PDA

Zobacz pełną wersję : Bocianki 2017 - witamy i zapraszamy :)



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

agaz_75
03-07-2017, 13:44
Zaraz mnie rozerwie... Jak to jest przy PnB? Jeden z sąsiadów nie odebrał zwrotki (zawiadomienie o wydaniu decyzji o PnB), bo wyprowadził się spod adresu. Urzędniczka dostała zwrotną przesyłkę "adresat wyprowadził się". Po czym znalazła jego nowy adres i wysłała jeszcze raz. Czy nie jest tak, że jak decyzja jest nieodebrana po drugim awizo, to traktuje się ją jako doręczoną? I od tego dnia biegnie 14 ostatecznych dni, po których mamy prawomocne PnB?

U nas z tego co wiem to tak jest jak piszesz bo mogłam mieć podobna sytuację i mówili że tylko ten czas oczekiwania się wydłuzy bo będa próbowali wysłac jeszcze raz ...u mnie sąsiad ktory dostał pismo pije non stop mieszka sam bo rodzina sie od niego wyprowadzila i było duże prawdopodobieństwo że nie odbierze nawet awizo więc uprzedziłam mamę że przyjdzie ze starostwa pismo i żeby pilnowała listonosza i oczywiście nie myliłysmy się bo był nawalony że o bozym świecie nie wiedział więc moja mama przechwyciła listonosza i podpisała za niego a listonosz wrzucił mu do skrzynki :) i obyło się bez zwrotek :)

agaz_75
03-07-2017, 13:46
My odebraliśmy decyzję ostateczną, ufff. Jutro lecą wnioski do banków. Mamy już komplet dokumentów, operat, wypisy itd.
Dziś wybrałam ostatecznie kierownika budowy. z kilku z którymi rozmawiałam, ten wykazał się sporą wiedzą, opierał się na badaniach geotechnicznych, nie wróżł z fusów i nie twierdził, że badanie stopnia zagęszczenia pospółki to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Wczoraj zaznaczyliśmy z wykonawcą teren do zdjęcia humusu i przyjechał drewniany wychodek. W przyszłym tygodniu przyjedzie koparka do zdjęcia humusu i potem kopiemy i zalewamy ławy. po ławach kilka dni przerwy - wykonawca ma zaplanowany urlop. Po urlopie kończymy stan zero i dwa tygodnie przerwy - wykonawca kończy poprzednią budowę. W sierpniu idą ściany nośne i wieniec, we wrzesniu wiązary i dach. Taki pokrótce jest plan, zobaczymy jak wyjdzie ;-)

Ile bierze kierownik bud ?

Doli.
03-07-2017, 15:08
Ile bierze kierownik bud ?
Nasz 1.000zł od "bycia kierownikiem" + po 250,00zł za każdą wizytę, a musi ich być 5 minimum. Czyli wychodzi, że minimum 2.250,00zł, ale pewnie będziemy go wołać więcej razy.

aghata86
03-07-2017, 16:43
Ja mam kierownika za 2 koła ale on przyjezdza ile razy po niego zadzwonie.

agaz_75
03-07-2017, 20:43
Nasz 1.000zł od "bycia kierownikiem" + po 250,00zł za każdą wizytę, a musi ich być 5 minimum. Czyli wychodzi, że minimum 2.250,00zł, ale pewnie będziemy go wołać więcej razy.

Dziękuję ...mój ma do mnie 200 m to może jakoś się z nim dogadam żeby było ciut mniej

freethinker
04-07-2017, 08:02
Mój ma do mnie 500 m, fakt, że bywa bardzo często. Kosztował mnie jednak też sporo - 3000.

Hellenaj
04-07-2017, 08:53
Agaz_75 z kierownikiem stanęło ostatecznie na 3000. Prowadzi budowę obok, więc będzie często, bo oprócz naszych wizyt w cenie, bedzie też zaglądał będąc u sąsiada. Jak był u mnie podobnie - zaglądał wtedy na budowę obok. Nie wiem jak to się sprawdzi, ale ryzykuję. Sama dużo czytam, więc dyskusje z kieronwikiem są naprawdę sensowne. Rozważam jednak nadal zatrudnienie inspektora, bądż innej osoby "doglądającej"

Wczoraj zgłosilismy rozpoczęcie budowy, wydano dziennik ( niby 3 dni się czeka, ale kierbud załatwił od ręki), a na piątek...... wjeżdża koparka do sciągnięcia humusu!!!!!! w sobotę geodeta, w poniedziałek kopiemy ławy, wtorek zalewamy. Potem będą dwa tygodnie przerwy, wykonawca ma urlop i kończy poprzednią budowę, i z końcem lipca robimy stan zero.
Dostaliśmy też zgodę z gminy a utwardzenie drogi dojazdowej, tak więc formalnie wszystko załatwione.
Na czwartek zamawiam stal, ile płaciliście u siebie??

jkmp
04-07-2017, 20:59
A u mnie wniosek o PnB złożony. Było trochę stresu, bo architekt wyrobił się "na styk", mam nadzieję że urząd nie wykorzysta pełnych 65 dni :/ Bo umowa na wykonanie płyty podpisana, ekipa wchodzi 4.09.2017.
Pocieszające jest to że podobno nie muszę czekać potem 14 dni na uprawomocnienie, bo mój dom nie wpływa na działki sąsiednie (ponad 4m od granic, więc sąsiedzi nie są stroną). Czyli w dniu odbioru PnB mogę zgłaszać rozpoczęcie robót.

To teraz coś na deser, w końcu mogę wrzucić jakiś sensowny rzut, co Wy na to?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=392402&d=1499198744

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=392403&d=1499198745

PS. przepraszam, jeżeli obrazki nie są super czytelne, ale forum ma pewne ograniczenia. Przyszłe zdjęcia chyba będę załączał z zewnętrznego serwera.

Myjk
04-07-2017, 21:19
Uła, dom wygląda na przeogromny i niezbyt energooszczędny. Jakie wyszło zapotrzebowanie?

agaz_75
04-07-2017, 21:23
Mój ma do mnie 500 m, fakt, że bywa bardzo często. Kosztował mnie jednak też sporo - 3000.

no to widzę że pewnie taniej nie będzie

jkmp
04-07-2017, 21:30
Uła, dom wygląda na przeogromny i niezbyt energooszczędny. Jakie wyszło zapotrzebowanie?

Tak jakoś wyszło... :) plany były mniej ambitne, ale że tak powiem układ dołu "wymusił" górę.
Poniżej wyniki obliczeń OZC, które jeszcze nie są ostateczne. Na chwilę obecną nie do końca wiadomo jakie uda się kupić okna (przyjęte 0,9), straty na wentylację też są brane ze sporym zapasem - mam nadzieję że n50 uda się zrobić niższe niż przyjęte do obliczeń 4, chociaż chyba nie będę się bawił w pomiary.

Jak na taki dom - wychodzi według mnie nieźle. Celowałem w okolice 40kWh i może uda się zbliżyć. Ale nie za wszelką cenę.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=392404&d=1499200187

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=392405&d=1499200187

aghata86
06-07-2017, 19:47
Sciany wymurowane w pon piach do srodka zamowiony
https://images81.fotosik.pl/679/6ba739e3d4e05a63med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6ba739e3d4e05a63)

stellina
06-07-2017, 20:22
Sciany wymurowane w pon piach do srodka zamowiony
https://images81.fotosik.pl/679/6ba739e3d4e05a63med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6ba739e3d4e05a63)

Nie zapomnijcie o hydroizolacji, również od środka :)

aghata86
06-07-2017, 20:53
Ufam mojemu majstrowi :)

agaz_75
06-07-2017, 21:22
Sciany wymurowane w pon piach do srodka zamowiony
https://images81.fotosik.pl/679/6ba739e3d4e05a63med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6ba739e3d4e05a63)

cudny widok :)

karo_line
10-07-2017, 09:01
To i ja się przywitam :) Odebraliśmy dzisiaj dziennik budowy, więc sprawa robi się "dosyć" poważna, a to sprawiło, że uznałam, że to już czas ;)

Rozpoczęcie budowy planujemy na wrzesień (II połowa), a budować będziemy https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-galach-g-mc6e21f20bc5b0
oczywiście z małymi zmianami (m.in. garaż powiększony, wjazd do garażu z innej strony, delikatna zmiana w oknach no i działówki nieco inaczej, usunęliśmy wszystkie kominy, dach na wiązarach itp. itd.). Obecnie czekamy na decyzję kredytową - mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze! :) W tym roku chcielibyśmy "się zamknąć", więc i okna i dach ma już być. Trzymajcie kciuki!

agb
10-07-2017, 19:26
Takie pytanie - co prawda architekt będzie się tym zajmował, ale chciałem dowiedzieć się już teraz - od dawna mam już na działce wszystkie media: skrzynka el. w płocie i WLZ odebrane przez PGE, woda, i studzienka od kanalizacji z pompą od ścieków. Wszystko jest używane, są podpisane umowy i naniesione wszystko jest na mapkach w geodezji. Przy nowobudowanym domu trasy tych mediów na samej działce pewnie się zmienią. Będą pewnie jakieś projekty, aktualizacja map, itp.

Natomiast czy trzeba informować o tym PGE i wodociągi? Bo wydaje mi się, że jak oni czegoś potrzebują to i tak biorą mapę z wydziału geodezji i chyba nie prowadzą własnej ewidencji?

agaz_75
10-07-2017, 23:18
To i ja się przywitam :) Odebraliśmy dzisiaj dziennik budowy, więc sprawa robi się "dosyć" poważna, a to sprawiło, że uznałam, że to już czas ;)

Rozpoczęcie budowy planujemy na wrzesień (II połowa), a budować będziemy https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-galach-g-mc6e21f20bc5b0
oczywiście z małymi zmianami (m.in. garaż powiększony, wjazd do garażu z innej strony, delikatna zmiana w oknach no i działówki nieco inaczej, usunęliśmy wszystkie kominy, dach na wiązarach itp. itd.). Obecnie czekamy na decyzję kredytową - mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze! :) W tym roku chcielibyśmy "się zamknąć", więc i okna i dach ma już być. Trzymajcie kciuki!

Projekt super ! Moje klimaty :) trzymam kciuki

aghata86
11-07-2017, 14:12
Takie pytanie - co prawda architekt będzie się tym zajmował, ale chciałem dowiedzieć się już teraz - od dawna mam już na działce wszystkie media: skrzynka el. w płocie i WLZ odebrane przez PGE, woda, i studzienka od kanalizacji z pompą od ścieków. Wszystko jest używane, są podpisane umowy i naniesione wszystko jest na mapkach w geodezji. Przy nowobudowanym domu trasy tych mediów na samej działce pewnie się zmienią. Będą pewnie jakieś projekty, aktualizacja map, itp.

Natomiast czy trzeba informować o tym PGE i wodociągi? Bo wydaje mi się, że jak oni czegoś potrzebują to i tak biorą mapę z wydziału geodezji i chyba nie prowadzą własnej ewidencji?

Nie wiem jak z PGE ale do wodociagow trzeba zatrudnic architekta ktory zaprojektuje przylacze juz na dzialce i potem ten projekt sklada sie dalej i informuje urzad. Prad jest juz naniesiony na etapie adaptacji pewnie gaz tak samo

laurap
11-07-2017, 20:10
Śpieszę donieść że kredyt w Millennium mamy. Nawet dwa ;) bo dokupiliśmy jednak działkę. Wyszło w sumie od złożenia max 3 tygodnie. Także z PnB to w sumie zajęło jakieś 1,5 miesiac. Nieźle. Tylko wykonawca nam sie obsuwa. Czy to zawsze tak musi być?? Wejdą w drugiej połowie sierpnia. Teraz tylko geodeta wejdzie wytyczyć dom.

Kaizen
11-07-2017, 20:21
Teraz tylko geodeta wejdzie wytyczyć dom.

IMO nie ma sensu się z tym spieszyć. Niech wejdzie wykonawca, zdejmie humus, przygotuje ławy ciesielskie - i dopiero geodeta.

Doli.
11-07-2017, 20:23
IMO nie ma sensu się z tym spieszyć. Niech wejdzie wykonawca, zdejmie humus, przygotuje ławy ciesielskie - i dopiero geodeta.
To chyba zależy. Nam doradzono geodetę najpierw, bo mamy niewytyczona działkę i do wykopania dziurę 1,2m, więc lepiej, żeby koparkowy wiedział gdzie kopać.

Kaizen
11-07-2017, 20:27
Koparkowy i tak powinien ściągnąć humus szerzej. Więc ławy tylko mu będą przeszkadzały a jemu wystarczy z grubsza określić, gdzie będzie dom.

Nawet, jak ktoś (kto, jak nie ma wykonawcy na miejscu?) przygotuje ławy ciesielskie do wyznaczenia osi, i coś do wyznaczenia poziomu zero, to potem może ktoś, coś to poprzestawiać czy zepsuć, jak trzeba czekać 1,5 miesiąca.

karo_line
12-07-2017, 07:11
Śpieszę donieść że kredyt w Millennium mamy. Nawet dwa ;) bo dokupiliśmy jednak działkę. Wyszło w sumie od złożenia max 3 tygodnie. Także z PnB to w sumie zajęło jakieś 1,5 miesiac. Nieźle. Tylko wykonawca nam sie obsuwa. Czy to zawsze tak musi być?? Wejdą w drugiej połowie sierpnia. Teraz tylko geodeta wejdzie wytyczyć dom.

O my też startujemy do Millennium! Czyli jak widać z tymi procedurami u nich nie ma tak źle (a straszyli nas, że zastoje są, bo mają tę promocję...). Papiery złożyliśmy w ubiegłym tygodniu (przez doradcę) i teraz czekamyMam nadzieję, że II połowa września, to realny czas na start.

Hellenaj
13-07-2017, 16:02
Witajcie!

U nas ogromny postęp: mamy zalane ławy fundamentowe! nie obyło się bez problemów - nawałnica zalała wykopy, odmówiono nam zamówiony wcześniej beton - ale udało się :-) Teraz przerwa ok 3 tyg i potem dalej ruszamy.

Odnośnie kredytu - składaliśmy do trzech banków: ing, millenium i raiffansen. W millenium złożyiśmy 30.06 a dziś zadzwoniła Pani, że decyzja pozytywna, umowa czeka na podpisanie. Prawdziwy ekspres. Nam jednak bardziej zależy na ING, wiec millenium jeszcze przeciągniemy chwilę, zwłaszcza że budowa też stoi i nie musimy mieć kasy na już. W ING złożylismy wniosek również 30.06 i powiediano nam, ze czas oczekiwania to 10 dni roboczych, na wstępną decyzję. Teoretycznie więc do jutra powinna być.

aghata86
14-07-2017, 09:20
Dzis kopara wsypuje piach w fundament a w pon zamowiony jest chudziak. Juz bym chciala zeby mury rosly w gore.

Hellenaj
14-07-2017, 12:42
Dzis kopara wsypuje piach w fundament a w pon zamowiony jest chudziak. Juz bym chciala zeby mury rosly w gore.

Super agatha86! Planujesz sprawdzać stopień zagęszczenia pospółki? Ja wezwę chyba geologa, żeby sprawdził, mam ograniczone zaufanie do ekipy.
DZiś na ławach zauważyłam sporo rys w miejscu zbrojenia, rysy skurczowe podobno, moim zdaniem mogła być też za mala otulina zbrojenia. Kierbud nakazał przed murowaniem ścianek wymieszać piasek z cementem i zatrzeć te rysy, dopiero na to izolacja i murwoanie ścianek.
Plan się zmeinił i jutro już ma wejsc ekipa murować sciany, muszę przypilnować zeby te rysy naprawili.

U sąsiada obok zaczęli murować sciany dwa dni temu a dziś już pieknie to wygląda! Na tym etapie to co dzień można oko nacieszyć ;-)

Agatha jaki masz plan na ten rok z budową?

freethinker
14-07-2017, 21:56
Witajcie!
Odnośnie kredytu - składaliśmy do trzech banków: ing, millenium i raiffansen. W millenium złożyiśmy 30.06 a dziś zadzwoniła Pani, że decyzja pozytywna, umowa czeka na podpisanie. Prawdziwy ekspres. Nam jednak bardziej zależy na ING, wiec millenium jeszcze przeciągniemy chwilę, zwłaszcza że budowa też stoi i nie musimy mieć kasy na już. W ING złożylismy wniosek również 30.06 i powiediano nam, ze czas oczekiwania to 10 dni roboczych, na wstępną decyzję. Teoretycznie więc do jutra powinna być.
Ciekawe, czy dotrzymają terminu. Powiem Ci, ze ja na decyzję wstępną w ING czekałem dwa miesiące. Podejrzewam, że może, gdybym składał w oddziale, a nie przez pośrednika, to by było szybciej.
A teraz hicior: w poniedziałek zadzwonił doradca i mówi, że jest decyzja ostateczna i możemy się umówić, przy czym we Wrocławiu i w okolicach nie ma wolnych terminów do końca miesiąca. W Legnicy znalazłby się termin w poniedziałek. A może wolałbym Jelenią Górę? He, he, he. Dam im zarobić kilkaset tysięcy na odsetkach, ale w tym celu muszę jechać podpisać umowę 100 kilometrów w jedną stronę, bo nie mają godzinki, żeby mnie umówić na spotkanie. Chyba mamy faktycznie nie byle jaki boom budowlany. W poniedziałek wziąłem urlop, jadę do Legnicy podpisać umowę.

pesce
14-07-2017, 22:30
Hej, dawno się nie odzywałam , bo dużo sie działo . Tak sie złożyło , ze na chwilę obecną mam stan zero :)
Czekam ze 3 tygodnie i jedziemy dalej ze ścianami . Plan na ten rok : SSZ

aghata86
15-07-2017, 07:15
Super agatha86! Planujesz sprawdzać stopień zagęszczenia pospółki? Ja wezwę chyba geologa, żeby sprawdził, mam ograniczone zaufanie do ekipy.
DZiś na ławach zauważyłam sporo rys w miejscu zbrojenia, rysy skurczowe podobno, moim zdaniem mogła być też za mala otulina zbrojenia. Kierbud nakazał przed murowaniem ścianek wymieszać piasek z cementem i zatrzeć te rysy, dopiero na to izolacja i murwoanie ścianek.
Plan się zmeinił i jutro już ma wejsc ekipa murować sciany, muszę przypilnować zeby te rysy naprawili.

U sąsiada obok zaczęli murować sciany dwa dni temu a dziś już pieknie to wygląda! Na tym etapie to co dzień można oko nacieszyć ;-)

Agatha jaki masz plan na ten rok z budową?

My jestesmy w takiej sytuacji ze chcemy zrobic max ile sie da...wynajmujemy mieszkanie i splacamy juz kredyt i ciezko nam troche. Mam nadzieje ze pogoda pozwoli nam duzo zrobic...moze ssz i instalacje elektryczna...no zobaczymy

swieja
15-07-2017, 19:20
Dawno się nie odzywałam. U nas roboty fajnie posuwają się do przodu i serrducho się raduje gdy już można wejść do środka i przez okno wyjrzeć :)

393174
393175
393176
393177
393178

Okna zamówione w Mitbau we Wrocławiu. Dach umówiony na połowę sierpnia. W poniedziałek zalewają strop w niższej części (mamy piętro na dwóch poziomach) i schody. Za tydzień będę mogła bezpiecznie wejść po schodkach do mojej pracowni :)

agb
15-07-2017, 21:06
Swieja, ściany w porothermu jeszcze mogę zrozumieć, ale ściany działowe z betonu komórkowego :confused:

Myjk
15-07-2017, 21:35
Swieja, ściany w porothermu jeszcze mogę zrozumieć, ale ściany działowe z betonu komórkowego :confused:
Pewnie majster polecił, bo najlepsze (dla niego). ;)

Kaizen
15-07-2017, 22:27
Dawno się nie odzywałam. U nas roboty fajnie posuwają się do przodu i serrducho się raduje gdy już można wejść do środka i przez okno wyjrzeć :)


Murują na grube spoiny? Czy to takie "rozlane" cienkie?

swieja
16-07-2017, 12:10
Murują na grube, z Wienerbergera. Porotherm z tej fimy trochę nierówny.
Ścianki miały być wszystkie z porothermu, ale zmieniliśmy zdanie, bo łatwiej wiercić i wbijać gwoździe w ytong. Rozumiem, że popełniliśmy jakiś karygodny błąd? :)
Nic to. Mieszkać w nim będę ja i jestem pewna, że będzie super :)

A wiecie coś o dachówce Creaton Futura? Myśleliśmy o niej, ale podobno firma zaprzestała produkcji i chce ją wycofać. Wiecie coś o tym? Na razie jeszcze jest i dostaliśmy fajny rabat na nią. Ale się boję, że jak kiedyś będę potrzebowała większą ilość by coś naprawić to już jej w hurtowniach nie znajdę.

agb
16-07-2017, 17:11
Błąd wg mnie taki, że beton komórkowy ma tragiczną akustykę.

Marcin34_Śl
16-07-2017, 18:17
Dziwne, budowałem na WIenerbergerze i była bardzo prosta, to przecież TOP jeśli chodzi o ceramikę

aghata86
16-07-2017, 20:26
My tez zamowilismy pustaka Wienerberger mimo ze glownym budulcem w projekcie jest beton komorkowy. Majster twierdzi ze cegla to cegla a to inne to jakies mieszkanki wapna itp. Jutro oficjalnie konczymy stan 0.

swieja
17-07-2017, 08:37
Marcin34_Śl może budowałeś w systemie Dryfix? Nasz wienerberger nie jest specjalnie prosty. Doczytałam sobie (choć mnie to w sumie nie zajmowało do tej pory), że do cienkiej spoiny bloczki muszą być szlifowane. A nasze na bank nie są ;) Spoina i tak nie jest jakaś strasznie gruba, 2 cm.

