PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177

waflos
21-11-2013, 17:57
skłaniam się w stronę takiego baniaczka ze stali nierdzewnej 1000l z grzałkami i dwoma wężownicami do podłogówki i CWU
ewentualnie 3 żeby był zapas np. na kominek
z 1000L odbiorę ok. 69kwh przy założeniu grzania do 90 stopni i rozładowania do 30 stopni
/ 1l - 1 stopień - 1,16Wh /
Najwieksze zapotrzebowanie mam w styczniu 3,74GJ czyli 1038kwh /31 dni/ = ok.33kwh + 6kwh CWU na dobę
przyjmując stratę nawet ok. 2kwh na dobę zostaje mi 67kwh w buforze na dzień
czyli mam tego ciepła na 48h
nie potrzebuję wtedy 'ładować' podłogi w nocy co zresztą w sypialniach zmniejszało by mi komfort
i prowadziło do dużych wahań temperatur w domu

pytania: czy jest tu ktoś kto grzeje grzałkami bufor w II taryfie i ma na całości podłogówkę ??
grać grzałkami czy piecem elektrycznym ???
chyba piec jest zbędny ?? w tym układzie

Ja grzeje grzłakmia buforek w I taryfie...
W buforku potrzebna jedna wężownica do CWU no i druga jak się planuje solarki - co na razie jest nieopłacalne...

Pyxis
21-11-2013, 17:58
to nieźle tam strzygą.… chcialam napisać: Strzegom - o wlasnie… . Strzegom - CI, co robili u Pyxisa…


Nie wycieraj sobie mordy Pyxisem :)

Arturo72
21-11-2013, 17:59
akurat ogrzewanie kablami jest tak mocno kontrowersyjne że każdy który się na to decyduje ma to dokładnie przemyślane:yes:
Do tego nie jestem przekonany,sporo osób montując niedawno kable oparlo się o Wasze bzdurne NCO,o wbijaniu do głowy,że kable są tanie i nie myśląc o przyszłych rachunkach jak nie wyjdzie dom 3 litrowy tylko 9 litrowy lub o podwyżkach prądu,uwierzyło Wam na słowo w rachunki za prąd przy kablach,które okazały się nie prawdą oraz w 2000kWh za cwu itd.

Pyxis
21-11-2013, 18:00
Odnośnie wodnej podłogówki, każdy pisze tylko i wyłącznie o cenie rurek i metrach.

Jak kablarz pisze o dociepleniu, to tez tylko o cenie welny i styropianu.

jasiek71
21-11-2013, 18:17
Do tego nie jestem przekonany,sporo osób montując niedawno kable oparlo się o Wasze bzdurne NCO,o wbijaniu do głowy,że kable są tanie i nie myśląc o przyszłych rachunkach jak nie wyjdzie dom 3 litrowy tylko 9 litrowy lub o podwyżkach prądu,uwierzyło Wam na słowo w rachunki za prąd przy kablach,które okazały się nie prawdą oraz w 2000kWh za cwu itd.
moja chałupa zużywa najwięcej na ogrzewanie z wszystkich domów tu opisywanych, nigdy nie ukrywałem zużycia energii i nie zamierzam...
6k rocznie za wszystko na mojej posesji to tak dużo ...?
tak dla przypomnienia ja nie mam jakichś wymyślnych rozwiązań, wypasionych okien czy grubych izolacji, dom nawet nie ma ocieplonych fundamentów.
czepiasz się CWU ale jakoś te 4-5tys. kwh rocznie to tylko według waszego liczenia bo praktycznie każdy kablarz ma bojler elektryczny i licznik energii do niego, jakoś dziwnym trafem ciężko znaleźć takiego co zużywa więcej niż 2-2,5tys. kwh rocznie na grzanie wody...
pokaż mi tu takiego komu proponowałem w ciemno kable, może niech "piekar..." ci napisze co mu zaproponowałem na priv zanim jeszcze kupił jakiekolwiek ogrzewanie ...

miloszenko
21-11-2013, 18:19
Arturo, które rachunki były nieprawdziwe? Byłem u takich co tu nikomu niczego nie udowadniają, widziałem liczniki, rachunki, nie wiem o Co Ci chodzi.

Widzę, że jak ktoś ma kable to jest głupi, kłamca i istota, natomiast jak Ma PC nawet w domu wiadrolitrowym to jest wzorem niedościgniony.

kopar
21-11-2013, 18:20
oraz w 2000kWh za cwu itd.
ale mi np. wychodzi obecnie 2100kWh na 3 osoby na rok podgrzanie do 45 stopni

jasiek71
21-11-2013, 18:20
Nieraz jest to 12,6kW a nieraz 15kW zaleznie od warunkow.
daj od razu z 18kw to szybciej się zwróci ...;)

jasiek71
21-11-2013, 18:22
Jak kablarz pisze o dociepleniu, to tez tylko o cenie welny i styropianu.

a jak pompiarz o pompie to tylko niebieskie rurki , pex i pompa...;)

Arturo72
21-11-2013, 18:24
Odnośnie wodnej podłogówki, każdy pisze tylko i wyłącznie o cenie rurek i metrach. Jednak w okolicach Wrocławia nie mogę znaleźć firmy (a chyba z 10 wycen mam), która zrobi wodną podłogówkę taniej niż 70 zł netto, co przy ok. 150 m2 daje kwotę ok. 10000 zł netto - materiał i robocizna. 11 kW kabli Devi o mocy 10W/mb + 8 sterowników DeviTouch to koszt ok. 7900 zł netto; 11 kW kabli Elektry o mocy 17W/mb + 8 sterowników Auraton 3000 to koszt ok. 4400 zł netto - sam materiał.
.
A rzucaleś zapytania o "zrobienie" kabli ? Jeśli nie to rzuć.
Ja rzuciłem i miałem dwie oferty,jedną na 120zł/m2 a drugą 130zł/m2 z materiałem.
Pytam się,dla kogo 130 to mniej niż 70 ?

Pyxis
21-11-2013, 18:29
daj od razu z 18kw to szybciej się zwróci ...;)

Tego tematu tez nie "kumasz"? A podobno instalator jestes. :D

jasiek71
21-11-2013, 18:34
A rzucaleś zapytania o "zrobienie" kabli ? Jeśli nie to rzuć.
Ja rzuciłem i miałem dwie oferty,jedną na 120zł/m2 a drugą 130zł/m2 z materiałem.
Pytam się,dla kogo 130 to mniej niż 70 ?
a nie zauważyłeś czasem że inwestorzy sami układają kable...:cool:
wiesz ja też widzę wyceny na kompleksową usługę zrobienia ogrzewania opartego na PC, jakoś nikt nie chce pokazać oferty poniżej 50k ...

Arturo72
21-11-2013, 18:35
Arturo, które rachunki były nieprawdziwe? Byłem u takich co tu nikomu niczego nie udowadniają, widziałem liczniki, rachunki, nie wiem o Co Ci chodzi.
.
A u R&K ? Przypomnijmy,że wg OZC wyszło mu 18kWh/m2/rok a po sezonie zapłacił jak za 40kWh/m2/rok ale ile ludzi dało się nabrać na kable ?

Arturo72
21-11-2013, 18:37
a nie zauważyłeś czasem że inwestorzy sami układają kable...:cool:
..
To może Ci sami inwestorzy niech porównują sam materiał bez robocizny w jednym i drugim przypadku ?

Pyxis
21-11-2013, 18:37
a nie zauważyłeś czasem że inwestorzy sami układają kable...:cool:


Rurki od podlogowki tez, ale co to za argument?

jasiek71
21-11-2013, 18:40
To może Ci sami inwestorzy niech porównują sam materiał bez robocizny w jednym i drugim przypadku ?
no widocznie porównują skoro decydują się na jakieś rozwiązanie ...:yes:

Pyxis
21-11-2013, 18:43
no widocznie porównują skoro decydują się na jakieś rozwiązanie ...:yes:

Na takiej samej zasadzie robia obrobki kominow tasma. :yes:

jasiek71
21-11-2013, 18:47
Rurki od podlogowki tez, ale co to za argument?
dość często zdarza się że instalatorzy dają ciała przy układach wodnych a ty oczekujesz że ktoś kto na co dzień siedzi za biurkiem zaprojektuje, podłączy wszystko do kupy i wyreguluje ...?
większość z nich nie bardzo wie jak kran podłączyć czy zmienić koło w samochodzie a ty oczekujesz że porwą się na centralne w chałupie ...
w ich przypadku podłączyć trzy kabelki w różnych kolorach jest bardziej zrozumiałe ...:cool:
zejdźmy na ziemię ...:yes:

Pyxis
21-11-2013, 19:04
dość często zdarza się że instalatorzy dają ciała przy układach wodnych a ty oczekujesz że ktoś kto na co dzień siedzi za biurkiem zaprojektuje, podłączy wszystko do kupy i wyreguluje ...?
większość z nich nie bardzo wie jak kran podłączyć czy zmienić koło w samochodzie a ty oczekujesz że porwą się na centralne w chałupie ...
w ich przypadku podłączyć trzy kabelki w różnych kolorach jest bardziej zrozumiałe ...:cool:
zejdźmy na ziemię ...:yes:

Jak ktos jest technicznie malo zdolny, to i jedno i drugie go mocno przerosnie.:yes:

jasiek71
21-11-2013, 19:09
sam mu w tym samym czasie proponowałem kable w wylewce...zal mi się go zrobiłem, jak sobie pomyślałem że panelami na podczerwień ma grzać :P
ale ja mu proponowałem wodne ...;)

Arturo72
21-11-2013, 19:15
może niech się Kondrad wypowie w tej kwestii...
bo np. ja nie chciałbym, żeby ktoś powiedział że adiqq jest zadowolony/niezadowolony z jakiegoś rozwiązania i na tej podstawie wysnuwał daleko idące wnioski.....to była jego świadoma decyzja.....wyluzujcie trochę
Problem w tym,że raczej nie doczekamy się na zdjęcie licznika zużycia energii na ogrzewanie bo wersji "pisanych" spod klawiatury Konrada wyszło kilka.

jasiek71
21-11-2013, 19:20
Problem w tym,że raczej nie doczekamy się na zdjęcie licznika zużycia energii na ogrzewanie bo wersji "pisanych" spod klawiatury Konrada wyszło kilka.
powiedz nam po co pisać skoro i tak będzie wykorzystane przeciwko niemu, jak by to zużycie podał mając PC to spoko ale jak kable to już wiadomo ...:cool:

Arturo72
21-11-2013, 19:21
.to była jego świadoma decyzja.....wyluzujcie trochę
Oczywiście,że jest to każdego świadoma decyzja,bo nikt nikogo nie przymusza do niczego ale sądzę,że taka decyzja została podjęta przez niektórych na podstawie błędnej analizy faktów lub raczej poprawnej analizy błędnych faktów,które na tym wątku pojawiły się wśród co poniektórych.

Arturo72
21-11-2013, 19:24
powiedz nam po co pisać skoro i tak będzie wykorzystane przeciwko niemu, jak by to zużycie podał mając PC to spoko ale jak kable to już wiadomo ...:cool:
No właśnie o to chodzi,zamiast słów "chłopaki,miałem takie a takie zużycie chociaż w OZC wyszło mi znacznie mniej,miejcie wzgląd na to" a tu ani be ani me ani kukuryku.

Niektórzy w R&K byli wpatrzeni jak w obrazek i m.in tylko przez niego wylali kable.
Ciekawe będzie jak celowali i przyjęli w przyszłych rachunkach w kablach nie w 1,8 litra jak Konrad tylko 4 litry a na końcu wyjdzie nie 4 a 9 litrów.

miloszenko
21-11-2013, 19:25
Oczywiście,że jest to każdego świadoma decyzja,bo nikt nikogo nie przymusza do niczego ale sądzę,że taka decyzja została podjęta przez niektórych na podstawie błędnej analizy faktów lub raczej poprawnej analizy błędnych faktów,które na tym wątku pojawiły się wśród co poniektórych.

Moglbys wytlumaczyc co to sa bledne fakty? A moze chodzi Ci o wnioski? A moze tak juz gdybasz czym sie mogl R&K kierowac ze Twoje wypowiedzi sa malo zrozumiale?

Pozdrawiam

Daga&Adam
21-11-2013, 19:25
Czysta głupota ? - Blondynka pod prysznicem !
Straszna głupota ? Dlaczego ?

Serio to tłumaczyć trzeba? Już to 10 x pisałem - bo w praktyce uzależnili ogrzewanie domu tylko do jednego źródła ciepła. Wydając pewnie tyle samo mieliby też bezobsługowe grzanie prądem / grzałką, a przy tym bardziej komfortowe. Mi nie chodzi o sam wybór ogrzewania - prąd, tylko po prostu można to zrobić zdecydowanie bardziej przyszłościowo, komfortowo i w tej samej cenie :)

jasiek71
21-11-2013, 19:27
No właśnie o to chodzi,zamiast słów "chłopaki,miałem takie a takie zużycie chociaż w OZC wyszło mi znacznie mniej,miejcie wzgląd na to" a tu ani be ani me ani kukuryku.
może lepsze to od palenia w kominku i pokazywanie na liczniku jak to PC ekonomicznie chodzi ...:cool:

Arturo72
21-11-2013, 19:30
może lepsze to od palenia w kominku i pokazywanie na liczniku jak to PC ekonomicznie chodzi ...:cool:
No pewnie,dla Twojej wiedzy nie grzeję wogóle pompą,cały czas kominek jest w użyciu.

Jakbym słuchał psycholi ekogroszkowych...

jasiek71
21-11-2013, 19:32
tylko po prostu można to zrobić zdecydowanie bardziej przyszłościowo, komfortowo i w tej samej cenie :)
a nie sądzisz że właśnie taki system na kablach bardziej pasuje do tych "przyszłościowo, komfortowo, w tej samej cenie" ...???
tak na prawdę to raczej nikt nie wie co będzie najlepsze za te kilkanaście kilkadziesiąt lat, może np rozpowszechnią się masowo ogniwa paliwowe albo jakieś inne przydomowe generatory energii z odpadków ...:stirthepot:

Daga&Adam
21-11-2013, 19:34
skłaniam się w stronę takiego baniaczka ze stali nierdzewnej 1000l z grzałkami i dwoma wężownicami do podłogówki i CWU
ewentualnie 3 żeby był zapas np. na kominek

No i bardzo dobrze - tylko nie wiem po co nierdzewka - chyba że chcesz przepływowo CWU grzać?
Bo do samego CO to wystarczy Ci zwykły stalowy zbiornik 1000l za 2k, woda w układzie się odgazuje po pierwszym podgrzaniu i nie będzie agresywna, taki bufor wytrzyma wiele lat bez korozji :)



[...]
przyjmując stratę nawet ok. 2kwh na dobę zostaje mi 67kwh w buforze na dzień
czyli mam tego ciepła na 48h
nie potrzebuję wtedy 'ładować' podłogi w nocy co zresztą w sypialniach zmniejszało by mi komfort
i prowadziło do dużych wahań temperatur w domu


I dokładnie o tym cały czas pisze! Mając taki bufor możesz sterować grzanie podłóg pogodówką, co daje większy komfort niż ładowanie w nocy podłóg 100% mocą kabli rzędu np. 100-130W/m2. Ja najwięcej spędzam czasu w domu popołudniu / wieczorem - dokładnie wtedy kiedy podłogi grzane tylko w II taryfie zaczynają "przygasać" i robi się mniej komfortowo.

Ja grzeje PC a i tak używam bufora i steruje pogodowo, mimo że to pogarsza mi mocno COP i podraża koszty ogrzewania :)


pytania: czy jest tu ktoś kto grzeje grzałkami bufor w II taryfie i ma na całości podłogówkę ??
grać grzałkami czy piecem elektrycznym ???
chyba piec jest zbędny ?? w tym układzie

Ja tak miałem i grzałem piecem kospelem 12kW. Ale to nie ma najmniejszego sensu - grzałeczka z termostatem i timerem będzie dużo tańsza i bardziej ekonomiczna (nie trzeba kolejnej pompy do napędzania tego). Tylko pamiętaj kupując zbiornik żeby za krućcami nie było przyspawanych "kierownic strumienia" czy jak to się tam nazywa profesjonalnie - ot kawałka blachy który uniemożliwia włożenie tam grzały :)

jasiek71
21-11-2013, 19:34
A jak myslicie dobrze zrobilem ze poszedlem w kable zamiast paneli?
tego to dowiesz się po sezonie grzewczym ...:yes:
ewentualnie wylądujesz na odwyku z FM, nie będziesz miał odniesienia więc będziesz zadowolony ...:cool:

Arturo72
21-11-2013, 19:34
No pewnie,dla Twojej wiedzy nie grzeję wogóle pompą,cały czas kominek jest w użyciu.

Jakbym słuchał psycholi ekogroszkowych...
I pewnie dlatego oszczędzam bo mam G11 a nie G12.

miloszenko
21-11-2013, 19:43
Serio to tłumaczyć trzeba? Już to 10 x pisałem - bo w praktyce uzależnili ogrzewanie domu tylko do jednego źródła ciepła. Wydając pewnie tyle samo mieliby też bezobsługowe grzanie prądem / grzałką, a przy tym bardziej komfortowe. Mi nie chodzi o sam wybór ogrzewania - prąd, tylko po prostu można to zrobić zdecydowanie bardziej przyszłościowo, komfortowo i w tej samej cenie :)

Daga, ale na jaki ch... mi niezaleznosc jak mnie interesuje dom tu i teraz?

Jakiego rzedu zmiany musza zajsc zeby inwestowac iles tys PLN w inne zrodlo ciepla?

Czy prad (zwlaszcza ten tani w nocy) jest zupelnie niezaleznym zrodlem energii wobec calego rynku zrobel energii?

I ustalmy jedno, osoba bez zadnego doswiadczenia podpina kable w 1 dzien, bez zamartwiania czy cos sie rozszczelni, zapowietrzy itp, jak mozna porownywac to do wykonania samemu kompletnej instalacji podlogowej wlacznie z kotlownia robiac to pierwszy raz?

Kablarz ma tak jakby jezdzil malym autkiem benzyniakiem, jezdzi oszczednie i placi niewiele.

Uzytkownik PC to osoba jezdzaca dieslem z najwyzszej polki, bardzo male zuzycie i koszt spalania nisk, ale bardzo droga inwestycja.

Kablarz moze zawsze zalozyc GAZ (np w postaci PC P-P lub kominka), natomiast awaria turbiny w dieslu doprowadzi do zawalu i zniweczy caly sens inwestycji :)

Edit: Pamietam, ze Sw. P. Liwko ma PC polskiej produkcji, jakos nikomu to wtedy nie przeszkadzalo, natomiast jak wrzucilem tutaj parametry markowego klimatyzatora od razu bylo larum, ze jego DTRka to tylko pobozne zyczenia. Przeciez te klimy nie moga dzialac tak samo dobrze jak PC P-W, jakby sobie to pompiarz inaczej mogl wytlumaczyc?

Daga&Adam
21-11-2013, 19:45
a nie sądzisz że właśnie taki system na kablach bardziej pasuje do tych "przyszłościowo, komfortowo, w tej samej cenie" ...???

