PDA

Zobacz pełną wersję : Bocianki 2017 - witamy i zapraszamy :)



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13

annatulipanna
09-11-2017, 07:42
- pianka na poddaszu - chciałem, ale wszyscy moi wykonawcy od zabudowy/kg mówili, że nie robią na piance, po to podwójna robota itp

A powiedz, Marcinie, czy argumentowali jakoś swoją wypowiedź? Pierwsze słyszę, żeby z pianką było gorzej niż z wełną. Moi wykonawcy przygotowali sobie stelaże pod zabudowę g-k już przed pianką. Jedyne, co trzeba zrobić wcześniej, to obrobić płytami g-k okna połaciowe, żeby wszystko szczelnie wypełnić pianą. Nikt mi nie narzekał, że na pianie będzie trudniej.

annatulipanna
09-11-2017, 07:46
Wojak zaintrygowałeś mnie, z jakiegoś konkretnego powodu budujesz kolejny dom w odstępie 3 lat ?

kjuto, zerknij do dziennika Wojaka, a wszystkiego się dowiesz ;) Nie ma tego dużo :rolleyes:

Marcin34_Śl
09-11-2017, 07:50
A powiedz, Marcinie, czy argumentowali jakoś swoją wypowiedź? Pierwsze słyszę, żeby z pianką było gorzej niż z wełną. Moi wykonawcy przygotowali sobie stelaże pod zabudowę g-k już przed pianką. Jedyne, co trzeba zrobić wcześniej, to obrobić płytami g-k okna połaciowe, żeby wszystko szczelnie wypełnić pianą. Nikt mi nie narzekał, że na pianie będzie trudniej.

głównie własnie o to chodziło, że trzeba wcześniej zrobić stelaże, okna połaciowe itp. później przerwa trzeba czekać na gości od pianki (a to zawsze mogą nie przyjśc, może być obsuwa)

agb
09-11-2017, 07:56
To gdzie ta podwójna robota?

Wojak65
09-11-2017, 08:01
kjuto, zerknij do dziennika Wojaka, a wszystkiego się dowiesz ;) Nie ma tego dużo :rolleyes:


Tak nie ma tego dużo bo dopiero jakiś czas temu zabrałem się za to :)

Sprawy całkowicie prywatne no i teraz dopiero działka, budynek i wykończenie będzie takie jak zawsze chciałem, nie będzie tylu ustępstw (bo to taniej, bo może tego nie robić) :rolleyes:

Myjk
09-11-2017, 08:06
Czy ktoś z Was zastanawiał się już nad instalacją wentylacji mechanicznej? Jakie jednostki centralne wam zaporponowano? Macie jakies typy? Wysłałam zapytanie do kilki firm i w zasadzie każda proponuje inny model..... zdurniałam powiem szczerze.
Wziąłem parę wycen do tej pory -- każdy instalator swój ogonek chwali (czyt. poleca ten, co ma zeń najwyższa prowizję). Po analizach doszedłem do podobnego wniosku co przy wyborze PC. Ma to być produkt na dobrych podzespołach, jednocześnie prosty (bez wodotrysków typu wyświetlacze kolorowe, fefnaście funkcji, sprawność kosmiczna, itp.) i możliwie jak najtańszy. Czyli ma mieć odpowiednio dobraną wydajność i spręż, koniecznie wentylatory EBM, do tego bypass automatyczny. Przy takich warunkach można kupić rekuperator (do mojego 180m2 domu) za niecałe 6k brutto (z watą 23%, więc jak instalator nie zedrze dodatkowo na swojej marży, to nawet taniej wyjdzie przy 8%), np. Alnor HRU-MinistAir-W-450 (https://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-z-odzyskiem-ciepla-HRU-MinistAir-W-450/2610) -- tylko nie wiem co się stało że strona im obecnie leży. Może już firma upadła? :D Podlinkowałem do sklepu jakiegoś pierwszego z brzegu, gdzie znalazłem też Wojakowy Reku do porównania.


Napisałaś dokładnie to co ja kilkanaście postów wyżej - każdy ma swój rozum (i portfel) i czy coś robi w domu tak czy inaczej to już jego sprawa.
Niestety co niektórzy tutaj próbują każdemu narzucić swoją prawdę objawioną dot. każdego z tematów.
Ale na tym się opiera dyskusja -- a przecież po to tutaj jesteśmy, żeby się otworzyć na inny punkt widzenia. Najważniejsze żeby używać sensownych argumentów -- w przeciwnym razie dyskusja się zepsuje.


Ja w domu miałem Brink Rekuperator RENOVENT EXCELLENT 300 (https://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-Brink-Renovent-Excellent-300-PLUS/2209) - bardzo byłem z niego zadowolony i pewnie też teraz taki kupię.
To wszystko zależy jakim budżetem dysponujesz i na czym najbardziej Ci zależy.
Ten też jest znośny i nawet przecenę zrobili z 12 na 7k. ;)

Wojak65
09-11-2017, 08:28
Wziąłem parę wycen do tej pory -- każdy instalator swój ogonek chwali (czyt. poleca ten, co ma zeń najwyższa prowizję). Po analizach doszedłem do podobnego wniosku co przy wyborze PC. Ma to być produkt na dobrych podzespołach, jednocześnie prosty (bez wodotrysków typu wyświetlacze kolorowe, fefnaście funkcji, sprawność kosmiczna, itp.) i możliwie jak najtańszy. Czyli ma mieć odpowiednio dobraną wydajność i spręż, koniecznie wentylatory EBM, do tego bypass automatyczny. Przy takich warunkach można kupić rekuperator (do mojego 180m2 domu) za niecałe 6k brutto (z watą 23%, więc jak instalator nie zedrze dodatkowo na swojej marży, to nawet taniej wyjdzie przy 8%), np. Alnor HRU-MinistAir-W-450 (https://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-z-odzyskiem-ciepla-HRU-MinistAir-W-450/2610) -- tylko nie wiem co się stało że strona im obecnie leży. Może już firma upadła? :D Podlinkowałem do sklepu jakiegoś pierwszego z brzegu, gdzie znalazłem też Wojakowy Reku do porównania.


Ale na tym się opiera dyskusja -- a przecież po to tutaj jesteśmy, żeby się otworzyć na inny punkt widzenia. Najważniejsze żeby używać sensownych argumentów -- w przeciwnym razie dyskusja się zepsuje.


Ten też jest znośny i nawet przecenę zrobili z 12 na 7k. ;)



Tak jest dlatego tu z nas większość wchodzi :)
Chodziło mi bardziej o to jak czasami niektórzy na siłę starają się przekonać do rozwiązania które akurat oni mają, że niby najlepsze :rolleyes:

Woesz ta cena 12k to jednak trochę naciągana była i można go było kupić wiele taniej - natomiast dzięki za linka do Twojego - nie znałem go a widzę że po parametrach jest godny uwagi !

Robaczywy
09-11-2017, 10:16
Jak chodzi o WM, to póki co robię wstępne rozeznanie, ale już widzę, że chyba muszę dodać więcej ocieplenia w podłodze na poddaszu, bo mi się rury nie zmieszczą :/. Aktualnie mam 4cm.

A tak z innej beczki, czy stal przyjechała wam w postaci kilkunastometrowych prętów i ekipa docinała, czy od razu było na wymiar?

jak_to_mozliwe
09-11-2017, 10:22
U nas docinali we własnym zakresie.

aghata86
09-11-2017, 10:58
U nas sami docinali stal
Okna zamowilam montaz...po 15 stycznia. Jakis koszmar z tymi terminami. Mamy juz dzialowe na doke eehh fajnie to wyglada. Kominy juz wymurowane i zaczynaja w koncu dalej robic dach

Wojak65
09-11-2017, 11:00
Jak chodzi o WM, to póki co robię wstępne rozeznanie, ale już widzę, że chyba muszę dodać więcej ocieplenia w podłodze na poddaszu, bo mi się rury nie zmieszczą :/. Aktualnie mam 4cm.

A tak z innej beczki, czy stal przyjechała wam w postaci kilkunastometrowych prętów i ekipa docinała, czy od razu było na wymiar?


Wszystko było w kilkumetrowych prętach, natomiast była opcja zamówienia na wymiar lub już gotowych powiązanych belek ale ceny z kosmosu !

Kamila.
09-11-2017, 11:00
Widzę, że tu niezła dyskusja się urodziła odnośnie odkurzacza.... Ja nie będę robiła. Pierwsza rzecz - cena - uważam, że nie jest to rzecz niezbędna mi do życia, a za tę kasę którą wydałabym na odkurzacz mogę kupić ileś tam tradycyjnych odkurzaczy. Druga rzecz - nie widze możliwości czyszczenia kanałów doprowadzających nieczystości do centrali. Owszem, istnieje ozonowanie i inne cuda - ale nadal nie budzi to mojego zaufania. To główne powody, dla których się nie zdecydowałam.
Mam tak samo jak Ty :D


To że ja czegoś nie robie - nie znaczy, że jest to jedno prawdziwe i słuszne rozwiązanie - nie dajmy sie zwariować ;-) Kazdy podejmuje decyzje zgodnie ze swoim sumieniem, posiadaną na daną chwilę wiedzą oraz.... zasobem portfela ;-)
Otóż to.


Czy ktoś z Was zastanawiał się już nad instalacją wentylacji mechanicznej? Jakie jednostki centralne wam zaporponowano? Macie jakies typy? Wysłałam zapytanie do kilki firm i w zasadzie każda proponuje inny model..... zdurniałam powiem szczerze.

Temat na czasie :D nie mamy co prawda wybranej jednostki centralnej ale mamy projekt WM wykonany we współpracy z forumowym asoltem i przepusty pod WM wstawione zgodnie z projektem. Chcieliśmy zrobić to teraz bo za wykonanie pojedynczej dziury w stropie, znajomi płacili 200 zł / otwór :jawdrop: a że tych otworów było 12 to pękła niezła sumka.

Dziś zakończyliśmy prace budowlane na ten rok.
Ekipa ma jeszcze podjechać na budowę żeby ładnie zatrzeć wylane dziś schody :wiggle:

Śmiało mogę powiedzieć że jestem szczęśliwa :rolleyes:

Myjk
09-11-2017, 11:23
Chodziło mi bardziej o to jak czasami niektórzy na siłę starają się przekonać do rozwiązania które akurat oni mają, że niby najlepsze :rolleyes:
O, to do mnie. :D :P No ale na podstawie obrony argumentów też opiera się dyskusja, więc czasami musi być walka. ;)


Woesz ta cena 12k to jednak trochę naciągana była i można go było kupić wiele taniej - natomiast dzięki za linka do Twojego - nie znałem go a widzę że po parametrach jest godny uwagi !
Kiedyś miałem upatrzony jeszcze tańszy (poniżej 4,5k), ale oczywiście nie zapisałem i mi się zapomniało co to było. :/


Temat na czasie :D nie mamy co prawda wybranej jednostki centralnej ale mamy projekt WM wykonany we współpracy z forumowym asoltem i przepusty pod WM wstawione zgodnie z projektem. Chcieliśmy zrobić to teraz bo za wykonanie pojedynczej dziury w stropie, znajomi płacili 200 zł / otwór :jawdrop: a że tych otworów było 12 to pękła niezła sumka.
Ale to chyba w monolitowym stropie, bo w terrivie to zbrodnia taką cenę brać i dać. :P


Dziś zakończyliśmy prace budowlane na ten rok.
Ekipa ma jeszcze podjechać na budowę żeby ładnie zatrzeć wylane dziś schody :wiggle:
Śmiało mogę powiedzieć że jestem szczęśliwa :rolleyes:
Znaczy są mury i nie przykrywacie dachem na zimowanie? Hmmm...

Ps. Stal dają w standardowych prętach 12m i ekipa tnie na miejscu.

Marcin34_Śl
09-11-2017, 11:29
WM - jeśli na wczesnym etapie jest projekt i jesteście pewni, że zmian nie bedzie to można zostawić przepusty, choć większość firm, które robią WM nie wymaga tego. Trzeba zostawić miejsce na kanały na piętrze, u Mnie było 10 cm styro więc spokojnie (miało być 8 cm ale zmieniłem na wylewkę anhydrytową i zrobiło się 10 cm). W sumie to dobrze, bo jak poźniej zobaczycie jak się krzyżują wszystkie przewody od wentylacji, elektryki, wod-kan, odkurzacz centralnego to jest wesoło...W miejscu gdzie będzie rekuperator musi być syfon i odpływ do kanalizacji a od reku trzeba pociągnąc kabel w miejsce gdzie ma być sterownik. Jeśli reku na strychu to musi być ocieplony, żeby było min. +5 stopni i wymierzyć czy się zmieści przez wyłaz na strych.

Czy robić WM samemu - nie jest to skomplikowane, jednak we wszystkich warunkach gwarancji (które widziałem) jest napisane że gwarancja rekuperatora ma miejsce w przypadku montażu centrali przez Autoryzowanego Partnera Serwisowego. U Mnie wszystko robiła firma z umową, gwarancją itp więc takiego problemu nie miałem.

Kamila.
09-11-2017, 11:32
Ale to chyba w monolitowym stropie, bo w terrivie to zbrodnia taką cenę brać i dać. :P .
Tak, w monolicie :yes:



Znaczy są mury i nie przykrywacie dachem na zimowanie? Hmmm... .
Znaczy są mury parteru i stropy monolityczne, żelbetowe. Ciąg dalszy za jakieś kilka miesięcy :)

Kamila.
09-11-2017, 17:32
Czy ktoś z Was ma ogarnięty temat drzwi? Rozglądam się za drzwiami wejściowymi-głównymi i wejściowymi-ogrodowymi.
Szerokość 90 cm, bez świetlików, dodatkowych poszerzeń itp.
Muszą być za to ciepłe, szczelne i posiadać dobry współczynnik U.
Fajne by było gdyby same się domykały, dzieciaki nie mają czasu na takie bzdury jak zamykanie drzwi. Ale to chyba można dobrać sobie jako opcję?:confused:
Help...

Robaczywy
10-11-2017, 10:32
Wszystko było w kilkumetrowych prętach, natomiast była opcja zamówienia na wymiar lub już gotowych powiązanych belek ale ceny z kosmosu !

Dokładnie, chcieli 500zł do tony za docięcie :eek:

annatulipanna
10-11-2017, 12:33
Czy ktoś z Was ma ogarnięty temat drzwi? Rozglądam się za drzwiami wejściowymi-głównymi i wejściowymi-ogrodowymi.
Szerokość 90 cm, bez świetlików, dodatkowych poszerzeń itp.
Muszą być za to ciepłe, szczelne i posiadać dobry współczynnik U.
Fajne by było gdyby same się domykały, dzieciaki nie mają czasu na takie bzdury jak zamykanie drzwi. Ale to chyba można dobrać sobie jako opcję?:confused:
Help...

Kamilo, temat drzwi omawialiśmy w Bociankach, kilka stron wcześniej. Możesz też zerknąć do mojego dziennika str.16, tam też coś znajdziesz ;)
A samozamykacz to opcja dodatkowa, dostępna chyba u wszystkich producentów także nie będzie z tym problemu.

Papucy
11-11-2017, 08:56
Tymczasem biuro projektowe...........

400694

annatulipanna
11-11-2017, 11:03
Tymczasem biuro projektowe...........

400694

Czyżby projekt wpadł w ręce małoletniego inwestora??
Sądząc po kolorach to raczej inwestorka ;)
Moim dzieciakom musiałam nagminnie drukować rzuty projektu, bo chciały czynnie uczestniczyć w przygotowaniach do budowy.
A starszy syn (jako prawie 7-latek) opanował painta, dzięki pracy nad projektem ;), czym zapewnił sobie looz na zajęciach komputerowych w szkole ;)

annatulipanna
11-11-2017, 11:12
Witam wszystkich
za kilka dni ruszamy zalewamy fundamenty i ruszamy ;)

Witaj Liliane:)
Powodzenia w przeprawach budowlanych. :bye:

Myjk
11-11-2017, 11:15
Witam wszystkich
za kilka dni ruszamy zalewamy fundamenty i ruszamy ;)
Jaka dzielnica, jeśli to nie tajemnica? Jaki dom, jakie założenia? Czytaj i pytaj póki nie będzie za późno. ;)

Ps. moja córa też projektowała swój pokój, trochę miała problemy ze skalą :P

Papucy
11-11-2017, 12:45
Czyżby projekt wpadł w ręce małoletniego inwestora??
Sądząc po kolorach to raczej inwestorka ;)
Moim dzieciakom musiałam nagminnie drukować rzuty projektu, bo chciały czynnie uczestniczyć w przygotowaniach do budowy.
A starszy syn (jako prawie 7-latek) opanował painta, dzięki pracy nad projektem ;), czym zapewnił sobie looz na zajęciach komputerowych w szkole ;)

Dokładnie 7 letnia inwestorka :) góra humusu wpisała się już w krajobraz wiec 'MA ZOSTAĆ I JUŻ'

Robaczywy
11-11-2017, 13:33
Nasza 5cio letnia inwestorka koniecznie chce basen :eek:
Nie żebym planował, bo to w grę nie wchodzi, ale z ciekawości - Myjk, jaki budżet przewidujesz na budowę i uruchomienie basenu i jakie koszty utrzymania?

Ja, można powiedzieć, że zaczałem już budowę od...oświetlenia i to wewnętrznego, a co :D. Planuję do właczników światła nie doprowadzać kabli fazowych, tylko skrętkę do Arduino i dalej przez przekaźnik sterowany również przez Domoticza. Z tym, że jak się tym teraz nie zajmę i nie ogarnę, to czuję, że potem byśmy się mieli wprowadzać,a tu ups, światła nie ma jak właczyć..:o

Wojak65
11-11-2017, 19:26
O Tak, Myjk daj trochę danych odnośnie basenu!
Basen to może w odległych planach natomiast na przyszłą zimę marzy mi się mala sauna w ogrodzie lub balia ogrzewana kozą :wave:

Myjk
11-11-2017, 20:36
Myjk, jaki budżet przewidujesz na budowę i uruchomienie basenu i jakie koszty utrzymania?
Nie pytaj. :P

Sama niecka do tej pory (murowanie+materiał) to koszt około 8 tys. zł brutto. Z prac murarskich trzeba jeszcze tynk położyć i chyba przy ściankach zrobię stopnie bo mi paleta bloczków została i nie mam co z tym towarem zrobić, za to trochę za głęboko kazałem wydłubać dziurę i jest ~130 cm głębokości -- mniejsze dzieci mogą mieć więc problem z "gruntem" i przyda im się stopień przy krawędzi basenu. Docelowo, w zależności od "wypasienia", basen ma kosztować 35-50k zł brutto (bez twardego dachu, który potrafi kosztować nawet kolejne 50 tys. zł). W dziurze jest przewidziane ~35m3 wody, która ma być grzana z pomocą PC GW (tej samej co będzie grzać CO w zimie, CWU przez cały rok i klimatyzować dom w lecie). Koszty ogrzewania stosunkowo łatwo policzyć, podniesienie temperatury takiej masy wody o 1sC to 40kWh, przez letni COP (mało optymistyczny) na poziomie 4 daje 10kWh, czyli w taniej taryfie zakosztuje to w porywach 3,5 zł (po obecnej stawce, ale liczę że jak będę grzać prądem, to uda się zdobyć lepszą ofertę na tanią taryfę). Zatem nocne podgrzanie wody o 10 sC, np. z 25 do 35 będzie kosztować ~35 zł. Przy czym jak się raz nagrzeje, to taka ilość wody w niecce piekielnie wolno stygnie, a jeszcze są tam jakieś zyski słoneczne -- także jeżeli chodzi o samo grzanie to nie będzie dramatu. Chemia to już inna bajka, bo z 500 zł/sezon może pęknąć. Także skarbonka no i widzisz głowa mnie rozbolała. :P

Ruda maruda
11-11-2017, 20:55
My otwory do wentylacji w stropie mieliśmy przygotowane przed zalewaniem żeby później nie płacić jak wcześniej było wspominane 200zł za otwór. WM mamy z firmy dimplex tak samo jak pompę.

