownego RBR-ka.
Pisałem że mogę tak ustawić odbiór ciepła w domu że paląc z mocą 30% odpowiednio dłużej dostarczę tyle samo energii do domu co paląc z mocą nominalną odpowiednio około trzy razy krócej i powinienem spalić przy mocy nominalnej tyle samo jak nie mniej węgla, tylko przez wadliwy wymiennik w RBR-eże praca powyżej 50% jest już nieekonomiczna.

Piotrek42
28-10-2014, 21:23
Czekam na Twoje porównanie, może następnym kotłem po moim RBR-rze będzie kocioł gazowy kondensacyjny. Mam też alternatywne ogrzewanie tj, kocioł gazowy Aristona, obecnie nie używany. Wcześniej jak miałem stary kocioł węglowy z tradycyjnym załadunkiem, kocioł gazowy używałem w okresach przejściowych i do grzania zasobnika cwu.
Jakiej firmy masz kocioł gazowy kondensacyjny i jakiej mocy, na jaką powierzchnię i ile osób korzysta z cwu?

Pozdrawiam

OK, ostatni raz ,bo nie będę chłopakom bazgrać po wątku... kocioł to MCR 3 firmy de detrich ,zużycie wody to ok 20m3/m-c, 3 osoby dorosłe, cwu w okresie przejściowym i latem wspomagana solarami,dom parterowy 150m2 +50m2 garaż dogrzewany do 12-14st (gazem chyba sobie odpuszczę dogrzewanie, zobacze) średnia temp w domu 22-22,5st 12 cm styro na scianie 15 na podłodze i w stropie 25 albo 30cm (nie pamietam dokładnie)

w moim drugim domu gdzie mieszka ojciec ze szwagrem z rodzinami, RBR 17 odpalony, chłopaki kupil sobie jakiś czeski groszek ;) ciesza się że zakupili eko po chyba 420zł/t i tym sobie palą :)) Szlag mnie trafia jak widzę tego czecha ,ale cóż począć... oni palą niech się bawią :)

Maher
28-10-2014, 21:26
Nie mam termometru za mieszaczem

Za bardzo na zdjęciach nie widać wyraźnie, ale jak pod 3D nie masz zaworu zwrotnego to nawet zdławienie góry nic nie da bo woda przez niego wróci z powrotem do pieca.
Spróbuj zrobić lepsze zdjęcia lub rozrysuj to i zobaczysz że woda popłynie tam gdzie ma łatwiej.

minertu
28-10-2014, 21:27
Właśnie brakowało kogoś takiego jak ja aby ostrzec przed kupieniem bubla, a tak panoszyłeś się sam na forum i dałem się nabrać jaki to wspaniały kosmiczny produkt.




Naucz się czytać ze zrozumieniem, a nie co chwile rzucać slogany reklamowe cudownego RBR-ka.
Pisałem że mogę tak ustawić odbiór ciepła w domu że paląc z mocą 30% odpowiednio dłużej dostarczę tyle samo energii do domu co paląc z mocą nominalną odpowiednio około trzy razy krócej i powinienem spalić przy mocy nominalnej tyle samo jak nie mniej węgla, tylko przez wadliwy wymiennik w RBR-eże praca powyżej 50% jest już nieekonomiczna.
Heh i na dodatek się poświęciłeś dla innych ?

karoka65
28-10-2014, 21:33
Czyli zwiększając moc kotła, rozpalając palnik masz spalić tyle samo.
Nie pierdziel mi o panoszeniu, dobrze wiedziałeś co kupujesz a że teraz nie masz do kogo się teraz zwrócić to tu żółci ulewasz i przyczepiłeś się do mnie jak rzep do dupy.
Dzwoń sobie do Jarbudu i tam sobie popłacz że Cię w ciula zrobili.
Poszukaj sobie Twoich wpisów sprzed chyba już dwóch lat na forum co pisałeś czy mam Ci tym w twarz wywalić co pisałeś.
Pisałem Ci już nie raz, nie znam Cię i nic mnie z Tobą nie łączy, płacz tam gdzie powinieneś a nie do mnie.
Wadę to Ty masz ale wiesz gdzie.
Ty się człowieku z problemami urodziłeś z resztą wystarczy mi to co o sobie sam napisałeś.
Myślisz że Ty mi czymś szkodzisz ?
Nie rozśmieszaj mnie, ostrzegać to trzeba przed Tobą.
Już widać jest następna "ofiara" forum i następnego filozofa.

Piotrek42
28-10-2014, 21:33
Pisałem że mogę tak ustawić odbiór ciepła w domu że paląc z mocą 30% odpowiednio dłużej dostarczę tyle samo energii do domu co paląc z mocą nominalną odpowiednio około trzy razy krócej i powinienem spalić przy mocy nominalnej tyle samo jak nie mniej węgla,

Dokładnie tak starałem się palić w swoim starym kotle na ekogroszek.... ale ja miałem kocioł przewymiarowany o jakies 300% ,jak czytam i widzę fotki gdzie każdy dązy do lini prostych (bo ludzie chcą spalać ŁADNIE) etc..to jestem lekko hmm... zdziwiony??? Panowie i Panie!! wykresy to nie autostrada! ze mają być proste kreski !! to jest NARZEDZIE !!! które pokazuje nam jak mamy ustawić kocioł, gdzie szukać potencjalnych oszczedności, i co możemy poprawic w instalacjach... Nie sztuką jest palić w kotle.... sztuką jest spalać paliwo (jakie by nie było) efektywnie...

minertu
28-10-2014, 21:36
Dokładnie tak starałem się palić w swoim starym kotle na ekogroszek.... ale ja miałem kocioł przewymiarowany o jakies 300% ,jak czytam i widzę fotki gdzie każdy dązy do lini prostych (bo ludzie chcą spalać ŁADNIE) etc..to jestem lekko hmm... zdziwiony??? Panowie i Panie!! wykresy to nie autostrada! ze mają być proste kreski !! to jest NARZEDZIE !!! które pokazuje nam jak mamy ustawić kocioł, gdzie szukać potencjalnych oszczedności, i co możemy poprawic w instalacjach... Nie sztuką jest palić w kotle.... sztuką jest spalać paliwo (jakie by nie było) efektywnie...
Tyle Piotrek,że nie wszyscy o tym wiedzą.Każdy chce mieć kreseczki na wykresach :)

SUSPENSER
28-10-2014, 21:36
Bo wszystko to kwestia ustawień i dobrze że w ecoalu można coś takiego zrobić, tylko nie o to chodzi aby sterownik nadrabiał częściowo wady konstrukcyjne pieca. Dzisiaj zmieniłem sobie ustawienia tak dla testów, poustawiałem tak aby odbiór ciepła w domu był mniej więcej równy (aby piec nie był zalewany zimną wodą), piec zaczął równo pracować, wykresy są idealne, tylko co z tego jak spalanie wzrosło o kilkanaście procent. Jakby piec był poprawnie zrobiony nie powinno być żadnej różnicy bo ciepło dostarczone do domu było takie same tylko równomiernie rozłożone i to próbuje ci właśnie wytłumaczyć, że najekonomiczniejsze prowadzenie pieca to praca z mocą nominalną i później utrzymywanie tego ciepła do następnego skoku do pracy nominalnej ( dokładnie tak działa piec gazowy, tak samo jeździ się najekonomiczniej samochodem itd.) co w przypadku RBR-a 12Kw jest niemożliwe bo przynosi duże straty przy pracy z mocą nominalną.

U mnie z pomiarów wyszło, że lepiej jest pracować ze stałą, niższą mocą stale niż z dużą mocą z częstymi stanami podtrzymania i dlatego dopasowuję moc kotła do zapotrzebowania domu na ciepło jak tylko się da [poniżej pewnego poziomu jest to już nieefektywne].

Dlaczego twierdzisz, że jest odwrotnie tzn. palenie pełną mocą cykliczne ma być bardziej ekonomiczne niż stałą niższą mocą - czy wg ciebie wchodzenie w podtrzymanie nie generuje strat ?

I czy straty kominowe są większe na większej mocy ?

Maher
28-10-2014, 21:41
Maher z Ciebie to wojownik byłby dobry.....nie poddajesz się :)



Heh i na dodatek się poświęciłeś dla innych ?

Zaglądać tu będę na forum dopóki RBR-a nie doprowadzę do używalności/poprawnej pracy, ale widzę że prędzej gazownia dociągnie do mnie te brakujące kilka kilometrów gazociągu i kupie kocioł gazowy lub spadną ceny pomp ciepła i jakąś założę niż uda mi się RBR-a doprowadzić do możliwie prawidłowej ekonomicznej pracy i podobnie jak z resztą innych urządzeń które mnie otaczają, do puki nie zaczęły działać idealnie to nimi się interesowałem jak zaczęły działać prawidłowo o nich zapominam przestaje się nimi interesować.

arczi721
28-10-2014, 21:47
dlatego dopasowuję moc kotła do zapotrzebowania domu na ciepło jak tylko się da
Chociaż jeden...ale prędzej do obciążenia cieplnego domu,tak poprawniej.
Bo większość na tym wątku ma kotły dobrane przez swoich sprzedawców(dwóch) o co najmniej 200%,mowa o nowych domach.
Bo najmniejszy RBR czyli 12kW nie powinien zaistnieć w nowym domu mniejszym niż 200m2 a tu widzę i trafiają się 17kW...

