PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177

Liwko
06-05-2011, 22:15
Dokładnie tak jak Marcin napisał,"po prostu słabo sie przyłozyleś jak wybierałeś projekt, a potem żeby otrzeć łzy zainstalowałeś PCi "
Pompa ciepła jest jedyną deską ratunku,gdybyś od samego projektu zaczął kombinować to spokojnie mógłbyś osiągnąć niskie zużycie bez PCi.
Masz małą pow.zabudowy,czyli płyta fundamentowa byłaby celowa i tania,lustrzane odbicie itp.

Ale zrozum człowieku że ja nie chciałem innego projektu!!! Nie będę się srał z domem który mi się nie podoba do końca życia tylko dlatego że można z niego zrobić dom grzany prądem! Dla mnie to bzdura!!! Buduje taki dom bo będę grzał prądem. Sam przyznasz że to chore. Buduje się dom by komfortowo w nim mieszkać a dopiero przy okazji mieć niskie rachunki!

Arturo72
06-05-2011, 22:16
Ale zrozum człowieku że ja nie chciałem innego projektu!!! Nie będę się srał z domem który mi się nie podoba do końca życia tylko dlatego że można z niego zrobić dom grzany prądem! Dla mnie to bzdura!!! Buduje taki dom bo będę grzał prądem. Sam przyznasz że to chore. Buduje się dom by komfortowo w nim mieszkać a dopiero przy okazji mieć niskie rachunki!
Ale ja piszę o Twoim projekcie,piszę co widzę na Twoich zdjęciach ;)
Piszę jak można go było przystosować jako energooszczędny i dla Ciebie komfortowy :)

Liwko
06-05-2011, 22:17
Idąc dalej to najlepiej wykopać dół, przykryć dachem, a temperatura zawsze będzie dodatnia. Napierdzisz to podniesiesz. Będzie tanio, ale czy komfortowo?

Liwko
06-05-2011, 22:18
Ale ja piszę o Twoim projekcie,piszę co widzę na Twoich zdjęciach ;)

No to policz ile by mnie to kosztowało by zejść do takich rachunków bez PC.

Liwko
06-05-2011, 22:22
No to policz ile by mnie to kosztowało by zejść do takich rachunków bez PC.

Dla ułatwienia podam ci że na samą stolarkę minimum 10tyś więcej. Do tego pewnie bez rolet by się nie obyło. Licz dalej.

Lobo_M
06-05-2011, 22:37
Nie mieliśmy zamiaru budować bunkra od strony drogi (północna). Takie domy tak jak i twój są po prostu brzydkie. Tanie w utrzymaniu ale z estetyką nie mają wiele wspólnego. Taka trochę podróba domu.
hehehe, ok.
Niedługo bedzie skończona elewacja, więc podeślę zdjęcia wtedy powiesz jaki jest mój dom, jak na razie go nie widziałeś więc nie wiem co ocieniasz, a to że dom nie ma okna od północy to nie wyznacznik, estetyki, jeśli oceniałeś mój dziennik i zdjęcia wnętrza,
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147909-Dziennik-Budowy&p=4574756&viewfull=1#post4574756
to zapewniam cię że z zewnatrz prezentuje sie równie dobrze, jednym się podoba rokoko innym minimalizm, a co jest praktyczniejsze i bardziej ponadczasowe, to już inna sprawa.
Oceniając estetyke mojego domu sprawiasz wrażenie że tonący brzytwy się chwyta. To tylko w Polsce króluje zasada "zastaw sie a pokaż się", od drogi musi byc "na bogato". Co do komfortu mieszkania to kolejny "strzał w płot", bo niby czym mój dom ustepuje innym? duże przeszklenia w kazdym pokoju, otwarta przestrzeń, WM itd.

Liwko
07-05-2011, 00:18
Oceniając estetyke mojego domu sprawiasz wrażenie że tonący brzytwy się chwyta. To tylko w Polsce króluje zasada "zastaw sie a pokaż się", od drogi musi byc "na bogato". Co do komfortu mieszkania to kolejny "strzał w płot", bo niby czym mój dom ustepuje innym? duże przeszklenia w kazdym pokoju, otwarta przestrzeń, WM itd.

To ty przecież oceniłeś mój projekt jako jeden z tych który nie powinien powstać. A niby dlaczego? Bo nie można go przerobić na grzanego prądem by rachunki były na poziomie PC???
Ale komfort to dla każdego coś innego. Jeden woli córkę a drugi teściową. Dom jest przede wszystkim bardzo prost w środku z doskonałą komunikacją. Ciepło z kominka poprzez dwie antresole doskonale znajdzie drogę do wszystkich pomieszczeń. Łazienka jedna nad drugą obok pomieszczenia gospodarczego pozwala na zminimalizowanie strat na cyrkulacji.
Piszesz o WM jako o komforcie. Masz komfort świeżego powietrza i płacisz niskie rachunki. Tak samo mam z PC, mam komfort ciepła i tanią CWU za niskie rachunki.
Teraz Marcinie opisz mi jak mam ocieplić swój dom by płacić rocznie 700zł za CO.
Jeżeli uważasz że mój domek od frontu będzie wyglądał bogato to niezły dowcipniś z ciebie. Nasz domek choć w mieście, robiony jest na styl wiejski bo tak się nam akurat podoba:)

hydraulik_
07-05-2011, 06:08
Patrząć na twoje stawki za kWh to u mnie też cały rok NCO i CWU zamknie się spokojnie w 1600PLN dla 3os w 152m2 w większym domu.
Dlatego wołami mnie na PCi nikt nie namówi.

na zagrzanie 100 litrów wody potrzeba 4kWh to około 2 zł
Dziennie potrzeba dla 3 osób i straty około 150-200 l-- to 4zł
rok ma 365 dni x 4 zł =1450 zł no powiedzmy 1000 zł.
I jeszcze C.O.
Zapraszam za rok po pompę :)

Lobo_M
07-05-2011, 07:30
na zagrzanie 100 litrów wody potrzeba 4kWh to około 2 zł
Dziennie potrzeba dla 3 osób i straty około 150-200 l-- to 4zł
rok ma 365 dni x 4 zł =1450 zł no powiedzmy 1000 zł.
I jeszcze C.O.
Zapraszam za rok po pompę :)
To sie nazywa kreatywna matematyka. Przypadłość częsta dla posiadaczy PCi. OD kiedy to 4kWh kosztuje 2zł, przecież nie tylko ja posiadam G12W, ale także większość posiadaczy PCi. Po drugie straty dobowe w bojlerze to nie 4kWh/dobę a 1,5kWh. Podałem moje dobowe zużycie 5kWh/dobę, ale niech będzie 4+1,5=5,5kWh.
moje stawki za kWh 33gr: 365x5,5x0,33=662PLN
stawki Liwko 27gr/kWh: 365x5,5x0,27=542PLN
Czytaj posty, a potem komentuj, ja mam wszystko opomiarowane więc nie wciskaj mi swoich teorii, ze mnie "jelenia" nie zrobisz liczyc potrafię.
Wg moich stawek

Lobo_M
07-05-2011, 07:47
To ty przecież oceniłeś mój projekt jako jeden z tych który nie powinien powstać. A niby dlaczego? Bo nie można go przerobić na grzanego prądem by rachunki były na poziomie PC???
Dom jest przede wszystkim bardzo prost w środku z doskonałą komunikacją. Ciepło z kominka poprzez dwie antresole doskonale znajdzie drogę do wszystkich pomieszczeń. Łazienka jedna nad drugą obok pomieszczenia gospodarczego pozwala na zminimalizowanie strat na cyrkulacji."

Teraz Marcinie opisz mi jak mam ocieplić swój dom by płacić rocznie 700zł za CO.
Jeżeli uważasz że mój domek od frontu będzie wyglądał bogato to niezły dowcipniś z ciebie. Nasz domek choć w mieście, robiony jest na styl wiejski bo tak się nam akurat podoba:)
Dom jest dwuspakowy więc jak 90% projektów ma łazienki nad soba tak - żadna nowość. Czemu tak piszesz o cieple z kominka, przecież ty podobno tylko 4x w tym roku rozpaliłeś, więc czemu to było takie ważne przy wyborze projektu. Nadal uważam że ani z zewnatrz, ani wewnatrz, twój dom nie jest niezastapiony. Spokojnie mogłeś mieć to samo+ lepsze rozmieszczenie pomieszczeń wg stron świata, spocząłes na tym projekcie i dlatego jesteś "szczęśliwym" posiadaczem PCi, z czego cieszy się również kol. hydrauli. Dla przykłądu w Szwecji nie montuja PCi z tego powodu co u nas, ale to nastepnym razem opiszę bo idę na śniadanie bo mi zaraz śmignie koło nosa.

kurt76
07-05-2011, 08:12
Dom o zapotrzebowaniu rocznym 1500-2000 zl przy grzaniu pradem, bez CO, PCi, solara, bez GWC, bez kominka wyniosl mnie okolo 280 tys przy materialach ze sredniej polki. Po podlogach 175 m2, 6 pokoi, 2 lazienki.

Liwko
07-05-2011, 08:13
Marcinie, napisz mi proszę jak za 18tyś. ocieplić mój dom by grzać prądem za 700zł rocznie. Czy aż tak dużo od ciebie wymagam? Da się czy nie da się?

Lobo_M
07-05-2011, 08:28
Marcinie, napisz mi proszę jak za 18tyś. ocieplić mój dom by grzać prądem za 700zł rocznie. Czy aż tak dużo od ciebie wymagam? Da się czy nie da się?
Liwko, skończ z tymi 700PLN-ami, ja juz powiedziałem, twój dom należy do tych które nie powinny opuścić deski kreślarskiej, mocne słowa ale dla mnie tak jest. da się zejść do kosztów za Co jak u mnie, ale że ty jesteś ewenementem na skalę FM to i tak ci nie dogodzi. Z projektami domów powinno byc jak z normami dla silników EURO 4, 5 itd, jak nie spełnia to wycofujemy i tyle! Jak wcześniej zacząłem w szwecji PCi nie jest dla tych co maja źle ocieplony dom, bo tak takich nie ma, nikt nie wybuduje domu bez min 30cm ocieplenia, tyczy sie to również pd Szwecji gdzie klimat jest jak u nas. W polsce natomiast PCi to lekarstwo na niechlujność architektów, kapryśność inwestorów i wszechobecną chęć pójścia na skróty! Ponieważ takich przypadków jest sporo to i PCi bedzie coraz więcej, ale wlace mnie to nie dziwi, skoro wzrost cen Pb i ON nie spowodował spadku zakorkowania w miastach. Polak ma za wygądna dupę, której mu się nie chce ruszyc z fotela. Dlatego też, korki jak i były tak bedą, a budowanie "wampirów energetycznych" będzie kwitło na całego.

kurt76
07-05-2011, 08:37
@Liwko
@MarcinCatera

Prosze zakonczcie klotnie. Sa dwie filozofie dojcia do tego samego celu i uszanujmy to poprostu.

Generalna zasada jest taka, ze:
1/ nalezy obnizac stopien komplikacji ukladu
2/ nalezy dazyc do bezobslugowosci, likwidacji tzw. "czesci ruchomych", ktore generuja koszty serwisowe
3/ pieniadz pozyczony jest "drogi"

Jezeli kol. Liwko dysponuje zywa gotowka (nie musi brac kredytu) to moze sobie pozwolic na PCi, w przeciwnym wypadku niestety, ale ma tanio "na papierze".

piotrmak
07-05-2011, 08:45
Z tą niechlujnością ekip budowlanych to masz 100% rację. Wielu architektów zatrzymało się w latach osiemdziesiątych a młodzi nie mogą się przebić. Jak 10 lat temu dawałem 12 cm steropianu na zewnątrz to kolega murarz pukał się w głowę. Na dzień dzisiejszy uważa, że 10 to i tak wyśrubowane. Ma dopiero 40 lat i już niestety taki umrze:)

bitter
07-05-2011, 09:03
Panowie Liwko i Marcinie ... pliz dajcie już spokój. Ten wątek ma 170 stron. Ja poświęciłem tydzień na dokładne przeczytanie go od dechy do dechy. Wiecie co zrobi czytelnik który chce grzać prądem i tutaj trafi po tygodniu czytania, co o Was pomyśli?

Szanuję każdego z Was i rady każdego z Was cenie i wybieram to co według mnie jest dla mnie najlepsze. Najciekawsze jest to, że OBAJ MACIE RACJĘ, a zaraz się tak najeżycie, że będziecie się obrzucać gównem ;-)

Jeden drugiego obwinia, że ma projekt do dupy. Liwko nie ma do dupy bo zużył prądu tyle co Marcin a za te 18 tys ma dom jaki mu się podobał, z dużymi oknami funkcjonalnym wnętrzem itp. Tak chciał i ma. Co z tego, że dał za to 18 tys??? Pewnie jakby policzyć ile zaoszczędził na montażu okien w warstwie ocieplenia i innych bajerach Marcina to wyszło by na to samo. Nie ma wiatrołapu - nie musi wrzeszczeć na dzieciaki - zamknijcie mi ten wiatrołap bo to dodatkowe 5kW na dobę prądu! Jak ma ochotę z żoną (albo sąsiadką) wpaść do wanny ze świecami to może lać wodę całą noc, żeby była ciepła i nie myśli o rachunku. Nie musi odpowiadać na pytania sąsiadów dlaczego zamurowali ci okna od strony ulicy? Może sobie otworzyć zimą drzwi do domu i powdychać mroźne powietrze nawet z pół godziny

ALE

będzie musiał może za 20 lat kupić nową pompę - pewnie 10 tys pójdzie znów w błoto, pompa może się zepsuć wcześniej - będą koszty, pewnie wydaje kasę na serwisowanie tej pompy

A Marcin, ma zajebiście urządzony dom, jest naprawdę przepiękny wbrew opiniom Liwko. Nic mu się do końca życia nie zepsuje i nie będzie musiał wydać ani grosza na system grzewczy. Zaoszczędzoną kasę wyda sobie na co chce (może na tę wodę w wannie z żoną właśnie)

ALE

Nie wie co się stanie jeżeli prąd podrożeje o 200% i zlikwidują II taryfę (nie mówcie, że tak nie będzie bo kto myślał, że drewno zdrożeje o kilkaset procent w ciągu kilku lat!!!), jak mu pociecha podrośnie i zobaczy, że ma w d.. zamykanie drzwi od wiatrołapu to się będzie wkurzał,

itp itd

I proszę jednego i drugiego nie polemizujcie z moimi argumentami bo to są tylko przykłady a na Wasze argumenty mogę znaleźć inne.

Dla mnie OBAJ zrobiliście słusznie i dyskutujecie o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Bożego Narodzenia.

Liwko wybrał komfort życia za trochę większą kasę.

Marcin oszczędność ponad wszystko przy małych kosztach inwestycyjnych.

A przy okazji to mi brakuje tylko tego, żeby Liwko w końcu przyznał się jak zrobił DZ za grosze i jakiego producenta ma pmpę. Bo cena jaką osiągnął jest bajeczna.

Liwko
07-05-2011, 09:16
Dobra, dajemy luz. Przynajmniej ja;)
kurt76, w końcówce nie masz racji bo te pieniądze tak czy siak bym wydał.
bitter, wiele razy to opisywałem, ale jak chcesz to wejdź na któryś z tematów o PC to jeszcze raz napiszę.

Lobo_M
07-05-2011, 09:26
bitter masz rację, zasmiecilismy temat! może skasujemy te ostatnie posty? bedzie lepiej

kbab
07-05-2011, 10:01
I co ja na to poradzę że tak jest. Liczmy że u nas jest 2,5 osoby, bo ja mam pracę związana z wyjadami, ale kiedy mnie nie ma z reguły jest teściowa. jak dla mnie dom jest standardowo uzytkowany. Dokładnie to jest 4,9kWh/dobe taka jest średnia kiedy to w styczniu zamontowałem podlicznik na bojlerze. Co do danych przeciętnych/ statystycznych itd to ja podchodze z dużą rezerwą bo przeciętnie w Polsce dom zuzywa ponad 100kWh/m2/rok
Przy zużyciu 1825kWh/rok to przy zainwestowaniu w pc do cwu przy cop 3 byłoby 608kWh, czy taka inwestycja ma sens - na dzisiaj decyduje o tym koszt 1215kWh oszczędności rocznie - ze zwrotem będzie problem.

Wcześniej nie liczyłem ale zakładam też 0,3mp/miesiąc, pomyśl ile z niego było ciepła ile przyjemności a ile poszło w komin
Średnio roczne zużycie drewna to 2mpu, co jest równoznaczne z 4200kWh, przy sprawności kominka 0,7 netto ciepła dostarczone do domu 2940kWh, w komin poszło 1460 - ilość przyjemności - każdy liczy sam wg swoich wskaźników.

Liwko
07-05-2011, 10:09
Marcin napisał że kominkiem grzał do 23-24oC. Zapewne w jego rozumieniu po zgaśnięciu ognia ta temperatura natychmiast gasła:). Tylko ciekawe dlaczego u mnie wystarczy przepalić w kominku w okresie przejściowym raz na dwa, trzy dni???
U mnie 2m3 drewna wysuszonego i porąbanego kosztuje 400zł więc łaskawie trzeba to do CO doliczyć.

bitter
07-05-2011, 10:11
Dobra, dajemy luz. Przynajmniej ja;)
kurt76, w końcówce nie masz racji bo te pieniądze tak czy siak bym wydał.
bitter, wiele razy to opisywałem, ale jak chcesz to wejdź na któryś z tematów o PC to jeszcze raz napiszę.

Podrzuć linka proszę, pewnie nie tylko ja chętnie poczytam. Wątków o PC jest milion ;-)

bitter
07-05-2011, 10:15
A przy okazji może to niewłaściwy wątek tak do końca ale piszemy tu o oszczędzaniu więc ... jak dużym mostkiem termicznym jest okno narożne?

kbab
07-05-2011, 10:29
mi szczerze mówiąc nie chce się w okresie przejściowym palić w kominku. Chociaż z drugiej strony, to drzewo które powycinałem przed budową domu trzeba kiedyś spalić....ale co robić jak się nie chce ;)
Ja po 10 latach od budowy zainwestowałem w klimatyzację - chociaż jeszcze mam chęci do obsługi kominka, ale zabezpieczam się na zaś.

Liwko
07-05-2011, 10:33
Podrzuć linka proszę, pewnie nie tylko ja chętnie poczytam. Wątków o PC jest milion ;-)
Nie przesadzaj;)
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a
Poczytaj ten
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106670-Polskie-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopower

Liwko
07-05-2011, 10:41
mi szczerze mówiąc nie chce się w okresie przejściowym palić w kominku. Chociaż z drugiej strony, to drzewo które powycinałem przed budową domu trzeba kiedyś spalić....ale co robić jak się nie chce ;)

Kiedyś trzeba:)
Chciałem w przyszłym sezonie nieco więcej palić ale wywaliłem okap z wyciągiem, podłączyłem kominek na sztywno z rurą doprowadzającą powietrze i chcę sprawdzić jakie teraz będą wyniki. Tak więc częstsze palenie w kominku musi jeszcze poczekać:D

bitter
07-05-2011, 12:00
Nie przesadzaj;)
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a
Poczytaj ten
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106670-Polskie-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopower


Wątki umiem znaleźć ;-) chodziło mi o konkretnie o stronę gdzie opisujesz Twoje rozwiązanie. No ale dobra przejrzę te kilkanaście stron ;-)

A dołączając się do wypowiedzi przedmówcy. Ja zbudowałem dom dwa lata temu. 12 cm styro było dla mnie i fachowców aż nadto i byłem dumny, że kazałem docieplić poddasze z 20 na 25cm. Dziś dopiero dowiaduje się o silikatach, o montowaniu okien w warstwie ocieplenia itp. A czytałem i czytałem forum. Mówią, że pierwszy dom buduje się marzeniami. Duży przestronny przyszłoścowy. Tyle że kasy zabrakło na wykończenie. Dom sprzedałem, zaraz się będę wyprowadzał i chcę zbudować mniejszy i już nic w nim nie zmieniać. Swoją droga nauczylo mnie to, że niekoniecznie dom buduje się do końca życia ;-) Ja mieszkałem w nim rok

Lobo_M
07-05-2011, 12:40
Ja nie miałem na mysli tych co wybudowali, stało sie i tyle, problem lezy w tym że za mało sie dzieje w kwestii zmian toku myślenia. nadal gro projektów jest archaicznymi modyfikacjami nieudolnych mysli architektów, jedyne co robia to zmieniaja kolory elewacji żeby przyciągnąć oczy szukających. Polskie przepiy są jak zwykle złe, co z tego że wszedł wymóg certyfikatów energetycznych, skoro jest to tylko kolejny sposób na wyciągnięcie kasy od inwestora. Do mnie przyszedł starszy Pan, jak się okazało wysłany przez syna (właściciela firmy), bo on nie miał czasu. Pan zrobił zdjęcia wziął projekt i miał głęboko w d... to co ja mu mówiłem, to jakie zmiany zaszły w izolacji, o WM nie miał bladego pojęcia. jak syn wrócił z papierem na którym było Ek-120kWh/m2 to mu parsknąłem w twarz śmiechem i powiedziałem żeby sie zabrał do roboty, albo ktoś inny to zrobi. Tak właśnie wyglądają polskie zmiany w budownictwie.