Tzn. co oprócz prądu podłączysz do tych kabli jeszcze? Nic - tylko prąd. Do wodnej podłogówki podłączysz każde źródło ciepła. Więc co jest bardziej przyszłościowe i uniwersalne? No nie rób sobie jaj i nie szukaj argumentów na siłę :-)


tak na prawdę to raczej nikt nie wie co będzie najlepsze za te kilkanaście kilkadziesiąt lat, może np rozpowszechnią się masowo ogniwa paliwowe albo jakieś inne przydomowe generatory energii z odpadków ...:stirthepot:

Może tak, może nie - nie wiemy tego. Jednak do wodnej podłogówki podepniesz i ogniwa paliwowe i generator energii z odpadków. I wszystko inne co ewentualnie ludzkość stworzy :) Przy kablach jesteś ograniczony do jednego typu źródła ciepła - prądu. No przecież Ty to wiesz, po co ciągniesz bez sensu dyskusję ? ;)

R&K
21-11-2013, 19:46
Do tego nie jestem przekonany,sporo osób montując niedawno kable oparlo się o Wasze bzdurne NCO,o wbijaniu do głowy,że kable są tanie i nie myśląc o przyszłych rachunkach jak nie wyjdzie dom 3 litrowy tylko 9 litrowy lub o podwyżkach prądu,uwierzyło Wam na słowo w rachunki za prąd przy kablach,które okazały się nie prawdą oraz w 2000kWh za cwu itd.

kto opierał się tylko na NCO ?? to tylko watośc dodana do całego systemu
kto nie mysli o przyszłych rachunkach ?
komu wyszedł zamiast 3 to 9 litrowy dom ??
kto komu na slowo uwierzył ?
i kto nie zuzywa 2-2,5 tyś na cwu ????


KONKRETY !!!!! REKORDZISTO FORUM - KONKRETY POPROSIMY ....


A u R&K ? Przypomnijmy,że wg OZC wyszło mu 18kWh/m2/rok a po sezonie zapłacił jak za 40kWh/m2/rok ale ile ludzi dało się nabrać na kable ?

a co R&K ???
wg OZC wyszlo 18,9 przy pewnych założeniach które zostały przyjęte na papierze
- 1 z nich np nie zostało zrealizowane i nigdy juz nie bedzie - tj ocieplenie ściany między garazem a WC i PT 10 cm warstwa styropianu - przez co w WC dla gości mam nieco niższa temperaturę (wspólny kabel dla korytarza i WC)
dwa - to ozc bylo liczone dla powierzch podłóg grzewczych a nie dla pow uzytkowej (skosy na poddaszu) przez co wynik zostal "sztucznie" zaniżony o czym byla już wielokrotnie mowa - i nie jest to żadna tajemnicą - dzieki mojemu domowi i OZC wypracowany zostal standard np porównywania domow równiez pod wzgledem kubatury bo sama pow uzytkowa czy pow podłóg nie zawsze wszystko mowi !! jak widzisz danymi można żonglować jak sie tylko chce - i TY TO WŁAŚNIE PROBOJESZ ROBIĆ!!

- nikt na kable mnie nie namawiał
- był to mój świadomy i przemyślany wybór
- brałem pod uwagę wszelkie aspekty poczawszy od wybudowania domu "9-litrowego" , poprzez zmiane cen jak i zmianę zródła CO
- jestem bardzo zadowolony z decyzji jaka podjąłem oraz z efektów jakie uzyskałem - a dzieki mojemu szczegółowemu DB wiele osób mogło zapoznać się bliżej z wzmaganiami takiego laika jak ja .... i to oni chyba najbardziej "nabrali się" na wskazania licznika których TY nie widziałeś i nie zobaczysz

miloszenko
21-11-2013, 19:48
Kopiuje z watku o kompletnych systemach zanim zniknie:)

Pyxis, napisze Ci raz i zapamietaj to sobie do konca Twoim forumowych dni...

Osobiscie to co mnie interesowalem sprawdzilem namacalnie, zarowno podlogowe na kablach i jak i wodne.

Bylem w bardzo roznych domach, glownie to takie od 4 do 6 litrow, te z kablami blizej tych 4.

Domy te sa umiejscowione w przeroznych strefach klimatycznych, bo i w podparpaciu i na pomorzu i w wielkopolsce (i oczywiscie w malopolsce).

Nie uwierzylem w ani jedna rzecz, ktora trudno bylo potiwerdzic badz nie byla powszechnie znana. Sprawdzalem sam zeby na wlasnej skorze odczuc czy w tych domach pojecie warunkow komfortowych jest adekwatne do komfortu dla mnie.

Jasiek jest jedna z kilkunastu osob z tego forum, ktore bez zadnych zobowiazan podzielily sie ogromem wlasnych nastoletnich doswiadczen, wpuscili na swoje wlosci i pokazali wszystko, co dalo sie pokazac i ocenic.

Nikt z osob, ktore odiwedzilem, nie sprzadal mi ani nic mi nie zainstalowal.

Nie rozumiem, dlaczego mimo powyzszego zarowno Ty jak i Arturo zarzucacie mi naiwnosc czy latwowiernosc.

Szczerze wam zycze, zeby wasze PC pracowaly nawet do waszej emerytury, ale nie upowaznia was to do obrazania i ublizania wszystkim tym, ktorzy wybrali inna droge.

Poza tym forum istnieje inny swiat i nie kazdy musi miec PC zeby byc tym "wybrancem".

I nie myslcie sobie, ze mnie na PC nie bylo czy nie stac teraz. Tylko jaki bylby sens dawac PC w moim domu, gdzie piec gazowy z zasobnikiem kosztowal 5,5 tys, a PC musialaby 3 lata temu kosztowac 20 tys?

Jaki sens dawac PC w domu, gdzie planowane rachunki beda na poziomie 800 PLN?

Edit: Estymowanie inwestycji w instalacje CO na nascie lat do przodu jest dzisiaj totalnym nieporozumieniem. Bo nic posiadacza PC nie uratuje, jesli KWh pradu skoczy do 2 PLN, kablarz wstawi klime albo sobie zrobi kotlownie kominkowa, uzytkownik PC nie bedzie mial za co tego zrobic, wydal wszystko na PC.

Acha, juz kiedys pisalem. Na tym forum sa tylko PC ktore sie nigdy nie popsuja.

I, wszystkie te powyzsze PC moga miec awarie nie drozsza niz 300-400 PLN...

miloszenko
21-11-2013, 19:51
tego to dowiesz się po sezonie grzewczym ...:yes:
ewentualnie wylądujesz na odwyku z FM, nie będziesz miał odniesienia więc będziesz zadowolony ...:cool:

Piekar, a czy zaoszczedzone srodki odlozyles na koncie?

Bo jak nie to nie zaposzczedziles :P

jasiek71
21-11-2013, 19:51
Tzn. co oprócz prądu podłączysz do tych kabli jeszcze? Nic - tylko prąd. Do wodnej podłogówki podłączysz każde źródło ciepła. Więc co jest bardziej przyszłościowe i uniwersalne? No nie rób sobie jaj i nie szukaj argumentów na siłę :-)



Może tak, może nie - nie wiemy tego. Jednak do wodnej podłogówki podepniesz i ogniwa paliwowe i generator energii z odpadków. I wszystko inne co ewentualnie ludzkość stworzy :) Przy kablach jesteś ograniczony do jednego typu źródła ciepła - prądu. No przecież Ty to wiesz, po co ciągniesz bez sensu dyskusję ? ;)
skoro wcześniej czy później i tak świat będzie pędzony w 100% elektrycznością więc jakoś nie bardzo będzie miało znaczenie co stoi w kotłowni...;)

Arturo72
21-11-2013, 19:57
kto opierał się tylko na NCO ?? to tylko watośc dodana do całego systemu
Duża ilość inwestorów w tym wątku tylko dla NCO instalowała kable a nie wodną podłogówkę także tylko dzięki Wam i tylko dlatego mają kable a nie dla wartości dodanej


kto nie mysli o przyszłych rachunkach ?
komu wyszedł zamiast 3 to 9 litrowy dom ??
Ten,kto uważa,że jak mu wyjdzie z OZC 3 litry to będzie miał 3 litry a w rzeczywistości wyjdzie 9.


a co R&K ???
wg OZC wyszlo 18,9 przy pewnych założeniach które zostały przyjęte na papierze
Ot właśnie,papier wszystko przyjmie a budowa i to czyimiś rękami jest jedną wielką niewiadomą i opieranie się na papierze w przypadku instalacji w kablach uważam za ryzyko,no chyba,ze inwestor przyjmuje do świadomości pomyłkę rzędu nawet 100% czyli zużycie na ogrzewanie nie 5000kWh a 10000kWh i podwyżkę prądu za X lat ileś %.


- był to mój świadomy i przemyślany wybór

Brałeś pod uwagę koszt kWh za kilka lat na poziomie 1zł przy zużyciu 6000 czy 7000kWh za samo ogrzewanie z biokominkiem zamiast zwykłego ?

Wivaldi
21-11-2013, 19:57
Serio to tłumaczyć trzeba? Już to 10 x pisałem - bo w praktyce uzależnili ogrzewanie domu tylko do jednego źródła ciepła. Wydając pewnie tyle samo mieliby też bezobsługowe grzanie prądem / grzałką, a przy tym bardziej komfortowe. Mi nie chodzi o sam wybór ogrzewania - prąd, tylko po prostu można to zrobić zdecydowanie bardziej przyszłościowo, komfortowo i w tej samej cenie :)

Pytanie było retoryczne.... Od jednego źródła ? O nie, nie. Jakie przyszłościowe ? A wiesz że słońce dostarcza 63 tysiące razy więcej energii niż zapotrzebowanie całej Ziemi ? A skąd wiesz że za dziesięć lat nie wymyślą czegoś co będzie akumulowało tę energię ?
Co jest takie przyszłościowe pompa ?:jawdrop:

Daga&Adam
21-11-2013, 20:00
Daga, ale na jaki ch... mi niezaleznosc jak mnie interesuje dom tu i teraz?

O tym też cały czas piszę :-) Interesuje Cię TU I TERAZ ale dom nie jest tylko na teraz ale na kilkadziesiąt lat do przodu.


Jakiego rzedu zmiany musza zajsc zeby inwestowac iles tys PLN w inne zrodlo ciepla?

Olej opałowy kosztował w 2000r. 1 pln / l. Dziś (ledwo 13 lat później!) kosztuje 4 pln / l i ciągle drożeje.
Pamiętam jak węgiel kosztowal 150 pln / t, dziś kosztuje ~700 pln / t.
Naprawdę trzeba być krótkowzrocznym żeby nie zakładać scenariusza dużej podwyżki cen również i dla prądu :)



[...]
I ustalmy jedno, osoba bez zadnego doswiadczenia podpina kable w 1 dzien, bez zamartwiania czy cos sie rozszczelni, zapowietrzy itp, jak mozna porownywac to do wykonania samemu kompletnej instalacji podlogowej wlacznie z kotlownia robiac to pierwszy raz?


No cóż - ja robiłem pierwszy raz podłogówkę sam i wszystko działa bezbłędnie. Dla osoby bez wiedzy technicznej nie ma znaczenia kable czy wodna podłogówka - zawsze będzie się bała i zleci to komuś innemu.


Kablarz ma tak jakby jezdzil malym autkiem benzyniakiem, jezdzi oszczednie i placi niewiele.
Uzytkownik PC to osoba jezdzaca dieslem z najwyzszej polki, bardzo male zuzycie i koszt spalania nisk, ale bardzo droga inwestycja.
Kablarz moze zawsze zalozyc GAZ (np w postaci PC P-P lub kominka), natomiast awaria turbiny w dieslu doprowadzi do zawalu i zniweczy caly sens inwestycji :)

Poza faktem że turbinę można wymienić / naprawić stosunkowo tanio (w porównaniu do całej inwestycji), to problem u kablarza pojawi się kiedy na rynku nagle benzyna podskoczy do 20 pln, a ten ma tylko prawo jazdy na benzyne. Wtedy albo zaciska zęby, płacze i płaci albo oddaje samochód na złom i bardzo dużym kosztem kupuje nowego diesla + dużym kosztem robi nowe prawo jazdy ;)

Arturo72
21-11-2013, 20:03
problem w tym, że ja bardziej wierzę Kondradowi niż tobie....
tylko tyle i aż tyle....
Nie musisz mi wierzyć na słowo,ja przedstawiam swoje zużycie na bieżąco w postaci zdjęć licznika zużycia a i FV także.
Konrada licznika się nie doczekałem,faktury także nie.

A żebyś Konradowi jeszcze bardziej uwierzył to do analizy przedstawiam:

a co to jest inne? ja grzeje czystym pradem 3000 rocznie co+ cwu/

ja podaje kwoty z FV a nie z stawki G12 czyli trzebaby bylo przeliczyc srednioroczna cene 1 kwh


u mnie na okrągło liczac bez wdawania sie w szczegoly z duza nadwyzka sezon miesci sie w 1800 zl a woda w 100 zl miesiecznie - razem 3 tys zl - gdyby nie zona i moja wygoda to CWU byloby 100% w taniej - dla wygody i narazie bez przemyslenia dokladnie rozwiazania mam ok 80/20% dla taniej

tyle za u mnie co i cwu to max3-3,5 tys




tapeta kupiona z alledrogo.pl - musisz szukać

pod wpływem tego co się dzieje na wątku dla ogrzewających prądem szybciej niż planowałem postanowiłem podsumować koszty mieszkania w naszym domu
mieszkamy od 13 października
pierwszy pełny rachunek mamy
od 17.10.2012 do 17.12.2012
TD 543 kWh , TN 1699 kWh , średnia cena 1 kWh 0,4033, FV 904,21 (z kosztami stałymi)
od 17.12.2012 do 14.02.2013
TD 446 kWh , TN 2170 kWh , średnia cena 1 kWh 0,3768, FV 985,71 (z kosztami stałymi)
od 14.02.2013 do 23.04.2013
TD 692 kWh , TN 2625 kWh , średnia cena 1 kWh 0,3916, FV 1298,93 (z kosztami stałymi)
od 23.04.2013 do 14.06.2013
TD 504 kWh , TN 321 kWh , średnia cena 1 kWh 0,5736, FV 473,25 (z kosztami stałymi)
od 14.06.2013 do 23.08.2013
TD 555 kWh , TN 472 kWh , średnia cena 1 kWh 0,5291, FV 543,42 (z kosztami stałymi)

OGÓŁEM:
od 17.10.2012 do 23.08.2013
taryfa dzienna (droga) - 2740 kWh = 27,3%
taryfa nocna (tania 13-15, 22-6) - 7287 kWh = 72,7%
razem: 10027 kWh = 100%
koszt - 4205,52 zł
średnia cena 1 kWh = 0,4194 gr brutto (stawka + opłaty przesyłowe)

dojdzie jeszcze 1 FV na ok 1000 kWh na ok 450 zł od sierpnia do pazdziernika

koszt roczny CO (liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) 1270 zł
koszt dotychczasowy (10 mcy - liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) CWU - 525 zł
koszt dotychczasowy (10 mcy - liczony wg średniej ceny 1 kwh - chodzi 24h) WM 85 zł - tu jakoś dziwnie mało :d

Wiara czyni cuda ;)

Daga&Adam
21-11-2013, 20:05
Pytanie było retoryczne.... Od jednego źródła ? O nie, nie. Jakie przyszłościowe ? A wiesz że słońce dostarcza 63 tysiące razy więcej energii niż zapotrzebowanie całej Ziemi ? A skąd wiesz że za dziesięć lat nie wymyślą czegoś co będzie akumulowało tę energię ?
Co jest takie przyszłościowe pompa ?:jawdrop:

W ogóle nie czytałeś o czym pisałem. Ani słowa nie napisałem o pompie tylko o SPOSOBIE używania tego prądu. Zamiast kabli -> wodna podłogówka pędzona grzałeczką.

Tak - wiem że słońce dostarcza bardzo dużo energii - nie wiem czy szybciej / ekonomiczniej rozwiną się systemy fotowoltaiczne czy po prostu zwykłe solary - bo tymi drugimi już teraz mógłbyś dogrzewać buforek ciepła z wodnej podłogówki :)

miloszenko
21-11-2013, 20:07
Daga, w skrocie odpowiem.

Nie ma co straszyc kosztem KWh (ja to robie dla jaj :P ) bo w malych kablowanych domkach KWh na CO/CWU sa czesto ponizej rocznych KWh bytowych.

Jak ktos ma duzy rozlozysty dom i wiele telewizorow, to on jest w znacznie gorszej sytuacji od kablarza :P

Co do mieszkania dziesiatki lat w 1 domu, postep w kazdej dziedzinie jest coraz szybszy, zobacz co warte sa domy budowane 15 lat temu?

Ilu z nas mieszka w tych samych domach w ktorych dorastalo? Dzisiaj powinno sie budowac powszechnie modulowo, jest rodzina 2 osobowa, to 75 m, 3 osoba 100 metrow (dokladamy modul 25 m), itd.

Po jakiego grzyba zadluzamy sie na lata i grzejemy 2 razy wiecej powierzchni niz nam potrzeba?

Pyxis
21-11-2013, 20:15
Bo nic posiadacza PC nie uratuje, jesli KWh pradu skoczy do 2 PLN, kablarz wstawi klime albo sobie zrobi kotlownie kominkowa, uzytkownik PC nie bedzie mial za co tego zrobic, wydal wszystko na PC.


Jak to przeczytalem, to mi wszystki czlonki opadly - z rekami wlacznie.
Miloszenko, prosze Cie zebys sie nie blaznil takimi "wnioskami". Naprawde pomysl nim cos napiszesz.

Wivaldi
21-11-2013, 20:16
W ogóle nie czytałeś o czym pisałem. Ani słowa nie napisałem o pompie tylko o SPOSOBIE używania tego prądu. Zamiast kabli -> wodna podłogówka pędzona grzałeczką.
mógłbyś dogrzewać buforek ciepła z wodnej podłogówki :)
Czytałem. Ale mnie nie interesuje buforek, rureczki z wodą, rozdzielacze z modą, pędzenie grzałeczką i ogrzewanie świeczką.
Chce proste kable w dobrze ocieplonym domu, bez odzyskiwania ciepła z pierdzenia. Jak zabraknie prądu to każdy rodzaj ogrzewania nie działa lub prawie nie działa.

mic81
21-11-2013, 20:16
problem w tym, że ja bardziej wierzę Kondradowi niż tobie (Arturo72)....
tylko tyle i aż tyle....

adiqq mam tak samo - jacyś dziwni jesteśmy

Pyxis
21-11-2013, 20:17
może np rozpowszechnią się masowo ogniwa paliwowe albo jakieś inne przydomowe generatory energii z odpadków ...:stirthepot:

Nooo, to jest godna fachowca prognoza. Jak karmisz takimi bzdetami swoich klientow, to szacun, ze jeszcze w branzy siedzisz. ;)

R&K
21-11-2013, 20:17
i co w tym dziwnego .... co napisałem ??? bo ja niczego nie widze ....
jedno to dane z FV za cały prąd
a 2 to CO i CWU
tu nadal masz 2 sposoby liczenia
wg ceny taniej taryfy i uśrednionej ceny 1 kWh

podajac komuś na FM podaje zawsze ok 3 tys na co i cwu bo nie wiem jaką bedzie mial taryfe i jak bedzie grzał - 2 lepiej jeśli ktoś rozważa kable by załozył sobie wyższą kwotę a później był miło zaskoczony niż na odwrót

srednia cena 1 kWh u kablazy z G12 jest i tak niższa od ceny w G11 więc zasadne jest podawanie kosztu CWU i CO wg taniej stawki czyli moje podsumowanie jest w 100% peawdziwe

dodam więcej ...
z 6 listopada 2012


zakładam 15% wyższe zużycie niż w OZC i część grzaną w drogiej taryfie (tu będzie widać po 1 rachunku ... ile) zakładam że w 1700 za 1 sezon się zmieszczę spokojnie - narazie spokojnie przyglądam się zużyciu i temu jak dom reaguje czy to na słońce , czy na zyski bytowe


sprawdziło się w 100%

jeszcze cos??????