TwojPan
28-10-2014, 21:48
.
Teraz pracuje ze średnią 1,7 kW spaliny szybują do zawrotnych 110 st. Jak pracował z mocą 4,9 kW i spaliny osiągały 140-150, to jak będzie pracował z mocą 12 kW to ile będzie wynosiła temperatura spalin ? No niech ma te 230-260 st. przecież to nie katastrofa.



Pewnie,że nie katastrofa.Ale uważasz,że to "norma"? Takie spaliny przy mocy nominalnej?
Powinieneś się cieszyć,że Twój kocioł nigdy na takiej mocy nie zapracuje,bo nie ma potrzeby :)
Przeczytaj uważnie co napisał zawijan....

minertu
28-10-2014, 21:48
Hm,A jakim to sposobem chcesz go doprowadzić do poprawnej pracy?Czyżbyś brał do ręki szlifierkę i spawarkę?
A może od początku źle kocioł prowadziłeś?No właśnie,a może za duży kocioł kupiłeś?
Zapewne po pewnych przemyśleniach prowadzisz go inaczej? Pochwal się jak?

miuzziker
28-10-2014, 21:49
jutro wieczorem zamieszczę dodatkowe zdjęcia. Z tego co mi napisaliście to najprościej jest dołożyć małą pompę ze zaworem 3D i już powinno być dobrze? Jakiej mocy powinna być to pompa?

Andrzej_M_
28-10-2014, 21:50
,,,,Oczywiście jak się mylę to mnie popraw.

Minertu przepraszam, że się wtrącam( i tak od końca Twego posta zaczynam), ale się mylisz.



,,,, Nie musi ta półka być wodna aby spaliny oddały ciepło do wymiennika.
Podobne rozwiązanie stosuję w piecach żeliwnych. ,,,,

Bardzo jestem ciekaw, w jakich to kotłach żeliwnych (i nie tylko żeliwnych), wystające ożebrowanie wymiennika ciepła, potrafi odebrać ciepło z strugi spalin poprzez konwekcje.

minertu
28-10-2014, 21:52
Chociaż jeden...ale prędzej do obciążenia cieplnego domu,tak poprawniej.
Bo większość na tym wątku ma kotły dobrane przez swoich sprzedawców(dwóch) o co najmniej 200%,mowa o nowych domach.
Bo najmniejszy RBR czyli 12kW nie powinien zaistnieć w nowym domu mniejszym niż 200m2 a tu widzę i trafiają się 17kW...
Tak,bo węgiel to nie prąd czy gaz gdzie płynie o stałej wartości.Opały masz różne od 19 do 29 MJ a nawet wyżej i muszą one sobie radzić z każdą wartością opałową.Kocioł na paliwo stałe to nie gniazdko czy kurek z gazem!!!

minertu
28-10-2014, 21:55
Minertu przepraszam, że się wtrącam( i tak od końca Twego posta zaczynam), ale się mylisz.




Bardzo jestem ciekaw, w jakich to kotłach żeliwnych (i nie tylko żeliwnych), wystające ożebrowanie wymiennika ciepła, potrafi odebrać ciepło z strugi spalin poprzez konwekcje.
Zadzwoń do KLIMOSZA to ci powie po co robią suche półki szamotowe ,tzw ( w ich myśleniu) deflektory. Montują je pod samą górą wymiennika.To samo zrobi półka z blachy ,która kosztuje 10 zł a nie 250 zł z szamotu.

minertu
28-10-2014, 21:59
A tak w ogóle to największym nieporozumieniem jest produkcja kotłów żeliwnych z podajnikiem.Przecież to koksioki i takie jest ich przeznaczenie,czyli do spalania koksu.

Maher
28-10-2014, 22:03
U mnie z pomiarów wyszło, że lepiej jest pracować ze stałą, niższą mocą stale niż z dużą mocą z częstymi stanami podtrzymania i dlatego dopasowuję moc kotła do zapotrzebowania domu na ciepło jak tylko się da [poniżej pewnego poziomu jest to już nieefektywne].

Dlaczego twierdzisz, że jest odwrotnie tzn. palenie pełną mocą cykliczne ma być bardziej ekonomiczne niż stałą niższą mocą - czy wg ciebie wchodzenie w podtrzymanie nie generuje strat ?

I czy straty kominowe są większe na większej mocy ?

Może też kiedyś zamontuje sobie ciepłomierz, ale statystyki w ecoalu wyglądają na wiarygodne i zgadzają się z ilością spalonego węgla.
Już samo rozdzielenie tak jak pisałem wyżej CO i CWU daje około 20% oszczędności (piec przy równoczesnym grzaniu CO i CWU przekracza 50% swojej nominalnej mocy i widocznie w przypadku RBR-12Kw strata kominowa jest taka duża że lepiej jest to rozdzielić). Całodzienna praca w podtrzymaniu to około 1,4kg węgla lub inaczej 1,20zł energii czyli niedużo w porównaniu z pracą jednostajną w granicach 30% mocy kotła. W przypadku RBR-a 12Kw trzeba rozdzielić dwie rzeczy, czyli palenie powyżej 50% mocy nominalnej jest nieekonomiczne (duże straty kominowe) i tak samo palenie jednostajne z mocą 10-50% też jest nieekonomiczne tylko że mniej. Robiłem różne testy palenia i palenie jednostajne do mocy 50% jest mniej ekonomiczniejsze niż chwilowe zwiększenie mocy do tych 50% dostarczenie potrzebnej energii i utrzymanie podtrzymania do następnego skoku mocy.

minertu
28-10-2014, 22:09
Maher czy Twój kociołek pracuje na automacie czy w trybie ręcznym?

Maher
28-10-2014, 22:10
jutro wieczorem zamieszczę dodatkowe zdjęcia. Z tego co mi napisaliście to najprościej jest dołożyć małą pompę ze zaworem 3D i już powinno być dobrze? Jakiej mocy powinna być to pompa?

Wystarczy najsłabsza pompka 25-40, ale wcześniej może spróbuj dołożyć zawór zwrotny pod 3D (bo i tak musisz go dołożyć aby to z dodatkową pompką działało prawidłowo), zdław przepływy na kaloryferach i ręcznikowcach i może pompa wtłoczy wodę do podłogówki.

Maher
28-10-2014, 22:13
Maher czy Twój kociołek pracuje na automacie czy w trybie ręcznym?

grupowe spalanie.

minertu
28-10-2014, 22:14
Jaka wersja softu? Jak 0.1.3.8. to jakie masz krotności ustawione bo przypuszczam,że jedziesz na 8 max 12 kW

krzy27
28-10-2014, 22:21
napisałem do 4 wytwórców kotłów na gaz o podglady internetowe ( prawdziwe ) nie sterowanie przez fona...( bo to jest namiastka) ale oni mają to w nosie

Na dobrą sprawę mogłeś Bruliego sobie zostawić ;).

Maher
28-10-2014, 22:22
Hm,A jakim to sposobem chcesz go doprowadzić do poprawnej pracy?Czyżbyś brał do ręki szlifierkę i spawarkę?
A może od początku źle kocioł prowadziłeś?No właśnie,a może za duży kocioł kupiłeś?
Zapewne po pewnych przemyśleniach prowadzisz go inaczej? Pochwal się jak?

Chcę uzyskać jak najbardziej ekonomiczniejsze spalanie i takie ustawienia abym nie musiał przy zmianie temperatury na zewnątrz dostosowywać pracę kotła bo przekracza magiczną moc chwilową powyżej 50% i spaliny zaczynają szaleć i trzeba np. włączyć cykliczne dogrzewanie podłogi aby jej za bardzo nie wychłodzić i nie dopuścić do przekroczenia tej mocy,

Maher
28-10-2014, 22:25
Jaka wersja softu? Jak 0.1.3.8. to jakie masz krotności ustawione bo przypuszczam,że jedziesz na 8 max 12 kW

wersja najnowsza i spalanie 8 do 12Kw.

Maher
28-10-2014, 22:32
Tak,bo węgiel to nie prąd czy gaz gdzie płynie o stałej wartości.Opały masz różne od 19 do 29 MJ a nawet wyżej i muszą one sobie radzić z każdą wartością opałową.Kocioł na paliwo stałe to nie gniazdko czy kurek z gazem!!!