Doczytałam też o głośności ytonga. Na dole nie ma to specjalnego znaczenia bo kluczowe ściany - między kuchnią a gościnną sypialnią oraz ściana oddzielająca mieszkanie mamy - są nośne i zbudowane z porothermu. Na piętrze między wszystkimi sypialniami są garderoby, a więc dodatkowa ściana oddziela pokoje. Jest jedna ściana, między pokojami córek, która byłaby pojedyncza. Może faktycznie lepiej będzie zrobić ją z porothermu.
agb dzięki za zwrócenie na to uwagi.

Dziś zalewają nam jeden strop i schody :) Już wczoraj wdrapałam się na górę i podziwiałam widoki, aż mi się nie chciało wracać na dół :) Będzie pięknie.

Myjk
17-07-2017, 09:07
U mnie też była pierwsza warstwa z Wienerbergera. Wcześniej oglądałem pustaki innych producentów i wyglądały żałośnie, były krzywe i pokruszone. Do mnie pustak przyjechał prościutki i nie było ukruszonego ani jednego pustaka (fakt, mało tego było, bo tylko 3 palety). Wiem, bo akurat wyjątkowo sam dostawę odbierałem. Dlatego dziwna sytuacja budowlańców twierdzących że mogło coś być krzywe. Może jakaś wadliwa partia?

Inna sprawa, że mój majster nie lubi budować z ceramiki, bo faktycznie bywa krzywa. Jak stwierdził któregoś razu, często są prześwity że słońce zagląda do domu i niektórzy tynkują ściany przed ociepleniem żeby pozatykać szpary. Wiec może to i dobrze, że jest od razu na grubo zapaćkane.

Ps. u mnie w silce spoina ma 0,2 cm ;) Tak wyszło z pomiaru ułożonej ściany.

ag2a
23-07-2017, 19:03
Pozwolenie na budowę 2017
Przed pozwoleniem muszę uzyskać :
-warunki zabudowy ( wraz z zapewnieniem od Enea i wodociągów- czy oni te zapewnienia oddają po postaniu WZ?)
-mapa do celów projektowych
Pytanie jakie dokumenty są potrzebne by złożyć wniosek? Jeśli to istotne to starostwo pow. poznański
-4 egzemplarze projektu po adaptacji
-wniosek o pozwolenie
-oświadczenie że jestem właścicielem gruntu
-karta informacyjna do pozwolenia na budowę
-wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej ( do tego np geodeta rysuje mi na mapce teren wyłączony i to składam z pozwoleniem?)
-warunki zabudowy
Co z uzgodnieniem zjazdu z drogi ( gminna)? Czy to musi być przed pozwoleniem na budowę?
Co z przebiegiem mediów na planie zagospodarowania?C
W projekcie jest piec na ekogroszek ( czy muszę zmieniać od razu w pozwoleniu coś bo będę grzał gazem) Chodzi mi przede wszystkim by jak najszybciej dostać pozwolenie aby móc ruszyć w tym roku

Murator FINANSE
25-07-2017, 23:29
UWAGA
Zgodnie z oficjalnym komunikatem, BGK potwierdził termin wznowienia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w programie MDM z dniem 8 sierpnia 2017 r.

W połowie sierpnia beneficjenci dostaną więc w sumie do dyspozycji dodatkowo ponad 69 mln PLN. Przy średnim poziomie dofinansowania na poziomie około 26 tys. PLN pozwoli to na przyznanie wsparcia dla około 2,7 tys. dodatkowych wniosków.
Nie wiadomo na ile starczy środków - jeśli rezerwowanie środków będzie w takim samym tempie jak na początku 2017roku to prawdopodobnie środki zostaną zablokowane wciągu 2-3 dni jak nie szybciej.

Warto się więc pospieszyć i już dzisiaj zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić, jakich dokumentów będą wymagały banki. Zachęcamy do kontaktu - bez opłat szczegółowa oferta i wsparcie w trakcie uzyskania kredytu

Murator FINANSE
25-07-2017, 23:30
Omawiając koszty wybudowania domu warto porozmawiać o kredycie.

Domy o powierzchni użytkowej do maksymalnie 110 m2 jak już wspomnieliśmy to domy gdzie inwestor może uzyskać zwrot VAT, oczywiście po spełnieniu warunków niezbędnych do pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez odpowiedni urząd skarbowy. ( rodziny 4 osobowe do 100m2, a rodziny 5 osobowe i więcej 110m2)
Jak będzie kształtował się kredyt? Struktura kredytu na taką budowę mimo, że inwestor może złożyć wniosek by uzyskać zwrot VAT na materiałach budowlanych jest w swej konstrukcji standardowym kredytem, który klient może uzyskać w każdym banku. Nie musi kierować wniosku tylko do tych instytucji, które oferują kredyty w programie Mieszkanie dla Młodych.
Dla przykładu oprzemy naszą analizę na naszym projekcie - MIARODAJNY Wariant IV- dom o powierzchni użytkowej 86m2.
Banki do obliczenia kosztów budowy przyjmują cenę od 2000-2500 PLN za wybudowanie metra kwadratowego powierzchni użytkowej.
Na potrzeby naszych wyliczeń przyjmujmy 2250 PLN.
Minimalna kwota kredytu przy tym projekcie, to 2250*86m2= 193 500
Analizując rynek: weźmy pod uwagę warunki kredytowe na dziś, czyli 25 lipiec 2017 i trzy przykładowe banki : Millennium, ING oraz PKO BP. Przygotowując oferty na 30 lat, w tym okres budowlany 24 miesiące - raty kapitałowo odsetkowe kształtują się w następujący sposób (zachowując ta samą kolejność banków): 918 PLN, 870 PLN( Mieszkaj bez Kompromisów - Lekka Rata) oraz 895PLN ( Pakiet Własny Kąt). Oczywiście każdy z tych banków ma inne wymagania i inne korzyści płynące dla klienta.
Zapraszamy do kontaktu by poznać szczegóły ofert banków wymienionych jak i pozostałych oferujących produkty hipoteczne.

Murator FINANSE
27-07-2017, 12:49
Drodzy budujący - przypominam , że Murator również zajmuje się doradzaniem i pomocą w ramach kredytów hipotecznych prawie 10 lat.
Mamy ludzi w całej Polsce , którzy z chęcią Wam również pomogą. Są rzetelni i mają kompleksową wiedzę. Pomagamy w zebraniu dokumentacji, rozważeniu ofert jak i również w złożeniu wniosku kredytowego. Cała pomoc jest bez dodatkowych kosztów z Waszej strony,
Z chęcią pomogę jeśli chcecie poznać waszą zdolność kredytową i przebrnąć przez formalności - zachęcamy do kontaktu.

ag2a
27-07-2017, 14:43
Pozwolenie na budowę 2017
Przed pozwoleniem muszę uzyskać :
-warunki zabudowy ( wraz z zapewnieniem od Enea i wodociągów- czy oni te zapewnienia oddają po postaniu WZ?)
-mapa do celów projektowych
Pytanie jakie dokumenty są potrzebne by złożyć wniosek? Jeśli to istotne to starostwo pow. poznański
-4 egzemplarze projektu po adaptacji
-wniosek o pozwolenie
-oświadczenie że jestem właścicielem gruntu
-karta informacyjna do pozwolenia na budowę
-wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej ( do tego np geodeta rysuje mi na mapce teren wyłączony i to składam z pozwoleniem?)
-warunki zabudowy
Co z uzgodnieniem zjazdu z drogi ( gminna)? Czy to musi być przed pozwoleniem na budowę?
Co z przebiegiem mediów na planie zagospodarowania?C
W projekcie jest piec na ekogroszek ( czy muszę zmieniać od razu w pozwoleniu coś bo będę grzał gazem) Chodzi mi przede wszystkim by jak najszybciej dostać pozwolenie aby móc ruszyć w tym roku

nikt nie pomoże?

Doli.
27-07-2017, 17:11
nikt nie pomoże?
Szczerze to nam pierologię załatwiał architekt. Z mojego projektu wynika, że architekt załączył do niego, oprócz samego projektu, w którego skład wchodziły projekt architektoniczno-budowlany, projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej:

Oświadczenie projektanta zgodnie z art. 20 ust. 4 Prawo budowlane.
Uprawnienia projektantów.
Zapewnienie o dostawie wody i odbioru ścieków oraz określenie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej.
Uzgodnienie projektu przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej.
Uzgodnienie Narad Koordynacyjnych przyłącza wodociągowego.
Uzgodnienie Urzędu Gminy trasy przyłącza wodociągowego w zakresie przejścia w pasie drogi.
Warunki przyłączenia do sieci gazowej.
Warunki przyłączenia do sieci energetycznej.
Decyzja o trwałym wyłączeniu części działki z produkcji rolniczej.
Informacja Urzędu Gminy dot. wykorzystania mas ziemnych powstałych w czasie realizacji inwestycji.
Uzgodnienie lokalizacji zjazdu z drogi gminnej.
Mapa do celów projektowych (oryginał).
Opinia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Decyzja Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o pozwoleniu na prowadzenie badań archeologicznych.

aghata86
27-07-2017, 19:11
Nam tez wszystko zalatwial architekt, w pozwoleniu widzialam tylko pieczatki.

Doli.
27-07-2017, 19:56
Nam tez wszystko zalatwial architekt, w pozwoleniu widzialam tylko pieczatki.
Ja pieczątki jeszcze nie widziałam... Ja już chcę ostateczne pozwolenie i kopać!, zalewać!!, murować!!!... ehhh.... :bash:

freethinker
28-07-2017, 21:24
Widzę, że mało się dzieje, co znaczy, że wszyscy się budują. :) Ja właśnie kończę stan zero. Fundamenty mam takie, że pół wioski przychodzi się patrzeć. Ale mam dodatkową, nieplanowaną jazdę i właśnie przygotowuję pakiecik dla prokuratora. W sumie wiedziałem, że budowlanka to patologia, ale że już przy pierwszej ekipie będę miał problem, tego się nie spodziewałem. Majster wziął 10 000 zł zaliczki na materiały i wygląda na to, że sobie kupił za nie mebelki do kuchni, oczywiście nie mojej. :)
Bocianki, dyktafony cyfrowe (ja mam Olympus VN-7800) to podstawa Różnych rzeczy można się wypierać. ale nie własnych słów. Oczywiście kluczowe rozmowy telefoniczne nagrywać.

Kaizen
28-07-2017, 23:24
właśnie przygotowuję pakiecik dla prokuratora.

Powodzenia. Moje doświadczenia z prokuraturą są raczej takie, że poszukają 120 powodów, żeby nie znaleźć znamion przestępstwa.

Mistrzostwo dla mnie, to:
Zgodnie z treścią przepisu art. 115 § 7 kk w zw. z art. 115 § 5 kk znaczną szkodą majątkową jest szkoda, której wysokość w chwili popełnienia czynu zabronionego przekracza 200 000 zł. W świetle materiałów niniejszego postępowania nie ma podstaw do uznania takiej sumy

Jest to cytat z uzasadnienia odmowy wszczęcia śledztwa.

Na pocieszenie (po straceniu czasu na zażalenia i boje z prokuraturą) sprawa cywilna wygrana.

freethinker
29-07-2017, 08:23
Powodzenia. Moje doświadczenia z prokuraturą są raczej takie, że poszukają 120 powodów, żeby nie znaleźć znamion przestępstwa.

No wiem, wiem. Mam wrażenie, że organy ścigania w naszym kraju ścigają głównie tych, którzy sami się pójdą na komisariat przyznać. Sprawa cywilna tutaj byłaby tutaj o tyle trudna, że facet jest - jak to ustaliłem poniewczasie - totalnie zadłużony i ma rozdzielność majątkową z żoną. Teraz sobie myślę, że to dobrze, że to nie z nim miałem umowę, bo byłoby to potraktowane jako problem na styku konsument-przedsiębiorca. A tak jest to strona trzecia, czyli będę parł w kierunku sprzeniewierzenia.

agaz_75
30-07-2017, 10:11
Witam się :) jak wam zazdroszczę tego że sie budujecie ja już bym mogła działać a póki co walczę z kredytem ta papierologia mnie wykończy . Na męża w tym temacie nie mogę liczyć bo on bardziej zielony niż ja i też za bardzo nie może mnie wspomóc bo kredyt będzie na mnie jeszcze intercyze musimy załatwić . Jak wam poszły kosztorysy budowalne do banku jak to ugryźć żeby było dobrze podpowiedzcie proszę ?

freethinker
30-07-2017, 22:17
. Jak wam poszły kosztorysy budowalne do banku jak to ugryźć żeby było dobrze podpowiedzcie proszę ?
Ja zamówiłem kosztorys u kosztorysanta za 400 zł (stwierdziłem, że mi się przyda później jako podpowiedź, co i ile może kosztować). No i na tej podstawie opracowałem kosztorys dla banku.

jak_to_mozliwe
31-07-2017, 06:02
Jak wam poszły kosztorysy budowalne do banku jak to ugryźć żeby było dobrze podpowiedzcie proszę ?
We Wrocławiu działa firma doradza.pl, w której pracują doradcy finansowi - bardzo pomocni, doradzają za darmo (zarabiają dopiero kiedy z ich polecenia weźmiesz kredyt). Polecam poczytać i nawiązać kontakt.
Nie dość, że zrobią zestawienie najlepszych kredytów aktualnie na rynku, to wyjaśnią każdą wątpliwość i pomogą przejść z wszystkimi formalnościami, aż do podpisania ostatecznej umowy kredytowej z wybranym bankiem.

aghata86
31-07-2017, 20:51
U nas do przodu. W jeden dzien tyle zrobili
https://images84.fotosik.pl/724/c96da1b1feb6fd99med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c96da1b1feb6fd99)

Ja nie wiem jak mozna dac komus zaliczke na material. My wspolpracujemy z jedna hurtownia, nasz majster robi zamowienie, odbiera rano towar przed przyjazdem, wszystko u jednego przedstawiciela ktory nam.daje fajne rabaty...co dwa tyg wysyla mi fv meilem i ja widze co majster bierze, ile sztuk, place za fv...to co zostanie idzie do zwrotu i mamy korekte

aghata86
02-08-2017, 18:40
Po 3 dniach jest tak
https://images81.fotosik.pl/727/ff22de26c9ef4469med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/ff22de26c9ef4469)

Chlopaki daja z siebie wszystko.

Doli.
02-08-2017, 19:08
Czy jak się złoży wniosek o kredyt to z banku zawsze dzwonią do pracodawcy potwierdzić źródło przychodów?

agaz_75
02-08-2017, 21:13
Czy jak się złoży wniosek o kredyt to z banku zawsze dzwonią do pracodawcy potwierdzić źródło przychodów?

Z tego co mi mówił doradca finansowy to podobno tak ale nie wiem na 100 %

agaz_75
02-08-2017, 21:15
Dziękuje za podpowiedzi dot kosztorysu do banku..zrobiony , wysłany :)

Pytanie mam do was ( co mają już ściany ) :) co myslicie na temat Solbetu bo z moich znajomych budujących dwójka właśnie buduje z Solbetu ?

annatulipanna
02-08-2017, 22:01
Ja mam ściany z Ytonga. Ale u mnie Solbet jest trudno dostępny. Kierownik budowy ostrzegała mnie, że mają przestoje na budowie, bo są duże opóźnienia w dostawie bloczków. I do tego nie wychodził mi taniej niż Ytong. I tyle. Ytonga miałam dostępnego od ręki i jeszcze wytargowałam chyba 10 gr na bloczku :lol2:
Gdyby cena i dostępność Solbetu była lepsza niż Ytonga, pewnie miałabym ściany z Solbetu ;)

freethinker
02-08-2017, 22:26
Ja nie wiem jak mozna dac komus zaliczke na material. My wspolpracujemy z jedna hurtownia, nasz majster robi zamowienie, odbiera rano towar przed przyjazdem, wszystko u jednego przedstawiciela ktory nam.daje fajne rabaty...
Ja też tak w zasadzie mam, ale chodziło o piasek i trochę desek z tartaku. W sumie pociecha, choć marna, że inni mają gorzej. Zacząłem z jego byłą wspólniczką obdzwaniać i odpytywać innych jego klientów. Są tacy, którzy dali mu 30 tysięcy zaliczki. Masakra.
Na szczęście doczołgałem się do stanu zerowego.
394179

Kaizen
02-08-2017, 22:40
Ytonga miałam dostępnego od ręki i jeszcze wytargowałam chyba 10 gr na bloczku

A ile płaciłaś za bloczek?

Ytong stosuje chłyt marketingody dla naiwnych. Niby bloczek wychodzi taniej. Tyle, że ich bloczek ma wysokość 199mm, a reszta świata stosuje 240. Więc nie tylko sam m2 muru wychodzi drożej, ale też większa ilość spoin powoduje, że trzeba więcej kleju.

aghata86
03-08-2017, 07:28
Skladalismy papiery w dwoch bankach i zaden nie dzwonil do pracodawcy

annatulipanna
03-08-2017, 07:47
A ile płaciłaś za bloczek?

Ytong stosuje chłyt marketingody dla naiwnych. Niby bloczek wychodzi taniej. Tyle, że ich bloczek ma wysokość 199mm, a reszta świata stosuje 240. Więc nie tylko sam m2 muru wychodzi drożej, ale też większa ilość spoin powoduje, że trzeba więcej kleju.

Całościowo Ytong wychodzi drożej niż Solbet, rzeczywiście ;) Ale tak jak wspominałam, z Solbetem u nas słabo, a Ytong czekał na składzie i stąd wybór.

kaszpir007
03-08-2017, 08:32
Całościowo Ytong wychodzi drożej niż Solbet, rzeczywiście ;) Ale tak jak wspominałam, z Solbetem u nas słabo, a Ytong czekał na składzie i stąd wybór.

U mnie deweloper stosuje Solbet i HH. Solbet zapewne mają w dobre cenie bo niedaleko fabryka ...

Ale patrząc na jakość Solbet vs HH to Solbet są kiepskiej jakości , to znaczy bardziej kruche i czesto przychodza bardziej uszkodzone niż HH , tyle że wiadomo u dewelopera cena jest najważniejsza , wiec te wady nie rpzeszkadzają

Doli.
03-08-2017, 11:29
Skladalismy papiery w dwoch bankach i zaden nie dzwonil do pracodawcy

O to dobra wiadomość, a w jakich składałaś, jeśli można wiedzieć?

aghata86
03-08-2017, 13:24
O to dobra wiadomość, a w jakich składał, jeśli można wiedzieć?
Ing i mbank

Doli.
03-08-2017, 20:35
Ludzie!! :) Mamy ostateczne pozwolenie na budowę!!! :D Po miesiącu czekania na ostatnią zwrotkę dzisiaj w końcu zawieźliśmy ostatnią stronę postępowania do Starostwa w celu osobistego podpisania oświadczenia, że naszą decyzje otrzymał. Zwrotka chyba zaginęła. Jaki jest z tej sytuacji morał dla wszystkich: trzymajcie się swojego numeru telefonu przez całe życie albo przynajmniej jak najdłużej się da :) Tego pana znalazłam na jakimś zapomnianym forum z korepetycjami z 2001 roku. Był numer telefonu, zadzwoniłam... i strzał w dziesiątkę :)
Od razu złożyliśmy wniosek o wydanie dziennika budowy - u was to też nic nie kosztowało? Aż podejrzane... ;) Teraz tylko zgłosić do NB i wio :)

Ruda maruda
04-08-2017, 10:19
Marcin34_Śl może budowałeś w systemie Dryfix? Nasz wienerberger nie jest specjalnie prosty. Doczytałam sobie (choć mnie to w sumie nie zajmowało do tej pory), że do cienkiej spoiny bloczki muszą być szlifowane. A nasze na bank nie są ;) Spoina i tak nie jest jakaś strasznie gruba, 2 cm.

Doczytałam też o głośności ytonga. Na dole nie ma to specjalnego znaczenia bo kluczowe ściany - między kuchnią a gościnną sypialnią oraz ściana oddzielająca mieszkanie mamy - są nośne i zbudowane z porothermu. Na piętrze między wszystkimi sypialniami są garderoby, a więc dodatkowa ściana oddziela pokoje. Jest jedna ściana, między pokojami córek, która byłaby pojedyncza. Może faktycznie lepiej będzie zrobić ją z porothermu.
agb dzięki za zwrócenie na to uwagi.

Dziś zalewają nam jeden strop i schody :) Już wczoraj wdrapałam się na górę i podziwiałam widoki, aż mi się nie chciało wracać na dół :) Będzie pięknie.

