PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

m&m0123
19-05-2014, 14:30
@ m&m A to ze Ciebie stac o niczym nie swiadczy...
Twoi kumple od promowania kopcenia pisali ze sobie nie zdaje sprawy z czego ludzie domy buduja... Wiec nie mam pojecia czy masz dom za 50000:- 250000:- czy 700000:- a moze 1000000:-

Nie umiesz czytac ze zrozumieniem ale moze pojmiesz ze dom nowy nie musi byc drozszy od starszego z ta twoja pralnia na ktora cie nie stac :D
Moze tez byc tanszy... O wiekszym metrazu i nadal z pralnia...
Pochwal sie jeszcze samochodem i komorka.... Bedziemy miec pelen obraz osobowosci.:D

Jesli pajacuje to tylko dlatego, ze sprowadziles mnie do swojego poziomu :D
Z moim czytaniem wszystko ok, ja tylko analizuje twoje źródła, ktorych podales dwa i sa ze soba sprzeczne...
Nie za bardzo chytasz co to 'statystyka' - wytlumacze Ci wezmy 2 osoby plci meskiej 2 latka i 98 latka..statystyczna srednia wieku to 50...a zaden nie moze :P Bylo podac jedno a rzetelne zrodlo wynik bylby inny :P
Co do majatku to zdaje sie ze cos wspominales o posiadaniu 2 domow i 2 pci... Teraz juz wiemy, ze ten wlasciwy jest stary...ze tak zapytam skoro nie jestes inwestorem, nie masz doswiadczenia i nie 'przerobiles' tematu systemu CO w nowobudowanym domu...to po co zabierasz glos? Bo jak dla mnie oczywiste jest ze masz w tym interes...ale nie masz jaj (jak udzielajacy sie na forum sprzedawcy wegla) aby sie przyznac do tego :P
Piszac belkot marketingowy mam na mysli twoje argumeny przeciwko grochowi ala "groch syfi i jest be a pompka czaczy bo mam dwie" :P
Co do pralni - nie napisalem, ze mnie na nia nie stac...napisalem, ze mnie nie stac budowac podpiwniczenia dla pralki...czytamy ze zrozumieniem - nie pajacujemy :P

pionan
19-05-2014, 14:31
Sporo tu też zależy od lokalizacji, poczucia estetyki, zasobności portfela i umiejętności własnych, czasu i chęci. Jak choćby tych kilka warunków "niekorzystnie" się nałoży to za taki domek jak Twój można dać i 600tys.....;)
Dla mnie te 200tys. to jest dopiero jakaś utopia. Za tą kwotę to w promieniu 20km od Trójmiasta nawet działki budowlanej nie kupisz:) Z drugiej strony 200tys. to kwota, którą mniej, więcej wydałem na tzw wykończeniówkę i to raczej z średniej półki, więc sorry ale dla mnie wybudowanie i wykończenie domu + umeblowanie w tej kwocie to dopiero jest abstrakcja:yes:
P.S. Masz może jakieś zdjęcia Swojego dzieła? Chętnie bym obejrzał:yes:

wklep sobie w gogle wb-3303 - projekt gotowiec. Dom z zewnątrz wygląda dokładnie tak samo (nawet kolor elewacji identyczny). Wewnątrz - na górze te śmieszne balkoniki przerobione na okna, układ ścian działowych zachowany (jedynie na górze dwa małe pokoiki - brak ściany działowej, córka ma pokój dobrze ponad 20m2). Do garażu z kotłowni przejście.
Zdjęć chałupy nie mam, a robić mi się nie chce.
Wykończenie średnia półka, z tym, ze miałem dostęp do wielu materiałów w dobrych cenach. W ogóle dużo porównywaliśmy praktycznie wszystko co kupowaliśmy w różnych źródłach.
Tak a szybko:
podłogi - cały parter płyty gresowe Woodentic Brown, gabinet panele, piętro łazienka i przedpokój te same płytki, reszta panele.
ściany i sufity - tynk c-w zatarty na gładko na to farba latex Tikurilla z mieszalnika
drzwi wewnętrzne - okleinowane, firmy nie pamiętam
schody wewnętrzne - samonośne z buczyny, robione przez wujasa
CO - piec wiadomo :D, całość podłogówka + drabinki w łazienkach.
elektryka - biały osprzęt Legrand
biały montaż w łazienkach - Cersanit (kumpel przedstawiciel), baterie Ferro
meble - różnie. U córki w pokoju drewniane, kuchnia na zamówienie (wysoki połysk, chyba akryl, nie pamiętam)
to z takich głównych rzeczy, do tego masa pierdół, jak to w domu.
Sporo dłubaliśmy i dłubiemy (teraz na zewnątrz) sami :)

p.s. działka już była, kupiona wcześniej za gotowiznę. Rejon - Przedgórze Izerskie, okolice Świeradowa Zdroju. Generalnie zadupie :D

m&m0123
19-05-2014, 14:36
...Dla mnie te 200tys. to jest dopiero jakaś utopia...

Syty glodnego nie zrozumie...Map zapytaj kolegi co mysli o systemie CO za 40 tysi jak u Ciebie...poradzilbys koledze to moze sie skusi zamiast nieoplacalnego grocha :D

map78
19-05-2014, 16:55
p.s. działka już była, kupiona wcześniej za gotowiznę. Rejon - Przedgórze Izerskie, okolice Świeradowa Zdroju. Generalnie zadupie :D

:offtopic:
Jeśli chodzi o lokalizację to może i zadupie, ale moim zdaniem jeden z najpiękniejszych zakątków Polski:yes: Kilka lat temu spędzałem urlop w miejscowości Stankowice, koło Leśnej (to chyba te rejony?) i były te jedne z najlepszych wakacji w moim życiu:)
:offtopic:

Co do domku, to jak mówiłem wcześniej - jeżeli większość prac się wykona samemu, ma się dostęp do tanich materiałów, a dodatkowo domek jest mały o prostej konstrukcji to pewnie i jest szansa się w tych 200tys. zmieścić, choć i tak ciężko mi sobie to wyobrazić;) Ale nigdy, przenigdy nie wsadziłbym śmierdziucha do takiej małej konstrukcji - tu aż się prosi o jakąś małą pompkę:D

imrahil
19-05-2014, 18:12
nie trzeba 2 kominow do grocha i kominka itd itd

to była w końcu ironia, żart czy pisałeś poważnie? bo już się gubię

map78
19-05-2014, 18:25
Tez pewnie masz jakis interes i taki ostry marketing stosujesz ;)

Zawody mamy w pewien sposob od siebie uzaleznione ;)

Jaki tam znowu ostry marketing;) Po prostu przydarzyło mi się w życiu zbłądzić (ekogroszek), ale przejrzałem na oczy i wróciłem na właściwą drogę, więc w wolnej chwili staram się podzielić swymi doświadczeniami. Świata nie naprawie, ale jak choć jednemu mój przypadek otworzy oczy i nie zrobi tego błędu to i taniej zapłaci i cieszyć się będzie fajnym systemem:yes: A, że z natury życzliwy jestem dla ludzi to cóż... jeden doceni, inny zignoruje, a jeszcze inny w twarz napluje:)

map78
19-05-2014, 18:34
Syty glodnego nie zrozumie...Map zapytaj kolegi co mysli o systemie CO za 40 tysi jak u Ciebie...poradzilbys koledze to moze sie skusi zamiast nieoplacalnego grocha :D

Ależ ja rozumiem dlatego nikogo na siłę nie namawiam - tylko polecam, bo uważam, że warto, a to co innego. Natomiast grocha miałem i nie mógłbym z czystym sumieniem polecić, bo moim zdaniem nie ma czego, dlatego Twoje lobbowanie tego systemu jest dla mnie nie zrozumiałe:( Jeżeli jak twierdzisz nie miałeś z tym do czynienia to nie powinieneś do tego namawiać, bo nie masz o tym pojęcia. Sprzedawcy kotłów, czy węgla namawiają, bo to ich interes, a Ty dlaczego?, bezinteresownie:confused:

pionan
19-05-2014, 19:24
:offtopic:
Jeśli chodzi o lokalizację to może i zadupie, ale moim zdaniem jeden z najpiękniejszych zakątków Polski:yes: Kilka lat temu spędzałem urlop w miejscowości Stankowice, koło Leśnej (to chyba te rejony?) i były te jedne z najlepszych wakacji w moim życiu:)
:offtopic:

Co do domku, to jak mówiłem wcześniej - jeżeli większość prac się wykona samemu, ma się dostęp do tanich materiałów, a dodatkowo domek jest mały o prostej konstrukcji to pewnie i jest szansa się w tych 200tys. zmieścić, choć i tak ciężko mi sobie to wyobrazić;) Ale nigdy, przenigdy nie wsadziłbym śmierdziucha do takiej małej konstrukcji - tu aż się prosi o jakąś małą pompkę:D

Do Stankowic też mam sentyment, a ściślej mówiąc do dziewczyny z tej miejscowości :D. To raptem 10km ode mnie.
A ja ze swego śmierdziucha jestem zadowolony. Sąsiad wsadził do chałupy gruntową PC 4 lata temu za sporą kasę. Teraz psioczy, że może błąd, bo co prawda czysto i tanio w eksploatacji, ale przez to kasy brakło na skończenie górnej £azienki, elewacja bez wyprawy, brak podjazdu. Kasy ni ma.

m&m0123
20-05-2014, 07:37
...
Tak samo jak niechec do psich odchodow nie robi z czlowieka producenta workow na nie...

Podaj link do forum gdzie prowadzisz tak mocna i "bezinteresowna" kampanie spoleczna na rzecz kupowania i używania workow na psie odchody...z checia poczytam i zwroce honor...

m&m0123
20-05-2014, 08:33
Ależ ja rozumiem dlatego nikogo na siłę nie namawiam - tylko polecam, bo uważam, że warto, a to co innego. Natomiast grocha miałem i nie mógłbym z czystym sumieniem polecić, bo moim zdaniem nie ma czego, dlatego Twoje lobbowanie tego systemu jest dla mnie nie zrozumiałe:( Jeżeli jak twierdzisz nie miałeś z tym do czynienia to nie powinieneś do tego namawiać, bo nie masz o tym pojęcia. Sprzedawcy kotłów, czy węgla namawiają, bo to ich interes, a Ty dlaczego?, bezinteresownie:confused:

Grocha nie trzeba lobbowac - ceny alternatywnych systemow go lobbuja.

Temat jest czy groch jest opłacalny - ja twierdze, ze nadal tak szczególnie jak ktos ma mnieszy zasób gotówki...
Pompiarze wypowiadajacy sie w temacie twierdza natomiast ze nie i ze pompka jest dla kazdego i na każdą kieszeń...wystarczy sobie odmówić kostki, ogrodzenia czy samochodu... hmmm smiem watpic...

Na podstawie tylko tego watku - zarys klienta pci:

Map78-system co 40 tysi, wykonczeniowka 200tysi (srednia półka)

Liwko-system co 30tysi+, twierdzi, ze jest w stanie splacic hipoteke w kazdej chwili?

Värmepumpsägare-posiada 2pci koszt systemu?, pracuje w Szwecji?zarobki o wiele wyzsze niz w PL?

Arturo-sys co 20tysi+, wiceprezes?

fuxszyk
20-05-2014, 08:56
m&m0123 nie przesadzaj, każda kotłownia kosztuje.
Powietrzna PC to nie jest już wydatek dziesiątków tysięcy PLN i nie trzeba być prezesem PKN Orlen by sobie coś takiego zakupić. Problem z PC na naszym rynku jest inny - wykonawcy nie wiedzą ile mają za taką zabawkę krzyczeć (tak było m.in. w moim przypadku) i jakich mam się spodziewać rachunków za prąd (o OZC to mało kto słyszał, wszystkie dane biorą z projektu i to też nie do końca). Ciężko mi było znaleźć użytkownika takiego urządzenia w okolicy, który ma kilkuletnie doświadczenie i może się ze mną podzielić swoimi spostrzeżeniami.
Z innej beczki: ostatnio dzwonił do mnie znajomy budujący dom 110-120m2, któremu "mędrcy ze wsi" doradzają zapodanie wungla/groszka bo będzie taniej. Na hasło gaz od razu mdleją pierdoląc o wysokich rachunkach jakie będzie musiał płacić.
Mam nadzieję, że zdecyduje się na inne źródło ciepła tym bardziej, że mnie rachunki nie zabijają, a dom większy...

Arturo72bis
20-05-2014, 08:57
Grocha nie trzeba lobbowac - ceny alternatywnych systemow go lobbuja.

Temat jest czy groch jest opłacalny - ja twierdze, ze nadal tak szczególnie jak ktos ma mnieszy zasób gotówki...
Pompiarze wypowiadajacy sie w temacie twierdza natomiast ze nie i ze pompka jest dla kazdego i na każdą kieszeń...wystarczy sobie odmówić kostki, ogrodzenia czy samochodu... hmmm smiem watpic...

Na podstawie tylko tego watku - zarys klienta pci:

Map78-system co 40 tysi, wykonczeniowka 200tysi (srednia półka)

Liwko-system co 30tysi+, twierdzi, ze jest w stanie splacic hipoteke w kazdej chwili?

Värmepumpsägare-posiada 2pci koszt systemu?, pracuje w Szwecji?zarobki o wiele wyzsze niz w PL?

Arturo-sys co 20tysi+, wiceprezes?
Nic nie trzeba sobie odmawiać w przypadku budowy nowego domu.
Wystarczy pomyśleć i zrezygnować z:
1.Komina-min.3tys.zł
2.Kotła RBR 12kW-8tys.zł
3.Wyodrebnionego miejsca na kocioł-min.10tys.zł
4.Wyodrebnionego miejsca na węgiel-min.5tys.zł
5.Kosztów związanych z obsługą kotła i komina-ok.1tys.zł rocznie.

Jak widać,jeśli ktoś pomyśli przed budową na temat systemu grzewczego ma w kieszeni min.26tys.zł a za tą kasę ją widać jest wiele możliwości grzania bez syfu w domu.

Arturo72bis
20-05-2014, 09:11
Powietrzna PC to nie jest już wydatek dziesiątków tysięcy PLN i nie trzeba być prezesem PKN Orlen by sobie coś takiego zakupić. Problem z PC na naszym rynku jest inny - wykonawcy nie wiedzą ile mają za taką zabawkę krzyczeć (tak było m.in. w moim przypadku) i jakich mam się spodziewać rachunków za prąd (o OZC to mało kto słyszał, wszystkie dane biorą z projektu i to też nie do końca). Ciężko mi było znaleźć użytkownika takiego urządzenia w okolicy, który ma kilkuletnie doświadczenie i może się ze mną podzielić swoimi spostrzeżeniami.
Z innej beczki: ostatnio dzwonił do mnie znajomy budujący dom 110-120m2, któremu "mędrcy ze wsi" doradzają zapodanie wungla/groszka bo będzie taniej. Na hasło gaz od razu mdleją pierdoląc o wysokich rachunkach jakie będzie musiał płacić.
Mam nadzieję, że zdecyduje się na inne źródło ciepła tym bardziej, że mnie rachunki nie zabijają, a dom większy...
Zobacz przez kogo i czemu kwestionowane jest zużycie prądu na ogrzewanie przez pompę,czemu i przez kogo dorabiana jest teoria o dogrzewaniu kominkiem przy pompie,czemu i przez kogo negowana jest dobra izolacja domu,czemu i przez kogo grzanie prądem jest wysmiewane.

kaszpir007
20-05-2014, 09:56
Zobacz przez kogo i czemu kwestionowane jest zużycie prądu na ogrzewanie przez pompę,czemu i przez kogo dorabiana jest teoria o dogrzewaniu kominkiem przy pompie,czemu i przez kogo negowana jest dobra izolacja domu,czemu i przez kogo grzanie prądem jest wysmiewane.

Duże "zasługi" w brak wiary co do wyliczeń i kosztów masz TY ...

Podawanie wyników za ogrzewanie za samo CO (zapominanie o CWU , jakoś taka "skleroza" nie zdaża się tym co palą ekogroszek ...) ...
Podawanie kosztów ogrzewania w taniej taryfie , mimo że ma się zwykłą taryfę ...
Wyliczenia "teoretycznie" z nastawieniem na Ii taryfę mimo że często klient ma grzejniki ...
Bardzo dużo bardzo lubi palić w kominkach ...
"Zapominanie" o dodatkowych kosztach i nie podawanie ich w wyliczeniach ...

Dzięki braku uczciwości ludzie nie wierzą w to co piszecie ...

Sam uważam że węgiel nie ma przyszłosci i szybciej czy później kotły się skończą , ale uważam że często większą działalnośc "proekologiczną" prowadzą sprzedawcy kotłów z tego forum niż "pompiarze" ...

Dzięki nim ludzie nie kupują kotłów po 25-35-50KW !!! a kupują kotły 7-10-12-15KW ...
Nie kupują potworów które "wypluwają" opał kominem a kotły które ten opał spalają i to z dobrą sprawnością i czysto i ekologicznie ...

A przecież mogli by jak większośc "hydraulików" polecać takie kotły na których najwięcej zarabiają i mają największy zysk , czyli jak największej mocy ...
Dodatkowo z tego co czytam często polecają klientom gaz lub pompę !

Dla wielu to zapewne szok , jak można pomóc klientowi a nie oskubać go od razu ...
Bo wielu instalatorów/hydraulików nie ma takim zahamowań i jakby mogli to by montowali kotły 100KW ...

PS. Ja dzięki forum kupiłem w 2011r (na poczatku) kocioł 12kW z najmniejszym w tym czasie palnikiem , mimo że w dokumentacji domu miałem wpisany kocioł 25KW. Deweloper dawał kotły 15KW a mi udało się kupić lepszy niż miałem mieć w standardzie ...

Liwko
20-05-2014, 10:16
Podawanie wyników za ogrzewanie za samo CO (zapominanie o CWU , jakoś taka "skleroza" nie zdaża się tym co palą ekogroszek ...) ...
Podawanie kosztów ogrzewania w taniej taryfie , mimo że ma się zwykłą taryfę ...
Wyliczenia "teoretycznie" z nastawieniem na Ii taryfę mimo że często klient ma grzejniki ...
Bardzo dużo bardzo lubi palić w kominkach ...
"Zapominanie" o dodatkowych kosztach i nie podawanie ich w wyliczeniach ...

Dzięki braku uczciwości ludzie nie wierzą w to co piszecie ...



Przyganiał kocioł garnkowi :P

Dlaczego ukrywasz w tym wątku swoje cudowne doświadczenia z węglem? Przecież miało być miło, czysto i przyjemnie :lol2:


Panie Włodku ...

Od początku mam problemy z Ognikiem.

Kupiłem Ognika razem z piecem Skam-P 12kW w 2011. Miałem wtedy soft SL.35.
Ustawienia fabryczne: P.50 , pp-5 , d.85 , ni.3

Po zakupie miałem całą instalację na podłogówce (100m2 podłogówki). Dom 100m2.
Niestety od początku sterownik działał tak: Bardzo szybko i z pełna mocą dochodził do żądanej temp. Podbijał ją o 8-15 stopni i baaardzo powoli spadała temp. W podtrzymaniu był nawet sądze z 1-2 godziny. Do żądanej temp. dochodził bardzo szybko i z temp na czopuchu 300-350 stopni ...
PID zupełnie nie działał. Działał jak dwustanowiec ...
Ratowałem sie obniżeniem ilości podawanego opału bo przesypywał i mnóstwo było niedopalonego opału.
Efekt takiej pracy ? Komin nowy dostał wykwitów i trzeba bylo skuwać tynki i zapach pozostał ...
Opał był suchutki ...

Drugi rok.
Sterownik wysłany do aktualiacji , wrócił z softem SL45 (chyba).
Dodatkowo zrobiłem adaptację poddasza , także z powodu tego aby komina do końca nie wykończyć
Powiedziano mi że prawdopodobnie mam za duży piec i sterownik nie potrafi z tak małą moca pracować.

Wykonałem adaptację poddasza i doszło do ogrzania dodatkowe 60m2. Tam zamontowane są 3 grzejniki + dodatkowo 1 na parterze.
Sterownik zaczął działać zupełnie inaczej.
Były momenty że działał poprawnie , modulował moc , jednakże zauważyłem że np. raz ładnie doszedł do żądnej temp i ustabilizował a następnie widać było jak temperatura powoli zaczyna spadać a sterownik nie potrafi już jej ustabilizować. Po spadku temp o kilka stopni piec wchodził na max moc (dmuchwa na max) i dośc szybko wracał do żądanej temp , tyle że wtedy już podbijał temp o kilka stopni i ją przewymiarowywał i wchodzi w podtrzymanie i podbijał nawet o 10-12 stopni i pracował tak jak w poprzednim sezonie ...
Zauważyłem że najlepiej sobie radził jak było mnóstwo opału na palniku , ale wtedy były problemy z niedopalaniem lub przesypywaniem.
Standardowe problemy z obu sezonów ? W podtrzymaniu robił się krater. Pomagało trochę niwelować problem ustawienie podtrzymania na 3 , a wyższe powodowały że ilośc przedmuchów powodowała że temperatura w podtrzymanie rosła , mniejsze powodowały jeszcze większy krater.

Od kilku dni testuje ustawienia dwustanowe.

Widzę że piec ładnie pracuje na usatwieniach P.70 , PP-9 , d.70. Nie robi się krater , nie przewymiarowuje zbytnio , popiół ładny.
Tylko nie po to płacłem za te PID , FBS aby używać sterownika w trybie dwustanowym.

Czy coś się zmieniło w oprogramowaniu powyżej wersji SL45 i jakie są to zmiany. Na ile "rewolucyjne" i ważne ? Chodzi o to że nie wiem czy jest sens znów wysyłać i płącić za przesyłkę w obie strony jak różnice są kosmetyczne ...

Ufff

Ty to dopiero jesteś nieuczciwy i niewiarygodny kaszpir :P

Arturo72bis
20-05-2014, 10:33
Duże "zasługi" w brak wiary co do wyliczeń i kosztów masz TY ...

Podawanie wyników za ogrzewanie za samo CO (zapominanie o CWU , jakoś taka "skleroza" nie zdaża się tym co palą ekogroszek ...) ...
Podawanie kosztów ogrzewania w taniej taryfie , mimo że ma się zwykłą taryfę ...
Wyliczenia "teoretycznie" z nastawieniem na Ii taryfę mimo że często klient ma grzejniki ...
Bardzo dużo bardzo lubi palić w kominkach ...
"Zapominanie" o dodatkowych kosztach i nie podawanie ich w wyliczeniach ...

Podawanie zużycia kWh na cwu nie jest miarodajne ze względu na różne sposoby bycia rodzin a tym samym różne zuzycie cwu.Co z tego,że podam Ci 100kWh miesięcznie jak zuzywam ok.7-8m3 a Ty zuzywasz połowę z tego ?
To Ty się podniecasz zlotowkami za ogrzewanie a ja podaje tylko zuzycie energii za ogrzewanie w kWh z tego względu,że każdy ma inną cenę kWh i każdy ma inne preferencje co do taryf czego nie możesz pojąć.
Mając dane zużycia w kWh każdy ze względów w/w może je przeliczyć na swoje złotówki.
Podobnie kominek,ile razy się tlumaczylo,że przy pompie grzanie kominkiem nie jest oplacalne a wiecznie ten argument pada.
Chcesz się dowiedzieć ile dom zuzyje energii na ogrzewanie to zrób OZC,lub porownuj innych zapotrzebowanie do swojego przeliczajac wynik w kWh na kg,t czy m3 wtedy nie będziesz miał wątpliwości.

kaszpir007
20-05-2014, 10:41
Przyganiał kocioł garnkowi :P
Dlaczego ukrywasz w tym wątku swoje cudowne doświadczenia z węglem? Przecież miało być miło, czysto i przyjemnie :lol2:
Ty to dopiero jesteś nieuczciwy i niewiarygodny kaszpir :P

A czy ja je ukrywam ? Czy ja je wykasowałem ?
NIE !

Forum służy nie tylko reklamie i sprzedaży a służy głownie do wymiany doświadczeń , rad i pomocy ....

Moje "przeboje" opisywałem. Tak jak już na TYM WĄTKU PISAŁEM wynikały one głównie ze źle wykonanej instalacji CO. Instalacji którą oglądali różni fachowcy i nie widzieli w niej niczego źle zrobionego. Dopiero na innym forum jeden fachowiec powiedział czemu są takie problemy i co należy zrobić.
Przez jakiś czas stosowałem "protezę" a dopiero w tym roku zdecydowałem się na pewne modyfikacje ...

Nawet najlepszy kocioł , pompa nie będzie działał prawidłowo jak instalacja będzie źle wykonana ...

Liwko
20-05-2014, 11:06
Moje "przeboje" opisywałem. Tak jak już na TYM WĄTKU PISAŁEM wynikały one głównie ze źle wykonanej instalacji CO. Instalacji którą oglądali różni fachowcy i nie widzieli w niej niczego źle zrobionego. Dopiero na innym forum jeden fachowiec powiedział czemu są takie problemy i co należy zrobić.
Przez jakiś czas stosowałem "protezę" a dopiero w tym roku zdecydowałem się na pewne modyfikacje ...


No to po co bronisz tego gówna, skoro nawet "mądre" głowy nie potrafiły sobie z tym poradzić?

Namawiaj ludzi by nie szli tą drogą bo mogą wdepnąć w podobny placek :yes:

Tych co już mają ucz palić, przyszłym odradzaj i po temacie :yes:

map78
20-05-2014, 11:55
Namawiaj ludzi by nie szli tą drogą bo mogą wdepnąć w podobny placek :yes:

Tych co już mają ucz palić, przyszłym odradzaj i po temacie :yes:

Otóż to:yes:

Wracając do kosztów CWU, czy jeszcze bytowych, które każecie podawać w celu uwiarygodnienia zużycia pompiarzy. Ja akurat podaje i fakturę nawet wkleiłem dla niedowiarków, ale to na prawdę nijak się ma do kosztów ogrzewania generowanych przez PCi.
Taki przykłądzik: ja zużywam średnio 5-6kWh na dobę dla potrzeb CWU, czyli rocznie ok 2000kWh - wiąże się to ze zużyciem około 300l CWU na dobę oraz ze stratami powstałymi przez stosowanie cyrkulacji, która u mnie jest nieodzowna. Natomiast znany prądowiec Jasiek twierdzi, że grzejąc czystym prądem zużywa średnio 3,5kWh na dobę i w domu wszyscy czyści:D Jak to porównywać? Gdyby chcieć wyciągnąć z tego wnioski to okazałoby się, że grzanie czystym prądem jest tańsze niż pompą:eek: To samo z prądem bytowym - są ludzie, którym wystarcza 200kWh miesięcznie, a ja zużywam około 600kWh miesięcznie, bo taki prowadzę tryb życia, a to że mam pompę w żaden sposób na to nie wpływa (chyba , że pozytywnie, bo dzięki pompie cena za kWh spadła:))

fotohobby
20-05-2014, 11:59
Przyganiał kocioł garnkowi :P

Dlaczego ukrywasz w tym wątku swoje cudowne doświadczenia z węglem? Przecież miało być miło, czysto i przyjemnie :lol2:

Ty to dopiero jesteś nieuczciwy i niewiarygodny kaszpir :P

Prawda... Jakoś też nie zauważym, zeby kaszpir007 podając ile węgla/miału spalił w sezonie, podawał ile kWh zuzył dodatkowo na podgrzanie wody poza sezonem grzewczym

jasiek71
20-05-2014, 12:31
Otóż to:yes:

Wracając do kosztów CWU, czy jeszcze bytowych, które każecie podawać w celu uwiarygodnienia zużycia pompiarzy. Ja akurat podaje i fakturę nawet wkleiłem dla niedowiarków, ale to na prawdę nijak się ma do kosztów ogrzewania generowanych przez PCi.
Taki przykłądzik: ja zużywam średnio 5-6kWh na dobę dla potrzeb CWU, czyli rocznie ok 2000kWh - wiąże się to ze zużyciem około 300l CWU na dobę oraz ze stratami powstałymi przez stosowanie cyrkulacji, która u mnie jest nieodzowna. Natomiast znany prądowiec Jasiek twierdzi, że grzejąc czystym prądem zużywa średnio 3,5kWh na dobę i w domu wszyscy czyści:D Jak to porównywać? Gdyby chcieć wyciągnąć z tego wnioski to okazałoby się, że grzanie czystym prądem jest tańsze niż pompą:eek: To samo z prądem bytowym - są ludzie, którym wystarcza 200kWh miesięcznie, a ja zużywam około 600kWh miesięcznie, bo taki prowadzę tryb życia, a to że mam pompę w żaden sposób na to nie wpływa (chyba , że pozytywnie, bo dzięki pompie cena za kWh spadła:))
to jest dobre pytanie ...,jak porównać ...?
noże poprzez ogólne koszty utrzymania domu uwzględniając inwestycję związaną ze zmniejszeniem owych kosztów ...
wyjdzie nam wałkowany wielokrotnie COP chałupy, niby wyssany z palucha ale dokładnie pokazujący jak trudno mieć coś znacznie taniej ...:yes:

malux20
20-05-2014, 12:56
JASIU CZEMU NIE HE HE
murator 2011 wrzesień
wypowiedzi użytkowników domów energooszczędnych na kablach z kominkami rekraacyjnymi typu 5m3 drewna zimą

map78
20-05-2014, 14:07
to jest dobre pytanie ...,jak porównać ...?
noże poprzez ogólne koszty utrzymania domu uwzględniając inwestycję związaną ze zmniejszeniem owych kosztów ...
wyjdzie nam wałkowany wielokrotnie COP chałupy, niby wyssany z palucha ale dokładnie pokazujący jak trudno mieć coś znacznie taniej ...:yes:

Generalnie coś takiego jak COP domu nie istnieje. W Twoim indywidualnym przypadku można by się pokusić o takie nazewnictwo, ponieważ dzięki swoim wynalazkom odzyskujesz część energii z natury - jaką część trzeba by policzyć, ale generalnie 99,9% społeczeństwa takowych "wynalazków" nie posiada, więc i nie może być mowy o jakimś COP'ie domu.
Natomiast prawdą jest, że dzięki instalacji ogrzewania elektrycznego, w tym PCi i wysterowaniu go do pracy głównie w taniej taryfie możemy obniżyć rachunki za prąd bytowy. Nie dzieje się to za sprawą żadnego COP'u, a wynika to z prostego rachunku, że zużywając dużo taniego prądu (na CO, CWU) obniżamy ogólną cenę za kWh, która z kolei zależy głównie od proporcji zużycia tania/droga.