Zmieniając węgiel wystarczy tylko ustawić poprawne jego parametry spalania i reszta to takie same zasady jak innych paliw, dostarczam tyle energii jakie jest zapotrzebowanie na nie w domu, a nie kombinowanie że praca z wyższą mocą pociąga za sobą dużo większe straty kominowe i trzeba zapotrzebowanie na ciepło dostarczyć z mniejszą mocą w dłuższym czasie.

minertu
28-10-2014, 22:44
Nie sprecyzowałeś czy najnowszy oficjalny 0.3.1.6 czy testowy 0.3.1.8 .Jeżeli ten ostatni to jakie masz krotności ustawione?

Maher
28-10-2014, 23:10
Nie sprecyzowałeś czy najnowszy oficjalny 0.3.1.6 czy testowy 0.3.1.8 .Jeżeli ten ostatni to jakie masz krotności ustawione?

0.3.1.8
w obu mocach krotność 3, palę prawdopodobnie wesołą z prestige, na krotności 4 potrafiło zrzucić niespalony węgiel, nadmuch dla 12Kw 38 z tego samego powodu i przy okazji "kreski" wyglądają ładnie. Odnośnie spalania to nie mam problemów tylko jak zaleje kocioł zimną wodą to na wyższej mocy potrafi potrzymać trochę dłużej i robi się mniej ekonomiczniej, także trzeba załączać cyklicznie pompy aby do tego nie dopuścić, a że mam 100% podłogówki to mogę sobie pozwolić na dowolne magazynowanie energii z pieca i temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się na 22C +/- 0,3C, zresztą całą poprzednią zimę nie zmieniła się więcej niż 0,4C.

minertu
28-10-2014, 23:20
Jakiego rzędu masz spalanie i na jaką powierzchnię?

zawijan
29-10-2014, 06:41
Jak jej wydłużysz drogę spalin to siłą rzeczy będzie ona dłużej przebywała w kotle.Nie musi ta półka być wodna aby spaliny oddały ciepło do wymiennika.
Podobne rozwiązanie stosuję w piecach żeliwnych.Wystarczy kawał blachy a temp spalin leci o 20 deg w dół.Dłużej przebywa w kotle , więcej ciepła oddaje.
Oczywiście jak się mylę to mnie popraw.

minertu
Co Ci to?
Zapomniałeś, jak się myśli?

Jeśli palnik wyprodukuje w jakimś czasie pewną ilość spalin - to w takim samym czasie muszą one wyjść z kotła. Nie da się zatrzymać spalin w kotle. Przemyśl to.

Wydłużenie drogi spalin zwiększa ich prędkość (aby w takim samym czasie, jak zostały wytworzone, opuściły kocioł). Nie zatrzymuje spalin, tylko zwiększa ich prędkość. Zwiększenie prędkości spalin, oczywiście, zwiększa efektywność wymiany ciepła, ale tylko wtedy, kiedy te spaliny maja kontakt z powłoką wodną. A "sucha półka", nie tylko nie ma w sobie wody, ale ponadto zmniejsza wielkość powierzchni wymiany ciepła. To nie tak, jak gadasz.

zawijan
29-10-2014, 06:50
No przecież kontakt z wodą jest, na górze, na dole, po bokach.
Odpowiedz Zawijan, czy wydłużenie drogi spalin poprzez suchą półkę, nie zwiększa prędkości spalin ?

Nie w miejscach, gdzie spaliny mają kontakt z powłoką wodną. Dokładniej mówiąc - ze znaczącą częścią powłoki wodnej (bo na odcinku, na którym są przyśpieszone, mają kontakt tylko z minimalną częścią powłoki wodnej).

np. Jeśli spaliny idą przez przewód o przekroju, powiedzmy, 1500cm2, to jeśli ten przewód zwęzimy do, powiedzmy, 500cm2 - spaliny oczywiście zwiększą prędkość. A jeśli za kawałek ten przewód poszerzymy znowu do 1500cm2 - to spaliny wrócą do swojej poprzedniej prędkości.
Ważna jest prędkość spalin w miejscu wymiany ciepła z wodą, a nie gdzieś tam sobie, byle gdzie.
Jasne?

zawijan
29-10-2014, 06:52
Jednak zawijan musisz sobie kupić RBRa i go zbadasz, będziesz wiedziała na pewno czy coś daje czy nie.
Aaa, i badania obejrzysz w końcu :)

Wyraźnie wzrasta Ci współczynnik wymiany dowcipu.

zbigmaz01
29-10-2014, 07:43
minertu
Co Ci to?
Zapomniałeś, jak się myśli?

Jeśli palnik wyprodukuje w jakimś czasie pewną ilość spalin - to w takim samym czasie muszą one wyjść z kotła. Nie da się zatrzymać spalin w kotle. Przemyśl to.

Wydłużenie drogi spalin zwiększa ich prędkość (aby w takim samym czasie, jak zostały wytworzone, opuściły kocioł). Nie zatrzymuje spalin, tylko zwiększa ich prędkość. Zwiększenie prędkości spalin, oczywiście, zwiększa efektywność wymiany ciepła, ale tylko wtedy, kiedy te spaliny maja kontakt z powłoką wodną. A "sucha półka", nie tylko nie ma w sobie wody, ale ponadto zmniejsza wielkość powierzchni wymiany ciepła. To nie tak, jak gadasz.Jak to wygląda w wydajności dmuchawy, przeroju przepływu wymiennika i wydajności odbioru czopucha? Jeżeli jest taka zależność to czy spaliny dużo zwiększą swoją prędkość? Czy zachowując taką zależność można dużo stracić na spalinach? Jestem ciekawy a nie wiem tego, czy możesz się do tego odnieść?

Jarecki79
29-10-2014, 09:13
Panie Jacku, ta "sucha półka" wydłuża drogę spalin.
W skrócie, jakby tej półki nie było, to spaliny po wyjściu z pionowego kanału trafiałyby bezpośrednio w komin.

"Sucha półka" zmusza te spaliny do nawrotu w stronę przodu kotła (płaszcz wodny ma Pan z lewej, prawej strony wymiennika oraz dołem, góra sucha półka)
następnie spaliny zawracają w stronę tyłu kotła (płaszcz wodny z lewej, prawej, góra wymiennika - krótki odcinek, bo wyjście spalin górne, dołem sucha półka)

Nie można zatem w imię jakiejś tam kłótni mówić,że taka półka nic nie daje, wydłuża ona drogę spalin, zmusza je do innego przepływu.

Co do reszty wpisu pełna zgoda.

TwojPan
29-10-2014, 09:27
Panie Jacku, ta "sucha półka" wydłuża drogę spalin.
W skrócie, jakby tej półki nie było, to spaliny po wyjściu z pionowego kanału trafiałyby bezpośrednio w komin.

"Sucha półka" zmusza te spaliny do nawrotu w stronę przodu kotła (płaszcz wodny ma Pan z lewej, prawej strony wymiennika oraz dołem, góra sucha półka)
następnie spaliny zawracają w stronę tyłu kotła (płaszcz wodny z lewej, prawej, góra wymiennika - krótki odcinek, bo wyjście spalin górne, dołem sucha półka)

Nie można zatem w imię jakiejś tam kłótni mówić,że taka półka nic nie daje, wydłuża ona drogę spalin, zmusza je do innego przepływu.

Co do reszty wpisu pełna zgoda.
Przepraszam,że się wcinam.
Jarecki,usunięto inny "element",wstawiono półkę.Pewnie ,ma to sens.Tylko, czy ktoś się zastanowił jaki ona ma mieć kształt,oprócz długości i szerokości?A może,lepsze były by dwie,trzy takie półki?Pewnie,nie da się -ogranicza gabaryt i taki zabieg komplikuje czyszczenie wymiennika.Ale może było by warto?Ktoś to zbadał,sprawdził?Wpierdzielono do tego kotła, kawał płaskiej blachy,tak samo bezmyślnie jak szamot klejony na "grzebień".
W tym wypadku (RBR 12kW) kształt wymiennika, ma moim zdaniem ,duże znaczenie.Ale to moje zdanie,

lsd
29-10-2014, 09:54
Nic? Zmierzyłeś to?
Mnie nie pytaj czy mierzyłem bo nawet nie mam czym i w sumie nie mam takiej potrzeby.

No właśnie i tu jest problem ,padają jakieś pewniki ale nikt tego nie zmierzył.


Tajne moce? Hm... kup i sprawdź czy takie ma.

Szkoda było by mi tyle kasy wyrzucić w błoto ,są tańsze kotły i lepsze(oczywiście moim zdaniem) i przebadane i nie owiane tajemnicą i ... i tak dalej.




Biadolą tutaj wciąż jedni i ci sami jaka to garażówa z RBR-A a ja się pytam gdzie jest reszta te parę tyś sztuk od 2011 roku? Nie wspomnę ,że firma Instalco istnieje od ponad 35 lat. Gdzie ci użytkownicy RBR-A się podziali? Dlaczego wszyscy nie lamentują? W czasach internetu przecież to nie możliwe!!!