Do dryfixu muszą być szlifowane pustaki. My tym systemem budowalismy.

agaz_75
04-08-2017, 12:21
Ludzie!! :) Mamy ostateczne pozwolenie na budowę!!! :D Po miesiącu czekania na ostatnią zwrotkę dzisiaj w końcu zawieźliśmy ostatnią stronę postępowania do Starostwa w celu osobistego podpisania oświadczenia, że naszą decyzje otrzymał. Zwrotka chyba zaginęła. Jaki jest z tej sytuacji morał dla wszystkich: trzymajcie się swojego numeru telefonu przez całe życie albo przynajmniej jak najdłużej się da :) Tego pana znalazłam na jakimś zapomnianym forum z korepetycjami z 2001 roku. Był numer telefonu, zadzwoniłam... i strzał w dziesiątkę :)
Od razu złożyliśmy wniosek o wydanie dziennika budowy - u was to też nic nie kosztowało? Aż podejrzane... ;) Teraz tylko zgłosić do NB i wio :)

Gratuluję :) u nas wysłali powiadomienie do moich rodziców na stary bardzo stary adres , sasiad został przez mamę dopilnowany a ona czekała, czekała i nic .Jak zadzwoniłam do starostwa to kobieta mówi no w sumie to już mogłoby być prawomocne ale państwo K.... nie potwierdzili... żeby przyspieszyć rodzice pojechali podpisali i z głowy a zwrotka zaginęła .
Co do dziennika miałam swój ..nic nie kosztowało :)

annatulipanna
04-08-2017, 21:36
aghata86! Niezłe macie tempo! Kibicuję i pozdrawiam. Machina ruszyła, niech się kręci ;)

Doli. gratulacje! Niebawem zacznie się budowlane szaleństwo :wave: Czasem mam wrażenie, że moja budowa ciągle mnie przegania :lol2: Już mi się wydaję, że wszystko ogarnęłam, a tu znowu coś. Ale niesamowita to przygoda i pewnie w efekcie będzie ciężko się z nią rozstawać ;)
Powodzenia życzę i trzymam kciuki!

freethinker
05-08-2017, 07:10
Uf, potwierdziłem z bankiem, że w poniedziałek będę miał pierwszą transzę na koncie. W samą porę. Zaczęło u mnie być już kiepsko z pieniędzmi, w związku z "zajumaniem" przez majstra ok. 10 000 zł. Majster, pan Dariusz Piąstka, mieszka niedaleko od Środy Śląskiej i "grasuje" w okolicach Wrocławia. Czasem jako własna firma, czasem jako członek ekipy innej firmy. Namawia ludzi do dawania mu zaliczek i ma - oględnie mówiąc - duży problem z ich zwrotem. Komornik mu nie straszny, bo nic oficjalnie nie ma (jest rozdzielność majątkowa z żoną). Prokuratora też się nie boi, bo - jak twierdzi - za takie kwoty nie zamykają.
Ekipa przyjeżdża w niedzielę (po zakończeniu stanu zero na kilka dni pojechali sobie do pracy na Pomorze do innej pracy) i po południu w poniedziałek mają zacząć stawiać ściany. Właścicielka firmy odgraża się, że do końca września zamknie stan zero.

Myjk
05-08-2017, 09:04
Teraz pytanie za sto punktów. Kto daje zaliczki? :( Przecież jak wykonawca tylko wspomni o zaliczce to powinno się z miejsca podziękować za usługi.

BTW, jak pisałem tego posta, to pod bramą pojawił się dekarz z informacją, że wchodzi na plac dzisiaj celem przygotowania się do pracy...

Doli.
05-08-2017, 09:49
@agaz_75
@annatulipanna

Dzięki :) Tak to z tymi zwrotkami jest. My na szczęście oprócz mnie, architekta (jako pełnomocnika) i gminę mieliśmy tylko dwie strony = sąsiadów. Także i tak mało osób do podpisów, a jedna przygoda była.
A z budową już się powoli zaczyna. Nasz IZ szuka materiałów i w przyszłym tygodniu mamy omawiać ich ceny i z jakiej hurtowni korzystać. W poniedziałek odbieramy dziennik i zgłaszamy budowę do NB. Blaszak też podobno znaleziony i tylko czeka na transport na działkę.

aghata86
05-08-2017, 10:08
Moze w koncu forum zacznie zyc, lubie czytac wasze posty

My zmieniamy strop. W projekcie jest monolityczny zelbetowy a zmieniamy na terive. Teriva troche gorszy ale przy naszym metrazu wyjdzie troche taniej. Szukamy oszczednosci tam gdzie mozemy.

agaz_75
05-08-2017, 10:48
Uf, potwierdziłem z bankiem, że w poniedziałek będę miał pierwszą transzę na koncie. W samą porę. Zaczęło u mnie być już kiepsko z pieniędzmi, w związku z "zajumaniem" przez majstra ok. 10 000 zł. Majster, pan Dariusz Piąstka, mieszka niedaleko od Środy Śląskiej i "grasuje" w okolicach Wrocławia. Czasem jako własna firma, czasem jako członek ekipy innej firmy. Namawia ludzi do dawania mu zaliczek i ma - oględnie mówiąc - duży problem z ich zwrotem. Komornik mu nie straszny, bo nic oficjalnie nie ma (jest rozdzielność majątkowa z żoną). Prokuratora też się nie boi, bo - jak twierdzi - za takie kwoty nie zamykają.
Ekipa przyjeżdża w niedzielę (po zakończeniu stanu zero na kilka dni pojechali sobie do pracy na Pomorze do innej pracy) i po południu w poniedziałek mają zacząć stawiać ściany. Właścicielka firmy odgraża się, że do końca września zamknie stan zero.
Zazdroszczę tej transzy ...a co do tego gościa to ubić fiuta to mało żeruje na ludziach pajac . Dziwię się że jeszcze go ktoś nie ubił za to naciąganie . A ciekawe jakby dostał kasę jako zaliczkę potwierdzoną na papierze

Doli.
05-08-2017, 11:39
Moze w koncu forum zacznie zyc, lubie czytac wasze posty

My zmieniamy strop. W projekcie jest monolityczny zelbetowy a zmieniamy na terive. Teriva troche gorszy ale przy naszym metrazu wyjdzie troche taniej. Szukamy oszczednosci tam gdzie mozemy.

A dzięki, to miłe :)
Nas namawiają właśnie w odwrotna stronę. Mamy terive, a polecają nam monolit, bo nie pęka itp. Ale nasz płyta fundamentowa była liczona pod lekką terive i już nie będziemy zmieniać.

freethinker
05-08-2017, 19:23
Zazdroszczę tej transzy ...a co do tego gościa to ubić fiuta to mało żeruje na ludziach pajac . Dziwię się że jeszcze go ktoś nie ubił za to naciąganie . A ciekawe jakby dostał kasę jako zaliczkę potwierdzoną na papierze

Ale ja mam świadków, nagrania (z dyktafonu i rozmów telefonicznych), w których przyznaje się do wzięcia kasy. To nie robi na nim wrażenia.

Więc dzisiaj wywinąłem z żoną następujący numer. Żona oglądała właśnie niedawno jedną z tych starych komedii z lat 90-tych, "Uwierz w ducha" bodajże. I jest tam jeden taki motyw, że duch męża narzuca się pewnej kobiecie medium, chcąc zmusić ją do odwiedzenia żony, śpiewając jej przez całą dobę fałszywie jakieś pieśni. Takie tam wymuszenie przez upierdliwe zakłócanie spokoju. Pojechaliśmy zatem do wioski, w której mieszka pan Darek Piąstka, i wyliśmy pod bramą jego domu pieśni ("Warszawiankę 1830", "Rotę", kilka rosyjskich pieśni wojskowych itp.). A głos mam mocny, w młodości byłem rockmanem :) Sąsiedzi się zbiegli i wszystkim opowiadaliśmy, że pan Darek zachachmęcił nam pieniądze. Żona pana Darka nie wiedziała, co robić, Darka Piąstki nie było. Darła mordę, że dzwoni na straż miejską, etc. Po pół godzinie się zmyliśmy, zapowiadając się, że jutro wpadniemy po mszy. :)

aghata86
05-08-2017, 22:01
Okna dobre a tanie? Jakie polecacie?

Bepo
05-08-2017, 22:44
My w trzy miesiące z drobnym hakiem mamy prawie całą więźbę :)

Niechaj
05-08-2017, 22:56
Ale ja mam świadków, nagrania (z dyktafonu i rozmów telefonicznych), w których przyznaje się do wzięcia kasy. To nie robi na nim wrażenia.

Więc dzisiaj wywinąłem z żoną następujący numer. Żona oglądała właśnie niedawno jedną z tych starych komedii z lat 90-tych, "Uwierz w ducha" bodajże. I jest tam jeden taki motyw, że duch męża narzuca się pewnej kobiecie medium, chcąc zmusić ją do odwiedzenia żony, śpiewając jej przez całą dobę fałszywie jakieś pieśni. Takie tam wymuszenie przez upierdliwe zakłócanie spokoju. Pojechaliśmy zatem do wioski, w której mieszka pan Darek Piąstka, i wyliśmy pod bramą jego domu pieśni ("Warszawiankę 1830", "Rotę", kilka rosyjskich pieśni wojskowych itp.). A głos mam mocny, w młodości byłem rockmanem :) Sąsiedzi się zbiegli i wszystkim opowiadaliśmy, że pan Darek zachachmęcił nam pieniądze. Żona pana Darka nie wiedziała, co robić, Darka Piąstki nie było. Darła mordę, że dzwoni na straż miejską, etc. Po pół godzinie się zmyliśmy, zapowiadając się, że jutro wpadniemy po mszy. :)
Trzymam kciuki, świetny pomysł! :D

Doli.
05-08-2017, 22:56
Okna dobre a tanie? Jakie polecacie?

My wycenialiśmy w kilku miejscach, a że jesteś z okolic Wrocławia, to mogę sprzedać informację, że dobrą obsługę mają OKNA MIKOŁAJCZYK z Wrocławia, na Legnickiej. Myśmy wycenę załatwiali mailowo i zawszę odpowiadali szybko i rzeczowo.
Nam wycenili energooszczędny profil VEKA Softline 82 siedmiokomorowy, trzy uszczelki i pakiet trójszybowy. Są tam uwzględnione zaczepy antywyważeniowe, jest możliwość ciepłej ramki. To są okna firmy bodaj PETECKI. Chcieliśmy z początku DAKO, ale nam odradzili bo w DAKO są okucia MACO, ponoć gorsze niż ROTO-NT, które stosuje PETECKI. A profile mają te same czyli VEKA.
Nie wiem co to dla Ciebie tanio. Np. okno ze skrzydłem (kolor obustronny), pojedyncze 90x150cm to koszt 983,30zł (brutto), a okno fix w ościeżnicy 150x150cm to koszt 922,22zł.
Tarasowe HST 300x235cm - koszt 16.606,98zł. To nie była najtańsza oferta, ale nie z kolei okna to dość ważna część domu i nie chcemy na tym oszczędzać za bardzo.

Doli.
05-08-2017, 22:57
My w trzy miesiące z drobnym hakiem mamy prawie całą więźbę :)
Dobry czas :) Oby tak dalej :)

aghata86
06-08-2017, 07:46
My wycenialiśmy w kilku miejscach, a że jesteś z okolic Wrocławia, to mogę sprzedać informację, że dobrą obsługę mają OKNA MIKOŁAJCZYK z Wrocławia, na Legnickiej. Myśmy wycenę załatwiali mailowo i zawszę odpowiadali szybko i rzeczowo.
Nam wycenili energooszczędny profil VEKA Softline 82 siedmiokomorowy, trzy uszczelki i pakiet trójszybowy. Są tam uwzględnione zaczepy antywyważeniowe, jest możliwość ciepłej ramki. To są okna firmy bodaj PETECKI. Chcieliśmy z początku DAKO, ale nam odradzili bo w DAKO są okucia MACO, ponoć gorsze niż ROTO-NT, które stosuje PETECKI. A profile mają te same czyli VEKA.
Nie wiem co to dla Ciebie tanio. Np. okno ze skrzydłem (kolor obustronny), pojedyncze 90x150cm to koszt 983,30zł (brutto), a okno fix w ościeżnicy 150x150cm to koszt 922,22zł.
Tarasowe HST 300x235cm - koszt 16.606,98zł. To nie była najtańsza oferta, ale nie z kolei okna to dość ważna część domu i nie chcemy na tym oszczędzać za bardzo.

No to nam wystarcza 2 szyby i kolor jednostronny. Troche przerazila mnie cena tego tarasowego. No zobaczymy. Czy jak juz mamy wymurowane pol domu a okna na gorze beda takie same jak na dole moge juz wolac firme na pimiar i wycene? Czy jak wy robicie wycene? Na podstawie projektu?

agaz_75
06-08-2017, 08:46
Ale ja mam świadków, nagrania (z dyktafonu i rozmów telefonicznych), w których przyznaje się do wzięcia kasy. To nie robi na nim wrażenia.

Więc dzisiaj wywinąłem z żoną następujący numer. Żona oglądała właśnie niedawno jedną z tych starych komedii z lat 90-tych, "Uwierz w ducha" bodajże. I jest tam jeden taki motyw, że duch męża narzuca się pewnej kobiecie medium, chcąc zmusić ją do odwiedzenia żony, śpiewając jej przez całą dobę fałszywie jakieś pieśni. Takie tam wymuszenie przez upierdliwe zakłócanie spokoju. Pojechaliśmy zatem do wioski, w której mieszka pan Darek Piąstka, i wyliśmy pod bramą jego domu pieśni ("Warszawiankę 1830", "Rotę", kilka rosyjskich pieśni wojskowych itp.). A głos mam mocny, w młodości byłem rockmanem :) Sąsiedzi się zbiegli i wszystkim opowiadaliśmy, że pan Darek zachachmęcił nam pieniądze. Żona pana Darka nie wiedziała, co robić, Darka Piąstki nie było. Darła mordę, że dzwoni na straż miejską, etc. Po pół godzinie się zmyliśmy, zapowiadając się, że jutro wpadniemy po mszy. :)

haha genialnie jeszcze sobie megafon załatwcie to będzie lepiej słychac i głosu nie stracisz

agaz_75
06-08-2017, 08:51
My wycenialiśmy w kilku miejscach, a że jesteś z okolic Wrocławia, to mogę sprzedać informację, że dobrą obsługę mają OKNA MIKOŁAJCZYK z Wrocławia, na Legnickiej. Myśmy wycenę załatwiali mailowo i zawszę odpowiadali szybko i rzeczowo.
Nam wycenili energooszczędny profil VEKA Softline 82 siedmiokomorowy, trzy uszczelki i pakiet trójszybowy. Są tam uwzględnione zaczepy antywyważeniowe, jest możliwość ciepłej ramki. To są okna firmy bodaj PETECKI. Chcieliśmy z początku DAKO, ale nam odradzili bo w DAKO są okucia MACO, ponoć gorsze niż ROTO-NT, które stosuje PETECKI. A profile mają te same czyli VEKA.
Nie wiem co to dla Ciebie tanio. Np. okno ze skrzydłem (kolor obustronny), pojedyncze 90x150cm to koszt 983,30zł (brutto), a okno fix w ościeżnicy 150x150cm to koszt 922,22zł.
Tarasowe HST 300x235cm - koszt 16.606,98zł. To nie była najtańsza oferta, ale nie z kolei okna to dość ważna część domu i nie chcemy na tym oszczędzać za bardzo.

U nas wycena wyszła tak : okna veka na profilu softline 82 wszystkie z roletami porto i napędem 19444 zł brutto z montażem więc też nie wiem jak to cenowo sie ma . Wycene robiliśmy w Smardzowie przed Olesnica

Doli.
06-08-2017, 09:08
No to nam wystarcza 2 szyby i kolor jednostronny. Troche przerazila mnie cena tego tarasowego. No zobaczymy. Czy jak juz mamy wymurowane pol domu a okna na gorze beda takie same jak na dole moge juz wolac firme na pimiar i wycene? Czy jak wy robicie wycene? Na podstawie projektu?
To tarasowe to jest HST (przesuwne), więc i taka cena. Zwykłe tarasowe ze słupkiem 3 razy tańsze. Jest też trochę tańsze uchylno przesuwne PSK, ale imho to jest dość toporny mechanizm i już lepiej dopłacić do HST, a jak kasy brakuje to wziąć normalne, otwierane z niskim progiem, ze słupkiem.

Wycenę można robić i na podstawie zestawienia stolarki z projektu. To jest wstęp, który pozwoli Wam wybrać dostawcę. A na ostateczny obmiar i zamówienie u wybranego na podstawie wycen dostawcy czekałabym na wymurowanie, bo nigdy nie wiadomo co ci wymurują i czy nie będzie 1cm węższe/szersze.

Doli.
06-08-2017, 09:14
U nas wycena wyszła tak : okna veka na profilu softline 82 wszystkie z roletami porto i napędem 19444 zł brutto z montażem więc też nie wiem jak to cenowo sie ma . Wycene robiliśmy w Smardzowie przed Olesnica

Fajnie fajnie, ale jakie okna masz w tym pakiecie? :) Bo nie wiem czy 5szt, czy 8szt, jakie tarasowe, czy okleina jedno czy dwustronna, ile komór i szyb itp. Na podstawie samych rodzajów profili i okuć cena niewiele mówi. My w wycenie mamy: 2SK*, 180x150 - 1szt; 1SK, 90x150 - 2szt; 1SK, 120x150 - 3szt; FIX w ościeżnicy 150x150 - 1szt; balkonowe 1SK 90x235 - 2szt; HST 300x235 - 1szt. I całość z montażem, który jest wartością pomijalną (1.877,90zł) wynosi 21.849,69zł. Czyli same okna ok 20k. Bez rolet. Rolety w osobnej wycenie.

*) 2SK - dwuskrzydłowe, 1SK - jendoskrzydłowe

Myjk
06-08-2017, 09:18
No to nam wystarcza 2 szyby i kolor jednostronny.
Hę? Nieśmiało przypomnę, że zaraz mamy 2018 a okna dwuszybowe to lata '90. Budujesz maszynę czasu? :P Czy przepisy pozwalają wstawiać takie "słabe" okna?


To tarasowe to jest HST (przesuwne), więc i taka cena. Zwykłe tarasowe ze słupkiem 3 razy tańsze. Jest też trochę tańsze uchylno przesuwne PSK, ale imho to jest dość toporny mechaznizm i już lepiej dopłacić do HST, a jak kasy brakuje to wziąć normalne, otwierane z niskim progiem, ze słuppkiem.
Było całkiem niedawno o niskim progu ze słupkiem. Mocno nieszczelne są te okna. Chyba że otwierane na zewnątrz, ale wtedy cena zaczyna się zrównywać z HST. PSK faktycznie toporne, dlatego ja początkowo chciałem niski próg ze słupkiem, ale dopłacę jednak do HST.


Wycenę można robić i na podstawie zestawienia stolarki z projektu. To jest wstęp, który pozwoli Wam wybrać dostawcę. A na ostateczny obmiar i zamówienie u wybranego na podstawie wycen dostawcy czekałabym na wymurowanie, bo nigdy nie wiadomo co ci wymurują i czy nie będzie 1cm węższe/szersze.
Prawda.

Doli.
06-08-2017, 09:26
No to nam wystarcza 2 szyby i kolor jednostronny.
Też uważam, że 2 szyby to mało. To co zaoszczędzisz na oknach oddasz w ogrzewaniu. Z nawiązką.

Bepo
06-08-2017, 10:48
Mamy nadzieję, że do końca sierpnia zamkniemy stan surowy :)

Myjk
06-08-2017, 10:50
Też uważam, że 2 szyby to mało. To co zaoszczędzisz na oknach oddasz w ogrzewaniu. Z nawiązką.
Z tego co pamiętam aghata86 planowała montować piec na ekogroszek. Mocy i energii będzie ze 100 jak nie z 200% zapasem. To co może pójść kominem i stratach na niedopalonym paliwie można oddać przez tańsze okna. Więc może stąd taka a nie inna decyzja.

Kaizen
06-08-2017, 10:58
No to nam wystarcza 2 szyby i kolor jednostronny.

A to spełni warunki techniczne?

aghata86
06-08-2017, 12:31
W projekcie mamy dwuszybowe.

aghata86
06-08-2017, 12:44
Ja doskonale wiem co jest lepsze, co bedzie na lata itd itp, jednak dysponujemy tylko kasa z kredytu bankowego, nie zarabiamy tyle zeby dodatkowo odkladac, nie mamy rodzicow do pomocy, nie znamy sie na robocie zeby maz mogl cos sam zrobic....zalezy nam na tym zeby po prostu miec dach nad glowa, musimy szukac tanszych (czasami gorszych) rozwiazan.

agaz_75
06-08-2017, 20:29
Fajnie fajnie, ale jakie okna masz w tym pakiecie? :) Bo nie wiem czy 5szt, czy 8szt, jakie tarasowe, czy okleina jedno czy dwustronna, ile komór i szyb itp. Na podstawie samych rodzajów profili i okuć cena niewiele mówi. My w wycenie mamy: 2SK*, 180x150 - 1szt; 1SK, 90x150 - 2szt; 1SK, 120x150 - 3szt; FIX w ościeżnicy 150x150 - 1szt; balkonowe 1SK 90x235 - 2szt; HST 300x235 - 1szt. I całość z montażem, który jest wartością pomijalną (1.877,90zł) wynosi 21.849,69zł. Czyli same okna ok 20k. Bez rolet. Rolety w osobnej wycenie.

*) 2SK - dwuskrzydłowe, 1SK - jendoskrzydłowe

ee no właśnie nie napisali mi w wycenie ile komór itd a ja sie tak zachwycałam haha kurcze musze do nich napisac wiem tyle że dostałam 36 % rabatu bo powołałam sie na ich klientkę a moją sąsiadkę ale DZIEKUJE za zwrócenie uwagi :) . Co do wyceny to był fix 540x 150- 1 szt ; 120x 150 - 2 szt; 120 x 60 x 1 szt ; 180x 150 - 3 szt , drzwi balkonowe 270x 230 - 1 szt okleina dwustronna to było wstepnie bo dojdzie jeszcze jedno okno 180 x 150 i drugie mniejsze więc badam teren .

agaz_75
06-08-2017, 20:45
Ja doskonale wiem co jest lepsze, co bedzie na lata itd itp, jednak dysponujemy tylko kasa z kredytu bankowego, nie zarabiamy tyle zeby dodatkowo odkladac, nie mamy rodzicow do pomocy, nie znamy sie na robocie zeby maz mogl cos sam zrobic....zalezy nam na tym zeby po prostu miec dach nad glowa, musimy szukac tanszych (czasami gorszych) rozwiazan.