Liwko
20-05-2014, 14:36
Natomiast prawdą jest, że dzięki instalacji ogrzewania elektrycznego, w tym PCi i wysterowaniu go do pracy głównie w taniej taryfie możemy obniżyć rachunki za prąd bytowy. Nie dzieje się to za sprawą żadnego COP'u, a wynika to z prostego rachunku, że zużywając dużo taniego prądu (na CO, CWU) obniżamy ogólną cenę za kWh, która z kolei zależy głównie od proporcji zużycia tania/droga.

Nie zgodzę się z tobą.

Cena prądu bytowego zależy wyłącznie od taryf i stosunku zużytej taniej do drogiej. CO i CWU nie ma na nią wpływu.
Całość za CO i CWU wyjdzie najtaniej, bytowe dużo drożej (tu zalezy od powyższych), a średni miedzy nimi. Gdybyś grzał czym innym niż prądem została by sama cena bytowego.

malux20
20-05-2014, 15:34
ja ekogroszku nie skreślałbym
jeśli ktoś buduje duży garaż to te 4-5m2 go nie zbawi
przy ruszcie awaryjnym kominek nie potrzebny na czas wojny
grunt żeby piec był mały typu
wspólczesny dom 120m2 a moc pieca 6kw+-

map78
20-05-2014, 15:36
Nie zgodzę się z tobą.

Cena prądu bytowego zależy wyłącznie od taryf i stosunku zużytej taniej do drogiej. CO i CWU nie ma na nią wpływu.
Całość za CO i CWU wyjdzie najtaniej, bytowe dużo drożej (tu zalezy od powyższych), a średni miedzy nimi. Gdybyś grzał czym innym niż prądem została by sama cena bytowego.

Źle się wyraziłem:)
Myślałem oczywiście o ogólnej cenie kWh, a nie cenie samego bytowego, a ogólna cena jest tym mniejsza im większe zużycie w taniej taryfie w stosunku do drogiej. Doskonale zauważyłem to na swoim przykładzie, kiedy nie mając pompy średnia cena za 1kWh w G12w kształtowała mi się na poziomie 0,48zł, natomiast obecnie wynosi ~0,43zł.

m&m0123
20-05-2014, 15:50
A pokaz jeszcze gdzie prowadze taka agresywna kampanie PC.
Na jakie namawiam za ile etc.

Normalnie poziom TB.... A to tak, jest obraza :)


Gdzie prowadzisz? A gdzie nie?Jedyne o czym piszesz na forum to pompki...mnozysz posty jak dziki takze albo masz w tym interes albo poprostu jestes skrzywiony:P
Innej opcji nie ma :D
Poziom TB prezentujesz ty - on tez sprzedaje, zachwala i instaluje cuda... :P

m&m0123
20-05-2014, 16:06
m&m0123 nie przesadzaj, każda kotłownia kosztuje...

Zapomnialem o Teresce :)



10tys??? Chcialabym....


Pewnie mnie zaraz zakrzyczycie, bo wszyscy na forum tak tanio pompy kupili:P

Napisze Wam jeszcze raz, jak ja to widze na swoim przykladzie.
Dom postawiony, ocieplony, w lipcu planujemy zrobic odwierty do pompy. Bez wzgledu na sposob ogrzewania, do tej chwili, ponioslabym takie same koszty, tzn. nie zrezygnowalabym z kominow ani z kotlowni. W tym momencie wstawiajac piec na ekogroszek, wydalabym pewnie max 10tys, nie orientuje sie w cenach, wiec poprawcie mnie, jesli sie myle. Decydujac sie na pompe, mam nadzieje, ze zmieszcze sie w 40tys:rolleyes: (jak bym chciala "lepsiejsza" pompe, to dyche wiecej musze wydac). Tak wiec (w moim przypadku) roznica miedzy piecem na ekogroszek a pc wynosi 30tys. Odnoszac sie teraz do tytulu watku, ekonomicznie oplacalne to raczej nie jest;) Bedziecie zaraz pisac, ze mozna taniej.... Nie dam rady taniej:no: Nie bede brala firmy z drugiego konca Polski, a w promieniu 200km od siebie taniej nic nie znalazlam, wszystkie oferty sa podobne cenowo, w granicach 45tys. Wiec nie dziwcie sie ludziom, ze decyduja sie na ekogroszek. Maja domu nie wykonczyc, ale pompa musi byc????...

Arturo72bis
20-05-2014, 16:22
U mnie różnica między pompą ciepła a pompą ciepła to 20-30tys.zł
Ciekawe nie ?
To tak nawiasem do Twojego pogrubienia,że jak komuś nie zależy na kasie to może pompę i za 90tys.zł lyknac bo takie też są a Tereska właśnie wybrała pompę z górnej półki cenowej.

m&m0123
20-05-2014, 16:29
U mnie różnica między pompą ciepła a pompą ciepła to 20-30tys.zł
Ciekawe nie ?
To tak nawiasem do Twojego pogrubienia,że jak komuś nie zależy na kasie to może pompę i za 90tys.zł lyknac...

Pogrubienie (tak nawiasem) jest Tereski, ja jak cytuje to nie manipuluje jak co nie którzy :P

tereska77
20-05-2014, 16:33
U mnie różnica między pompą ciepła a pompą ciepła to 20-30tys.zł
Ciekawe nie ?
To tak nawiasem do Twojego pogrubienia,że jak komuś nie zależy na kasie to może pompę i za 90tys.zł lyknac bo takie też są a Tereska właśnie wybrała pompę z górnej półki cenowej.


Z jakiej gornej polki???? Ecopower albo Ekontech to jest gorna polka?
Dajcie mi chwile, zaraz poszukam i podam Wam dokladna kwote.

map78
20-05-2014, 17:06
Z jakiej gornej polki???? Ecopower albo Ekontech to jest gorna polka?
Dajcie mi chwile, zaraz poszukam i podam Wam dokladna kwote.

Bo się uparłaś na pompę gruntową, gdzie 60-70% ceny to dolne źródło. Gdybyś wzięła powietrzną (która oczywiście, że będzie miała mniejszą sprawność) to spokojnie do 30tys za super instalację, a jak się trochę sprężyć to i pewnie do 25tys dałoby radę - a to już blisko eko-śmierdziucha;)

tereska77
20-05-2014, 17:07
:)

tereska77
20-05-2014, 17:14
Bo się uparłaś na pompę gruntową, gdzie 60-70% ceny to dolne źródło. Gdybyś wzięła powietrzną (która oczywiście, że będzie miała mniejszą sprawność) to spokojnie do 30tys za super instalację, a jak się trochę sprężyć to i pewnie do 25tys dałoby radę - a to już blisko eko-śmierdziucha;)

Nieprawda, to nie jest nawet 50%:no:

Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w, bo niestety w naszych stronach wybor jest mocno ograniczony, a zaplacic trzeba okolo 42tys:yes:
Jak juz pisalam wczesniej, nie wezme firmy z drugiego konca Polski, a na allegro to sobie moge co najwyzej garnki kupic:P To tak uprzedzajac linki z tanimi propozycjami pomp:D

map78
20-05-2014, 17:34
Nieprawda, to nie jest nawet 50%:no:

Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w, bo niestety w naszych stronach wybor jest mocno ograniczony, a zaplacic trzeba okolo 42tys:yes:
Jak juz pisalam wczesniej, nie wezme firmy z drugiego konca Polski, a na allegro to sobie moge co najwyzej garnki kupic:P To tak uprzedzajac linki z tanimi propozycjami pomp:D

Bo tego tak się nie robi. Ja mam Pansonika, a najbliższe przedstawicielstwo tej firmy jest w Toruniu (230km) ode mnie. Ja na podstawie informacji z forum zdecydowałem się, że chcę Panasonika, albo Atlantica, do tego chciałem wymienić grzejniki na klimakonwektory i zlikwidować ekogrocha, więc przygotowałem jedno zapytanie ofertowe na całość tych prac i poszedłem do trzech firm zajmujących się pompami w promieniu max 15km ode mnie powiedziałem o co chodzi i poprosiłem o przygotowanie oferty. Potem wybrałem najkorzystniejszą i tyle. Firma sama skontaktowała się z Panasonikiem i zakupili pompę w moim imieniu ( w bardzo dobrej cenie), to samo z klimakonwektorami. Na samo uruchomienie przyjechał przedstawiciel Panasa, a jako wykonawca gwarancji został wpisany instalator. Ja mam najdroższego Panasa 9kW T-Cap ze wszystkimi bajerami i sterowanego przez internet, do tego 3 klimakonwektory wartości 2,5tys. każdy + instalacja i zapłaciłem 40tys. zł. Ty choćbyś nie wiem jak się starała do nowego domku 130m2 nie wyjdziesz poza 30tys - chyba, że faktycznie pójdziesz w jakieś fanaberie:confused:

fuxszyk
20-05-2014, 17:36
Nieprawda, to nie jest nawet 50%:no:

Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w, bo niestety w naszych stronach wybor jest mocno ograniczony, a zaplacic trzeba okolo 42tys:yes:
Jak juz pisalam wczesniej, nie wezme firmy z drugiego konca Polski, a na allegro to sobie moge co najwyzej garnki kupic:P To tak uprzedzajac linki z tanimi propozycjami pomp:D

Ja też miałem kosmiczne ceny ale pytałem o PC z odwiertami. Po lekturze wielu tematów stwierdzam, że powietrzna dałaby radę, ale tego mi nikt ze "sprzedawczyków" nie proponował.

m&m0123
20-05-2014, 18:44
:D dawaj jeszcze....
sprzedaje i instaluje.... :D
Tu zalosny czlowieku...

Zalosny jest twoj poziom a raczej jego brak... prostackie odzywki sa modne w gimnazjum :P Troche kultury czlowieku... ewentualnie przenies sie na onet tam gimbusy beda sikac z zachwytu z twojej chamskiej twórczości :)

Arturo72
20-05-2014, 18:51
Montaz Pompy Ciepła PPC Ecopower C9 (8,8 kW) z osprzętem,


Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w,
vis a vis potrzebuje w porywach 4,5-5kW a więc nawet 7kW powietrzna spokojnie dałaby radę a tu gruntowa 8,8kW...
Przy takim domu rozpatrywałbym grzanie prądem(nie kablami) ale musiała by być dobra izolacja lub powietrzną ale nie gruntową.
Ale jak to się mówi,inwestor żyje swoim światem ;)

jasiek71
20-05-2014, 19:20
Generalnie coś takiego jak COP domu nie istnieje.
oczywiście że nie istnieje ale tym sposobem w bardzo prosty sposób określić ile jest warte pakowanie się w jakieś rozwiązanie...
generalnie jak by nie liczyć i cokolwiek udowadniać to wszyscy jadą na tym samym ...
jeden zapłacił więcej na starcie a potem płaci mniej w eksploatacji a drugi odwrotnie...
na sam koniec okaże się że spotkają się po 20 latach i po podliczeniu wszystkiego wychodzi podobnie...

jasiek71
20-05-2014, 19:22
murator 2011 wrzesień
wypowiedzi użytkowników domów energooszczędnych na kablach z kominkami rekraacyjnymi typu 5m3 drewna zimą
idę szukać bo powinienem mieć ten numer ...:yes:

edgar184
20-05-2014, 20:37
Masz wykrzyknika w gratisie oświecona góro olimpu :D.
Moim zdaniem, ekogroszek w nowo budowanych domach jest opłacalny.
Nie gaz, nie prąd, tylko groch.
A czy śmierdzi? Sąsiad się pyta czy grzeję w domu, bo z komina nic się nie dymi...

Arturo72
20-05-2014, 20:39
Moim zdaniem, ekogroszek w nowo budowanych domach jest opłacalny.
Nie gaz, nie prąd, tylko groch.
A czy śmierdzi? Sąsiad się pyta czy grzeję w domu, bo z komina nic się nie dymi...
Uzasadnij ?
Najlepiej na cyfrach bo inaczej to bałamucenie.

karoka65
20-05-2014, 20:44
Bo się uparłaś na pompę gruntową,
Bo pewnie nie chce później mieć kotłowni w salonie, hehe

asolt
20-05-2014, 23:27
Jemu czy kolegom? :D

;)

Kolega fotohobby zwrócił uwagę na błąd "rozszeżonej", jak na maturzystę z rozszerzoną maturą z jez. obcych to trochę nie wypada robic takich błędów w jezyku ojczystym, a juz całkiem nie wypada zwracać innym uwagę na błędy ortograficzne robiąc je samemu w myśl przysłowia "przyganiał kocioł garnkowi ...."

Tomasz Brzęczkowski
21-05-2014, 02:09
Taaa, jak na torpedowcu :)
Tyle że normalny Kowalski nie zarabia jak marynarz po 4 czy 5 tyś Euro na miesiąc i nie stać go na zabawki za 50 tysi.
Porządna pompa ciepła na dom 150m2 kosztuje 6500zł brutto - instalacja 3000-4000zł zasobnik z pompą ciepła do cwu dobry to 7000zł
Do 50000zł trochę brakuje!!!

m&m0123
21-05-2014, 03:45
...
Znajdziesz mnie na
saabklub.pl i varmepumpsforum.com...

Ok,nie lubie ale znize sie do twojego poziomu...
Jeszcze do wczoraj nie bylem pewien ale teraz jestem przekonany - ty po prostu jestes DEWIANTEM :O
Kto normalny 'bezinteresownie' codziennie produkuje dziesiatki postów o pompkach na przynajmniej dwóch forach???
Na forum saaba tez 'męczysz bułe' o pompkach? Hahaha wspolczuje uzytkownikom saaba :D

Przypomne ci raz jeszcze - temat jest o opłacalności grocha w nowym budownictwie...o ktorym raczej nie masz pojecia!Budowa domu to nie zakup pompki do starej chalupy!
Nie wniosles nic do tego tematu, zadnego merytorycznego argumentu a jedynie swoje uprzedzenia do palaczy weglem...
Ta stara chałupe z 90r czym opalales przed instalaja pci - niech zgane węglem???Podajnikow nie bylo, zapotrzebowanie ogromne to garba dostałeś od szuflowania...może stad to uprzedzenie??? :P

map78
21-05-2014, 13:10
Skończmy może te wymiany grzeczności;) i wróćmy do meritum sprawy:)
Rozmawiamy tu o opłacalności lub nie systemu na ekogroszek względem innych systemów. Nie znam się na systemach czysto prądowych, gazowych olejowych, czy pomp gruntowych, natomiast trochę "liznąłem" wiedzy o systemach na ekogroszek i powietrzna PCi, wiec te systemy postaram się porównać, by "obadać" ta tytułową opłacalność:)
Żeby coś porównać musimy sprowadzić to do wspólnego mianownika i przyjąć jakieś założenia w formie dogmatu, bo w przeciwnym razie zaraz pojawią się argumenty, że a to można palić miałem za 400zł/t, a to że pompę można kupić na allegro, albo od chińczyka:D
Spróbuję dokonać takiego porównania w oparciu o moje założenia - jak ktoś będzie chciał to wiedzę tą wykorzysta, a jak nie to się nie zgodzi i tyle.

Jako model przyjmiemy dom o powierzchni 130m2, murowany, z podłogówką o pojemności 5l. Wg mnie jest to dość typowa i powszechna konstrukcja - na podstawie podpatrzonych Dzb. Liczymy więc zapotrzebowanie na ciepło 50kWh/m2/rok x 130m2 = 6500kWh/rok. Dodajmy do tego zapotrzebowanie na CWU w wysokości 3000kWh/rok i wyjdzie nam 9500kWh/rok. Czyli tyle energii musimy do naszego domku dostarczyć, aby nie zmarznąć i się umyć przez cały rok:) Przyjmijmy również, że szczytowe zapotrzebowanie na energię wyniesie 5kW, czyli takiej minimalnej mocy źródła ciepła będziemy potrzebować. I podkreślmy, że chodzi tu o dom nowo-budowany, czyli teraz w 2014r!

Przejdźmy do systemów. Porównamy koszta instalacyjne i eksploatacyjne. Od razu mówię, że nie wliczam tu żadnych kominów, dodatkowych metrów, czy pracy własnej:no: Czyste liczby i fakty.

Koszta instalacyjne:
- pompa PW 7kW - 15870żł (Panasonic 7kW - cena z oficjalnego cennika 2014 z 8%VAT bez żadnych negocjacji, itp);
- zasobnik CWU dedykowany do PCi - 3000żł (300l Galmet Maxi);
- instalacja - 3000zł (tu może być różnie ale tak czy siak będzie to taka sama kwota jak przy grochu, bo instalacja zasadniczo niczym się nie różni)
Powstaje zatem kwota w wysokości 21870żł za podstawową instalację PCi.

Teraz groszek. Ponieważ pompę wzięliśmy porządną ze średniej półki cenowej to tak samo uczynimy z ekogroszkiem:yes: Wejdźmy zatem do sklepu forumowego kolegi Karoki lub Minertu i rozejrzyjmy się. Najmniejsze kotły oferują moc 12kW, a ich ceny kształtują się od 7 do 10tys. zł. Weźmy więc może tego zachwalanego RBR'a, bo on jest tak pośrodku i porządny:yes:
- kocioł RBR 12kW - 8100żł;
- zasobnik CWU - 2000zł (zwykły Galmet 300l);
- instalacja - 3000zł (jak przy pompie).
Razem mamy 13100zł, a więc można policzyć, że na samej instalacji jesteśmy do przodu 8770zł vs PCi (pamiętamy, że nie liczymy kominów, itp)
Wniosek jest taki, że instalacyjne się to opłaca, bo poniesiony koszt początkowy jest mniejszy - liczmy więc dalej:)

Koszta eksploatacyjne:
Przy pompie zakładam średnią cenę za kWh 0,4zł gdyż uwzględni ona już ewentualną pracę w drogiej taryfie na poziomie 15-20%. Cena taniego prądu to w zależności od dostawcy i taryfy rząd wielkości 0,25-0,33zł brutto, więc moje 0,4 powinno być uczciwie. Zakładam też, że 100h w roku będzie wspomagać się grzałką elektryczna, aby zapewnić ciepło w dużych mrozach. SCOP, czyli średni COP przyjmuje na poziomie 3, a więc:
9500kWh x 0,4zł = 3800żł /3 = 1267zł + (grzałka 300x0,4=120zł) = 1387zł - tyle zapłacimy rocznie za CO i CWU.

Ekogroszek: Jak zaznaczyłem można tu manipulować różnymi wartościami, jak cena węgla, sprawność, itp, ale żeby to uczciwie porównać musimy jakieś założenia przyjąć:( Ja zakładam pracę kotła przez cały rok, a więc na rzecz CO i CWU, całoroczną sprawność przyjmuje zatem na poziomie 70%.
Węgiel kupimy również u Karoki - deklaruje, że ma od 25-26MJ i jest suchutki i gotowy do użycia:) 25-26MJ to ok 7kWh, więc liczymy:
9500kWh / 7kWh = 1357 / 0,7 (sprawność kotła) = 1939kg - tyle węgla będziemy potrzebować! Tona workowanego węgla z transportem u Karoki kosztuje 940zł, więc potrzebną nam ilość zakupimy u niego za 1822zł. Do tego musimy dodać cenę prądu który zużyje podajnik, dmuchawka, obiegówki, itp, więc w zaokrągleniu przyjmijmy, że roczny koszt eksploatacyjny wyniesie 2000zł.

Rożnica w kosztach eksploatacyjnych to 613zł na korzyść PCI, Czyli inwestycja zwróci się po 14 latach i jeżeli z jednego, czy drugiego systemu coś jeszcze zostanie to każdy następny rok będzie na plus dla PCi.

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że komuś ułatwi to podjecie decyzji. Teraz już do czytelnika należy decyzja, czy wybiera system bezobsługowy, przyjazny dla środowiska jakim jest PCi, czy upierdliwy, brudny i toksyczny dla domowników i sąsiadów węgiel:) Pozdrawiam:bye:

PS. A może ktoś pokusi się o inne porównania np groszek vs gruntówka, groszek vs LPG, itp - mielibyśmy ( w sensie przyszli inwestorzy) jeszcze jaśniejszy obraz:)

asolt
21-05-2014, 13:36
Srednioroczny COP dla tego panasonica nigdy nie bedzie 3, realnie to max 2,6

adkwapniewski
21-05-2014, 13:43
0,4PLN za kWh też mało realne w IV,V strefie ...

Kocioł latem nie będzie miał 70% sprawności , chyba że z wbudowanym "solarem" ;)

kobra64
21-05-2014, 14:53
Zasobnik 300 litrów to też jakiś wydumany kaprys inwestora - kocioł jest gotów dać ciepło do ogrzania bojlera w każdej chwili, nie ma potrzeby magazynować jakichś kolosalnych ilości CWU żeby mieć możliwość grzania tylko w taniej taryfie. Zresztą dość spora liczba użytkowników kotłów na ekogroszek grzeje CWU non stop - tak jak ja grawitacyjnie, albo z jednej pompy z CO, wykorzystuje krótki obieg przez bojler do podniesienia temp. powrotu. Kospel dwupłaszczowy 120 litrów za circa 650 PLN-ów starczy spokojnie 4 - 5 osobowej rodzinie. Ja mam 10 -cioletni zasobnik 150 litrów, odkąd grzeję go grawitacyjnie non-stop nie zdarzyło się żeby wody zabrakło. Zużycie - za wczoraj 2,8 kg Jareta - znaczy 1,7 PLN. Za przedwczoraj 3,3 kg - znaczy 2 PLN. Zużycie widać w moich statystykach - duże i nieregularne.

Wivaldi
21-05-2014, 14:57
Rożnica w kosztach eksploatacyjnych to 613zł na korzyść PCI, Czyli inwestycja zwróci się po 14 latach i jeżeli z jednego, czy drugiego systemu coś jeszcze zostanie to każdy następny rok będzie na plus dla PCi.

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że komuś ułatwi to podjecie decyzji. Teraz już do czytelnika należy decyzja, czy wybiera system bezobsługowy, przyjazny dla środowiska jakim jest PCi, czy upierdliwy, brudny i toksyczny dla domowników i sąsiadów węgiel:) Pozdrawiam:bye:

PS. A może ktoś pokusi się o inne porównania np groszek vs gruntówka, groszek vs LPG, itp - mielibyśmy ( w sensie przyszli inwestorzy) jeszcze jaśniejszy obraz:)

Gratulacje za napisanie takiej długiej epopei. :yes:
Nikt nie powinien Ci zarzucić że lobbujesz pompy.
Dodam tylko że oprócz Twojego rzeczowego porównania, trzeba jeszcze włączyć myślenie a to niektórym sprawia ból.:(

Wivaldi
21-05-2014, 14:59
. Zużycie - za wczoraj 2,8 kg Jareta - znaczy 1,7 PLN. Za przedwczoraj 3,3 kg - znaczy 2 PLN. Zużycie widać w moich statystykach - duże i nieregularne.

Współczuję.

malux20
21-05-2014, 15:11
WIDZĘ ŻE PRZY KWOTACH i procentach map wręcz zawyżał koszty przy pompie.
zasobnik 300 litrów jak się poszuka to 1500zł starczy np.
2 zł na cwu dziennie weglem- to kręci się ten koszt w okolicach czystego prądu
trochę szkoda męczyć piec

wczoraj mnie jedna mądra osoba przekonywała że węgiel to prehistoria
ale jak się kupi prosty ekogroszek za 5 tyś to w sumie czemu nie- jakaś namiastka bezobsługowości jest.
tylko że faktycznie że koszty grzania nie są takie minimalne w domach w okolicach 5 litrowych[zbyt pięknie te 5 litrów wygląda ] bardziej realne pod 10 litrów

Wivaldi
21-05-2014, 15:28
Twoim plusem jest ze piszesz poprawnie po Polsku ;)

Masz zdrowie żeby się boksować z m-coś tam .
Wiesz jak jest różnica miedzy nim a linią prostą ?
Linia prosta jest nieograniczona....

kobra64
21-05-2014, 16:14
No pewnie się kręci w okolicach czystego prądu z taniej taryfy. Tylko że kocioł się nie męczy - jemu wręcz służy grzanie latem zamiast postoju. Średnio zakładając 3 kilo na dobę - 175 kilo do kosza mi wchodzi. Zasypię i ponownie zejdę do kotłowni za 2 miesiące na 10 minut: wsypię 7 worków i usunę popiół. Znów zapomnę na 2 miesiące. Grzałem kiedyś ( jak jeszcze nie miałem ekogroszku ) CWU prądem z ogrzewaczy przepływowych - po zamontowaniu bojlera grzanego z kotła rachunki za prąd spadły o około 80 PLN/ mc. A to było 10 lat temu. Nawet miły pan z urządzeniem pomiarowym mnie nawiedził - doszli do wniosku że prąd kradnę.

Arturo72
21-05-2014, 19:22
Jako model przyjmiemy dom o powierzchni 130m2, murowany, z podłogówką o pojemności 5l. Wg mnie jest to dość typowa i powszechna konstrukcja - na podstawie podpatrzonych Dzb. Liczymy więc zapotrzebowanie na ciepło 50kWh/m2/rok x 130m2 = 6500kWh/rok. Dodajmy do tego zapotrzebowanie na CWU w wysokości 3000kWh/rok i wyjdzie nam 9500kWh/rok. Czyli tyle energii musimy do naszego domku dostarczyć, aby nie zmarznąć i się umyć przez cały rok:) Przyjmijmy również, że szczytowe zapotrzebowanie na energię wyniesie 5kW, czyli takiej minimalnej mocy źródła ciepła będziemy potrzebować. I podkreślmy, że chodzi tu o dom nowo-budowany, czyli teraz w 2014r!

Przejdźmy do systemów. Porównamy koszta instalacyjne i eksploatacyjne. Od razu mówię, że nie wliczam tu żadnych kominów, dodatkowych metrów, czy pracy własnej:no: Czyste liczby i fakty.

Koszta instalacyjne:
- pompa PW 7kW - 15870żł (Panasonic 7kW - cena z oficjalnego cennika 2014 z 8%VAT bez żadnych negocjacji, itp);
- zasobnik CWU dedykowany do PCi - 3000żł (300l Galmet Maxi);
- instalacja - 3000zł (tu może być różnie ale tak czy siak będzie to taka sama kwota jak przy grochu, bo instalacja zasadniczo niczym się nie różni)
Powstaje zatem kwota w wysokości 21870żł za podstawową instalację PCi.

Teraz groszek. Ponieważ pompę wzięliśmy porządną ze średniej półki cenowej to tak samo uczynimy z ekogroszkiem:yes: Wejdźmy zatem do sklepu forumowego kolegi Karoki lub Minertu i rozejrzyjmy się. Najmniejsze kotły oferują moc 12kW, a ich ceny kształtują się od 7 do 10tys. zł. Weźmy więc może tego zachwalanego RBR'a, bo on jest tak pośrodku i porządny:yes:
- kocioł RBR 12kW - 8100żł;
- zasobnik CWU - 2000zł (zwykły Galmet 300l);
- instalacja - 3000zł (jak przy pompie).
Razem mamy 13100zł, a więc można policzyć, że na samej instalacji jesteśmy do przodu 8770zł vs PCi (pamiętamy, że nie liczymy kominów, itp)
Wniosek jest taki, że instalacyjne się to opłaca, bo poniesiony koszt początkowy jest mniejszy - liczmy więc dalej:)

Koszta eksploatacyjne:
Przy pompie zakładam średnią cenę za kWh 0,4zł gdyż uwzględni ona już ewentualną pracę w drogiej taryfie na poziomie 15-20%. Cena taniego prądu to w zależności od dostawcy i taryfy rząd wielkości 0,25-0,33zł brutto, więc moje 0,4 powinno być uczciwie. Zakładam też, że 100h w roku będzie wspomagać się grzałką elektryczna, aby zapewnić ciepło w dużych mrozach. SCOP, czyli średni COP przyjmuje na poziomie 3, a więc:
9500kWh x 0,4zł = 3800żł /3 = 1267zł + (grzałka 300x0,4=120zł) = 1387zł - tyle zapłacimy rocznie za CO i CWU.

Ekogroszek: Jak zaznaczyłem można tu manipulować różnymi wartościami, jak cena węgla, sprawność, itp, ale żeby to uczciwie porównać musimy jakieś założenia przyjąć:( Ja zakładam pracę kotła przez cały rok, a więc na rzecz CO i CWU, całoroczną sprawność przyjmuje zatem na poziomie 70%.
Węgiel kupimy również u Karoki - deklaruje, że ma od 25-26MJ i jest suchutki i gotowy do użycia:) 25-26MJ to ok 7kWh, więc liczymy:
9500kWh / 7kWh = 1357 / 0,7 (sprawność kotła) = 1939kg - tyle węgla będziemy potrzebować! Tona workowanego węgla z transportem u Karoki kosztuje 940zł, więc potrzebną nam ilość zakupimy u niego za 1822zł. Do tego musimy dodać cenę prądu który zużyje podajnik, dmuchawka, obiegówki, itp, więc w zaokrągleniu przyjmijmy, że roczny koszt eksploatacyjny wyniesie 2000zł.

Rożnica w kosztach eksploatacyjnych to 613zł na korzyść PCI, Czyli inwestycja zwróci się po 14 latach i jeżeli z jednego, czy drugiego systemu coś jeszcze zostanie to każdy następny rok będzie na plus dla PCi.


Jednak komin jako część systemu,która musi być przy ekogroszku a nie musi być przy pompie ciepła trzeba wliczać w koszt instalacji.
Tym bardziej,że nie jest to modernizacja systemu w starym domu,gdzie komin już jest tylko rozpatrujemy nowy dom,gdzie decydując się na bezobsługowy system grzewczy nie stawiamy komina czyli różnica w kosztach instalacji ekogroszka a pompy ciepła to tylko ok.5tys.zł.
Nie wspominając już o koniecznie specjalnie "wydzielonym miejscu" pod kocioł,gdzie takiego "wydzielonego miejsca" pod pompę nie musi być.