Kaizen
11-11-2017, 21:46
Przy czym jak się raz nagrzeje, to taka ilość wody w niecce piekielnie wolno stygnie

Liczyłeś, ile ciepła ucieknie do gruntu? Izolację dasz od wewnątrz, że nie liczysz ogrzewania betonu (pewnie ponad 30t).

Kaizen
11-11-2017, 21:51
My otwory do wentylacji w stropie mieliśmy przygotowane przed zalewaniem żeby później nie płacić jak wcześniej było wspominane 200zł za otwór.

Też miałem przygotowane przed zalaniem stropu rurą 160. Teraz jednak żałuję, że do rozdzielaczy nie dałem 200 a do wyrzutni dachowej z 250 (żeby chociaż ze 2,5cm izolacji dać między stropem i wyrzutnią)

annatulipanna
12-11-2017, 06:45
Też miałem przygotowane przed zalaniem stropu rurą 160. Teraz jednak żałuję, że do rozdzielaczy nie dałem 200 a do wyrzutni dachowej z 250 (żeby chociaż ze 2,5cm izolacji dać między stropem i wyrzutnią)

Ale kanał od wyrzutni, sam w sobie masz izolowany? Rozumiem, że chciałeś zwiększyć grubość izolacji?

Ruda maruda
12-11-2017, 08:18
Właśnie ja też nie bardzo wiem o co chodzi :/ rury na strychu mamy w izolacji które schodzą pionowymi również w izolacji na piętro. Tam się rozdzielaja i idą w wylewce do przygotowanych wczeniej otworów.

Kaizen
12-11-2017, 09:24
Ale kanał od wyrzutni, sam w sobie masz izolowany? Rozumiem, że chciałeś zwiększyć grubość izolacji?

Na razie nie mam kanałów - mam przepusty zrobione rurą pomarańczową fi160mm.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400736


Do wyrzutni miał być trochę poszerzony (rura 160 owinięta kilka razy folią - może 170mm średnicy wyjdzie - na zdjęciu w lewym górnym rogu). Jak 5cm zajmie izolacja, to zostaje 120mm średnicy do dyspozycji powietrza. Fajnie byłoby więcej. Mam jeden przepust zapasowy, więc do wyrzutni chyba rozdzielę. Zwłaszcza, że skrzynek przez rurę z wodą nie mogę dać tam, gdzie pierwotnie planowałem - więc te dwa przepusty przy rurze byłyby do wyrzutni, a w dwa pozostałe widoczne na zdjęciu dam skrzynki rozdzielcze

Przepusty do skrzynek też mogłyby być szersze - tyle, że tu nie trzeba izolacji. Skrzynki już mam - 150mm. Teraz bym robił takie, żeby króciec fi200 wszedł.

BTW.
Muszę kupić filtr, żeby mi żona nie czytała co mam na ekranie. Zaciekawiła się OC i... będzie instalacja. Kilka stówek w plecy już teraz. A w przyszłości pewnie tysięcy.:bash::bash:

Robaczywy
12-11-2017, 09:53
Nie pytaj. :P

Sama niecka do tej pory (murowanie+materiał) to koszt około 8 tys. zł brutto. Z prac murarskich trzeba jeszcze tynk położyć i chyba przy ściankach zrobię stopnie bo mi paleta bloczków została i nie mam co z tym towarem zrobić, za to trochę za głęboko kazałem wydłubać dziurę i jest ~130 cm głębokości -- mniejsze dzieci mogą mieć więc problem z "gruntem" i przyda im się stopień przy krawędzi basenu. Docelowo, w zależności od "wypasienia", basen ma kosztować 35-50k zł brutto (bez twardego dachu, który potrafi kosztować nawet kolejne 50 tys. zł). W dziurze jest przewidziane ~35m3 wody, która ma być grzana z pomocą PC GW (tej samej co będzie grzać CO w zimie, CWU przez cały rok i klimatyzować dom w lecie). Koszty ogrzewania stosunkowo łatwo policzyć, podniesienie temperatury takiej masy wody o 1sC to 40kWh, przez letni COP (mało optymistyczny) na poziomie 4 daje 10kWh, czyli w taniej taryfie zakosztuje to w porywach 3,5 zł (po obecnej stawce, ale liczę że jak będę grzać prądem, to uda się zdobyć lepszą ofertę na tanią taryfę). Zatem nocne podgrzanie wody o 10 sC, np. z 25 do 35 będzie kosztować ~35 zł. Przy czym jak się raz nagrzeje, to taka ilość wody w niecce piekielnie wolno stygnie, a jeszcze są tam jakieś zyski słoneczne -- także jeżeli chodzi o samo grzanie to nie będzie dramatu. Chemia to już inna bajka, bo z 500 zł/sezon może pęknąć. Także skarbonka no i widzisz głowa mnie rozbolała. :P

Dzięki, droga zabawka, każdym razie inwestycyjnie, bo koszt eksploatacji chociaż nie mały, to nie przeraża.



Właśnie ja też nie bardzo wiem o co chodzi :/ rury na strychu mamy w izolacji które schodzą pionowymi również w izolacji na piętro. Tam się rozdzielaja i idą w wylewce do przygotowanych wczeniej otworów.

Faktycznie w wylewce masz rury od WM, czy w ociepleniu?

PS. równo po dwóch tygodniach od złożenia mój wniosek o PnB pojawił się w systemie elektronicznym, czyli ktoś wreszcie na niego spojrzał..
pozdrawiam,

annatulipanna
12-11-2017, 10:21
Na razie nie mam kanałów - mam przepusty zrobione rurą pomarańczową fi160mm.

Do wyrzutni miał być trochę poszerzony (rura 160 owinięta kilka razy folią - może 170mm średnicy wyjdzie - na zdjęciu w lewym górnym rogu). Jak 5cm zajmie izolacja, to zostaje 120mm średnicy do dyspozycji powietrza. Fajnie byłoby więcej. Mam jeden przepust zapasowy, więc do wyrzutni chyba rozdzielę. Zwłaszcza, że skrzynek przez rurę z wodą nie mogę dać tam, gdzie pierwotnie planowałem - więc te dwa przepusty przy rurze byłyby do wyrzutni, a w dwa pozostałe widoczne na zdjęciu dam skrzynki rozdzielcze

Przepusty do skrzynek też mogłyby być szersze - tyle, że tu nie trzeba izolacji. Skrzynki już mam - 150mm. Teraz bym robił takie, żeby króciec fi200 wszedł.

No rzeczywiście przepusty mogłyby być większe. Kanały czerpni i wyrzutni są naprawdę sporych rozmiarów. U mnie to rozryli konkretne otwory na wszystko:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400737

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400738

I też chodzi mi po głowie, żeby jeszcze te grube rury owinąć dodatkową izolacją. Czy jest sens to robić? Same przejścia przez ściany i stropy wypełnione są pianką, także tu nie powinno być problemu.



BTW.
Muszę kupić filtr, żeby mi żona nie czytała co mam na ekranie. Zaciekawiła się OC i... będzie instalacja. Kilka stówek w plecy już teraz. A w przyszłości pewnie tysięcy.:bash::bash:

Nawet żony nie przekonały Twoje argumenty przeciw? ;)
Ja tam próbuję na bieżąco mężowi tłumaczyć, co tam planuję w domu instalować i dlaczego. Do odkurzacza też nie był przekonany, bo dużo kasy... ale zgodził się ;)
Ale jak wybierałam drzwi wejściowe, cała w stresie wysyłałam mu zdjęcia, czy takie mogą być. Przytaknął. A później, jak już zostały zamontowane, to był lekko zdziwiony, bo inaczej je sobie wyobrażał ?? Okazało się, że nie specjalnie przyglądał się zdjęciom. Dla niego to nie ma zbyt wielkiego znaczenia, a ja tu od zmysłów odchodzę, żeby wszystkich zadowolić :bash:

marcin225
12-11-2017, 10:46
Muszę kupić filtr, żeby mi żona nie czytała co mam na ekranie. Zaciekawiła się OC i... będzie instalacja. Kilka stówek w plecy już teraz. A w przyszłości pewnie tysięcy.:bash::bash:

hahaha :D Uśmiałem się jak sobie przypomnę ten cały elaborat ostatnio nad bezsensownością montażu OC :D

Tak a propos tematu to ja utknąłem na PnB i w tym roku co najwyżej grunt wymienię bo wciąż czekam na uprawomocnienie (ciągle brak jednej zwrotki).

agb
12-11-2017, 12:08
Nie zapomnij o 25m rury do garażu ;)

jak_to_mozliwe
12-11-2017, 12:44
Nie zapomnij o 25m rury do garażu ;)

Made my day :D:lol2:

ag2a
12-11-2017, 13:27
PS. równo po dwóch tygodniach od złożenia mój wniosek o PnB pojawił się w systemie elektronicznym, czyli ktoś wreszcie na niego spojrzał..
pozdrawiam,

Dzięki nie wiedziałem że takie coś istnieje. U nas piszą na swojej stronie i przy składaniu wniosku mówili że max miesiąc u mnie minął wczoraj a wniosek jeszcze nie rozpatrzony. Mam nadzieję że jak jutro zadzwonię to się czegoś dowiem

Wekto
12-11-2017, 13:30
hahaha :D Uśmiałem się jak sobie przypomnę ten cały elaborat ostatnio nad bezsensownością montażu OC :D

Przypilnujcie tynkarzy aby odpowiednio osadzili płytkę montażową każdego gniazda. Rury czasem sprężynują (zależnie od bruzdy w ścianie) i płytka montażowa (do której przykręca się później gniazdo OC) może być za płytko albo za głęboko otynkowana. Później jest problem z montażem gniazda. Jak jest dobrze zamontowana płytka to przykręcenie gniazda i podłączenie elektryki to robota na 5-10 minut. W przeciwnym wypadku trzeba kuć ścianę i wymieniać rurę na dłuższym odcinku. Ewentualnie zastosować poszerzenie, które jest mało estetyczne.

Zresztą jeśli chodzi o tynkarzy to też przypilnujcie aby dobrze zamontowali puszki elektryczne. Zwłaszcza, jak mają być gniazda modułowe.

ag2a
12-11-2017, 13:56
Przepraszam ale od kiedy tynkarz obsadza gniazdka elektryczne lub odkurzacza?

Wekto
12-11-2017, 14:14
Od zawsze? Elektryk czy instalator od OC przygotowuje puszki (wcześniej bruzdy/otwory) i zostawiają je luźno. Jeśli zrobią je na sztywno to tym bardziej będzie bałagan bo nie jesteś wstanie dokładnie przewidzieć, czy w tym miejscu będzie 1,2 czy 1,7 cm tynku a może 2 cm. Możesz oczywiście ściągnąć na czas tynkowania i elektryka i instalatora od OC i kazać im to dopilnować. Niepraktykowane.

Robaczywy
12-11-2017, 14:52
Dzięki nie wiedziałem że takie coś istnieje. U nas piszą na swojej stronie i przy składaniu wniosku mówili że max miesiąc u mnie minął wczoraj a wniosek jeszcze nie rozpatrzony. Mam nadzieję że jak jutro zadzwonię to się czegoś dowiem

Zobacz tutaj: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/

Myjk
12-11-2017, 14:52
Liczyłeś, ile ciepła ucieknie do gruntu? Izolację dasz od wewnątrz, że nie liczysz ogrzewania betonu (pewnie ponad 30t).
20% ciepła z wody basenowej ucieka do gruntu, 80% przez parowanie. Dlatego basenu sezonowego nie warto ocieplać, i ja też nie ocieplam. Biorąc pod uwagę, że taka ilość wody traci przy zimnych nocach (poniżej 20sC) około 0,5sC, oraz że COP pewnie będzie znacznie większy niż założyłem w powyższych wyliczeniach, jakoś mnie akurat temat grzania wody wcale nie martwi.


Dzięki, droga zabawka, każdym razie inwestycyjnie, bo koszt eksploatacji chociaż nie mały, to nie przeraża.
Niestety, dlatego nikomu nie polecam. :>


Muszę kupić filtr, żeby mi żona nie czytała co mam na ekranie. Zaciekawiła się OC i... będzie instalacja. Kilka stówek w plecy już teraz. A w przyszłości pewnie tysięcy.:bash::bash:
Tylko szufelek nie instalujcie, bo ponoć straszna siara. Mało praktyczne i hałasują jak diabli.

ag2a
12-11-2017, 15:16
Od zawsze? Elektryk czy instalator od OC przygotowuje puszki (wcześniej bruzdy/otwory) i zostawiają je luźno. Jeśli zrobią je na sztywno to tym bardziej będzie bałagan bo nie jesteś wstanie dokładnie przewidzieć, czy w tym miejscu będzie 1,2 czy 1,7 cm tynku a może 2 cm. Możesz oczywiście ściągnąć na czas tynkowania i elektryka i instalatora od OC i kazać im to dopilnować. Niepraktykowane.

Przez jakieś 300 domów nie osadzałem żadnych puszek do odkurzacza ani od prądu. Za to kasuje elektryk i gość od odkurzacza. Przy gniazdku od prądu nie będzie miało znaczenie że jest utopione ok do 1 cm

Zobacz tutaj: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/

Tak dzięki Tobie i poprzedniemu wpisowi odszukałem ta wyszukiwarkę. Dziwna tylko sprawa że kod pocztowy jest pomylony a i nazwisko projektanta mi kompletnie nieznane... Sam składałem papiery i takich danych tam na pewno nie było

Wekto
12-11-2017, 15:31
Przez jakieś 300 domów nie osadzałem żadnych puszek do odkurzacza ani od prądu. Za to kasuje elektryk i gość od odkurzacza. Przy gniazdku od prądu nie będzie miało znaczenie że jest utopione ok do 1 cm

Tzn. jak to się odbywa? Tynkujesz wokół puszki i zostawiasz luz / tynkujesz całość a elektryk wierci otwory pod puszkę już po tynkach / ty tynkujesz a elektryk przy tobie osadza puszkę w tynku? A może oni montują na stałe puszki a ty się do nich licujesz i to elektryk/instalator OC decyduje ile dajesz tynku?

Nie jestem tynkarzem i u mnie jak w domach które znam z czasów budowy elektryk wiercił dziury pod puszki. W puszki pchał przewód i tak zostawiał. Poprosiłem zresztą tynkarzy aby mi puszkę zatopili w tynku ze względu na szczelność powietrzną. Nie robili żadnych problemów. Dla nich osadzenie puszki tak aby były zlicowane z tynkiem to normalna sprawa. Gorzej mieli przy OC i tutaj właśnie dali ciała bo płytka montażowa do OC nie była zbyt elastyczna a im nie bardzo się chciało popracować nad tym aby była zlicowana z ich tynkiem. Można było uniknąć późniejszego kucia ściany gdyby to dopilnować. I o tym pisałem.

ag2a
12-11-2017, 16:51
Puszkę osadza elektryk na ok 12mm i tak jest tynkowane. Najczęściej jest kilka min pod tynkiem i tyle. Raz tylko zdarzyło się przez 11 lat że klient chciał abyśmy osadzali puszki ale po wytłumaczeniu mu elektryk bez problemu osadził

Kaizen
12-11-2017, 18:08
Nie zapomnij o 25m rury do garażu ;)

To Twój pomysł. Mi się nie podoba.

agb
12-11-2017, 19:32
Bynajmniej nie mój.

Kaizen
12-11-2017, 21:29
20% ciepła z wody basenowej ucieka do gruntu, 80% przez parowanie. Dlatego basenu sezonowego nie warto ocieplać, i ja też nie ocieplam. Biorąc pod uwagę, że taka ilość wody traci przy zimnych nocach (poniżej 20sC) około 0,5sC, oraz że COP pewnie będzie znacznie większy niż założyłem w powyższych wyliczeniach, jakoś mnie akurat temat grzania wody wcale nie martwi.

20cm betonu na 5cm piasku + folia to U=2,399W/(m2*K). Ściana podziemia 24cm betonu + folia U=3,622W/(m2*K)
Czyli posadzką (licząc optymistycznie po wymiarach wewnętrznych) ucieknie 7m*4m*2,399W/m2*K=67,17W/K
Ścianami 22m*1,3m*3,622W/(m2*K)=103,59W/K

Nawet licząc 15* różnicy to wychodzi jakieś 2,5kW uciekającego ciepła do gruntu. A w sumie w tym roku na głębokości 10cm łącznie przez jakieś 3 tygodnie w Warszawie temperatura była powyżej 20* na pół metra rekord to 20,44*.
Jak chcesz grzać tak bardzo, to IMO warto było dać izolację. A przed parowaniem i tak musisz się ratować przykrywając folią, bo mocy pompy zabraknie a koszt też będzie "luksusowy".

To widziałeś? (http://www.cire.pl/pliki/2/2017/14___wyczolkowski_benduch_wylecial___analiza_strat _ciepla____rec16.pdf)
Wynika z tego, że przy prędkości wiatru 1m/s z basenu o temperaturze 33* ulatuje z parowaniem latem ok. 1kW/m2 basenu.


Tylko szufelek nie instalujcie, bo ponoć straszna siara. Mało praktyczne i hałasują jak diabli.

Żonie spodobała się "suszarka" na ścianie.

swieja
12-11-2017, 21:34
Ruda marudo sprawdziłam dokładnie te drzwi Domilas. Byłam dziś nawet w Częstochowie by zobaczyć ich stoisko. Drzwi faktycznie fajne, cena bardzo mi odpowiada. Mam narysować czego dokładnie chcę i mi dokładnie wycenią, ale obiecali, że zmieszczą się w pierwszej wycenie :)
Dzięki za namiary, chyba się na nich zdecydujemy.

Ruda maruda
12-11-2017, 22:25
Ruda marudo sprawdziłam dokładnie te drzwi Domilas. Byłam dziś nawet w Częstochowie by zobaczyć ich stoisko. Drzwi faktycznie fajne, cena bardzo mi odpowiada. Mam narysować czego dokładnie chcę i mi dokładnie wycenią, ale obiecali, że zmieszczą się w pierwszej wycenie :)
Dzięki za namiary, chyba się na nich zdecydujemy.

Proszę bardzo ;) proszę powiedzieć że macie namiar od Pani z Wieliczki :P liczę ze jeszcze mi zrobią drzwi do środka po mojej cenie :P coś Panu nie było po nosie bo daleko ma do nas a na Warszawę ma lepsze ceny :( może się jeszcze da namówić ;)

Myjk
13-11-2017, 08:59
To widziałeś? (http://www.cire.pl/pliki/2/2017/14___wyczolkowski_benduch_wylecial___analiza_strat _ciepla____rec16.pdf)
Wynika z tego, że przy prędkości wiatru 1m/s z basenu o temperaturze 33* ulatuje z parowaniem latem ok. 1kW/m2 basenu.

Widziałem, co więcej chyba wyraźnie napisałem że NAJWIĘKSZE straty są przez parowanie i straty przez ściany do powietrza (w przypadku mojego basenu rozstawianego), a nie do gruntu. To trochę jak z wpieraniem, że dom traci krocie do gruntu przez fundamenty -- to nie jest prawda, bo to przenikanie to jakieś w zasadzie pomijalne wartości na tle innych strat. Dlatego przykrywanie basenu folią jest bardzo ważne, sztywny dach (choć drogi jak pierun) ogranicza wychładzanie wody jeszcze bardziej, a ocieplanie basenu nie ma większego sensu.

aghata86
14-11-2017, 09:42
Zaraz przyjdzie zima a u nas sama wiezba, dekarz na innej robocie. Mam nerwa bo wiezba goła drewno lezy i moknie.