PS. ostatni wpis który zacytowałeś jest z przed edycji !!!! on zaraz po opublikowaniu został zedytowany ze wzgledu na ceny netto / brutto - popelnilem blad bo na fv podaja stawki netto za 1 kWh

tu masz aktualnie podsumowanie calego roku
dzis dodalem ostatnia - 6 FV
#2565 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ&p=6134450&viewfull=1#post6134450)

Arturo72
21-11-2013, 20:21
adiqq mam tak samo - jacyś dziwni jesteśmy
Spoko,nie ja będę płacił Twoje rachunki w przyszłości i nie ja będę zawiedzony NCO,które miało być a nie będzie ;)

Arturo72
21-11-2013, 20:27
podajac komuś na FM podaje zawsze ok 3 tys na co i cwu bo nie wiem jaką bedzie mial taryfe i jak bedzie grzał - 2 lepiej jeśli ktoś rozważa kable by załozył sobie wyższą kwotę a później był miło zaskoczony niż na odwrót

O właśnie,niech zakłada 10000kWh za ogrzewanie przy prądzie w domu ok.150m2(66kWh/m2/rok to i tak dom energooszczędny) a jak wyjdzie mniej niech się cieszy.
Niech założy za kilka lat 1zł/kWh niż 0,2zł na treaz w Duonie.
Przy takiej postawie niech i ma kable,chociaż 10 klocków za sezon grzewczy ?
Trochę dużo ale jak powtarzam,kable są dla ludzi majętnych ;)

Sądzę jednak,że w tym wątku oprócz Wiwaldiego i piekara,którzy opływają w kasę i którym wisi ile zapłacą za ogrzewanie,nie ma wielu,którzy by zakładali coś takiego.

miloszenko
21-11-2013, 20:28
Jak to przeczytalem, to mi wszystki czlonki opadly - z rekami wlacznie.
Miloszenko, prosze Cie zebys sie nie blaznil takimi "wnioskami". Naprawde pomysl nim cos napiszesz.

Jak sie juz pozbierasz to podaj nam ile zaplacilbys gdyby KWh pradu byla po 2 PLN... za caly prad domu.

Podaj i sobie powyciagam wnioski kolejne...

Cos tam napomniales, ze obecnie to w okolicy 4k PLN/rok za wszystko?

Wiec co Ci da ta PC za iles lat jesli laczny rachunek za prad bylby na poziomie 12-13 tys?

Ktos kto ma maly dom i potrzebuje malo KWh poradzi sobie jakas "proteza", u Ciebie bedzie problem, bo obecnie masz COP, ale jak ten COP nie pozwoli na oplacenie rachunkow to co wtedy? Zburzysz pol domu czy moze docieplisz?

Pyxis
21-11-2013, 20:31
Jak sie juz pozbierasz to podaj nam ile zaplacilbys gdyby KWh pradu byla po 2 PLN... za caly prad domu.

Podaj i sobie powyciagam wnioski kolejne...

A kto to wie. Moze wtedy zaczal bym na bytowym oszczedzac? Zreszta jaki to ma zwiazek z moim systemem CO i jego kosztami?

Daga&Adam
21-11-2013, 20:34
Wiec co Ci da ta PC za iles lat jesli laczny rachunek za prad bylby na poziomie 12-13 tys?

Przeciez zawsze moze olac PC i np. podlaczyc sobie pod podlogowke kociol gazowy lub smieciucha lub cokolwiek innego co bedzie tansze :) Kablarz nic innego nie podlaczy.


Ktos kto ma maly dom i potrzebuje malo KWh poradzi sobie jakas "proteza",

No wlasnie - zawsze to bedzie tylko proteza, czyli b. duze zmniejszenie komfortu (ogrzewanie nadmuchowe np.).

miloszenko
21-11-2013, 20:39
A kto to wie. Moze wtedy zaczal bym na bytowym oszczedzac? Zreszta jaki to ma zwiazek z moim systemem CO i jego kosztami?

Zwiazek ma bezposredni - dzisiaj masz COP i rachunki znosne, ale droga KWh moze spowodowac, iz to COP ( ktore z wiekiem PC rosnac nie bedzie) bedzie niewystarczajace.

To jest glowny argument PC vs kable. Dlatego ja wole miec rozsadnej wielkosci dom, okna z U=0,3, wentylacje dzialajaca bez wentyli, okna w ociepleniu bez dodatkowych kosztow i brak mostka do law fundamentowych (Izodom zalatwia obie sprawy).

I to wszystko taniej niz przecietnie budowy dom 5-6 litrowy...

Arturo72
21-11-2013, 20:42
okna z U=0,3
Raczej szyby,chyba,że prowizorka i pełna partyzantka.
Chociaż jak będzie wentylacja bez wentyli to nie zdziwie się także temu...
Jednak bogaty jesteś ;)

Pyxis
21-11-2013, 20:42
Zwiazek ma bezposredni - dzisiaj masz COP i rachunki znosne, ale droga KWh moze spowodowac, iz to COP ( ktore z wiekiem PC rosnac nie bedzie) bedzie niewystarczajace.

To jest glowny argument PC vs kable. Dlatego ja wole miec rozsadnej wielkosci dom, okna z U=0,3, wentylacje dzialajaca bez wentyli, okna w ociepleniu bez dodatkowych kosztow i brak mostka do law fundamentowych (Izodom zalatwia obie sprawy).

I to wszystko taniej niz przecietnie budowy dom 5-6 litrowy...

Co z tego jak zuzycie na cele CO w przeliczeniu na m2 bedziesz mial podobne do mojego (zakladam, ze sie nie pomylisz przy docieplenu termosiku). :D

Daga&Adam
21-11-2013, 20:51
Co z tego jak zuzycie na cele CO w przeliczeniu na m2 bedziesz mial podobne do mojego (zakladam, ze sie nie pomylisz przy docieplenu termosiku). :D

No i CWU.. Pisaliście o max 2 tyś kWh / rok. Jakim cudem Wam tak mało wychodzi? Przecież to jest proste do obliczenia - oszczędny prysznic to 2,5kWh. 4 osoby używają go 4 x dziennie x 365 dni. To już wychodzi 3650kWh. Straty w zbiorniku niech będzie tylko 1kWh to kolejne 365kWh. Raz na tydzień kąpiel w wannie (zakładamy oszczędnie, że jedna osoba bierze kąpiel w wannie raz w miesiącu) = 52 * 5kWh (bo wanna mała) = 260kWh. Do tego jakieś 200kWh na mycie rąk, cyrkulacji brak bo oszczędzamy. Wychodzi w sumie 4475kWh. Jakim cudem Wam wychodzi połowa tego?

Jak ktoś używa deszczownicy, ma większą wanne, korzysta z niej częściej, lubi postać dłużej pod prysznicem i ma cyrkulacje to może dojść nawet do 7-8 tys kWh i to jest jak dla mnie zupełnie normalne :) Ja mieszkam tylko w dwie osoby i schodzi mi na CWU średnio 9kWh / dobę lub nawet więcej. To jest ok. 4 tys kWh. Jakim cudem schodzicie do 2 tys kWh mieszkając np. z dwójką dzieci ? :)

miloszenko
21-11-2013, 20:51
Co z tego jak zuzycie na cele CO w przeliczeniu na m2 bedziesz mial podobne do mojego (zakladam, ze sie nie pomylisz przy docieplenu termosiku). :D

Moze tak bedzie, ale to oznacza, ze bede mial dom w cenie 1/3 Twojego :P

miloszenko
21-11-2013, 20:53
Raczej szyby,chyba,że prowizorka i pełna partyzantka.
Chociaż jak będzie wentylacja bez wentyli to nie zdziwie się także temu...
Jednak bogaty jesteś ;)

Spokojna Twoja rozczochrana, w rodzinie jest fabryka szkla hartowanego, mam tez kontakt z jednym z technologow Pilk..., takiego producenta pakietow szybowych, wiec nie martw sie, bedzie wiecej niz profesjonalnie.

Arturo72
21-11-2013, 20:58
Spokojna Twoja rozczochrana, w rodzinie jest fabryka szkla hartowanego, mam tez kontakt z jednym z technologow Pilk..., takiego producenta pakietow szybowych, wiec nie martw sie, bedzie wiecej niz profesjonalnie.
Mimo to bym nie poszedł na to.
Być może przez szkody ale widzę jakie są naprężenia na oknach w nowym domu.
Po roku od wstawienia wszystkie okna wymagały regulacji i to poważnej a co dopiero same szyby gdzie nie ma miejsca nawet na minimalną pracę.

Krzysiek_BB
21-11-2013, 20:59
No i CWU.. Pisaliście o max 2 tyś kWh / rok. Jakim cudem Wam tak mało wychodzi? Przecież to jest proste do obliczenia - oszczędny prysznic to 2,5kWh. 4 osoby używają go 4 x dziennie x 365 dni. To już wychodzi 3650kWh. Straty w zbiorniku niech będzie tylko 1kWh to kolejne 365kWh. Raz na tydzień kąpiel w wannie (zakładamy oszczędnie, że jedna osoba bierze kąpiel w wannie raz w miesiącu) = 52 * 5kWh (bo wanna mała) = 260kWh. Do tego jakieś 200kWh na mycie rąk, cyrkulacji brak bo oszczędzamy. Wychodzi w sumie 4475kWh. Jakim cudem Wam wychodzi połowa tego?

Jak ktoś używa deszczownicy, ma większą wanne, korzysta z niej częściej, lubi postać dłużej pod prysznicem i ma cyrkulacje to może dojść nawet do 7-8 tys kWh i to jest jak dla mnie zupełnie normalne :) Ja mieszkam tylko w dwie osoby i schodzi mi na CWU średnio 9kWh / dobę lub nawet więcej. To jest ok. 4 tys kWh. Jakim cudem schodzicie do 2 tys kWh mieszkając np. z dwójką dzieci ? :)

Mozesz podać dane jak wyliczyłeś 2,5kWh na jeden prysznic !!!!
U mnie 2+2 średnia dobowa nie przekracza ~4 kWh (oczywiście prysznic) na wszystkich domowników.
Napisz jak Wy to robicie że macie tak duże zużycie.

18L wody nagrzanej do 58*C to ~ 1kWh reszte dopuszcza bateria termostatyczna
sumarycznie ~ 30L na prysznic, policz sama ciepła i masz 72L goracej wody = 4kWh

Pyxis
21-11-2013, 21:00
Moze tak bedzie, ale to oznacza, ze bede mial dom w cenie 1/3 Twojego :P

Mowisz, ze zejdziesz ponizej 1000 zl/m2? Wybacz, ale to chyba szalas bedzie a nie dom. Jakim to cudem takie koszta?

miloszenko
21-11-2013, 21:03
Skad ten oszczedny prysznic zuzywajacy 2,5KWh? Pytam jak policzyles to sobie przelicze czas razy ilosc wody na min:)

Pozdrawiam

Pyxis
21-11-2013, 21:03
No i CWU.. Pisaliście o max 2 tyś kWh / rok. Jakim cudem Wam tak mało wychodzi?

Tez sie dziwie, bo u mnie to tez bedzie kolo 4k kWh (zakladajac SPF na cele CWU nieco ponizej 2,8 a wiec realno-pesymistycznie).

Daga&Adam
21-11-2013, 21:19
Mozesz podać dane jak wyliczyłeś 2,5kWh na jeden prysznic !!!!

Oczywiście -> 10 min prysznica po 7l wody / minutę daje 70l wody. Prysznic to ok. 38stC, w te miejsce przypływa woda z wodociągu 8stC czyli różnica = 30stC. Z tych danych wychodzi że taki prysznic pochłania dokładnie 2,45kWh. Ja często po 20 min się prysznicuje ;)


U mnie 2+2 średnia dobowa nie przekracza ~4 kWh (oczywiście prysznic) na wszystkich domowników.

Czyli wychodzi poniżej 1kWh na prysznic - czyli prysznic trwa ok 4 minuty. Ja bym nie dał rady ale może się tak da ;)

miloszenko
21-11-2013, 21:22
Mimo to bym nie poszedł na to.
Być może przez szkody ale widzę jakie są naprężenia na oknach w nowym domu.
Po roku od wstawienia wszystkie okna wymagały regulacji i to poważnej a co dopiero same szyby gdzie nie ma miejsca nawet na minimalną pracę.

Ale te pakiety szybowe nie beda zalane betonem, beda mogly pracowac nawet bardziej niz zwykle okno, trzbea tutaj pilnowac tylko zeby nie za bardzo..

Krzysiek_BB
21-11-2013, 21:24
Oczywiście -> 10 min prysznica po 7l wody / minutę daje 70l wody. Prysznic to ok. 38stC, w te miejsce przypływa woda z wodociągu 8stC czyli różnica = 30stC. Z tych danych wychodzi że taki prysznic pochłania dokładnie 2,45kWh. Ja często po 20 min się prysznicuje ;)



Czyli wychodzi poniżej 1kWh na prysznic - czyli prysznic trwa ok 4 minuty. Ja bym nie dał rady ale może się tak da ;)

Powiem tak dokręć sobie koncówke do wylotu z rury.
Ja też sobie stoje ~ 10 - 15 min pod prysznicem ale mi wody na taki prysznić idzie po całości ~ 32L a nie 70 ......
Deszczownicy nie posiadam bo to drogi gadżet w eksploatacji :)

ps woda napływająca z wodociagu majaca 8*C to raczej styczen i luty a średnia roczna to ~ 13*C

Jakby tak było nikt nie mieściłby się w taniej taryfie za gaz bo na CWU by szło ~ 800m3 a gdzie CO ??? a jednak ludzie schodza poniżej 1200m3/rok

miloszenko
21-11-2013, 21:29
Oczywiście -> 10 min prysznica po 7l wody / minutę daje 70l wody. Prysznic to ok. 38stC, w te miejsce przypływa woda z wodociągu 8stC czyli różnica = 30stC. Z tych danych wychodzi że taki prysznic pochłania dokładnie 2,45kWh. Ja często po 20 min się prysznicuje ;)



Czyli wychodzi poniżej 1kWh na prysznic - czyli prysznic trwa ok 4 minuty. Ja bym nie dał rady ale może się tak da ;)

Daga, nie chce wiedziec co robisz pod prysznicem 20 minut :P. Jesli wracasz np. z siatkowki plazowej to rozumiem, to musi zabrac czasu:)

Poza tym, pomimo iz zaraz bede zwyzywany od brudasa :P to przeciez nie musisz lac wody non-stop, podczas namydlania woda leci niepotrzebnie ,u mnie woda leci max 5 minut, nie wiem ile ma stopni ale zasobnik grzeje obecnie do 46, a jak leje to na baterii jest ciepla ustwiona do polowy...

Teraz juz wiadomo, skad ten COP na CWU niezbedny u niektorych :P

Daga&Adam
21-11-2013, 21:31
Powiem tak dokręć sobie koncówke do wylotu z rury.
Ja też sobie stoje ~ 10 - 15 min pod prysznicem ale mi wody na taki prysznić idzie po całości ~ 32L a nie 70 ......

Czyli twierdzisz, że masz prysznic z którego kapie 2,1l / min? Tj. 0,035l / sek? To mniej niz piecdziesiatka kieliszka na sekunde :)
Wpisuje "prysznic zuzycie wody" w googlu i otwieram pierwszy link:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Oszcz%C4%99dzanie_wody

Nie ma nic o zuzyciu wody w l/min pod prysznicem - jest tylko informacja ze przecietny prysznic zuzywa 50l. Lecimy drugi link:

http://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-oszczedzac-wode-pod-prysznicem

Jest informacja - 10-cio minutowy prysznic autora zużywa 127l wody (12,7l/min). Nie wierzymy mu ;) Lecimy trzeci link z googla:

http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/instalacje/instalacje-grzewcze-i-wodociagowe/274333,Jak-dobrac-odpowiedni-zasobnik-cieplej-wody.html

Tutaj mamy informację że w standardowym natrysku zużywamy 7-8l/min, a natrysku z hydromasażem 15-25l / min.

Zdecydowanie mój prysznic jest normalny :)

Daga&Adam
21-11-2013, 21:33
Teraz juz wiadomo, skad ten COP na CWU niezbedny u niektorych :P

Oczywiście że da się tutaj oszczędzić. Ale robi się to wtedy kiedy się musi, a nie chce ;) Z komfortem nie ma to nic wspólnego. Pomijam już zupełnie relaks w wannie bo do niej można napakować 200l wody o temperaturze 39-40stC. Ale rozumiem że kablarze tego luksusu nie znają :D

miloszenko
21-11-2013, 21:33
Daga, niech kazdy sobie wezmie wiadro i naleje wody przez minute, bedzie dosc jasne ile wody leci, temp mozna zmierzyc i policzyc koszt....

Sam tak chyba zrobie:)

Edit: Sprawdzilem.

Woda puszczona tak jak zwykle z uchwytu o srednicy ok 12 cm daje 7,2 litra/minute, natomiast jak puszcze na full leci 12l/min.

Takze mozna do tego samego 5-minutowego prysznica zuzyc 36 litrow wody laczeni lub 60 litrow, z tych 36 ile jest cieplej to zalezy kto jak goraca leje, ale 2,5 KWh dla tej ilosci to raczej nie jest...

Pyxis
21-11-2013, 21:34
Poza tym, pomimo iz zaraz bede zwyzywany od brudasa :P to przeciez nie musisz lac wody non-stop, podczas namydlania woda leci niepotrzebnie ,u mnie woda leci max 5 minut, nie wiem ile ma stopni ale zasobnik grzeje obecnie do 46, a jak leje to na baterii jest ciepla ustwiona do polowy...


Jesli traktujesz wejscie pod prysznic tylko jako czysto higieniczna sprawe, to te 4-5 min sa az nadto, zeby sie dokladnie umyc. Jednak sa ludzie dla ktorch polanie sie ciepla woda pod deszczownia to tez przyjemnosc. Nie jest komfortem, jesli sobie ta przyjemnosc musisz z oszczednosci "dozowac".

Pyxis
21-11-2013, 21:35
Sam tak chyba zrobie:)

Odczytaj z licznika.
Mi swego czasu ekspresowy prysznic wyniosl prawe 40l wody. W ramach forumowego eksperymentu. :)

Krzysiek_BB
21-11-2013, 21:37
[QUOTE=miloszenko;6233185].......przeciez nie musisz lac wody non-stop, podczas namydlania woda leci niepotrzebnie ,u mnie woda leci max 5 minut, nie wiem ile ma stopni ale zasobnik grzeje obecnie do 46......

Teraz po Cie poniesło ja tez stoje 15 min ale wody nie zakręcam ...... trzeba poprostu mieć normalny prysznic i wody idzie tyle co należy ......