Arturo72
21-05-2014, 19:34
Zatem znamy już porównanie powietrzna pompa ciepła vs ekogroszek.
Porównanie prąd vs ekogroszek dla tego samego domu czyli 130m2.
Ekogroszek:
koszt instalacji 17tys.zł (z kominem,bez "wydzielonego miejsca")
Prąd:
Koszt instalacji-kocioł Kospel,Elterm itp-2,5tys.zł,bojler-0.8tys.zł,wpięcie do wtyczki i do rozdzielacza max.1tys.zł czyli w sumie max.5tys.zł
Zatem różnica w instalacji 12tys.zł na korzyść prądu.

Eksploatacja:
-ekogroszek 2tys.zł(naciągany o czym za chwilę)
-prąd 9,5tys.kWh przy średniej cenie 0,4zł/kWh daje nam 3,8tys.zł czyli 1,8tys.zł na korzyść ekogroszka.
Biorąc pod uwagę różnicę w kosztach instalacji i eksploatacji ekogroszek w stosunku do prądu będzie opłacalny dla tego domu dopiero za prawie 7 lat,zakładając,że te 7 lat dotrwa...

kobra64
21-05-2014, 19:44
.......
koszt instalacji 17tys.zł (z kominem,bez "wydzielonego miejsca")



....... A można zapytać skąd tych 17 tysięcy?

Arturo72
21-05-2014, 19:45
Teraz odpowiedź dlaczego koszt eksploatacji ekogroszka jest naciągany.
Do porównania został wzięty kocioł o mocy 12kW do domu z obciążeniem cieplnym 5kW przy ok.-20st.C
Z poniższych słów dowiedzieliśmy się,że kocioł o dużej mocy nominalnej,pracujący przy i na niskich mocach posiada dramatyczną sprawność(przykład cwu poniżej),która powoduje,że cena kWh z grzania takim kotłem z takimi mocami nie odbiega zbytnio a nawet dorównuje cenie kWh czystego prądu w tanich taryfach:

Zużycie - za wczoraj 2,8 kg Jareta - znaczy 1,7 PLN. Za przedwczoraj 3,3 kg - znaczy 2 PLN. Zużycie widać w moich statystykach - duże i nieregularne.

No pewnie się kręci w okolicach czystego prądu z taniej taryfy.

Analogiczna sytuacja będzie w przypadku,gdy kotłem 12kW będziemy grzali dom o nikłym obciążeniu cieplnym czyli w tym przypadku w domu potrzebującym tylko 5kW przy -20st.C.
Czyli kocioł będzie pracował z niską mocą czyli niską sprawnością czyli jak w powyższych cytatach.
Wyjściem w takim przypadku byłby bufor ciepła a to podraża koszty instalacji a to z kolei eliminuje całkowicie ekogroszek nawet z gry z pompą ciepła.

Arturo72
21-05-2014, 19:48
A można zapytać skąd tych 17 tysięcy?
stąd:


może tego zachwalanego RBR'a, bo on jest tak pośrodku i porządny:yes:
- kocioł RBR 12kW - 8100żł;
- zasobnik CWU - 2000zł (zwykły Galmet 300l);
- instalacja - 3000zł (jak przy pompie).
Razem mamy 13100zł,
i stąd:

1,5tys.zł 7,2m pekabet,postawienie1tys.zł,obróbka blacharska 0,5tys.zł,tynk,0,5tys.zł=3,5tys.zł
Drugi z którego zrezygnowałem kosztowałby tyle samo.

Razem min.16,6tys.zł,jeśli ktoś obrabia klinkierem koszt byłby wyższy.

kobra64
21-05-2014, 19:51
......
Prąd:
Koszt instalacji-kocioł Kospel,Elterm itp-2,5tys.zł,bojler-0.8tys.zł,wpięcie do wtyczki i do rozdzielacza max.1tys.zł czyli w sumie max.5tys.zł
Zatem różnica w instalacji 12tys.zł na korzyść prądu.

...... Dla ekogroszku - bojler 2 tysiaki kosztuje. Dla Kospela - już 8 stówek starczy. Ciekawe, ciekawe... No mniejsza z tym. 2,5 + 0,8 + 1 = 4,3 tysiąca. Kocioł + bojler + montaż. No i teraz cud objawiony - to będzie grzać bez instalacji!!!! Wow, Arturo - teraz to siebie samego przeszedłeś. Bo jakoś w tej kwocie nie widzę tych 3 tysi na instalkę wydanych - które dla ekogroszku są policzone....

kobra64
21-05-2014, 19:56
Czyli teraz realnie - od 16600 odejmujemy 1200 różnicy w cenie zasobników CWU. Zostaje nam 15400 PLN dla ekogroszku - chociaż bardzo dobrego Skama od Jareckiego można kupić tysiąc taniej, no ale niech będzie. Do Kospela dodajemy - 4300 + 3000 instalka - mamy 7300 PLN. Różnica 8300 PLN. Licz dalej licz - chyba Ci się gdzieś kalkulator zapodział... A o kosztach później pogadamy.

adkwapniewski
21-05-2014, 20:04
Ciekawy jestem finału 5 pompek ...

kobra64
21-05-2014, 20:07
Teraz odpowiedź dlaczego koszt eksploatacji ekogroszka jest naciągany.
Do porównania został wzięty kocioł o mocy 12kW do domu z obciążeniem cieplnym 5kW przy ok.-20st.C
Z poniższych słów dowiedzieliśmy się,że kocioł o dużej mocy nominalnej,pracujący przy i na niskich mocach posiada dramatyczną sprawność(przykład cwu poniżej),która powoduje,że cena kWh z grzania takim kotłem z takimi mocami nie odbiega zbytnio a nawet dorównuje cenie kWh czystego prądu w tanich taryfach:



Analogiczna sytuacja będzie w przypadku,gdy kotłem 12kW będziemy grzali dom o nikłym obciążeniu cieplnym czyli w tym przypadku w domu potrzebującym tylko 5kW przy -20st.C.
Czyli kocioł będzie pracował z niską mocą czyli niską sprawnością czyli jak w powyższych cytatach.
Wyjściem w takim przypadku byłby bufor ciepła a to podraża koszty instalacji a to z kolei eliminuje całkowicie ekogroszek nawet z gry z pompą ciepła. Cały ten wywód to jest absolutna brednia. Kocioł o mocy 12 kW będzie pracował w okolicach 70 - 75 % sprawności przy zapotrzebowaniu rzędu 1 kW. Będzie pracował z tą sprawnością w trybie ciągłym, bez odstawień i bez bufora. Zużycie dla opisanego domu nie przekroczy na CO i CWU 2 - max 2,5 tony najtańszego polskiego ekogroszku - dostępnego na każdym składzie Jareta po 6 do 7 stówek - zależnie od lokalizacji. Albo też ruskiego ( takiego jakim palił Kaszpir w poprzednich sezonach ) dostępnego za identyczną cenę. Albo jak się komuś chce bawić w miały - to miału 23 - 24 MJ dostępnego za 6 do 7 stówek. Średnią cenę dla tych opałów załóżmy tak pośrodku - 650 PLN. Zużycie między max a min - czyli 2300 kg. I to będzie realny średnioroczny koszt ogrzania takiego domku ekogroszkiem. Kolego map78 - zauważ że nie polemizuję z Tobą, tylko ze skrętem Arturo, któremu Kospel czy Elterm będzie grzał ... nawet bez instalacji grzewczej.

tereska77
21-05-2014, 20:11
Wszystkie czlonki mi opadly:jawdrop:

Ja tylko zycze powodzenia w grzaniu Kospelem tym, ktorzy pobuduja wg projektu, czyli w podlodze 10-12cm styropianu i 12cm bialego 044 na scianach:P
Caly czas jest mowa o nowych domach, a takie wlasnie ocieplenie jest przewidziane w projektach dla nowych domow.

imrahil
21-05-2014, 20:15
Caly czas jest mowa o nowych domach, a takie wlasnie ocieplenie jest przewidziane w projektach dla nowych domow.

na szczęście to się zmienia :)

kobra64
21-05-2014, 20:23
Tak jeszcze dla uzupełnienia - kocioł z cytatu skręta Artura - mój kocioł - tak grzejący CWU ma rzeczywiście ogromną moc. To jest dziesięcioletni kocioł 29 kW - i rzeczywiście moc potrzebna do zagrzania bojlera to dla niego chłodny pierd. Rozpatrujemy tutaj podobno kocioł 12 kW - czyli o mocy blisko 2,5 raza niższej niż ten mój. PS. no i nie widzę szansy zagrzania potrzebnych mi ilości CWU wyłącznie w taniej taryfie - musiałbym mieć z 500 litrów zasobnik albo 300-stu litrowy grzać do jakichś zapewne 70 stopni.

adkwapniewski
21-05-2014, 20:24
na szczęście to się zmienia :)
Tylko jak to się zmieni to po co ci to ... kable + grzała do cwu + 2 taryfy :)

QIM
21-05-2014, 20:26
Ja mam najdroższego Panasa 9kW T-Cap ze wszystkimi bajerami i sterowanego przez internet,

Możesz wyjaśnić po co do bezobsługowego systemu grzewczego sterowanie przez internet? To dziwnie kojarzy mi się z... obsługowością :D

karoka65
21-05-2014, 20:38
Jednak komin jako część systemu,która musi być przy ekogroszku a nie musi być przy pompie ciepła trzeba wliczać w koszt instalacji.
Tym bardziej,że nie jest to modernizacja systemu w starym domu,gdzie komin już jest tylko rozpatrujemy nowy dom,gdzie decydując się na bezobsługowy system grzewczy nie stawiamy komina czyli różnica w kosztach instalacji ekogroszka a pompy ciepła to tylko ok.5tys.zł.
Nie wspominając już o koniecznie specjalnie "wydzielonym miejscu" pod kocioł,gdzie takiego "wydzielonego miejsca" pod pompę nie musi być.
Znowu ci komin od wczoraj podskoczył z ceną z 3 do 5 tysi ?
Dlaczego znowu mataczysz i piszesz że zaoszczędziłem skoro wybudowałeś tak samo komin jak i ja ?
Ja podałem Ci swoje koszty a Ty tylko zarzuciłeś mnie przepisami jakie gdzieś znalazłeś odnośnie kotłowni które nijak się mają do tego jak jest w praktyce i jakoś ludziom te kotłownie odbierają.
Dlaczego nie podałeś jak ja wczoraj wszystkiego punkt po punkcie ?

karoka65
21-05-2014, 20:50
Zatem znamy już porównanie powietrzna pompa ciepła vs ekogroszek.
Porównanie prąd vs ekogroszek dla tego samego domu czyli 130m2.
Ekogroszek:
koszt instalacji 17tys.zł (z kominem,bez "wydzielonego miejsca")
Prąd:
Koszt instalacji-kocioł Kospel,Elterm itp-2,5tys.zł,bojler-0.8tys.zł,wpięcie do wtyczki i do rozdzielacza max.1tys.zł czyli w sumie max.5tys.zł
Zatem różnica w instalacji 12tys.zł na korzyść prądu.

Eksploatacja:
-ekogroszek 2tys.zł(naciągany o czym za chwilę)
-prąd 9,5tys.kWh przy średniej cenie 0,4zł/kWh daje nam 3,8tys.zł czyli 1,8tys.zł na korzyść ekogroszka.
Biorąc pod uwagę różnicę w kosztach instalacji i eksploatacji ekogroszek w stosunku do prądu będzie opłacalny dla tego domu dopiero za prawie 7 lat,zakładając,że te 7 lat dotrwa...
Czyli następna Twoja i Mapa manipulacja.
Dlaczego podajesz koszt pompy na 8% a map kocioł podaje na 23% ?
Nikkt nie musi kupować węgla z dowozem a na składzie w miejscu zamieszkania.
Kocioł jest z pompą obiegową wartości lekko 500pln dlaczego tego nie odjął od ceny ?
Mam zasobnik Kospel 140L z podwójnym płaszczem i kosztował 730 z dostawą anie 2000pln.
Krętactwo !!!

karoka65
21-05-2014, 20:53
Wszystkie czlonki mi opadly:jawdrop:

Ja tylko zycze powodzenia w grzaniu Kospelem tym, ktorzy pobuduja wg projektu, czyli w podlodze 10-12cm styropianu i 12cm bialego 044 na scianach:P
Caly czas jest mowa o nowych domach, a takie wlasnie ocieplenie jest przewidziane w projektach dla nowych domow.
Weż sobie 300 koła kredytu i będziesz cool.
Tylko zostaw sobie parę złotych na kawałek sznurka :)

adkwapniewski
21-05-2014, 20:56
eee tam krętactwo i manipulacja Wiesław ... ;)

Przecież to TYLKO 1270PLN różnicy ... drobne ;) , jak budujesz dom , bla bla bla ;)

Syty głodnego nie zrozumie - tak to było :)

Do zestawu krętactw dochodzi COP, średni koszt kWh - pompka nie wszędzie się wyrobi w II taryfie więc trzeba doliczyć bufor :) i Komin do kominka dla klimatu.

Nie zależnie od systemu ogrzewania , w naszym klimacie budowa jednego komina w nowym domu to nie głupota tylko zabezpieczenie ...

tereska77
21-05-2014, 21:06
Nie rozumiem tej nagonki na ekogroszek, przeciez jak ktos ma taki piec to nawet dymu z komina nie widac.
Problemem sa raczej stare domy, to w nich ludzie pala smieci i wtedy jest niefajnie.
Nie rozumiem tez ciaglego liczenia i wypominania tych dodatkowych metrow i kominow, to jest jakas paranoja:eek:

Kazdy wybierajac projekt przeglada ich setki i rozwaza ile metrow potrzebuje i jakie pomieszczenia sa mu potrzebne. Kotlownie w nowych domach maja przewaznie 5-6m2 i przy ogrzewaniu mamy krotki opis:

Możliwy kocioł na paliwo stałe (należy przyjąć odległości kotła od ścian zalecane przez producentów, dostosować przewody dymowe i wentylacyjne oraz pomieszczenie do innego rodzaju ogrzewania a skład opału przewidzieć w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku)


Nawet jesli ktos z gory zaklada, ze bedzie ogrzewal dom pompa ciepla to nie rezygnuje z kotlowni. Kto z Was zrezygnowal, "wycial" z projektu??????? No przeciez nikt pompy na plecach nosi, ona musi gdzies stac i laduje w KOTLOWNI:P

Mozna jedynie zrezygnowac z komina, ale ja bym nie zrezygnowala, nawet gdybym przed budowa byla pewna co do pompy. Nie wiem, co bedzie za 10, 15, 20 lat, nikt nie wie, a moze komin bedzie mi potrzebny? W skali calej budowy to jest niewielki koszt, moje dwa kominy jakos mnie nie zrujnowaly;)

Moi znajomi pobudowali nowe domy, wszyscy maja piece na ekogroszek i sa zadowoleni. Jesli ktos wychowal sie w domu z piecem "na wszystko", to nigdy nie powie, ze ekogroszek to porazka. No ale jesli ktos cale zycie w bloku mieszkal, gdzie wystarczylo grzejnik odkrecic, a potem mu sie zachcialo wybudowac dom...:P Zeby nie bylo, ze z kogos zartuje. Ostatnie zdanie nie dotyczy zadnej konkretnej osoby.

karoka65
21-05-2014, 21:08
eee tam krętactwo i manipulacja Wiesław ... ;)

Przecież to TYLKO 1270PLN różnicy ... drobne ;) , jak budujesz dom , bla bla bla ;)

Syty głodnego nie zrozumie - tak to było :)

Do zestawu krętactw dochodzi COP, średni koszt kWh - pompka nie wszędzie się wyrobi w II taryfie więc trzeba doliczyć bufor :) i Komin do kominka dla klimatu.

Nie zależnie od systemu ogrzewania , w naszym klimacie budowa jednego komina w nowym domu to nie głupota tylko zabezpieczenie ...
Adaś 1270 to tylko zasobnik na CWU, kocioł na 8% czyli jak podana cena Artura pompy wyjdzie koło 1000 taniej, pompa z 500 i węgiel na lokalnym składzie pewnie ze 3 setki na tonie.
Ztego może się ktoś tylko uprzeć przy cenie węgla jeśli miałby być ode mnie, reszta jest na stronie bez krętactwa.

imrahil
21-05-2014, 21:12
Nawet jesli ktos z gory zaklada, ze bedzie ogrzewal dom pompa ciepla to nie rezygnuje z kotlowni. Kto z Was zrezygnowal, "wycial" z projektu??????? No przeciez nikt pompy na plecach nosi, ona musi gdzies stac i laduje w KOTLOWNI:P

U mnie system grzewczy zmieści się w pomieszczeniu pod schodami (1 x 2,5 m - dla sensownej wysokości) razem z miotłą, rurą od odkurzacza i jakimiś innymi gratami. Możesz to nazwać KOTŁOWNIĄ :).

Arturo72
21-05-2014, 21:15
Czyli teraz realnie - od 16600 odejmujemy 1200 różnicy w cenie zasobników CWU. Zostaje nam 15400 PLN dla ekogroszku - chociaż bardzo dobrego Skama od Jareckiego można kupić tysiąc taniej, no ale niech będzie. Do Kospela dodajemy - 4300 + 3000 instalka - mamy 7300 PLN. Różnica 8300 PLN. Licz dalej licz - chyba Ci się gdzieś kalkulator zapodział... A o kosztach później pogadamy.
Czy bojler to znaczy to samo co zasobnik cwu ? Nie,bojler 140l jest z grzałką i z mozliwością programowania godzin załączania,koszt ok.800zł,do pompy ciepła i do kotła na ekogroszek musisz kupić nie bojler tylko zasobnik cwu,który grzeje wodę poprzez wężownicę.
Instalka przy Kospelu czy Eltermie sprowadza się do podłączenia wtyczki do gniazdka i połączenia wyjścia cw z rozdzielaczem i wejścia zw z sieci i to wszystko,bez żadnych pomp obiegowych bez zaworów trójdrogowych,czwórdrogowych,bez mieszaczy i innych pierdół,podobnie jest z bojlerem zatem będzie to koszt max.1tys.zł i zrobi to zwykły hydra i to wliczyłem.

tereska77
21-05-2014, 21:19
Weż sobie 300 koła kredytu i będziesz cool.
Tylko zostaw sobie parę złotych na kawałek sznurka :)

Jestem juz na takim etapie budowy, ze moze 200 by wystarczylo;)
A tak powaznie, to nie mam nic przeciwko kredytom, wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba rozsadnie podejsc do tematu.

tereska77
21-05-2014, 21:21
U mnie system grzewczy zmieści się w pomieszczeniu pod schodami (1 x 2,5 m - dla sensownej wysokości) razem z miotłą, rurą od odkurzacza i jakimiś innymi gratami. Możesz to nazwać KOTŁOWNIĄ :).

A ja nie mam schodow i potrzebuje kotlowni:D

Arturo72
21-05-2014, 21:22
Nawet jesli ktos z gory zaklada, ze bedzie ogrzewal dom pompa ciepla to nie rezygnuje z kotlowni. Kto z Was zrezygnowal, "wycial" z projektu??????? No przeciez nikt pompy na plecach nosi, ona musi gdzies stac i laduje w KOTLOWNI:P

Ja wyciąłem kotłownie z projektu łącznie z kominem i wkleiłem w to miejsce pralnio-suszarnię, z nowym projektem wod-kan,nawet ją powiększyłem,żeby była swoboda ruchu przy praniu,suszeniu czy prasowaniu i tam powiesiłem pompę i zasobnik.
Gdybym nie wyciął kotłowni z projektu musiałbym wybrać większy projekt z dodatkowym pomieszczeniem na pralnio-suszarnię czyli automatycznie dom byłby droższy.

imrahil
21-05-2014, 21:37
Jesli ktos wychowal sie w domu z piecem "na wszystko", to nigdy nie powie, ze ekogroszek to porazka. No ale jesli ktos cale zycie w bloku mieszkal, gdzie wystarczylo grzejnik odkrecic, a potem mu sie zachcialo wybudowac dom...:P Zeby nie bylo, ze z kogos zartuje. Ostatnie zdanie nie dotyczy zadnej konkretnej osoby.

Ja się wychowałem w domu ze śmieciuchem, nawet dzisiaj jak odwiedzam rodziców to zdarza mi się dokładać do tego kotła - tak przy okazji - ma już ponad 30 lat i ani jednej awarii, ale palone tylko węglem i żadnym innym syfem (dzisiaj pewnie już takich dobrych nie robią). komina też nie zanieczyszcza żadnym syfem.

miałem okazję chwilę pomieszkać z ekogroszkiem, gdzie skład opału workowanego był w szopce poza domem. tam faktycznie miejsce na opał praktycznie nic nie kosztowało. w górach przy zimie "stulecia" to była w sumie fajna przygoda (czasem zanim się dotarło do opału to trzeba było kilkanaście minut popracować łopatą do śniegu), ale u siebie czegoś takiego nie chcę. kotłowni z samym piecem (i palacza po załadunku) nie dało się utrzymać w czystości (zaznaczam, że nie obsługiwałem tego pieca, najwyżej odśnieżałem drogę do składu opału :D). gdyby tamten dom powiększyć o 2 m2 na opał, to piętro też by się powiększyło, zatem mamy 4 m2. z tego wynika, że 4 m2 * 2000 zł (średnia cena 1 m2) = 8000 zł. Ale tam skład opału był naprawdę darmowy, dokładnie taki o jakim tutaj piszecie :D

RST
21-05-2014, 21:49
Jak przyjmować cenę za kWh?
Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.
Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.
Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,
co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.

kobra64
21-05-2014, 21:49
Czy bojler to znaczy to samo co zasobnik cwu ? Nie,bojler 140l jest z grzałką i z mozliwością programowania godzin załączania,koszt ok.800zł,do pompy ciepła i do kotła na ekogroszek musisz kupić nie bojler tylko zasobnik cwu,który grzeje wodę poprzez wężownicę.
Instalka przy Kospelu czy Eltermie sprowadza się do podłączenia wtyczki do gniazdka i połączenia wyjścia cw z rozdzielaczem i wejścia zw z sieci i to wszystko,bez żadnych pomp obiegowych bez zaworów trójdrogowych,czwórdrogowych,bez mieszaczy i innych pierdół,podobnie jest z bojlerem zatem będzie to koszt max.1tys.zł i zrobi to zwykły hydra i to wliczyłem. Do kotła na ekogroszek skręcie kupuję zasobnik dwupłaszczowy Kospel za 650 - 700 PLN. I grzeję CWU aż miło - nawet pompa mi do tego niepotrzebna. . Ten Kospel czy Elterm podobnie jak kocioł na ekogroszek skręcie ma grzać też chatę - jakoś do tej podłogówki musi być podłączony. Koszt porównywalny do podłączenia kotła na ekogroszek, może minus zawór temperaturowy za 3 - 4 stówki. Łżesz jak pies - a nawet gorzej, łżesz jak Arturo. Jakoś nie doczekałem się telefonu od Twojego sąsiada - tego co to 3 tony pali. Minertu, miałeś już kontakt od 5 pomp?

tereska77
21-05-2014, 21:53
Ja wyciąłem kotłownie z projektu łącznie z kominem i wkleiłem w to miejsce pralnio-suszarnię, z nowym projektem wod-kan,nawet ją powiększyłem,żeby była swoboda ruchu przy praniu,suszeniu czy prasowaniu i tam powiesiłem pompę i zasobnik.
Gdybym nie wyciął kotłowni z projektu musiałbym wybrać większy projekt z dodatkowym pomieszczeniem na pralnio-suszarnię czyli automatycznie dom byłby droższy.

Arturo.... wyciales, wkleiles... Po prostu zmieniles przeznaczenie tego pomieszczenia. Sam nazywales to pomieszczenie "kotlownia". Masz tam czysto, wiec moze sluzyc jednoczesnie za pralnie. Chodzi mi caly czas o to, ze te pomieszczenie nie znika z projektu, bez wzgledu na sposob ogrzewania.

Arturo72
21-05-2014, 21:54
Jak przyjmować cenę za kWh?
Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.
Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.
Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,
co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.
Ja grzeję w taryfie G11 gdzie cena prądu to ok.0,55zł.

Sezon grzewczy 2013/2014 (co+cwu) temp. wewn. 22,5°C:
cena kWh T2=0,35PLN T1=0,73PLN (bez opłat stałych)

październik: 121,70kWh; 3,93kWh/d; 42,60PLN
listopad: 224,70kWh; 7,49kWh/d; 78,65PLN
grudzień: 289,70kWh; 9,35kWh/d; 101,40PLN
styczeń: T2=417,00kWh; T1=6,5kWh; suma 423,5kWh; 13,66kWh/d; 150,70PLN
luty: 227,90kWh; 8,14kWh/d; 79,76PLN
marzec: 187,60kWh; 6,05kWh/d; 65,66PLN

Razem sezon: 1475,10kWh; 8,11kWh/d; 518,77PLN

A poniżej gość grzejący prądem z buforem:

Buforek grzeję tylko grzałkami w nocnej taryfie.
Sezon zakończyłem w Wielkanoc. Na CO i CWU zużyłem 6050kWh co przy średnim miesięcznym zużyciu 240kWh na podgrzanie CWU daje 4370 kWh na ogrzewanie 110m użytkowych.
Za nocny prąd płacę 0,22zł brutto więc sezon wyniósł mnie:
1331zł CO+CWU
961zł samo CO ;-)

adkwapniewski
21-05-2014, 21:59
Ciach

Zakładam też, że 100h w roku będzie wspomagać się grzałką elektryczna, aby zapewnić ciepło w dużych mrozach. SCOP, czyli średni COP przyjmuje na poziomie 3, a więc:
9500kWh x 0,4zł = 3800żł /3 = 1267zł + (grzałka 300x0,4=120zł) = 1387zł - tyle zapłacimy rocznie za CO i CWU.

CIACH



Jak przyjmować cenę za kWh?
Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.
Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.
Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,
co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.

Trochę ? Dla jednego 955zł rocznie to mało dla drugiego już nie

9500kWh x 0,55zł = 5225 / 2,4 = 2177zł + grzałka 300x0,55zł = 2177+ 165 = 2342 zł

2342 - 1387 = 955 zł


Ile faktycznie grzałka będzie pracować to się dowiemy jak zima nas odwiedzi a nie jesień jak w ostatnim sezonie :)

imrahil
21-05-2014, 22:03
Jak przyjmować cenę za kWh?
Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.
Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.
Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,
co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.

Taka średnia wychodzi pewnie z opłatami stałymi, czyli dzieląc całą kwotę z faktury przez ilość kWh? Opłaty stałe płacą wszyscy, więc dlatego bez sensu je wliczać w koszt ogrzewania. Poza tym forumowicze często podają średnią cenę kWh przy użyciu dwóch taryf.

W Tauron Śląsk w dwóch taryfach przy umowie na czas określony wynosi w dwutaryfowym około 30/60 gr, w Duonie (z dytrybucją Taurona) 19/71 gr z opłatami brutto. Do tego należy ewentualnie doliczyć jakieś 3 zł za dystrybucję za przekroczenie w danym miesiącu 1200 kWh.

kobra64
21-05-2014, 22:04
Arturo.... wyciales, wkleiles... . i wyedytowałeś co było niewygodne. Ilekroć piszesz do tego skręta - cytuj post do którego odnosi się Twój wpis. On i jeszcze jeden tutaj gość taką mają metodę - jak wdasz się z nimi w polemikę pozmieniają swoje posty tak, żeby Twoje wpisy były nie na temat, pousuwają wszystko co było przedmiotem Twoich uwag i będą próbować Cię przerobić na oszołoma. Nic zresztą dziwnego - normalna metoda postępowania szmaciarzy co to zadowolonymi użytkownikami są, nie sprzedają a viceprezesują i nie mogą się od tego uwolnić. Bo sądy opieszałe, wspólnicy nieuczciwi i w ogóle chory kraj.

Arturo72
21-05-2014, 22:06
Trochę ? Dla jednego 955zł rocznie to mało dla drugiego już nie

9500kWh x 0,55zł = 5225 / 2,4 = 2177zł + grzałka 300x0,55zł = 2177+ 165 = 2342 zł

2342 - 1387 = 955 zł
Ile faktycznie grzałka będzie pracować to się dowiemy jak zima nas odwiedzi a nie jesień jak w ostatnim sezonie :)
Nie wiem do czego odniosłeś te swoje 0,55zł/kWh.Z tego co wiem nikt z pompiarzy i prądowcó nie grzeje w G11 tylko ja.
A więc tylko do mnie odnoś te 0,55zł/kWh czyli 3000kWh*0,55zł=1650zł

map78
21-05-2014, 22:10
Możesz wyjaśnić po co do bezobsługowego systemu grzewczego sterowanie przez internet? To dziwnie kojarzy mi się z... obsługowością :D

Jest to typowy bajer;) Po prostu sterownik pompy podłączony jest do rutera wifi i dzięki odpowiedniej aplikacji można sterować pracą PCi, programować ją, itp. Prawda jest taka, ze robi się to raz na początku, a potem się nie dotyka, ale zawsze jest to też jakiś zdalny podgląd, czy wszystko jest OK, bo w kotłowni nie byłem już ze 3 miesiące:D

karoka65
21-05-2014, 22:12
i wyedytowałeś co było niewygodne. Ilekroć piszesz do tego skręta - cytuj post do którego odnosi się Twój wpis. On i jeszcze jeden tutaj gość taką mają metodę - jak wdasz się z nimi w polemikę pozmieniają swoje posty tak, żeby Twoje wpisy były nie na temat, pousuwają wszystko co było przedmiotem Twoich uwag i będą próbować Cię przerobić na oszołoma. Nic zresztą dziwnego - normalna metoda postępowania szmaciarzy co to zadowolonymi użytkownikami są, nie sprzedają a viceprezesują i nie mogą się od tego uwolnić. Bo sądy opieszałe, wspólnicy nieuczciwi i w ogóle chory kraj.
To już standard że każdy prawie post edytowany i dokładnie jak to opisałeś.
Zaraz Cię jeszcze podpieprzy a później Ciebie nazwie kapusiem.

adkwapniewski
21-05-2014, 22:12
Nie wiem do czego odniosłeś te swoje 0,55zł/kWh.Z tego co wiem nikt z pompiarzy i prądowcó nie grzeje w G11 tylko ja.
A więc tylko do mnie odnoś te 0,55zł/kWh czyli 3000kWh*0,55zł=1650zł

Tylko u Ciebie jest 0,55PLN/kWh ...