Myslę że tańsze rozwiązania nie są aż takie złe do końca a czasami dobrze że są . My też nie mamy pojęcia o budowie , mój mąż również nie zna się zupełnie na robocie budowlanej więc pewnie i ja będe musiała czasem wybrać coś kosztem czegoś co w ogóle mi nie przeszkadza :) a na marginesie teraz mieszkamy w mieszkaniu dwupoziomowym mamy sąsiadów akustyka taka że jak sąsiad zapuści w nocy w toalecie bąka to słychac , jak jego dzieci biegają po schodach w salonie to jak stado koni- sama mam dzieci więc siedzę cicho, pewnie jak się człowiek bzyka to też słychac . I tak właśnie myslę o jakości materiałów , o okna z których jesienią i zimą wiatr zasuwa jak oszalały i muszę podpytać deweloperów co to za okna i ile komór itd żeby przypadkiem nie zrobić takiego błędu i zamówić podobnych lub tych samych :)

Doli.
06-08-2017, 21:05
ee no właśnie nie napisali mi w wycenie ile komór itd a ja sie tak zachwycałam haha kurcze musze do nich napisac wiem tyle że dostałam 36 % rabatu bo powołałam sie na ich klientkę a moją sąsiadkę ale DZIEKUJE za zwrócenie uwagi :) . Co do wyceny to był fix 540x 150- 1 szt ; 120x 150 - 2 szt; 120 x 60 x 1 szt ; 180x 150 - 3 szt , drzwi balkonowe 270x 230 - 1 szt okleina dwustronna to było wstepnie bo dojdzie jeszcze jedno okno 180 x 150 i drugie mniejsze więc badam teren .
A balkonowe (rozumiem, że tarasowe?) otwierane skrzydłowe czy jakieś przesuwne (HST / PSK)?

Doli.
06-08-2017, 21:08
Ja doskonale wiem co jest lepsze, co bedzie na lata itd itp, jednak dysponujemy tylko kasa z kredytu bankowego, nie zarabiamy tyle zeby dodatkowo odkladac, nie mamy rodzicow do pomocy, nie znamy sie na robocie zeby maz mogl cos sam zrobic....zalezy nam na tym zeby po prostu miec dach nad glowa, musimy szukac tanszych (czasami gorszych) rozwiazan.
@agatha86: W takim razie pozostaje trzymać za was kciuki :) Czasami tak już jest, że "co zrobisz, skoro nic nie zrobisz".

Dzisiaj w rozmowie kier-bud zasugerował, żeby okna zamawiać z wyprzedzeniem, bo się na nie długo czeka i jak zamówimy na etapie wymurowanych, to będziemy mieć obsuwę (a chcemy się zamknąć do zimy; zaczynamy w połowie sierpnia). Sugerował, żeby zamówić jak w projekcie i wymagać od wykonawcy żeby otwory były takie jak mają być. Jak wyjdą za wąskie to ma podciąć, a jak za duże to nadłożyć. W sumie niegłupie. Ktoś ma kontrargumenty?

annatulipanna
06-08-2017, 21:23
Dzisiaj w rozmowie kie-bud zasugerował, żeby okna zamawiać z wyprzedzeniem, bo się na nie długo czeka i jak zamówimy na etapie wymurowanych, to będziemy mieć obsuwę (a chcemy się zamknąć do zimy; zaczynamy w połowie sierpnia). Sugerował, żeby zamówić jak w projekcie i wymagać od wykonawcy żeby otwory były takie jak mają być. Jak wyjdą za wąskie to ma podciąć, a jak za duże to nadłożyć. W sumie niegłupie. Ktoś ma kontrargumenty?

Ja na okna czekałam 2 tyg. I jeszcze musiałam odwlec montaż w czasie, bo przez ulewy nie wyrobili mi się z dachem. Także nie śpiesz się z zamawianiem. Wymurują Ci otwory, przyjedzie ekipa wziąć pomiar z budowy i zanim skończysz dach, okna będą gotowe. No oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy trzeba czekać na okna, ale tego do końca nie przewidzisz. Bierz sprawdzoną firmę w Twoim rejonie i upewnij się ile zajmuje im produkcja okien.
Druga rzecz, to zmiany na budowie. Ja byłam pewna, że niczego w oknach nie będę zmieniała, poza oknem w łazience, które w projekcie było za małe. Ostatecznie zlikwidowałam okno w pralni i dołożyłam okno na poddaszu. Także nigdy nie masz pewności, jak to wszystko będzie wyglądało w realu. Zamawianie okien z projektu, to duże ryzyko.

aghata86
06-08-2017, 21:27
Wyslalam wlasnie dzis do Vetrexu skan z wymiarami okien do wyceny. Babeczka mowila ze u nich czas oczekiwania na okna to 4-8tyg. Ja w pazdziernika chcialam robic juz elektryke, marzy nam sie zamieszkac w czerwcu za rok chociaz na dole i gore konczyc. Co tu zrobic zeby te okna byly szybciej

aghata86
06-08-2017, 21:30
Ja na okna czekałam 2 tyg. I jeszcze musiałam odwlec montaż w czasie, bo przez ulewy nie wyrobili mi się z dachem. Także nie śpiesz się z zamawianiem. Wymurują Ci otwory, przyjedzie ekipa wziąć pomiar z budowy i zanim skończysz dach, okna będą gotowe. No oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy trzeba czekać na okna, ale tego do końca nie przewidzisz. Bierz sprawdzoną firmę w Twoim rejonie i upewnij się ile zajmuje im produkcja okien.
Druga rzecz, to zmiany na budowie. Ja byłam pewna, że niczego w oknach nie będę zmieniała, poza oknem w łazience, które w projekcie było za małe. Ostatecznie zlikwidowałam okno w pralni i dołożyłam okno na poddaszu. Także nigdy nie masz pewności, jak to wszystko będzie wyglądało w realu. Zamawianie okien z projektu, to duże ryzyko.


Chodzi o wstepna wycene z projektu, mozna to wyslac do roznych producentow i zobaczyc jaka jest roznica w cenie. Potem umowic sie juz na pomiar z firma ktorej propozycja jest najkorzystniejsza.

annatulipanna
06-08-2017, 21:50
Ja doskonale wiem co jest lepsze, co bedzie na lata itd itp, jednak dysponujemy tylko kasa z kredytu bankowego, nie zarabiamy tyle zeby dodatkowo odkladac, nie mamy rodzicow do pomocy, nie znamy sie na robocie zeby maz mogl cos sam zrobic....zalezy nam na tym zeby po prostu miec dach nad glowa, musimy szukac tanszych (czasami gorszych) rozwiazan.

Nie wiem, ile chcecie przeznaczyć kasy na okna. Ja za swoje dałam ok.13000 zł. 4x 120/120, 1x 150x150, 1x 90/94, 2x 190/235, 1x 250/235 fix, 1x 60/94 fix, Okna 3 szybowe, z ciepłą ramką, Uw w przedziale 0,74-0,87 (najmniejsze okno ma najgorszy parametr, więc jak najmniej małych szkleń ;)). Kolor obustronny w podstawowej kolorystyce RAL jest w cenie, więc nie ma potrzeby się ograniczać do jednostronnej okleiny. Drzwi tarasowe mam tradycyjne, z ruchomym słupkiem (tutaj przyoszczędziłam). Duże szklenie w salonie 250/235 początkowo chciałam nie dzielone. Ale ostatecznie mamy z podziałem. Nie dość, że było tańsze, to również ma lepsze parametry. Także same plusy :) Jak macie kilka okien w jednym pomieszczeniu, róbcie fixy, będzie taniej. Ja jestem bardzo zadowolona i z jakości i z ceny okien. Także zróbcie wyceny, zanim zdecydujecie się na gorsze okna. Może konkretne (tańsze) rozwiązania w lepszych oknach pozwolą na zmniejszenie ich ceny ;)
Pozdrawiam

annatulipanna
06-08-2017, 21:56
Wyslalam wlasnie dzis do Vetrexu skan z wymiarami okien do wyceny. Babeczka mowila ze u nich czas oczekiwania na okna to 4-8tyg. Ja w pazdziernika chcialam robic juz elektryke, marzy nam sie zamieszkac w czerwcu za rok chociaz na dole i gore konczyc. Co tu zrobic zeby te okna byly szybciej

O rany!!! To rzeczywiście długo :jawdrop: Ja też mam okna Vetrex, ale u nas produkcja widzę błyskawiczna.



Chodzi o wstepna wycene z projektu, mozna to wyslac do roznych producentow i zobaczyc jaka jest roznica w cenie. Potem umowic sie juz na pomiar z firma ktorej propozycja jest najkorzystniejsza.

Wstępne wyceny to ja robiłam zanim miałam PnB :) Także, jak dom zaczął się budować, temat okien był już ustalony.

aghata86
07-08-2017, 06:18
Nie wiem, ile chcecie przeznaczyć kasy na okna. Ja za swoje dałam ok.13000 zł. 4x 120/120, 1x 150x150, 1x 90/94, 2x 190/235, 1x 250/235 fix, 1x 60/94 fix, Okna 3 szybowe, z ciepłą ramką, Uw w przedziale 0,74-0,87 (najmniejsze okno ma najgorszy parametr, więc jak najmniej małych szkleń ;)). Kolor obustronny w podstawowej kolorystyce RAL jest w cenie, więc nie ma potrzeby się ograniczać do jednostronnej okleiny. Drzwi tarasowe mam tradycyjne, z ruchomym słupkiem (tutaj przyoszczędziłam). Duże szklenie w salonie 250/235 początkowo chciałam nie dzielone. Ale ostatecznie mamy z podziałem. Nie dość, że było tańsze, to również ma lepsze parametry. Także same plusy :) Jak macie kilka okien w jednym pomieszczeniu, róbcie fixy, będzie taniej. Ja jestem bardzo zadowolona i z jakości i z ceny okien. Także zróbcie wyceny, zanim zdecydujecie się na gorsze okna. Może konkretne (tańsze) rozwiązania w lepszych oknach pozwolą na zmniejszenie ich ceny ;)
Pozdrawiam

Dokladnie na okna i drzwi zewn mamy w kosztorysie 13 tys. A z jakiej firmy zamawialiscie okna?

annatulipanna
07-08-2017, 08:19
Dokladnie na okna i drzwi zewn mamy w kosztorysie 13 tys. A z jakiej firmy zamawialiscie okna?

No u nas wycena bez drzwi zewnętrznych. Też Vetrex ;)

Kaizen
07-08-2017, 10:09
W projekcie mamy dwuszybowe.

Pozwolenie masz z tego roku? To pewnie masz napisane, że okna muszą mieć U nie większe niż 1,1. A to trudne (o ile możliwe) do osiągnięcia przy pakietach dwuszybowych.

A co do kosztów, to ja za okna i drzwi tarasowe Vetrex 82 zapłaciłem 12870 zł brutto z montażem z ciepłymi parapetami i taśmami. Średnie U<0,7.
Łącznie 10 szt (razem z drzwiami tarasowymi) o łącznej powierzchni prawie 25m2.

aghata86
07-08-2017, 10:59
Pozwolenie masz z tego roku? To pewnie masz napisane, że okna muszą mieć U nie większe niż 1,1. A to trudne (o ile możliwe) do osiągnięcia przy pakietach dwuszybowych.

A co do kosztów, to ja za okna i drzwi tarasowe Vetrex 82 zapłaciłem 12870 zł brutto z montażem z ciepłymi parapetami i taśmami. Średnie U<0,7.
Łącznie 10 szt (razem z drzwiami tarasowymi) o łącznej powierzchni prawie 25m2.

Ceny rzeczywiscie ok, wyslalam do vetrex meila zeby zrobili wstepna wycene, do oknoplastu i fenetry jeszcze i zobacze jak ceny sie prezentuja

Astronom
07-08-2017, 11:19
Witam Wszystkich w temacie.
Też zaczynam w tym roku budowę domu. Było wiele z wersji i porad jak to wykonać aby było w miarę dobrze. Z tego względu, że oboje z żoną pracujemy zawodowo i też chcąc po kosztach zbudować wybraliśmy dom drewniany do przeniesienia. Czyli fundamenty są wylane, firma, która się tego podjęła już dom rozebrała i przewiozła na działkę teraz będą go składać i ewentualnie wymieniać uszkodzone elementy. Mi zostanie już tylko wykończeniówka. Robię w energetyce więc instalacja to dla mnie nie problem. Gorzej z c. o. i wodą ale to jakiegoś fachowca sobie poszukam.
Większość znajomych nam odradzała taki sposób budowy, ale myśmy się uparli nie brać kredytu.
Dom jest dość duży bo 100 m2 do tego podwyższamy strych i robimy mieszkalne poddasze.
Jedynie czego mi się nie udało to dołączyć garażu do domu. Moja uparta druga połowa twierdzi, że to zepsuje klimat domku, ale mi się marzy, że zimą wsiadam do ciepłego autka.
Teraz się zastanawiam jak zrobić sobie ogrzewanie w garażu wolno stojącym?

jak_to_mozliwe
07-08-2017, 12:03
Teraz się zastanawiam jak zrobić sobie ogrzewanie w garażu wolno stojącym?
Najwygodniej ogrzewanie podłogowe, ale na kable elektryczne, to chyba idealne rozwiązanie akurat na garaż. Ale niech się mądrzejsze głowy wypowiedzą ;)

Myjk
07-08-2017, 12:38
Witam Wszystkich w temacie.
Też zaczynam w tym roku budowę domu. Było wiele z wersji i porad jak to wykonać aby było w miarę dobrze. Z tego względu, że oboje z żoną pracujemy zawodowo i też chcąc po kosztach zbudować wybraliśmy dom drewniany do przeniesienia. Czyli fundamenty są wylane, firma, która się tego podjęła już dom rozebrała i przewiozła na działkę teraz będą go składać i ewentualnie wymieniać uszkodzone elementy. Mi zostanie już tylko wykończeniówka. Robię w energetyce więc instalacja to dla mnie nie problem. Gorzej z c. o. i wodą ale to jakiegoś fachowca sobie poszukam.
Większość znajomych nam odradzała taki sposób budowy, ale myśmy się uparli nie brać kredytu.
Dom jest dość duży bo 100 m2 do tego podwyższamy strych i robimy mieszkalne poddasze.
Gratki, czym będzie grzane, znaczy jakie zapotrzebowanie na ciepło wyliczone?


Jedynie czego mi się nie udało to dołączyć garażu do domu. Moja uparta druga połowa twierdzi, że to zepsuje klimat domku, ale mi się marzy, że zimą wsiadam do ciepłego autka.
Teraz się zastanawiam jak zrobić sobie ogrzewanie w garażu wolno stojącym?
Jak Ci się marzy ciepłe auto, to zamontuj po prostu webasto. Mam, używam, nie wyobrażam sobie auta bez tego. ;) To o tyle lepsze niż grzany garaż, że działa także poza garażem. Np. w górach na nartach i pod domem w gościach. Ja mam system na pilota do 1km zasięgu w linii bez przeszkód, ale teraz robią i zdalne na komórkę. W sumie to taniej wyjdzie niż grzać garaż przez całą zimę, o kosztach inwestycji w ogrzewanie nie pomnę. Inna sprawa, że przejście suchą stopą do domu to rzecz której mi obecnie brakuje -- a mam właśnie garaż oddalony od domu.

agaz_75
07-08-2017, 23:20
A balkonowe (rozumiem, że tarasowe?) otwierane skrzydłowe czy jakieś przesuwne (HST / PSK)?

tak tak tarasowe pomyliłam sie . Chyba dawałam do wyceny przesuwne już nawet nie pamiętam dokładnie bo większość ustalałąm telefonicznie . W każdym bądz razie obiecałam sobie że przejądę sie do nich - mam blisko i obejrzę na zywo , rozkminie temat wezme moja wycenę i zapiszę sobie twoje pytania do mnie bo czasami nie mam pojęcia o co mnie pytasz :):) a potem mysle że mało się zastanawiam nad tym że to nie kosztuje 2 tysiące a duzo więcej więc nalezy trochę nad tym pomyslec :) . Na dzień dzisiejszy dowiedziałam się że trzyszybowy pakiet, wielokomorowy profil , Uw > 0,7 W/m2K. A jeżeli chodzi o tarasowe to HST/PSK ? co lepsze ?

Doli.
08-08-2017, 05:01
tak tak tarasowe pomyliłam sie . Chyba dawałam do wyceny przesuwne już nawet nie pamiętam dokładnie bo większość ustalałąm telefonicznie . W każdym bądz razie obiecałam sobie że przejądę sie do nich - mam blisko i obejrzę na zywo , rozkminie temat wezme moja wycenę i zapiszę sobie twoje pytania do mnie bo czasami nie mam pojęcia o co mnie pytasz :):) a potem mysle że mało się zastanawiam nad tym że to nie kosztuje 2 tysiące a duzo więcej więc nalezy trochę nad tym pomyslec :) . Na dzień dzisiejszy dowiedziałam się że trzyszybowy pakiet, wielokomorowy profil , Uw > 0,7 W/m2K. A jeżeli chodzi o tarasowe to HST/PSK ? co lepsze ?
PSK to okno uchylno przesuwne. Czyli żeby je otworzyć najpierw je uchylasz jak normalne okno, przyciągasz klamką do siebie i od ramy odskakuje również dół okna i następnie przesuwasz. Czyli okno przesuwa się, ale nie w płaszczyźnie ramy tylko wychodzi przed ramę. Moim zdaniem toporny mechanizm, a cena tylko trochę niższa od HST. HST to okna przesuwne, czyli po prostu zmieniasz położenie klamki i ciągniesz w prawo bądź lewo żeby je otworzyć.
To nie jest reklama, po prostu pierwszy na yt film pokazujący różnicę: https://www.youtube.com/watch?v=AbJOKXfF60c

asolt
08-08-2017, 10:45
A to spełni warunki techniczne?

W 99% nie spełnią, dla WT2014 Uw<1,3, dla tej wartosci nawet niektóre otwieralne okna trójszybowe mają wyzsze Uw, dwuszybowe na ogół ok 1,5.
Pisałem kiedys o oszustach architektach, ten przypadek to tylko potwierdza, co tym razem masz na obrone tego konkretnego architekta?
Jezeli PNB uzyskane w tym roku czyli wg WT2017 to Uw<1,1, to nie ma zadnej szansy aby to były okna dwuszybowe.

Myjk
08-08-2017, 10:55
Ale kto to sprawdzi? Inwestora kieszeń nie zaboli, bo i tak piec na ekosyf zamontuje i nadwyżkę mocy i energii będzie mieć.

Swoją drogą produkują jeszcze 2-szybowe okna i dla kogo? Jak duża różnica jest w oknach 2-szyby vs 3-szyby spełniające WT2017 a co za tym idzie zmniejszające później straty dzięki czemu można mieć ciepły dom grzany prądem, co za tym idzie zmniejsza koszty inwestycyjne czyli na koszty na które rzekomo inwestora nie stać "bo kredyt"?

asolt
08-08-2017, 11:00
Ale kto to sprawdzi? Inwestora kieszeń nie zaboli, bo i tak piec na ekosyf zamontuje i nadwyżkę mocy i energii będzie mieć.

Swoją drogą produkują jeszcze 2-szybowe okna i dla kogo? Jak duża różnica jest w oknach 2-szyby vs 3-szyby spełniające WT2017 a co za tym idzie zmniejszające później straty dzięki czemu można mieć ciepły dom grzany prądem, co za tym idzie zmniejsza koszty inwestycyjne czyli na koszty na które rzekomo inwestora nie stać "bo kredyt"?

Nie znam okien 2 szybowych spełniających WT2017, co do oszczednosci to czesto są one nie w tym co najwazniejsze, w mysl powiedzenia "co tanie to drogie"

agaz_75
08-08-2017, 13:01
PSK to okno uchylno przesuwne. Czyli żeby je otworzyć najpierw je uchylasz jak normalne okno, przyciągasz klamką do siebie i od ramy odskakuje również dół okna i następnie przesuwasz. Czyli okno przesuwa się, ale nie w płaszczyźnie ramy tylko wychodzi przed ramę. Moim zdaniem toporny mechanizm, a cena tylko trochę niższa od HST. HST to okna przesuwne, czyli po prostu zmieniasz położenie klamki i ciągniesz w prawo bądź lewo żeby je otworzyć.
To nie jest reklama, po prostu pierwszy na yt film pokazujący różnicę: https://www.youtube.com/watch?v=AbJOKXfF60c

dziekuje :)

aghata86
08-08-2017, 14:19
Ale kto to sprawdzi? Inwestora kieszeń nie zaboli, bo i tak piec na ekosyf zamontuje i nadwyżkę mocy i energii będzie mieć.

Swoją drogą produkują jeszcze 2-szybowe okna i dla kogo? Jak duża różnica jest w oknach 2-szyby vs 3-szyby spełniające WT2017 a co za tym idzie zmniejszające później straty dzięki czemu można mieć ciepły dom grzany prądem, co za tym idzie zmniejsza koszty inwestycyjne czyli na koszty na które rzekomo inwestora nie stać "bo kredyt"?

Mysle ze to nie na miejscu krytykowac kogos ze wzgledu na rodzaj ogrzewania jaki wybiera. Skoro Panu pasuje pompa ciepla prosze sobie ja zamontowac. Ja montuje piec na ekosyf jak tysiace polakow i mi takie ogrzewanie odpowiada. Okna 2 szybowe jeszcze produkuja, w kazdej ofercie producent takowe ma.

aghata86
08-08-2017, 14:21
Z tymi oknami oczywiscie sie zgadzam i zdecydujemy sie na 3 szybowe bo rzeczywiscie warto. Ile osob z was bedzie miec pompe ciepla do ogrzewania domu?

Myjk
08-08-2017, 14:53
Mysle ze to nie na miejscu krytykowac kogos ze wzgledu na rodzaj ogrzewania jaki wybiera. Skoro Panu pasuje pompa ciepla prosze sobie ja zamontowac. Ja montuje piec na ekosyf jak tysiace polakow i mi takie ogrzewanie odpowiada. Okna 2 szybowe jeszcze produkuja, w kazdej ofercie producent takowe ma.
Póki wyziewy z Szanownej Pani komina będą NIEPOTRZEBNIE truć LUDZI niską emisją (pewnie nie mnie, ale innych, za to leczyć ich będą m.in. z moich pieniędzy), szczególnie jak zamierza Pani bezpardonowo i celowo zaniżać parametry domu aby "zaoszczędzić", będę krytykować takie postępowanie. Dlatego że jest to absurdalne podejście. Przecież te przepisy są między innymi po to, aby wymusić rezygnacje syfiastego ogrzewania jakim jest węgiel. Potem się dziwić, że na wszystko ludziom muszą chomąto zakładać -- ano musza, bo normalnie wytłumaczyć niestety nie wystarczy.