Ty z Karoką to w ogień skoczycie za rabarbarem prawda?

krzy27
29-10-2014, 10:31
No właśnie i tu jest problem ,padają jakieś pewniki ale nikt tego nie zmierzył.

A jaki problem zmierzyć? Poproście jakiego chętnego by wyją tą półkę na godzinę. Nawet przy spalaniu ponad 20kg/dobę straci co najwyżej 1kg.
Pamiętam jak zaczął się temat Ogniwo Eko pojawiały się wpisy o wysokiej temperaturze spalin i co zrobić z blachami bo instalator ich nie włożył. Wyjęte zawirowywacze lub nawet zaślepka ostatniego ciągu i efekt było widać wyraźnie. ECoal ma archiwum na karcie więc i kłopotu z tym nie będzie.
A tak przy okazji w moim Ogniwo Eko jest taka półka betonowa - też sucha. Co mam o nim sądzić?

zawijan
29-10-2014, 11:54
Panie Jacku, ta "sucha półka" wydłuża drogę spalin.
W skrócie, jakby tej półki nie było, to spaliny po wyjściu z pionowego kanału trafiałyby bezpośrednio w komin.

"Sucha półka" zmusza te spaliny do nawrotu w stronę przodu kotła (płaszcz wodny ma Pan z lewej, prawej strony wymiennika oraz dołem, góra sucha półka)
następnie spaliny zawracają w stronę tyłu kotła (płaszcz wodny z lewej, prawej, góra wymiennika - krótki odcinek, bo wyjście spalin górne, dołem sucha półka)

Nie można zatem w imię jakiejś tam kłótni mówić,że taka półka nic nie daje, wydłuża ona drogę spalin, zmusza je do innego przepływu.

Co do reszty wpisu pełna zgoda.

Od jakiegoś czasu nie interesuję się kotłami RBR.
Z wypowiedzi dyskutantów odniosłem wrażenie, że ta "sucha półka" zastąpiła "mokrą półkę", która tam była w kotłach o większej mocy. I do takiego stanu odnosi się moja wypowiedź.
Jeśli jest inaczej, jeśli wstawiono dodatkową półkę, to to zmienia stan rzeczy i moja wypowiedź jest wtedy nie na temat.
Nie mam czasu i chęci dochodzić tego. Rozgryźcie to sami. Moim zdaniem, z powodzeniem dacie sobie z tym radę.

bobasxx
29-10-2014, 13:31
Nie w miejscach, gdzie spaliny mają kontakt z powłoką wodną. Dokładniej mówiąc - ze znaczącą częścią powłoki wodnej (bo na odcinku, na którym są przyśpieszone, mają kontakt tylko z minimalną częścią powłoki wodnej).

np. Jeśli spaliny idą przez przewód o przekroju, powiedzmy, 1500cm2, to jeśli ten przewód zwęzimy do, powiedzmy, 500cm2 - spaliny oczywiście zwiększą prędkość. A jeśli za kawałek ten przewód poszerzymy znowu do 1500cm2 - to spaliny wrócą do swojej poprzedniej prędkości.
Ważna jest prędkość spalin w miejscu wymiany ciepła z wodą, a nie gdzieś tam sobie, byle gdzie.
Jasne?

Jest tak jak Jarecki napisał.
Widzę że już się wycofałeś z tego co zacytowałem.

Nie wierzę, nie wiesz jak zbudowany jest RBR ?

minertu
29-10-2014, 13:45
Ty z Karoką to w ogień skoczycie za rabarbarem prawda?
Tak skoczę w ogień za rabarbarem bo wiem ,że to jest b.dobry kocioł :P

SUSPENSER
29-10-2014, 15:04
Chociaż jeden...ale prędzej do obciążenia cieplnego domu,tak poprawniej..

Tak chodzi o obciążenie cieplne - specjalnie piszę prostymi słowami, żeby nawet laik czytający forum wiedział o co chodzi.

zbigmaz01
29-10-2014, 15:05
Jest tak jak Jarecki napisał.
Widzę że już się wycofałeś z tego co zacytowałem.

Nie wierzę, nie wiesz jak zbudowany jest RBR ?Wie i to bardzo dobrze bo brał udział przy jego tworzeniu a jak by poszukać po wcześniejszych postach padło takie stwierdzenie. Tylko dlaczego nie chce się odnieść do mojego pytania? Bo odpowiedź zbiła by z tropu największych krzykaczy?
Wycięcie półki wodnej to jest zmniejszenie wymiennika czyli zmniejszenie mocy kotła. Nie wiąże się to wcale z prędkością spalin. To co poda wentylator to musi przejść przez czopuch. Jeżeli przekrój przepływu przez wymiennik się nie zmienił to dlaczego ma się zmienić prędkość spalin. Nikt nie pisze że kocioł 12kW jest mniejszy od 17kW a przecież jest, nikt nie pisze że jest inne nawiercenie korony palnika, mniej otworów a za tym mniej powietrza wpada do kotła. Na jakiej podstawie twierdzi się że wstawienie blachy przyśpieszyło spaliny a co dziwne na jakiej podstawie twierdzi się że to jest kastrat. To jest kocioł podobny do 17kW a nie pomniejszony do wielkości 12kW. Jeżeli by tam była półka wodna to dopiero (tak podejrzewam) wtedy by nastąpiło przyśpieszenie przepływu spalin przez wymiennik bo kanały przepływowe miały by mniejszy przekrój a co za tym idzie dodatkowy spadek jego wydajności. Czy to nie jest podobnie z tą półką jak w innych kotłach z deflektorem? Zadałem wcześniej już takie pytanie ale jakoś nikt się do tego nie odniósł, zdejmiemy deflektor i spaliny przelecą przez komorę spalania mało co oddając a po wyciągnięciu półki mamy podobnie bo mało co zostanie na wymienniku.
Ja to tak rozumiem i wcale nie twierdzę że to jest dobrze, jak ktoś mnie przekona że jest inaczej to będę myślał inaczej, tylko nie rozumiem o co ta woja. Każdy kupował co chciał, każdy sam podejmował decyzję i wykładał kasę, co poniektórzy mieli możliwość zamiany, inni mieli możliwość rezygnacji z zamówienia a dlaczego wszyscy zostali przy tym kotle?

Rozpisałem się, pewnie starczy na tydzień lub dłużej :)

SUSPENSER
29-10-2014, 15:08
Może też kiedyś zamontuje sobie ciepłomierz, ale statystyki w ecoalu wyglądają na wiarygodne i zgadzają się z ilością spalonego węgla..

Dzięki za wyjaśnienie - faktycznie to brzmi sensownie.

minertu
29-10-2014, 15:12
minertu
Co Ci to?
Zapomniałeś, jak się myśli?

Jeśli palnik wyprodukuje w jakimś czasie pewną ilość spalin - to w takim samym czasie muszą one wyjść z kotła. Nie da się zatrzymać spalin w kotle. Przemyśl to.

Wydłużenie drogi spalin zwiększa ich prędkość (aby w takim samym czasie, jak zostały wytworzone, opuściły kocioł). Nie zatrzymuje spalin, tylko zwiększa ich prędkość. Zwiększenie prędkości spalin, oczywiście, zwiększa efektywność wymiany ciepła, ale tylko wtedy, kiedy te spaliny maja kontakt z powłoką wodną. A "sucha półka", nie tylko nie ma w sobie wody, ale ponadto zmniejsza wielkość powierzchni wymiany ciepła. To nie tak, jak gadasz.
zawijan
To wytłumacz mi proszę dlaczego po wstawieniu suchej półki spada temp spalin?
Ja to widzę tak.
Bez suchej półki spaliny wala praktycznie bezpośrednio w komin czyli nie efektywnie oddaje ona ciepło.Po zamontowaniu suchej półki wzrasta jej prędkość więc efektywniej oddaje ciepło co skutkuje spadkiem temp spalin.
Odpowiedz czy warto ją tam montować czy nie? Moim zdaniem sucha półka spełnia swoją rolę.