U mnie w pierwszej jest 0,62PLN/kWh 0,32PLN/kWh w drugiej - więc ? Do -ilu *C na zew. zmieścisz się w II taryfie budując taki domek jak masz Ty ale w V strefie i grzejąc w domku do 22-24*C - może pan Wskazówka podpowie ? Artur ... no wypuść alter ego na wolność ... dawno go nie było ... smutno się zrobiło ;)

tereska77
21-05-2014, 22:19
Ja się wychowałem w domu ze śmieciuchem, nawet dzisiaj jak odwiedzam rodziców to zdarza mi się dokładać do tego kotła - tak przy okazji - ma już ponad 30 lat i ani jednej awarii, ale palone tylko węglem i żadnym innym syfem (dzisiaj pewnie już takich dobrych nie robią). komina też nie zanieczyszcza żadnym syfem.

miałem okazję chwilę pomieszkać z ekogroszkiem, gdzie skład opału workowanego był w szopce poza domem. tam faktycznie miejsce na opał praktycznie nic nie kosztowało. w górach przy zimie "stulecia" to była w sumie fajna przygoda (czasem zanim się dotarło do opału to trzeba było kilkanaście minut popracować łopatą do śniegu), ale u siebie czegoś takiego nie chcę. kotłowni z samym piecem (i palacza po załadunku) nie dało się utrzymać w czystości (zaznaczam, że nie obsługiwałem tego pieca, najwyżej odśnieżałem drogę do składu opału :D). gdyby tamten dom powiększyć o 2 m2 na opał, to piętro też by się powiększyło, zatem mamy 4 m2. z tego wynika, że 4 m2 * 2000 zł (średnia cena 1 m2) = 8000 zł. Ale tam skład opału był naprawdę darmowy, dokładnie taki o jakim tutaj piszecie :D

Ja caly czas zmierzam do tego, ze osoba budujaca ten dom, wiedziala od poczatku, ze nie ma miejsca na opal. Jesli zwieksza powierzchnie, to oczywiscie, ze jest to dodatkowy koszt, ale jesli pozostawia bez zmian?
Ja mam zime stulecia co roku, sniegu po pachy i jak z reklamie Neutrogeny zanim do domu wejde, to lopata w dlon:lol2:

Arturo72
21-05-2014, 22:19
Tylko u Ciebie jest 0,55PLN/kWh ...

U mnie w pierwszej jest 0,62PLN/kWh 0,32PLN/kWh w drugiej - więc ? Do -ilu *C na zew. zmieścisz się w II taryfie budując taki domek jak masz Ty ale w V strefie i grzejąc w domku do 22-24*C
To zależy od mocy grzewczej urządzenia grzewczego.
Jeśli dom ma obciążenie 4kW przy -30st.C to zakładając II taryfę na 10h dziennie to urządzenie o mocy grzewczej 10kW spokojnie wyrobi się tylko w II taryfie.

imrahil
21-05-2014, 22:22
To zależy od mocy grzewczej urządzenia grzewczego.
Jeśli dom ma obciążenie 4kW przy -30st.C to zakładając II taryfę na 10h dziennie to urządzenie o mocy grzewczej 10kW spokojnie wyrobi się tylko w II taryfie.

i jeszcze akumulacyjności domu, ewentualnie pojemności bufora :)

adkwapniewski
21-05-2014, 22:24
To zależy od mocy grzewczej urządzenia grzewczego.
Jeśli dom ma obciążenie 4kW przy -30st.C to zakładając II taryfę na 10h dziennie to urządzenie o mocy grzewczej 10kW spokojnie wyrobi się tylko w II taryfie.


Dyskutujemy przypadek domku który ma 9500kWh przy -20*C , przelicz dla -24*C albo lepiej dla -26*C i pompka nie 10kW tylko 7kW

Ile częściej będzie się taka pompka defrościć ?

Trzeba doliczać bufor , jeśli nie co z komfortem ? Kociołek może pracować całą dobę ... bez II taryfy ...

map78
21-05-2014, 22:24
Trochę ? Dla jednego 955zł rocznie to mało dla drugiego już nie

9500kWh x 0,55zł = 5225 / 2,4 = 2177zł + grzałka 300x0,55zł = 2177+ 165 = 2342 zł

2342 - 1387 = 955 zł


Ile faktycznie grzałka będzie pracować to się dowiemy jak zima nas odwiedzi a nie jesień jak w ostatnim sezonie :)

U mnie grzałka ostatniej zimy (czyli jak ją nazwałeś jesieni - choć akurat na północy trochę mrozu mieliśmy) zużyła UWAGA! całe 9kWh:o Jedynie przez wrodzoną uczciwość dla przykładowej zimy założyłem 300kWh!!!, choć moim zdaniem to duża przesada.

A co do Twojej manipulacji cena prądu to proszę spojrzeć na moja ostatnia fakturę - policz sobie cenę za kWh dla całego domu i porównaj ze Swoją jaka podajesz dla systemu, który z założenia ma pracować w taniej taryfie:D
http://www.iv.pl/images/21760721926285835427.jpg (http://www.iv.pl/)

Arturo72
21-05-2014, 22:29
Dyskutujemy przypadek domku który ma 9500kWh.
To więc zdecyduj się,odpowiedź nie pomyśli to wydziwiasz i manipulujesz ?

Do -ilu *C na zew. zmieścisz się w II taryfie budując taki domek jak masz Ty ale w V strefie i grzejąc w domku do 22-24*C


przy -20*C , przelicz dla -24*C albo lepiej dla -26*C i pompka nie 10kW tylko 7kW
Ile częściej będzie się taka pompka defrościć ?
Trzeba doliczać bufor , jeśli nie co z komfortem ? Kociołek może pracować całą dobę ... bez II taryfy ...
A nie lepiej dla -40st.C ?

imrahil
21-05-2014, 22:31
Dyskutujemy przypadek domku który ma 9500kWh przy -20*C , przelicz dla -24*C albo lepiej dla -26*C i pompka nie 10kW tylko 7kW

Ile częściej będzie się taka pompka defrościć ?

Trzeba doliczać bufor , jeśli nie co z komfortem ? Kociołek może pracować całą dobę ... bez II taryfy ...

9500 kWh przy temperaturze sezonowe -20*C to super wynik, bez sensu w nim pompa, bo średnio w sezonie grzewczym w Polsce jest trochę powyżej 0*C ;). Miałeś chyba na myśli obciążenie 9,5 kW dla -20*C.

Bufor do pompy to problematyczna sprawa, żeby coś dał i żeby pompa pracowała z sensownym COP, to musiałby chyba mieć z tysiące litrów pojemności (im gorzej izolowany dom, tym więcej). Jak to mówią - to się nie zwróci ;)

map78
21-05-2014, 22:39
Czyli następna Twoja i Mapa manipulacja.
Dlaczego podajesz koszt pompy na 8% a map kocioł podaje na 23% ?
Nikkt nie musi kupować węgla z dowozem a na składzie w miejscu zamieszkania.
Kocioł jest z pompą obiegową wartości lekko 500pln dlaczego tego nie odjął od ceny ?
Mam zasobnik Kospel 140L z podwójnym płaszczem i kosztował 730 z dostawą anie 2000pln.
Krętactwo !!!

W cenniku Panasonika jest cena netto 14700zł dodałem 8% bo tyle to kosztuje gdy kupujemy z instalacją. Natomiast na Twojej stronie jest po prostu cena 8100zł nie ma tam mowy czy jest to brutto, czy netto więc taką przyjąłem.
Jeżeli nie chcesz aby ktoś kupował Twój węgiel, bo jest za drogi to usuń go z oferty, albo wystaw go po 700zł/t zamiast 940zł - będziesz wiarygodniejszy:yes:
Pompa również jest wyposażona w pompę obiegową i to w zestawie - zawsze!, a nie w promocji do wyczerpania zapasów jak przy Twoim kotle - trochę uczciwości:)
Ja miałem zasobnik 120l przy ekogroszku i wiesz, że jak napełniłem swoja wannę 180l to trzeba było czekać 30-40min na wodę, albo spłukać głowę zimną - dlatego założyłem 300l - to się nazywa komfort, ale co Ty możesz o tym wiedzieć...:(
I kto tu kręci]:o

adkwapniewski
21-05-2014, 22:41
To więc zdecyduj się,odpowiedź nie pomyśli to wydziwiasz i manipulujesz ?

A nie lepiej dla -40st.C ?

Tak super ocieplony :) -40*C ? To może do +5*C ? Kto manipuluje ? :D Pan Wskazówka , Arturo72Bis , czy ArturoWi ?



9500 kWh przy temperaturze sezonowe -20*C to super wynik, bez sensu w nim pompa, bo średnio w sezonie grzewczym w Polsce jest trochę powyżej 0*C ;). Miałeś chyba na myśli obciążenie 9,5 kW dla -20*C.

Bufor do pompy to problematyczna sprawa, żeby coś dał i żeby pompa pracowała z sensownym COP, to musiałby chyba mieć z tysiące litrów pojemności (im gorzej izolowany dom, tym więcej). Jak to mówią - to się nie zwróci ;)


Pompa w nowych domkach jest bez sensu :) Kabelki + grzała :) Artur się zarzekał że tak zrobi ... i co ?

Nie nie miałem na myśli obciążenia , jak liczysz OZC to masz tam strefy do wyboru , przy strefach pojawia się temp ujemna - taki skrót ... :)
261477

@map
Mam inne stawki za energię elektr

Arturo72
21-05-2014, 22:43
Wszystkie czlonki mi opadly:jawdrop:

Ja tylko zycze powodzenia w grzaniu Kospelem tym, ktorzy pobuduja wg projektu, czyli w podlodze 10-12cm styropianu i 12cm bialego 044 na scianach:P
Caly czas jest mowa o nowych domach, a takie wlasnie ocieplenie jest przewidziane w projektach dla nowych domow.
Dlatego najtańszą inwestycją na niskie rachunki za ogrzewanie jest dobra izolacja,wtedy nie potrzeba nam pompy za 40 i więcej tys.zł...

adkwapniewski
21-05-2014, 22:44
Dlatego najtańszą inwestycją na niskie rachunki za ogrzewanie jest dobra izolacja,wtedy nie potrzeba nam pompy za 40 i więcej tys.zł...


Teraz to ty mącisz , po co więc montowałeś pompę skoro masz super izolowany domek ? :)

Ile byś zaoszczędził montując kociołek elektryczny vs pompa ?

Arturo72
21-05-2014, 22:50
Teraz to ty mącisz , po co więc montowałeś pompę skoro masz super izolowany domek ? :)

Ile byś zaoszczędził montując kociołek elektryczny vs pompa ?
Żebym miał mniejsze zużycie energii i niższe rachunki ?

Zużycie c.o-5000kWh+zużycie cwu-4500kWh=9500kWh koszt przy 0,4zł=3800zł inwestycja 5tys.zł
Zużycie c.o-1900kWh+zużycie cwu 1400kWh=3300kWh koszt przy 0,55zł=1815zł inwestycja 20tys.zł

imrahil
21-05-2014, 22:52
Nie nie miałem na myśli obciążenia , jak liczysz OZC to masz tam strefy do wyboru , przy strefach pojawia się temp ujemna - taki skrót ... :)


To jest właśnie obciążenie, a nie średnia temperatura. Parametr, który pokazujesz oznacza najniższą temperaturę, dla której liczymy moc ogrzewania wymaganą do utrzymania zadanej temperatury wewnętrznej. Obciażenie ponoć zawsze jest przeszacowane, ponieważ chodzi o skrajne warunki - brak jakichkolwiek zysków od słońca, sprzętów i mieszkańców. Średnia temperatura w sezonie jest o dobre 20*C wyższa niż temperatura dla której jest liczone obciążenie (podane w kW). To raczej ze średniej policzysz ile ciepła (pieniędzy) połknie dom, a z minimalnej obciążenie (czyli stratę ciepła w skrajnie niekorzystnych warunkach, służącą do oszacowania mocy instalowanego ogrzewania).

Arturo72
21-05-2014, 22:57
po co więc montowałeś pompę skoro masz super izolowany domek ? :)


I nie mam super izolowanego domu,powiedzmy średnio.

map78
21-05-2014, 23:09
@map
Mam inne stawki za energię elektr

Wyższe?:eek:? A ja myślałem, że tylko Energa na pomorzu tak zdziera. Większość ogrzewających prądem ma znacznie niższe stawki od moich.

adkwapniewski
21-05-2014, 23:15
To jest właśnie obciążenie, a nie średnia temperatura. Parametr, który pokazujesz oznacza najniższą temperaturę, dla której liczymy moc ogrzewania wymaganą do utrzymania zadanej temperatury wewnętrznej. Obciażenie ponoć zawsze jest przeszacowane, ponieważ chodzi o skrajne warunki - brak jakichkolwiek zysków od słońca, sprzętów i mieszkańców. Średnia temperatura w sezonie jest o dobre 20*C wyższa niż temperatura dla której jest liczone obciążenie (podane w kW). To raczej ze średniej policzysz ile ciepła (pieniędzy) połknie dom, a z minimalnej obciążenie (czyli stratę ciepła w skrajnie niekorzystnych warunkach, służącą do oszacowania mocy instalowanego ogrzewania).

Oj myślałem że te 9500kWh to sezonowe zapotrzebowanie a nie obciążenie cieplne budynku ? :rolleyes:

Skrajne warunki to nie -24*C tylko np -32*C lub więcej ... :) Zdarza się ;)

Dla III strefy masz 9500 kWh na sezon ile będzie więcej kWh na sezon dla V ? I ile czasu pompka 7kW będzie wchodzić w pierwszą taryfę , oczywiście pompka bez bufora :)

Od tego zależy kwota za kWh - te osławione 0,4PLN - po prostu w to nie wierzę i tyle.

0,55PLN/kWh jest bardziej realne ...

karoka65
21-05-2014, 23:18
Większość ogrzewających prądem ma znacznie niższe stawki od moich.
a to pisz jeszcze mniej jak oni :)
Z resztą pewnego czasu tam napisałem że jak tak będą się "ścigać" to już na drugi sezon te cudowne urządzenia zamiast pożerać prąd zaczną go produkować i będą go odsprzedawać do sieci :)
Dobrej nocy.

kobra64
21-05-2014, 23:24
......zużycie cwu-4500kWh...... dla swojej trzyosobowej rodziny wyliczasz skręcie zużycie CWU na 4500 kWh rocznie. To jest dziennie około 12 kWh. Moje zużycie na samo latem CWU średnio 3 kilo Jareta 22 MJ na dobę - to jest około 18 kWh. Rodzina 4-ro osobowa, wody się nie oszczędza. To jaką sprawność Twoim zdaniem skręcie ma mój 10-cio letni 29 kW kocioł przy grzaniu CWU? Dla 3 osób 12 kWh dziennie. Dla naszej czwórki 15 będzie dobrze? Już z lekkim bonusem dla Ciebie liczę skręcie ( bo u Ciebie wychodzi 4 kWh na osobę ). 80% sprawność kotła dla samego CWU wychodzi. Masz jeszcze ten kalkulator?

Arturo72
21-05-2014, 23:32
I ile czasu pompka 7kW będzie wchodzić w pierwszą taryfę , oczywiście pompka bez bufora :)
Tyle ile 4kWh nie wystarczą przez 10h,ile czasu tego będzie tylko Bóg o tym wie.
Policz 30dni czyli przez bity miesiąc masz -26st.C (Syberia ? ) 30*24=720h czyli 300h w taniej i 420h w drogiej czyli 300*0,32*2,5=240zł/COP2=120zł i 420*0,7*2,5=735zł/COP2=367zł czyli za miesiąc gdzie masz dzień i noc -26st.C zużyjesz 1800 kWh i zapłacisz 487zł a prądem musiałbyś zużyć 3600kWh co jest bzdura.

Arturo72
21-05-2014, 23:36
dla swojej trzyosobowej rodziny wyliczasz skręcie zużycie CWU na 4500 kWh rocznie. To jest dziennie około 12 kWh. Moje zużycie na samo latem CWU średnio 3 kilo Jareta 22 MJ na dobę - to jest około 18 kWh. Rodzina 4-ro osobowa, wody się nie oszczędza. To jaką sprawność Twoim zdaniem skręcie ma mój 10-cio letni 29 kW kocioł przy grzaniu CWU? Dla 3 osób 12 kWh dziennie. Dla naszej czwórki 15 będzie dobrze? Już z lekkim bonusem dla Ciebie liczę skręcie ( bo u Ciebie wychodzi 4 kWh na osobę ). 80% sprawność kotła dla samego CWU wychodzi. Masz jeszcze ten kalkulator?
4500kWh czyli średnio 12kWh to było założenie przy grzaniu prądem,przy pompie za rok wyjdzie 1400kWh czyli średnio 3,83kWh na dobę,gdzie zimą było 4,5kWh a teraz koło 3kWh także sam sobie policz sprawność swojego palenia...
Wody nie oszczędzam bo w łazience tylko wanna.

map78
21-05-2014, 23:38
Od tego zależy kwota za kWh - te osławione 0,4PLN - po prostu w to nie wierzę i tyle.

0,55PLN/kWh jest bardziej realne ...

A to jest akurat dziwne, bo mi wychodzi, że jakby pompa chodziła 24h/7d, czyli 100% w taniej i 100% w drogiej to cena kWh wyniosłaby 0,52PLN:o
To na prawdę nietrudno policzyć - dlaczego wprowadzasz w błąd czytelników jeżeli nie masz pojęcia o używaniu prądu dwutaryfowego. Widziałeś moja fakturę za cały dom - na prawdę myślisz, że lodówkę też puszczam tylko w taniej. Pomyśl trochę za nim coś palniesz , bo ludzie to czytają:yes:

adkwapniewski
21-05-2014, 23:47
Tyle ile 4kWh nie wystarczą przez 10h,ile czasu tego będzie tylko Bóg o tym wie.
Policz 30dni czyli przez bity miesiąc masz -26st.C (Syberia ? ) 30*24=720h czyli 300h w taniej i 420h w drogiej czyli 300*0,32*2,5=240zł/COP2=120zł i 420*0,7*2,5=735zł/COP2=367zł czyli za miesiąc gdzie masz dzień i noc -26st.C zużyjesz 1800 kWh i zapłacisz 487zł a prądem musiałbyś zużyć 3600kWh co jest bzdura.


Nie zrozumiałeś ...

0,4PLN za kWh - skąd to wziąłeś ?Z ostatniego sezonu ?

Weź kilka innych sezonów grzewczych wstecz i policz sobie średnią cenę za kWh [tania+droga], to że w Gliwicach "wychodzi" 0,4PLN/kWh nie znaczy że w "Koziej Wólce" też tak będzie ...

kobra64
21-05-2014, 23:47
4500kWh czyli średnio 12kWh to było założenie przy grzaniu prądem,przy pompie za rok wyjdzie 1400kWh czyli średnio 3,83kWh na dobę,gdzie zimą było 4,5kWh a teraz koło 3kWh także sam sobie policz sprawność swojego palenia...
Wody nie oszczędzam bo w łazience tylko wanna. Ja wiem że prądem. Nie interesuje mnie czym grzejesz ani z jakim COP-em skręcie. Interesuje mnie zapotrzebowanie na CWU - podałeś 12 kWh na dobę. I z tej wartości należy liczyć - oczywiście plus dodatkowa osoba. Sprawność kotła na ekogroszek - albo COP pompy. Mam jedną osobę więcej - liczę 15 kWh zapotrzebowania przy 100% sprawności źródła ciepła. W paliwie dostarczam 66 MJ, czyli 18,3 kWh. Sprawność kotła wychodzi 80%. Quod erat demonstrandum. Kiedy łżesz szmatławcu? Podając takie zapotrzebowanie na CWU czy pisząc o dramatycznie niskiej sprawności kotła na ekogroszek grzejącego tylko CWU? Raz napisz prawdę - prawda Cię wyzwoli.

adkwapniewski
21-05-2014, 23:51
A to jest akurat dziwne, bo mi wychodzi, że jakby pompa chodziła 24h/7d, czyli 100% w taniej i 100% w drogiej to cena kWh wyniosłaby 0,52PLN:o
To na prawdę nietrudno policzyć - dlaczego wprowadzasz w błąd czytelników jeżeli nie masz pojęcia o używaniu prądu dwutaryfowego. Widziałeś moja fakturę za cały dom - na prawdę myślisz, że lodówkę też puszczam tylko w taniej. Pomyśl trochę za nim coś palniesz , bo ludzie to czytają:yes:

Nie rozśmieszaj mnie :)

To są Twoje słowa i Twoje założenia - nie przypinaj . Twoja faktura to ... tylko Twoja faktura :)

Arturo72
21-05-2014, 23:56
Nie zrozumiałeś ...

0,4PLN za kWh - skąd to wziąłeś ?Z ostatniego sezonu ?

Weź kilka innych sezonów grzewczych wstecz i policz sobie średnią cenę za kWh [tania+droga], to że w Gliwicach "wychodzi" 0,4PLN/kWh nie znaczy że w "Koziej Wólce" też tak będzie ...
W Gliwicach grzeję w G11 z ceną 0,55zł/kWh.
Średnia cena ok.0,4zł/kWh to cena prądu dla całego domu a nie tylko do ogrzewania jaką ma większość grzejących prądem czy pompą ciepła w systemie dwutaryfowym z różnych regionów Polski.
I tyle wychodzi średnia cena kWh dla każdej zużytej kWh na dowolne potrzeby w domu w systemie dwutaryfowym.
Wynika to z proporcji jaką uzyskuje się z ogrzewania(taniej) do zużycia prądu bytowego(drożej)
Znaczna większość grzeje 100% a taniej taryfie.

adkwapniewski
22-05-2014, 00:33
W Gliwicach grzeję w G11 z ceną 0,55zł/kWh.
Średnia cena ok.0,4zł/kWh to cena prądu dla całego domu a nie tylko do ogrzewania jaką ma większość grzejących prądem czy pompą ciepła w systemie dwutaryfowym z różnych regionów Polski.
I tyle wychodzi średnia cena kWh dla każdej zużytej kWh na dowolne potrzeby w domu w systemie dwutaryfowym.
Wynika to z proporcji jaką uzyskuje się z ogrzewania(taniej) do zużycia prądu bytowego(drożej)
Znaczna większość grzeje 100% a taniej taryfie.


Znaczna większość ma bufor ?

Dla uproszczenia COP jest const. ... :rolleyes:

G12w

Droga :0,7476PLN/kWh
Tania : 0,2654PLN/kWh

Ceny uwzględniają tylko energię + przesył + stawkę jakościową , bez reszty


9500kWh , COP 2,4 -> 3958kWh

Scen. 1:
50% Droga, 50% tania :

Droga : 1979 * 0,7476 = 1480PLN
Tania : 1979 * 0,2654 = 525PLN
Razem : 2005PLN samo ogrzewanie

do tego niech będzie tylko 200kWh bytowego w stosunku 80% droga , 20% tania

droga : 120PLN + tania 10PLN = 130PLN

2005 +12*130=3565 / 6358 ~0,56PLN/kWh - tu nie fajnie wyszło ... ;(

Scen. 2 Bardzo optymistycznie :)

30% Droga , 70% tania :
Droga : 443PLN + tania 368PLN = 811PLN
grzanie co+cwu 811+bytowy 12*130 = 2371/ 6358 ~0,37PLN/kWh - i już jest super ;)

Scen3 Super Optymistycznie z lodówką puszczaną tylko w taniej , generalnie wszystko w taniej ;)
100% tania
6358kWh*0,2654 = 1687PLN za ogrzewanie cwu i bytowy ... - WOW ja tak chcę ! :)

Który scenariusz jest bardziej prawdopodobny ? :D

G11

0,58PLN tylko energia + przesył + stawka jakościowa - bez reszty

9500kWh , COP 2,4 -> 3958kWh

3958 * 0,58 = 2295PLN


Kociołek ...

Dobry groszek workowany , z zrzutem do kotłowni 800PLN/t 26MJ , spr niech będzie 70% - żaden ze mnie palacz ;)

z 1kg ~5kWh z uwzg spr , czyli na sezon potrzeba 1,9t = 1520PLN

Bez srania w gacie czy się wyrobisz w taniej czy nie , bytowy też będzie tańszy bo masz tylko jedną taryfę

Podobno w dobrze ocieplonym domu nie ważne czy się kupi 26MJ czy 22MJ , więc może wystarczy groszek za np 650PLN/t spr 80% -> 1300PLN / sezon

:D :rolleyes:

pawko_
22-05-2014, 06:38
To zależy od mocy grzewczej urządzenia grzewczego.
Jeśli dom ma obciążenie 4kW przy -30st.C to zakładając II taryfę na 10h dziennie to urządzenie o mocy grzewczej 10kW spokojnie wyrobi się tylko w II taryfie.
A jeśli dom ma zapotrzebowanie na 10kW jak mój ?

asolt
22-05-2014, 06:46
A jeśli dom ma zapotrzebowanie na 10kW jak mój ?

To proste pomnóż 10 kW (nie jest to zapotrzebowanie, a projektowe obciązenie cieplne) razy 2,4 i otrzymasz 24 kW, mnoznik uzalezniony jest od taryfy, najczesciej jest to 2,4
ale moze byc i 2,0 (dla taryfy G12E Tauron )

Arturo72
22-05-2014, 07:16
A jeśli dom ma zapotrzebowanie na 10kW jak mój ?
Pytanie do asolta,wg Twojego doświadczenia jaki powierzchniowo dom wg dzisiejszych standartow budowlanych będzie miał obciążenie 10kW ?

asolt
22-05-2014, 07:32
Pytanie do asolta,wg Twojego doświadczenia jaki powierzchniowo dom wg dzisiejszych standartow budowlanych będzie miał obciążenie 10kW ?

Pytanie zbyt ogólne, jezeli dla III strefy i dla dobrego ocieplenia (co jest dobrym ociepleniem to kolejne pytanie) to ta powierzchnia powinna przekroczyc 300 m2. wczoraj liczyłem dom ok 600 m2 i projektowe obciązenie cieplne wyniosło ok 15 kW. Duzo tez zalezy od wielkosci przeszklen, miałem przypadki ze dla 220 m2 to obciazenie wyszło ok 12,5 kW, za co (od niektórych forumowych "fachowców" dostałem skierowanie do urzedu pracy po inna prace) bo taki wyniki swiadczył o mojej nieznajomosci tematu.

tereska77
22-05-2014, 07:34
Dlatego najtańszą inwestycją na niskie rachunki za ogrzewanie jest dobra izolacja,wtedy nie potrzeba nam pompy za 40 i więcej tys.zł...

Wiec dolicz jeszcze dobra izolacje, bo "normalni" ludzie buduja wg projektu:P

Arturo pisalam juz kilkakrotnie, ze wsrod lokalnych ofert taniej nie znajde i ze powietrzne sa tak zblizone cenowo do gruntowych, ze po prostu powietrzna nie oplaca mi sie. Dlaczego ciagle mi dogryzasz z tymi 40tys????? Takie sa ceny, nie ja je ustalam. Tobie udalo sie kupic tanio, fajnie, ciesze sie razem z Toba.

Nie podoba mi sie to, ze jesli ktos musi wydac wiecej niz Ty, mysli inaczej niz Ty, to jest okreslany jako "idiota". Jak mozna tak napisac na forum:confused: Nie pisales do nikogo konkretnie, ale Twoje teksty: "Trzeba byc idiota, zeby..." byly dla mnie rownoznaczne z: "Tereska, ale z Ciebie idiotka..."

pawko_
22-05-2014, 07:43
Arturek Ty masz okna jak w kurniku, nie widzialeś moich. Może zaraz stwierdzisz, że mając 15 cm na ścianie, 10 cm w podłodze i 20 cm w stropie mam dom 5 litrowy.

Arturo72
22-05-2014, 08:19
Wiec dolicz jeszcze dobra izolacje, bo "normalni" ludzie buduja wg projektu:P Arturo pisalam juz kilkakrotnie, ze wsrod lokalnych ofert taniej nie znajde i ze powietrzne sa tak zblizone cenowo do gruntowych, ze po prostu powietrzna nie oplaca mi sie. Dlaczego ciagle mi dogryzasz z tymi 40tys????? Takie sa ceny, nie ja je ustalam. Tobie udalo sie kupic tanio, fajnie, ciesze sie razem z Toba. Nie podoba mi sie to, ze jesli ktos musi wydac wiecej niz Ty, mysli inaczej niz Ty, to jest okreslany jako "idiota". Jak mozna tak napisac na forum:confused: Nie pisales do nikogo konkretnie, ale Twoje teksty: "Trzeba byc idiota, zeby..." byly dla mnie rownoznaczne z: "Tereska, ale z Ciebie idiotka..." U siebie w projekcie miałem 12cm na ścianach,20cm w stropie i 15cm w podłodze a dałem odpowiednio 20,30,20 czyli ściany 150m2*0,08cm=12m3*189zł za grafit=2268zł,strop 160*0,10=16m3*150 za biały=2400zł,podłoga gdybym robił fundament 160*0,05=8m3*150=1200zł czyli na izolację lepszą niż w projekcie zapłaciłem w sumie 5800zł. Zwiększenie izolacji pozwoliło mi na lykniecie mniejszej mocowo pompy a co z tym się wiąże znacznie tańszej. Dla mnie limitem było 20tys.zł na pompę,gdybym miał zapłacić więcej olalbym pompę i grzalbym prądem a jak pompy by staniały to wtedy bym się zastanawiał. Na pewno wiedziałem,że nie będzie syfu w domu dlatego oszczedzilem na rezygnacji z komina i mam pelnoprawna pralnio-suszarnie. Dlatego też jest ten temat,żeby inwestorzy zdali sobie z tego sprawę,że ekogroszek nie jest opłacalna inwestycja w nowym domu. Wystarczy użyć kalkulatora i sklepac tam prawidłowe dane a nie opierać się na opinii sąsiadów. Map wyjaśnił Ci w jaki sposób kupił swojego Panasa.

map78
22-05-2014, 09:07
Arturo pisalam juz kilkakrotnie, ze wsrod lokalnych ofert taniej nie znajde i ze powietrzne sa tak zblizone cenowo do gruntowych, ze po prostu powietrzna nie oplaca mi sie. Dlaczego ciagle mi dogryzasz z tymi 40tys????? Takie sa ceny, nie ja je ustalam. Tobie udalo sie kupic tanio, fajnie, ciesze sie razem z Toba.

