PDA

Zobacz pełną wersję : Komentarze do dziennika budowania



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19

Spirea
06-02-2013, 16:52
a czy to jest taki materac, że jak się kładziesz, to się w nim zapadasz?
Podobno to takie są najlepsze, bo się dopasowują, ale nie było mi na nim wygodnie (sprawdzałam w Domarze właśnie).

A jaki rozmiar tego Twojego?

Magda 34
06-02-2013, 16:59
Tak, to własnie taki, że sie zapadasz:yes: Ale jeśli Ci nie odpowiada, to lepiej szukaj czegoś z kieszeniowych. W tych piankowych jest taki minus, że jak się chcesz przewrócić na bok to jest troszkę trudniej niż w tych sprężynowych.

Spirea
06-02-2013, 17:02
A czemu zawęziłaś tylko do tych z pianki?

Magda 34
06-02-2013, 17:12
Bo super mi się na nich leży:yes: Pianka wypełnia mi się pod kregosłupem lędżwiowym i to jest takie przyjemne dla mnie.:D Oczywiście, nie wszystkie materace piankowe na których leżałam były takie idealne. Niektóre były za twarde. Leżałam na przykład na jednymTempurze i na nim było twardo, ale Pani w sklepie mi powiedziała, że musze na nim dłuzej poleżeć, zeby materac przejął ciepło mojego ciała i zrobił sie miększy. ;)

Edit:
Zwróć też uwagę na to ile tak gwarancji udziela producent na materac. Tempur daje ponoc nawet 15 lat, PerDormire do 10 lat, pozostałe, te tańsze to od 2 do 5 lat

Spirea
06-02-2013, 17:29
Ikea - 25 lat ;)

Ja poleżałam sobie w Domarze. Pani pokazała mi jakiś, że jest super. Ale dla mnie to zapadanie nie było właśnie wygodne. Okazało się, że materac kosztował ponad 10 tys.
Tak jak piszesz, trzeba się położyć i sprawdzić. A braliście jednoczęściowy czy 2?

Magda 34
06-02-2013, 17:39
Ikea - 25 lat ;)

Ja poleżałam sobie w Domarze. Pani pokazała mi jakiś, że jest super. Ale dla mnie to zapadanie nie było właśnie wygodne. Okazało się, że materac kosztował ponad 10 tys.
Tak jak piszesz, trzeba się położyć i sprawdzić. A braliście jednoczęściowy czy 2?

No patrz, nie wiedziałam:eek:

My wzięliśmy jednoczęściowy. Raz, ze jesteśmy z A. podobnej wagi, dwa, że blisko siebie śpimy i któreś z nas chyba "wpadałoby" w tę szczelinę pomiędzy materacami.:D

I jak będziesz testować materac w sklepie to bez kurtki, i poobracaj się na nim. A.. i dobrze by było gdybyś namówiła twojego A. do testu. W końcu On tez będzie spał na tym materacu:D

Spirea
06-02-2013, 18:08
no właśnie ja też nie chcę podwójnego.
Trzeba sie wybrać razem, mam nadzieję, że jest jakiś kącik dla dzieci, bo chyba godzinę obracałam się na tych łózkach w DOmarze.;)

Tatarak
07-02-2013, 09:34
cześć :)
też chcemy w lutym kupić łózko i materac do sypialni, więc podczytuję z zainteresowaniem:)

Miki102
07-02-2013, 12:41
szeroki wybór materacy posiada agata meble, a co najfajniejsze - można wybrać sobie od razu pościel (może na wiosnę w cudne kwieciste wzory?)

wojgoc
07-02-2013, 22:26
no właśnie ja też nie chcę podwójnego.
Trzeba sie wybrać razem, mam nadzieję, że jest jakiś kącik dla dzieci, bo chyba godzinę obracałam się na tych łózkach w DOmarze.;)
w przypadku ruchomych stelazy odpada pojedynczy - jeśli jedno z Was lubi poczytać w łóżku a drugie spać to tylko dwa materace i dwa stelaże:)

Tatarak
08-02-2013, 08:45
Byłam wczoraj w Agacie - faktycznie mają tych materacy sporo, ale chyba najpierw wybierzemy łóżko, a chociaż łóżek też tam mają sporo, to jakoś nic nie zachwyca. Z sofami to samo :(

Magda 34
08-02-2013, 09:02
Moniko, a testowałaś materace? ;)

A łózka i wypoczynki to fakt żadna rewelacja :-(

Tatarak
08-02-2013, 09:19
nie testowałam, bo mnie chłopy przegoniły oglądać szafki na buty. my mamy tak dużo rzeczy do kupienia, ze się skupić nie możemy, tylko tak lecimy jak spłoszone stado (co może też wynikać z tego, że przez ostatnie tygodnie głównie siedzielismy zamknięci w domu ze swoimi bakteriami i wirusami ;))

ale poza tym materace mnie przerażają, jak niegdyś bramy garażowe.

a, był u nas p. Rajmund - super wrażenie zrobił. mamy juz wstępne wyceny i pewnie w przyszłym tygodniu coś postanowimy. zawsze coś z głowy.

Magda 34
08-02-2013, 09:43
Najważniejsze, że wszyscy zdrowi:yes:

Jak będziesz chciała zdobyć podstawową wiedzę o materacach to pytaj. Ja trochę ostatnio się naczytałam, popytałam.:) Pojeździłam też po sklepach, ale powiem szczerze, że z wiedzą o tym, co sprzedają to u nich marniutko. A już na szczegółowe pytania to robią wielkie oczy.

A z Rajmundem to szybko się uwinęliście:D

Ardea
08-02-2013, 10:12
Dzięki za odpowiedź w sprawie kostki:) chyba postanowione:yes:

Miałam takie łóżko z rantem Oslo z Almi Decor i rzeczywiście na maxa niewygodne podczas wstawania, ale ładne;)

Miki102
08-02-2013, 11:36
Jeśli jesteście zabiegani, proponuje na spokojnie przejrzeć sobie ofertę w internecie i zrobić rozeznanie, będzie łatwiej skupić się w sklepie. http://www.agatameble.pl/

Tatarak
08-02-2013, 12:11
Magda - faktycznie migiemprzyjechal na pomiary, ale co do decyzji, to jeszcze rozważamy inne opcje :)

Miki - sęk w tym, że na obrazku to wszystko ładniej wygląda, a w realu różnie bywa

Spirea
08-02-2013, 12:58
Cześć Tatarak!!!! :) Już myślałam, że przepadłaś w czeluściach nowego domostwa :)

W Agatameble nigdy nie byłam. Meble na fotkach reklamowych jakoś nie zachęcały. Ale jak są materace, to trzeba zajrzeć. Materace oglądałam w trzech miejscach:
- IKEA - był jeden wygodny, sprężynowy. Trzeba byłoby sprawdzić na ile ważna jest różnica w kieszeniowych + np. 7 strefowych. Na plus IKEA - 25 lat gwarancji, ale tu chyba trzeba ją najpierw przeczytać.
- Domar - nie pamiętam nazwy, jakiś sklep z materacami i meblami - w większości zagraniczne firmy i drogie materace (chyba od 3 tys. wzwyż)
- Domar - sklep z materacami, chyba Dla Spania - spory wybór materacy w różnym przedziale cenowym. Była całkiem sensowna Pani, która poopowiadała o materacach. Tam właśnie siedziałam godzinę. Myślę więc przede wszystkim tam uderzyć. No i teraz doszła ta Agata.


Wojgoc, nie chcę regulowanych. Ani ja ani A. nie mamy zwyczaju czytania na siedząco. Przy czytaniu wolę leżeć na boku lu: na brzuchu.
W komentarzach na blogu MrQba napisał, że np. stelaż Koło Twins mu po roku skrzypi, więc stelaż wezmę chyba z IKEA :
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10160229/ - 17 listewek
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40109913/ - 42 listewki

Chyba, że będą jakieś promocje materac +stelaż.

Spirea
08-02-2013, 13:00
Ardea, zdecydowaliśmy się w końcu na to wymarzone od 2 lat Mazzivo Pool.

malkul
08-02-2013, 13:16
O żesz ty kurczaku!!! tez marzyłam o Mazzivo:yes::D caluski zostawiam;)

monika996
08-02-2013, 13:23
Ardea, zdecydowaliśmy się w końcu na to wymarzone od 2 lat Mazzivo Pool.dobry wybor:yes::yes::yes::yes:

wojgoc
08-02-2013, 14:34
jesli stelaz z Ikei to ten z 42 listewkami

szmurka
11-02-2013, 08:19
Zapraszam do zapoznania sie z ofertą mteracy Agata Meble: http://www.agatameble.pl/produkty/typy-mebli/materace-i-stelaze?sort=price-asc Ceny rozpoczynaja sie już od 249zł na 2059zł koncząc - znajdzie sie coś na każdą kieszen. W kwestii różnicy w wyglądzie towaru moge powiedzieć tylko tyle, że żadne zdjecie w pełni nie oddaje rzeczywistości i trzeba sie liczyć z pewnymi różnicami. Zapraszam do odwiedzenia naszych salonów i rozwiania wątpliwości. Życze udanych zakupów!

adk
12-02-2013, 17:58
Spirea pamiętam o barierkach dla Ciebie (foto) tylko jestem od zeszłego tygodnia w wiecznym biegu.

A co do kafli na podłodze to mnie martwi bardziej pora letnia, wiosenna i jesienna - kiedy się nie grzeje, albo wcale. Boję się, że będzie nieprzyjemnie zimna.

dr_au
13-02-2013, 10:44
Bardzo ładnie prezentują się koszty :). Ogrzewanie w drugim sezonie pewnie będzie tańsze.

Balbina200
13-02-2013, 22:06
Spirea! Fantastyczne macie te koszty utrzymania, w szczególności ogrzewania.
Po prostu zazdroszczę...

Barbara74
15-02-2013, 11:48
Spireo,przeglądałam Twój dziennik,z Twojej łązienki zapamiętałam czerwoną wannę (obudowę) a nie czarną ścianę,pamiętasz jaki kolor dałaś czarnego?
W weekend muszę zamówić baterię,zastanawiam się nad Franke coxy i Twoją sentinel,czy Ty znasz różnicę obrócz tego dinksa do załączania wody.Różnica 100 na korzyść coxy,patrzymy na wygodę załączania ,mąż i mały są praworęczni,ja w zasadzie oburęczna,a starszy całkowicie praworęczny.Powiedz mi czy dobrze rozumuje.
Wylewkę wiadomo można obracać,a czy ten korpus z tym pionowym dinksem do załączania też? czy to jest nieruchome.?

Spirea
15-02-2013, 12:32
Basia, w łazience mam ciemno szarą ścianę wg numeracji w Parze to 2283-5.
Co do baterii, to nie zwracałam prawdę mówiąc uwagi na "ręczność". Sentinel bardziej podobał mi się wizualnie, ma funkcję prysznica (Coxy chyba nie). Z tym układem dźwigni, to wydaje mi się, że w Coxy część z dźwignią jest nieruchoma, a kręci się wylewka. U nas pozycję zmienia też ta część z dźwignią. Jak mi się uda, to wrzucę wieczorem fotki, w jakich pozycjach można je ustawić.

Basia, pięknie masz :) Wieczorem postaram się napisać coś więcej :)

Barbara74
15-02-2013, 14:59
a co to jest funkcja prysznica? regulacja strumienia wody?

Spirea
15-02-2013, 16:27
naciskasz przycisk i leci strumień nie "zwarty" tylko taki jak z prysznica - wieloma otworkami o szerszym zakresie - :) mam nadzieję, że zrozumiale napisałam :)

Barbara74
15-02-2013, 18:59
ok ,wiem do mycia zlewu to jest dobre,

Mila_Wroc
15-02-2013, 20:24
A ja mam pytanie o skrzynke na listy - bo taka prosta bardzo mi się podoba!
I juz sobei wymysliłam ze można by coś na tej płąskiej pow. wygrawerować....

Gdzie taką nabyłaś?

(i bardzo zazdroszczę że już mieszkasz u siebie)

Spirea
15-02-2013, 21:21
Mila, skrzynkę kupiłam za 120 zł w Bricomarche. Stal jest dość cienka, więc nie wiem jak z grawerowaniem. Jest jednak z nią problem,bo jak pada, to woda zacieka do środka. Jak A. ją montował, to młotek mu się omsknął i walnął w skrzynkę zamiast w palik. Jest wgłębienie i może dlatego zacieka.

Spirea
15-02-2013, 21:23
Mila, zajrzyj tutaj. Zanim trafiłam na tę moją, miałam kupować właśnie w tym sklepie. http://tomark.pl/sklep/6-skrzynki?p=3

Katti
16-02-2013, 15:56
Zamówiłaś już drzwi wewnętrzne? Nie pamiętam :)

Zmieni się cały domek, jak już będą - nie mogę doczekać się zdjęć...

Barbara74
16-02-2013, 23:03
Bardzo tanio jest woda we wrocławiu u nas chyba dwa razy droższa

Spirea
17-02-2013, 12:36
Katti, drzwi zamówione. Powinny być najpóźniej w połowie marca.
Basia, ta woda to w Oleśnicy. We Wrocławiu, nie wiem, jak jest. Rozliczał nas zarządca i nie pamiętam czy były podawane stawki. Weź też pod uwagę, ze to sama woda bez ścieków (mamy szambo).

Katti
17-02-2013, 14:04
Katti, drzwi zamówione. Powinny być najpóźniej w połowie marca.
Basia, ta woda to w Oleśnicy. We Wrocławiu, nie wiem, jak jest. Rozliczał nas zarządca i nie pamiętam czy były podawane stawki. Weź też pod uwagę, ze to sama woda bez ścieków (mamy szambo).

Nasze będą do 15 kwietnia. Czekam z niecierpliwością i oczywiście podglądam Twój dziennik :)

Moorela
19-02-2013, 16:34
Spirea, jakie masz drzwi między garażem i pomieszczeniem sąsiadującym? I w sumie z czym Ci sąsiaduje garaż?

Spirea
20-02-2013, 00:21
Garaż sąsiaduje u nas z kotłownią i wiatrołapem. Na dzisiaj nie ma tych drzwi. Zamówiliśmy na razie między garaż a wiatrołap białe pełne metalowe z Porty z wełną w środku. Będą montowane razem z pozostałymi. Te drugie pójdą jakieś zwykłe za 300 zł marketu będziemy wstawiać po wykończeniu garażu (pewnie wiosną/latem), jeśli w ogóle będziemy je montować, bo na razie nie ma ich i nie odczuwamy potrzeby montażu. Przynajmniej wygodnie widać z daleka przy wejściu do garażu panel pieca.

adk
20-02-2013, 09:39
Spirea długo to trwało ale gdyby interesowały Cię jeszcze zdjęcia mojej barierki na tarasie to podsyłam Ci link do albumu (http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4565). Sama zapomniałam, że już sporo zdjęć tam było ;). Ale zrobiłam jeszcze kilka zdjęć. Ciężko tam robić zdjęcia bo chybotliwe deski są tylko położone luzem. Jakby interesowały Cię jakieś szczegóły to pisz.

Barierka zrobiona jest przez ślusarza, mocowanie mamy do dwuteowników stalowych. Całość ocynkowana i pomalowana. "Przęsła" są odkręcane w celu ewentualnej przyszłej konserwacji. Pręty 10/10, a część do trzymania płaskownik 40/10.

Spirea
24-02-2013, 23:52
Adk, dziękuję bardzo za fotki. Bardzo ładna jest ta Twoja balustrada. Z moimi nadal nie ma decyzji. SKończy się na tym, że będzie elewacja, a nie będzie barierek. A tak w ogóle to muszą być? Mnie się prawdę mówiąc podoba, jak jest bez niczego. Trzeba było nam robić fix-y, bo i tak nie otwieramy przy WM okien.

