PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

tomekwa
23-09-2014, 08:33
Ale z przyzwoitości, dolicz też swój komin, który wybudowałeś a nie doliczasz do kosztu, koszt śmierdziela którym wędzisz całe wnętrze dość ładnego domu, miejsce na kominek, niby nie dużo ale jak wolę żeby w tym miejscu stał jakiś ładny duży kwiat, a nie śmierdziel :).
Dlaczego do kosztów PC czy kotłowni chcesz doliczać koszty kominów budowanych dla kominka? Ja robię nawet 2 kominki ale robiłbym je również w przypadku innego źródła ogrzewania niż PC, gdyż w moim przypadku kominki mają w głównej mierze być używane rekreacyjnie.

Liwko
23-09-2014, 08:40
wiele razy było pisane na czym można zaoszczędzić i w jakich sytuacjach a karoka udaje, że nie wie o co chodzi, byle wychwalać drogie kotły i podpuszczać do bezsensownej dyskusji, nie wiem jaki ma w tym cel, czy robi sobie jaja, czy jest zakochany w węglu ale dyskusja z kimś kto nie dopuszcza do siebie, że można coś zrobić inaczej niż "po staremu" jest bezsensowna. caly temat powinien być usunięty.

Myślisz że skoro na tym zarabia to zmieni zdanie? Ten człowiek jest kompletnie niewiarygodny i żadna dyskusja z nim nie ma sensu, zdania nie zmieni!

BrodowskiG
23-09-2014, 09:34
Dlaczego do kosztów PC czy kotłowni chcesz doliczać koszty kominów budowanych dla kominka? Ja robię nawet 2 kominki ale robiłbym je również w przypadku innego źródła ogrzewania niż PC, gdyż w moim przypadku kominki mają w głównej mierze być używane rekreacyjnie.

bo to jest naganiacz
dyskusja w stylu pisu, kto nie z nami to zdrajca a my to prawdziwi Polacy
a w jego przypadku
każdy kto poleci co innego to naganiacz, tylko ci co polecają wegiel są prawdziwymi doradcami

QIM
23-09-2014, 09:50
Zreszta pokazalem pare dni temu srednie ceny domow.... 4000-5500/m2 wychodzilo w 4 duzych miastach.... jak dobrze pamietam
Tak, wiem ze "na wsi" bedzie taniej... ile taniej... i czy nie ma innej alternatywy anizeli dalsze kopcenie?

finanse.wp.pl/martykul.html?wid=16898246&kat=1033695 polecam lekturę komentarzy pod artykułem.

map78
23-09-2014, 10:02
Albo daj już spokój z tym liczeniem komina do kosztów ogrzewania ekogroszkiem, to samo z liczeniem kotłowni a nie liczeniem pralnio-suszarni bo to wszystko naciąganie ile wlezie w swoją stronę.
Znowu powiesz, że nie trzeba mieć pralnio-suszarni a pompę można w kuchni postawić - policz wówczas, że taka piękna pompa z zasobnikiem CWU w sobie i całym osprzętem nie kosztuje 15kzł tylko 30kzł.

Olo zupełnie źle podchodzisz do tematu. Musisz przyjąć do wiadomości, że ekogroszek, czy pompa ciepła to nie jedno urządzenie, a SYSTEM, czyli kilka współpracujących ze sobą urządzeń. I tak jak pompa ciepła musi mieć dole źródło żeby działać, tak ekogroszek, choćby ch..j na ch..ju stanął a wróble po kilo ważyły MUSI mieć komin i kotłownię!
I teraz słuchaj uważnie, bo już to pisałem, ale jakoś nie dociera:(
Jeżeli zbudowałeś już dom z kominem i kotłownią z WG to KUPIŁEŚ już co najmniej połowę systemu grzewczego na paliwa stałe! I wtedy pretensje, że PC jest droga to już tylko do kulawego możesz mieć.

plusfoto
23-09-2014, 10:08
Jeżeli zbudowałeś już dom z kominem i kotłownią z WG to KUPIŁEŚ już co najmniej połowę systemu grzewczego na paliwa stałe! I wtedy pretensje, że PC jest droga to już tylko do kulawego możesz mieć.
Lepiej tego ująć nie można.:rolleyes:

Wężykiem, wężykiem Jasiu

_olo_
23-09-2014, 12:26
Jeżeli zbudowałeś już dom z kominem i kotłownią z WG to KUPIŁEŚ już co najmniej połowę systemu grzewczego na paliwa stałe! I wtedy pretensje, że PC jest droga to już tylko do kulawego możesz mieć.

Ja to doskonale wiem, że to nie 1 urządzenie a system i na to zwracam uwagę.
Gdyby to było 1 urządzenie nie było by problemu bo czy si wyda 7-10kzł na kocioł czy 13kzł na PC to nie jest jakaś ogromna różnica.

...za to jeżeli nie zrobiłeś komina do WG to licz się że WM będzie jeszcze droższa - o jakieś 10000. Jeżeli decydujesz się na PC to licz się, że zamiast taniutkich grzejników MUSISZ, nie, nie możesz ale MUSISZ żeby naprawdę efektywnie PC działała zrobić podłogówkę po całości a więc licz się z kosztami 5000-10000 wyższymi. Jeżeli tego nie zrobisz to licz się, że MUSISZ kupić PC o 10000 droższą a nawet z nią cena kWh nie będzie taka tania jak byś chciał.

Bardzo macie wybiórcze i stronnicze patrzenie na koszty instalacji i choćby 1000 razy tłumaczyć takie pozostanie.

Przykład.

Ja zrobiłem komin - i co z tego, zyskałem na tym 10000 bo nie robiąc go za WM z odzyskiem musiał bym zapłacić 15000 a komin kosztował 4-5tys.
Mam kotłownię - na pewno na tym nie straciłem a może i zyskałem bo gdybym nie miał, pompę musiał bym mieć w kuchni lub łazience. Wraz z pozostałymi klamorami i zasobnikiem kuchnia wyglądałaby jak kotłownia...chyba, że bym kupił ładną zintegrowaną PC co wygląda jak lodówka jak te na obrazkach, które ktoś tu wklejał - koszt o 10-15kzł wyższy - dla was to zysk ?

To co wy przedstawiacie jako koszty ja uważam za czysty zysk !

Za to podłogówka - skoro pewnie zdecyduje się na PC, to niestety - muszę się pogodzić z tym, że zamiast 10 grzejników po 200zł (suma 2-3tys) i malutkiego obiegu podłogówki w łazience będę musiał zrobić podłogówkę - 160m x 65zł (podobno za tyle idzie choć to cena raczej zaniżona) - 10000 - czyli jakieś 5-7tys w plecy.

paniali w końcu dla czego gadanie artura uważam za ściemnianie potencjalnym inwestorom ?

mitch
23-09-2014, 12:45
...za to jeżeli nie zrobiłeś komina do WG to licz się że WM będzie jeszcze droższa - o jakieś 10000. Jeżeli decydujesz się na PC to licz się, że zamiast taniutkich grzejników MUSISZ, nie, nie możesz ale MUSISZ żeby naprawdę efektywnie PC działała zrobić podłogówkę po całości a więc licz się z
kosztami 5000-10000 wyższymi. Jeżeli tego nie zrobisz to licz się, że MUSISZ kupić PC o 10000 droższą a nawet z nią cena kWh nie będzie taka tania jak byś chciał.

Bardzo macie wybiórcze i stronnicze patrzenie na koszty instalacji i choćby 1000 razy tłumaczyć takie pozostanie.

Nie, nie pojmuję. Dlaczego, ogrzewając ekogroszkiem, gazem czy PC miałbym kupować taniutkie, beznadziejne, brzydkie, zagracające przestrzeń grzejniki? Niezależnie od źródła ciepła brałbym podłogówkę. Nigdy więcej grzejników. To jest taki "must-have" w domu.

_olo_, dobrze Cię rozumiem? Biorąc ekogroszek wykluczasz podłogówkę w domu? Dlaczego? Samochód też bierzesz bez klimy, elektryki, ABS i ESP? Why, Leo, why?!

miloszenko
23-09-2014, 12:46
...za to jeżeli nie zrobiłeś komina do WG to licz się że WM będzie jeszcze droższa - o jakieś 10000.

Nie masz racji. PC daje niska cene za kWh, a wiec odzysk z wentylacji bedzie najmniejszy z mozliwych ( w zlotowkach).

Ty nadal nei rozumiesz, ze WM jest przede wszystkim zeby miec swieze powietrze i w kazdym pomieszczeniu tyle ile go trzeba?

Wiesz, ile najtanszy z mozliwych filtrow wylapuje na czerpni w takim Krakowie? Wiesz ile czlowiek dzieki temu jest zdrowszy niz jakby to oknami wpuszczal i wdychal?

Wentylacja mechaniczna to na dzis wedlug mnie wyznacznik standardu w domach jednorodzinnych, moze nawet nie byc rekuperatora, wystarczy GWC, oszczednosci i tak beda i swieze powietrze takze.

Inaczej w nowym domu z wentylacja grawitacyjna po kilku latach pojawiaja sie "zapaszki". Chcesz czy nie WG przy dzisiejszej technologii stawiania domow nie daje rady, dom jest po prostu za szczelny.

Liwko
23-09-2014, 12:55
Niezależnie od źródła ciepła brałbym podłogówkę. Nigdy więcej grzejników. To jest taki "must-have" w domu.


Po pięciu latach mieszkania z podłogówką i po reszcie życia z grzejnikami, mam dokładnie to samo zdanie.

_olo_
23-09-2014, 12:58
Nie, nie pojmuję. Dlaczego, ogrzewając ekogroszkiem, gazem czy PC miałbym kupować taniutkie, beznadziejne, brzydkie, zagracające przestrzeń grzejniki? Niezależnie od źródła ciepła brałbym podłogówkę. Nigdy więcej grzejników. To jest taki "must-have" w domu.

_olo_, dobrze Cię rozumiem? Biorąc ekogroszek wykluczasz podłogówkę w domu? Dlaczego? Samochód też bierzesz bez klimy, elektryki, ABS i ESP? Why, Leo, why?!

Nie wykluczam ale zakładam, że jeżeli ktoś chce zaoszczędzić na kotle kilka tys. to oznacza, że ogólnie oszczędza więc i raczej nie planuje podłogówki po całości. I tak często jest - grzejniki + grzane podłogi w łazience/łazienkach.

plusfoto
23-09-2014, 13:01
...za to jeżeli nie zrobiłeś komina do WG to licz się że WM będzie jeszcze droższa - o jakieś 10000.
Chyba mówisz już o całej instalacji wraz z rekupuratorem i to naprawdę z wyższej półki

Jeżeli decydujesz się na PC to licz się, że zamiast taniutkich grzejników MUSISZ, nie, nie możesz ale MUSISZ żeby naprawdę efektywnie PC działała zrobić podłogówkę po całości a więc licz się z kosztami 5000-10000 wyższymi.
Materiał na całą podłogówkę bez kotłowni (200m2 po podłogach) 4,5K

Jeżeli tego nie zrobisz to licz się, że MUSISZ kupić PC o 10000 droższą a nawet z nią cena kWh nie będzie taka tania jak byś chciał.

Jak na początku się nie myślało to tak

_olo_
23-09-2014, 13:02
Nie masz racji. PC daje niska cene za kWh, a wiec odzysk z wentylacji bedzie najmniejszy z mozliwych ( w zlotowkach).

Ty nadal nei rozumiesz, ze WM jest przede wszystkim zeby miec swieze powietrze i w kazdym pomieszczeniu tyle ile go trzeba?



Mowa nie o tym co lepsze czy gorsze bo znowu odwracanie kota ogonem, a o tym co tańsze a co droższe. Ja zrobiłem komin i nie straciłem na tym tylko zyskałem, gdybym go nie miał było by drożej a nie taniej bo musiał zrobić WM a ona kosztowała by drożej a nie taniej.

