PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

kobra64
28-08-2014, 07:59
Nie śmiałbym. Ja lokalny sprzedawca jestem, klientów z najbliższej okolicy zaopatruję. Kudy mnie do Łowcy....

malux20
28-08-2014, 10:43
Prosze Cie, nie rozsmieszaj mnie:rotfl:
Mam 15cm grafitu na scianie, cieple okna i dach bedzie ocieplony 30cm welny, czyli wszystko "ponad norme" z projektu. Te zapotrzebowanie jest wyliczone wg tego co napisalam. Wyszlo dokladnie 86,8kWh/m2/rok.
Aaaaa i jeszcze ocieplenie dachu bedzie mnie kosztowalo 25tys.

DOBRE DOBRE
ponad normę he he
za dwa lata normy się zmienią i będzie nieponadnormę he he
wiadomo myślenie nie boli

_olo_
28-08-2014, 14:23
Tak jak pisałem,jeśli komuś jest za dużo kasy to i wymyśla coby tu zrobić,żeby ją wydać.

Dla mnie możesz mieć i 10 kominów tak jak olo ale wiedz,że nie każdy ma tyle kasy.



Dochodzę do wniosku, że jesteś po prostu niewiarygodny, żeby nie nazwać tego dosadniej, wyliczałem ci ile kosztował mnie komin (1 uniwersalny komin do wszystkiego nie 10! jak kłamliwie sugerujesz) a ile by kosztowała wentylacja bez komina za pomocą kominków went, sam wspominałeś ile kosztowała by WM - ty nadal powtarzasz te brednie o jakichś kosmicznych kosztach !

Pisałem też, że zrezygnowałem z jednego komina i mam tylko 1 - dotarło ? 1 komin. Ktoś z was, zachwalających PC też tu się chwalił, że zrobił to samo co ja dla oszczędności, tyle, że ja zostawiłem ważny komin spełniający kilka funkcji a ten ktoś zostawił niezwykle potrzebny do życia komin do...kominka. Kto tu ma więcej kasy na fanaberie ?

Więc proszę cię - nie kłam bezczelnie !

_olo_
28-08-2014, 14:27
DOBRE DOBRE
ponad normę he he
za dwa lata normy się zmienią i będzie nieponadnormę he he
wiadomo myślenie nie boli

I z czego się cieszysz ? Też nie doczytałeś ? tereska77 pisała "ponad normę z projektu".

...a za 5 lat się może normy zmienią i twoja chata też będzie nie ponad normę bo normą może się staną domy zeroenergetyczne.

BrodowskiG
28-08-2014, 14:29
akurat to jak sie normy zmienią to wiadomo

heine84
28-08-2014, 14:34
:wave:

Liwko
28-08-2014, 14:40
Mam tylko jedno pytanie... w każdym terenie da się wywiercić otwory pionowe pod PC? Panowie od pomp zajmują sie odwiertami czy tylko sprzedają pompy?

Niemal każdym (chyba tylko poza terenami górniczymi). Zazwyczaj firmy zajmują się tym kompleksowo albo komuś zlecają odwierty.

malux20
28-08-2014, 14:45
I z czego się cieszysz ? Też nie doczytałeś ? tereska77 pisała "ponad normę z projektu".

...a za 5 lat się może normy zmienią i twoja chata też będzie nie ponad normę bo normą może się staną domy zeroenergetyczne.

akurat wiem jakie normy wchodzą i w 2017 i w 2020
a co to znaczy ponad normę zprojektu?

się śmieje z tego jak ludzie uznają coś za normę , a potem wmawiają sobie że ok jest

heine84
28-08-2014, 14:48
:wave:

_olo_
28-08-2014, 14:48
akurat wiem jakie normy wchodzą i w 2017 i w 2020
a co to znaczy ponad normę zprojektu?

się śmieje z tego jak ludzie uznają coś za normę , a potem wmawiają sobie że ok jest

Ponad normę gdy projekt był zatwierdzony i wydano zezwolenie na budowę.
A normy jak normy - dziś są takie, jutro ktoś je zaostrzy, złagodzi lub zawiesi i będą inne niż planowano.

malux20
28-08-2014, 14:53
napiszę wprost
jeśli ktoś kieruje się obecnymi normami przy budowie domu na 30 lat zycia to gratuluje
może warto usiąść na tyłku i policzyć na co mnie stać tearaz i za 30 lat

Liwko
28-08-2014, 15:07
Teren to skała kilka metrów, miejscami dochodząca do 15m pod powierzchnią ziemi i gliny. Czy przez to da rade przewiercić? Pewnie koszta będą ogromne?

Można. Oczywiście za metr odwiertu wyjdzie więcej, za to można ich zrobić nieco mniej. W skale jest więcej energii.

heine84
28-08-2014, 15:17
:wave:

tereska77
28-08-2014, 15:29
DOBRE DOBRE
ponad normę he he
za dwa lata normy się zmienią i będzie nieponadnormę he he
wiadomo myślenie nie boli

Napisalam "ponad norme" w cudzyslowiu, chodzilo mi o wytyczne w projekcie;)


akurat wiem jakie normy wchodzą i w 2017 i w 2020
a co to znaczy ponad normę zprojektu?

się śmieje z tego jak ludzie uznają coś za normę , a potem wmawiają sobie że ok jest

Ja tez wiem, bo sprawdzilam przed zrobieniem ocieplenia. Dla mojej sciany U=0,1532, wiec bedzie spelnialo "normy" i 2021r.


napiszę wprost
jeśli ktoś kieruje się obecnymi normami przy budowie domu na 30 lat zycia to gratuluje
może warto usiąść na tyłku i policzyć na co mnie stać tearaz i za 30 lat

No widzisz, a wczoraj zostalam wyszydzona, ze bede ocieplala dach, bo przeciez w parterowkach nie ociepla sie dachow:P
Tylko, ze ja mam swiadomosc, ze jesli nie zrobie tego teraz, to nie zrobie nigdy i nie interesuje mnie czy tak sie robi czy nie, ja swoj dach ocieple.

Arturo72
28-08-2014, 15:49
No widzisz, a wczoraj zostalam wyszydzona, ze bede ocieplala dach, bo przeciez w parterowkach nie ociepla sie dachow:P
Tylko, ze ja mam swiadomosc, ze jesli nie zrobie tego teraz, to nie zrobie nigdy i nie interesuje mnie czy tak sie robi czy nie, ja swoj dach ocieple.
I w dalszym ciągu podtrzymuje,że w domach z poddaszem nie użytkowym nie ociepla się dachu,no chyba że ktoś ma za dużo kasy to wtedy tak jak i może mieć podwójną parę drzwi do każdego pomieszczenia.
Ile cm izolacji masz w lub na stropie ?

plusfoto
28-08-2014, 16:10
No widzisz, a wczoraj zostalam wyszydzona, ze bede ocieplala dach, bo przeciez w parterowkach nie ociepla sie dachow:P
Tylko, ze ja mam swiadomosc, ze jesli nie zrobie tego teraz, to nie zrobie nigdy i nie interesuje mnie czy tak sie robi czy nie, ja swoj dach ocieple.
Tereska tutaj muszę poprzeć tych co uważają za bzdurę ocieplanie dachu w takim budynku. Tu powinno się dobrze ocieplić strop.

BrodowskiG
28-08-2014, 16:13
strop ma mniejszą powierzchnie czyli mniej za materiały i mniejsza powierzchnia wymiany ciepła, ta sama grubość a mniej na ogrzewanie

Arturo72
28-08-2014, 16:20
strop ma mniejszą powierzchnie czyli mniej za materiały i mniejsza powierzchnia wymiany ciepła, ta sama grubość a mniej na ogrzewanie
I przede wszystkim jeśli izolacja w stropie jest mikra to myszkom grzejemy całe poddasze stratami ciepła z parteru.
Dlatego myślę wyszło tak bogate zapotrzebowanie na ciepło.
Ciekawy jestem izolacji w stropie.

heine84
28-08-2014, 16:30
:wave:

Liwko
28-08-2014, 16:51
Znalazłem wypowiedź w innym wątku :)


20tys to są wszystkie koszta?
Jest ktoś w stanie mi polecić jakąś firmę?

Do tego doszła kotłownia za 7000zł.

Dobrze by było pytanie zadać w dziale z pompami ciepła. Tutaj tylko się kłócimy :)

heine84
28-08-2014, 17:02
:wave:

_olo_
28-08-2014, 17:04
Do tego doszła kotłownia za 7000zł.

Dobrze by było pytanie zadać w dziale z pompami ciepła. Tutaj tylko się kłócimy :)

Ależ jakie znowu 7tys za kotłownię, 15 najmniej, no i komin z 15 zapewne albo i 20 ;)

Co do ocieplania dachu to teresko77 jak już wszyscy powyżej wspomnieli lekki absurd. No chyba, ze masz parter z poddaszem nieogrzewanym ale z planem wykorzystania do przechowywania rzeczy, które nie lubią mrozów.

Po pierwsze to dla drewnianej konstrukcji dachu zdrowsze jest nie upychać w nim wełny tylko pozwolić jej się wentylować jak należy, pod drugie to zdecydowanie efektywniej wykorzystasz tą izolację, którą planujesz dać pod dach dając ją na strop.

karoka65
28-08-2014, 17:06
Do tego doszła kotłownia za 7000zł.

Dobrze by było pytanie zadać w dziale z pompami ciepła. Tutaj tylko się kłócimy :)
Czyli jednak masz kotłownię ? :) i też nie za darmo ? czyli wybudowana jednak ?
To to jest typowy wątek pompiarzy poświęcony kłótnią ?
A co w wątku o pompach cena niestety wzrośnie ?
No ciekaw jestem jak kolega pytający zrelacjonuje poniesione koszty po zakończeniu prac.
Pewnie zostanie wyśmiany że nie potrafił negocjować i pompy nie dali mu za darmo :)

heine84
28-08-2014, 17:15
:wave:

tereska77
28-08-2014, 18:03
Tereska tutaj muszę poprzeć tych co uważają za bzdurę ocieplanie dachu w takim budynku. Tu powinno się dobrze ocieplić strop.




Co do ocieplania dachu to teresko77 jak już wszyscy powyżej wspomnieli lekki absurd. No chyba, ze masz parter z poddaszem nieogrzewanym ale z planem wykorzystania do przechowywania rzeczy, które nie lubią mrozów.

Po pierwsze to dla drewnianej konstrukcji dachu zdrowsze jest nie upychać w nim wełny tylko pozwolić jej się wentylować jak należy, pod drugie to zdecydowanie efektywniej wykorzystasz tą izolację, którą planujesz dać pod dach dając ją na strop.

Mam ogromny strych (prawie 200m2 po podlodze). Bedzie tam rekuperator i sklad rzeczy wszelakich, stad decyzja o ociepleniu dachu.
Sami wiecie ile ma sie klamotow czesto potrzebnych tylko sezonowo i czasem nie wiadomo gdzie to upchac. Walizki, torby podrozne, srylion bombek swiatecznych i innych "przydasiow";)

karoka65
28-08-2014, 18:04
Kolega chciałby poznać tą firmę która zrobi mi to na gotowo za 20tys, i za kilka dni będę miał ciepło? Czekam na kontakt lub oferte... bo zima się zbliża.
Ta oferta będzie pewnie dostępna ale tylko w wyobraźni Liwka i pleciugi Arturka, hehe
Gruntowa z odwiertami za 20 tysi, hehe
Ja tam nie znam się na tych wynalazkach ale chętnie posłucham, za dwie dychy to pewnie sam zlecę montaż :)

zyzolek
28-08-2014, 18:12
Myślę, że ciężko będzie znaleźć samą pompę do 20tys netto, a co z resztą? Odwierty, osprzęt itd...?

heine84
28-08-2014, 18:12
:wave:

heine84
28-08-2014, 18:24
:wave:

heine84
28-08-2014, 18:43
:wave:

karoka65
28-08-2014, 18:53
Liwko, gościu pyta konkretnie a Ty do niego frajerze ?
Dopiero mnie napominałeś o język z rana.
Najświatlejszemu ze światłych to już chyba nie wypada, ja tam podobno zacofany brudas jestem to wiesz :)

heine84
28-08-2014, 19:02
:wave:

Liwko
28-08-2014, 19:19
ja tam zacofany brudas jestem

Nikt w to nie wątpi.

heine84
28-08-2014, 19:32
:wave:

TwojPan
28-08-2014, 19:50
Całe to forum to stado naganiaczy...

Szybko się zorientowałeś.Dostaniesz za to bana.Oni mogą bluzgać,kłamać i jeździć po Polakach ( jak błazen Vampersramper).Mają za to kasę.

Arturo72
28-08-2014, 19:53
To teraz czekamy na oferte od Livko czy Artura, i u mnie od poniedziałku mogą zaczynać :)
Umowę na montaż możemy spisać przez weekend, do Artura nie mam daleko, mogę podjechać.
Nie zajmuje się tym,swego czasu chciałem brać chinkę z odwiertami za 20tys.zł,która była w moim limicie budżetowym,firma znana na forum i polecana przez niejednego forumowicza:
http://www.ghs-polska.pl/ekonomiczna-instalacja-co.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ghs-polska.pl%2Fekonomiczna-instalacja-co.html)

Arturo72
28-08-2014, 19:59
Pompa ciepła ciepła powietrze /woda Mitsubishi Ecodan PUHZ -SW 100V – cena 36600zł/netto
W skład zestawu powietrznej pompy ciepła wchodzi:
- jednostka zewnętrzna Mitsubishi PUHZ Ecodan w technologii inwerter z płynna regulacją mocy
- jednostka wewnętrzna mono CO/CWU o temp. Max. wody + 60 stopni i mocy cieplnej 11,2kW
- Zasobnik CWU 300 ltr z pompką cyrkulacyjną i montażem
To teraz się popatrz jak niewiedza i brak obycia wpływa na to za ile kupimy pompę ciepła powietrze-woda:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6585071&viewfull=1#post6585071

Kupując pompę na jaką dostałeś ofertę jesteś 12-15tys.zł do tyłu w porównaniu do powyższych inwestorów,już cieszących się z ciepła w domu np.gall
Może warto się dokształcić a nie jak łosie z zamkniętymi oczami łykać jak pelikany każdą ofertę i narzekać,że taniej jest niemożliwe ?
Może trzeba mieć pretensje tylko do siebie na brak wiedzy i zero pomyślunku ?

Arturo72
28-08-2014, 20:20
Mam ogromny strych (prawie 200m2 po podlodze). Bedzie tam rekuperator i sklad rzeczy wszelakich, stad decyzja o ociepleniu dachu.
Sami wiecie ile ma sie klamotow czesto potrzebnych tylko sezonowo i czasem nie wiadomo gdzie to upchac. Walizki, torby podrozne, srylion bombek swiatecznych i innych "przydasiow";)
Tak się składa,że również mam tak pojemne poddasze,również mam tam mnóstwo rzeczy,pierdół szpargałów i dach jest nie izolowany i w żaden sposób rzeczom tym nie przeszkadza to,one nie odczuwają zimna.
Jeszcze raz,ocieplony dach przy poddaszu nieużytkowym jest ekonomiczną porażką inwestycyjną a potem eksploatacyjną bo nie ogrzewasz 126m2 i ok.350m3 dla mieszkańców tylko ogrzewasz ponad 200m2 i 600m3 w tym ponad 80m2 i 250m3 tylko dla much,komarów,pająków a wydasz na izolację prawie dwa razy więcej kasy niż na strop.
Bardzo rozsądne rozwiązanie i zasadne ekonomicznie i dlatego też moim zdaniem wyszło aż tak nie możliwe zapotrzebowanie domu na ciepło ale jak się w jednym domu ogrzewa dwa domy to nie dziwota.
Sam rekuperator można dokładnie opatulić wełną ale nie dach.
Nie moja kasa,robisz jak chcesz tylko nie propaguj tak głupiego rozwiązania wśród znajomych...

Liwko
28-08-2014, 20:27
Niestety tereska ale taka jest prawda :(

heine84
28-08-2014, 20:35
:wave:

Liwko
28-08-2014, 20:44
W tym temacie nie widzę żadnego sprzedawcy ani instalatora PC, gazu czy kabli. Za to sprzedawcy węgla, kotłów i sterowników negują czyste rozwiązania non stop. Chyba wam się coś chłopaki od tego węgla pomieszało w łepetynkach ;)

Arturo72
28-08-2014, 20:45
Już dawno sie zorientowałem dlatego tak długo milczałem... Mogą banować, za prawdę. :)
I chyba wszystko jasne...

Witam.
Na rynku pieców mamy spory wybór, ale który wybrać? Może ktoś coś podpowie w którą stronę się kierować wybierając piec.
Budynek nowy. 130m2 użytkowe +60m2 garaż, kotłownia.
7 grzejników +2 drabinkowe + 75m2 podłogówki.

Teraz wiem,czemu jesteś tak sfrustrowany a dodając do tego solary które kupujesz przepełniają czarę goryczy :)

Tym bardziej,że na Twoje pytanie odpowiedział timon:

a jakie ma potrzeby Twój dom?
ja myślę że niższe niż moc najmniejszego kotła na ekogroszek
a kotły na ekogroszek pracują tym lepiej im lepiej są dopasowane
u Ciebie każdy będzie za duży czyli każdy będzie marnował Twoje cięzko zarobione pieniądze


Pochwal się jakim kotłem zmarnowałeś swoje ciężko zarobione pieniądze ?

kobra64
28-08-2014, 21:16
W tym temacie nie widzę żadnego sprzedawcy ani instalatora PC, gazu czy kabli. Za to sprzedawcy węgla, kotłów i sterowników negują czyste rozwiązania non stop. Chyba wam się coś chłopaki od tego węgla pomieszało w łepetynkach ;) To nie tak jest. Po pierwsze - sprzedawców gazu tu widuję, nawet zdarza się nam troszkę się poprzekomarzać. Na szybko - chociażby z kol. Greengaz. Po drugie - to jest tak, że sprzedawcy gazu, węgla czy kotłów informują innych userów czym się zajmują. A sprzedawcy pomp sobie po cichutku jelonki łowią. Albo kaczuszki karmią. Sami zadowoleni userzy. W trosce o dobro inwestora. Milusieńko, cichusieńko - i ryp Teresce ofertunię na 10500 PLN -ów. Kwa kwa.

lestek27
28-08-2014, 21:19
No to na grzyba tu siedzisz? Bujaj się :P

He he. Ale Cię podszedł:)
No i wyszło szydło z worka.
Ten wątek jest żenujący. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać nad niektórymi osobnikami.

Arturo72
28-08-2014, 21:22
Dlatego też powstał ten temat,żeby nie było takich kwiatków jak powyżej.
Najważniejsze jest OZC przed budową i dopiero wtedy decydujemy o wyborze źródła ciepła.
Następnie,instalacja mieszana to bardzo duży błąd,nie dość,że droga i skomplikowana to jeszcze nie podepniemy do takiej instalacji nowoczesnych źródeł ciepła typu kondensaty i pompy ciepła,które najwższą sprawność posiadają przy niskiej temperaturze zasilania czyli tylko wodna podłogówka jest jedynym sensownym rozwiązaniem.
Pompy ciepła nadające się pod taką instalacje muszą być przystosowane do wysokich temperatur zasilania czyli HT ale wtedy możemy zapomnieć o taniej pompie ciepła bo one są bardzo drogie,czyli bubel na własne życzenie.

Jakoś nie zauważyłem,żeby o takich bublach pisali i informowali inwestorów sprzedawcy kotłów na ekogroszek ? Czemu nie piszą ?
Już wcześniej odpowiedziałem na to pytanie,bo mają w d..e inwestorów to raz,dwa z takich inwestorów/laików mają najwięcej kasy i nie na rękę im prostowanie takich byków bo stracą klienta.
Bo przecież pierdykną o 200% przewymiarowany kocioł a jeleń się nawet nie zna i łyknie.

Liwko
28-08-2014, 21:25
Powiedz kobra kto tu jest sprzedawcą pomp? Oskarżać też widzę potrafisz, teraz czekamy na dowody!

Ale ty oczywiście masz zwyczaj nie odpowiadać na trudne pytania, także nie spodziewam się nic mądrego z twojej strony.

heine84
28-08-2014, 21:34
pierwszy lepszy z biedronki Vitodens 300-W :jawdrop:

Pyxis
28-08-2014, 21:36
27tys też niezła kwota, nigdzie nie napisałeś że mam do kotłowni wpakować jeszcze 7tys. ZA CO? Za pompki, rurki, kolanka? A naganiacie że to wszystko już cudowna pompka ma....

Nie jaraj sie tak. Sa modele pomp ktore maja w sobie praktycznie cala "kotlownie" (moja tak np ma - obiegowki, zewor 3D, naczynia wzbircze do DZ i GZ) a sa tez modele "golasy" gdzie musisz to zainstalowac na zewnatrz pompy i wtedy to i dodatkowe koszty za materialy i za robocizne.

Ja swoja z kolektorem poziomym i zasobnikiem CWU 300l zalozylem za 27 tyz zl. Musialem zaangazowac sie w zorganizowanie koparki i zamowienie telefonicznie 800mb rury PE32. Hydraulicy zalali mi i podlaczyli pompe w ramach innych prac hydraulicznych w domu szczesliwi, ze nie musza robic osprzetu do kotla, a tylko podpiac z tylu pompy 5 szt wezy 1".

Liwko chyba troszke "jedzie po bandzie" tutaj. ;)

mitch
28-08-2014, 21:36
Rany boskie. Czy naprawdę tak trudno pojąć, że niektórzy mają lepszą kartę przetargową i potrafią kupić coś taniej niż inni? Jeden kupi coś bez targowania, drugi po ciężkich negocjacjach dostanie dobrą cenę, a trzeci będzie po prostu znał odpowiednią osobę i kupi najtaniej. To po pierwsze primo.

Po drugie primo, kiedy do niektórych dotrze, że czas to pieniądz? Niektórzy ten czas cenią bardziej niż pieniądze. Nie wiem, ile węgla spaliłbym na ogrzanie mojego domu, nie wiem czy wyszłoby złotówkowo taniej czy drożej. Nie wiem, bo przy pompie mam licznik, który mi mówi ile poszło kWh i wiem ile to jest w przeliczeniu na złotówki. A przy ekogroszku liczy się tylko paliwo. Nikt się nie zająknie o prądzie. Bo przecież to ZE w gratisie dorzuca do węgla, nie? Zwłaszcza miesiące wiosenno/letnio/jesiennie, gdzie każdy znajomy/sąsiad palący ekogroszkiem wyłącza piec i grzeje przez pół roku CWU prądem. To też darmo jest, nie? Jakbym ja odjął koszty pompy obiegowej i pół roku grzania CWU (bo przecież jest jak u ekogroszkowców za darmo) to by mnie zjedli - inna sprawa, że akurat mam wrzucone w stopkę koszty sezonu zimowego, a nie roczne (w które wchodzi również chłodzenie). Ciekawe, nie? Do tego trzeba liczyć czas na obsługę pieca. Dość się już nasłuchałem od sąsiada o wątpliwych przyjemnościach tej obsługi i zachwytów nad moją PC. Ma w kotłowni bardzo czysto, fakt. Ale ile to go kosztuje pracy, to jego.

Po trzecie primo, pieniądze to nie wszystko. Mówię to, bo właśnie robią mi kostkę i ogrodzenie i choć pierwotne szacunki z 20 tys zmieniły się w kwotę 30 tys za całość (tak, przestrzeliliśmy się o 10 kafli, hehe), to widok domu, który zaczyna wyglądać jak prawdziwy dom, a nie pole bitwy, warty jest każdej jednej złotówki. Nie chcę robić więcej przy domu, niż to konieczne. Użeranie się z węglem zdecydowanie jest grubo powyżej tej linii.

Tak więc ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach. Bo ekonomia to już nie tylko czyste cyferki.

I nadal czekam na osobę, która przesiadła się z PC na węgiel.

Proszę nie traktować mojego postu jako agresywnego. Raczej delikatnie ironicznego.