Dla niezadowolonych chcę tylko poinformować,że (wg mojej wiedzy) 11 czy też obecnie 12 kW nie jest kotłem wykastrowanym o półkę wodną tylko tak zaprojektowany. Sucha półka była od początku w tych kotłach o mocy wcześniej 11 kW a obecnie 12 kW.
Słowo wykastrowany wzięło się pewnie z tego,że zmniejszono gabarytowo kocioł 17 kW a półkę wodną zastąpiono półką suchą.

bobasxx
29-10-2014, 15:56
Wie i to bardzo dobrze bo brał udział przy jego tworzeniu a jak by poszukać po wcześniejszych postach padło takie stwierdzenie. Tylko dlaczego nie chce się odnieść do mojego pytania? Bo odpowiedź zbiła by z tropu największych krzykaczy?
Wycięcie półki wodnej to jest zmniejszenie wymiennika czyli zmniejszenie mocy kotła. Nie wiąże się to wcale z prędkością spalin. To co poda wentylator to musi przejść przez czopuch. Jeżeli przekrój przepływu przez wymiennik się nie zmienił to dlaczego ma się zmienić prędkość spalin. Nikt nie pisze że kocioł 12kW jest mniejszy od 17kW a przecież jest, nikt nie pisze że jest inne nawiercenie korony palnika, mniej otworów a za tym mniej powietrza wpada do kotła. Na jakiej podstawie twierdzi się że wstawienie blachy przyśpieszyło spaliny a co dziwne na jakiej podstawie twierdzi się że to jest kastrat. To jest kocioł podobny do 17kW a nie pomniejszony do wielkości 12kW. Jeżeli by tam była półka wodna to dopiero (tak podejrzewam) wtedy by nastąpiło przyśpieszenie przepływu spalin przez wymiennik bo kanały przepływowe miały by mniejszy przekrój a co za tym idzie dodatkowy spadek jego wydajności. Czy to nie jest podobnie z tą półką jak w innych kotłach z deflektorem? Zadałem wcześniej już takie pytanie ale jakoś nikt się do tego nie odniósł, zdejmiemy deflektor i spaliny przelecą przez komorę spalania mało co oddając a po wyciągnięciu półki mamy podobnie bo mało co zostanie na wymienniku.
Ja to tak rozumiem i wcale nie twierdzę że to jest dobrze, jak ktoś mnie przekona że jest inaczej to będę myślał inaczej, tylko nie rozumiem o co ta woja. Każdy kupował co chciał, każdy sam podejmował decyzję i wykładał kasę, co poniektórzy mieli możliwość zamiany, inni mieli możliwość rezygnacji z zamówienia a dlaczego wszyscy zostali przy tym kotle?

Rozpisałem się, pewnie starczy na tydzień lub dłużej :)

Tak dokładnie, tylko właśnie chodzi o to rzekome "wykastrowanie" 17-tki. A prędkość spalin wzrasta po zastosowaniu suchej półki w porównaniu do kotła bez niej, ale niektórym ciężko zrozumieć, że im większa prędkość spalin, tym lepsza wymiana.

Tak jak Twój Pan pisał, pewnie jeszcze lepiej byłoby ze 3 te półki wpakować, ale co z czyszczeniem ? Już teraz czyszczak wchodzi tylko z małym luzem.

A co do deflektora to bez niego spaliny także nie poszłyby od razu w komin, bo jest przecież kierownica i półka wodna, może jest po to żeby właśnie od niego się płomienie odbijały może chodzi o 'wylizywanie' stali :confused:

zbigmaz01
29-10-2014, 16:16
Tak dokładnie, tylko właśnie chodzi o to rzekome "wykastrowanie" 17-tki. A prędkość spalin wzrasta po zastosowaniu suchej półki w porównaniu do kotła bez niej, ale niektórym ciężko zrozumieć, że im większa prędkość spalin, tym lepsza wymiana.

Tak jak Twój Pan pisał, pewnie jeszcze lepiej byłoby ze 3 te półki wpakować, ale co z czyszczeniem ? Już teraz czyszczak wchodzi tylko z małym luzem.

A co do deflektora to bez niego spaliny także nie poszłyby od razu w komin, bo jest przecież kierownica i półka wodna, może jest po to żeby właśnie od niego się płomienie odbijały może chodzi o 'wylizywanie' stali :confused:
Pisząc o deflektorze nie miałem na myśli kotła RBR tylko inny czy inne kolory :)

bobasxx
29-10-2014, 16:23
Pisząc o deflektorze nie miałem na myśli kotła RBR tylko inny czy inne kolory :)

Ok, nie załapałem :)

bobasxx
29-10-2014, 16:33
Pewnie,że nie katastrofa.Ale uważasz,że to "norma"? Takie spaliny przy mocy nominalnej?
Powinieneś się cieszyć,że Twój kocioł nigdy na takiej mocy nie zapracuje,bo nie ma potrzeby :)
Przeczytaj uważnie co napisał zawijan....

Jak na razie nie zobaczyłem więcej niż 150-160 (przynajmniej nie pamiętam), a 24 stycznia o godz. 21 i 23 szedł z mocą 5,9 kW.
Przy tych temperaturach rura łącząca czopuch z kominem jest lekko ciepła/gorąca, a w starym kotle nie szło dotknąć czopucha, więc dla mnie jest ok.

Maher
29-10-2014, 18:51
zawijan
To wytłumacz mi proszę dlaczego po wstawieniu suchej półki spada temp spalin?
Ja to widzę tak.
Bez suchej półki spaliny wala praktycznie bezpośrednio w komin czyli nie efektywnie oddaje ona ciepło.Po zamontowaniu suchej półki wzrasta jej prędkość więc efektywniej oddaje ciepło co skutkuje spadkiem temp spalin.
Odpowiedz czy warto ją tam montować czy nie? Moim zdaniem sucha półka spełnia swoją rolę.

Dla niezadowolonych chcę tylko poinformować,że (wg mojej wiedzy) 11 czy też obecnie 12 kW nie jest kotłem wykastrowanym o półkę wodną tylko tak zaprojektowany. Sucha półka była od początku w tych kotłach o mocy wcześniej 11 kW a obecnie 12 kW.
Słowo wykastrowany wzięło się pewnie z tego,że zmniejszono gabarytowo kocioł 17 kW a półkę wodną zastąpiono półką suchą.

Fajnie to dzisiaj wszystko przekręciliście i zmieniliście kontekst wypowiedzi. Czy pisałem kiedyś że sucha półka jest złą rzeczą?
Pisałem tylko że jest dużo gorszym rozwiązaniem niż zastosowanie półki wodnej i w porównaniu do RBR-17 niedopracowanym rozwiązaniem.
Pisałem też że idąc takim tokiem myślenia jeszcze mniejszy model RBR-a zostanie pozbawiony ostatniej półki wodnej.
Ktoś kto skonstruował RBR-12 poszedł na dużą łatwiznę, zlikwidował półkę wodną i zarazem dużą część wymiennika i licząc pojemność pewnie wyszło z tego 11-12KW. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie dwóch półek wodnych tylko mniejszych i oczywiście też zmniejszenie komory spalania, wymiana ciepła do wymiennika byłaby wtedy dużo większa. Także już na tej podstawie nie chcę mi się wierzyć że wszystkie RBR-y mają taką samą wysoką sprawność jak konstrukcyjnie są różne, ale wygląda że w Instalco wszystko co wyjdzie z pod ręki spawacza jest produktem najwyższej jakości i sprawności i pewnie przez to nikt nie widział ani certyfikatów, ani żadnych jego badań.

miuzziker
29-10-2014, 19:01
286755286756286757286758286759

Proszę o analizę tej instalacji i przedstawienie czy tylko konieczne jest zamontowanie pompki z zaworem 3D, czy coś jeszcze będzie trzeba zrobić

Maher
29-10-2014, 19:09
Czy to nie jest podobnie z tą półką jak w innych kotłach z deflektorem? Zadałem wcześniej już takie pytanie ale jakoś nikt się do tego nie odniósł, zdejmiemy deflektor i spaliny przelecą przez komorę spalania mało co oddając a po wyciągnięciu półki mamy podobnie bo mało co zostanie na wymienniku.

Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma i to zadanie przejmuje konstrukcja dolnego spalania, następnie gdy spaliny trafią już do tylnej komory nie ma sensu nic odbijać tylko odebrać jak najwięcej ciepła ze spalin i zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.

krzy27
29-10-2014, 19:53
286755286756286757286758286759

Proszę o analizę tej instalacji i przedstawienie czy tylko konieczne jest zamontowanie pompki z zaworem 3D, czy coś jeszcze będzie trzeba zrobić

Coś mi się wydaje że to zawór 3D termostatyczny a więc do prawidłowej jego pracy potrzeba pompki za nim. Domyślam się że to układ podłogówki.
Napisz mi proszę sam się za to wziąłeś czy robił to instalator?
Widzę że przezornie twardymi lutami wszystko.

krzy27
29-10-2014, 19:56
Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma i to zadanie przejmuje konstrukcja dolnego spalania, następnie gdy spaliny trafią już do tylnej komory nie ma sensu nic odbijać tylko odebrać jak najwięcej ciepła ze spalin i zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.