Tereska chcę zobaczyć tę ofertę na powietrzna pompę ciepła do Twojego domu za 42tys.
Już Ci napisałem jak do tematu podejść, żeby mieć normalna cenę (20-25tys) jeżeli na prawdę jesteś zainteresowana to nawet pomogę Ci coś znaleźć w Twojej okolicy i przygotować zapytania ofertowe. Bezinteresownie!!! Chyba, że już jesteś zdecydowana na ten ekogroszek to sprzedawców zacierających ręce w tym wątku nie brakuje:(

Arturo72
22-05-2014, 09:08
Znaczna większość ma bufor ? :
Powiem więcej,bufor ciepła przy pompie ciepla to błąd instalacyjny i chyba nikt z pompowcow na forum go nie ma a zerknij na ich rachunki i wykorzystanie taniej taryfy,tam masz przegląd pomp z całej Polski.
Podobnie jest u pradowcow,bufor to rzadkość i u nich możesz także zobaczyć ile taniej taryfy wykorzystują.

kobra64
22-05-2014, 09:13
........ Wystarczy użyć kalkulatora i sklepac tam prawidłowe dane a nie opierać się na opinii sąsiadów......... Tego samego kalkulatora co Ci zaginął kiedy podawałeś swoje zapotrzebowanie na CWU i jednocześnie płakałeś nad dramatycznie niską sprawnością kotła grzejącego tylko CWU? U mnie skręcie za wczoraj 2,6 kg. To jest 57 MJ - czyli 15,8 kWh. Jako że zapotrzebowanie dla CWU według Ciebie mam 15 kWh - przekroczyłem 90% sprawności. Jak zejdę do 2,4 - będę miał ekogroszkowego kondensata. Oczywiście według Twojego cudownie odnalezionego kalkulatora.

Arturo72
22-05-2014, 09:21
Tego samego kalkulatora co Ci zaginął kiedy podawałeś swoje zapotrzebowanie na CWU i jednocześnie płakałeś nad dramatycznie niską sprawnością kotła grzejącego tylko CWU? U mnie skręcie za wczoraj 2,6 kg. To jest 57 MJ - czyli 15,8 kWh. Jako że zapotrzebowanie dla CWU według Ciebie mam 15 kWh - przekroczyłem 90% sprawności. Jak zejdę do 2,4 - będę miał ekogroszkowego kondensata. Oczywiście według Twojego cudownie odnalezionego kalkulatora.
15kWh to według Ciebie tyle zuzywasz na cwu.
Ile litrów jest tego cwu ? Zastanów się dobrze...

map78
22-05-2014, 09:22
G12w

Droga :0,7476PLN/kWh
Tania : 0,2654PLN/kWh

Ceny uwzględniają tylko energię + przesył + stawkę jakościową , bez reszty


9500kWh , COP 2,4 -> 3958kWh

Scen. 1:
50% Droga, 50% tania :

Droga : 1979 * 0,7476 = 1480PLN
Tania : 1979 * 0,2654 = 525PLN
Razem : 2005PLN samo ogrzewanie



Wypisujesz takie głupoty bez pomyślunku, że nawet nie wiem czy warto to komentować, ale zmuszę się z myślą o przyszłych inwestorach, których dobro powinno być tu naszym priorytetem.

Teraz skup się uważnie i zobacz jaka głupotę palnąłeś:
Masz taryfę G12w, a twój system grzewczy jest tak słaby, że nie da się go wysterować tylko w taniej, lub w większości w taniej wiec grzeje 24h/7d
Co nam wychodzi? Taryfa G12w to 10h taniego prądu w ciągu doby od poniedziałku do piątku oraz 48h taniego prądu w weekend, czyli razem 98h taniego prądu. Tydzień o ile dobrze liczę (7x24) składa się ze 168h, czyli w tygodniu mamy 98h taniego prądu i 70h drogiego, co już faje nam proporcje:
58% Tania, 42% Droga Jak doliczysz do tego dni świąteczne, w których tez jest tani prąd to proporcje będą jeszcze lepsze.
Podsumowując: uzyskanie proporcji 50/50 jest niemożliwe, bo musiałbyś sabotować zużycie swojego systemu na rzecz pracy w drogiej taryfie, czyli specjalnie wysterować pompę żeby pracowała w drogiej, a w taniej się wyłączała - nikt inteligentny chyba tak nie robi?
Teraz kapujesz, czy nie dotarło???

kobra64
22-05-2014, 09:27
Ty dla trzyosobowej rodziny zużywasz 12 kWh - deklarujesz że nie oszczędzasz. Tak napisałeś - na CWU rocznie 4500 kWh przy grzaniu czystym prądem. Usunąć się nie da - wcześniej zacytowałem. Ja mam rodzinę 4-ro osobową, deklaruję że nie oszczędzam, mam co prawda prysznic w jednej z łazienek, ale w obydwu są też wanny. Prysznica używam rano, po powrocie z pracy czy zakończeniu jakichś działań ogrodowych, córa za każdym razem po powrocie z Krakowa ( tato, to takie brudne miasto, spaliny i kurz ). A wieczorkiem komplet hop do wanien. Chyba uzasadnione jest stwierdzenie że zużywam tych 25% więcej od Ciebie? Czy Twój kalkulator to ogarnia?

kobra64
22-05-2014, 09:30
No - to kiedy łżesz skręcie z kalkulatorem? Wtedy kiedy podajesz swoje zapotrzebowanie na CWU 12 kWh/ doba czy wtedy kiedy piszesz o dramatycznie niskiej sprawności kotła grzejącego samo CWU?

Arturo72
22-05-2014, 09:32
Ty dla trzyosobowej rodziny zużywasz 12 kWh - deklarujesz że nie oszczędzasz. Tak napisałeś - na CWU rocznie 4500 kWh przy grzaniu czystym prądem. Usunąć się nie da - wcześniej zacytowałem. Ja mam rodzinę 4-ro osobową, deklaruję że nie oszczędzam, mam co prawda prysznic w jednej z łazienek, ale w obydwu są też wanny. Prysznica używam rano, po powrocie z pracy czy zakończeniu jakichś działań ogrodowych, córa za każdym razem po powrocie z Krakowa ( tato, to takie brudne miasto, spaliny i kurz ). A wieczorkiem komplet hop do wanien. Chyba uzasadnione jest stwierdzenie że zużywam tych 25% więcej od Ciebie? Czy Twój kalkulator to ogarnia?
Ile litrów zuzywasz cwu na dobę w tych 15kWh ?
Nie odpowiem tego za ciebie bo nie kapie się u ciebie w domu.

kobra64
22-05-2014, 09:36
A ile Ty zużywasz dla 3 osób że potrzebujesz 12 kWh na dobę? Śmiało, viceprezesie. Chwal się.

Arturo72
22-05-2014, 09:44
A ile Ty zużywasz dla 3 osób że potrzebujesz 12 kWh na dobę? Śmiało, viceprezesie. Chwal się.
Z podwójnym skretem,który nie potrafi przeliczyć ile litrów wody można podgrzac zuzywajac przy tym 12kWh nie mam zamiaru polemizować.
A wystarczyło użyć kalkulatora i podstawic dane do wzoru...

kobra64
22-05-2014, 10:05
4500kWh czyli średnio 12kWh to było założenie przy grzaniu prądem,przy pompie za rok wyjdzie 1400kWh czyli średnio 3,83kWh na dobę,gdzie zimą było 4,5kWh a teraz koło 3kWh ..........
To Ty napisałeś że potrzebujesz 12 kWh na dobę na CWU przy grzaniu prądem. Ja tylko pokazuję Twoje brednie. 12 kWh napisałeś - i tego się trzymaj.

Arturo72
22-05-2014, 10:09
To Ty napisałeś że potrzebujesz 12 kWh na dobę na CWU przy grzaniu prądem. Ja tylko pokazuję Twoje brednie. 12 kWh napisałeś - i tego się trzymaj.
Na jakiej podstawie uważasz,że 12kWh za cwu to brednie ?

kobra64
22-05-2014, 10:16
Na jakiej podstawie uważasz,że 12kWh za cwu to brednie ? Dla 3 osób 12 kWh - czyli 4 kWh na osobę. Ja dla swojej 4 -ro osobowej rodziny na podstawie Twojego założenia przyjmuję 15 kWh - masz 1 kWh z całości zapotrzebowania w bonusie ode mnie. Za wczoraj sprawność mojego kotła liczona według tego zapotrzebowania na CWU wyniosła 94% ( 2,6 kg = 57,2 MJ = 15,89 kWh ). Jutro będę miał kondensata ekogroszkowego. Wszystko z kalkulatorem w ręku.

asolt
22-05-2014, 11:47
Dla 3 osób 12 kWh - czyli 4 kWh na osobę. Ja dla swojej 4 -ro osobowej rodziny na podstawie Twojego założenia przyjmuję 15 kWh - masz 1 kWh z całości zapotrzebowania w bonusie ode mnie. Za wczoraj sprawność mojego kotła liczona według tego zapotrzebowania na CWU wyniosła 94% ( 2,6 kg = 57,2 MJ = 15,89 kWh ). Jutro będę miał kondensata ekogroszkowego. Wszystko z kalkulatorem w ręku.

94% sprawnosci ?, uwierze jak zobacze wynik pomiarów z ciepłomierza + pomiaru energii elektrycznej do zasilania elektroniki kotła, pomiar masy wegla licze ze prawidłowy, pozostaje jeszcze przyjąc za prawidłowe dane wartosci opałowej węgla, tu musimy sie zdac na zapewnienia producenta/dystrybutora, a z tym róznie bywa, podobnie jak z zapewnieniem tej wartosci w przypadku gazu.

tereska77
22-05-2014, 12:00
Tereska chcę zobaczyć tę ofertę na powietrzna pompę ciepła do Twojego domu za 42tys.
Już Ci napisałem jak do tematu podejść, żeby mieć normalna cenę (20-25tys) jeżeli na prawdę jesteś zainteresowana to nawet pomogę Ci coś znaleźć w Twojej okolicy i przygotować zapytania ofertowe. Bezinteresownie!!! Chyba, że już jesteś zdecydowana na ten ekogroszek to sprzedawców zacierających ręce w tym wątku nie brakuje:(

Wyslalam Ci priv.

Gdzie wyczytales, ze ja bede miala ekogroszek? Ja po prostu jestem wyrozumiala i tolerancyjna, dlatego stanelam w obronie:P
Zdecydowana jestem na pompe gruntowa, bo przy takich cenach powietrzna nie jest dla mnie oplacalna.

kobra64
22-05-2014, 12:09
94% sprawnosci ?, uwierze jak zobacze wynik pomiarów z ciepłomierza + pomiaru energii elektrycznej do zasilania elektroniki kotła, pomiar masy wegla licze ze prawidłowy, pozostaje jeszcze przyjąc za prawidłowe dane wartosci opałowej węgla, tu musimy sie zdac na zapewnienia producenta/dystrybutora, a z tym róznie bywa, podobnie jak z zapewnieniem tej wartosci w przypadku gazu. Asolt tutaj nie chodzi o sprawność mojego kotła. Chodzi o to, jak Arturo manipuluje faktami powołując się na kalkulator. Swoje zużycie CWU dla rodziny mniejszej niż moja szacuje na 12 kWh/ doba - a kiedy palę niespełna 3 kg. węgla 22 MJ płacze nad dramatycznie niską sprawnością mojego kotła. To przecież oczywista manipulacja. Sądzę że na jutro uda mi się zejść ze zużyciem w okolice 2,4 kg - wtedy sprawność według założeń Artura wyjdzie mi...103%. Brednie należy tępić.

asolt
22-05-2014, 12:14
Asolt tutaj nie chodzi o sprawność mojego kotła. Chodzi o to, jak Arturo manipuluje faktami powołując się na kalkulator. Swoje zużycie CWU dla rodziny mniejszej niż moja szacuje na 12 kWh/ doba - a kiedy palę niespełna 3 kg. węgla 22 MJ płacze nad dramatycznie niską sprawnością mojego kotła. To przecież oczywista manipulacja. Sądzę że na jutro uda mi się zejść ze zużyciem w okolice 2,4 kg - wtedy sprawność według założeń Artura wyjdzie mi...103%. Brednie należy tępić.

Niestety mało kto ma opomiarowane cwu i dlatego jest tak wiele przypuszczen, szacowań faktycznego zuzycia cwu i energii na jej przygotowanie.

kobra64
22-05-2014, 12:27
Czemu może służyć takie szacowanie CWU w przypadku Artura? Jak na moje tylko jednemu. Mianowicie zaniżeniu zużycia na CO. Manewr księgowy viceprezesom zapewne nieobcy - przesunięcie. Przesuwamy koszt z CO na CWU - i popatrzcie jak taniutko grzeję swoją chatkę.

Arturo72
22-05-2014, 12:35
Czemu może służyć takie szacowanie CWU w przypadku Artura? Jak na moje tylko jednemu. Mianowicie zaniżeniu zużycia na CO. Manewr księgowy viceprezesom zapewne nieobcy - przesunięcie. Przesuwamy koszt z CO na CWU - i popatrzcie jak taniutko grzeję swoją chatkę.
3000kWh na c.o+cwu,lepiej ?
Przed budową zakladalem 300-400l/dobę cwu gdyż w łazience mam tylko wannę bez kabiny prysznicowej,lepiej ?
Przed budową zakladalem 5000kWh na c.o a mam 1900kWh,lepiej ?
Przed budową zakladalem 4500kWh na cwu a będę miał 1400kWh,lepiej ?
Przed budową,żeby odpowiednio wybudować dom i odpowiednio dobrać system grzewczy,lepiej ?
Słowo klucz "przed budową"...

kobra64
22-05-2014, 13:05
3000kWh na c.o+cwu,lepiej ? ...........

Przed budową zakladalem 5000kWh na c.o a mam 1900kWh,lepiej ?
Przed budową zakladalem 4500kWh na cwu a będę miał 1400kWh,lepiej ?
... 1400 + 1900 daje 3300. Słowo klucz - kalkulator. 3300 kWh w Twojej taryfie daje jakieś 1900 PLN za rok CO + CWU. Straszliwy wór kasy za taki jak Twój domek, szczególnie biorąc pod uwagę że tej zimy mieliśmy zaledwie ciut chłodniejszą jesień.

jasiek71
22-05-2014, 13:24
murator 2011 wrzesień
wypowiedzi użytkowników domów energooszczędnych na kablach z kominkami rekraacyjnymi typu 5m3 drewna zimą
no poczytałem ...:yes:
tyle że nie bardzo wiem co tam komentować ...?
LOBO po pierwszym sezonie a kolejne to znamy więc gdzie te ogromne ilości opału ...???
kolejna uśmiechnięta rodzinka ma jakoś tam ocieplony domek z jakąś tam wentylacją, lubią ciepło, na dole mają kable sterowane trzema sterownikami na dziewięć obwodów (...??? ) a na górze grzejniki, w pierwszym sezonie spalili dodatkowo 4-5m3 drewna a w kolejnym znacznie mniej ( ile to oni sami raczą tylko wiedzieć ...)
następny zawodnik ma 300m2 po podłogach i chałupę w trakcie prac wykończeniowych, bufor 800L pędzony kociołkiem, wielce rozpisuje się jak to mu ogrzewanie działa ale tak naprawdę to jeszcze przecież nic nie wie bo nie mieszka ...:cool:
kolejny delikwent ma prawie 200m2 netto, ogrzewanie bufor 800L pędzony kociołkiem napędza podłogówkę i grzejniki, sam twierdzi że musi dopalać w kominku bo mu energii z taniego prądu brakuje ...
tak swoją drogą to szkoda że ci panowie nie zamontowali takich 300L buforów a wodę do nich powinni grzać na kuchence elektrycznej w taniej energii to na pewno był by efektywniej...:stirthepot:
ogólnie to nawet nie ma co komentować...:no:
przydał by się nowy aktualny artykuł na ten temat z kilkoma świeższymi "uśmiechniętymi mordkami" znanymi z FM ...:cool:

jasiek71
22-05-2014, 13:30
Beda duze rozbierznosci od rodziny do rodziny. Czytalem ze zaklada sie od 3.5kWh/osobe i dzien przy relatywnie niskim zuzyciu po nawet 6kWh... Ale jak jest naprawde...
No i u kogo :)
a tutaj to trzeba innej matematyki bo praktycznie większość prądowców posiada liczniki energii podpięte bezpośrednio do bojlerów ale oni są niewiarygodni bo wykazują w granicach 2000kwh/ rok a dla kontrastu praktycznie wszyscy pompiarze szacują że zużywają dwa razy więcej ale jakoś nie bardzo widzę jakieś ciepłomierze na instalacjach co by można to było potwierdzić ...
więc jak zwykle wiemy że nic nie wiemy ...:P

Arturo72
22-05-2014, 13:32
1400 + 1900 daje 3300. Słowo klucz - kalkulator. 3300 kWh w Twojej taryfie daje jakieś 1900 PLN za rok CO + CWU. Straszliwy wór kasy za taki jak Twój domek, szczególnie biorąc pod uwagę że tej zimy mieliśmy zaledwie ciut chłodniejszą jesień.
3300lWh*0,55=1815zł za c.o+cwu za cały rok w G11 jest dla mnie całkowicie akceptowalne.
Nie raz pisałem,że nie interesuje mnie kto co sądzi o moim domu czy zużyciu,taryfa G11 ponieważ jest to moja kasa i to ja za to płacę.
W przyszlym sezonie zużycie na c.o będzie niższe,czemu też o tym pisałem.
PLN nie są najważniejsze,bo każdy ma inne preferencje co do taryf i każdy ma inną cenę kWh także faktura nie jest miarodajna,najważniejsze jest zużycie energii na ogrzewanie a wtedy każdy może sobie wyliczyć wg własnych preferencji.

adkwapniewski
22-05-2014, 16:18
Wypisujesz takie głupoty bez pomyślunku, że nawet nie wiem czy warto to komentować, ale zmuszę się z myślą o przyszłych inwestorach, których dobro powinno być tu naszym priorytetem.

Teraz skup się uważnie i zobacz jaka głupotę palnąłeś:
Masz taryfę G12w, a twój system grzewczy jest tak słaby, że nie da się go wysterować tylko w taniej, lub w większości w taniej wiec grzeje 24h/7d
Co nam wychodzi? Taryfa G12w to 10h taniego prądu w ciągu doby od poniedziałku do piątku oraz 48h taniego prądu w weekend, czyli razem 98h taniego prądu. Tydzień o ile dobrze liczę (7x24) składa się ze 168h, czyli w tygodniu mamy 98h taniego prądu i 70h drogiego, co już faje nam proporcje:
58% Tania, 42% Droga Jak doliczysz do tego dni świąteczne, w których tez jest tani prąd to proporcje będą jeszcze lepsze.
Podsumowując: uzyskanie proporcji 50/50 jest niemożliwe, bo musiałbyś sabotować zużycie swojego systemu na rzecz pracy w drogiej taryfie, czyli specjalnie wysterować pompę żeby pracowała w drogiej, a w taniej się wyłączała - nikt inteligentny chyba tak nie robi?
Teraz kapujesz, czy nie dotarło???

och , już kapuję - wyprowadziłeś mnie z błędu ... dzięki "miszczuniu" :)

Kupuję "komfortowy", bezobsługowy system za 20.000 PLN , który grzeje od 22:00 do 6:00 i między 13:00-15:00 , oczywiście trzeba mieć którąś mutację G12 ...

Gwarantujesz roczny (Tak napisałeś ) COP3 (pompka powietrzna ...) oraz że wyjdzie 0,4PLN za kWh na piśmie, nie zależnie od strefy w której ta pompka będzie pracować ? Jeśli nie to kto tu palnął ...

To co chciałem pokazać to nie konkretną kwotę za kWh czy faktyczny COP , tylko to że tak podane koszty w Gliwicach są realne ale gdzie indziej już nie koniecznie - i tyle miśku :)

Zresztą znajdź taką instalację na Podhalu (pompka powietrzna z COP3 i 0,4PLN/kWh sezon) , chętnie podjadę , pooglądam i się douczę :)

Wklej jeśli możesz tabelkę "mocy grzewczej" tej pompki 7kW w zależności od temp zew wraz z uzyskiwanym COP - jeśli możesz oczywiście

map78
22-05-2014, 18:54
Wklej jeśli możesz tabelkę "mocy grzewczej" tej pompki 7kW w zależności od temp zew wraz z uzyskiwanym COP - jeśli możesz oczywiście

Proszę:)
Choć wątpię czy coś z tego zrozumiesz:(

http://www.iv.pl/images/49667780793410405557.jpg (http://www.iv.pl/)

adkwapniewski
22-05-2014, 19:14
Proszę:)
Choć wątpię czy coś z tego zrozumiesz:(

http://www.iv.pl/images/49667780793410405557.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.iv.pl%2F)


Ło matko ... map78 nie bądź taki ... weź wspomóż , faktycznie nic z tego nie rozumiem

Jaki COP jest przy 0*C na zew i grzaniu CWU do 50 albo 55*C , a jaki przy -5*C ?

Nie macie instalacji na Podhalu z taką pompką ?
Serio chętnie bym to cudo oblookał i pogadał z właścicielem jak się sprawuje :)

Arturo72
22-05-2014, 19:30
Ło matko ... map78 nie bądź taki ... weź wspomóż , faktycznie nic z tego nie rozumiem

Jaki COP jest przy 0*C na zew i grzaniu CWU do 50 albo 55*C , a jaki przy -5*C ?

Nie macie instalacji na Podhalu z taką pompką ?
Serio chętnie bym to cudo oblookał i pogadał z właścicielem jak się sprawuje :)
W czym widzisz problem w domu w Zakopanem z obciążeniem 4kW przy -30st.C ?
W Szwecji jest cieplej niż na Podhalu ?

adkwapniewski
22-05-2014, 19:41
W czym widzisz problem w domu w Zakopanem z obciążeniem 4kW przy -30st.C ?
W Szwecji jest cieplej niż na Podhalu ?


Z Tobą rozmawiam ? Wcinasz się ...

Nie 4kW tylko 5kW , map78 jeszcze nie sprecyzował co oznacza "szczytowe", chyba że dla Ciebie to żadna różnica , tak jak 1000PLN rocznie na kosztach ogrzewania

asolt
22-05-2014, 20:58
Jak doliczysz do tego dni świąteczne, w których tez jest tani prąd to proporcje będą jeszcze lepsze.


W taryfie G12w obszar krakowski Tauronu nie ma drugiej taryfy w dni swiąteczne od poniedziałku do piątku. II taryfa jest wyłacznie w sobote i niedzielę całą dobę oraz od
22do 6 rano i 13-15 w pozostałe dni. Byc moze inny dystrybutor ma g12w z dniami swiatecznymi ale na pewno nie jest to Tauron/Kraków który jest dystrybutorem dla kol. adkwapniewski.

map78
22-05-2014, 23:15
Ło matko ... map78 nie bądź taki ... weź wspomóż , faktycznie nic z tego nie rozumiem

Jaki COP jest przy 0*C na zew i grzaniu CWU do 50 albo 55*C , a jaki przy -5*C ?

Tak jak widzisz COP będzie oscylował między 1,8 a 1,9 dla tych wartości. Grzanie CWU to maksymalnie 1,5h dziennie pracy pompy przy zbiorniku jaki założyłem.
Natomiast na rzecz CO pompa w tych warunkach wykręci COP między 2,8 a 3,2. Ale zima w PL nawet na podhalu nie składa się tylko z takich temperatur. Może być i -30st, a może też +10st. Najlepiej spojrzeć w wieloletnie dane statystyczne i sprawdzić jakie są średnie temp dla danych miesięcy - wtedy można mniej więcej wiedzieć czego się można spodziewać. Jeśli uważasz, że w Twoim regionie występują tylko temp ujemne i średnio zimą jest -5st to zostaje Ci tylko ten kociołek:stirthepot:


Nie macie instalacji na Podhalu z taką pompką ?
Serio chętnie bym to cudo oblookał i pogadał z właścicielem jak się sprawuje :)

Ja nie handluję pompami i nie mam żadnych instalacji. Przykro mi, że uważasz mnie za zakamuflowanego sprzedawcę, ale cóż taki live:(
Znam jednego forumowicza, który taka pompę posiada, nie jest co prawda z Podhala, ale zapytam czy zechce z Tobą pogadać. Pozdrawiam

malux20
23-05-2014, 14:53
no poczytałem ...:yes:
tyle że nie bardzo wiem co tam komentować ...?
LOBO po pierwszym sezonie a kolejne to znamy więc gdzie te ogromne ilości opału ...???
kolejna uśmiechnięta rodzinka ma jakoś tam ocieplony domek z jakąś tam wentylacją, lubią ciepło, na dole mają kable sterowane trzema sterownikami na dziewięć obwodów (...??? ) a na górze grzejniki, w pierwszym sezonie spalili dodatkowo 4-5m3 drewna a w kolejnym znacznie mniej ( ile to oni sami raczą tylko wiedzieć ...)
następny zawodnik ma 300m2 po podłogach i chałupę w trakcie prac wykończeniowych, bufor 800L pędzony kociołkiem, wielce rozpisuje się jak to mu ogrzewanie działa ale tak naprawdę to jeszcze przecież nic nie wie bo nie mieszka ...:cool:
kolejny delikwent ma prawie 200m2 netto, ogrzewanie bufor 800L pędzony kociołkiem napędza podłogówkę i grzejniki, sam twierdzi że musi dopalać w kominku bo mu energii z taniego prądu brakuje ...
tak swoją drogą to szkoda że ci panowie nie zamontowali takich 300L buforów a wodę do nich powinni grzać na kuchence elektrycznej w taniej energii to na pewno był by efektywniej...:stirthepot:
ogólnie to nawet nie ma co komentować...:no:
przydał by się nowy aktualny artykuł na ten temat z kilkoma świeższymi "uśmiechniętymi mordkami" znanymi z FM ...:cool:


FAKTYCZNIE NAJWAŻNIEJSZA JEST UŚMIECHNIĘTA RODZINKA NA ZDJĘCIU
bo sama kwota za co 4000 zł z drewnem do 5m3 jest super w domu 143m 2 [uwaga dom z poddaszem]

następny zawodnik od niby 300m a tak faktycznie 150 m2 powierzchni użytkowej
koszt miesięczny na co zimą to 750 zł
jest super


najbardziej mi się podoba MIHAŁ Krawczyk z kosztem grzania dochodzącym do 5 tyś zł
dlaczego zdecydował się na kable ponieważ inni użytkownicy są zadowoleni i nie narzekają
a 5 tyś -co tam wtakim domku bardzo dobrze docieplonym
są i inne kwiatki

malux20
23-05-2014, 14:57
we współcześnie budowanych domach typu 120-130 m2 spalanie 2,5 t to raczej nie powód do dumy na co
tylko dowód na to że ktoś budowy nie umiał przypilnować

u mnie na rachunku za grudzzien -styczeń
kilowat wychodzi 0,41 gr brutto[kwota faktury dzielona przez ilość kwh]

jasiu w polemikę warto z tobą wchodzić boś niegłupi człowiek

adkwapniewski
23-05-2014, 21:07
Tak jak widzisz COP będzie oscylował między 1,8 a 1,9 dla tych wartości. Grzanie CWU to maksymalnie 1,5h dziennie pracy pompy przy zbiorniku jaki założyłem.
Natomiast na rzecz CO pompa w tych warunkach wykręci COP między 2,8 a 3,2. Ale zima w PL nawet na podhalu nie składa się tylko z takich temperatur. Może być i -30st, a może też +10st. Najlepiej spojrzeć w wieloletnie dane statystyczne i sprawdzić jakie są średnie temp dla danych miesięcy - wtedy można mniej więcej wiedzieć czego się można spodziewać. Jeśli uważasz, że w Twoim regionie występują tylko temp ujemne i średnio zimą jest -5st to zostaje Ci tylko ten kociołek:stirthepot:



Ja nie handluję pompami i nie mam żadnych instalacji. Przykro mi, że uważasz mnie za zakamuflowanego sprzedawcę, ale cóż taki live:(
Znam jednego forumowicza, który taka pompę posiada, nie jest co prawda z Podhala, ale zapytam czy zechce z Tobą pogadać. Pozdrawiam

Mnie też jest przykro że nie potrafię zrozumieć tej pokolorowanej laurki którą spłodziłeś , ale może jeszcze nie jest za późno ;)

Pomóż proszę policzyć ten średni COP i kwotę z kWh, poniżej parę pomocniczych fotek (przykładowe dni - chodzi o rozkład temp w ciągu doby )
Wyliczenie dla G12W - droga 0,75PLN tania 0,27PLN - myślę o zmianie taryfy
Obecnie zużyłem ~8660kWh(pierwszy sezon , wygrzewanie wlewek po kilka razy - zaplaciłem za to 1500PLN ), CWU prawie nie rozbierane można przyjąć te 10000kWh na sezon z CWU

W starym domku zużywam średnio 480kWh / miesiąc w G11 - mogę wkleić pisemko z Tauronu jak będzie trzeba , ciekaw jaka wyjdzie średnia cena za kWh przy takim zużyciu ?

261779261780261781

Myślisz że przy takim rozkładzie temp jestem wstanie uzyskać COP na poziomie 3 jeśli średnio roczna temp to 5*C a średnia temp zimą to -1 do -6*C (w zależności od sezonu)

Zima : temp średnie i ekstremalne - mieszkam można powiedzieć po drugiej stronie Gubałówki więc mniej więcej się pokrywa z Zakopanem
2011 śred -2*C ekstr -20*C
2012 śred -5*C ekstr -22*C
2013 śred -6*C ekstr -16*C
2014 śred -1*C ekstr -13*C - tu już jest rozbieżność bo u mnie było -17*C od 09.2013 mam monitoring temp.

Pompka 7kW da radę bez grzałek , czy jednak będzie ich używać ? Trochę się też naczytałem od "defrostach" ...

Kolejne pytanie , da się kupić tą 7kW na 8% z przykręconą mufką z zestawem + DTR ? (Do samodzielnego montażu) ?