Poza tym, wyluzujcie. Jeśli ktoś jest przekonany do ekogroszku, to będzie nim palił. I to rozumiem. Tylko argumentów od czapy nie rozumiem, bo wiem co czują i myślą realni ludzie, którzy realnie użerają się z węglem na codzień, wymieniają po 3 latach pojemnik na węgiel bo przerdzewiał, zrywa im się jakaś zawleczka albo nawala jakiś ślimak. Nie wiem co dokładnie, nie wnikam, nie interesowało mnie to. Wiem tyle, że kleli na czym świat stoi. Dla normalnych ludzi, ekogroszek jest co najmniej upierdliwy. To jest fakt. Chyba, że ktoś ma jakąś fajną teorię spisku, że oni wszyscy mnie wkręcają :)

Arturo72
28-08-2014, 21:40
pierwszy lepszy z biedronki Vitodens 300-W :jawdrop:
Pewnie,że podepniesz ale z tego co wiem sprawność kotła zależy od temperatury zasilania,im niższa tym ta sprawność będzie większa czyli im niżej grzejesz tym mniej spali.
Nie studiowałem kondensatów to nie znam szczegółów ale zasada działania jest taka.

Pyxis
28-08-2014, 21:45
Po trzecie primo, pieniądze to nie wszystko. Mówię to, bo właśnie robią mi kostkę i ogrodzenie i choć pierwotne szacunki z 20 tys zmieniły się w kwotę 30 tys za całość (tak, przestrzeliliśmy się o 10 kafli, hehe), to widok domu, który zaczyna wyglądać jak prawdziwy dom, a nie pole bitwy, warty jest każdej jednej złotówki.

To bajhecznie tanio. U mnie w przyblizeniu wyszla kwota x2 (dzialka 12 ar).
To zadna fanaberia, tylko normalny koszt postawienia domu.

mitch
28-08-2014, 21:51
To bajhecznie tanio. U mnie w przyblizeniu wyszla kwota x2 (dzialka 12 ar).
To zadna fanaberia, tylko normalny koszt postawienia domu.
Ogrodzenie 25 metrów od frontu (w tym brama + furtka) i jakieś 140 m2 kostki. Może i normalny koszt, mnie zszokowała kwota o jaką niedoszacowałem :bash: Swoją drogą, jakby ktoś szukał zdjęć kostki Libet Stone Road w colormixie w kolorze tytanowym, za tydzień będę mógł się podzielić zdjęciami ;)

I taki wyszedł :offtopic:

Wivaldi
29-08-2014, 07:09
Jednak nie zapiolesz szelek...
Ale jezyk ci sie poprawil :D
Pokazales jakim wielkim Polakiem jestes :) prawda?

"Twój Pan" - gość czuje się naprawdę niedowartościowany.
Kto normalny daje sobie taki nick ? :bash:

zyzolek
29-08-2014, 14:19
Czytaj uważnie posty frajerze. 7tyś to za zbiorniki CWU (mam 2), pompki, naczynka, trochę rurek i robocizna instalatora. Wszystko razem do kupy i wychodzi 27tyś. Nie 32 frajerze.
Brzydko się tak ukrywać prosząc o pomoc, a tak naprawdę masz ją w dupie. Pal węglem, pompy ciepła jak widać nie są dla wszystkich.

Jakimś cudem na lewo bez faktur 4 lata temu.
Kolega pyta dzisiaj bez lewizny z fakturą i za wszystko razem;)

Wojtek_mazury
29-08-2014, 15:41
Jednak nie zapiolesz szelek...
Ale jezyk ci sie poprawil :D
Pokazales jakim wielkim Polakiem jestes :) prawda?
Odebrałem twój post jako lekceważenie Polaków, czy taki miałeś cel pisząc go?

mitch
29-08-2014, 16:26
Odebrałem twój post jako lekceważenie Polaków, czy taki miałeś cel pisząc go?

Serio? :bash:

Wivaldi
29-08-2014, 19:33
Odebrałem twój post jako lekceważenie Polaków, czy taki miałeś cel pisząc go?

Qurna, nie wierzę własnym oczom.:eek:

TwojPan
29-08-2014, 20:25
Odebrałem twój post jako lekceważenie Polaków, czy taki miałeś cel pisząc go?
Kolego,vampetsrampet to mapet,co przytulił parę grosza za miedzą i gra ważniaka.W Polsce byłby nikim,jak mniemam.

TwojPan
29-08-2014, 20:32
Jednak nie zapiolesz szelek...
Ale jezyk ci sie poprawil :D
Pokazales jakim wielkim Polakiem jestes :) prawda?

Vampetmapet,jesteś śmiechu wartym Polusem za miedzą.I tyle.

Wivaldi
29-08-2014, 20:35
Kolego,vampetsrampet to mapet,co przytulił parę grosza za miedzą i gra ważniaka.W Polsce byłby nikim,jak mniemam.

Jesteście obaj żałośni i żenujący.
Wiem trudne słowa, ale zobaczcie w Google.

TwojPan
29-08-2014, 20:43
Jesteście obaj żałośni i żenujący.
Wiem trudne słowa, ale zobaczcie w Google.
Kolo powiem ci i Twoim kablom,pompą PC ,PX itd.Możecie na polskim rynku zrobić tylko wielką kupę.Ryzyko użytkowania PC czy grzania prądem jest tak duże i kosztowne, że nie dla userów PLN-a.Kocioł na eko da się prowadzić z mocą nawet 2-4kW.Tak pracuje mój,w stopce.Więc zabieraj swe kable i brykaj,albo obniż cenę energii.

Arturo72
29-08-2014, 20:52
Kolo powiem ci i Twoim kablom,pompą PC ,PX itd.Możecie na polskim rynku zrobić tylko wielką kupę.Ryzyko użytkowania PC czy grzania prądem jest tak duże i kosztowne, że nie dla userów PLN-a.
A gdzie Ty mieszkasz bądź mieszkałeś ?
Po raz któryś piszę,od ponad 40 lat mieszkam w Polsce w bloku w mieście,od ponad 20 lat jestem na swoim,również w bloku w mieście.
Za samo ogrzewanie miejskie sieciowe płaciłem 2tys.zł na rok za M4 52m2,roczne utrzymanie tegoż mieszkania z mediami to 8tys.zł !
Z tego powodu nie rwałem sobie włosów z głowy bo to jest zwykła,codzienna rzecz dla kogoś kto mieszka w mieście w bloku a nie na wsi zabitej dechami i pali byle g...em.
Czy sądzisz,że 2,5tys.zł za ogrzewanie prądem domu 118m2 to dużo w porównaniu do tego mieszkania ?
Jeszcze raz zapytam,gdzie mieszkasz bądź gdzie mieszkałeś,że dla Ciebie 2,5tys.zł za ogrzewanie DOMU to dużo ?
Bo 2,5tys.zł zapłaciłbym za ogrzewanie gdybym grzał dom prądem a nie pompą ciepła i dla mnie nie jest to jakaś kosmiczna kwota,jest to znacznie poniżej normy której do tej pory płaciłem.

Pyxis
29-08-2014, 20:57
.Więc zabieraj swe kable i brykaj,albo obniż cenę energii.

"Kolo", mi wychodzi kWh ciepelka po ~8gr. Jak to wyglada u Ciebie przy kociolku? Policzysz?

TwojPan
29-08-2014, 21:03
"Kolo", mi wychodzi kWh ciepelka po ~8gr. Jak to wyglada u Ciebie przy kociolku? Policzysz?

A mnie kolo,za 3 miechy CWU -110 PLN.Pasuje?

Arturo72
29-08-2014, 21:06
A mnie kolo,za 3 miechy CWU -110 PLN.Pasuje?
Sądzę,że to więcej od pixela bo nawet ja mniej płacę.
No powiedzmy tak samo bo 117zł,za ostatnie 3 miechy przy 12m3/miesiąc ;)
70kWh/miesiąc

Pyxis
29-08-2014, 21:06
A mnie kolo,za 3 miechy CWU -110 PLN.Pasuje?

Moze sie nie myjesz. Nie wnikam.

Proste pytanie zadalem. Jesli nie potrafisz, to ja moge policzyc za Ciebie. Tylko powiedz. :)

TwojPan
29-08-2014, 21:12
Moze sie nie myjesz. Nie wnikam.

Proste pytanie zadalem. Jesli nie potrafisz, to ja moge policzyc za Ciebie. Tylko powiedz. :)

He he,takich wyników nie macie nawet gdyby PC były ryte do jądra matki ziemi.Masz w stopce wyniki spalania.Teksty o nie myciu,pomijam.

Arturo72
29-08-2014, 21:17
Teksty o nie myciu,pomijam.
A nie powinieneś ;)
Znane są przypadki,że ktoś tam mył się u teściów lub w delegacji albo,że do mydlenia się zakręca wodę ;)

He he,takich wyników nie macie nawet gdyby PC były ryte do jądra matki ziemi.
Nie trzeba kopać do jądra,wystarczy 25st.C na DZ i COP wchodzi na prawie 9 :) Tu jest przewaga p nad g ;)
277314

TwojPan
29-08-2014, 21:18
Sądzę,że to więcej od pixela bo nawet ja mniej płacę.
No powiedzmy tak samo bo 117zł,za ostatnie 3 miechy przy 12m3/miesiąc ;)
70kWh/miesiąc
Daj pokój.Pierdzieliłeś ,że latem kotła na eko nie da się prowadzić na 2-3 kW.Klękaj facet,i przepraszaj czytających :)

mitch
29-08-2014, 21:20
Kolo powiem ci i Twoim kablom,pompą PC ,PX itd.Możecie na polskim rynku zrobić tylko wielką kupę.Ryzyko użytkowania PC czy grzania prądem jest tak duże i kosztowne, że nie dla userów PLN-a.Kocioł na eko da się prowadzić z mocą nawet 2-4kW.Tak pracuje mój,w stopce.Więc zabieraj swe kable i brykaj,albo obniż cenę energii.
Gadasz głupoty. Żeby nie powiedzieć bredzisz.

Kupę robi każdy. Również Ty. PC jej nie zrobi. Nie zrobi zresztą nic co by zapachem się zbliżyło do kupy, w odróżnieniu od kotła na węgiel. Wiec może skończysz te idiotyczne porównania, bo żal patrzeć.

Nie wiem czy przemawia przez Ciebie ta słynna polska zawiść, boję się napisać co jeszcze mi przyszło do głowy. W każdym razie, mam dla Ciebie jedno słowo: "myśl!". To nie boli.

TwojPan
29-08-2014, 21:23
A nie powinieneś ;)
Znane są przypadki,że ktoś tam mył się u teściów lub w delegacji albo,że do mydlenia się zakręca wodę ;)

Nie trzeba kopać do jądra,wystarczy 25st.C na DZ i COP wchodzi na prawie 9 :) Tu jest przewaga p nad g ;)
277314
Pytałem krótko.
Masz lepsze wyniki?
Możesz sobie pierdzielić farmazony do laików.Przy tym sterowniku jaki mam ,polecę z 2 kW,kotłem o mocy 12kW.A z kotłem 20kW dam radę z 2-3kW. Hi hi :)

Pyxis
29-08-2014, 21:24
He he,takich wyników nie macie nawet gdyby PC były ryte do jądra matki ziemi.Masz w stopce wyniki spalania.Teksty o nie myciu,pomijam.

Ale to smialo. Podaj ile Ci wyszlo.
Chowanie glowy w piasek to nie jest metoda.

A wiec....
Jesli jakim cudem kupisz ekogrocha, ktory ma wartosc opalowa 25MJ/kg i jesli jakims cudem spalisz go calkowicie w kociolku i jesli kociolek (znowu blagamy o cud) spali go ze sprawnoscia 85% i jeszcze dodatkowo masz farta i mieszkasz na slasku i z przywiezieniem i wniesieniem masz go po 600 zl/t, to cena Twojej kWh jest srowna..... 10gr.

Teraz popatrz ile musi byc tych sprzyjajacych zbiegow okolicznosci (super wegiel spalany z super sprawnoscia i kupiony w super cenie), zebys mial tylko 2gr drozej niz ja z pompy.. Bez tego "cudowania" cena z wegla bedzie pomiedzy 14-16gr/kWh. :)



Pytałem krótko.
Masz lepsze wyniki?
Możesz sobie pierdzielić farmazony do laików.Przy tym sterowniku jaki mam ,polecę z 2 kW,kotłem o mocy 12kW.A z kotłem 20kW dam radę z 2-3kW. Hi hi :)

Nie porownuj prosze kosztow zuzycia CWU, bo wyjdziesz w najlepszym wypadku na brudasa. :)
Przeciez jeden z nas moze w ciagu tych 3 miesiecy zuzyc 10m3 CWU a inny 40m3. Co chesz "porownywac"?

TwojPan
29-08-2014, 21:31
Ale to smialo. Podaj ile Ci wyszlo.
Chowanie glowy w piasek to nie jest metoda.

A wiec....
Jesli jakim cudem kupisz ekogrocha, ktory ma wartosc opalowa 25MJ/kg i jesli jakims cudem spalisz go calkowicie w kociolku i jesli kociolek (znowu blagamy o cud) spali go ze sprawnoscia 85% i jeszcze dodatkowo masz farta i mieszkasz na slasku i z przywiezieniem i wniesieniem masz go po 600 zl/t, to cena Twojej kWh jest srowna..... 10gr.

Teraz popatrz ile musi byc tych sprzyjajacych zbiegow okolicznosci (super wegiel spalany z super sprawnoscia i kupiony w super cenie), zebys mial tylko 2gr drozej niz ja z pompy.. Bez tego "cudowania" cena z wegla bedzie pomiedzy 14-16gr/kWh. :)



Nie porownuj prosze kosztow zuzycie CWU, bo wyjdziesz w najlepszym wypadku na brudasa. :)

Opał z wniesieniem,550 pln,Jaret.
Macie termometry on line z tych dworków okropnych made in polish shit mas architekt? Zerkniemy zimą?Pozmieniamy temp w domu na szybko?

Pyxis
29-08-2014, 21:41
Opał z wniesieniem,550 pln,Jaret.
Macie termometry on line z tych dworków okropnych made in polish shit mas architekt? Zerkniemy zimą?Pozmieniamy temp w domu na szybko?

Widzisz, nawet za 550 zl/t jestes wyzej z cena, wiec nie biadol, ze z pompy tak drogo. Moja cena jest poki co dla Ciebie nieosiagalna, chybaze zaczniesz mialem kotlowac. Moze to rozwaz. ;)

Ja mam cala zime 22*C. Co chcesz zmieniac w tych ustawieniach? Zebym na chwile mial (nomen omen) 25*C w domu? Po co kolo, po co? :)

Arturo72
29-08-2014, 21:47
Pytałem krótko.
Masz lepsze wyniki?
Możesz sobie pierdzielić farmazony do laików.
Mnie wyniki nie interesują zbytnio,nie raz powtarzałem,że "nie idę" na rekord żeby się chwalić tak jak inni dlatego też mam G11 zamiast G12 ;)
Ale jakbyś podał zużycie w kWh to byłoby najbardziej reprezentatywne do porównania.
100zł na miesiąc za cwu przełknąłbym bez zająknięcia gdybym grzał prądem gdzie instalacja jest bardzo tania i gdzie do tej pory tyle płaciłem w mieszkaniu.
Dla mnie takie rachunki do tej pory to była norma,codzienność,nic wielkiego...

Najważniejsze przy budowie domu było dla mnie to,żebym nie miał syfu w domu i żeby nie dźwigać bezsensownie ton węgla,bo do tego nie byłem przyzwyczajony i nie skalałem się tym w moim dotychczasowym 42-letnim przeżyciem ;)
Zdrowie sobie szanuje.

Pyxis
29-08-2014, 21:52
A mnie kolo,za 3 miechy CWU -110 PLN.Pasuje?

Tak BTW:
Na Twoim kociolku "on line" widnieje taki zapis:
"2.8 kg/24h"
To daje po 550 zl/t na 3 miesiace 139 a nie 110 zl. ;)

TwojPan
29-08-2014, 21:55
Tak BTW:
Na Twoim kociolku "on line" widnieje taki zapis:
"2.8 kg/24h"
To daje po 550 zl/t na 3 miesiace 139 a nie 110 zl. ;)

No widzisz, ostatnio zacząłem się myć :)

TwojPan
29-08-2014, 21:59
Widzisz, nawet za 550 zl/t jestes wyzej z cena, wiec nie biadol, ze z pompy tak drogo. Moja cena jest poki co dla Ciebie nieosiagalna, chybaze zaczniesz mialem kotlowac. Moze to rozwaz. ;)

Ja mam cala zime 22*C. Co chcesz zmieniac w tych ustawieniach? Zebym na chwile mial (nomen omen) 25*C w domu? Po co kolo, po co? :)

Na 25deg cię nie stać.COP-a w tyłek by było mało.Oszuści i kutafony jesteście.Dzięki za me cytaty w waszych postach.Teraz nie zginą.Pożegnam.

Arturo72
29-08-2014, 22:02
Na 25deg cię nie stać.
Człowieku,nie masz pojęcia o temperaturze wewnętrznej w nowym domu przy ogrzewaniu podłogowym.
Przyjedź do mnie,zapraszam,zapodam Ci 23st.C i stawiam skrzynkę piwa,ba,kupię Ci nowy kocioł,jeśli w t-shircie wytrzymasz 1h przy takiej temperaturze.
Obudźcie się ekogroszki,to jest XXI w a nie domy z lat XX wieku z kaloryferami i szczelinami w oknach,upychanymi watami i czym tam jeszcze.
Nie macie zielonego pojęcia o nowych domach z wodną podłogówką i dlatego gadacie takie idiotyzmy !!

asolt
29-08-2014, 22:05
Zdrowie sobie szanuje.

Wydawało mi sie ze nieszczegolnie dbasz o swoje paląc papierosy, chyba ze wyrwałes sie z nałogu.

Pyxis
29-08-2014, 22:06
Oszuści i kutafony jesteście.

No nie, taki "kulturalny" czlowiek i taka sloma z butow wylazla.
Czyzby silna frustracja wywolana konfrontacja z kosztowa rzeczywistoscia? :D

Widzisz "kolo", w Twoim "nowoczesnym" domu a la Titanic, pompa by sie tez pewnie sprawdzila. Mial bys taniej niz wunglem. Tak sie narypiesz jak glupi i jeszcze do tego dokladasz.

Arturo72
29-08-2014, 22:07
Wydawało mi sie ze nieszczegolnie dbasz o swoje paląc papierosy, chyba ze wyrwałes sie z nałogu.
To przemilczmy,bo narazie nie rzuciłem i nie zamierzam ;)
Przyjemności ponad wszystko :)

Pyxis
29-08-2014, 22:08
To przemilczmy,bo narazie nie rzuciłem i nie zamierzam ;)
Przyjemności ponad wszystko :)

Dorosniesz to rzucisz.



Przyjemności ponad wszystko :)

Wacka zacznij meczyc zamiast szlugariona. ;)

Arturo72
29-08-2014, 22:20
Dorosniesz to rzucisz.
Narazie widocznie jestem podlotkiem,bo nawet żona pracująca w onkologii swoimi opowiadaniami nie przyczyniła się do rezygnacji z zażywania dymka ;)

Wacka zacznij meczyc zamiast szlugariona. ;)
A to jest inna kategoria przyjemności ;)

Pyxis
29-08-2014, 22:20
Macie termometry on line...

Tak sobie lookam "kolo" na stronke z Twojej stopki:
https://ekotlownia.pl/sterownik/66
Dlaczego tam nie odrozniaja pieca od kotla?

Pyxis
29-08-2014, 22:23
Narazie widocznie jestem podlotkiem,bo nawet żona pracująca w onkologii swoimi opowiadaniami nie przyczyniła się do rezygnacji z zażywania dymka ;)

No wlasnie - malzonka. Ja wiem, ze prawdziwy facet smierdzi piwem i fajkami, ale z tego co piszesz Twoja Pani wyksztalcona, wiec powinna Cie w pi..du z wyra pogonic. :)



A to jest inna kategoria przyjemności ;)

Eee tam. Pewnie aktywuje te same obszary mozgu, wiec nie ma co sie rozdrabniac. Poeksperymentuj i daj znac.

TwojPan
29-08-2014, 22:33
No wlasnie - malzonka. Ja wiem, ze prawdziwy facet smierdzi piwem i fajkami, ale z tego co piszesz Twoja Pani wyksztalcona, wiec powinna Cie w pi..du z wyra pogonic. :)



Eee tam. Pewnie aktywuje te same obszary mozgu, wiec nie ma co sie rozdrabniac. Poeksperymentuj i daj znac.

Siem pompki.Leszczyki jesteście.Karoka65 was wymiata.I choć i jego handel i wasz mi nie pasuje.Napisze tak,h...j wam w dupę.Pa.

adkwapniewski
29-08-2014, 22:36
Człowieku,nie masz pojęcia o temperaturze wewnętrznej w nowym domu przy ogrzewaniu podłogowym.
Przyjedź do mnie,zapraszam,zapodam Ci 23st.C i stawiam skrzynkę piwa,ba,kupię Ci nowy kocioł,jeśli w t-shircie wytrzymasz 1h przy takiej temperaturze.
Obudźcie się ekogroszki,to jest XXI w a nie domy z lat XX wieku z kaloryferami i szczelinami w oknach,upychanymi watami i czym tam jeszcze.
Nie macie zielonego pojęcia o nowych domach z wodną podłogówką i dlatego gadacie takie idiotyzmy !!

Mam tylko podłogówkę i nowy dom z kociołkiem ... ponad 23*C w całym domku też - malowałem klatkę + poprawki szpachli od 9:00 do 14:00 - zamiast kotła możesz mi fundnąć klimę inverter 5kW :)

Do ciepełka można się przyzwyczaić ;) Szczególnie jak w sierpniu w nocy na zewnątrz 3*C ...

277346

Arturo72
29-08-2014, 22:40
Mam tylko podłogówkę i nowy dom z kociołkiem ... ponad 23*C w całym domku też
Pakuj się w zimie do mnie,oferta aktualna,nowy kocioł będzie.
A jak przegrasz to moja nagroda czyli,że będziesz pisał prawdę.

W mieszkaniu przy kaloryferach utrzymywałem 25st.C i było ok.teraz przy ponad 22,5st.C jest za gorąco,nawet mnie bo to ja w rodzinie jestem ciepłolubny.

Pyxis
29-08-2014, 22:45
Napisze tak,h...j wam w dupę.Pa.

Zdrowo przeorany jestes "kolo". :)

To sie przez "ch" pisze analfabeto.

mitch
29-08-2014, 22:49
Siem pompki.Leszczyki jesteście.Karoka65 was wymiata.I choć i jego handel i wasz mi nie pasuje.Napisze tak,h...j wam w dupę.Pa.
Porażka. Dno i metr mułu.

Pyxis
29-08-2014, 22:52
Porażka. Dno i metr mułu.

A czego sie po "kolesiu" spodziewales? Przeciez widac to bylo od razu. :D

adkwapniewski
29-08-2014, 22:54
Pakuj się w zimie do mnie,oferta aktualna,nowy kocioł będzie.
A jak przegrasz to moja nagroda czyli,że będziesz pisał prawdę.

W mieszkaniu przy kaloryferach utrzymywałem 25st.C i było ok.teraz przy ponad 22,5st.C jest za gorąco,nawet mnie bo to ja w rodzinie jestem ciepłolubny.

Twierdzisz że kłamię ? Możesz wpaść :) Wystawię Cię tak między 4:00 a 5:00 na "dymka" za drzwi ... na 20min - nie musisz wytrwać 1h :) Zmierzymy sople z nosa ;)

Czujki są umieszczone na 1,5m od podłogi.

Kociołek już mam , a klimą bym się pobawił :)

mitch
29-08-2014, 22:59
A czego sie po "kolesiu" spodziewales? Przeciez widac to bylo od razu. :D

Odrobiny kultury. Naiwny jestem jak widać ;)

zyzolek
29-08-2014, 23:52
Jak zwykle, w sezonie po ogórkowym, wszyscy ugotowani w sosie własnym:cool:

Pyxis
30-08-2014, 00:03
O, zyzolek. Jak tam, jestes juz przewodnikiem stada, czy nadal pieski Toba rzadza? ;)

Arturo72
30-08-2014, 00:14
Odrobiny kultury. Naiwny jestem jak widać ;)Widocznie jest to kolejny inwestor po heine,który wyladowuje swoją frustrację z tytułu,że został omamiony przez kogoś a zwłaszcza przez forumowych sprzedawców kotłów,że ekogroszek to poezja i musi uzerac się z ekosyfem ;)
Z tego co wiem JegoPan dał się nabrać i kocioł ma od karoki...i wszystko w temacie.
A wystarczyło przed budową siąść z kalkulatorem w ręku i zrobić OZC przed budową to wyszloby że ekosyf jest absolutnie nie zasadny do nowego domu.
Zanim ktoś będzie chciał odpowiedzieć prosiłbym o przedstawienie swoich wyników czy wyliczeń z OZC.