BTW Wyciąg z wątku obok o zakazie spalania węgla pod strzechami: http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/ Cytuję: Od 1 lipca 2017 roku nie będzie możliwa w Małopolsce eksploatacja nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu.

Także trzeba się śpieszyć z tym montażem...


Z tymi oknami oczywiscie sie zgadzam i zdecydujemy sie na 3 szybowe bo rzeczywiscie warto. Ile osob z was bedzie miec pompe ciepla do ogrzewania domu?
100m2 domu energooszczędnego to się prądem w 2T grzeje a nie pompą ciepła. Niektórzy nawet 140m2 prądem planują grzać. Pytanie należy odwrócić i zapytać ile osób montowało węglosyf w energooszczędnych domach. Odpowiadając, z bocianów 2017 to chyba nikt o węglosyfie nie pomyślał, nawet w bocianach 2016 sobie nie przypominam aby ktoś planował węgiel montować.

agb
08-08-2017, 16:02
A ile bocianów przy 2-szybowych oknach i zapewne reszcie domu w podobnym "standardzie" wybrała czysty prąd" :D 8)

asolt
08-08-2017, 17:05
A ile bocianów przy 2-szybowych oknach i zapewne reszcie domu w podobnym "standardzie" wybrała czysty prąd" :D 8)

Najpierw nalezałoby zapytac ile bocianów wybrało 2-szybowe okna, ze swej strony praktycznie nie mam klientów do ozc lub projektów którzy w nowym domu mają 2 szybowe okna. Owszem zdarzają sie takie okna ale w domach kilkuletnich, po remontach itp. Nie co pytac o bocianów z czystym prądem i 2 szybowymi oknami, bo bociany takich okien nie mają.

Kaizen
08-08-2017, 17:32
BTW Wyciąg z wątku obok o zakazie spalania węgla pod strzechami: http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/ Cytuję: Od 1 lipca 2017 roku nie będzie możliwa w Małopolsce eksploatacja nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu.

Także trzeba się śpieszyć z tym montażem...


Po co się spieszyć? Cała masa sprzętów spełnia te wymogi. Dla przykładu Romotop deklaruje (https://www.romotop.pl/pl/aktualnosc/deklaracja-zgodno%C5%9Bci):

Firma ROMOTOP spol. s.r.o deklaruje, że wszystkie modele pieców i wkładów kominkowych marki ROMOTOP spełniają warunki prawne uchwały sejmiku (patrz poniżej) w celu wprowadzenia na rynek polski w/w produktów grzewczych.

A skoro już mowa o prawie, to trzeba mieć porządnie pasywny dom, żeby go legalnie ogrzewać prądem. Takie prawo. Trzeb właśnie do prądu dorzucić śmieciucha, kominek czy PV, żeby legalnie grzać prądem.

Myjk
09-08-2017, 09:19
Po co się spieszyć? Cała masa sprzętów spełnia te wymogi. Dla przykładu Romotop deklaruje (https://www.romotop.pl/pl/aktualnosc/deklaracja-zgodno%C5%9Bci):

Firma ROMOTOP spol. s.r.o deklaruje, że wszystkie modele pieców i wkładów kominkowych marki ROMOTOP spełniają warunki prawne uchwały sejmiku (patrz poniżej) w celu wprowadzenia na rynek polski w/w produktów grzewczych.
Deklaruje. Ale pomimo próśb tutejszych zdunów oferujących te produkty jakoś żadnego certyfikatu i wyników badań się nie doczekałem poza graficznymi wykresikami. Analogicznie jest z kotłami na węglosyf. Niby mają certyfikaty i są dopuszczone, ale jak trafi to pod dach, to już żadnych norm nie trzyma, bo inwestor zamontował V-klasę z mocą 15kW (bo mniejszych AFAIR nie ma) do 100m2 domu z zapotrzebowaniem średnim 2kW, potem instalator spieprzył instalację i konfigurację, jeszcze pogmerał sobie w ustawieniach sam użytkownik, kupując do tego złe paliwo i pasztet gotowy. Ktoś robił badania w takim przypadkowym UŻYTKOWYM kotle czy kominku? No, nie. To by dopiero otworzyło puszkę pandory. Już nie wspomnę, że te certyfikaty skupiają się na kwestiach "globcia" a substancji trujących ludzi w ogóle nie uwzględniają. Dlatego dziwię się ludziom, że z własnej nieprzymuszonej woli sobie montują trutki spalinowe centralnie nad głową i wierzą w te całe certyfikaty.


A skoro już mowa o prawie, to trzeba mieć porządnie pasywny dom, żeby go legalnie ogrzewać prądem. Takie prawo. Trzeb właśnie do prądu dorzucić śmieciucha, kominek czy PV, żeby legalnie grzać prądem.
To jest, przyznaję, paranoja nie mniejsza niż instalacja spalinowej trutki nad głową z własnej nieprzymuszonej woli. Ale jak ktoś może sobie instalować okna dwuszybowe w energooszczędnym domu to i na obejście tego znajdzie pomysł. :P

aghata86
09-08-2017, 09:43
Instaluje 3 szybowe :-]

Doli.
09-08-2017, 11:05
Instaluje 3 szybowe :-]
I słusznie :) Duża różnica vs 2 szybowe?

swieja
09-08-2017, 21:43
My zamówiliśmy okna w firmie Mitbau z Wrocławia. Profile shuco, kryte zawiasy, 3 szyby, białe, profil Cava. Okna mamy duże (kończą się na wysokości 250 cm) i dużo. Martwiłam się o okno w mojej pracowni bo ma ponad 5 m długości i ponad 2 wysokości i jest trójkątne. Ale ostatecznie wyceniono je na 26 tys brutto. Ale w tej cenie nie ma żadnych przesuwnych, nie pasowały nam i za drogie.
Generalnie na tym etapie polecam. Okna u nich w salonie wyglądają fajnie. No ale jeszcze nie mam opinii użytkowej :)
Czas oczekiwania to 6 tyg na sprowadzenie profili + 1,5 tyg na wykonanie okien.
Wycenę robiliśmy na podstawie projektu i na tej podstawie podpisaliśmy umowę.

Mamy stropy! Murujemy piętro :wiggle:
Zamówiłam już kafelki do kuchni i na korytarz. Pojawiły się w outlecie te na które czekałam i postanowiłam nie czekać, bo czaję się na nie od roku.
Wybieramy dachówkę, ale jakoś mnie to specjalnie nie podnieca. Obserwuję dachy i wszystkie wyglądają podobnie. Wiem, że nie chcę błyszczących i mają być naturalne, ceramiczne. Płaskie wszyscy nam odradzają, bo krzywe i drogie. Stanie pewnie na Futurze Creatona.

agaz_75
09-08-2017, 22:56
My zamówiliśmy okna w firmie Mitbau z Wrocławia. Profile shuco, kryte zawiasy, 3 szyby, białe, profil Cava. Okna mamy duże (kończą się na wysokości 250 cm) i dużo. Martwiłam się o okno w mojej pracowni bo ma ponad 5 m długości i ponad 2 wysokości i jest trójkątne. Ale ostatecznie wyceniono je na 26 tys brutto. Ale w tej cenie nie ma żadnych przesuwnych, nie pasowały nam i za drogie.
Generalnie na tym etapie polecam. Okna u nich w salonie wyglądają fajnie. No ale jeszcze nie mam opinii użytkowej :)
Czas oczekiwania to 6 tyg na sprowadzenie profili + 1,5 tyg na wykonanie okien.
Wycenę robiliśmy na podstawie projektu i na tej podstawie podpisaliśmy umowę.

Mamy stropy! Murujemy piętro :wiggle:
Zamówiłam już kafelki do kuchni i na korytarz. Pojawiły się w outlecie te na które czekałam i postanowiłam nie czekać, bo czaję się na nie od roku.
Wybieramy dachówkę, ale jakoś mnie to specjalnie nie podnieca. Obserwuję dachy i wszystkie wyglądają podobnie. Wiem, że nie chcę błyszczących i mają być naturalne, ceramiczne. Płaskie wszyscy nam odradzają, bo krzywe i drogie. Stanie pewnie na Futurze Creatona.

Z dachówek Creatona bardzo podoba mi się Domino ..oglądałam ostatnio dachówki plaskie Braasa i Koramica nie zauwazyłam żeby były krzywe może to też od partii zalezy

Doli.
10-08-2017, 05:35
Wiem, że nie chcę błyszczących i mają być naturalne, ceramiczne. Płaskie wszyscy nam odradzają, bo krzywe i drogie. Stanie pewnie na Futurze Creatona.
Ostatnio oglądaliśmy z mężem bardzo krzywo położoną dachówkę płaską (zakładkową)... Tragedia, wszystko od razu widać. Na nie-prostej by się zgubiło. No chyba, że karpiówka ;)

jkmp
10-08-2017, 09:26
A ja dziś odebrałem PnB! :yes: :yes: :yes:
Startujemy z płytą 4.09 a potem to już na bieżąco. Teraz robię zestawienie materiałów na ściany nośne i stropy, zamierzam się pokręcić po hurtowniach żeby mi to wycenili. Plan na 2017 SSO - szukam jeszcze ekipy od dachu.

Doli.
10-08-2017, 09:57
A ja dziś odebrałem PnB! :yes: :yes: :yes:
Startujemy z płytą 4.09 a potem to już na bieżąco. Teraz robię zestawienie materiałów na ściany nośne i stropy, zamierzam się pokręcić po hurtowniach żeby mi to wycenili. Plan na 2017 SSO - szukam jeszcze ekipy od dachu.
Gratuluję :) Super uczucie, prawda :) Już masz taką moc sprawczą w rękach :D

Hellenaj
10-08-2017, 19:16
Doli, jkmp gratuluję pozwolenia!!
Ojjj pamiętam moją radość.... czekaliśmy 34 dni na decyzję ostateczną a 66 na samo pozwolenie... w sumie jedyne 100dni. teraz jesteśmy na etapie fundamentów i hydroizolacji. Nałożona jest warstwa dyseprbitu a na to idzie masa dwuskładnikowa typu KMB.

Agatha86 odnośnie okien, nie wiem czy już zamawiałaś, ale ja przymierzam się do okien ze Strzelina Moliński. Dostałam dobrą wycenę a wiem,ze jeszcze będę mogła negocjować. I czas oczekiwania ok 3 tyg. Okna na profilu Rehau - takie własnie chciałam.

Zajrzałam na forum, no i widzę że trochę odżyło - super!!!!

Z kwestii kredytowych: Wniosek do ING złożyliśmy 30 czerwca a umowę podpisaliśmy 31 lipca, 1 sierpnia wypłacona została pierwsza transza, obecnie czekamy na drugą. Trochę stresów przy tym było, ale ogólnie poszło szybko.

Co dalej u nas hmm na 19 września mam zamówione wiązary, więc nie wiem jaki moje chłopaki to zrobią, ale musi być wieniec wylany najpóźniej do 12 września... nie jest źle, jeszcze mają trochę czasu, ale kończą jeszcze drugą budowę, więc czas goni.

Zastanawiam się cały czas nad dachówką, mocno skłaniam się ku Bogen Innovo, ale decyzja jeszcze nie podjęta... MAło tego, nie wiem na jaki kolor się zdecydować :confused:
Podobają mi się zarówno dachówki czerwone jak i antracytowe... Mam tak naprawdę kilkanaście dni na decyzję, usiąde więc któregoś dnia i spróbuję wymyslić jakąs elewację do obu dachów.

freethinker
10-08-2017, 19:23
To ja nie wiem, o co chodzi, że u mnie proces kredytowy w ING trwał 3 miesiące. Na samo podpisanie umowy czekalbym 3 tygodnie, gdybym nie zdecydował się jechać z Wrocławia do Legnicy. U mnie mury się pną. Jak miło popatrzeć. Tylko muszę błyskawicznie przeprojektować strop z filigranu na gęstożebrówkę, bo na filigran w naszych okolicach terminy są na październik.

ag2a
10-08-2017, 20:38
Amy niestety od 3 miesięcy czekamy za WZ... To są jakieś kpiny

Doli.
10-08-2017, 21:59
Amy niestety od 3 miesięcy czekamy za WZ... To są jakieś kpiny
A czekacie na coś standardowego czy wystąpiliście z własnymi wnioskami?

aghata86
11-08-2017, 07:17
Doli, jkmp gratuluję pozwolenia!!
Ojjj pamiętam moją radość.... czekaliśmy 34 dni na decyzję ostateczną a 66 na samo pozwolenie... w sumie jedyne 100dni. teraz jesteśmy na etapie fundamentów i hydroizolacji. Nałożona jest warstwa dyseprbitu a na to idzie masa dwuskładnikowa typu KMB.

Agatha86 odnośnie okien, nie wiem czy już zamawiałaś, ale ja przymierzam się do okien ze Strzelina Moliński. Dostałam dobrą wycenę a wiem,ze jeszcze będę mogła negocjować. I czas oczekiwania ok 3 tyg. Okna na profilu Rehau - takie własnie chciałam.

Zajrzałam na forum, no i widzę że trochę odżyło - super!!!!

Z kwestii kredytowych: Wniosek do ING złożyliśmy 30 czerwca a umowę podpisaliśmy 31 lipca, 1 sierpnia wypłacona została pierwsza transza, obecnie czekamy na drugą. Trochę stresów przy tym było, ale ogólnie poszło szybko.

Co dalej u nas hmm na 19 września mam zamówione wiązary, więc nie wiem jaki moje chłopaki to zrobią, ale musi być wieniec wylany najpóźniej do 12 września... nie jest źle, jeszcze mają trochę czasu, ale kończą jeszcze drugą budowę, więc czas goni.

Zastanawiam się cały czas nad dachówką, mocno skłaniam się ku Bogen Innovo, ale decyzja jeszcze nie podjęta... MAło tego, nie wiem na jaki kolor się zdecydować :confused:
Podobają mi się zarówno dachówki czerwone jak i antracytowe... Mam tak naprawdę kilkanaście dni na decyzję, usiąde więc któregoś dnia i spróbuję wymyslić jakąs elewację do obu dachów.

Dostalismy wczoraj wlasnir wycene firmy Vetrex i jestem zadowolna z cen. Okna bodajrze V82 cena kompletu dwukolorowego nie cale 13tys. Jeszcze wyslalam do Oknoplastu bo tu u nas w miejscowosci jest zebym miala porownanie, jednak prawdopodobnie zamowimy Vetrex.

Co do dachowki to my chyba bedziemy miec Roben Monza Plus Tobago glazurowana. Jestem tez na etapie szukania elektryka, powysylalam skany i czekam na wyceny

Hellenaj
11-08-2017, 13:55
Agatha o vetrexie naczytałam się mnóstwo negatywnych opinii, ale zapewne każdy producent ma na swoim koncie setki negatywnych opinii.

Słuchajcie, nakładając izolację na sciany fundamentowe malowaliście też górę ściany fundamentowej?

U mnie jednak wymuszony przestój, ekipa musi coś poprawiać na drugiej budowei i obsuwa o tydzień wrrrrrr ciśneinie mi dzisiaj nieźle przez to skoczyło:/
Miałam tę ekipę wziąć później do elewacji, ale już wiem, że po skończeniu murowania i wylania wieńca pożegnamy się, oj pożegnamy. Mam nadzieję, ze nie wcześniej...
Żeby było zabawniej, jak oni wejdą do nas to my jedziemy na urlop, tak więc nie będą mieli bata nad sobą przez cały czas - bo kierownik wiaodmo, nie siedzi tam 6 godzin dziennie, tak jak ja, jak wymaga tego sytuacja.
Ekipa tego nie wie, ale w czasie mojej nieobecności jako upierdliwca zatrudnię mojego teścia - chyba jeszcze bardziej upierdliwego człowieka niż ja :yes:

Tak czy siak, juz wiem, że będzie obsuwa i to całkiem spora, dzwonię więc dziś do hydraulika i elektryka i przestawiam termin, nie chcę żeby mi uciekli, bo terminy mają odległe....nie bedą na mnie czekać

Freethinker, we Wrocławiu jest masakra jeśli chodzi o podpisanie umowy, podpisuje się je chyba tylko w dwóch oddziałach i terminy są odległe. Nie ukrywam, że nasz doradca ma znajomą w ING i załatwił mam podpisanie umowy szybciej. Gdyby nie on, to umowę podpisalibyśmy dopiero kilka dni temu.
PS ile czekałeś na wypłatę transzy? w umowie jest do 10 dni... liczę, ze będzie szybciej....

aghata86
11-08-2017, 14:36
My nastepnego dnia od ustanowienia hipoteki mielismy pieniazki na koncie.

Nasz majster ma w chwili obecnej chyba z 5 budow. Musi brac z 10osob zeby tak jak u nas wymurowac, teraz jest na drugiej budowe np muruje do nas zbiera material a na 3 ma postoj bo wylali strop i schnie. Na 4 schnie ława itd itp. Ale jestesmy mega zadowoleni no i kasowo super

Hellenaj
11-08-2017, 15:45
My nastepnego dnia od ustanowienia hipoteki mielismy pieniazki na koncie.

Nasz majster ma w chwili obecnej chyba z 5 budow. Musi brac z 10osob zeby tak jak u nas wymurowac, teraz jest na drugiej budowe np muruje do nas zbiera material a na 3 ma postoj bo wylali strop i schnie. Na 4 schnie ława itd itp. Ale jestesmy mega zadowoleni no i kasowo super

No niestety, zapewne większość ekip tak robi, zresztą nie dziwię im się - co maja robic w czasie przerw technologicznych? tylko własnie jak wyjdzie jakaś niepsodzianka, to obsuwa na leb na szyję u każdego... no ale co robić, jak życ ;-)

U nas hipotki tak szybko nie wpiszą, 3 miesiace to trwa w sadzie, skladalismy tylko kopię wniosku złożonego do sadu... wczoraj papiery złozyłam w banku, podpisałam dyspozycje przelewu i liczyłam, ze może dziś będzie kaska.... a teraz długi weekend to pewnie w srode najwczesniej będzie. Nic to, i tak budowa stoi :mad:
Zawsze to jednak lepiej widzieć kilka stówek na koncie :D

annatulipanna
11-08-2017, 17:00
Dostalismy wczoraj wlasnir wycene firmy Vetrex i jestem zadowolna z cen. Okna bodajrze V82 cena kompletu dwukolorowego nie cale 13tys. Jeszcze wyslalam do Oknoplastu bo tu u nas w miejscowosci jest zebym miala porownanie, jednak prawdopodobnie zamowimy Vetrex.

Co do dachowki to my chyba bedziemy miec Roben Monza Plus Tobago glazurowana. Jestem tez na etapie szukania elektryka, powysylalam skany i czekam na wyceny

Ja początkowo omijałam szerokim łukiem dystrybutora okien Vetrex :) Mimo, że moi przyjaciele zamontowali te okna u siebie i byli bardzo zadowoleni. Też naczytałam się w necie ;)
Nastawiłam się na Oknoplast i kolejne projekty, wyceniałam u nich. Później trafiłam na rankingi okien, w których Vetrex przodował i zaczęłam się zastanawiać. Jak już zdecydowałam się na wycenę w Vetrexie, nie miałam wątpliwości. Okna o lepszych parametrach, z ładniejszymi wykończeniami w standardzie (co akurat nie miało dla mnie znaczenia), ale jednak ;) No i podstawowe szczegóły umowy, które zakasowały Oknoplast:
- montaż w opasce z XPS - Vetrex - bez problemu, Oknoplast - nie chcieli się zgodzić, za to namawiali mnie na drogi montaż na taśmach rozprężnych,
- produkcja okien - Vetrex - niezależnie od daty podpisania umowy, produkcja okien rozpoczyna się dopiero po wzięciu wymiarów z budowy, Oknoplast - w dniu podpisania umowy wysyłają dane z projektu do produkcji (nie ma możliwości zmiany wymiarów, czy ilości okien w trakcie budowy).
Ja nie przewidywałam żadnych zmian w oknach, poza łazienkowym, które dawałam już do wyceny odpowiednio powiększone. Jednak w trakcie budowy wyłonił się błąd w projekcie i ostatecznie jedno małe okno zlikwidowałam i dołożyłam na poddaszu okno pionowe, zamiast połaciowego. Także nie przewidzisz, czy nie będą konieczne jakieś zmiany i narzucanie produkcji okien, zanim jeszcze powstanie budynek, jest moim zdaniem bardzo nie na miejscu.
Do tego końcowa cena okien o lepszych parametrach w Vetrexie, była prawie 1000 zł niższa niż w Oknoplaście. Takie są moje spostrzeżenia na temat tych dwóch firm. Oczywiście, nie mam nic do Oknoplastu, okna mają bardzo ładne, ale po co przepłacać??


Co do dachówki, też mam Roben Monza Plus ;) Jak to mówią moi sąsiedzi oglądający budowę, wygląda zacnie ;)

skot1
11-08-2017, 21:42
Witam wszystkich. W tym roku planuje wystartować z remontem domu przedwojennego, szykuje się niezłe wyzwanie. Pozdrawiam.

freethinker
12-08-2017, 08:29
Zamawiam właśnie więźbę, ponieważ nad salonem mam mieć ogromną płatew z drewna klejonego, skłoniło mnie to do szukania dostawców takich płatwi. W ten sposób trafiłem na firmę spod Jeleniej Góry, która dostarcza niemieckie drewno i to w cenach konkurencyjnych do polskiego. Możliwe, że wezmę u nich nie tylko płatew, ale i całą więźbę.