Wojak65
14-11-2017, 09:45
Zaraz przyjdzie zima a u nas sama wiezba, dekarz na innej robocie. Mam nerwa bo wiezba goła drewno lezy i moknie.

No niestety tak wygląda budowa w naszym pięknym kraju...fachowcy...pogoda...bleeee
Ja niestety też mam "mały" poślizg z elektrykiem (2 tygodnie) więc muszę się zająć doprowadzeniem działki do porządku.
do końca roku jeszcze pewnie uda Ci się przykryć budowę - przecież nie będzie lało do końca roku mam nadzieję ! ;)

Zuzanna31
14-11-2017, 13:05
Lepiej późno niż wcale. Machina ruszyła ;-) Plan na ten rok: płyta fundamentowa pod dom i garaż (łącznie 260 m2).

Redakcja Muratordom
14-11-2017, 14:11
Wszystkich, którzy właśnie przygotowują się do budowy domu lub niedawno ją zaczęli, zapraszamy do Szkoły Muratora! Nasi redaktorzy i eksperci podzielą się swoją wiedzą o finansowaniu, organizacji i technologiach budowy.

Szkoła Muratora - już 18 listopada. Wstęp wolny! Zachęcamy do rejestracji:
http://muratordom.pl/szkola-muratora/#utm_source=Forum&utm_medium=Bocianki&utm_campaign=Szko%C5%82a%20Muratora

freethinker
14-11-2017, 20:19
Ze względu na znaczne opóźnienie w budowaniu (o miesiąc prawie) miałem czas zbadać rynek okienny w mojej okolicy.
Udało m się zejść do 80-85 tys. zł za całość okien, co uważam za spory sukces (mało nie osiwiałem, gdy dostałem pierwsze oferty, z których wynikało, że będę musiał wydać ponad 150 tys. zł). Ale wciąż jeszcze szukam oszczędności. Różnice cen na podobnych profilach bywają spore, Ale najbardziej zadziwia mnie kwestia montażu. Mam ścianę trójwarstwową, co jest pewną nietypowością. I co firma, to inna teoria na temat techniki montażu. A to z kolei prowadzi mnie do przekonania, że nikt tak naprawdę nie posiada wiedzy na temat prawidłowego montażu okien, a wszyscy powtarzają tylko slogany marketingowe, proponując rozwiązania, z których mają najlepszą prowizję lub które są dla nich najwygodniejsze. Zacząłem już zastanawiać się poważnie, czy ten montaż na kotwach/konsolach czy innych Movo w warstwie ocieplenia to nie są jakieś bzdury i czy nie lepiej/taniej po prostu zrobić montaż w ścianie nośnej, wysuwając okno tylko na 3-4 cm w warstwę ocieplenia i robiąc od zewnątrz węgarek ze styroduru. W zależności od systemu to oznacza 4-12 tysięcy zł oszczędności.
Jakie macie pomysły na montaż okien?

Doli.
14-11-2017, 20:48
Jakie macie pomysły na montaż okien?

U nas tradycyjnie, czyli montaż na kotwach do ścian nośnych, uszczelnianie pianą, a same wnęki okienne wyłożone zostaną XPS'em. Dużo zbiłeś cenę, chociaż dla mnie to i tak kosmos ;)

agb
14-11-2017, 21:28
Ze względu na znaczne opóźnienie w budowaniu (o miesiąc prawie) miałem czas zbadać rynek okienny w mojej okolicy.
Udało m się zejść do 80-85 tys. zł za całość okien, co uważam za spory sukces (mało nie osiwiałem, gdy dostałem pierwsze oferty, z których wynikało, że będę musiał wydać ponad 150 tys. zł). Ale wciąż jeszcze szukam oszczędności. Różnice cen na podobnych profilach bywają spore, Ale najbardziej zadziwia mnie kwestia montażu. Mam ścianę trójwarstwową, co jest pewną nietypowością. I co firma, to inna teoria na temat techniki montażu. A to z kolei prowadzi mnie do przekonania, że nikt tak naprawdę nie posiada wiedzy na temat prawidłowego montażu okien, a wszyscy powtarzają tylko slogany marketingowe, proponując rozwiązania, z których mają najlepszą prowizję lub które są dla nich najwygodniejsze. Zacząłem już zastanawiać się poważnie, czy ten montaż na kotwach/konsolach czy innych Movo w warstwie ocieplenia to nie są jakieś bzdury i czy nie lepiej/taniej po prostu zrobić montaż w ścianie nośnej, wysuwając okno tylko na 3-4 cm w warstwę ocieplenia i robiąc od zewnątrz węgarek ze styroduru. W zależności od systemu to oznacza 4-12 tysięcy zł oszczędności.
Jakie macie pomysły na montaż okien?

Z czego wynikają te cena? Kilka HS-ów? Ilość/powierzchnia okien? Czy po prostu jakieś nietypowe?

jak_to_mozliwe
14-11-2017, 22:40
Jeśli dobrze pamiętam to raz, że dużo, dwa na całej wysokości ściany plus okna połaciowe. Z dziesięć stron temu :P

Kaizen
14-11-2017, 22:53
Mam ścianę trójwarstwową
[...]
Jakie macie pomysły na montaż okien?

Dzisiaj to taki egzotyk, że szukaj speca od tego. Bo energooszczędne rozwiązania poszły w kierunku montażu w warstwie ocieplenia ale ściany dwuwarstwowej. A w przypadku trzywarstwowej to ktoś, coś gdzieś. Ale... Brak praktków a nawet teoretyków.

Wojak65
15-11-2017, 07:33
Nooo okna za ponad 80kPLN już po negocjacjach to ostro :lol2:

aghata86
15-11-2017, 10:26
U nas wyszlo za okna 20tys z roletami zewnetrzny kolor

Papucy
15-11-2017, 13:43
U nas wyszlo za okna 20tys z roletami zewnetrzny kolor

U nas 22 K z 3 szybowe profil salamander w tym 3 metrowym HS montaż trójwarstwowy ( taśmy SIGA ) bez ciepłych parapetów w tym 9 mb poszerzeń do wysokości wylewki.

Mam pytanie jak będziecie zabezpieczać taśmy na zimę ? Będziecie ? Z tego co widzę ekspozycja na działanie UV nie wksazana.

Wojak65
16-11-2017, 10:12
U nas 22 K z 3 szybowe profil salamander w tym 3 metrowym HS montaż trójwarstwowy ( taśmy SIGA ) bez ciepłych parapetów w tym 9 mb poszerzeń do wysokości wylewki.

Mam pytanie jak będziecie zabezpieczać taśmy na zimę ? Będziecie ? Z tego co widzę ekspozycja na działanie UV nie wksazana.


Mam ten sam problem, ekspozycja na działanie UV nie wskazana, ekspozycja na wilgoć i mróz również.
Wg producenta taśmy powinny zostać zasłonięte styropianem/tynkiem do max 3 miesięcy - przy silnym działaniu UV (lato) do miesiąca !
U mnie ocieplenie dopiero na wiosnę więc całą zimę taśmy będą na "wietrze" ...:mad:

Myjk
16-11-2017, 15:34
Jak u Was przedstawiają się ceny na ocieplenie budynku? Podzielcie się proszę robocizną za położenie m2 styro + koszt zaciągnięcia siatką z klejem + ew. tynkowanie.

annatulipanna
16-11-2017, 17:53
Jak u Was przedstawiają się ceny na ocieplenie budynku? Podzielcie się proszę robocizną za położenie m2 styro + koszt zaciągnięcia siatką z klejem + ew. tynkowanie.

U mnie cała elewacja na gotowo 60zł/m2, z czego samo położenie tynku to 15zł/m2.

freethinker
16-11-2017, 19:48
Na drugiej stronie tego wątku opublikowałem rzuty elewacji. Okien mam dużo i są wielkie. Stąd ta cena. Architekt mówił mi, że to będzie drogo, ale skoncentrował się na oknach pionowych. Nawet zrobił wycenę - 45 tysięcy. O kolankowych niewiele mówił w tym kontekście, więc myślałem, że to prosta piłka, a nie drugie tyle. Fachowców od montażu okien w ścianach trójwarstwowych chyba jest niewielu, a może wiedza ta jest niezbyt ścisła, bo każda ekipa opowiada mi inne teorie. Montaż w ociepleniu jest fajny, ale te konsole kosztowałyby u mnie 6 tysiączków, a gdybym poszedł w Movo - to 12.
No dobra, coś tam wymyślę.
Powiem Wam, że mnie tak już serdecznie wykończyła ta budowa, że mam zamiar zamknąć budowę na zimę, i kupiłem na styczeń dla całej rodziny bilety do Bangkoku.

Papucy
19-11-2017, 06:29
Ile płaciliście za wod kan ? Właśnie dostałem cenę od znajomego hydraulika (z polecenia) i zaśpiewał 4 K z materiałem . Il u was wyszło ?

annatulipanna
19-11-2017, 07:59
Ile płaciliście za wod kan ? Właśnie dostałem cenę od znajomego hydraulika (z polecenia) i zaśpiewał 4 K z materiałem . Il u was wyszło ?

U mnie pierwszy etap (rozprowadzenie rur w docelowe miejsca, montaż stelaży WC, wyprowadzenie odpowietrzenia kanalizy na dach) wyniósł 5350 zł.
Też znajomi hydraulicy i materiał na 8%vat.

Papucy
19-11-2017, 08:43
U mnie pierwszy etap (rozprowadzenie rur w docelowe miejsca, montaż stelaży WC, wyprowadzenie odpowietrzenia kanalizy na dach) wyniósł 5350 zł.
Też znajomi hydraulicy i materiał na 8%vat.

Dzięki Anna , czy stelaże miałaś w cenie ?

annatulipanna
19-11-2017, 09:43
Tak, stelaże w cenie ;) Dwie sztuki.

Liliputek
19-11-2017, 17:46
Jak u Was przedstawiają się ceny na ocieplenie budynku? Podzielcie się proszę robocizną za położenie m2 styro + koszt zaciągnięcia siatką z klejem + ew. tynkowanie.
u nas 55 zł za m2, z tynkowaniem, sama robocizna :)

Myjk
20-11-2017, 08:35
U mnie cała elewacja na gotowo 60zł/m2, z czego samo położenie tynku to 15zł/m2.

u nas 55 zł za m2, z tynkowaniem, sama robocizna :)
Tanio :( Ja nie dostałem niższej ceny niż 100zł/m2 za samą robociznę. :/ Te 50-60 wydaje się być godziwą stawką za taką pracę.

Wojak65
20-11-2017, 08:44
Koszty WOD/KAN oczywiście są zalezne od projektu, piętrowy z reguły tańszy (większość w 1/2 pionach).
U mnie 3500 PLN materiał i robocizna, woda, kanalizacja podejścia bez stelaży. W miarę rozległa parterówka więc strochę tego biegnie po całym domu.

swieja
23-11-2017, 10:22
U nas postęp! Dachówki w końcu dojechały. Z przygodami, auto wjechało do rowu! Ale dachówki całe. Część już leży na dachu. Wzór dachówki bardzo zwyczajny (Braas rubin 13 v). Moje dzieci stwierdziły, że nie ma się czym podniecać, bo dach wygląda jak wszystkie inne. Ale ja jestem zachwycona ;)
W poniedziałek mają przyjechać okna.
Ścianki na górze już wymurowane i w końcu można ocenić jak wyszły pokoje. Miejsca jest akurat, absolutnie nie ma ciasnoty. Wyszło bardzo komfortowo.
Pompa ciepła wybrana - będzie LG therma V
Gość od rekuperacji przyjedzie we wtorek. Elektryk był wczoraj. Dzieje się :)

Wojak65
23-11-2017, 10:58
U nas postęp! Dachówki w końcu dojechały. Z przygodami, auto wjechało do rowu! Ale dachówki całe. Część już leży na dachu. Wzór dachówki bardzo zwyczajny (Braas rubin 13 v). Moje dzieci stwierdziły, że nie ma się czym podniecać, bo dach wygląda jak wszystkie inne. Ale ja jestem zachwycona ;)
W poniedziałek mają przyjechać okna.
Ścianki na górze już wymurowane i w końcu można ocenić jak wyszły pokoje. Miejsca jest akurat, absolutnie nie ma ciasnoty. Wyszło bardzo komfortowo.
Pompa ciepła wybrana - będzie LG therma V
Gość od rekuperacji przyjedzie we wtorek. Elektryk był wczoraj. Dzieje się :)

Noo rzeczywiście się dzieje :)
Takie roboty cieszą bo je widać i zmieniają dom.
Po montażu okien już będzie całkiem inaczej jak dom będzie już zamknięty. :-D

Hellenaj
23-11-2017, 18:23
Witajcie,

u mnie też powoli się dzieje, ale też nie do końca tak jakbym sobie tego życzyła.....
dekarze pokryli dach membraną i zaczęli łacenie.... no i wtedy wyszło..... połacie dachu są krzywe, róznice na połaci dochodza do 4 cm..... czeka nas równanie dachu, czyli dodatkowy koszt - ok 4 tys zł. Jutro będę jeszcze rozmawiała z kierbudem i uderzę do firmy, która produkowała i montowała wiązary - bo to ewidentnie po ich stronie jest błąd. Pytanie tylko, czy zechcą polubownie uczestniczyć w kosztach dodatkowej robocizny czy jednak czeka nas ciąganie się po sądach..... ehhhh gdybym tylko wiedziała, że takie klocki wyjdą z tą firmą...........

W każdym bądź razie dach pokryty jest prawie w całosci łatami, od jutra zaczynają równanie - czyli pod łaty umeiszczane będą kliny.
W przyszłym tygodniu przyjadą też okna - na bramę i drzwi jeszcze chwilę muszę poczekać. Zamontujemy drzwi tymczasowe, a bramę i drugie drzwi zabijemy płytami. Za dwa tygodnie wejdzie hydralik do wodkanu, w styczniu elektryk, potem rekuperacja, no i jak tylko wiosna się pojawi lecimy z tynkami i wylewkami. Liczę, ze uwiniemy się z tym przed porodem.. Potem bedzie cudowny etap - wykończeniówka z trójką dzieci przy nodze :D Co, że ja nie dam rady??? Jasne, że dam :P

jkmp
23-11-2017, 21:56
A u mnie mniej ciekawie - kolejna ekipa od SSO ma problemy i zamiast przyjść teraz to termin przekładają. Zastanawiam się nad sensem budowania w zimie. Wszyscy z KB mówią że jak nie będzie ciężkiej zimy, to można śmiało budować. Ekipa też całą zimę chce robić. Ja też bym wolał mieć do wiosny SSO i kontynuować kolejne prace. Za to rodzina mnie straszy i snuje czarne wizje, żeby sobie odpuścić, na wiosnę zacząć murowanie.
No nic przynajmniej sobie płyta na spokojnie dojrzała :)

jak_to_mozliwe
24-11-2017, 06:39
Czym rodzina straszy? :)

Kamila.
24-11-2017, 06:43
Witajcie,

u mnie też powoli się dzieje, ale też nie do końca tak jakbym sobie tego życzyła.....
dekarze pokryli dach membraną i zaczęli łacenie.... no i wtedy wyszło..... połacie dachu są krzywe, róznice na połaci dochodza do 4 cm..... czeka nas równanie dachu, czyli dodatkowy koszt - ok 4 tys zł. Jutro będę jeszcze rozmawiała z kierbudem i uderzę do firmy, która produkowała i montowała wiązary - bo to ewidentnie po ich stronie jest błąd. Pytanie tylko, czy zechcą polubownie uczestniczyć w kosztach dodatkowej robocizny czy jednak czeka nas ciąganie się po sądach..... ehhhh gdybym tylko wiedziała, że takie klocki wyjdą z tą firmą...........
Hellenaj możesz podać mi nazwę tej firmy od wiązarów?
Myślimy o wiązarach w pomieszczeniu nad garażem (chcemy pozbyć się dwóch słupów) ale takiego wykonawcę wolałabym omijać z daleka. :sick:


Liczę, ze uwiniemy się z tym przed porodem.. Potem bedzie cudowny etap - wykończeniówka z trójką dzieci przy nodze Co, że ja nie dam rady??? Jasne, że dam :P

No ba :D

Kamila.
24-11-2017, 06:50
Jkmp nam ekipa mówiła że śmiało można murować do -5 stopni C.
I że ważne jest to, żeby w dzień temperatura była powyżej 0.

Mieliśmy podobny dylemat i odpuściliśmy do marca. Płytę mieliśmy wylewaną na wiosnę, mury parteru zaczęliśmy w październiku a stropy wylaliśmy ponad dwa tygodnie temu.
Może murowanie w obecnych temperaturach ma rację bytu ale nie mam przekonania do budowania zimą :no:

jkmp
24-11-2017, 08:54
Czym rodzina straszy? :)
Że mi się to wszystko zawali :lol2:
Zresztą dom na płycie, bez kominów i ogólnie wszystkie rozwiązania które tutaj na forum są prawie "standardem", dla moich rodziców i teściowej są niezrozumiałe. Tylko teść mnie wspiera :P
Kamila.
Mi ekipa też twierdzi że się da bez problemu, przy większych mrozach będą sobie robić przerwy. KB też potwierdza, pracuje w budownictwie wielorodzinnym i mówi że całą zimę robią - strop w bloku zalewali przy -19 (prognoza była na -4 i już nie chcieli odkręcać całej akcji), nic złego ponoć się nie stało. Hmm...
No nic, spróbujemy, zobaczymy, a jak wyjdą jakieś problemy to odłożymy do wiosny. Chociaż jak obserwuję domek kaszpir007 (zaczął budowę w styczniu i już mieszka) to jestem dobrej myśli :rolleyes:

Kamila.
24-11-2017, 09:10
jestem dobrej myśli :rolleyes:
Musisz być, inaczej można zwariować :P

Czy ktoś z Was przykrywa jakąś folią czy innym czymś strop monolityczny na zimę?

Kaizen
24-11-2017, 09:20
Mi chudziak zalewany między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem przemarzł i miejscami z centymetr się wykruszył. Niby z dodatkiem zimowym, temperatura przy gruncie powyżej zera cały czas. Nie wiem, jakim cudem. W styczniu przyszły porządne mrozy i mialem ponad miesiąc przerwy.
Ale i po tych doświadczeniach bym nie zwlekał, ale brał większy margines bezpieczeństwa względem prognozy (chudziak pewnie wystarczyłoby przykryć folią w tych warunkach).

aghata86
24-11-2017, 09:27
Wiecie cos na temat okien dachowych firmy Dakea?

Kamila.
24-11-2017, 10:06
No to ja nie wiem co robić.
Stropy są na wysokości około 2,5 i 3 m nad ziemią.
Przykryć folią teoretycznie można, ale wiatr zwieje ją dość szybko, nawet mimo przyciśnięcia deskami czy kamieniami.
Słoma odpada, będzie magazynować wilgoć, poza tym skąd ja wezmę słomę na przykrycie 150 m2?

Poratujcie dobrymi radami :P

Kaizen
24-11-2017, 10:14
Poratujcie dobrymi radami :P

Gruba folia albo plandeka powinna dać radę. Tylko kluczowe tu jest dociśnięcie brzegów, żeby wiatr nie podwiał. Przykręciłbym przez deski do ścian a na gorze łączenia przykrył dobrze obciążonymi dechami. Otwory w stropie bym zabezpieczył jak ścianę po rozcięciu folii.