Tatarak
25-02-2013, 07:37
Spirea - ale czasami będziecie okna otwierać do myci na przykład, nie będziesz się wtedy czuć bezpieczniej? I na wypadek jakiejś większej imprezy - żeby któryś gość nie "wyszedł" oknem? nie wiem, jak to jest od strony prawnej, ale nasz kb dwa razy dzwonił pytać (z rzadkim u niego przejęciem), czy mamy barierki przy portfenetrach na poddaszu, zanim złożymy kwity do odbioru. bo gdyby jakimś cudem zdarzyła się nam kontrola przy odbiorze, to byłaby duża wpadka podobno.

Spirea
25-02-2013, 08:23
Tatarak, wiem, że właśnie do mycia pewnie bezpieczniej. Chociaż w zasadzie tylko w sypialni, bo tam trzeba się będzie wychylić, żeby umyć fix. Z pozostałymi problemu nie ma, bo już myłam. Ale oczywiście zgadza się, że powinny być tak logicznie. Co do kwestii prawnych, to nie wiem, bo nie sprawdzałam, mogą być jakieś zapisy w rozp. o warunkach technicznych itd.
O tym, żeby wymyśleć barierki przypominam sobie, jak akurat nie ma na to szans. A. stwierdził, żeby zrobić z siatki jak w domu, tylko w jasnym kolorze. Ja jakoś nie mam przekonania, bo wydaje mi się, że powinno to nawiązywać do ewentualnego przyszłego ogrodzenia. Do tego zaraz obudzę się w ręką w nocniku, bo ślusarz nie będzie miał czasu.

Aaa, już są moje drzwi :) Dzisiaj Pan Krzysztof skończył obróbkę i umawiam montaż.

Spirea
25-02-2013, 08:25
Tatarak, a robiliście już może rundę z materacami?

Przyjechało też łóżko (dechy są piękne), ale najpierw musimy kupić stelaże i materac. Zabrałam się do zakupów od złej strony...

Tatarak
25-02-2013, 09:57
A jakiego koloru będą drzwi w końcu??

przede wszystkim to barierak zewn musi być na pewno nierdzewna :) może jakoś nawiązywać do koloru obróbek itp. u nas są inoxowe pasy na drzwaich wejściowych i barierka z nierdzewki nad nimi fajnie wygląda :)

materace na razie odpuszczam. muszę załatwić kuchnię, zasłony i łóżko do młodego (zamówione, idzie). nasza sypialnia chyba dopiero po zwrocie VATu - jakiś mały mi wyjdzie w tym roku :( mam wrażenie, że bardzo trudno jest odliczyć cały limit.

adk
26-02-2013, 20:01
Nie musi być nierdzewka, ale materiał musi być zabezpieczony przed rdzewieniem.
A co do odbioru to nie wystarczy powiedzieć, że się zrobi? Albo dać coś tymczasowego?

Co do wyglądu - niekoniecznie musi barierka przy oknach nawiązywać do ogrodzenia, ale może jak najbardziej. Może tez nawiązywać do tego co wewnątrz.

Barbara74
01-03-2013, 12:02
Spireo zastanów się dobrze z odkurzaczem.Ja w najbliższym czasiego podłączę to zdam relację,ale chyba myślę,że lepiej kupić jakiś stacjonarny.Wkurzają mnie te długie rury od centralnego.moja sąsiadka chociaż miała na początku budowy zamontowany centralny to odkurzała Karcherem,teraz urodziła to odkurza centralnym.Zapytam ją czy czuje różnicę-aczkolwiek nie wiem czy to może być odczuwalne.

adk
01-03-2013, 12:30
Spirea no niestety dyskusja nad wyborem odkurzacz centralny czy zwykły to jak dyskusja nad kuchenka gazowa czy indukcyjna. Jest kilka wątków z tego co pamiętam o odkurzaczu centralnym - poszukaj może znajdziesz odpowiedź. Ale prawda jest taka, że dopóki nie spróbujesz nie będziesz wiedziała.

Ja też jeszcze nie miałam okazji używać, instalację robimy z założeniem dla odkurzacza centralnego na tak. Ale na wszelki wypadek wszędzie gdzie jestem a mają taki OC to pytam jak się sprawuje i wszyscy zachwyceni. Nikt nic nie mówi o hałasie, na pewno nie będzie głośniej niż przy zwykłym. Jeśli chodzi o wyrzutnię powietrza to nie wiem co poradzić, my mamy poprowadzoną do komina, ale komin był od razu pomyślany żeby tam szło kilka "wyrzutni".

Jeśli chodzi o tynki - ja osobiście bym nie szła w najdroższą markę, tynk silikonowy to tynk silikonowy. A farby zmywalne naprawdę są zmywalne - my mamy albo Decorala albo Duluxa (kurcze teraz nie wiem) i miała być zmywalna i jest zmywalna. A żadna z nich nie są polecane na FM powiedziałabym że nawet krytykowane.

merenwen
01-03-2013, 14:03
Spireo, pozwolę sobie wyrazić swoją opinię o odkurzaczach (centralnym/zwykłym). Ja wprawdzie na razie mieszkam w mieszkaniu i na co dzień używam zwykłego, ale czasem bywam w domu swoich teściów, którzy mają duży dom i odkurzacz centralny. Odkurzam ich dom co drugi dzień (mój pobyt u nich trwa zwykle 1-2 tygodnie), ponieważ przyjeżdżam z bardzo kłaczącym psem. Moje wrażenia są takie:
Odkurzacz centralny jest dużo bardziej cichy od zwykłego. Natomiast w garażu (tam mają centralę) jest straszny hałas. Jednak hałas przeszkadza tylko przy otwartych drzwiach do garażu. Rura jest bardzo długa i trochę nie wygodnie się z nią chodzi po schodach. Ale na jednym poziomie już lajcik, po prostu ciągnę ją za sobą. Rura ma to do siebie, że możesz ją zarzucać jednym ruchem ręki, a zwykłemu odkurzaczowi musisz poświęcić trochę uwagi i tak go za sobą pociągnąć, żeby z impetem nie walnął w ścianę/drzwi/mebel. No przynajmniej ja mam dar do obijania odkurzaczem wszelkich elementów, które stoją na jego drodze.
I jeszcze jedna rzecz. Kurz. Kiedy rura im się zniszczyła i czekali na nową, używałam zwykłego odkurzacza (dobrego, z systematycznie wymienianym filtrem). Dużo więcej kurzu osiada na meblach. Podejrzewam, że przy odkurzaniu zwykłym odkurzaczem powietrze z niego wydmuchiwane po prostu wzbija kurz do góry, a on sobie potem swobodnie opada i z powrotem osiada na meblach/podłodze. W przypadku ich domu zwykle (kiedy jest używany odkurzacz centralny) wystarczy zetrzeć kurze raz w tygodniu. Gdy używali zwykłego - już po dwóch dniach na meblach była warstwa zmuszająca do latania ze ścierką.

adk
01-03-2013, 14:21
Merenwen dzięki !!!!!
Takie opinie są cenne. Co do głośności jednostki. Czy jest - będąc w garażu - głośniejsza niż zwykły odkurzacz? My mamy mieć w pomieszczeniu gospodarczym obok salonu bo garażu na razie niet i instalator obiecał, że na wszelki wypadek mi jeszcze jednostkę jakoś zaizoluje żeby nie było za głośno. Ale i tak się martwię.

Ciocia u której ostatnio byłam mówiła, że ma rurę 7,5m i mówiła że super wygodnie. Jaką rurę mają Twoi rodzice?

Spirea
01-03-2013, 15:14
Tatarak, drzwi wszystkie białe.

Dziewczyny, dzięki za uwagi o OC. Jestem po lekturze kilku wątków o OC i nie rozwiałam wątpliwości, dlatego wpisałam w dzienniku. Jednak bardzo istotne jest to, co napisała Merenwen. Jeśli to tak działa, to chyba faktycznie warto. Moja siostra ma CO i jest bardzo zadowolona. Wspominała właśnie o hałasie na zewnątrz. Zatkały jej się właśnie te rury i ekipa musiała przyjeżdzać i przeczyszczać. Muszę podpytać ją, jak wygląda z tym kurzem i po prostu odkurzyć jej kiedyś mieszkanie :)
U nas centrala ma być w kotłowni sąsiadującej z boku z gabinetem. Na górze natomiast pokój ewentualnego przyszłego dziecka.

merenwen
01-03-2013, 17:03
U moich teściów centrala jest w garażu, który sąsiaduje z pokojem gościnnym/gabinetem a nad garażem jest duży pokój, w którym zawsze śpimy z córką. Nigdy mi się dziecię nie obudziło od tego odkurzania, choć akurat w tych pomieszczeniach słychać centralę. Nie jest to uciążliwy dźwięk, bo nie jest głośny, ale nie da się ukryć, że choć cicho, to jednak słychać. Natomiast w garażu hałas jest naprawdę duży. Nie ma mowy o rozmowie przez komórę w czasie pracy odkurzacza. Bębenki wprawdzie nie pękają, ale dźwięk jest naprawdę upierdliwy. Nie wiem, czy to ma wpływ na słyszalność w domu, ale:
- garaż jest oddzielony od domu drzwiami zwykłymi wewnętrznymi (pokojowymi), nawet nie ocieplonymi i bez progu (swoją drogą - niezły mostek termiczny)
- centrala wisi w rogu garażu, na ścianie zewnętrznej, która nie graniczy z żadnym pomieszczeniem.
O, znalazłam w sieci plan ich domu:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/elwira-g1/rzuty.html?Garage=1&Kind=1&Name=elwira&SearchForm=1
Te drzwi łączące garaż z domem mają w miejscu małej łazienki (9). Garaż mają powiększony o jedno stanowisko, zatem można już sobie wyobrazić odległość centrali od innych pomieszczeń.
Natomiast jeśli chodzi o rurę, to nie wiem ile ma długości, ale tak na oko to z 7 metrów.

Madeleine
01-03-2013, 17:40
Ja OC nie mam, bo mi szkoda kasy, a opróżnianie pojemnika od OC jest niewskazane przy alergii na roztocza.
Mam za to roombę (używamy od przypadku do przypadku, w zamkniętych pomieszczeniach, bo hałasuje) i electroluxa ultrasilencera. Zainwestowałam mianowicie w płatne raporty testów odkurzaczy i ten wypadł lepiej niż dużo innych, droższych.
Przekrojowe i bezpłatne testy są natomiast tu: http://www.testberichte.de/haushaltsgeraete/2588/staubsauger.html

Spirea
01-03-2013, 18:32
Madeleine, a jaki konkretnie model masz?
Właśnie Ultrasilencer nam się zepsuł ( po ok. 6 latach).

olgusieniunieczka
03-03-2013, 21:21
Cześć kochana :)

Nie namawiam do nie kupowania OC, bo masz pewnie instalację już rozprowadzoną i temat przemyślałaś.
Mnie tak jak Madleine szkoda było kasy, a w zasadzie wszystko mi jedno czy biegam po domu z rurą czy z odkurzaczem. Ja mam dwa. Jeden z filtrem wodnym, drugi to roomba i to jest dla mnie strzał w dziesiątkę!
Mam 200m2 podłóg do odkurzania. Razem z myciem podłogi zajmuje to ok 2 godz. Przy aktywności moich dzieci muszę odkurzać w zasadzie co 2 dni. Masakra. Roomba jest boska. Włączamy ją jednego dnia na dole, drugiego na górze i tyle. My w robocie ona sobie odkurza :) Faktycznie, jak jest się w domu to jest wkurzająca- głośna i dość powolna, ale i tu ucieszą się duzi i mali chłopcy- ma pilota ;)
I to była dla mnie trafiona inwestycja. Bo czy odkurzasz zwykłym odkurzaczem czy OC, musisz poświęcić swój czas. Raz w miesiącu odkurzam swoim z filtrem wodnym albo pożyczam rainbowa od teściowej żeby wytrzepać jeszcze łóżka i materace.

salik
04-03-2013, 06:56
olgusieniunieczka - znaczy korzystasz tylko z Roomby?
To jesteś pierwszą znaną mi posiadaczką tejże, która nie musi przynajmniej raz w tygodniu odkurzyć całego mieszkania...

Madeleine - możesz rozwinąć temat opróżniania pojemnika od OC?
Bo z czytanych przeze mnie porównań, OC wypadał pod względem alergii dużo lepiej, ponieważ wydmuchuje powietrze na zewnątrz, a nie do środka.
A nawet najlepszy filtr HEPA w odkurzaczu, nie filtruje wszystkiego.

Spirea - nie chcę tutaj pisać zbyt wiele o tym czy powinnaś wybrać jedno, czy drugie.
U nas jednostka OC jest głośna, ale podobnie głośny będzie zwykły odkurzacz zamknięty w małym pomieszczeniu, którym jest kotłownia.
Różnica jest taka, że odkurzanie zwykłym odkurzaczem słychać w całym domu, a centralnym - tylko w pomieszczeniu w którym jest jednostka.
Łatwiej i szybciej mi się odkurza OC, a trochę tej podłogi do odkurzania jest.

adk
04-03-2013, 10:29
No ja też nie rozumiem wpisu o alergii przy OC. Trzepanie filtra można robić przecież z wiatrem a nie pod wiatr i wtedy nic na alergika nie wieje którym też i ja jestem.
Cosik roombo podobnego mamy w domu. Wkurza mnie to cholerstwo niezmiernie - połowę okruszków zostawia, nie mówiąc o tym , że jak się zakałapućka w jakimś kącie to masakra. Szybciej i mniej stresowo odkurzam zwykłym (Ultrasilencer). A co do wypasionych odkurzaczy to moi rodzice kupili sobie cośs za straszne pieniądze (nazwy nie pamiętam) ale głośne toto!

sheenaz
04-03-2013, 12:01
Spirea, piekne łózko wybraliście, świetne lampy, Zwlaszcza ta wieszakowa :)

Mam pytanie o te w przedpokoju na poddaszu czy już je odkurzałas - a jesli tak to czy bardzo się brudzą.
Chciałam kupić inne ale też takie do składania i odrzucił mnie syf jaki wydać było w sklepie na tych lampach - wręcz plamy kurzu. probowałam to testowo zetrzeć chusteczką, ale tylko rozmazałam kurz.
Czy, żeby wyczyścić taka lampę trzeba ją częsci pierwsze rozłożyć?

O coś takeigo mi chodzi:
http://lifestory.intelishop.pl/pic/bp979.jpg


Co do OC to nie ma się co łudzić, że będzie cichy, ale o ile nie ma jednostki centralnej w slaonie cyz pomieszczeniu bez drzwi to to zupelnie nie przeszkadza.
Slychać ssanie rury w trakcie odkurzania i tyle. Skutecznie to zagłusza jednostkę centralną, którą słychac tylko gdy sie odkurza w kotłowni.
Dużo glosniejszy jest świst z elektrycznych szufelek.
Co do wciaganiai klocków to nie ma problemu. Wszystko da się wyjąc ze zbiornika - nasz jest przezroczysty więc zwykle nie trzeba grzebać w smieciach tylko od razu widać w ktorym miejscu zbiornika leży.
Przydaje się sterowanie w rączce. Mamy 9m rurę i nie trzeba biegać do gniazdka, żeby na chwilę wyłączyć.
Duży plus za siłę ssania - żaden przenosny odkurzacz tak nie wsysał.
Co do rury- 9m to wydaje się dużo i cięzko, ale jest inaczej. Rura jest leciutka (i co istonie nie robią się supły i nie załamuje się) i dzieciaki spokojnie wnoszą po schodach, żeby własne pokoje odkurzyć.
Na plus brak worków - mam koty i dziecko z alergią - do starego Philipsa kupowaliśmy dedykowane oryginalne worki na kłaki, tu można na tym zaoszczędzić.
Jedyne minusy dla mnie to za niska rączka teleskopowa - przydaloby się z 10cm dłuższa (może można zmienic - nie sprawdzałam), i w standardzie za wąska szczotka - ok 30cm. Dokupiliśmy - 42cm.
Używamy od listopada i jeszcze nie bylo potrzeby opróżniania zbiornika ze śmieci, nie zapchał się niczym jeszcze.
(ale reklama :) )

P.s. A Roombą bym nie pogardziła gdyby sie trafiła w dobrej cenie. A jakie używanie by koty mialy :)
http://www.youtube.com/watch?v=LQ-jv8g1YVI

Madeleine
04-03-2013, 15:15
olgusieniunieczka - znaczy korzystasz tylko z Roomby?
To jesteś pierwszą znaną mi posiadaczką tejże, która nie musi przynajmniej raz w tygodniu odkurzyć całego mieszkania...