:)

Arturo72
23-05-2014, 23:15
Mnie też jest przykro że nie potrafię zrozumieć tej pokolorowanej laurki którą spłodziłeś , ale może jeszcze nie jest za późno ;)

Pomóż proszę policzyć ten średni COP i kwotę z kWh, poniżej parę pomocniczych fotek (przykładowe dni - chodzi o rozkład temp w ciągu doby )
Wyliczenie dla G12W - droga 0,75PLN tania 0,27PLN - myślę o zmianie taryfy
Obecnie zużyłem ~8660kWh(pierwszy sezon , wygrzewanie wlewek po kilka razy - zaplaciłem za to 1500PLN ), CWU prawie nie rozbierane można przyjąć te 10000kWh na sezon z CWU

W starym domku zużywam średnio 480kWh / miesiąc w G11 - mogę wkleić pisemko z Tauronu jak będzie trzeba , ciekaw jaka wyjdzie średnia cena za kWh przy takim zużyciu ?

261779261780261781

Myślisz że przy takim rozkładzie temp jestem wstanie uzyskać COP na poziomie 3 jeśli średnio roczna temp to 5*C a średnia temp zimą to -1 do -6*C (w zależności od sezonu)

Zima : temp średnie i ekstremalne - mieszkam można powiedzieć po drugiej stronie Gubałówki więc mniej więcej się pokrywa z Zakopanem
2011 śred -2*C ekstr -20*C
2012 śred -5*C ekstr -22*C
2013 śred -6*C ekstr -16*C
2014 śred -1*C ekstr -13*C - tu już jest rozbieżność bo u mnie było -17*C od 09.2013 mam monitoring temp.

Pompka 7kW da radę bez grzałek , czy jednak będzie ich używać ? Trochę się też naczytałem od "defrostach" ...

Kolejne pytanie , da się kupić tą 7kW na 8% z przykręconą mufką z zestawem + DTR ? (Do samodzielnego montażu) ?

:)
Cały post nie ma jakiegokolwiek sensu,przykłady również są bez sensu,ponieważ ja od momentu zamieszkania czyli od 03.08.2013 do teraz zużyłem tylko 5000kWh i to nie tylko na wygrzewanie wylewek ale też na prąd bytowy+prąd na c.o+prąd na cwu.
adkwapniewski,swego czasu uważałem Cię za jarzącego o co chodzi jeśli gadamy o domu mającym mało zużywać energii na ogrzewanie ale tym postem okazujesz się zwykłym "zausznikiem" handlarzy ekogroszka tworzącym bzdurne teorie całkowicie oderwane od rzeczywistości.

Dla Twojej wiedzy,moc źródła ciepła,niezależnie czy to będzie kocioł na ekogroszek czy kocioł elektryczny czy pompa ciepła dobiera się do rzeczywistych warunków użytkowania a w swoim poście przedstawiasz coś bardzo głupiego,coś bardzo bezsensownego,coś co zwykle bezmyślnie przedstawiają handlarze kotłów na ekogroszek liczący,że na to złapią jeleni/klientów....

Ja w nowym domku zużywam średnio 280kWh na bytowy.
COP mnie nie interesuje,najważniejsze,że byłby większy od 1 i tak jest a po tegorocznym sezonie jest ok.3,cena kWh to 0,55zł,zużycie na c.o+cwu od 03.08.2013 do teraz to 3000kWh.
Gdybym miał G12 koszt kWh byłby podobny do tego:


kilowat wychodzi 0,41 gr brutto[kwota faktury dzielona przez ilość kwh]

adkwapniewski
24-05-2014, 06:57
Cały post nie ma jakiegokolwiek sensu,przykłady również są bez sensu,ponieważ ja od momentu zamieszkania czyli od 03.08.2013 do teraz zużyłem tylko 5000kWh i to nie tylko na wygrzewanie wylewek ale też na prąd bytowy+prąd na c.o+prąd na cwu.
adkwapniewski,swego czasu uważałem Cię za jarzącego o co chodzi jeśli gadamy o domu mającym mało zużywać energii na ogrzewanie ale tym postem okazujesz się zwykłym "zausznikiem" handlarzy ekogroszka tworzącym bzdurne teorie całkowicie oderwane od rzeczywistości.

Dla Twojej wiedzy,moc źródła ciepła,niezależnie czy to będzie kocioł na ekogroszek czy kocioł elektryczny czy pompa ciepła dobiera się do rzeczywistych warunków użytkowania a w swoim poście przedstawiasz coś bardzo głupiego,coś bardzo bezsensownego,coś co zwykle bezmyślnie przedstawiają handlarze kotłów na ekogroszek liczący,że na to złapią jeleni/klientów....

Ja w nowym domku zużywam średnio 280kWh na bytowy.
COP mnie nie interesuje,najważniejsze,że byłby większy od 1 i tak jest a po tegorocznym sezonie jest ok.3,cena kWh to 0,55zł,zużycie na c.o+cwu od 03.08.2013 do teraz to 3000kWh.
Gdybym miał G12 koszt kWh byłby podobny do tego:

Twój post coś wnosi - znowu : ja, u mnie , bez sensu ...

Grzałem cały sezon -w trakcie wygrzewałem wylewki po kilka razy temp zasilania od 25*C-42*C zużyłem ~8660kWh

"Przykłady bez sensu " ? Poproś IMGW o zmianę średnich temp ;) Kalemu wygodnie ... liczy z średnich , Kalemu nie wygodnie - przykłady bez sensu ;)

Tak to "miszczu" wygląda , to nie są dane z ulotki reklamowej. Prądu średnio zużywam tyle i nie zamierzam się ograniczać - komfort to komfort - jedynie co to taryfę mogę zmienić - jak się będzie opłacać :)

261815

Rzeczywiste warunki są takie jak na wykresach , zawsze się możesz na nie obrazić - jak potrafisz ;)

Może Ty policzysz prognozę COP przy takim rozkładzie dobowym temperatur , kiedy pompka ma pracować w tanich czy w drogich godzinach i jaka wyjdzie średnia za kWh

:)

Nie jestem zausznikiem groszkowców - grzałę do baniaka cwu sobie kupiłem :) Na próbę , koszt nie wielki - teścik będzie :P

Gdyby pompka była tańsza to też bym sobie kupił podłączył i przetestował , nie musiał bym się prosić "miszuniów" o kolorowe laurki ;)

Gdybyś nie mógł zrozumieć moich wątpliwości to popatrz na tabelkę którą wkleił map - pomyśl - jak mam wierzyć w COP3 i 0,4PLN za kWh jak średnia temp w ZIMIE waha się od -1*C do -6*C w zależności od sezonu , nawet teraz jak słoneczko zachodzi robi się chłodno ...

Nie da się kupić takiej pompki na 8% z wkręconą mufką + DTR ?

Zresztą po Twoim domku i Twojej pompce wątpliwości same się cisną do głowy :)

Twój domek "zjada" na CO 4000kWh ? Tak ? MIeszkasz w Gliwicach - która to strefa - zakładam że syberyjskich mrozów nie macie ...

To po kiego grzyba zamontowałeś TCAP 9kW ? Zamiast WH-SDF07C3E5 ?

Miałeś wątpliwości że da radę ? Czy coś innego - tylko wytłumacz proszę bo ja nic z tego nie jarzę ;)

Wklej tablekę dla twojego TCAP`a 9kW - jeśli możesz oczywiście :)

map78
24-05-2014, 08:21
Tak to "miszczu" wygląda , to nie są dane z ulotki reklamowej. Prądu średnio zużywam tyle i nie zamierzam się ograniczać - komfort to komfort - jedynie co to taryfę mogę zmienić - jak się będzie opłacać :)


Widzisz tym zdaniem zaprzeczyłeś sam sobie. Kocioł na ekogroszek nie ma absolutnie nic wspólnego z komfortem w porównaniu do PCi - to akurat wiem ponad wszelką wątpliwość. Gdyby dla Ciebie na prawdę liczył się komfort to wziąłbyś PCi nawet jeśli maksymalny COP byłby 2, a cena kWh jakimś cudem 0,5zł to zapłaciłbyś (10000/2) x 0,5zł = 2500zł rocznie - to tylko 1000zł więcej niż przy ekogroszku (83zł miesięcznie), a komfort nieporównywalny. Co Ty na to? Komfort to komfort za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no:

edgar184
24-05-2014, 08:28
Panie Arturo72, raz Pan piszesz 3300kwh, raz 3000kwh, w innym poście 5000kwh, i to tak na szybkiego znalazłem, napisz Pan w końcu prawdę ile to zużywa energii???
A tak w ogóle to masz Pan ode mnie wykrzyknika za te swoje kłamstwa na różnych wątkach.

Jak na razie obrońca pompek został sam, bo Jego kolega varmepumpsgare jest baned.

edgar184
24-05-2014, 08:34
Widzisz tym zdaniem zaprzeczyłeś sam sobie. Kocioł na ekogroszek nie ma absolutnie nic wspólnego z komfortem w porównaniu do PCi - to akurat wiem ponad wszelką wątpliwość. Gdyby dla Ciebie na prawdę liczył się komfort to wziąłbyś PCi nawet jeśli maksymalny COP byłby 2, a cena kWh jakimś cudem 0,5zł to zapłaciłbyś (10000/2) x 0,5zł = 2500zł rocznie - to tylko 1000zł więcej niż przy ekogroszku (83zł miesięcznie), a komfort nieporównywalny. Co Ty na to? Komfort to komfort za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no:


Ma ma kolego. Ale jak wiele to musiałbyś go użytkować żeby wiedzieć. No i jeszcze mieć punkt odniesienia.

kobra64
24-05-2014, 08:39
........ za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no: A za 83 zł na godzinę? Nie więcej niż godzinę miesięcznie poświęcam na obsługę mojego kotła w sezonie grzewczym. I nie więcej niż godzinę za cały sezon letni ( 5 miesięcy grzania wyłącznie na CWU ) - więc stawka godzinowa jest jeszcze znacznie zaniżona. No ale skoro tak przyjąłeś.... 83 PLN/godzina = 664 PLN dniówka. Jakieś 14 tysięcy PLN miesięcznie. Netto - na rękę. Doprawdy zamożnym człowiekiem jesteś.

imrahil
24-05-2014, 08:47
Ma ma kolego. Ale jak wiele to musiałbyś go użytkować żeby wiedzieć. No i jeszcze mieć punkt odniesienia.

Opisywałem swoje przypadki i też uważam, że nie jest w żaden sposób komfortowy. Map ma punkt odniesienia: ekogroszek-pompa ciepła. I jeśli uważasz, że w tym zestawieniu ekogroszek jest komfortowy, to uważam, że nie powinieneś się na takie tematy wypowiadać.

map78
24-05-2014, 08:47
Ma ma kolego. Ale jak wiele to musiałbyś go użytkować żeby wiedzieć. No i jeszcze mieć punkt odniesienia.

Jakbyś chociaż spojrzał na moja stopkę, lub przeczytał kilka moich postów to byś wiedział, że jestem byłym użytkownikiem kotła na ekogroszek - męczyłem się z nim 3 długie lata i już dziękuję. Takich jak ja jest wielu, a teraz znajdź mi choć jedną osobę, która przeszła z pompy ciepła na ekogroszek - ja nikogo takiego nie znam:no:

map78
24-05-2014, 08:53
A za 83 zł na godzinę? Nie więcej niż godzinę miesięcznie poświęcam na obsługę mojego kotła w sezonie grzewczym. I nie więcej niż godzinę za cały sezon letni ( 5 miesięcy grzania wyłącznie na CWU ) - więc stawka godzinowa jest jeszcze znacznie zaniżona. No ale skoro tak przyjąłeś.... 83 PLN/godzina = 664 PLN dniówka. Jakieś 14 tysięcy PLN miesięcznie. Netto - na rękę. Doprawdy zamożnym człowiekiem jesteś.

Kolego to jest bardzo kreatywna księgowość;)
Ty jesteś wytrawnym palaczem, pewnie z dziada pradziada, handlujesz węglem, więc masz dostęp do taniego i dobrego, więc nie generalizuj, bo dla Ciebie jest to godzina miesięcznie a dla kogoś innego to może być i 20godzin. Dla mnie jako byłego blokersa, była to droga przez mękę, a teraz przy pompie moje życie nie odbiega od tego w bloku i to dla m,nie jest komfort, a głodem odpukać nie przymieram, skoro o to pytasz;)

adkwapniewski
24-05-2014, 08:57
Widzisz tym zdaniem zaprzeczyłeś sam sobie. Kocioł na ekogroszek nie ma absolutnie nic wspólnego z komfortem w porównaniu do PCi - to akurat wiem ponad wszelką wątpliwość. Gdyby dla Ciebie na prawdę liczył się komfort to wziąłbyś PCi nawet jeśli maksymalny COP byłby 2, a cena kWh jakimś cudem 0,5zł to zapłaciłbyś (10000/2) x 0,5zł = 2500zł rocznie - to tylko 1000zł więcej niż przy ekogroszku (83zł miesięcznie), a komfort nieporównywalny. Co Ty na to? Komfort to komfort za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no:

Pojęcie komfortu jest względne - nie zgadzasz się z tym ? Obsługa kotła na groszek jest dla mnie może nie komfortowa ale nie uciążliwa :) . Nie demonizuj - Gdyby jednak ogrzewanie pompką wyszło taniej i koszt inwestycyjny był na poziomie groszku (realnie , nie wydumany) - komina nie liczymy bo i tak bym go postawił , kotłownia w piwnicy i tak by wyszła :) To dlaczego nie ? :)

1000PLN rocznie więcej ... dla mnie to dużo szczególnie że muszę jeszcze zapłacić więcej za pompkę ...

Test grzałki niebawem :]

Wracając do tematu - przeliczysz prognozę do warunków które podałem ? Czy dalej będziesz biegał na około tematu razem z Arturkiem ?

Mam wątpliwości , szczególnie po wpisach Artura , tego co ma i co zamontował - dlaczego tak zrobił różnica w cenie tych pomp to ponad 5000PLN - to jest zagadka dla pana Wskazówki.


Mam propozycję - zamontujecie mi TCAP`a 9kW - pierwszy na Podhalu - a ja będę zdawał relację jak się spisuje :yes: ?

Dwa warunki : Pompka gratis , kolorować laurek nie będę !

;)

Jakby co to pytanie retoryczne :)

kobra64
24-05-2014, 09:26
Nie żadna kreatywna księgowość - fakty. I matematyka w zakresie działań podstawowych. Jeszcze do sprawności kotła na CWU pracującego: za wczoraj 2,3 kg węgla 22 MJ. Znaczy 50,6 MJ czyli 14 kWh. Czteroosobowa rodzina, w łazienkach 2 wanny + prysznic ( ja np. jak nie wezmę prysznica przed kąpielą w wannie to się brudny czuję ). Arturo 72 Wii Wskazówka Bis dla swojej 3 osobowej rodziny przyjmuje 12 kWh/ doba. Z pompą ma zużycie 3 kWh po 0,55 PLN - czyli 1,65 PLN/doba. Ja mam 2,3 kg po 600 PLN - czyli 1,38 PLN/doba. Dla większej niż jego rodziny. To po cenie sprzedaży - w cenie zakupu mam ten opał po 510 PLN/tona, czyli mój realny koszt wynosi 1,17 PLN/ doba. No ale mój kocioł ma dramatycznie niską sprawność grzejąc CWU, a pompa Artura 72 Wii Wskazówki Bis ma rewelacyjny COP.

map78
24-05-2014, 09:32
Pojęcie komfortu jest względne - nie zgadzasz się z tym ? Obsługa kotła na groszek jest dla mnie może nie komfortowa ale nie uciążliwa :) . Nie demonizuj - Gdyby jednak ogrzewanie pompką wyszło taniej i koszt inwestycyjny był na poziomie groszku (realnie , nie wydumany) - komina nie liczymy bo i tak bym go postawił , kotłownia w piwnicy i tak by wyszła :) To dlaczego nie ? :)

Zgadzam się, że pojęcie komfortu dla każdego może oznaczać co innego i niejednokrotnie to powtarzałem.
Nie rozumiem natomiast dlaczego nowoczesna i bezobsługowe źródło ciepła powinno wg Ciebie kosztować tyle co ognisko opakowane w blachę i jakaś prymitywną automatykę. To jakbyś oburzał się na fakt, że BMW jest droższe od Daci. Tak to już na tym świecie jest, że za rzeczy lepsze trzeba i więcej zapłacić.


Wracając do tematu - przeliczysz prognozę do warunków które podałem ? Czy dalej będziesz biegał na około tematu razem z Arturkiem ?


Po co mam to przeliczać? Ty i tak nie traktujesz tego poważnie i nie wierzysz, że coś poza ogniskiem jest w stanie ogrzać Twój domek na Syberii.
Zresztą podałem Ci już, że jakby wszystko sprzysięgło się przeciwko Tobie i COP byłby ledwie 2 i grzałbyś specjalnie w drogiej taryfie, żeby jak najwięcej zapłacić to i tak nie wyjdzie Ci więcej niż 2500zł rocznie. Jeżeli dla Ciebie to niebotyczna kwota to niestety pozostaje szuflowanie węgla i wygarnianie popiołu:(

P.S. Nie biegam razem z Arturkiem - wypraszam sobie.

imrahil
24-05-2014, 09:43
ja np. jak nie wezmę prysznica przed kąpielą w wannie to się brudny czuję

jak Japończyk :D. oni potem całą rodziną moczą się w tej wannie bez wymiany wody (od najstarszego mieszkańca domu do najmłodszego) i też można powiedzieć, że tylko wanna. co ciekawe, prysznica osobnego nie mają, tylko odpływ w podłodze obok wanny i biorą ten prysznic właśnie obok wanny.

jak tak dalej pójdzie to za chwilę się okaże, że Twój kocioł zamienia węgiel w złotówki grzejąc CWU :D

kobra64
24-05-2014, 09:50
Według założeń Artura 72 Wii Wskazówki Bis - tak właśnie jest. A powierzchnia moich łazienek to ćwierć powierzchni domu Artura 72 Wii Wskazówki Bis. Jest dość miejsca na wanny, kabiny prysznicowe i osobne odpływy.

imrahil
24-05-2014, 09:59
Według założeń Artura 72 Wii Wskazówki Bis - tak właśnie jest. A powierzchnia moich łazienek to ćwierć powierzchni domu Artura 72 Wii Wskazówki Bis. Jest dość miejsca na wanny, kabiny prysznicowe i osobne odpływy.

mnie nie interesuje co jest według kogokolwiek, bo zużycie CWU to subiektywne odczucie, tylko ogrzewający grzałką mogą je dokładnie określić. Arturo podaje zdjęcia liczników, faktury też zapewne może zapodać i widać wszystko jak na dłoni. to samo na wątku elektrycznym. Ty jesteś sprzedawcą węgla, który podaje cenę 1 kWh w lecie z kotła do ogrzania tylko CWU na poziomie 0,1 zł i jesteś kompletnie niewiarygodny. szczególnie jak czytam, że np. kaszpir woli grzać wodę w lecie grzałką i koszt porównywalny.

adkwapniewski
24-05-2014, 10:15
Zgadzam się, że pojęcie komfortu dla każdego może oznaczać co innego i niejednokrotnie to powtarzałem.
Nie rozumiem natomiast dlaczego nowoczesna i bezobsługowe źródło ciepła powinno wg Ciebie kosztować tyle co ognisko opakowane w blachę i jakaś prymitywną automatykę. To jakbyś oburzał się na fakt, że BMW jest droższe od Daci. Tak to już na tym świecie jest, że za rzeczy lepsze trzeba i więcej zapłacić.



Po co mam to przeliczać? Ty i tak nie traktujesz tego poważnie i nie wierzysz, że coś poza ogniskiem jest w stanie ogrzać Twój domek na Syberii.
Zresztą podałem Ci już, że jakby wszystko sprzysięgło się przeciwko Tobie i COP byłby ledwie 2 i grzałbyś specjalnie w drogiej taryfie, żeby jak najwięcej zapłacić to i tak nie wyjdzie Ci więcej niż 2500zł rocznie. Jeżeli dla Ciebie to niebotyczna kwota to niestety pozostaje szuflowanie węgla i wygarnianie popiołu:(

P.S. Nie biegam razem z Arturkiem - wypraszam sobie.

Map nie obraź się ale kolorowe laurki to się w przedszkolu malowało :) Dostałeś konkretne pytania na które nie chcesz / nie potrafisz odpowiedzieć (właściwe sobie podkreśl ) Wątpliwości są : jaki będzie faktyczny COP tej tańszej 7kW pompki jeżeli rozkład dobowych temp jest taki jak podałem ?

Oczywiście pytanie bez sensu, głupie, nie znam się , nie zrozumiem tego ... co tam jeszcze było w repertuarze ? Aaa nie traktuję tego serio ...

Z drugiej strony podajesz kwotę za 1t wungla na poziomie 940PLN ? 1t dobrego wungla (do dobrze ocieplonego domu wystarczy tańszy za 600-700PLN/t i to w mroziki syberyjskie) kosztuje z dowozem i pomocą przy wkładaniu do kotłowni 800PLN ... 940PLN/t niby "nic" ale ładnie wygląda na kolorowej laurce jedynego słusznego systemu ogrzewania.

Dziwnym trafem widać cię na tych samych wątkach co Artura, widzę że macie oboje misję "pro publico bono" - jeśli jest inaczej to przepraszam.

1000PLN rocznie + 8000PLN-13000PLN więcej na inwestycji - temat wątku to ? Sens ekonomiczny kociołka na groszek , a nie : "masz w dupie tysiak na rok - montuj pompkę - będzie bardziej komfortowo " - to akurat nie podlega dyskusji :)

Co do ogniska to grubo się mylisz , ale tak już jest z wyznawcami jedynej religii (nie ważne czy to App.e czy pompki ) Interlokutor wpada w schemat jest super cacy , nie ... to atak personalny ... :)

Gdyby był gaz z rurki - nie bawił bym się w groszek.

Przetestuję grzałkę - będzie za drogo/nie da rady - przełączę się z powrotem na kociołek oraz jak dobrze pójdzie klimatyzator za grosze na okresy przejściowe - nie da rady zostanie na lato do chłodzenia poddasza i stryszku - to są inwestycje przez które nie zbankrutuje :) Wszak trzeba jeszcze ogrodzenie (siatka) i kostkę na podjazd (czytaj żwir )

Arturo72
24-05-2014, 10:21
Panie Arturo72, raz Pan piszesz 3300kwh, raz 3000kwh, w innym poście 5000kwh, i to tak na szybkiego znalazłem, napisz Pan w końcu prawdę ile to zużywa energii???
A tak w ogóle to masz Pan ode mnie wykrzyknika za te swoje kłamstwa na różnych wątkach.

Jak na razie obrońca pompek został sam, bo Jego kolega varmepumpsgare jest baned.
Panie edgar184,jakby czytał Pan dokładnie posty to nie byłoby takich pytań,3300kWh to będzie zużycie roczne na c.o+cwu czyli od 03.08.2013 do 03.08.2014,,3000kWh to zużycie od 03.08 do dzisiaj na c.o+cwu,5000kWh to zużycie całego prądu w domu od 03.08 do dzisiaj czyli na c.o+cwu+pralki+oświetlenie+inne rzeczy na prąd.
Czyli 5000kWh-3000kWh=2000kWh i to jest zużycie prądu w domu na cele bytowe od 03.08 do dzisiaj.

Arturo72
24-05-2014, 10:39
T
To po kiego grzyba zamontowałeś TCAP 9kW ? Zamiast WH-SDF07C3E5 ?
Miałeś wątpliwości że da radę ? Czy coś innego - tylko wytłumacz proszę bo ja nic z tego nie jarzę ;)

Już o tym pisałem czemu tak,umowę z firmą instalatorską podpisałem na pompę Atlantica S8:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5229177&viewfull=1#post5229177
czyli obecnie zwykła Extensa 8kW:
http://www.atlantic-polska.pl/upload/pdf/EXTENSA-karta-katalogowa.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.atlantic-polska.pl%2Fupload%2Fpdf%2FEXTENSA-karta-katalogowa.pdf)
Z różnych względów,między innymi jako zadośćuczynienie za przekroczenie terminów montażu mam T-CAP-a.
261843

map78
24-05-2014, 10:51
Map nie obraź się ale kolorowe laurki to się w przedszkolu malowało :) Dostałeś konkretne pytania na które nie chcesz / nie potrafisz odpowiedzieć (właściwe sobie podkreśl ) Wątpliwości są : jaki będzie faktyczny COP tej tańszej 7kW pompki jeżeli rozkład dobowych temp jest taki jak podałem ?

Jak mam na to odpowiedzieć? SCOP można oszacować na podstawie tabelki COP i średnich temperatur, lub pomierzyć za pomocą licznika energii i ciepłomierza. Wartość oszacowana zawsze będzie obarczona jakimś błędem, ale daje przybliżony obraz. Widzisz przecież, że COP dla -7st to 2,64 CO i 1,8 CWU, zakładając, że czas grzania CWU to 25% czasu grzania CO to SCOP dla -6st wyjdzie około 2,4. Ale -6st to nie jest średnia temp dla zimy w PL - średnia to ok +1st i dla takiej temperatury zakładam SCOP 3 - jako przybliżenie, a nie konkretne wyliczenie dla konkretnego użytkownika w konkretnym rejonie kraju.


Oczywiście pytanie bez sensu, głupie, nie znam się , nie zrozumiem tego ... co tam jeszcze było w repertuarze ? Aaa nie traktuję tego serio ...
Już dobre, nie płacz:D


Z drugiej strony podajesz kwotę za 1t wungla na poziomie 940PLN ? 1t dobrego wungla (do dobrze ocieplonego domu wystarczy tańszy za 600-700PLN/t i to w mroziki syberyjskie) kosztuje z dowozem i pomocą przy wkładaniu do kotłowni 800PLN ... 940PLN/t niby "nic" ale ładnie wygląda na kolorowej laurce jedynego słusznego systemu ogrzewania.

Podaje 940zł za tonę, bo po tyle sprzedaje Karoka węgiel 26-27MJ. Sam osobiście kupowałem Pieklorza 27-28MJ po 1000żł tona. Jeśli ma być uczciwie to niech Karoka obniży cenę Swojego węgla do 700żł/t, bo twierdzicie, że tyle jest on warty, a Karoka twierdzi że na brak klientów nie narzeka. Z innej beczki: twierdzisz, że cena 0,4zł za kWh jest nierealna mimo, że pokazałem Ci fakturę, a ja mam uwierzyć na słowo, że dobry węgiel można kupić po 700zł, choć Karoka sprzedaje go po 940zł/t:confused:


Dziwnym trafem widać cię na tych samych wątkach co Artura, widzę że macie oboje misję "pro publico bono" - jeśli jest inaczej to przepraszam.

Widocznie mnie śledzi:P


1000PLN rocznie + 8000PLN-13000PLN więcej na inwestycji - temat wątku to ? Sens ekonomiczny kociołka na groszek , a nie : "masz w dupie tysiak na rok - montuj pompkę - będzie bardziej komfortowo " - to akurat nie podlega dyskusji :)

Co do tematu wątku to on już dawno się zatarł, a jak przeczytasz moje posty to zauważysz, że nigdy nie powiedziałem, że ekogroszek jest nieekonomiczny.
Ja tak nie uważam, a wręcz twierdzę, że przy dużych domach w sensie inwestycyjnym jest nawet bardzo ekonomiczny, w małych już mniej - co nie znaczy, że warto go polecać, bo gdyby tak było wszyscy byśmy jeździli Daciami - są tanie i mało palą;)


Co do ogniska to grubo się mylisz , ale tak już jest z wyznawcami jedynej religii (nie ważne czy to App.e czy pompki ) Interlokutor wpada w schemat jest super cacy , nie ... to atak personalny ... :) Nie mylę się - miałem ekogroszka 3 lata i znam zasadę jego działania:)


Gdyby był gaz z rurki - nie bawił bym się w groszek.

Szkoda, że nie było, bo wtedy byś się dopiero przekonał ile kosztuje komfort;) Gaz jest droższy w eksploatacji i od PCI i od ekogroszka, a instalacyjnie może wyjść podobnie i do PCi jak warunki niedopiszą.


Przetestuję grzałkę - będzie za drogo/nie da rady - przełączę się z powrotem na kociołek oraz jak dobrze pójdzie klimatyzator za grosze na okresy przejściowe - nie da rady zostanie na lato do chłodzenia poddasza i stryszku - to są inwestycje przez które nie zbankrutuje :) Wszak trzeba jeszcze ogrodzenie (siatka) i kostkę na podjazd (czytaj żwir )

Powodzenia. Zawsze warto otwierać się na nowe horyzonty i czasem spuścić klapki z oczu. Nie przejmuj się, ja przed zakupem mojej PCi miałem jeszcze więcej wątpliwości niż Ty. Może metodą małych kroczków i Ty kiedyś dojdziesz do tego, że można i warto żyć inaczej. Pozdrawiam:)

kaszpir007
24-05-2014, 11:31
Zgadzam się, że pojęcie komfortu dla każdego może oznaczać co innego i niejednokrotnie to powtarzałem.
Nie rozumiem natomiast dlaczego nowoczesna i bezobsługowe źródło ciepła powinno wg Ciebie kosztować tyle co ognisko opakowane w blachę i jakaś prymitywną automatykę. To jakbyś oburzał się na fakt, że BMW jest droższe od Daci. Tak to już na tym świecie jest, że za rzeczy lepsze trzeba i więcej zapłacić.


Tyle że elektronika jest tania , pompa konstrukcyjnie też nie jest jakimś super technologicznie wynalazkiem. Tak naprawdę jest to urządzenie znane i produkowane od wielu wielu lat ...
Tak jak pisałem pompa PW to tak naprawdę lekko zmodyfikowany klimatyzator SPLIT.
Który można mieć za około 1000zł ...

Konstrukcyjnie i produkcyjnie jest dużo tańsze niż kocioł z podajnikiem.
Kotły z podajnikiem są chyba polskim "wynalazkiem". Tak naprawdę dobry kocioł zbudowany jest z drogiej stali kotłowej , z żeliwa i itd.
"Producent" kotła tak naprawdę to tylko robi sam "kocioł" a resztę kupuje od innych producentów ...
Sądzę że kotły kosztują tak naprawdę bardzo mało , zapewne głownie dzięki temu że robocizna w PL jest bardzo niska i koszty wytworzenia.
Tyle że na kocioł zysk jest minimalny , a na pompie duuuuużo większy ...