Robaczywy
24-11-2017, 14:38
Ja się pochwalę, że u nas jest do odbioru pnb. Zdziwko i niedowierzanie :no:, tylko 23 dni czekania i bez znajomości :P.
Sezon na bieganie po bankach otwarty.

jankes789
24-11-2017, 16:02
Wiecie cos na temat okien dachowych firmy Dakea?

Mam od roku i żadnych problemów...grunt to dobrze zamontować :)

laurap
24-11-2017, 21:42
My tam cały czas budujemy. Będziemy ile się uda. Mam nadzieję że w grudniu pójdzie dach. NA razie zalewamy strop nad garażem.

Tempo mamy żółwie ale za to robota piękna. Mury prościutkie, izolacja bardzo dobra. Stwierdziliśmy że nie ma co się rzucać bo teraz wszyscy tak budują. Takie czasy ;)

Jestem na etapie załatwiania dalszych ekip. Terminy masakryczne...ale co tam. W końcu dobrniemy do końca ;)

Kto się decyduje na pompę ciepła? Macie już jakieś typy?

Papucy
25-11-2017, 06:37
Ja planuje lg therma v lub Panasonic T cap zależy jak wyjdzie OZC , za mało działki na wymiennik poziomy i za trudne warunki gruntowe na wymiennik pionowy więc napewno P W .

Doli.
25-11-2017, 08:55
U nas jest strop! :) Udało się zabetonować w piątek i nawet betonu wystarczyło, a nawet zostało :)
Teraz tydzień przerwy i ścianki kolankowe - też mamy zamiar murować w zimie. Oby była łaskawa.

http://static.pokazywarka.pl/2/j/3/267f4bca789aa9c5e98d0692706850b1_orig.jpg

http://static.pokazywarka.pl/2/o/g/4a60c471feee62ef6e220ba9f888c8c5_orig.jpg

Myjk
25-11-2017, 09:08
Ja planuje lg therma v lub Panasonic T cap zależy jak wyjdzie OZC , za mało działki na wymiennik poziomy i za trudne warunki gruntowe na wymiennik pionowy więc napewno P W .
Widzę, że LG wdziera się do domów drzwiami i oknami... ;)

freethinker
25-11-2017, 09:23
No i dobrze, że na rynku producentów pomp ciepła jest taka konkurencja. Ja też miałem w planach T-Capa, a poważnie zastanawiam się nad LG.

ag2a
25-11-2017, 10:40
U nas niestety woda tak wysoko że nie ma szans na wykop pod ławę. Masakra trzeba czekać do wiosny

Doli.
25-11-2017, 12:00
U nas niestety woda tak wysoko że nie ma szans na wykop pod ławę. Masakra trzeba czekać do wiosny

A jakby użyć pompy?

Hellenaj
25-11-2017, 12:52
Kamila chodzi o firmę A01

agaz_75
25-11-2017, 13:56
Witajcie , my dopiero wystarowaliśmy ...strasznie długo nam to zeszło ale najważniejsze że się udało więc zaczynamy budować

Papucy
25-11-2017, 13:59
Jaki macie pomysły na sterowanie roletami zew. Planuje rolety na duże przeszklenia od południa i zachodu jakieś 5 Mb i zastanawiam się czy wystarcza zwykle wyłączniki on off czy raczej doprowadzić do rolety jakaś sketke i dokupić jakieś sterowniki ? Jak jest i was?

Doli.
25-11-2017, 14:56
Jaki macie pomysły na sterowanie roletami zew. Planuje rolety na duże przeszklenia od południa i zachodu jakieś 5 Mb i zastanawiam się czy wystarcza zwykle wyłączniki on off czy raczej doprowadzić do rolety jakaś sketke i dokupić jakieś sterowniki ? Jak jest i was?

Też się zastanawiamy. U znajomych widzieliśmy włączniki takie jak do światła i trzeba trzymać przez cały czas otwierania / zamykania rolety. Dość niewygodne... Ja bym chciała przełącznik taki że naciskam (raz) i się otwiera / zamyka.

ag2a
25-11-2017, 18:08
Niestety po wybraniu humusu ok 40 cm to stoi ok 10 cm wody wiec jest bardzo wysoko a jeszcze trzeba wykopać pod ławe

Myjk
25-11-2017, 18:51
No to ja nie wiem co robić.
Stropy są na wysokości około 2,5 i 3 m nad ziemią.
Przykryć folią teoretycznie można, ale wiatr zwieje ją dość szybko, nawet mimo przyciśnięcia deskami czy kamieniami.
Słoma odpada, będzie magazynować wilgoć, poza tym skąd ja wezmę słomę na przykrycie 150 m2?
Poratujcie dobrymi radami :P

BTW ja sobie zabezpieczyłem okno pod balkonem (na który się leje z dachu w związku ze spartaczeniem długości okapu), ale widać nie za dobrze to działa, bo ostatnio gdy zawitałem na budowę żeby wrzucić trochę butelek plasticzanych do niecki basenowej moim oczom ukazał się taki widok:

401744

Poprawiać te folie czy to tylko i wyłącznie estetykę psuje?

Savik83
25-11-2017, 21:56
Niestety po wybraniu humusu ok 40 cm to stoi ok 10 cm wody wiec jest bardzo wysoko a jeszcze trzeba wykopać pod ławe

Współczuję...u nas zdjelismy 40 cm humusu i było ok...potem 20 cm i woda...masa przebojów i walki...teraz murują się ściany fundamentowe i drapie się po głowie jak się uda zrobić hydroizolację...a myślałem, że fundament to takie lekkie przetarcie- wykopać, wylać, wymumrować, zaizolować i zapomnieć ;) u mnie i ekipa i KB mówią, że ta jesień je ta wyjątkowa jeśli chodzi o wysoki poziom wody...ale na wiosnę będzie gorzej...trzymam kciuki żeby udało się szybko i w miarę bezboleśnie wyjść z ziemi...

agaz_75
26-11-2017, 18:15
Niestety po wybraniu humusu ok 40 cm to stoi ok 10 cm wody wiec jest bardzo wysoko a jeszcze trzeba wykopać pod ławe

U nas zdjęli humus w piątek ( więcej niż 40 cm) nie było wody .Piątek po południu lało, wczoraj lało myślałam że będzie jezioro ale nie ma . Zobaczymy co będzie dalej

laurap
26-11-2017, 18:44
Jutro leją strop nad garażem :wiggle: coś się dzieje :) w sobotę pojechaliśmy zobaczyć jak prace, a tu niespodzianka - panowie dzielnie szalowali. Aż z tego szczęścia pojechałam im kawę kupić :)

Ogarnęłam już prawie temat pompy (zajęło mi to 9 miesięcy :P ), ale przynajmniej już wiem o tym tyle, że potrafię wyczuć na kilometr niedoinformowanego instalatora. Za to rozbieżność cen powala....

Teraz czas na rekuperację... Ogólnie dom budujemy o jeden pustak więcej, żeby zostawić przestrzeń pomiędzy piętrami na instalację rekuperacji. Tylko w tym temacie jestem zupełnie zielona. Nie znam marek, mocy itd. czas zgłębić temat. Kto montuje reku? Macie już coś na oku?

Myjk
26-11-2017, 18:57
Ogarnęłam już prawie temat pompy (zajęło mi to 9 miesięcy :P ), ale przynajmniej już wiem o tym tyle, że potrafię wyczuć na kilometr niedoinformowanego instalatora. Za to rozbieżność cen powala....
No i co tam wyszło, pochwal się. :)


Teraz czas na rekuperację... Ogólnie dom budujemy o jeden pustak więcej, żeby zostawić przestrzeń pomiędzy piętrami na instalację rekuperacji. Tylko w tym temacie jestem zupełnie zielona. Nie znam marek, mocy itd. czas zgłębić temat. Kto montuje reku? Macie już coś na oku?
Tylko z powodu WM ten pustak więcej? Na WM potrzeba tylko 10 cm więcej, bo kanały montowane w podłodze mają 75mm. Może więc wystarczy sufit podnieść na piętrze? Była niedawno tutaj wzmianka o rekuperatorach. Szukaj prostych modeli, nie patrz na super sprawności wymienników, na wyświetlacze i fefnaście funkcji. Mają być z wentylatorami EBM i mieć automatyczny bypass, no i oczywiście zapewniać parametry odpowiednie do instalacji. To wszystko się sprowadza do ceny, która nie powinna przekraczać 5k brutto, a im mniej tym lepiej. :P

Doli.
26-11-2017, 19:01
Tylko z powodu WM ten pustak więcej? Na WM potrzeba tylko 10 cm więcej, bo kanały montowane w podłodze mają 75mm. Może więc wystarczy sufit podnieść na piętrze?
Wysokość ścianki kolankowej też ma znaczenie ;)

laurap
26-11-2017, 19:28
Myjk raczej zostaniemy przy Panasonicu T-cap serii H - pewnie 9kW ale to OZC potwierdzi. Jeszcze rozkminiam czy wystarczy mi 1 faza czy iść w 3 fazy oraz na cholerę mi ten dodatkowy bufor który wszyscy bez wyjątku proponują (bagatela 2000 zł). Próbuję tutaj czytać ale wiesz...czasami mam wrażenie że koledzy w fachu piszą po chińsku ;) z tego co udało mi się zrozumieć to: a)jeżeli wszędzie masz podłogówkę, b)dobrze dobrałeś moc pompy c)nie mieszkasz w Suwałkach d)jesteś na tyle wysportowany, żeby od czasu do czasu zejsć do kotłowni sprawdzić czy pompa radzi sobie z defrostem i spadkami temperatur - to możesz sobie darować ten bufor ;) ale nadal jednak nie wiem czy w 100% zrozumiałam jego zasadność (bądź nie).
Z fazami to już w ogóle nic nie rozumiem. Różnaca w cenie 4000 netto a ja nadal nie znalazłam argumentu za tym żeby te 4000 zł zapłacić więcej.

Co do Reku - na razie dostaję wycenę na same Mercedesy ;) ale spoko i tu dojdę do ładu

agb
26-11-2017, 22:02
@Myjk, a u Ciebie poza dobrze wykonanym dachem co? Bo coś ostatnio cisza ;)

Wojak65
27-11-2017, 06:41
Też się zastanawiamy. U znajomych widzieliśmy włączniki takie jak do światła i trzeba trzymać przez cały czas otwierania / zamykania rolety. Dość niewygodne... Ja bym chciała przełącznik taki że naciskam (raz) i się otwiera / zamyka.

Sterowanie rolet teraz można sobie zrobić jak się tylko komu podoba.
Pierwsza opcja to wszystkie rolety sterowane pilotem - miałem już taki system w swoim poprzednim domu - wygodne ponieważ otwieramy/zamykamy każdą z osobna lub wszystkie razem. Minusem jest to że jeśli chcesz coś zrobić w jednym z pokoi za każdym razem musisz iść do pilota...możesz kupić tych pilotów kilka (całkiem nie mały koszt), tylko wtedy szukaj tych pilotów.

Druga opcja to tak jak napisaliście wyłącznik naścienny - teraz taki będę miał - włączasz/wyłączasz w każdym pokoju z osobna. Dodatkowo montujesz w każdym z włączników przekaźnik wifi i wtedy dodatkowo lecisz z telefonu komórkowego jak by wszystko było sterowane pilotem.
Koszt takiego przekaźnika od 30-50 zł za każdy z punktów.

:D:D:D

Myjk
27-11-2017, 07:53
Myjk raczej zostaniemy przy Panasonicu T-cap serii H - pewnie 9kW ale to OZC potwierdzi. Jeszcze rozkminiam czy wystarczy mi 1 faza czy iść w 3 fazy oraz na cholerę mi ten dodatkowy bufor który wszyscy bez wyjątku proponują (bagatela 2000 zł). Próbuję tutaj czytać ale wiesz...czasami mam wrażenie że koledzy w fachu piszą po chińsku ;) z tego co udało mi się zrozumieć to: a)jeżeli wszędzie masz podłogówkę, b)dobrze dobrałeś moc pompy c)nie mieszkasz w Suwałkach d)jesteś na tyle wysportowany, żeby od czasu do czasu zejsć do kotłowni sprawdzić czy pompa radzi sobie z defrostem i spadkami temperatur - to możesz sobie darować ten bufor ;) ale nadal jednak nie wiem czy w 100% zrozumiałam jego zasadność (bądź nie).
Mnie podobne info udało się wyczytać z opinii bardziej doświadczonych użytkowników. Główny wniosek płynący z rozważań, to znowu zysk dla instalatora. Bufor w instalacji to nie tylko przycięcie na prowizji od sprzętu i instalacji, ale także mniejsze problemy z doborem PC i późniejszą konfiguracją systemu. Klient nic z tego tytułu zyskuje -- no może poza późniejszym spokojem z instalatorem, który będzie jojczył że z buforem by działało dobrze, a tak są same kłopoty (bo mu się nie chce albo nie umie ustawić).


Z fazami to już w ogóle nic nie rozumiem. Różnaca w cenie 4000 netto a ja nadal nie znalazłam argumentu za tym żeby te 4000 zł zapłacić więcej.
O tym musi się wypowiedzieć elektryk/instalator. Jeśli jest wystarczająca moc na jednej fazie i zadbasz o to aby nic innego na tej konkretnej fazie nie wisiało, to może być 1F -- znaczy trzeba zadbać o poprawną elektrykę i zestawić to z parametrami pompy. Generalnie im mocniejsza pompa (dwa wentyle, grzałki elektryczne) tym bardziej trzeba iść w stronę 3F


Co do Reku - na razie dostaję wycenę na same Mercedesy ;) ale spoko i tu dojdę do ładu
Typowe. Im wyższa cena Mercedesa, tym wyższa prowizja dla sprzedawcy/instalatora.


Druga opcja to tak jak napisaliście wyłącznik naścienny - teraz taki będę miał - włączasz/wyłączasz w każdym pokoju z osobna. Dodatkowo montujesz w każdym z włączników przekaźnik wifi i wtedy dodatkowo lecisz z telefonu komórkowego jak by wszystko było sterowane pilotem.
Koszt takiego przekaźnika od 30-50 zł za każdy z punktów.
Czy to pozwoli alarmowi sterować takimi roletami? Ja chcę zrobić rolety autonomiczne, w sensie na czujki zmierzchowe i podpięte do alarmu żeby się same zamykały po uzbrojeniu i otwierały po rozbrojeniu alarmu.

Marcin34_Śl
27-11-2017, 08:39
Dla wszystkich, którzy planują zakup pompy - warto poczytać

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

REKU - jak się dodaje jeden pustak to sie zmienia wysokość budynku a to już zmiana istotna? Rozumiem, że wtedy sufit będzie podwieszany z kg i tam bedą kanały z WM? Ja bym tak nie robił, lepiej puścić w styropianie kanały z WM i najlepiej jak tego styropianu będzie 8-10 cm na poddaszu, bo kanały WM jak wspomniał MYJK mają 75mm a są miejsca gdzie się krzyżują z wodą, kanalizą, prądem czy odkurzaczem centralnym.

swieja
27-11-2017, 12:10
laurap też mieliśmy plan umieścić reku pod sufitem i sufit podwieszany zrobić. Ale zrezygnowaliśmy z tego i ostatecznie umieścimy w podłodze w styropianie na piętrze. Za to obniżyliśmy strop o jeden pustak i dzięki temu zyskaliśmy na wysokości pomieszczeń na piętrze i ścianka kolankowa jest wyższa. Na parterze i tak do sufitu zostanie 280 cm (miało być 300 cm żeby zostawić miejsce dla reku i sufitu podwieszanego). Sufit podwieszany to dodatkowy spory koszt, przemyśl to.

Papucy
27-11-2017, 12:16
Dla wszystkich, którzy planują zakup pompy - warto poczytać

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

REKU - jak się dodaje jeden pustak to sie zmienia wysokość budynku a to już zmiana istotna? Rozumiem, że wtedy sufit będzie podwieszany z kg i tam bedą kanały z WM? Ja bym tak nie robił, lepiej puścić w styropianie kanały z WM i najlepiej jak tego styropianu będzie 8-10 cm na poddaszu, bo kanały WM jak wspomniał MYJK mają 75mm a są miejsca gdzie się krzyżują z wodą, kanalizą, prądem czy odkurzaczem centralnym.

Czyli dla poddasz lepiej puścić na poddaszu/stryszku? Czyli jak mam dom z poddaszem użytkowym to mam dodatkowo ocieplić 10 cm styro podłogę na stryszku i tam puścić przewody ? Ja planuje dla parteru puścić po podłodze( mam 10 cm styro i przygotowane już przepusty) natomiast dla poddasz myśłałem że umieszcze na jętkach tak mi sie wydawało najoptymalniej ;/ . Reku planuje w pralni na górze.

jak_to_mozliwe
27-11-2017, 13:05
Słuchajcie, tak się zastanawiam (bardzo luźne rozważania) nad rekuperacją, to znaczy nad miejscem rozprowadzenia przewodów. Czy ktoś z Was spotkał się lub wie, czy można poprowadzić przewody na stropie, w styropianie zarówno dla parteru jak i użytkowego poddasza? Zastanawiam się, czy jest możliwość uniknięcia prowadzenia przewodów reku po strychu.

Rozpatruję to w kategoriach wygodniejszego rozkładania wełny przy ocieplaniu podłogi strychu.
Czy raczej jest to pomysł z i do dupy? :P

Kaizen
27-11-2017, 13:16
Rozpatruję to w kategoriach wygodniejszego rozkładania wełny przy ocieplaniu podłogi strychu.


Rozrysuj sobie plątaninę przewodów dla dwóch kondygnacji, to będziesz wiedział, że to niewykonalne (albo trzeba grubo styropianu dać, żeby przewody mogły się przecinać bez problemu). Nawet, jak użyjesz drogich przejściówek do przecinania się kanałów.

A co za problem masz przy rozwijaniu wełny na strychu?

Marcin34_Śl
27-11-2017, 13:34
Czyli dla poddasz lepiej puścić na poddaszu/stryszku? Czyli jak mam dom z poddaszem użytkowym to mam dodatkowo ocieplić 10 cm styro podłogę na stryszku i tam puścić przewody ? Ja planuje dla parteru puścić po podłodze( mam 10 cm styro i przygotowane już przepusty) natomiast dla poddasz myśłałem że umieszcze na jętkach tak mi sie wydawało najoptymalniej ;/ . Reku planuje w pralni na górze.

Ja pod jętkami miałem 10 cm wełny i sufit podwieszany więc tam poszły kanały. Jak ty planowałeś zrobić sufit z KG?

Papucy
27-11-2017, 14:01
Ja pod jętkami miałem 10 cm wełny i sufit podwieszany więc tam poszły kanały. Jak ty planowałeś zrobić sufit z KG?

No tak właśnie planuje, też mam około 10 cm pod jętkami . Chyba nie zrozumiałem poprzedniej wypowiedzi

Darkat
27-11-2017, 20:11
Słuchajcie, tak się zastanawiam (bardzo luźne rozważania) nad rekuperacją, to znaczy nad miejscem rozprowadzenia przewodów. Czy ktoś z Was spotkał się lub wie, czy można poprowadzić przewody na stropie, w styropianie zarówno dla parteru jak i użytkowego poddasza? Zastanawiam się, czy jest możliwość uniknięcia prowadzenia przewodów reku po strychu.