Naszła mnie jeszcze jedna myśl, skoro mamy dwa domy, które na sezon grzewczy zużyły tyle samo en. el. załóżmy 4000kWh. Jeden ma ogrzewanie elektryczne bezpośrednie a drugi PCi. To dlaczego 100% wzrost ceny kWh dotknie tylko tego co grzeje bezpośrednio?
bitter: "Nie wie co się stanie jeżeli prąd podrożeje o 200% i zlikwidują II taryfę (nie mówcie, że tak nie będzie bo kto myślał, że drewno zdrożeje o kilkaset procent w ciągu kilku lat!!!),"
Przecież zużycie jest takie samo. Ogrzewający PCi juz tak łatwo nie dołoży ocieplenia, a juz napewno duzo drożej aniżeli zrobiłby to w czasie budowy. Bo poniesie jeszcze raz koszt kleju, siatki itd, a w czasie budowy dołozyłby tylko xcm styro. Nie zamieni również źródła ciepła, bo przecież PCi to najtańsze źródło.
natomiast ogrzewający prądem bezpośrednio, ocieplać nie musi bo zrobił to w czasie budowy, ma najdroższe źródło ciepła więc ma spore pole do popisu bo każde inne źródło będzie tańsze. nawet jak ma kable grzejne jak ja, to może zastosować PCi pow-pow.
Jedynym słusznym kierunkiem jest dążenie do domu pasywnego, energooszczędnego 3-4 litrowego.

hydraulik_
07-05-2011, 12:51
To sie nazywa kreatywna matematyka. Przypadłość częsta dla posiadaczy PCi. OD kiedy to 4kWh kosztuje 2zł, przecież nie tylko ja posiadam G12W, ale także większość posiadaczy PCi. Po drugie straty dobowe w bojlerze to nie 4kWh/dobę a 1,5kWh. Podałem moje dobowe zużycie 5kWh/dobę, ale niech będzie 4+1,5=5,5kWh.
moje stawki za kWh 33gr: 365x5,5x0,33=662PLN
stawki Liwko 27gr/kWh: 365x5,5x0,27=542PLN
Czytaj posty, a potem komentuj, ja mam wszystko opomiarowane więc nie wciskaj mi swoich teorii, ze mnie "jelenia" nie zrobisz liczyc potrafię.
Wg moich stawek

Jak pisać ,żeby zrozumiał 4kWh to energia na podgrznie 100 l wody o 35 C a nie straty zbiornika.
No chyba ,że nie używasz wody tylko stoi w gotowości .
A ja nie mam prądu po 30 groszy i nie jestem w stanie zagrzać budynku jedną taryfą .Więc mam jedną taryfę.
ja przeczytałem ,że 1600 zł rocznie .Tak było napisane i do tego się odniosłem.
teraz też piszesz 5,5kwh na dobę .Ale czy to co i cwu i czy teraz czy przy dużych mrozach .
A potem wyskakujesz z kreatywną matematyką.
Ja rzeczywiście policzyłem po 50 gr i wyszło 1450, ale jak zauważyłeś odniosłem sie do 30 gr i przyjąłem 1000 zł.
Ja nie wciskam ,żadnej teorii po prostu policzyłem .Oczywiście może błądze.Przecież ty masz to na liczniku jaki sens wmawiać tobie ,że rzeczywistość jest inna niż jest.
Cieszę sie ,że mało płacisz .Też bym tak chciał .Ale coś mi nie gra bo straty muszą być

Lobo_M
07-05-2011, 14:23
hydrauli: Ty na początku założyłeś że zużycie na dobe to 8kWh (4 na wodę i 4 na straty) co z góry jest błędne, bo bojler zużywający 4kWh tylko na utrzymanie zadanej temp. bez jej poboru to jakiś to bubel. 8kWhx0,5plnx365dni dało Ci 1460pln. To jest liczenie błedne.
Ja faktycznie zużywam 4,9kWh/dobę, ale dla twoich potrzeb napisałem że 4kWh+1,5kWh na straty (bo w moich 4,9kWh zawierają sie straty, podlicznik tego nie rozróżnia). dlatego powinieneś odnieść faktyczne zużycie 5kWh, albo nawet to 5,5kWh do 30gr i wtedy będziesz miał wynik. Jeśli ktoś ma CO na prąd to ma II taryfę, jak juz pisałem większość posiadaczy PCi również dlatego liczenia dla 50gr to kreatywna matematyka, 4kWh strat tym bardziej.

po edycji:
żeby faktycznie powiedzieć jakie mam straty dobowe przy najblizszym wyjeździe w domu całej rodziny na dłużej niż dobę spisze podlicznik przed i po i wtedy bedzie wszystko jasne.

Liwko
07-05-2011, 14:27
Marcin doliczyłeś już te dwa m3 drewna do wyniku CO?

bitter
07-05-2011, 15:10
bitter: "Nie wie co się stanie jeżeli prąd podrożeje o 200% i zlikwidują II taryfę (nie mówcie, że tak nie będzie bo kto myślał, że drewno zdrożeje o kilkaset procent w ciągu kilku lat!!!),"
Przecież zużycie jest takie samo. Ogrzewający PCi juz tak łatwo nie dołoży ocieplenia, a juz napewno duzo drożej aniżeli zrobiłby to w czasie budowy. Bo poniesie jeszcze raz koszt kleju, siatki itd, a w czasie budowy dołozyłby tylko xcm styro. Nie zamieni również źródła ciepła, bo przecież PCi to najtańsze źródło.

Prosiłem nie komentować ;-) To tylko teoretyczne przypuszczenie, że może za 15 lat okaże się, że wynaleźli jakiś wynalazek który pozwoli ogrzać chatę za 500zł miesięcznie przy nakładach 2 tys na kocioł. Ty nie zmienisz źródła ciepła bo masz kable, Liwko wywali pompę podłączy ten cudowny piec i będzie miał 10 razy taniej od Ciebie


Hahaha tak sobie teoretyzuję ale życie pisze takie scenariusze, że nie ma sensu się teraz sprzeczać. Ja na razie liczę i liczę. Chyba najlepszym wyjściem dla takiego niedowiarka jak ja jest zrobienie podłogówki wodnej, porządne ocieplenie domu i podłączenie pieca elektrycznego. Nakład inwestycyjny pomiędzy kablami a PC i jeżeli się okaże, że rachunki są podobne do Twoich do będę sobie pluł w brodę, że nie zrobiłem kabli i dziękował bogu, że nie wziąłem pompy ;-) A jak za wysokie to kupię pompę i będę w plecy 3 tys na piec (choć pewnie używany rok za pól ceny sprzedam ;-)

Kupiłem dziś na pewno Marcinie Twój pomysł. Rezygnuję z porothermu na rzecz gazobetonu i silikatów. Chwała Ci za dziennik.

Lobo_M
07-05-2011, 15:21
Liwo juz doliczam, drzewo liściaste mieszane, porąbane, wysezonowane 160PLN/m3 więc 1400+320=1720pln/sezon grzewczy, uwzględniając kominek srednia w domu 23oC. Ty masz liwko wszystko drogie (drewno 200pln/m3, okna z montażem) tylko PCi dziwnie tanio Ci wyszła.
Bitter, prędzaj ja podłączę PCi pow-pow niż wymysla coś co o połowę obniży koszty ogrzewania osoba posiadającym PCi.
Co do porotermu czy gazobetonu, to sprawdź jeszcze czy przy gazobetonie nie będziesz musiał stawiac słupów wzmacniających, nie wiem, ale może porotherm by ich nie potrzebował. Nie do końca się na tym znam.

bitter
07-05-2011, 16:37
Nie będę bo mój projekt ma gazobeton 600. Chciałem porotherm bo jeden zbudowałem z niego a ja jakoś boję się nowości. Cóż chyba jednak tym razem zaryzykuję.

hydraulik_
07-05-2011, 17:01
Marcinie ja nie liczyłem żadnych strat .Ja przyjąłem ,że zużywasz około 200 l wody na 3 osoby dziennie.A straty to w dobrych zasobnikach to poniżej 1kWh.
Dlatego podziwiam twoje rachunki.

coulignon
07-05-2011, 17:21
Rachunek za światło poza sezonem grzewczym u mnie to 120 do 150 zł za wszystko. Przpuszczam że CWU (tylko nocna taryfa ale nie mam podlicznika ) to jakieś 70 zł/m. 3 i pół osoby, prysznic 2xdziennie, czasem wanna. Jakoś nie czuje potzreby zakładania PC czy kolektorów. Przy czym rachunki raczej mnie zaskoczyły - myślałem że będzie więcej. Szacunki typu 200l/3os są sporo zawyżone.

Liwko
07-05-2011, 17:31
Liczyłem starą cenę. Dzisiaj m3 buczyny porąbanej i suchej kosztuje 250zł!
Czyli CO masz za 1720zł, ja za 1300. CWU też mam taniej, to gdzie te twoje równe rachunki?
CWU coulignon to bardzo indywidualna sprawa i najlepiej liczyć jakąś średnią.

Liwko
07-05-2011, 17:34
Nie ma sensu się licytować bo nie ma sensu porównywać dwóch tak różnych domów. Ja wiem że wybrałem właściwie bo nawet pakując kupę pieniędzy w ocieplenie nie doszedłbym do tych rachunków jakie płacę i tyle w temacie.

Lobo_M
07-05-2011, 18:07
Liczyłem starą cenę. Dzisiaj m3 buczyny porąbanej i suchej kosztuje 250zł!
Czyli CO masz za 1720zł, ja za 1300. CWU też mam taniej, to gdzie te twoje równe rachunki?
CWU coulignon to bardzo indywidualna sprawa i najlepiej liczyć jakąś średnią.
Kolejna dyskusja z Toba i znowu było bez sensu, dla mnie jestes niereformowalny! Juz Ci pisałem drewno i okna to zawsze znajdziesz drogo, ale PCi to masz taniej niz po kosztach, hehehe.

Liwko
07-05-2011, 18:13
Zadzwoń, zapytaj. Myślę że wielu potwierdzi.

Liwko
07-05-2011, 18:22
http://allegro.pl/drewno-kominkowe-ulozone-olcha-brzoza-buk-i-grab-i1600534188.html

Pierwszy z brzegu mp 190zł. Policz sam ile za m3.

Lobo_M
07-05-2011, 18:31
http://allegro.pl/drewno-kominkowe-ulozone-olcha-brzoza-buk-i-grab-i1600534188.html

Pierwszy z brzegu mp 190zł. Policz sam ile za m3.
Całkowicie Cie nie rozumiem podałeś link w którym facet ma drzewo liściaste od 150 do 200zł. ja kupiłem rok temu i mix a nie jedno, zapłaciłem 160PLN.
teraz chcesz się licytowac na linki, zobacz tu ma facet z okolic w-wy mix za 160
http://allegro.pl/drewno-kominkowe-i-opalowe-warszawa-siedlce-i-okol-i1591179834.html
Liwko, kolejny raz piszę ty tylko PCi potrafisz tanio kupić! Nie pogrążaj się.

Liwko
07-05-2011, 18:45
Trochę by mnie ten transport z Siedlec kosztował. Podobno wino na Węgrzech mają taniej.

coulignon
07-05-2011, 18:48
coulignon

Dawaj dane z ogrzewania.

pzdr

Cały sezon 4694 kwh. Zużycie rozkłada mi się 50%nocna+50 dzienna. Tak więc w pieniądzach to około 2350 zł. + 4 mp drewna (sosna stemple + dąb, koszt 600 zł).
Z niecierpliwością oczekuje kolejnej zimy - po zrobieniu wiatrołapu zużycie spadło o 30%. Niestety wiatrołap zrobiłem pod koniec zimy więc w tym sezenie nie skorzytałem.
Drewno w połowie zużyte do podgrzania CWU.

Liwko
07-05-2011, 18:52
Ale myślę Marcinie że warto będzie się do ciebie po te dwa m3 drewna na trzy lata wybrać.
Pewnie już nie będzie po 160, pewnie po minimum 200. Ale co tam dla kilku zł warto zarwać jeden dzień i zrobić 400km.
Co za człowiek.

Lobo_M
07-05-2011, 18:57
Trochę by mnie ten transport z Siedlec kosztował. Podobno wino na Węgrzech mają taniej.
Człowieku przecież ja Ci tylko przykład podałem, no comment:)

Lobo_M
07-05-2011, 19:02
Cały sezon 4694 kwh. Zużycie rozkłada mi się 50%nocna+50 dzienna. Tak więc w pieniądzach to około 2350 zł. + 4 mp drewna (sosna stemple + dąb, koszt 600 zł).
Z niecierpliwością oczekuje kolejnej zimy - po zrobieniu wiatrołapu zużycie spadło o 30%. Niestety wiatrołap zrobiłem pod koniec zimy więc w tym sezenie nie skorzytałem.
Drewno w połowie zużyte do podgrzania CWU.
A co robiłeś w wiatrołapie bo nie pamietam. Ładnie 30% mniej!

coulignon
07-05-2011, 19:47
A co robiłeś w wiatrołapie bo nie pamietam. Ładnie 30% mniej!

W wiatrołapie zrobiłem wiatrołap:). Po prostu go nie zrobiliśmy wcześniej co było kretyńska decyzją.

Lobo_M
07-05-2011, 20:23
Liwko piałeś że u ciebie CO i CWU za cały rok zamknie sie w 1600zł, potem pisałeś że koszty CO to 700zł, więc CWU wychodzi 900zł przy PCi? Skąd ty to 700zł wziąłeś bo juz sie pogubiłem w twoich zeznaniach.

Liwko
07-05-2011, 21:29
Liwko piałeś że u ciebie CO i CWU za cały rok zamknie sie w 1600zł, potem pisałeś że koszty CO to 700zł, więc CWU wychodzi 900zł przy PCi? Skąd ty to 700zł wziąłeś bo juz sie pogubiłem w twoich zeznaniach.

Otóż, jak pisałem za CWU płacę rocznie około 300zł. Grzejąc prądem było by około 900. Więc by rachunki były na takim samym poziomie za CO musiałbym zapłacić 700. Taka prosta matematyka z II klasy podstawowej.

Lobo_M
07-05-2011, 21:35
wiesz ja akurat przeskoczyłem o razu z I do III dlatego te braki.
Podaj jak sie nazywa twój projekt i czy cos w nim zmieniałeś. Najlepiej podeślij mi rzuty kondygnacji , wklepie go w OZC.

Liwko
07-05-2011, 21:42
Pisze się "od razu", widać te braki. Link do projektu już podawałem, ale Marcinie, dla ciebie zrobię to specjalnie. Prooooszęęę
http://projekty.muratordom.pl/projekt_ciekawy-wariant-i,317,1,0.htm
Wywaliłem okna nad sypialnią i po jednym nad łazienką i garderobą. Projekt jest tak zajefajny że grzebanie przy nim nie miało zbytniego sensu. A ci co przy nim grzebali go spitolili.
A sorry, wywaliłem jeszcze komin.

coulignon
08-05-2011, 09:40
Średnioroczny COP dla DZ poziomego raczej jest bliżej 2 a nie 3. Więc kalkulacja jeszcze bardziej wyglada niekorzystnie.

Lobo_M
08-05-2011, 10:15
A jeśli przyjmiemy stawki za kWh jakie ma Liwko - 27gr, PCi wypada jeszcze gorzej.

HenoK
08-05-2011, 10:48
Średnioroczny COP dla DZ poziomego raczej jest bliżej 2 a nie 3. Więc kalkulacja jeszcze bardziej wyglada niekorzystnie.
Mógłbyś uzasadnić dlaczego przyjąłeś COP=2, a nie np. 1,2 ?
Rozumiem, że masz w tej materii wielkie doświadczenie ;).

Lobo_M
08-05-2011, 10:58
Mógłbyś uzasadnić dlaczego przyjąłeś COP=2, a nie np. 1,2 ?
Rozumiem, że masz w tej materii wielkie doświadczenie ;).
Liczyłeś swój dom w OZC? jaki masz wynik? jak to się ma do zużycie przez PCi?

HenoK
08-05-2011, 12:16
Jeśli taka prosta matematyka to Panie Profesorze Liwko,adiqq i inni,wytłumaczcie jak Wam się to opłaca:

Rozpatruję obecny dom Liwko,obecne zapotrzebowanie na ciepło Liwko,obecne ocieplenie Liwko:
4330kWh=COP3=13000kWh x 0,33=4280zł
PCi=40tys.zł/30lat=250zł/miesiąc=3000zł/rok
Coś ta Twoja matematyka szwankuje :(.
Wygodnie Ci liczyć wg Twoich założeń. Prawda jednak jest taka, że glikolowa pompa ciepła osiąga przy ogrzewaniu podłogowym bez problemu COP=3,5 (średniorocznie). Przykładem może być w pełni opomiarowana instalacja PCi niedowiarka - https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0, gdzie COP za okres od 18-01-2011 do 11-04-2011 średnie COP wychodzi 3,73, zaś dla pełni zimy, czyli 14-02-2011 do 11-04-2011 COP=3,47. Jeszcze lepszym COP może pochwalić się piwopijca.
Druga prawda jest taka, że monowalentne pompy ciepła dobiera się w ten sposób, aby zapewniły ogrzanie dom w 100% przy najniższych temperaturach pracując w obu taryfach. Decydują tu względy ekonomiczne, ale taki dobór daje też pozytywny efekt - podczas największego zapotrzebowania budynku na ciepło nie ma przerw w ogrzewaniu, co zapewnia stabilną temperaturę przez całą dobę. Odbija się to oczywiście na rachunkach. Przeważnie zużywa się na potrzeby PCi ok. 80% energii w tańszej taryfie, a 20% w droższej. U mnie aktualne ceny wynoszą w II taryfie 0,32zł/kWh i w I taryfie 0,65zł/kWh, co daje średnią cenę 0,38zł/kWh.
Przy takich założeniach obliczenia wyglądaja inaczej :
4330kWh -> COP=3,5 -> 15155kWh x 0,32 = 4850zł
PCi=40tys.zł/30lat=111,11zł/miesiąc=1333,33zł/rok
(Ty zawyżyłeś tę kwotę o 125%.)


Elektryka=10tys.zł/30lat=80zł/miesiąc=960zł/rok
Tutaj podobnie : 27,78zł
Elektryka=10tys.zł/30lat=27,78złzł/miesiąc=333,33zł/rok


Na grzaniu PCi obecnie roczne koszty masz 4330kWh=1428zł+3000zł=4428zł/rok
Te koszty dla PCi, to 4330 x 0,38 = 1645 zł
1645 + 1333 = 2978zł

Gdybyś grzał obecnie tylko czystym prądem to Twoje koszty byłyby 13000kWh=4290zł+960zł=5250zł
znowu 15155 kWh -> 4850zł + 333 zł = 5183 zł.

Zyskujesz rocznie na PCi 822zł(niech będzie i 1000zł)...ale inwestujesz 30tys.zł więcej.
Różnica wg moich obliczeń wychodzi 5183zł - 4428 zł = 755 zł.

Jeśli prosta matematyka z II klasy to odpowiedz mi na pytanie,ile kosztuje oszczędzone 30tys.zł różnicy czy to w kredycie na 30lat czy to w lokacie na 30 lat ?
Drugie pytanie,jakie miałbyś Liwko zużycie kWh,gdybyś część z tej różnicy 30tys.zł(np.10tys.zł) przeznaczył na dodatkowe ocieplenie w swoim obecnym domu ?
P.S.
Tylko nie piszcie mi o wyższym COP bo policzyłem zużycie Liwko na 100% II taryfy.