Madeleine - możesz rozwinąć temat opróżniania pojemnika od OC?
Bo z czytanych przeze mnie porównań, OC wypadał pod względem alergii dużo lepiej, ponieważ wydmuchuje powietrze na zewnątrz, a nie do środka.
A nawet najlepszy filtr HEPA w odkurzaczu, nie filtruje wszystkiego.

Spirea - nie chcę tutaj pisać zbyt wiele o tym czy powinnaś wybrać jedno, czy drugie.
U nas jednostka OC jest głośna, ale podobnie głośny będzie zwykły odkurzacz zamknięty w małym pomieszczeniu, którym jest kotłownia.
Różnica jest taka, że odkurzanie zwykłym odkurzaczem słychać w całym domu, a centralnym - tylko w pomieszczeniu w którym jest jednostka.
Łatwiej i szybciej mi się odkurza OC, a trochę tej podłogi do odkurzania jest.
chodzi o opróżnianie pojemnika na kurz od OC, co się raz na jakiś czas robi. Wczytywałam się swego czasu w testy i wyszło zresztą, że pod tym względem odkurzacze bezworkowe są również niepolecane - wszystko fajnie przy odkurzaniu, ale potem jednak zbiornik trzeba opróżniać. Dlatego m.in. roombę czyszczę ja, bo mnie nic nie jest. I tak jest to wystarczająco obrzydliwe.

Poza tym ja w domu odkurzam bardzo incydentalnie (jeśli już, to raczej roombę zapuszczam albo włączam na 30 sekund i przelecę kuchnię), a za różnicę w cenie zwykłego odkurzacza i OC mam kilka lat pani do sprzątania, która jeszcze prasuje i robi kilka innych rzeczy.

salik
04-03-2013, 15:24
Nie no, ja rozumiem że zbiornik trzeba opróżniać.
Ale kto każe to robić alergikowi?
I nie różni się to jakby za bardzo od wyjmowania worka z normalnego odkurzacza (been there, done that).

Ta roomba to kurde czyni u Was cuda, moi znajomi mówili że faktycznie sprzątać trzeba rzadziej, ale nie ma mowy o nieprzeleceniu odkurzaczem całego domu raz w tygodniu (szczególnie w domu z dziećmi i kotami).

Tanią masz tę panią do sprzątania, prasowania i w ogóle... ;)

Spirea
04-03-2013, 15:59
dzięki za wszystkie uwagi co do OC. Na dzień dzisiejszy stwierdziliśmy, że nie mamy kasy na kupno jednostki centralnej i dokończenia montażu (złączenie przeciętej rury + wywiew na zewnątrz. 3 tys. byłoby pewnie minimum. To, co jest zrobione, nie zniknie, więc najwyżej wykorzystamy w przyszłości. Za dużo jest jeszcze rzeczy do zrobienia. Kupiliśmy na razie normalny odkurzacz workowy. Wzięliśmy w końcu Miele, bo przekonały mnie 9-warstwowe worki z mikrofibry i jakość wykonania (np. porównanie szczotek w Philipsie tym naszym modelu). WYbraliśmy model dedykowany do płaskich powierzchni ze szczotką do parkietu z miękkim naturalnym włosiem - poprzednie szczotki szorowały nam trochę panele. W weekend było pierwsze odkurzanie i jestem bardzo zadowolona. Ma dużą moc ssania, po jednym przejechaniu już podłoga odkurzona, szczotka bardzo ładnie zbiera, poza tym jest obrotowa i bez problemu odkurzyło się wszystkie powierzchnie. Samo odkurzanie zajęło też przez to mniej czasu. Do tego kółka kręcą się w każdą stronę, więc można dowolnie przesuwać odkurzacz w bok czy do przodu/do tyłu. Ma też fajną końcówkę okrągłą, którą udało się sprawnie przeczyścić całą balustradę i wszystkie nasze siatki (do tej pory czyściliśmy to ściereczką i była to gehenna). Ma też regulację ssania (5 czy 6 stopniową). Reasumując jestem baaaardzo zadowolona. Za różnicę z OC kupimy teraz materac do sypialni i stelaże. Nad OC pomyślimy w dalszej w przyszłości.

Sheenaz, lampa moim zdaniem nie nadaje się do rozłożenia i złożenia. Z tego, co pamiętam, to w instrukcji napisali o czyszczeniu taką miotełką z piórkami itp. Jeszcze nie czyściłam.

Spirea
04-03-2013, 16:03
Madeleine, jaki masz tynk? Czy dobrze pamiętam, że masz lekko szarawy? Czy mogłabyś podesłać mi fotkę swojej elewacji z info o producencie tynku, rodzaju i kolorze?
Sheenaz, Salik - czy jesteście zadowoleni z jasnej elewacji? Jaki macie kolor swojego Caparola?
Olgo, do Ciebie podobne pytanie :) O producenta, rodzaj tynku, koloru (ten jasny kolor) i czy jesteś zadowolona po zimie z jasnej elewacji?

Madeleine
04-03-2013, 17:47
Ja mam Caparola silikonowego, kolor bodajże Schiefer 16. Jest ok, faktycznie się zmywa brud ze ścian - ale nie mam porównania z inną firmą, więc... ;)

Spirea
07-03-2013, 06:44
dzięki za info Madeleine.


Dzisiaj montaż drzwi.... :)

sheenaz
07-03-2013, 08:04
Spirea,
Dzieki za info o lampie.
U nas tynk silikonowy, kolor bialy bazowy (taki jaki jest naturalnie, nie byl barwiony).
Brudzi się, ale jeszcze nie myliśmy, więc na ten temat nei mam zdania.

Spirea
07-03-2013, 08:40
No właśnie ja się obawiam białego u nas. Latem jest strasznie dużo pyłu. Elewacja będzie biała pewnie przez pierwszy miesiąc :(

Tatarak
07-03-2013, 11:42
Spirea, ale ten "szary" u Madeleine czy mój "szary" - to one wyglądają w słońcu jak białe. u mnie też w koło są pola (u Madeleine przecież też nie ma zwartej zabudowy ze wszystkich stron), a ściany nie są brudne. tzn po pół roku to może zbyt szybko żeby stwierdzić, ale np ublocona łapa, którą młody odbił na tyłach domu (i myślałam, że go ojciec skróci za to o głowę) to się sama w deszczu zmyła. więc kurz? pfff ;)

Spirea
07-03-2013, 11:45
Tatarak, a jaki Ty masz szary?
Napisz mi proszę, czy na swoich płytowych czy simple malowanych masz po bokach taką nierówną powierzchnię (nie jest tak gładkie jak skrzydło, tylko tak jakby nie było w pełni pomalowane - nie umiem tego wytłumaczyć :(

Tatarak
07-03-2013, 12:40
ja mam graphite 12 i 16 (któryś jeste ciemniejszy i on jest na garażu)

ja mam malowane "na zamówienie" tylko ościeżnice, na wypadek jakby się kolor na ościeżach i drzwiach miał nierówno "starzeć", natomiast skrzydła są malowane defaultowo. i na wszystkic powierzchniach są jednakowe w dotyku i wyglądzie. a od dołu - tam gdzie podcięcie - to mi je montażyści na miejscu podmalowywali, tak że wszystko wygląda b. ładnie.

Tatarak
08-03-2013, 10:58
Bardzo ładnie wyszło :) białe drzwi rzondzom :)

Moorela
08-03-2013, 17:06
Tatarak, mówi sie "białe dźwi rulezzz" ;-) tak serio, nie myślałam pierwotnie o białych drzwiach, ale coraz częściej mi sie przewijają, fajnie wykonane podcięcia, całość prosta i bardzo uniwersalna. Dla uporządkowania: pamiętam, ze z belpolu, ale jaki to konkretnie model? Spirea, a jak kwestia halasow? Wyciszylo sie w sypialniach?

Spirea
08-03-2013, 22:18
No my dlugo rozwazalismy inne niż biale, ale jednak inne mi nie pasowaly. Drzwi to Polskone Plytowe. Tak jak napisala Tatarak- sa malowane, do tego też malowane oscieznice. Pelna plyta i 3 zawiasy.
Jest na pewno ciszej. Jednak nie jest tak, że nic nie slychac. Sa te podciecia, no i też niesie przez pustke.

olgusieniunieczka
11-03-2013, 12:00
Spireo, u mnie ten szarawy "tynk" to klej :D Tynku jeszcze niet. Ale w planach na środkowej częsci też ma być biały.

Drzwi super! Twoje podcięcia chyba jeszcze ładniejsze niż moje z DRE :)

Salik- przy regularnym używaniu roomby, tzn. jeden dzień odkurza na dole, drugi na górze- u mnie nie ma potrzeby odkurzania raz w tyg. Ja raz na miesiąc, ew. co 3 tyg. pożyczam od teściowej rainbowa, ale głw. po to żeby wytrzepać materace i kanapy, no i odkurzyć sufity i generalnie całość. Dla mnie jest to wybawienie, bo przy dzieciach musiałam wyciągać zwykły odkurzacz co 2 dni!

Spireo a klosze lamp w korytarzu nie są wykonane z pcv? Podobną lampę ma moja córka, klosz łatwo się zdejmuje i ja go po prostu wrzucam do wanny lub pod prysznic co jakiś czas.

Ka*sia
12-03-2013, 07:05
Witam,
Bardzo ładne wnętrza i drzwi. Mój długi i złożony proces wyboru drzwi równieź skończył się na białych.
Info odnośnie tynków, moźe się przyda. Tynki Caparola z palety Graphit są w chłodnym odcieniu. Wg obsługi z Color House, paleta o której wspominała Madeleine ma odrobinę czerwonego pigmentu, stąd bardziej ciepłe szarości.

Pozdrawiam
Ka*sia

Spirea
19-03-2013, 23:29
Witaj Kasiu i dziękuję.
Na razie sprawdzałam kolory on line i te Grafity wyglądają ładnie. Zima się wydłuża, więc mamy trochę więcej czasu na wybór. Trzeba podjechać i zobaczyć na żywo te kolory.
Olgo, to jest jakieś tworzywo sztuczne i nie wiem czy pcv. Za jakiś czas trzeba będzie się zmierzyć z wyczyszczeniem, bo jak je obejrzałam z bliska, to jest sporo pyłu po szlifowaniu ścian przy drzwiach.

Tatarak
20-03-2013, 08:00
próbki kolorów są maleńkie i w ogóle nie dają wyobrażenia o tym, jaki będzie efekt docelowy. myśmy kupili najmniejsze opakowania farb elewacyjnych w tych kolorach, które nam się podobały i wymalowaliśmy na próbę płyty kg. wtedy dopiero widać, jaki kolor jest jaki. bo np na próbce w salonie to nasz "biały" był całkiem ciemny.

Spirea
20-03-2013, 08:06
Tatarak, a polecasz tego swojego dostawcę, czy lepiej uderzyć gdzieś indziej z Caparolem?

Adam626
23-03-2013, 22:22
Dziękuję za prowadzenie tego dziennika, dużo się dowiedziałem przez kilka dni przeczytalem 3/4:) Super opisane i ważne że z cenami i opisem problemów. I wazne że jest to w formie wątku na forum, bo niestety tych blogów to sie nie da czytać. Gratuluję budowy, bardzo fajny projekt i świadoma inwestorka

Spirea
25-03-2013, 01:14
Adam, witaj i baaaardzo dziękuję :)
Aż sama zaczęłam dzisiaj czytać mój dziennik od początku. Wiele rzeczy zapomniałam, m.in. to, że tyle czasu trwało to wszystko począwszy od poszukiwań działki. A i jeszcze dzisiaj wiele rzeczy do zrobienia. A z projektu jestem bardzo zadowolona. Tak jak napisałam w pierwszych wpisach, te pieniądze na projekt, to były najlepiej wydane pieniądze (no może poza schodami).

Tatarak
25-03-2013, 07:56
Spirea - ja kupowałam w WKT (czy WTK?) na krakowskiej - jak ich przypilnujesz z tymi seriami itp. to nie będzie problemu i cenę dostaniesz ok. Poza tym w jakimś sensie uznali moją reklamację (dali mi farbę na przemalowanie elew.) Z kolei w Color House ceny mają wyższe, ale np próbki kolorów (czyli takie małe opakowania) to wymieszają od ręki. i jeśli chodzi o doradztwo, to też mam wrażenie, że są bardziej kompetentni.

Moorela
25-03-2013, 08:59
Spirea, mam w domu fajne inspiracje regalowe, bo chciałabym u siebie coś podobnego, wrzucalam u mnie w komentarzach, jak będę w domu to wrzuce i do Twoich komentarzy, moze Ci coś wpadnie... Ps. Moja bratowa sama sobie zrobiła regal :)

Spirea
25-03-2013, 09:53
dzięki Tatarak, zadzwonię dzisiaj do jednych i drugich.
Moorela, wrzucaj.
Powiem Ci, że też się zastanawiałam, czy samej nie zrobic regału. Przy panelach szwagier przywiózł wyrzynarkę, cieli te panele. To może i pociąć tę sklejkę, potem pozbijać. Nie wiem tylko, czy da radę obrobić w warunkach domowych takie duże kawałki (arkusz ma ok. 1,5 na 2,5m ).

Tatarak
25-03-2013, 11:31
Moorela, wrzucaj, właśnie jestem na etapie poszukiwania inspiracji, bo już mnie te pudła w gabinecie doprowadzają do czarnej rozpaczy ;)

Moorela
25-03-2013, 12:41
179046 179047 179048

Spirea
25-03-2013, 12:51
Wszystkie ładne. Ta pierwsza w moim przypadku nie zda egzaminu, ale jest bardzo ładny. Ta druga, to chyba też wzorowane na Moormann, bo pytałam o niego kiedyś właścicielkę.
Te wszystkie regały w gazetach, aby ładnie wyglądały mają poukładane po 3-4 książki. Praktyka tak nie wygląda, przynajmniej u mnie. Chyba, że zrobię więcej półek, aby dawać po kilka sztuk :)

Moorela
25-03-2013, 13:05
No to wersja dla Ciebie ;)
179051179052179053

Spirea
25-03-2013, 15:40
dzięki :)

Moorela
25-03-2013, 18:27
Spirea, bratowa robiła ten regał z białej castoramowej sklejki i łączyła białymi wspornikami z Ikea, dość ciekawe, skąd ludzie takie rzeczy wymyślają... ;-) korzystając z okazji, czy możesz mi podeslac namiar na swoich mistrzów od drenażu, bruku i opaski?