Freethinker, we Wrocławiu jest masakra jeśli chodzi o podpisanie umowy, podpisuje się je chyba tylko w dwóch oddziałach i terminy są odległe. Nie ukrywam, że nasz doradca ma znajomą w ING i załatwił mam podpisanie umowy szybciej. Gdyby nie on, to umowę podpisalibyśmy dopiero kilka dni temu.
PS ile czekałeś na wypłatę transzy? w umowie jest do 10 dni... liczę, ze będzie szybciej....
Przy podpisywaniu umowy określiłem, że przewidywany termin uruchomienia to 7 sierpień, a ponieważ warunkiem uruchomienia było zakończenie stanu zero, umówiłem się z doradcą, że mu mailem wyślę zdjęcia i skan dziennika budowy kilka dni wcześniej. Wysłałem zdjęcia i skany w czwartek, a w poniedziałek miałem pieniądze na koncie, więc mogę powiedzieć, że wypłacają szybko.
Wg mojej wiedzy podpisują umowy tylko w oddziale na Szewskiej i stąd ta masakra z kolejkami.

Doli.
12-08-2017, 10:05
A jak u was wygląda sprawa kibelka budowlanego? Macie coś wynajęte, wykopane czy "niech se chłopaki radzą"?

Kaizen
12-08-2017, 11:08
A jak u was wygląda sprawa kibelka budowlanego? Macie coś wynajęte, wykopane czy "niech se chłopaki radzą"?

Jak tylko koparka uprzątnęła kawałek działki i wykopała dołek to stanęła sławojka zmajstrowana w takim tempie, jakby komuś się troszeczkę spieszyło ;)


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394721

Bepo
12-08-2017, 17:11
A jak u was wygląda sprawa kibelka budowlanego? Macie coś wynajęte, wykopane czy "niech se chłopaki radzą"?

U nas stanął Toi Toi, ok. 180 zł/miesiąc, ale i my z niego korzystamy przy wizytach na działce, a panowie mają tam też umywalkę, więc mogą umyć ręce. Rozważaliśmy sławojkę, ale ze względu na gliniasty grunt porzuciliśmy ten pomysł ;)

U nas stoją już ścianki działowe!!!
https://images83.fotosik.pl/743/32df788a97118c3dgen.jpg

ag2a
13-08-2017, 05:30
Moja pierwsza budowla własnie stoi na działce i jest to WC

Alter.Ego
14-08-2017, 08:48
Witam wszystkich! Jestem tu nowy :), mam nadzieje , że wystartuję z budową w połowie tej jesieni
W tej chwili jestem na etapie oczekiwania na pozwolenie.

Doli.
14-08-2017, 08:52
Witam wszystkich! Jestem tu nowy :), mam nadzieje , że wystartuję z budową w połowie tej jesieni
W tej chwili jestem na etapie oczekiwania na pozwolenie.
Cześć :) pochwal się projektem i może zdradzisz skąd jesteś, mniej więcej chociaż?

jak_to_mozliwe
14-08-2017, 08:52
Cześć Alter.Ego :) powodzenia z pozwoleniem - oby czas oczekiwania minął szybko ;)

Alter.Ego
14-08-2017, 09:18
Cześć Alter.Ego :) powodzenia z pozwoleniem - oby czas oczekiwania minął szybko ;)

Dziękuję! Wg mnie czas leci nawet za szybko :)


Cześć :) pochwal się projektem i może zdradzisz skąd jesteś, mniej więcej chociaż?

Projekt Jupiter S776 (https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-,776.html), generalnie w projekcie nic nie zmieniałem (poza niewielkimi zmianami w ilości pokoi i dot. łazienki na piętrze). Buduję się na Południu Śląska ;)

Doli.
14-08-2017, 09:55
Dziękuję! Wg mnie czas leci nawet za szybko :)

Projekt Jupiter S776 (https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-,776.html), generalnie w projekcie nic nie zmieniałem (poza niewielkimi zmianami w ilości pokoi i dot. łazienki na piętrze). Buduję się na Południu Śląska ;)
Projekt już masz wybrany i pozwolenie w toku, więc Cię za bardzo gnębić nie będę, ale przemyślałeś ten czterospadowy dach, balkon i lukarnę pod względem kosztów budowy i eksploatacji? Balkon sobie dobrze zaizoluj bo to ogromny mostek termiczny.

Kaizen
14-08-2017, 10:31
Projekt już masz wybrany i pozwolenie w toku, więc Cię za bardzo gnębić nie będę, ale przemyślałeś ten czterospadowy dach, balkon i lukarnę pod względem kosztów budowy i eksploatacji? Balkon sobie dobrze zaizoluj bo to ogromny mostek termiczny.

To w ramach nie gnębienia dorzucę różnicę poziomów między ogrzewanym garażem a resztą - trudno uniknąć solidnego mostka do gruntu. Wygoda różnic poziomów na obydwu poziomach też raczej mizerna - zakupy trzeba targać zamiast przejechać wózkiem.

Alter.Ego
14-08-2017, 10:31
Projekt już masz wybrany i pozwolenie w toku, więc Cię za bardzo gnębić nie będę, ale przemyślałeś ten czterospadowy dach, balkon i lukarnę pod względem kosztów budowy i eksploatacji? Balkon sobie dobrze zaizoluj bo to ogromny mostek termiczny.

Dzięki :) Oczywiście zdaje sobie sprawę z kosztów, mam znajomego, który buduje dachy i wg niego dach nie jest skomplikowany w budowie. Co do mostków termicznych niestety to teren jest na szkodach górniczych i adaptacja projektu z powodu szkód wnosi "kilka" takich mostków, balkon oczywiście brany po uwagę co do izolacji.

Ruda maruda
14-08-2017, 21:47
Hellenaj
Zeastanawiam się cały czas nad dachówką, mocno skłaniam się ku Bogen Innovo, ale decyzja jeszcze nie podjęta... MAło tego, nie wiem na jaki kolor się zdecydować :confused:
Podobają mi się zarówno dachówki czerwone jak i antracytowe... Mam tak naprawdę kilkanaście dni na decyzję, usiąde więc któregoś dnia i spróbuję wymyslić jakąs elewację do obu dachów.

Witam :) odradzam czerwoną, proszę popatrzeć na kilku letnie dachy. Nic tylko czarny osad na nich rzuca się w oczy :/

swieja
15-08-2017, 15:57
Witam :) odradzam czerwoną, proszę popatrzeć na kilku letnie dachy. Nic tylko czarny osad na nich rzuca się w oczy :/

Chyba na betonowych, one szybko zachodzą brudem. Tak wynika z moich obserwacji.
Ale ja jestem radykałem w tej kwestii. Uważam, że państwo powinno nałożyć obowiązek kładzenia tylko czerwonych ceramicznych dachów dopuszczając ewentualnie dachy miedziane na kościołach lub gonty drewniane i słomę na zabytkowych chatach :P Ale nie musicie mnie słuchać ;)

Kaizen
15-08-2017, 16:35
Witam :) odradzam czerwoną, proszę popatrzeć na kilku letnie dachy. Nic tylko czarny osad na nich rzuca się w oczy :/

A jaki to kolor ma być niby lepszy?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394869


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394870


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394871


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394872

Ruda maruda
15-08-2017, 22:28
A jaki to kolor ma być niby lepszy?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394869


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394870


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394871


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=394872

Ale to jest blacha a nie dachówka ceramiczna...

Ruda maruda
15-08-2017, 22:36
Chyba na betonowych, one szybko zachodzą brudem. Tak wynika z moich obserwacji.
Ale ja jestem radykałem w tej kwestii. Uważam, że państwo powinno nałożyć obowiązek kładzenia tylko czerwonych ceramicznych dachów dopuszczając ewentualnie dachy miedziane na kościołach lub gonty drewniane i słomę na zabytkowych chatach :P Ale nie musicie mnie słuchać ;)

My braliśmy pod uwagę brąz lub czerń. Myśleliśmy o macie ale po obserwacjach okazały się "lubiące" mech podobnie jak czerwone. Stanęło wiec na czarnej błyszczącej glazurze. Duży wpływ na wygląd dachu ma rodzaj ogrzewania w domu i okolica niestety.

Kaizen
15-08-2017, 23:37
Ale to jest blacha a nie dachówka ceramiczna...

Mowa była o kolorze. A nie czy angoba, cisar, szkliwienie czy jeszcze coś innego.

swieja
16-08-2017, 13:41
Czarny dach ładnie wygląda na wizualizacji, albo gdyby dom miał stać sam jeden, otoczony zielenią.
Ale gdy się jedzie przez wieś lub większą miejscowość gdzie każdy kładzie inny dach to jest po prostu brzydko. Oczywiście każdy z właścicieli uważa, że jego dach najładniejszy, stylowy, elegancki, modny i td.
Poprzyglądajcie się dachom dookoła was. Nie tylko biorąc pod uwagę kryterium elegancji i stylu, ale tak globalnie. Najbardziej malownicze są miejscowości gdzie (prawdopodobnie) z powodu jakiegoś zabytkowego kościoła, pokrytego czerwoną karpiówką, narzucony jest odgórnie czerwony kolor dachu. W takim miejscu pomimo różnic w architekturze i oczywistych koszmarków budowlanych panuje ład i harmonia. Z daleka taka miejscowość wygląda elegancko, przytulnie i malowniczo...
Jeśli nie budujecie według jakiegoś szalonego wizjonerskiego projektu jak arka Koniecznego to jednak namawiam na czerwone dachy. Są takie nasze, mają bardzo dużo uroku, pięknie komponują się z zielenią drzew, z których się malowniczo wyłaniają. Pięknie będzie i nigdy nie wyjdzie z mody ;)

Kamila.
16-08-2017, 18:23
Witam nowe Bocianki i życzę powodzenia :D

U nas, w oczekiwaniu na ekipę zrobiliśmy bednarkę wokół fundamentów, przeprowadziliśmy wpust do domu, zakupiliśmy kable elektryczne i trochę innych pierdół, doprowadziliśmy prąd do altany i kupiliśmy duuużo duuuużych drzew. Nasz ogród wzbogacił się o cyprysiki, tulipanowce, sosny ościste, świerki wężowe, sosnę banksa, jodły i choiny kanadyjskie. W tym roku dołączą do nas jeszcze sosna smołowa (cudowna, powykręcana w chińskie S), sosna czarna piramidalna i cyprysik nutkajski. Zrobiliśmy z kamienia miejsce na ognisko w ogrodzie, takie żeby można było zarówno rozpalić normalne ognisko jak i wstawić kociołek na trójnogu. Albo zrobić grilla, bez wiecznego zastanawiania się gdzie ostatnio stał grill i dlaczego nie ma go tam, gdzie być powinien :confused:
A, zapomniałabym. Udało mi się jeszcze zmienić taryfę z C11 na G11, mimo tego że przy podpisywaniu umowy pani twierdziła że to niemożliwe :yes:
No i wytyczyliśmy wstępnie miejsce na oczko wodne. Niewielkie, tak około 50 m2. :lol2:
Okna mamy wybrane, pozostaje zrobić OZC :lol: i wybrać dachówkę.
Wybór jest trudny i pozostawiamy go na później, jest jeszcze chwila czasu. marzy nam się elewacja częściowo z kamienia ale pewnie wyjdzie kosmos finansowy. No nic, pożyjemy zobaczymy :rolleyes:

I to tyle z nowości, następny post wstawię gdy przykryjemy mury dachem :D

Bepo
16-08-2017, 19:06
Moim zdaniem ciemne dachy są super, taki też zaplanowaliśmy. To naprawdę kwestia gustu i planu zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości. Na każdym dachu pojawi się brud i mech, jeśli się go nie czyści raz na jakiś czas i o niego nie dba.

Zgadzam się natomiast z tym, że trzeba wziąć pod uwagę otoczenie. Jeśli wszyscy sąsiedzi mają dachy czerwone, to nie warto "upiększać" okolicy i być czarną owcą. ;) U nas akurat dookoła prawie każdy ma inny dach(w tym są dachy białe, intensywnie niebieskie, srebrne i żółte).Coraz więcej domków dookoła z ciemnymi dachami i idziemy tym trendem.

swieja
16-08-2017, 20:03
No i właśnie o tym piszę. Każdy chce być na siłę oryginalny i się robi estetyczny bałagan.
To co nas otacza nie powinno być przypadkową wypadkową różnych gustów.

Doli.
16-08-2017, 20:15
No i właśnie o tym piszę. Każdy chce być na siłę oryginalny i się robi estetyczny bałagan.
To co nas otacza nie powinno być przypadkową wypadkową różnych gustów.
Jesteś z Wrocławia to pojedź do Dobrzykowice Park. Cały las jednakowych domków. Okropne, byłam, mogłam kupić tam działkę lub i jeden z takich domków - dziękuję, nie. Ludzkość się rozwija dzięki temu, że jest różnorodna, a nie jednakowa... Chociażby u niektórych miało się to przejawiać innym kolorem dachu.

Marcin_Ż
16-08-2017, 20:45
A u mnie kładą już dachówkę Braas teviva kolor antracyt (realnie prawie czarna). Wykonawca trochę ponarzekał na system Galeco bezokapowy ale udało się opanować problem nieszczelności :) A za tydzień montaż okien :)
394963

Kaizen
16-08-2017, 20:48
My mieliśmy iść w szarości i antracyt. Ale właśnie dlatego, że na naszej "drodze" są same antracytowe dachy a w okolicy większość ostatnio budowanych postanowiliśmy dorzucić trochę włosów anielskich do otoczenia, w którym będziemy spędzać sporo czasu.

Nawet z tak krótkiej perspektywy uważam, że zmiana była dobra, tylko przesłanki błędne. Właściwie teraz się zastanawiam, jak nam mogły się podobać szarości? Jak dom z dziećmi może być szary?


https://www.youtube.com/watch?v=2Skz8eXw3hc

swieja
17-08-2017, 08:07
Kaizen piękny wiersz :)


Jesteś z Wrocławia to pojedź do Dobrzykowice Park. Cały las jednakowych domków. Okropne, byłam, mogłam kupić tam działkę lub i jeden z takich domków - dziękuję, nie. Ludzkość się rozwija dzięki temu, że jest różnorodna, a nie jednakowa... Chociażby u niektórych miało się to przejawiać innym kolorem dachu.

Ja nie namawiam na kupowanie jednakowych domków tylko zastanowienie się nad czerwonym dachem. Za to ty sobie pooglądaj zdjęcia Obornik śląskich, Trzebnicy albo Sobótki z lotu ptaka. Już widzę ten totalny chaos, gdyby dano ludziom wolną rękę i pozwolono wyrażać swoją indywidualność na dachach. A i tak się zaczyna bałagan. W Sobótce są już nawet granatowe dachy.
Jednakowe dachy pięknie spinają klamrą najdziwniejsze nawet pomysły inwestorów i nadają im sens w estetycznej przestrzeni.

A tak w ogóle to idziemy dziś oglądać i wybierać dachówki ;)

Myjk
17-08-2017, 10:08
Tylko kto ogląda domy z lotu ptaka? Nawet jak się zdecydować na taki sam kolor to i tak odcienie będą pewnie różne i będzie to wyglądać jak kupa. Trzebaby narzucić materiał a niewykluczone że także producenta...

jak_to_mozliwe
17-08-2017, 10:39
Rozwiązanie jedno - pełna dyktatura. ;)
Tylko jednej rzeczy nie przeskoczymy - każdy z nas inaczej wygląda, a tego nie zmienimy. :P

Domyślam się o co chodzi swieja, ale przedstawiasz to w zbyt kategoryczny sposób.
Właśnie nie mogę sobie przypomnieć nazwy stanowiska, ale jestem niemal pewien, że funkcjonuje ktoś taki, kto przynajmniej w teorii powinien dbać o estetykę otoczenia. Zgadzam się, że jest sporawy chaos w tym względzie - ludzie budują domy o przeróżnych kształtach, kolorach; elewacje kamienne, ceglane itd. Tu przydałaby się wspólna wizja dla danego regionu.
Przy okazji znalazłem ciekawy tekst, który powstał z udziałem Politechniki Gdańskiej: W stronę piękna. O prawnych problemach estetyzacji przestrzeni publicznej. (http://pg.gda.pl/info/bua/w-strone-piekna-o-prawnych-problemach-estetyzacji-przestrzeni-publicznej-ujecie-interdyscyplinarne-pytania-i-odpowiedzi/)

Ruda maruda
17-08-2017, 23:48
Mnie się czerwony dach nie podobał... w okolicy są czarne, brązowe, z blachy czy czerwone. Po mimo to nie ma chaosu. Nie chciała bym aby ktoś mi narzucal jaki mogę mieć kolor dachu i nie przeszkadzają mi innych dachy. Wszystko też zależy od stylu domu i kiedy był budowany. Nie do każdej bryły pasuje ten sam dach.

annatulipanna
18-08-2017, 18:20
Witam nowe Bocianki i życzę powodzenia :D

U nas, w oczekiwaniu na ekipę zrobiliśmy bednarkę wokół fundamentów, przeprowadziliśmy wpust do domu, zakupiliśmy kable elektryczne i trochę innych pierdół, doprowadziliśmy prąd do altany i kupiliśmy duuużo duuuużych drzew. Nasz ogród wzbogacił się o cyprysiki, tulipanowce, sosny ościste, świerki wężowe, sosnę banksa, jodły i choiny kanadyjskie. W tym roku dołączą do nas jeszcze sosna smołowa (cudowna, powykręcana w chińskie S), sosna czarna piramidalna i cyprysik nutkajski. Zrobiliśmy z kamienia miejsce na ognisko w ogrodzie, takie żeby można było zarówno rozpalić normalne ognisko jak i wstawić kociołek na trójnogu. Albo zrobić grilla, bez wiecznego zastanawiania się gdzie ostatnio stał grill i dlaczego nie ma go tam, gdzie być powinien :confused:
A, zapomniałabym. Udało mi się jeszcze zmienić taryfę z C11 na G11, mimo tego że przy podpisywaniu umowy pani twierdziła że to niemożliwe :yes:
No i wytyczyliśmy wstępnie miejsce na oczko wodne. Niewielkie, tak około 50 m2. :lol2:
Okna mamy wybrane, pozostaje zrobić OZC :lol: i wybrać dachówkę.
Wybór jest trudny i pozostawiamy go na później, jest jeszcze chwila czasu. marzy nam się elewacja częściowo z kamienia ale pewnie wyjdzie kosmos finansowy. No nic, pożyjemy zobaczymy :rolleyes:

I to tyle z nowości, następny post wstawię gdy przykryjemy mury dachem :D

Cześć Kamilo :) Wszystko brzmi cudnie, tylko czemu nie możemy tego wszystkiego zobaczyć w dzienniku?? Zaglądam do Ciebie czasem, żeby upewnić się, czy na pewno nie aktualizowałaś wpisów i jakież jest moje rozczarowanie :(
Napisz coś więcej o zmianie taryfy, u mnie też jest to nie możliwe ;) I jakiego masz operatora sieci elektrycznej??
Pozdrawiam :bye:

Kamila.
18-08-2017, 20:23
Jakoś nie po drodze mi z dziennikiem i pewnie dlatego każde z nas żyje swoim życiem :D

A tak na poważnie to nie miałam czasu a teraz chęci na siedzenie przy kompie i zmniejszanie zdjęć.
Całe dnie spędzam w ogrodzie bo jego tworzenie to pestka przy ilości rzeczy które są niezbędne przy jego pielęgnacji.
Już drugi raz w tym roku zakwitły nam lawendy (mam już 3 kolory fioletowy, niebieski i biały) :)
Zdjęcia obrobię i wrzucę do dziennika gdy choć trochę się ochłodzi a my wyjdziemy z basenu na suchy ląd :cool:


Piszcie Bocianki, piszcie jak najwięcej. Moja dusza raduje się widząc jak rosną Wasze mury :yes:

Też serdecznie pozdrawiam :wave:

Kamila.
18-08-2017, 20:36
Z tą energią to było tak.
Po burzy nie mieliśmy na działce prądu ponad 24 godziny, zawartość lodówki poszła do kosza :mad: a ja stwierdziłam że tak nie będziemy się bawić :D
Zadzwoniłam do PGE i poruszyłam najpierw temat odszkodowań (zgodnie z obowiązującymi przepisami ZE ma określony maksymalny czas w ciągu roku, w którym może nie być prądu i czas ten dzieli się na 2 przyczyny - zależne od ZE i losowe).
Nie mam w tym momencie ustawy pod ręką, gdyby ktoś był zainteresowany to poszukam.
Drugim tematem po urobieniu pani z PGE była taryfa narzucona nam odgórnie przy podpisywaniu umowy. Pytaliśmy trzech różnych osób i wszyscy twierdzili że nie ma takiej opcji aby podłączono nas pod G11. Poszłam śladem forumowiczów, którzy przechodzili przez ten temat i powiedziałam (zgodnie z prawdą) że na działce mamy co prawda rozpoczętą budowę (tak wpisaliśmy we wniosku o przyłącze) ale mamy także altanę, z której czynnie korzystamy, nie jesteśmy podmiotem gospodarczym, więc taryfa C11 została nam przypisana przez ZE odgórnie i niezgodnie z obowiązującymi przepisami :rolleyes:
Pani reklamację przyjęła i kazała uzbroić się w cierpliwość :popcorn:
No to się uzbroiliśmy i pewnego dnia nasze zdziwienie sięgnęło zenitu.
Dostaliśmy pocztą druk do wypełnienia i pismo z wyjaśnieniem iż jest możliwość zmiany taryfy :jawdrop:
Wniosek wysłaliśmy i kolejna faktura będzie już dla nas znacznie korzystniejsza :wiggle:

Proste, prawda? :cool:

aghata86
18-08-2017, 21:38
Przed budowa lepiej za bardzo nie organizowac ogrodu po potem betoniara wjedzie, ciezarowka z materialem, kopara nie bedzie miala jak nawrocic to kwiatki rozjedzie, potem szambko zamontowac, a moze drenaz zrobic itd itp...sasiedzi maja tak piekna trawke na dzialce a maja zamiar sie budowac...szkoda tak pieknej trawki

Kamila.
18-08-2017, 21:51
Aghata gdy działka jest mała masz rację.
Gdy działka ma ponad 100 metrów głębokości i 34 szerokości, wówczas pozostawienie zagospodarowania przestrzeni na później jest nierozsądnym rozwiązaniem ;)

swieja
20-08-2017, 20:07
Jak zostanę prezydentem to każę wam wszystkim zmienić dachy na czerwone :lol2:
Ale raczej jesteście bezpieczni ;)

Ja też mam zamiar zabrać się za ogród. Dom w stoi w połowie 2000 metrowej działki. Od frontu jest miazga. Nic się nie uchowa. Ale od tyłu zaczynamy niedługo pracę. Działka jest lekko pochyła i chcemy zrobić trzy poziomy, tzw. tarasy. Pierwszy na angielski trawniczek, drugi na warzywnik i trzeci na sad i kury. Zamówiłam projekt ogrodu. Bardzo fajna sprawa. Babka dobrała mi roślinki, które łatwiej zniosą moją gliniastą ziemię. Oczywiście ręka mnie świerzbi by już coś pozmieniać ;) Ale nie bardzo się znam na roślinkach więc raczej będę się trzymać planu.
Polecam takie wyjście dla laików ogrodowych. Projekt kosztował mnie 3500 (w tym 500 zł na sadzonki) w Zielonym Centrum we Wrocławiu.