Wniosek-nawet przy takim słabo ocieplonym domu jak Liwko nie opłaca się inwestycja w PCi a co dopiero w domku jak ma adiqq.
Jedyne wytłumaczenie,którę widzę i które logicznie przychodzi do głowy to moda.Innego wytłumaczenia/usprawiedliwienia nie widzę(nie chcę nawet myśleć inaczej o inwestorach PCi ;) )

I nie wciskajcie kitu ludziom,że PCi na kredyt jako bezobsługowe źródło ciepła jest opłacalna,nawet za 38tys.zł a gdzie tam ceny rzedu 50-60tys.zł za PCi :)
Albo w swoich obliczeniach uwzględniłeś już koszt obsługi kredytu (3000zł rocznie x 30 lat = 90 000 zł, a nie 40 000zł), albo nie umiesz liczyć.

W obliczeniach nie uwzględniłeś podgrzewania CWU.
U mnie w ciągu ostatniego rok PCi i kolektory słoneczne zużyły ~3500kWh energii (dopiero w październiku założyłem podlicznik, więc część zużycia energii jest oszacowana). Z tego ~330kWh zużyte jest na CWU.
Przy ogrzewaniu COP=3,5, przy podgrzewie CWU, COP=3,0.
Przy braku pompy ciepła i kolektorów słonecznych zużyłbym 330x3+3170*3,5=12085kWh energii.
Nawet wykorzystując w 100% energię w 2 taryfie zapłaciłbym 3867zł rocznie.
Obecnie za tę energie do ogrzewania i przygotowania CWU płacę 1330zł rocznie.
Cała instalacja kosztowała mnie 32,5 tys. zł (szczegóły w moim dzienniku budowy).
Zakładając, że instalację z ogrzewaniem elektrycznym wykonałbym za 10tys. zł, a na pozostałą kwotę, tj. 22,5 tys. zł wziąłem kredyt hipoteczny w CHF na 19 lat, którego raty wynoszą 170zł miesięcznie. Roczne koszty ogrzewania i przygotowania CWU wynoszą u mnie 1330zł + 170zł x 12 = 3370 zł.
Oszczędzam więc rocznie 3867 - 3370 = 497 zł.

Przy czym im droższa będzie energia elektryczna, tym moje oszczędności będą większe.

Oczywiście nie twierdzę, że jest to "jedyny słuszny" sposób na dom energooszczędny i tani w eksploatacji.
Równie dobrze te 22,5 tys. zł mogłem zainwestować w lepszą izolację, lepsze okna, GWC.
Mając doświadczenie z budowy mojego, a także kilku innych domów jestem w stanie zaprojektować i zbudować dom pasywny.
Jeżeli jeszcze zdecyduję się na budowę nowego domu, to z pewnością będzie on tańszy w budowie i bardziej energooszczędny :).

HenoK
08-05-2011, 12:28
Liczyłeś swój dom w OZC? jaki masz wynik? jak to się ma do zużycie przez PCi?
Ponieważ swój dom zacząłem użytkować przed wprowadzeniem świadectw charakterystyki energetycznych, to nawet nie sporządziłem dla niego takiego świadectwa. Pełnego obliczenia OZC także nie robiłem. Dobierając instalacje grzewczą policzyłem zapotrzebowanie na moc do ogrzewania dla poszczególnych pomieszczeń. Przez część pierwszego sezonu grzewczego ogrzewałem dom elektrycznie, co pozwoliło na zweryfikowanie założeń i dobór pompy ciepła.
Najlepszym miernikiem jest licznik energii elektrycznej i podlicznik do PCi. Na jego podstawie za ostatni rok wyszło zużycie ~29kWh/m2 rocznie na ogrzewanie.
Ciągle jednak mam do poprawy kilka elementów "osłony termicznej budynku", które powinny poprawić ten rezultat.

Lobo_M
08-05-2011, 13:13
Ponieważ swój dom zacząłem użytkować przed wprowadzeniem świadectw charakterystyki energetycznych, to nawet nie sporządziłem dla niego takiego świadectwa. Pełnego obliczenia OZC także nie robiłem.
No wiesz co kto jak kto ale Ty powinieneś mieć obliczenia w OZC dla swojego domu:) Byłem po prostu ciekawy, bo znając twoja profesję mozna by założyć że wyliczenia sa praktycznie bezbłędne, a przy odpowiednim opomiarowaniu domu jakie posiadasz, można by sprawdzić poktycie teorii w praktyce. No szkoda:(

Co do ostatnich dyskusji nad wyliczeniami, uważam że po pierwsze skoro bierzemy 10tys na koszty ogrzewania elektrycznego (W tej cenie mamy kable z najwyższej półki cenowej Devi + sterowniki z analogicznej półki cenowej), to i do PCi należało by brac co najmniej koszty 40tyś a nie 30tyś. Z czasem już wiem że moje ogrzewanie mogłem zrobić za 7000tyś (z robocizną, elektryk kładzie kable a nie ja, kable elektry, albo into, no i 3x tańsze sterowniki o tych samych parametrach). Druga sprawa, jasne jest że różnice w kosztach nalezy traktować jako całkowite obciążenie kredytu a nie y=xxxxzł/30lat/12miesięcy.

Henok, skoro piszesz że kolejny dom robiłbyś tańszy i bardziej energooszczędny, to dąłyłbys do pasywnego? czym bys planował go ogrzewać? Dosłownie w dwóch zdaniach.

HenoK
08-05-2011, 13:46
No wiesz co kto jak kto ale Ty powinieneś mieć obliczenia w OZC dla swojego domu:) Byłem po prostu ciekawy, bo znając twoja profesję mozna by założyć że wyliczenia sa praktycznie bezbłędne, a przy odpowiednim opomiarowaniu domu jakie posiadasz, można by sprawdzić poktycie teorii w praktyce. No szkoda:(Pewnie czytałeś mój dziennik, więc wiesz, że w trakcie budowy wprowadziłem trochę zmian, a z samej budowy jest zakończony I etap - parter domu. Do wykończenia jest jeszcze poddasze, więc trudno byłoby zdecydować się dla którego etapu wykonać obliczenia ;).

Henok, skoro piszesz że kolejny dom robiłbyś tańszy i bardziej energooszczędny, to dąłyłbys do pasywnego? czym bys planował go ogrzewać? Dosłownie w dwóch zdaniach.
Prawdopodobnie byłoby to ogrzewanie elektryczne, ale z wodną podłogówką, dwupłaszczowym podgrzewaczem ciepłej wody i kotłem elektrycznym. Co prawda pasywny dom minimalizuje koszty ogrzewania, ale mimo wszystko nie chciałbym sobie odcinać możliwości jeszcze tańszego ogrzewania w przyszłości (mały kocioł na pelety, pompa ciepła powietrze-woda, czy nawet kocioł z wykorzystaniem zimnej fuzji : http://www.zimna-fuzja.pl/ ).
O tym, że niektóre rozwiązania mogą być pozornie tanie przekonali się kilka lat temu posiadacze kotłów olejowych.

Lobo_M
08-05-2011, 14:42
Faktycznie, zapomniałem o twoim piętrze.
No ja teraz liczyłem w OZC projekt mojego ojca, on tez bedzie miał parterówke tyle, że troche większą i bardziej "poszarpana". Wyliczenia jeszcze nie są skończone, ale szacuje że wyjdzie około 5000-5500kWh, bo nie wszystko będzie jak u mnie. On chce wodna podłogówkę to chyba będzie jakiś Kospel, ale jeszcze zobaczymy. Na pewno bedzie na prąd i na pewno nie PCi:-)

HenoK
08-05-2011, 15:03
PCi=40tys.zł/30lat=250zł/miesiąc=3000zł/rok
.....
Zyskujesz rocznie na PCi 822zł(niech będzie i 1000zł)...ale inwestujesz 30tys.zł więcej.
Jeśli prosta matematyka z II klasy to odpowiedz mi na pytanie,ile kosztuje oszczędzone 30tys.zł różnicy czy to w kredycie na 30lat czy to w lokacie na 30 lat ?


Wszystkie cyfry są zaokrąglone z uwzględnionym kosztem kredytu hipotecznego.Biorąc np.40tys.zł na 30lat,miesięczna rata wychodzi ok.250zł czyli 3tys.zł rocznie a nie jak Ty napisałeś 111,11zł i 1,3tys.zł rocznie.
Bzdurą są Twoje wyliczenia.
No chyba,że Ty mi taki kredyt udzielisz ;)
Zapętliłeś się :(.
Jeżeli w kosztach uwzględniasz kredyt hipoteczny, to dlaczego piszesz dodatkowo o inwestycji 30tys. zł ?
Przecież te 30 tys. zł już policzyłeś w ratach po 250zł miesięcznie.
Pomimo tego wyszła Ci oszczędność roczna 822zł.
Ta oszczędność wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej będzie rosła.
W ceny energii będą rosły chyba nie wątpisz ?

Podałem Ci ile faktycznie płacę kredytu hipotecznego za moją instalację, ale nadal twierdzisz, że właściciele PCi, to idioci, którzy nie potrafią liczyć.

HenoK
08-05-2011, 15:52
Nie zapętliłem się,odjąłem od kosztu 40tys.zł za PCi,koszt ogrzewania elektrycznego 10tys.zł.
Ten,który ma PCi za 40tys.zł np.Liwko płaci miesięcznie 250zł obsługi kredytu,gdyby miał ogrz.elektryczne za 10tys.zł płaciłby 80zł miesięcznie obsługi kredytu.
Różnica 822zł rocznie na korzyść PCi wyszła po uwzględnieniu rachunków za PCi+obsługa kredytu w porównaniu do ogrz.elektrycznego+obsł.kredytu.
Czyli za prąd+spłatę kabli zapłaci 822zł więcej rocznie niż gdyby miał PCi ale ma do dyspozycji dalej 30tys.zł.
Paniał ?
Będzie miał do dyspozycji pod warunkiem, że będzie przez 30 lat płacił ratę kredytu w wysokości 250zł.
Być może za te 30tys. zł dodatkowego kredytu uda mu się zejść z kosztami ogrzewania do tego poziomu, jak ma z pompą ciepła.
Czy tak rzeczywiście będzie nie jesteś w stanie zagwarantować.

Lobo_M
08-05-2011, 16:00
Będzie miał do dyspozycji pod warunkiem, że będzie przez 30 lat płacił ratę kredytu w wysokości 250zł.
Być może za te 30tys. zł dodatkowego kredytu uda mu się zejść z kosztami ogrzewania do tego poziomu, jak ma z pompą ciepła.
Czy tak rzeczywiście będzie nie jesteś w stanie zagwarantować.
Myślę że nie ma co dalej roztrząsać tego przypadku. Coś jednak jest na rzeczy skoro budując kolejny dom robiłbyś tak aby był jak najbardziej energooszczędny, i nie zastosowałbyś w nim PCi (w początkowej fazie). Moim zdaniem w naszej strefie klimatycznej, spokojnie można budować domy niepotrzebujące PCi, a je zostawmy chociażby Skandynawom. Piszę o domach jeszcze nie wybudowanych, bo nie chce mi sie juz prowadzić dywagacji nad "rozlanym mlekiem" - dom Liwko.
Liwko jaki Ty byś wybudował kolejny dom, wiem że będzie ciężko Ci to powiedzieć, ponieważ ten w którym teraz mieszkasz jest idealny (lekka kąśliwość z mojej strony:) ). Serio pytam, w jaką stronę byś szedł?

HenoK
08-05-2011, 18:16
Oczywiście,że nie jestem tego zagwarantować ale 822zł różnicy przeliczając na kWh to jest tylko ok.2500kWh rocznie.
m3 styro kosztuje 180zł,dodatkowa warstwa styro15cm to koszt ok.5tys.zł.Nie chce mi się liczyć dokładnie ale już to z nawiązką połyka tą różnicę.
Na razie nic nie udowodniłeś. To co napisałeś - pogrubienie izolacji o 15cm - dotyczy praktycznie tylko ścian o powierzchni ~185m2. Dokładasz do 10tys. zł na instalację grzewczą, 5 tys. na lepszą izolację ścian, czyli możesz być pewien jedynie tego, że zamiast 960zł rocznie, będziesz spłacał 1440zł rat za zaciągnięty na to kredyt. Niewiele potrafisz powiedzieć jak to wpłynie na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.
Jeżeli była to ściana o minimalnych wymaganiach, tj. U=0,3W/(m2K), to takie pogrubienie izolacji (lambda 0,033) zmniejszy U do 0,13W/(m2K), czyli o 0,17W/(m2K). Dla średnich temperatur w sezonie grzewczym 2st. C, temperaturze w domu 20 st. C, długości sezonu grzewczego 200dni i cenie energii 0,33zł/kWh, po takiej inwestycji zapłacisz w ciągu roku za energię elektryczną mniej o 897zł (zużyjesz o 2717 kWh mniej, czyli wg Twoich rachunków 13 000 - 2717 = 10 283kWh)
Koszty roczne wyniosą więc 10 283 x 0,33 + 1440 = 4833 zł.
Jak widzisz nadal jest to o 405zł więcej niż przy PCi (4428zł/rok).
Co więcej pogrubienie o 15cm izolacji niesie za sobą kilka innych konsekwencji - bardzo szerokie węgarki lub montaż okien w warstwie ocieplenia, szersze parapety, szerszy okap dachu (zazwyczaj trzeba dołożyć jeden rząd dachówek). Tak wiec w tych 5 tys. zł, się nie zamkniesz.

Policzyłem Ci przykład z kiepsko ocieploną ścianą. Przy moim domu dołożenie 15cm izolacji dałoby znacznie gorsze efekty. W tej chwili mam ściany o U=0,17W/(m2K). Dołożenie 15cm izolacji j.w. zmniejszyłoby U do 0,10W/(m2K). Ale poprawa byłaby już tylko o 0,07W/(m2K), czyli roczna oszczędność przy takiej inwestycji wyniosła by tylko 370zł, czyli mniej niż zapłaciłbyś za obsługę dodatkowego kredytu (480zł).

Nie oznacza to oczywiście, że nie można zbudować taniego w eksploatacji domu ogrzewanego elektrycznie.
Dobrym przykładem jest tutaj dom Marcina.
Jednak na pewno nie wystarczy tylko pogrubienie izolacji.

coulignon
08-05-2011, 18:35
Mógłbyś uzasadnić dlaczego przyjąłeś COP=2, a nie np. 1,2 ?
Rozumiem, że masz w tej materii wielkie doświadczenie ;).

Od firmy sprzedającej i instalującej pompy ciepła. Byli bardzo dociekliwi i opomiarowali kilka swoich instalacji celem zbadani różnych DZ. Średnioroczne COP-y dla kolektora poziomego wyszły około 2, dla pionowego w poblizu 3. Dla powietrznej pompy wyszło tak marnie że zastnawiali sie nad wycofaniem tego typu pomp z oferty. Niemniej jednak wynikami nie dzielelili się się z klientami. Wszytkie instalacje były w okolicach Płocka.

HenoK
08-05-2011, 19:04
Od firmy sprzedającej i instalującej pompy ciepła. Byli bardzo dociekliwi i opomiarowali kilka swoich instalacji celem zbadani różnych DZ. Średnioroczne COP-y dla kolektora poziomego wyszły około 2, dla pionowego w poblizu 3. Dla powietrznej pompy wyszło tak marnie że zastnawiali sie nad wycofaniem tego typu pomp z oferty. Niemniej jednak wynikami nie dzielelili się się z klientami. Wszytkie instalacje były w okolicach Płocka.
To świadczy tylko o tym, że źle projektowali instalacje pompy ciepła (oszczędne - zbyt małe dolne źródło, instalacja górnego źródła wysokotemperatrowa, niepotrzebnie zaprojektowany bufor, źle dobrane pompy obiegowe, itp.), a nie o tym, że każde poziome dolne źródło da tak niski średnioroczny COP.

coulignon
08-05-2011, 19:54
To świadczy tylko o tym, że źle projektowali instalacje pompy ciepła (oszczędne - zbyt małe dolne źródło, instalacja górnego źródła wysokotemperatrowa, niepotrzebnie zaprojektowany bufor, źle dobrane pompy obiegowe, itp.), a nie o tym, że każde poziome dolne źródło da tak niski średnioroczny COP.

Rozumiem że swoją dobrze zrobioną instalacje masz opomiarowaną i masz inny COP. Jaki wyszedł po kilku sezonach?

budowlany_laik
08-05-2011, 20:24
Arturo72, zapętliłeś się jednak.
Zakładasz, że:
1. instalujemy elektrykę za 10.000 zl na kredyt. Splata kapitalu + odsetki to 960 zl/rok (kredyt 30-letni). Za energie placimy 4.280 zl/rok.
lub
2. instalujemy PCi za 40.000 zl na kredyt. Splata kapitalu + odsetki to 3.000 zl/rok (kredyt 30-letni). Za energie placimy 1.428 zl/rok.

Suma 1.: 960+4.280=5.240
Suma 2.: 3.000+1.428=4.428
Różnica=812 zl (tak jak wyliczyles).

I to już koniec. Tyle zyskuje uzytkownik PCi rocznie na tej inwestycji. Ten od prądu nie ma 30.000zl, bo ich nie wziął z banku.

-------------

Powyższe wyliczenia są mocno uproszczone, bo:
- nie zakladasz, jak pisal HenoK, że musisz też grzac CWU
- nie zakladasz wzrostu cen energii
- najważniejsze - nie zakladasz zmiennosci wartości pieniadza w czasie.

O tym ostatnim trochę jest w wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciepła-CZY-elektryka-WEJDŹ-I-POLICZ-SAM!

Wpisz dane w arkusz, ktory tam jest i wyjdzie Ci, że po ok. 13 latach Liwko jest na plusie porównując z grzaniem prądem (przyjalem 150l cieplej wody na dzien, stopa oprocentowania 7,5% w skali roku, 1,2% realnego wzrostu cen energii rocznie). Akurat u niego oplaca sie instalacja PCi, gdyz jak sam podales, zuzycie energii roczne tylko na CO to u niego 13.000 kWh. Im dom bardziej energooszczedny, tym instalacja PCi ma mniejszy sens.

HenoK
08-05-2011, 21:16
Rozumiem że swoją dobrze zrobioną instalacje masz opomiarowaną i masz inny COP. Jaki wyszedł po kilku sezonach?
Akurat moja nie jest opomiarowana (brak ciepłomierza), ale podawałem wcześniej instalacje piwopijcy i niedowiarka. Wcześniej swoje dane podawał też hydrol.W żadnym z tych przypadków COP nie jest niższe niż 3,0.
COP swojej instalacji mogę oszacować na podstawie wcześniejszego ogrzewania elektrycznego i obecnego za pomocą pompy ciepła. Wychodzi ono zdecydowanie powyżej 3,5.

Liwko
09-05-2011, 10:48
Masz rację Arturo72, spitoliłem instalację. Powinienem samemu położyć DZ i GZ. Wtedy cała inwestycja wyszła by 23-25 tyś. a tak wyszła 30, chyba bo już nie pamiętam ile płaciłem za GZ.
Jednak i tak według twoich wyliczeń mam 1000zł w kieszeni. Drogą nie chodzi.
Teraz, żeby wam się trochę podlizać, gdy mi dzieciak się wyprowadzi wybuduję sobie dom na starość. Będzie to mała (około 100m2) parterówka (ciężko z balkonikiem po schodach zasuwać). Instalacja na pewno wodna. Ze względu na to że będziemy mieszkać tylko we dwie osoby i spadnie zapotrzebowanie na CWU być może będziemy grzać prądem lub tanią powietrzną PC.:)

Ale zaraz, zaraz. Dlaczego Arturo72 mi liczyłeś 40 a dla prądu 10?

Liwko
09-05-2011, 14:51
I Arturo72, popełniłeś w swoich obliczeniach jeszcze jeden błąd. Nie doliczyłeś kWh na pozostałą część roku na CWU. Myślę że rok mi się zamknie na 4700kWh.

Lobo_M
10-05-2011, 20:09
Otóż, jak pisałem za CWU płacę rocznie około 300zł. Grzejąc prądem było by około 900. Więc by rachunki były na takim samym poziomie za CO musiałbym zapłacić 700. Taka prosta matematyka z II klasy podstawowej.
Z dziennika budowy jj:

U mnie na CWU idzie 2kWh dziennie. Zakładając prądem by szło 6kWh...
2kWh*3*0,27=591zł, przy elektronicznie sterowanym bojlerze zakupionym za 600zł.
Zawsze szumnie mówiłeś, że twoje zuzycie CWU jest duże. jak trzeba to piszesz że grzejąc prądem płaciłbyś 900zł, a jak dyskusja tego wymaga to wychodzi nagle 600zł. I jak tu wierzyc w twoja wiarygodność? jak wierzyć w to że za PCi dałeś <30kzł.