Spirea
26-03-2013, 14:08
Taadaaam, 5000 postów mam :)


Moorela, a widzisz, nie widziałam białej sklejki w Casto. Muszę sprawdzić, bo chciałam ja ściągać ze sklepu internetowego ze sklejkami.
Co do bruku, to podam może po świętach. Kostka po zimie miejscami się zapadła, podobnie miejsce, gdzie jest studnia chłonna. Będę do nich dzwonić z reklamacją i zobaczymy jak zareagują.

greywolf
27-03-2013, 14:18
witaj spirea,

w ramach rewanżyku za namiar na lampę podłogową, chciałbym coś doradzić w sprawie barierek, a właściwie podesłać kilka inspiracji z moich zbiorów;)

znam to zdjęcie-inspirację, które wstawiłaś w dzienniku, to villa lima, tutaj więcej zdjęć: http://www.archdaily.com/101131/villa-lima-johan-sundberg/
w tym domu pionowe barierki świetnie się prezentują

zobacz na haus f (przepiękny): http://www.blog.awx2.pl/index.php/2012/01/haus-f-tradycja-i-nowoczesnosc/
tutaj z kolei bardzo delikatne, poziome barierki

a może metalowa kratownica o wybranej wielkości oczka (moim zdaniem b. ciekawy efekt): http://www.contemporist.com/2012/09/26/slip-house-by-carl-turner-architects/

tu dla odmiany barierki znowu pionowe, elegancka prostota: http://www.archdaily.com/275153/hard-werken-i-s-m-architecten/

też pionowo (dodatkowo pełne betonowe ogrodzenie z metalowymi-pionowymi wstawkami - u Ciebie byłoby w sam raz), villa moderna z Koszalina:
http://hs99.pl/2007-koszalin-spitalna/
przy okazji, popatrz na ogród (może być dla Ciebie inspiracją) przy nowoczesnym domu na tej stronie, house h9: http://hs99.pl/2005-koszalin-h9/

cóż, możliwości wiele, jest się czym zainspirować.

greywolf
27-03-2013, 14:24
a skoro wspomniałem o domu h9, autorstwa HS99, to w tym domu jest jeszcze biblioteczka, a inspiracji takiej też szukasz; 3 zdjęcia na tej stronie: http://www.a-pk.pl/7-koszalin-h9-en.html

tutaj jeszcze prosta pionowa barierka widziana od wnętrza domu:
http://architectureau.com/articles/bardon-house/#img=4

Spirea
27-03-2013, 14:54
Greywolf, bardzo Ci dziękuję. Szperałam sporo po necie i znalazłam tylko tę villę Lima (byłam na tej stronie właśnie). Na razie wstrzymaliśmy ślusarzy (mieli już robić poziomą balustradę), bo jeszcze wysłałam prośbę do architektki. Odradziła balustradę poziomą, bo są niebezpieczenie (dzieci się mogą po nich wspinać). Jedno z okien jest w pokoju docelowo dziecięcym, więc to może mieć znaczenie. Ma pomyśleć i po świętach podrzucić jakieś pomysły. Poczekamy, bo jakoś nie mieliśmy przekonania do poziomych. Twoje inspiracje z pewnością się przydadzą. Wszystkie są ładne, ale najbardziej podoba mi się ta kratownica :) Rozważaliśmy siatkę, taką jak mamy na balustradzie w domu, ale w końcu odpadła. Ta kratownica ma ciekawy podział. Dziękuję Ci bardzo i będziemy myśleć.

Spirea
27-03-2013, 14:58
wszystkie zalinkowane domy są bardzo ładne i na zewnątrz i w środku.
Jest też fotel rozkładany z Ikei, który myślałam wrzucić do gabinetu lub pracowni. To jakiś pokój audiofila chyba :)
Te barierki ostatnie i przedostatnie są fajnie mocowane, ale u nas tak się nie da, bo po bokach mamy styropian.

Tatarak
27-03-2013, 16:18
Te domy są piękne :) ale: ja bym nie demonizowała poziomych barierek - dzieci w wieku mojego W. i Twojej K. już są na tyle mądre, że się nie będą wspinać. a przy młodszym pewnie byś i tak nie otwierała -szczególnie przy went mech.
mnie sie pionowe barierki natrętnie kojarzą z wielce nieatrakcyjnymi schodami w starej podstawówce, więc jednak mnie nie przekonują :)

Moorela
27-03-2013, 21:53
Mnie też jakoś pionowa barierka coś nie teges, na moim obecnym osiedlu króluje taka i sporo mieszkańców pieczołowicie przeplata naprzemiennie przez nią jakieś plastikowe kolorowe pasy, jeszcze dopadnie ta przypadłość i Ciebie jak się zestarzejesz... ;)

Edit: No chyba, że ta wersja kodu kreskowego :)

A ten pokój audiofila imponujący :yes: a jakie on ma plakaty w domu!!

Żelka
28-03-2013, 05:42
Wesołych Świąt.
Zdrowia, szczęścia humoru dobrego,
a, przy tym wszystkim
stołu bogatego.
Mokrego dyngusa, smacznego jajka.
I niech, te święta będą
jak bajka!

amglad1
29-03-2013, 05:53
Serdeczne życznia Wielkanocne, samych radości, spełnienia marzeń, zdrowia i szczęścia i mokrego Dyngusa:)

narendil
29-03-2013, 07:14
Widzę, że pojawił się temat robienia mebli, czyli coś, co narendil lubi :lol2:
Spireo, wyrzynarką ręczną będzie Ci ciężko równo pociąć płytę. Ale może masz coś bardziej profesjonalnego niż ja ;)
My materiały na nasze meble kupowaliśmy właśnie w Castoramie, bo cięli na miejscu.
Papier, ołówek w dłoń i do planu :) To chyba najbardziej skomplikowana część.

Magda 34
30-03-2013, 10:37
Spireo

http://foto3.m.onet.pl/_m/f51cccac32d708296efcb0b78453fe83,21,19,0.jpg

kakusek
30-03-2013, 17:43
http://images49.fotosik.pl/1852/01bca1ae9a49d1ad.jpg

narendil
31-03-2013, 07:57
Spireo,

https://lh4.googleusercontent.com/-1fMUitB1_Wc/T38v_5_x3uI/AAAAAAAAD3Q/ukFxYdEjKe8/s512/wielkanoc2012.jpg

Spirea
01-04-2013, 22:46
Bardzo dziękuję Wam za życzenia. Kolejne święta odbyły się u nas, pracę skończyłam w piątek o 19, więc było mało czasu i nie zdążyłam wskoczyć z życzeniami. Już po świętach, więc przynajmniej życzę Wam szybkiego nadejścia wiosny. Pogoda szaleje - w niedzielę padał śnieg cały dzień, a w poniedziałek rano śniegu było tyle, że pozasypywał wszystkie parapety na parterze. Potem przynajmniej wyszło słońce. Życzę Wam i sobie, aby było go coraz więcej.
Najgorsze, że znowu zaczyna się normalny tydzień, czyli mnóstwo pracy i w tym tygodniu akurat poza domem - 3 dni w Warszawie, 1 dzień u rodziców, 1 w Opolu i dopiero w niedzielę ląduję w domu :( Wybudowałam dom i nie mam kiedy w nim mieszkać :(

Spirea
01-04-2013, 22:54
Tatarak, Moorela - o tym, że poziome mogą być wykorzystane jako drabinki mówili nam już ślusarze. Jednak stwierdziliśmy, że "zarządzimy ryzykiem" i wybierzemy poziome, bo pionowe jednak mniej nam leżą. Mnie się kojarzą z barierką na klatce schodowej w bloku z dzieciństwa. Pionowe jednak też potrafią fajnie wyglądać - chociażby ta Villa Lima, czy inne zalinkowane przez Greywolf. Jednak one wszystkie mają te balustrady blisko okna, a u nas będą odstawać od okna na ok 25 cm. Do tego muszą być szersze o ok. 13 cm od obrysu okna, bo pierwsze 5 cm z każdej strony mamy sam styropian. Dlatego ciężko mi dopasować coś fajnego.
Poczekamy na pomysły architektki. Mnie się spodobała ta krata (chyba WEMA), ale A. jakoś się nie widzi. W każdym razie trzeba do końca tygodnia podjąć decyzję.

Moorela, czy możesz spytać bratowej, w której Castoramie kupiła tę sklejkę? Byłam na Granicznej i nie mają czegoś takiego

Narendil, fakt - masz wprawę w meblach, do tego z rewelacyjnym efektem. Myślałam właśnie o ręcznej wyrzynarce. A czy w Castoramie tną też deski, które przyniesie się z zewnątrz?

Moorela
02-04-2013, 10:34
Spirea, ja pisałam, że dla mnie pionowe nie teges, poziome jak najbardziej, sama takie mam przecież wewnqtrz :-) o sklejkę zapytam ;-)

ivy17
02-04-2013, 10:46
Spireo, wyrzynarką ręczną będzie Ci ciężko równo pociąć płytę. Ale może masz coś bardziej profesjonalnego niż ja ;)
M

co do wyrzynarki to wszytsko zalezy od "blaciku", tnącego,(najlepsze są boscha), jego jakości i ząbków , trzeba dobrac odpowiedni do materiału.
a co do cięcia płyt zewnętrznych to z zasady tną, ale może sie zdarzyć równiez niestety że odmowią :mad:

Magda 34
02-04-2013, 14:30
Spireo, można pociąć sobie wszystko samemu wyrzynarką, ale bardzo dużo zależy od odpowiedniego noża,(jak wyżej wspomina Iwonka) żeby nie poszarpał Ci krawędzi.
Moim zadniem lepiej jest wszystko sobie pomierzyć, wyrysować każdy element i zanieść do stolarza. On ma profesjonalny sprzęt. Ja ostatnio cięłam blat laminowany na mniejsze kawałki i zaniosłam do Obi na Długiej. Pan przeciął mi na miejscu za 1 zł. Jak ma się więcej do cięcia to normalnie składa się zamówienie i umawia koszt i termin odbioru. Nie mogą odmówić, bo to jest usługa.:yes: Tak jest w Obi , a jak jest w casto to nie wiem:(

dr_au
02-04-2013, 14:55
Spireo, witam poświątecznie :). Z tym przebywaniem w domu to niestety rozumiem. W efekcie temat wyprowadzki do Wawy ciągle jest u mnie wałkowany. Mieszkając w Mieście Domyślnym miałbym większe szanse pobyć trochę w domu ;).

Co do mebli. Mam jakie takie doświadczenie (różne regały, biurka itp. tymi rencami zrobiłem). Serdecznie odradzam wyrzynarkę. Wyrzynarka nadaje się do wycięcia otworu pod umywalkę, a nie do równego przycięcia płyt. Nieco lepiej jest z ręczną piłą tarczową, ale to też trudne w obsłudze narzędzie. Najlepiej jest się dogadać w jakimś punkcie sprzedaży materiałów meblowych, w którym tną płyty itp., żeby przycięli ci na wymiar. Nawet jak zapłacisz eksra, efekt będzie nieporównywalnie lepszy.

Sam regał to nic trudnego (tylko jeżeli chcesz taki projekt, jak zamieściłaś i w dużym wymiarze, to upierdliwe nieziemsko w składaniu). Przydadzą ci się specjalne ściski stolarskie pozwalające na łaczenie elementów pod kątem prostym. Do tego trochę kołków, wiertarka, wkrętarka i gotowe.

Moorela
02-04-2013, 20:35
Spirea, sklejka w kolorze naturalnym została zakupiona w Casto na Krzywoustego, bratowa ją woskowała na biało.
W Castoramie też tną pod wymiar.

narendil
03-04-2013, 07:12
Spireo, w Castoramie i LM (bo tylko te markety mam u siebie) tną obcy materiał. Liczą od cięcia, jakieś grosze dosłownie.
To normalna usługa, którą świadczą :)
Dobre oprzyrządowanie do cięcia w domu kosztuje o wiele więcej. Plus musisz mieć na nie miejsce.

Czekam na Twój regał, tak jakbym sama miała go robić :lol2:

To, w co polecam zainwestować, to wiertło do konfirmatów. Ja za swoje płaciłam bodajże dwadzieścia parę złotych.
Mąż jest zachwycony takim sposobem skręcania.

Spirea
03-04-2013, 20:22
Ania, a co to za wiertło i co to konfirmaty?

narendil
03-04-2013, 22:06
Konfirmaty to takie śruby. Pewnie masz je w wielu meblach, wkręcane są imbusem.
Jak szukałam informacji na forach stolarskich, to właśnie taki sposób łączenia polecano. Podobno lepiej przenoszą obciążenia niż zwykłe wkręty. A jak mój mąż coś robi, to musi przetrwać nawet wybuch bomby atomowej ;)

Żeby je wkręcić, trzeba wywiercić dziurę w skręcanych elementach. Bez wiertła ani rusz. Jeśli, powiedzmy, łączysz dwie deski, to otwór wierci się za jednym zamachem w obydwu (i tu przydaje się ścisk kątowy, trzyma dwie deski pod kątem prostym). Potem wkręcasz konfirmat i gotowe.
Wiertło ma taki kształt, że po wywierceniu otworu konfirmat nie wystaje ponad powierzchnię deski.

Jakbyś miała więcej pytań, to służę pomocą :yes:

181194 181195 181199

Spirea
04-04-2013, 00:08
dzięki za wyjaśnienie. Spróbuję może się za to zabrać w wakacje. Jakby co, to będę pytać :)

Moorela
04-04-2013, 21:12
Spirea, mam prośbą. Ty masz chyba wannę Sanplasta, prawda? Jaki kupowaliście tam syfon? Chodzi mi o sposób czyszczenia. Jesli jest syfon czyszczony od dołu, to trzeba zrobić taką rewizję w obudowie wanny w kaflach, a to może słabo wyglądać. Z kolei syfonów czyszczonych od góry jest jak na lekarstwo :( Przy moich włosiskach nie mam mowy o nieczyszczeniu syfonu...

Spirea
05-04-2013, 10:27
Moorela, mam wannę Duravit. Syfon to zestaw odpływowo-przelewowy do wanny Duravit D-Code (nr 790225). Chyba nie czyści się od góry. Ściągam tę "nakrętkę" i czyszczę. A do środka może jakiś płyn?

Moorela
07-04-2013, 20:35
Spirea, sprawdzałam w necie, Twój syfon czyści się od boku. Tzn. można oczywiście od góry coś tam oczyścić, ale generalnie rozkręca się go od boku do całkowitego czyszczenia. Macie zostawioną jakąś tajemną dziurę/drzwiczki, żeby włożyć rękę pod wannę?

Spirea
07-04-2013, 21:19
nie. Wykończeniowiec mówił, że powinno się zostawić, ale nie chciałam. Jeśli będzie jakaś awaria, to będziemy najwyżej wycinać plaster mozaiki. Czyścimy sitko, a jak trzeba będzie przeczyścić, to spróbujemy się dostać od góry.

Moorela
07-04-2013, 21:21
Ok, rozumiem, dzięki :)

Spirea
07-04-2013, 21:39
przypomniałam sobie, że u nas jeszcze był taki problem, że zaraz koło wanny jest bidet. Odległość jest taka, że nawet gdyby zostawić otwór, to i tak nie dałoby rady sięgnąć do syfonu. Będzie trzeba radzić sobie inaczej w razie czyszczenia.

Tatarak
08-04-2013, 08:15
ja mam na wannie rewizję - tak z boku (od strony bidetu, ale jest dość miejca), że od wejścia jej nie widać. kafle na wannie są czarne, więc drzwiczki rewizyjne mąż pociągnął czarnym sprejem na połysk w specjalnie się nie rzucają w oczy.