Nie mam w tej chwili WM i żadnych zapaszków nie czuję. Żaden znajomy jej nie ma i zapaszków też nie czuję.

plusfoto
23-09-2014, 13:08
Nie mam w tej chwili WM i żadnych zapaszków nie czuję. Żaden znajomy jej nie ma i zapaszków też nie czuję.
I nie będziesz czuł ale te kilka stówek rocznie wylatuje bez sensu tamtędy bez odzysku i to w dodatku wtedy kiedy najmniej potrzeba.

_olo_
23-09-2014, 13:08
Chyba mówisz już o całej instalacji wraz z rekupuratorem i to naprawdę z wyższej półki.
No tak, a o czym mam mówić - zlikwidowany komin to była cała instalacja więc i o całej instalacji WM mowa. Recu normalny, nie Luna ze styropianu za 1500

Materiał na całą podłogówkę bez kotłowni (200m2 po podłogach) 4,5K
A robota ?
Bo grzejnik to tyle od punktu co podłogówka od m2.

_olo_
23-09-2014, 13:13
I nie będziesz czuł ale te kilka stówek rocznie wylatuje bez sensu tamtędy bez odzysku i to w dodatku wtedy kiedy najmniej potrzeba.

Ile stówek/rok ?
3, 4, 5 ?
Jeżeli 3 to za 50lat wypuszczę tą WM przez komin, Ty ją w tym czasie zapewne już zdążysz wymienić. Kanały może wcześniej gdy ci się w nich coś zalęgnie grzybopodobnego.

plusfoto
23-09-2014, 13:19
No tak, a o czym mam mówić - zlikwidowany komin to była cała instalacja więc i o całej instalacji WM mowa. Recu normalny, nie Luna ze styropianu za 1500
Z robocizną za 8K spokojnie znajdziesz


Materiał na całą podłogówkę bez kotłowni (200m2 po podłogach) 4,5K
A robota ?
Bo grzejnik to tyle od punktu co podłogówka od m2.
Jak by mi hydraulik powiedział 5K za rozłożenie rurek (dla niego to 1 dzień) to wybacz ale sam z żoną bym to zrobił w dwa dni.

Liwko
23-09-2014, 13:21
Kanały może wcześniej gdy ci się w nich coś zalęgnie grzybopodobnego.

Wiesz po co się robi między innymi sprawną wentylację? Prędzej ty swoje kanały zagrzybisz niż on w wentylacji która działa zawsze :P

_olo_
23-09-2014, 13:24
Wiesz po co się robi między innymi sprawną wentylację? Prędzej ty swoje kanały zagrzybisz niż on w wentylacji która działa zawsze :P

Tylko jest mała różnica - moje to wylotowe więc i huba może w nich wyrosnąć, gorzej z waszymi nadmuchowymi. ;)

plusfoto
23-09-2014, 13:25
. Kanały może wcześniej gdy ci się w nich coś zalęgnie grzybopodobnego.
Gdzieś wyczytał tą mądrość? Przy poprawnie działającym reku nie ma takiej możliwości. To pewnie tak jak z tym że kanały najlepiej co roku czyścić bo tam syf i nie wiadomo co. Ciekawe kiedy ktoś czyścił kanały przy WG.

_olo_
23-09-2014, 13:28
Ciekawe kiedy ktoś czyścił kanały przy WG.

Powtórzę to co wyżej - po co jak to są wyloty a nie wloty ?
Dzięki za info o tym czyszczeniu kanałów WM, upewniłeś mnie w przekonaniu, że nie warto dla tych 2-3 stówek zysku rocznie dokładać do WM 10kzł, a może mniej niż 2-3 stówek gdy się odliczy prąd do WM.

map78
23-09-2014, 13:37
Tu już wchodzimy w niebezpieczną dyskusję o standardach;) Czy NOWY DOM budowany w dzisiejszych czasach zazwyczaj posiada 100% grzejników - nie:no: 10-15lat temu - tak:yes: bo wtedy jak ktoś se walnął podłogówkę w łazience,czy nie daj boże w korytarzu to już był ekscentryk:D
Dalej, czy NOWY DOM budowany w dzisiejszych czasach zazwyczaj posiada WG - ja bym powiedział pół na pół, choć myślę, ze większość już decyduje się na WM. A co było 10-15 lat temu? Nikt nawet nie słyszał o WM i rekuperacji. I tak można by wymieniać jeszcze kilka rzeczy.
Arturo zakładając ten wątek i pisząc o nowym domu zapewne miał na myśli dom o współczesnych standardach, a nie myśl techniczną z poprzedniego wieku, także podsumowując - zgadzam się z Tobą, że jak wybudujesz archaiczny, nieocieplony budynek, z archaicznymi systemami to najtaniej będzie zastosować do niego ogrzewanie węglowe, natomiast jeżeli mówimy o budynkach technologicznie budowanych wg obecnych standardów to się nie zgadzam:no:

Liwko
23-09-2014, 13:44
Powtórzę to co wyżej - po co jak to są wyloty a nie wloty ?


Wyloty? :D
WG działa zawsze? :D
Nigdy nie ma w niej cofki? :D

Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz :no:

mitch
23-09-2014, 14:29
Tylko jest mała różnica - moje to wylotowe więc i huba może w nich wyrosnąć, gorzej z waszymi nadmuchowymi. ;)
Poczytaj nieco więcej o wentylacji. Mam wrażenie, że umknęły Ci dość spore fragmenty wiedzy o WM i WG.

A co do wątku - budujesz w 2014 roku przestarzały dom. Mimo że nowy, to stary.

Tak to już niestety u nas jest. Liczy się tu i teraz. Co będzie za 5-10 lat, to już nikogo nie obchodzi. Myślenie przyszłościowe u nas nie ma przyszłości. Dlatego większość osób wyląduje z głodową emeryturą. Ech...

_olo_
23-09-2014, 14:55
Wyloty? :D
WG działa zawsze? :D
Nigdy nie ma w niej cofki? :D

Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz :no:

Taa, może się trafić cofka, wy ją macie bez przerwy.




A co do wątku - budujesz w 2014 roku przestarzały dom. Mimo że nowy, to stary.

Tak to już niestety u nas jest. Liczy się tu i teraz. Co będzie za 5-10 lat, to już nikogo nie obchodzi. Myślenie przyszłościowe u nas nie ma przyszłości. Dlatego większość osób wyląduje z głodową emeryturą. Ech...

Nie przestarzały a z WG.

A za 5-10 lat to i twój i mój będzie przestarzały - i co z tego, wyburzysz go czy będziesz mieszkał przez kolejne 30 ?

mitch
23-09-2014, 15:26
Nie przestarzały a z WG.

A za 5-10 lat to i twój i mój będzie przestarzały - i co z tego, wyburzysz go czy będziesz mieszkał przez kolejne 30 ?

Z WG i grzejnikami. Twój przestarzały jest już dzisiaj. Alergik mógłby Ci powiedzieć, co myśli o WG. W prostych żołnierskich słowach :lol2:

karoka65
23-09-2014, 15:34
No to kłamco oducz się klamać.
Gdybyś właśnie Ty nie motał się w "zeznaniach" i nie pisał głupot pewnie nie zawracałbym sobie Tobą du..y.
Co do oszustów naciągaczu to chyba większego na tym forum nie było.

_olo_
23-09-2014, 15:40
Z WG i grzejnikami. Twój przestarzały jest już dzisiaj. Alergik mógłby Ci powiedzieć, co myśli o WG. W prostych żołnierskich słowach :lol2:

Mój jeszcze nie jest, a czy będzie teraz czy za 5 lat to bz.
Alergik ? Ja mam częste katarki i nic na mnie gorzej nie działa niż dmuchające powietrze, innym to nie przeszkadza, nawet alergikom. Alergik to by mógł powiedzieć co myśli raczej o WM :P
Nie słyszałem o alergii na WG.
Grzejniki to już prędzej mogą na alergików działać. A właściwie działały gdy się budowało "zimne" domy i z żeliwnymi grzejnikami o powierzchni 3m2 nagrzewanymi do 80st by ogrzać pomieszczenie.

Dziś wystarczą estetyczne grzejniczki o powierzchni 3x większej przy mniejszych gabarytach i praca na 50st.

karoka65
23-09-2014, 15:43
Sprzedawców pomp są setki w całej Polsce i kazdy ma inne ceny,zależnie od negocjacji cenowych róznica może być i kilka tys.zł


A Ty biedny nie zmieściłeś się w tych setkach przez tak Ci dupsko urywa.
Napisz mi może panie inteligentny dlaczego do groszka liczysz te najdroższe kominy a swój też jak pisałeś kupiłeś w cenie spod regału ?
Dlaczego podajesz pod publikę ceny najtańszych pompek jeszcze na 8% a kotłów na 23% i to tych najdroższych :)
Ty mi będziesz pieprzył o oszustwach ?
Nie ja latałem po budowach jak Ty doradzając i łowiąc jelonków a wstyd było Ci się przyznać że to Ty jesteś tym bezinteresownym doradcą Arturo72 z forum muratora ?
Ty będziesz mi o oszustwach pisał ?
Chcesz się wybielić na czyichś plecach naciągaczu ?

BrodowskiG
23-09-2014, 15:43
do WM można wsadzić filtry antyalergiczne ale pisanie głupot chyba bardziej pomaga

_olo_
23-09-2014, 15:48
Wszystko można, jak często się je wymienia by były skuteczne w naszych warunkach bo rozdają je za darmo zapewne ?
Jak często się czyści te kanały ?
Ile prądu zużywają silniki w Lunie ?
Są absolutnie niesłyszalne nocą ?

fotohobby
23-09-2014, 15:57
U mnie filtry należy wymienić raz do roku, w między czasie dwa razy prdzeprać ;)

Tkaninę filtracyjną można kupic za kilkadziesiat zł i na pare lat starcza

_olo_
23-09-2014, 15:59
U mnie filtry należy wymienić raz do roku, w między czasie dwa razy prdzeprać ;)

Tkaninę filtracyjną można kupic za kilkadziesiat zł i na pare lat starcza

Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

Zresztą nieważne, temat się znowu rozmył, mowa nie o tym co tańsze i bardziej opłacalne a co lepsze lub gorsze.

BrodowskiG
23-09-2014, 16:20
najprostszy filtr zatrzymuje dużo pyłów a jak chcesz wiedziec wiecej to google, nie bede za Ciebie szukal bo zaraz i tak zaczniesz wymyslać inne problemy

fotohobby
23-09-2014, 16:25
Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

Zresztą nieważne, temat się znowu rozmył, mowa nie o tym co tańsze i bardziej opłacalne a co lepsze lub gorsze.

Takie to antyalergiczne, że zatrzymuje pylki. Chyba jasne :)
Wentylacja kosztowała mnie 8tyś zł z reku o sprawności do 93% i pobierajacym 18W przy 30% i 35W przy 50% wydajnosci.

Kasza w spraju
23-09-2014, 16:26
Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

Jeżeli uważasz że tańsza dla Ciebie będzie WG i kocioł na ekogroszek to ok - twoje zdanie. I widać po dyskusji że nawet kalkulacje nie są w stanie Cię przekonać. Być może jesteś w trakcie budowy i wiesz że wtopiłeś, a być może uważasz że nie warto czekać na zwrot inwestycji w ciągu 15-20 lat.
Twój wybór.

Ale nie sprowadzaj tej dyskusji na poziom przedszkolaków: przy WG alergicy nie mają możliwości uchronić się przed alergenami, które wchodzą do domu wszelkimi szczelinami. Przy WM można zamontować filtry, które skutecznie mogą oczyszczać powietrze dolotowe (btw. wyczytałem na innym wątku że WM wysusza powietrze, więc nie ma możliwości zagrzybienia - chyba że nie wiesz skąd się bierze grzybnia na murze).

Tyle że osoby z WG zwykle na siłę zamykają zimą wszelkie szczeliny - stąd brak ruchu powietrza, wilgoć, grzyb itp. A w budynkach z WM powietrze jest wciąż świeże. Chyba że sąsiad akurat smrodzi przy współudziale wiatru

mitch
23-09-2014, 16:35
Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

Zresztą nieważne, temat się znowu rozmył, mowa nie o tym co tańsze i bardziej opłacalne a co lepsze lub gorsze.