Liwko
10-05-2011, 20:36
Marcinie, nie wiem czy wiesz co to jest jeszcze komfort? Wiesz czy nie? Mam w d... 100zł rocznie i wolę za te pieniążki zafundować sobie cyrkulację. Pisałem o tym wiele razy, no ale ty jak zwykle wiesz lepiej. U mnie każdy do kąpieli w wannie nalewa sobie świeżej wody:D

Lobo_M
10-05-2011, 20:46
Marcinie, nie wiem czy wiesz co to jest jeszcze komfort? Wiesz czy nie? Mam w d... 100zł rocznie i wolę za te pieniążki zafundować sobie cyrkulację. Pisałem o tym wiele razy, no ale ty jak zwykle wiesz lepiej. U mnie każdy do kąpieli w wannie nalewa sobie świeżej wody:D
mało mnie obchodzi akurat czy dla Ciebie 100zł to dużo czy mało. Mnie obchodzą wiarygodne dane, a te od Ciebie takie nie są.
Mi zarzucasz, że zaniżam zużycie CWU, gdzie u mnie jest kapiel dziecka + 2x prysznic i mówisz że 5kWh to za mało, nie wspomnę juz tekstów w stylu "U mnie każdy do kąpieli w wannie nalewa sobie świeżej wody". Ty natomiast piszesz że każdy leje u was wody do oporu i każdy się kąpie a nie bierze prysznic+ cyrkulacja i zużywasz na to w przeliczeniu 6kWh/dobę. Więc kto tu zaniża? 100zł przy 300zł to jest 30% różnicy, w kosztach PCi też o tyle zaniżyłeś?

j-j
10-05-2011, 21:03
2kWh*3*0,27=591zł, przy elektronicznie sterowanym bojlerze zakupionym za 600zł.
Zawsze szumnie mówiłeś, że twoje zuzycie CWU jest duże. jak trzeba to piszesz że grzejąc prądem płaciłbyś 900zł, a jak dyskusja tego wymaga to wychodzi nagle 600zł. I jak tu wierzyc w twoja wiarygodność? jak wierzyć w to że za PCi dałeś <30kzł.



Już kiedyś też to pisałem przy innym temacie gdzie też kręcił z inwestycją w PCi ze wszystkimi dodatkami do systemu gzrewczego. Ja już nie wierzę bo kręcił, kręci i pewnie będzie kręcił tak aby pasowało.

pzdr

Liwko
10-05-2011, 21:28
Grzeję CWU właśnie ze względu na cyrkulację nie tylko w taniej taryfie. Mam głęboko gdzieś co o tym sądzicie. Cyrkulacja jest ustawiona tylko rano i wieczorem po kilkanaście, a wieczorem kilkadziesiąt minut ale to wystarczy by trzeba było wodę podgrzać. Wiem jedno, płacę około 300zł, gdybym grzał prądem a nie zmieniał przyzwyczajeń płaciłbym około 900. Cyrkulacja przy grzaniu prądem to już by było samobójstwo.

Lobo_M
10-05-2011, 21:49
Grzeję CWU właśnie ze względu na cyrkulację nie tylko w taniej taryfie. Mam głęboko gdzieś co o tym sądzicie. Cyrkulacja jest ustawiona tylko rano i wieczorem po kilkanaście, a wieczorem kilkadziesiąt minut ale to wystarczy by trzeba było wodę podgrzać.
To po co wszem i wobec piszesz jakie masz koszty skoro masz głeboko gdzieś co o tym sądzimy? jak zwykle jasna i pełna informacja więc ile ty w końcu płacisz 300zł+ cyrkulacja? cyrkulacja zawiera się w 300zł? 1600zł za co i cwu + cyrkulacja?

Wiem jedno, płacę około 300zł, gdybym grzał prądem a nie zmieniał przyzwyczajeń płaciłbym około 900. Cyrkulacja przy grzaniu prądem to już by było samobójstwo.
A może dla posiadaczy PCi cyrkulacja zawiera się w 300zł, ale jak bys miał bojler to juz 900+cyrkulacja. Gdzie w tym wszystkim jest "U mnie na CWU idzie 2kWh dziennie. Zakładając prądem by szło 6kWh...".
jak masz pisac takie informacje to lepiej nic nie pisz, bedzie to z pożytkiem dla wszystkich. Po pokazie twojej kreatywności w liczeniu i podawaniu zużycia, informacje o swoich 30tyś zł za PCi możesz sobie włożyć między bajki! Dla mnie samobójstwo to sam popełniłeś, jeśli chodzi o swoja wiarygodność.

Liwko
10-05-2011, 21:53
Bo właśnie używając cyrkulacji przy grzaniu prądem płacił bym te koszmarne 900zł albo musiał bym zrezygnować z komfortu. Mam PC, na szczęście nie muszę.

Liwko
10-05-2011, 22:04
hehe, to i na waszym wątku kręcą się hieny od sprzedazy pci??przyszli nawet na forum groszkowe ale dostali kopa... i nie spamują..jak im pasowało to pisali ze zuzywają 6m3 wody/m-c a kiedy indziej 15m3... mam solary zuzywam ok 20m3 m-c no to tam pisali ze solary są nieopłacalne, ..zresztą ekogroszek też nie ;) jedyny oplacalny nosnik energii to pci ;)

Nigdy nie napisałem że jedyny. Zawsze trzeba to policzyć dla konkretnego przypadku. Grzanie prądem, PC, gazem brałem pod uwagę przy budowie swojego domu. Grochu nie bo żyjemy w XXIw. a solary to właśnie dla takich jak ty by mogli choć trochę odetchnąć od szuflowania.

Lobo_M
10-05-2011, 22:07
Bobek, nie wkładaj kolejnego kija w mrowisko:) bo znowu temat sie zaśmieci!

karoka65
10-05-2011, 22:08
Widać że Liwko więcej ludzi się do dupy dobiera i nie wierzy w te brednie.
Oj sprzedaż mu chyba mocno spadnie ale za to mniej ludzi będzie płakać po zimie.

Lobo_M
10-05-2011, 22:10
Liwko, czy naprawde zajmujesz sie sprzedażą PCi?

karoka65
10-05-2011, 22:15
Liwko, czy naprawde zajmujesz sie sprzedażą PCi?

A kolega myślał że on co tu robi ?

Liwko
10-05-2011, 22:16
He, he:) Pewnie. Schody też sprzedaję, drzwi również. Do tego kominki, płytki, otoczaki, narty, buty i jeszcze by się parę znalazło:D

Mam PC i piszę że jest jednym z dobrych wyborów dla konkretnego przypadku. Już pisałem że jak wybuduję sobie 100m parterówkę i zostanie nas w domu dwójka, całkiem możliwe że będzie grzanie prądem lub tanią powietrzną PC. Na 100% będzie podłogówka wodna.

karoka65
10-05-2011, 22:31
Wystarczy przegrzebać kilka wątków. Gdzie PCi tam i Liwko. Z resztą otwarcie tam pisałeś ale szukać mi się nie chce.
Kituj, kituj dalej ludziom.

Lobo_M
10-05-2011, 22:46
Wierząc Liwko w to co mówi, tzn 3hWh/9kWh na CWU, skąd mozemy wierzyć że proporcje I/II taryfa są 80%, skoro on tak nonszalacko podchodzi do wszystkiego. Nie ma licznika II taryfowego więc dane wyssane z palca, ale nawet dla 80% to koszty cwu:

365x3kWhx0,8x0,27+1095x0,2x0,68=385zł a nie 300zł, przekładamie o 30%!!! Dla bojlera to odpowiednio 365x9kWhx0,27=887zł.

Wystarczy jednak że kol. Liwko znowu "zaokraglił" swoje dane i ma 70% a nie 80% w drugiej taryfie, to wyniki staja się bardziej ciekawe
365x3kWhx0,7x0,27+1095x0,2x0,68=430zł a nie 300zł, przekłamanie o 43%!!! Dla bojlera to odpowiednio 365x9kWhx0,27=887zł.
Różnica w kosztach bojler - PCi to 457zł, więc 2x większe a nie 3x większe koszty. takich wyliczeń pokazujących jak dane Liwko sa nierzetelne mozna by mnożyć. Niby nieświadomie zaokrągla, a w gruncie rzeczy jego wyniki sa obarczone nie rzadko 30% błędem!!!

head67
10-05-2011, 23:35
to może ja nawiąże do grzania wody zastanawiam się czy w kuchni i małym kibelku nie dać tylko podgrzewaczy a łazienka dać blisko bojler mniejszy tylko na duża łazienkę niwelując straty na przesyle ma ktoś tak rozwiązane

Lobo_M
10-05-2011, 23:43
to może ja nawiąże do grzania wody zastanawiam się czy w kuchni i małym kibelku nie dać tylko podgrzewaczy a łazienka dać blisko bojler mniejszy tylko na duża łazienkę niwelując straty na przesyle ma ktoś tak rozwiązane
ja teraz zrobiłbym tak: bojler 120litrów zostawił tam gdzie jest (pom. gosp.) i z niego zasilał:kuchnia zlew (jest blisko), wanna+2x natrysk (straty na przesyle pomijalne bo kapiel czy prysznic bierzesz "długo"), a do umywalek w obu łazienkach dałbym malutkie przepływowe podgrzewacze. ja mam projekt "KOS" mozesz sobie ocenic gdzie są łazienki itd, bedziesz wiedział o czym mówie.

bitter
11-05-2011, 07:27
Fajnie, że temat zszedł z wątku "co lepsze PCi czy prąd" ;-) Ja w sprawie podgrzewaczy. Też całkiem poważnie to rozważam. Nie wiem tylko czy 3kW do umywalek i 5kWdo zlewu wystarczy i co zrobić jak się odpali płytę ceramiczną 8kW, piec elektryczny 9kW, i naraz 3 podgrzewacze. Ponieważ taka sytuacje jest całkiem prawdopodobna to tylko na to potrzeba 28KW. Nie chciałbym robić wielkiego przyłącza i chyba trzeba będzie pokombinować z takim wynalazkiem jak przekaźnik priorytetowy. To ustrojstwo ma wadę, że chyba nie da się podłączyć wszystkich podgrzewaczy tak aby wyłączały piec w momencie jak zaczną działać np 2 naraz. Choć w zasadzie w tym przekaźniku jest taki patent, że pomiar mocy (a właściwie prądu) odbywa się poprzez przełożenie (bez styku elektrycznego) kabla urządzenia priorytetowego (podgrzewacz) przez dziurkę. Nie wiem tylko czy zmieszczą się 3 kable i czy będzie to wtedy działać poprawnie.

coulignon
11-05-2011, 07:32
Panowie, napi....cie się juz dziesiątą stronę. Poszlibyście trawę skosić albo co.... Trochi śmiecicie...

Lobo_M
11-05-2011, 09:05
Też całkiem poważnie to rozważam. Nie wiem tylko czy 3kW do umywalek i 5kWdo zlewu wystarczy i co zrobić jak się odpali płytę ceramiczną 8kW, piec elektryczny 9kW, i naraz 3 podgrzewacze....
ja mam 12kW w kablach+płyta około 2kW na każdne pole+2,5kw bojler+czajnik itd. o 13 włączało sie ogrzewanie i bojler, chodziło przez jakiś czas (nie wiem jaki dokładnie) i w tym czasie nie raz właczałem czajnik zmywarkę itd do dzisiaj nic się nie stało a mam wykipioną 13kW moc jesli dobrze pamiętam. każde z powyzszych odbiorników ma osobne 16A zabezpieczenie, więc ono nie zadziała, problem może być jesli nierównomiernie rozłożysz ogrzewanie na fazy, no i u ciebie było by tak żeby każdny z pogdrzewaczy też był na osobnej fazie. Na zabezpieczenich 25A może być 5,75kW długotrwałego obciążenie. załóżmy że masz 12kW w kablach, więc 4kW na fazę więc masz zapas jakieś 2kW, ale to jest dopiero prąd znamionowy, on nie wyłączy zabezpieczenia nadprądowego. Termik może to zrobić, ale nie musi jeśli pogrzewacz czy czajnik będzie pracował krótko. Dobre rozłożenie obciążeń na fazy to gwarancja sukcesu i przy 25A zabezpieczeniach głównych, bezproblemowo osiągalny cel.

Liwko
11-05-2011, 09:40
Tak zupełnie na koniec. Tak jak już pisałem, podlicznik mam od ponad roku, jednak sterownik do tego licznika dopiero od grudnia. Od 1 stycznia mogę podawać niemal idealne wyniki. Niemal, bo sterownik nie przełącza licznika na II taryfę w dni świąteczne. Od 1 stycznia do dzisiaj mam 79% zużycia w taniej taryfie. Doliczając te parę dni świątecznych pewnie jest 80%.
Co do cyrkulacji. Jest ona komfortem ale i przekleństwem. Jednak domy ogrzewamy do odpowiednich dla nas temperatur 21-23oC, a przecież dużo ludzi grzeje szczególnie gazem do np. 19. Komfort to sprawa indywidualna i za niego niestety musimy zapłacić. To właśnie dotyczy cyrkulacji. Śmiało mogę powiedzieć że ona dziennie pochłania mi około 1kWh z czego około 0,5 w I taryfie.
Co do cytatu który Marcin podałeś. J-J podał całkowity prąd dla reszty domu. Wiem że bez cyrkulacji stąd podane przeze mnie 2kWh. To tylko było dla porównania. Nikt z nas nie pisał o cenie za tą CWU no bo niby jak ją wyliczyć dla J-J?
Moim błędem było zrobienie cyrkulacji dla kuchni. Mając zmywarkę niezmiernie rzadko i nieobliczalnie w czasie jest nam w niej potrzebna ciepła woda. Dlatego też uważam że w kuchni oddalonej o ponad 5m od podgrzewacza bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie podgrzewacz wody nawet za cenę wyższych rachunków.

hydraulik_
11-05-2011, 11:00
hehe, to i na waszym wątku kręcą się hieny od sprzedazy pci??przyszli nawet na forum groszkowe ale dostali kopa... i nie spamują..jak im pasowało to pisali ze zuzywają 6m3 wody/m-c a kiedy indziej 15m3... mam solary zuzywam ok 20m3 m-c no to tam pisali ze solary są nieopłacalne, ..zresztą ekogroszek też nie ;) jedyny oplacalny nosnik energii to pci ;)

Potraktuje ciebie jak ty mnie
SPADAJ NA GROSZEK TU ogrzewa się prądem .PCI jest na prąd -jakbyś nie wiedział.

coulignon
11-05-2011, 11:38
Potraktuje ciebie jak ty mnie
SPADAJ NA GROSZEK TU ogrzewa się prądem .PCI jest na prąd -jakbyś nie wiedział.

Temat dotyczy ogrzewanie prądem bezpośrednio a PC. Od PC jest osobny temat w którym radośni posiadzcze kabli, konwektorów i pieców Kospel sie nie udzielają dowodząc wyższości swoich rozwiązań. Jeszcze raz poproszę o niezaśmiecanie tego tematu.

bitter
11-05-2011, 13:05
Coulignon, a piec Kospela to na co działa, nie na prąd? ;-) Temat nie jest "Ogrzewający kablami wystąp" a elektrycznością. Mógłbym się zgodzić, że PC trochę nie pasuje do tego wątku ale już piec Kospela jak najbardziej. Jeżeli zamkniemy temat do kabli to nie będzie można porównać innych "prądowych" rozwiązań i wątek wymrze z powodu chowu wsobnego ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

coulignon
11-05-2011, 13:37
Przeczytaj co napiasałem: " kabli, konwektorów i pieców Kospel " .

Po prostu irytuje mnie że od 10 stron jest dyskusja "PC kontra reszta świata"

Jacekss
11-05-2011, 14:33
nawet trudno to nazwać dyskusją, czaami wręcz to pyskówka ;) jak na targu ;)

kbab
11-05-2011, 14:43
przecież pc to kocioł elektryczny tylko ma nieco większą sprawność, ale w nim również nośnikiem jest energia elektryczna - a może się mylę - może ktoś ma inne zdanie???

Lobo_M
11-05-2011, 17:22
ja poczęści "pyskówke" zacząłem ja ją skończę. Panowie cisza na sali, wracamy do tematu/ów.
Interesuje mnie czy ktoś posiada sterownik Auraton 3000 do ogrzewania, słusznie jest on chwalony za swoje parametry i stosunek cena/jakość, dlatego kusi mnie żeby jeden kupić i zamontować zamiast mojego Devi 550. W devi denerwuje mnie że nie mam podglądu jaka jest aktualna temperatura posadzki i powietrza, tylko widzę wartości zadane. ktos Auratona posiada i może potwierdzić, że pokazuje wartości temp. panującej?

Lobo_M
11-05-2011, 17:32
ja mam Auraton 3000 - tylko że ja wykorzystuję tylko czujnik pokojowy - wyjście do czujnika posadzki mam nieakktywne...
na pewno pokazuję temperaturę w pomieszczeniu, natomiast nie wiem czy pokazuje temperaturę wody....
Marcin - masz pdfa z instrucja do niego ?
http://www.auraton.pl/media/produkty/auraton3000.pdf

jeśli jeszcze jest co ci mogę sprawdzić, to wal śmiało...
A jak jakość wykonania, plastik nie jest tandetny?ma podświetlenie wyświetlacza?

Lobo_M
11-05-2011, 17:38
No i jeszcze 6 programów użytkownika!!! Może ktoś chce kupić Devireg 550?

Lobo_M
11-05-2011, 17:43
temp 23,5, to jest temperatura jaka jest zadana? czy ta jaka jest w pokoju, bo w devi temp jaka widzisz na wyświetlaczu to ta jaka jest zadana.

Lobo_M
11-05-2011, 17:46
te 23,5 to akurat mam w pomieszczeniu
zadana zacznie migać, jak naciśniesz słoneczko lub księżyc - wtedy możesz zmienić jej nastawy
Tego właśnie mi brakuje w devi, chyba że przy pracy na czujniku temp powietrza też tak mam, musiałbym sprawdzić, ja pracuje na czujnikach podłogowych. Wątpię jednak że tak mam.

coulignon
11-05-2011, 19:32
Nie wiem czy pisałem DIGI 2P ma na wyśweitlaczu jednocześnie temp zadaną oraz aktualną. Może ma trochę archaiczny wygląd ale mi się podoba. Niestety - tylko jeden program użytkownika.

tutiturumtu
11-05-2011, 19:33
Wiesz co - ja jakoś nie wierzę, że mercedes Devi 550 nie ma wskazań temp. podłogi... chociaż z drugiej strony wątpię, żebyś nie zauważył... ja także użytkuję Auratony i jestem z nich zadowolony - pamiętaj jednak, że one działają inaczej (nie ma tej supertajnej funkcji ładowania pojemności cieplnej podłogi do 100%)- odsyłam do instrukcji obsługi producenta;

Skoro Deviregi nie mają wskazań temp. podłogi, to co masz w peszlu, w ktorym normalnie siedzi czujnik temperatury posadzki?

Lobo_M
11-05-2011, 20:14
Nie wiem czy pisałem DIGI 2P ma na wyśweitlaczu jednocześnie temp zadaną oraz aktualną. Może ma trochę archaiczny wygląd ale mi się podoba. Niestety - tylko jeden program użytkownika.
Za duży jst mi chodzi o gabarytowy zamiennik devi 550.