Poza tym wystarczy zobaczyć jakie upusty wobec cen z cennika uzyskuje sprzedawca ...

Sam pisałeś MAP że Twoja pompa kosztuje w cenniku 28tys netto zł a Ty ją dostałem za 24tys brutto + dodatki za 2 tys za darmo , czyli dostałeś ją za około 20tys netto ..
To pomyśl ile jeszcze zarobił sprzedawca ...

To jaki zysk ma producent jeśli klient na dzień dobry może dostać 40% upustu ? A jaki sprzedawca ???

Stąd ta wielka krucjata sprzedawców pomp. To niezwykle dochodowy biznes , i dla sprzedawcy jak i producenta ...

Nie neguję że pompy to komfort bo i tak jest , uważam tylko że ceny są sztucznie napompowane , po to napompowane aby stworzyć "produkt prestiżowy" , produkt na którym zarabia bardzo dobrze sprzedawca jak i producent ...

adkwapniewski
24-05-2014, 11:31
Jak mam na to odpowiedzieć? SCOP można oszacować na podstawie tabelki COP i średnich temperatur, lub pomierzyć za pomocą licznika energii i ciepłomierza. Wartość oszacowana zawsze będzie obarczona jakimś błędem, ale daje przybliżony obraz. Widzisz przecież, że COP dla -7st to 2,64 CO i 1,8 CWU, zakładając, że czas grzania CWU to 25% czasu grzania CO to SCOP dla -6st wyjdzie około 2,4. Ale -6st to nie jest średnia temp dla zimy w PL - średnia to ok +1st i dla takiej temperatury zakładam SCOP 3 - jako przybliżenie, a nie konkretne wyliczenie dla konkretnego użytkownika w konkretnym rejonie kraju.

Już dobre, nie płacz:D

Podaje 940zł za tonę, bo po tyle sprzedaje Karoka węgiel 26-27MJ. Sam osobiście kupowałem Pieklorza 27-28MJ po 1000żł tona. Jeśli ma być uczciwie to niech Karoka obniży cenę Swojego węgla do 700żł/t, bo twierdzicie, że tyle jest on warty, a Karoka twierdzi że na brak klientów nie narzeka. Z innej beczki: twierdzisz, że cena 0,4zł za kWh jest nierealna mimo, że pokazałem Ci fakturę, a ja mam uwierzyć na słowo, że dobry węgiel można kupić po 700zł, choć Karoka sprzedaje go po 940zł/t:confused:
Widocznie mnie śledzi:P

Co do tematu wątku to on już dawno się zatarł, a jak przeczytasz moje posty to zauważysz, że nigdy nie powiedziałem, że ekogroszek jest nieekonomiczny.
Ja tak nie uważam, a wręcz twierdzę, że przy dużych domach w sensie inwestycyjnym jest nawet bardzo ekonomiczny, w małych już mniej - co nie znaczy, że warto go polecać, bo gdyby tak było wszyscy byśmy jeździli Daciami - są tanie i mało palą;)
Nie mylę się - miałem ekogroszka 3 lata i znam zasadę jego działania:)
Szkoda, że nie było, bo wtedy byś się dopiero przekonał ile kosztuje komfort;) Gaz jest droższy w eksploatacji i od PCI i od ekogroszka, a instalacyjnie może wyjść podobnie i do PCi jak warunki niedopiszą.

Powodzenia. Zawsze warto otwierać się na nowe horyzonty i czasem spuścić klapki z oczu. Nie przejmuj się, ja przed zakupem mojej PCi miałem jeszcze więcej wątpliwości niż Ty. Może metodą małych kroczków i Ty kiedyś dojdziesz do tego, że można i warto żyć inaczej. Pozdrawiam:)


Co ma do tego Karoka ? Ja kupuję groszek na lokalnym składzie lub w casto - ceny do sprawdzenia , tak jak średnia temp w zimie -> imgw - COP 2,4 ? Wiem czepiam się :]

Wybacz ale systemu grzewczego nie traktuje jak przedłużenie penisa - nie mam takiej potrzeby :) - wystarczy Dacia - ba, nawet bym się cieszył gdybym miał nówkę :yes: :)

Klapek nie mam - przed montażem groszku rozważałem chinkę powietrzną - jednak transport statkiem mnie przeraził , po tym jak celnicy potraktowali moją stację BGA ... a meetingów po 4000PLN na allegro nie było ;) Dodatkowo ulotki swoje , życie swoje - te akurat były mocno pokolorowane ...

Dobra już nie będę płakał :] Do następnej kolorowej laurki ;)

Wivaldi
24-05-2014, 11:54
Co do ogniska to grubo się mylisz , ale tak już jest z wyznawcami jedynej religii (nie ważne czy to App.e czy pompki ) Interlokutor wpada w schemat jest super cacy , nie ... to atak personalny ... :)

To jest ognisko obudowane blachą! Wiem bo mam. Rożnica miedzy zwykłym ogniskiem a obudowanym jest taka, że to ostatnie trzeba systematycznie czyścić bo sprawność kotła spada.
Wyznawcy jedynej religii pompowej są doświadczeni osobiście lub pośrednio "smakiem" ogrzewania węglowego i dlatego nie straszne jest im wydawanie nawet 1000 zł więcej rocznie. To tylko jakieś 70 paczek papierosów. Wystarczy rzucić i nawet kable grzejne w domu można sobie zakładać.
Ty możesz sobie palić w piecu do końca świata, jak lubisz. Ktoś może jednak zapłacić więcej za komfort i czystość, bez względu na kasę.
Jak jeszcze od samego początku dobrze pokalkuluje za co musi zapłacić żeby mieć kocioł i kotłownie a za co nie, jak kupi PC to stawia na PC.
Ja uważam że totalną głupotą było wstawienie pieca na ekogroszek w obecnym domu. Nie znałem się kompletnie. Drugi raz błędu nie popełnię.
Ludzką rzeczą jest błądzenie, głupota jest utwierdzanie się na siłę że zrobiło się dobrze.
Hello ! Mamy 21-szy wiek, wysyłamy łaziki na Marsa, a w nowych domach palimy w piecu jak w średniowieczu.:(

map78
24-05-2014, 12:06
Stąd ta wielka krucjata sprzedawców pomp. To niezwykle dochodowy biznes , i dla sprzedawcy jak i producenta ...

Nie neguję że pompy to komfort bo i tak jest , uważam tylko że ceny są sztucznie napompowane , po to napompowane aby stworzyć "produkt prestiżowy" , produkt na którym zarabia bardzo dobrze sprzedawca jak i producent ...

Z tego co tu widzę to sprzedawcy pomp tutaj krucjat nie prowadzą, chyba że mówisz o Arturo, który jest tam w coś wmieszany, lecz do końca nie wiadomo w co;) Ja nie mam nic wspólnego z branżą instalatorska, czy sprzedawcami pomp i mogę to łatwo udowodnić. Po prostu propaguje dobre rozwiązania w zgodzie z własnym sumieniem, tak samo jak Ty promujesz ekogroszek, bo uważasz, że jest dobry, choć też przecież nie masz z tego dochodów:confused:

Co do ceny PCi to być może i jest ona napompowana, ale nie można też powiedzieć, ze jest technologicznie na poziomie klimatyzatora za 1000zł, bo są i klimatyzatory za 12tys. zł i PCi raczej bliżej do takich. Poza tym jak widzisz dobry kocioł kosztuje niewiele mniej niż średniej, czy małej mocy pompa, a jakbyś miał okazje obcować z oboma tymi systemami to przepaść technologiczna pomiędzy nimi byłaby dla Ciebie oczywista:yes:

BTW: Właśnie odpaliłem chłodzenie i siedzę sobie w komfortowej temperaturze, a na zewnątrz +30st. Przy groszku też tak można?:D

adkwapniewski
24-05-2014, 12:20
To jest ognisko obudowane blachą! Wiem bo mam. Rożnica miedzy zwykłym ogniskiem a obudowanym jest taka, że to ostatnie trzeba systematycznie czyścić bo sprawność kotła spada.
Wyznawcy jedynej religii pompowej są doświadczeni osobiście lub pośrednio "smakiem" ogrzewania węglowego i dlatego nie straszne jest im wydawanie nawet 1000 zł więcej rocznie. To tylko jakieś 70 paczek papierosów. Wystarczy rzucić i nawet kable grzejne w domu można sobie zakładać.
Ty możesz sobie palić w piecu do końca świata, jak lubisz. Ktoś może jednak zapłacić więcej za komfort i czystość, bez względu na kasę.
Jak jeszcze od samego początku dobrze pokalkuluje za co musi zapłacić żeby mieć kocioł i kotłownie a za co nie, jak kupi PC to stawia na PC.
Ja uważam że totalną głupotą było wstawienie pieca na ekogroszek w obecnym domu. Nie znałem się kompletnie. Drugi raz błędu nie popełnię.
Ludzką rzeczą jest błądzenie, głupota jest utwierdzanie się na siłę że zrobiło się dobrze.
Hello ! Mamy 21-szy wiek, wysyłamy łaziki na Marsa, a w nowych domach palimy w piecu jak w średniowieczu.:(

Skoro i dla Ciebie 1000PLN rocznie to nie dużo - to po co montować super ekskluzywny system grzewczy , porównywalny do "mercedesa" za 20000-25000PLN skoro możesz zamontować bufor za 2000-3000PLN i grzałkę za 100-300PLN i zapłacisz ~2600-3000PLN za sezon ?

Przy buforze i grzałkach powinieneś się zmieścić tylko w taniej (teraz ja koloruję ;) ) 0,27PLN/kWh !!!

Koszt inwestycyjny śmieszny - eksploatacja troszkę droższa - ale co tam tysiak - komfort jeszcze lepszy jak przy pompce - nie stresujesz się COP :)

Może starczy na kolejny łazik - będziesz sławny :P

Arturo72
24-05-2014, 12:49
Skoro i dla Ciebie 1000PLN rocznie to nie dużo - to po co montować super ekskluzywny system grzewczy , porównywalny do "mercedesa" za 20000-25000PLN skoro możesz zamontować bufor za 2000-3000PLN i grzałkę za 100-300PLN i zapłacisz ~2600-3000PLN za sezon ?

Akurat Wivaldi montuje u siebie kable grzejne...

imrahil
24-05-2014, 13:02
Skoro i dla Ciebie 1000PLN rocznie to nie dużo - to po co montować super ekskluzywny system grzewczy , porównywalny do "mercedesa" za 20000-25000PLN skoro możesz zamontować bufor za 2000-3000PLN i grzałkę za 100-300PLN i zapłacisz ~2600-3000PLN za sezon ?


i ja właśnie tak zrobię, po co mi system grzewczy za 20000 - 25000(pompa ciepła) albo więcej (ekogroszek). Kupiłem właśnie bufor i grzałkę za 1500 zł. Jeszcze pompka obiegowa, zawór i sterownik. Pomińmy wszystkie inne koszty w moim domu, skoro pomijamy w miarę wygodne miejsce na opał, porządnie wykonany komin (z robocizną oczywiście, bo nie wszyscy budują własnymi rękami). 1 kWh kosztować mnie będzie w taniej taryfie 19 gr z przesyłem + około 100 zł rocznie + opłaty które wszyscy płacić muszą. Zapotrzebowanie na CWU i CO wynosi niecałe 8000 kWh, załóżmy te 1700 zł. Ile taniej będę grzał grochem inwestując w miejsce na opał, kotłownię, komin i kocioł te 25 tys. zł więcej?

adkwapniewski
24-05-2014, 13:51
i ja właśnie tak zrobię, po co mi system grzewczy za 20000 - 25000(pompa ciepła) albo więcej (ekogroszek). Kupiłem właśnie bufor i grzałkę za 1500 zł. Jeszcze pompka obiegowa, zawór i sterownik. Pomińmy wszystkie inne koszty w moim domu, skoro pomijamy w miarę wygodne miejsce na opał, porządnie wykonany komin (z robocizną oczywiście, bo nie wszyscy budują własnymi rękami). 1 kWh kosztować mnie będzie w taniej taryfie 19 gr z przesyłem + około 100 zł rocznie + opłaty które wszyscy płacić muszą. Zapotrzebowanie na CWU i CO wynosi niecałe 8000 kWh, załóżmy te 1700 zł. Ile taniej będę grzał grochem inwestując w miejsce na opał, kotłownię, komin i kocioł te 25 tys. zł więcej?

Gdybym miał taką stawkę przez cały czas trwania umowy - sam bym zamontował bufor + grzałkę , ale wtedy zamiast grocha , śmieciuch na wszelki wypadek, kominka nie posiadam - i nie zamierzam. Jeden komin uniwersalny - ocieplony w domu wybudowany podczas stawiania domu wychodzi taniej niż komin dobudowywany gdy zmusi Cię do tego sytuacja życiowa - czego nikomu nie życzę ...

Nie jesteś w stanie przewidzieć tego co się stanie za x lat ... ile będzie kosztować energia , szyszki z lasu masz za free - żart ;)


Dlatego co nie którzy montują kominek ... rzekomo dla klimatu :P

Jarecki79
24-05-2014, 14:23
Imrahil mundralo od Jareckiego to sie odbimbaj

Tam arturo na to 100m2 nie ma nic przeciwko kociołkowi na paliwo stałe o mocy 18kw
jakoś nie zauważyłeś, że tamta chatka ma lata świetlne do domów o których można powiedzieć,że są dobrze izolowane
Naciągacie człowieka na wywalenie grzejników, które ma i posiada i wywalenia kasy na kolejne drogie, a zresztą szkoda strzępić sobie języka...

a ja tam nic nie wciskałem i guzik Cie interesuje co człowiekowi radziłem.
Decyzja jest jego, nie Twoja, nie moja ani żadnego innego mundralińskiego teoretyka

Arturo72
24-05-2014, 14:27
Tam arturo na to 100m2 nie ma nic przeciwko kociołkowi na paliwo stałe o mocy 18kw

Bo zapewne wg inteligentnych inaczej jestem sprzedawcą takich kotłów,które się same wygaszają jak nie trzeba grzać i same się rozpalają jak jest potrzeba grzania.
U mnie 18kW także by się sprawdziło czy to w grzałce czy to w pompie.
Ale tego nie zrozumiesz i nie pojmiesz czemu tak.

imrahil
24-05-2014, 14:32
Imrahil mundralo od Jareckiego to sie odbimbaj

Tam arturo na to 100m2 nie ma nic przeciwko kociołkowi na paliwo stałe o mocy 18kw
jakoś nie zauważyłeś, że tamta chatka ma lata świetlne do domów o których można powiedzieć,że są dobrze izolowane
Naciągacie człowieka na wywalenie grzejników, które ma i posiada i wywalenia kasy na kolejne drogie, a zresztą szkoda strzępić sobie języka...

a ja tam nic nie wciskałem i guzik Cie interesuje co człowiekowi radziłem.
Decyzja jest jego, nie Twoja, nie moja ani żadnego innego mundralińskiego teoretyka

mnie nie interesuje, ale dobrze, żeby człowiek traktował z przymrużeniem oka porady sprzedawcy ogrzewania na węgiel doradzającego węgiel :)

Wivaldi
24-05-2014, 17:06
Skoro i dla Ciebie 1000PLN rocznie to nie dużo - to po co montować super ekskluzywny system grzewczy , porównywalny do "mercedesa" za 20000-25000PLN skoro możesz zamontować bufor za 2000-3000PLN i grzałkę za 100-300PLN i zapłacisz ~2600-3000PLN za sezon ?


Czy możesz zrozumieć to, że ktoś po prostu lubi jeździć mercedesem ?:mad:
Weź pod uwagę to, że buforem raczej nie schłodzisz pomieszczeń latem a PC i owszem. :yes:

Arturo72
24-05-2014, 19:34
Nie jest ? Kurczę Artur policz jeszcze raz ! :D :rolleyes: Nie zapomnij o kominie ...

Kurcze liczyłem to nie raz i to boli niektórych związanych z biznesem weglowym.
To że nie mam kotłowni to oszczędność minimum 10tys.zł,gdyż gdybym miał ekogroszek w domu to musiałbym zamiast obecnego wybudować większy dom o jedno pomieszczenie ok.7m2 gdzie byłaby pralnio-suszarnia,to,że zrezygnowałem z postawienia jednego komina w byłej kotłowni to oszczędność dla mnie 3,5tys.zł,gdyż postawienie komina do kominka kosztowało mnie właśnie tyle.
Jak widzisz na dzień dobry nie pakując ekogroszka do domu oszczędziłem minimum 13tys.zł.
Gdybym kominka nie traktował jako wystrój salonu i obowiązkowego mebla w nowym domu to oszczędziłbym dodatkowo 3,5tys.zł na kominie.

adkwapniewski
24-05-2014, 19:37
W tej taniosci i Eko ( weglowych) zalozeniach , jakie projekty domow i ile przewiduje UE w najblizszych latach.
Nie sadzicie ze reszta Europy tez chce tanio, ekologicznie i komfortowo? Czy nie jest to ogromny rynek dla Polskich handlarzy
piecow i wegla?


Cała ta przepychanka będzie trwać do 2020 , potem ani wungiel ani pompki nie będą się opłacać , tylko kable , 30cm styro od gruntu + klima "hihaszi" lub "miszbuszi"

:hug:

imrahil
24-05-2014, 19:50
Cała ta przepychanka będzie trwać do 2020 , potem ani wungiel ani pompki nie będą się opłacać , tylko kable , 30cm styro od gruntu + klima "hihaszi" lub "miszbuszi"

:hug:

i tu się mylisz. czysty prąd w domu do grzania już teraz ciężko przepchnąć, przynajmniej oficjalnie, a po zmianie przepisów w 2017 i 2021 będzie znacznie trudniej . więc to ostatnia szansa ;).

EDIT: chyba że ta klima pomoże ;)

adkwapniewski
24-05-2014, 19:58
i tu się mylisz. czysty prąd w domu do grzania już teraz ciężko przepchnąć, przynajmniej oficjalnie, a po zmianie przepisów w 2017 i 2021 będzie znacznie trudniej . więc to ostatnia szansa ;).

EDIT: chyba że ta klima pomoże ;)


Przecież możesz zgłosić klimę jako jedne źródło ogrzewania ... a kable dla klimatu nie ujęte w projekcie ;) Ja jednak wolałbym wodną podłogę - do kabla nie podłączę kociołka na szyszki ;)

Swoją drogą - odważny jesteś - brak komina w domu , bez ściemy jak połowa pompiarzy że kominek dla klimatu.

adkwapniewski
24-05-2014, 20:06
30 cm bylo juz w 1990.... w 2020 zakladam ze bedzie minimum 60cm... i Po co klima i kable jezeli zakladamy zapewne domy "pasywne" lub lepiej?
Czy grzalki w systemie WM z odzyskiem ciepla nie wystarcza w najzimniejsze dni? ( tak nawet na Podhalu ) ?

Kiedy sie kable i klima zwroca porownujac z grzalkami?


Grzałkami nie ochłodzisz latem domu - nie wiedziałeś ? ;) Zresztą teraz na topie są szyszki - ekologiczne , kaloryczne ;)

To widzieli : http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15764778,Niemcy__Rzad_ograniczyl_wsparcie _dla_odnawialnych.html ?

Dojczlandom chyba powoli bokiem wychodzi eko-terrozym ...

imrahil
24-05-2014, 20:06
30 cm bylo juz w 1990.... w 2020 zakladam ze bedzie minimum 60cm... i Po co klima i kable jezeli zakladamy zapewne domy "pasywne" lub lepiej?
Czy grzalki w systemie WM z odzyskiem ciepla nie wystarcza w najzimniejsze dni? ( tak nawet na Podhalu ) ?

Kiedy sie kable i klima zwroca porownujac z grzalkami?

problemem będą przepisy, z których wynika że nie można będzie grzać czystym prądem (energia pierwotna)

Andrzej_M_
24-05-2014, 20:25
Artur wróciłem właśnie z Gliwic. Nie jesteś jedyny w Gliwicach, który wybudował dom w technologii płyty fundamentowej.
Dwa następne są właśnie budowane, w jednym z nich aktualnie można zobaczyć położoną izolacje termiczną płyty.

Arturo72
24-05-2014, 20:49
Artur wróciłem właśnie z Gliwic. Nie jesteś jedyny w Gliwicach, który wybudował dom w technologii płyty fundamentowej.
Dwa następne są właśnie budowane, w jednym z nich aktualnie można zobaczyć położoną izolacje termiczną płyty.
Cieszy to,że inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi tego jak i dlaczego się tak buduje.
Nie sądzę,że domy te będą ogrzewane ekogroszkiem...

Andrzej_M_
24-05-2014, 21:37
Cieszy to,że inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi tego jak i dlaczego się tak buduje.
Nie sądzę,że domy te będą ogrzewane ekogroszkiem...

Ja byłem w domu "wybudowanym na płycie styropianu" i zamieszkałym od grudnia tamtego roku.
W tym przypadku źródłem ciepła jest gruntowa pompa ciepła. Żadnych danych nie podam, ponieważ nie miałem czasu na dłuższą rozmowę ponieważ straszyło w Gliwicach dziś burzą. Za to tęcza na niebie była niesamowita.

W skrócie mogę jedynie podać, że "kotłownia" zamontowana w pomieszczeniu przeznaczonym na pralnie i suszarnie, sprytnie zasłonięta czymś w rodzaju "drzwi przesuwnych", nie jestem tego pewien, ale komina nie zauważyłem.
W domu odczuwałem pewną "duchotę". Być może spowodowane to było "nowością" lub brakiem wentylacji mechanicznej albo wilgotnością przedostającą się z aneksu basenowego.

Inwestor świadomy, na dodatek bardzo majętny.

Arturo72
24-05-2014, 22:45
Pompiarze uważają się chyba za lepszych i próbują stać ponad wszystkimi.


Mój teść czasem takiego określenia używał: hrabia Szczydomiski. Chyba w sam raz będzie na tą okazję.
Główną zasadą tego forum jak i innych for budowlanych jest pomoc i uświadamianie mniej świadomych inwestorów na tematy budowlane.
Dzięki forum poznałem zasady budowy domu a nie tylko dachu nad głową,dzięki forum wiem,że ogrzewanie prądem nie musi być drogie,dzięki forum nie mam ekogroszka w domu,dzięki forum mam małe straty ciepła,dzięki forum wiem,że rachunki za ogrzewanie zależą przede wszystkim od izolacji,dzięki forum dowiedziałem się jak można budować tanio i dobrze,dzięki forum wykonałem sporo prac we własnym zakresie,które okazały się proste i tanie a za które musiałbym wydać kupę kasy instalatorom,dzięki forum poznałem dużo sposobów na ograniczenie strat ciepła małymi kosztami,dzięki forum mój projekt gotowy został obrócony do góry nogami ze względu na zmiany dot. różnych i innych technologii budowy.
Tymi spostrzeżeniami zamierzam się dzielić i dzielę się z innymi,mniej kumatymi inwestorami poprzez nawet swój dziennik budowy gdzie wszystko jest opisane od momentu pierwszego wbicia łopaty co nie jest w smak niektórym bo wiadomo,im inwestor mniej wie,tym można go bardziej skroić...

kobra64
24-05-2014, 23:12
....... wiadomo,im inwestor mniej wie,tym można go bardziej skroić... A już najłatwiej i najbardziej to wtedy skroić go można, kiedy gadając z zakamuflowanym wiceprezesem czy innym przedstawicielem handlowym myśli sobie biedaczek że po prostu z zadowolonym użytkownikiem rozmawia.

Arturo72
24-05-2014, 23:15
A już najłatwiej i najbardziej to wtedy skroić go można, kiedy gadając z zakamuflowanym wiceprezesem czy innym przedstawicielem handlowym myśli sobie biedaczek że po prostu z zadowolonym użytkownikiem rozmawia.
Oczywiście,że jestem zadowolony,z każdej rzeczy,z każdej technologii w jakiej wykonałem dom i będę zawsze to polecał.
Nawet styropian jako ocieplenie stropu i zero grama wełny w domu.
A co to oznacza ? Jestem sprzedawcą styropianu lub zakamuflowanym przedstawicielem handlowym...

Delphion1
25-05-2014, 07:14
Proszę trzymać się tematu,prywatne wycieczki są bardzo nie na miejscu.
Pozdrawiam

karoka65
25-05-2014, 09:10
Proszę trzymać się tematu,prywatne wycieczki są bardzo nie na miejscu.
Pozdrawiam
Cały ten wątek to prywatne wycieczki.
Pompiarze kontra reszta zacofanego świata :)

Andrzej_M_
25-05-2014, 09:33
,,,, Pompiarze kontra reszta zacofanego świata :)

Karoka65 co niektórzy pompiarze z biegiem czasu także się "postarzeją" i będą zazdrościć nowym inwestorom, którzy swoje nowe domy będą ogrzewać LODEM.

adkwapniewski
25-05-2014, 09:35
Czy reszta rozwinietego swiata pali weglem w Nowych domach?
Czy staraja sie miec inne zrodla CO i CWU.

Czy calym swiatem jest miejscowosc w ktorej sie mieszka?


Czy jak na całym świecie "Baby" zapuszczają brody to my też tak mamy robić ? :)

Tu nie chodzi o wungiel tylko o nachalną reklamę pompek jednego producenta w dodatku nieźle pokolorowaną , tylko dla "nie poznaki" od czasu do czasu coś się wspomni o kablach, klimach ,szyszkach czy buforze z grzałkami ;)

map78
25-05-2014, 09:37
Czy reszta rozwinietego swiata pali weglem w Nowych domach?
Czy staraja sie miec inne zrodla CO i CWU.

Czy calym swiatem jest miejscowosc w ktorej sie mieszka?

Porządny Polak, katolik i patriota pali węglem:yes:
Najlepiej czeskim, albo ruskim, bo jest tańszy:P
A na sąsiadów i oponentów patrzy z góry i ma ich w doopie, bo On musi mieć tanio;)

adkwapniewski
25-05-2014, 09:39
Karoka65 co niektórzy pompiarze z biegiem czasu także się "postarzeją" i będą zazdrościć nowym inwestorom, którzy swoje nowe domy będą ogrzewać LODEM.

Stare ;)

Może się doczekamy "kogeneratora" 25kW na start pobiera 400W oddaje 25kW - ciepło odpadowe do CO,CWU - widziałem to w telewizorni - prototyp pokazali , nie pamiętam producenta ale chyba tosh.ba , zasada działania - nie chwalili się ;) można przypuszczać że cóś kombinują z wodą i niklem

Arturo72
25-05-2014, 09:58
Tu nie chodzi o wungiel tylko o nachalną reklamę pompek jednego producenta w dodatku nieźle pokolorowaną , tylko dla "nie poznaki" od czasu do czasu coś się wspomni o kablach, klimach ,szyszkach czy buforze z grzałkami ;)
Jeśli myślisz,że Panasonic Japan chciałby się bawić w takie cuda to jesteś w błędzie.
Panas jest najtańszą opcją wśród markowych pomp i tyle.
T-CAP to alternatywa i odpowiednik dla TRI11 Atlantica i teraz zerknij na ceny jakie ma TRI,Aquarea 7kW to alternatywa dla Extansy 8kW i tu też możesz sobie porónać ceny,Daikin podobnie.
Gdyby ktoś polecał tutaj Mitsubishi Zubadana czy inne w kosmicznych cenach to by było podejrzane.

Karoka65 co niektórzy pompiarze z biegiem czasu także się "postarzeją" i będą zazdrościć nowym inwestorom, którzy swoje nowe domy będą ogrzewać LODEM.
Racja,Świat idzie do przodu,ciepło z lodu prędzej czy później będzie wytwarzane ale trzeba być otwartym na nowoczesność.

Arturo72
25-05-2014, 10:16
Tu nie chodzi o wungiel tylko o nachalną reklamę pompek jednego producenta w dodatku nieźle pokolorowaną , tylko dla "nie poznaki" od czasu do czasu coś się wspomni o kablach, klimach ,szyszkach czy buforze z grzałkami ;)
A druga sprawa,jak zauważyłeś a jak nie zauważyłeś to przypomnę Ci,że temat dotyczy nowobudowanych domów gdzie jak ktoś będzie budował z głową to nie potrzebuje pompy do osiągnięcia niskich rachunków,nie potrzebuje również węgla bo grzejąc prądem będzie do przodu w porównaniu do jednego czy drugiego.
Po wypowiedziach widzę,że najwięcej w temacie nowobudowanych domów mają do powiedzenia sprzedawcy kotłów na węgiel,sprzedawcy węgla,sprzedawcy sterowników do kotłów weglowych do starych domów i sami posiadacze starych domów gdzie wg nich 15cm izolacji na ścianie to już niepotrzebnie za dużo.

adkwapniewski
25-05-2014, 10:20
Jeśli myślisz,że Panasonic Japan chciałby się bawić w takie cuda to jesteś w błędzie.
CIACH


"Łoni" ? Nieee , ale jakiś lokalny "inższtalator" zamiast kupić profil płatny jak prawdziwy Polak,nie koniecznie katolik w dodatku patriota - po co ... lepiej "Niemca" strugać ;)

Arturo72
25-05-2014, 10:25
"Łoni" ? Nieee , ale jakiś lokalny "inższtalator" zamiast kupić profil płatny jak prawdziwy Polak,nie koniecznie katolik w dodatku patriota - po co ... lepiej "Niemca" strugać ;)
Cóż,zapewne Panasonic podobnie jak RBR klepany jest w jednym garażu w Polsce przez jakiegoś fachmana i dostać go to nie lada sztuka i ten kocioł jest tylko dla wybranych...
Obudź się kolego,to nie ta pólka do porównania,ba powiedziałbym bardzo głupie porównanie.
Sądzę,że Panasa mają w ofercie setki jak nie tysiące insztalatorów w Polsce a i za granicą jak się poszuka to można taniej kupić.
Podobnie jakby ktoś polecał Seata czy Fiata...

Andrzej_M_
25-05-2014, 10:27
Racja,Świat idzie do przodu,ciepło z lodu prędzej czy później będzie wytwarzane ale trzeba być otwartym na nowoczesność.