Daga&Adam weź wiadro z jakąs podziałka i lej przez min wody i zobacz ile naprawde jej nalewasz bo 7L/min to coś na bogato widze = bez wylewki

EDIT:
co tam ?????
nalewacie wode do wiader :)

Jako wartość średnią można przyjąć 30 litrów ciepłej wody o temperaturze 45 C na osobę i dzień (30 l/(osoba*dzień)). Wynika stąd jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło użytkowe 1,2 kWh na osobę dziennie (zobacz kWh), bądź 400 kWh na osobę rocznie.
źródło:
http://www.energia.eco.pl/DOM/WODA/ZUZYCIE.HTM

to co Ty podałeś to jakieś dziwne szacunki i statystyki, a wiadomo że statystyczny Polak nie istnieje.

to jak ile się wam wlało przez minutę ...... 3 a moze 4 litry tylko nie oszukiwać i nie zwalniać blokady EKO na baterii :)
chyba lejecie po kilka razy bo niemożecie uwierzyć że tak mało wody idzie przez 1 minute.

kris1234
21-11-2013, 22:01
O tym też cały czas piszę :-) Interesuje Cię TU I TERAZ ale dom nie jest tylko na teraz ale na kilkadziesiąt lat do przodu.



Olej opałowy kosztował w 2000r. 1 pln / l. Dziś (ledwo 13 lat później!) kosztuje 4 pln / l i ciągle drożeje.
Pamiętam jak węgiel kosztowal 150 pln / t, dziś kosztuje ~700 pln / t.
Naprawdę trzeba być krótkowzrocznym żeby nie zakładać scenariusza dużej podwyżki cen również i dla prądu :)



No cóż - ja robiłem pierwszy raz podłogówkę sam i wszystko działa bezbłędnie. Dla osoby bez wiedzy technicznej nie ma znaczenia kable czy wodna podłogówka - zawsze będzie się bała i zleci to komuś innemu.




13 lat temu średnia płaca była taka sama jak dzis? i za 40 lat też będzie taka sama tylko cena prądu strasznie wzrośnie, prawda? :)
Normalnym jest że każdy normalny woli kable a nie rurki z jakąkolwiek cieczą. Prąd to prosta sprawa a hydraulika już nie. Czym prościej tym lepiej. Osobiście nawet jakby kable były droższe od wodnej podłogówki (a nie są) to i tak wolałbym kable bo są na prąd a nie na wodę :)
Cały świat idzie w kierunku prądu i za 40 lat nikt pewnie nic innego nie będzie zużywał tylko nie wiadomo z jakiego źródła ta energia będzie pochodzić.
Od setek stron pompowcy nawracają niewiernych jaki to wielki błąd niewierni (czyt. kablarze) zrobili a Ci nic uparcie siedzą przy swoich kablach :) i jakoś nie narzekają, tylko pompiarze sie o nich martwią. Tak się zastanawiam na czym niektórzy zarabiają siedząc po kilka godzin na necie?
Nie rozumiem też w czym problem jeśli ktoś teraz płaci za CO+CWU 3 tyś rocznie, to dużo? Niech cena wrośnie 100% to też będzie taki problem?
Ile wydajecie na samochód rocznie i porównajcie to z wydatkami na CO.

Pyxis zużywa w stanby tyle prądu co ja w całym mieszkaniu wraz z gotowaniem. Więc nie pankujcie. CO to ledwo niewielki ułamek wydatków na życie.

Dlaczego nie powiecie milionom ludzi którzy mieszkają w blokach, ze nie mają żadnej alternatywy na ogrzewanie? I co zrobią jak im podniosa ceny?

miloszenko
21-11-2013, 22:01
Ja wyedytowalem swoj post, leci ok 7l/minute, ale to jest tak na srednia moc, moglbym slabiej odkrecic, zszedlbym do 5:), na maxa leci 12l.

Krzysiek_BB
21-11-2013, 22:06
Ja wyedytowalem swoj post, leci ok 7l/minute, ale to jest tak na srednia moc, moglbym slabiej odkrecic, zszedlbym do 5:), na maxa leci 12l.

Kup sobie prysznic z perlatorem to poleci 3L / min i bez zakrecania mozesz stac i 10 do 15 min

Pyxis
21-11-2013, 22:11
Tak się zastanawiam na czym niektórzy zarabiają siedząc po kilka godzin na necie?


Aaaa, to Cie boli. :)
Niektorzy pracuja przy kompie.



Pyxis zużywa w stanby tyle prądu co ja w całym mieszkaniu wraz z gotowaniem. Więc nie pankujcie. CO to ledwo niewielki ułamek wydatków na życie.


Pyxisa to nie boli, wiec Ciebie tez nie powinno. Oststnio zreszta Pyxis zaoszczedzil 250kWh/rok jednym prostym ruchem w skrzynce internetowej. ;)

miloszenko
21-11-2013, 22:15
Kup sobie prysznic z perlatorem to poleci 3L / min i bez zakrecania mozesz stac i 10 do 15 min

Perlator jest w deszczownicy pod drugim prysznicem, ale ona nie jest mala, boje sie mierzyc, i z sufitu leci ciezko w pojedynke lapac i stoper trzymac :P

Krzysiek_BB
21-11-2013, 22:19
Perlator jest w deszczownicy pod drugim prysznicem, ale ona nie jest mala, boje sie mierzyc, i z sufitu leci ciezko w pojedynke lapac i stoper trzymac :P

spoko :D może troszke zaniżyłem ale nie 100% bez jaj .... ja nie mam hydrantu pod prysznicem i naprawdę średnia dobowa na CWU mam w okolicy 4kWh
a co mi tam macie :

2013-01-08 4322,8
2013-01-19 4371,4 4,42
2013-01-26 4404,8 4,77
2013-01-27 4409,6 4,80
2013-02-10 4474,2 4,59
2013-02-17 4510,5 4,69
2013-03-03 4574,7 4,66
2013-03-09 4597,1 4,57
2013-03-18 4641,9 4,62
2013-03-24 4662,4 4,35
2013-03-31 4696,3 4,55
2013-04-08 4733,3 4,63
2013-04-15 4764,2 4,41
2013-04-22 4797,7 4,79
2013-04-28 4825,0 4,55
2013-05-15 6320,4 AWARIA LICZNIKA nabił 135000 kWh :) w jeden dzień
2013-06-01 6378,6 3,42
2013-06-29 6481,1 3,66
2013-07-31 6591,1 3,44
2013-08-20 6649,3 2,91
2013-09-01 6683,8 2,88
2013-09-18 6743,9 3,54
2013-10-01 6781,6 2,90
2013-10-17 6830,7 3,07
2013-10-31 6878,5 3,41
2013-11-12 6913,5 2,92

koncze ide pod prysznic, milego wieczoru i owocnych obrad :)

Arturo72
21-11-2013, 22:27
Normalnym jest że każdy normalny woli kable a nie rurki z jakąkolwiek cieczą.
Tak się zastanawiam w jaki sposób się myjesz ?
Czyżby jakiś nowy sposób na mycie poprzez elektrowstrząsy ?
Fakt,być może trądzik szybciej zniknie...

miloszenko
21-11-2013, 22:27
Pyxis zużywa w stanby tyle prądu co ja w całym mieszkaniu wraz z gotowaniem. Więc nie pankujcie. CO to ledwo niewielki ułamek wydatków na życie.



To bardzo znamienne co piszesz.

Oznacza tyle, ze lepiej inwestowac w energooszczednosc urzadzen AGD/RTV niz w niski COP, oczywiscie dotyczy to glownie domow troche cieplejszych niz Pyxisa...

Jak juz ktos ma duuuzy salon i musi miec wielki TV, to niech ten TV ozywa oszczednie, np nie oglada skokow narciarskich :P

Arturo72
21-11-2013, 22:35
Oznacza tyle, ze lepiej inwestowac w energooszczednosc urzadzen AGD/RTV niz w niski COP, oczywiscie dotyczy to glownie domow troche cieplejszych niz Pyxisa...


Ale przecież wtedy będą słabo grzały i "COP domu" się zwiększy ;)

Hippek
21-11-2013, 22:45
Oststnio zreszta Pyxis zaoszczedzil 250kWh/rok jednym prostym ruchem w skrzynce internetowej. ;)

... odłaczył jeden router, jak się śmiali na forum, ze jednym nadaje a drugim odbiera...

Hippek
21-11-2013, 22:46
Ale przecież wtedy będą słabo grzały i "COP domu" się zwiększy ;)

i wtedy tym bardziej będziecie oscylować ze swoim COPem w okolicy 2...

Hippek
21-11-2013, 22:47
Tak się zastanawiam w jaki sposób się myjesz ?


w myjce ultradźwiękowej

Pyxis
21-11-2013, 22:49
... odłaczył jeden router, jak się śmiali na forum, ze jednym nadaje a drugim odbiera...

Wymienil UPSa na zasilacz buforowy (jesli zalapiesz o co biega wogole).

Hippek
21-11-2013, 22:50
... odłaczył jeden router, jak się śmiali na forum, ze jednym nadaje a drugim odbiera...


Wymienil UPSa na zasilacz buforowy (jesli zalapiesz o co biego wogole).

ja mam kable i jakikolwiek bufor mnie nie interesuje...

Pyxis
21-11-2013, 22:51
Oznacza tyle, ze lepiej inwestowac w energooszczednosc urzadzen AGD/RTV niz w niski COP, oczywiscie dotyczy to glownie domow troche cieplejszych niz Pyxisa...


Ja chyba koorwa zaczne te Twoje "zlote mysli" zapisywac. Tylko zebym zajadow nie dostal. :D

Pyxis
21-11-2013, 22:52
ja mam kable i jakikolwiek bufor mnie nie interesuje...

Mowilem, ze darmo sie wysilam :)

miloszenko
21-11-2013, 22:53
Ja chyba koorwa zaczne te Twoje "zlote mysli" zapisywac. Tylko zebym zajadow nie dostal. :D

Zapisuj, sie nabijasz a jednak wziales miernik w lape i wdrozyles forumowe madrosci w zycie :P

Hippek
21-11-2013, 22:53
Mowilem, ze darmo sie wysilam :)

ja lecę a Ty pogadaj jeszcze chwilę sam z sobą :)

dobranoc

Pyxis
21-11-2013, 22:54
ja lecę a Ty pogadaj jeszcze chwilę sam z sobą :)


Uuuu... szkoda. Juz tak fajnie smierdzialo. :)

waflos
22-11-2013, 02:42
Dobra rada!!! Zamiast bezowocnej i prostackiej pyskówki polecam prace domowe.... np. przy koszeniu trawy....

m.in. Pyxis jak i inni biorący udział w pyskówce wolą tutaj obrzucać się niezrozumiałym dla siebie błotem zamiast po prostu bzyknąc żonę lub napić sie piwka...
no ale społeczeństwo nakazuje być tolerancyjnym wobec zboczeńców psia mać....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pyxis
22-11-2013, 08:49
Ja o tym mowilem ale nie zeby wybrechac tylko tez tak mialem do netu na dwa routery ale kupilem jeden ktoryi nadaje i odbiera wiec zastepuje 2 urządzenia

Ale te urzadzenia nie maja nic wspolnego z rozsylem internetu. Sluza zupelnie do innego celu i musza byc dwa. Kazdy na osobnym zasilaniu.

Pyxis
22-11-2013, 08:51
no ale społeczeństwo nakazuje być tolerancyjnym wobec zboczeńców psia mać....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tylko dzieki temu mozesz tutaj rznac glupa zboczku.

mar1173
22-11-2013, 09:03
W każdej wycenie na wodną podłogówkę było rozbicie na materiał i robociznę. Robocizna ogrzewania podłogowego w każdej wycenie to ok. 25 zł netto za m2, a materiał to ok. 45 zł netto za m2. Przy kablach w najdroższym wariancie materiał to ok. 53 zł netto za m2 (czyli drożej), w najtańszym to ok. 30 zł netto za m2 (czyli taniej). Koszt pracy elektryka jest tańszy niż koszt pracy instalatora od ogrzewania podłogowego - czytaj jego 25 złotych za m2.

Co do CWU, w mieszkaniu zużycie gazu od 3 lat, średnioroczne to ok. 15 m3 na miesiąc, rocznie daje to 180 m3 - 2 dorosłe osoby. Wody idzie ok. 9 m3. Gaz używany do CWU i gotowania. Żona lubi spędzać czas pod prysznicem, stąd takie duże zużycie i gazu, i wody. Natomiast nawet przyjmując, że cały gaz idzie na CWU (a tak nie jest), że cały system ma sprawność 100% (a tak nie jest), że kWh gazu ma 10 kWh (a będzie miała ciut mniej), to na CWU nie chce wyjść więcej niż 1800 kWh rocznie.

Bez przesady z tymi wycanami. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej hurtowni i mamy koszt na 100m2:
- rura co 10cm -1000mx2.5=2500zł
-folia110m2x2,5=275zł
-rozdzielacz +szafka na 6-7 sekcj ok 600zł
- spinki -100zł

Razem ok. 3500 z z z 23%Vat
Jeśli rura co 15cm to będzie taniej o 850zł

Ułożenie i podłączenie do rozdzielaczy przy pedantycznej dokładności to nie więcej jak 2 ośmiogodzinne dniówki dla 2 osób czyli 32rbgx50zł=1600zł
(nie liczę ułożenia styropianu)
To wychodzi ok 50złm2 lub 42zł/m2 z robocizną, z tego można odliczyć jeszcze Vat z materiałów.

Z tymi wycenami jest tak samo w innych przypadkach, np. przy ocieplaniu domu nie miałem ofert poniżej 110zł/m2 z 7%Vat. Więc ustaliłem średnie ceny za materiały jakie chciałem mieć oraz za robociznę i ustaliłem z wykonawcą że na materiały wystawi mi fakture na 22% a na robotę 7%. W ten sposób wyszło ok. 20zł za m2 mniej, dodatkowo Vat z materiałów oraz pewność że wykonawca nie oszczędzał na materiale co jest możliwe przy uzgodnieniu ceny za m2.

Dlatego przy zakupie materiałów czy usług trzeba czasami się trochę wysilić a nie rzucić jakieś zapytanie dodatkowo mało sprecyzowane .

Jak już zacząłem to dokończę mój wcześniejszy pomysł na tanie grzanie prądem.

Do w/w podłogówki wodnej zbudowałem a właściwie kupiłem zbiornik ok 750 l i wstawiłem tam 50mb rury karbowanej nierdzewnej do przepływowego grzania CWU oraz wspawałem mufy na grzałki 2szt -3x2kW czyli razem 12 kW.Koszt takiego zbiornika to ok 2700zł do tego sterownik + pompka ok 500zł. Sumując 160m2 podłogówki co 15 cm-ok 7000zł+ zbiornik 2700 zł + pompka i inne zawory itp. 1000zł. Razem niewiele ponad 10000 zł. Ja robiłem wszystko sam więc wyszło mnie taniej.

Jednak projekt naszego domu jest taki jaki jest ( balkony, okna dachowe , lukarny) ale nam taki się podobał a proste nadające się na energooszczedne domy projekty nie wchodziły w grę, dlatego zejście z zapotrzebowaniem na CO jakie wg mnie było ekonomicznie uzasadnione to ok 8000kWh/rok dodatkowo zdawałem sobie sprawę że będziemy zużywać sporo CWU i dochodzi następne 4000kWh. Razem 12000x0,4= 4800zł/rok. Do tego mogą dojść błędy wykonawcze i może zrobić się 15000kWh. Dla mnie to jednak było dużo. Rozważałem zamontować PC , początkowo powietrzną, jednak po rozmowie z kilkoma instalatorami którzy bez entuzjazmu o nich mówili a wręcz z pogardą, skierowałem się w stronę gruntowych. I tak po kilkumiesięcznym zagłębieniu tematu wykonałem DZ za ok. 4000zł i zakupiłem PC za 12800zł z montażem do gotowej instalacji i napełnieniem DZ.

Na PC oszcędzam ok 3000zł rocznie i wg mnie jest to najlepsza inwestycja w nowym domu. Koszt PC to ok. 3% całej inwestycji. I jakby co to z zawodu jestem stolarzem.

Co do kabli, nie twierdzę że jest to złe rozwiazanie, jednak posiadanie 10 sterowników w domu jakoś mi nie pasuje tym bardziej te tańsze są poprostu do du...y a te dobre są drogie. Rozwiązanie z wodną podłogówką i buforem jest bardziej komfortowe bo spokojnie możemy grzać przez całą dobę jak nam sie podoba, oczywiście dobierając odpowiednią wielkość bufora, a jak ktoś chce mieć sterowanie każdego pomieszczenia osobno to też nie jest to problemem choć wg mnie jes to zbyteczne.

To co powyżej napisałem jest moim osobistym odniesieniem do do sposobu grzania prądem.


Edycja.


Dajcie już spokój z tym przepychaniem. Teraz będziemy internet przerabiać. Proponuję zmienić lekarzy lub dilera.

Daga&Adam
22-11-2013, 09:18
Takze mozna do tego samego 5-minutowego prysznica zuzyc 36 litrow wody laczeni lub 60 litrow, z tych 36 ile jest cieplej to zalezy kto jak goraca leje, ale 2,5 KWh dla tej ilosci to raczej nie jest...

36 litrow = 1,26kWh, 60 litrow = 2,1kWh. Mowimy o 5 minutowym prysznicu.. Ja sie w tylu nie wyrabiam. Przyjmujac srednia 2kWh na prysznic * 4 osoby * 365 = 2920kWh. Plus straty na zbiorniku i mycie rak, nijak ponizej 3500 nie wychodzi.

miloszenko
22-11-2013, 09:48
36 litrow = 1,26kWh, 60 litrow = 2,1kWh. Mowimy o 5 minutowym prysznicu.. Ja sie w tylu nie wyrabiam. Przyjmujac srednia 2kWh na prysznic * 4 osoby * 365 = 2920kWh. Plus straty na zbiorniku i mycie rak, nijak ponizej 3500 nie wychodzi.

Teraz policz jeszcze ile dni w domu nikogo nie ma, bedzie tak z 10-15% roku, a te 36 litrow to wody lacznie zimnej i cieplej, a wiec cieplej tak z 20 litrow czyli max 0,8 KWh za prysznic "ekonomiczny" i za chwile 2000 KWh za rok bedzie mozliwe:)

Daga&Adam
22-11-2013, 10:01
Teraz policz jeszcze ile dni w domu nikogo nie ma, bedzie tak z 10-15% roku, a te 36 litrow to wody lacznie zimnej i cieplej, a wiec cieplej tak z 20 litrow czyli max 0,8 KWh za prysznic "ekonomiczny" i za chwile 2000 KWh za rok bedzie mozliwe:)

36l wody o temperaturze 38stC. Nie rozbijasz tego na zimna i ciepla. Jezeli cieplej masz 20l to trzeba policzyc jakby byla o temperaturze 60-70stC. Zasada zachowania energii i takie tam. Ot - zuzyjesz 50l wody o temperaturze 38stC to w to miejsce naplynie 50l wody o temperaturze wodociagowej czyli 8stC, ktore musisz podgrzac do 38stC.

2000 kWh jest mozliwe dla dwoch osob przy bardzo oszczednym zuzyciu.