Rozpatruję to w kategoriach wygodniejszego rozkładania wełny przy ocieplaniu podłogi strychu.
Czy raczej jest to pomysł z i do dupy? :P

Jest możliwość. Ja tak mam. Dla parteru kanały prowadzone są po stropie w styropianie, dla piętra też tak że potem wychodzą w kanały ścienne i anemostaty są ścienne. Choć mogą też być sufitowe, ale oczywiście trochę zakrętów przy tym będzie. Tak mi zaprojektowała projektant. I byłem zmuszony stosować pewną firmę na V dosyć mało znaną tutaj na forum. Kanały są płaskie. Dlatego można je wkuwać w ściany ale również można je zabudowywać.
Ale co się okazało dla mnie. Rekuperator tej firmy ma dosyć rzadkie rozwiązanie które mi się przydało i dlatego pewnie projektant je wybrała. Otóż reku ma po dwa króćce dla wywiewu i po dwa dla nawiewu które można wykorzystać jednocześnie. Ja będę miał budynek dwulokalowy więc trochę skomplikowania miałem.
Acha rekuperator mam na parterze.

jak_to_mozliwe
27-11-2017, 20:58
Rozrysuj sobie plątaninę przewodów dla dwóch kondygnacji, to będziesz wiedział, że to niewykonalne (albo trzeba grubo styropianu dać, żeby przewody mogły się przecinać bez problemu). Nawet, jak użyjesz drogich przejściówek do przecinania się kanałów.

U nas jedyne rury jakie ewentualnie mają szansę się przeciąć na stropie to reku i odkurzacz centralny.
Problemu z wełną nie mam, po prostu sprawdzam różne możliwości.

Kaizen
27-11-2017, 21:28
U nas jedyne rury jakie ewentualnie mają szansę się przeciąć na stropie to reku i odkurzacz centralny.
Problemu z wełną nie mam, po prostu sprawdzam różne możliwości.

Masz projekt wentylacji?
Mój wygląda tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=382929

Już tutaj dodatkowe kilkadziesiąt metrów rur po to, żeby się nie przecinały kanały WM.
Dodaj drugą taką warstwę i poprowadź bez przecięć.
A dodatkowe metry to nie tylko koszt, ale też opory instalacji - czyli koszt prądu do centrali albo i konieczność kupienia mocniejszej.

Poważnie - rozrysuj sobie, jak wyobrażasz sobie przebieg kanałów WM. Szacun, jak rozprowadzisz kanały do dwóch kondygnacji bez przecięć. Może się da.

A jak się nie da, to za drobne 300zł można kupić takie rozwiązanie:
https://img.peflex.pl/przejsciowki_2.jpg

Pytanie, ile takich zestawów trzeba będzie i o ile więcej rur zużyjesz?

Częściowo sobie już ułożyłem - wyznaczyłem sobie strefę w najwyższej części poddasza, gdzie nie chcę krzyżowania się kanałów. Poza tą strefą poprowadziłem najdalsze po najkrótszej linii, a te bliższe z zakrętami, żeby trochę wyrównać opór. Nie zamierzam się przejmować tym, że porobią się jakieś górki, jak przykryję to wełną.

Przy styropianie dopiero byłoby zabawy, żeby to jakoś upchać bez przecięć.

Wojak65
28-11-2017, 09:01
Ja też teraz atakuję temat WM, wszystko mam już raczej rozrysowane, przekroje rur policzone (będę robił na spiro).
Przewody będą ułożone bezpośrednio na betonowej wylewce stropu parteru - i teraz moje pytanie :

- czy główny przewód powinien być średnicy np 160 i od niego do każdego z pomieszczeń rozprowadzenie np 100 ? (oczywiście wszystko zgodnie z zapotrzebowaniem pomieszczenia na wymianę powietrza)
-
- czy muszę zastosować skrzynki rozdzielcze ? jeśli tak to w jakim przypadku i w którym miejscu ?

Hellenaj
28-11-2017, 19:26
hejho!

U mnie prace idą żółwim tempem.... nadal jesteśmy na etapie łacenia dachu ( końcówka), ale zanim położona zostanie dachówka czeka nas równanie połaci. dodatkowy koszt ok 5-6 tys. Pismo reklamacyjne do firmy od wiązarów jutro wysyłam, jestem po wstępnej rozmowie z nimi.
Ekipa od dachu już drugi raz ma "awarię samochodu" hmmmm jakiś straszny awaryjny model mają - przy następnej awarii zapropouję im, że ich osobiśći ena budowę zawiozę :P
W przyszły tygodniu montaż okien i bramy - nie przesuwam już, mimo braku dachówki.

Nad rekuperatorem dumam od paru dni, brakuje mi jednak czasu, zeby usiąść i porzadnie przeanalizować oferty - na dniach chcę sie za to zabrać.

Jakoś ostatnio brak mi chęci na sprawy budowalne, ale cóż, trzeba zakasać rękawy i ogarnąć ten bałagan....

Jak myślicie, jaki pierwszy wiosenny termin rezerwować na tynki? wiem, że wszystko zależy od pogody, jak zima długo będzie trzymała, ale waham się, czy próbować jeszcze na marzec coś umawiać, czy jednak do kwietnia poczekać....

Marcin34_Śl
28-11-2017, 21:43
Tynki - musisz mieć zrobioną hydraulikę i elektrykę,

czas zależy od temp. w domu. Moja ekipa przez zimę robi tylko tynki gipsowe utwardzone

Busters
28-11-2017, 22:58
Ja robilem tynki w tym roku pod koniec lutego ale to byl akurat fart z pogoda:d pod koniec marca powinno juz byc ok.
Hydraulike robilem po tynkach.

GoreGoku
28-11-2017, 23:07
Po przeciągających się formalnościach ruszyliśmy w końcu z budową w poniedziałek ;) płyta fundamentowa będzie gotowa w czwartek.

Doli.
29-11-2017, 04:21
Po przeciągających się formalnościach ruszyliśmy w końcu z budową w poniedziałek ;) płyta fundamentowa będzie gotowa w czwartek.

Ekspres ;)

Hellenaj
29-11-2017, 10:21
GoreGoku gratulacje ;-)

Hydraulika będzie jeszcze w tym roku zrobiona, tzn pierwsza część, w styczniu elektryka, potem rekuperacja no i będziemy czekać na pogode na tynki... Lutego w ogóle nie biorę pod uwagę, no chyba że jakieś super ekstra prognozy się pojawią. hmm może połowa marca wstępnie - powinno już być ok... op tynkach wejdzie znowu hydraulik na rozłożenie podłogówki no i wylewki. czyli optymistycznie patrząc w połowe kwietnia bedą tynki i wylewki gotowe, akurat urodzę :D i zakładam że pod koniec maja/ początek czerwca moznaby wejść z wykończeniówką, ew kotłownię chwilę wcześniej podłączyć.

Myjk
29-11-2017, 10:35
Hydraulike robilem po tynkach.
Czemu hydraulika dopiero po tynkach? Nie lepiej wkuć w ściany i zatynkować?


Przeprowadzka: 12.2017
Tak-Tak-Tik-Tak! ;)

Busters
29-11-2017, 10:44
Hm nie rozumiem? :D Dlaczego watpisz w moja przeprowadzke? :D

Hydraulika po tynkach z kilku powodu. Glowny to terminy ekip. Akurat tak zgralem wszystko, ze hydraulik(firma Asolta) mial czas pozniej, poza tym nie byl to miejscowy hydraulik i mogl za jednnym razem zrobic wod-kana+podlogowke. Przyjazd na 2 razy w tym przypadku bylby problematyczny.
Nie jest to jednak jakis problem, mozna hydraulike zatynkowac po tynkach bez problemu.
Sam tez ukladalem styropian na podlodze i prosciej bylo to zrobic na plaskiej podlodze bez rozlozonych rurek (tymbardziej ze cala elektryka tez mam na scianach)

laurap
29-11-2017, 18:40
Busters którego t-capa wybrałeś?

Busters
29-11-2017, 19:27
1 fazowy seria F, ale kupowany juz troche temu. Odnosnie faz wypowiadal sie ostatnio CNC, ze nie ma sensu montowac 3 fazowej, chyba, ze masz niskie zabezpieczenie w skrzynce (20A). 3 Fazowa ma jeszcze ten minus, ze jesli nie bedzie np. tylko 1 fazy to ona nie bedzie juz dzialac, a 1 fazowa bedzie.

Odpisze jeszcze na temat bufora, bo mialem napisac wczesniej ale jakos nie mialem weny :D
Ja chcialem miec jak najprostszy uklad bez bufora(i taki mam bez zbednych pompek przy rozdzielaczach ktorych mam 2, bo to tez dodatkowy koszt przy buforze) i jest to mozliwe gdy:
-masz zapewniony odpowiedni zlad wody
-nie masz zdlawionych przeplywow np. przez zbyt dlugie petle lub rurki laczace calosc o malej srednicy
-nie masz stereowania pomieszczen (co przy bezwladnosci podlogowki i ogrzewaniu taryfowym wydaje mi sie totalnie bez sensu)

Ja mam o tyle latwiej, ze mam parterowke. Przy sterowaniu gora/dol czasami jest zasadny, bo gdy bedzie grzalo np. tylko 1 poziom moze byc problem z przeplywami. Dobrze tez miec zaprojektowana podlogowke, bo jesli mamy odpowiednia gestosc rurek, nie musimy przykrecac rotametrow i dlawic przeplywow zeby nie przegrzewac niektorych pomieszczen.

Mam nadzieje, ze napisalem to w miare zrozumiale i cos z tego zrozumiesz :D Jesli nie to pytaj postaram sie pomoc.

Myjk
30-11-2017, 08:23
Hm nie rozumiem? :D Dlaczego watpisz w moja przeprowadzke? :D
Ależ nie wątpię, tykam odliczając czas do wymarzonej przeprowadzki. ;) I zazdraszczam, bo ja najwcześniej na grudzień 2019 się przeprowadzę. :(


Hydraulika po tynkach z kilku powodu. Glowny to terminy ekip. Akurat tak zgralem wszystko, ze hydraulik(firma Asolta) mial czas pozniej, poza tym nie byl to miejscowy hydraulik i mogl za jednnym razem zrobic wod-kana+podlogowke. Przyjazd na 2 razy w tym przypadku bylby problematyczny.
OK, myślałem że jakieś inne przeciwwskazania znalazłeś. :)


Mam nadzieje, ze napisalem to w miare zrozumiale i cos z tego zrozumiesz :D Jesli nie to pytaj postaram sie pomoc.
Czyli tak jak pisałem, bufor to wygoda dla instalatora, bo nie musi się nad szczegółami rozwodzić. Wpieprza bufor, płaci inwestor, a on ma liczenie, regulację i inne ew. problemy w trakcie pracy jednostki z głowy. Ponadto, większość użytkowników nie ma buforów i jakoś żyją, a nie sądzę aby każdy tak dokładnie to wszystko liczył. Problemu nie mają użytkownicy gruntowych pomp on/off, to nie będą mieć użytkownicy inwerterowych pomp PW, które dzięki płynnej regulacji mocy znacznie lepiej się adoptują do zastanych warunków. Co nie znaczy, że można wszystko mieć w dupie, bo zgadzam się z tym że dobry projekt być powinien (ale ten kosztuje AFAIR 150 zł a nie 3 tys. jak bufor).

Doli.
30-11-2017, 08:32
I zazdraszczam, bo ja najwcześniej na grudzień 2019 się przeprowadzę. :(

Czemu tak późno? :(

Myjk
30-11-2017, 09:19
Czemu tak późno? :(
Tak od początku budowę zaplanowałem -- na 3 lata. Pierwszy rok SSO z dachem, drugi rok SSZ z elewacją oraz instalacjami i tynkami w środku, trzeci rok wykończenie (także ogród i basen). Nie śpieszy nam się, mamy gdzie mieszkać w dobrych warunkach (pomijając sposób ogrzewania i nędzną wentylację), okolica jest super (las, cisza, najbliższy sąsiad w promieniu 100m). Poza tym stąd żona ma bliżej do pracy, a ja bliżej z dzieckiem do szkoły (do tego stopnia, że może jeździć samo na rowerze, z nowego domu nijak by się to nie udało przy obecnym wieku dziecka). W 2021 (choć miała być początkowo w 2019) mają, 2km od nowego domu, oddać do użytku Południową Obwodnicę Wawy (podpiętą do autostrady A2 i do miasta), to będzie w końcu wszędzie blisko. ;) I na koniec, budujemy za gotówkę, niby większość zabezpieczona, ale jak będzie więcej to nie będzie gorzej. Więc łącząc to wszystko do kupy niewykluczone że jeszcze się przeprowadzka przeniesie na 2020. ;)

Kamila.
30-11-2017, 09:30
Ależ nie wątpię, tykam odliczając czas do wymarzonej przeprowadzki. ;) I zazdraszczam, bo ja najwcześniej na grudzień 2019 się przeprowadzę. :(
Ja też pewnie w tych okolicach ;) więc głowa do góry, najwyżej przeciągniemy temat Bocianków na 2019 rok :)

Co do rekuperacji robimy na rurach pe-flex a rekuperatory jakie weszły do finału to Jan-Gaz i Thessla Green 400 V.

Doli.
30-11-2017, 09:40
Co do rekuperacji robimy na rurach pe-flex a rekuperatory jakie weszły do finału to Jan-Gaz i Thessla Green 400 V.

My dostaliśmy wreszcie sensowną ofertę na rekuperacjię na Aerisie Next 350 i jestem zadowolona, bo od początku najbardziej podobała mi się ta właśnie centrala.

Myjk
30-11-2017, 10:39
My dostaliśmy wreszcie sensowną ofertę na rekuperacjię na Aerisie Next 350 i jestem zadowolona, bo od początku najbardziej podobała mi się ta właśnie centrala.
Wentyle papsta ma i to super, ale cena zaporowa -- nie widzę ofert poniżej 10k. :( Ile wyszło za całą WM?

Doli.
30-11-2017, 10:43
Wentyle papsta ma i to super, ale cena zaporowa -- nie widzę ofert poniżej 10k. :( Ile wyszło za całą WM?

16,5k

swieja
30-11-2017, 10:49
Moim priorytetem jest z kolei jak najszybsza przeprowadzka. Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu i każdy miesiąc płacenia czynszu to dla nas miesiąc stracony. Oby do lata 2018! Chociaż znając męża to stanie na głowie by to była już wiosna... będziemy mieszkać na budowie oczywiście, ale coś za coś.

W domu mamy wstawione już okna. Dachowe się jeszcze wstawiają. Dziwne uczucie. Tydzień temu stałam w domu i czułam się jak w jaskini, czyli w środku ale jednak na zewnątrz. Wczoraj stanęłam przy oknie, nic nie wieje, mało słychać... poczułam się kompletnie odcięta od świata zewnętrznego :) Tak domowo i bezpiecznie :) Fajne uczucie.

Doli.
30-11-2017, 10:53
Moim priorytetem jest z kolei jak najszybsza przeprowadzka. Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu i każdy miesiąc płacenia czynszu to dla nas miesiąc stracony. Oby do lata 2018! Chociaż znając męża to stanie na głowie by to była już wiosna... będziemy mieszkać na budowie oczywiście, ale coś za coś.

W domu mamy wstawione już okna. Dachowe się jeszcze wstawiają. Dziwne uczucie. Tydzień temu stałam w domu i czułam się jak w jaskini, czyli w środku ale jednak na zewnątrz. Wczoraj stanęłam przy oknie, nic nie wieje, mało słychać... poczułam się kompletnie odcięta od świata zewnętrznego :) Tak domowo i bezpiecznie :) Fajne uczucie.

Mamy ten sam priorytet ;)

annatulipanna
30-11-2017, 11:05
Wentyle papsta ma i to super, ale cena zaporowa -- nie widzę ofert poniżej 10k. :( Ile wyszło za całą WM?

Myjku, ty chciałeś WM dla Twojego domu poniżej 10K :jawdrop: Toż to chyba możliwe jedynie przy własnym montażu.
Ja już w 2016 r wyceniałam WM dla mojego domu i najlepsza oferta opiewała na kwotę 16K. Pozostałe powyżej 20K :eek:

Myjk
30-11-2017, 11:28
Myjku, ty chciałeś WM dla Twojego domu poniżej 10K :jawdrop: Toż to chyba możliwe jedynie przy własnym montażu.
Ja już w 2016 r wyceniałam WM dla mojego domu i najlepsza oferta opiewała na kwotę 16K. Pozostałe powyżej 20K :eek:
Powyżej pisałem o cenie za sam, wymarzony przez Doli., rekuperator. Ja dostałem oferty na WM od 12 do 16 tys. zł brutto (z VAT 8%) w tym wykonanie instalacji, materiał i rekuperator. Więc z tego teoretycznie wynika, że robiąc samemu można się zmieścić w 10. Pod warunkiem, że nie kupi się rekuperatora za 10. ;)

annatulipanna
30-11-2017, 11:37
Powyżej pisałem o cenie za sam, wymarzony przez Doli., rekuperator. Ja dostałem oferty na WM od 12 do 16 tys. zł brutto (z VAT 8%) w tym wykonanie instalacji, materiał i rekuperator. Więc z tego teoretycznie wynika, że robiąc samemu można się zmieścić w 10. Pod warunkiem, że nie kupi się rekuperatora za 10. ;)

Uff ;) Jeśli chodziło o cenę samej jednostki to spoko ;)
W sumie masz bardzo dobre cenowo oferty. W końcu chatka spora. Jakie centrale miałeś w wycenach??

Myjk
30-11-2017, 11:43
Uff ;) Jeśli chodziło o cenę samej jednostki to spoko ;)
W sumie masz bardzo dobre cenowo oferty. W końcu chatka spora. Jakie centrale miałeś w wycenach??
Tak było napisane. ;) Ja dostałem HRU minist Air w najtańszej opcji i Airpacki (300/400) w najwyższej.

Busters
30-11-2017, 11:46
Powyżej pisałem o cenie za sam, wymarzony przez Doli., rekuperator. Ja dostałem oferty na WM od 12 do 16 tys. zł brutto (z VAT 8%) w tym wykonanie instalacji, materiał i rekuperator. Więc z tego teoretycznie wynika, że robiąc samemu można się zmieścić w 10. Pod warunkiem, że nie kupi się rekuperatora za 10. ;)
Dokladnie u mnie przy samodzielnym montazu wyszlo 10k peflex+airpack 300 ze sterownikiem airl+

annatulipanna
30-11-2017, 12:25
Ja dostałem HRU minist Air w najtańszej opcji i Airpacki (300/400) w najwyższej.

No to ja dostałam Airpacka w najniższej ;) I taki też reku u mnie zagości. Właściwie to już powinien być. Muszę się upomnieć chyba, chociaż jeszcze pomieszczenie zupełnie nie gotowe :(

the_anonim
30-11-2017, 12:36
Dokladnie u mnie przy samodzielnym montazu wyszlo 10k peflex+airpack 300 ze sterownikiem airl+

Hmmm. To ile obecnie trzeba dać za Airpack-a (300 i 400)? Bo jak kiedyś sprawdzałem to 6k z hakiem plus osprzęt w zależności co się chce mieć.

Kaizen
30-11-2017, 12:54
Wentyle papsta ma i to super, ale cena zaporowa -- nie widzę ofert poniżej 10k. :( Ile wyszło za całą WM?

Ja mam dwie oferty na 350 w okolicach 7800zł netto. + 900-1000 zł akcesoria montażowe i montaż (podpięcie do rozdzielaczy, czerpni, wyrzutni, uruchomienie i "regulacja").

Za resztę instalacji na rurach elastycznych łącznie 12 anemostatów - 8-11K zł netto. Ponieważ to proste rozłożenie na stropie kupiłem za niespełna 3100 zł brutto (z 23% VAT i przesyłką, w tym filtry do anemostatów) materiały na pe-flex. Większość już rozłożona luzem. Zastanawiam się, czy warto to mocować. Skrzynki rozprężne chyba tak - żeby w miarę wycentrować otwór i zapianować od dołu. Rur chyba nie będę mocował. Specom z wprawą i sprzętem to pewnie z jedną roboczodniówkę by zajęło. Mi zajęło z ojcem jeden dzień to, co zrobiliśmy. Ale sporo czasu zajęło sprzątanie poddasza. Samo rozłożenie z mocowaniem dla dwóch nie wprawionych osób to góra weekend spokojnej pracy bez napinki. A może i dzień. Liczenie za robociznę za to 5K i więcej to zdzierstwo.