Kamila.
21-08-2017, 20:09
Jak zostanę prezydentem to każę wam wszystkim zmienić dachy na czerwone :lol2:

Zostań premierem, on może więcej niż prezydent ;)

:P

My też myśleliśmy o zamówieniu projektu ale architekci krajobrazu krzyczą nam dużo za dużo.
Nasza działka od "początku" miała samosiejki posadowione w specyficzny sposób i z tego względu polanka i miejsce na ognisko zrobiło nam się niejako z automatu.

Marzy mi się choć linia kroplująca ale nie ma sensu jej zakładać na dzień dzisiejszy Na końcu działki chcemy mieć jeszcze piec do pizzy i wędzarnię oraz altanę z jakimiś fajnymi mebelkami. Nie mamy jednak pojęcia jak ona ma wyglądać. Zbyt wiele rzeczy z wykończeniówki jest wciąż nie ustalonych a robić coś po to aby za rok czy dwa zmieniać... bezsens.

Jak zostaniesz już tym prezydentem czy tam premierem to pogadamy :lol2::lol2::lol2:

karo_line
22-08-2017, 06:52
Co do ogródka/ogrodu, to my również się na razie wstrzymujemy. Z tyłu domu stoi kilka spory sosen (samosiejek), które zostawiliśmy licząc, że uda nam się je zgrabnie wkomponować w cały ogród. Bez nich nasza działka byłaby istną patelnią bez najmniejszego nawet cienia. Na piątek jesteśmy umówieni z geodetą, który będzie tyczył :wiggle: A później to już "tylko": show mus go on ;) Czy jakoś specjalnie przygotowywać się przed wizytą geodety? Robiliście coś ze swojej strony?

Kamila.
22-08-2017, 07:01
Czy jakoś specjalnie przygotowywać się przed wizytą geodety? Robiliście coś ze swojej strony?

Oprócz wypchania kieszeni paroma stówkami i wstawienia wody na kawę na kuchence turystycznej nie zrobiliśmy niczego specjalnego :)

Czy u Was też powoli da się poczuć jesień? http://wuerziworld.adbt2.ath.cx/tr/tr2.gif

Kaizen
22-08-2017, 07:05
Czy jakoś specjalnie przygotowywać się przed wizytą geodety? Robiliście coś ze swojej strony?

Zdjęty humus i przygotowane ławy ciesielskie do zaznaczenia osi.

Kamila.
22-08-2017, 09:24
Zdjęty humus i przygotowane ławy ciesielskie do zaznaczenia osi.

U nas ekipa, geodeta oraz pan koparkowy weszli w tym samym czasie. Wszystko zależy od organizacji i zgrania poszczególnych osób.

Doli.
22-08-2017, 12:09
Czy jakoś specjalnie przygotowywać się przed wizytą geodety? Robiliście coś ze swojej strony?
Nie :) U nas nawet geodeta się "nie przygotował" bo przyjechał w krótkich spodenkach na takie chaszcze i jeżyny po pas. Ale dał radę :) Miał własne paliki i spray do zaznaczania granic i obszaru do zdjęcia humusu, a jutro przyjedzie z ławami do tyczenia osi.

Savik83
22-08-2017, 21:07
Pochwalimy się: ) My po małych przygodach w dniu dzisiejszym w końcu odebraliśmy prawomocne PnB :) Ekipa do SSO znaleziona, w tym roku fundamenty bez chudziaka... przy okazji mam pytanie...jakaś koncepcja na barak dla ekipy? Z wynajmem widzę, ze nie taki opłacalny temat (przynajmniej dla nas ;)), a zakup w sensownej cenie to ledwo trzymające się rudery...

Doli.
23-08-2017, 04:42
Ostateczne PnB zawsze w cenie :) Gratuluję :)
My barak kupujemy. Taki blaszak najprostszy. Cena na alledrogo ok 1300zł z dowozem i montażem. Po budowie można go popchnąć na kolejna budowę i odzyskać większość tej kwoty.

karo_line
23-08-2017, 06:50
Dzięki za podpowiedzi. Wykonawca nie chciał, żeby humus był zdjęty, zostaje więc obkoszona łąka ;) Ławy ciesielskie ma przygotować wykonawca, więc i to mamy z głowy. Kieszenie względnie wypchane, choć ogromna w tym prawda, że to kiepski etap, bo kasę się wpompowuje, a efektów nie widać :bash: Mam nadzieję, że niebawem budowa ruszy z kopyta i w końcu będzie się czym chwalić.
Do końca sierpnia musimy zaklepać dachówkę i tu mamy dylemat. Wybraliśmy creatona optima i stoimy przed wyborem koloru: łupek czy szara? Dodatki (czyli wykończenie dachu, podbitka, okna, drzwi) będą białe, dom jasny popiel. Ogromnie podoba mi się ta jaśniejsza, ale nigdzie nie widziałam jej na cały dachu. Jakieś opinie o tak jasnych dachówkach?
Savik83 gratuluję pozwolenia :) Pamiętam, że to była ogromna radość :)

Kamila.
23-08-2017, 07:42
Pochwalimy się: ) My po małych przygodach w dniu dzisiejszym w końcu odebraliśmy prawomocne PnB :) Ekipa do SSO znaleziona, w tym roku fundamenty bez chudziaka... przy okazji mam pytanie...jakaś koncepcja na barak dla ekipy? Z wynajmem widzę, ze nie taki opłacalny temat (przynajmniej dla nas ;)), a zakup w sensownej cenie to ledwo trzymające się rudery...
Gratuluję PNB, też pamiętam radość z tego papierka :) teraz zacznie się to, co najfajniejsze :cool:

My dla potrzeb własnych i ekipowych postawiliśmy altanę z osb. Okna do altany kupiliśmy na jakimś składzie używek po demontażach, środek wyłożyliśmy panelem, wstawiliśmy meble działkowe i można mieszkać.
Kosztowało nas to kilka tygodni pracy po pracy i materiał ale czego się nie robi aby fizycznie być tam gdzie serce i myśli przebywają non stop :)

Doli.
23-08-2017, 09:49
Do końca sierpnia musimy zaklepać dachówkę i tu mamy dylemat. Wybraliśmy creatona optima i stoimy przed wyborem koloru: łupek czy szara? Dodatki (czyli wykończenie dachu, podbitka, okna, drzwi) będą białe, dom jasny popiel. Ogromnie podoba mi się ta jaśniejsza, ale nigdzie nie widziałam jej na cały dachu. Jakieś opinie o tak jasnych dachówkach?
Savik83 gratuluję pozwolenia :) Pamiętam, że to była ogromna radość :)
To zależy jak jasny jest ten szary na elewacji i czy nie będzie zbyt zbliżony do tej dachówki (pamiętaj że kolor na wzorniku fabr do elewacji będzie ze 2-3 tony jaśniejszy niż w rzeczywistości - żeby nie być gołosłowną idź do Kaizena i zobacz jak się miał wzornik do koloru na elewacji), ale jak jasny szary to i ta szara dachówka powinna być ok, choć mnie się bardziej podoba łupek.
Zastanów się nad tą białą podbitką. Ona się tak szybko brudzi i potem wszędzie na zagięciach i łączeniach widać takie nieestetyczne czarne ślady. Jeśli podbitkę to ja bym robiła w kolorze dachu.

Savik83
23-08-2017, 20:16
Ostateczne PnB zawsze w cenie :) Gratuluję :)
My barak kupujemy. Taki blaszak najprostszy. Cena na alledrogo ok 1300zł z dowozem i montażem. Po budowie można go popchnąć na kolejna budowę i odzyskać większość tej kwoty.

Dziekuje za gratulacje :) powiedz mi, ten blaszak to jako składzik czy mają tam mieszkać? Bo ja potrzebuje ich zakwaterować, a w blaszaku wydaje mi się to średnio humanitarne (chyba,że mam miękkie serce i po rozpoczęciu budowy mi się to szybko zmieni ;)). Może faktycznie jak pisze Kamila. coś sklecić samemu...

Gites
24-08-2017, 12:14
Dzień dobry,
To mój pierwszy post na forum więc się grzecznie witam :)
Zazwyczaj siedzę na kilku ukierunkowanych grupach fejsbukowych ale wreszcie przyszła pora na wypłynięcie na szersze wody i ogarnianie wszystkiego w jednym miejscu.
Jeśli chodzi o budowę, to właśnie stoję w blokach startowych - metą jest niewielki domek (104m2) w konstrukcji drewnianej-szkieletowej. Miejscem inwestycji jest południowa Szwecja. Co mogę napisać więcej... działka jest, media są dociągnięte, założony (wkopany) własny system do ścieków, jest również pozwolenie na budowę i pozwolenie na start. Nic tylko wbijać łopatę... gdyby tylko się dało ;P Dom będzie stał na skale ;)
Pozdrawiam czytających!
Gites

Marcin_Ż
24-08-2017, 16:46
A u mnie wczoraj zamontowano okna. Suwanka w półautomacie chodzi super :) zobaczymy jak dostanie troszkę pyłu przy wykończeniu. Jak by co to mam na zbyciu ok 4 m2 dachówki braas Teviva grafit, więc jak by komuś zabrakło to proszę o kontakt :)

aghata86
25-08-2017, 08:38
A my nie moglismy robic stropu bo w hurtowni w Trzebnicy zabraklo pustakow i tydzien czekania na material. Ale dzis rano dojechal, z tartaku drewno juz jest i stemple tez, ekipa dzis skonczy strop i w pon zalejemy.

Doli.
25-08-2017, 09:14
A my nie moglismy robic stropu bo w hurtowni w Trzebnicy zabraklo pustakow i tydzien czekania na material. Ale dzis rano dojechal, z tartaku drewno juz jest i stemple tez, ekipa dzis skonczy strop i w pon zalejemy.

Mnie takie czekanie wykończy nerwowo. A to dopiero początek. Chyba sobie kupię herbatkę z melisy :) Bo jeszcze się dobrze nie zaczęło, a ja już jestem kłębkiem nerwów. Ale to chyba, przez te 700 ton piasku :bash:

W każdym razie trzymam kciuki za poniedziałek! :)

agaz_75
25-08-2017, 19:28
A u mnie wczoraj zamontowano okna. Suwanka w półautomacie chodzi super :) zobaczymy jak dostanie troszkę pyłu przy wykończeniu. Jak by co to mam na zbyciu ok 4 m2 dachówki braas Teviva grafit, więc jak by komuś zabrakło to proszę o kontakt :)
o my też będziemy na 95 % kładli tą dachówkę ale to jeszcze jeszcze potrwa :) możesz wrzucić zdjęcie dachu :)

Marcin_Ż
25-08-2017, 20:24
o my też będziemy na 95 % kładli tą dachówkę ale to jeszcze jeszcze potrwa :) możesz wrzucić zdjęcie dachu :)

Na razie mam tylko jedno jak dach nie był skończony (brak maskownic rynny ukrytej oraz części gąsiorów) Bardzo mi się podoba okucie komina blachą na które namówił mnie kierownik budowy :)

395500

dachówka na mijankę, dachówki szczytowe zastąpione wiatrownicą z OSB okutą blachą.

Niechaj
25-08-2017, 21:20
Na razie mam tylko jedno jak dach nie był skończony (brak maskownic rynny ukrytej oraz części gąsiorów) Bardzo mi się podoba okucie komina blachą na które namówił mnie kierownik budowy :)

395500

dachówka na mijankę, dachówki szczytowe zastąpione wiatrownicą z OSB okutą blachą.

piękny dach, ładne obróbki:)

agaz_75
26-08-2017, 15:54
Na razie mam tylko jedno jak dach nie był skończony (brak maskownic rynny ukrytej oraz części gąsiorów) Bardzo mi się podoba okucie komina blachą na które namówił mnie kierownik budowy :)

395500

dachówka na mijankę, dachówki szczytowe zastąpione wiatrownicą z OSB okutą blachą.

Super to wygląda ..szkoda że nie masz zdjecia na dachu :):):) mam pytanie ale wyslę je na priv

freethinker
27-08-2017, 06:20
Jeżeli chodzi o strop, to właśnie kończę - mam nadzieję- walkę z konstruktorami. W projekcie miałem filigran, ale okazało się jakieś trzy tygodnie temu, że lokalni wytwórcy są przywaleni robotą i dają terminy na październik. Szybko więc zgłosiłem się do firmy dostarczającej stropy ze strunobetonu (mam duże rozpiętości, więc zwykłą gęstożebrówka odpada). Tam, owszem, zmienili mi projekt, ale kierownik kazał mi uzgodnić zmianę z głównym projektantem. A ten po powrocie z wakacji powiedział: nie. I w taki sposób przez ostatnie kilka dni pośredniczyłem w dyskusji między projektantami. Mam jednak nadzieję, że panowie doszli do porozumienia i w poniedziałek będę mógł uzgadniać dostawę belek.

d1gital
27-08-2017, 19:53
No to jedziemy,. Finansowanie według kosztorysu załatwione (na pewno nie starczy :D), wykonawca płyty fundamentowej (plan na ten rok) zamówiony (start 2 października).

Teraz na szybko szukam kogoś kto mi uporządkuje działkę, bo ze względów rodzinno-zawodowych sam nie dam po prostu rady... cztery chętne ekipy się zgłosiły i podobno mają termin wolny "na jutro", więc zobaczymy.

Myjk
27-08-2017, 21:30
Wczoraj pojechałem z żoną i córką trochę uporządkować drewno na budowie. Wróciłem z dwucalowym gwoździem w stopie. Wszedł jak w masło. Tak to jest jak informatyk się po budowie szwenda. :P Swoją drogą od metra tych odpadów z desek. Następnym razem ;) pożyczam szalunki.

Kamila.
28-08-2017, 07:05
Myjku, nadają się te deski do ponownego wykorzystania?
Zastanawiamy się czy warto kupować kilometry desek po to aby końcowo je spalić czy jednak wynająć szalunki na strop i mieć święty spokój...

Myjk
28-08-2017, 08:06
Teoretycznie się da wykorzystać choćby na deskowanie dachu, czy na podłogę strychu nieużytkowego. Taki jest u mnie plan, problem w tym że te pozabijane blaty trzeba teraz porozbijać, a to ze 2-3 dni roboty. Praca niby prosta, ale nie ma komu zapłacić żeby ją wykonać. Dlatego zakasaliśmy rękawy i działamy sami. Jednak mimo tego odpadów nadających się jedynie do spalenia będzie blisko połowa. :(

Buczi
28-08-2017, 08:59
Teoretycznie się da wykorzystać choćby na deskowanie dachu, czy na podłogę strychu nieużytkowego. Taki jest u mnie plan, problem w tym że te pozabijane blaty trzeba teraz porozbijać, a to ze 2-3 dni roboty. Praca niby prosta, ale nie ma komu zapłacić żeby ją wykonać. Dlatego zakasaliśmy rękawy i działamy sami. Jednak mimo tego odpadów nadających się jedynie do spalenia będzie blisko połowa. :(

U mnie było podobnie 3/4 poszła na deskowanie dachu jednak troszkę tego zostało na spalenie.. Najbardziej z tego powodu zadowolony jest mój ojciec ponieważ u nas jest jedynie pompa ciepła pw, więc dostał deski w "spadku" ;)


ps. w piątek ekipa zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła panasonic tcap 9kw 3faz. Oficjalnie rozpoczęliśmy wygrzewanie posadzki :wiggle:

ps2. sorry za syf w kotłowni, ale foto robione podczas montażu :p

395638

Kamila.
28-08-2017, 09:20
No właśnie.
My zamiast desek chcemy kłaść osb.
Nie wiem co wybrać :(

Kaizen
28-08-2017, 09:30
czy jednak wynająć szalunki na strop i mieć święty spokój...

IMO lepiej wynająć. Równiutko, nie ma problemu z rozszalowaniem (deski lubią się przykleić tak, że trudno odderwać nie niszcząc ich) i wychodzi taniej, jeżeli nie masz potem opcji na wykorzystanie desek.

Myjk
28-08-2017, 10:52
No właśnie.
My zamiast desek chcemy kłaść osb.
Nie wiem co wybrać :(
OSB z pewnością będą wygodniejsze (dla ekipy), ale potem nie wiadomo co z tym zrobić. Niby też można obić podłogę jak deskami, albo skosy jakieś... ale resztek się nie spali raczej.

mother_nature
28-08-2017, 11:30
Uważajcie na osb, bo lubi pękać, już zbyt dużo widziałam szalunków z osb, które się rozeszły pod naporem betonu.

U nas były dechy, które wykorzystaliśmy później do dachu i ścian szczytowych, ale każdy blat był przeze mnie obijany od wewnątrz folią i nie było później problemu z odrywaniem szalunków od betonu. Folia dodatkowo odizolowała drewno, dzięki czemu nie piło tak wody.

Na zdjęciu poniżej zaszalowany wieniec i słupy, widać wystającą czarną folię:
395675

aghata86
28-08-2017, 11:40
Ja mam nerwa bo dzwoni rano budowlaniec ze ich nie bedzie bo ponoc nie ma w hurtowni stali. Jak tak dalej pojdzie to do grudnia sie nie zamkniemy

Myjk
28-08-2017, 11:58
Akurat drewno dużo wody z betonu nie wypije, za to ponoć mleczko betonowe świetnie impregnuje. :) Dlatego ja ani impregnowanych desek nie kupowałem, ani ich folią nie wykładałem.

mother_nature
28-08-2017, 12:11
Ponoć :)

Doli.
28-08-2017, 18:15
Ja mam nerwa bo dzwoni rano budowlaniec ze ich nie bedzie bo ponoc nie ma w hurtowni stali. Jak tak dalej pojdzie to do grudnia sie nie zamkniemy

A skąd bierzesz stal? Jak coś to na priv mogę Ci powiedzieć gdzie jest od ręki.

Doli.
28-08-2017, 18:20
Chcemy kupić sobie płyty chodnikowe pod blaszak. Można kupić w markecie, ale zastanawiamy się czy może gdzieś da się kupić takie płyty z demontażu? Macie pomysł gdzie czegoś takiego szukać?

Kamila.
28-08-2017, 18:58
Zastanawiamy się nad tym, czy osb nie położyć na dachu zamiast desek a do szalunków użyć wynajętych szalunków stropowych.
Nie chcemy używać osb na szalowanie stropu :no:

aghata86
29-08-2017, 09:23
A skąd bierzesz stal? Jak coś to na priv mogę Ci powiedzieć gdzie jest od ręki.

Całą budowe zaopatruje nam jedna hurtownia Szostak z Trzebnicy. Myślę jednak ze to nie stal a brak czasu budowlanca jest przyczyna postoju na budowie

jaromkv
29-08-2017, 19:14
Dziś odebrałem PnB. W sumie to nie licząc urlopu architekta to jakoś trzy tygodnie leżało tylko w starostwie. W zasadzie chcieli tylko jedną poprawkę więc bez większych problemów.

Czas załatwiać kredyt i szukać wykonawców. Do obeznanych w sytuacji :) na pewno składaliście zapytanie do kilku ekip budowlanych o wycenę. Rozumiem, że wystarczy im projekt domu aby taką wycenę sporządzić. Mnie interesuję SSO...czy firmy za takie wyceny pobierają jakąś opłatę ?

Czuję, że teraz się dopiero zacznie :no:

Buczi
30-08-2017, 06:40
Mnie interesuję SSO...czy firmy za takie wyceny pobierają jakąś opłatę ?

Czuję, że teraz się dopiero zacznie :no:

oczywiście że.... nie :p

w moim wypadku było tak, że z kopią projektu odwiedziłem kilku fachowców w domu i po kilku minutach "czytania" projektu byli w stanie powiedzieć ile będzie kosztowała budowa. Tylko jeden fachowiec potrzebował kopii dla siebie bo chciał policzyć dokładnie.

Moje rada.. szukając ekipy pamiętaj, aby dokładnie wypytać co zawiera się w cenie którą Ci podają. Są ekipy dla których ocieplanie fundamentów to standard i są też ekipy które liczą sobie za to ekstra. Spotkałem się również z ekipą która posiadała własne szalunki. Nie zawsze najtańsza ekipa oznacza najtańsze postawienie SSO ;)

aghata86
30-08-2017, 07:23
Jaromkv a skad jestes? Moze ktos z forum Ci kogos poleci?

jaromkv
30-08-2017, 15:33
Dzięki :) muszę więc zacząć poszukiwania.