Ciekawa teoria ale niesłuszna.

minertu
29-10-2014, 19:57
Zwęsz sobie komorę i wsadź do niej palnik tak aby pozostało miejsce na opadający popiół.

lsd
29-10-2014, 20:17
Tak skoczę w ogień za rabarbarem bo wiem ,że to jest b.dobry kocioł :P

Okey i ja to uszanuje choć nie muszę się z Tobą zgodzić.

karoka65
29-10-2014, 20:18
Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma i to zadanie przejmuje konstrukcja dolnego spalania, następnie gdy spaliny trafią już do tylnej komory nie ma sensu nic odbijać tylko odebrać jak najwięcej ciepła ze spalin i zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.
Maher to deflektora też ci nie dali ?
Przestań już wypisywać te debilizmy bo inaczej tego nazwać nie mogę.
Z deflektora który ma RBR możnaby zrobić pewnie z 8 deflektorów do poprzedniego kotła pleszewskiego jaki miałem przed nim.

miuzziker
29-10-2014, 20:18
Coś mi się wydaje że to zawór 3D termostatyczny a więc do prawidłowej jego pracy potrzeba pompki za nim. Domyślam się że to układ podłogówki.
Napisz mi proszę sam się za to wziąłeś czy robił to instalator?
Widzę że przezornie twardymi lutami wszystko.

Tak, jest to zawór 3D z termostatem. Robiłem to razem z Wójkiem. Wójek na codzień robi instalacje chłodnicze z miedzi i powiedział, że sobie poradzi. Czy wystarczy dołożyć pompę za zaworem 3D i już będzie działać?

karoka65
29-10-2014, 20:26
286755286756286757286758286759

Proszę o analizę tej instalacji i przedstawienie czy tylko konieczne jest zamontowanie pompki z zaworem 3D, czy coś jeszcze będzie trzeba zrobić
miuzziker o ile pamiętam rozmawialiśmy też o instalacji ?
Widzę że jak wczoraj napisałem padłeś ofiarą tego forum i teorii drugiego kolegi wyznającego teorię jednej pompki :)
Już kiedyś próbowałem mu to wytłumaczyć ale upiera się przy swoim.
Tak, co się sprawdza u jednego wcale nie musi u drugiego bo co dom to inna instalacja i inne potrzeby domu i użytkownika, tyle że niektórzy nie potrafią tego pojąć bo u nich tak jest to gdzie indziej nie może być inaczej, jednak widac że musi być inaczej do ciężko jest przekonać wodę żeby płynęła tam gdzie ma większy opór hydrauliczny.
Może kolega Twój Pan ma jakiś pomysł ?
Ja bynajmniej nie mam problemu jak nad tym zapanować, tak z ciekawości pytam :)

krzy27
29-10-2014, 20:31
Tak, jest to zawór 3D z termostatem. Robiłem to razem z Wójkiem. Wójek na codzień robi instalacje chłodnicze z miedzi i powiedział, że sobie poradzi. Czy wystarczy dołożyć pompę za zaworem 3D i już będzie działać?

Tam idzie odejście na górę. Wytłumacz mi co tam masz.
Pompka powinna być za zaworem ale czy druga to zależy od reszty instalacji.
To ze względu na wujka chłodnika twarde luty. Nie jest źle. Robota wymaga większych temperatur. Na zwykłej cynie może nawet łatwiej. Ja do twardych brałem się tam gdzie nie chciałbym już nic zmieniać - wężownice w buforze.

Ps Napisz jaki masz zakres regulacji na tym zaworze.

zbigmaz01
29-10-2014, 20:36
....
Można kocioł zmniejszać do wielkości czterech paczek papierosów (przesada) ale co do niego wstawisz? Jaki palnik jak nie ma mniejszych? Pomniejszając komorę spalania zmniejszysz ją do wielkości palnika bo mniejszej nie zrobisz a co z popiołem? Którędy będzie spadał?
Wracając do półki to bez niej chcesz uzyskać co? większe spaliny to na pewno, mniejszą wymianę na wymienniku to też, większe spalanie to też pewne. No i to o czym piszesz
...
zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.
Stracimy też ten wymiennik bo spaliny pójdą prostą drogą w komin nic nie oddając. Identycznie jak w innych kotłach z zawieszonym deflektorem nad palnikiem po jego zdjęciu.

Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma ... Pierwsza część wypowiedzi się zgadza a już końcówka nie jeżeli chodzi o kocioł 17kW i chyba się nie mylę 12kW bez ceramiki też ma ale to może ktoś jeszcze poprawić.
Jeszcze dla twojej wiedzy 17kW rysunek. Niestety takiego rysunku dla 12kW nie posiadam bo nie mam takiego kotła.
286770

mchomen
29-10-2014, 20:37
Ja z tego co zauważyłem , to na fotce nr. 1 , za pompką jest trójnik no i w dół chyba idzie do kolektorka a w góre?Domyślić sie można że albo gdzieś dalej na CO albo CWU.Moim zdniem jedna pompa to nie to.Napewno bym zamontował jedną za 3D plus jakiś termometr no i drugą za trójnikiem w góre(tylko nie wiem dokładnie do czego to idzie), a njlepiej bym skorzystał z innego zasilania które posiada kocioł.

mchomen
29-10-2014, 20:42
A mi sie wydaje ,że ten deflektor to zwykła blacha z jakimiś wzmocnieniami, a nie żeliwo.Myle sie?

karoka65
29-10-2014, 20:45
Miuzziker najszybciej byłoby zamontować drugą pompkę, masz zaślepione jedno zasilanie i jeden powrót korkami także podłoga spokojnie może na tym komplecie pracować i nie wiele z tym roboty.
Co jeszcze widzę to układ zamknięty a nie widzę zamontowanego zaworu zabezpieczającego, przy okazji przeróbki radzę go zamontować.

karoka65
29-10-2014, 20:46
A mi sie wydaje ,że ten deflektor to zwykła blacha z jakimiś wzmocnieniami, a nie żeliwo.Myle sie?
Sucha półka w małym kotle jest stalowa, deflektory są żeliwne w jednym i w drugim.

TwojPan
29-10-2014, 20:55
Jak na razie nie zobaczyłem więcej niż 150-160 (przynajmniej nie pamiętam), a 24 stycznia o godz. 21 i 23 szedł z mocą 5,9 kW.
Przy tych temperaturach rura łącząca czopuch z kominem jest lekko ciepła/gorąca, a w starym kotle nie szło dotknąć czopucha, więc dla mnie jest ok.

Jesteś inteligentny gość.Zrozumiałeś co ci napisałem.Masz przewymiarowany kocioł,gdyby szedł na 9-12kW stale (zimową porą) pomyślałbyś o temp.spalin.A tak.....

mchomen
29-10-2014, 20:55
Sucha półka w małym kotle jest stalowa, deflektory są żeliwne w jednym i w drugim.

To chyba lepiej jak żeliwny co nie?

lsd
29-10-2014, 20:56
miuzziker o ile pamiętam rozmawialiśmy też o instalacji ?
Widzę że jak wczoraj napisałem padłeś ofiarą tego forum i teorii drugiego kolegi wyznającego teorię jednej pompki :)
Już kiedyś próbowałem mu to wytłumaczyć ale upiera się przy swoim.
Tak, co się sprawdza u jednego wcale nie musi u drugiego bo co dom to inna instalacja i inne potrzeby domu i użytkownika, tyle że niektórzy nie potrafią tego pojąć bo u nich tak jest to gdzie indziej nie może być inaczej, jednak widac że musi być inaczej do ciężko jest przekonać wodę żeby płynęła tam gdzie ma większy opór hydrauliczny.
Może kolega Twój Pan ma jakiś pomysł ?
Ja bynajmniej nie mam problemu jak nad tym zapanować, tak z ciekawości pytam :)

Tak z ciekawości , ile instalacji wykonałeś od A do Z co ? 0.5 czy 0,9 ?
Śmiem twierdzić ,że instalacja z jedną pompą obsłuży większość domów bez podłogi.

Andrzej_M_
29-10-2014, 20:59
,,,, Jeszcze dla twojej wiedzy 17kW rysunek. Niestety takiego rysunku dla 12kW nie posiadam bo nie mam takiego kotła.
286770

Wreszcie naocznie można zobaczyć o czym szanowne grono tak burzliwie dyskutuje.

Z pewnością znajdzie się jakiś właściciel kotła RBR 12 kW (lub 11 kW) i także wrzuci na forum przekrój swojego kotła.
Na autoryzowanych sprzedawców w tej kwestii raczej bym nie liczył.

krzy27
29-10-2014, 21:00
Co jeszcze widzę to układ zamknięty a nie widzę zamontowanego zaworu zabezpieczającego, przy okazji przeróbki radzę go zamontować.

O jakim zaworze piszesz? Chodzi Ci o zawór schładzający?

karoka65
29-10-2014, 21:03
Tak z ciekawości , ile instalacji wykonałeś od A do Z co ? 0.5 czy 0,9 ?
Śmiem twierdzić ,że instalacja z jedną pompą obsłuży większość domów bez podłogi.
No chyba amerykę odkryłeś ?
Widać następny filozof który wszystko wie i pojawił się pewnie w nowym płaszczyku na forum.

TwojPan
29-10-2014, 21:03
Jak na razie nie zobaczyłem więcej niż 150-160 (przynajmniej nie pamiętam), a 24 stycznia o godz. 21 i 23 szedł z mocą 5,9 kW.
Przy tych temperaturach rura łącząca czopuch z kominem jest lekko ciepła/gorąca, a w starym kotle nie szło dotknąć czopucha, więc dla mnie jest ok.