A co do rekuperatorów, to mam teraz dwóch faworytów - Mistral Pro 400EC i VUT 350 PE EC. Ten drugi głównie dla tego, że przy niskiej cenie i przyzwoitych parametrach da mi się upchać blisko sufitu. A mam mało miejsca.
Ale coraz bardziej się zastanawiam nad kupnem używki ze względu na to, że oferenci mnie straszą zapisami typu:

"Instalację wentylacji należy uruchomić dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych w budynku.
Instalacja nie może być użyta do osuszania lub odpylania budynku, grozi to trwałym uszkodzeniem
centrali i instalacji!!!!!!!!!!!!!!!"


A jak upoluję na OLX czy Allegro tanio przyzwoitą używkę, to nie będę się przejmował gwarancją. Jak się sprawdzi - to zostanie na dłużej. Jak się nie sprawdzi - to wymienię na coś nowego jak zamieszkam.

Busters
30-11-2017, 14:30
Hmmm. To ile obecnie trzeba dać za Airpack-a (300 i 400)? Bo jak kiedyś sprawdzałem to 6k z hakiem plus osprzęt w zależności
co się chce mieć.
Placilem chyba 6800 ze sterownikiem stelazem i uruchomieniem. Montaz byl po mojej stronie

annatulipanna
30-11-2017, 17:40
Ja płaciłam 8000 za AirPack 400 ze sterownikiem Air++ z montażem i uruchomieniem. W styczniu 2017 robiłam wycenę i było 7500. W maju, kiedy podpisywałam umowę cena była już odpowiednio większa :(.

swieja
30-11-2017, 18:23
Nie wiem co mój mąż zaplanował, ale wiem ile będzie kosztować.
11 000 za materiały
8500 jednostka
5500 montaż

25000 razem

Jakoś tak sporo chyba

laurap
30-11-2017, 18:25
Busters dzięki za odpowiedź. Wszystko jasne co piszesz. Szkoda ze nie można już dostać serii F bo cenowo dużo lepiej wychodzi a H ma w sumie te same parametry.

Ja najbardziej sensowną mam tą ofertę:
3) WENTYLACJA MECHANICZNA
- Przewody Ventiflex 75 mm z 30 letnią gwarancją i atestami higienicznymi + ocieplenie
- Ruru zasilające rozdzielacze z powłoką antybakteryjną
- Czerpnia wyrzutnia rury spiro – ocieplone wełną 4 cm
- Puszki rozprężne
- Anemostaty nawiewne/wywiewne
- Montaż + potrzebny materiał
- Końcowa regulacja przepływów powietrza zgodnie z projektem (Anemometr TESTO 417)
Cena brutto 9 300 VAT 8%
THESLA GREEN 500 + panel sterowania
Cena brutto 8 500 zł

the_anonim
30-11-2017, 18:31
Busters i reszta dzięki za info. Trzeba będzie się rozglądać dalej:D

Pozdrawiam

Kamila.
30-11-2017, 18:35
U nas robocizna z materiałem wg wycen waha się pomiędzy 9.500 a 10.500 zł brutto.
Do tego reku plus montaż i regulacja - około 9.000 - 10.000 zł brutto.
Tanio nie będzie ale liczę że będzie dobrze i komfortowo :D

Doli.
30-11-2017, 18:45
Nie wiem co mój mąż zaplanował, ale wiem ile będzie kosztować.
11 000 za materiały
8500 jednostka
5500 montaż

25000 razem

Jakoś tak sporo chyba

Ło, panie... :jawdrop: Jesteś z Wrocławia, a my tu właśnie z @Kriss7 obczajamy wykonawcę w ludzkich cenach. Może tez do niego chcecie napisać? Jak coś to dam namiary na priv.

swieja
30-11-2017, 19:32
Ło, panie... :jawdrop: Jesteś z Wrocławia, a my tu właśnie z @Kriss7 obczajamy wykonawcę w ludzkich cenach. Może tez do niego chcecie napisać? Jak coś to dam namiary na priv.

No to poproszę. Chociaż mąż twierdzi, że przyciąć ewentualnie może tylko na robociźnie. Zastanawia się czy nie zamówić samego projektu i zrobić instalację samodzielnie.
już wiem dokładnie : jednostka to Mistral PRO 600 EC + nagrzewnica elektryczna

Myjk
30-11-2017, 19:43
Nie wiem co mój mąż zaplanował, ale wiem ile będzie kosztować.
11 000 za materiały
8500 jednostka
5500 montaż
25000 razem
Jakoś tak sporo chyba
Łoj, masakra. Może będą posrebrzane kanały, a montaż na złotych spinkach? :D

Doli.
30-11-2017, 19:47
No to poproszę. Chociaż mąż twierdzi, że przyciąć ewentualnie może tylko na robociźnie. Zastanawia się czy nie zamówić samego projektu i zrobić instalację samodzielnie.
już wiem dokładnie : jednostka to Mistral PRO 600 EC + nagrzewnica elektryczna

Też tak chcieliśmy, ale niewiele więcej zapłacimy u Niego - dane poszły na priv.

EDYTA: czemu taki potężny wymiennik? 600m3? Macie niewiele większy dom od naszego. U nas wystarczy 350m3.

swieja
30-11-2017, 19:49
Hm, nie wiem, może ;)
Dodam, ze dom duży, 230 m2, dwulokalowy, bez garażu.

A czemu taki duży wymiennik? Nie mam pojęcia, tak nam policzyli. Kubatura całego domu to 707 m3

Busters
30-11-2017, 23:18
Wentylacja jest dla ludzi nie dla kubatury!!! U mnie wentylowane 140m2 i airpack300 jest w zupelnosci wystarczajacy nie przewiduje puszczac go powyzej 30-40% poza jakimis wyjatkami. Zastanowcie sie nad zrobieniem wentylacji samemu to naprawde bardzo proste.
Mnie zajelo to 2dni w 2osoby i 1 dzien samemu.

Zastanawia mnie dlaczego ludzie majac wentylacje grawitacyjna zatykaja wszystkie możliwe dziury duszac sie we wlasnym smrodzie a nagle gdy zmieniaja na wentylacje mechaniczna chca wymieniac 5x wiecej powietrza niz potrzeba :d

karo_line
01-12-2017, 06:40
Doli. czy ja również mogę prosić o namiary na wrocławskiego wykonawcę reku? My co prawda z opolskiego, ale ślemy zapytania również w Wasz rejon (i co ważniejsze - odpisują ;) ). Z góry dzięki!

Myjk
01-12-2017, 07:22
Zastanawia mnie dlaczego ludzie majac wentylacje grawitacyjna zatykaja wszystkie możliwe dziury duszac sie we wlasnym smrodzie a nagle gdy zmieniaja na wentylacje mechaniczna chca wymieniac 5x wiecej powietrza niz potrzeba :d
To proste akurat. Im więcej wymienisz powietrza tym więcej odzyskasz energii. ;) Hihi Ale na poważnie, to wydajność w sensie ilości m3/h jest także związana ze sprężem i z ilością generowanego hałasu. Zatem mocniejszy reku, w sensie oznaczenia m3/h, nie kupuje się tylko dla tego parametru -- on po prostu zazwyczaj jest w nazwie. Mnie teoretycznie wystarczy Luna 200 za 2500zł, w praktyce jej nie kupię, bo właśnie m3/h to nie wszystko.

laurap
01-12-2017, 07:45
Doli. czy ja również mogę prosić o namiary na wrocławskiego wykonawcę reku? My co prawda z opolskiego, ale ślemy zapytania również w Wasz rejon (i co ważniejsze - odpisują ;) ). Z góry dzięki!

my też z opolskiego :) zauważyłaś też, że u nas jest problem nawet z otrzymaniem oferty?

swieja
01-12-2017, 08:28
Wentylacja jest dla ludzi nie dla kubatury!!! U mnie wentylowane 140m2 i airpack300 jest w zupelnosci wystarczajacy nie przewiduje puszczac go powyzej 30-40% poza jakimis wyjatkami. Zastanowcie sie nad zrobieniem wentylacji samemu to naprawde bardzo proste.
Mnie zajelo to 2dni w 2osoby i 1 dzien samemu.

Zastanawia mnie dlaczego ludzie majac wentylacje grawitacyjna zatykaja wszystkie możliwe dziury duszac sie we wlasnym smrodzie a nagle gdy zmieniaja na wentylacje mechaniczna chca wymieniac 5x wiecej powietrza niz potrzeba :d

To nie jest tak, że ja sobie coś wymyśliłam i mi zależy na większej jednostce bo chcę mieć świeższe powietrze niż ty ;)
Nie musimy się znać na wszystkim. Daliśmy projekt do wyceny do trzech firm i wszystkie ceny były podobne. Tę, na którą się zdecydowaliśmy, poleciła nam nasza znajoma. Skontaktuję się z firma poleconą przez Doli. Ale wcale mnie nie zdziwi jak cena znowu będzie podobna, bo dom jest duży, dwulokalowy, 5 sypialni, 3 łazienki, 2 kuchnie, śpiżarnia, pralnia - cudów nie ma niestety.

Busters
01-12-2017, 13:19
To proste akurat. Im więcej wymienisz powietrza tym więcej odzyskasz energii. ;) Hihi Ale na poważnie, to wydajność w sensie ilości m3/h jest także związana ze sprężem i z ilością generowanego hałasu. Zatem mocniejszy reku, w sensie oznaczenia m3/h, nie kupuje się tylko dla tego parametru -- on po prostu zazwyczaj jest w nazwie. Mnie teoretycznie wystarczy Luna 200 za 2500zł, w praktyce jej nie kupię, bo właśnie m3/h to nie wszystko.
No zgadza sie, u mnie airpack300 nawet powyzej 50% jest zupelnie nieslyszalny w innych pomieszczeniach.
Co u siebie planujesz 400 czy 500? 3 czy 4 osoby?


To nie jest tak, że ja sobie coś wymyśliłam i mi zależy na większej jednostce bo chcę mieć świeższe powietrze niż ty ;)
Nie musimy się znać na wszystkim. Daliśmy projekt do wyceny do trzech firm i wszystkie ceny były podobne. Tę, na którą się zdecydowaliśmy, poleciła nam nasza znajoma. Skontaktuję się z firma poleconą przez Doli. Ale wcale mnie nie zdziwi jak cena znowu będzie podobna, bo dom jest duży, dwulokalowy, 5 sypialni, 3 łazienki, 2 kuchnie, śpiżarnia, pralnia - cudów nie ma niestety.
Wiem wiem, to absolutnie nie zarzut do Was, ale wiem jak instalotorzy dobieraja urzadzenia i bardzo czesto sa przewymiarowane.
U was faktycznie spory metraz i calosc uzytkowa, ale i tak zastanowilbym sie nad ta 600.. chyba ze bedzie mieszkac 6++ osob to moze i faktycznie taki potrzebny.
Mi tez oferowali 500, bo mam duzy salon z wysokim sufitem i sie spora kubatura robi..

swieja
01-12-2017, 13:38
Na stałe osób będzie 5 plus psy. Okresowo 6. Czekam na tą nową wycenę.

Myjk
01-12-2017, 13:47
No zgadza sie, u mnie airpack300 nawet powyzej 50% jest zupelnie nieslyszalny w innych pomieszczeniach.
Co u siebie planujesz 400 czy 500? 3 czy 4 osoby?
Ten Alnor MinistAir co to go planuję ma 470m3/h. Mniejszych AFAIR nie dają. Osoby obecnie 3 (ostatnio do kompletu dołączył pieso-mysz marki YorkXS), ale może będą 4 osoby docelowo.

Busters
01-12-2017, 15:19
To bardziej chyba koto-mysz :P

aghata86
02-12-2017, 14:12
Mamy SSO. W koncu. W pon idziemy do banku po kolejna transze. A wczoraj zamontowali nam juz oczyszczalnie. Zalezalo mi na grudniu zeby w styczniu dostac dofinansowanie. Baba w gminie mowila zeby byc z wnioskiem juz 2 stycznia bo kasa szybko sie rozchodzi.

Doli.
02-12-2017, 16:19
Mamy SSO. W koncu. W pon idziemy do banku po kolejna transze. A wczoraj zamontowali nam juz oczyszczalnie. Zalezalo mi na grudniu zeby w styczniu dostac dofinansowanie. Baba w gminie mowila zeby byc z wnioskiem juz 2 stycznia bo kasa szybko sie rozchodzi.

Gratuluję :D

Kamila.
02-12-2017, 19:13
Jako że mamy mały problem z dachem nad garażem (szczegóły w dzienniku) chciałam się Was zapytać czy znacie kogoś, lub ktoś z Was robi dach na ramie HEB?
Może ktoś zna sensownego konstruktora, który podejmie się zadania i wykona projekt zastępczy?

Basia_Tomek
03-12-2017, 13:38
No właśnie już w 5 firmie jak dopytywałem to twierdzą że nie trzeba obrabiać szpalet że taśma się przyklei bez problemu.I bądź tu mądry . Zastanawiam się czym zabezpieczyć taśmy , chyba maks 3 miechy mogą być narażone na UV . Koszt taśm w najlepszej ofercie u mnie to 1,3 k parapety ciepłe wszyscy odradzają ;/ .

Taśmy mogą się nie przykleić, powinna być szpaleta obrobiona. Ja u siebie zrobiłem zwykłym tynkiem środek, a od zewnątrz będę dawał klej do płytek żeby wyrównać Porotherm.
Parapetów nie chcą dawać, bo pod ciepły parapet dół szpalety musi być idealnie równy, tam nie powinno być żadnej pianki. Lenie zwykłe i tyle.


Czy drzwi wejściowe też mogą być osadzone na poszerzeniu?Powinny?
Według mnie tak.


Jaką macie grubość wylewki w projekcie u mnie 8 cm plus siatka zbrojona , Czy nie za grubo?
Grubo, ale to nie jest żaden błąd. Co najwyżej podłogówka będzie się wolniej rozgrzewała za pierwszym razem.

Papucy
03-12-2017, 19:41
Taśmy mogą się nie przykleić, powinna być szpaleta obrobiona. Ja u siebie zrobiłem zwykłym tynkiem środek, a od zewnątrz będę dawał klej do płytek żeby wyrównać Porotherm.
Parapetów nie chcą dawać, bo pod ciepły parapet dół szpalety musi być idealnie równy, tam nie powinno być żadnej pianki. Lenie zwykłe i tyle.


Według mnie tak.


Grubo, ale to nie jest żaden błąd. Co najwyżej podłogówka będzie się wolniej rozgrzewała za pierwszym razem.

Mam nadzieje że będzie dobrym akumulatorem ciepła : ).

karo_line
04-12-2017, 07:10
my też z opolskiego :) zauważyłaś też, że u nas jest problem nawet z otrzymaniem oferty?

Niestety zauważyłam. Zauważyłam też, że i ceny są zdecydowanie wyższe niż w województwach sąsiednich....

laurap
04-12-2017, 07:31
Dlatego zaczęłam szukać instalatorów w sąsiednich województwach. Od razu inne ceny i większa chęć współpracy.

Doli.
04-12-2017, 07:49
Dlatego zaczęłam szukać instalatorów w sąsiednich województwach. Od razu inne ceny i większa chęć współpracy.

Ciekawe. Ja mam wrażenie, że to właśnie dolnośląskie jest kosmosem cenowym.

Myjk
04-12-2017, 07:50
To bardziej chyba koto-mysz :P
No coś Ty, za lekki i za mały jest na kota. ;) Poza tym w przeciwieństwie do kota JUŻ potrafi przynieść zabawkę, JUŻ reaguje na swoje imię i cały czas się dalej uczy. :P Ponadto nie łazi po stole, telewizorze, szafkach czy zasłonach i raczej się na to nie zapowiada. ;)

jak_to_mozliwe
04-12-2017, 08:05
Poza tym psy >>>>>>>>>>>>>>>>>>> koty ;)

swieja
04-12-2017, 11:26
Pytanie do tych, którzy mają zamontowane już okna dachowe. Dekarz zamontował nam okna, ale powywijał tylko membranę (rozciętą w X) i nie założył kołnierza XDP. Mamy za to jakiś dodatkowy kołnierz EHV Thermo i on uważa, że to wystarczy. Ale ja przez dziury w membranie w narożnikach okna widzę niebo! Z resztą na wszystkich zdjęciach z tym kołnierzem Thermo jest jednak pod spodem ta folia do okoła okna, przyklejona do łat i membrany dachu. A u nas nie ma.
Zakładacie te kołnierze XDP? Podobno można też zrobić taki kołnierz samemu z membrany.
Nie wiem co o tym myśleć.

jak_to_mozliwe
04-12-2017, 11:33
Brzmi podejrzanie, ale ja się (jeszcze) na tym nie znam :)
Może wrzuć parę zdjęć, to będzie łatwiej doradzić.

BTW, czemu nie masz dziennika? :P

swieja
04-12-2017, 21:42
Tak wygląda okno po montażu przez naszego dekarza. Dziś padał śnieg. Woda kapała no bo jak by inaczej, nic jej nie zatrzymało. Dodatkową rynnę (montowaną nad oknem dachowym, by woda omijała okno) dołączoną do zestawu EHV Thermo zamontował... do góry nogami... tak jak by pierwszy raz ją na oczy widział.
402345
Mężowi mojemu ręce opadały. Poczytał, pooglądał filmy instruktażowe i stwierdził, że sam sobie zrobi te fartuchy, bo jak każe robić dekarzowi, to i tak nie ma pewności, że on to zrobi tak jak trzeba.
402346

Nie mam pojęcia czy tak będzie dobrze, bo tego fartucha nie kupił, tylko robi z membrany. To pierwsza tego typu akcja. Do tej pory wszystko szło jak po maśle. Nie żadnej ekipie się nie zawiedliśmy. Jesteśmy w szoku :)
Jak by się ktoś zastanawiał nad tym styropianem: mąż położył go w miejscu łączenia się dachów ze ścianą i na ścianach szczytowych pod dachem by zachować później "ciągłość izolacji". Ma zamiar sam ocieplić dom w przyszłym roku.

402348
A tak wygląda moje wielkie trójkątne okno. Żałuję, że nie jest brązowe. Będę kombinować z kolorem elewacji i gzymsami by te białe okna ładnie wkomponować.

Co do dziennika to nie mam cierpliwości do notowania skrupulatnego naszych zmagań i do ładowania zdjęć na kompa. Poza tym obawiam się, że tyle jest wszechwiedzących na forum, że zaraz mi się oberwie za każdą kolejną decyzję. A to fundamenty nie takie, bo bez szalunków, a to ytong na ścianki działowe, a to ściany krzywe, a może okna źle zamontowane bo bez jakiejś taśmy albo ciepłego parapetu. Dziękuję bardzo ;) I tak mnie to wszystko kosztuje wiele nerwów i prawie podyplomowych studiów z budowlanki.