Daga&Adam
22-11-2013, 10:04
Teraz policz jeszcze ile dni w domu nikogo nie ma, bedzie tak z 10-15% roku,

Nie ma Cie pelne dwa miesiace w domu? No to zalezy od trybu pracy, nas w domu nie ma dokladnie 14 dni w roku czyli 3%. W tym czasie jednak w domu mieszka szwagier lub kuzynka ktorzy tez CWU zuzywaja ;)

miloszenko
22-11-2013, 10:19
Nie ma Cie pelne dwa miesiace w domu? No to zalezy od trybu pracy, nas w domu nie ma dokladnie 14 dni w roku czyli 3%. W tym czasie jednak w domu mieszka szwagier lub kuzynka ktorzy tez CWU zuzywaja ;)

Co drugi weekend nas nie ma, na dlugie weekendy nas nie ma, czasem raz na 2,3 tygodnie na kilka dni zostajemy u tesciow, spokojnie uzbiera sie tego 50 dni w roku jak nic, przecietnie w miare moblina rodzina z 30 dni jest poza domem.

Poza tym przynajmniej raz w tygodniu, choc zdarza sie i 3 razy jest jakis squash, pilka, itp, za kazdym razem oznacza to prysznic poza domem, jesli to bylyby srednia 2 w tygodniu to 2 prysznice z 14 odpadaja, jakies 16%, ale za to corka poki co jest kapana w wannie, czasem ktos u nas zostaje i bierze prysznic, ale tego jest o wiele mniej.

Jakby tak zsumowac to max biore w domu 200 prysznicy w roku, ale prysznic biore codziennie zeby nie bylo :P, a to jest ledwo polowa roku...

Pyxis
22-11-2013, 10:25
Jakby tak zsumowac to max biore w domu 200 prysznicy w roku,[...].

Hehe.... to ja jestem jakis "nienormalny" zazywajac kapieli pod prysznicem bardzo czesto 2x dziennie.
A mowia, ze wiekiem czlowiek ma coraz luzniejsze podejscie do higieny osobistej. ;)

miloszenko
22-11-2013, 10:40
Hehe.... to ja jestem jakis "nienormalny" zazywajac kapieli pod prysznicem bardzo czesto 2x dziennie.
A mowia, ze wiekiem czlowiek ma coraz luzniejsze podejscie do higieny osobistej. ;)

Zadna ilosc prysznicy Ci nie pomoze jak sie nie wytaplasz w wannie, zapytaj Arturo on Ci wytlumaczy jak sie dobrze umyc :P

Daga&Adam
22-11-2013, 10:47
Hehe.... to ja jestem jakis "nienormalny" zazywajac kapieli pod prysznicem bardzo czesto 2x dziennie.
A mowia, ze wiekiem czlowiek ma coraz luzniejsze podejscie do higieny osobistej. ;)

No ja również bardzo często prysznicuje się rano i wieczorem.. No ale, nie będziemy wnikać kto ile razy się kąpie, to sprawa każdego ;) Faktem jest że jakbym grzał bojler czystym prądem to nawet podświadomie oszczędzałbym na tym ciepełku. Ja już kończe ten temat - zaraz się okaże że wszyscy kablarze wybudowali tylko domki letniskowe, a w sezonie zimowym to w ogóle ich nie ma bo śpią w hotelach albo u znajomych (taniej pewnie wychodzi ;)

Pyxis
22-11-2013, 10:49
Zadna ilosc prysznicy Ci nie pomoze jak sie nie wytaplasz w wannie, zapytaj Arturo on Ci wytlumaczy jak sie dobrze umyc :P

Jak robie przy domu za fizola, albo nabije wieksza ilosc km na rowerku, to faktycznie nie ma jak zalegnac sobie na 30 min w ciplej wodzie w wannie. Na codzienne jej uzywanie, to chyba szkoda czasu. Za dlugo taka kapiel mi schodzi. :)

Pyxis
22-11-2013, 10:51
No ja również bardzo często prysznicuje się rano i wieczorem.. No ale, nie będziemy wnikać kto ile razy się kąpie, to sprawa każdego ;)

Jasne. Te wynurzenia to tylko w swietle "kreatywnej ksiegowosci" miloszenki doczyczacej CWU. ;)

miloszenko
22-11-2013, 10:56
Jasne. Te wynurzenia to tylko w swietle "kreatywnej ksiegowosci" miloszenki doczyczacej CWU. ;)

No ale co jest nie tak, ze jak sie pojdzie n pilke, squasza czy w ogole na basen to te zachowania sa specjalnie zeby wody oszczedzic?

Zycie i tyle. Pewnie nie zawsze tak bedzie ale poki co jest na to czas. Zaden z was nie uprawia zadnego sportu, nie chodzi na silownie, gry zespolowem nic? Nawet raz w tygodniu?

Pyxis
22-11-2013, 11:07
Zycie i tyle. Pewnie nie zawsze tak bedzie ale poki co jest na to czas. Zaden z was nie uprawia zadnego sportu, nie chodzi na silownie, gry zespolowem nic? Nawet raz w tygodniu? .

Nie kazdy bierze w roku tylko 365x prysznic z tego 165x poza domem. Smiem nawet twierdzic, ze jestes w skrajnej mniejszosci pod tym wzgledem a traktujesz to jako swego rodzaju norme. To nie jest norma.

Od pewnego wieku z kumplami - jak juz sie trafi przypadek, ze uda sie zebrac "kworum" (czyli jest nas przynajmniej dwoch) - to sie idzie na wodke, a nie porznac w gale na hali. Zycie i tyle. ;)

kris1234
22-11-2013, 11:30
Tu zdecydowanie zgadzam sie z Tobą Pyxis.
Miloszenko takie zycie to może w czasach studenckich bywało a teraz to co najwyżej tak jak Pyxis i to też trzeba sie nagimnastykować aby to "kworum" zorganizować :)

miloszenko
22-11-2013, 12:37
no i znowu robisz to samo - oceniasz że wszyscy prowadzą taki sam tryb zycia jak ty sam.....
na pocieszenie ci powiem, że to przypadłość ogromnej większości ludzi :P
Pyxis i kris1234 juz się wypowiedzieli, ja mogę potwierdzić....

Ale gdzie ja pisalem, ze wszyscy maja miec tak samo?

To juz nikt nie dba o zdrowie/kondycje?:)

Pyxis, uwierz mi ze przy rocznym dziecku o wiele latwiej pogopac gale niz wyjsc na wodke:P

No nic, jak juz zostanie tylko wodka to wtedy pomysle o PC do CWU, poki co mi sie nie oplaca:)

miloszenko
22-11-2013, 12:41
Od pewnego wieku z kumplami - jak juz sie trafi przypadek, ze uda sie zebrac "kworum" (czyli jest nas przynajmniej dwoch) - to sie idzie na wodke, a nie porznac w gale na hali. Zycie i tyle. ;)

Mam takich paru kolegow co praktycznie od poniedzialku do czwartku ciagle cos: tenis/squash/siatka, itp, ale mam tez takich co tygodniami wieczorem nosa z salonu nie wychyla :P

Pyxis
22-11-2013, 12:45
Mam takich paru kolegow co praktycznie od poniedzialku do czwartku ciagle cos: tenis/squash/siatka, itp, ale mam tez takich co tygodniami wieczorem nosa z salonu nie wychyla :P

Dlatego ruchu zazywam sam, wtedy kiedy MI masuje, a wodke pije w towarzystwie wtedy kedy NAM pasuje. :)

Hippek
22-11-2013, 13:15
Dlatego ruchu zazywam sam, wtedy kiedy MI masuje, a wodke pije w towarzystwie wtedy kedy NAM pasuje. :)

ale twoje życie erotyczne nas zupełnie nie interesuje!

malux20
22-11-2013, 13:20
szczerzej napisz to szerzej odpowiem.
Pozdr.
Kk

konkrety ko

NAPISAŁEŚ ŻE CI WYCHODZI TANIEJ NIŻ POMPĄ
A KILKA OSÓB CIĘ PROSI o szczeg dotyczące kosztów w duonie[ze wszystkimi gwiazdkami]
i kosztów grzania u ciebie .
jeszcze raz grzecznie prosze

Pyxis
22-11-2013, 13:34
ale twoje życie erotyczne nas zupełnie nie interesuje!

Jesli z Twojej perspektywy tak to wyglada. Przykro mi, ze jedyne Twoje zajecia ruchowe sa w wyrku, ale w tym wieku to i tak niezle.

PS.
Ciekaw jestem ile osob z tych "nas" podniesie reke i sie jeszcze podpisze pod Twoimi tekstami. :)

malux20
22-11-2013, 13:34
moja chałupa zużywa najwięcej na ogrzewanie z wszystkich domów tu opisywanych, nigdy nie ukrywałem zużycia energii i nie zamierzam...
6k rocznie za wszystko na mojej posesji to tak dużo ...?
tak dla przypomnienia ja nie mam jakichś wymyślnych rozwiązań, wypasionych okien czy grubych izolacji, dom nawet nie ma ocieplonych fundamentów.
czepiasz się CWU ale jakoś te 4-5tys. kwh rocznie to tylko według waszego liczenia bo praktycznie każdy kablarz ma bojler elektryczny i licznik energii do niego, jakoś dziwnym trafem ciężko znaleźć takiego co zużywa więcej niż 2-2,5tys. kwh rocznie na grzanie wody...
pokaż mi tu takiego komu proponowałem w ciemno kable, może niech "piekar..." ci napisze co mu zaproponowałem na priv zanim jeszcze kupił jakiekolwiek

ogrzewanie ...

piszesz 2-2,5 tyś kwh niektórzy tak mają za cwu
ale podobają mi się tutaj od czasu do czasu świerzaki którzy przyznają się że im na cwu wychodzi 8-10 kwh doba jak nic.

malux20
22-11-2013, 13:47
można się podniecać swoim 0zc przy 20 stop[jak pamiętamy niektórzy to nawet robili do 18]
tylko że po wprowadzeniu okazuje się że chce się 23-25 w w domu i co wtedy?
obrażam się na ozc czy udajemy przed własną żoną że wszystko ok?

jasiek71
22-11-2013, 13:57
piszesz 2-2,5 tyś kwh niektórzy tak mają za cwu
ale podobają mi się tutaj od czasu do czasu świerzaki którzy przyznają się że im na cwu wychodzi 8-10 kwh doba jak nic.
jak już o skrajnościach ...
moje roczne zużycie na CWU to ok. 1200kwh...:yes:
właśnie robi się powoli nowsza i sprawniejsza wersja "odzyskiwacza ściekowego" ("jaśkowy syfon" jak by ktoś nie był w temacie ...)która pozwoli mi zejść poniżej 1000kwh bez szkody dla komfortu użytkowania CWU ...

malux20
22-11-2013, 13:59
brawo, brawo

mic81
22-11-2013, 14:10
Jak już jesteśmy w temacie kąpielowym to mam taka jedną dygresję.
Od dobrych 14 lat wannę widuję jedynie w telewizorze w filmach najczęściej . Jednakże od ponad miesiąca mieszkam u teściów (swoje "m" sprzedałem) i tam jest owe ustrojstwo - zwane potocznie wanną. Już chyba trzy razy podchodziłem do tematu długiej kąpieli z pianą po czubek zanurzony w wodzie. Mimo, że cała zabawa jest na koszt teściów :) po napełnieniu wanny do wysokości około 16 cm już mi się odechciewa, jakoś coś nie tak, dziwnie się czuję widząc bezsensowność wylewania takiej ilości wody (o traceniu czasu nie wspomnę)
Gdyby nie gromadka małych dzieci którą posiadam rozważył bym usunięcie wanny z przyszłej łazienki.

kris1234
22-11-2013, 14:22
I tu wychodzą różnice między ludzmi ale to dobrze. Ja np. nie wyobrażam sobie nie mieć wanny. Pod prysznicem to się opłukac co najwyżej mogę a nie porządnie umyć ale to moje zdanie i jak widać wielu ma zdecydowanie przeciwne. Prysznic to tylko na wczasach.

Arturo72
22-11-2013, 14:31
Jak już jesteśmy w temacie kąpielowym to mam taka jedną dygresję.
Od dobrych 14 lat wannę widuję jedynie w telewizorze w filmach najczęściej . Jednakże od ponad miesiąca mieszkam u teściów (swoje "m" sprzedałem) i tam jest owe ustrojstwo - zwane potocznie wanną. Już chyba trzy razy podchodziłem do tematu długiej kąpieli z pianą po czubek zanurzony w wodzie. Mimo, że cała zabawa jest na koszt teściów :) po napełnieniu wanny do wysokości około 16 cm już mi się odechciewa, jakoś coś nie tak, dziwnie się czuję widząc bezsensowność wylewania takiej ilości wody (o traceniu czasu nie wspomnę)
Gdyby nie gromadka małych dzieci którą posiadam rozważył bym usunięcie wanny z przyszłej łazienki.
A byłeś kiedyś w jakuzie ? Tam jest trochę więcej wody.
Dla mnie a raczej dla nas wanna to nie tylko coś w czym można się umyć,wanna służy mi do zrelaksowania się,głównie wieczorem.
Nie wyobrażamy sobie wieczornej kąpieli pod prysznicem na stojąco i tak jest od 40 lat :)
Dlatego zrezygnowaliśmy z kabiny w łazience.

Pyxis
22-11-2013, 14:49
po napełnieniu wanny do wysokości około 16 cm już mi się odechciewa, jakoś coś nie tak, dziwnie się czuję widząc bezsensowność wylewania takiej ilości wody


"Organista lubi ogorki, a ksiadz jego corki".

Zorganizuj sobie wlasne ujecie wody, to nie bedziesz tak "ekologicznie przewrazliwiony". Wiecej uzdatnionej wody pitnej dziennie wylewasz w kibelkach niz masz w tej wannie. Nie popadajny ze skrajnosci w skrajnosc.

miloszenko
22-11-2013, 15:00
"Organista lubi ogorki, a ksiadz jego corki".

Zorganizuj sobie wlasne ujecie wody, to nie bedziesz tak "ekologicznie przewrazliwiony". Wiecej uzdatnionej wody pitnej dziennie wylewasz w kibelkach niz masz w tej wannie. Nie popadajny ze skrajnosci w skrajnosc.

Ale tej wody mniejszymi porcjami i jak najszybciej co by zabrala co ma zabrac:)

Ja tez mam te same odczucia, jak mloda ma zly dzien i w wannie wytrzyma z 2 minuty...

Dopoki nie podrosnie nie moge przejsc na czysty prad:)

Daga&Adam
22-11-2013, 18:12
Zycie i tyle. Pewnie nie zawsze tak bedzie ale poki co jest na to czas. Zaden z was nie uprawia zadnego sportu, nie chodzi na silownie, gry zespolowem nic? Nawet raz w tygodniu?

Ja mam siłownię... W piwnicy. Więc każdy trening to prysznic więcej ;)

waflos
22-11-2013, 18:48
konkrety ko

NAPISAŁEŚ ŻE CI WYCHODZI TANIEJ NIŻ POMPĄ
A KILKA OSÓB CIĘ PROSI o szczeg dotyczące kosztów w duonie[ze wszystkimi gwiazdkami]
i kosztów grzania u ciebie .
jeszcze raz grzecznie prosze

Nie pisałem że wychodzi taniej niż pompą więc nie WMAWIAJ mi!!! Pisałem że może być tanio nie inwestując potężnych pieniędzy w pompę.... a to różnica....

jak byś wcześniej doczytał to byś wiedział:
tania to 11gr netto
droga to 33 gr netto

w uproszczeniu daje to:
tania 21gr brutto z wszystkim
droga 73gr brutto

od 1.10. zużyłem 1160kWh na CO i CWU = 243zł brutto

dalej wygrzewam dom po budowie.... ;-)

kbab
22-11-2013, 19:01
od 1.10. zużyłem 1160kWh na CO i CWU = 243zł brutto
To rzeczywiście 21gr/kWh - podajesz takie dane bo sobie tak policzyłeś, czy odczytałeś to z faktury? Podaj Z/Z za całość nie tylko co i cwu. Czy po NR będziesz miał te same warunki?

Tomek B..
22-11-2013, 19:43
jak już o skrajnościach ...
moje roczne zużycie na CWU to ok. 1200kwh...:yes:
właśnie robi się powoli nowsza i sprawniejsza wersja "odzyskiwacza ściekowego" ("jaśkowy syfon" jak by ktoś nie był w temacie ...)
Kto wie może i saksofon z tego wyjdzie.
Piszesz duzo racji.

Pyxis
22-11-2013, 21:00
właśnie robi się powoli nowsza i sprawniejsza wersja "odzyskiwacza ściekowego" ("jaśkowy syfon" jak by ktoś nie był w temacie ...)która pozwoli mi zejść poniżej 1000kwh bez szkody dla komfortu użytkowania CWU ...

Nasikaj po prostu do wanny, to bedziesz mial sprawnosc 100%. Nie do podrypania bedzie taki patent.

jasiek71
22-11-2013, 21:02
Nasikaj po prostu do wanny, to bedziesz mial sprawnosc 100%. Nie do podrypania bedzie taki patent.
widzę że cie "boli" ...:lol2:

waflos
22-11-2013, 21:04
od 1.10. zużyłem 1160kWh na CO i CWU = 243zł brutto


To rzeczywiście 21gr/kWh - podajesz takie dane bo sobie tak policzyłeś, czy odczytałeś to z faktury? Podaj Z/Z za całość nie tylko co i cwu. Czy po NR będziesz miał te same warunki?

Ktoś wcześniej pisał o moje ceny w Duonie to odpowiedziałem.
kbab - odczyt kWh z licznika, ceny za kWh z faktury. Chcesz scan???? - a może potem będziesz twierdził że to nie jest oryginał....
Ja nikogo nie namawiałem i nie namawiam na zmianę sprzedawcy....nie lubię po prostu być dymany w d....

Pyxis
22-11-2013, 21:23
widzę że cie "boli" ...:lol2:

Po prostu pomgam udoskonalic Twoje wynalazki. Docen to.

kbab
22-11-2013, 22:42
kbab - odczyt kWh z licznika, ceny za kWh z faktury. Chcesz scan????
Coś kręcisz, jeśli rzeczywiście masz na fakturze Z/Z 243zł/1160kWh - to proszę o skan na priva -jak nie to sobie daruj. Odpowiedz proszę czy te ceny będziesz miał również po NR (pytam powtórnie) bo coś masz problem z odpowiedzią?
PS jakoś brakuje na FM Twoich naśladowców - myślisz, że mają takie same warunki?

Pyxis
23-11-2013, 10:30
wejdź na stronę duonu, tam będzie zakładka cennik

Biorac cene nocnej czynnej jako 0,1100 netto to roznica z obecna FV w Tauronie wychodzi 0,0642 netto co daje 0,0790 brutto. Mi wychodzi calkowity koszt tauronowej taniej 31 gr. Czyli jesli odejme roznice to dostaje duonowe 23gr. Nie wiem skad te dodtkowe 2gr rabatu u kolegi, chyba, ze ma tansza dystrybucje jeszcze.
W sumie ta 3gr drozsza dzienna i 8gr tansza nocna daly by u mnie roczne oszczednosci na pradzie 590 zl brutto. Kuszace, ale chyba nie na tyle oczywiste, zeby ryzykowac wdepniecie w jakies goowno. Fajnie, jak by sie jeszcze jakis odwazny wypowiedzial jakie wrazenia po "przesiadce" na duona.