Żeby się dowiedzieć, trzeba wiedzieć co to jest alergia. Potem już będzie z górki. Z grubsza - filtry zatrzymują syf, który nie dociera do alergika. WG w żaden sposób tego nie robi. Przy następnej wymianie filtrów (co 3 m-ce) mogę Ci pokazać, jaki syf zatrzymuje się na filtrach. Filtr z białego robi się czarny.

Co do dmuchania - nie mówiliśmy o ogrzewaniu nadmuchowym, tylko o WM. WM nie wieje jak wiatrak. Chyba coś Ci się pozajączkowało.

Bardziej opłacalne jest zrobienie domu, który jest tani w utrzymaniu teraz i za 10-15 lat. Niestety, my Polacy, jeszcze nie myślimy przyszłościowo. Ważne jest tylko tu i teraz. Szkoda. Efekt widać na przykładzie ZUS i OFE i ukradzionej kasie. Co będzie za 15 lat? A ch... z tym, przecież wtedy oni już nie będą rządzić, oni z tym problemu mieć nie będą.

Widzę, że wybrałeś co tańsze przy inwestycji. Teraz i tak tego nie zmienisz, więc musisz bronić wyboru. Ale spójrz racjonalnie. Naprawdę tylko dlatego, że wybrałeś źle, chcesz wpakować innych na minę? Dlaczego?

_olo_
23-09-2014, 16:37
Jeżeli uważasz że tańsza dla Ciebie będzie WG i kocioł na ekogroszek to ok - twoje zdanie. I widać po dyskusji że nawet kalkulacje nie są w stanie Cię przekonać.

Jakie kalkulacje ? Artura ? Ja mam swoje kalkulacje i wiem już mniej więcej ile będzie mnie kosztowała PC + to co do jej działania potrzebne i ile muszę DOPŁACIĆ do tej inwestycji. Taniej nie wyjdzie na pewno, gdybym miał w WM tym bardziej nie wyszło by taniej.
Dajcie przekonujące kalkulacje to mnie przekonają, nie ma takich to mnie nie przekonają, proste ?

_olo_
23-09-2014, 16:40
Bardziej opłacalne jest zrobienie domu, który jest tani w utrzymaniu teraz i za 10-15 lat.

Dokładnie, te 15 lat to mniej więcej czas zwrotu WM z odzyskiem. Więc pozostaje wyłącznie kryterium co kto woli a nie co będzie tańsze w użytkowaniu, w kosztach inwestycji już WM jest pokonana.

BrodowskiG
23-09-2014, 16:51
WM nie robi sie dla zwrotu tylko dla komfortu

miloszenko
23-09-2014, 16:53
Dokładnie, te 15 lat to mniej więcej czas zwrotu WM z odzyskiem. Więc pozostaje wyłącznie kryterium co kto woli a nie co będzie tańsze w użytkowaniu, w kosztach inwestycji już WM jest pokonana.

Zrob to sam, wydasz do 6 tys i bedziesz mial zwrot po 2 latach, chyba, ze ekosyf czy prad mocno podrozeje, to szybciej (wiecej warta bedzie energia odzyskana w wentylacji).

Nie ma nic za darmo, chcesz miec czysto i bezobslugowo musisz zaplacic. Kalkulowales moze ile Cie bedzie kosztowac obsluga pieca, jesli wyjedziesz na tydzine czy 2 i rodzina bedzie grochu dosypywac?

Albo skrecisz kostke/zlamiesz reke? Ja mieszkam 4 lata, juz 5 razy trafila sie mniejsza badz wieksza niedyspozycja i jestem dozgonnie wdziczny mojemu klimatyzatorowi i kociolowi gazowemu, ze oprocz klikniecia na sterowniku nie musze zrobic nic.

Jak mozna w czasach chronicznego braku czasu na cokolwiek planowac pakowanie sie na dlugie lata w obslugowy system grzewczy?

_olo_
23-09-2014, 16:54
Tak jak myślałem - skończyły się argumenty ekonomiczne (rozważania co tańsze a co droższe), zaczęły się argumenty poza finansowe - wygoda, nowoczesność, ekologia, alergie...

PC też dla komfortu a nie zwrotu.
Więc nie piszcie, że taniej bo nie jest taniej.

BrodowskiG
23-09-2014, 16:59
przecież sam zmieniasz wątki

miloszenko
23-09-2014, 17:02
Tak jak myślałem - skończyły się argumenty ekonomiczne (rozważania co tańsze a co droższe), zaczęły się argumenty poza finansowe - wygoda, nowoczesność, ekologia, alergie...

PC też dla komfortu a nie zwrotu.
Więc nie piszcie, że taniej bo nie jest taniej.

Jesli Twoim jedynym wyznacznikiem przy budowie jest koszt iwnestycji bez powyzszych to kieruje wyrazy wspolczucia dla rodziny, sasiadow i znajomych.

mitch
23-09-2014, 17:02
Dokładnie, te 15 lat to mniej więcej czas zwrotu WM z odzyskiem. Więc pozostaje wyłącznie kryterium co kto woli a nie co będzie tańsze w użytkowaniu, w kosztach inwestycji już WM jest pokonana.
Ok. Ty naprawdę nic nie rozumiesz. Albo raczej nie chcesz zrozumieć po takich, a nie innych wyborach przy budowie domu. Cytując Varme - kiedy zwróci Ci się kostka przed domem? Tani w utrzymaniu, nie znaczy taki, który Ci się zwróci do zera. Bo jak w takim razie ma Ci się zwrócić WG? Litości.. Tani w utrzymaniu, tzn taki, że jak za 10 lat stracisz pracę i przez pół roku nie będziesz mógł znaleźć nowej, to żebyś był w stanie normalnie żyć. A nie zatykając kratki wentylacyjne i wyglądając komornika. Tak, wiem co odpowiesz - że zawsze będziesz mógł pojechać do lasu, ukraść drzewo i napalić w kotle. Tylko ja wolę o tym pomyśleć dzisiaj, mieć żelazną rezerwę, zaoszczędzić i w razie czego móc żyć jak człowiek i spoglądać w lustro ze spokojem. Ale z Twoich słów wynika, że dom ma mi się zwrócić. Ciekawe jak policzysz okres zwrotu kotła na eko i WG. Nie mogę się doczekać wyliczeń.

mitch
23-09-2014, 17:07
PC też dla komfortu a nie zwrotu.
Więc nie piszcie, że taniej bo nie jest taniej.

Zgadza się, nikt nie mówi o zwrocie PC. To jest jakiś chory termin wymyślony przez węglowców. PC ma grzać, nie zwracać się.
A że jest taniej? No, to fakt, jest, ale nie dla Ciebie. Ponieważ spieprzyłeś sprawę jeszcze gorzej niż ja i wpakowałeś się w głupie koszty. Bywa. Weź to na klatę i bądź człowiekiem - daj szansę innym, żeby nie popełniali naszych błędów. Chyba, że wolisz być typowym polakiem.

_olo_
23-09-2014, 17:19
A że jest taniej? No, to fakt, jest, ale nie dla Ciebie. Ponieważ spieprzyłeś sprawę jeszcze gorzej niż ja i wpakowałeś się w głupie koszty.

Ok, to co mogłem zrobić by było taniej - przykłady i zysk finansowy, czekam niecierpliwie, skoro wiesz co spieprzyłem to proszę. Bo ja jakbym nie liczył to mam wariant optymalny.

Ty skoro masz grzejniki i podłogówkę to może spieprzyłeś coś, skoro masz WM z odzyskiem i kominy to też spieprzyłeś. Ja tego akurat nie spieprzyłem.

kaszpir007
23-09-2014, 17:21
Nie, nie pojmuję. Dlaczego, ogrzewając ekogroszkiem, gazem czy PC miałbym kupować taniutkie, beznadziejne, brzydkie, zagracające przestrzeń grzejniki? Niezależnie od źródła ciepła brałbym podłogówkę. Nigdy więcej grzejników. To jest taki "must-have" w domu.

_olo_, dobrze Cię rozumiem? Biorąc ekogroszek wykluczasz podłogówkę w domu? Dlaczego? Samochód też bierzesz bez klimy, elektryki, ABS i ESP? Why, Leo, why?!

Tak , oczywiście ...

Grzejnik 60x100cm o grubości 10cm i do tego wiszący w pokoju czy nawet mniejszy niesamowicie zagraca i zaśmieca przestrzeń ...
No po prostu tragedia ...

Żenujące są te wyolbrzymione problemy ...

Sami "esteci" którym przeszkadza jeden grzejnik 40x60 czy tez nawet 100x60 ...
Zapewne ci "esteci" ciągle pamiętają grzejniki z lat 50-60 i jakies kolubryny grzane do 70-90 stopni , bo domy wtedy były tak dziurawe że ciężko było je ogrzać ...

Teraz starczy mały grzejniczek zasilany spokojnie 50-60 stopni a nawet niższą temepraturą.
Dodatkowo nowoczesne grzejniki aluminiowe lub stalowe nie są wcale brzydkie i ładnie prezentują się w pomieszczeniu ...

miloszenko
23-09-2014, 17:33
Tak , oczywiście ...

Grzejnik 60x100cm o grubości 10cm i do tego wiszący w pokoju czy nawet mniejszy niesamowicie zagraca i zaśmieca przestrzeń ...
No po prostu tragedia ...

Żenujące są te wyolbrzymione problemy ...

Sami "esteci" którym przeszkadza jeden grzejnik 40x60 czy tez nawet 100x60 ...
Zapewne ci "esteci" ciągle pamiętają grzejniki z lat 50-60 i jakies kolubryny grzane do 70-90 stopni , bo domy wtedy były tak dziurawe że ciężko było je ogrzać ...

Teraz starczy mały grzejniczek zasilany spokojnie 50-60 stopni a nawet niższą temepraturą.
Dodatkowo nowoczesne grzejniki aluminiowe lub stalowe nie są wcale brzydkie i ładnie prezentują się w pomieszczeniu ...

Wez teraz pokoj na poddaszu, w ktorym dziecko mam miec lozko, szafe, biurko i miejsce do zabawy i dalej wmawiaj, ze ten grzejnik w niczym nie przeszkadza :P

Co do douzych grzejnikow, jako ze obecne domy sa coraz cieplejsze to zeby nie masakrowac pomieszczen wysoka temperatura przewymiarowuje sie powierzchnie grzejnika, wiec jego obecnosc jest dzisiaj jeszcze bardziej uciazliwa.

Nie ma bardziej rozsadnego i optymalnego ogrzewania na dzien dzisiejszy jak podlogowka po calosci. To, ze sie zwolni sciana w pokoju to tylko plus, 1 problem mniej (plus pare zlaczek mniej, ktore sie moga rozszczelnic).

I na co ten caly system grzewczy ma bujac po domu wode o temp. 50-60 stopni? Skoro pokoje potrzebuja ledwo kilkaset W mocy?

Niska temperatura czynnika to oszczednosc i krok w przyszlosc.

plusfoto
23-09-2014, 17:41
Alergik ? Ja mam częste katarki i nic na mnie gorzej nie działa niż dmuchające powietrze, innym to nie przeszkadza, nawet alergikom. Alergik to by mógł powiedzieć co myśli raczej o WM :P
.
Następny mit. Chłopie stojąc metr od anemostatu nawet nie będziesz w stanie stwierdzić czy to działa. A alergik oddycha czystym i przefiltrowanym oraz w miarę ciepłym ( a nie zimnym n.p -10 st prosto z dworu) powietrzem.

mitch
23-09-2014, 17:47
Ok, to co mogłem zrobić by było taniej - przykłady i zysk finansowy, czekam niecierpliwie, skoro wiesz co spieprzyłem to proszę. Bo ja jakbym nie liczył to mam wariant optymalny.