A dla utrudnienia matactwa i bladzenia w odpowiedziach stwierdze że ogrzewanie prądem np.Kospelem to jest fajna sprawa i nawet ten system biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji tańsza w nowych domach niż system na ekogroszek.

Inwestorzy,zamiast głupio odpowiadać usiądzie,weźcie kalkulator i liczcie a wyjdzie samo zamiast słuchać kogokolwiek. Warunek jest jeden,przed budową,bo po lub w trakcie to musztarda po obiedzie czyli czekają was duże,niepotrzebne i głupie koszty.

malux20
30-08-2014, 07:15
Napisalam "ponad norme" w cudzyslowiu, chodzilo mi o wytyczne w projekcie;)



Ja tez wiem, bo sprawdzilam przed zrobieniem ocieplenia. Dla mojej sciany U=0,1532, wiec bedzie spelnialo "normy" i 2021r.



No widzisz, a wczoraj zostalam wyszydzona, ze bede ocieplala dach, bo przeciez w parterowkach nie ociepla sie dachow:P
Tylko, ze ja mam swiadomosc, ze jesli nie zrobie tego teraz, to nie zrobie nigdy i nie interesuje mnie czy tak sie robi czy nie, ja swoj dach ocieple.

tERESKa -PEWNIE NIEPOTRZEBNIOE OCIEPLASZ DACH
ja też tak mam
może dlatego sezon grzewczy zamykam w 500zł od wrzesnie do konca kwietnia

kobra64
30-08-2014, 07:52
Jesli jakim cudem kupisz ekogrocha, ktory ma wartosc opalowa 25MJ/kg i jesli jakims cudem spalisz go calkowicie w kociolku i jesli kociolek (znowu blagamy o cud) spali go ze sprawnoscia 85% i jeszcze dodatkowo masz farta i mieszkasz na slasku i z przywiezieniem i wniesieniem masz go po 600 zl/t, to cena Twojej kWh jest srowna..... 10gr.

Teraz popatrz ile musi byc tych sprzyjajacych zbiegow okolicznosci (super wegiel spalany z super sprawnoscia i kupiony w super cenie), zebys mial tylko 2gr drozej niz ja z pompy.. Bez tego "cudowania" cena z wegla bedzie pomiedzy 14-16gr/kWh. :)




Pyxis stawiając siebie za przykład pojechałeś po extremach troszkę - masz pompę gruntową, COP koło 4 i mieścisz się w taniej taryfie ze zużyciem. Dla takich Arturów i innych z powietrznymi w ujęciu rocznym cena kWh realnie wyniesie koło 0,13 - 0,15 PLN - zależy jak dużo w drogiej im zużycia wyjdzie. To ja Ci też po extremach pojadę. W Krzeszowicach firma Bostar sprzedaje wysiewkę 22 MJ ( z grubych sortów Janki, Sobieskiego i Piasta ). Po 330 PLN. Ziarno 0-20mm, przewaga takich granulek jakby 1 - 2 mm. Bardzo ładnie się to pali w palnikach 2 generacji i w tłokach. Ile wyjdzie za kWh mieszkańcowi Krzeszowic i okolicy który toto spali w swoim kociołku? Podpowiem Ci - koło 0,07 PLN przy - nie będącej w sezonie grzewczym jakimś cudownym osiągnięciem - sprawności rzędu 80%. Taniej ma od Ciebie. PS. Ja to od nich hurtem biorę, po doliczeniu transportu i mojej marży po 4 stówki u siebie sprzedaję. To mieszkaniec moich okolic ma kWh za 0,082 PLN.

CEZARY_PL
30-08-2014, 07:52
dach? zdecydowanie...

Pyxis
30-08-2014, 08:33
Pyxis stawiając siebie za przykład pojechałeś po extremach troszkę - masz pompę gruntową, COP koło 4 i mieścisz się w taniej taryfie ze zużyciem. Dla takich Arturów i innych z powietrznymi w ujęciu rocznym cena kWh realnie wyniesie koło 0,13 - 0,15 PLN - zależy jak dużo w drogiej im zużycia wyjdzie. To ja Ci też po extremach pojadę. W Krzeszowicach firma Bostar sprzedaje wysiewkę 22 MJ ( z grubych sortów Janki, Sobieskiego i Piasta ). Po 330 PLN. Ziarno 0-20mm, przewaga takich granulek jakby 1 - 2 mm. Bardzo ładnie się to pali w palnikach 2 generacji i w tłokach. Ile wyjdzie za kWh mieszkańcowi Krzeszowic i okolicy który toto spali w swoim kociołku? Podpowiem Ci - koło 0,07 PLN przy - nie będącej w sezonie grzewczym jakimś cudownym osiągnięciem - sprawności rzędu 80%. Taniej ma od Ciebie. PS. Ja to od nich hurtem biorę, po doliczeniu transportu i mojej marży po 4 stówki u siebie sprzedaję. To mieszkaniec moich okolic ma kWh za 0,082 PLN.

Pojechalem po "ekstremach", ale w temacie wegla raczej. Sam widzisz jakie musza byc zbiegi okolicznosci, zeby to wyszlo na poziomie ceny kWh ciepla z pompy. Przecietny weglarz bedzie mial pewnie ze 2x drozej, bo np w mojej okolicy dobry wegiel z transportem to 800-900 zl nikt taniej nie kupuje, bo tego tanszego nie daje po prostu rady spalic. Do Walbrzycha mam jakies 40km.
Co do pomp PW to sie juz wypowiadalem wielokrotnie, ze ta jest w pewnym sensie "proteza" pompy ciepla. IMHO. Jednak kazdy kto zrobi gruntowke z podlogowka do grzania w tanim pradzie zjedzie z cena w okolice tych 8gr/kWh.
Tak bardzo ogolnie "usredniajac" cene pozyskania ciepla z kociolka na ekogroszek i pompy ciepla (wliczajac w to tez PW), to krecimy sie w podobnym przedziale cenowym. Nie wiem czemu wiec "filozof" z Kijowic narzekal na ceny pradu. Po prostu mu to wyjasnilem.

BTW: Ile Twoj kociolek zuzywa pradu na sezon? Obiegowka, sterownik, podajnik? Z ciekawosci pytam.

mitch
30-08-2014, 08:36
Moze przegapilem....
Byly juz przyklady tych co pozamieniali PC na wegiel?
:)
W tych 235 stronach mogłeś przegapić tabuny ludzi :lol2:

kobra64
30-08-2014, 08:53
Pompa obiegowa jedna, energooszczędna, pracuje jakieś 3 - 4 miesiące w roku ( reszta grzania po grawitacji - tak sobie instalację zrobiłem ). Przeważnie jest na jej wyświetlaczu 8 watt. Liczmy 200 Wh dziennie razy 100 dni. Podajnik na podanie tych max 4 ton potrzebuje jakieś 270 godzin pracy - silnik 90 watt. Dmuchawa będzie pracować dla tych 4 ton jakieś 1200 godzin - silnik 38 watt ( ale ustawiony w okolicach połowy obrotów - pewnie realnie koło 30 watt będzie) No i wyświetlacz - 4 watt podczas wprowadzania jakichś zmian, 2 w normalnej pracy kotła. Jako że u mnie kocioł pracuje raczej bez zmian - 50 Wh na dobę. Myślę że wszystkiego razem tak w okolicach 100 kWh w roku wyjdzie, nie chce mi się liczyć.

mitch
30-08-2014, 08:55
Przecietny weglarz bedzie mial pewnie ze 2x drozej, bo np w mojej okolicy dobry wegiel z transportem to 800-900 zl nikt taniej nie kupuje, bo tego tanszego nie daje po prostu rady spalic.
Pamiętam jak mi znajomi mówili w zeszłym roku o cenach rzędu 700-800 pln. Aż z ciekawości zadzwoniłem do sąsiada po ile on ma teraz ekogroszek. A więc "tada.wav", uwaga, uwaga... zamówił niedawno przez internet .... proszę przygotować się na szokującą informację... 795 pln/tona. Puffff... A miało być tak pięknie. Taniej w okolicy nie znalazł, lokalni "dealerzy" dają ceny 800 pln i wyżej + czasami dopłata za dowóz.

Polska to nie Śląsk. Polska jest duża. Z Płocka do kopalni jest daleko. Inni miewają jeszcze dalej. I słysząc ceny rzędu 400 pln zabijają śmiechem na miejscu. Nie znam nikogo, kto by mówił o cenach niższych niż 600 pln co najmniej do 2-3 lat. Albo zmowa cenowa, albo normalna cena węgla jest zbliżona do 800 pln. Wnioski można wyciągnąć samemu. Ja generalnie wierzę w uczciwość ludzi.


Co do pomp PW to sie juz wypowiadalem wielokrotnie, ze ta jest w pewnym sensie "proteza" pompy ciepla. IMHO.
Ogrodnikiem chyba jesteś. ;)


BTW: Ile Twoj kociolek zuzywa pradu na sezon? Obiegowka, sterownik, podajnik? Z ciekawosci pytam.

Taaaa... Darmo dają, już pisałem wcześniej ;) Ew. "pomijalne koszty". :D

Wojtek_mazury
30-08-2014, 09:10
Czyzby ten subtelny prawdziwy Polak
sie ponownie zaprezentowal?Ten co chce byc nikim?
Smutna postac ...
Nie mieszaj do swoich interesów negatywnych opinii o Polakach. Bo choć się zarzekasz, że nie robisz tego specjalnie (obrazanie Polaków) to jednak już drugi post podobny w tonie zamieściłeś.

kobra64
30-08-2014, 09:11
Pamiętam jak mi znajomi mówili w zeszłym roku o cenach rzędu 700-800 pln. Aż z ciekawości zadzwoniłem do sąsiada po ile on ma teraz ekogroszek. A więc "tada.wav", uwaga, uwaga... zamówił niedawno przez internet .... proszę przygotować się na szokującą informację... 795 pln/tona. Puffff... A miało być tak pięknie. Taniej w okolicy nie znalazł, lokalni "dealerzy" dają ceny 800 pln i wyżej + czasami dopłata za dowóz.

Polska to nie Śląsk. Polska jest duża. Z Płocka do kopalni jest daleko. Inni miewają jeszcze dalej. I słysząc ceny rzędu 400 pln zabijają śmiechem na miejscu. Nie znam nikogo, kto by mówił o cenach niższych niż 600 pln co najmniej do 2-3 lat. Albo zmowa cenowa, albo normalna cena węgla jest zbliżona do 800 pln. Wnioski można wyciągnąć samemu. Ja generalnie wierzę w uczciwość ludzi.


Ogrodnikiem chyba jesteś. ;)



Taaaa... Darmo dają, już pisałem wcześniej ;) Ew. "pomijalne koszty". :D Co do tych pomijalnych kosztów - post wyżej od Twojego policzyłem. Raczej bez większego błędu. Co do cen węgla - nie pisałem że w Płocku - tylko że w Krzeszowicach po 330 ten opał sprzedają. A u mnie po 4 stówki - sam rozumiesz, co prawda mam rabat hurtowy przy zakupie ale transport z Krzeszowic do mnie i ode mnie do klienta kosztuje, no i moja niespełna 20% marża dla klienta detalicznego - robi się 4 stówki. Na wschodniej ścianie ludzie będą kupować ruski węgiel- zapewne w okolicach 450 do 600 PLN za około 24 MJ ekogroszek i w okolicach 4 stówek za 20 d0 22 MJ miał. Na zachodniej zapewne poszukają czeskiego. Potrafiący liczyć użytkownik kotła na ekogroszek uzyska kWh za 10 do max 12 groszy. Potrafiący liczyć i mieszkający w nazwijmy to korzystnej dla zakupów okolicy spokojnie zejdzie poniżej 10 groszy - choćby w okolice 7 groszy jak mieszkaniec Krzeszowic.

Arturo72
30-08-2014, 09:22
Co do tych pomijalnych kosztów - post wyżej od Twojego policzyłem. Raczej bez większego błędu. Co do cen węgla - nie pisałem że w Płocku - tylko że w Krzeszowicach po 330 ten opał sprzedają. A u mnie po 4 stówki - sam rozumiesz, co prawda mam rabat hurtowy przy zakupie ale transport z Krzeszowic do mnie i ode mnie do klienta kosztuje, no i moja niespełna 20% marża dla klienta detalicznego - robi się 4 stówki. Na wschodniej ścianie ludzie będą kupować ruski węgiel- zapewne w okolicach 450 do 600 PLN za około 24 MJ ekogroszek i w okolicach 4 stówek za 20 d0 22 MJ miał. Na zachodniej zapewne poszukają czeskiego. Potrafiący liczyć użytkownik kotła na ekogroszek uzyska kWh za 10 do max 12 groszy. Potrafiący liczyć i mieszkający w nazwijmy to korzystnej dla zakupów okolicy spokojnie zejdzie poniżej 10 groszy - choćby w okolice 7 groszy jak mieszkaniec Krzeszowic.
Posty z wczoraj:

Interesuje mnie Ekogroszek Prestige Classic ewentualnie Platinum z tej strony http://ekogroszekprestige.pl/ekogroszek/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fekogroszekprestige .pl%2Fekogroszek%2F)

Classic w cenie 795 zł, Premium 895 zł.

Myślicie, że to dobry wybór i cena ?


Za Juliusza płace 1000zł na składzie, dosyć drogo jak na tą kaloryczność, lecz raz tylko
przez cały sezon CWU wyczysciłem popielnik :rolleyes:

Okolice Kielc i Podhala...

Czy tak jest co dostawę ?

Pomyśl opakowanie zmienili tak samo jak T.O.i pytam po co? nie wiem jak inne, ja zakupiłem poprzedniego sezonu platinum bo zależało mi, na jak najmniejszej ilości popiołu, a efekt :eek: PORAŻKA! czekając z nadzieją rychłego wypalenia, po prostu DUPA I POPIOŁU KUPA!!! jeżeli chodzi o Platinum ponoć " Wieczorek"

A miało być tak pięknie,cud,miód i maliny.

Arturo72
30-08-2014, 09:32
Zużycie 3t to prawie 3tys.zł i to czym ? EKOGROSZKIEM !
Tyle to nawet nie zapłaciłbym grzejąc prądem.
Gdzie ta taniość ?
Jak wrzuci się zbierane po polu placki,to będzie tanio.

kobra64
30-08-2014, 09:35
Posty z wczoraj:


Okolice Kielc i Podhala... Podałem nazwę i lokalizację firmy. Bostar Krzeszowice. W profilu masz adres i nazwę mojej firmy. W Rabce bodaj kolega Wuwok mieszka- jakby okolice Podhala. Kupił opał po 550 PLN za tonę. Kto bogatemu zabroni drogo kupować? Na przykład Teresce za 10500 system WM z rekuperacją od Łowcy. Kwa kwa. Zamiast się pienić - sprawdź firmy i ceny które podałem. Jeżeli zełgałem - zjem własny kapelusz.

Arturo72
30-08-2014, 09:45
Podałem nazwę i lokalizację firmy. Bostar Krzeszowice. W profilu masz adres i nazwę mojej firmy. W Rabce bodaj kolega Wuwok mieszka- jakby okolice Podhala. Kupił opał po 550 PLN za tonę. Kto bogatemu zabroni drogo kupować? Na przykład Teresce za 10500 system WM z rekuperacją od Łowcy. Kwa kwa. Zamiast się pienić - sprawdź firmy i ceny które podałem. Jeżeli zełgałem - zjem własny kapelusz.
Ale przecież to są cytaty nie moje tylko osób,które kupują ekogroszek i to z wczoraj.
Mało ludzi ma przed domem łąkę,żeby zbierać placki.

Pyxis
30-08-2014, 09:52
Podałem nazwę i lokalizację firmy. Bostar Krzeszowice. W profilu masz adres i nazwę mojej firmy. W Rabce bodaj kolega Wuwok mieszka- jakby okolice Podhala. Kupił opał po 550 PLN za tonę. Kto bogatemu zabroni drogo kupować? Na przykład Teresce za 10500 system WM z rekuperacją od Łowcy. Kwa kwa. Zamiast się pienić - sprawdź firmy i ceny które podałem. Jeżeli zełgałem - zjem własny kapelusz.

Wlasnie jestem w ich sklepie on line:
WĘGIEL KAMIENNY WOREK MIAŁ 20KG
WOREK MIAŁ 19
GRANULACJA: 0-20 MM
WARTOŚĆ OPAŁOWA: 19 000 KJ/KG
http://www.sklep-bostar.pl:8888/images/12601_1_WEGIEL%20KAMIENNY%20WOREK%20MIAL%2020KG.JP G

Cena 10 zl/20kg co daje 500 zl/tona + transport



Jeżeli zełgałem - zjem własny kapelusz.

Smacznego! :)

kobra64
30-08-2014, 09:54
Ale przecież to są cytaty nie moje tylko osób,które kupują ekogroszek i to z wczoraj.
Mało ludzi ma przed domem łąkę,żeby zbierać placki. I mało kto ma 100% przebicia na sprzedawanym przez siebie towarze. Kwa kwa. Nie wiem co Ty po łąkach zbierasz - węgiel o którym piszę jest pełnowartościowym opałem. Miał 22 MJ z Bostaru. Jaret w wypadku kolegi Wuwoka. Rusek na wschodniek ścianie, czech z Ledvic lub Komoran na Dolnym Śląsku.

mitch
30-08-2014, 09:57
Potrafiący liczyć użytkownik kotła na ekogroszek uzyska kWh za 10 do max 12 groszy. Potrafiący liczyć i mieszkający w nazwijmy to korzystnej dla zakupów okolicy spokojnie zejdzie poniżej 10 groszy - choćby w okolice 7 groszy jak mieszkaniec Krzeszowic.

Widzisz. Słowa klucz: "korzystnej dla zakupów okolicy". W takim razie, w okolicach gdzie ja mieszkam, nikt nie potrafi liczyć, albo nie mieszka w korzystnej dla zakupów okolicy. Wybierz sobie sam. Problem w tym, że opierasz się na swojej okolicy. To jest poważny błąd w założeniach. Ile można to tłumaczyć? Jak już wyżej pisałem, Polska Śląskiem nie stoi. Centralne i północne mazowieckie małe nie jest, mieszka tu od diabła ludzi palących węglem. Mało tego, wyżej miałeś zacytowane ceny użytkowników forum, jakie mają normalni ludzie za węgiel. Czy może akurat na forum wypowiadają się tylko ci z niekorzystnych dla zakupów okolic? Dziwnym trafem, nikt prócz sprzedawców węgla nie słyszy o takich (400 pln) cenach. Masz na to jakieś wytłumaczenie? Bo ja mam:

Normalna cena za ekogroszek zbliżona jest do 700-800 pln. 400 pln to jest ewenement.

Pyxis
30-08-2014, 09:58
Miał 22 MJ z Bostaru.

Oni "klamliwie" zanizaja jego wartosc opalowa do 19 MJ/kg. Chyba chca taniej sprzedawac kretacze. ;)

kobra64
30-08-2014, 09:58
Wlasnie jestem w ich sklepie on line:
WĘGIEL KAMIENNY WOREK MIAŁ 20KG
WOREK MIAŁ 19
GRANULACJA: 0-20 MM
WARTOŚĆ OPAŁOWA: 19 000 KJ/KG
http://www.sklep-bostar.pl:8888/images/12601_1_WEGIEL%20KAMIENNY%20WOREK%20MIAL%2020KG.JP G

Cena 10 zl/20kg co daje 500 zl/tona + transport



Smacznego! :) Znajdź w tymże sklepie wysiewkę 22 MJ. Nie miał 19, tylko miał 22 MJ odsiewka granulacja 0 - 20 mm. Podaj tutaj jej cenę. Potem pogadamy o posiłku. PS. To chyba na drugiej stronie w sklepie jest. Trzeba na dole strony kliknąć " następne " i się otworzy druga strona.

Arturo72
30-08-2014, 10:01
I mało kto ma 100% przebicia na sprzedawanym przez siebie towarze. Kwa kwa. Nie wiem co Ty po łąkach zbierasz - węgiel o którym piszę jest pełnowartościowym opałem. Miał 22 MJ z Bostaru. Jaret w wypadku kolegi Wuwoka. Rusek na wschodniek ścianie, czech z Ledvic lub Komoran na Dolnym Śląsku.
Nie wiem kogo próbujesz ściemniać,może tych naiwnych,którzy wierzą jedynie właśnie takim jak ty ale potem zdziwko bo tani opał to:

ja zakupiłem poprzedniego sezonu platinum bo zależało mi, na jak najmniejszej ilości popiołu, a efekt :eek: PORAŻKA! czekając z nadzieją rychłego wypalenia, po prostu DUPA I POPIOŁU KUPA!!!
W nowym domu takie coś ?? Jak kto woli ale czy kto zdaje sobie z tego sprawę ?

czyli jak za wesoła z transportem płacę 860zł to za czeskiego musiałbym płacić poniżej 570zł aby się opłacało, do tego dochodzi więcej popiołu i dużo więcej czyszczenia pieca na brunatnym.
Też z wczoraj.

kobra64
30-08-2014, 10:05
Oni "klamliwie" zanizaja jego wartosc opalowa do 19 MJ/kg. Chyba chca taniej sprzedawac kretacze. ;) Powyżej Ci odpowiedziałem także i na tą wątpliwość. Głupio tak się spinać. Wyluzuj - i przejrzyj całą ofertę, nie tylko pierwszą stronę.

Pyxis
30-08-2014, 10:08
Znajdź w tymże sklepie wysiewkę 22 MJ. Nie miał 19, tylko miał 22 MJ odsiewka granulacja 0 - 20 mm. Podaj tutaj jej cenę. Potem pogadamy o posiłku. PS. To chyba na drugiej stronie w sklepie jest. Trzeba na dole strony kliknąć " następne " i się otworzy druga strona.

Dziekuje za instruktarz. Ja tego akurat nie bralem pod uwage, bo nie kazdy weglarz ma w domu silos, zeby luzem mial kupowac do swojego kotla. Ma go wsypac do garazu, czy jak to sobie wyobrazasz?
Wzialem najtanszy WORKOWANY.

mitch
30-08-2014, 10:09
No i teraz patrząc na dylematy osoby palącej węglem, można się zastanowić: czy inwestor naprawdę chce co roku takich przebojów w nowym domu? Najpierw szukanie dobrego węgla, który może się okazać wcale nie taki dobry, a potem palenie z całą tego otoczką. Wspieranie polskiej gospodarki? Też nie, sami sprzedawcy węgla mówią, że dużo ludzi kupuje węgiel od naszych sąsiadów.

Dziwny jest ten świat :lol2:

kobra64
30-08-2014, 10:10
Nie wiem kogo próbujesz ściemniać,może tych naiwnych,którzy wierzą jedynie właśnie takim jak ty ale potem zdziwko bo tani opał to:

W nowym domu takie coś ?? Jak kto woli ale czy kto zdaje sobie z tego sprawę ?

Też z wczoraj. No widzisz Łowco - same błędy w Twoim poście. Ten Platinium to akurat bodaj najdroższy z dostępnych u tego konkretnego sprzedawcy był. Bardzo dobry węgiel z bardzo dobrej kopalni. Niestety - nie nadający się do kotła z podajnikiem. Ktoś mający równie mało co Ty wiedzy zabrał się widać za handel opałem i sobie wymyślił że drogie musi być dobre. No i wtopa.

kobra64
30-08-2014, 10:15
Dziekuje za instruktarz. Ja tego akurat nie bralem pod uwage, bo nie kazdy weglarz ma w domu silos, zeby luzem mial kupowac do swojego kotla. Ma go wsypac do garazu, czy jak to sobie wyobrazasz?
Wzialem najtanszy WORKOWANY. Przepraszam jeszcze warto by dodać. Bo już mnie od czci i wiary odsądziłeś ku uciesze gawiedzi. Ekogroszki, ekomiały i groszkomiały luzem stanowią jakieś 70% mojej sprzedaży opału do kotłów z podajnikiem. Tak to jest, że większość kotłów z podajnikiem funkcjonuje jednak w starych domach, gdzie zastąpiły zużyte śmieciuchy. W takich domach zazwyczaj jest miejsce na składowanie opału. Te 4 tony miału to wiesz - silos raczej byłby przesadą. Jakieś max 5 m3 potrzeba.

imrahil
30-08-2014, 10:17
Dziekuje za instruktarz. Ja tego akurat nie bralem pod uwage, bo nie kazdy weglarz ma w domu silos, zeby luzem mial kupowac do swojego kotla. Ma go wsypac do garazu, czy jak to sobie wyobrazasz?
Wzialem najtanszy WORKOWANY.

zawsze można powiększyć powierzchnię domu o skład węgla. te dodatkowe metry i tak każdy dostaje w gratisie

Arturo72
30-08-2014, 10:20
No i teraz patrząc na dylematy osoby palącej węglem, można się zastanowić: czy inwestor naprawdę chce co roku takich przebojów w nowym domu? Najpierw szukanie dobrego węgla, który może się okazać wcale nie taki dobry, a potem palenie z całą tego otoczką. Wspieranie polskiej gospodarki? Też nie, sami sprzedawcy węgla mówią, że dużo ludzi kupuje węgiel od naszych sąsiadów.