Moorela
08-04-2013, 18:00
No właśnie u mnie nie ma żadnego "z boku", bo wanna jest we wnece, P. nie akceptuje braku dojścia do syfonu, więc musi być jakiś wyciągany i czyszczony od góry ;)

Tatarak
09-04-2013, 08:03
a to klops :(

Spirea
09-04-2013, 22:31
Info odnośnie tynków, moźe się przyda. Tynki Caparola z palety Graphit są w chłodnym odcieniu. Wg obsługi z Color House, paleta o której wspominała Madeleine ma odrobinę czerwonego pigmentu, stąd bardziej ciepłe szarości.

Pozdrawiam
Ka*sia

dzisiaj byliśmy oglądać tynki. Potwierdzam, że Schiefer ma cieplejszy odcień. Jest jeszcze ładny Kiesel. Najchłodniejszy odcień to Graphit.

Moorela
17-04-2013, 18:09
Spirea, wybraliście ostatecznie tynk? Jakie ziarno bierzecie?
My musimy przykręcić temat, bo ociepleniowec chce wchodzić po przerwie majowej :sick:
Wstępnie wybraliśmy Graphite 16 na główną bryłę i Graphite 12 na wystające z bryły kostki, wysłałam też zapytanie o wymieszanie na kostki ciemniejszej odcienia od Graphite 12 ale jaśniejszego od tego najciemniejszego w palecie grafitów ;)
Grubość ziarna 1,5.
Acha, bierzecie jeszcze pod uwagę w ogóle Kiesel? Przykładałam do RAL 7016 (takie mamy obróbki, drzwi i bramę garażową) i miałam wrażenie, że to jest jednak inny odcień - za ciepły.

Moorela
17-04-2013, 20:21
Spirea, to znowu ja :sick: takie mam pytanie: po co robi się folię kubełkową na fundamentach? Czy na wysokości (właściwie głębokości) poniżej folii kubełkowej macie jaki system odprowadzania wody? Czy to jest must have czy nice to have? ;) Z góry dzięki

adk
17-04-2013, 22:16
Spirea, to znowu ja :sick: takie mam pytanie: po co robi się folię kubełkową na fundamentach? Czy na wysokości (właściwie głębokości) poniżej folii kubełkowej macie jaki system odprowadzania wody? Czy to jest must have czy nice to have? ;) Z góry dzięki

Myslę że to jest warto mieć :-).
Nie wiem jak masz ocieplone fundamenty - ja mam XPS i na to folia kubełkowa. Jak sobie pogadałam z wykonawca i architektem to mimo, że XPS jest odporny na wodę i ściskanie (oczywiście zależy jaki się kupi) to po prostu folia kubełkowa chroni XPSa przed uszkodzeniami, trochę wodą. Folia kubełkowa to izolacją przeciwwilgociowa i mechaniczna.

Spirea
18-04-2013, 07:12
Moorela, z kubełkową, jak pamietam, gdzieś czytałam, że to raczej nice to have. Rozmawiałam z wykonawcą i raczej zalecał. Mamy więc ją położoną na całej wysokości fundamentów. Nie mamy też XPS, tylko Gold Fundament z Termoorganiki, więc położyliśmy tę folię.

Kolor tynków mamy już prawie wybrany :)
Zdecydowaliśmy się na nowy rodzaj tynku z Caparola - NQG Thermosan. Ma ponoć lepszą odporność na brud i w naszej zakurzonej okolicy może to pomóc. Dla pełnego wykorzystania cech tego tynku wybieramy z kolorów Fasada A1. Jest to 500 wybranych kolorów z 3ds. Wybieramy więc między Granitem 50 a Granitem 60. Z tej kolorystyki Caparol System to wybieraliśmy w końcu z Graphite, bo właśnie Kiesel i Schiefer mają ciepły odcień. Kupiłam wiaderko Graphite 15 i mam pomalowany kawałeczek elewacji i wygląda fajnie. Teraz tylko musimy to przełożyć na te Granity. Ziarno 1,5, struktura baranek.
Też zaczynamy w maju. Muszę tylko przyspieszyć z barierkami.

Moorela
18-04-2013, 12:51
Adk, Spirea, ja mam na fundamentach XPSa, właśnie przed jakimi uszkodzeniami ma chronić ta folią, skoro fundament jest zakopany? Nie czepiam sie, tylko próbuję zrozumiec...

Tatarak
18-04-2013, 13:09
przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas obsypywania fundamentów :) ziemia ma swój ciężar, trafiają się kamienie, korzenie, czasami coś trzeba łopatą podgarnąć.

Moorela
18-04-2013, 18:43
Czyli u mnie w pewnym sensie już musztarda po obiedzie :-) jak zacznę to teraz odkopywac, to pewnie więcej szkód narobię niż to wszystko warte ;-) a że folią kubełkowa jest izolacją przeciwwilgociowa, to się raczej nie zgodzę :no: przeciez ona Nie jest szczelnie naklejana na xpsa, tylko tworzy wlasnie przestrzen miedzy soba a Styro/xps do odprowadzania wody. No w każdym razie dzieki dziewczyny za pomoc :-)

dr_au
18-04-2013, 19:49
Moorela - wedle mojej wiedzy folia kubełkowa ma taki ziwązek z wilgocią, że ułatwia odprowadzanie wody i odparowywanie różnych rzeczy.

Moorela
18-04-2013, 21:12
O wlasnie wedle mojej też, dzieki dr :)

Barbara74
19-04-2013, 05:42
Spireo materac przyszedł?jak się śpi?
Czy Ty kupiłaś jeden duży czy dwa mniejsze?ile płaciłaś?

Spirea
19-04-2013, 06:59
Basia, jeszcze nie przyszedł. Zamawiałam w ubiegłym tygodniu i w zasadzie możliwe, że będzie dzisiaj. Wzięliśmy jeden duży i dwa stelaże. Za całość wyszło ok. 2790 zł.

Barbara74
20-04-2013, 19:26
dzięki Spireo zdaj relacje po kilku nockach

Moorela
25-04-2013, 17:07
Spirea, jak masz połączone kafle z panelami? Jakąś listwą?

Spirea
25-04-2013, 22:32
Listwą - profil Incizo z Quick Stepa w kolorze paneli.

Basia, materac doszedł, sypialnia zrobiona :)

Moorela
07-05-2013, 17:07
Spirea, kladliscie już strukturę? U nas położyli dziś ścianę w Graphite 16 i kurcze strasznie jasne to jest, na drugi raz kupilabym 15tke.

Spirea
07-05-2013, 21:11
Wchodzą pod koniec maja. A u Ciebie robi ten co u Tatarak?
My kupiliśmy na próbę 15-tkę i wygląda też na jasną. Finalnie bierzemy ciemniejszy odcień - Granit 50 z kolorystyki Fasada A1. Przed pracami musimy zdążyć jeszcze z barierkami.

Moorela
07-05-2013, 21:25
Nie, ja mam swoją ekipę, której sie trzymam, ta sama która robiła 1 etap elewacji. Barierek na razie nie robimy, ale barierkowiec wystawił nam szpilki pod barierkę.

Moorela
13-05-2013, 21:06
Spirea, znowu przyszłam z porcją pytań, mam nadzieję, że jeszcze teraz mnie nie przegonisz, przepraszam, ale Twój dom znam w miarę dobrze z dziennika i mamy kilka podobnych rozwiązań ;) - do rzeczy:
- robiliście dylatację w panelach między np. pokojem a korytarzem? jeśli tak, co było na dylatacji? ta sama listwa quick stepa?
- czy u Was prace stolarskie robił Pan Jerzy K.? był u mnie na oględzinach schodów i wydaje się w porządku.

Spirea
14-05-2013, 10:21
Moorela, nie przegonię :) pytaj, bylebym znała odpowiedź :)
ad.a.
dylatacje mamy między każdymi pomieszczeniami - już na etapie wylewek. Musiały być też powtórzone przy panelach. Wszędzie mamy profil Incizo z QS. Kupuje się go w kolorze panela i jest bardzo sprytnym urządzeniem - nadaje się na łączenie między panelami (też o różnych grubościach), między kaflami i panelami (tak mamy przy gabinecie na parterze) i przy wykończeniu schodów (w połączeniu z dodatkowym profilem, ale jeszcze nie zamontowaliśmy tego do końca). Minusem Incizo jest koszt - coś ok. 100 zł za 2m z kawałkiem. W zestawie jest profil metalowy, który przykręcaj się do podłogi, z Incizo dołączonym nożykiem wycina się to, co niepotrzebne, a potem wciska na ten profil. W dzienniku powinny być gdzieś fotki.
ad.b.
nie.

Moorela
14-05-2013, 20:00
Dzięki :)
A brukarzy ostatecznie polecasz czy nie? Bo wstrzymywałaś się ostatnio z opinią w związku z poprawkami...

Spirea
14-05-2013, 20:32
Polecam :) Przyjechali i poprawili :)

Moorela
14-05-2013, 20:42
To poproszę o namiar na priv. Z góry dziękuję.

Sharlotka
17-05-2013, 09:19
Spireo,
strasznie ładne masz te białe panele na górze - praktyczne? Jak z utrzymaniem w czystości?
I jaki to konkretnie panel?

aaaaa, zdecydowaliśmy się na tynk NQG:)

Spirea
22-05-2013, 01:54
Sharlotko, przepraszam, że dopiero teraz. Mam sporo pracy i nie ma kiedy napisać.
Panele to Quick Step Vogue Dąb Biały Passionata. Są całe białe, więc widać na nich kurz czy moje wypadające włosy :( Trzeba więc przejechać odkurzaczem, najlepiej codziennie. W miejscach najintensywniejszych (przy łazience, pralni) trzeba mocniej przy myciu przycisnąć mop, bo trochę brudzą się żłobienia. Trochę zabawy więc z nimi jest. Są jednak piękne, pod słońce połyskuje usłojenie i wybrałabym je ponownie :)

Moorela
03-06-2013, 20:36
Spirea, czy Wasz blat kuchenny jest zaoblony czy zakończony na ostro?

Spirea
06-06-2013, 17:46
zaoblony, ale lekko :)

Tatarak
12-06-2013, 08:37
oj, musimy w końcu skończyć domek dla naszego Pirata! fajny ten z linku - już podesłałam do mojego A - budowlańca :)

Barierki rzeczywiści świetnie wyglądają - a ta dłuższa będzie pewnie boska. Brakuje tylko koloru na ścianach i elewacja miodzio :)

Spirea
12-06-2013, 08:48
no właśnie szukałam u Ciebie tego domku, ale był tylko (aż) stelaż. Montowaliście te słupki jakimiś kotwami do ziemi?
No czekam na elewatora, tynki leżą już ok. 1,5 tyg. w garażu. Obiecuje, że na pewno w przyszłym tygodniu będzie.
Miodzio będzie, jak będzie teren wyrównany i w miarę zagospodarowany dookoła domu. Teram mamy piękne dzikie trawy.
Od tyłu poprzyklejaliśmy w ogóle kartki z imitacjami ptaków, bo jak ostatnio były burze, to ptaki torpedowały nam szyby. Jeden nieszczęśnik padł i A. cucił go w pudełku. Na szczęście doszedł do siebie i odleciał.

Barbara74
12-06-2013, 09:13
Spireo widziałam ,że interesujesz się pergotendą,ja też .Ciekawa jestem projektu ogrodu od Elfir.My z ogrodem ruszamy nie w tym roku.I powiem szczerze,że bardzo intensywnie zastanawiam się nad doradztwem w sprawie ogrodu,a przynajmniej od strony tarasu.Gdzieś pisałąś ,że być może pergotenda wolnostojąca,ja też o takim rozwiązaniu nawet myślałam.Ogólniechodzi ,aby było coś zadaszone,żeby w czasie deszczu nie robić paniki ,
Jakie będziesz miała ogrodzenie?ja też nie grodzę przodu i powiem szczerze nawet rozważałam zwykłą siatkę tylko w graficie, no i daj foty sypialni

Tatarak
12-06-2013, 09:20
u nas nadal stoi stelaż - słupki, podłoga, cztery krokwie ;) mój A ma taki patent, że wylewa punktowe fundamenty (głęboko), w których osadza pręty z gwintem metrycznym, na tych prętach potem osadza slupy drewniane (prostym, ale dla mnie nieoczywistym sposobem, który mu pozwala wszystko idealnie wypionować i wypoziomować). tak że drewno nie ma żadnego kontaktu z gruntem. całość jest bardzo stabilna.

mój A wczoraj pierwszy raz w tym sezonie miał wolne popołudnie, żeby wyjść do ogrodu - pomagał mi w najbardziej zarośniętych zakątkach, gdzie osty sięgają prawie 2M! więc wiem, o czym mówisz :D
właśnie kupujemy kosę elektryczną i muszę się zaopatrzyć w jaką taśmę kolorową, żeby pooznaczać moje biedne roślinki, które zaginęły w tych chaszczach i teraz im grozi dekapitacja.

u nas też ptaki walą w szyby, chociaż coraz rzadziej, więc może te z tegorocznego lęgu już nabierają rozumu :)

Spirea
12-06-2013, 09:36
Basia, ja nie mam pojęcia o roślinach, A. to samo, więc projekt postanowiliśmy zlecić - na całą działkę, bo chodziło o kompozycję całości. W trakcie prac, jak zaczęliśmy w pewne elementy ingerować, bo nie mieliśmy pewności (po zasianiu wątpliwości przez rodzinę), czy pozbawiać się większych połaci trawnika, to wychodziła też nasza niewiedza - bo w zasadzie każda rzecz, którą Elfir zaproponowała miała określony cel do spełnienia i wszystko tworzyło jedną kompozycję. Na dzisiaj został do ustalenia tylko fragment przy tarasie.
Co do pergotendy, to będzie na części tarasu, który wchodzić będzie w głąb ogrodu. Chodzi nam o coś podobnego:

195346


źródło: http://greenforks.com/2009/05/chelsea-flower-show-where-is-a-spare-pair-of-legs-when-you-need-them/

Będziemy chcieli zrobić tę część po prawej, bo przy wejściu na taras lepiej nie robić kawałka drewna/stali na dole. Znając mnie za każdym razem zaliczałabym "glebę" idąc do stołu ;)
Ustalamy tylko czy z drewna czy ze stali. Na razie będzie stelaż, a potem zrobimy jakieś osłony. W drewnie byłoby łatwiej, bo można prosto przymocować jakieś rolety itp.

Sharlotka
12-06-2013, 09:48
Spirea,
ta czarna pergola jest bombowa - obłędnie nowoczesna i minimalistyczna!!!
Też mam taką na oku do ogrodu - wydaje się bardzo prosta i tania do wykonania.

Czekam na Twoją realizację!:)

Spirea
12-06-2013, 10:03
Sharlotka, z doświadczenia wiem, że jak coś jest nowoczesne i minimalistyczne i na pierwszy rzut oka wygląda proste i tanie, to takie finalnie się nie okazuje :rolleyes:

Spirea
12-06-2013, 10:15
Kontynuując - nasza pergola ma mieć 3,5 szerokości i niecałe 5 m długości.Nie chciałabym żadnych podpór, ma być prostopadłościan. Może się okazać, że albo przekrój drewna musiałby być bardzo duży, co będzie szpecić albo trzeba dać słupek. To oznacza, że trzeba będzie iść w stal. Zakładam, że na taką szerokość da się uzyskać taki przekrój, aby ładnie wyglądało (to już wtedy brocha naszego (Tatarakowego) ślusarza, który jest idealny do takich prac (vide: nasze schody i barierki). Jeśli jednak stal, to musi być odpowiednie wzmocnienie tarasu po pergolę, aby nie przycisnęła go ciężarem do ziemi. Może więc dojść do zagęszczania słupków pod tarasem. I już okazuje się, że prosta pergola nie będzie tania :(
Można porównać jeszcze cenę do konstrukcji aluminiowej, czyli pergotendy Rasi. W ogólnym rozrachunku może okazać się, że nie będzie dużej różnicy (chociaż wątplię w to).
Tu jeszcze ciekawe rozwiązanie pergoli

195352
żródło: http://www.monada.com.pl/letnie%20tarasy1.html

Taki zestaw szacunkowo kosztuje ok. 18 tys. zł.