Ty skoro masz grzejniki i podłogówkę to może spieprzyłeś coś, skoro masz WM z odzyskiem i kominy to też spieprzyłeś. Ja tego akurat nie spieprzyłem.
Spieprzyłeś, bo ziemiankę byś wybudował za marne grosze. Byłoby taniej. :bash:

Masz optymalny wg Twoich założeń - musiałeś i chciałeś mieć WG, grzejniki i węgiel. W innym wypadku Twój dom jest nieoptymalny. Powiem Ci, że ja też lubiłem swoją Primerę z lat 90. Ale teraz wolę coś nowocześniejszego, sprawniejszego. Dziwnym trafem, wśród moich znajomych 50+ na 10 osób może jedna zdecydowałaby się na węgiel.

[flame on]Historyjka z wczoraj: podeszła do mnie para sympatycznych dziadków, powiedzieli, że dowiedzieli się, że mam PC PW (we wsi to uważają na wariatów, to wszyscy już wiedzą o nas :) ). Pytali się z czym to się je, bo ich córka buduje się tuż obok (sama) i chciała ekogroszek, a oni za wszelką cenę nie chcą jej na to pozwolić. Co ciekawe, celują w gruntówkę z odwiertami. Mamy sąsiadkę, której wiosną zmarł mąż i panicznie się boją takiej sytuacji. Ciekawe, nie? Starsi ludzie, a wiedzą że PC jest lepsza od węgla ;)[/flame off)

kaszpir007
23-09-2014, 17:53
Wez teraz pokoj na poddaszu, w ktorym dziecko mam miec lozko, szafe, biurko i miejsce do zabawy i dalej wmawiaj, ze ten grzejnik w niczym nie przeszkadza :P

Co do duzych grzejnikow, jako ze obecne domy sa coraz cieplejsze to zeby nie masakrowac pomieszczen wysoka temperatura przewymiarowuje sie powierzchnie grzejnika, wiec jego obecnosc jest dzisiaj jeszcze bardziej uciazliwa.

Nie ma bardziej rozsadnego i optymalnego ogrzewania na dzien dzisiejszy jak podlogowka po calosci. To, ze sie zwolni sciana w pokoju to tylko plus, 1 problem mniej (plus pare zlaczek mniej, ktore sie moga rozszczelnic).

I na co ten caly system grzewczy ma bujac po domu wode o temp. 50-60 stopni? Skoro pokoje potrzebuja ledwo kilkaset W mocy?

Niska temperatura czynnika to oszczednosc i krok w przyszlosc.

Hmm ...

Moje córki mają na poddaszu "swój świat". Każda ma pokój po 25m2 (po podłogach). W pokoju każdej jest tylko jeden grzejnik 60x100 umiejscowiony pod oknem dachowym. Na poddaszu są 3 pomieszczenia i znajdują się tam tylko 3 grzejniki , po jednym w każdym pomieszczeniu. Grzejniki zasilam 45-50 stopni i problemu z ogrzaniem nie miałem , nawet wtedy gdy na dworze (zima 2012/2013) miałem około -30 stopni).

Co do "rozszczelnienia , to wszystkie grzejniki mam podłączone do listwy rozdzielczej , tak jak podłógówka , każdy grzejnik ma własny niezależne podłączenie. Nie bawiłem się w jakieś "trójniki" , choć mogło by być trochę taniej ..

_olo_
23-09-2014, 18:00
Starsi ludzie, a wiedzą że PC jest lepsza od węgla ;)[/flame off)

A czy ktoś tu mówi, że gorsza ?
Ludzie, czy wy czytacie ze zrozumieniem ?
A co spieprzyłem takiego co by mogło uczynić, że inwestycja w PC była by tańsza od inwestycji w węgiel jak to uparcie twierdzicie ? Nadal nie wiem, łaskawie proszę o odpowiedź. Ale prostą, zwięzłą a nie eseje filozoficzne.

miloszenko
23-09-2014, 18:06
Hmm ...

Moje córki mają na poddaszu "swój świat". Każda ma pokój po 25m2 (po podłogach). W pokoju każdej jest tylko jeden grzejnik 60x100 umiejscowiony pod oknem dachowym. Na poddaszu są 3 pomieszczenia i znajdują się tam tylko 3 grzejniki , po jednym w każdym pomieszczeniu. Grzejniki zasilam 45-50 stopni i problemu z ogrzaniem nie miałem , nawet wtedy gdy na dworze (zima 2012/2013) miałem około -30 stopni).

Co do "rozszczelnienia , to wszystkie grzejniki mam podłączone do listwy rozdzielczej , tak jak podłógówka , każdy grzejnik ma własny niezależne podłączenie. Nie bawiłem się w jakieś "trójniki" , choć mogło by być trochę taniej ..

Ja nigdzie nie napisalem, ze grzejniki nie dzialaja :)

Tylko po co generowac 45-50 stopni jesli dom mozna ogrzac puszczajac 25-30?

Kasza w spraju
23-09-2014, 18:07
Ok, to co mogłem zrobić by było taniej - przykłady i zysk finansowy, czekam niecierpliwie, skoro wiesz co spieprzyłem to proszę. Bo ja jakbym nie liczył to mam wariant optymalny.
Tylko ty nie dajesz się przekonać...

WM jest droższa od WG o około 5k. Wliczam hurtem rekuperator, robociznę, nawiewniki (których pewnie nie będziesz miał, bo po co).
Zgadza się - jest taniej. Twój plus.

WM długo się zwraca, dodatkowo może się zepsuć. Twój plus.
Co prawda koszt samego rekuperatora jest już stosunkowo niski (2.5k) a samego wentylatora - jedynej rzeczy mechanicznej to pewnie max. 0.5k, ale to już pominę.

Po tych 15 latach, nawet jak mi się rekuperator zepsuje to będę do przodu na ogrzewaniu o tych kilka stówek (podobno rekuperacja przy kosztach pracy 100-200 zł rocznie oszczędza 40% całego ciepła - 3 tony węgla to 2k, z tego 40% to 800zł).

A dodatkowo:
- mam wciąż świeże powietrze w domu,
- brak ryzyka zawilgocenia i zagrzybienia murów,
- alergik w domu ma lepiej (jeżeli nikt u Ciebie nie ma / nie będzie miał alergii - jesteś szczęściarzem)

Długi czas zwrotu inwestycji, dodatkowe koszty (np. kominek), słaba izolacja to rzeczywiście cechy eliminujące WM.
Ale potencjalne zyski wydają się być warte większych nakładów.

A wpływu na twoje zdrowie, tak popularnych cech WG szczególnie zimą (brak świeżego powietrza, zawilgocenie, wzrost stężenia CO2, grzyby, pleśnie) nie da się fizycznie wycenić.
Rób jak chcesz. Ale nie niszcz zdrowia innym.

_olo_
23-09-2014, 18:21
Po tych 15 latach, nawet jak mi się rekuperator zepsuje to będę do przodu na ogrzewaniu o tych kilka stówek (podobno rekuperacja przy kosztach pracy 100-200 zł rocznie oszczędza 40% całego ciepła - 3 tony węgla to 2k, z tego 40% to 800zł).



Skąd te dane. Ja wiem, że na WG traci się ok 30% całego ciepła, na WM spada ta strata do 10-15%. Zakładając, że zapłacisz rachunek za ogrzewanie PC 1500zł/rok to zysk (nie licząc energii zużytej na WM) to max 300pln. Więc WM za 9kzł zwraca się po 30 latach (nadal nie licząc awarii i prądu) - nie ma żadnego "do przodu". Co najwyżej do tyłu.

Nadal proszę o rady - co mogłem zrobić by instalacja CO z PC wyszła taniej niż na paliwa stałe ?

Kasza w spraju
23-09-2014, 18:29
A co spieprzyłem takiego co by mogło uczynić, że inwestycja w PC była by tańsza od inwestycji w węgiel jak to uparcie twierdzicie ? Nadal nie wiem, łaskawie proszę o odpowiedź. Ale prostą, zwięzłą a nie eseje filozoficzne.

Za PC płacisz 0.20zł / kWh
Za EC płacisz 0.17zł / kWh

robocizna przy napełnianiu i czyszczeniu kotła - 0 zł / kWh
koszt spędzonego czasu przy przerzucaniu węgla - 0 zł / kWh
koszt paliwa / przywozu węgla ze składu - 0 zł / kWh
koszt nerwów że znowu wcisnęli Ci paliwo gorszej jakości - 0 zł / kWh
młody i zdrowy zawsze będziesz - środki przeciwbólowe - 0 zł / kWh
straty paliwa na przegrzanie lub zbędne grzanie instalacji - 0 zł / kWh

Wniosek:
Miałeś rację - kocioł jest tańszy.

BrodowskiG
23-09-2014, 18:30
przy WG nie bedzie 1500 tylko 2000

miloszenko
23-09-2014, 18:34
Za PC płacisz 0.20zł / kWh
Za EC płacisz 0.17zł / kWh

robocizna przy napełnianiu i czyszczeniu kotła - 0 zł / kWh
koszt spędzonego czasu przy przerzucaniu węgla - 0 zł / kWh
koszt paliwa / przywozu węgla ze składu - 0 zł / kWh
koszt nerwów że znowu wcisnęli Ci paliwo gorszej jakości - 0 zł / kWh
młody i zdrowy zawsze będziesz - środki przeciwbólowe - 0 zł / kWh
straty paliwa na przegrzanie lub zbędne grzanie instalacji - 0 zł / kWh

Wniosek:
Miałeś rację - kocioł jest tańszy.

Do tego podatek od spalin : 50 gr/kWh, czyli nie miales racji, kociol CIe pociagnie na dno :P

_olo_
23-09-2014, 18:42
przy WG nie bedzie 1500 tylko 2000

To siłą rzeczy przy WM nie będzie 1200 tylko ok 1700. Na jedno wychodzi.

_olo_
23-09-2014, 18:45
Za PC płacisz 0.20zł / kWh
Za EC płacisz 0.17zł / kWh

robocizna przy napełnianiu i czyszczeniu kotła - 0 zł / kWh
koszt spędzonego czasu przy przerzucaniu węgla - 0 zł / kWh
koszt paliwa / przywozu węgla ze składu - 0 zł / kWh
koszt nerwów że znowu wcisnęli Ci paliwo gorszej jakości - 0 zł / kWh
młody i zdrowy zawsze będziesz - środki przeciwbólowe - 0 zł / kWh
straty paliwa na przegrzanie lub zbędne grzanie instalacji - 0 zł / kWh

Wniosek:
Miałeś rację - kocioł jest tańszy.

Nie piszemy o BEZOBSŁUGOWOŚCI I WYGODZIE a o kosztach inwestycji ? Ciężko wam to pojąć ?
Nie, nie ciężko, tylko argumentów brak więc szukacie tematów zastepczych.

Nadal chętnie zlecę zrobienie instalacji na PC, kompletnej za 15000 - ktoś chętny ? Nie chce taniej niż na węgiel a w podobnej cenie.

Kasza w spraju
23-09-2014, 18:51
Nie piszemy o BEZOBSŁUGOWOŚCI I WYGODZIE a o kosztach inwestycji ? Ciężko wam to pojąć ?
PC - 20k.
EC - 8k, komin + pomieszczenie masz za darmo.
Masz rację, pa pa.

wuwok
23-09-2014, 19:01
Skąd te dane. Ja wiem, że na WG traci się ok 30% całego ciepła, na WM spada ta strata do 10-15%. Zakładając, że zapłacisz rachunek za ogrzewanie PC 1500zł/rok to zysk (nie licząc energii zużytej na WM) to max 300pln. Więc WM za 9kzł zwraca się po 30 latach (nadal nie licząc awarii i prądu) - nie ma żadnego "do przodu". Co najwyżej do tyłu.

Nadal proszę o rady - co mogłem zrobić by instalacja CO z PC wyszła taniej niż na paliwa stałe ?
WM czasami jest potrzebna ludziom którzy mają za szczelny dom. Nie zawsze chodzi o kasę,znam z autopsji.