Jestem z Bielska-Białej

Savik83
30-08-2017, 19:38
Dziś odebrałem PnB...na pewno składaliście zapytanie do kilku ekip budowlanych o wycenę. Rozumiem, że wystarczy im projekt domu aby taką wycenę sporządzić. Mnie interesuję SSO...czy firmy za takie wyceny pobierają jakąś opłatę ?

Czuję, że teraz się dopiero zacznie :no:

Gratuluję PnB. Co do ekip to wyceny są za darmo, chociaż spotkałem się z artysta, który powiedział, że wycena u niego to 500 zł...u mnie generalnie było przesłanie mailem rzutów przekrojów, a po wstępnej wycenie, jeśli była akceptowalne spotkanie celem omówienia szczegółów i zakresu prac.

Kaizen
30-08-2017, 19:50
Co do ekip to wyceny są za darmo, chociaż spotkałem się z artysta, który powiedział, że wycena u niego to 500 zł..

Wyceny są zazwyczaj za darmo. Ale nie wiem, czy z tego się cieszyć. Bo to zajmuje czas i pracę żeby zrobić to rzetelnie. Więc robią nierzetelnie, na kolanie, zawyżając żeby nie być w plecy, jak mają klientów. Dopiera jak nie mają, to się pochylają, i czy faktycznie pesymistyczna wersja pracochłonności jest w tym przypadku zasadna.

IMO sensowne podejście, to jakaś symboliczna kwota za wycenę (rzędu 50-100zł) odejmowana, jak klient wybierze tego wykonawcę.

agb
30-08-2017, 20:06
I 50zł ma zapewnić rzetelność? Dobre sobie :lol2:

Busters
30-08-2017, 20:08
Placenie za wycene, nie wiem na jakim Ty swiecie zyjesz. Jakby mi za wyceny placili to bylbym milionerem.

Wycena to psi obowiazak wykonawcy, jak ktos ma za duzo pracy i mu sie w glowie p%$@oli to potem dochodzi do jakis absurdalnych sytuacji.

Kaizen
30-08-2017, 20:36
I 50zł ma zapewnić rzetelność? Dobre sobie :lol2:

Ma zapewnić drastyczny spadek ilości próśb o wycenę. Jak zamiast 100 ktoś dostanie 10 kwartalnie, to się może nad nimi pochylić. A i inwestorzy zamiast wysyłać 100 zapytań ofertowych wytypują 10 czy nawet 5 potencjalnych wykonawców.

Kaizen
30-08-2017, 20:40
Placenie za wycene, nie wiem na jakim Ty swiecie zyjesz. Jakby mi za wyceny placili to bylbym milionerem.


Dlatego sam wysyłam wyceny z kapelusza, jak klient wyskakuje jak Filip z konopii. Zupełnie inna branża, ale mechanizm ten sam. Niech się jego upatrzony oferent cieszy, że konkurencja jest droższa. A ja co będę się wysilał, jak to tylko ktoś próbuje rozpoznać rynek, a nie faktycznie szuka kontrahenta.

Zresztą jako inwestor takie oferty dostaję, jak uderzam w ciemno. Za to zupełnie inaczej sprawa wygląda, jak najpierw dzwonię i mówię, że z polecania X.
Anegdotka - jeden potencjalny wykonawca ogrodzenia wyskoczył mi z tekstem, że w dzisiejszych czasach to się nie pyta "za ile", tylko czy i kiedy ma wolny termin ;)

Wycena nie jest niczyim obowiązkiem. Nie musisz odpowiadać nawet na zapytania ofertowe. To tylko dobra wola wykonawcy (choćby odpowiedź "zarobiony jestem, nie szukam nowych klientów" - ale równie dobrze może być wycena x2, żeby spławić klienta albo cieszyć się, jak znajdzie się łosia co ją zaakceptuje).
Wycena, to czas i wiedza. Skoro tak, to czemu ma być za darmo? Ktoś za to zapłaci. Jak wykonawca poświęca 50% czasu na darmowe wyceny, to muszą za to zapłacić klienci, którzy finalnie zamawiają usługę. Więc płaca za to, co inni dostali za darmo.

Busters
30-08-2017, 21:35
Twoja logika mnie powala, szkoda nawet na to odpisywac :D

Dla Ciebie to pewnie normalne byloby placenie, za czekanie do lekarza w kolejce, bo krzeslo zajmujesz.

agb
30-08-2017, 21:44
Wykonawca jest zainteresowany to wycenia, a jak nie jest to nie wycenia i tyle. A myślenie, że za 50zł zrobi to rzetelniej jest najzwyczajniej naiwnością. Za 50zł, też na oko może wycenić...

Kaizen
30-08-2017, 23:24
Wykonawca jest zainteresowany to wycenia

No proszę. Dwie osoby o sprzecznych poglądach (ten drugi twierdzi że "Wycena to psi obowiazak wykonawcy,") najeżdżają na mnie.

Inwestorów nie dziwi, ze kupując projekt z katalogu za wątpliwej jakości kosztorys zazwyczaj muszą zapłacić, a dziwi, że za konkretną, wiążącą ofertę wykonania prac można zażyczyć sobie pieniędzy?

A tymczasem to wcale nie mój pomysł. Dawno temu, jak rozważałem płytę fundamentową to od jednej firmy do której wysłałem prośbę o wycenę dostałem taką odpowiedź (fragment):

Do sporządzenia szczegółowego kosztorysu budowlanego potrzebujemy projekt płyty fundamentowej wraz z badaniami geologicznymi. W firmie IZODOM jest zatrudniony na stałe konstruktor, który zajmuje się projektowaniem płyt fundamentowych. Taka usługa kosztuje 1.100 z netto (+23% VAT). W przypadku realizacji z wykorzystaniem jednej z naszych ekip budowlanych, zwracamy całkowitą wartość przeprojektowania.
[...]
Z doświadczenia wiem, że budowa płyty fundamentowej kształtuje się w okolicach 450-500 zł/m2 netto powierzchni płyty. W tej cenie my zajmujemy się wszystkim:"


Też najpierw pomyślałem, że to przecież bez sensu. Ale potem doszedłem do wniosku, że to ma sens.
I uważam że drugorzędne znaczenie ma cena. Jakakolwiek cena, którą trzeba zapłacić za wycenę odsiewa niepoważne zapytania.

Dla mnie to oczywiste, że jak ktoś prowadzi biznes, to swój czas i wysiłek (czy też swoich pracowników) przelicza na pieniądze. Jak coś daje "gratis", to ktoś za to zapłaci. Dziwi mnie socjalistyczne podejście i wiara, że są takie rzeczy, jak free lunch.

It is no good thinking that someone else will pay – that ‘someone else’ is you. tak cytując klasyka. I w tym przypadku ten someone else to ten, kto wybierze daną firmę.

A skoro tak czy inaczej jakąś firmę wybierzesz - więc razem z innymi klientami, którzy wybiorą ofertę tego oferent, pokryjesz koszty przygotowania oferty. Nie tylko swojej, ale też tych, z których nic nie wyszło. Więc tak patrząc z lotu ptaka w interesie inwestorów jest, żeby jak najmniej czasu i wysiłku kosztowało przygotowanie ofert - bo wtedy globalny ich koszt (ZAWSZE W CAŁOŚCI przerzucany na klientów) jest mniejszy. Prostą receptą na to jest pobieranie opłat za wycenę - nawet, jeżeli pokrywają tylko część faktycznych kosztów jej wykonania bo drastycznie zmniejszają ilość zapytań ofertowych. A wtedy firma nie tylko rzetelniej może wycenić, ale też mniej "narzutów" na czas poświęcony niezaakceptowanym ofertom musi doliczyć do ceny tych ofert.

Ja oceniam po sobie. Nawet, jakby to nie było 1100 zł, a drobne 50, to o wiele wycen bym nawet nie prosił. A niektórych bym się domagał, skoro płacę.

A tak od firmy Instaltechnic (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?77103-MAZOWIECKIE-czarna-lista-wykonawc%C3%B3w&p=7491224#post7491224) ciągle nie mam wyceny (pomimo obietnic - nie usłyszałem też "nie mam czasu"). Podobnie Pro House (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228998-Bud%C5%BCetowy-(TCO)-z-przyci%C4%99tym-bud%C5%BCetem-przy-stacji-PKP-z-widokiem-na-las&p=7440546&viewfull=1#post7440546). Tylko zwodzenie i strata czasu (bo obiecali wycenę, rozmawiali, dopytywali o szczegóły...)


Twoja logika mnie powala, szkoda nawet na to odpisywac :D

Jak szkoda, to czemu odpisujesz?
Ta logika z kolei mnie powala.

A co do logiki płacenia za czekanie u lekarza, to jak płacę za wizytę, to ja domagam się rabatu (zapłaty za mój zmarnowany czas), za czekanie jak jestem umówiony na godzinę. To dla Ciebie nielogiczne?

agb
31-08-2017, 09:12
Inwestorów nie dziwi, ze kupując projekt z katalogu za wątpliwej jakości kosztorys zazwyczaj muszą zapłacić, a dziwi, że za konkretną, wiążącą ofertę wykonania prac można zażyczyć sobie pieniędzy?

Co jest wiążącego w takiej ofercie?



A tymczasem to wcale nie mój pomysł. Dawno temu, jak rozważałem płytę fundamentową to od jednej firmy do której wysłałem prośbę o wycenę dostałem taką odpowiedź (fragment):

Do sporządzenia szczegółowego kosztorysu budowlanego potrzebujemy projekt płyty fundamentowej wraz z badaniami geologicznymi. W firmie IZODOM jest zatrudniony na stałe konstruktor, który zajmuje się projektowaniem płyt fundamentowych. Taka usługa kosztuje 1.100 z netto (+23% VAT). W przypadku realizacji z wykorzystaniem jednej z naszych ekip budowlanych, zwracamy całkowitą wartość przeprojektowania.
[...]
Z doświadczenia wiem, że budowa płyty fundamentowej kształtuje się w okolicach 450-500 zł/m2 netto powierzchni płyty. W tej cenie my zajmujemy się wszystkim:"


Też najpierw pomyślałem, że to przecież bez sensu. Ale potem doszedłem do wniosku, że to ma sens.
I uważam że drugorzędne znaczenie ma cena. Jakakolwiek cena, którą trzeba zapłacić za wycenę odsiewa niepoważne zapytania.

To jest kwota za kosztorys, czy projekt płyty? IMO za drugie i całkowicie zrozumiałe.



Dla mnie to oczywiste, że jak ktoś prowadzi biznes, to swój czas i wysiłek (czy też swoich pracowników) przelicza na pieniądze. Jak coś daje "gratis", to ktoś za to zapłaci. Dziwi mnie socjalistyczne podejście i wiara, że są takie rzeczy, jak free lunch.


A tutaj to już Cię fantazja ponosi...

Myjk
31-08-2017, 09:31
Ponoć :)
Ponoć, bo się opieram na zdaniu innych. Głównie dekarzy i innych użytkowników. Sam nie mam doświadczenia, to się ze 100% nie wypowiadam. Ale ostatnie 3 dni rozbieram blaty aby wykorzystać tarcicę właśnie na deskowanie dachu, zbieram deski z gleby co przeleżały 2 miesiące i faktycznie te odwrócone stroną zalaną betonem do ziemi są praktycznie nienaruszone. Jedyny mankament takich desek po szalunkach że są "brudne" i czasem popękane w wyniku zbijania i odbijania.

agb
31-08-2017, 10:18
No 100% odzysku miał nie będziesz ;)

Myjk
31-08-2017, 10:36
No 100% odzysku miał nie będziesz ;)
To oczywiste. Aczkolwiek myślałem, że będzie więcej. Tymczasem wyszło około 60% i też nie wszystko się tam pewnie nada do wykorzystania. Sporo poszło jednak na zbijanie blatów.

Kaizen
31-08-2017, 12:49
Co jest wiążącego w takiej ofercie?

Poczytaj KC to będziesz wiedział.
O niewiążące oferty nie zwracam się do nikogo, bo takowe do niczego mi nie są potrzebne.


To jest kwota za kosztorys, czy projekt płyty? IMO za drugie i całkowicie zrozumiałe.

Za przygotowanie oferty.

agb
31-08-2017, 12:58
Poczytaj KC to będziesz wiedział.
O niewiążące oferty nie zwracam się do nikogo, bo takowe do niczego mi nie są potrzebne.
Gdybyś ty jeszcze tyle myślał ile czytasz, a nie teoretyzował tylko...


Art. 66. § 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.

§ 2. Jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.

Rozumiem, że mając PNB w ręku i chcąc zacząć budowę odłożysz ją jednak na min 2 lata w pierwszej instancji, aby z niewolnika zrobić pracownika?

Żyj dalej w swoim świecie.

Kaizen
31-08-2017, 13:09
Rozumiem, że mając PNB w ręku i chcąc zacząć budowę odłożysz ją jednak na min 2 lata w pierwszej instancji, aby z niewolnika zrobić pracownika?

Czemu? Wykonują pracę wybrani i płacę im tyle, ile w ofercie. Proste. Jak chcą, to niech oni idą do sądu. Pisałem o tym już nie raz, że IMO podpisywanie umów nie daje takiego bezpieczeństwa (żeby nie rzec że dla inwestora pogarsza sytuację) jak trzymanie w kieszeni pieniędzy do końca prac i jeszcze trochę.

Edyta. Raz się naciąłem na takiego oferenta, że czuję się oszukany. Elektryk od montażu erbetki, który ja przyszło do podpisywania pełnomocnictwa do podpisania umowy w ZE podniósł się o 50%. Ale już nie miałem czasu by zmienić elektryka, bo wykonawca SSO miał wejść lada dzień.

agb
31-08-2017, 13:14
I jak ich do tego zmusisz?

Kaizen
31-08-2017, 13:53
I jak ich do tego zmusisz?

Do czego? Do przyjęcia pieniędzy? Nie wyobrażam sobie, żeby odmówili. A zmuszać mnie do zapłacenia więcej, niż wycenili - to nie wiem, jak mogą.

Natomiast elektryk, niestety, miał w kieszeni argument - umowę podpisaną przez niego jako mojego pełnomocnika.

freethinker
31-08-2017, 18:26
Ja uważam, że to koszmarnie bezsensowny pomysł płacić za wycenę. Jeżeli ktoś mi nie chce dać wycenę, to znaczy, że nie ma zasobów, żeby takie wyceny robić. W każdej branży takich wycen trzeba zrobić kilkanaście (co najmniej), żeby zyskać klienta. Więc trzeba to sobie wliczyć w koszty działalności i odpowiednio skalkulować marżę. Sorry, działania przedsprzedażowe też kosztują i firma powinna być gotowa na to i posiadać zasoby, by je ponieść. Z tego samego powodu nie proszę się o oferty. Wysyłam mailem zapytanie, brak odpowiedzi oznacza dla mnie, że ktoś nie chce/nie może podjąć się zadania. Nie ma sensu wysyłanie ponagleń i dzwonienie.
Co do związania ofertą, to jakieś dziwactwo. I tak w końcu negocjuje się umowę, a nie gołą cenę, która nie wiadomo, co oznacza, bo nie są sprecyzowane pozostałe warunki. To nie przetarg, gdzie ustala się warunki zamówienia w miarę szczegółowo w momencie zamawiania. Więc i tak związanie następuje w momencie podpisania umowy, a nie w momencie złożenia oferty.
Do tej pory miałem dwie sytuacje, gdy oferent odmówił podpisania umowy. Podziękowałem mu zatem. Kto to widział, żeby realizować skomplikowane przedsięwzięcie jak budowa domu bez umowy.

Kaizen
31-08-2017, 19:28
Ja uważam, że to koszmarnie bezsensowny pomysł płacić za wycenę.
[...]
Więc trzeba to sobie wliczyć w koszty działalności i odpowiednio skalkulować marżę.

To zdajesz sobie z tego sprawę, że płacisz za wycenę (niezależnie od tego, czy masz to określone kwotą w umowie/na fakturze, czy wliczone w inną pozycję), czy nie? Bo zgubiłem się w tej logice.

freethinker
01-09-2017, 07:00
Nie martw się. Mi też trudno Ciebie zrozumieć. Oczywiście, że nie płacę. Płaci się za towar lub usługę. Ja usługi wyceny nie zamawiam. Za wycenę płaci potencjalny dostawca, a z czego - to jego sprawa.

Doli.
01-09-2017, 18:10
Nie martw się. Mi też trudno Ciebie zrozumieć. Oczywiście, że nie płacę. Płaci się za towar lub usługę. Ja usługi wyceny nie zamawiam. Za wycenę płaci potencjalny dostawca, a z czego - to jego sprawa.

A skąd ma pieniądze potencjalny dostawca? Od klientów. To tak samo jak idziesz do studium meblowego, a oni Ci mówią, że projekt kuchni gratis. Serio wierzysz, że firma zatrudni projektanta, żeby ponosić na tym straty? Bo każdy koszt nieprzynoszący przychodu jest stratą, a nie każdy projekt zamieni się w realizację. Zatem koszt zarówno Twojego jak i dziesięciu innych projektów zostały wkalkulowane w cenę tych mebli po to właśnie aby kusić darmowymi projektami.
A wracając do wycen - oczywiście, że oczekuję darmowej wyceny, ale to nie oznacza, że summa summarum za nią u wybranego wykonawcy nie zapłacę (w formie ukrytej). No chyba, że wykonawca naprawdę jest filantropem w tej kwestii.

freethinker
01-09-2017, 19:18
A skąd ma pieniądze potencjalny dostawca? Od klientów.
Może ma, może nie ma. W sumie po wpadnięciu przychodów do kasy firmy, nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Firmy mają zresztą różne sposoby finansowania. Powiedzmy, że firma wyemituje i sprzeda papiery wartościowe: akcje czy obligacje. Więc może być tak, że firma płaci za wycenę nie z pieniędzy klientów, ale z pieniędzy uzyskanych w inny sposób?
Wszystko to jest zresztą mało istotne. Jeżeli zamawiam proszę o wycenę 10 firm, z których 5 udziela mi odpowiedzi, a ja wybieram jedną, to oznacza to dla mnie tyle, że nie zapłaciłem 4 firmom ani grosza za wycenę, a jednej zapłaciłem jakieś pieniądze, z którymi ta firma może robić, co chce - może np. przygotowywać za nie wyceny dla potencjalnych klientów, ale to już naprawdę mnie nie obchodzi. A może niedoszacowała kosztów i będzie mi musiała wręcz dopłacić?

laurap
03-09-2017, 11:24
Hello!!! Nie wiem czy mnie ktoś jeszcze pamięta ;) Nie było o czym pisać ale w końcu ruszyło. Kredyt pospisany, dziura wykopana, szalunki przygotowane i jutro ekipa startuje z fundamentami :)

Próbowałam Was nadrobić ale nie ma szans :jawdrop:

Teraz mamy dylemat typu, montować okna na zimę, czy nie... ale chyba wstrzymamy się do wiosny. Nie sobie domek stoi i się wietrzy ;)

Myjk
04-09-2017, 11:11
Teraz mamy dylemat typu, montować okna na zimę, czy nie... ale chyba wstrzymamy się do wiosny. Nie sobie domek stoi i się wietrzy ;)
Wg mnie, absolutnie nie. Ja też zostawiam dom otwarty (naturalnie zabiję dechami i folią otwory). Okna zamówię w zimę, podobnie jak pokrycie dachowe, powinno być taniej średnio koło 10%. Montaż na wiosnę.

freethinker
04-09-2017, 11:34
Teraz mamy dylemat typu, montować okna na zimę, czy nie... ale chyba wstrzymamy się do wiosny. Nie sobie domek stoi i się wietrzy ;)
Kusi mnie, ale większość ludzi nie poleca. Większość często miewa rację.

aghata86
04-09-2017, 11:39
Dlugo musi schnac strop zeby potem nq nim dalej kurowac szczyty i scianki kolankowe?

Doli.
04-09-2017, 11:50
Kusi mnie, ale większość ludzi nie poleca. Większość często miewa rację.

A czemu nie poleca się?

aghata86
04-09-2017, 12:10
My z racji tego ze czas nas nagli zamkniemy stan przed zima i to co zima pozwoli bedziemy dalej robic. Chcemy wprowadzic sie na dół jakos na lato 2018

tkaczor123
04-09-2017, 12:44
Ja uważam, że to koszmarnie bezsensowny pomysł płacić za wycenę. Jeżeli ktoś mi nie chce dać wycenę, to znaczy, że nie ma zasobów, żeby takie wyceny robić. W każdej branży takich wycen trzeba zrobić kilkanaście (co najmniej), żeby zyskać klienta. y.

Jeżeli ma pod dostatkiem robót to albo wyśle wycenę z kosmosu albo w ogóle tego nie wyceni. Komuś się wydaje ale to czas kosztuje, kumpel jak ma czas to robi wyceny w niedziele( pracuje od poniedziałku do soboty) ma rodzinę, Tak poza tym to jest temat o Bociankach.
Co do zamykania stanu SSO ja bym poczekał aż zima zrobi swoje, ale każdy robi jak uważa. Co do tego czy będzie taniej to rożnie bywa w tym roku np można poczytać ile styropian kosztował w lutym , a to okres co ceny powinny myć mniejsze. Wyprzedaże to raczej w grudniu się robi aby nie stało na magazynie bo za to się płaci.

Doli.
04-09-2017, 13:07
Co do zamykania stanu SSO ja bym poczekał aż zima zrobi swoje
"Zrobi swoje" czyli właściwie co?

Myjk
04-09-2017, 13:13
"Zrobi swoje" czyli właściwie co?
W zimie, paradoksalnie, jest całkiem sucho. Większość wody powinna zostać wyciągnięta ze ścian/stropu.

freethinker
04-09-2017, 14:17
"Zrobi swoje" czyli właściwie co?
Przeschnięcie. Po zatynkowaniu i mokrych robotach najlepiej zrobić przerwę, żeby to wszystko wyschło, zanim zaczniemy wykończeniówkę.