Dziwny jest ten świat :lol2:
Dokładnie,najśmieszniejsze jest to,że inwestorzy już po pierwszym sezonie w nowym domu już są zdziwieni,czemu tak drogo,czemu tak brudno i zaczyna się jazda z wymyślaniem czegoś "taniego" czy "czystego" a sądzę,że skończy się na pakowaniu podpasek do kotła...
A miało być tak kolorowo i tanio :)
Po wprowadzeniu embarga na ruski węgiel dopiero zacznie się jazda.
Stawiam,że w przyszłym sezonie polski ekogroch będzie po 1500zł.

imrahil
30-08-2014, 10:20
Tak to jest, że większość kotłów z podajnikiem funkcjonuje jednak w starych domach, gdzie zastąpiły zużyte śmieciuchy. W takich domach zazwyczaj jest miejsce na składowanie opału. Te 4 tony miału to wiesz - silos raczej byłby przesadą. Jakieś max 5 m3 potrzeba.

Ale to wątek o nowych domach. Proponujesz powiększenie kotłowni o przestrzeń na składowanie węgla?

Pyxis
30-08-2014, 10:27
Przepraszam jeszcze warto by dodać. Bo już mnie od czci i wiary odsądziłeś ku uciesze gawiedzi. Ekogroszki, ekomiały i groszkomiały luzem stanowią jakieś 70% mojej sprzedaży opału do kotłów z podajnikiem. Tak to jest, że większość kotłów z podajnikiem funkcjonuje jednak w starych domach, gdzie zastąpiły zużyte śmieciuchy. W takich domach zazwyczaj jest miejsce na składowanie opału. Te 4 tony miału to wiesz - silos raczej byłby przesadą. Jakieś max 5 m3 potrzeba.

No koowa mam Cie przepraszac, jak Ty takie manipulacje robisz!?

Sam sobie kupuj mial luzem do domu jesli chcesz. To juz trzeba byc naprawde desperatem, zeby takie paliwo stosowac do kotla. Przez chwile myslalem, ze faktycznie wglem jak sie uprze to mozna tanio, ale to gowno prawda jak widac.

Zazeraj ten kapelusz!

kobra64
30-08-2014, 10:33
Ale to wątek o nowych domach. Proponujesz powiększenie kotłowni o przestrzeń na składowanie węgla? Na moim składzie opału często ma miejsce taka sytuacja: Panie po ile ekogroszek? Po X. A workowany? Po X + 80 PLN. A jakbym sobie sam zworkował? No to po X oczywiście, tak jak luzem. I chłop przywozi worki, 2 bezrobotnych spod budy z piwem i jadą. Liczmy koszty: 30 małych worków jutowych po 0,60 PLN za sztukę. Razem 18 PLN do tony - 72 PLN do 4 ton. Stówka dla tych dwóch - bo to przy 4 tonach są 3 godziny roboty razem z przywiezieniem ich do mnie na plac i potem ze zniesieniem przez nich tego węgla we wskazane miejsce. 172 przez 4 podzielić - daje dodatkowe 43 PLN do tony. Czyli z Bostaru kupi już w workach mieszkaniec Krzeszowic tą odsiewkę za 373 PLN. Pomimo że jej w ofercie workowanej nie ma. kWh wyjdzie mu 0,076 PLN. To dalej taniej jak Pyxisowi.

kobra64
30-08-2014, 10:44
No koowa mam Cie przepraszac, jak Ty takie manipulacje robisz!?

Sam sobie kupuj mial luzem do domu jesli chcesz. To juz trzeba byc naprawde desperatem, zeby takie paliwo stosowac do kotla. Przez chwile myslalem, ze faktycznie wglem jak sie uprze to mozna tanio, ale to gowno prawda jak widac.

Zazeraj ten kapelusz! Pisałem Ci już - głupio się tak spinać. Myślałem że z inteligentnymi ludźmi gadam. Napisałem wyraźnie w poście w którym podałem cenę tej odsiewki że pojadę po ekstremach. Chyba jasno z tego wynikało że podam cenę węgla najkorzystniej wychodzącego w przeliczeniu PLN za MJ? I że nie będę tej ceny podnosił o koszt workowania? Zresztą żadnym słowem w tym poście nie zasugerowałem że to cena za opał workowany. Więc mój kapelusz nadal na głowie tkwił będzie - a Ty przeprosić powinieneś.

imrahil
30-08-2014, 10:53
z tej dyskusji wynika tylko, że żeby mieć tanio, muszę:
- przeprowadzić się do Krzeszowic
- mieć miejsce w domu na węgiel
- szukać bezrobotnych pod budką z piwem
- podrzucić bezrobotnych do składu i czekać na załadunek
- kupić worki
- mieć jednak sporo syfu, bo w bajki o czystej kotłowni nie uwierzę (znam ludzi, którzy palą grochem, więc wiem jak to wygląda - sami narzekają, że przy manipulacji z tym paliwem jest więcej pyłu niż przy poczciwym orzechu, którego używali przed wymianą kotła)
- co roku szukać paliwa i ryzykować, że jednak nie będzie odpowiednie
- zasypywać kocioł i wynosić popiół

lub
- kupić pompkę jak Pyxis, zrobić dolne źródło i zapomnieć o kwestii ogrzewania

inne opcje to rozwiązania tańsze inwestycyjnie (bez przeprowadzki, bez gruntowej pompy ciepła), ale nieco droższe w eksploatacji (groszek, gaz, prąd w taniej taryfie)

Pyxis
30-08-2014, 10:54
Kobra, a jak sobie posiadacz kotla w biedaszybie ten wegiel urobi, to bedzie mial jeszcze taniej. Czy to podpada pod Twoje "ekstremum"?

To co wypisujesz, to jest pie...nie kotka. Wlasnie dlatego, ze masz do czynienia z ludzmi inteligentnymi, to nie wypisuj takich farmazonow o samodzielnym workowaniu mialu w worki jutowe, tylko zryj kapelusz! :)

Pyxis
30-08-2014, 11:12
;)


Ja to mam notesik w kotłowni z zapiskami ustawień pod dany węgiel


Hehe ja także - i z wynikami na różnych węglach, sterownikach itd. :)

Przewod doktorski mozna spokojnie robuc z tego tematu.

kobra64
30-08-2014, 11:20
Pyxis stawiając siebie za przykład pojechałeś po extremach troszkę - masz pompę gruntową, COP koło 4 i mieścisz się w taniej taryfie ze zużyciem. Dla takich Arturów i innych z powietrznymi w ujęciu rocznym cena kWh realnie wyniesie koło 0,13 - 0,15 PLN - zależy jak dużo w drogiej im zużycia wyjdzie. To ja Ci też po extremach pojadę. W Krzeszowicach firma Bostar sprzedaje wysiewkę 22 MJ ( z grubych sortów Janki, Sobieskiego i Piasta ). Po 330 PLN. Ziarno 0-20mm, przewaga takich granulek jakby 1 - 2 mm. Bardzo ładnie się to pali w palnikach 2 generacji i w tłokach. Ile wyjdzie za kWh mieszkańcowi Krzeszowic i okolicy który toto spali w swoim kociołku? Podpowiem Ci - koło 0,07 PLN przy - nie będącej w sezonie grzewczym jakimś cudownym osiągnięciem - sprawności rzędu 80%. Taniej ma od Ciebie. PS. Ja to od nich hurtem biorę, po doliczeniu transportu i mojej marży po 4 stówki u siebie sprzedaję. To mieszkaniec moich okolic ma kWh za 0,082 PLN. Nie lubię bardzo sam siebie cytować - ale widzę że wyjścia nie ma. Jest w tym poście podane jaki opał i cena? Jest. Jest napisane że po ekstremach pojadę? Jest. Jest jakakolwiek sugestia że cena dotyczy opału workowanego? NIE MA. Tym bardziej że firma prowadzi sklep internetowy gdzie wyraźnie jest napisane że to opał luzem - więc kiedy podałem jej nazwę i lokalizację każdy mógł zobaczyć że takiego właśnie opału cena dotyczy. Jeżeli sobie wydumałeś że to cena za opał workowany i przyjąłeś to za obowiązującą wykładnię - to może i o Twoim wybujałem egocentryzmie świadczy ( na zasadzie - tak sądzę ja, więc tak ma być ). Na pewno nie o Twojej inteligencji. Tzn. o niej też, ale może niekoniecznie tak jakbyś sobie życzył.

Pyxis
30-08-2014, 11:28
Ja porownalem pompe ciepla gruntowa, ktora w brew pozorom jest dominujacym typem tego typu urzadzen, a nie zadnym "ekstremum", do opalu typowego jakim jest jednak workowany ekogroszek a nie mial:


Jesli jakim cudem kupisz ekogrocha, [...]

A Ty mi wyjezdzasz z samodzielnie workowanym mialem i budowaniem sie przy skladzie opalu w Krzeszowicach. Manipulacja. Moze i geniuszem nie jestem, ale nie jestem tez na tyle glupi, zeby ronicy nie wylapac pomiedzy tymi rodzajami wegla. Teraz dalej "mataczysz". Po co?

Podaj wyniki degustacji kapelusika. :)

kobra64
30-08-2014, 11:40
Manipulacji brak - trzeba tylko czytać co jest napisane. I nie dośpiewywać sobie niczego do tego co napisane. Powiedz - jeżeli ludzie kupujący kotły z podajnikiem obecnie w zdecydowanej większości ( a w przypadku ludzi zorientowanych chociaż odrobinę w temacie - w 100% ) kupują takie z palnikami przeznaczonymi do spalania miału albo przynajmniej mogącymi spalać miał - to po co? Żeby w tych kotłach palić tanim miałem ( który parametry miewa bardzo dobre, zarówno wartość opałową jak i zawartość popiołu czy siarki porównywalne do słabszych ekogroszków a są też i takie miały które parametrami równają do tych 26 MJ ekogroszków po 9 stówek za tonę )? Czy może po to żeby wykorzystać palnik za który zapłacili - i jednak miałem palić?

kobra64
30-08-2014, 11:44
A jeszcze drobiazg - nie wiem jak wygląda procentowy podział rynku między pompy gruntowe i PC PW. I nie zamierzam tego zgłębiać. Jednak na podstawie obserwacji tutaj się wypowiadających userów można odnieść wrażenie że tych z PC PW jest jednak wielokrotnie więcej. Ty masz gruntową. I Liwko. I to by było na tyle spośród wszystkich tutaj się udzielających userów pomp ciepła.

Pyxis
30-08-2014, 12:07
Skoro juz o drobiazgach piszesz, to ilu z tych co biora palnik z mozliwoscia spalania mialu faktycznie tym mialem pali, i ilu z nch mieszka w Krzeszowicach gdzie go sobie samodzielnie zaworkuja, zeby byl faktycznie w dobrej cenie?

Ta tu co do pomp ciepla i ich udzialu w runku wg typu (porownaj czerwone z niebieskim):

http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2011/02/Wykres-1.png

Samo forum nie odzwierciedla tego co jest na rynku. Ani w pompach, ani w weglu. :)

map78
30-08-2014, 12:11
A jeszcze drobiazg - nie wiem jak wygląda procentowy podział rynku między pompy gruntowe i PC PW. I nie zamierzam tego zgłębiać. Jednak na podstawie obserwacji tutaj się wypowiadających userów można odnieść wrażenie że tych z PC PW jest jednak wielokrotnie więcej. Ty masz gruntową. I Liwko. I to by było na tyle spośród wszystkich tutaj się udzielających userów pomp ciepła.

Pomp gruntowych w Polsce jest kilkukrotnie więcej niż powietrznych (mowa o pełnowartościowej PCi, a nie do CWU)
Tu masz rynek pomp za 2013rok:
http://gramwzielone.pl/uploads/images/wykres2A.png
Obecnie faktem jest, że rynek gruntowych się zatrzymał, a powietrznych szybko rośnie, dlatego można wyciągać takie mylne skądinąd wnioski;)
http://gramwzielone.pl/uploads/images/wykres1A.png
Jak widać na powyższych wykresach najwyższy procent rynku stanowią klienci pomp do CWU, a te kupuje nie kto inny jak palący paliwami stałymi:cool:

kobra64
30-08-2014, 12:31
map78 zapewne jesteś w posiadaniu danych potwierdzających Twoją tezę że najwięcej PC do CWU kupują użytkownicy kotłów węglowych? Czy tak sobie tylko palcami po stole? Mam kilkuset klientów palących w kotłach z podajnikiem. Spośród nich może kilku - a na pewno nie więcej niż dziesięciu - ogrzewa CWU inaczej niż kotłem. To naprawdę trzeba niekumatym być żeby kupować jakieś inne źródło ciepła do grzania CWU. Solary, PC czy cokolwiek innego. Albo mieć chęć i kasę na eksperymenty - kaprysy wolno mieć każdemu. Jeszcze mogę pojąć grzałkę w bojlerze i tanią taryfę - bo to groszówki w inwestycji i jakieś zabezpieczenie na wypadek awarii kotła.

map78
30-08-2014, 12:47
map78 zapewne jesteś w posiadaniu danych potwierdzających Twoją tezę że najwięcej PC do CWU kupują użytkownicy kotłów węglowych? Czy tak sobie tylko palcami po stole? Mam kilkuset klientów palących w kotłach z podajnikiem. Spośród nich może kilku - a na pewno nie więcej niż dziesięciu - ogrzewa CWU inaczej niż kotłem. To naprawdę trzeba niekumatym być żeby kupować jakieś inne źródło ciepła do grzania CWU. Solary, PC czy cokolwiek innego. Albo mieć chęć i kasę na eksperymenty - kaprysy wolno mieć każdemu. Jeszcze mogę pojąć grzałkę w bojlerze i tanią taryfę - bo to groszówki w inwestycji i jakieś zabezpieczenie na wypadek awarii kotła.

Posiadacze pomp ciepła nie kupują ich na pewno, bo niby po co skoro już jedną mają;) Pozostają zatem posiadacze kotłów gazowych i na paliwa stałe. Nie mam oczywiście dostępu do opracowań jak to się procentowo rozkłada, ale wiem że sporo ludzi (moim zdaniem większość) wygasza kotły na lato i wtedy szukają jakiejś alternatywy - dla jednych są to solary, dla innych grzałka, a jeszcze inni kupują PCi do CWU. Pomijam oczywiście tych co grzeją CWU butelkami PET, a i takich niestety mam sąsiadów:(
Może inaczej, kobra zastanów się na spokojnie i powiedz jak Ty myślisz - kto kupuje te PCi do CWU? Wiemy, że nie pompiarze, to kto, skoro tak dużo się ich sprzedaje:confused:

imrahil
30-08-2014, 12:54
Ja tez wiem, bo sprawdzilam przed zrobieniem ocieplenia. Dla mojej sciany U=0,1532, wiec bedzie spelnialo "normy" i 2021r.


Przegrody tak, ale zostaje jeszcze współczynnik energii pierwotnej - max 70 kWh/(m2*rok) na CO i CWU i to głównie na tym polegać ma problem, szczególnie w zimniejszych rejonach.

asolt
30-08-2014, 13:01
Przegrody tak, ale zostaje jeszcze współczynnik energii pierwotnej - max 70 kWh/(m2*rok) na CO i CWU i to głównie na tym polegać ma problem, szczególnie w zimniejszych rejonach.

Ep=70 kWh/m2*a ale od 2017 r. obecnie obowiązuje 120 kWh

imrahil
30-08-2014, 13:12
Ep=70 kWh/m2*a ale od 2017 r. obecnie obowiązuje 120 kWh

od 2021 :). w 2017 coś pomiędzy 70 a 120. ciekawe na ile rzeczywiście nowe domy będą spełniały takie normy? gdzieś czytałem, że urzędnik będzie mógł wyrywkowo kontrolować charakterystyki, co powinno ukrócić zakupy na allegro fikcyjnych świadectw za 30 zł. z drugiej strony rozwiązaniem może się okazać jakiś kocioł na paliwo stałe i "współspalanie biomasy" w projekcie domu. wtedy wystarczą normowe przegrody i wszystko będzie OK.

map78
30-08-2014, 13:14
Moze ci co pozbyli sie PC i przeszli na palenie weglem...
Z sentymentu ;)

No być może;) Ja nawet przyjąłbym, że to gazownicy, ale Ci płacą przecież abonament, więc nijak to by się im nie opłacało, bo kwestii komfortu tu rozważać nie trzeba. Pozostają zatem wszelkiej maści węglarze, pelleciarze, czy kominkowcy - chyba, że się mylę:confused:

asolt
30-08-2014, 13:21
od 2021 :). w 2017 coś pomiędzy 70 a 120. ciekawe na ile rzeczywiście nowe domy będą spełniały takie normy? gdzieś czytałem, że urzędnik będzie mógł wyrywkowo kontrolować charakterystyki, co powinno ukrócić zakupy na allegro fikcyjnych świadectw za 30 zł. z drugiej strony rozwiązaniem może się okazać jakiś kocioł na paliwo stałe i "współspalanie biomasy" w projekcie domu. wtedy wystarczą normowe przegrody i wszystko będzie OK.

Tak masz rację, od 2017 95 kWh

asolt
30-08-2014, 13:23
Tak masz rację, od 2017 95 kWh

Urzędnik moze skontrolować juz teraz, tylko kiedy ma to zrobic, odbiorów duzo pracowników mało, do tego dochodzą odbiory budunków gdzie pracownik nadzoru musi byc obowiązkowo.

_olo_
30-08-2014, 13:48
Dokładnie,najśmieszniejsze jest to,że inwestorzy już po pierwszym sezonie w nowym domu już są zdziwieni,czemu tak drogo,czemu tak brudno i zaczyna się jazda z wymyślaniem czegoś "taniego" czy "czystego" a sądzę,że skończy się na pakowaniu podpasek do kotła...
A miało być tak kolorowo i tanio :)
Po wprowadzeniu embarga na ruski węgiel dopiero zacznie się jazda.
Stawiam,że w przyszłym sezonie polski ekogroch będzie po 1500zł.

Kolego, znowu się mijasz z prawdą, małe domki ludzie ogrzewają 2-2,5 t ekogroszku, na śląsku można i za 600zł kupić, 1200 za opalanie domu to drogo ? Przeginasz w tej reklamie walorów PC zdrowo.

Gdyby wprowadzono embargo na rosyjski węgiel, "rozprawiono" się ze spekulantami nasz Polski bardzo dobrej klasy mógłby być sporo tańszy nisz dziś - ekonomia - więcej wydobycia i sprzedaży= mniejsze koszty stałe wydobycia / T węgla. Tylko tu by musiał mieć rząd jaja a nie fistaszki by zablokować Rosyjski, bezpośrednio dotowany więc nieuczciwie konkurujący z Polskim.

Pyxis
30-08-2014, 13:58
Zalezy jakiego domu. Takiego 100m2 to duzo. Takiego 300m2 to malo.

TwojPan
30-08-2014, 14:06
Ale to wątek o nowych domach. Proponujesz powiększenie kotłowni o przestrzeń na składowanie węgla?

Imrahil,twój cały dom wygląda jak "przestrzeń na składowanie węgla"-u ciebie problemu by nie było.
A właśnie,możesz też zamiast sypialni zrobić mały składzik opału.Przecież pisałeś ,że możesz ją mieć gdzie chcesz :)
I zabierz proszę fotkę kurnika z pod nicka,niedobrze się robi ..

map78
30-08-2014, 14:10
Imrahil,twój cały dom wygląda jak "przestrzeń na składowanie węgla"-u ciebie problemu by nie było.
A właśnie,możesz też zamiast sypialni zrobić mały składzik opału.Przecież pisałeś ,że możesz ją mieć gdzie chcesz :)
I zabierz proszę fotkę kurnika z pod nicka,niedobrze się robi ..

No proszę, ESTETA palący WĘGLEM;)
A myślałem, że to się wyklucza:D

TwojPan
30-08-2014, 14:14
No proszę, ESTETA palący WĘGLEM;)
A myślałem, że to się wyklucza:D
Nie zmieniaj tematu.Obiecałeś podać namiary na panią architekt.Koleś buduje fermę i potrzebuje projekt.Właściwie twój byłby dobry bez adaptacji.No może północny taras trzeba by zlokalizować ponownie.Kura mądrzejsza w twoim wypadku od człowieka.Wie,że energia słoneczna to życie.

_olo_
30-08-2014, 14:16
Wiesz, ja nawet słyszałem od jednego instalatora, że mały dom jak dobrze kocioł dobierze to 1,5t - 900-1000zł, jednak pomijam takie ekstremalne opinie i nie bardzo w to wierzę, ale może w błędzie jestem.

map78
30-08-2014, 14:18
Nie zmieniaj tematu.Obiecałeś podać namiary na panią architekt.Koleś buduje fermę i potrzebuje projekt.Właściwie twój byłby dobry bez adaptacji.No może północny taras trzeba by zlokalizować ponownie.Kura mądrzejsza w twoim wypadku od człowieka.Wie,że energia słoneczna to życie.

Chyba mnie z kimś pomyliłeś;)
Ja akurat domu nie budowałem, a kupiłem - co więcej jest to bliźniak:)
Taras akurat mam skierowany idealnie na Południe (co nie o każdej porze jest akurat fajne):D

TwojPan
30-08-2014, 14:26
Chyba mnie z kimś pomyliłeś;)
Ja akurat domu nie budowałem, a kupiłem - co więcej jest to bliźniak:)
Taras akurat mam skierowany idealnie na Południe (co nie o każdej porze jest akurat fajne):D

Oczywiście przepraszam, wszyscy wiemy że chodzi o kolegę ,który wybrał mrok.Ma za to tanio ogrzewanio :)
Co do tarasu,masz rację.Nie o każdej porze dnia masz fajnie.Ale pomyśl,gdybyś miał od północy-miałbyś o każdej porze roku niefajnie.

_olo_
30-08-2014, 14:36
Oczywiście przepraszam, wszyscy wiemy że chodzi o kolegę ,który wybrał mrok.Ma za to tanio ogrzewanio :)
Co do tarasu,masz rację.Nie o każdej porze dnia masz fajnie.Ale pomyśl,gdybyś miał od północy-miałbyś o każdej porze roku niefajnie.

Akurat taras od południa to jakaś porażka. Północ lepsza, ewentualnie wschód, by gdy normalny człowiek ma po południu lub przy weekendzie czas odpocząć aktywnie, podnosząc w tym celu rytmicznie kufelek z piwkiem, nie musiał się smażyć w słońcu.

imrahil
30-08-2014, 14:40
Oczywiście przepraszam, wszyscy wiemy że chodzi o kolegę ,który wybrał mrok.Ma za to tanio ogrzewanio :)
Co do tarasu,masz rację.Nie o każdej porze dnia masz fajnie.Ale pomyśl,gdybyś miał od północy-miałbyś o każdej porze roku niefajnie.

sprawdzę co lepsze, ale oba rozwiązania na pewno lepsze niż:
277427

widać, że sterownik z kotłem dają radę :). histereza chyba 5*C czy więcej? o godz. 3 w nocy masz 24*C, w dzień 18-21*C? :D

Pyxis
30-08-2014, 15:13
Oczywiście przepraszam,

Jest i watkowy chamus!

Ty z taka madroscia zyciowa, to w tych swoich Kojowicach pewnie z miejsca soltysem zostales.