Liwko
23-09-2014, 19:10
Ludzie, jak można robić wentylację z myślą wyłącznie o zwrocie? :bash:

Jak robiłem swoją WM wiedziałem, że nigdy taki zwrot nie nastąpi i koszta będą na poziomie WG, ale wybrałem KOMFORT i tylko w takich aspektach ją rozpatruję.
olo, człowieku :), nie myl wentylacji z ogrzewaniem! :)

mitch
23-09-2014, 19:31
Nie piszemy o BEZOBSŁUGOWOŚCI I WYGODZIE a o kosztach inwestycji ? Ciężko wam to pojąć ?
Nie, nie ciężko, tylko argumentów brak więc szukacie tematów zastepczych.

Nadal chętnie zlecę zrobienie instalacji na PC, kompletnej za 15000 - ktoś chętny ? Nie chce taniej niż na węgiel a w podobnej cenie.
W sumie, _olo_, niezły z Ciebie troll ;) Wybudowałeś sobie przestarzały dom, który ciężko będzie ogrzać za pomocą innego źródła niż węgiel. Mając tego świadomość, próbujesz za wszelką cenę udowodnić, że nie dało się taniej. I masz rację! W Twoim wypadku nie dało się taniej, bo miałeś założenia, których nie chciałeś zmienić. Ale czemu nie rozumiesz, że dzięki Twoim założeniom nie dało się zrobić CO u Ciebie taniej? To Ty sam zamknąłeś sobie drogę to tańszego CO decydując, że muszą być grzejniki, komin i węgiel. PC w żaden sposób tu nie pasowała. To trzeba Ci oddać. Konsekwentnie zamykałeś każdą furtkę do tego, żeby móc ogrzewać dom czymś innym niż węgiel. Naprawdę tego nie rozumiesz? Ty nie mogłeś nic zrobić, żeby mieć nawet nie tańszy, po prostu inny system CO. Bo nastawiłeś się na węgiel. Spieprzyłeś pomysł. Dlatego Artur mówił - najpierw projekt i przemyślane decyzje, potem budowa. Ja przynajmniej mam system ogrzewania, który mogę zasilić czymkolwiek.\

Więc masz rację, Ty nie mogłeś mieć tańszego CO. Ale inni mogą. Więc daj im szansę, nie bądź taki uparty troll.

fenix2
23-09-2014, 22:09
WM czasami jest potrzebna ludziom którzy mają za szczelny dom. Nie zawsze chodzi o kasę,znam z autopsji.

Jak można mieć za szczelny dom??

BrodowskiG
23-09-2014, 22:10
Jak można mieć za szczelny dom??
jak nie ma napływu powietrza to nie działa wentylacja grawitacyjna

_olo_
23-09-2014, 22:18
jak nie ma napływu powietrza to nie działa wentylacja grawitacyjna

A czy ktoś jeszcze produkuje okna bez mikro uchyłu ?

lukasza
23-09-2014, 22:33
Nadal chętnie zlecę zrobienie instalacji na PC, kompletnej za 15000 - ktoś chętny ? Nie chce taniej niż na węgiel a w podobnej cenie.

Zapraszam.
Wielkopolska z BOS do 10.10.br
Skoro domu nie spieprzyles to z markowa pompa Panasonic 7kw zamykasz sie w cenie 13 tys - kompletna kotłownia z zasobnikiem.

Pociesze ze jak dom spieprzyles to i za 17 tys sie zmieścisz i 9kW.

13k komplet; nic palcem nr kiwasz; miejsca 2m2; czysto.

I drodzy państwo na dziś Prosument to ... dziadostwo, kasy szukacie w Wojewódzkich FOSiGW, szybko i łatwo, choć nie każdy wstrzeli sie w swój czas.

lukasza
23-09-2014, 22:40
A czy ktoś jeszcze produkuje okna bez mikro uchyłu ?

W sumie po takim Twoim wpisie to raczej moja propozycja z 7 kW a nawet 9 kW jest bezcelowe.

No są mikrouchyly a jak nie działają to są okna nie fixy i można zrobić pełny uchyl a do grzania dać PC 16kw. No ale nie jak byś chciał do 15 k. A jakby, ja miał kupić PC 16 kW to tez bym sie za węglem rozglądał. Mikro uchyla góra. Dobranoc.

_olo_
24-09-2014, 00:24
Zapraszam.
Wielkopolska z BOS do 10.10.br
Skoro domu nie spieprzyles to z markowa pompa Panasonic 7kw zamykasz sie w cenie 13 tys - kompletna kotłownia z zasobnikiem.

Pociesze ze jak dom spieprzyles to i za 17 tys sie zmieścisz i 9kW.

13k komplet; nic palcem nr kiwasz; miejsca 2m2; czysto.

I drodzy państwo na dziś Prosument to ... dziadostwo, kasy szukacie w Wojewódzkich FOSiGW, szybko i łatwo, choć nie każdy wstrzeli sie w swój czas.

No właśnie, z BOS i tylko kotłownia. Ja pytałem o kompletne ogrzewanie z instalacją CO bo tu się spór toczył o to, czy inwestycja w ogrzewanie PC (kompletne) jest tańsza od takiej na paliwa stałe czy nie. Potwierdzasz, że tak nie jest co jest dla mnie oczywiste.
9KW jest dla mnie wystarczająca, ze sporym zapasem i do pracy w dwóch taryfach.

_olo_
24-09-2014, 02:33
No bo kiedy mi sie inaczej zwroca, a tu chodzi tylko o koszt inwestycji.

Rozumiem ze kazdy element domu i wyposzaenia rozwazasz i dyskutujesz w podobny sposob przed zakupem... ;)

Jasne, zwłaszcza zakup kompakcika ;) Najpierw rozważam co będzie korzystne, potem kupuję i tak co innego na co mnie nie stać a na końcu się okazuje, że nie jakimś cudem zbankrutowałem. ;) Aktualnie rozważam odwierty.

Ale nie o to tu chodzi czy zaplanowałem czy nie bo ja raczej zdecydowany jestem, a o uświadomienie ludziom nie tylko tego, że PC jest super, bo to nie podlega dyskusji, że na tle kotła na węgiel jest super pod względem funkcjonalności. Ale o to, żeby ludzie mieli świadomość, że za tą wygodę trzeba dodatkowo zapłacić a tą kwestię się tu fałszuje i naciąga.

Nie ma niestety na tym świecie tak, że mercedesa full wypas kupisz za tą sama kasę jaka trzeba by wydać za fiata pande. I taka świadomość prawdziwej ceny PC i dla niej optymalnej instalacji CO nie odstraszy od PC tylko być może pomoże po drodze tak zoptymalizować wydatki by sobie na koniec na nią pozwolić.

Tak jak sam zresztą stwierdziłeś - nie ma nic za darmo, jak chcesz mieć widok na morze i nowoczesne wyposażenie to musisz zapłacić, taniej na pewno nie będzie, cieszę się, że w końcu ktoś tego nie neguje i nie opowiada dyrdymał (dyrdymaów?), że jak przemyślisz to dobrze i policzysz przed to w cenie namiotu wybudujesz willę z basenem a bez planowania za cenę willi z basenem kupisz co najwyżej namiot.

_olo_
24-09-2014, 03:07
Ale dzis juz wiekszosc aut ma jednak klimatyzacje, ABS... wszystkie maja katalizatory....

Mój ma nawet amortyzatory !

Podstawowym pytaniem powinno moze nadal byc... czy w 2014r powinno sie projektowac domy gdzie sie zakalda CO i CWU zapewniane poprzez paliwa stale?

A tak wogole to spac nie mozesz? :)


Ja tam nie śpię, szkoda czasu na takie fanaberie.

tymczasowy19
24-09-2014, 06:12
Jesli Twoim jedynym wyznacznikiem przy budowie jest koszt iwnestycji bez powyzszych to kieruje wyrazy wspolczucia dla rodziny, sasiadow i znajomych.

a ja jednak potrafię zrozumieć ludzi dokonujących takich wyborów - pod warunkiem że robią to świadomie.
Bo zdecydowana większość którą znam, nie robi tego świadomie.

QIM
24-09-2014, 06:49
Ja tez chetnie kupie dom wolnostojacy z widokiem na morze, do 350000:- 150m2 , nowoczenie wykonany, WM, PC, i blisko do plazy.


Chłopaki Ci zbudują w tej cenie. Nie ma z tym żadnego problemu. Do Ciebie należy jedynie zakup odpowiedniej działki :)

mitch
24-09-2014, 06:55
a ja jednak potrafię zrozumieć ludzi dokonujących takich wyborów - pod warunkiem że robią to świadomie.
Bo zdecydowana większość którą znam, nie robi tego świadomie.

Zgadza się. Bo jest taniej. Jedyny argument. I zgadza się. W porównaniu z zasypowcem, żadna PC nie ma szans. To trzeba jasno powiedzieć. Ale można sobie dom tak zaprojektować, żeby PC wyszła tak samo jak piec na ekogroszek. Tak jak pisałem - u mnie była różnica 10 tys. A tylko dlatego tak dużo, bo zdążyłem wybudować komin (nie wspominając o kotłowni). Jeśli ktoś będzie od początku planował dom bez węgla, różnica będzie jeszcze mniejsza, albo wręcz na korzyść PC. Zwykła matematyka.

QIM
24-09-2014, 07:19
Ale ja chce z dzialka.... :)

czy inwestycja w dom to dzialka osobno, dom osobno, CO osobno... lazienka osobno....

Najlepiej taka dzialka co sie zwroci... a nie bedzie tracila na wartosci.....
:p

Artykuł czytałeś i chcesz działkę z domem w tej cenie? :no:

lukasza
24-09-2014, 08:16
No właśnie, z BOS i tylko kotłownia. Ja pytałem o kompletne ogrzewanie z instalacją CO bo tu się spór toczył o to, czy inwestycja w ogrzewanie PC (kompletne) jest tańsza od takiej na paliwa stałe czy nie. Potwierdzasz, że tak nie jest co jest dla mnie oczywiste.

Oczywiście potwierdzam że inwestycja w PC z podłogówką -bo o tym mowa- jest droższa niż inwestycja w tani piec zasypowy i grzejniki.

Nie mogę potwierdzić, że inwestycja w PC z podłogówką jest droższa niż inwestycja w piec na ekogroszek z grzejnikami i podłogówką (sys. mieszany) czyli najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania w Polsce. Nawet inwestycja w ekogroszek z samymi grzejnikami może być porównywalna do inwestycji w PC.

Cena podłogówki ostro poszła w dół w ostatnich latach i już wiele droższa od grzejników nie jest. Dziś grzejniki też się robi na rozdzielaczu. Taka parterówka to 1 rozdzielacz, pewnie do podłogówki będzie kilka sekcji więcj i koniec. Same rurki do podłogi są już śmiesznie tanie. Dobre rurki w dobrej cenie w Polsce kupisz w cenie chińskiego grzejnika z Castoramy. A dziś większość do ekogroszku robi system mieszany - w takiej parterówce to 2 osobne rozdzielacze co sa droższe od 1 ale większego do podłogówki. To dodatkowy pompa na obiegu, to mieszacz. System mieszany z pewnością jest droższy niż sam system na podłogówce.

Ja rozumiem wywody nad opłacalnością/komfortem i ceną rekuperacji. Choć i tej ceny spadają, szczególnie jak mamy parterówkę, ale dajmy już spokój podłogówce! Bo ona może od grzejników być raptem kilkaset złotych droższa i nie ma sensu w żadnym nowym domu, który musi kosztować ponad 200 000 zł mówić o oszczędności rzędu 500, 600 czy 800 zł na tak ważnej na następne 30 lat decyzji jak wyborze niskotemperaturowego zasilania CO.

Uświadamiać też należy każdemu fakt, że przyszłość to niskie temperatury zasilania CO. Każdy kto ma mniej niż 50 lat i ma zamiar w domu pomieszkać dłużej powinien inwestować w podłogówkę niezależnie czym będzie palił. Tak robi już sporo ludzi. Co za tym idzie powoli możemy nie liczyć kosztów instalacji CO w domu poza kotłownią.