Jedna z firm województwa Opolskiego przy pomocy naukowców z Politechniki Opolskiej próbuje najpierw sprawdzić i później wdrożyć na rynek Polski, system SolarEis.

Mieszkam niedaleko tej firmy, więc jak się dowiem o jakiś przeprowadzanych przez nich prezentacjach a będę miał wolny czas, to zdam relacje.

adkwapniewski
25-05-2014, 10:32
Cóż,zapewne Panasonic podobnie jak RBR klepany jest w jednym garażu w Polsce przez jakiegoś fachmana i dostać go to nie lada sztuka i ten kocioł jest tylko dla wybranych...
Obudź się kolego,to nie ta pólka do porównania,ba powiedziałbym bardzo głupie porównanie.
Sądzę,że Panasa mają w ofercie setki jak nie tysiące insztalatorów w Polsce a i za granicą jak się poszuka to można taniej kupić.
Podobnie jakby ktoś polecał Seata czy Fiata...

Skoro tak twierdzisz to zapewne tak jest :) Miłego weekendu :bye:

karoka65
25-05-2014, 12:14
Jaka mentalnosc taki kraj, a potem trzeba ponarzekac ze nie jest jak na "zachodzie" ;)
To po co piszesz o problemach i wyborach ludzi żyjących w tym kraju ?
Zostań tam i przestań narzekać.
Też już się przepoczwarzyłeś ?

karoka65
25-05-2014, 12:36
Mnie nie interesują inne kraje ale ten w którym żyję i zamieszkuję.

pionan
25-05-2014, 13:18
zwolennik wegla nie jest wiarygodny w dyskusji.


Ja jebie. Jak u ruskich. To z kim chcesz dyskutować, jeśli twierdzisz, że zwolennik węgla jest niewiarygodny w dyskusji?

karoka65
25-05-2014, 13:19
I co z tego że w projekcie jest np. kotłownia gazowa.
A wiesz co w rzeczywistości później ogrzewa ten dom ?
Domyśl się.

karoka65
25-05-2014, 13:21
Ja jebie. Jak u ruskich. To z kim chcesz dyskutować, jeśli twierdzisz, że zwolennik węgla jest niewiarygodny w dyskusji?
No najlepiej chyba sam ze sobą jak już tu jeden praktykuje :)
Wystarczy tylko kilka nicków zarejestrować.

czp01
25-05-2014, 13:47
...... czy rozwiniete kraje projektuja i zakladaja CO & CWU weglowe


Hmmm - nie wiem kto jest odbiorcą mojego kotła na ekogroszek w Niemczech a więc Kielara http://www.kielar-eco.pl czyli przerobionego śmieciucha z podajnikiem ale właśnie tam od 2 lat jest eksportowany i znajduje nabywców ( wiem to od firmy a wiec w 100% pewne). Jedyne co producent musiał zmienić to dać grubszą izolację na wymienniku bo nie spełniał jakiejś norny. Może też być tak, że to nasi tam te kotły kupują :)

Gwoli ścisłości ja też swój kocioł wyrzucę jak się tylko zepsuje i zainstaluje w jego miejsce ECAT.

adkwapniewski
25-05-2014, 20:38
OK. Ciekawostka by bylo tylko czy to trafia do NOWYCH domow czy istniejacych, lub wrecz starych.

Nie wiem czy się zgrywasz czy nie ... ale pompki ciepła to też stara technologia ...



Reszta ma być do "brody" ale nie chce mi się szukać - wybaczysz ?

Varme - Nie musimy czyścić zachodnich magazynów z złogów (pompki , solary), tudzież malować kiełbasy zamiast wędzić , albo prostować ogórka ... Broda to już wisienka na torcie i żeby nie było ... daleko mi do sekty Toruńskiej czy do sekty Tupolewa ...

Cóż więcej można napisać , chcesz värmepumpen Jedynego wspaniałego producenta Twoja sprawa ... nie wciskaj Tego innym pod pozorem niesienia kaganka oświaty .. bo to żadna nowość tylko zaszłość jaka ... żeby nie było wungiel ^2 tylko tańszy ...

Zaraz się oburzą obrońcy super zaawansowanej technologii ... sterownik 8 czy 16-bitowy ... i czy to ma znaczenie ? Z softem klepanym przez Hindusa lub Chińczyka + dwa wymienniki ciepła +TZR i sprężarka - panie cud nad Wisłą eee ... zapomniałem o jeszcze jednym cudzie HT czy tam EVI

Kogeneracja lub generacja energii to przyszłość, płacić za pumpkę 25000PLN to ... o 40000PLN nie wspominam - ale będziesz eko czy tam h..o - jak tam chcesz Twoja/Inwestora sprawa

Na razie nikt Nam w Polsce nie zakazuje montować takiego źródła ciepła jakie nam się opłaca/podoba (wybierz sobie) [chociaż Liwko ma takie "partyjne" zapędy] - Chyba że nie byłeś na wyborach - Wygra frakcja Mirabelek albo Tupolewa (polaryzacja jak na muratorze przy wyborze źródeł ogrzewania ;) ) pretensje można mieć do Siebie :P Wtedy już nie zostanie w Polsce NIC co jeszcze można by ukraść/zepsuć/zgubić/sprzedać za bezcen ... ;)


Co do wungla to chyba stare są te linki bo premier zmienia front ?

"Z punktu widzenia polskiego rządu węgiel ma być tym strategicznym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. To wymaga bardzo rozbudowanych taktyk na terenie UE np. odnośnie do importerów węgla. Będziemy szukali takich projektów, które pozytywnie zmienią górnictwo węgla w Polsce tak, aby mogło ono sprostać wymogom konkurencji, bo konkurencja na rynku węgla też rośnie - mówił szef rządu."

06.05.2014 -http://tvn24bis.pl/informacje,187/premier-o-szczycie-weglowym-bedziemy-rozmawiali-twardo,425228.html

wiem, wiem ... ;)

Wprawdzie było - piłeś nie pisz ... ale mam to gdzieś :P Możecie mnie zbanować :P Darz Bór ! :bye:

adkwapniewski
25-05-2014, 21:39
Masz alergie na PC? Lub inne ogrzewanie anizeli weglem?

Nie , na PC nie ... tylko na zakamuflowanych sprzedawców i "nowości" z UE (choćby brody ;) )

Nie jestem wunglowym betonem - grzała będzie się testować i jak starczy kasy to klimatyzator kanałowy - niestety nie "miszibuszi" bo nie mam 30 cm od gruntu :)

Co do jakości powietrza .. założę się że po zakazie diesli i nakazie korzystania z komunikacji miejskiej (trolejbusy/tramwaje) jakość powietrza się znacznie poprawi


ale nie ... po bułeczki z rana trza alfe odpalić , zamiast przejść 300m ...

czp01
25-05-2014, 21:40
Takie projekty, które mają zmienić strategie górnictwa już są np. w tej chwili w rejonie byłej kopalni Czeczott rozpoczyna się inwestycja budowy elektrowni i to węglowej - a więc rynek zbytu na węgiel będzie :)

adkwapniewski
25-05-2014, 22:38
I to jest moze rozsadniejszym rozwiazaniem :)



Nie rozumiem wtedy o co Ci chodzi... sprzedawca nie jestem, nie promuje brod z UE. ( a alergia na nowosci z UE... interesujace... )

kiełbachy malowane ...

Pewnie Mitsu sprawdzi sie nawet bez 30cm izolacji.. tylko dlaczego "promujesz" ta marke

Promuję bo mi za to płacą ... w wunglu dla "nie poznaki" 2 kg od posta - niestety czecha ...

Diesla nigdy nie mialem i nie planuje.

A do sklepu nie wiesz jak mam daleko....

Przypiąłem się do Twojego posta bo coś o brodach pisałeś ... potem już poszło ... a alfa w "klekocie" to przytyk do ... coś ucichł ostatnio ... ;)

takze moze nie warto sie zwracac do kazdego kto "nie promuje" i zachwala wegiel jako sprzedawce i naganiacza bo to tak troche dziwnie wyglada...

Tu nie chodzi o węgiel tylko o jeden sortyment węgla - przyznasz że to też jest dziwne ... na wątkach o śmieciuchach czy o piecach - dziwnym trafem rozpierd..hy się nie dzieją , tylko w groszkowych - to też jest nie pojęte

I nie każdego ... gdyby zamiast pa.asa był w laurce hihaszi sam bym zachwalał - wszak 2kg od posta - kurczę już trzeźwieję ... :)

adkwapniewski
25-05-2014, 23:09
Ilość postów - to tak trudno zrozumieć ? Każdy x 2kg :evil:- i już mam pełną kotłownię szyszuni na zimę :)

map78
26-05-2014, 09:22
Ilość postów - to tak trudno zrozumieć ? Każdy x 2kg :evil:- i już mam pełną kotłownię szyszuni na zimę :)

To trzeba było mówić, że płacą Ci od postu;) Teraz wszystko jasne:yes:
Zresztą nie ma się czego wstydzić, żadna praca nie hańbi. Jak bym miał promować ekogroszek to też by mi musieli słono zapłacić, za lobbowanie wbrew własnemu sumieniu, doświadczeniu, zdrowemu rozsądkowi i logice:offtopic:

adkwapniewski
26-05-2014, 10:31
To trzeba było mówić, że płacą Ci od postu;) Teraz wszystko jasne:yes:
Zresztą nie ma się czego wstydzić, żadna praca nie hańbi. Jak bym miał promować ekogroszek to też by mi musieli słono zapłacić, za lobbowanie wbrew własnemu sumieniu, doświadczeniu, zdrowemu rozsądkowi i logice:offtopic:

Ja się nie wstydzę - w przeciwieństwie do Ciebie Map :) Szydło zawsze z wora wyjdzie - prędzej czy później jak z wskazówką ;) :bye:

map78
26-05-2014, 10:49
Ja się nie wstydzę - w przeciwieństwie do Ciebie Map :) Szydło zawsze z wora wyjdzie - prędzej czy później jak z wskazówką ;) :bye:

A czego ja się niby wstydzę???
Gdyby mi ktoś zapłacił za moje wypowiedzi to z pewnością bym się tym pochwalił, ale ja chwale jedynie to co sam posiadam, czyli pompę Panasonic, klimakonwektory Purmo i zasobnik Galmet. Nic więcej, nic mniej;) myślisz, że te firmy złożyły się i opłacają moje wypociny?;)

czp01
27-05-2014, 20:16
Nie na temat ale w związku "reklama szeptana" - znajomy prowadzi jednej firmie taką reklamę na forach tematycznych : Poświęca dwie godziny dziennie o określonych porach na tych forach pisząc właściwe posty i ma za to 3 tyś zł miesięcznie. Czysty zysk - tylko trzeba się trochę zdyscyplinować.

Na naszym niniejszym forum są też zapewne takie wpisy od wielu osób dorabiających w ten sposób - tak więc niektórych userów możemy śmiało traktować z przymrużeniem oka lub udawać że ich nie ma :)

Liwko
27-05-2014, 20:29
Nie na temat ale w związku "reklama szeptana" - znajomy prowadzi jednej firmie taką reklamę na forach tematycznych : Poświęca dwie godziny dziennie o określonych porach na tych forach pisząc właściwe posty i ma za to 3 tyś zł miesięcznie. Czysty zysk - tylko trzeba się trochę zdyscyplinować.

Na naszym niniejszym forum są też zapewne takie wpisy od wielu osób dorabiających w ten sposób - tak więc niektórych userów możemy śmiało traktować z przymrużeniem oka lub udawać że ich nie ma :)

Tylko najlepsze jest to, że niemal nikt tu nie reklamuje konkretnej firmy, a raczej neguje stosowania w XXI systemów ogrzewania nowych domów paliwami stałymi. Kto w takim razie płaci? :)

Mogę zrozumieć, że tych co promują węgiel wspiera kampania węglowa :yes:

Arturo72
27-05-2014, 20:32
Poświęca dwie godziny dziennie o określonych porach na tych forach pisząc właściwe posty i ma za to 3 tyś zł miesięcznie.
Pytanie co to są te "właściwe" posty ?
Czy "właściwym" postem będzie twierdzenie,że ja zrezygnowałem z instalacji na ekogroszek bo dla mnie był za drogi,droższy niż ogrzewanie prądem ?
Czy "właściwym" postem będzie twierdzenie,że ja zrezygnowałem podczas adaptacji projektu z kotłowni czyli "wydzielonego miejsca na kocioł" i zamiast niej architekt wkomponował mi tam pralnio-suszarnie przy okazji powiększając te pomieszczenie ?
Czy "właściwym" postem będzie twierdzenie,że ja zrezygnowałem również na etapie adaptacji z komina,który znajdował się w zlikwidowanym "wydzielonym miejscu na kocioł" ?
Czy "właściwym" postem będzie twierdzenie,że na tych operacjach przy adaptacji oszczędziłem sporo kasy ?
Jeśli "właściwym" to nie mam pytań do inteligencji czytających bo wszystko jest opisane od A-Z w moim dzienniku budowy prowadzonym od 2011r:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=4776212#post4776212
I już w tym roku pisałem:


Zamierzam budować dom energooszczędny i w związku z tym Mila będzie posadowiona na płycie fundamentowej,izolowanej 20cm styropianu EPS200.
Materiały do budowy starałem wybierać się jak najcieplejsze i takie,które pozwolą akumulować ciepło na potem,czyli ściany nośne zenętrzne będą z betonu komórkowego 24cm+warstwa 20cm grafitowego styropianu z lambda=0,31 W/mK,gdzie U ściany wyniesie ok.0,12 W/m2K.Ściany nośne wewnętrzne z silikatu 24cm a działowe z silikatu 12cm.
Strop drewniany będzie izolowany trochę dyskusyjnie bowiem między belki stropowe będę wkładał 20cm w warstwach 10cm,styropianu grafitowego a na belki dodatkowo 10-15cm twardego styropianu typu EPS200.Pozwoli mi to uniknąć kładzenia folii izolacyjnej i dbania o nie zawilgocenie wełny od dołu i od góry,z drugiej strony nie będzie konieczne martwienia się o podłogę na poddaszu,gdzie spokojnie będzie można chodzić po twardym styropianie.
Okna 3 szybowe,również z niskim współczynnikiem U prawdopodobnie będą montowane w warstwie ocieplenia.
Oczywiście wentylacja będzie mechaniczna wywiewno-nawiewna z rekuperatorem.Projekt rozmieszczenia kanałów mojego wykonawstwa poniżej:

Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)

Całość będzie grzana prądem w II taryfie.


I tak jak Liwko napisał,to jest temat dla NIE dla węgla w nowych domach bo syfiasty i bo drogi a źródłami ciepła alternatywnymi mogą być prąd,pompy ciepła,jak kogoś stać to gaz ziemny(prodyucenci do wyboru) i nikt nie pisze o konkretnej firmie i nikt nic i nikogo nie reklamuje.

Zresztą byłeś modem i wiesz jak wyglądają posty te "właściwe" i wiesz,że szybciutko zostaje wyłapywana przez userów i jest zgłaszana.

P.S.
Tyle zakładałem,że wydam na ogrzewanie i cwu grzejąc bez węgla tylko prądem jeszcze na długo przed budową ;)


Koszt pełnego c.o+cwu to tylko 3tys.zł (warto wytłuścić )

A taką ciekawostkę też znalazłem(fajnie tak poszperać jak to było kilka lat temu,też przezd budową):


PCi spokojnie wystarczy do ogrzania domu,uważam,że jest to dobra sprawa ale narazie za droga.Jeśli będą kiedykolwiek jakieś dopłaty do PCi to sobie zapodam,narazie będę jechał prądzie z COP1 ;)

Arturo72
27-05-2014, 21:11
I następna ciekawostka,tym razem post poniżej napisał posiadacz "najwspanialszego" kotła na ekogroszek czyli RBR...

Co do twojego grzania prądem to uwzględnij tez brak konieczności budowania 15m2 na kotłownię. To jest kilkadziesiąt tysięcy zł.
A ja mu odpowiedziałem,także jeszcze przed budową:

Z uwagi na "czystą" kotłownię,na 7m2 będzie "kotłownia" jak i pralnia z suszarnią,także tu jest także ten plus braku dodatkowego pomieszczenia :)

Także zamiast oskarżać może warto czasami wysłuchać i nauczyć się paru rzeczy ?
Tym bardziej,że temat jest dla nowych inwestorów budujących nowe domy a dyskusje prowadzą posiadacze starych domów i sprzedawcy związani z biznesem węglowym.
Chyba,że jak wspominałem,adwersarzom nie zależy na inwestorach tylko na własnej kasie traconej przez ten wątek,przez uświadamianie nowych nie świadomych inwestorów...

rybniczanin
27-05-2014, 22:07
Arturo72 przy tym uświadamianiu tak przez przypadek wszedłeś w interes pompowy jako wiceprezes tak?:) Wiesz już szybciej Liwko mnie uświadomi co do kredytów niż Ty swoim działaniem na tym forum. Jak ktoś dłuższy czas czyta to forum i Twoje krętactwa, to sobie wyrobi zdanie.

Arturo72
27-05-2014, 22:17
Arturo72 przy tym uświadamianiu tak przez przypadek wszedłeś w interes pompowy jako wiceprezes tak?:) Wiesz już szybciej Liwko mnie uświadomi co do kredytów niż Ty swoim działaniem na tym forum. Jak ktoś dłuższy czas czyta to forum i Twoje krętactwa, to sobie wyrobi zdanie.
Było,minęło,straciłem kupę kasy i nerwów,moja naiwność i tyle.
Za błędy i głupotę się płaci...
I nic nikomu nie wciskałem ani nie kręciłem,poglądów także nie zmieniłem.

fotohobby
27-05-2014, 22:19
Arturo72 przy tym uświadamianiu tak przez przypadek wszedłeś w interes pompowy jako wiceprezes tak?:) Wiesz już szybciej Liwko mnie uświadomi co do kredytów niż Ty swoim działaniem na tym forum. Jak ktoś dłuższy czas czyta to forum i Twoje krętactwa, to sobie wyrobi zdanie.


Wiesz, jak ktos straci robotę, to się i brzytwy chwyci, nawet, jeśli ją podaje miki121 :)
To akurat na zdrowie Arturo nie wyszło, ale teraz znowu jest na etaciku, więc o naganianie klientów trudno go oskarżać

rybniczanin
27-05-2014, 22:26
Wiesz, jak ktos straci robotę, to się i brzytwy chwyci, nawet, jeśli ją podaje miki121 :)
To akurat na zdrowie Arturo nie wyszło, ale teraz znowu jest na etaciku, więc o naganianie klientów trudno go oskarżać

Podałem tylko jeden przykład. Nie mówiąc już o wielokrotności kont.Pisaniu że się ma tylko wannę a na zdjęciach prysznic widać. Że się nie budowało komina, a kominek to niby co ma itd.;) Dlatego temu panu uświadamiającemu nie wierzę.

Wivaldi
27-05-2014, 22:28
Arturo72 przy tym uświadamianiu tak przez przypadek wszedłeś w interes pompowy jako wiceprezes tak?:) Wiesz już szybciej Liwko mnie uświadomi co do kredytów niż Ty swoim działaniem na tym forum. Jak ktoś dłuższy czas czyta to forum i Twoje krętactwa, to sobie wyrobi zdanie.

Ja sobie zdanie wyrobiłem. :yes:
Węgiel to nie dość że syf, to jeszcze droga instalacja (piec,komin, dedykowane pomieszczenie, obsługa)
Są lepsze rozwiązania, a już na pewno do nowo budowanych domów.
Zaraz odezwą się węglowi fundamentaliści.:mad:

Arturo72
27-05-2014, 22:30
Podałem tylko jeden przykład. Nie mówiąc już o wielokrotności kont.Pisaniu że się ma tylko wannę a na zdjęciach prysznic widać. Że się nie budowało komina, a kominek to niby co ma itd.;) Dlatego temu panu uświadamiającemu nie wierzę.
Przeinaczasz,prysznic jako taki mam tylko w pralnio-suszarni czyli pomieszczeniu typowo gospodarczym i do typowo gospodarczych celów służy i tam raczej porannych czy wieczornych kąpieli się nie uskutecznia,kabiny prysznicowej w łazience nie mam,tak samo jak przez 42 lata nie miałem w mieszkaniu,z komina zrezygnowałem czyli wykasowałem go z projektu w "pomieszczeniu wydzielonym na kocioł" czyli 2 kominy - 1 komin = 1komin no chyba,że dla Ciebie 2-1=2 ?

Wivaldi
27-05-2014, 22:34
czyli 2 kominy - 1 komin = 1komin no chyba,że dla Ciebie 2-1=2 ?

Nie wymagaj od węglarzy znajomości matematyki. :D

rybniczanin
27-05-2014, 22:37
Ja sobie zdanie wyrobiłem. :yes:
Węgiel to nie dość że syf, to jeszcze droga instalacja (piec,komin, dedykowane pomieszczenie, obsługa)
Są lepsze rozwiązania, a już na pewno do nowo budowanych domów.
Zaraz odezwą się węglowi fundamentaliści.:mad:

Ja sobie też wyrobiłem zdanie o zakładającym ten temat. Nie chodzi mi akurat o treść tego tematu , bo też jestem za tym żeby nie ogrzewać nowych domów węglem, jak do tej pory.. Chociaż nigdy nic nie wiadomo jak jeszcze może być i jakie technologie powstaną do wykorzystania węgla.:)


Przeinaczasz,prysznic jako taki mam tylko w pralnio-suszarni czyli pomieszczeniu typowo gospodarczym i do typowo gospodarczych celów służy i tam raczej porannych czy wieczornych kąpieli się nie uskutecznia,kabiny prysznicowej w łazience nie mam,tak samo jak przez 42 lata nie miałem w mieszkaniu,z komina zrezygnowałem czyli wykasowałem go z projektu w "pomieszczeniu wydzielonym na kocioł" czyli 2 kominy - 1 komin = 1komin no chyba,że dla Ciebie 2-1=2 ?

Prysznic jest prysznicem , obojętnie gdzie on jest. Kolego ilu ludzi ma i może mieć jeden komin do kotła lub kotłów albo kominka. Mylisz chłopie kanały kominowe z kominem..

karoka65
27-05-2014, 22:38
Wiesz, jak ktos straci robotę, to się i brzytwy chwyci, nawet, jeśli ją podaje miki121 :)
To akurat na zdrowie Arturo nie wyszło, ale teraz znowu jest na etaciku
No widać, widać, ma chłopnina zapierdziel że no, od rana do północka na forum :)
Artur staraj się bardziej bo znowu dzisiaj rozmawiałem z młoda dziewczyną z Krapkowic i jakoś nie mogę ją od wungla odciągnąć.
100m2 nowy domek, 15 grafitu na ścianach, 3 dychy porządnej wełny w dachu, 3 szybowe okna a ona węgiel i węgiel :)
Mówię to choć gaz, niema, to mówię pompa, zaś za droga bo najlepszą ofertę coś za 24 klocki dostała.
Prosiłem żeby sprawę przemyślała jeszcze żeby ją wyciągnąć z ciemnej strony księżyca.
Czyta forum, może to przeczyta i jakoś damy radę, wspieraj mnie dzielnie.

Arturo72
27-05-2014, 22:44
Artur staraj się bardziej bo znowu dzisiaj rozmawiałem z młoda dziewczyną z Krapkowic i jakoś nie mogę ją od wungla odciągnąć.
100m2 nowy domek, 15 grafitu na ścianach, 3 dychy porządnej wełny w dachu, 3 szybowe okna a ona węgiel i węgiel :)
Mówię to choć gaz, niema, to mówię pompa, zaś za droga bo najlepszą ofertę coś za 24 klocki dostała.
Prosiłem żeby sprawę przemyślała jeszcze żeby ją wyciągnąć z ciemnej strony księżyca.
Czyta forum, może to przeczyta i jakoś damy radę, wspieraj mnie dzielnie.
Możesz jej ode mnie powiedzieć,że się sfrajerowała na maksa bo kilkanascie tys.zl wywaliła bezsensownie na "wydzielone miejsce na kocioł" raczej z kominem zamiast zrobić OZC przed budową i grzać te 100m2 prądem,no chyba,że jest tak bogata,że nie szkoda jej zmarnowanego miejsca w tak małym domu i obok postawi większy dom.
I dla nowych inwestorów,żeby budowali z głową jest ten watek.

Arturo72
27-05-2014, 22:48
Prysznic jest prysznicem , obojętnie gdzie on jest. Kolego ilu ludzi ma i może mieć jeden komin do kotła lub kotłów albo kominka. Mylisz chłopie kanały kominowe z kominem..
Sorki,ja nie jestem rybniczanin,żeby w misce czy w pralni się myć...

Czy Ty rozumiesz ?
Gdybym palił ekogroszkiem miałbym 2 kominy w domu,teraz mam 1 komin w domu.
Ile jest 2-1 ???
Oszczedziłem kasę na jednym kominie czy nie oszczedziłem kasy ?
I nic nie mylę,kupiłem komin do kominka 7,2m firmy pekabet za 1,5tys.zł,gdybym miał ekogroszek musiałbym kupić drugi komin 7,2m firmy pekabet za 1,5tys.zł
Obrobienie jednego z postawieniem kosztowało ok.2tys.zł,obrobienie drugiego kosztowłaoby tyle samo.
Ile kasy zaoszczędziłem ?

karoka65
27-05-2014, 22:54
Możesz jej ode mnie powiedzieć,że się sfrajerowała na maksa bo kilkanascie tys.zl wywaliła bezsensownie na "wydzielone miejsce na kocioł" raczej z kominem zamiast zrobić OZC przed budową i grzać te 100m2 prądem,no chyba,że jest tak bogata,że nie szkoda jej zmarnowanego miejsca w tak małym domu i obok postawi większy dom.
I dla nowych inwestorów,żeby budowali z głową jest ten watek.
Artur, dlaczego od razu sfrajerowała ?
Jeszcze wszystko przed nią, jeszcze budują.
Komin ? no przecież gdzie sobie kominek podłączy ?
Ty to też dobry jednak jesteś, sam masz a drugiemu odradzasz, ech.
To jak to jest z tymi frajerami ?
No jak taki nowy inwestor to przeczyta to ma ubaw po pachy.

rybniczanin
27-05-2014, 22:56
Sorki,ja nie jestem rybniczanin,żeby w misce czy w pralni się myć...
Czy Ty rozumiesz ?
Gdybym palił ekogroszkiem miałbym 2 kominy w domu,teraz mam 1komin w domu.

No nie jesteś bo ja mam dwie łazienki i pralnie (6mx4m) którą zaadoptowałem z budynku gospodarczego przyklejonego do domu. Czyli mam dwie wanny i dwa prysznice. Żebyś wiedział że najlepiej lubię sie w pralni myć bo tam mam dużą wannę i dużą kabinę No jak taki projekt wybierałeś drogi do budowy to miałeś dwa kominy.

Arturo72
27-05-2014, 22:57
Artur, dlaczego od razu sfrajerowała ?
Jeszcze wszystko przed nią, jeszcze budują.
Komin ? no przecież gdzie sobie kominek podłączy ?
Ty to też dobry jednak jesteś, sam masz a drugiemu odradzasz, ech.
To jak to jest z tymi frajerami ?
No jak taki nowy inwestor to przeczyta to ma ubaw po pachy.
To więc poleć jej ten wątek i całe forum.
Wspomnij jej o OZC,o zapotrzebowaniu domu na ciepło,o obciążeniu cieplnym domu,nie pozwól żeby się sfrajerowała i wydała bezsensownie kilkanaście tys.zł na "wydzielone miejsce na kocioł",tym bardziej w domu 100m2 gdzie "wydzielone miejsce na kocioł" zajmie 10% powierzchni.

karoka65
27-05-2014, 22:57
Dlaczego wmawiasz ludziom że potrzebują dwóch kominów ?
Bzdura na resorach.
Można opędzić to jednym jak dobrze wiesz.
Przecież sam co drugi post piszesz o jakiś adaptacjach projektów czy cuś :)
Dobrej nocki.

karoka65
27-05-2014, 22:59
To więc poleć jej ten wątek i całe forum.
Wspomnij jej o OZC,o zapotrzebowaniu domu na ciepło,o obciążeniu cieplnym domu,nie pozwól żeby się sfrajerowała i wydała bezsensownie kilkanaście tys.zł na "wydzielone miejsce na kocioł"
Nie zrobisz tego.
Już jej to zrobiłem jak zwykle oczywiście na "oko" :)
Tak sobie walnąłem z 3 do 4 kW żeby nie brakło :)

Arturo72
27-05-2014, 23:02
Już jej to zrobiłem jak zwykle oczywiście na "oko" :)
Tak sobie walnąłem z 3 do 4 kW żeby nie brakło :)
Ale Ty nie masz zielonego pojęcia o tym co to jest zapotrzebowanie domu na ciepło czy obciążenie cieplne to jak mogłeś to "zrobić" ?
Zrobiłeś,ale krzywdę dziewczynie.

karoka65
27-05-2014, 23:06
Eee tam, moje oko jeszcze mnie nie zawiodło :)
Nikomu jeszcze krzywdy nie zrobiłem.
Wiesz u nas w opolskim to wszyscy dobrzy fachowcy w fatherlandzie pracują a Ci miejscowi to pewnie trochę baboli w ociepleniu walną.
Dobra Artur, mi nie płacą za pisanie po forum i rano muszę do roboty zasuwać.
Bywaj i edukuj.

Arturo72
27-05-2014, 23:15
Eee tam, moje oko jeszcze mnie nie zawiodło :)
Nikomu jeszcze krzywdy nie zrobiłem.
Wiesz u nas w opolskim to wszyscy dobrzy fachowcy w fatherlandzie pracują a Ci miejscowi to pewnie trochę baboli w ociepleniu walną.
Dobra Artur, mi nie płacą za pisanie po forum i rano muszę do roboty zasuwać.
Bywaj i edukuj.
No to teraz zadam Ci pytanie odwrotne do tematu watku.
Ciekawy jestem odpowiedzi.
Dlaczego uważasz w domu tej dziewczyny ekogroszek będzie opłacalną inwestycją ?
I jeszcze jedno pytanie.
Dlaczego uważasz,że w domu ok.150m2 budowanym dzisiaj lub jutro ekogroszek będzie opłacalną inwestycją ?