Hippek
23-11-2013, 13:03
Biorac cene nocnej czynnej jako 0,1100 netto to roznica z obecna FV w Tauronie wychodzi 0,0642 netto co daje 0,0790 brutto. Mi wychodzi calkowity koszt tauronowej taniej 31 gr. Czyli jesli odejme roznice to dostaje duonowe 23gr. Nie wiem skad te dodtkowe 2gr rabatu u kolegi, chyba, ze ma tansza dystrybucje jeszcze.
W sumie ta 3gr drozsza dzienna i 8gr tansza nocna daly by u mnie roczne oszczednosci na pradzie 590 zl brutto. Kuszace, ale chyba nie na tyle oczywiste, zeby ryzykowac wdepniecie w jakies goowno. Fajnie, jak by sie jeszcze jakis odwazny wypowiedzial jakie wrazenia po "przesiadce" na duona.

ale co chcesz wiedziec - czy duon dyma?
pupa juz sie zagoila po harcach ze sprzedawcą Poco Cito?

ciągnie do nowych wrażeń…

adiqq ci napisal, ze wszystko masz na stronie z cennikiem
przeciez znasz sie na wszystkim, to nie mow, ze takiemu cennikowi nie dasz rady…

chociaz z moich obserwacji widzę, ze masz problem ze slowem pisanym, wiec najwyzej popros ktoregos z kolegow, to ci przeczyta przez telefon

jasiek71
23-11-2013, 13:04
Po prostu pomgam udoskonalic Twoje wynalazki. Docen to.
one lepiej działają ja nie ma "życzliwej" pomocy z zewnątrz ...

Hippek
23-11-2013, 13:13
Biorac cene nocnej czynnej jako 0,1100 netto to roznica z obecna FV w Tauronie wychodzi 0,0642 netto co daje 0,0790 brutto. Mi wychodzi calkowity koszt tauronowej taniej 31 gr. Czyli jesli odejme roznice to dostaje duonowe 23gr. Nie wiem skad te dodtkowe 2gr rabatu u kolegi, chyba, ze ma tansza dystrybucje jeszcze.
W sumie ta 3gr drozsza dzienna i 8gr tansza nocna daly by u mnie roczne oszczednosci na pradzie 590 zl brutto. Kuszace, ale chyba nie na tyle oczywiste, zeby ryzykowac wdepniecie w jakies goowno. Fajnie, jak by sie jeszcze jakis odwazny wypowiedzial jakie wrazenia po "przesiadce" na duona.

ten post jest ważny z dwoch powodow:

a) to jednak dostajesz faktury z Taurona - myslalam, ze przelewasz im 135opln i nic od ciebie nie chcą

b) lekką ręką machasz na 590pln, ktore stanowi 50% twoich rzekomych kosztow CO? wiesz, jakbyś zyskał na poważaniu, jakbys w stopce wpisal roczny koszt CO: 760pln? normalnie pasywniak - j-j klanialby ci sie na ulicy

a kto wie - moze bylbys nawet naczelnym muratora… .

szczęscie jest tak blisko a cnotę i tak już straciłeś ze sprzedawcą PC, więc może czas sciągnąć spodnie i się ładnie wypiąć - DUON zrobi to szybko i bezboleśnie…

Pyxis
23-11-2013, 13:32
b) lekką ręką machasz na 590pln, ktore stanowi 50% twoich rzekomych kosztow CO? wiesz, jakbyś zyskał na poważaniu, jakbys w stopce wpisal roczny koszt CO: 760pln?

To hipotetyczne oszczednosci na calym prdzie domowym. Na CO bylyby znacznie mniejsze, ale sam nie policzysz, bo to sa az 3 dzialania matematycze, w tym jedno trudne i malo intuicyjne (dzielenie). ;)



więc może czas sciągnąć spodnie i się ładnie wypiąć

Moze swoje fantazje seksualne realizuj w zaciszu alkowy. Nie bedzie to takie "niesmaczne".226109

kbab
23-11-2013, 16:53
wejdź na stronę duonu, tam będzie zakładka cennik,regulamin i poczytaj
http://www.duon.pl/new/lista-stron/245/sprz-energii-el/dla-domu/pin/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.duon.pl%2Fnew% 2Flista-stron%2F245%2Fsprz-energii-el%2Fdla-domu%2Fpin%2F)
ja kolegę rozumiem - trochę męczące jest odpowiadania po raz n-ty na to samo pytanie....
Tylko kolega nie podaje całej prawdy, już w/w cenę energii ze swojej faktury - przypomnę 0,2715zł/kWh netto - i co z tego jak ostateczny koszt Z/Z = 0,5962zł/kWh. Podawana jest jedynie jedna z kilku pozycji na fakturze - niestety płacimy za całość tj wszystkie pozycje z faktury.

kbab
23-11-2013, 20:09
przypominać dobła?
????? Ok co z tego, że wg faktury za en el płacę 0,5962zł/kWh skoro do wiadomości na FM mogę podać 0,2715zł/kWh - tylko kto tu oszukuje?

Arturo72
23-11-2013, 20:35
tylko kto tu oszukuje?
Wszyscy ;)
Dlatego też dziwią mnie reakcję niektórych na moją chęć zobaczenia zdjęcia licznika zużycia czy też FV tego,który zdecydował się na wklepanie z klawiatury swojego zużycia energii na ogrzewanie lub ceny swojej kWh...

Moja średnia cena za kWh to 0,57zł ze wszelkimi opłatami ;)

Krzysiek_BB
23-11-2013, 21:17
????? Ok co z tego, że wg faktury za en el płacę 0,5962zł/kWh skoro do wiadomości na FM mogę podać 0,2715zł/kWh - tylko kto tu oszukuje?

ale Kbab z Twojej stopki "kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości" jaka bys nie miał taryfe to u Ciebie wyjdzie bez ogrzewania prądem w okolicach 0,45-0,57 natomiast jak duzo wieksza czesc energii jest pochlaniana w NT to Z/Z wyjdzie duzo nizsza u mnie średnia 34 grosze za kWh.
rocznie mam w WT ~920kWh a NT mam ~11000 kWh.
Tauron
Droga 0,69 PLN
Tania 0,29 PLN

policz

ps Arturo nie bierzemy pod uwage bo on ma chyba jakis zryty beret przepłacając za kWh, a mógłby placić duzo mniej ale to jego wybor.
(Arturo72 jestem juz troche lat po 40-tce i chyba nigdy nie pojme Twojego toku myslenia)

Krzysiek_BB
23-11-2013, 21:34
moim zdaniem te Z/Z jest bez sensu, bo cena 1kwh wychodzi najtaniej dla tych co najwięcej bardzo dużo prądu w taniej taryfie - vide przykła Kszyśka_BB. Bez sensu taki wskaźnik jak dla mnie.
Równie dobrze można dać jeszcze inny przykład, np dom grzany prądem: 1000kwh w WT i 30000kwh w NT (dom 350m2 i 10 osobowa rodzina :P)
cena za 1kwh wyjdzie zajebista, ale co z tego? :P

wskaźnik ma sens tylko nie rozumie dlaczego ktoś uważa ze inni kłamią, ja zamykam rok w kwocie ~ 4 k PLN za całość i bez sensu jest liczenie 1 kWh

jasiek71
23-11-2013, 21:36
Równie dobrze można dać jeszcze inny przykład, np dom grzany prądem: 1000kwh w WT i 30000kwh w NT (dom 350m2 i 10 osobowa rodzina :P)
cena za 1kwh wyjdzie zajebista, ale co z tego? :P
obstawiam że w realnych warunkach taki budynek z taką liczną załogą na pokładzie nie zużyje tak wielkich ilości energii ...:no:

Arturo72
23-11-2013, 21:53
Arturo72 jestem juz troche lat po 40-tce i chyba nigdy nie pojme Twojego toku myslenia
Też jestem po 40-tce ;)

Arturo72
23-11-2013, 22:10
ps Arturo nie bierzemy pod uwage bo on ma chyba jakis zryty beret przepłacając za kWh, a mógłby placić duzo mniej ale to jego wybor.

A nie wpadło Ci w tym wieku do głowy,że na ogrzewanie zużywam dużo mniej prądu niż na potrzeby bytowe ?
Oznacza to ni mniej ni więcej,że przy G12 za mniejszą ilość zużytych kWh płacę 0,29zł a za większą ilość zużytych kWh płacę 0,69zł.
To mając już więcej niż 40 lat sądzę,że zajarzysz,że wtedy cena 0,57zł w G11 za całość jest korzystniejsza ?

Pyxis
23-11-2013, 22:12
A nie wpadło Ci w tym wieku do głowy,że na ogrzewanie zużywam dużo mniej prądu niż na potrzeby bytowe ?

A co to ma do rzeczy, skoro i na jednym i drugim przy odrobinie dobrej woli mozna byc na plus. :)

Arturo72
23-11-2013, 22:23
A co to ma do rzeczy, skoro i na jednym i drugim przy odrobinie dobrej woli mozna byc na plus. :)
Narazie nie mamy odrobiny dobrej woli ;)
Przy przeprowadzce z M gdzie nie było żadnych ograniczeń nie będziemy na siłę przystosowywali się do dwóch taryf.
Jak będzie trzeba to się zobaczy,narazie nie ma takiej potrzeby a dla 200zł rocznie tym bardziej nie widzę potrzeby.

Pyxis
23-11-2013, 22:27
Narazie nie mamy odrobiny dobrej woli ;)
Przy przeprowadzce z M gdzie nie było żadnych ograniczeń nie będziemy na siłę przystosowywali się do dwóch taryf.
Jak będzie trzeba to się zobaczy,narazie nie ma takiej potrzeby a dla 200zł rocznie tym bardziej nie widzę potrzeby.

Na samym ogrzewaniu i CWU bys byl kolo 600 zl do przodu (zakladam zuzycie 2500kWh przez pompe i <>90% taniej taryfy).

Arturo72
23-11-2013, 22:30
Na samym ogrzewaniu i CWU bys byl kolo 600 zl do przodu (zakladam zuzycie 2500kWh przez pompe i <>90% taniej taryfy).
Ale na praniu,prasowaniu,zmywaniu,googlowaniu,oglądaniu TV,mrożeniu,świeceniu byłbym do tyłu.

Pyxis
23-11-2013, 22:34
Ale na praniu,prasowaniu,zmywaniu,googlowaniu,oglądaniu TV,mrożeniu,świeceniu byłbym do tyłu.

Nawet dzialajac wbrew zdrowemu rozsadkowi nie uszczuplil bys znaczaco tych zyskow uzyskanych na CO+CWU. Nie mam Cie za idiote.

Arturo72
23-11-2013, 22:41
Nawet dzialajac wbrew zdrowemu rozsadkowi nie uszczuplil bys znaczaco tych zyskow uzyskanych na CO+CWU. Nie mam Cie za idiote.
Dlatego narazie dla ok.300zł rocznie oszczędności nie mam zamiaru zmieniać przyzwyczajeń.
Jeśli zużycie na c.o+cwu mocno przekroczy wartość zużytych kWh na cele bytowe to wtedy będę myślał nad oszczędnościami i przejściem na G12

Pyxis
23-11-2013, 22:46
Dlatego narazie dla ok.300zł rocznie oszczędności nie mam zamiaru zmieniać przyzwyczajeń.
Jeśli zużycie na c.o+cwu mocno przekroczy wartość zużytych kWh na cele bytowe to wtedy będę myślał nad oszczędnościami.

OK. Twardy jestes jak zelki z Biedronki. ;)

Wivaldi
23-11-2013, 22:50
Też jestem po 40-tce ;)

Tak, teraz będzie licytacja kto jest starszy ?
Starszy nie jest równoznaczne z mądrzejszy.:yes:

Arturo72
23-11-2013, 22:51
OK. Twardy jestes jak zelki z Biedronki. ;)
Jak wielowahaczowe zawieszenie w Alfie ;)

Arturo72
23-11-2013, 22:52
Tak, teraz będzie licytacja kto jest starszy ?
Starszy nie jest równoznaczne z mądrzejszy.:yes:
No pewnie,są szczawie przed trzydziestką,które są mądrzejsze ;)

Wivaldi
23-11-2013, 22:57
No pewnie,są szczawie przed trzydziestką,które są mądrzejsze ;)

Tylko zazdrościć.

Pyxis
23-11-2013, 22:59
Tak, teraz będzie licytacja kto jest starszy ?
Starszy nie jest równoznaczne z mądrzejszy.:yes:

Masz racje. Jest tu taka jedna. Stara a glupia! ;)

miloszenko
23-11-2013, 23:03
Arturo, cały weekend miałbyś w taniej, To jest 2/7 tygodnia bez żadnych zmian przyzwyczajen, no możesz zagotować w niedziele ze do wtorku styklo :)

Arturo72
23-11-2013, 23:04
Tylko zazdrościć.
Na tą chwilę,w dzisiejszej rzeczywistości jak najbardziej trzeba zazdrościć tak beztroskiego podejścia do życia :)
Kopniak w doopę przyjedzie potem.
Mam przykład w synu 18 letnim jeśli chodzi o podejście do teraźniejszego życia ;)

Arturo72
23-11-2013, 23:05
Arturo, cały weekend miałbyś w taniej, To jest 2/7 tygodnia bez żadnych zmian przyzwyczajen, no możesz zagotować w niedziele ze do wtorku styklo :)
Tauron Śląsk nie ma G12W.

Wivaldi
23-11-2013, 23:06
Masz racje. Jest tu taka jedna. Stara a glupia! ;)

Z

Wivaldi
23-11-2013, 23:09
Mam przykład w synu 18 letnim jeśli chodzi o podejście do teraźniejszego życia ;)
Z

Krzysiek_BB
24-11-2013, 07:31
A nie wpadło Ci w tym wieku do głowy,że na ogrzewanie zużywam dużo mniej prądu niż na potrzeby bytowe ?
Oznacza to ni mniej ni więcej,że przy G12 za mniejszą ilość zużytych kWh płacę 0,29zł a za większą ilość zużytych kWh płacę 0,69zł.
To mając już więcej niż 40 lat sądzę,że zajarzysz,że wtedy cena 0,57zł w G11 za całość jest korzystniejsza ?

Jak Ty to liczysz Pyxis dobrze Ci napisał, a ja nawet powiem ze spokojnie 800 albo i wiecej mozesz zyskac rocznie policzmy:

CO + CWU ~ 4200 kWh/rok
bytowe ~ 3650 kWh/rok

razem 7850 kWh x jak piszesz 0,57 = 4475 PLN/rok a teraz zmieniamy na G12 bez weekendu godziny taniej 13-15 i 21-7

4200 kWh x 0,29 = 1220 PLN
3650 kWh x 0,69 = 2520 PLN
SUMA = 3740 PLN/rok wiec 4475 - 3740 = 735 PLN, a teraz wez pod uwage że policyłem wszystko dzienne dla drozszej taryfy a masz jej tylko 0,5 dnia.
Więc cześć z tych 3650 wpadnie w tanią taryfe i masz kolejny zysk. Mysle, że w ten sposób kręciłbyś się w okolicy 1000 PLN rocznie na +.
Nadal chcesz taryfe G11 ???.
Tylko nie pisz ze zuzywasz wiecej bo zaraz z wyliczen wyjdzie za za prąd płacisz rocznie 6000 PLN majac PC.

PS.fakt zużywam duzo mniej CWU niz Ty i mam kable a nie PC i płace mniej od Ciebie rocznie. Jak juz masz tą PC to pozwól się jej zamortyzować i płać mniej.
EDIT: póki jeszcze nikt nic nie napisał dodam że wystarczy ze w G12 zużyjesz 25% w taniej a 75% w drogiej i jestes w tym samym momencie co miałbyś G11, a wyszstko ponad 25% w taniej masz na +++

fotohobby
24-11-2013, 08:11
Ale na praniu,prasowaniu,zmywaniu,googlowaniu,oglądaniu TV,mrożeniu,świeceniu byłbym do tyłu.

Przy mrożeniu jesteś do przodu, bo każde urządzenie pracujące 24h wychodzi na plus
To googlowanie też byłoby na plus, jak się widzi Twoje godzimy postów.

Zmywarka i pralka. Nawet, jeśli tylko co drugi cykl pracy wykonają w taniej, to oszczędzasz.
A u mnie (choć mam g11) i zmywarka praktycznie zawsze włączana jest przed snem.
Na minus wyjść mogą oświetlenie (przez 2/3 roku, poza okresem letnim) i gotowanie.

JAk sobie przypomnę, że dla bliżej nieokreślonych oszczędności pianowałeś pionowe spoiny pomiędzy bloczkami silikatu, a teraz dla pewnych kilkuset zł oszczędności rocznie nie chce Ci się zmienić taryfy to zaczynam wątpić w racjonalność Twych działąń :)

Krzysiek_BB
24-11-2013, 08:15
Przy mrożeniu jesteś do przodu, bo każde urządzenie pracujące 24h wychodzi na plus
To googlowanie też byłoby na plus, jak się widzi Twoje godzimy postów.

Zmywarka i pralka. Nawet, jeśli tylko co drugi cykl pracy wykonają w taniej, to oszczędzasz.
A u mnie (choć mam g11) i zmywarka praktycznie zawsze włączana jest przed snem.
Na minus wyjść mogą oświetlenie (przez 2/3 roku, poza okresem letnim) i gotowanie.

JAk sobie przypomnę, że dla bliżej nieokreślonych oszczędności pianowałeś pionowe spoiny pomiędzy bloczkami silikatu, a teraz dla pewnych kilkuset zł oszczędności rocznie nie chce Ci się zmienić taryfy to zaczynam wątpić w racjonalność Twych działąń :)

To ja bym poszedł jeszcze dalej:

Przepisze licznik Artura na siebie, bede refakturował płatności i zrobie mu promocje 1 kWh za jedyne 0,55 PLN całą dobe z gwarancja ceny.
Myślicie że strace :) ... znajde takich 3-4 osób i mam gratis ogrzewanie chałupy kablami :) wtenczas COP kabli mam 100 bo pare zł bede musiał wyłożyć na znaczki na list z F-VAT do Artura :)

Krzysiek_BB
24-11-2013, 09:33
godziny to od 13-15 i 22-6, jak już - i chyba nie da się tego tak dokładnie policzyć....a tania taryfa, to tylko 10h dziennie, nie pół dnia, taryfy weekendowej brak. Przy grzaniu tylko w taniej taryfie pójdzie więcej kwh - niższe temperatury nocą - COP będzie gorzej wyglądać, będą się koledzy naśmiewać :P
a swoją drogą, Tauron na górnym śląsku ma taryfę G12n i G11n - korzystna dla osób zużywająca dużo kwh - tańszy przesył(zauważalnie w drogiej taryfie), za to droższy abonament - opłąca się od zużycia powyżej 4400kwh

godzimy ktore podales sa dla G12w, a dla G12 sa od 21 do 7 + 13 do 15 wiec jest 12 godzin, przynajmniej w B-B dlatego bardziej sie oplaca G12 niz G12w.
Co do zużycia myślisz ze ktoś ogrzewających prądem zużywa mniej niż 4 kkWh ? :).
Ja mam wylewke wraz z gresem ~ 13cm i spokojnie starcza doładowanie po ~ 1 godzine rano 4:30 - 6:00 i w południe pomiędzy 14 a 15 myslisz ze u Artura 20cm bedzie malo na utrzymanie stabilnej temp.... nie sadze aby to pogorszyło komfort (chyba ze wodna jest tak dupiata).

EDIT: 500PLN rocznie lepiej mieć niż nie mieć :) ja dalej twierdze ze wyjdzie duzo wiecej.