Wszystko to przy założeniu, że mowa jest o nowym domu gdzie mamy dowolną możliwość decyzji rozkładu domu i wykorzystania jego metrażu. Po prostu można realnie skasować komin (dymny - nie piszę tu o wentylacyjnych) i kilka m2 kotłowni. Nie da się logicznie negować faktu, że ekogroszek wymaga więcej m2 od PC. Nie chodzi o same urządzenia co miejsce na te 3 tony opału i jakąś komunikację do pieca, czyszczenia, załadunku.

zyzolek
24-09-2014, 12:41
Taka ciekawostka:

http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/nowe-warunki-techniczne-wskaznik-ep,13_11120.html

map78
24-09-2014, 12:56
Taka ciekawostka:

http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/nowe-warunki-techniczne-wskaznik-ep,13_11120.html

To by oznaczało, że od 2021r każdy dom musiałby być wyposażony w pompę ciepła;) No ja nie mam nic przeciwko:D

Wivaldi
24-09-2014, 14:46
To by oznaczało, że od 2021r każdy dom musiałby być wyposażony w pompę ciepła;) No ja nie mam nic przeciwko:D

A ja w tym roku dostawałem PnB i przy ogrzewaniu kablami w projekcie, moje EP nie łapało się nawet na rok 1980.:no:
Co to oznacza ?
Że kiedyś było EB a teraz jest EP.

zyzolek
24-09-2014, 14:46
To by oznaczało, że od 2021r każdy dom musiałby być wyposażony w pompę ciepła;) No ja nie mam nic przeciwko:D

Nowo budowany dom od 2021r. ;)
Teraz mamy 2014r.
A ogrzewanie energią elektryczną wcale nie jest ekologiczne, tyle z tego wynika (Biomasa ma współczynnik nakładu 0,2, elektryczność – 3,0. Co to oznacza)
Czyli jak PC ma COP poniżej 3, to jest nieekologiczna.
A tak chyba jest we wszystkich powietrznych.
A dlaczego w Polsce ogrzewanie energią elektryczną jest nieekologiczne?
Na xxx stronie tego wątku kobra64 pisał o sprawności elektrowni i dystrybucji energii.
I to wszystko tłumaczy;)

Jurgonka
24-09-2014, 14:59
To by oznaczało, że od 2021r każdy dom musiałby być wyposażony w pompę ciepła;) No ja nie mam nic przeciwko:D

Wystarczy "śmieciuch" + podajnik (beczka) + zrębki lub pellet lub jakiejkolwiek opał organiczny.

_olo_
24-09-2014, 15:24
A ogrzewanie energią elektryczną wcale nie jest ekologiczne, tyle z tego wynika

Bo nie jest, emisja CO2 dla kwh energii elektrycznej jest ze 3-4 razy wyższa od np kwh z gazu.

map78
24-09-2014, 15:49
Bo nie jest, emisja CO2 dla kwh energii elektrycznej jest ze 3-4 razy wyższa od np kwh z gazu.

No ale nie jest to wina ogrzewających energią elektryczną, bo ta sama w sobie jest bardzo ekologiczna, a wina sposobu w jaki ta energia jest pozyskiwana. Gdybyśmy w kraju nad Wisłą mieli same elektrownie, wiatrowe, wodne i jądrowe to energia elektryczna byłaby mega ekofriendly, a że są to głównie elektrownie węglowe to jest jak jest:( Jak widzicie wszystko kręci się wokół węgla;)

_olo_
24-09-2014, 16:05
No ale nie jest to wina ogrzewających energią elektryczną, bo ta sama w sobie jest bardzo ekologiczna, a wina sposobu w jaki ta energia jest pozyskiwana. Gdybyśmy w kraju nad Wisłą mieli same elektrownie, wiatrowe, wodne i jądrowe to energia elektryczna byłaby mega ekofriendly, a że są to głównie elektrownie węglowe to jest jak jest:( Jak widzicie wszystko kręci się wokół węgla;)

Tak jest, znowu kolejne 250tys ludzi bez pracy to też nie ecofriendly.

Inna sprawa - jak już o ekologii - Niemcy, ten kraj co narzuca ekologiczne standardy ma większą emisję CO2 na obywatela niż Polska, spora część tej emisji to z węgla brunatnego a tu jeszcze siarka i inne szkodliwe składniki dochodzą.

Pomijam fakt, że emisja CO2 jako wskaźnik szkodliwości energetyki dla środowiska jest przez wielu uważany za bujdę. Również przez naukowców.
A politycy ? Swego czasu pan Buzek zapytany co o tym myśli, że naukowcy coraz częściej negują prawdziwość szkodliwości emisji CO2 w wymiarze wytwarzanym przez człowieka na środowisko powiedział coś w stylu - a to nie szkodzi, nawet jak by tak było to wspólna polityka walki z emisją CO2 łączy Europejczyków.
Czyli fanaberia za grube miliardy euro ku satysfakcji polityków i zyskowi niektórych krajów ? Ci, którzy najmocniej promują tą teorię - Niemcy, Francja - mają w tym interes, zyski z technologii jądrowej i ekologicznej, miliony ojro za wiatraki, FV i inne wytwory Niemieckich potentatów technologicznych.

QIM
24-09-2014, 16:11
No to ile, 500000:- ? To sa Polskie realia ktore tutaj promotorzy kopcenia przytaczaja....?

Przeciez wegiel sie wybiera jako ostatecznosc... nie majac wyboru... ponoc sa tacy co go nie maja nawet budujac ....
Bo rozumiem ze mozna kupic dom z odzysku ktory ma takie wyposazenie a nie inne...

Jakie znowu polskie realia? 150tys za działkę? Eee tam.
Węgiel jako ostateczność... Czy uważasz, że każdy jest/powinien być ekspertem w dziedzinie ogrzewania domów jednorodzinnych? Otóż nie jest. Zaraz będzie kontra o ciemnocie i zacofaniu ;) Więc uprzedzę ją pytaniem, czy każdy powinien potrafić zdiagnozować uszkodzenia np silnika we własnym aucie? Przecież jeśli zaufa mechanikowi, ten może go przecież na niemałą kasę orżnąć. I tak w każdej dziedzinie życia jesteśmy ciemni i zacofani a cwaniaki strzygą owce... Toteż jeśli trafi się tu taki nieświadomy człowiek przekonany o tanim ogrzewaniu węglem, na dodatek zaraz wyskoczą do niego "z ryjem" co niektórzy by mu rozumu do głowy obelgami nakłaść, dziwi Was, że nie chce Was słuchać?
Mam takie pytanie...
Dlaczego żaden producent bezobsługowych źródeł ciepła nie opomiaruje ich i udostępni online tak, jak kilka tysięcy kotłów z ecoal'em? To wspaniały sposób popularyzowania jakiegoś rozwiązania w ogrzewnictwie jednorodzinnym. Taki ecoal miał w założeniu być sterownikiem w pełni automatycznym, więc po co śledzić jego działanie (oczywiście poza zbieraniem danych statystycznych dla potrzeb twórców/producentów)?

zyzolek
24-09-2014, 16:31
https://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_04/795c8de385204a0afd1e387e453831b7.pdf

A tak piszą bracia Rosjanie
http://polish.ruvr.ru/2013_11_24/Emisja-gazow-cieplarnianych-czy-prognozy-sie-sprawdza/

mitch
24-09-2014, 16:38
Mam takie pytanie...
Dlaczego żaden producent bezobsługowych źródeł ciepła nie opomiaruje ich i udostępni online tak, jak kilka tysięcy kotłów z ecoal'em? To wspaniały sposób popularyzowania jakiegoś rozwiązania w ogrzewnictwie jednorodzinnym. Taki ecoal miał w założeniu być sterownikiem w pełni automatycznym, więc po co śledzić jego działanie (oczywiście poza zbieraniem danych statystycznych dla potrzeb twórców/producentów)?
Bo to nic nie da. Wiesz, w jaki sposób ludzie dowiadują się o tym, że domu nie trzeba ogrzewać węglem? Znakomita większość budujących domy nie bierze informacji z internetu, tylko od sąsiadów, znajomych i "fachowców". Przetestowane na 6 osobach budujących dom :) Takich budujących jak my, którzy mogą się nie zgadzać w jakiś kwestiach, ale przynajmniej wiedzą jakie są alternatywy, jest bardzo mało. Reszta idzie jak owieczki na rzeź - "panie ja tak 20 lat buduje, bedzie pan zadowolony" i "10 sąsiadów obok ma tak samo" i tyle.

To po prostu nie ma żadnego znaczenia. I już pomijam ile w Polsce jest PC a ile kotłów na węgiel i efekt skali.

zyzolek
24-09-2014, 16:45
Pytanie tego wątku jest, czy ekogroszek vs. PC w nowo budowanych domach jest uzasadnione ekonomicznie.
Jak na razie PC nie ma uzasadnienia ekonomicznego, czytaj, kosztuje mniej w budowie, instalacji i płaconych rachunkach;)

QIM
24-09-2014, 16:49
Bo to nic nie da. Wiesz, w jaki sposób ludzie dowiadują się o tym, że domu nie trzeba ogrzewać węglem? Znakomita większość budujących domy nie bierze informacji z internetu, tylko od sąsiadów, znajomych i "fachowców". Przetestowane na 6 osobach budujących dom :) Takich budujących jak my, którzy mogą się nie zgadzać w jakiś kwestiach, ale przynajmniej wiedzą jakie są alternatywy, jest bardzo mało. Reszta idzie jak owieczki na rzeź - "panie ja tak 20 lat buduje, bedzie pan zadowolony" i "10 sąsiadów obok ma tak samo" i tyle.

To po prostu nie ma żadnego znaczenia. I już pomijam ile w Polsce jest PC a ile kotłów na węgiel i efekt skali.

Nie do końca się zgadzam, ale jeśli założyć 100% prawdy Twojego stwierdzenia to
całe to gadanie o ekonomicznej zasadności tego typu źródeł ogrzewania jest wołaniem na puszczy a osobiste wycieczki niektórych osób wyrazem ich frustracji. Moim zdaniem EOT do momentu zmiany mentalności wykonawcy, wytycznych projektowych dla ogrzewnictwa w budownictwie jednorodzinnym.

_olo_
24-09-2014, 16:58
Dlaczego produceni nie oferuja opomiarowania i przedstawiania online... nie wiem... musisz spytac tych od PC i kotlow gazowych...
moze tez tych od produkcji kabli.

Może dla tego, że boją się tej popularyzacji PC. Bo wiadomo, jak popularne to takie proste urządzenia w byle baraku będzie się klepać z gotowych elementów jak dziś kotły na ekogroszek lub z chin masowo sprowadzać.
A przecież lepiej sprzedać jedną PC za 20-30kzł niż 5 za 6kzł bo tyle realnie, ze sporym zyskiem pewnie to jest warte. Ale po co zarobić na masowej produkcji 30% skoro można 200% od sztuki ?

zyzolek
24-09-2014, 17:02
Nie? W zadnym domu?

Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

A teraz moje pytanie brzmi:
Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?
Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

BrodowskiG
24-09-2014, 17:13
każdy dobrze ocieplony dom ma odpowiednią akumulację a poza tym koszt ogrzewania jest na tyle niski ze nie trzeba się trzymać II taryfy

map78
24-09-2014, 17:18
A teraz moje pytanie brzmi:
Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?
Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

Mój dom nie jest super ocieplony, posiada WG i jakoś 90% sezonu mieszczę się w taniej taryfie, co wystarczy żeby ogrzewanie PC było tańsze niż ekogroszek.
Przez okrągły rok na CO i CWU zuzyłem 5000kWh, za które zapłaciłem 2tys. zł. Żeby to samo osiągnąć na ekogroszku musiałbym przez cały rok spalić 2,5t ekogroszku zakupionego w cenie <800zł za tonę. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się to możliwe;)

miloszenko
24-09-2014, 17:20
Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

A teraz moje pytanie brzmi:
Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?
Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

Moze i norma, ale juz 5 lat temu budujac sobie taki o 55 kWh/m2 chcialem cisnac w jeszcze mniejsze zuzycie, jesli ktos dzisiaj buduje oby sie w normie zmiescic to gratuluje.