Gdyby robić konstrukcję drewnianą, to wtedy można sobie samemu porobić te zasłony z płótna żeglarskiego z jakąś linką ściągającą. Przy stalowej muszę pomyśleć nad rozwiązaniem.

Barbara74
12-06-2013, 11:51
Spireo a jakie dajesz ogrodzenie?

Sharlotka
12-06-2013, 12:08
Sharlotka, z doświadczenia wiem, że jak coś jest nowoczesne i minimalistyczne i na pierwszy rzut oka wygląda proste i tanie, to takie finalnie się nie okazuje :rolleyes:

Nie załamuj mnie!!!!:D - ja nie będę zamawiać pergoli w modnej, designerskiej firmie - tylko zlecę wykonanie lokalnym "zwykłym" fachowcom od drewna - mam nadzieję, że nie śledzą trendów i cen:D - więc cena będzie za materiał i wykonanie, nie za koncept, reklamę i ekskluzywność:).

Spirea
12-06-2013, 12:08
z boku z jednej strony sąsiad już ogrodził się siatką powlekaną. Z tyłu i z boku robimy tak samo - podmurówka z prefabrykatów + siatka. Wolałabym stalową, ale ta powlekana jednak ponoś trwalsza. Poza tym i tak kiedyś zarośnie roślinami. Od frontu nie robimy ogrodzenia. Na części mamy już ten podjazd, a na pozostałej będzie niski murek, który ma raczej symbolicznie zaznaczyć granicę działki.

Barbara74
12-06-2013, 20:44
czyli dajesz zwykłą siatkę ,ale grafit?
u nas sąsiad teraz robi i biorą 38 zł za metr z podmurówką z prefabrykatów,Ja chyba też taką zrobię tylko w graficie

Spirea
23-06-2013, 00:31
Basia, nie wiem, czy są grafitowe. Widziałam jasno szare i najchętniej takie bym wzięła. Chociaż i tak z jednej strony mamy zieloną (od sąsiada), a reszta i tak docelowo będzie zasłonięta roślinami. Nasz chce 90zł/mb robocizna z materiałem - z podmurówką.

Tatarak
23-06-2013, 09:25
Spirea - piękny ten kolor elewacji. Drzwi do garażu faktycznie ni przypiął, ni przyłata, tylko zastanawiam się, czy jak będą ciemne, to nie będzie razić ta różnica poziomów między wysokością okien i drzwi? może by je pomalować na jasno, ale dokładnie w kolorze elewacji? w caparolu na pewno by dobrali odpowiedni kolor.

Spirea
23-06-2013, 11:30
właśnie myślałam o czymś bardziej wtapiającym się, z Caparolem to dobry pomysł.
Dzięki

Moorela
23-06-2013, 14:14
Spirea, kolor jest świetny, teraz wiem, co dokładnie miałam na myśli, jak pisałam, że graphite 16 jest za jasny ;) barierki są w tym samym kolorze?

Spirea
25-06-2013, 16:35
Moorela, tynk jest według kolorystyki Caparola wzornik Fasada A1 - Granit 50. To są jakieś mocniejsze pigmenty wybranych kolorów z wzornika 3DS. Jest lekko szary, więc nie powinna rzucać się w oczy każde zabrudzenie (o które przy naszej kiepskiej drodze trudno nie będzie). Barierki są wg kolorystyki RAL - RAL 9006. Chodziło nam o lekko metaliczną tonację.

Tu ta duża barierka już na tle elewacji.

http://img35.imageshack.us/img35/5673/wwz0.jpg

Basia_KRK
25-06-2013, 21:43
Spirea, a kiedy pokażesz jakieś plany ogrodu :) Nie mogę się doczekać, bo sami jesteśmy na tym etapie... Mamy już w zasadzie wszystko ustalone i rośliny też dobrane... Ale nie do końca jestem przekonana do naszego projektu... czegoś mu brakuje...

Moorela
25-06-2013, 21:51
Barierka fajna, na zdjęciu wygląda jak biała/jasnoszara, no i nie ma jak się wspinać, to zdecydowanie na plus ;)

Tatarak
26-06-2013, 07:43
o jak ładnie z tą barierką, wrzuć jeszcze wiecej zdjęć całej elewacji, bo sięnie mogę napatrzeć :)

ivy17
26-06-2013, 09:34
o jak ładnie z tą barierką, wrzuć jeszcze wiecej zdjęć całej elewacji, bo sięnie mogę napatrzeć :)
:yes::yes::yes:

a czy moge prosic o nazwe kostki, bo szukam czegoś do siebie i wróciłamdo zdjęc w Twoim dziennikubo bardzo mi sie podobało ułożenie+ kostka :-)

greywolf
26-06-2013, 09:39
witam,

elewacja wyszła obłędnie, idealny kolor - brawo! dołączam się do próśb o dokładne obfotografowanie w słoneczną i pochmurną pogodę - to takie ułatwienie dla łamiących sobie głowy od rozmyślania nad kolorem elewacji :)

barierka - taka jaką uwielbiam, nie mogę się napatrzeć; a do bryły waszego domu, kolorów i sposobu ułożenia kostki, pasuje doskonale.

szczerze gratuluję!

Spirea
26-06-2013, 15:15
Dziękuję za miłe słowa :)
Greywolf, ta barierka to w części dzięki Twojej inspiracji, bodajże z japońskiego domu.
Prace elewacyjne, w związku z intensywnymi opadami uległy niestety wstrzymaniu. Mamy na razie zrobioną połowę. Mam tylko zdjęcia w dzień częściowo zachmurzony ;)

http://imageshack.us/a/img838/3884/g5xg.jpg



http://imageshack.us/a/img825/3522/zgh6.jpg

Spirea
26-06-2013, 15:25
Basia,
jeszcze jesteśmy w trakcie ustalania projektu. Został w zasadzie jeden fragment. Wklejam to, co było przed ostatnimi zmianami.

http://img708.imageshack.us/img708/3327/mlkw.jpg

Na dzisiaj jest kilka zmian - od frontu będzie mniej roślin - bardziej jednolite nasadzenia, będą odwrócone proporcje rabat i pasów trawnika, prawdopodobnie w końcu drugiego pasa rabat będzie stał domek dla córki i gdzieś jeszcze huśtawka z czymś do wspinania, na razie rezygnujemy z pasów z borówkami, ścieżki (po prawej stronie i w głębi ogrodu) chcemy zrobić z deski tarasowej (wciąż jeszcze zmagamy się z kosztami), trochę inaczej będzie w tej części zaraz przy tarasie (placyk, i taras będzie krótszy, bo tutaj źle podałam wymiary). Nie ma jeszcze wrysowanych nasadzeń po lewej - jeśli dobrze pamiętam, będą tam mikrobiota.

Projekt robi nam Elfir i jesteśmy bardzo zadowoleni :)

Spirea
26-06-2013, 20:35
:yes::yes::yes:

a czy moge prosic o nazwe kostki, bo szukam czegoś do siebie i wróciłamdo zdjęc w Twoim dziennikubo bardzo mi sie podobało ułożenie+ kostka :-)

Ivy, kostka to zwykła betonowa typu Holland.

onoa
26-06-2013, 21:19
Hej Spirea .
Czy mogłabyś napisać jakie kontakty elektryczne wybrałaś ?

Spirea
26-06-2013, 21:41
najprostsze z dobrych jakościowo - Berker - B.Kwadrat

onoa
26-06-2013, 22:02
Uff . Dzięki , że napisałaś . Właśnie przeglądałam Twojego bloga w poszukiwaniach :) Swego czasu , kiedy odkryłam FM przeglądałam różne dzienniki , w tym Barbary 76 . Dotarłam do tematu Twojego stołu i myślałam , że spadnę z krzesła . Czy Ty wiesz dziewczyno , że sprzątnęłaś mi go z przed nosa ? Jechałam do Czeladzi z mężem żeby go kupić i ktoś nas ubiegł . Znalazłam go u Ciebie :))) . Cieszę się , że trafił do fajnego domu :))) . Dzięki za info o pstryczkach :) .

Spirea
26-06-2013, 22:21
Onoa, to nie byłam ja :) kupowałam we Wrocławiu.

onoa
27-06-2013, 09:18
O!! Czyli mój stół mieszka sobie w innym , mam nadzieję równie fajnym domu . :) . Pozdrowienia :)

adk
27-06-2013, 10:58
Spirea - bardzo fajnie wyszła elewacja. I barierki są też super! Takie delikatne.
A drzwi te białe będziecie przemalowywać, to pewnie do pomieszczenia technicznego?

Spirea
27-06-2013, 11:22
dzięki Adk,
raczej przemalujemy. Były brane białe, bo elewacja miała być początkowo bardziej biała. Czekam na informację, czy dostanę w Caparolu w tym samym kolorze farbę do metalu.

Spirea
27-06-2013, 17:17
ścieżki (po prawej stronie i w głębi ogrodu) chcemy zrobić z deski tarasowej (wciąż jeszcze zmagamy się z kosztami), trochę inaczej będzie w tej części zaraz przy tarasie (placyk, i taras będzie krótszy, bo tutaj źle podałam wymiary).



Wczoraj trafiłam na świetny materiał, który wykorzystamy na ścieżki po bokach i w trawach - duże betonowe płyty Megan firmy Jadar. Tak mi się podobają, że wracamy do pomysłu Elfir z placykiem przy tarasie.

197755

Katti
28-06-2013, 07:47
Spireo, domek wygląda pięknie :) Gratuluję! Projekt ogrodu zapowiada się świetnie. Już chciałabym wiedzieć, jakie rośliny wybierzecie :)
U nas na ścieżki też wykorzystamy płyty... Będę podglądać i podpatrywać. Może mnie zainspirujesz :) i dodasz sił, bo to odchwaszczanie terenu mnie wykończy :D

Spirea
28-06-2013, 11:50
Część roślin znamy, ale na razie nie będę pisać. Wczoraj dostaliśmy projekt uwzględniający nasze zmiany - jest inny i rewelacyjny :) Z wrzucaniem poczekam już na finalną wersję.

mimblau
28-06-2013, 15:10
Spirea, chyba ten sam pan ślusarz będzie wam i nam robił konstrukcję tarasową. My czekamy na wycenę od niego, zobaczymy co nam zaproponuje. Pozdrawiam, anka

Honya
28-06-2013, 22:03
Spirea, witam się u Ciebie :) co prawda, przeleciałam pobieżnie,ale jestem pod wrażeniem :) suuuper :) i wracam aby dokładniej się przyjrzeć i poszukać z czego zrobiłaś "barierki" w oknach (chyba,że bedziesz tak miła i jeszcze raz napiszesz...bo pewnie pisałaś :) z góry dziękuję :)i pozdrawiam

rere79
28-06-2013, 23:01
Spirea, jak zwykle wszystko dobrane perfekcyjnie. Bardzo podobają mi się barierki. Ogród też się ciekawie zapowiada. Drzwi techniczne jak najbardziej w kolorze elewacji, zresztą bardzo ładnej. To Ci posłodziłam :D

Barbara74
29-06-2013, 21:19
Uff . Dzięki , że napisałaś . Właśnie przeglądałam Twojego bloga w poszukiwaniach :) Swego czasu , kiedy odkryłam FM przeglądałam różne dzienniki , w tym Barbary 76 . Dotarłam do tematu Twojego stołu i myślałam , że spadnę z krzesła . Czy Ty wiesz dziewczyno , że sprzątnęłaś mi go z przed nosa ? Jechałam do Czeladzi z mężem żeby go kupić i ktoś nas ubiegł . Znalazłam go u Ciebie :))) . Cieszę się , że trafił do fajnego domu :))) . Dzięki za info o pstryczkach :) .
To moja siostra sprzątnęła ci go sprzed nosa,ale potem oddała następnego dnia,ja miałam go kupić ,ale ponieważ miał blat uszkodzony ,a ja głupia wtedy nie pomyślałam ,że stolarz mi dorobi na wymiar.

Spireo muszę przeanalizować projekt jak go rozszyfruję,ciekawa jestem...
Aha drzwi do kotłowni zrobiłabym w kolorze okien.
a to co jest w kolorze sraczkowatego brązu ?to komunikacja, z czego jest (piszę o projekcie) ?

Barbara74
30-06-2013, 07:40
Spireo natknęłam się dzisiaj na ogrodzenie panelowe firmy Legi,i to z Twoich okolic,słyszałaś coś o nim,nie myślisz o takim?

Spirea
30-06-2013, 23:13
Mimblay, Honya - witam serdecznie :)
Mimblau, nie wiem jeszcze czy pergolę będziemy robić z drewna czy ze stali. Jeśli ze stali, to na pewno u tego samego ślusarza, co schody i barierki.
Honya, zajrzałam do Ciebie na chwilę, widzę, że masz podobną bryłę :) Barierki są z siatki spawanej, prostokąty 100x25, profile stalowe chyba 2x4. Wszystko malowane proszkowo na RAL 9006
Rere, posłodziłaś, że aż miło :)
Basia, ostateczną wersję koncepcji wkleiłam już do dziennika. Drzwi techniczne pójdą w kolor elewacji. Nie chcę ich eksponować, szczególnie, że są niższe niż linia okien. Brąz na projekcie to albo taras drewniany (to największe), linia na froncie to siedzisko drewniane na murku, po bokach po lewej to miejsca na kompostownik do wyboru. Co do ogrodzenia, to panelowe fajnie wygląda, ale nie chcę przepłacać. Najbliższe prace na zewnątrz już i tak będą dochodzić prawie do 30 tys. Robimy siatkę, bo wszędzie będą rośliny, które prędzej czy później ją zasłonią. Dowiedziałam się dzisiaj u wykonawcy, że można kupić grafitową, więc taka będziemy brać.

Tatarak
01-07-2013, 06:38
Dziękuję za fotki elewacji - oczy sobie napasłam :) z projektu ogrodu nie umiem odczytać roślin (za drobne szlaczki), ale ogólny zarys wygląda bardzo interesująco - Elfir się zna na swoim fachu :)

Spirea
01-07-2013, 11:29
Tatarak, Elfir jest rewelacyjna :yes: Niestety nie mam teraz czasu, aby wchodzić w szczegóły, napisze wieczorem.
Nie umiem przerobić pdf w jpg, aby było czytelne, a samego pdf nie można chyba wkleić.

onoa
01-07-2013, 18:07
No właśnie miał uszkodzony blat i miałam w planie dorobić u stolarza :))) . Zakup stołu ciągle przede mną . Szukam w tym klimacie co Spirei i jak widzę jakie ceny sobie życzą za tego typu , to nie mogę przeboleć tego z TK ...

Spirea
01-07-2013, 19:13
Onoa, mi ślusarz wyceniał konstrukcję na coś ok. tysiąca (ponoć same kółka miały być drogie), a stolarz blat na 1500 zł. Kupiłam więc o połowę taniej. Ale może uda Ci się znaleźć jakieś tańsze wykonanie?

Barbara74
01-07-2013, 21:25
Ja też nie umiem przeboleć tego stołu.
Spireo jaką wysokość siatki będziesz miała?

Tatarak
02-07-2013, 07:33
Spirea - u Ciebie na podjeździe kostka ma jednolite wybarwienie? i czy było tak od razu, czy na początku widać było różnice w kolorze między kostkami z różnych palet? bo myśmy wczoraj wieczorem zmietli ostatecznie piasek i ewidentnie widać różnice w kolorze. niby nie jest tragicznie, ale i nie cudnie :( nie wiem, czy czekać aż "wyblaknie" czy już reklamować.

za to markiza zewnętrzna na oknie dachowym - re-we-la-cja! dzięki za radę :)

skrabi
02-07-2013, 20:13
czy mógłbym prosić o jakieś rysunki/fotki obróbek przy rynnach i przy ścianach szczytowych?