Robisz nieciekawa opinie "weglarzom". Na podstawie Twoich postwo wnioskuje, ze do tego trzeba byc silnym, ale madrym juz niekoniecznie.

Arturo72
30-08-2014, 17:20
Kolego, znowu się mijasz z prawdą, małe domki ludzie ogrzewają 2-2,5 t ekogroszku, na śląsku można i za 600zł kupić, 1200 za opalanie domu to drogo ? Przeginasz w tej reklamie walorów PC zdrowo.

Gdyby wprowadzono embargo na rosyjski węgiel, "rozprawiono" się ze spekulantami nasz Polski bardzo dobrej klasy mógłby być sporo tańszy nisz dziś - ekonomia - więcej wydobycia i sprzedaży= mniejsze koszty stałe wydobycia / T węgla. Tylko tu by musiał mieć rząd jaja a nie fistaszki by zablokować Rosyjski, bezpośrednio dotowany więc nieuczciwie konkurujący z Polskim.
Ponownie zapraszam do mnie ale tym razem na ulicę do i do sąsiada.
Nowy dom 108m2 i spalił za poprzedni rok 3t ekogrocha,jak wszyscy na ulicy pali "sprawdzonym" po 900zl/t.

A co do walorów pompy...gdybym ogrzewal dom prądem to zuzylbym na ogrzewanie 1900kWh*COP3=5700kWh i to razy 0,32zl = 1800zl teraz policz ile płacił sąsiad przy 900zl/t.
Magia czy matematyka czy może brak pojęcia inwestorów o zależnościach zużycia energii przez dom czyli jego strat do rachunków za ogrzewanie ?
Prąd tańszy od ekogroszka ?
Tak,grzejąc prądem płaciłbym mniej niż sąsiad w mniejszym domu,który grzeje ekogroszkiem,nie mowiąc już o grzaniu pompą ciepła bo tutaj między nim a mną jest przepaść.

kobra64
30-08-2014, 18:17
Ponownie zapraszam do mnie ale tym razem na ulicę do i do sąsiada.
Nowy dom 108m2 i spalił za poprzedni rok 3t ekogrocha,jak wszyscy na ulicy pali "sprawdzonym" po 900zl/t.

A co do walorów pompy...gdybym ogrzewal dom prądem to zuzylbym na ogrzewanie 1900kWh*COP3=5700kWh i to razy 0,32zl = 1800zl teraz policz ile płacił sąsiad przy 900zl/t.
Magia czy matematyka czy może brak pojęcia inwestorów o zależnościach zużycia energii przez dom czyli jego strat do rachunków za ogrzewanie ?
Prąd tańszy od ekogroszka ?
Tak,grzejąc prądem płaciłbym mniej niż sąsiad w mniejszym domu,który grzeje ekogroszkiem,nie mowiąc już o grzaniu pompą ciepła bo tutaj między nim a mną jest przepaść. No magia. Bo zapewne zużycie sąsiada obejmuje CO + CWU, Ty je porównujesz do swojego na samo CO. I w dodatku po całości w taniej taryfie. To raz. A dwa - już tego sąsiada raz przerabialiśmy. Moja propozycja którą wtedy złożyłem jest aktualna. Jestem gotów podjechać, kocioł ustawić i opał dostarczyć. Ekogroszek w workach - żeby nie było wątpliwości. Zresztą to oczywiste jest - nie pytam jaki sąsiad ma palnik więc nie wiem czy może miałem palić. Gwarantuję że w roku z normalną zimą zamknie się za CO + CWU w 2 tysiącach PLN. Tak jak wtedy gwarantowałem. Jeżeli w otworach okiennych ma okna, w drzwiowych drzwi i te standardowe i obśmiewane 10 cm dowolnego styropianu na ścianach. Gotów jestem spisać umowę. Co Ty na to Łowco? Mogę Ci tak wszystkich na ulicy zoptymalizować. Wszyscy zadowoleni będą. Ty - bo dym z ich kominów zniknie i czystej okolicy żył będziesz. No i wszyscy sąsiedzi wdzięczni Ci za magika będą. Sąsiedzi - bo na ogrzewaniu zaoszczędzą i kotły będą mieć czyste. Ja - bo kasiorki trochę zarobię. A przy okazji - Minertu, racjonalizowałeś już może tą chatę z czterema - czy tam pięcioma, aż tak dokładni nie pamiętam - pompami? Te tematy w tym samym czasie poruszane z Łowcą były. PS. Porównujesz do kosztu jaki SĄDZISZ że poniósłbyś w taniej taryfie. A tymczasem to jednak w jednej taryfie grzejesz - i o koszcie jaki ponosisz w takiej taryfie dyskutować możesz. Inne taryfy i koszty w nich przez Ciebie ponoszone pozostają w sferze domysłów i przypuszczeń.

Arturo72
30-08-2014, 19:20
Cwu to rzecz względna i indywidualna,u mnie są 3 osoby u niego 2 u mnie 1400*COP2,5=3500kWh*0,32=1120zl+1800zl=2920zl czyli grzeją prądem zaplacilbym tylko 200zl więcej od niego przy inwestycji w prąd o ok.20tys.zl niższej niż w ekogroszek.
Oczy szeroko otwarte u niektórych ?
Gdybym miał prąd grzalbym bezwzględnie w II taryfie,teraz mogę sobie pozwolić na jednotaryfowy system bo i tak biorąc pod uwagę COP 1kWh wychodzi u mnie 0,55/3=0,18zl.Od października przechodzę na G12w i będzie rekord w PLN.
Musiałbyś przestawić kotły i sprzedawać swój cudowny opał dla 99,9% normalnych i zwykłych użytkowników bo sądzę,że ci z 0,01% to forumowi sciemniacze.

kobra64
30-08-2014, 20:11
Cwu to rzecz względna i indywidualna,u mnie są 3 osoby u niego 2 u mnie 1400*COP2,5=3500kWh*0,32=1120zl+1800zl=2920zl czyli grzeją prądem zaplacilbym tylko 200zl więcej od niego przy inwestycji w prąd o ok.20tys.zl niższej niż w ekogroszek.
Oczy szeroko otwarte u niektórych ?
Gdybym miał prąd grzalbym bezwzględnie w II taryfie,teraz mogę sobie pozwolić na jednotaryfowy system bo i tak biorąc pod uwagę COP 1kWh wychodzi u mnie 0,55/3=0,18zl.Od października przechodzę na G12w i będzie rekord w PLN.
Musiałbyś przestawić kotły i sprzedawać swój cudowny opał dla 99,9% normalnych i zwykłych użytkowników bo sądzę,że ci z 0,01% to forumowi sciemniacze.Ja gotów jestem. Podałem Ci adres i telefon - czekam. I wszystko co teraz piszesz to tak trochę jak mówią na wsi w której skład prowadzę - Już po bitce, teraz już nie musisz rękami machać. W dodatku powiem Ci że koszt 2 tysięcy jaki podaję zawiera spory margines bezpieczeństwa dla mnie. I jeszcze koszt wyjątkowego kretynizmu takiej operacji - bo widzisz ten węgiel do mnie ze Śląska przyjechał - w tej sytuacji po to żebym ja go na Śląsk z powrotem do klienta zawiózł. Doprawdy wyjątkowy debilizm, sam koszt tego zdublowanego transportu wyniesie ze 2 stówki. A tak na marginesie - gdybyś Pyxis miał wątpliwości co to jest prawdziwa manipulacja to w postach powyżej jest doskonała definicja. Podać własny domniemany koszt samego CO jaki być może poniosłoby się używając taniej taryfy - pomimo tego że używa się prądu w jednej taryfie. I porównać go do kosztu ponoszonego przez kogoś za CO i CWU. Wynik wychodzi godny Łowcy. Kwa kwa.

Pyxis
30-08-2014, 20:20
A tak na marginesie - gdybyś Pyxis miał wątpliwości co to jest prawdziwa manipulacja to w postach powyżej jest doskonała definicja. Podać własny domniemany koszt samego CO jaki być może poniosłoby się używając taniej taryfy - pomimo tego że używa się prądu w jednej taryfie. I porównać go do kosztu ponoszonego przez kogoś za CO i CWU. Wynik wychodzi godny Łowcy. Kwa kwa.

Ja bym sie tak nie zapedzal, zeby podawac domniemane koszty jak Arturek. Jednak ja w dykusji z Toba podajac fakty dotyczace moich realnych kosztow, tez chcial bym od Ciebie dostawac fakty, a nie co by bylo gdyby ekogroszkowiec mieszkal w Krzeszowicach i sam workowal sobie mial na skladzie.OK?

mitch
30-08-2014, 20:25
Na moim składzie opału często ma miejsce taka sytuacja: [...] Czyli z Bostaru kupi już w workach mieszkaniec Krzeszowic tą odsiewkę za 373 PLN.
I wracamy znowu do podstaw. Polska to nie Krzeszowice. Polska to nie Śląsk. Polska jest duża. Nie taka mała jak Krzeszowice. Nie taka mała jak Śląsk.

Popełniasz fatalne założenie, że każdy palący węglem żyje w Krzeszowicach. Tak nie jest. Nie i już. Postaram się wytłumaczyć.

To, że w jednej stacji w Polsce (powiedzmy w Krzeszowicach) sprzedają ON po 5,10 pln, nie znaczy, że taka cena paliwa jest normalna i jest standardową w całej Polsce. To znaczy, że w tym jednym miejscu (Krzeszowicach) można tak tanio zatankować samochód. Nie w Szczecinie, nie w Gdańsku, nie w Bydgoszczy, nie w Warszawie i nie w Płocku. Innymi słowy, powoływanie się na stację paliw w Krzeszowicach (czy tam skład węgla) przy powoływaniu się na ceny paliwa (węgla) jest bardzo poważnym nadużyciem, wręcz bezczelną manipulacją w kontekście nazwy wątku. A wątek ten jest o nowych domach, nie o domach w Krzeszowicach.

Litości, napisałem bardzo wyraźnie i "powoli", więc proszę, nie ciągnij dalej tej bezsensownej dyskusji. Mówimy o nowych domach, tych, które nie mają zaszłości historycznych w postaci miejsca na tony i metry sześcienne opału. Mówimy o domach, które mogą (i powinny) być dobrze ocieplone, mogą wykorzystywać źródła energii nie absorbując jego mieszkańców i w których człowiek jest przygotowany na to, że ceny energii będą rosły. I nie ma co się łudzić, że jeśli prąd podrożeje o 100% czy więcej, to nie wpłynie to na cenę węgla. Wpłynie, ponieważ kopalnie zużywają kosmiczne ilości energii. To jasne jak słońce. Tzn. czarne jak węgiel. :D

Wiem, że sprzedawcy węgla muszą swojego interesu bronić. Problem w tym, że ja rozmawiam z użytkownikami ekogroszku i ich doświadczenia są inne niż sprzedawców. I jeśli mam komuś uwierzyć, jak jest naprawdę, wybiorę swoich znajomych. Bo nawet jeśli palenie węglem może być tak łatwe, miłe i przyjemne jak opisujesz, to widzę, że trzeba wpierw duuuuużo siedzieć w temacie (kupowania, ustawiania kotla, etc). Na to, jak widać, niewiele osób ma czas.

kobra64
30-08-2014, 20:36
Ja bym sie tak nie zapedzal, zeby podawac domniemane koszty jak Arturek. Jednak ja w dykusji z Toba podajac fakty dotyczace moich realnych kosztow, tez chcial bym od Ciebie dostawac fakty, a nie co by bylo gdyby ekogroszkowiec mieszkal w Krzeszowicach i sam workowal sobie mial na skladzie.OK?
Weź wróć do tego mojego pierwszego postu, od którego się nasza pyskówka zaczęła. Przecież ja tam wszystko napisałem. Że jadę po ekstremach. Że taką kwotę za kWh osiągnie mieszkaniec Krzeszowic i okolic tego miasteczka. I używając jakiego opału taką kwotę osiągnie. Nawet ten miał opisałem - że uziarnienie 0 - 20 mm z przewagą takich jakby granulek 1 - 2 mm. Gdzie Ty w tym poście dostrzegasz manipulację?

Arturo72
30-08-2014, 20:40
A tak na marginesie - gdybyś Pyxis miał wątpliwości co to jest prawdziwa manipulacja to w postach powyżej jest doskonała definicja. Podać własny domniemany koszt samego CO jaki być może poniosłoby się używając taniej taryfy - pomimo tego że używa się prądu w jednej taryfie. I porównać go do kosztu ponoszonego przez kogoś za CO i CWU.
Nie zrozumiesz tego,bo nie masz o tym pojęcia jak zresztą większość użytkowników ekogroszka dlatego też pakują ekogroszek do swoich nowych domów bez zastanowienia się,na ślepo,za namową sąsiadów a nie na podstawie analizy ekonomicznej.
Nie ważne,że można taniej,czyściej,bezobsługowo,ważne dla nich,że sąsiad im tak mówił.
Już przed budową wiedziałem jakie koszty będę ponosił za ogrzewanie,dlatego też już przed budową zdecydowałem się na ogrzewanie prądem a zrezygnowałem z gazu i ekogroszka,nawet,że gaz ziemny mam przy działce.
Czaisz bazę ?
Tajemnica takiego postępowania to znajomość zapotrzebowania domu na ciepło,przede wszystkim jeszcze nie postawionego.
Moje to 5000kWh,cena kWh jest znana wszystkim i oficjalna i obowiązuje każdego,to nie to co ekogroszek,że rachunek za ogrzewanie zależy od jakości opału,ustawień kotła,ceny opału,mocy urządzenia,sprawności uządzenia.
Tu jest wszystko jasne,dom traci określoną ilość energii,którą trzeba uzupełnić czyli ilosć strat*cena energii=rachunek za ogrzewanie.

Za poprzedni sezon zużyłem 1900kWh na ogrzewanie i dokładnie 1350kWh na cwu.
Gdybym miał dwie taryfy bez problemu zużyłbym tą energię w czasie tańszej taryfy.
A powiem więcej,w nadchodzącym sezonie grzewczym zużyje jeszcze mniej energii na ogrzewanie.
Cena kWh w tańszej taryfie to 0,32zł.

Wivaldi
30-08-2014, 20:49
Jest i watkowy chamus!


Nick właściwy to Wuj Cham.:D

_olo_
30-08-2014, 20:53
Arturo72
Nie uwzględniłeś jednak w kosztach amortyzacji drogiej pompy.
Jest tu w ogóle jakiś użytkownik PC PW posiadający ją 10-15 lat, żebyśmy mogli się dowiedzieć o kosztach serwisowania i okresie, po którym taniej jest ją wymienić niż leczyć ?
Bo 2-5 lat to jest gwarancja...która też niczego nie gwarantuje, jeżeli się okaże, że jest awaria i trzeba przy 15st mrozach czekać na serwis i części zamienne przez np 14 lub 28 dni ?

kobra64
30-08-2014, 20:54
Z Tobą mitch to mi się gadać specjalnie nie chce. Napiszę ci pokrótce. Śląsk jest wielki. Takich Bostarów na Śląsku znam masę. W zasadzie każdy diler PKW SA jest takim Bostarem - różnice między ich cenami są pomijalne. Wschodnia ściana jest ogromna. Na całej wschodniej ścianie można się w opał zaopatrzyć po bardzo konkurencyjnych cenach. Ukraiński, ruski. W okolicach portów przeładunkowych działa masa dilerów węgla zza wschodniej granicy. Współpracują z masą składów głębiej w Polsce położonych. W województwach centralnych króluje firma Barter. Ogromny dystrybutor rosyjskiego węgla, wielką bazę magazynową mają w okolicach Piotrkowa. Kiełczkówka chyba - czy jakoś tak, zawsze mi ta śmieszna dość nazwa z głowy ulatuje. I masę współpracujących składów. Wielki jest Dolny Śląsk. Tam króluje węgiel czeski. Znane są przypadki że ludzie się skrzykują i patelnię przywożą z Ledvic - koszty rzędu 3 stówek za tonę ponoszą. To że w Szczecinie jakiś konkretny węgiel na jakimś konkretnym składzie opału kosztuje 1000 PLN za tonę nie znaczy że jest to cena obowiązująca w całym kraju. To znaczy, że w Szczecinie za ten właśnie węgiel trzeba zapłacić 1000 PLN, jeżeli się go na tym właśnie składzie chce kupić. I na koniec - tak myślę, że w Krzeszowicach też budowane są NOWE DOMY.

kobra64
30-08-2014, 20:56
Nie zrozumiesz tego....... Ano nie rozumiem - jak można porównać własny koszt ponoszony na samo CO do kosztu ponoszonego przez kogoś na CO i CWU. Zabij - nie rozumiem. Może dlatego nie mam kwalifikacji na Łowcę?

Arturo72
30-08-2014, 21:05
Arturo72
Nie uwzględniłeś jednak w kosztach amortyzacji drogiej pompy.
Czy podobnie uwzględniasz amortyzację w przypadku drogiego auta lub innej dowolnej rzeczy ?

Jest tu w ogóle jakiś użytkownik PC PW posiadający ją 10-15 lat, żebyśmy mogli się dowiedzieć o kosztach serwisowania i okresie, po którym taniej jest ją wymienić niż leczyć ?
Czy podobnie postępujesz z autem lub inną dowolną rzeczą ?

Bo 2-5 lat to jest gwarancja...która też niczego nie gwarantuje, jeżeli się okaże, że jest awaria i trzeba przy 15st mrozach czekać na serwis i części zamienne przez np 14 lub 28 dni ?
Czy podobnie postępujesz z autem lub inną dowolną rzeczą ?
A jak Ci padnie w kotle ślimak przy 15st.C mrozach to co wtedy ?

Jeśli na pytania odpowiesz tak to normalnie nie zazdroszczę bo chyba więcej czasu spędzasz na rozmyśleniach i liczeniach niż na życiu ;)

Arturo72
30-08-2014, 21:07
Ano nie rozumiem - jak można porównać własny koszt ponoszony na samo CO do kosztu ponoszonego przez kogoś na CO i CWU. Zabij - nie rozumiem. Może dlatego nie mam kwalifikacji na Łowcę?
Nie rozumiesz,że ktoś w lato używa prądu zamiast syfu do grzania cwu ?
Ze jeden zużywa na osobę 15l/dobę a drugi 60l ?

ale nawet teroretycznie:

Cwu to rzecz względna i indywidualna,u mnie są 3 osoby u niego 2 u mnie 1400*COP2,5=3500kWh*0,32=1120zl+1800zl=2920zl

Powyżej to przykład,gdybym grzał prądem czyli 1120zł za cwu i 1800zł za c.o
Obecnie 742zł za cwu i 1045zł za c.o czyli 1800zł a gość wydał 2700zł na ekogroszek.
Kto wydał mniej ?

Czy naprawdę inwestorów traktujesz za bezmyślne istoty ?
Chociaż czytając niektóre posty użytkowników ekogroszka można takie wrażenie odnieść ale sądze,że większosć to ludzie inteligentni o potrafią obsługiwać kalkulator.
A jak nie potrafią to niech rzucą pytanie.

mitch
30-08-2014, 21:11
Bo 2-5 lat to jest gwarancja...która też niczego nie gwarantuje, jeżeli się okaże, że jest awaria i trzeba przy 15st mrozach czekać na serwis i części zamienne przez np 14 lub 28 dni ?
Wiesz, wydaje mi się, że musisz strasznie bać się jeździć nowymi samochodami. Bo wiesz, te starsze jak już miały awarię, można było na upartego taśmą poskręcać i pojechały. A te nowe, to porażka. Z głupią żarówką nieraz do serwisu trzeba jechać. To taka analogia: kocioł - stary samochód, PC/kable/gaz - nowy samochód.

Nowe samochody zazwyczaj mają takie coś jak gwarancja, assistance, etc. W PC często jest grzałka, która w razie awarii sprężarki (podobno najbardziej kosztowna część) pociągnie grzanie. Ja kotła i tak nie naprawię. Jak coś się zepsuje i tak wzywałbym serwis. Jakaś różnica dla mnie? Odpowiem: żadna.

A co do czekania na serwis 14 czy 28 dni. Ja swój dom w razie W mogę ogrzać dwiema farelkami. Dwiema, bo jedna na dół, druga na piętro. Co prawda mam tylko jedną farelkę, ale mam też konwektor 3 kW. Z takim ociepleniem jakie mam - dam radę spokojnie. Niezbyt ekonomicznie, ale przeżyję w ludzkich warunkach. I proszę, nie wyjeżdżaj mi z brakiem prądu - bez prądu 99,9% ekogroszkowców jest w równie ciemnej .... dziurze, jak ja. A nawet ciemniejszej, bo większość palących ekogroszkiem wybiera słabsze ocieplenie domu. W ostateczności wypożyczę agregat, albo kupię za grosze nagrzewnicę gazową. Na wypadek W da radę.

Pyxis
30-08-2014, 21:16
Weź wróć do tego mojego pierwszego postu, od którego się nasza pyskówka zaczęła. Przecież ja tam wszystko napisałem. Że jadę po ekstremach. Że taką kwotę za kWh osiągnie mieszkaniec Krzeszowic i okolic tego miasteczka. I używając jakiego opału taką kwotę osiągnie. Nawet ten miał opisałem - że uziarnienie 0 - 20 mm z przewagą takich jakby granulek 1 - 2 mm. Gdzie Ty w tym poście dostrzegasz manipulację?

OK. To tak jak ja bym Ci napisal, ze pracujacy w zakladzie energetycznym ma 3k kWh pradu gratis i wg tego policzyl Ci koszty grzania pompa ciepla na poziomie 3gr/kWh. Bylaby manipulacja, czy tylko "jazda po ekstremach"?

Pyxis
30-08-2014, 21:20
Bo 2-5 lat to jest gwarancja...która też niczego nie gwarantuje, jeżeli się okaże, że jest awaria i trzeba przy 15st mrozach czekać na serwis i części zamienne przez np 14 lub 28 dni ?

Czyli jak sie tobie kociol rozszczelni, to szybciutko to naprawisz? Na gwarancji przyjada rano i wymienia na nowy? :)

kobra64
30-08-2014, 21:22
OK. To tak jak ja bym Ci napisal, ze pracujacy w zakladzie energetycznym ma 3k kWh pradu gratis i wg tego policzyl Ci koszty grzania pompa ciepla na poziomie 3gr/kWh. Bylaby manipulacja, czy tylko "jazda po ekstremach"? Byłaby jazda po ekstremach - gdybyś napisał że liczysz jego koszt uwzględniając te darmowe 3k kWh. I manipulacja, gdybyś policzył nie pisząc że je uwzględniasz. Zgadzasz się?

mitch
30-08-2014, 21:23
To że w Szczecinie jakiś konkretny węgiel na jakimś konkretnym składzie opału kosztuje 1000 PLN za tonę nie znaczy że jest to cena obowiązująca w całym kraju. To znaczy, że w Szczecinie za ten właśnie węgiel trzeba zapłacić 1000 PLN, jeżeli się go na tym właśnie składzie chce kupić. I na koniec - tak myślę, że w Krzeszowicach też budowane są NOWE DOMY.
Dobra, rozumiem. Kijem Wisły też nie zawrócę. Nic, to, że masa ludzi nie może kupić węgla w takich cenach jak Ty masz. Nic to, że nawet na tym forum ludzie nie wiedzą co kupować i kupują czasem już absurdalnie drogo w nadziei, że teraz będzie lepiej. Ważne, że Ty jeden masz gotowe rozwiązania.

I tak jak pisałem - Krzeszowice to nie cała Polska. W Polsce są problemy z kupnem dobrego węgla w dobrej cenie (nie mówię o absurdach typu pakowanie pieca miałowego, do nowego domu po to, żeby spalać miał za choćby 400 pln) - co widać po pytaniach na forum i po pewnym bardzo rozwiniętym wątku. I co potwierdzają moi znajomi. To, że sprzedawcy węgla twierdzą inaczej, to jest jak z każdym handlowcem i fachowcem. Paaaanie, bedzie pan zadowoloooony. Handlarze samochodami też mówią - panie, nówka sztuka nieśmigana, od dziadka z niemiec. Uwierzysz takiemu? Mam wątpliwości. Takie same wątpliwości mam do Twoich rewelacji, bo jesteś sprzedawcą.

asolt
30-08-2014, 21:24
OK. To tak jak ja bym Ci napisal, ze pracujacy w zakladzie energetycznym ma 3k kWh pradu gratis

Wtedy napisałbys nieprawdę. Niestety nie ma gratis, koszt taryfy pracowniczej bo o taką chodzi 20% normalnej taryfy oraz podatek od ulgi 80%. W sumie jest ok 35%
normalnej ceny energii elektrycznej. Ja rozumiem ze dyskusja, ale uzywajmy sprawdzonych argumentów.

fotohobby
30-08-2014, 21:25
Nie zmieniaj tematu.Obiecałeś podać namiary na panią architekt.Koleś buduje fermę i potrzebuje projekt.Właściwie twój byłby dobry bez adaptacji.No może północny taras trzeba by zlokalizować ponownie.Kura mądrzejsza w twoim wypadku od człowieka.Wie,że energia słoneczna to życie.