Generalnie energia caly czas mniej wiecej kosztuje procentowo tyle samo w skali budzetu przecietnej rodziny, wiec jesli nawet dom troche cieplejszy to drozejace media i tak dociagna kwoty odpowiednio wysoko.

Tylko, ze dzisiaj mozna zuzycie obnizyc do tak minimalnych wartosci, iz nawet dwucyfrowe podwyzki nas nie zabola. Mozna tez poprzez ogniwa fotowoltaiczne zblizyc sie do zera ale to droga poki co zabawa:)

I to mowie ja, ktory grzal gazem 2 lata, ta zime bede grzal klima (plus gaz jesli przymrozi ponizej -15 albo ktos uzna, ze komfort termiczny spadl:) ).

Mam podlogowke po calosci, a grzeje powietrzem, buduje drugi dom, grzany pradem i klima, a w tym trzecim beda 2 klimy, kable i ogniwa mocy 1-2 kWp, co pozwoli zmiescic sie w skali roku w 1500-2000 kWh za caly prad domowy: CO/CWU oraz prad uzytkowy.

Na zadnym etapie nie rozpatrywalem obslugowe systemu CO/CWU bo szanuje swoj czas i swojej rodziny i cenie sobie komfort zycia.

_olo_
24-09-2014, 17:24
każdy dobrze ocieplony dom ma odpowiednią akumulację

Również w konstrukcji szkieletowej drewnianej ?

zyzolek
24-09-2014, 17:26
miloszenko, piszesz konkrety i za to Cię szanuję.

miloszenko
24-09-2014, 17:31
miloszenko, piszesz konkrety i za to Cię szanuję.

Musialem zacytowac, no musialem :P

wskazówka
24-09-2014, 17:41
Toteż jeśli trafi się tu taki nieświadomy człowiek przekonany o tanim ogrzewaniu węglem, na dodatek zaraz wyskoczą do niego "z ryjem" co niektórzy by mu rozumu do głowy obelgami nakłaść, dziwi Was, że nie chce Was słuchać?
Mylisz się albo celowo zaklamujesz rzeczywistość.
Poczytaj od kiedy wbijam do głów nie świadomym inwestorom,że OZC powinno wykonywać sie przed budową żeby dowiedzieć się wszystkiego począwszy od mocy źródła ciepła przez rachunki za ogrzewanie aż po budowe dobrego domu.Nie zdziwisz się jak juz w 2009r o tym pisałem i co ?
Ano to,że uświadamianie inwestorów o ich własnym domu było nie na rękę sprzedawcom ekosyfu bo stracili by owieczki do strzyżenia podobnie jak dzieje się to teraz.
Druga sprawa,na forum jestem od 2009r czyli podobnie jak większość ekogroszkow jak Ty,kaszpir i inni i wystarczyło chcieć się uczyć z forum jak poprawnie budowac dom,tani,ciepły ze źródłem bezobslugowym.
Ja dzięki forum zdecydowałem się na budowę taniego,ciepłego domu ogrzewanego prądem,pytanie do Was czemu nie zdecydowaliscie się na budowę takiego domu mając wiedzę identyczną jak ja ?
Bo sąsiad mówił że grzanie prądem jest drogie ?
Pisałem także ze ogrzewanie prądem nie musi być drogie co również nie podobało się sprzedawcom ekosyfu.
Wiedzę swoją jak to zrobić i jak to zrobilem przekazuje dalej np w swoim dzienniku.
Także o jakim ryju i zacofaniu piszesz ?
Kto kogo ?
To sprzedawcy ekosyfu tracą grunt pod nogami i zaczynają podpuszczac do mocnych słów i rozmywac dyskusje.

imrahil
24-09-2014, 17:48
Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

energii pierwotnej i to liczonej razem z CWU.

QIM
24-09-2014, 17:51
Stad moje pytanie.... wydajac 500 000:- i wiecej mysle ze mozna jakos uwzgledniec inne rozwiazanie anzieli wegiel.
Ale moze sie myle... Trzeba je znać. Nie tylko z forum ale i z "real-u".


Nie nikt nie musi byc expertem od ogrzewania. Ludzie nie sa expertami od samochodow ale wiedza jakie wyposzazenie chca...

Nie sa expertami od wentylacji ale wiedza nie zadko ze ma byc WM. Chlodnictwem tez sie nie zajmuja ale doczytali ze mozna
zainstalowac w domu klimatyzator...
Hm... wiedza z jakich materialow wybudowac dom, czym beda chcieli go docieplic... czym dach pokryc...
Ogrodzenie i mechanizm do bram tez maja upatrzony... albo spytaja... brukiem sie nie zajmuja... ale kostka wybrana.
Widzisz, piszesz tu o gadżetach, modzie itp. Czy potencjalny nabywca auta wie,
jak działa silnik? Ale wie,
że "diesel mało pali".


Ale dziwnym trafem nie slyszeli ze sa inne mozliwosci anizeli wegiel... i nie.... nie kazdy ( bo wiemy ze tak nie jest ) musial slyszec o PC.
Ale PC to tez nie jedyna alternatywa dla wegla... Patrz


Ale jak ktos stara sie przedstawic alternatywe... to co nastepuje? :o
Argumentuje sie za weglem... w nowym domu.
Każdy ma prawo wygłosić swoją opinię, prawda?


Jak spopularyzowac alternatywy gdy nawet prasa "fachowa", sponsorowana, pisze o kosmicznych cenach PC... a te P/W sie nie nadaja jako jedyne zrodlo ogrzewania domu... ktore lobby jest silniejsze ? wyniki testów użytkowych różnych produktów często zależą od "wkładu finansowego" producentów. Więc spisek jest powszechny...


Na fm uzytkownicy przedstawiaja swoje koszty exploatacji... realnych istniejacych urzadzen... wszyscy klamia? W jakim celu?
Bo wtopili i chca aby inni mieli taka sama niedole? :o Wrzędzie pełno sprzedawców, jak odróżnia się ich od zwykłego forumowicza?


Dlaczego produceni nie oferuja opomiarowania i przedstawiania online... nie wiem... musisz spytac tych od PC i kotlow gazowych...
moze tez tych od produkcji kabli. W razie czego to był mój pomysł :D

QIM
24-09-2014, 18:02
Mylisz się albo celowo zaklamujesz rzeczywistość.
Poczytaj od kiedy wbijam do głów nie świadomym inwestorom,że OZC powinno wykonywać sie przed budową żeby dowiedzieć się wszystkiego począwszy od mocy źródła ciepła przez rachunki za ogrzewanie aż po budowe dobrego domu.Nie zdziwisz się jak juz w 2009r o tym pisałem i co ?
Ano to,że uświadamianie inwestorów o ich własnym domu było nie na rękę sprzedawcom ekosyfu bo stracili by owieczki do strzyżenia podobnie jak dzieje się to teraz.
Druga sprawa,na forum jestem od 2009r czyli podobnie jak większość ekogroszkow jak Ty,kaszpir i inni i wystarczyło chcieć się uczyć z forum jak poprawnie budowac dom,tani,ciepły ze źródłem bezobslugowym.
Ja dzięki forum zdecydowałem się na budowę taniego,ciepłego domu ogrzewanego prądem,pytanie do Was czemu nie zdecydowaliscie się na budowę takiego domu mając wiedzę identyczną jak ja ?
Bo sąsiad mówił że grzanie prądem jest drogie ?
Pisałem także ze ogrzewanie prądem nie musi być drogie co również nie podobało się sprzedawcom ekosyfu.
Wiedzę swoją jak to zrobić i jak to zrobilem przekazuje dalej np w swoim dzienniku.
Także o jakim ryju i zacofaniu piszesz ?
Kto kogo ?
To sprzedawcy ekosyfu tracą grunt pod nogami i zaczynają podpuszczac do mocnych słów i rozmywac dyskusje.

Czyli jednak frustracja... Jak już dostałeś bana, to odpocznij, nie szarp nerwów.
Gdybyś zadał sobie trud sprawdzenia mojej osoby, tego, jaki dom ogrzewam, to nie pisałbyś czy zadałem sobie trud budowy. Arturo wrzuć na luz, bo naprawdę w psychiatryku wylądujesz. Nie widzisz, że dla nowego czytelnika forum liczy się "tu i teraz" i guzik go obchodzą czyjeś wieloletnie spory. Bądź merytoryczny a nie emocjonalny czy może sentymentalny.

wskazówka
24-09-2014, 18:16
Nie widzisz, że dla nowego czytelnika forum liczy się "tu i teraz" i guzik go obchodzą czyjeś wieloletnie spory. Bądź merytoryczny
Tu i teraz powinno budować się domy z jak najmniejszymi stratami ciepla z ogrzewaniem bezobslugowym gdzie nawet ogrzewanie prądem byloby tanie nie tylko ze względu na inwestycje ale tez ns eksploatację ?
Czemu zatem tak się nie buduje wśród braci ekogroszkowej ?
U nie wieloletnie spory bo ja się nie spieralem tylko przekazywalem fakty.

mitch
24-09-2014, 18:17
wyniki testów użytkowych różnych produktów często zależą od "wkładu finansowego" producentów. Więc spisek jest powszechny...
Wrzędzie pełno sprzedawców, jak odróżnia się ich od zwykłego forumowicza?
Ja jestem zwykły ;) Był już u mnie jeden forumowicz i jedna osoba "z ulicy". I te osoby wiedzą, że nikomu nic nie poleciłem, ani nie próbowałem sprzedać. Liwko i pyxis też raczej PC nie sprzedają. :P

W razie czego to był mój pomysł :D
Dobrze, że nie opatentowałeś pomysłu :D

mitch
24-09-2014, 18:20
Tu i teraz powinno budować się domy z jak najmniejszymi stratami ciepla z ogrzewaniem bezobslugowym gdzie nawet ogrzewanie prądem byloby tanie nie tylko ze względu na inwestycje ale tez ns eksploatację ?
Czemu zatem tak się nie buduje wśród braci ekogroszkowej ?
Bo ma być po taniości. Tu i teraz. A nie jutro. Jutro to będzie kiedyś. Takie jest typowe myślenie człowieka i ciężko to zmienić. Dlatego tak mało z nas oszczędza. Nie dlatego że się nie da, bo da się. Dlatego, że korzyść będzie w przyszłości. A przyszłość jest taka niematerialna :no:

BrodowskiG
24-09-2014, 18:59
Również w konstrukcji szkieletowej drewnianej ?
jedyną osoba pisząca i tej technologi to TB a nie zauważylem żeby ktokolwiek z tu dyskutujących taki posiadał, sam takiego zapewne nie zrobisz ale za to kolejny raz wyszukujszesz problemy. jak ktoś wybiera szkielet to chyba wie że to budynek o innej "zasadzie dzialania" co za tym idzie nienadający się do akumulacji, chyba że masa betonu na ziemi

_olo_
24-09-2014, 19:05
jedyną osoba pisząca i tej technologi to TB a nie zauważylem żeby ktokolwiek z tu dyskutujących taki posiadał, sam takiego zapewne nie zrobisz ale za to kolejny raz wyszukujszesz problemy. jak ktoś wybiera szkielet to chyba wie że to budynek o innej "zasadzie dzialania" co za tym idzie nienadający się do akumulacji, chyba że masa betonu na ziemi

Ja nie wyszukuję żadnych problemów, zwracam uwagę na generalizowanie, które może wprowadzić kogoś w błąd. Nie każdy kto buduje dom jest na forum zarejestrowany i zadaje pytania, część tylko czyta to co tu napisano, nie każdy kto wybiera szkielet wie, że to budynek o innej zasadzie działania. Gdyby wszyscy wszystko wiedzieli takie forum jak to nie było by w ogóle potrzebne.