Zastosowałem zawirowywacz rodem ze starych śmieciuchów Zębca.Wyniki były zajeboza. Ale czyszczenie kotła,masakra.Takie "wąsy" w zawirowywaczu nie dają szansy na czyszczenie ,bez usunięcia takiego monstrum.Czyli,kurz,kurz-oczy czarne :)

krzy27
29-10-2014, 21:03
Śmiem twierdzić ,że instalacja z jedną pompą obsłuży większość domów bez podłogi.

Dokładnie tak jest. Dobrze że podkreśliłeś podłogę.

karoka65
29-10-2014, 21:03
O jakim zaworze piszesz? Chodzi Ci o zawór schładzający?
Tak, bo go tam nie widzę.

Maher
29-10-2014, 21:04
Można kocioł zmniejszać do wielkości czterech paczek papierosów (przesada) ale co do niego wstawisz? Jaki palnik jak nie ma mniejszych? Pomniejszając komorę spalania zmniejszysz ją do wielkości palnika bo mniejszej nie zrobisz a co z popiołem? Którędy będzie spadał?


Tak właśnie powstał RBR-12, była zapotrzebowanie na rynku zrobienia kotła z mniejszą mocą to po prostu Instalco nie zastanawiając się za długo i nie mając mniejszego palnika niż 15-25KW z RBR-a 17KW włożyli go do kotła 17 i wycieli półkę wodną i wstawili kawał blachy i oczywiście sprawność tego rozwiązania jest identyczna jak RBR-17KW. Wiem że nie ma możliwości zmniejszenia komory spalania, ale można ją było obniżyć i też zmniejszyła by się powierzchnia wymiennika i może dołożenie deflektora, a nie kosztem wycięcia półki wodnej.

karoka65
29-10-2014, 21:05
Dokładnie tak jest. Dobrze że podkreśliłeś podłogę.
Tak tylko ile teraz takich domów powstaje bez podłogówek ?

krzy27
29-10-2014, 21:08
Tak, bo go tam nie widzę.

A ma on wężownice schładzającą? Z tego co doczytałem mniejsze RBRy nie mają ale to Ty wiesz lepiej.

Andrzej_M_
29-10-2014, 21:11
286755

Proszę o analizę tej instalacji ,,,,

1 - Popraw sobie przewód zasilający w dławiku pompy CO
2 - Przekręć pompę CO tak, by puszka przyłączeniowa była na górze pompy.

karoka65
29-10-2014, 21:12
Tak właśnie powstał RBR-12, była zapotrzebowanie na rynku zrobienia kotła z mniejszą mocą to po prostu Instalco nie zastanawiając się za długo i nie mając mniejszego palnika niż 15-25KW z RBR-a 17KW włożyli go do kotła 17 i wycieli półkę wodną i wstawili kawał blachy i oczywiście sprawność tego rozwiązania jest identyczna jak RBR-17KW. Wiem że nie ma możliwości zmniejszenia komory spalania, ale można ją było obniżyć i też zmniejszyła by się powierzchnia wymiennika i może dołożenie deflektora, a nie kosztem wycięcia półki wodnej.
Maher nic Ci nie pozostaje jak zrobić sobie taki kocioł skoro już wszystko wiesz.
może ruszysz z produkcją seryjną, jak CI się uda to będę Ci je sprzedawał :)
To że Tobie się coś wydaje nie oznacza że to jest prawda.
Gdyby było to prawdą to pewnie kocioł nie przeszedłby badań i trzeba by było go poprawić, także skończ waść z tymi wypocinami po kilka razy na stronie.
Tak teraz możesz znowu sobie popisać o badaniach że Ty nie masz :)
Maher ma je tu i widziało je już kilka osób które są także tutaj na forum.
Nie przyznają się pewnie dlatego bo Ty byś im spokoju nie dał :)
No i czym byś tu dalej bazgrał a tak jest choć dość zabawnie jak się tak spuszczasz co wieczór :)

minertu
29-10-2014, 21:12
Okey i ja to uszanuje choć nie muszę się z Tobą zgodzić.
To masz podobnie do mnie szanuję innych a reszta to jak z racją i du.ą,każdy ma swoją.

zbigmaz01
29-10-2014, 21:15
Tak właśnie powstał RBR-12, była zapotrzebowanie na rynku zrobienia kotła z mniejszą mocą to po prostu Instalco nie zastanawiając się za długo i nie mając mniejszego palnika niż 15-25KW z RBR-a 17KW włożyli go do kotła 17 i wycieli półkę wodną i wstawili kawał blachy i oczywiście sprawność tego rozwiązania jest identyczna jak RBR-17KW. Wiem że nie ma możliwości zmniejszenia komory spalania, ale można ją było obniżyć i też zmniejszyła by się powierzchnia wymiennika i może dołożenie deflektora, a nie kosztem wycięcia półki wodnej.
Chyba powinieneś projektować kotły :)

karoka65
29-10-2014, 21:17
A ma on wężownice schładzającą? Z tego co doczytałem mniejsze RBRy nie mają ale to Ty wiesz lepiej.
Krzyś chyba piszesz o wężownicy do produkcji CWU ? a to nie to samo.
Wężownicę są w opcji i obecnie tylko w RBRach o mocy od 25kW w górę.
Ostatnią 17-tkę z wężownicą sprzedałem chyba w 2012 roku, pracuje koło Rabki.

karoka65
29-10-2014, 21:19
1 - Popraw sobie przewód zasilający w dławiku pompy CO
2 - Przekręć pompę CO tak, by puszka przyłączeniowa była na górze pompy.
Na pewno się podłogówka wtedy rozgrzeje :)

miuzziker
29-10-2014, 21:23
Rzeczywiście nie posiadam zaworu schładzającego. Czy jest on niezbędny? Rura do góry idzie na poddasze do drugiego rozdzielacza. W drugim rozdzielaczy są podpięte 4 grzejniki + jeden łazienkowy i jeden obieg podłogówki w łazience (na poddaszu wszystko grzało idealnie). Kabel od pompki poprawie później. Zakres zaworu 3D to 20-43st. C.

Maher
29-10-2014, 21:25
286755286756286757286758286759

Proszę o analizę tej instalacji i przedstawienie czy tylko konieczne jest zamontowanie pompki z zaworem 3D, czy coś jeszcze będzie trzeba zrobić

Tak jak pisałem ci wczoraj, masz mocną pompkę to możesz spróbować zdławić kaloryfery maksymalnie jak się da i do tego pod 3D brakuje ci zaworu zwrotnego (woda wraca do pieca rurką obejściową/mieszającą), belki podłogówki masz odwrotnie założone (rotametry powinny być na powrocie). Tak jak pisał karoka nie masz zaworu DBV i może być różnie w czasie awarii sterownika/czujnika.
Jak chcesz mieć spokój z regulacjami i wykorzystać możliwości ecoala to lepiej dołóż drugą pompkę za zaworem 3D.

Andrzej_M_
29-10-2014, 21:27
Na pewno się podłogówka wtedy rozgrzeje :)

Akurat mnie jego problemy z podłogówką nie interesują.
Zobaczyłem na zdjęciu poważne niedociągnięcia i błędy instalacyjne, mogące stanowić nawet zagrożenie dla życia ludzkiego, więc zabrałem głos.

Maher
29-10-2014, 21:27
Rura do góry idzie na poddasze do drugiego rozdzielacza. W drugim rozdzielaczy są podpięte 4 grzejniki + jeden łazienkowy i jeden obieg podłogówki w łazience (na poddaszu wszystko grzało idealnie)..

Jak jest zrealizowane obniżenie temperatury na ten jeden obwód podłogówki w łazience?

minertu
29-10-2014, 21:28
Czy można Panią zrozumieć?
Sąsiedzi w koło jej domu mają kotły z podajnikiem na eko groszek i wszystkim się w koło z komina kopci.
Moja klientka dzwoni do mnie i pyta czy u niej jest to normalne bo dymu z RBR-a nie widać :)
Żartobliwie zapytałem czy jej na nim zależy :)

minertu
29-10-2014, 21:30
Rzeczywiście nie posiadam zaworu schładzającego. Czy jest on niezbędny? Rura do góry idzie na poddasze do drugiego rozdzielacza. W drugim rozdzielaczy są podpięte 4 grzejniki + jeden łazienkowy i jeden obieg podłogówki w łazience (na poddaszu wszystko grzało idealnie). Kabel od pompki poprawie później. Zakres zaworu 3D to 20-43st. C.Czy wujek i Ty czytaliście instrukcję?Robicie układ zamknięty bez zabezpieczenia?