Kamila.
05-12-2017, 07:48
Co do dziennika to nie mam cierpliwości do notowania skrupulatnego naszych zmagań i do ładowania zdjęć na kompa. Poza tym obawiam się, że tyle jest wszechwiedzących na forum, że zaraz mi się oberwie za każdą kolejną decyzję. A to fundamenty nie takie, bo bez szalunków, a to ytong na ścianki działowe, a to ściany krzywe, a może okna źle zamontowane bo bez jakiejś taśmy albo ciepłego parapetu. Dziękuję bardzo ;) I tak mnie to wszystko kosztuje wiele nerwów i prawie podyplomowych studiów z budowlanki.
Nie musisz niczego notować skrupulatnie ;)
Ja tam wpisuję kiedy chcę i co chcę a zdjęcia wrzucam tylko wtedy, gdy mam do tego warunki :P

Z montażem okien dachowych nie pomogę bo my takich nie chcieliśmy, jeden doktorat z budowlanki mniej :D :D :D
Przez to duże okno będzie Ci wpadać mnóstwo światła - pięknie :yes:

Kriss7
05-12-2017, 08:30
Hej!

Za jakiś czas planuje ocieplić poddasze wełną. Planuje zrobić 30cm (15+15). Krokwie maja 18cm wiec pierwsza warstwa 15cm pomiędzy nimi (zostanie 3cm szczeliny) i druga na nich. Moje dylematy:
-jak najlepiej przygotować krokwie zeby zostawić te 3cm szczeliny? Powbijać gwoździe lub wkręty i rozwinąć sznurek ?
-współczynnik wełny chciałbym na poziomie 0,035, jednak zastanawiam się czy nie zdecydować sie na trochę tańszy wariant i miedzy krokwiami dać 039, a na nich 035?
-jaki producent? Bede kładł sam, wiec zależy mi żeby wełna była w miare sztywna. Widze ze rozsądne ceny ma isover i ursal.

Z góry dzieki za podpowiedzi.

jak_to_mozliwe
05-12-2017, 08:41
Myślałeś o kupnie wełny 18cm +12cm? Są też takie, a odejdzie Ci problem tego dystansu.

Kriss7
05-12-2017, 09:23
Myślałeś o kupnie wełny 18cm +12cm? Są też takie, a odejdzie Ci problem tego dystansu.

ale tam mujsi być szczelina wentylacyjna, kierbud kazał tam te 3cm zostawic

swieja
05-12-2017, 10:44
Kriss 7 Faktycznie nam też kazał zostawić szczelinę między wełną a membraną i proponował właśnie rozwinąć sznurki.

jak_to_możliwe faktycznie jest bardzo jasno w tym pomieszczeniu. Tam miały być jeszcze dwa okna dachowe, ale przesunęliśmy je do pokoi dzieci... teraz trochę żałuję, że w ogóle się na nie zdecydowaliśmy, ale w łazience i naszej sypialni nie dało rady zrobić okien na ścianie szczytowej niestety. No i pokoje dzieci od wschodu wyszły jednak trochę za ciemne. Mam nadzieję, że upgrade wykonany przez męża da radę. Wygląda to całkiem przekonująco.

Jednego jestem pewna. Teraz gdy wiemy już ile można sp...ć budując dom, nigdy w życiu nie zdecyduję się na kupienie domu z rynku wtórnego, ani na zlecenie budowy deweloperowi.
Chyba, że miałaby tyle kasy by kupić i wyremontować jakąś piękną poniemiecką willę. Takiemu domowi można wiele wybaczyć ;)

Myjk
05-12-2017, 11:09
Jednego jestem pewna. Teraz gdy wiemy już ile można sp...ć budując dom, nigdy w życiu nie zdecyduję się na kupienie domu z rynku wtórnego, ani na zlecenie budowy deweloperowi.
Z jednej strony racja, z drugiej Ty i Ja też niewykluczone będziemy kiedyś sprzedawać dom (ja to na pewno za 15-20 lat wybuduję mały domek 80m2 a obecny sprzedam) -- a przecież walczymy na każdym kroku aby było dobrze i nawet jeśli coś jest spieprzone, to jakieś kroki naprawcze są podejmowane a nie pozostawione samym sobie. Także nie ma co demonizować a i po to prowadzę dziennik budowy, aby ew. przyszłemu kupcowi przedstawić jaka była walka. ;)

Mam znajomego małego dewelopera -- buduje bliźniaki pod Wawą. Wszystko rąbie z jednego projektu, ekipę ma jedną która już z zamkniętymi oczami te domy stawia. Spieprzyć im się tego nie opłaca (no bo deweloper gwarancję 10 lat daje), ani nie mają za bardzo możliwości, wszak wiedzą co mają robić i nie musza kombinować, ani im się na inne budowy nie śpieszy. Z każdym wybudowanym domem jest raczej coraz lepiej. Można się oczywiście przyczepić do samego materiału (porotherm) czy ilości ocieplenia (teraz ledwo 15cm na elewacje pakują), ale ogólnie nie ma tam dramatów.

jak_to_mozliwe
05-12-2017, 11:14
ale tam mujsi być szczelina wentylacyjna, kierbud kazał tam te 3cm zostawic

Hmm, to ciekawe, u nas jest właściwie ta sama sytuacja, będę musiał dopytać, czy na pewno mamy robić bez szczeliny.

Myjk
05-12-2017, 11:51
Hmm, to ciekawe, u nas jest właściwie ta sama sytuacja, będę musiał dopytać, czy na pewno mamy robić bez szczeliny.
Internety piszą, że szczeliny być nie powinno POD membraną paroprzepuszczalną.
http://receptynadom.pl/miedzy-membrana-dachowa-welna-mineralna-zrobic-szczeline-wentylacyjna/
http://muratordom.pl/eksperci/pytania/wykroplenia-pomiedzy-wena-a-membrana/27391/
NAD membraną oczywiście musi być szczelina wentylacyjna.

Co innego jeśli zamiast membrany jest folia nieprzepuszczalna nad wełną, albo deskowanie z papą. Wtedy logiczne, że trzeba nad wełną zostawić szczelinę i odprowadzenie gdzieś wilgoci.

Kriss7
05-12-2017, 11:53
Hmm, to ciekawe, u nas jest właściwie ta sama sytuacja, będę musiał dopytać, czy na pewno mamy robić bez szczeliny.

Teoretycznie z tego co wyczytałem, jest to niezbedne przy pełnym deskowaniu, przy membranie nie koniecznie. Rozmawiałem o tym z kierownikiem i powiedział zeby ją zrobic.
Ciagle mam dylemat czy isc w 2x15cm 035 czy 15cm 039 + 15cm 035 ?

jak_to_mozliwe
05-12-2017, 12:01
No tak, my nie mamy pełnego deskowania, stąd pewnie różnica. Dzięki za wyjaśnienie :)

Kriss7
05-12-2017, 12:05
Teraz zgłupiałem bo my też nie mamy pełnego deskowania, tyko membrane. Wychodzi na to, że chyba go źle zrozumiałem. Musze do niego zadzwonić.

annatulipanna
05-12-2017, 12:52
Przy membranie nie trzeba zostawiać żadnej szczeliny ;) Ale wg starej szkoły zalecają często pozostawienie jej.

Ja za to ma przeprawę z fachowcem od łazienki. Stwierdził, że podłogi nie będzie traktował hydroizolacją, bo przecież nie mam sąsiadów pod sobą. Zresztą na płycie fundamentowej nie muszę izolować się od wody (nawet w kabinie bezbrodzikowej :o ) A zresztą przecież mam płytę grzewczą, to wilgoć będzie usuwana przez ogrzewanie podłogowe :(
W narożnikach ścian w brodziku też nie ma co dawać taśm uszczelniających, bo później odstają i takie tam...
No to muszę się szybko doktoryzować z hydroizolacji, żeby wiedzieć na co się zgodzić, a na co kategorycznie nie pozwolić :(

swieja
05-12-2017, 12:54
A my mamy membranę, nawet dwie i pełne deskowanie, no ale oczywiście już bez papy. No i wtedy co, mamy robić szczelinę?

Myjk racja, pewnie niepotrzebnie generalizuję, ale ostatecznie nie mogę mieć zielonego pojęcia co kupuję skoro nie znam człowieka albo firmy. Szczerze mówiąc to mam nadzieję, że zostanę w tym domu już na wieki wieków. Ale jak mi się dzieci powyprowadzają to raczej będzie mi tam smutno i pomyślę jednak o czymś mniejszym. Albo zmuszę którąś córkę by wybudowała kolejny dom "z senioratką" dla mnie ;)

Myjk
05-12-2017, 13:22
A my mamy membranę, nawet dwie i pełne deskowanie, no ale oczywiście już bez papy. No i wtedy co, mamy robić szczelinę?
Y, ale że jak dwie?

Kaizen
05-12-2017, 13:27
Na membranie moze skraplać się para. Membrana wcześniej czy później wypusci tę wilgoć na zewnątrz, ale czasami jest wilgotna. Dlatego welna nie powinna jej dotykać.

Kriss7
05-12-2017, 13:34
Na membranie moze skraplać się para. Membrana wcześniej czy później wypusci tę wilgoć na zewnątrz, ale czasami jest wilgotna. Dlatego welna nie powinna jej dotykać.

Czyli tak czy siak lepiej zostawić tą szczelinę ?

Hellenaj
05-12-2017, 13:35
hej ho!

Wrócę jeszcze na chwilę do wycen systemu wentylacji - mam oferty od 17 do 22 tys.
A Aeris 350 next standard mam wycene 20tys, w tym centrala prawie 9. temat jeszcze otwarty u mnie.


Dach nadal się ślimaczy... ręce opadłu mi już jakiś czas temu, więc nawet nie ma o czym pisać. Jutro montaż okien ( taki mikołajkowy bonus) a w czwartek brama.
Jestem też po spotkaniu z elektrykiem - wejdzie jak tylko bedzie dom zamkniety. hydraulik tez juz czeka na sygnał do wejścia. Myślę, ze w przyszłym tyg zaczną coś grzebać... potem już tylko będziemy czekać na wiosnę i tynki

Myjk
05-12-2017, 13:49
Na membranie moze skraplać się para. Membrana wcześniej czy później wypusci tę wilgoć na zewnątrz, ale czasami jest wilgotna. Dlatego welna nie powinna jej dotykać.
Będzie się wykraplać woda z pary -- a jeśli zajdzie taka sytuacja, to i tak wykropli się tam gdzie dostanie punktu rosy, czyli na wełnie. Co więcej taka sytuacja utrudni IMO ponowne odparowanie tej wody. Poza tym jak się ma WM to prawdopodobieństwo obecności tam wilgoci jest raczej małe, więc generalnie jeden grzyb, z tym że pozostawianie szczeliny jest bardziej upierdliwe.

Wojak65
05-12-2017, 14:16
hej ho!

Wrócę jeszcze na chwilę do wycen systemu wentylacji - mam oferty od 17 do 22 tys.
A Aeris 350 next standard mam wycene 20tys, w tym centrala prawie 9. temat jeszcze otwarty u mnie.


Dach nadal się ślimaczy... ręce opadłu mi już jakiś czas temu, więc nawet nie ma o czym pisać. Jutro montaż okien ( taki mikołajkowy bonus) a w czwartek brama.
Jestem też po spotkaniu z elektrykiem - wejdzie jak tylko bedzie dom zamkniety. hydraulik tez juz czeka na sygnał do wejścia. Myślę, ze w przyszłym tyg zaczną coś grzebać... potem już tylko będziemy czekać na wiosnę i tynki


Ja też miałem wyceny w takich przedziałach 16-22 (w zależności od centrali oczywiście) i doszedłem do wniosku że sam sobie zamontuję WM - akcesoria już do mnie jadą, centralę kupię dopiero na wiosnę i cały interes wyniesie mnie do 12kPLN (w tej cenie reku za 8000 PLN) - więc za 2 dni pracy ok 7000 PLN w kieszeni :jawdrop::jawdrop::jawdrop:

Myjk
05-12-2017, 14:21
Ja też miałem wyceny w takich przedziałach 16-22 (w zależności od centrali oczywiście) i doszedłem do wniosku że sam sobie zamontuję WM - akcesoria już do mnie jadą, centralę kupię dopiero na wiosnę i cały interes wyniesie mnie do 12kPLN (w tej cenie reku za 8000 PLN) - więc za 2 dni pracy ok 7000 PLN w kieszeni :jawdrop::jawdrop::jawdrop:
Projekt zlecałeś, czy sam sobie policzyłeś?

Wojak65
05-12-2017, 14:37
Sam liczyłem, na początku myślałem że to jakaś czarna magia, natomiast jak trochę zagłębiłem się w szczegóły i wymagania okazało się to całkiem proste - szczególnie przy pomocy materiałów z peflexa gdzie większość masz już policzone na ich stronie (przepływy przez przekroje, opory itp)

Na plus bardzo szybka realizacja zamówienia - w niedzielę zamówienie i przelew w poniedziałek już wysyłka, włącznie ze skrzynkami rozdzielczymi gdzie mają napisane że potrzebują 5 dni na ich wykonanie (każda na zamówienie).

Oczywiście to nie reklama bo na początku chciałem WM robić ze spiro jednak było by to trochę bardziej czasochłonne (wykonanie i liczenie) :yes:

swieja
05-12-2017, 17:31
Y, ale że jak dwie?
Dach mamy zrobiony tak jak na tym zdjęciu:
402370

Co do WM to projekt kosztować nas będzie 300 zł i na tym na razie poprzestaniemy. Mąż zgłębi temat i bardzo możliwe, że też sam połozy całą instalację według przygotowanego przez firmę projektu.

Busters
05-12-2017, 18:11
Widze, ze wszyscy chca ocieplac welna, jesli moga cos podpowiedziec to ja drugi raz bym sie na nia nie zdecydowal :D
Teraz raczej na pewno ocieplalbym celuloza - zupelnie inna szczelnosc. Welna z robocizna wychodzi minimalnie taniej jak to pozniej przeliczalem..
Jesli chodzi o szczeline to przy membramie wysokoparaprzepuszczalnej jej nie trzeba ja mam belki stropowe 16cm, a welna dalem 15cm a i tak miejscami welna jest opadnieta i jest dobre 2-3cm szczeliny wiec sila rzeczy szczelina i tak sie zrobila.

Myjk
05-12-2017, 18:27
Teraz raczej na pewno ocieplalbym celuloza - zupelnie inna szczelnosc.
Również rozważam celulozę na strop, wełny raczej nie biorę pod uwagę.

annatulipanna
05-12-2017, 19:15
Ja też nie biorę wełny pod uwagę. Będzie piana PUR może już w tym tygodniu :yes:

Papucy
05-12-2017, 19:20
Widze, ze wszyscy chca ocieplac welna, jesli moga cos podpowiedziec to ja drugi raz bym sie na nia nie zdecydowal :D
Teraz raczej na pewno ocieplalbym celuloza - zupelnie inna szczelnosc. Welna z robocizna wychodzi minimalnie taniej jak to pozniej przeliczalem..
Jesli chodzi o szczeline to przy membramie wysokoparaprzepuszczalnej jej nie trzeba ja mam belki stropowe 16cm, a welna dalem 15cm a i tak miejscami welna jest opadnieta i jest dobre 2-3cm szczeliny wiec sila rzeczy szczelina i tak sie zrobila.

Przy celulozie daje się jedynie między krokwie ?

swieja
05-12-2017, 19:33
U nas będzie wełna i już wiem, że tej szczeliny między wełną a membraną nie będzie. A to dlatego, że para ma przejść przez folię i się na niej skroplić i spłynąć. A jak będzie szczelina to para się może skroplić pod folią i kapać na wełnę.

Hellenaj
05-12-2017, 20:51
Wojak u mnie nie ma szans na samodzielny montaż VM, ja będę w zaawansowanej ciąży a mąż tego nie zrobi.
Kidy planujecie rozkładać instalację VM, po tynkach czy przed?

Wojak65
06-12-2017, 06:32
Wojak u mnie nie ma szans na samodzielny montaż VM, ja będę w zaawansowanej ciąży a mąż tego nie zrobi.
Kidy planujecie rozkładać instalację VM, po tynkach czy przed?


Jasne, ja też prawie do tej pory w domu nic sam nie robiłem (wszystko ekipy) ale w tym wypadku uznałem że nie jest to takie trudne i mogę się pobawić :yes:
Powiem szczerze że gdyby nie obowiązki zawodowe to sporo bym sobie sam zrobił - jasne trwało by to o wiele dłużej natomiast trochę kasy by się zaoszczędziło - takie teraz czasy że albo zlecasz i musisz zapłacić albo dłubiesz sam i oszczędzasz - ja na to drugie nie mam wogóle czasu:eek:

U mnie temat w miarę prosty, wszystko pójdzie przed tynkami, przewody polecą po stropie poddasza i na to wszystko styropian i wylewka :D

Wojak65
06-12-2017, 07:09
Ja też nie biorę wełny pod uwagę. Będzie piana PUR może już w tym tygodniu :yes:


też bym już chciał być na etapie ocieplania stropu :cool::cool:

agb
06-12-2017, 08:04
Przy celulozie daje się jedynie między krokwie ?

Jak dasz obojętnie jaką izolację tylko między krokwie, to będziesz miał mostek w postaci krokwi.

Kamila.
06-12-2017, 09:26
Ja za to ma przeprawę z fachowcem od łazienki. Stwierdził, że podłogi nie będzie traktował hydroizolacją, bo przecież nie mam sąsiadów pod sobą. Zresztą na płycie fundamentowej nie muszę izolować się od wody (nawet w kabinie bezbrodzikowej :o ) A zresztą przecież mam płytę grzewczą, to wilgoć będzie usuwana przez ogrzewanie podłogowe :(
W narożnikach ścian w brodziku też nie ma co dawać taśm uszczelniających, bo później odstają i takie tam...
:lol2: :lol2: :lol2:

Ja pierdzielę, niewiarygodne :D szkoda że tak bardzo prawdziwe :(

Ruda maruda
06-12-2017, 10:54
Hej!

Za jakiś czas planuje ocieplić poddasze wełną. Planuje zrobić 30cm (15+15). Krokwie maja 18cm wiec pierwsza warstwa 15cm pomiędzy nimi (zostanie 3cm szczeliny) i druga na nich. Moje dylematy:
-jak najlepiej przygotować krokwie zeby zostawić te 3cm szczeliny? Powbijać gwoździe lub wkręty i rozwinąć sznurek ?
-współczynnik wełny chciałbym na poziomie 0,035, jednak zastanawiam się czy nie zdecydować sie na trochę tańszy wariant i miedzy krokwiami dać 039, a na nich 035?
-jaki producent? Bede kładł sam, wiec zależy mi żeby wełna była w miare sztywna. Widze ze rozsądne ceny ma isover i ursal.

Z góry dzieki za podpowiedzi.

Witam
My kładliśmy 2x15cm Ursy 0,032. Krokwie miały po 16 lub 18 cm nie pamiętamy już i zostawiliśmy przerwę do wentylacji. Wełnę kładł mąż z tatą na gwoździach i sznurkach. Umordowali się z pierwszą warstwą, z drugą było już łatwiej bo wkładali pomiędzy przygotowany wcześniej stelaż. Pamiętaj aby zacząć od przymocowania haków do krokwi pod KG ;) Powodzenia!
Edit. My znowu słyszeliśmy że jak wełna będzie się stykać z membraną to będzie się woda skraplać i membrana może się uszkodzić z czasem.