Lobo_M
11-05-2011, 20:15
Ile ?
Cena zależna od ilości zakupionych sztuk, ja mam ich 9:-)

Lobo_M
11-05-2011, 20:19
Wiesz co - ja jakoś nie wierzę, że mercedes Devi 550 nie ma wskazań temp. podłogi... chociaż z drugiej strony wątpię, żebyś nie zauważył... ja także użytkuję Auratony i jestem z nich zadowolony - pamiętaj jednak, że one działają inaczej (nie ma tej supertajnej funkcji ładowania pojemności cieplnej podłogi do 100%)- odsyłam do instrukcji obsługi producenta;

Skoro Deviregi nie mają wskazań temp. podłogi, to co masz w peszlu, w ktorym normalnie siedzi czujnik temperatury posadzki?
A widzisz nie wszystko złoto co się świeci.
Jaka tajna funkcja ładowania do 100%, (instrukcje czytałem)?
w peszlu jest czujnik, bo jakżeby inaczej, ale temp jest "tajna" i tylko devi wie ile jest i czy włączyć. Fakt że na początku sezonu w miarę szybko doszedłem jakie nastawy sa mi najlepsze i one praktycznie były do końca sezonu, ale fajnie byłoby wiedzieć jaka jest temp w pokoju, no i jaka posadzki, choć to drugorzędne.

tutiturumtu
11-05-2011, 20:40
A widzisz nie wszystko złoto co się świeci.
Jaka tajna funkcja ładowania do 100%, (instrukcje czytałem)?
w peszlu jest czujnik, bo jakżeby inaczej, ale temp jest "tajna" i tylko devi wie ile jest i czy włączyć. Fakt że na początku sezonu w miarę szybko doszedłem jakie nastawy sa mi najlepsze i one praktycznie były do końca sezonu, ale fajnie byłoby wiedzieć jaka jest temp w pokoju, no i jaka posadzki, choć to drugorzędne.


a poczytaj dokładnie; http://instrukcja.pl/i/termostat_devireg_540550 - jest tam tez informacja, ze w trybie tylko czujnika podlogowego nie pokazuje stopni a skalę 1-10; przy wykorzystaniu obu czujników na raz powinien pokazywać temperaturę;

o tym ładowaniu posadzki do 100% jej pojemnosci cieplnej wyczytałem gdzieś w necie - wydawało mi się, ze było to w instrukcji ale rzeczywiście nie ma... zaraz poszukam... chodzi o rozwiniecie madrosci ze strony 2-5 w/w instrukcji


EDIT: nie znajdę; natomiast znalazłem coś, co pośrednio zaspokoi Twoją ciekawość; z tego, co widzę, to przeliczając skalę punktową na temp grzałeś podłogę w przedziale 24-28stC - 4.9 - 5.3 - o ile pamietam z arkusza..

http://img837.imageshack.us/img837/7505/80441946.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/80441946.jpg/)

Lobo_M
11-05-2011, 21:08
Sztuk jeden :)

Serio pytam, bo jeden kabel elektryk zamontował w ten sposób, że czujnik temp. w podłodze jest w miejscu, gdzie nie ma przewodu i jest zimno - efekt ? - sterownik nie wyłącza kabla.

Chciałbym zamienić mój najprostszy na taki, który pozwoli mi programować czas załączania i wyłączania.
Rozumiem, że 550 da mi taką możliwość ?

pzdr
No jak najbardziej się da? daj jakąś propozycje cenową, nie taniej niż Auraton, bo nie chciałbym dokładać do interesu:)

Lobo_M
11-05-2011, 21:15
a poczytaj dokładnie; http://instrukcja.pl/i/termostat_devireg_540550 - jest tam tez informacja, ze w trybie tylko czujnika podlogowego nie pokazuje stopni a skalę 1-10; przy wykorzystaniu obu czujników na raz powinien pokazywać temperaturę;

o tym ładowaniu posadzki do 100% jej pojemnosci cieplnej wyczytałem gdzieś w necie - wydawało mi się, ze było to w instrukcji ale rzeczywiście nie ma... zaraz poszukam... chodzi o rozwiniecie madrosci ze strony 2-5 w/w instrukcji


EDIT: nie znajdę; natomiast znalazłem coś, co pośrednio zaspokoi Twoją ciekawość; z tego, co widzę, to przeliczając skalę punktową na temp grzałeś podłogę w przedziale 24-28stC - 4.9 - 5.3 - o ile pamietam z arkusza..

http://img837.imageshack.us/img837/7505/80441946.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/80441946.jpg/)
To to ja wiem że skala 1-10. Tyle że temp. sa niższe bo w to się liczy tak 1=5oC 10=35oC, reszta jest pomiędzy więc każdy skok o 0,1 to jest o,3oC ja miałem z reguły 4,5-5; zaleznie od pomieszczenia co daje 18,5 - 20, wydaje się mało, ale zgodnie z instrukcją temp wierzchniej warstwy wylewki jest kilka stopni większa. U mnie temp paneli/gresu oscylowała miedzy 23-24oC.
jesli pracujesz na dwa czujniki na wyswietlaczu jest temp w oC, ale jest to wartość zadana, a nie wartość rzeczywista panująca, niby powinny byctakie same, ale chciałbym ją widzieć.

tutiturumtu
11-05-2011, 21:42
rozumiem, lecz:
- temp. powietrza przeczytasz ze zwykłego termometru;
- temp. posadzki uzyskasz i tak niemiarodajną, bo:
- - jeśli czujnik masz na tej samej głębokości, co kable, to ma się to nijak do temp. gresu (sam o tym piszesz)
- - jesli czujnik temp. posadzki masz w kleju pod gresem, to nijak się mają jego wskazania do temp. na głębokości kabli - zwłaszcza, ze pelni on role odlaczenia kabli po uzyskaniu zadanej temp w ich pobliżu... ma to znaczenie zwłaszcza przy drewnie zamiast gresu

moim zdaniem zamieniasz siekierkę na kijek...

Lobo_M
11-05-2011, 21:47
rozumiem, lecz:
- temp. powietrza przeczytasz ze zwykłego termometru;
- temp. posadzki uzyskasz i tak niemiarodajną, bo:
- - jeśli czujnik masz na tej samej głębokości, co kable, to ma się to nijak do temp. gresu (sam o tym piszesz)
- - jesli czujnik temp. posadzki masz w kleju pod gresem, to nijak się mają jego wskazania do temp. na głębokości kabli - zwłaszcza, ze pelni on role odlaczenia kabli po uzyskaniu zadanej temp w ich pobliżu... ma to znaczenie zwłaszcza przy drewnie zamiast gresu

moim zdaniem zamieniasz siekierkę na kijek...
Tyle że nie uśmiecha mi się mieć 9 zwykłych termometrów, ja chciałbym znać temp w każdym pomieszczeniu osobno, najlepiej do 0,1oC i widzieć ja na sterowniku - taki ze mnie malkontent:)
- chciałbym tez znać dokładną temp panująca na spodzie wylewki mimo iz ona jest inna niz na górze, bo na górze to ja sobie sam zmierzę jak mnie najdzie ochota.

tutiturumtu
11-05-2011, 21:52
napisze inaczej: jesli jestes estetą, to auraton nie jest jakości devirega; rozdzielczośc ma o,25stC, wiec tez nie tak, jak myslisz;

jesli jestes malkontentem, to devi ma cos dla Ciebie... http://heating.danfoss.com/external/devilink/ prosz...

Lobo_M
11-05-2011, 22:34
napisze inaczej: jesli jestes estetą, to auraton nie jest jakości devirega; rozdzielczośc ma o,25stC, wiec tez nie tak, jak myslisz;

jesli jestes malkontentem, to devi ma cos dla Ciebie... http://heating.danfoss.com/external/devilink/ prosz...
malkontentem z przymrużeniem oka, znam te rozwiązanie, brałem pod uwagę, ale za drogie to wymaga dwóch czujników pomieszczeniu. sporo drożej niż devi 550. Dobra co chciałem to sie dowiedziałem, nie przedłużam dalej dyskusji.

head67
12-05-2011, 00:21
co do podgrzewaczy to w umywalkach 3 kW spokojnie wystarczy dzisiaj sprawdzałem w pracy
marcin na tej fotce sa stopnie
http://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/termostat-devi-devireg-550-p-72.html

Lobo_M
12-05-2011, 06:59
co do podgrzewaczy to w umywalkach 3 kW spokojnie wystarczy dzisiaj sprawdzałem w pracy
marcin na tej fotce sa stopnie
http://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/termostat-devi-devireg-550-p-72.html
Wiem, przecież pisałem że stopnie są przy pracy z czujnikiem temp pokojowej, ale to są stopnie wartości zadanej, np 20 stopni, ale ja chciałbym wiedzieć jaka jest temp rzeczywista w pokoju bo np. świeci słońce i może byc około 22. Nie ma mozliwości sprawdzenia temp obecnie panującej w pomieszczeniu.

bitter
12-05-2011, 21:28
eeee nuda się zrobiła jak się nie kłócicie ;-)

Lobo_M
12-05-2011, 21:54
eeee nuda się zrobiła jak się nie kłócicie ;-)
Nie zaczynaj:)

Liwko
13-05-2011, 07:46
eeee nuda się zrobiła jak się nie kłócicie ;-)

A kto się kłócił? To była tylko burzliwa wymiana poglądów:D

hydraulik_
14-05-2011, 08:41
hehe, to i na waszym wątku kręcą się hieny od sprzedazy pci??przyszli nawet na forum groszkowe ale dostali kopa... i nie spamują..jak im pasowało to pisali ze zuzywają 6m3 wody/m-c a kiedy indziej 15m3... mam solary zuzywam ok 20m3 m-c no to tam pisali ze solary są nieopłacalne, ..zresztą ekogroszek też nie ;) jedyny oplacalny nosnik energii to pci ;)
O tu jesteś hieno z groszku. Masz przerwę w czyszczeniu kotłowni idź smoluchu się wymyć bo akurat jest słońce .

bitter
14-05-2011, 14:26
No i od razu mi lepiej, znów będzie naparzanie ;-)

Brygada RR
15-05-2011, 00:11
Witam !

Jest to mój pierwszy wpis a zarazem zapytanie do bardziej doświadczonych kolegów, po przeczytaniu tego wątku bardzo spodobała mi się idea ogrzewania prądem a w szczególności podłogówką akumulacyjną. Właśnie jestem na etapie decyzji jak ogrzewał będę mój domek, Projekt AR-1 z modyfikacją dachu LINK (http://pprojekt.pl/projekt276-ar_1.html).

Otóż chcąc przewidzieć koszty ogrzewania a zarazem opłacalność ogrzewania prądem zleciłem audyt i ku mojemu zdumieniu w wersji z reku (ok 14000 kwh) pobiera on więcej energii do ogrzewania niż bez reku (ok 13000 kwh) i czy zuczycie energii ok 14000kwh nie jest czasami zbyt duże jak na taki domek

Co myślicie o tych wyliczeniach, poniżej linki do audytu, zdjęcia domku, plany oraz specyfikacja domu, byłbym wdzięczny za podpowiedzi.

pozdrawiam

z rekuperacją LINK (http://www.tenezis.pl/murator/zreku.pdf)
bez rekuperacji LINK (http://www.tenezis.pl/murator/bezreku.pdf)

plany LINK (http://www.tenezis.pl/murator/reozc.zip)
zdjęcia LINK (http://www.tenezis.pl/murator/zdj.zip)

Specyfikacja domu:

wysokość do sufitu około 2.9 m

ściana zewnętrzna: Porotherm 25 DRYFIX + 20 cm TermoOrganika PLATINUM PLUS fasada

ściana wewnętrzna: 8 cm silka

okna: Aluplast Ideal 7000, jeden słupek, szyba potrójne + rolety termolux,
okno tarasowe 240cm sz. na 250cm w.
okno 180 x 150
4x 150 x 150
2x 60 x 90

podłoga 40cm piasek, 8 cm beton chudy, 15 cm (7+8) styropian w dwóch warstwach , 9 cm jastrych, (w kuchni i

przedpokojach łazienkach i garderobie płytki w pokojach deska barlinecka 14mm)

dach skośny: dachówka, wełna między krokwiami 20 cm, wełna dodatkowa 5cm) na suficie z rigipsu ok 30 cm wełny - http://www.youtube.com/watch?v=-d0KNU0SqKY

drzwi zewnętrzne, U=1,6

miejscowość, Płoty koło Zielonej Góry, lubuskie

osłonięcie budynku wolnostojący

bitter
15-05-2011, 06:43
Przy tak małym domu 14 tyskWh???

hydraulik_
15-05-2011, 08:09
Z tym reku to dziwne bo w obliczeniach powinna być uwzględniona wentylacja na zbliżonym poziomie .Więc zapotrzebowanie powinno spaść.
Bardzo często audyty robi sie dla papieru .Nikt nie odpowiada za złe ich wykonanie.
Temperatyra srednia w sezonie to około 0 C sezon 200 dni .U ciebie nawet mniej i cieplej.
Wychodzi na to ,że moc pobierana na co przy -20 C to 6 kW.
Nie podziwiałem planów domu , dla 170 m2 to normalne.
Dasz kable w podłodze ,druga taryfa podobno po około 30 gr może być nieźle .Dla wody możesz pooszczędzać pompą ciepła za 3000 - 4000 zł

Lobo_M
15-05-2011, 08:36
Brygada RR, otworzyłem te linki z wynikami z OZC - To jest bubel jakich mało. zrobił to na odwal, mam nadzieje że za to nie zapłaciłeś. Zyski energii tylko od słońca? a co z resztą? straty na wentylacje 6000W!!! jakis partacz z tego pana nadolnego!!! W ostatnim tygodniu zrobiłem w OZC 160m2 dom ojca + dwa domy kol. z forum. Zadem nie przekroczył 5000kWh/rok domu około 140m2 powierzchni, ocieplone podobnie do twojego. Nie ma za wielu danych, np o usytuowaniu względem stron świata, ale 6000kWh/rok to max i to ciemno bez liczenia Ci powiem. Dlatego zacznij od zmiany osoby od OZC.
dla ścisłości żeby nie było, za te wyliczenia pieniądze, nie wziąłem nawet 1zł, zrobiłem to z nadmiaru wolnego czasu. Nie zarabiam na tym:)

Jacekss
15-05-2011, 11:04
a czy ta krotność wymiany nie jest za duża? 4 wymiany na godz ??? może przez to straty na wentylacji są tak wysokie

Brygada RR
15-05-2011, 11:06
Dzięki Jacekss za słuszną uwagę może to jest przyczyną !

Brygada RR
15-05-2011, 11:34
Zastanawiam się nad ogrzewaniem elektrycznym ponieważ w moim regionie gaz kosztuje EWE (GZ-50) 2.24 PLN za m3 co łącznie z abonamentem daje nam ok 0.27 PLN za kWh z kolei kWh prądem II taryfa to 0.29 PLN (ENEA), co przy tak małej cenowej różnicy wygląda obiecująco , nie wspominając o początkowym koszcie założenia instalacji gazowej.

Niestety nie znam nikogo z takim ogrzewaniem a wszystkich kogo zapytam o prąd mówią że to jest najdroższe ale z moich prostych wyliczeń i po przeczytaniu tego wątku myślę że ludzie się nie znają i jak zwykle w Polsce żeby coś zrobić dobrze trzeba to zrobić samemu.

Co sądzicie o podgrzewaniu c.w.u. co jest lepsze pojemnościowa czy przepływowy, ale nie tylko w ujęciu kosztów ale również komfortu.

Brygada RR
15-05-2011, 11:55
0,2 nie za małe ???

Brygada RR
15-05-2011, 12:33
kubatura częśći użytkowej w moim przypadku to około 440m3 - standardowo wentyluję na 100m3/h i to w zupełności wystarcza, a to jest 0,22 :)

czasami zwiększam na więcej, w duże upały jadę na 200m3/h. jak ci się wydaje,że te 0,2 to za mało to zwiększ na 0,5, ale na pewno nie 4 :)

Jeśli mówisz że to wystarczy.OK

jasiek71
15-05-2011, 14:35
Witam wszystkich. Od czterech lat mieszkam w domu gdzie wszystko jest na prąd (prawie bo kuchenka na gaz)i chciałbym opisać jak to jest w praktyce bo moze komuś sie przyda. powierzchnia użytkowa 154m, sciany z klocków styropianowych U-0,28 , dach wełna od 30-70 cm podłoga na gruncie styropian 15cm. kable grzejne elektra w wylewce 7cm, sterowniki elektroniczne we wszystkich pomieszczeniach srednia temp. ok 21-22 stopnie. kominek z DGP jak są silne mrozy i w wekkend jak jest komu napalić. Bojler 80l.wszystko działa w tanszej taryfie. Wentylacja mechaniczna z reku własnej konstrukcji plus GWC rurowy. Średnio z kilku lat taryfa tańsza 8300kw, dzienna 2400kw rocznie, drzewo do kominka ok3-4 mp. Jak cos więcej to pytać postaram sie odpowiedziec. Pozdrawiam

Lobo_M
15-05-2011, 15:29
zdecydowanie tak, zmień na 0,2 i bedzie ok :)

0,2 to za mało, nie powinno sie w OZC liczyc dla takiego wsp. Jest to zbytnie zaniżenie, nie można liczyć dla skrajnych przydaków. Bo to wtedy jest liczenie tylko po to żeby mieć ładny wynik. Moim zdaniem 0,5 to odpowiedni współczynnik, nie jest on zaniżony, a bardziej odpowiada praktyce. ponadto wyniki jakie uzyskasz są wynikami dla wymiany jaka zawsze będzie wystarczająca (0,2 nie do końca) przez co i nie zdziwi Cię zapotrzebowanie na energię przy takiej wymianie. Kazdy dom jaki liczyłem liczyłem dla 0,5; mój również, co pokazało że teoria w takim przypadku pokrywa się z praktyką.

bitter
15-05-2011, 18:26
No i z nudów policzyłem sobie w OZC swój przyszły dom. Jak pokonałem swoje lenistwo i obejrzałem tutorial okazało się, że w 4 godzinki dało się dom wprowadzić. Wyszło mi przy ociepleniu 20 styro sciany i podloga, okna U0,8 sufit wełna 40cm straty na ogrzewanie i CWU 3800kW a roczne zapotrzebowanie na energię 5600kWh rocznie. Wygląda malinowo ;-) Najwięcej strat mam przez ściany i okna *38m2 otworów okiennych) a zaskoczony jestem stosunkowo mała stratą przez podłogę.

Nie wiem tylko dlaczego jak wyświetlam certyfikat energetyczny pokazuje mi zużycie roczne energii na CWU dla 3 osób aż 9 tys. kWh .. coś chyba źle założyłem.

I mam pytanko grzejąc piecem elektrycznym wystarczy piec 4kW??? Kospel produkuje piece od 6kW ale 9 i 12kW kosztuje tyle samo co 6kW. Podpowie mi ktoś czy mam wziąć 12kW? Piec ma 6 stopni regulacji mocy grzałek więc chyba lepiej na wszelki wypadek mieć mocniejszy ... ;-/

budowlany_laik
15-05-2011, 18:51
bitter, co masz na mysli piszac '6 stopni regulacji mocy'? Mam Kospela 6 kW Ln2p. Jest mozliwosc ustawienia mocy grzewczej w kW, ale gdy zrobilem to zimą, piec i tak wykorzystywal moc większą - sprawdzone na 100% pomiarem zuzycia energii. Na moje pytanie do producenta 'dlaczego tak?', odpowiedzieli: 'NIE REGULOWAC MOCY GRZEWCZEJ ZESPOŁU'. Piec sam ją dobiera. Regulacja tylko temperatury zasilania wody.

Wieksza moc pieca u mnie (niz wyliczona w OZC przy -16 st. C, czyli ok. 2500 W) przydala sie np. w okresie wygrzewania podlogowki.

Lobo_M
15-05-2011, 19:37
Marcinie, masz rację, ale pisałem o tym: "jak ci się wydaje,że te 0,2 to za mało to zwiększ na 0,5, ale na pewno nie 4 "
masz rację, chodziło mi o to żeby nie zaniżać zbytnio wsp-ów w fazie obliczeniowej, żeby sie potem nie zdziwić po pierwszym sezonie grzewczym.

bitter
15-05-2011, 19:51
bitter, co masz na mysli piszac '6 stopni regulacji mocy'? [....] Piec sam ją dobiera. Regulacja tylko temperatury zasilania wody.

No właśnie to miałem na myśli, że piec sam dobiera moc w zależności od pomiarów temperatury zewnętrznej, wewnętrznej i wody. Jak jest mróz a w domu zimno to grzeje większą mocą a jak cieplej to mniejszą. No i pytanie dlaczego kupiłeś 6kW skoro 12kW kosztuje tyle samo? Jedyny minus to taki, że być może piec zacznie grzać mocą 12kW, zamiast 6kW (która pewnie by wystarczyła) i trzeba będzie w enei zabezpieczyć większą moc co niepotrzebnie kosztuje.

Jacekss
15-05-2011, 20:39
Marcinie, masz rację, ale pisałem o tym: "jak ci się wydaje,że te 0,2 to za mało to zwiększ na 0,5, ale na pewno nie 4 "
W moim przypadku zmiana z 0,2 na 0,5 nie zmienia drastycznie wyników(150kwh/rok) - to pewnie efekt zaznaczenia mostków, niektóre z nich mam na pewno
Natomiast jak wpisałem 4, to różnica była około 2tys kwh/rok

dla swoich wyliczeń ustawiłem 0,5 - powinno być ok
zmiana tego parametru na pow 1 wpływa znacząco na straty cieplne. widocznie ten audytor skorzystał z defaultów w OZC :) ehhh...