Małe sprostowanie u nas ta taryfa to G12 e
http://www.tauron-dystrybucja.pl/r/res/taryfa/Taryfa_Dystrybucyjna_2013_v2.pdf
strona 9 z 27 pliku pdf (dolny lewy róg)

Arturo72
24-11-2013, 09:47
Przy grzaniu tylko w taniej taryfie pójdzie więcej kwh - niższe temperatury nocą - COP będzie gorzej wyglądać, będą się koledzy naśmiewać :P

Teraz mam ustawione grzanie jakbym grzał w "taniej" czyli cwu od 4-6,13-15 i 19-21 a c.o 3-6 podbicie do 22,5st.C,od 6-14 22st.C,od 14-18 22,5st.C i od 18-3 22st.C.
Także COP-em się nie przejmuje za bardzo.

kbab
24-11-2013, 09:47
ale Kbab z Twojej stopki "kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości" jaka bys nie miał taryfe to u Ciebie wyjdzie bez ogrzewania prądem w okolicach 0,45-0,57 natomiast jak duzo wieksza czesc energii jest pochlaniana w NT to Z/Z wyjdzie duzo nizsza u mnie średnia 34 grosze za kWh.
rocznie mam w WT ~920kWh a NT mam ~11000 kWh.
Tauron
Droga 0,69 PLN
Tania 0,29 PLN
Z/Z to prosty rachunek rzeczywistych kosztów, u Ciebie to 3824,8zł/11920kWh=0,3209zł/kWh (mam nadzieję, że dobrze policzyłeś swoje ceny jednostkowe, jeśli roczny koszt masz inny to je skoryguj) - pompiarze mogą tylko pomarzyć o takiej cenie dlatego, że nie są w stanie osiągnąć takiego WT/NT, również koszty stałe są mniejszą częścią w tej cenie.
W moim przypadku przy tak małym zużyciu en el nigdy nie osiągnę takiej ceny. Również koszt oc i cwu w moim przypadku przy gazie, dębinie i en el będzie jedynie szacunkiem, za to całkowite zapotrzebowanie jak i jego koszt potrafię policzyć co do kWh i gr.

moim zdaniem te Z/Z jest bez sensu, bo cena 1kwh wychodzi najtaniej dla tych co najwięcej bardzo dużo prądu w taniej taryfie - vide przykła Kszyśka_BB. Bez sensu taki wskaźnik jak dla mnie.
Tylko dlatego, że takiej ceny nie osiągniesz, czy masz jakiś inny powód?
W takim razie pokaż metodę liczącą dokładniej koszt rzeczywiście poniesiony tj wg faktury.

Krzysiek_BB
24-11-2013, 09:58
no właśnie, a Arturo należy pod Gliwice, tam te godziny są inne :P
wiem że nikt mniej nie zużywa, ale ceny podawają dla G12 a nie dla G12n (ale u ciebie nie ma chyba takiej taryfy dystrybucyjnej)
oferta jest zupełnie inna dla twojego Regionu(Kraków) niż dla Gliwice - wejdź na stronę i sprawdź sam. Różnice kolosalne....
bo nie wiem dlaczego liczysz koszty dla artura, a podajesz taryfy(godziny) i ceny ze swojego regionu :D

Jaki problem wykrecic jutro nr tel. i podpytac u źródła... gliwicki pdf jest identyczny wiec nic tylko pytac i zgodnie z zapisem domagac sie :)

Pyxis
24-11-2013, 10:05
ja nie potrzebuję żadnej metody - wystarczy mi ilość kwh

Jak mnie ktos pyta jak sie sprawdza ten "wynalazek" co nim grzeje dom, to nigdy nie padlo pytanie o kWh, a zawsze chca informacji w jednostce PLN. Dziwaki. ;)

kbab
24-11-2013, 10:09
i co z tego że ktoś osiągnie super cenę za 1kwh? niższą niż u mnie skoro sumarycznie zapłaci więcej niż ja?
Dobrze wiesz, że to to temat "rzeka" - chociażby dlatego, że są to koszty tylko eksploatacji systemu, korzyści mogą wynikać z kosztów inwestycji.

Dziwaki.
Zdziwią się dopiero po otrzymaniu faktury jak ich namówisz na podobny system - i zapytają czemu płacą rocznie z prąd 5kzł skoro najdroższe oc kosztuje "tylko" 1350zł?
PS. czy w tej kwocie masz również cwu?

Krzysiek_BB
24-11-2013, 10:14
PDF ten sam, ale źle szukasz
http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocuments/TD/Taryfa%20Dystrybucyjna%202013.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tauron-pe.pl%2FSiteCollectionDocuments%2FTD%2FTaryfa%2520 Dystrybucyjna%25202013.pdf)
strona 40/48 masz obszary bielski, będziński, częstochowski, krakowski i tarnowski i stawki dla nich (G11,G12, G12e, G12w , G13)
strona 41/48 masz obszar gliwicki - G11,G11n,G12,G12n

no to patrzac w tabele ma jeszcze taniej niz w B-B to nad czym sie zastanawia ?

pitersson
24-11-2013, 10:26
PDF ten sam, ale źle szukasz
http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocuments/TD/Taryfa%20Dystrybucyjna%202013.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tauron-pe.pl%2FSiteCollectionDocuments%2FTD%2FTaryfa%2520 Dystrybucyjna%25202013.pdf)
strona 40/48 masz obszary bielski, będziński, częstochowski, krakowski i tarnowski i stawki dla nich (G11,G12, G12e, G12w , G13)
strona 41/48 masz obszar gliwicki - G11,G11n,G12,G12n

Dokladnie, u mnie jest 5 opcji taryfy ,,G" a ktos ma nawet tylko 3 opcje, dlatego pisalem kiedys ze sa ,,rozne Taurony" w moim konkretnym przypadku wybralem G12e bo jest w tej opcji az 12h taniego pradu i nocna taryfa jest tez tansza od np. G12w;)

Pyxis
24-11-2013, 10:28
Zdziwią się dopiero po otrzymaniu faktury jak ich namówisz na podobny system - i zapytają czemu płacą rocznie z prąd 5kzł skoro najdroższe oc kosztuje "tylko" 1350zł?
PS. czy w tej kwocie masz również cwu?

Myslisz, ze to kretyni i zaczna nagle dogrzewac sie farelkami? ;)

A czy napisalem w stopce cos o CWU?

Pyxis
24-11-2013, 10:29
Od wczoraj po skończonych ociepleniach kabelki zaczynają wygrzewać dom.

Na liczniku mozna ciac podklady pewnie. ;)

Daga&Adam
24-11-2013, 11:13
jeśli chodzi o moje doświadczenia - PC chodzi 70% w taniej taryfie.

U mnie wyszlo troche wiecej, caly rok CO+CWU:

SUMA: 5800.14 kWh (tania: 4609.06 kWh, droga: 1191.08 kWh)
KOSZT: 2188.67 PLN (tania: 1465.68 PLN, droga: 722.99 PLN)
SREDNIA / DZIEN: 17.31 kWh (tania: 13.76 kWh, droga: 3.56 kWh)
SREDNI KOSZT / DZIEN: 6.54 PLN (tania: 4.38 PLN, droga: 2.16 PLN)
PROCENTOWE ZUZYCIE: tania: 79.46% / droga: 20.54%

Trzeba jednak pamiętać że Arturo ma pompę powietrzną, a w nocy zawsze jest chłodniej. Dla naszych gruntówek temperatura na zewnątrz jest bez znaczenia, dla pompy powietrznej zyski z dwóch taryf rzeczywiście może zjeść znacznie gorszy COP (kiedy np. w nocy temperatura spada do -10, -15stC, a w dzień np. 0stC to różnica w COPie będzie ogromna.. :)

Pyxis
24-11-2013, 11:21
Trzeba jednak pamiętać że Arturo ma pompę powietrzną, a w nocy zawsze jest chłodniej. Dla naszych gruntówek temperatura na zewnątrz jest bez znaczenia, dla pompy powietrznej zyski z dwóch taryf rzeczywiście może zjeść znacznie gorszy COP (kiedy np. w nocy temperatura spada do -10, -15stC, a w dzień np. 0stC to różnica w COPie będzie ogromna.. :)

Ale i tak ma ja ustawina w trybie, jaki by mial przy pradzie dwutaryfowym. Przynajmniej tak opisuje.


Dla PCi w skali roku zuzycie mam 97/3% (CO+CWU) a dla calkowitego dla domu (bytowy) 60/40%

Hippek
24-11-2013, 11:47
U mnie wyszlo troche wiecej, caly rok CO+CWU:

SUMA: 5800.14 kWh (tania: 4609.06 kWh, droga: 1191.08 kWh)
KOSZT: 2188.67 PLN (tania: 1465.68 PLN, droga: 722.99 PLN)
SREDNIA / DZIEN: 17.31 kWh (tania: 13.76 kWh, droga: 3.56 kWh)
SREDNI KOSZT / DZIEN: 6.54 PLN (tania: 4.38 PLN, droga: 2.16 PLN)
PROCENTOWE ZUZYCIE: tania: 79.46% / droga: 20.54%

Trzeba jednak pamiętać że Arturo ma pompę powietrzną, a w nocy zawsze jest chłodniej. Dla naszych gruntówek temperatura na zewnątrz jest bez znaczenia, dla pompy powietrznej zyski z dwóch taryf rzeczywiście może zjeść znacznie gorszy COP (kiedy np. w nocy temperatura spada do -10, -15stC, a w dzień np. 0stC to różnica w COPie będzie ogromna.. :)

czyli caly prad za caly rok za cala chate tez 10kkWh bez paru groszy… .

wszyscy jedziemy na tym samym…

Hippek
24-11-2013, 11:50
a dla calkowitego dla domu (bytowy) 60/40%

miernie… ja z kablami mam max 25/75%

Pyxis
24-11-2013, 11:51
miernie… ja z kablami mam max 25/75%

A jaki wplyw na proporcje zuzycia w bytowym ma to czym grzejemy? Chyba, ze jak wlaczasz kable, to reszte bezpiecznikow wywala w domu.

Daga&Adam
24-11-2013, 11:59
czyli caly prad za caly rok za cala chate tez 10kkWh bez paru groszy… .
wszyscy jedziemy na tym samym…

Calym dom wyszedł przez dwa lata:

- droga taryfa: 9750kWh
- tania taryfa: 13830kWh

Tj. na rok:

- dorga taryfa: 4875kWh
- tania taryfa: 6915kWh

SUMA: 11790kWh, z czego PC 5800kWh, czyli prąd bytowy ~5990kWh

Czy wszyscy jedziemy na tym samym.. no nie wiem - każdy ma inny dom ;)

EDIT: Jeszcze sobie policze bytowy w podziale na taryfy, wychodzi:

- droga: 3684kWh
- tania: 2306kWh

Sam bytowy w G11 kosztowałby mnie ~3,5k pln, w G12 kosztuje mnie 3k pln, czyli się opłaca :) Zmywarka i pralka chodzi głównie w nocy (nie musiałem się specjalnie przestawiać bo dla nam jest po prostu wygodnie :)

Pyxis
24-11-2013, 12:05
SUMA: 11790kWh, z czego PC 5800kWh, czyli prąd bytowy ~5990kWh

Czy wszyscy jedziemy na tym samym.. no nie wiem - każdy ma inny dom ;)

No to jestes bardziej "rozrzutny" na bytowym niz ja. ;)

Dla niej 9k na cele pozabytowe z 13k ogolnego zuzycia to jazda na tym samym wozie. Tylko u niej to woz Amiszow.

Hippek
24-11-2013, 14:35
No to jestes bardziej "rozrzutny" na bytowym niz ja. ;)

Dla niej 9k na cele pozabytowe z 13k ogolnego zuzycia to jazda na tym samym wozie. Tylko u niej to woz Amiszow.

przeczytaj ze zrozumieniem post DagAdama a pozniej zabieraj glos.

albo w ogole go nie zabieraj, bo spod klawiatury wyplywa sam spam

Hippek
24-11-2013, 14:40
Calym dom wyszedł przez dwa lata:

- droga taryfa: 9750kWh
- tania taryfa: 13830kWh

Tj. na rok:

- dorga taryfa: 4875kWh
- tania taryfa: 6915kWh

SUMA: 11790kWh, z czego PC 5800kWh, czyli prąd bytowy ~5990kWh

Czy wszyscy jedziemy na tym samym.. no nie wiem - każdy ma inny dom ;)

EDIT: Jeszcze sobie policze bytowy w podziale na taryfy, wychodzi:

- droga: 3684kWh
- tania: 2306kWh

Sam bytowy w G11 kosztowałby mnie ~3,5k pln, w G12 kosztuje mnie 3k pln, czyli się opłaca :) Zmywarka i pralka chodzi głównie w nocy (nie musiałem się specjalnie przestawiać bo dla nam jest po prostu wygodnie :)

wszyscy jedziemy na tym samym znaczymniej wiecej tyle, ze stuknie 10kkWh i tyle.

u pieniacza pyxisa zuzycie ogolne jest utajnione, bo wstydzi sie przyznac, ze mieszka z babcią, ktora slucha Ojca Dyrektora glownie w drogiej i psuje mu dane z licznika umieszczone na fakturze

Daga&Adam
24-11-2013, 15:21
No to jestes bardziej "rozrzutny" na bytowym niz ja. ;)
Dla niej 9k na cele pozabytowe z 13k ogolnego zuzycia to jazda na tym samym wozie. Tylko u niej to woz Amiszow.

Liczyłem kiedyś ten prąd bytowy no i wszystko się zgadza - nie mam za bardzo na czym zaoszczędzić. 6 tys kWh / rok = 500kWh / mc. Licze tak:

1. Rekuperator 43kWh (60W)
2. Oswietlenie 30kWh
3. Lodowka 30kWh
4. Zmywarka 40kWh
5. Komputery (3 non stop chodzace) ~120kWh
6. Plyta grzewcza/piekarnik - tutaj tylko szacuje ale mysle ze dwa palniki chodza codziennie po 2h, tj. ok 120-150kWh
7. Pralka 20kWh

To już jest suma 433kWh. Do tego 2 x TV (w tym 50' plazma), 3 x routery/switche, radio i takie tam - no jak byk 500kWh wychodzi i nie chce wyjsc mniej :)

klaudiusz_x
24-11-2013, 16:18
Tylko u niej to woz Amiszow.
Współcześni czy z SG :P

malux20
24-11-2013, 19:01
czy w duonie 11gr jest przez całą umowę czy tylko w pierwszych 6 m?

malux20
25-11-2013, 14:14
sprawdzałem w duonie ceny dziś
w g12w faktycznie nocna wychodzi całkowicie około22do 21 gr to musimy pamiętać o że dzienna wtedy jest droższa o 5 gr [np w enerdze kalisz].
sama oferta jest warta dalszego studiowania.

Jacekss
25-11-2013, 19:15
w Katowicach spadł, malutko ale jednak :)

Hippek
25-11-2013, 21:07
w Katowicach spadł, malutko ale jednak :)

i czarny

rybniczanin
25-11-2013, 21:44
i czarny

Tobie tylko "czarny" w głowie.;)

Hippek
25-11-2013, 21:46
Tobie tylko "czarny" w głowie.;)

w tv pokazywano, ze zanieczyszczone powietrze

a w Krakowie zabroniono palenia węglem i teoretycznie otwiera sięwspaniały rynek dla sprzedawców Poco Cito, tylko że Krakusy też potrafią liczyć i tutaj nastąpi weryfikacja cen tej troszkę wiekszej lodówki :)

ciekawa jestem wyniku - obstawiam, że po 5 latach ceny spadną co najmniej o połowę:)

Daga&Adam
25-11-2013, 21:55
ciekawa jestem wyniku - obstawiam, że po 5 latach ceny spadną co najmniej o połowę:)

Swoją PC kupowałem 2 lata temu - od tego czasu cena wzrosła o 3k ;)
Nic nie tanieje bo surowce i elementy składowe drożeją.

fotohobby
25-11-2013, 22:03
ciekawa jestem wyniku - obstawiam, że po 5 latach ceny spadną co najmniej o połowę:)

Jasssne... Kraków przewróci światowy rynek pomp ciepła.
Jeśli już ceny się zmienią, to w górę, bo jeśli do PC będą dopłaty i przymus wymiany źródła ciepła, to niektórzy zwęszą interes...

asolt
25-11-2013, 22:21
ciekawa jestem wyniku - obstawiam, że po 5 latach ceny spadną co najmniej o połowę:)

To i hazard na mysli, ale biura bukmacherskie jeszcze nie mają takiej oferty, co te pompy robią z człowieka.

Pyxis
26-11-2013, 09:37
Nie badz "Party crasher" :)
Nadzieji nie zabieraj jak juz w kolejce stoi.
Ale mozliwe ze w 2023 kupi model z 2013 w cenie lodowki... Moze na to trzeba poczekac.
Ceny beda pewnie rozne... Obraz konkurencji moze tez sie zmienic...
Ale tak jak piszecie... Na razie jakis dramatycznych zmian cenowych nie ma od kilku lat ;)

Nawet jak by za darmo PCi rozdawali, to z kablami w podlodze moze sobie tylko postawic popatrzec. Chyba nikt na powaznie nie bierze przeciez propozycji zrywania wylewki w domach. Pofantazjowac mozna, ale sa granice.... :)

Daga&Adam
26-11-2013, 11:04
Ceny beda pewnie rozne... Obraz konkurencji moze tez sie zmienic...

Ja swoja PC rozbieralem i liczylem czesci skladowe - dla szarego kowalskiego jakby chcial ja sam polutowac - kosztowalaby ok 10k pln. Ja kupilem (oczywiscie gotowa z gwarancja etc) za 13,5k pln jakies 2, 2,5 roku temu wiec uwazam ze cena jak najbardziej OK. Na rynku jest tez sporo chinskich urzadzen - pompe gruntowke 6-13kW da sie kupic juz za 6-7k pln (w chinach wychodzi to jakies 3k pln max) i to teoretycznie z copelandem scrollowym :) Ja tam oczywiscie jestem bardzo sceptyczny w stosunku do chinskich wynalazkow ale nigdy takiej pompy od srodka nie widzialem, a z drugiej strony sama pompa jest tak prosta w konstrukcji ze w sumie jak jest oparta na copelandzie to moze nawet to troche podzialac :) To ze u nas sprezarka kosztuje w detalu 4k pln, nie znaczy ze w chinach tej samej w hurcie nie mozna dostac za np 1k pln :)

Czas pokaze ale nie liczylbym ze w ciagu 5 lat ceny spadna 5-10-cio krotnie, dobrze bedzie jak nie wzrosna.. :D

Daga&Adam
26-11-2013, 11:15
Wy sie Panowie nie macie co martwic o ceny pomp w przyszlosci przeciez to Was nie dotyczy bo juz swoje macie..