Dziwne, że latem, w południe, wszystkie zwierzęta chowają sie w cieniu...
Wprawdzie mówiono, że są zwierzęta mądrzejsze, niż ludzie, ale nie wierzylem...
Póki się tu nie napatoczyłeś.

kobra64
30-08-2014, 21:31
Nie rozumiesz,że ktoś w lato używa prądu zamiast syfu do grzania cwu ?


...... Nawet jeżeli latem by ten Twój sąsiad grzał CWU prądem - to nadal porównujesz swój koszt CO do jego kosztu za CO + CWU za minimum pół roku. I to właśnie jest manipulacja. Poza tym - propozycja leży na stole. Przyszły tydzień mam zajęty, ale w drugim tygodniu września jestem gotów wycieczkę odbyć. Obetnę koszty Twojego sąsiada o minimum 30%. Potraktuję to jako jednorazową akcję - wskażę mu jak na przyszłość obciąć je jeszcze więcej. Bez bezsensownych transportów ze Śląska do mnie i z powrotem. Czekam - numery telefonów firmy już Ci podawałem.

Arturo72
30-08-2014, 21:36
Poza tym - propozycja leży na stole. Przyszły tydzień mam zajęty, ale w drugim tygodniu września jestem gotów wycieczkę odbyć. Obetnę koszty Twojego sąsiada o minimum 30%. Potraktuję to jako jednorazową akcję - wskażę mu jak na przyszłość obciąć je jeszcze więcej. Bez bezsensownych transportów ze Śląska do mnie i z powrotem. Czekam - numery telefonów firmy już Ci podawałem.
Najpierw zrób taką akcję obok w swojej wiosce bo sądzę,że mają gorzej bo dziwne jest,że ludzie u mnie którzy kopalnie mają co krok kupują ekogroszek za 900zł/t z jednego sprawdzonego składu.Tak robi całą ulica czyli jakieś 50 domów w różnym wieku.
Jacyś dziwni albo kobry nie znają ?
Albo przejechali się niejednokrotnie na g..e ?

kobra64
30-08-2014, 21:39
I znów machasz rękami - chociaż już po bitce.

Arturo72
30-08-2014, 21:42
I znów machasz rękami - chociaż już po bitce.
Nie,po prostu piszę jak jest.
Sąsiad zrobił wywiad u innych sąsiadów czym palą,wiem tylko,że cena to 900zł/t,tyle płacił,białe worki.
To ten,gdzie zapodał 10cm styro zamiast 12cm bo się nie opłacało więcej...
Tak mu się nie opłacało,że 2700zł w ekogroszku mu poszło ;)

kobra64
30-08-2014, 21:50
Nie,po prostu piszę jak jest.
...... Ty nigdy nie piszesz jak jest. Ty nawet nie odróżniasz kosztu CO od kosztu CO + CWU. Ty nic nie sprzedajesz - a Tereska ofertę na 10500 PLN ów dostaje. Ty nie jesteś jesteś już w zarządzie firmy sprzedającej PC PW - to KRS kłamie.

Arturo72
30-08-2014, 21:57
Kolejny kwiatek:

ps, u mnie jak policzyłem to wychodzi taniej grzać grzałką bojler latem niż ekogroszkiem.. no chyba że po testachznajdę jakiś tani ekogroszek.....:).....jak testowałem na grzałce to pobierało na dobę około 7-8kW, temp. na bojlerze 45C, cena za kW - 0,595zł
Potwierdzenie reguły ?

Pyxis
30-08-2014, 21:58
Byłaby jazda po ekstremach - gdybyś napisał że liczysz jego koszt uwzględniając te darmowe 3k kWh. I manipulacja, gdybyś policzył nie pisząc że je uwzględniasz. Zgadzasz się?

A jak bym napisal, to jaka wartosc porownawcza ma takie wyliczenie? Na ile jest "typowe"?

Arturo72
30-08-2014, 21:59
Ty nigdy nie piszesz jak jest. Ty nawet nie odróżniasz kosztu CO od kosztu CO + CWU. Ty nic nie sprzedajesz - a Tereska ofertę na 10500 PLN ów dostaje. Ty nie jesteś jesteś już w zarządzie firmy sprzedającej PC PW - to KRS kłamie.
Tereska dostała taką ofertę w 2012r dzisiaj mamy rok 2014,KRS jest nie aktualny.
Ja nic nie sprzedaje,nie jestem w zarządzie bo z zarządu zrezygnowałem w 2012r.
Tak,żeby była jasność.

Pyxis
30-08-2014, 22:00
Wtedy napisałbys nieprawdę. Niestety nie ma gratis, koszt taryfy pracowniczej bo o taką chodzi 20% normalnej taryfy oraz podatek od ulgi 80%. W sumie jest ok 35%
normalnej ceny energii elektrycznej. Ja rozumiem ze dyskusja, ale uzywajmy sprawdzonych argumentów.

To byl tylko przyklad z czapki na "jazde po ekstremach", ale niech bedzie zagodnie z prawda, ze wyjdzie gratis te 2k kWh. :)

asolt
30-08-2014, 22:07
To byl tylko przyklad z czapki na "jazde po ekstremach", ale niech bedzie zagodnie z prawda, ze wyjdzie gratis te 2k kWh. :)

Jezeli to przykład z czapki, to dlaczego ten gratis mamy doliczac do ogrzewania, a nie na potrzeby bytowe? Chyba ze ta "czapka" wszystko uzasadnia

kobra64
30-08-2014, 22:08
A jak bym napisal, to jaka wartosc porownawcza ma takie wyliczenie? Na ile jest "typowe"? Napisałem parę postów wyżej - na Śląsku znam takich Bostarów masę. I w zachodniej Małopolsce też. Więc w pewnych rejonach - nie tak znów małych - moje wyliczenie ma jednak jakąś wartość porównawczą, prawda? Do sytuacji przez Ciebie opisanej bliższa byłaby taka, gdybym ja liczył swój koszt ogrzewania według cen hurtowych po jakich kupuję węgiel. A gdybym nie wspominał że według takich cen swoje koszty liczę - no to byłaby rzeczywiście gruba manipulacja.

Arturo72
30-08-2014, 22:23
Napisałem parę postów wyżej - na Śląsku znam takich Bostarów masę. I w zachodniej Małopolsce też. Więc w pewnych rejonach - nie tak znów małych - moje wyliczenie ma jednak jakąś wartość porównawczą, prawda? Do sytuacji przez Ciebie opisanej bliższa byłaby taka, gdybym ja liczył swój koszt ogrzewania według cen hurtowych po jakich kupuję węgiel. A gdybym nie wspominał że według takich cen swoje koszty liczę - no to byłaby rzeczywiście gruba manipulacja.
Czyli 99,9% posiadaczy ekogroszka ma pecha,w tym 100% z mojej ulicy,bo nie zna kobry i muszą kupować ekogroszek po 900zł/t nawet w sytuacji jak mają 5 kopalń w promieniu 10km.
(makoszowy,knurów,budryk,sośnica,bojków)
żal.pl
kobra=magia...

kobra64
30-08-2014, 22:28
Czyli 99,9% posiadaczy ekogroszka ma pecha,w tym 100% z mojej ulicy,bo nie zna kobry i muszą kupować ekogroszek po 900zł/t nawet w sytuacji jak mają 5 kopalń w promieniu 10km.
żal.pl
kobra=magia... Możesz to zmienić - masz dane mojej firmy. Podesłać ci wizytówki?

mitch
30-08-2014, 22:31
Co do prostoty obsługi spalania węglem - tak kilka osób reklamowało, to w końcu wszedłem na http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page352 oraz http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page947

Resztka moich włosów by osiwiała, albo wypadła, jakbym miał teraz rozgryzać tematy, jakie tam są poruszane. Warto, by każdy, kto planuje grzanie węglem tam wszedł i poczytał. To chyba odzwierciedla co czeka przyszłego inwestora. A ja głupi myślałem, że jak jest ten sterownik PID, to wtedy wszystko "samosię" zrobi optymalnie. A tu klops, okazuje się, że tak se ne da. Czyli kupujesz kocioł z odpowiednikiem elektronicznego wtrysku w samochodzie zamiast gaźnika, a i tak trzeba go ustawiać pod dany węgiel. Po prostu re-we-la-cja i czysto intuicyjny UI. Dech w piersiach zapiera.

Poważnie.

Zbuduj se panie inwestorze nowoczesny dom. Po czym dorzuć se do pieca.

Arturo72
30-08-2014, 22:32
Możesz to zmienić - masz dane mojej firmy. Podesłać ci wizytówki?
A ja byłem nienormalny mając 5 kopalń w promieniu 10km budując dom i rezygnując z ekogroszka bo był za drogi dla mnie,droższy niż prąd ?
Czy aby na pewno ?
A może używałem kalkulatora i to jeszcze przed budową w przeciwieństwie do mało rozgarniętych ?

Pyxis
30-08-2014, 22:36
A gdybym nie wspominał że według takich cen swoje koszty liczę - no to byłaby rzeczywiście gruba manipulacja.

No to ja zupelnie ralnie moge policzyc wg cen z Duona, bo u nich tania taryfa to 22gr z tego co pamietam.
Tak sie mozemy licytowac i z mojej strony nie bedzie to mniejsza "manipulacja" niz ta Twoja w wpelni "dopowiedziana".

PS.
Tauron zatrudnia 26,5 tys osob, wiec moje tez ma wartosc porownawcza. Spora. ;)

Pyxis
30-08-2014, 22:38
Jezeli to przykład z czapki, to dlaczego ten gratis mamy doliczac do ogrzewania, a nie na potrzeby bytowe? Chyba ze ta "czapka" wszystko uzasadnia

A dlaczego akurat na bytowe? Moze lepiej na CO, bo ladniej wyjdzie jak z workowanym samodzielnie mialem.

kobra64
30-08-2014, 22:45
A ja byłem nienormalny mając 5 kopalń w promieniu 10km budując dom i rezygnując z ekogroszka bo był za drogi dla mnie,droższy niż prąd ?
Czy aby na pewno ?
A może używałem kalkulatora i to jeszcze przed budową w przeciwieństwie do mało rozgarniętych ? Nie powinieneś pisać o rzeczach o których nie masz zielonego pojęcia. ŻADNA z kopalni położonych o 10 km od Twojego miejsca zamieszkania nie wydobywa węgla dającego się spalić w kotle z podajnikiem. ŻADNA. Najbliżej od Ciebie zlokalizowane kopalnie produkujące ekogroszek są w Bytomiu i w Piekarach Śląskich. Kolejne to Chwałowice, Mysłowice, Bieruń, Lędziny i Wola koło Miedźnej. A następne to Libiąż i Jaworzno. Nie jest dobrze próbować być mądrym w temacie którego nawet się nie liznęło.

Arturo72
30-08-2014, 22:57
Nie powinieneś pisać o rzeczach o których nie masz zielonego pojęcia. ŻADNA z kopalni położonych o 10 km od Twojego miejsca zamieszkania nie wydobywa węgla dającego się spalić w kotle z podajnikiem. ŻADNA. Najbliżej od Ciebie zlokalizowane kopalnie produkujące ekogroszek są w Bytomiu i w Piekarach Śląskich. Kolejne to Chwałowice, Mysłowice, Bieruń, Lędziny i Wola koło Miedźnej. A następne to Libiąż i Jaworzno. Nie jest dobrze próbować być mądrym w temacie którego nawet się nie liznęło.
Do Bytomia mam 15km,do Lędzin mam 15km,do Bierunia 30km,do Piekar 20km :)
Pod domem też mam wungiel ale mimo tego zdecydowałem się na prąd zamiast ekogroszka bo on był tańszy...

kaszpir007
30-08-2014, 23:01
Nie,po prostu piszę jak jest.
Sąsiad zrobił wywiad u innych sąsiadów czym palą,wiem tylko,że cena to 900zł/t,tyle płacił,białe worki.
To ten,gdzie zapodał 10cm styro zamiast 12cm bo się nie opłacało więcej...
Tak mu się nie opłacało,że 2700zł w ekogroszku mu poszło ;)

Nie mam pojęcia jaki kocioł ma twój sąsiad , ale ja pierwszego sezonu jak dom był jeszcze mokry a ja otwierałem wszystkie okna kilka razy dziennie w zimę a dodatkowo robiłem saunę w domu (grzanie do 30 stopni !!!) aby jak najszybciej osuszyć dom i siedziałem z otwartymi oknami. Dodatkowo sterownik działał fatalnie i kocioł działał na zasadzie pracy 15KW i długiej przerwy , więc straty opału straszne , bo w komin szło mi nawet 400 stopni !!!
I spaliłem około chyba 2,3 tony ruskiego opału za 700zł za tonę.
Grzałem w pierwszy sezonie około 100m2.

Dla porównania ostatni sezon , grzałem 165m2 i spaliłem 2,05 tony opału za kwotę chyba coś koło 1500zł. Spaliłem więcej ekogroszku po 800zł za tonę niż miału po 600zł za tonę.

Na ten sezon kupiłem z lokalnego składu miał (Piast 24MJ) pakowany po 580zł ...

Myślę że sąsiad ma jakiegoś "kolosa" 17-25KW z jakimś prymitywnym sterownikiem i on nie spala opału a go po prostu marnuje.
Sadze że wymiana sterownika na np. SPP ograniczyła by jego spalanie i to dość drastycznie ...

Polecam mu o tym wspomnieć aby wymienił sterownik i klient będzie mniej spalał i mniej zatruwał środowisko , więc także z korzyścią dla Ciebie ...

Sądzę że powodem jest brak świadomości wsród budujących a niestety hydraulicy i instalatorzy "znają" głownie kotły na gaz i węgiel a pompy są w ich mniemaniu "zarezerwowane" dla najbogatszych ludzi ...

Sam gadałem z hydraulikiem i sam powiedział że jak montuje pompę to cena montażu jest zupełnie inna niż za montaż kotła i różnica jest naprawdę duża na niekorzyść pompy.
Dodatkowo mnóstwo małych firemek któro powstało i zajmują się pompami i rekuperatorami są "nastawione" na bogatych ludzi i starają się ich oskubać i ceny dają mocno zaporowe ...

Dla wielu klientów kocioł jest "prostszy". Idzie klient do sklepu mówi jaki go interesuje i hydraulik go montuje.
A pompy ? Są gruntowe , są PW , a gruntowe do DZ ...
Jak klient dostaje kosztorys to od razu rezygnuje , bo jak to jest że kocioł ma za 7tys a firma za pompę z DZ chce 40 tys ?

Winni są też projektanci. Nie są promowane domy bez kominów , przygotowane od razu na pompę ...

A typowy klient wybiera projekt , widzi że w projekcie jest kotłowania na węgiel i taki dom buduje i od razu zakłada że będzie wegiel bo tak jest w projekcie i wychodzi z założenia że jak jest w projekcie to znaczy że jest to najlepsze ....

Sam mimo że mam ekogroszek i zbytnio nie narzekam na koszty uważam że bezsensem jest bawienie się w ekogroszek obecnie przy nowo budowanych domach , ale no właśnie patrząc na nowo budowane domy wszędzie widzę kominy i w większości są to minimum 2 kominy i każdy ma kotłownię albo na gaz (jak jest na miejscu) albo na ekogroszek ...

Ci co budują i mają w domu komin i kotłownię wątpie że po zbudowaniu kotłowni i komina zrezygnują z kotła na rzecz pompy , bo już pewne koszty ponieśli i tym bardziej różnica się im zwiększa na niekorzyśc pompy ...

Dodatkowo dużo ludzi ciągle nawet w domach parterowych robi instalacje mieszane ...

Ja pamietam jak na osiedlu jako pierwszy u dewelopera zdecydowałem się na podłogówkę na całym parterze , to deweloper pukał się w głowę i powiedział że będe marznął i nie robi się w sypialniach , bo kurz i itd ...
Ja jednak się zdecydowałem ...
Ale ciągle ten deweloper i inni w mojej okolicy robią instalacje mieszane ...

I znów w takim przypadku jak klient ma mieszaną instalacje to znów ma problem ...

Niestety mnóstwo nowo budowanych domów już z powody wybranego projektu jest "skazana" na ekogroszek i raczej taki klient nie zdecyduje się zrezygnowac w ekogroszku na rzecz pompy ...

kobra64
30-08-2014, 23:14
Do Bytomia mam 15km,do Lędzin mam 15km,do Bierunia 30km,do Piekar 20km :)
Pod domem też mam wungiel ale mimo tego zdecydowałem się na prąd zamiast ekogroszka bo on był tańszy... Nie odwracaj kota ogonem - pisałeś o kopalniach położonych w promieniu 10 km. Mogę Ci wymienić wszystkie kopalnie położone w promieniu 10 km od Gliwic. I żadna z nich nie kopie węgla nadającego się do kotła z podajnikiem. I w dodatku jest ich więcej niż 5. Czy Ty naprawdę nie potrafisz raz przyznać - masz rację, nie wiedziałem o tym?

Arturo72
30-08-2014, 23:30
Nie mam pojęcia jaki kocioł ma twój sąsiad , ale ja pierwszego sezonu jak dom był jeszcze mokry a ja otwierałem wszystkie okna kilka razy dziennie w zimę a dodatkowo robiłem saunę w domu (grzanie do 30 stopni !!!) aby jak najszybciej osuszyć dom i siedziałem z otwartymi oknami. Dodatkowo sterownik działał fatalnie i kocioł działał na zasadzie pracy 15KW i długiej przerwy , więc straty opału straszne , bo w komin szło mi nawet 400 stopni !!!
I spaliłem około chyba 2,3 tony ruskiego opału za 700zł za tonę.
Grzałem w pierwszy sezonie około 100m2.
Ja też nie mam pojęcia jaki ma kocioł,znając realia znacznie przewymiarowany bo gość nie wiedział co to jest OZC a przy tym nie miał żadnego pojęcia o budowie,czyli ma 10cm na ścianach i to na placki.
Drugi sąsiad,gdybym mu nie uświadomił,że kocioł 40kW !!! do 280m2 jest przegięciem pały miałby te 40kW,dzięki mnie ma chociaż 20kW chociaż ja mu wyliczyłem 12kW.Gość dopiero co się wprowadził ale ma kasę i dla niego 10t ekogrocha będzie pikuś jeśli chodzi o koszt ogrzewania ;)
Też kupił już po 900zł/t,narazie 5t ;)
Takich niestety mamy sprzedawców kotłów na ekogroszek...


Dla wielu klientów kocioł jest "prostszy". Idzie klient do sklepu mówi jaki go interesuje i hydraulik go montuje.
A pompy ? Są gruntowe , są PW , a gruntowe do DZ ...
Jak klient dostaje kosztorys to od razu rezygnuje , bo jak to jest że kocioł ma za 7tys a firma za pompę z DZ chce 40 tys ?
Dokładnie,rzecz w tym,że inwestorzy nie mają pojęcia o swoim domu,ile traci energii,czy można mu zmniejszyć straty energii a tym samym płacić mniej za ogrzewanie i to jest dziwne.
Nie sadzę,że jeśli ktoś kupuje auto to udaje się do pierwszego napotkanego salonu i kupuje obojętnie co byleby miało 4 kółka.

Winni są też projektanci. Nie są promowane domy bez kominów , przygotowane od razu na pompę ...
A typowy klient wybiera projekt , widzi że w projekcie jest kotłowania na węgiel i taki dom buduje i od razu zakłada że będzie wegiel bo tak jest w projekcie i wychodzi z założenia że jak jest w projekcie to znaczy że jest to najlepsze ....
Nie,nie są winni projektanci tylko inwestorzy.
Analogia do powyższego kupowania 4 kółek zamiast konkretnego auta.
Jeśli kupuję auto to mam sprecyzowane jakie i czemu tak czyli interesuje mnie specyfikacja tegoż auta,ile spala,ile wyciąga itp.
I wtedy decyduje czy kupuję 159 3,2 bez przeróbki,czy 3,2 i przerabiam na gaz czy 159 z 2,4 dieslem a może jednak Mito ?
Podobnie jest z domem,interesuje mnie specyfikacja tego domu i ile będzie kosztowała eksploatacja w przyszłości i co zrobić,żeby była niższa.
Ale to wszystko przed budową lub analogicznie przed kupnem auta !!

_olo_
30-08-2014, 23:34
Czy podobnie uwzględniasz amortyzację w przypadku drogiego auta lub innej dowolnej rzeczy ?

Czy podobnie postępujesz z autem lub inną dowolną rzeczą ?

Czy podobnie postępujesz z autem lub inną dowolną rzeczą ?
A jak Ci padnie w kotle ślimak przy 15st.C mrozach to co wtedy ?

Jeśli na pytania odpowiesz tak to normalnie nie zazdroszczę bo chyba więcej czasu spędzasz na rozmyśleniach i liczeniach niż na życiu ;)

Ślimak w kotle ogarnie niemal każdy instalator, awarię PC już nie.

Przepraszam, że zapytam - jakim samochodem jeździsz i ile on ma lat i przebiegu ? Dlaczego mieszkasz w domu np za 600tys zł a nie za 2mln ? Kasy się nie drukuje tylko trzeba na nią zapracować i KAŻDY inwestor który musi na nią zapracować bierze pod uwagę koszty inwestycji i jej utrzymania, więc siłą rzeczy musi nad tym porozmyślać by potem zamiast spędzać czas na życiu nie spędzać go na łożeniu do worka bez dna.

Jeżeli decyduje się na jakieś rozwiązanie z innych powodów i je namiętnie promuje to to już jest wyłącznie ideologia lub po prostu ma z tego interes jak zdaje się ty.

mitch
30-08-2014, 23:35
Sądzę że powodem jest brak świadomości wsród budujących a niestety hydraulicy i instalatorzy "znają" głownie kotły na gaz i węgiel a pompy są w ich mniemaniu "zarezerwowane" dla najbogatszych ludzi ...
[...]
Dla wielu klientów kocioł jest "prostszy". Idzie klient do sklepu mówi jaki go interesuje i hydraulik go montuje.
[...]
Winni są też projektanci. Nie są promowane domy bez kominów , przygotowane od razu na pompę ...

A typowy klient wybiera projekt , widzi że w projekcie jest kotłowania na węgiel i taki dom buduje i od razu zakłada że będzie wegiel bo tak jest w projekcie i wychodzi z założenia że jak jest w projekcie to znaczy że jest to najlepsze ....

Zgadzam się. I dlatego trzeba o tym mówić/pisać.


Ci co budują i mają w domu komin i kotłownię wątpie że po zbudowaniu kotłowni i komina zrezygnują z kotła na rzecz pompy , bo już pewne koszty ponieśli i tym bardziej różnica się im zwiększa na niekorzyśc pompy ...

Ja tak zrobiłem. Mam zbędny komin i za dużą "kotłownię". Mimo to, zdecydowaliśmy się na PC. Wszystko kwestią priorytetów.

Dla nas była to bezobsługowość. Czasu nie mam ani ja ani tym bardziej żona na użeranie się z węglem. Po prezentacji dokonanej przez sąsiada, nie było takiej opcji. Do wyboru był gaz (zbiornik pod ziemią) lub PC. Olej wiadomo, odpadł w przedbiegach.