Lobo_M
15-05-2011, 21:59
dla swoich wyliczeń ustawiłem 0,5 - powinno być ok
zmiana tego parametru na pow 1 wpływa znacząco na straty cieplne. widocznie ten audytor skorzystał z defaultów w OZC :) ehhh...
Nie wiem jak on to zrobił że ma tylko zyski od słońca, a gdzie reszta??? Strach pomyśleć że tacy ludzie nazywają się audytorami i jeszcze biorą od ludzi za to pieniądze. Co najgorsze nieświadomy inwestor opiera się na ich wyliczeniach.

HenoK
15-05-2011, 22:19
dla swoich wyliczeń ustawiłem 0,5 - powinno być ok
zmiana tego parametru na pow 1 wpływa znacząco na straty cieplne. widocznie ten audytor skorzystał z defaultów w OZC :) ehhh...
Współczynnik n50 określa ilość wymian powietrza przez nieszczelności budynku przy różnicy ciśnień 50Pa.
Wartości rzędu n50=0,5 można przyjmować jeżeli wykonało się próbę szczelności budynku, z której taka wartość infiltracji w budynku wynika. Np. dla budynków pasywnych wartość n50 nie powinna przekroczyć 0,5.

bitter
16-05-2011, 07:22
A w nowym domu z superszczelnymi oknami i wentylacją mechaniczną to chyba wskaźnik na poziomie 0,5 jest spokojnie do osiągnięcia?

HenoK
16-05-2011, 07:34
A w nowym domu z superszczelnymi oknami i wentylacją mechaniczną to chyba wskaźnik na poziomie 0,5 jest spokojnie do osiągnięcia?To nie jest tylko sprawa szczelności okien. Chodzi o szczelność wszystkich przejść instalacyjnych, połączeń paroizolacji poddasza ze ścianami, itp. Szczelność na poziomie n50=0,6 (max dla domu pasywnego) oznacza nieszczelność na poziomie dziurki od klucza.
Praktycznie bez zrobienia próby szczelności trudno sobie wyobrazić w ilu miejscach takie nieszczelności mogą się pojawić (wiać może np. z gniazdek elektrycznych, z przejść kanalizacji przez dach, przejść przewodów elektrycznych na strych, itp.).

W budynkach ogrzewanych elektrycznie zdecydowanie warto taką próbę przeprowadzić.

budowlany_laik
16-05-2011, 07:47
bitter, na piecu ustawiasz w zasadzie tylko temp. zasilania wody. Sterownik zewnętrzny (termostat ścienny) daje impuls: grzać lub nie grzać. Sterownik nie reguluje mocy.
Wygląda to tak (na piecu jest możliwosć odczytania aktualnej mocy grzewczej): gdy woda osiągnęła temp. zadaną, aktualna moc = 0 kW. I później widzisz na wyświetlaczu jak płynnie piec przechodzi od 0 do 6 kW.

Wg OZC maksymalna moc mi potrzebna przy -16 st. C to ok. 2,5 kW. Wybralem więc 6 kW z zapasem. Większy nie ma sensu.

bitter
16-05-2011, 20:54
budowlany a co z CWU, też Ci podgrzewa, czy masz osobny bojler? Bo mnie OZC pokazuje poniżej 4kW jak pogorszę trochę parametry ocieplenia to 5kW. Ale chciałbym też grzać CWU i tu przydał by się zapas gdyby okazało się, że trzeba dwie wanny po sobie nalać wody ;-) dobrze piszę?

Doczytałem w stopce, że masz bojler elektryczny. Zastanawiam się czy to dobre rozwiązanie. Skoro piec ma możliwość sterowania grzaniem wężownicy bojlera, pilnowaniem "wygotowania bakterii Legionella" itp. to chyba wolę niech to robi. Gdyby przyszła ochota na zmianę pieca np. na pompę to bojler jak znalazł ;-)

Arturo72
16-05-2011, 21:31
Doczytałem w stopce, że masz bojler elektryczny. Zastanawiam się czy to dobre rozwiązanie. Skoro piec ma możliwość sterowania grzaniem wężownicy bojlera, pilnowaniem "wygotowania bakterii Legionella" itp. to chyba wolę niech to robi. Gdyby przyszła ochota na zmianę pieca np. na pompę to bojler jak znalazł ;-)
Wg mnie z bojlerem lepiej,na piecu ustawiasz stałą temperaturę 30st tylko do podłogówki a bojler grzeję osobno cwu wyższą temperaturą,na liagonellę sobie ustawisz na timerze :)
Bez mieszaczy itp.

Lobo_M
16-05-2011, 21:47
a własnie jak to jest z ta legionellą. Trzeba raz dziennie podgrzać do 60oC? czy to jakies bajki?

Arturo72
16-05-2011, 21:49
a własnie jak to jest z ta legionellą. Trzeba raz dziennie podgrzać do 60oC? czy to jakies bajki?
Ja słyszałem,że wystarczy raz na tydzień przegrzać,ale jak z tym naprawdę jest tego nie było dane mi doświadczyć :)

Brygada RR
16-05-2011, 22:13
Widziałem że nowe podgrzewacze mają funkcję anti-legionella, nic nie reklamuje --- http://eko-kotly.pl/wymienniki-cwu/elektryczny-ogrzewacz-elmet-120l-ecoway-eco-way ciekawy produkt, coś jak inteligentny podgrzewacz :)

Lobo_M
16-05-2011, 22:21
Ja słyszałem,że wystarczy raz na tydzień przegrzać,ale jak z tym naprawdę jest tego nie było dane mi doświadczyć :)

Co to znaczy przegrzać? Ile stopni, 60?

Brygada RR
16-05-2011, 22:23
Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C." Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60 °C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.

Tak rzecze Wikipedia

hydraulik_
17-05-2011, 05:24
Jest też ,przepis który zabranie podnoszenia temp w kranach powyżej 55 .Bo grozi poparzeniem np dzieci.Więc trzeba założyć zawór regulujący temperaturę wody .
LEgionella to jedno ale przy własnych ujęciach zdarza sie zakażenie studni i woda śmierdzi.Częste podgrzewanie do wysokiej temp łagodzi to zjawisko.
Ponadto mamy więcej cwu.

hydraulik_
17-05-2011, 05:33
Co do wentylacji .Kiedyś przyjmowało sie chyba 50 m3/h dla łazienki i 100 m3/h dla kuchni.
Jak to się uwzględni to wyjdzie minimalna ilosć wymian

Liwko
17-05-2011, 07:02
a własnie jak to jest z ta legionellą. Trzeba raz dziennie podgrzać do 60oC? czy to jakies bajki?

Kiedyś widziałem fajną tabelę z wykresami jak to jest z tą Legionellą. W temperaturze 70°C ginie natychmiast, ale jak ktoś ma coś w sobie z sadysty wystarczy 60. Trwa to wtedy kilka minut:D
Wystarczy raz w tygodniu przegrzać. W moim wypadku pamięta o tym sterownik PC i odbywa się to z niedzieli na poniedziałek w nocy.

asolt
17-05-2011, 07:29
Co do wentylacji .Kiedyś przyjmowało sie chyba 50 m3/h dla łazienki i 100 m3/h dla kuchni.
Jak to się uwzględni to wyjdzie minimalna ilosć wymian

Dla kuchni z gazem przyjmuje się 70 m3/h
kuchnia elektr. z oknem 50 m3/h
łazienka z oknem lub bez 50 m3/h
WC 30 m3/h

budowlany_laik
17-05-2011, 08:06
bitter, na cwu mam osobny bojler. Tak chyba było łatwiej.

Co do legionelli, mi się obiło o uszy, że po podgrzaniu wody w zasobniku, należy odkręcić wszystkie krany na 1 minutę by gorąca woda przeszła całą instalację.

bitter
17-05-2011, 08:06
Widziałem że nowe podgrzewacze mają funkcję anti-legionella, nic nie reklamuje --- http://eko-kotly.pl/wymienniki-cwu/elektryczny-ogrzewacz-elmet-120l-ecoway-eco-way ciekawy produkt, coś jak inteligentny podgrzewacz :)

No i bomba .. to chyba lepsze rozwiązanie, dodatkowa pompa i zawór to koszt. Muszę to przemyśleć.

HenoK
18-05-2011, 08:46
Jak cos więcej to pytać postaram sie odpowiedziec.Napisz coś więcej o swoim domu : jaka powierzchnia ogrzewana, jaki projekt ?

jasiek71
18-05-2011, 09:38
Witam, projekt indywidualny powierzchnia grzana po podłodze 154m cały dom sam wykonałem tymi ręcami. Parametry jakie podałem było bez reku tylko sam GWC, reku został zrobiony w lutym tego roku do tego czasu nie było odzysku ciepła z wentylacji(zwykłe wentylatory kanałowe włączane co jakiś czas sterownikiem) Pozdrawiam.

qubic
18-05-2011, 15:19
Legionella nie tylko rozwija się w wodzie w podgrzewaczach ale może też dotyczyć systemu kanałów wentylacyjnych budynku .Lżejsze objawy u mieszkańców mogą wskazywać na SBS czyli "syndrom chorego budynku" za co w większości odpowiada nieprawidłowo rozwiązana wentylacja.

Lobo_M
18-05-2011, 16:49
Legionella nie tylko rozwija się w wodzie w podgrzewaczach ale może też dotyczyć systemu kanałów wentylacyjnych budynku .Lżejsze objawy u mieszkańców mogą wskazywać na SBS czyli "syndrom chorego budynku" za co w większości odpowiada nieprawidłowo rozwiązana wentylacja.

O jakiej wentylacji mówisz? jaka to jest nieprawidłowo rozwiązana wentylacja?

qubic
18-05-2011, 18:20
zbyt duża wilgotność,podwyższona temperatura,zbyt mała ilość świeżego powietrza to zdaje się prowadzić do niekorzystnych objawów ale nie jestem specjalistą od wentylacji więc może wypowie się tutaj np.projektant systemów wentylacji mechanicznej.
w USA było kiedyś głośno o biurowcach w których ludzie często chorowali.
a tak na marginesie to się zastanawiam czy np. żwirowy lub rurowy GWC za jakiś czas nie będzie źródłem problemów związanych właśnie z wentylacją-co o tym myślicie?

Lobo_M
18-05-2011, 19:09
zbyt duża wilgotność,podwyższona temperatura,zbyt mała ilość świeżego powietrza to zdaje się prowadzić do niekorzystnych objawów ale nie jestem specjalistą od wentylacji więc może wypowie się tutaj np.projektant systemów wentylacji mechanicznej.
w USA było kiedyś głośno o biurowcach w których ludzie często chorowali.
a tak na marginesie to się zastanawiam czy np. żwirowy lub rurowy GWC za jakiś czas nie będzie źródłem problemów związanych właśnie z wentylacją-co o tym myślicie?
Objawy jakie napisałeś, tyczą się przypadku braku wentylacji, albo złej wentylacji grawitacyjnej, tudzież zatykaniem kanałów. Wszystkie te problemy rozwiązuje WM. Co do GWC, to nie wiem bo nie mam, a chciałbym mieć. Kiedyś właśnie też się nad tym zastanawiałem jak to jest że nawadnienie GWC nie powoduje powstawania grzybów. Nie to żebym szeżył jakieś mity, poprostu z chęcia dowiem się jak to jest. Albo jakis link, żeby nie było poza tematem.

qubic
18-05-2011, 19:15
troche więcej na ten temat w linku
http://www.e-instalacje.pl/a/3241,syndrom-chorego-budynku

qubic
18-05-2011, 19:18
http://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku

qubic
18-05-2011, 19:29
przez GWC żwirowe może też przenikać szkodliwy radon :stirthepot:

Lobo_M
18-05-2011, 20:29
przez GWC żwirowe może też przenikać szkodliwy radon :stirthepot:
Spokojnie nie rób zamętu! masz jakies potwierdzenie na to co mówisz czy usłyszałeś gdzieś i tyle. Nim spowodujesz dyskusję która po takim poście jest pewnikiem, dobrze zastanów sie czy jesteś pewien tego co piszesz i czy masz na to dowody!

orko
21-05-2011, 16:45
przez GWC żwirowe może też przenikać szkodliwy radon :stirthepot:
No cóż jak pewnie wiesz co pewien czas komety mijają naszą planetę ale jednej z nich może się to nie udać :)

Liwko
22-05-2011, 08:20
No cóż jak pewnie wiesz co pewien czas komety mijają naszą planetę ale jednej z nich może się to nie udać :)

Podobno w 2880 istnieje 0,33% szans że w nas przywali.;)

head67
25-05-2011, 17:52
Wrocę do tematu ma ktoś w podłogówce z kablami i steruje ja czujnikiem powietrznym

mamut 74
29-05-2011, 11:14
przez GWC żwirowe może też przenikać szkodliwy radon :stirthepot:

a skąd on tam się weźmie ten radon?

makow11
30-05-2011, 09:44
Pytanie do osób ,które podpisywały umowę ,bądź będą to robić ,z Enea .
Czy wam też mówią ,że można podpisać umowę na 12Kw lub na 16KW ? Nic pomiędzy ,czyli nie możecie wnioskować o np.13KW

hydraulik_
30-05-2011, 19:37
Pytanie do osób ,które podpisywały umowę ,bądź będą to robić ,z Enea .
Czy wam też mówią ,że można podpisać umowę na 12Kw lub na 16KW ? Nic pomiędzy ,czyli nie możecie wnioskować o np.13KW
To wynika z typoszeregu bezpieczników 6,10,16,20,25,32 A

wyanna
30-05-2011, 19:44
Nie wiem, czy to aby na pewno dobry temat, (jak trzeba, to się zdeletuję stąd ;)) ale może ktoś tu światły i oczytany mi poradzi: czy podłogówkę elektryczną montuje się w łazienkach również i pod prysznicem bezbrodzikowym? Czy to bezpieczne i realne?

makow11
30-05-2011, 20:09
To wynika z typoszeregu bezpieczników 6,10,16,20,25,32 A
To wiem ,mnie chodzi o brak możliwości wyboru pomiędzy 12 - 16KW. U innych operatorów możesz sobie brać kolejno - 13,14,15 KW.
ENEA mi proponuje albo 12KW i zabezpieczenie 20A ,albo 16KW i 25A. Ja chcę 13KW i mi odmawiają. Jak to jest u was z ENEĄ?

head67
30-05-2011, 22:03
Nie wiem, czy to aby na pewno dobry temat, (jak trzeba, to się zdeletuję stąd ;)) ale może ktoś tu światły i oczytany mi poradzi: czy podłogówkę elektryczną montuje się w łazienkach również i pod prysznicem bezbrodzikowym? Czy to bezpieczne i realne?
omijasz te strefy typu brodziki kibelki szafki gdzie będzie jakaś zabudowa

wyanna
30-05-2011, 22:28
omijasz te strefy typu brodziki kibelki szafki gdzie będzie jakaś zabudowa

Nawet, jeśli brodzika nie będzie, tylko płytki, jak w reszcie łazienki? Bo w wypadku posiadania brodzika to już wiem, że mam ominąć :)

Lobo_M
30-05-2011, 23:28
Nie wiem, czy to aby na pewno dobry temat, (jak trzeba, to się zdeletuję stąd ;)) ale może ktoś tu światły i oczytany mi poradzi: czy podłogówkę elektryczną montuje się w łazienkach również i pod prysznicem bezbrodzikowym? Czy to bezpieczne i realne?
Ja tak mam. Ten obwód zabezpieczasz dodatkową różnicówką dI=30mA i bezpieczeństwo zapewnione. Choć nie wiem co musiałoby się stać żeby było tam przebicie?

avatar25
31-05-2011, 08:02
To wiem ,mnie chodzi o brak możliwości wyboru pomiędzy 12 - 16KW. U innych operatorów możesz sobie brać kolejno - 13,14,15 KW.
ENEA mi proponuje albo 12KW i zabezpieczenie 20A ,albo 16KW i 25A. Ja chcę 13KW i mi odmawiają. Jak to jest u was z ENEĄ?

Do czego Panu 13KW? Kluczowy jest bezpiecznik więc nawet jakby Pan zapłacił za 15KW to i tak by Pan miał bezpiecznik 20A co znaczy, że działało by jak przy 12KW i mogłoby wywalać po przekroczeniu 12KW. Dlatego trzeba patrzeć na bezpiecznik a nie na moc.

Dziwne, że nie chcą się zgodzić, w końcu więcej by zarobili, a Pan i tak by miał tak na prawdę 12KW i gdyby były problemy musiałby Pan dokupić 1KW do 16KW żeby podnieść zabezpieczenie do 25A.

makow11
31-05-2011, 10:41
U innych operatorów od 13KW dają zabezpieczenie 25A, osoby ogrzewające prądem twierdzą ,że 13KW - 25A przy dobrym rozplanowaniu w zupełności starczy. Więc nie uśmiecha mi się płacenie za dodatkowy przydział.
Kto podpisywał niedawno umowę z Enea niech się odezwie:)

Arielag
31-05-2011, 11:39
Ja tak mam. Ten obwód zabezpieczasz dodatkową różnicówką dI=30mA i bezpieczeństwo zapewnione. Choć nie wiem co musiałoby się stać żeby było tam przebicie?

A jaki daliście/dajecie odpływ? W ścianie czy w podłodze? Czy trzeba zrobić spadek w kierunku tekiego odpływu? No i ogrzewanie można na całej powierzchni przeznaczonej jako strefa prysznicowa?

avatar25
31-05-2011, 12:42
U innych operatorów od 13KW dają zabezpieczenie 25A, osoby ogrzewające prądem twierdzą ,że 13KW - 25A przy dobrym rozplanowaniu w zupełności starczy. Więc nie uśmiecha mi się płacenie za dodatkowy przydział.
Kto podpisywał niedawno umowę z Enea niech się odezwie:)

W Enei 25A jest od 16KW. http://www.operator.enea.pl/index.php?page_id=332 i nie założą 25A jeśli kupi Pan 13KW.
Ja podłączałem ostatnio 20KW - 32A.

TlumaczRosyjskiego
31-05-2011, 17:10
Witam,
Projekt domu (właściwie piętra) jest prawie skończony, a ja nadal nie mam pomysłu czym ogrzewać.
115m2, 300m3
Ściany (kanadyjczyk) 15+15cm wełny 0,033+0,035
Okna veka alphaline 3szybowe
strop+dach - 60-70cm wełny razem 0,035
reku bartosz/jan-gaz+ gwc ceramiczny
podłoga - ogrzewana przez rodziców :)) (mieszkają na parterze).
Czyli teoretycznie bardzo ciepły dom, z tym że mam jedno okno 2x2,5 na półn-zach, ale na to nie mam wpływu.
A teraz problem - podłogówka nie wchodzi w grę z przyczyn technicznych, bufor tak samo.
Czy w takim przypadku jest sens myśleć o ogrzewaniu prądem? Jak cena/jakość rozwiązać problem z cwu? Jakie grzejniki kupić?
Mam gaz, tyle, że nie bardzo podoba mi się 60zł/mies (minus prawie 120kWh)płacić tylko za to, że go mam, szczególnie latem.
Będę wdzięczny za wszystkie rady.
Pozdrawiam,
Konstanty

hydraulik_
31-05-2011, 18:12
Może jednak gaz .Bo PC też nie w takim wypadku. Im więcej gazu tym mniejszy wpływ opłaty stałej ,ale to prawda ,że oszczędzanie się opłaca.

Liwko
01-06-2011, 07:19
Ważny kalkulator
http://maszwybor.ure.gov.pl/

makow11
01-06-2011, 19:34
To jest jakiś trop ,dzięki Liwko ( "Liwko, Liwko skocz po piwko") :)
Czy ktoś podpisywał lub zmieniał operatr na innego niż lokalny? Jak to wychodzi cenowo - przesył itd.

Liwko
01-06-2011, 19:37
Raczej tutaj takiego nie znajdziesz. Podobno, podobno nie idzie zmienić godzin taryf. Jak przechodzisz do innego, godziny zostają a zmieniają się stawki.

Lobo_M
02-06-2011, 20:18
U mnie wyszło że moge zaoszczędzić 135zł przy zmianie dostawcy, a daniej wyszło u niejakiego "dostawcy energii dla firm", nie wiem co to jest.