Spirea
04-07-2013, 00:04
Skrabi, mam pas nadrynnowy, wiec tego nie widac. Nie mam fotek jak byly robione. Gdzies w dzienniku albo komentarzach pisalam o obrobkach i tam wklejalam jakies rysunki z ksiazki od kier-buda. Przy szczytowej nie mam obrobki- ponoc nie robi się jak jest dachowka skrajna. Wtedy jednak powinna być ladnie wykonczona, a u mnie niestety tak nie zrobili. "Elewator" mial mi to zrobic, ale ponoc bez sciagniecia skrajnych nie da się tam nic wcisnac. Obrobke przy szczytach ma chyba Salik.

Spirea
04-07-2013, 00:08
Tatarak, u nas raczej wybarwienie jest jednolite. Sa jakies roznice, ale nie rzuca się to w oczy. Byly natomiast takie biale slady, ponoc z otarc/obic, mialy zniknac po pierwszym deszczu. W wielu miejscach sa jednak nadal. Widac to jednak tylko z bliska.
Markizy przyszly, ale bez wysokiej drabiny ich nie zamontujemy.

Tatarak
04-07-2013, 07:42
u mnie markiza już zamontowana - z narażeniem życia A. - ale jaka różnica od razu! w pokoju W. z 7 stopni chłodniej w te sloneczne dni! dzięki za poradę.

a z tą kostką to sama nie wiem, co robić. wzdech. tak jakby niektóre partie były bardziej zaimpregnowane, czy coś. jeszcze zobaczę, czy ich słońce nie wywabi, bo mam wrażenie, że trochę działa.

Spirea
04-07-2013, 09:08
montował z domu czy wchodził na dach? Mój A. ma lęk wysokości, więc na dach nie wyjdzie :(

Tatarak
04-07-2013, 10:36
nie było mnie przy tym, ale chyba z domu, tylko musiał całkiem okno zdemontować. instrukcja jest tylko po niemiecku i obrazkowa - podobno o kant... potłuc.

Katti
04-07-2013, 14:00
Spireo, chciałam wysłać prywatna prośbę, ale masz przepełnioną skrzynkę... byłoby cudownie, gdybyś ja opróżniła :)
Dziękuję...

Cieszyłabym się również, gdybyś tak, jak pisałaś :) udostępniła bardziej czytelna koncepcję.
Bardzo jestem ciekawa, z jakimi roślinami połączyłaś trawy ozdobne... :)

Spirea
04-07-2013, 15:25
Tatarak, instrukcja faktycznie do niczego. Doszliśmy już do tego, że trzeba okno częściowo zdemontować. A. nie ma jednak jak sięgnąć do końca okna otwieranego, aby przykręcić te końcówki. Drabinę i tak trzeba kupić do mycia okien.

Spirea
04-07-2013, 15:31
Katti, zrobiłam miejsce w skrzynce. Jeśli chodzi o plik, to muszę znaleźć gdzieś możliwość aby wrzucić pdf na serwer, bo w jpg nie widać szczegółów. Mam listę roślin i zrobiłam nawet wstępne oszacowanie - wyszło mi ok. 12 tys. zł. Przy dłuższej wolnej chwili napiszę te rośliny

Balbina200
14-07-2013, 00:40
Oj dzieje się u Ciebie, dzieje:-)
Coraz ładniej z tą elewacją, a z tarasem będzie bajka!
Nie mogę tylko rozgryźć dokładnie Twojego planu ogrodu i też jestem ciekawa z czym będziesz łączyć trawy?

Spiera, mam pytanie, bo wiem, że przymierzałaś się do podjazdu betonowego - czy orientujesz się czy, a jeśli tak - to czym, można przeszlifować ten mój nieszczęsny beton b25? I czy tak się w ogóle robi? Czy jeśli jest spaprany to już nic się z nim nie da zrobić:-(?

Spirea
14-07-2013, 02:33
Balbina, dzięki :) Taras to jedno (już się nie mogę doczekać :) ), ale do tego dojdzie jeszcze obok kwadrat z lawendą i placyk z dużymi płytami betonowymi :)W wolnej dłuższej chwili opiszę ogród - nie umiem wkleić pdf-a, a sporo osób się pyta. Tylko czas, czas, czas... mam urwanie głowy w pracy, na szczęście córka wyjechała na 2 tygodnie, więc mogłam spokojnie pracować do późna... :( Balbino, nie pomogę z podjazdem. Widziałam i woła o pomstę do nieba. Niepokojące jest to kruszenie i spadek w stronę garażu. Widziałam, że pisałaś u Katti - przejrzyj Jej dziennik wstecz - był jakiś moment (chyba jak pokazywała fotki betonu), gdzie opisywała po kolei wszystkie kroki. Może zadzwoń do tego Jej speca od betonów? Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie. Tak sobie pomyślałam, czytając Twój wpis, że w porę zrezygnowaliśmy z naszego pierwszego ślusarza. Mogłaby być też katastrofa - nie wyobrażam sobie tych podpór pod schodami. Skąd bierzesz te emotikony ze strzelbami i bombami???

Elfir
14-07-2013, 17:32
Pod tarasem piasek a nie zyzna ziemia. Dobrze też rozłożyć geowłokninę. Inaczej będa ci chwasty rosły.

Ekotikony mozna wklejac jak zdjęcia z zewnętrznych serwerów, miedzy i

O tak: http://emotikona.pl/emotikony/pic/41witos.gif

Spirea
14-07-2013, 20:49
witaj Elfir :) tak właśnie robimy - ziemia gorszego gatunku, tak jak na zdjęciu, na to coś, co nazywa się agrotkanina - kupiona na szybko w Castoramie.

Spirea
14-07-2013, 20:51
nie działa mi 'enter' w trakcie pisania postów. Znalazłam kolejne fajne pomysły na pergolę firmy Pircher http://www.willowhouse.pl/category/ogrod/altany-pergole-pircher/ Ceny tylko potwierdzają zasadność zaprojektowania samemu i zlecenia komuś wykonania.

Elfir
14-07-2013, 21:06
zajrzyj do tego wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163104-pergotenda-(pergola-ze-zwijanym-dachem-z-materia%C5%82u)

Mila_Wroc
15-07-2013, 21:02
Spirea, taras zapowiada się fantastycznie!
Co to za drewno bo nie znalazłam info?

I jak oceniasz ekipę od tarasów? Bo ja wstępnie kogos szukam bo po weekendowym siedzeniu na tymczasowym tarasie (tj. paletach jakie zostały po dostawach mat. bud) bardzo zapragnełam miec taras juz teraz, zaraz... Jak mozesz to podeślij mi info na priv i ewent. wycenę.


I jeszcze jedno mam pytanie - czy Ty nie wymieniałaś okna? Czy też tylko jakiejś jego częsci?
Bo nie wiem czy ja nie bede musiała wymieniać - mam uszkodzone to największe, tarasowe, na ramce - jakby mi ktoś w ramke młotkiem stuknał i dziurę zrobił :(

Spirea
15-07-2013, 21:33
Mila, nie wymieniałam okna. Drewno to modrzew europejski kupiony na Poldrewno.pl. Trochę mamy tego tarasu (z opaską ok. 48 m2), więc nie zamierzaliśmy szaleć z egzotykami czy modrzewiem syberyjskim. Na forum m.in. Ghost pisał, że modrzew europejski spokojnie wytrzyma. Ekipa to podobno najlepszy monter od tego sprzedawcy drewna. Są spod Łodzi. Na razie wszystko idzie ok. Panowie są bardzo dokładni przy poziomowaniu, ustawianiu itd. Jak wszystko będzie ok, jak skończą, to będę polecać. Do tego stawki mają całkiem przystępne.

Mila_Wroc
15-07-2013, 22:09
A to dzięki, bo mi coś Bacardi pisał że ktoś wymieniał kawałek okna ale chyba coś pomiesząłam że o Ciebie chodziło.


U nas tarasu będzie chyba mniej, ale i tak chcemy z kompozytu - ja leniwa jestem i drewno w domu dopuszczam jedynie w wersji w kominku ;)

To jak coś to czekam na info o "tarasiarzach" - chyba ze oni kompozytem się brzydza i tylko w drewnie robia :)

Moorela
16-07-2013, 07:24
Spire to oni codziennie spd tej Łodzi dojezdzaja czy śpią u Ciebie? ;) Zazdraszczam tarasu, my najwcześniej za rok wystartujemy z tym tematem i raczej też na modrzewiu syberyjskim. Podobai się kolor wybarwienia, rozumiem, że sami wybieraliscie? Jaki to odcień?
I takie mam pytanie, jak planujesz (jeśli w ogóle) zagospodarować ten taras? To znaczy planujesz w którejs części stół i siedziska?

sheenaz
16-07-2013, 08:09
Spirea, dawno nic nie pisałam, więc zbiorczo polecę.
elewacja i barierki sliczne - teraz też bym już domu białego nie zrobiła :)
Projekt działki - wygląda świetnie, zwłaszcza ten kawał warzywniaka :) Nie planujecie żadnego miejsca do pogrania w piłkę /badmingtona?
Jakieś rabaty kwiatowe planujesz (bo chyba nic nie widzę w projekcie).
Taras - super! Bardzo ładne wybarwienie. No i duuży.
W którym momencie agrowłóknine rozłożyłaś - na trwę którą miałaś, czy jakoś inaczej?

Tatarak
16-07-2013, 08:57
Mila - ja wymieniałam kawałek okna :) zaraz jak przyjechały, to w jednym była odrapana ramka, czy jak to tam się nazywa, od wewnątrz i reklamowałam. po paru tygodniach przyjechali panowie, zdemontowali to skrzydło, wyjęli szybę, wymienili ten odrapany element na nowy i szlus. tylko nie wiem, ile by to kosztowało, bo ja miałam w ramach gwarancji.

Tatarak
16-07-2013, 08:57
Spirea - taras zapowiada się rewelacyjnie! kurczątko, już Ci zazdroszczę ;). acha! taki sam wiatrak mam :D

czuszka
16-07-2013, 09:52
tydzień temu widzialam na żywo swieżo skończony taras z modrzewia i potwierdzę ze na żywo wygląda świetnie. Co prawda mam obawy jak będzie za rok i dalej ale kolega twierdzi że nabierze wiecej czerwonego odcienia i na tym koniec. My pewnie taraz bedziemy robić za rok a do tego czasu będę zbierać Wasze opinie :-)

Elfir
16-07-2013, 12:32
Nie planujecie żadnego miejsca do pogrania w piłkę /badmingtona?

To ja odpowiem:
aktualny rzut ogrodu Spirea wkleiła do dziennika-bloga - miejsce na pogranie czy ustawienie placu zabaw jest - między pierwszą a drugą rabatą trawiastą oraz z boku działki, gdzie jest miejsce na krzewy borówki (na razie borówek ma nie być)



Jakieś rabaty kwiatowe planujesz (bo chyba nic nie widzę w projekcie).

Jedyne rośliny kwitnące to smotrawa i lawenda (+ ewentualnie cebulowe). Ogród miał być bardzo surowo minimalistyczny, więc na rabatach są jedynie trawy ozdobne


To znaczy planujesz w którejs części stół i siedziska?

Będzie w tej wystającej części, pod pergolą

Spirea
18-07-2013, 00:40
Elfir, dzięki za odpowiedzi :) Wszystko potwierdzam, co do szczegółów natomiast:
Spire to oni codziennie spd tej Łodzi dojezdzaja czy śpią u Ciebie? ;) Zazdraszczam tarasu, my najwcześniej za rok wystartujemy z tym tematem i raczej też na modrzewiu syberyjskim. Podobai się kolor wybarwienia, rozumiem, że sami wybieraliscie? Jaki to odcień?
I takie mam pytanie, jak planujesz (jeśli w ogóle) zagospodarować ten taras? To znaczy planujesz w którejs części stół i siedziska?

Moorela, nocowali gdzieś w okolicy. Montaż zajął im 4 dni. Najdłużej oczywiście trwało osadzanie tych bloczków i poziomowanie, potem montaż desek z jakimś napinaniem czy prostowaniem. My nie mamy syberyjskiego, tylko europejski. Ogólnie mam wrażenie, że to trochę pic na wodę z tymi gatunkami modrzewia. Nasze deski mają ryflowanie trapezowe (czyli mają płaską powierzchnię, a nie zaokrągloną), więc zbyt szybko nie powinny się poniszczyć. Kolor wybieraliśmy sami, ale ten akurat był polecany przez wykonawcę - to teak naturalny. Robił w nim dość spory taras w Wałbrzychu i ładnie wyglądał. Miałam wątpliwości, ale niesłusznie. Mamy w ogóle zrobione jedynie 2x impregnatem Vidaron z powłoką teflon. Nie jest olejowany. Co do zagospodarowania, to główna część będzie na tym wysuniętym kawałku. Docelowo ma tam być zrobiona pergola. Reszta raczej standard - stół, krzesła. Nie mam jeszcze nic wybrane. Może uda się znaleźć coś ciekawego na wyprzedażach pod koniec lata. Chociaż marzy mi się taka rozkładana sofa z materacem typu futon, aby rozłożyć i sobie poleżeć :) Tylko stelaż trzeba byłoby impregnować, a sam materac pewnie zabierać co noc do domu. Coś takiego: http://www.slodkichsnow.com/materac-futon-klasyczny-140x200 . Na tej części wąskiej i długiej gdzieś może stanie jakiś leżak.
Spirea, dawno nic nie pisałam, więc zbiorczo polecę.
elewacja i barierki sliczne - teraz też bym już domu białego nie zrobiła :)
Projekt działki - wygląda świetnie, zwłaszcza ten kawał warzywniaka :) Nie planujecie żadnego miejsca do pogrania w piłkę /badmingtona?
Jakieś rabaty kwiatowe planujesz (bo chyba nic nie widzę w projekcie).
Taras - super! Bardzo ładne wybarwienie. No i duuży.
W którym momencie agrowłóknine rozłożyłaś - na trwę którą miałaś, czy jakoś inaczej?
Sheenaz, dzię-ku-je-my :) (jak to mówi moja przyszła pierwszoklasistka ;) ) Warzywniak jest spory, bo A. lubi gotować, ja ostatnio zaczęłam się zdrowo odżywiać ;), więc warzywa, zioła się przydadzą. Elfir proponuje nam skrzynie, więc pewnie tak zrobimy. Miejsce na granie jest. Chłopaka nie ma (przynajmniej na razie), więc duże boisko niepotrzebne. Zależało nam na ograniczeniu trawnika. Chociaż pierwszy wariant Elfir miał jeszcze mnie trawnika i trochę się tego przestraszyliśmy. Jednak nasze zmiany burzyły całkowitą koncepcję i poszczególne rozwiązania. Finalnie Elfir wymyśliła inny układ jednej z rabat i zapowiada się bosko :) Co do badmingtona - do tej pory graliśmy na podjeździe - mamy tam spory plac. A w zimniejsze dni..... w domu :) Mamy prawie 6,5 m w salonie, więc jest gdzie grać ;) Agrowłókninę mamy położoną na dosypaną ziemię. Najpierw osadzili bloczki, potem podsypali ziemią, żeby zacząć robić spadek w kierunku końca działki i na tę ziemię poszła właśnie agrowłóknina. Z rabatami kwiatowymi jest tak jak napisała Elfir. Z cebulowych, to na pewno będą czosnki. Jak odwidzi nam się jednolitość, to może coś dosadzimy, chociaż dobór roślin zapewni różne kolory i faktury, tylko samych kwiatów nie będzie za dużo.
Spirea - taras zapowiada się rewelacyjnie! kurczątko, już Ci zazdroszczę ;). acha! taki sam wiatrak mam :D Tatarak, jeszcze trochę i będziesz miała u siebie :) Tymczasem, jak brukarz zrobi nam płyty i ogrodzenie, to zapraszam na kawę :)

greywolf
18-07-2013, 06:06
dzień dobry,

Taras wyszedł kapitalnie, tak, jak sobie wyobrażałem do tej bryły i do tego domu; powala mnie dbałość o symetrię (patrz: długie pionowe okno parter-piętro i w miejscu jego zakończenia rozpoczęcie tarasowego półwyspu); kolor tarasu świetnie koresponduje z waszą dopracowaną do granic możliwości elewacją :) która nieodmiennie wzbudza mój zachwyt.