Arturo72
30-08-2014, 23:39
Nie odwracaj kota ogonem - pisałeś o kopalniach położonych w promieniu 10 km. Mogę Ci wymienić wszystkie kopalnie położone w promieniu 10 km od Gliwic. I żadna z nich nie kopie węgla nadającego się do kotła z podajnikiem. I w dodatku jest ich więcej niż 5. Czy Ty naprawdę nie potrafisz raz przyznać - masz rację, nie wiedziałem o tym?
Masz rację,nie wiedziałem o tym :)
Ale to w żaden sposób nie wpłynęło by na moją decyzję o budowaniu pod grzanie prądem zamiast wunglem :)

Arturo72
30-08-2014, 23:43
Przepraszam, że zapytam - jakim samochodem jeździsz i ile on ma lat i przebiegu ?
Spoko,jestem wylewny jak to mówił ktoś tam ;)
Alfy już nie mam,była z 2002 roku z przebiegiem 176tys.zł,aktualnie czarna i diabelna meganka coupe 2,0 z 1995r i 219tys.zł przebiegu i ma powera jak nie wiem co :)
Bez gazu,bez gazu ;)

Arturo72
31-08-2014, 00:08
Dlaczego mieszkasz w domu np za 600tys zł a nie za 2mln ? Kasy się nie drukuje tylko trzeba na nią zapracować i KAŻDY inwestor który musi na nią zapracować bierze pod uwagę koszty inwestycji i jej utrzymania, więc siłą rzeczy musi nad tym porozmyślać by potem zamiast spędzać czas na życiu nie spędzać go na łożeniu do worka bez dna.
Jeżeli decyduje się na jakieś rozwiązanie z innych powodów i je namiętnie promuje to to już jest wyłącznie ideologia lub po prostu ma z tego interes jak zdaje się ty.
Bardzo trafne pytanie,czemu mieszkam w domu 118m2 a nie w domu pow.150m2 jak to jest u większości ekogroszków normą ?
Ideologia czy interes czy zdrowy rozum ?
Olo jaki masz metraż domu ?
Jeśli większy to jesteś o wiele bogatszy ode mnie i masz problem z bezobsługowym źródłem ciepła ??
Bo nie mam dodatkowego wydzielonego miejsca na kocioł o pow.10m2 ?
Bo mnie nie stać było na dom grzany ekogroszkiem w przeciwieństwie do tych którzy pakują syf do domu,oni są widocznie bardziej majętni ode mnie.
Jak już pisałem,nie stać mnie było na ekogroszek,bo jest to bardzo drogie rozwiązanie,tylko dla bogatych.
Mnie stać było tylko na grzanie prądem,na ekogroszek nie było mnie stać,on jest zarezerwowany dla tych,którzy nie mają co zrobić z kasą...

A mieszkam w domu za 300tys.zł,gdzie mi tam do ekogroszków domu za 600tys.zł ;)
Ich stać na syf w domu,mnie nie :)

_olo_
31-08-2014, 00:36
No popatrz - jeżeli chodzi o koszty samej energii to jednak pomyślałeś nad tym czy cię na to rozwiązanie stać czy nie, jeżeli chodzi zaś o koszty inwestycji to innym zarzucasz, że nadmiernie rozmyślają nad tym zamiast żyć. A tym czasem sprzedałeś Alfę 2002 by kupić PC...zostało na megankę r. 95 :D. No to teraz rozumiem dlaczego polecasz PC.
Żeby nie było, mój samochód ma podobny wiek jak ta meganka, z tym że taki przebieg to miał gdy był na dotarciu, teraz gdy już dotarty to wróżę mu jeszcze z 600kkm życia. :D

Z Tobą jest taki problem, że o kosztach energii na ogrzewanie dyskutujesz chętnie bo są dla PC naprawdę niskie - czy niższe od ekogroszku to dyskusyjna sprawa ale porównywalne to na bank, ale jak temat zmierza w kierunku nakładu na to rozwiązanie i amortyzacji to już na wszelkie możliwe sposoby odwracasz kota ogonem, normalnie temat tabu, najwyraźniej boisz się go bo już tak różowo nie jest.

Arturo72
31-08-2014, 00:47
Z Tobą jest taki problem, że o kosztach energii na ogrzewanie dyskutujesz chętnie bo są dla PC naprawdę niskie - czy niższe od ekogroszku to dyskusyjna sprawa ale porównywalne to na bank, ale jak temat zmierza w kierunku nakładu na to rozwiązanie i amortyzacji to już na wszelkie możliwe sposoby odwracasz kota ogonem, normalnie temat tabu, najwyraźniej boisz się go bo już tak różowo nie jest.
Nie czytasz dokładnie ;)
Gdybym grzał prądem a nie pompą ciepła w tym sezonie to zużyłbym na ogrzewanie ok.5700kWh,gdybym grzał prądem to grzałbym tylko w II taryfie i wtedy te 5700kWh to byłoby w PLN ok.1800zł co uważam za bardzo niskie koszty jeśli chodzi o ogrzewanie dla domu 118m2.
Grzaniem pompą zapłaciłem za ogrzewanie 1000zł.
W pierwszym przypadku-1800zł za ogrzewanie to są niskie koszty.
W drugim przypadku-1000zł za ogrzewanie to są bardzo niskie koszty.

W pierwszym i drugim przypadku koszty są na tyle niskie,że grzanie ekogroszkiem byłoby tylko dla naiwnych i jedynie dla masochistów.
Bo kto normalny,mieszkający w cywilizowanym Świecie będzie spodziewał się rachunków za ogrzewanie w normalny domu poniżej 2tys.zł ?
Chyba tylko ten,który podpaski wrzucał do kotła...
W mieszkaniu 52m2 płaciłem 2tys.zł za ogrzewanie,to tak dla przypomnienia.
Być może ktoś kto mieszkał w szałasie grzanym chrustem będzie w szoku ale co zrobić,niech się cywilizuje ;)

Arturo72
31-08-2014, 01:12
...
A od siebie dodam,że jesteś ofiarą m.in.forumowych sprzedawców kotłów na ekogroszek,którzy powinni odradzać grzejniki ścienne w domu.
Oni jak rekiny,lubią pierwszą krew czyli jeleni i wtedy atakują ;)

Nie zauważyłem narazie,żeby karoka,kobra,jarecki odradzali ewidentny bubel w domu czyli grzejniki ścienne,wręcz przeciwnie,atakują tych,którzy informują o błędzie.

Jeśli jeszcze masz szanse to idź w 100% podłogówki i nie rób błędu z grzejnikami ściennymi a tym bardziej z instalacją mieszaną.
To jest samobójstwo instalacyjno-eksploatacyjne dla inwestora.

_olo_
31-08-2014, 01:37
Nigdy kotła na ekogroszek nie planowałem i nie jestem ofiarą nikogo, rozważam różne ewentualności, w pewnych sytuacjach grzejniki są bardzo wygodne i znowu zapewne tańsze w wykonaniu.

Dlaczego jeździsz spalinowym śmieciuchem, do tego nieekologicznym bo leciwym i nie spełniającym żadnych norm, zapewne też nie ekonomicznym ?
Dlaczego nie przesiądziesz się do samochodu elektrycznego lub przynajmniej nowoczesnej hybrydy ?

kobra64
31-08-2014, 08:00
Nie czytasz dokładnie ;)
Gdybym grzał prądem a nie pompą ciepła w tym sezonie to zużyłbym na ogrzewanie ok.5700kWh,gdybym grzał prądem to grzałbym tylko w II taryfie i wtedy te 5700kWh to byłoby w PLN ok.1800zł co uważam za bardzo niskie koszty jeśli chodzi o ogrzewanie dla domu 118m2.
Grzaniem pompą zapłaciłem za ogrzewanie 1000zł.
W pierwszym przypadku-1800zł za ogrzewanie to są niskie koszty.
W drugim przypadku-1000zł za ogrzewanie to są bardzo niskie koszty.

W pierwszym i drugim przypadku koszty są na tyle niskie,że grzanie ekogroszkiem byłoby tylko dla naiwnych i jedynie dla masochistów.
Bo kto normalny,mieszkający w cywilizowanym Świecie będzie spodziewał się rachunków za ogrzewanie w normalny domu poniżej 2tys.zł ?
Chyba tylko ten,który podpaski wrzucał do kotła...
W mieszkaniu 52m2 płaciłem 2tys.zł za ogrzewanie,to tak dla przypomnienia.
Być może ktoś kto mieszkał w szałasie grzanym chrustem będzie w szoku ale co zrobić,niech się cywilizuje ;) W ubiegłym sezonie takie wyniki to żadna rewelacja. Wielu grzejących kotłami z podajnikiem się w podobnych zamknęło - w przypadku normowo ocieplonych domów koło 120 metrów. Nawet wielu palących w śmieciuchach tylko nieznacznie te koszty przekroczyło. Nie śliń się - poczekaj na sezon z normalną zimą. Prawda Cię wyzwoli.

Pyxis
31-08-2014, 08:55
w pewnych sytuacjach grzejniki są bardzo wygodne i znowu zapewne tańsze w wykonaniu.


Zaczyna sie podlogowo-grzejnikowa "mitologia". :)

Pyxis
31-08-2014, 08:58
Ślimak w kotle ogarnie niemal każdy instalator, awarię PC już nie.

Specjalista od kotlow nie, ale od chlodnictwa juz tak. Przeciez PCi to nie jest magia.

kaszpir007
31-08-2014, 09:40
W ubiegłym sezonie takie wyniki to żadna rewelacja. Wielu grzejących kotłami z podajnikiem się w podobnych zamknęło - w przypadku normowo ocieplonych domów koło 120 metrów. Nawet wielu palących w śmieciuchach tylko nieznacznie te koszty przekroczyło. Nie śliń się - poczekaj na sezon z normalną zimą. Prawda Cię wyzwoli.

E tam ...

Arturo to bardzo lubi bawić się liczbami ...

Kilka miesięcy temu podawał że za CO i CWU wyszło mu chyba 1600zł i wtedy ja odpowiedziałem że wyszło mu drożej niż mi , mimo że mam większy dom i sporo gorzej ocieplony , z gorszymi oknami , drzwiami i bez płyty fundamentowej a dodatkowo mój dom leży "w zimnejszej strefie" niż jego ...

Teraz widzę że podaje już same koszty CO , mimo że wszyscy ekogroszkowcy lub Ci co palą gazem podają łączne ...

Właśnie takimi manipulacjami zamiast przekonywać niezdecydowanych ich zniechęca ...

mitch
31-08-2014, 09:54
E Arturo to bardzo lubi bawić się liczbami ...

Jak i ekogroszkowcy, dla których nie istnieje temat zużycia prądu dla kotła, temat komina i całej otoczki palenia. To "samosię" robi i darmo dają.


Teraz widzę że podaje już same koszty CO , mimo że wszyscy ekogroszkowcy lub Ci co palą gazem podają łączne ...

Właśnie takimi manipulacjami zamiast przekonywać niezdecydowanych ich zniechęca ...
U mnie w stopce masz łącznie. Zużycie CO+CWU za cały rok podam, jak dostanę fakturę.

A co do manipulacji - można mówić o kosztach CO, kosztach CWU lub kosztach CO+CWU. W sezonie grzewczym lub przez cały rok. Zdefiniuj o co Ci chodzi jasno, to myślę że Artur powie ile zużywa. Ma licznik kWh do PC i już nie raz podawał dane (nawet ze zdjęciami liczników). Do tego jest całkiem fajnym obiektem doświadczalnym, bo większość pompowców ma 2 taryfy, on ma jedną. To oznacza, że na 100% po przejściu na 2 taryfy będzie miał niższe rachunki. A że jest nastawiony na nie do węgla? Kompletnie mu się nie dziwię. A czemu, to chyba wiesz. I wie to każdy, kto miał bezobsługowe źródło ciepła. A Ci, co mają porównanie, bo zmienili węgiel na PC, wiedzą jeszcze lepiej.

Może ktoś by znalazł kogoś nawróconego z PC na węgiel, kto by się wypowiedział o zaletach węgla. To by miało dla mnie znacznie większą wartość, niż wypowiedzi sprzedawców (nie piję do Ciebie).

_olo_
31-08-2014, 10:16
Zaczyna sie podlogowo-grzejnikowa "mitologia". :)

No tak, swego czasu dążyło się do szybkich grzejników i małej ilości wody w instalacji wprowadzając konwekcyjne, teraz się sytuacja odwróciła - modne powolne podłogówki.
Otworzysz w takim domu okna zimą by przewietrzyć dom, pozbyć się wilgoci, temperatura spadnie w pokoju do 16 stopni - przy szybkich grzejnikach i szybkim źródle za 10 minut masz z powrotem temp. 22st., z podłogówką zdaje się można o tym zapomnieć.

Pyxis
31-08-2014, 10:23
Otworzysz w takim domu okna zimą by przewietrzyć dom, pozbyć się wilgoci, temperatura spadnie w pokoju do 16 stopni - przy szybkich grzejnikach i szybkim źródle za 10 minut masz z powrotem temp. 22st., z podłogówką zdaje się można o tym zapomnieć.

"Mitologii" ciag dalszy. :)

mitch
31-08-2014, 10:36
Otworzysz w takim domu okna zimą by przewietrzyć dom, pozbyć się wilgoci, temperatura spadnie w pokoju do 16 stopni - przy szybkich grzejnikach i szybkim źródle za 10 minut masz z powrotem temp. 22st., z podłogówką zdaje się można o tym zapomnieć.
Słuchaj, czy Ty kiedykolwiek mieszkałeś w zimę w domu z podłogówką w całym domu? Ja tak i mogę Ci odpowiedzieć, że to co napisałeś to totalna bzdura. Zdarzyło mi się (bo generalnie nie ma takiej potrzeby przy WM) otworzyć na przestrzał okna. Po zamknięciu temperatura momentalnie (dobra, może nie w minutę) wracała do poprzedniej. Mało tego, syn non-stop uchyla w zimę okno balkonowe, bo mu za gorąco. Po zamknięciu wystarczy chwilę poczekać i temperatura podnosi się.


No tak, swego czasu dążyło się do szybkich grzejników i małej ilości wody w instalacji wprowadzając konwekcyjne, teraz się sytuacja odwróciła - modne powolne podłogówki.

Powolne przy zmianach nastaw temperatury przez sterownik. Typowa podłogówka ma dużą akumulację ciepła. Czyli ciężko w prosty sposób szybko podnieść temperaturę. Ale to działa w dwie strony. Równie ciężko ją obniżyć. Na pewno nie przez 10 czy 15 minutowe wietrzenie.

Natomiast jeśli ktoś ma cienką podłogówkę (bo ma np. kable) to wtedy działają one jak grzejniki - szybko. Więc coś Ci się pozajączkowało.

Andrzej_M_
31-08-2014, 10:40
,,,, Otworzysz w takim domu okna zimą by przewietrzyć dom, pozbyć się wilgoci, temperatura spadnie w pokoju do 16 stopni - przy szybkich grzejnikach i szybkim źródle za 10 minut masz z powrotem temp. 22st., z podłogówką zdaje się można o tym zapomnieć.


_olo_ o promieniowaniu cieplnym to zapewne słyszałeś.

To teraz przemyśl, na jakiej zasadzie działa pomiar temperatury powietrza, który wskazuje temperaturę w pokoju 16 stopni.

mitch
31-08-2014, 10:46
Ile trzeba wietrzyc aby obnizyc temp z 22* do 16*?
Chwilowo (do zamknięcia okien) czy na stałe? ;)

_olo_
31-08-2014, 11:27
Ile trzeba wietrzyc aby obnizyc temp z 22* do 16*?

W lekkim mrozie z lekkim wiaterkiem na przestrzał - 2 minuty, wymiana w pomieszczeniu 20% powietrza.

Jeżeli podłoga nagrzana do 26st to ile czasu trwa powrót z 16-17st do 22st ?

Pytam bo nie mam w aktualnym miejscu zamieszkania podłogówki i nie miałem z nią na co dzień do czynienia, więc proszę bez głupich, nic nie wnoszących do tematu komentarzy.

Przychodzicie z dziećmi z podwórka np po lepieniu bałwana lub spacerze w deszczyku - gdzie suszycie rękawiczki i inne takie ? Oki, nie było pytania, można w mikrofali albo piekarniku.

mitch
31-08-2014, 12:27
Jeżeli podłoga nagrzana do 26st to ile czasu trwa powrót z 16-17st do 22st ?

Moment. Dosłownie.


Pytam bo nie mam w aktualnym miejscu zamieszkania podłogówki i nie miałem z nią na co dzień do czynienia, więc proszę bez głupich, nic nie wnoszących do tematu komentarzy.

Głupie było jedynie Twoje założenie o działaniu podłogówki. Ja odpowiedziałem merytorycznie, a nie głupio.:wtf:


Przychodzicie z dziećmi z podwórka np po lepieniu bałwana lub spacerze w deszczyku - gdzie suszycie rękawiczki i inne takie ? Oki, nie było pytania, można w mikrofali albo piekarniku.
To akurat był głupi komentarz z Twojej strony. Bądź konsekwentny i nie bądź hipokrytą :P

Ja kładłem rękawiczki/czapkę na parapecie z braku lepszego miejsca - jeszcze nie mam w pełni urządzonego domu. Do rana zawsze były suche. Jeśli wolisz, możesz na suszarce powiesić.

_olo_
31-08-2014, 12:27
Prosiles bez glupich cos tam.... :o

Zucasz rekawiczki na podloge...
W dowolnym miejscu.

A ty suszysz na kaloryferze w kuchni czy salonie?

A .... I kto wychladza caly dom do 16*
Wietrzac?
Chyba ze dzieci w tym czasie lepia balwana....


Nie, w łazience lub w suszarni na kaloryferze lub drabince. Wyprane skarpety też :D

Przy 26 st podłogówki to szybciej wyschną ubrane niż na podłodze.

Ja, ja tak wietrzę, zwłaszcza gdy jest mroźno (sucho) na dworze, regularnie co dzień i nie salon, całość, najlepszy sposób na pozbycie się wilgoci i zużytego powietrza i później efektywne ogrzewanie.

_olo_
31-08-2014, 12:36
To akurat był głupi komentarz z Twojej strony. Bądź konsekwentny i nie bądź hipokrytą :P

Ja kładłem rękawiczki/czapkę na parapecie z braku lepszego miejsca - jeszcze nie mam w pełni urządzonego domu. Do rana zawsze były suche. Jeśli wolisz, możesz na suszarce powiesić.

Ok, więcej nie będę.

Pyxis
31-08-2014, 12:47
Nie, w łazience lub w suszarni na kaloryferze lub drabince. Wyprane skarpety też :D

Zakup druga pare skarpet. To pomaga.



Ja, ja tak wietrzę, zwłaszcza gdy jest mroźno (sucho) na dworze, regularnie co dzień i nie salon, całość, najlepszy sposób na pozbycie się wilgoci i zużytego powietrza i później efektywne ogrzewanie.

Najlepszym sposobem na pozbycie sie wilgosci i zuzytego powietrza jest dzialajaca wentylacja w domu, a nie godzina otwartych okien. Masz blade pojecie i o pologowce i o wentylacji. Powtarzasz jakies mity i niedorzecznosci i jeszcze sie dziwisz, ze Cie ludzie "obsmiewja".

_olo_
31-08-2014, 13:07
Zakup druga pare skarpet. To pomaga.



Najlepszym sposobem na pozbycie sie wilgosci i zuzytego powietrza jest dzialajaca wentylacja w domu, a nie godzina otwartych okien. Masz blade pojecie i o pologowce i o wentylacji. Powtarzasz jakies mity i niedorzecznosci i jeszcze sie dziwisz, ze Cie ludzie "obsmiewja".

A gdzie była mowa o godzinie ? Jakoś nie pamiętam, raczej chyba minutach a to różnica.

http://regiodom.pl/portal/porady/nieruchomosci/jak-wietrzyc-mieszkanie-zima
http://www.expresokna.pl/poradnik/57-dlaczego-warto-i-w-jaki-sposob-prawidlowo-wietrzyc-mieszkanie-nawet-w-chlodne-i-mrozne-dni
http://prakty.pl/jak-wietrzyc-mieszkanie-zima/
http://www.ekologia.pl/styl-zycia/oszczedzaj/kilka-porad-jak-oszczedzac-cieplo,13609.html

Mógłbym wklejać podobne linki w nieskończoność - najlepszy sposób wietrzenia zimą to otwieranie na oścież okien i wymiana powietrza w krótkim czasie, żadna wentylacja tego nie zastąpi. Ale cóż, może to znowu wszyscy się mylą a Wy jesteście jedynymi oświeconymi w temacie :D


Co do obśmiewania - cóż, ja się też czytając ten wątek nieraz nieźle ubawiłem fanatyzmem, natarczywością i negacją wszystkich co mają czelność nie grzać PC lub prądem.
Śmiech to zdrowie, jeżeli was tak ubawiłem to może podam teraz nr konta bankowego żebyście za to przyczynienie się do waszego zdrowia mogli się stosownie odwdzięczyć ?

mitch
31-08-2014, 13:22
orady/nieruchomosci/jak-wietrzyc-mieszkanie-zima (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fregiodom.pl%2Fport al%2Fporady%2Fnieruchomosci%2Fjak-wietrzyc-mieszkanie-zima)
http://www.expresokna.pl/poradnik/57-dlaczego-warto-i-w-jaki-sposob-prawidlowo-wietrzyc-mieszkanie-nawet-w-chlodne-i-mrozne-dni (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.expresokna.pl% 2Fporadnik%2F57-dlaczego-warto-i-w-jaki-sposob-prawidlowo-wietrzyc-mieszkanie-nawet-w-chlodne-i-mrozne-dni)
http://prakty.pl/jak-wietrzyc-mieszkanie-zima/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprakty.pl%2Fjak-wietrzyc-mieszkanie-zima%2F)
http://www.ekologia.pl/styl-zycia/oszczedzaj/kilka-porad-jak-oszczedzac-cieplo,13609.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ekologia.pl%2F styl-zycia%2Foszczedzaj%2Fkilka-porad-jak-oszczedzac-cieplo%2C13609.html)

Mógłbym wklejać podobne linki w nieskończoność - najlepszy sposób wietrzenia zimą to otwieranie na oścież okien i wymiana powietrza w krótkim czasie, żadna wentylacja tego nie zastąpi. Ale cóż, może to znowu wszyscy się mylą a Wy jesteście jedynymi oświeconymi w temacie :D

Cytat z jednej z tych stron:

Zła cyrkulacja powietrza sprawia, że gromadzą się w nim niebezpieczne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, kurz, zarodniki pleśni. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które nie są dostatecznie wietrzone może powodować senność, bóle i zawroty głowy, osłabienie, podrażnienia oczu i dróg oddechowych.

Prawidłowo wykonana instalacja wentylacyjna wyklucza złą cyrkulację powietrza, wyklucza niedostateczne wietrzenie. O czym Ty piszesz? O domu z niewłaściwie wykonaną instalacją wentylacyjną? Może po prostu wystarczy zainteresować się wentylacją, a nie traktować ją po macoszemu.

Warto przemyśleć, jak się chce mieszkać. A nie budować na sztukę, a potem w ten sposób korygować błędy. Chcesz, to wietrz. Nikt Ci tego nie broni. Tylko najpierw zastanów się, czemu chcesz wietrzyć. Bo jeśli masz złej jakości powietrze w domu, to diagnoza jest prosta - spieprzyłeś instalację wentylacyjną.

Na szczęście moja podłogówka, nawet jeśli solidnie przewietrzę dom, działa lepiej niż grzejniki.

Arturo72
31-08-2014, 14:01
Nie, w łazience lub w suszarni na kaloryferze lub drabince. Wyprane skarpety też :D

Przy 26 st podłogówki to szybciej wyschną ubrane niż na podłodze.

Ja, ja tak wietrzę, zwłaszcza gdy jest mroźno (sucho) na dworze, regularnie co dzień i nie salon, całość, najlepszy sposób na pozbycie się wilgoci i zużytego powietrza i później efektywne ogrzewanie.
Ja mam ciągły napływ świeżego powietrza z zewnątrz,do każdego pomieszczenia zatem wietrzenie i usuwanie wilgoci przez otwieranie okien jest zbędne.
Ale jesli wietrzysz intensywnie to nie wychładzasz pomieszczenia,nie wychładzasz podłogówki,ona ma w dalszym ciągu taką samą temperaturę jak przed wietrzeniem,podobnie ściany jak i kazdy przedmiot w tym pomieszczeniu.
Po przewietrzeniu pomieszczenia temperatura dosłownie po kilku minutach jest taka jak przed wietrzeniem.
Grzejnik podłogowy w pomieszczeniu 15m2 ma powierzchnię 15m2 a nie jak grzejnik ścienny 1m2.