Liwko
03-06-2011, 07:24
Minął rok odkąd mam licznik dwutaryfowy i po odjęciu kWh pracy pompy wychodzi na to, że zużycie dla reszty domu wynosi 53% w II taryfie. Czyli około 20% taniej niż w G11:)

Brygada RR
08-06-2011, 20:28
Pytanie do Praktyków

Chodzi o instalację ogrzewania podłogowego akumulacyjnego elektrycznego oczywiście :), czy możecie podać poszczególne warstw w podłodze
np. styropian 15 cm, folia, 3cm betonu kable i beton czy ktoś dodawał folię aluminiową co sądzicie żeby dodać to http://allegro.pl/super-termoizolacja-alu-pianka-alu-super-izolacja-i1657794785.html

Jakie kable polecacie i czy warto inwestować w drogie kable ????

Jaką moc kabli polecacie do domu 100m2 w miarę dobrze ocieplonego

Czy ułożenie kabli ma znaczenie ??? np.pod oknem

jakie sterowanie polecacie

Czy warto zrobić ze styropianu wzdłuż ścian brzegi wystające ok 5 cm nad warstwę styropianu ??

Proszę wszystkich o odpowiedzi ponieważ niedługo chce położyć takie ogrzewanie, jeśli macie jakieś sugestię proszę o wszystkie

HenoK
08-06-2011, 20:42
Czyli około 20% taniej niż w G11:)
U mnie za ostatni rok wyszło bardzo podobnie - za cały rok zapłaciłem ~3230zł w taryfie G12.
W taryfie G11 zapłaciłbym ok. 650zł więcej.

jasiek71
08-06-2011, 20:53
Pytanie do Praktyków

Chodzi o instalację ogrzewania podłogowego akumulacyjnego elektrycznego oczywiście :), czy możecie podać poszczególne warstw w podłodze
np. styropian 15 cm, folia, 3cm betonu kable i beton czy ktoś dodawał folię aluminiową co sądzicie żeby dodać to http://allegro.pl/super-termoizolacja-alu-pianka-alu-super-izolacja-i1657794785.html

Jakie kable polecacie i czy warto inwestować w drogie kable ????

Jaką moc kabli polecacie do domu 100m2 w miarę dobrze ocieplonego

Czy ułożenie kabli ma znaczenie ??? np.pod oknem

jakie sterowanie polecacie

Czy warto zrobić ze styropianu wzdłuż ścian brzegi wystające ok 5 cm nad warstwę styropianu ??

Proszę wszystkich o odpowiedzi ponieważ niedługo chce położyć takie ogrzewanie, jeśli macie jakieś sugestię proszę o wszystkie
Witam, opiszę jak to jest u mnie; najpierw jest chudziak potem 15cm styropian(czym więcej tym lepiej)folia reflex wylewka betonowa gr. ok.7cm z kablami na spodzie, dylatacja ze styropianu 2cm przy ścianie.
Kable electra jednostronnie zasilane, każde pomieszczenie własny sterownik cyfrowy z sondą w podłodze .Moc łączna całego ogrzewania 10.9 kw powierzchnia domu 154m, kable układane równomiernie na całej powierzchni. Całość działa super. pozdrawiam:)

Brygada RR
09-06-2011, 17:56
Wielkie dzięki za odpowiedź, ile kW na sezon grzewczy zużywa twój tom i ile z tego w II taryfie??

jasiek71
09-06-2011, 19:01
Wielkie dzięki za odpowiedź, ile kW na sezon grzewczy zużywa twój tom i ile z tego w II taryfie??

Witam, podam najdokładniej jak się da od 7-go lipca tamtego roku do dnia dzisiejszego 2-ga taryfa 9226 kw w tym grzanie ciepłej wody, pralka ,zmywarka itp. 1- sza taryfa 2640 kw. Ogrzewanie jest akumulacyjne więc większość czasu chodzi na taniej taryfie, tylko jak są silne mrozy to trochę z dziennej. Średnia temp. w domu ok. 22*
dodam jeszcze że to nie tylko dom lecz cała posesja z garażem( często coś się dłubie), letni domek z lodówką od wiosny do jesieni i kosiarką i podkaszarką itp

asbe
10-06-2011, 07:16
Witam, opiszę jak to jest u mnie; najpierw jest chudziak potem 15cm styropian(czym więcej tym lepiej)folia reflex wylewka betonowa gr. ok.7cm z kablami na spodzie, dylatacja ze styropianu 2cm przy ścianie.
Kable electra jednostronnie zasilane, każde pomieszczenie własny sterownik cyfrowy z sondą w podłodze .Moc łączna całego ogrzewania 10.9 kw powierzchnia domu 154m, kable układane równomiernie na całej powierzchni. Całość działa super. pozdrawiam:)

Czy przy podłogówce wodnej (z kotłem elektrycznym) też zrobić takie same grubości warstw. Chciałabym, aby to też był system akumulacyjny. Czy 15 cm styropianu i 7 cm wylewki zakumuluje odpowiednią ilość ciepła, czy lepiej może dać więcej styropianu i grubszą wylewkę.
Ktoś mi podpowiedział, żeby zrobić tak:
- na chudy beton folia i styropian 15 cm (fundament ocieplony 10 cm styropianu) - czy chudy beton jest w takim wypadku konieczny, czy może lepiej dać na piasek folię i styropian 15 cm a następnie :
- 10 cm wylewka betonowa
- na wylewce rurki podłogówki wodnej (czy kładzie się bezpośrednio na betonie?)
- wylewka na podłogówce - gr. 7 cm.
Czy tak będzie ok, czy raczej dać podłogówke na styropian, który będzie na chudym betonie, i potem grubszą warstwę betonu. (np. 17 cm - a może to za dużo?) Jaka będzie różnica, jeżeli 10 cm warstwa betonu, który ma za zadanie akumulować ciepło będzie pod rurkami, a na rurkach będzie 7 cm?

jasiek71
10-06-2011, 07:57
Z tymi grubościami to jest tak; styropianu nigdy dość, ale z wylewką to jest trochę inaczej , jak jest za gruba to ma za wielką bezwładność i trzeba więcej energii aby ją ruszyć, jak już ruszy to mamy za dużo i przekraczamy temp. nastawioną (strata). Jak mamy za mało mocy to się nie doczekamy za szybko ciepełka i w efekcie całość tyra na okrągło.
Myślę że grubość ok. 7-8 cm jest wystarczająca aby to sprawnie działało w większości w tańszej taryfie.
jaka moc pieca? i jaka wielkość domu?.Co do chudziaka to do końca nie jestem pewien ,my zrobiliśmy dla poprawienia stabilności aby styropian nie chodził a z nim cała wylewka (jeszcze by pękła albo co?).

Jacekss
10-06-2011, 09:24
:) hm jak będziesz chodził po wylewce to chyba szybciej podda się styropian (znaczy ugniecie gdzie trzeba) niż wylewka pęknie. tak przypuszczam ...
no chyba że te różnice posadzki pod styro są tak dramatycznie duże, że jeszcze wylewka by sie uginała na różne boki o kilka cm

asbe
10-06-2011, 09:32
Z tymi grubościami to jest tak; styropianu nigdy dość, ale z wylewką to jest trochę inaczej , jak jest za gruba to ma za wielką bezwładność i trzeba więcej energii aby ją ruszyć, jak już ruszy to mamy za dużo i przekraczamy temp. nastawioną (strata). Jak mamy za mało mocy to się nie doczekamy za szybko ciepełka i w efekcie całość tyra na okrągło.
Myślę że grubość ok. 7-8 cm jest wystarczająca aby to sprawnie działało w większości w tańszej taryfie.
jaka moc pieca? i jaka wielkość domu?.Co do chudziaka to do końca nie jestem pewien ,my zrobiliśmy dla poprawienia stabilności aby styropian nie chodził a z nim cała wylewka (jeszcze by pękła albo co?).

Dzisiaj ktoś podesłał mi kontakt do projektanta, który podobno jest świetny. Mam nadzieję, że zaprojektuje mi odpowiednio wszystkie parametry. Podejrzewam, że wszystko da się obliczyć. Mój przyszły dom ma mieć 115 m2 plus garaż, w którym nie planuję ogrzewania - może co najwyżej jakiś jeden grzejnik akumulacyjny, aby utrzymać jakiś sensowny poziom temperatury.

jasiek71
10-06-2011, 09:36
:) hm jak będziesz chodził po wylewce to chyba szybciej podda się styropian (znaczy ugniecie gdzie trzeba) niż wylewka pęknie. tak przypuszczam ...
no chyba że te różnice posadzki pod styro są tak dramatycznie duże, że jeszcze wylewka by sie uginała na różne boki o kilka cm
nie napisałem że tak musi być, tylko że tak mam, cały dom budowałem tymi recami, a kogo o coś spytasz to gada inaczej, jak dla mnie możesz to na samym piachu jak uważasz że tak lepiej. A tak z tą wylewką z podgrzewaniem to byś się zdziwił jak pracuje na styropianie;)

Jacekss
11-06-2011, 08:39
no chodzic to będzie, przynajmniej na boki.. się rozszerza :)

jasiek71
11-06-2011, 10:00
to nie tyle na boki, raczej jest to rodzaj unoszenia narożników na początku sezonu grzewczego co prawda to są bardzo niewielkie ruchy ale da się zaobserwować i usłyszeć bo trzeszczą listwy przy podłodze, po kilku dniach się uspokaja jak podłoga złapie równomierną temp. na całej grubości.

klasykswim
11-06-2011, 20:39
Witajcie,

od 1 lipca będę wynajmował kawalerkę o powierzchni 20m2. W mieszkaniu wszystkie sprzęty będą na prąd(bojler 50l, grzejnik elektryczny, płyta grzewcza inne sprzęty typu odkurzacz, komputer itp.) Przyznam, że martwimy się rachunkami jakie będą przychodzić za prąd. Czy można wstępnie oszacować, ile mniej więcej będą wynosiły rachunki?
Słyszeliśmy różne opinie wśród bliskich na temat bojlera. Jedni mówili nam, aby ustawić termostat na określoną temperaturę i nie wyłączać go z gniazda prądu. Natomiast inni przekonywali, że należy włączać go 2 h przed poranną i wieczorną kąpielą, a resztę dnia powinien być wyłączony? Myślę, że "rozkręcanie się" bojlera za każdym razem jest o wiele droższe. Co o tym sądzicie?
Piecykiem elektrycznym mam zamiar grzać pokój w tzn. taryfach nocnych, bo podobno jest taniej o 40%. Czy oznacza to, że najlepiej włączać go wtedy gdy bedzie nocna taryfa, a poza nią odłączać z prądu?

Proszę o pomoc :)

kbab
11-06-2011, 21:52
Mam nieco inne zdanie w tym temacie, mianowicie: jeśli piec jest akumulacyjny (najlepiej z dynamicznym rozładowaniem) to nie wyjdzie drogo ogrzewanie, również bojler chociaż mały (można podnieść temperaturę) wtedy wystarczy go ładować tylko w tańszej taryfie, elektryczne bojlery nie mają dużych strat. Mam do czynienia z ogrzewaniem prądem i wiem co mówię. Oczywiście koszt podgrzania cwu zależy głównie od jej zużycia (dla ilu osób?).

klasykswim
11-06-2011, 21:56
Dziękuje za odpowiedz. Właścicielka wspominała coś o dwóch taryfach i zachęcała do korzystania z prądu podczas nocnej.
Jest to kamienica, gdzie z jednej strony, za ścianą mam sąsiada, natomiast z drugiej nie ma żadnej kawalerki, kończy się budynek. Z tego względu myślę, że trzeba bedzie więcej grzać.
Przypuszczam, że jest to PGE, gdzie G11 to 0,27 gr/kWh , a G12 to dzienna 0,32 gr/kWh - nocna 0,18gr/kWh.
Po pańskiej wypowiedzi nie wiem nadal czy rachunki będą duże???

Może ktoś inny jest w stanie przybliżyć mi średnią płacę za prąd w mojej sytuacji?

klasykswim
11-06-2011, 21:59
Oczywiście koszt podgrzania cwu zależy głównie od jej zużycia (dla ilu osób?).

2 osoby

kbab
11-06-2011, 22:17
ceny prądu są nieco inne, nadal nie wiadomo jaki piec, ale zakładam że akumulacyjny, to w okresie grzewczym z cwu powinno w taryfie dziennej zużycie wyjść do 25%, ale w okresie roku koszt energii liczyłbym na 1500zł, przy założeniu zużycia rocznego na poziomie 3500-4000kWh, oraz przy 30% droższej taryfy, tak wypada z kalkulatora
http://www.eprad.pl/01,04/policz
najlepiej poprosić o pokazanie faktur z poprzednich okresów,

jasiek71
12-06-2011, 10:22
ceny prądu są nieco inne, nadal nie wiadomo jaki piec, ale zakładam że akumulacyjny, to w okresie grzewczym z cwu powinno w taryfie dziennej zużycie wyjść do 25%, ale w okresie roku koszt energii liczyłbym na 1500zł, przy założeniu zużycia rocznego na poziomie 3500-4000kWh, oraz przy 30% droższej taryfy, tak wypada z kalkulatora
http://www.eprad.pl/01,04/policz
najlepiej poprosić o pokazanie faktur z poprzednich okresów,
witam, skąd 4000 kwh, tam jest tylko 20m2 ,opisałem swój dom kilkanaście postów wcześniej.
na tak niewielkiej powierzchni są znaczne odczuwalne zyski bytowe, no chyba ze ktoś nie lubi zamykać okien;)

Brygada RR
12-06-2011, 19:18
Witam

Pytanie, ile W/m2 dajecie na podłogę (kable grzejne) do domu 100m2 ściany 20 cm styro, podłoga 13cm styropianu, strop 40-50 wełna i jeszcze jedno pytanie na jakiej wysokości w jastrychu 10 cm powinny znajdować się kable grzejne.

kbab
12-06-2011, 19:50
witam, skąd 4000 kwh, tam jest tylko 20m2
To kamienica, zatem nie liczyłbym na ogrzewanie mniej niż 100kWh/m2 rocznie, cwu dla 2 osób to 5-6kWh/dobę, do tego cała reszta zapotrzebowania to ok 120kWh/mies, oczywiście można oszczędzać, np obniżyć zimą temp do 16stC i zmieścić się w 60kWh/m2 , czy zużyć na cwu 2kWh/dobę - ale nie wszyscy to zaakceptują, każdy liczy wg swojego wymaganego komfortu, tak to oceniam i na prąd w takim przypadku przeznaczyłbym j/w podałem, przy maksymalnie możliwym wykorzystaniu tańszej taryfy.

Lobo_M
13-06-2011, 06:21
Witam

Pytanie, ile W/m2 dajecie na podłogę (kable grzejne) do domu 100m2 ściany 20 cm styro, podłoga 13cm styropianu, strop 40-50 wełna i jeszcze jedno pytanie na jakiej wysokości w jastrychu 10 cm powinny znajdować się kable grzejne.
Zależy od pomieszczenia u mnie to od 60 do 120W/m2. W jakiej jesteś fazie budowy? Z tego co pamiętam masz już SSO albo nawet SSZ, więc dużego manewru w grubości styro nie masz. 13cm to mało, co najmniej o 7cm. Ja mam łacznie 11-12cm wylewki gdzie pierwsza warstwa ma 4cm , na niej kable i potem śrdnio 8cm.
PS. jeśli możesz poczekać to jak pisałem na prv po 6 lipca wyliczę Ci to.

Adolf Nowak
13-06-2011, 08:59
Ja nie ogrzewam domu prądem ale robiłem sobie pewne porównania jeśli chodzi o różne typy ogrzewania i ich koszty i mogę się podzielić uwagami.

Jest wiadomo i podaję się że z z 1 m sześciennego gazu otrzymuje się ok 9 KWh energi cieplnej. Przy sprawności typowego pieca gazowego 90 % dostajemy ok. 8 KWh czystej energi za ok. 1,2 zł (cena 1 m szesć. gazu).

Daje to 15 gr za 1 KWh energi z gazu.

Prąd kosztuje u mnie ok. 36 gr w taryfie całodzienej za 1 KWh (zakładamy sprawność pieca elektrycznego prawie 100 %, cena na Śląsku).

Widać od razu różnicę na korzyść gazu ok 2,5 raza taniej.

Jeśli zastosujesz taryfę dzienno nocną to

w dzień 1 KWh kosztuje ok 40 gr (14 godz tj. ok 60 % czasu)
w nocy 1 KWh kosztuje ok 20 gr (10 godz tj. ok 40 % czasu)

Średnio trochę więcej niż 30 gr za 1 KWh i tj. 2 x drożej niż gaz.

Jest dużo lepiej jeśli w nocy akumuluje się energię elektryczną po 20 gr za KWh a w dzień korzysta z niej i doładowywuje jeszcze przez dwie godziny niskiej taryfy - za pomocą piecy akumulacyjnych. Wtedy 1 KWh kosztuje 20gr i cena energi jest prównywalna z ceną energii uzyskanej z gazu tj. 15 gr za 1 KWh.

Jeśli chodzi o dom to jego energochłonność określa tzw. wskażnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E.

W/w wskażnik określa ile średnio dom potrzebuje energi na sezon w odniesieniu do 1 m sześc. kubatury. Wskażnik ten waha sie od 20 KWh (bardzo dobrze docieplny dom) do 30 KWh energi na 1 m sześć. kubatury
(średnio docieplony). Zakładając że twój dom o powierzchni 250 m kwadratowych ma kubaturę ok. 630 m sześc. będzie potrzeba do jego ogrzania od 12 600 KWh do 18 900 KWh energi cieplnej.

12 600 KWh energi po 30 gr za 1 KWh (prąd nocno-dzienny) daje 3780 zł rocznie przy dobrze docieplonym budynku i 5670 zł rocznie przy średnio docieplonym.

Ogrzewanie gazem będzie tańsze przynajmniej 2 x i wyniesie od ok 1900 zł do 2850 zł rocznie. :cry:

Przy zastosowaniu kominka oczywiście ten dystans może się zmniejszyć w zależnośći od tego ile godzin dziennie i jak często będzie się palić w kominku. :wink:

Widzę że na tym forum Euronaukowców też bez liku. Te sprawności które są tu przytoczone, to sprawności krańcowe, które określają tylko i wyłącznie ile ciepła z ciepła wyprodukowanego przez urządzenie ma szansę trafić w obieg(zasada cukru w cukrze;-]). Do faktycznego określenia efektywności potrzebna jest całkowita sprawność procesu, a więc mówiąc krótko, ile w% możemy wyciągnąć z energii chemicznej zawartej w medium. Takie całkowite sprawności wynoszą orientacynie dla piecy węglowych 15-20%, w turboelektrowniach 32-33%, atomowych 5%(dlatego jak za parę lat się przekona każdy, prąd z nich będzie dobrem lux dostępnym dla nielicznych), gaz do 30%(w piecach dynamicznych-wirowych bądź pulsacyjnych 60-90%). Przy zimnej syntezie jądrowej do 10.000%(w celach pokojowych). Dr Adolf Nowak NSPPP

Adolf Nowak
13-06-2011, 23:48
Dokładniej mówiąc, o ile kogoś to wogóle interesuje, prąd z EA wg zaczerpniętych info od 1go z beneficjentów tego projektu, będzie kosztował po doliczeniu do ceny hurtowej 750 (obecnie ok.200 PLN netto/1MWH) kosztów przesyłu, VAT i akcyzy, zamiast obecnych 58gr wg cennika ENEA G11 jedyne 1.5 PLN. Jednak znając skłonności do powiększania nieoczekiwanych kosztów w trakcie i po inwestycji, można już teraz spokojnie przyjąć to na 2 zet. Ale to za 10 lat. Narazie od 01.01.2013 koszt ten wyniesie napewno (nie ma już odwołania od tego;-]) 1 PLN (nocny ok 60gr). Udanego głosowania! Dr Adolf Nowak NSPPP

jasiek71
14-06-2011, 07:06
Dokładniej mówiąc, o ile kogoś to wogóle interesuje, prąd z EA wg zaczerpniętych info od 1go z beneficjentów tego projektu, będzie kosztował po doliczeniu do ceny hurtowej 750 (obecnie ok.200 PLN netto/1MWH) kosztów przesyłu, VAT i akcyzy, zamiast obecnych 58gr wg cennika ENEA G11 jedyne 1.5 PLN. Jednak znając skłonności do powiększania nieoczekiwanych kosztów w trakcie i po inwestycji, można już teraz spokojnie przyjąć to na 2 zet. Ale to za 10 lat. Narazie od 01.01.2013 koszt ten wyniesie napewno (nie ma już odwołania od tego;-]) 1 PLN (nocny ok 60gr). Udanego głosowania! Dr Adolf Nowak NSPPP

nie ma to jak puścić famę i siać panikę.
jesteśmy narodem wynalazców, polak potrafi, damy radę:cool:

Lobo_M
14-06-2011, 07:40
Dokładniej mówiąc, o ile kogoś to wogóle interesuje, prąd z EA wg zaczerpniętych info od 1go z beneficjentów tego projektu, będzie kosztował po doliczeniu do ceny hurtowej 750 (obecnie ok.200 PLN netto/1MWH) kosztów przesyłu, VAT i akcyzy, zamiast obecnych 58gr wg cennika ENEA G11 jedyne 1.5 PLN. Jednak znając skłonności do powiększania nieoczekiwanych kosztów w trakcie i po inwestycji, można już teraz spokojnie przyjąć to na 2 zet. Ale to za 10 lat. Narazie od 01.01.2013 koszt ten wyniesie napewno (nie ma już odwołania od tego;-]) 1 PLN (nocny ok 60gr). Udanego głosowania! Dr Adolf Nowak NSPPP
Pokaż mi decyzje URE akceptującą te ceny. Dla twojej wiadomości cena hurtowa 1MWh jest zmienna i waha sie od 35Euro. Rynek en. el. regulowany jest cenami na giełdzie en. el. Proponuje zmienić źródło "zaczerpywania wiedzy". Rynek en. el. na poziomie niskich napięć mimo wszystko nie jest monopolem dlatego żadna firma nie pozwoli sobie na nieuzasadniony skok ceny, na taki skok ceny nie pozwoli również URE. Dlatego daruj sobie swoje herezje.