Slawko123
29-10-2014, 21:30
(rotametry powinny być na powrocie). . A niby dlaczego? pytam, bo wszyscy producenci zestawów umieszczają je na wyjściu.

bobasxx
29-10-2014, 21:34
Jesteś inteligentny gość.Zrozumiałeś co ci napisałem.Masz przewymiarowany kocioł,gdyby szedł na 9-12kW stale (zimową porą) pomyślałbyś o temp.spalin.A tak.....

Ostatnia zima była dość łagodna, jak przyciśnie -30 przez kilka dni to dużo zapasu mocy mi nie zostanie, jak zacznę zbytnio ogrzewać atmosferę to wtedy pomyślę.
Taki zawirowywacz to 15 minut roboty, Ale to wyciąganie przy czyszczeniu to już może być uciążliwe. Pożyjemy zobaczymy ;)

adkwapniewski
29-10-2014, 21:38
Ostatnia zima była dość łagodna, jak przyciśnie -30 przez kilka dni to dużo zapasu mocy mi nie zostanie, jak zacznę zbytnio ogrzewać atmosferę to wtedy pomyślę.
Taki zawirowywacz to 15 minut roboty, Ale to wyciąganie przy czyszczeniu to już może być uciążliwe. Pożyjemy zobaczymy ;)

Dwa na półkę , dwa pod - rozstawić , "doklejić" uchwyt i gotowe - 4 na raz wyciągane i wkładane ... pozostaje kwestia czy rzeczywiście coś dadzą - w kg/d

Maher
29-10-2014, 21:38
A niby dlaczego? pytam, bo wszyscy producenci zestawów umieszczają je na wyjściu.

Wyjściu czyli powrocie.
Są montowane na zasilaniu(górnej belce) ale przy układzie z baypasem gdzie pompa w belce odwraca kierunek przepływu czyli i tak w rzeczywistości są na powrocie z instalacji.

Andrzej_M_
29-10-2014, 21:38
Czy wujek i Ty czytaliście instrukcję? ,,,,

Chyba coś przeoczyłem.

Instrukcja

Slawko123
29-10-2014, 21:42
Wyjściu czyli powrocie.
Są montowane na zasilaniu(górnej belce) ale przy układzie z baypasem gdzie pompa w belce odwraca kierunek przepływu czyli i tak w rzeczywistości są na powrocie z instalacji.Źle napisałem, chodziło mi o wejście ciepłej wody/zasilanie np.:
http://www.ferro.pl/foto/1/c/RZPxxS.jpg
i tak własnie wszyscy producenci montują rotametry, więc pytam, dlaczego montuja źle i maja być na powrocie?

miuzziker
29-10-2014, 21:46
Tak jak pisałem ci wczoraj, masz mocną pompkę to możesz spróbować zdławić kaloryfery maksymalnie jak się da i do tego pod 3D brakuje ci zaworu zwrotnego (woda wraca do pieca rurką obejściową/mieszającą), belki podłogówki masz odwrotnie założone (rotametry powinny być na powrocie). Tak jak pisał karoka nie masz zaworu DBV i może być różnie w czasie awarii sterownika/czujnika.
Jak chcesz mieć spokój z regulacjami i wykorzystać możliwości ecoala to lepiej dołóż drugą pompkę za zaworem 3D.

Jeżeli chodzi o belki i (montaż rotamerów) to w większości zestawach producentów są ona umieszczone na zasilani anie na powrocie, więc czy może wytłumaczyć dlaczego tak powinny być?
Do czego ma służyć ten zawór zwrotny bo nie bardzo zrozumiałem?
Widzę, że pompę będę musiał jednak zamontować.
Dziękuję Wam za cenne uwagi i proszę o jeszcze jeśli są.

karoka65
29-10-2014, 21:48
Rzeczywiście nie posiadam zaworu schładzającego. Czy jest on niezbędny?
Tak musi być zamontowany.
Gdyby nie daj Bóg coś się stało z kotłem ciężko będzie mi Ci pomóc a producent może się wypiąć co do gwarancji choć powiem że nie robi problemów z byle powodu.
Różne rzeczy się producentom przydarzają i to nawet niby tym renomowanym.
A niech zacznie cieknąć za pół roku i co wtedy ? zaoszczędzisz teraz 3 stówki a ile możesz stracić.
Kocioł to nie lizak że jak nie smakuje to w kosz i kupię sobie drugi cytrynowy :)
To za droga zabawka.

zbigmaz01
29-10-2014, 21:51
Dwa na półkę , dwa pod - rozstawić , "doklejić" uchwyt i gotowe - 4 na raz wyciągane i wkładane ... pozostaje kwestia czy rzeczywiście coś dadzą - w kg/dZeszłej jesieni coś takiego wykonałem u siebie ale było założone tylko 3 dni. Temp spalin spadła o około 15*C ale pojawiły się na nich skropliny, zdemontowałem. W zimie nie próbowałem.

karoka65
29-10-2014, 21:51
Jeżeli chodzi o belki i (montaż rotamerów) to w większości zestawach producentów są ona umieszczone na zasilani anie na powrocie, więc czy może wytłumaczyć dlaczego tak powinny być?

Nie drąż tematu bo szkoda czasu i zapomnij o tej kolejnej teorii kolegi Mahera :)

karoka65
29-10-2014, 21:53
Chyba coś przeoczyłem.

Instrukcja
Wiem że Ty jak zwykle będziesz zdziwiony ale każdy ją dostaje.

miuzziker
29-10-2014, 21:53
Ten zawór schładzający zabezpiecza tylko w przypadku braku prądu? To to samo jak bym miał UPSa i na przykład jeszcze dodatkowo akumulator.

zbigmaz01
29-10-2014, 21:53
Źle napisałem, chodziło mi o wejście ciepłej wody/zasilanie np.:
http://www.ferro.pl/foto/1/c/RZPxxS.jpg
i tak własnie wszyscy producenci montują rotametry, więc pytam, dlaczego montuja źle i maja być na powrocie?Są rotametry montowane na powrocie i na zasilaniu, wybór należy do instalatora. Jedne i drugie pokażą przepływ tak samo.

karoka65
29-10-2014, 21:56
Dwa na półkę , dwa pod - rozstawić , "doklejić" uchwyt i gotowe - 4 na raz wyciągane i wkładane ... pozostaje kwestia czy rzeczywiście coś dadzą - w kg/d
Adaś o ile mnie pamięć nie myli bo wiesz ja już chyba stary jestem :) to chyba Ty dłuższy czas paliłeś bez półki ?
instalatory chyba wyciągnęli i leżała gdzieś w kotłowni i dopytywałeś na forum co za blacha Ci została po montażu ? :)

adkwapniewski
29-10-2014, 21:58
Zeszłej jesieni coś takiego wykonałem u siebie ale było założone tylko 3 dni. Temp spalin spadła o około 15*C ale pojawiły się na nich skropliny, zdemontowałem. W zimie nie próbowałem.

Myślałem o tym ale nie mam czasu na zabawę , zresztą znalazłem lepszą zabawkę (soft sterownika ... ) a kocioł sobie pracuje spokojnie w automacie dalej w trybie auto-lato ! :)

Jak masz wyspawany taki dinks to mógłbyś go włożyć na dobę/dwie i opisać jak to w zimie funguje :)

adkwapniewski
29-10-2014, 21:59
Adaś o ile mnie pamięć nie myli bo wiesz ja już chyba stary jestem :) to chyba Ty dłuższy czas paliłeś bez półki ?
instalatory chyba wyciągnęli i leżała gdzieś w kotłowni i dopytywałeś na forum co za blacha Ci została po montażu ? :)

Tak :D

Temp spalin po włożeniu spadła z 140*C do 80*C-90*C - jak dobrze pamiętam :)

krzy27
29-10-2014, 21:59
Krzyś chyba piszesz o wężownicy do produkcji CWU ? a to nie to samo.
Wężownicę są w opcji i obecnie tylko w RBRach o mocy od 25kW w górę.
Ostatnią 17-tkę z wężownicą sprzedałem chyba w 2012 roku, pracuje koło Rabki.

To teraz z czystej ciekawości: Czy w mniejszy kotłach jest wężownica schładzająca czy zawór musi być taki by wymieniać wodę kotłową?

karoka65
29-10-2014, 22:00
Ten zawór schładzający zabezpiecza tylko w przypadku braku prądu? To to samo jak bym miał UPSa i na przykład jeszcze dodatkowo akumulator.
A gdyby zepsuł Ci się czujnik temp. kotła i termik ?
Co wtedy da Ci UPS ?
Że jeszcze lepiej będzie się gotowało to da.
Wybacz że podaję skrajności ale nie takie głupoty już tu pisali jakiś czas temu.
Ja Ci piszę że ma być zamontowany, Ty decydujesz tylko nie miej do mnie pretensji w razie czego.

karoka65
29-10-2014, 22:01
Tak :D

Temp spalin po włożeniu spadła z 140*C do 80*C-90*C - jak dobrze pamiętam :)
Kurde, to jeszcze nie jestem taki stary, hehe