_olo_
31-08-2014, 14:15
Ja mam ciągły napływ świeżego powietrza z zewnątrz,do każdego pomieszczenia zatem wietrzenie i usuwanie wilgoci przez otwieranie okien jest zbędne.

Co nie znaczy, że - jak w podanych linkach jest napisane - wietrzenie to NAJLEPSZY sposób wentylacji a więc inne są, ale gorsze.

Grzejnik podłogowy w pomieszczeniu 15m2 ma powierzchnię 15m2 a nie jak grzejnik ścienny 1m2.

Typowy grzejnik aluminiowy o długości 1,5m i wysokości 0,67m ma ok 12m2 powierzchni (6 "żeber" równych niemal powierzchni grzejnika liczonej szerokość x wysokość x 2 strony) a nie 1m2.

Arturo72
31-08-2014, 14:20
Typowy grzejnik aluminiowy o długości 1,5m i wysokości 0,67m ma ok 12m2 powierzchni (6 "żeber" równych niemal powierzchni grzejnika liczonej szerokość x wysokość x 2 strony) a nie 1m2.
1,5m*0,67m=1,005m2

Podłogówka 15m2 to beton o pojemności ok.1,5m3,teraz ochłodź taki kloc powietrzem.

_olo_
31-08-2014, 14:50
1,5m*0,67m=1,005m2

Podłogówka 15m2 to beton o pojemności ok.1,5m3,teraz ochłodź taki kloc powietrzem.

1,5x0,67x6(płaszczyzn na każdym żeberku)x2(strony). Policz jeszcze raz.

Podłogówka na stropie to przeważnie bliżej 0,9m3.

Pyxis
31-08-2014, 15:08
Mógłbym wklejać podobne linki w nieskończoność -

Daruj sobie te "madrosci" dla gospodyn domowych. To sa opisy jak sie ratowac w mieszkanku bez wentylacji. Tak sie robi w blokach ze wspolnym kanalem wentylacyjnym na 3 mieszkania w pionie i starych kamienicach, a nie w domech, gdzie wentylacja zostala przewidziana.



Co do obśmiewania - cóż, ja się też czytając ten wątek nieraz nieźle ubawiłem

Masz w tym spory wklad wlasny. :)

_olo_
31-08-2014, 17:52
Wiem wiem, biorę was pod włos trochę i trochę mam w tym swojego udziału z powodu niedoboru wiedzy w temacie.

Ale gdy po raz kolejny przy okazji piania zachwytów nad kosztami ogrzewania PC prosi się o uwzględnienie w kosztach ceny instalacji i dostaje się wymijające odpowiedzi to po prostu ręce opadają.

Zwłaszcza, że parę postów dalej te same osoby gdy porównują instalację PC z ogrzewaniem na kablach potrafią tą różnicę w kosztach obu instalacji uwzględnić. Wybaczcie, ale takie podejście nie do końca wzbudza zaufanie do tego co tu się wypisuje.

kaszpir007
31-08-2014, 18:09
Do Mitch ...

Mam pytania do Ciebie ...

Jaką masz powierzchnię ogrzewaną (mieszkalną) ? Jakiej firmy masz pompę (producent i model). Ile miesięcy u Ciebie trwał sezon (od kiedy do kiedy) , jaką masz temp w domu w czasie sezonu ?
Jak duży masz bojler i jak sobie radzisz z grzaniem wody tylko w II taryfie ?

Pytam bo dom mam trochę większy i trochę gorzej ocieplony a mimo że Ty grzałeś tylko w II taryfie to zużyłeś prądu za około 1400zł , czyli w I taryfie było by 2800zł ...


Pytam bo jestem ciekawy , bo w przyszłości sam chce kupić pompę PW , ale patrząc na Twój wynik to jest duuużo gorszy od tego co podaje Arturo a on przecież grzeje w I taryfie ...

Skąd więc tak duże różnice , bo jakby nie patrzyć różnica w koszcie gdybyś grzał w I taryfie była by prawie 2x wyższa od tego co zapłacił Arturo , a metrażowo macie zbliżone domy ...

mitch
31-08-2014, 19:58
Jaką masz powierzchnię ogrzewaną (mieszkalną) ? Jakiej firmy masz pompę (producent i model). Ile miesięcy u Ciebie trwał sezon (od kiedy do kiedy) , jaką masz temp w domu w czasie sezonu ?

130 m2. Atlantic S10. 28/09/2013-19/04/2014. 22,5-23 stopnie. Momentami było 24, a nawet 25, gdy moja ukochana przez tydzień próbowała nas ugotować w ramach eksperymentu (który polegał na tym, że chciała zobaczyć czy podczas dużych mrozów PC uda się podnieść i utrzymać temperaturę - mnie nie było, z relacji syna wynikało, że chodził w samych majtkach i modlił się o szybką śmierć :lol2: )


Jak duży masz bojler i jak sobie radzisz z grzaniem wody tylko w II taryfie ?

300 litrów Atlantica. To akurat był błąd, powinienem kupić galmeta maxi z normalną (dużą) wężownicą. Nie wiem jak sobie radzę, ale żyję. Rok temu ustawiłem na sterowniku, że ma się grzać o chyba 3 nad ranem do 48 stopni. Jak dotąd tylko raz dostałem opieprz, jak mnie nie było, że w środę rano zabrakło ciepłej wody. Okazało się, że w niedzielę żona sama wyłączyła grzanie CWU. Przycisk jej się pomylił z "ESC" :D Czyli - ustawiłem i zapomniałem.



Pytam bo dom mam trochę większy i trochę gorzej ocieplony a mimo że Ty grzałeś tylko w II taryfie to zużyłeś prądu za około 1400zł , czyli w I taryfie było by 2800zł ...

Pytam bo jestem ciekawy , bo w przyszłości sam chce kupić pompę PW , ale patrząc na Twój wynik to jest duuużo gorszy od tego co podaje Arturo a on przecież grzeje w I taryfie ...

Skąd więc tak duże różnice , bo jakby nie patrzyć różnica w koszcie gdybyś grzał w I taryfie była by prawie 2x wyższa od tego co zapłacił Arturo , a metrażowo macie zbliżone domy ...
Zakładasz, że w I taryfie miałbyś 100% wyższy rachunek? Nie celowałbym tak wysoko. Grzejąc głównie w dzień (bo tak byś grzał w I taryfie) miałbyś lepszy COP (temperatury dzień-noc). Mało tego, w tej chwili większość nowych PC PW ma lepsze osiągi (że nie wspomnę o sławnym t-capie).

Mój dom ma sporo mostków cieplnych, dwa niepotrzebne kominy i nieszczelne drzwi zewnętrzne. Dom Artura wcale nie jest zbliżony metrażowo do mojego (to wbrew pozorom ma spory wpływ na rachunki) , poza tym ma dom na płycie i ma bardziej przemyślany projekt. To właśnie robi różnicę na rachunkach za ogrzewanie i całkowicie popieram Artura w tym, że należy myśleć przed budową i pilnować swoich fachowców. Ja byłem w tym zakresie mocno ograniczony, a i tak słyszałem cały czas "panie, tak się nie robi". Tak więc - stąd różnica w naszych rachunkach. Jak ktoś ma głowę na karku wyciągnie z tego dobre wnioski - jak widać warto.

Vld
31-08-2014, 20:57
Typowy grzejnik aluminiowy o długości 1,5m i wysokości 0,67m ma ok 12m2 powierzchni (6 "żeber" równych niemal powierzchni grzejnika liczonej szerokość x wysokość x 2 strony) a nie 1m2.
W ramach ciekawostki i trochę na oko.
Taki grzejnik przy parametrze 35/30/20 ma ok 16W na żeberko x 20 = 320W - jaj nie urywa. Podłoga przy rozstawie rurek 15 cm, 15m2 i takim samym parametrze da ok 80W/m2, czyli 1200W na pokój. Różnica jest, że tak powiem delikatna.

map78
31-08-2014, 21:24
W ramach ciekawostki i trochę na oko.
Taki grzejnik przy parametrze 35/30/20 ma ok 16W na żeberko x 20 = 320W - jaj nie urywa. Podłoga przy rozstawie rurek 15 cm, 15m2 i takim samym parametrze da ok 80W/m2, czyli 1200W na pokój. Różnica jest, że tak powiem delikatna.

Dla ciekawości i również na oko;)
Klimakonwektor o wymiarach 140 na 60cm na tym parametrze będzie miał od 1000 do 2500W mocy grzewczej, w zależności od stopnia nadmuchu. Informacja dla tych, którzy już popełnili kalafiorkową pomyłkę, a marzą o pompie ciepła:), że jest i wyjście z tej sytuacji, choć nie tanie:(

Pyxis
31-08-2014, 21:43
Klimakonwektor o wymiarach 140 na 60cm na tym parametrze będzie miał od 1000 do 2500W mocy grzewczej, w zależności od stopnia nadmuchu...

... i ilosci przeplywajacej przez niego cieczy.

Inaczej mozna odniesc mylne wrazenie, ze predkosc wentylatora przy stalych pozostalych parametrach wygeneruje wieksza moc. :)

Arturo72
31-08-2014, 21:46
Pytam bo dom mam trochę większy i trochę gorzej ocieplony a mimo że Ty grzałeś tylko w II taryfie to zużyłeś prądu za około 1400zł , czyli w I taryfie było by 2800zł ...
Pytam bo jestem ciekawy , bo w przyszłości sam chce kupić pompę PW , ale patrząc na Twój wynik to jest duuużo gorszy od tego co podaje Arturo a on przecież grzeje w I taryfie ...
Skąd więc tak duże różnice , bo jakby nie patrzyć różnica w koszcie gdybyś grzał w I taryfie była by prawie 2x wyższa od tego co zapłacił Arturo , a metrażowo macie zbliżone domy ...
Jakieś dziwne założenia i wyliczenia zrobiłeś.
mitch ma zużycie c.o+cwu 4037kWh a ja za c.o+cwu 3250kWh czyli zużycie mam mniejsze o prawie 800kWh.
mitch-owi koszt kWh wyszedł 1360zł/4037kWh= 0,33zł a ja mam cenę kWh 0,55zł czyli 3250kWh*0,55zł=1787zł

Zatem,gdyby mitch grzał u mnie w jednej taryfie zapłaciłby za prąd nie 1360zł a 4037kWh*0,55=2220zł czyli o 900zł więcej niż obecnie a nie 2800zł.

Od pażdziernika przechodzę na G12w bo taką mają u nas wprowadzić a wtedy będę chwalił się grzaniem w tańszej taryfie.

map78
31-08-2014, 21:51
... i ilosci przeplywajacej przez niego cieczy.

Inaczej mozna odniesc mylne wrazenie, ze predkosc wentylatora przy stalych pozostalych parametrach wygeneruje wieksza moc. :)

Nie znam się, ale u mnie przepływ jest stały;) a z danych technicznych wynika, że moc zależy właśnie od prędkości wentylatorów (info o przepływie tu nie widzę)
http://www.iv.pl/images/86607151358167235990.jpg (http://www.iv.pl/)

Vld
31-08-2014, 22:18
Mam w salonie 1,5 m ciat major2 434n :)
przy 50C zasilania, przepływie 1,6 m3/h i najwyższym biegu 7,66 kW, przy 90C 20,2 kW
przy 35C niestety nie ma danych :(

Pyxis
31-08-2014, 22:22
Nie znam się, ale u mnie przepływ jest stały;) a z danych technicznych wynika, że moc zależy właśnie od prędkości wentylatorów (info o przepływie tu nie widzę)


A teraz pomysl. :)

kaszpir007
31-08-2014, 22:31
Jakieś dziwne założenia i wyliczenia zrobiłeś.
mitch ma zużycie c.o+cwu 4037kWh a ja za c.o+cwu 3250kWh czyli zużycie mam mniejsze o prawie 800kWh.
mitch-owi koszt kWh wyszedł 1360zł/4037kWh= 0,33zł a ja mam cenę kWh 0,55zł czyli 3250kWh*0,55zł=1787zł

Zatem,gdyby mitch grzał u mnie w jednej taryfie zapłaciłby za prąd nie 1360zł a 4037kWh*0,55=2220zł czyli o 900zł więcej niż obecnie a nie 2800zł.
.

Źle policzyłem , ale jak ma się II taryfy to wtedy używanie I taryfy jest droższe niż jak się ma "tylko jedną taryfę".

Ale ok ...

Ale tutaj pokazuje że aby "przebić ekogroszka" trzeba pompę pędzić w II taryfie , bo niestety w I taryfie nie jest różowo ...

No chyba że ma się tak się naprawdę świetnie ocieplony dom z płytą fundamentową i itd , wtedy nawet w I taryfie nie jest tragicznie ...

Tutak widać że w "normalnym" domu jakie w większości powstają (czyli ocieplenie 12-15cm ściany , podłoga 10cm , dach 20-25cm) , normalne okna , normalne drzwi , normalny fundament może okazać się że jednak kocioł na ekogroch a raczej miał może być tańszy w ogrzewaniu niż pompa PW ...

I chyba tak jest , czego ja jestem dowodem ...

Ta zima była bardzo łagodna i widzę to po moim spalaniu które było o 30% niższe niż w w 2012/2013 , gdzie miałem mrozy dochodzące do -30 stopni.

Widać więc że czym dom lepiej ocieplony , ma ponadstandardowe okna , drzwi , płytę to koszty ogrzewania spadają i nawet grzejąc w I taryfie można przebić paliwa stałe w kosztach ogrzewania , ale czym dom gorzej ocieplony to niestety paliwo stałe (węgiel) może być .... wygranym ...

Pyxis
31-08-2014, 22:35
Źle policzyłem

Co wy macie dzisiaj jakis ciezki wieczor czy co? :)

Jesli koszt pozyskania kWh ciela z pompy bedzie nizszy nie z ekogrochu, to zawsze (z naciskiem na ZAWSZE) koszty grzania beda przy pompie nizsze. Oszczednosci beda tym wieksze, im bardziej masz dziurawy dom. Jesli bedzie odwrotnie, to chocby skaly sraly a Ty wladowal 1m "grafitu" z kazdej strony, to pompa nie ogrzejesz taniej niz ekogrochem.
Nie wiem co Ty tutaj wypisujesz za "farmazony". :)

kaszpir007
31-08-2014, 22:50
Co wy macie dzisiaj jakis ciezki wieczor czy co? :)

Jesli koszt pozyskania kWh ciela z pompy bedzie nizszy nie z ekogrochu, to zawsze (z naciskiem na ZAWSZE) koszty grzania beda przy pompie nizsze. Oszczednosci beda tym wieksze, im bardziej masz dziurawy dom. Jesli bedzie odwrotnie, to chocby skaly sraly a Ty wladowal 1m "grafitu" z kazdej strony, to pompa nie ogrzejesz taniej niz ekogrochem.
Nie wiem co Ty tutaj wypisujesz za "farmazony". :)

Chyba nie do końca ...

COP jest zmienny w pompie PW , dużo bardziej zmienny niż u Ciebie na gruntówce ...

Zatem aby koszt wytworzenia 1KW z pompy PW był niższy niż w przypadku węgla (miał) pompa musi działać na wysokiej sprawności (COP) a przy dużym mrozach niestety COP pompy PW dośc mocno siada i widać że aby cena 1KW była jak najniższa to mitch ratował się II taryfą ...

Czym dom bardziej "dziurawy" tym straty większe i cześciej trzeba je uzupełniać i nie wiadomo czy dało by się utrzymac tylko II taryfę a raczej wątpie bo dochodzi jeszcze CWU a tutaj widzę że pompiarze mają bojlery po minimum 300L a "węglarze" jakoś od 80-160L ...
Dlaczego ? Bo woda jest grzana tam nonstop bez patrzenia na I czy II taryfę i nawet jak woda się ochłodzi to kocioł szybko temp. uzupełni ...

Dla mnie dom "mitcha" jest pewnym wyznacznikiem dla mnie , bo w moim przypadku bliżej by było mi do wyniku mitcha niż Twojego czy Arturo a jest duże prawdopodobieństwo że było by wyższe niż u Mitacha bo jednak mam większy dom , trochę gorzej ocieplony i instalację mieszaną ...

Pyxis
31-08-2014, 23:00
Ale jesli zakladasz w danym domu grzanie tylko w tanim pradzie, to do tego dobierasz pompe, a nie liczysz na lagodna zime.
Ja rozumiem, ze jesli porownujesz jakies parametry, to juz policzyles cene pradu z taniej taryfy i COP pompy dla pracy w godzinach jej wystepowania. No kurde przeciez to oczywiste.

Pyxis
31-08-2014, 23:03
Czym dom bardziej "dziurawy" tym straty większe i cześciej trzeba je uzupełniać i nie wiadomo czy dało by się utrzymac tylko II taryfę a raczej wątpie bo dochodzi jeszcze CWU a tutaj widzę że pompiarze mają bojlery po minimum 300L a "węglarze" jakoś od 80-160L ...
Dlaczego ? Bo woda jest grzana tam nonstop bez patrzenia na I czy II taryfę i nawet jak woda się ochłodzi to kocioł szybko temp. uzupełni ...


Nie, nie dla tego. Po prostu pompa wymaga duzej powierzchni wezownicy, bo grzejesz ja do nizszych temperatur i na nizszej temp zasilania. Tylko duze zasobniki maja duza wezownice. Druga sprawa to fakt, ze przy nizszej temperaturze wody w zasobniku pobierasz jej z niego wiecej. Weglowcy moga ja sobie zagrzac do 80*C jesli chca i jeszcze do tego moc kotla rzadko jest ponizej 12-14kW, a pompy juz bardzo czesto.

mitch
01-09-2014, 08:15
COP jest zmienny w pompie PW , dużo bardziej zmienny niż u Ciebie na gruntówce ...

Zatem aby koszt wytworzenia 1KW z pompy PW był niższy niż w przypadku węgla (miał) pompa musi działać na wysokiej sprawności (COP) a przy dużym mrozach niestety COP pompy PW dośc mocno siada i widać że aby cena 1KW była jak najniższa to mitch ratował się II taryfą ...

COP jest zmienny. Ale ja się nie ratowałem. Ja z premedytacją przeszedłem na G12w, bo taka taryfa jest dla mnie lepsza/tańsza/ekonomiczniejsza. Po prostu usiadłem i policzyłem to. Jeśli mogę zaoszczędzić na rachunku za prąd bez wyrzeczeń, to czemu miałem tego nie zrobić? Akurat PC umożliwiła mi w większym stopniu zaoszczędzić. My jesteśmy w domu głównie w weekendy i wieczorami. Zużycie bytowe domu mam z tego co pamiętam ponad 50% w taniej. W domu sprawdzę.


Czym dom bardziej "dziurawy" tym straty większe i cześciej trzeba je uzupełniać i nie wiadomo czy dało by się utrzymac tylko II taryfę a raczej wątpie bo dochodzi jeszcze CWU a tutaj widzę że pompiarze mają bojlery po minimum 300L a "węglarze" jakoś od 80-160L ...
Dlaczego ? Bo woda jest grzana tam nonstop bez patrzenia na I czy II taryfę i nawet jak woda się ochłodzi to kocioł szybko temp. uzupełni ...

Zależy od przewymiarowania pompy i od stopnia akumulacji. Jak wjedziesz trochę w dzień w drogą taryfę, nikt Ci głowy nie urwie. A zagrzanie CWU to góra 1,5 h jeśli startujesz od całkowicie zimnej wody wodociągowej. W normalnych warunkach to ok 45-60 minut. Przy lepszym niż mój zbiorniku będzie szybciej.


Dla mnie dom "mitcha" jest pewnym wyznacznikiem dla mnie , bo w moim przypadku bliżej by było mi do wyniku mitcha niż Twojego czy Arturo a jest duże prawdopodobieństwo że było by wyższe niż u Mitacha bo jednak mam większy dom , trochę gorzej ocieplony i instalację mieszaną ...
I ta instalacja mieszana jest największym problemem.

Ps. Moja rodzina z moim stylem mieszkania zachlastałaby się mając ekogroszek. Tu mam święty spokój i rachunki za prąd za CO, CWU i bytowe bardziej niż akceptowalne - niższe niż w mieszkaniu 33 m2 i 71 m2 w jakich wcześniej mieszkałem. Czego chcieć więcej? :)

map78
01-09-2014, 08:51
... i ilosci przeplywajacej przez niego cieczy.

Inaczej mozna odniesc mylne wrazenie, ze predkosc wentylatora przy stalych pozostalych parametrach wygeneruje wieksza moc. :)


A teraz pomysl. :)

Pomyślałem i jakoś nic nowego nie przychodzi mi do głowy;) Przepływ cieczy jest stały, bo nie mam na instalacji klimakonwektorowej żadnego urządzenia, które mogłoby go zwiększyć lub zmniejszyć, a mimo to klimakonwektor ogrzewa pomieszczenie przy również stałym praktycznie parametrze 35/30/23 niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest +5st, czy -15st, więc wg mnie moc modulowana jest prędkością wentylatorów, co też wyraźnie jest napisane w instrukcji.
Jeżeli masz jakąś inną wiedzę na ten temat to po prostu się nią podziel, chętnie się czegoś nauczę.

Cicho działający wentylator, wspomagający cyrkulacje powietrza, jest niezbędny podczas chłodzenia pomieszczeń a w okresie zimowym istotnie zwiększa moc grzewczą co pozwala zachować niewielkie gabaryty urządzenia.

kobra64
01-09-2014, 08:57
Kaszpir Ty masz podłogówkę na dole i grzejniki na górze. Myślę że uprawnione będzie założenie że znasz zalety i wady obydwu systemów. Powiedz obiektywnie - jesteś zadowolony z grzejników na górze czy wolałbyś tam zamontować podłogówkę? Pomiń kwestię kosztów.

Pyxis
01-09-2014, 09:08
Nie mam zadnej innej wiedzy, poza ta ogolnie dostepna - z fizyki.:)

Do zwiekszenia mocy konieczne jest zwiekszenie przeplywu cieczy lub delty na wymienniku. Jesli tego nie zrobisz, to po prostu mocniej dmuchajac klimakonwektor pracuje na wiekszej delcie i wtedy nie jest to 43/35/20*C a np 43/25/20*C. Roznica temperatur cieczy jest przyczyna zwiekszenia jego mocy. Ta energia potrzebna przy wiekszej mocy przeciez nie bierze sie z nikad. Musi byc to albo wiekszy przeplyw, albo wieksza delta na grzejniku.Tylko te 2 parametry biora w tym udzial. Czy zwiekszysz ta delte powiekszajac wymiennik, czy intensyfikujac nadmuch, to dla systemu jest to obojetne.

Musi byc w herbacie cukier. Samo mieszanie by nic nie dalo. :)

Pomierz dokladnie delte na klimakonwektorze przy ronych predkosciach wentylatora. Zobaczysz co wyjdzie.
Do takich zabaw z nadmuchem bardzo pomocny jest u Ciebie inwerter. Przy stalej mocy zrodla ciepla intensywnoscia nadmuchuregulowal bys tylko proporcje podzialu energii pomiedzy pomieszczeniami (gdzies oddjesz wieksza moc, to gdzies ta moc musi spasc). U Ciebie inweter podciaga zapewne moc, wiec tego nie odczujesz.

To "troche" akademicka dyskusja, ale warto wiedziec, jakie sa pierwotne mechanizmy danego zjawiska), bo przy on/off'ie takie klimakonwektory dzialaly by nieco inaczej.

kobra64
01-09-2014, 09:12
Tak żeby jeszcze kolegę mitcha niemal zacytować - te wentylatory w klimakonwektorach biorą jakiś prąd? Czy pozostają w kategoriach kosztów pomijalnych? Złośliwość drobnieńka - sorki.

Arturo72
01-09-2014, 09:16
Kaszpir Ty masz podłogówkę na dole i grzejniki na górze. Myślę że uprawnione będzie założenie że znasz zalety i wady obydwu systemów. Powiedz obiektywnie - jesteś zadowolony z grzejników na górze czy wolałbyś tam zamontować podłogówkę? Pomiń kwestię kosztów.
Widzę,że zaraz zacznie się negowanie podlogowki i aluzje,że grzejniki ścienne są najlepsze ;)
Nie jeden a już dziesiątki i setki użytkowników wypowiedzialo się w tym temacie,że podlogowka jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż grzejniki ścienne a tym bardziej niż instalacja mieszana.
Zatem i na tym polu także polegles chcąc udowodnić że tylko grzejniki.