Adolf Nowak
14-06-2011, 08:57
To nie herezje a regulacje unijne za CO2. Nie głosował nikt za Unią i nie wie co to jest?;-] Energetycy i przemysł już chce robić odwołania, bo sobie policzyli że są bankrutami. My już informujemy że koszt ogrzewania naszym NSBRJ200 (DRJ200) wzrośnie z obecnie 250 do 450/100m2 (norma 250W/m). Na pociechę elektryków dodam, że gaz od XII będzie droższy o 30% A węgiel? O, to już inna historia. Chiny będą go potrzebować tyle, że nakręca tak ceny, że za 3 lata Polacy o nim wogóle zapomną:-) Dr Adolf Nowak NSPPP

jasiek71
14-06-2011, 09:17
To nie herezje a regulacje unijne za CO2. Nie głosował nikt za Unią i nie wie co to jest?;-] Energetycy i przemysł już chce robić odwołania, bo sobie policzyli że są bankrutami. My już informujemy że koszt ogrzewania naszym NSBRJ200 (DRJ200) wzrośnie z obecnie 250 do 450/100m2 (norma 250W/m). Na pociechę elektryków dodam, że gaz od XII będzie droższy o 30% A węgiel? O, to już inna historia. Chiny będą go potrzebować tyle, że nakręca tak ceny, że za 3 lata Polacy o nim wogóle zapomną:-) Dr Adolf Nowak NSPPP
ciężko żyć jak tylko czarne wizje się widzi, ale po co my się stresujemy ponoć w przyszłym roku ma nadejść koniec świata:cool:

Liwko
14-06-2011, 09:22
To nie herezje a regulacje unijne za CO2. Nie głosował nikt za Unią i nie wie co to jest?;-] Energetycy i przemysł już chce robić odwołania, bo sobie policzyli że są bankrutami. My już informujemy że koszt ogrzewania naszym NSBRJ200 (DRJ200) wzrośnie z obecnie 250 do 450/100m2 (norma 250W/m). Na pociechę elektryków dodam, że gaz od XII będzie droższy o 30% A węgiel? O, to już inna historia. Chiny będą go potrzebować tyle, że nakręca tak ceny, że za 3 lata Polacy o nim wogóle zapomną:-) Dr Adolf Nowak NSPPP

Nic tylko się rzucić z mostu...

Liwko
14-06-2011, 09:23
ciężko żyć jak tylko czarne wizje się widzi, ale po co my się stresujemy ponoć w przyszłym roku ma nadejść koniec świata:cool:

Jak przeżyjemy 2012 to już będzie z górki :D

Lobo_M
14-06-2011, 10:17
To nie herezje a regulacje unijne za CO2. Nie głosował nikt za Unią i nie wie co to jest?;-] Energetycy i przemysł już chce robić odwołania, bo sobie policzyli że są bankrutami. My już informujemy że koszt ogrzewania naszym NSBRJ200 (DRJ200) wzrośnie z obecnie 250 do 450/100m2 (norma 250W/m). Na pociechę elektryków dodam, że gaz od XII będzie droższy o 30% A węgiel? O, to już inna historia. Chiny będą go potrzebować tyle, że nakręca tak ceny, że za 3 lata Polacy o nim wogóle zapomną:-) Dr Adolf Nowak NSPPP
Jesli twoje informacje miałyby sie sprawdzić to 4-5x wzrost cen energii spowoduje nie kryzys finansowy ale totalny krach systemu ekonomicznego, wtedy też koszty ogrzewania będą miały znikome znaczenie w porównaniu do problemów ogólnych każdego z krajów. jak bys nie psioczył na UE to nie pozwolą na to. A co do Chin, to zauważ jaki jest u nich wzrost generacji en. el. z elektrowni wodnych, praktycznie co roku uruchamiane jest kilkanaście GW mocy właśnie z el. wodnych.
Nie taki

Adolf Nowak
14-06-2011, 11:43
W temacie PC wypowiadał się Pan rozsądniej, choć też został ostrzelany przez ich adoratórów. Coś Panu powiem, ale niech Pan absolutnie nikomu o tym nie mówi, powtarzam jeszcze raz, do wyborów nikomu: energii w cenach bieżących, nawet uwzględniając EA, starczy na max. 5 lat. Już 3-4 lata te poziomy na każdym nośniku powinny być o 50% wyższe niż obecnie, by pokryć minimum inwestycyjne. Można w związku z tym opóźnieniem liczyć, że każdy dostępny obecnie tradycyjny nośnik energii będzie za 5 lat ok 5-6x wyższy w cenie niż obecnie. Co to oznacza, odpowie Pan sobie już sam.

Brygada RR
14-06-2011, 13:54
Witam

Pytanko co polecacie do klejenia styropianu który będzie w 2 warstwach klej czy piankę ? czy ma to jakieś istotne znaczenie odnośnie strat ciepła ???

Jastrząb
14-06-2011, 15:59
Widzę że na tym forum Euronaukowców też bez liku. Te sprawności które są tu przytoczone, to sprawności krańcowe, które określają tylko i wyłącznie ile ciepła z ciepła wyprodukowanego przez urządzenie ma szansę trafić w obieg(zasada cukru w cukrze;-]). Do faktycznego określenia efektywności potrzebna jest całkowita sprawność procesu, a więc mówiąc krótko, ile w% możemy wyciągnąć z energii chemicznej zawartej w medium. Takie całkowite sprawności wynoszą orientacynie ....... gaz do 30% OK, tyle ze uzytkoniwka domowego wlasnie interesuje sprawsnosc krancowa.
Wyciagajac, poprzez spalenie, nawet tylko 30% energii z wiazania chemicznego w gazie ziemny, dostajemy owe 9KWh energii cieplnej. Owe 9KWh to wartosc opalowa. Wiec kolega liczac (slusznie lub nie) sprawnosc pieca gazowego na 90% slusznie napisal, ze moze ze spalenia 1m3 gazu dostac 8KWh ciepla na rzecz ogrzewania domu. Jak spalam 1m3 gazu w domu zeby sie ogrzac, ze sie tak wyraze, kolo dupy mi lata czy wycignalem 30% energi wiazania, czy 99%. Wazne ile ciepla w kWh to dalo i ile kosztuje.



Przy zimnej syntezie jądrowej do 10.000%(w celach pokojowych). Dr Adolf Nowak NSPPP
Przepraszam, przy czym doktorku??

marcin

Lobo_M
15-06-2011, 06:49
Witam

Pytanko co polecacie do klejenia styropianu który będzie w 2 warstwach klej czy piankę ? czy ma to jakieś istotne znaczenie odnośnie strat ciepła ???

A czemu chcesz robić w 2 warstwach?

Lobo_M
15-06-2011, 06:57
W temacie PC wypowiadał się Pan rozsądniej, choć też został ostrzelany przez ich adoratórów. Coś Panu powiem, ale niech Pan absolutnie nikomu o tym nie mówi, powtarzam jeszcze raz, do wyborów nikomu: energii w cenach bieżących, nawet uwzględniając EA, starczy na max. 5 lat. Już 3-4 lata te poziomy na każdym nośniku powinny być o 50% wyższe niż obecnie, by pokryć minimum inwestycyjne. Można w związku z tym opóźnieniem liczyć, że każdy dostępny obecnie tradycyjny nośnik energii będzie za 5 lat ok 5-6x wyższy w cenie niż obecnie. Co to oznacza, odpowie Pan sobie już sam.
Kto mnie w tym wątku ostrzelał? Chyba że myślisz o sobie w liczbie mnogiej? rozdwojenie jaźni, twoje posty na to wskazują.
Twoje posty nie posiadają żadnej treści merytorycznej, a jedynie polityke strachu i zamieszania. Bardziej prawdopodobne jest że za kilka lat sami będziemy produkować en. el. aniżeli że ceny wzrosna 5-6x.
Doktorem jakich nauk jesteś? na jakiej uczelni? podaj linki do swoich "wywodów naukowych"

po edycji: oceniłem facebook.com/nsppp, "ciekawe" rzeczy są w zainteresowaniach "Żydosolidaruchy", "Skretynienie społeczeństwa" - nic dodać nic ująć. Co z ciebie za człowiek?

Brygada RR
15-06-2011, 07:17
W dwóch ponieważ mam styropian 10cm a chce 20 cm ocieplenia

Lobo_M
15-06-2011, 10:39
W dwóch ponieważ mam styropian 10cm a chce 20 cm ocieplenia

Dlaczego kupiłeś 10cm, jedna wersja 20cm byłaby lepsza, a tak tylko dodatkowej pracy i kosztów sobie narobiłeś.

Brygada RR
15-06-2011, 10:43
Bardzo Bardzo okazyjna cena!!!

Jastrząb
15-06-2011, 13:39
Ze mnie Panie Marku jest człowiek trzeźwo myślący i realnie oceniający sytuację, nie jak Pan Jastrząb wyżej, który twierdzi że z 1m3 gazu wyciąga 8 kW mocy grzewczej.:-);-]:-(

1. W zadnym z moich postow nie twierdzilem, ze z 1m3 gazu mozna wyciagnac "8KW mocy grzewczej". Ale jak chcesz, to moge napisac lepiej: z 1m3 gazu mozna wycisnac 200KW mocy grzewczej jesli zastosujemy odpowiednio duzy "piec". A ze tylko przez pare minut bo sie szybko owy 1m3 gazu skonczy, to co innego.
Ba, z 0,1m3 gazu tez wycisniemy 200KW mocy grzewczej. Tylko ze 10 razy krocej niz 1m3 gazu.

2. Twierdzilem zas, że ze spalenia 1m3 gazy mozna wyciagnac okolo 8kWh energii cieplnej do ogrzania domu. W piecu kondensacyjnym jest to wykonalne. Miliony ludzi w tym kraju to robi kazdego dnia zimy.

Chlopie. Jestes jakims niedoksztalconym oszolomem. Podstawowe jednostki mylisz. Miej za grosz odwagi i przestac plesc bzdety zanim Cie zbanuja jak na wszystkich innych mozliwych forach.

marcin

RAFI@RAFI
15-06-2011, 20:34
Panowie uprasza się o nie dokarmianie Troli;)

Adolf Nowak
15-06-2011, 22:11
Panowie, moc grzewcza efektywnie "wyciągnięta" z 1m3 gazu a ciepło (jego energia), to dokładnie to samo. I nie jest to 8 a max 2.7 kW. 8 to nawet piece dynamiczne, pulsacyjne bądź wirowe nie dostarczą. I dlatego trzeba słono płacić za ogrzewanie gazem. Ale Was pociesze: gaza nie budjet, nie budjet prablema. Panjatna?:-]

Lobo_M
16-06-2011, 07:09
kol. Adolf odpowiedz na pytanie jakie zadałem wcześniej, chwalisz sie że ty dr jesteś więc pytam jaki? Jakich nauk? jaka uczelnia?

Jastrząb
16-06-2011, 07:35
kol. Adolf odpowiedz na pytanie jakie zadałem wcześniej, chwalisz sie że ty dr jesteś więc pytam jaki? Jakich nauk? jaka uczelnia?
Marcinie, to nie jest zaden doktor tylko jakis oszolom. Doktora to on moze kiedys widzial. Przeciez facet pisze takie glupoty ze sie tego nie da czytac.
Nie wiem jaki jest cel jego tu dzialalnosci, ale chyba RAFI@RAFI ma racje, zeby trolla nie karmic. Bo to albo troll, albo bardzo chory czlowiek jest.

Przyklad. max 2,7 KWh (bo to ma chyba doktorek na mysli) z 1m3 gazu. Przy cenie gazu powiedzmy 1.65PLN to daje 0,61 PLN za kWh ciepla. Drozej niz prad w calodobowej taryfie.

marcin

kbab
16-06-2011, 09:32
Przyklad. max 2,7 KWh (bo to ma chyba doktorek na mysli) z 1m3 gazu. Przy cenie gazu powiedzmy 1.65PLN to daje 0,61 PLN za kWh ciepla. Drozej niz prad w calodobowej taryfie.
może mówimy o zupełnie innym gazie, zgodnie z PN 1m3 GZ50 ma wartość opałową 35892kJ/m3, co jest równe 9,97kWh/m3, jeśli ktoś uważa że jest inaczej to kontrolerzy jakości gazu mają obowiązek to udowodnić - wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Jest to wartość brutto, która dopiero pomnożona przez odpowiedni współczynnik sprawności kotła czy całego układu grzewczego pokaże rzeczywiste zapotrzebowanie netto domu. Jeśli ktoś uważa, że taki gaz dostarcza mu netto ok 1/4 swojej wartości opałowej, to może mieć "wyjątkowo" mało sprawny system grzewczy, ale wtedy praktycznie zużycie tego nośnika energii jest 3-4 razy wyższe niż w systemach o standardowej wysokiej sprawności - może "doktorzy" tak mają. Osobiście nie widzę różnicy w 1kWh ciepła dostarczonego przez energię elektryczną, czy też przez inny nośnik, czy to będzie węgiel, drewno, gaz itd. Ktoś te wartości wyliczył, w doświadczeniach udowodnił i tego trzeba się trzymać. dr AN będzie trolem dopóki nie udowodni swojej teorii, może coś mocno przedawkował i jest w transie.

Adolf Nowak
16-06-2011, 10:23
może mówimy o zupełnie innym gazie, zgodnie z PN 1m3 GZ50 ma wartość opałową 35892kJ/m3, co jest równe 9,97kWh/m3, jeśli ktoś uważa że jest inaczej to kontrolerzy jakości gazu mają obowiązek to udowodnić - wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Jest to wartość brutto, która dopiero pomnożona przez odpowiedni współczynnik sprawności kotła czy całego układu grzewczego pokaże rzeczywiste zapotrzebowanie netto domu. Jeśli ktoś uważa, że taki gaz dostarcza mu netto ok 1/4 swojej wartości opałowej, to może mieć "wyjątkowo" mało sprawny system grzewczy, ale wtedy praktycznie zużycie tego nośnika energii jest 3-4 razy wyższe niż w systemach o standardowej wysokiej sprawności - może "doktorzy" tak mają. Osobiście nie widzę różnicy w 1kWh ciepła dostarczonego przez energię elektryczną, czy też przez inny nośnik, czy to będzie węgiel, drewno, gaz itd. Ktoś te wartości wyliczył, w doświadczeniach udowodnił i tego trzeba się trzymać. dr AN będzie trolem dopóki nie udowodni swojej teorii, może coś mocno przedawkował i jest w transie.

Wystarczy że poda Pan ile zużył gazu na swoje 130m2 w XII i I. Powinny to być zbliżone wartości. Jeśli nie były robione odczyty liczników,można na wyczucie +-15%. I wszystko się wyjaśni. Ja sądzę że ok 350m/mc.

Elfir
16-06-2011, 13:18
użytkownik Adolf Nowak został zbanowany, proszę o nie odpowiadanie na jego posty, bo tylko zaśmiecają wątek.

paviko
19-06-2011, 22:45
Witam,
Daleki sąsiad nie zgodził się na poprowadzenie gazu w linii swojej działki i tym samym pozbawił kilka domów "taniego" surowca.

Myślę o ogrzewaniu elektrycznym podłogowych z akumulacja. Mam płytę fundamentową - 20 cm styro od gruntu, 20 cm betonu. W wyniku błędu muszę jeszcze podnieść podłoże o 14 cm aby wyrównać do progów i stopni schodów. Teraz pytanie, czy lepiej przygotować nową powierzchnie akumulacyjną (z dylatacją, bo płyta jej nie ma) dając nad płytę fundamentową cienką warstwę styropianu i kable grzewcze w 10 cm kolejnej wylewki, czy może stworzyć ponad 30 cm warstwę akumulacyjną (bez dodatkowego styropianu, czyli płyta + nowa wylewka)?
Powierzchnia to około 100 m2.

bitter
26-06-2011, 09:05
Ten "tani surowiec" wcale nie jest tani ;-)

orko
30-06-2011, 13:32
Ten "tani surowiec" wcale nie jest tani ;-)
Tańszy od prądu jak by nie liczyć.
Oczywiście są też "niewolnicy" drugiej taryfy którzy za nic na świecie na gaz by się nie zdecydowali. Czyżby uzależnienie?

Brygada RR
30-06-2011, 13:42
Proszę o nie zaczynanie bezsensownych pogawędek w stylu "Co jest tańsze" potem ludzie czytają 100 stron forum na których jest 5 stron przydatnych informacji

orko
30-06-2011, 13:47
Ejże B ... RR przyganiał kocioł garnkowi ... pianka o którą pytałeś ma jeszcze mniejszy związek z ogrzewaniem elektrycznym niż gaz który w końcu też jest źródłem energii.

Brygada RR
30-06-2011, 13:50
Jak już pisałem pasuje z bezsensownymi odpowiedziami AMEN:)

autorus
01-07-2011, 15:07
No wiec ja mam zamiar grzać prądem :) Wszystko ma byc robione na kablach/matach grzejnych elektry. Ale to sobie z mojego blogu doczytać.

Natomiast ostatnio zakupiłem ogrzewacz przepływowy, fakt jeszcze nie zainstalowany. Ale z ciekawostek, mam możliwość zmiany mocy miedzy 18/21/24kw. Robi sie to przekładając zworkę. Konkretnie chce go wykorzystać do prysznica, a dokładniej to dwie sztuki tych ogrzewaczy zakupiłem :)

Liwko
01-07-2011, 15:13
Ile kosztowały?
Kiedyś miałem taki 21kW Siemensa i miałem problemy z ustawieniem odpowiedniej temperatury wody pod prysznicem. Obyś nie miał podobnie.

autorus
01-07-2011, 15:36
Dałem za sztukę 1290zł. Konkretnie mto model STIEBEL ELTRON DEL SLi electronic LCD. No ale teraz mu cena lekko podskoczyła :( ja kupowałem na allegro jakieś 2 miesiące temu.

Liwko
01-07-2011, 15:40
Drogie draństwo:(

autorus
01-07-2011, 20:09
zależało mi na modulowanej mocy i wyświetlaczu. Dla tego taka cena. Choć siemens sa ponad 1800 bo brat chciał kupić.

Lobo_M
01-07-2011, 21:10
Ile kosztowały?
Kiedyś miałem taki 21kW Siemensa i miałem problemy z ustawieniem odpowiedniej temperatury wody pod prysznicem. Obyś nie miał podobnie.
Baterie termostatyczne rozwiązuja problem.

autorus
02-07-2011, 04:10
Niby tak, ale to następny element w układzie który może paść. Dla tego wole dopłacić do podgrzewacza.

Widzę z podpisu że odizolowałeś garaż, lecę zerknąć jak ci poszło :)

Tomi78__
03-07-2011, 00:35
Baterie termostatyczne rozwiązuja problem.

Baterie termostatyczne nie działaja z przeplywowymi ogrzewaczami wody... głupieją...

autorus
03-07-2011, 07:38
Tu sie nie zgodzę, mam taki układ: piec dwu funkcyjny i panel prysznicowy z termostatem. System działa.

Co nie zmienia faktu ze chciałbym przepływowy elektryczny z regulacją.

jasiek71
03-07-2011, 09:31
witam, w czym podgrzewacz przepływowy jest lepszy od bojlera?