Cytat Napisał m@rio Zobacz post
Fotowoltaika nic nie zmienia?
Kocioł elektryczny tak jak i kable jest na prąd. Funkcjonalnie kable mają kilka zalet nad wodną podłogówką - ale moim zdaniem nie na tyle istotnych, żeby dokładać skoro masz już rury.
PV zmienia sprawę grzania prądem w ogóle o tyle, że jesteś skazany na ceny prądu swojego operatora i na łaskę ustawodawcy.
No i jak masz zapotrzebowanie na CO + CWU ponad 10MWh/r to jak chcesz pokryć 100% bytowego i ogrzewanie, to może 15 000 kWp być mało przy przepuszczaniu znacznej części przez magazyn z 30% potrąceniem. Raczej celowałbym w okolice 17kWp - zmieścisz tyle?
Inna sprawa, że moim zdaniem kompletnie nie ma sensu pokrywanie 100% i zastępowanie prądem z PV prądu po 30gr/kWh. Wątpliwa jest opłacalność nawet pokrywania drogiej, gdy pozbawia Cię to możliwości skorzystania z promocji u innych sprzedawców prądu a nawet w ogóle zmiany sprzedawcy. Ale przy małej instalacji znacząco opłacalność podbija Mój Prąd - który wtedy stanowi znaczny udział. A przy dużej nie dość, że te 5K to mała część ceny to jeszcze stracisz 30% potrącenia zamiast 20%.

Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
Różnica pewnie jest taka, że Ty zrobiłeś to firmą, a ja sam.
Czyli nie kosztowała Cię tyle samo. A i to pewnie poza robocizną wielu "drobiazgów" nie policzyłeś. Ja się mocno zdziwiłem, ile kosztowały akcesoria do zamontowania bojlera (zaworki, kształtki, końcówki, otuliny itd. itp.) o narzędziach nie wspominając.
Nie wiem jak z kotłem elektrycznym, ale karta gwarancyjna do kabli wymaga dwóch pomiarów (przed i po robieniu wylewki) z autografem elektryka z uprawnieniami do pomiarów.