Pewnie, ze nie. Ja tylko wyprowadzam z bledu Hipka :)

Hippek
26-11-2013, 11:46
Pewnie, ze nie. Ja tylko wyprowadzam z bledu Hipka :)

podaj PKB za 5 lat

Hippek
26-11-2013, 11:48
Wy sie Panowie nie macie co martwic o ceny pomp w przyszlosci przeciez to Was nie dotyczy bo juz swoje macie..



no właśnie powinni się martwić, bo czas zycia Poco Cito dobiegnie końca

Daga&Adam
26-11-2013, 11:56
podaj PKB za 5 lat

Wystarczy spojrzec na ceny sprzed 5 lat i obecne. Np. cennik ecopolu sprzed dokładnie 5 lat:

http://web.archive.org/web/20081210095758/http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Moja pompa: PSPC-09 9kW 11.940,00 zł (brutto: 14,6k)

Cennik z dzisiaj:

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Moja pompa: PSPC-09 8,6kW 13.440,00 zł (brutto: 16,5k)

Trochę wcześniej przestrzeliłem - jest o ok. 2k brutto droższa niż 5 lat temu :)

Hippek
26-11-2013, 11:56
Pewnie, ze nie. Ja tylko wyprowadzam z bledu Hipka :)

a słyszałeś, że są już poczynione pewne starania dot. wymagań technicznych DZ i np materiałów, z jakich są wykonywane owe DZ w gruntówkach?

polecam poczytać i porównać, z czego wykonano wasze, bo po kilku latach może być rewolucja w ogrodzie :)

Hippek
26-11-2013, 11:57
Wystarczy spojrzec na ceny sprzed 5 lat i obecne. Np. cennik ecopolu sprzed dokładnie 5 lat:

http://web.archive.org/web/20081210095758/http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Moja pompa: PSPC-09 9kW 11.940,00 zł (brutto: 14,6k)

Cennik z dzisiaj:

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Moja pompa: PSPC-09 8,6kW 13.440,00 zł (brutto: 16,5k)

Trochę wcześniej przestrzeliłem - jest o ok. 2k brutto droższa niż 5 lat temu :)

niech tanieje tysiączek rocznie, to za 5 lat jest w cenie... lodówki :)

p.s. pamiętaj, ze coś kosztuje dokładnie tyle, ile klient chce za to zapłacic w danej chwili...

dla was wiec jest to dziesiąt tys pln za system a dla mnie ma byc kilka tys pln

Daga&Adam
26-11-2013, 11:57
no właśnie powinni się martwić, bo czas zycia Poco Cito dobiegnie końca

Rozumiem że jak zepsuje Ci się żarówka to wymieniasz całe auto? :) W mojej pompie jedyny element który może ulec zniszczeniu to sprężarka. Szacuje że popsuje się po 20-30 latach, po tym czasie wymienie ją za (obecne) ok. 4k pln. Czyli tyle ile pompa daje mi oszczędności w stosunku do prądu w ciągu jednego sezonu :-)

Daga&Adam
26-11-2013, 11:59
niech tanieje tysiączek rocznie, to za 5 lat jest w cenie... lodówki :)

Pokazuje, że nie tanieje tylko drożeje, a Ty swoje :)

Z autem też się wstrzymujesz bo liczysz że BMW X6 za 10 lat będzie kosztował jak cinquecento ? ;)


p.s. przepłaciłes i to srogo, bo pyxisa 12kW czy jakos tak na gotowo była za 13500,- :P

Ja za swoją zapłaciłem 13,5k bo z vatem 8% więc nic nie przepłaciłem :-)

Daga&Adam
26-11-2013, 12:01
a słyszałeś, że są już poczynione pewne starania dot. wymagań technicznych DZ i np materiałów, z jakich są wykonywane owe DZ w gruntówkach?
polecam poczytać i porównać, z czego wykonano wasze, bo po kilku latach może być rewolucja w ogrodzie :)

No a jakie będą? Nasze DZ są wykonane z dokładnie takiego samego materiału (PE) jak dziesiątki (jak nie setki) tysięcy kilometrów sieci wodociągowych. Jeżeli zabronią PE to uważaj bo rewolucja dotknie też Twojego przyłącza wodnego ;)

Hippek
26-11-2013, 12:10
No a jakie będą? Nasze DZ są wykonane z dokładnie takiego samego materiału (PE) jak dziesiątki (jak nie setki) tysięcy kilometrów sieci wodociągowych. Jeżeli zabronią PE to uważaj bo rewolucja dotknie też Twojego przyłącza wodnego ;)

w moim przyłączu wodnym nie pracuje glikol :) zapewne rozcieńczony wodą :)

Hippek
26-11-2013, 12:14
W mojej pompie jedyny element który może ulec zniszczeniu to sprężarka. Szacuje że popsuje się po 20-30 latach, po tym czasie wymienie ją za (obecne) ok. 4k pln. Czyli tyle ile pompa daje mi oszczędności w stosunku do prądu w ciągu jednego sezonu :-)

dokładnie tak;

poza spreżarką i paru zaworków tam w sumie nic nie ma; rura PE tez tania, jak barszcz, -> to dlaczego wykonawcy wystawiaja ofert na dziesiat tys pln za całość?



... bo strzygą, póki się da :)

Hippek
26-11-2013, 12:21
Pokazuje, że nie tanieje tylko drożeje, a Ty swoje :)

Z autem też się wstrzymujesz bo liczysz że BMW X6 za 10 lat będzie kosztował jak cinquecento ? ;)



nowe CC czy jego odpowiednik bedzie droższe niz nastoletnie x6 :)




Ja za swoją zapłaciłem 13,5k bo z vatem 8% więc nic nie przepłaciłem :-)

i co najwyzej postawisz ja w salonie, by popatrzeć, jak się swieci :) bo 13,5k to tylko fragment instalacji

Hippek
26-11-2013, 12:22
Akurat chyba bmw tanieje najwolniej :)


Nie wiem Hipka mam to gdzies niech im pompy chodza jak najdluzej :)


Widac z pompa ciepla w domu jest jak z lpg w aucie polowa kosztow :)

Mi póki co moje kabelki odpowiadają i nikomu w kieszen nie zagladam :)


droczę się

malux20
26-11-2013, 12:36
piekar mi teraz na cwu starcza 3,5 kwh
na co idzie 4,5do 5 kwh - w łazienkach 24 stop reszta domu to 23 stop. gdy jestkilka h słonca to wieczorem w salonie pod 24
jak jest u ciebie teraz ?
kominek nieużywany drugi tydzień

Daga&Adam
26-11-2013, 12:38
w moim przyłączu wodnym nie pracuje glikol :) zapewne rozcieńczony wodą :)

Glikol propylenowy jest ekologiczny i może być używany w DZ na całym chyba świecie - również tam gdzie przepisy są zaostrzone w tym zakresie. Możesz wylać całe 500l po ogródku i nic się złego nie stanie więc - tym razem ja to powiem - nie martw się o nas, pompiarzy, na zapas, bo nie ma potrzeby ;)

Daga&Adam
26-11-2013, 12:42
nowe CC czy jego odpowiednik bedzie droższe niz nastoletnie x6 :)

Aaa czyli Ty liczysz że kupisz za 10 lat używaną 10-cio letnią pompę dużo taniej? Otwórz allegro - takich pomp jest od groma już teraz ;)


i co najwyzej postawisz ja w salonie, by popatrzeć, jak się swieci :) bo 13,5k to tylko fragment instalacji

To chyba jasne :) Ja akurat sam "tymi ręcami" zrobiłem podłogówkę na ~360m2 u mnie w domu więc z kosztami zszedłem w granice 30-35 pln / m2. Myślę że realnie 10k pln cała podłogówka wyszła, szczególnie że pętle w piwnicy powychodziły dosłownie symboliczne (rozstaw co 40cm ;) DZ też "tymi ręcami" i swoją koparką w dodatku więc po kosztach paliwa, rury PE do DZ poniżej tysiaka, ogólnie wyszło bardzo tanio i ekonomicznie ;)

Daga&Adam
26-11-2013, 12:44
dokładnie tak;
poza spreżarką i paru zaworków tam w sumie nic nie ma; rura PE tez tania, jak barszcz, -> to dlaczego wykonawcy wystawiaja ofert na dziesiat tys pln za całość?
... bo strzygą, póki się da :)

Ich pytaj ;) Jak ktoś niekumaty to da się oszukać nie tylko na instalacji CO/CWU. Przepłaci za wszystko - od murarza i elektryka po glazure i lampy w sklepie ;)

Hippek
26-11-2013, 12:47
To chyba jasne :) Ja akurat sam "tymi ręcami" zrobiłem podłogówkę na ~360m2 u mnie w domu więc z kosztami zszedłem w granice 30-35 pln / m2. Myślę że realnie 10k pln cała podłogówka wyszła, szczególnie że pętle w piwnicy powychodziły dosłownie symboliczne (rozstaw co 40cm ;) DZ też "tymi ręcami" i swoją koparką w dodatku więc po kosztach paliwa, rury PE do DZ poniżej tysiaka, ogólnie wyszło bardzo tanio i ekonomicznie ;)

tak, każdy z forumowiczów ma przecież swoją koparkę :)

Hippek
26-11-2013, 12:48
Glikol propylenowy jest ekologiczny i może być używany w DZ na całym chyba świecie - również tam gdzie przepisy są zaostrzone w tym zakresie. Możesz wylać całe 500l po ogródku i nic się złego nie stanie więc - tym razem ja to powiem - nie martw się o nas, pompiarzy, na zapas, bo nie ma potrzeby ;)

nie miałam na myśli ekologii akurat, zostawmy to

malux20
26-11-2013, 12:53
to tylko na og?

Daga&Adam
26-11-2013, 13:47
tak, każdy z forumowiczów ma przecież swoją koparkę :)

Koparkę nie ale szpadel na pewno :D Nie no żartuję (chociaż mój sąsiad wykopał w tydzień piękny i równiutki rów 100mb o głębokości 1,5m na wodociąg sam swoimi rękami!! więc wszystko się da ;)

Daga&Adam
26-11-2013, 13:52
nie miałam na myśli ekologii akurat, zostawmy to

To co konkretnie mają ograniczyć ? :) Jeżeli nie materiał DZ (PE), czy to co w nim płynie (glikol propylenowy), to co jeszcze?? Wielkość? Powierzchnię?

Mój teren, robię sobie na nim co chcę o ile nie zagrażam środowisku i bezpieczeństwu siebie i osób postronnych :)

Hippek
26-11-2013, 14:06
Koparkę nie ale szpadel na pewno :D Nie no żartuję (chociaż mój sąsiad wykopał w tydzień piękny i równiutki rów 100mb o głębokości 1,5m na wodociąg sam swoimi rękami!! więc wszystko się da ;)

a Ty stałeś oparty o koparkę i go dopingowałeś :)

piękny sąsiad z Ciebie :)

zamiast szybko wykopać a później zrobić butelkę czy dwie :)

Pyxis
26-11-2013, 14:11
Glikol propylenowy jest ekologiczny i może być używany w DZ na całym chyba świecie

Zreszta to jeden ze skladnikow kremow na zmarszczki, wiec skad ten strach? :)

pyton79
26-11-2013, 14:20
piekar mi teraz na cwu starcza 3,5 kwh
na co idzie 4,5do 5 kwh - w łazienkach 24 stop reszta domu to 23 stop. gdy jestkilka h słonca to wieczorem w salonie pod 24
jak jest u ciebie teraz ?
kominek nieużywany drugi tydzień

Malux w takim razie ile na cały sezon potrzebujesz kw/h?

malux20
26-11-2013, 15:32
CWU cały rok to max 1500kwh będzie[po grudniu i styczniu będę wiedział dokładniej]
CO bez kominka z temp 23 w domu to 1500 kwh

Hippek
26-11-2013, 16:35
A wiesz ze sa kraje gdzie w domach ogrzewanych pradem jest ograniczenie zainstalowanej mocy ( poboru pradu ) do 5kW?
Co jezeli w PL tak bedzie? Ooopps.
A wiesz ile lodowki beda kosztowac za 5 lat?

zimbwabwe, paragwaj, zanzibar

Daga&Adam
26-11-2013, 17:37
a Ty stałeś oparty o koparkę i go dopingowałeś :)
piękny sąsiad z Ciebie :)
zamiast szybko wykopać a później zrobić butelkę czy dwie :)

Wtedy nie mialem koparki, a sasiada nie znalem bo kazdy dopiero zaczynal budowe. Tak juz masz ze wszystko oceniasz bez znajomosci jakichkolwiek faktow? ;)

kbab
26-11-2013, 20:49
CO bez kominka z temp 23 w domu to 1500 kwh
Płacę za prąd prawie 60gr/kWh - zatem przy zużyciu en el wypada 900zł - czy Ty przypadkiem za cały prąd rocznie nie płacisz 5kzł???

Hippek
26-11-2013, 22:16
Płacę za prąd prawie 60gr/kWh - zatem przy zużyciu en el wypada 900zł - czy Ty przypadkiem za cały prąd rocznie nie płacisz 5kzł???

pewnie kręci się pomiędzy 4500 a 5500pln...

przecież i tak wszyscy jedziemy na tym samym...

Pyxis
27-11-2013, 09:34
pewnie kręci się pomiędzy 4500 a 5500pln...

przecież i tak wszyscy jedziemy na tym samym...

Widze, ze "porownan" ciag dalszy.
Tym sie rozni wrobelek, ze ma jedna nozke bardziej.

malux20
27-11-2013, 11:04
płacę za prąd prawie 60gr/kwh - zatem przy zużyciu en el wypada 900zł - czy ty przypadkiem za cały prąd rocznie nie płacisz 5kzł???



dobre dobre

raczej zmieszcze się cały dom /rok 6000kwh
w kominku doliczccie 1m3
no ale ja startuje w zawodach 24do25 na termometrze

przeglądałem muratory z 2012 roku bardzo mi sie spodoała wypowiedz użytkownika kabli typu
jestesmy b. zadowoleni z kabli
koszty są ok
utrzymujemy na korytarzach i sypialniach 18
w czesci dziennej nie oszczedzamy i mamy 21
PIOTRZE ciągle takie utrzymujecie temp w domu?

kbab
27-11-2013, 11:27
no ale ja startuje w zawodach 24do25 na termometrze
Trochę wydasz na leczenie rodziny.

malux20
27-11-2013, 11:32
dzieki za info
koszty leczenia doliczamy do bytowego?

mi jest za cieplo ale jeszcze są inni w domu

Pyxis
27-11-2013, 11:37
Trochę wydasz na leczenie rodziny.

Nie ma to jak zdrowe 18*C? Tyle mam w garazu. ;)

Daga&Adam
27-11-2013, 17:13
Nie ma to jak zdrowe 18*C? Tyle mam w garazu. ;)

Ja bym chciał mieć tyle w sypialni ale się coś nie da ;) Skręcam i skręcam ten obwód od tygodnia codziennie i zjechałem do zaledwie 20stC ;) W całym domu trzymam 22stC (metr nad poziomem posadzki) - więcej to duchota i masakra ale w sypialni gdzie śpimy lubimy znacznie chłodniej. Kiedyś spaliśmy u ciotki przy 16stC i to było najlepsze spanie w życiu - im chłodniej tym zdrowiej i lepiej ja się wysypiam. Tylko kołderke trzeba mieć ciepłą ;)

U mnie pewnie wentylacja mechaniczna "miesza" trochę i uśrednia temperatury w całym domu :)

Pyxis
27-11-2013, 17:18
U mnie pewnie wentylacja mechaniczna "miesza" trochę i uśrednia temperatury w całym domu :)

Dokladnie. Chyba w tym przyczyna. Ja mam WG i nawietrzaki mocniej optwarte w sypialniach.Duuuuuzy zakres regulacji. :)
Urzymuje raczej w okolicy tuz ponizej 21*C. Tak sie przyzwyczailismy.

Hippek
27-11-2013, 19:11
Urzymuje raczej w okolicy tuz ponizej 21*C. Tak sie przyzwyczailismy.


tak, tak - wiemy... 19.1stC
no i ta masakryczna wilgotność - zrób cos z tym, bo w kącie boczniaka można hodować ...


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=227164&d=1383083878

Pyxis
27-11-2013, 19:46
tak, tak - wiemy... 19.1stC
no i ta masakryczna wilgotność - zrób cos z tym, bo w kącie boczniaka można hodować ...


Tu juz chyba nie ma jeleni ktorzy sie na Twoje zabawy PhotoShopem nabieraja. :)

A tak na marginesie, to fote termonetru musialas miec ze swoich zasobow. "Rasowy" kablarz jak widac jestes ."Komfortowe" 19*C w domku i 60%RH. Pieczarkarnia. Wyjasnia sie skad te Twoje oszczedne 9k kWh na CO. Przy 22*C byloby 15k. Spadla bys chyba z "wozka". :D

Hippek
27-11-2013, 20:35
a co to jest PhotoShop? jakiś sklep? co to za akwizycję tutaj uprawiasz ?

jak już, to Poco Cito Shop

Pyxis
27-11-2013, 20:39
a co to jest PhotoShop? jakiś sklep? co to za akwizycję tutaj uprawiasz ?


To taki skepik z butami. Napisz do nich. Przysla Ci katalog.

Hippek
28-11-2013, 11:15
Korzystając z okazji ze i tak tutaj sie juz rozmawia o wszystkim zapytam Was czy warto w moim przypadku zainwestowac w WM Z reku?

Wszystko by mozna bylo (chyba) zamontowac nad stropem i moze tez wykorzystac went. grawitacyjną?

troche wpadnie nam kaski to moze warto było by ja na taki cel przeznaczyc? musze przyznac ze wentylacja ktora mamy jest do niczego. :/

tak, myślę, ze taki Bartosz mógłby stać w centralnym miejscu salonu;

czego, jak czego, ale prezencji nie można mu odmówić :)

p.s. tylko nie nawywijaj, jak piczman

malux20
28-11-2013, 11:17
zaleZy ile ma kosztować

Hippek
28-11-2013, 11:26
Korzystając z okazji ze i tak tutaj sie juz rozmawia o wszystkim zapytam Was czy warto w moim przypadku zainwestowac w WM Z reku?

Wszystko by mozna bylo (chyba) zamontowac nad stropem i moze tez wykorzystac went. grawitacyjną?

troche wpadnie nam kaski to moze warto było by ja na taki cel przeznaczyc? musze przyznac ze wentylacja ktora mamy jest do niczego. :/

p.s. tylko nie nawywijaj, jak piczman u siebie (oberwany sufit)
p.s. tylko nie nawywijaj, jak piczman u maluxa (patrz avatar)

Sławek...
28-11-2013, 11:33
akurat piczman to nie tylko tak nawywijał ;)

malux20
28-11-2013, 11:39
tak przy okazji skoro o reku
może warto żeby ggwc było sterowane sterownikiem od reku?
muszę wyciągać z gniazdka ggwc gdy reku nie chodzi a jest mróz

Hippek
28-11-2013, 11:59
akurat piczman to nie tylko tak nawywijał ;)

kopuła tąpnęła, zanim ją zbudował?

czy klasyczny błąd w sztuce ala HenoK?

Hippek
28-11-2013, 12:00
Nie wiem rozeslalem maile o wycene. od a do z musi mi to zrobic firma z uwagi na to ze popiertalam na wozku to sam nie zrobie :)

Dom nie jest skomplikowany to podejrzewam ze nie jest to droga sprawa?

malux Ci zrobi - teraz o WM już wie wszystko :)

malux20
28-11-2013, 12:14
piekar nie słuchaj hipki-jestem amatorem,
jak będziesz znał koszty to wtedy policzyć warto.
chociaż przy kablach ja rozumiem szukanie oszczędności.
więcej niż 2-3 tyś kwh nie zaoszczędzisz .
pewnie nawet 2 tyś mbedzie ciężko zaoszczędzić
ok przy reku jest świeże powietrze ale i bez reku spokojnie też tak może być.
ja na 200% nie robiłbym reku drugi raz

Hippek
28-11-2013, 12:21
piekar nie słuchaj hipki-jestem amatorem,


tak samo, jak ci wcześniej wymienieni