Czego się nie dotkniecie, to efekt końcowy jest znakomity, gratuluję.

Czy planujecie przesłonę z boku tarasu, w miejscu gdzie jest trójszybowe okno/drzwi? Jeśli będą potrzebne jakieś tarasowe inspiracje dot. jego zagospodarowania czy zadaszenia, to mogę coś wyselekcjonować ze swoich zbiorów ;) coś pasującego do waszej nowoczesnej bryły i zakładanego minimalizmu.

P.S. jeśli chodzi o coś do posiedzenia na tej wąskiej części - nie myślałaś o ikea vago? http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40228341/#/30193224
ewentualnie białe/czarne butterfly chair (http://www.the-brick-house.com/2011/01/butterfly-chairs/)

ewentualnie minimalistyczna ławeczka DIY (mam podobną) - http://www.the-brick-house.com/2010/11/fence-bench/

zajrzyj w ogóle na ten blog (jeśli go nie znałaś), w tematy okołotarasowe - mała selekcja:
http://www.the-brick-house.com/2010/11/shade-sail-part-1/
http://www.the-brick-house.com/2011/01/slat-front-fence/
http://www.the-brick-house.com/2010/06/fire-pit-redux/

dla mnie to była kopalnia pomysłów DIY

Tatarak
18-07-2013, 09:18
Spirea - z przeogromną radością :) jakkolwiek teraz jestem w domu (i w necie) w kratkę, ale jakoś się zgramy :)

Greywolf - Ty się nie czaj, tylko dawaj te inspiracje, bo fantastyczne są :)

dr_au
18-07-2013, 09:29
Taras rewelacja :).

Spirea
18-07-2013, 09:43
Greywolf, naprawdę dziękuję :) Jeśli chodzi o kształt i umiejscowienie tarasu, to w pełni zasługa Elfir. Początkowo był planowany taras na taką długość jak teraz, ale bez tego wyjścia w ogród. Potem zrezygnowaliśmy ze względu na koszty i poszła tam opaska, a taras miał być do tego wysokiego okna. Jednak jak Elfir przyjechała do nas na działkę pierwszy raz, to już wtedy zaproponowała taki układ, jak został wykonany. Dla nas to była rewelacja, bo w ogóle nie wpadlibyśmy na to. W przyszłym tygodniu zjawia się ekipa brukarza i będą układane płyty betonowe. Dzięki za wszystkie inspiracje. Będę przeglądać i szukać. Ten z Ikea podoba mi się, tylko obawiam się "przyklejania". Tatarak, u mnie też mnóstwo na głowie, ale może jakoś się uda.

greywolf
18-07-2013, 10:34
Spirea,

Twój taras na tle bryły domu i elewacji (pierwsze zdjęcie z postu 324 z dziennika), mocno utkwił w głowie i spowodował, że miałem krótką refleksję pt.: "gdzieś, kiedyś widziałem coś podobnego". Skojarzyłem sobie, że widziałem gdzieś podobną symetrię tarasu z oknami domu, który swoją minimalistyczną bryłą przypominał Twój dom.

Takie uczucie nie dawało spokoju, poszperałem więc trochę i bingo, dobrze pamiętałem; z tym domem i jego tarasem skojarzył się mnie Twój dom i taras:
http://www.a1architects.cz/en/works/small-house-with-great-view

Tatarak
18-07-2013, 10:46
Greywolf - świetny ten dom! już wiem, jak zrobimy sobie "ogrodzenie" - właśnie tak, jak na zalinkowanych zdjęciach :)

btw, wnętrza też bardzo fajne.

agalind
18-07-2013, 11:14
Spirea, czasami podglądam Wasz dziennik, bo pięknie i nietuzinkowo urządzacie dom. Taras jest piękny, prawdziwa wisienka na torcie:)

Na blogu pytałam jakie wymiary ma ten największy fragment, gdzie jak mniemam ma stanąć stół?

Pozdrawiam.

rasia
18-07-2013, 11:19
Zarąbisty masz taras!!!:cool: I projekt Elfirkowy rewelacyjny!!! :cool::yes:.

Moorela
18-07-2013, 12:12
Spirea, taras świetny, kształt jest chyba kluczem do efektu, super! (...już się cieszę, że u nas ogród będzie też robiła Elfir...) ;)
Czy już była pierwsza kawa na tarasie??

Dzięki za informacja o ekipie i drzewie, też miałam na myśli europejski modrzew, ale napisałam syberyjski nie wiem dlaczego ;) nie pamiętam kto, ale jakaś ekipa mi mówiła, że egzotyki to też jest w sumie trochę ściema, dbać trzeba jak o modrzew, a pieniądze dużo większe, może coś w tym jest. W każdym razie efekt bardzo fajny, dla mnie kolor trochę za mocny, ale w zasadzie chyba będzie lepszy pod kątem odbarwiania się, itd. - lada moment złagodnieje...

Grey_Wolf, niezłe masz zasoby inspiracyjne!! :yes:

Barbara74
18-07-2013, 13:44
Spireo pieknie,brak zaskoczenia,bo u Ciebie zawsze wszystko przemyslane i świetnie skomponowane.Ten kształt rozumiem ,że był pomysłem Elfir?
Jaki masz wymiar tarasu.Głównie ile Ci on odchodzi od domu,Kolor fantastyczny.Kto ci radził ułożenie go na bloczkach?Bo ja myślałam o fundamentach.Ty masz tylko legary ,czy również kontrlegary?

Doczytałam :) gratulacje dla Elfir

Na płyty nie mogę się doczekać ,czekam na zdjęcia :)

majamaki
18-07-2013, 21:09
będę wdzięczna za namiar na wykonawcę tak pięknego tarasu:)

Spirea
19-07-2013, 07:51
Dziękuję Wszystkim zbiorczo za pochwały :) Tak jak napisała Moorela, kluczem jest kształt + wg mnie ogólne skomponowanie z budynkiem tego kształtu i koloru. W pozostałym zakresie, taras drewniany po prostu. Drewno ładne, dobry wykonawca. Powiem szczerze, że jak widziałam pracę wykonawców przy poziomowaniu, ubijaniu bloczków, naciąganiu desek, to nie wiem, jak inni robią to sami. Podziwiam. Agalind, odpisałam w komentarzach na blogu. Rasia, projekt rewelacyjny i postaram się w weekend opowiedzieć o naszym ogrodzie :) Moorela, kawy nie było, bo pierwszego dnia nie mogliśmy wychodzić (impregnat musiał wyschnąć), rano szybko do pracy, po powrocie wzięliśmy się w końcu za montaż markiz i już było ciemno. Miało być piwko, ale zasnęłam z dzieckiem. Muszę poczekać na weekend. Co do drewna, to egzotyków w ogóle nie braliśmy pod uwagę. Cały taras, ze wszystkimi materiałami (łącznie z ziemią, bloczkami, zaprawą, agrowłókniną) wyszedł ok. 250zł/m2. Tak więc nie jest to tania sprawa, ale miała sporo droższych ofert. Kolor będzie się zmieniać, mamy jednak wtedy dawać jedynie bezbarwny impregnat. Basia, dziękuję :) Szerszy fragment ma 3,6m szerokości, poza 2m pasem, który idzie wzdłuż ściany, wychodzi na ok. 5m w głąb działki. Sposób ułożenia zostawiliśmy do wyboru wykonawcy. Wcześniej jednak sami, na "chłopski rozum" usiłowaliśmy wybrać, co jest lepsze - słupy czy bloczki i stwierdziliśmy, że bloczki mają jednak większą powierzchnię na której są legary, nie ma na ścisk połączeń i jest mniej styków - bloczek-legar-deska. Między bloczek a legar mamy położoną taką izolację, jak do fundamentów (jakaś grubsza guma). Mam więc te bloczki, na to szły legary o grubszym przekroju 5x10 (w innych ofertach miałam 5x7, 5x9) co 50 cm i na to przykręcane deski. Przejrzałam też wątek o tarasach drewnianych. Kopiowałam wpisy o sposobach montażu. Doczytałam gdzieś do początku 2012r. i wyszło mi, że wykonawcy preferują bloczki, a Ci co robią we własnym zakresie słupy. Oferty od innych wykonawców miałam właśnie na bloczki, jak pytałam o słupy, wszyscy mówili, że nie ma takiej potrzeby. Ten nasz stwierdził, że taras to kilka ton i nie ma szans, żeby ktoś to przesunął. Zobaczymy oczywiście w praktyce, szczególnie po zimie. Wydaje mi się jednak, że nic nie powinno się dziać, bo taras nie oddzieloną konstrukcją, trochę jak podłoga pływająca. Majamaki :) poszło na priv.

greywolf
19-07-2013, 07:55
Greywolf - świetny ten dom! już wiem, jak zrobimy sobie "ogrodzenie" - właśnie tak, jak na zalinkowanych zdjęciach :)

btw, wnętrza też bardzo fajne.

Prawda, że świetny dom i ogrodzenie. Podpowiem, że za betonowym słupkiem przy wejściu na posesję, rolę ogrodzenia pełnić będą rośliny - w tym przypadku grab, cięty na żywopłot - i to dopiero po paru latach będzie wyglądać spektakularnie :)

a pomyśleć, że wygląd domu i otoczenia podyktowany przede wszystkim "tight budget", ale efekt uzyskali doskonały.

Spirea
19-07-2013, 08:01
Greywolf, dzięki za inspiracje. Świetny pomysł na osłonę na ognisko i tę ławkę. Z czego te druty, że utrzymają taką belę i siedzących na niej?. Zalinkowany dom, faktycznie podobny :) Ale niestety potwierdza, to co powiedział mi wykonawca tarasu, że dla stabilności drewnianą pergolę powinno zamocować się do ściany. Co do tanich rzeczy, ale o świetnym efekcie, to wklejam jeszcze link do doniczek, które chyba postawię na placyku betonowym, żeby zasiać tam zioła. http://www.cb2.com/kronos-planter-and-raised-planters/f8617 U nas częściowo rośliny też będą pełnić funkcję ogrodzenia od frontu.

Spirea
19-07-2013, 08:07
czy ktoś Wie, co trzeba zrobić, żeby działał mi "enter" na forum? W trakcie pisania postów, nie mogę zacząć od nowej linijki :mad:

Tatarak
19-07-2013, 09:41
Greywolf - ten żywopłot to mam już nawet częściowo posadzony - odpowiednio cofnięty wobec granicy, żeby można było dać coś przed nim i ciągle zastanawialiśmy się co. teraz wiem, co :)

Mila_Wroc
19-07-2013, 11:19
Pieknie wyszło!

Podeslij mi namiary na wykonawcę bo mój chce 300 zł/m
z swierku syberyjskiego cyz czegos tam (na pewno coś z Syberią)

A Twój bardzo obłożony robotą? Jak u niego z terminami?

Spirea
19-07-2013, 12:45
Mila, kontakt wysyłam na priv. Do nas wpadł, bo akurat miał okienko, a o nas miał robić jakąś elewację w Łodzi. Najlepiej dzwonić i pytać.

Basia_KRK
20-07-2013, 07:19
Spirea! Taras wyszedł pięknie! W ogóle kolorystyka fantastycznie się wpasowała :) Brawo!

Spirea
20-07-2013, 08:57
Dziękuję Basiu :) Greywolf, kupiłam jednak wczoraj te ikeowskie VAGO, oczywiście białe :) Wyglądają bardzo fajnie i na razie się nie kleją, dla mnie całkiem wygodne. Właśnie spożyłam śniadanie na tarasie i jest extra :wiggle: Udało się w końcu zamontować markizy, na razie u córki. Kupiliśmy prawie 7m. drabinę (aby było do mycia okien i ewentualnie wejścia na dach). Instrukcja montażu markiz ROTO to jakaś porażka. Zresztą pisała o tym już Tatarak. Ale metodą prób i błędów udało się. I chyba to naprawdę działa. Wczoraj, mimo, że mocno nie grzało, była już różnica między pokojem z markizami a bez. W środku jest nadal jasno, a na zewnątrz wygląda całkiem ładnie.http://img22.imageshack.us/img22/274/ijta.jpg

Elfir
21-07-2013, 14:44
pomysł na przesłony tarasowe - znalazłam w portfolio niemieckiej firmy ogrodowej wiec nie wiem czy to zamówienie indywidualne czy mozna gdzieś kupić:

http://www.renate-waas.de/_Media/ueberdachter-sitzplatz.jpeg

greywolf
22-07-2013, 15:47
witam,

przeczytałem w dzienniku o ogrodzie - świetnie spisał się projektant i wy też jako klienci. Bardzo spodobał się mnie dobór roślin. Uwielbiam grab, derenie jadalne i białe, bez czarny też! A świdośliwa to moja najulubieńsza roślina i zasługuje w naszym kraju na szerokie rozpowszechnienie bo jest naprawdę bezproblemowa i piękna cały rok :) Fajnie, że Elfir proponuje takie rośliny jak świdośliwa, która bardzo często rośnie wielopniowo i powinna doskonale spełnić wasze oczekiwania, jakie pokładacie we frontowym drzewie; brzoza pożyteczna też się w tej roli sprawdzi, tylko trzeba będzie wybrać egzemplarz nisko rozgałęziony na kilka konarów.

Cieszę się, że VAGO wywarło pozytywne wrażenie wizualne i dotykowe.

To będzie piękny ogród i czekam cierpliwie na doniesienia z placu boju.

Spirea
22-07-2013, 23:09
Greywolf, na froncie świdośliwa ma być właśnie wielopniowa. A VAGO wyglądają rewelacyjnie :)

Katti
23-07-2013, 20:12
Na mnie wrażenie zrobił ambrowiec i klon czerwony! Coś niesamowitego! :)
Dodam jeszcze, że taras wyszedł świetnie!

sheenaz
24-07-2013, 22:00
Spirea jest pieknie.
Taraz zachwyca, projekt również. Do mnie zwłaszcza rysunki przemawiają.
Masz w nim chyba sporo dereni - uwielbiam je, zwłaszcza jesienią gdy sie pieknie przebarwiają.
Zazdroszczę projektu i tarasu i szarej elewacji :)

ziggy2002
01-08-2013, 21:46
Spirea,

Taras super.

Właśnie też nad takim się zastanawiamy. Możesz podesłać namiary na wykonawców?

Dziękuję

Spirea
02-08-2013, 09:35
Ziggy, dzięki. Namiary poszło na priv.

ivy17
02-08-2013, 13:48
płyty bardzo ładnie się prezentują, reszta tez zaczyna coraz lepiej wyglądać :yes:
Torfu poszukaj na allegro, chyba tak najłatwiej :cool:

Spirea
02-08-2013, 14:02
Ivy, jest głównie w workach, a my potrzebujemy ok. 6,5m3 lub więcej. Jeśli nie będzie innej rady, to kupimy w workach. Wychodzi ok. 1000 zł lub więcej. Alternatywą dla torfu jest obornik...