Kriss7
06-12-2017, 11:08
Skoro mam folie wysokoparoprzepuszczalna nie muszę robić tej szczeliny. Krokwie maja 18cm, wiec zdecyduje sie na 18cm + 15cm urse 035. Bedzie 3cm wiecej niż w projekcie, ale cenowo to nie jest duza różnica. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Musze sobie tylko na stropie z dołu na jetkach przygotować sznurek, zeby pierwsza warstwę kłaść z góry, a drugą z dołu :)

Ruda maruda
06-12-2017, 11:24
Na membranie moze skraplać się para. Membrana wcześniej czy później wypusci tę wilgoć na zewnątrz, ale czasami jest wilgotna. Dlatego welna nie powinna jej dotykać.

dokładnie

Ruda maruda
06-12-2017, 11:46
Skoro mam folie wysokoparoprzepuszczalna nie muszę robić tej szczeliny. Krokwie maja 18cm, wiec zdecyduje sie na 18cm + 15cm urse 035. Bedzie 3cm wiecej niż w projekcie, ale cenowo to nie jest duza różnica. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Musze sobie tylko na stropie z dołu na jetkach przygotować sznurek, zeby pierwsza warstwę kłaść z góry, a drugą z dołu :)

My się tak nie bawiliśmy. Najpierw było osb jako podłoga na stryszku, później ocieplaliśmy strych i dopiero zeszliśmy na poddasze ocieplać skosy i sufity. Ale wiadomo każdy robi jak mu wygodniej ;)

Myjk
06-12-2017, 12:19
dokładnie
Na membranie może się skraplać woda. Od tego ona jest i jest na to gotowa. Jak zostanie przestrzeń między wełną a membraną, to punkt rosy wyjdzie na wełnie i to wełna a nie membrana będzie mokra. Utrudnione będzie także odparowanie tej wody z powierzchni wełny, bo będzie spora przestrzeń pomiędzy wełną a membraną i pokryciem dachowym nagrzewającym się od słońca. Co spowoduje z czasem, jeśli będzie występować cyklicznie, osłabienie parametrów cieplnych. Wg mnie robienie tam przestrzeni jest nielogiczne. I choć mnie to kompletnie nie dotyczy, bo ani wełny nie zamierzam kłaść, ani tym bardziej na skosach dachowych, to ja bym chętnie usłyszał jakiś argument przemawiający za takim rozwiązaniem.

swieja
06-12-2017, 12:42
No właśnie mąż mój mówi dokładnie to samo co Myjk. Po to ta membrana by odprowadziła wilgoć i by woda ciekła po membranie a nie kapała na wełnę.

U nas kryzys okienny zażegnany. Mąż zdjął te kołnierze EHV z okien dachowych i pozakładał fartuchy z membrany, na to zamontował z powrotem kołnierze. Nic nie cieknie, nie ma dziur przez które niebo widać. Uf...

Zwróćcie na to uwagę przy oknach dachowych, żartów nie ma.

agb
06-12-2017, 12:52
Myjk Przecież ta przestrzeń służy wentylacji. Tą drogą ma być usuwana wilgoć, a nie przez nagrzewanie pokrycia słońcem. Poza tym można sprawdzić w u-wercie, że usunięcie szczeliny między wełną a membraną wcale nie przesuwa punktu rosy jak Ty to opisujesz.

P.S. Żeby nie było, że taki mądry jestem, to nie wiem czy bym zrobił szczelinę między wełną a membraną, bo nigdy się nad tym nie zastanawiałem :D Od zawsze planowałem deskowanie i tam szczelinę bym zrobił między wełną/styropianem, a deskami. I tu wydaje mi się, że zasada jest podobna i szczelina być powinna.


No właśnie mąż mój mówi dokładnie to samo co Myjk. Po to ta membrana by odprowadziła wilgoć i by woda ciekła po membranie a nie kapała na wełnę.

Tak, tylko chyba przecieniacie przepuszczalność membrany.

kaszpir007
06-12-2017, 12:58
Na membranie moze skraplać się para. Membrana wcześniej czy później wypusci tę wilgoć na zewnątrz, ale czasami jest wilgotna. Dlatego welna nie powinna jej dotykać.

Bzdura.

Membrany mają bardzo wysoką paroprzepuszczalność i wentylacja "w dachu" szybko usunie tą wilgoć.

Przerwę 2-3 cm dawało się przy foliach nisko paroprzepuszczalnych jak i przy pełnym deskowaniu bo tam jedynym sposobem na osuszenie była szczelina ...

Dawanie szczeliny przy membranie nie ma żadnego sensu a jest nawet szkodliwe . Wełna jest mocno przewiewna i wtedy traci na izolacyjnosci a szczelnie połączona membrana z wełną chroni wełnę przed przewiewaniem ..

agb
06-12-2017, 13:04
Bzdura.

Membrany mają bardzo wysoką paroprzepuszczalność i wentylacja "w dachu" szybko usunie tą wilgoć.
.

Na papierze tak, ale czy na pewno w rzeczywistości? Gore-tex też ma cudownie wysoką oddychalność...

swieja
06-12-2017, 13:06
Hehe :) sprawa zasadnicza, nie da się powiedzieć "jak zrobisz - tak będzie dobrze" a dwie skrajnie różne opinie. I w co wierzyć :)

agb
06-12-2017, 13:12
Ze strony dorkena chociażby:


…przy dachach wentylowanych.
Przy wentylowanych dachach pojawiająca
się para wodna musi być przyjęta przez
strefę odpowiedzialną za wentylację
i odtransportowana na zewnątrz
przegrody.
W przykładowym obliczeniu przy długości
krokwi 10 m na każdy metr szerokości
kalenicy przypada 3,2 g/h wilgoci ponad
warstwą izolacji cieplnej. Jeśli założy się
średnią szybkość przepływu powietrza
0,1 m/s, względną wilgotność powietrza
na zewnątrz 80%, to można obliczyć
zdolność transportową strefy
wentylacyjnej. Przy fachowym i zgodnym
z zasadami sztuki dekarskiej ułożeniu
warstwy izolacji cieplnej strefa
wentylacyjna o wysokości 2 cm
gwarantuje wystarczającą możliwość
przejęcia pary wodnej. Dodatkowe
bezpieczeństwo zapewnia zastosowanie
folii paroizolacyjnej od wewnątrz


…przy niewentylowanych dachach.
Jeżeli rezygnuje się ze strefy
wentylacyjnej pomiędzy folią, a izolacją
termiczną, musi się zredukować strumień
dyfuzyjny od ciepłej strony przegrody
przy pomocy bezbłędnie ułożonej
paroizolacji i wbudować powyżej izolacji
cieplnej wystarczająco otwartą dyfuzyjnie
folię wstępnego krycia.

402440

agaz_75
06-12-2017, 16:57
Witam się ale co niektórzy to idą jak burza ale wam zazdroszczę :) my zalaliśmy ławy fundamentowe . Podpowiedzcie proszę przy tych temperaturach i pogodzie ile czasu beton może schnąć , wiązać czy jak to zwał ?

ag2a
06-12-2017, 17:38
W sensie czy możecie już murować? Po 2 dniach śmiało możesz stawiać bloczki.

Kamila.
06-12-2017, 18:12
Witam się ale co niektórzy to idą jak burza ale wam zazdroszczę :) my zalaliśmy ławy fundamentowe . Podpowiedzcie proszę przy tych temperaturach i pogodzie ile czasu beton może schnąć , wiązać czy jak to zwał ?
W pełni dojrzały jest po 28 dniach od wylania, przy założeniu temperatur >0. Każdy dzień z temperaturą niższą wydłuża okres dojrzewania betonu.
Co do murowania to nam ekipa mówiła o kilku dniach.

Doli.
06-12-2017, 21:19
Witam się ale co niektórzy to idą jak burza ale wam zazdroszczę :) my zalaliśmy ławy fundamentowe . Podpowiedzcie proszę przy tych temperaturach i pogodzie ile czasu beton może schnąć , wiązać czy jak to zwał ?

Nasz kier-bud pozwolił wejść na zalany strop po 4 dniach i obciążać go powoli -max 5 palet BK na raz. Zalewaliśmy 24.11, więc chwilę temu, a już ściany poddasza (nośne) stoją.

Kaizen
06-12-2017, 21:28
Bzdura.

Membrany mają bardzo wysoką paroprzepuszczalność i wentylacja "w dachu" szybko usunie tą wilgoć.

Nie szarżuj tak z opiniami.

Jak więc opiszesz, co widać na tej fotce?

http://i.imgur.com/o5avVw4.jpg

klik (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223751-Woda-na-folii-dachowej-na-poddaszu-nieu%C5%BCytkowym&p=6358220&viewfull=1#post6358220)

I cytat Andrzej Wilhelmi stąd (http://www.forumbudowlane.pl/bledy-budowlane/wilgoc-na-membranie-t7059):
"Skrapla się para wodna na spodzie folii dachowej. Folia jest najprawdopodobniej wysokoparoprzepuszczalna ale to wcale nie znaczy, że wypuści wszystką parę z budynku. "

kaszpir007
06-12-2017, 21:52
Nie szarżuj tak z opiniami.

Jak więc opiszesz, co widać na tej fotce?"

Nic ..

Bo tak naprawdę nic nie wiadomo co to za membrana i czy jest wykonana poprawnie wentylacja dachu ...

Jak jest wykonana poprawnie wentylacja dachu to wilgoć będzie usuwana z warstwy wierzchniej membrany ...

Kaizen
06-12-2017, 22:12
Nic ..

Bo tak naprawdę nic nie wiadomo co to za membrana i czy jest wykonana poprawnie wentylacja dachu ...

Jak jest wykonana poprawnie wentylacja dachu to wilgoć będzie usuwana z warstwy wierzchniej membrany ...

Informację masz w wątku do którego podałem linka.

Wilgoć na prawidłowo wykonanej membranie nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się, że membrana zamarza, że nie nadąża z odparowaniem wilgoci (ba, dorken się chwali "Powierzchnia spodnia o właściwościach dyfuzyjnych w sytuacjach ekstremalnych akumuluje wilgoć, a następnie stopniowo oddaje ją na zewnątrz.") czy że dach zasypie śnieg i nie działa wentylacja nad membraną i wilgoć nie ma gdzie się ulotnić znad membrany.


https://www.youtube.com/watch?v=6xS6_PoyEEQ

Ruda maruda
06-12-2017, 23:57
Mąż tak to tłumaczy na chłopski rozum. Jak mamy namiot z dwoma warstwami to dopóki jest przerwa między sypialnią a zewnętrzną warstwą to mamy sucho w środku. Jednak gdy warstwa wewnętrzna będzie się stając z zewnętrzna to w sypialni zacznie się skraplac woda. Wiadomo ze nie jesteśmy ekspertami ale dla nas była to najlepsza koncepcja. A ile ludzi tyle opinii.

kaszpir007
07-12-2017, 06:13
Mąż tak to tłumaczy na chłopski rozum. Jak mamy namiot z dwoma warstwami to dopóki jest przerwa między sypialnią a zewnętrzną warstwą to mamy sucho w środku. Jednak gdy warstwa wewnętrzna będzie się stając z zewnętrzna to w sypialni zacznie się skraplac woda. Wiadomo ze nie jesteśmy ekspertami ale dla nas była to najlepsza koncepcja. A ile ludzi tyle opinii.

Namiot to nie do końca dobre porównanie bo na namiot deszcz się leje i musi wytrzymać nawet nawiększą długotrwałą ulewę , więc materiał ma inne właściwości . Dopiero wewnatrzny materiał ma dużą przepuszczalnośc pary i powietrza i on "oddycha"
Wewnętrzny materiał nie jest wodoodporny ...

Jak tak porównujemy to jest np. odzieź termoaktywna która musi dobrze dotykac ciała , bo pochłania pot i wydala go na zewnątrz i na podobnej zasadzie działa membrana dachowa. Ewentualna wilgoć jest wchłaniana przez membranę i później osuszana przez wentylację dachu ..

agb
07-12-2017, 07:57
Jak tak porównujemy to jest np. odzieź termoaktywna która musi dobrze dotykac ciała , bo pochłania pot i wydala go na zewnątrz i na podobnej zasadzie działa membrana dachowa. Ewentualna wilgoć jest wchłaniana przez membranę i później osuszana przez wentylację dachu ..
Daj mi namiar na taką bieliznę, przy której skóra będzie sucha. Chętnie potestuję.

swieja
07-12-2017, 12:29
No dobra, założyłam dziennik :cool:
Dach już prawie gotowy więc rusztowanie od strony ogrodu zabrane. Można było zrobić zdjęcie i pobawić się kolorami elewacji w programie graficznym. Jak wam się podoba? Oczywiście elewacja i okiennice wirtualne.

402594

kaszpir007
07-12-2017, 12:44
Daj mi namiar na taką bieliznę, przy której skóra będzie sucha. Chętnie potestuję.

Osobiście używam koszulek z Decatlona i sobie chwalę ...
Tez dobre są z koszulki "Fruit od the Loom" , seria dla sportowców.

Pot szybko jest wchłaniany w koszulkę a sama koszulka szybko schnie :)

kaszpir007
07-12-2017, 12:48
No dobra, założyłam dziennik :cool:
Dach już prawie gotowy więc rusztowanie od strony ogrodu zabrane. Można było zrobić zdjęcie i pobawić się kolorami elewacji w programie graficznym. Jak wam się podoba? Oczywiście elewacja i okiennice wirtualne.



Czy podnoszona była ściana kolankowa ? Pytam bo dom ma dziwne proporcje i wygląda aby był "modyfikowany" bez modyfikacji dachu ...

Mi osobiście niezbyt się podoba , bo do dachówki czerwonej to raczej bronze a nie szarości ...
Szarości to raczej do dachówki czarnej/grafitowej , ale to też kwestia gustu i każdemu co innego sie podoba :)

Myjk
07-12-2017, 14:15
Jak więc opiszesz, co widać na tej fotce?
Na tej fotce widać zamarzniętą wodę na folii. Gdyby była szczelina między wełną, to woda byłaby zamarznięta na wełnie i niewykluczone także na folii. Czyli jeden grzyb. Z tego co czytam w tym przypadku jest gdzieś jakaś skucha i bardzo dużo powietrza, a co za tym idzie wilgoci, z pomieszczeń przedostaje się na poddasze nieocieplone, do tego stopnia że pod wyłazem tworzy się kałuża. To nie jest normalne, sam przyznasz.


Wilgoć na prawidłowo wykonanej membranie nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się, że membrana zamarza, że nie nadąża z odparowaniem wilgoci (ba, dorken się chwali "Powierzchnia spodnia o właściwościach dyfuzyjnych w sytuacjach ekstremalnych akumuluje wilgoć, a następnie stopniowo oddaje ją na zewnątrz.") czy że dach zasypie śnieg i nie działa wentylacja nad membraną i wilgoć nie ma gdzie się ulotnić znad membrany.

Jeśli szwankuje wentylacja nad folią, tj. np. śnieg zasypie otwory w dachu i nie ma przepływu, to szczelina między wełną a folią też nic pomoże, bo także tam nie będzie wentylacji. Czy folia zamarznie z przylegająca wełną czy ze z odstępem od wełny, kompletnie nic nie zmieni w kwestii ilości wilgoci. Ja nadal uważam, że z dwojga złego lepiej żeby wełna przylegała do folii, bo jak się już warunki poprawią, to szybciej nastąpi osuszenie wełny.


Pot szybko jest wchłaniany w koszulkę a sama koszulka szybko schnie :)
Oczywiście wszystko zależy od ilości wody. Ja się pocę bardzo mocno podczas wysiłku i nie ma takich materiałów co by sobie z tym poradziły.

Doli.
07-12-2017, 14:24
Daj mi namiar na taką bieliznę, przy której skóra będzie sucha. Chętnie potestuję.

100% merynos :)

Kaizen
07-12-2017, 14:36
Czy folia zamarznie z przylegająca wełną czy ze z odstępem od wełny, kompletnie nic nie zmieni w kwestii ilości wilgoci. Ja nadal uważam, że z dwojga złego lepiej żeby wełna przylegała do folii, bo jak się już warunki poprawią, to szybciej nastąpi osuszenie wełny.

Zanim zamarznie, to się skropli. Jak wilgoci jest na tyle mało, że nie skapuje - to mamy suchą wełnę. O ile nie dotyka do skroplin. Bo jak dotyka, to od razu wciąga wodę i traci właściwości izolacyjne.

Jak jest na tyle dużo skroplin, że spływają czy skapują - to wełna też zamoknie i też straci właściwości. Więc odstęp nie zawsze uratuje sytuację. Ale w części sytuacji owszem.

agb
07-12-2017, 14:53
Jeśli szwankuje wentylacja nad folią, tj. np. śnieg zasypie otwory w dachu i nie ma przepływu, to szczelina między wełną a folią też nic pomoże, bo także tam nie będzie wentylacji. (...)

Dlaczego nie będzie? Przecież to osobna szczelina z osobnym przepływem powietrza.

Myjk
07-12-2017, 14:58
Zanim zamarznie, to się skropli. Jak wilgoci jest na tyle mało, że nie skapuje - to mamy suchą wełnę. O ile nie dotyka do skroplin. Bo jak dotyka, to od razu wciąga wodę i traci właściwości izolacyjne.
Jak jest na tyle dużo skroplin, że spływają czy skapują - to wełna też zamoknie i też straci właściwości. Więc odstęp nie zawsze uratuje sytuację. Ale w części sytuacji owszem.
Ale skąd założenie, że punkt rosy występuje dopiero na folii? Czy przy powierzchni wełny temperatura znacznie odbiega od temperatury przy membranie? Pytam, bo nie wiem jakie są różnice, ale wg mnie raczej niewielkie.

tkaczor123
07-12-2017, 16:40
No dobra, założyłam dziennik :cool:
Dach już prawie gotowy więc rusztowanie od strony ogrodu zabrane. Można było zrobić zdjęcie i pobawić się kolorami elewacji w programie graficznym. Jak wam się podoba? Oczywiście elewacja i okiennice wirtualne.

402594

Ten okap bardzo dziwnie wygląda.

swieja
07-12-2017, 16:49
Ten okap bardzo dziwnie wygląda.

Bo nie ma okapu. Na razie nie ma elewacji więc wizualizacja jest zrobiona na gołej cegle. Elewacja zrówna się z okapem. W sumie to nie musi się wam podobać ;)

Kaizen
07-12-2017, 17:49
Ale skąd założenie, że punkt rosy występuje dopiero na folii?

Obrazowo, to mi w lodówce szronem pokrywa się tylko ścianka. Oddylatowane powietrzem słoiki i inne rzeczy nie chcą się oszronić ani nawet orosić.

Ruda maruda
08-12-2017, 10:50
No dobra, założyłam dziennik :cool:
Dach już prawie gotowy więc rusztowanie od strony ogrodu zabrane. Można było zrobić zdjęcie i pobawić się kolorami elewacji w programie graficznym. Jak wam się podoba? Oczywiście elewacja i okiennice wirtualne.

402594

Przepraszam ale mi też się nie podoba. Dziwnie to razem wygląda i zgadzam się całkowicie z Kaszpir007

swieja
08-12-2017, 11:18
Przepraszam ale mi też się nie podoba. Dziwnie to razem wygląda i zgadzam się całkowicie z Kaszpir007

Nie przepraszaj, mi też się już nie podoba ;) . Zmieniłam na beże i jest o niebo lepiej. Co innego, że może się nie podobać koncepcja domu bez okapu. Z tym się nic nie zrobi bo mi i mężowi się akurat podoba. Od strony ogrodu dojdzie jeszcze drewniany taras i zadaszenie praktycznie na całej długości, to też zmieni mocno wygląd i proporcje domu.
Dom nie był podwyższany, taki był od początku. Inna sprawa, że wizualizacje architekta były na tyle daremne, że nijak się mają do tego jak dom wygląda teraz i to jest, moim zdaniem, bardzo duży minus projektów indywidualnych. Poza tym trochę zmniejszyliśmy gigantyczne okna i to z pewnością też ma wpływ na proporcje. Musimy powiększyć okna optycznie wykończeniem.

402675

aghata86
08-12-2017, 12:42
Czekamy na 2 transzé od pon. Musimy zaplacic na fv i brakuje polowy kwoty. Mamy zrobione wszystko jak w kosztorysie i nie wiem dlaczego to tak dlugo trwa.