BrodowskiG
24-09-2014, 19:14
są ludzie którzy budują z gliny i słomy, ze stali itd. nie da się wszystkich sytuacji przeanalizować, tylko podać ogólne wytyczne. sam jestem fanem PC ale ze względu na posiadanie komina pewnie dałbym ekogroszek, mimo że jestem negatywnie do węgla nastawiony, ot taka sytuacja. dlatego wiele razy się podkreśla, że co innego jak się buduje, co innego jak się modernizuje. Jak budujesz masz szanse wszystko tak dopasować żeby bylo nowocześnie bez przepłacania, jak już wybudujesz to d...

zyzolek
24-09-2014, 21:35
Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2


energii pierwotnej i to liczonej razem z CWU.

U mnie z ekogrochem idzie na CO: 50 kWh/m2 rocznie
Doliczając CWU czyli CO plus CWU: 60 kWh/m2 rocznie
Budowa zakończona 2010

mitch
24-09-2014, 21:40
Ja nie wyszukuję żadnych problemów, zwracam uwagę na generalizowanie, które może wprowadzić kogoś w błąd. Nie każdy kto buduje dom jest na forum zarejestrowany i zadaje pytania, część tylko czyta to co tu napisano, nie każdy kto wybiera szkielet wie, że to budynek o innej zasadzie działania. Gdyby wszyscy wszystko wiedzieli takie forum jak to nie było by w ogóle potrzebne.
Seriously? Wiele znasz osób, które wybudowały szkieletora (hehe)? Ale tak w realu. Bo ja żadnej. A trochę już mam krewnych i znajomych (królika :D). Więc takie szukanie dziury w całym tylko potwierdza, że albo a) sam nie wiesz czego chcesz b) jesteś trollem c) zawsze musisz mieć ostatnie zdanie. A jak to się ma do tematu? Jak zwykle nijak. Mówimy o nowych domach, w których można zrobić wszystko. Włącznie z systemem CO nie opartym na węglu, który będzie tańszy niż węgiel. Już nie jedna osoba napisała Ci jak i dlaczego. A Ty dalej swoje, jak nie o grzejnikach (które są beznadziejne), to o szkieletowcach. Dziwny jesteś.

Ps. do szkieletowca idealnie nadaje się PC PW. Znacznie bardziej niż węgiel.

karoka65
24-09-2014, 21:48
mitch, Ty to w jakimś swoim dziwnym świecie żyjesz :)
U mnie w miejscowości 3 nowe szkieletory stoją i coraz więcej ich staje w okolicy.
W zeszłym roku młody chłopak, kolega z pracy postawił za parę groszy szkiletora, wszyscy Ci których znam z tymi domkami, grzeją śmieciuchami.
Wychyl nos za laptopa :)
I żeby zaraz nie było jakiś dziwnych komentarzy to nie ja ich nimi uraczyłem.

BrodowskiG
24-09-2014, 22:07
ja jeszcze bdowy szkieletu nie wdziałem
ciekawe jak postawil za grosze jak koszt ścian to góra 10%, ławy może ciut mniejsze, dach taki sam, wykonczenie takie samo, elektryka taka sama, hydraulika też, okna tyle samo... to jak to zrobil że tyle zaoszczędził?

zyzolek
24-09-2014, 22:07
Znowu wracam do tematu, bo nawał postów i odejdzie w niepamięć.


Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

A teraz moje pytanie brzmi:
Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?
Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

_olo_
24-09-2014, 22:09
Seriously? Wiele znasz osób, które wybudowały szkieletora (hehe)? Ale tak w realu. Bo ja żadnej.

2

A jak to się ma do tematu? Jak zwykle nijak. Mówimy o nowych domach, w których można zrobić wszystko.

Ma, raczej nowe się buduje od czasu do czasu w konstrukcji szkieletowej, coraz częściej.

Ps. do szkieletowca idealnie nadaje się PC PW. Znacznie bardziej niż węgiel.

Jaka jest technologia wykonywania podłogówki w drewnianym stropie ?
Moim zdaniem do szkieletu idealna jest PC P/P, idealna pod względem rozprowadzania kanałów z powietrzem.




są ludzie którzy budują z gliny i słomy, ze stali itd. nie da się wszystkich sytuacji przeanalizować, tylko podać ogólne wytyczne. sam jestem fanem PC ale ze względu na posiadanie komina pewnie dałbym ekogroszek,

Nie da się, więc tym bardziej się nie generalizuje...bo ja mam murowany a reszta nieważna. Albo uwzględniasz różne warianty albo nie dajesz rad, na których się ktoś może "przejechać".

Dla mnie komin nie jest żadnym wyznacznikiem tego czy warto dawać PC czy węgiel. To zupełnie pomijalna sprawa. Ilu z tych, którzy tu na forum mają PC ma również komin, używany lub nie ?

karoka65
24-09-2014, 22:14
ja jeszcze bdowy szkieletu nie wdziałem
ciekawe jak postawil za grosze jak koszt ścian to góra 10%, ławy może ciut mniejsze, dach taki sam, wykonczenie takie samo, elektryka taka sama, hydraulika też, okna tyle samo... to jak to zrobil że tyle zaoszczędził?
No to poszukaj po necie ofert,
Za cenę Artura domu można postawić dwa szkielety, zadzwoń sobie do takiej firmy i zapytaj na kiedy mają wolny termin :)
Może to Ci da do myślenia czy buduje się takie domki czy nie.

mitch
24-09-2014, 22:22
mitch, Ty to w jakimś swoim dziwnym świecie żyjesz :)
U mnie w miejscowości 3 nowe szkieletory stoją i coraz więcej ich staje w okolicy.
W zeszłym roku młody chłopak, kolega z pracy postawił za parę groszy szkiletora, wszyscy Ci których znam z tymi domkami, grzeją śmieciuchami.
Wychyl nos za laptopa :)
I żeby zaraz nie było jakiś dziwnych komentarzy to nie ja ich nimi uraczyłem.
No dziwny świat. U mnie widziałem sporo budów i żadnej w szkieletorze. Może to wynika z tego, że jesteś sprzedawcą. Próba statystyczna wypada na moją niekorzyść. Co do kosztów budowy - nie mam pojęcia jak się one przedstawiają. Natomiast co do grzania - nie rozumiem, gdzie sens i logika pchania ognia tam, gdzie klima tanio (taniej) ogrzeje dom? Śmieciuch tańszy będzie tylko bez bufora. Ale wtedy nawet sobie nie wyobrażam wstawania o 6:00 i pierwsze kroki o pieca, żeby napalić.

zyzolek
24-09-2014, 22:23
Oj szkieletów się dużo buduje.
Ławy wiosną, a dom gotowy na jesień już pod klucz, z ociepleniem, tynkiem itd...

BrodowskiG
24-09-2014, 22:24
zyzolek ja odpowiedzialem na pytanie
olo jakby wszystkie warianty uwzglednic to byloby trzeba podręcznik napisać albo żadnego tematu nie ruszyć
dla mnie jest różnica czy mam komin, jak mam to daje podajnik za 7 tys. i pasuje ale jak nie mam to musze dobudować go a wtedy cena zbiża się coraz bardziej do pompy a dodatkowo biorąc pod uwagę że dobra pompa przeżyje taki kociołek za 7 tys. to zdecydowanie wolałbym pompę

BrodowskiG
24-09-2014, 22:27
Oj szkieletów się dużo buduje.
Ławy wiosną, a dom gotowy na jesień już pod klucz, z ociepleniem, tynkiem itd...

murwane robią w 3 miesiące, minus taki że po grzyby nie muszą wychodzić z domu.
przy wielorodzinnych zanim skonczą górne pietra murować (wypełniać szkielet) to na dole już wstawiają okna i kłada izolacje....

_olo_
24-09-2014, 22:46
dla mnie jest różnica czy mam komin, jak mam to daje podajnik za 7 tys. i pasuje ale jak nie mam to musze dobudować go a wtedy cena zbiża się coraz bardziej do pompy a dodatkowo biorąc pod uwagę że dobra pompa przeżyje taki kociołek za 7 tys. to zdecydowanie wolałbym pompę

Co nie znaczy przecież, że jak mam komin to nie mogę lub nie powinienem dać PC - taki był wydźwięk twojej wypowiedzi "ze względu na posiadanie komina pewnie dał bym kocioł", przecież tak nie jest, sam przyznasz.

Zaletą szkieletów jest prędkość budowy - po zrobieniu fundamentu można poskładać na sucho w kilka dni, kilka kolejnych dni i dach. Można działać dalej.
U nas nie jest to takie popularne bo murarze robią za garść ryżu, gdy za jakiś czas koszty robocizny dobiją do zachodnich, tanie domy będą częściej w tej technologii stawiane.

BrodowskiG
24-09-2014, 22:51
skoro wyda się kase na komin i nie będzie się z niego korzystało to po co go budować
mam już komin czyli mam część ogrzewania zrobione, to tak jakbyś kupił cegły, postawił szkielet a cegły zostawił na pamiątkę

wskazówka
24-09-2014, 22:59
No to poszukaj po necie ofert,
Za cenę Artura domu można postawić dwa szkielety, zadzwoń sobie do takiej firmy i zapytaj na kiedy mają wolny termin :)
Może to Ci da do myślenia czy buduje się takie domki czy nie.
I znowu mijasz się z prawdą.Długo jeszcze tak będziesz ?
Przed budową orientowałem się w różnych technologiach budowy m.in szkieleciora bo myślałem,że skoro drewniany to będzie tanio a tu guzik prawda.
Trzy wyceny na szkieleciory,jedna z Bielska druga z Pszczyny(firm nie pamiętam),trzecia od Wojtkego z Trachów(zyzolek i olo pewno znają tą firme) w takim standarcie mój projekt były wyceniane na 350-420tys.zł.
Moje posty możesz obie zobaczyć i poszukac tutaj,nick ten sam:
http://www.szkielet.pl/forum/
a dokładnie tu:
http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?f=33&t=1189&p=4354#p4354
Zresztą tutaj na forum tez pisałem o tych wycenach.

Technologie z prefabrykatów keramzytowych,dwie wyceny Preafa i Cośtam jeszcze 380-480tys.zł
Zatem jeśli nie macie o czymś pojęcia to proponuje nie wypowiadać się.

Dom postawiłem za 310tys.zł do wprowadzenia się...

wskazówka
24-09-2014, 23:07
Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

A teraz moje pytanie brzmi:
Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?
Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2
Jeśli się pomyśli i policzy zanim się wbije pierwszą łopatę to nie trzeba będzie wydawać nic więcej w stosunku do projektu gotowego z paliwem stałym zamienionym na bezobsługowy system grzewczya nawet jeszcze się przyoszczędzi i to sporo.
Mam dom z Ep obowiązującym po 2021r.

Zadanie domowe na wieczór lub nockę,masz mój projekt gotowy i zastanów się jak to możliwe:
http://www.horyzont.com/projekty/538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#.VCNBqfl_uSo
Jeśli nie odrobisz to jutro ci policzę na podstawie realnych kosztów zawartych w dzienniku.

_olo_
25-09-2014, 01:04
Hm... PC to nie tylko Polski rynek... jakos te najtansze barakowe rynkow nie zalaly...


Pokaż mi te najtańsze, barakowe. To nie tylko chodzi by była tania ale i nie z ubiegłej epoki. Jedyna nad którą można by się zastanowić to ta mniejsza Jula - właściwa cena, jakość się okaże.
Inne "barakowe" produkty nie oferując póki co niczego szczególnego kosztują więcej niż markowe, pomijając może meetinga bo ten jest tani, ale też invertera chyba nie mają.
Być może nowy hewalex 10kW okaże się mieć niezły stosunek cena/parametry ale jak to wygląda to się dopiero okaże.

W tych urządzeniach nie ma chyba jakiejś niesamowitej myśli technicznej, montuje się je z komponentów kilku producentów, nawet te markowe nie są w całości własnej produkcji a poskładane z klocków różnych firm.

_olo_
25-09-2014, 02:20
Może będzie jedna PC PW o której wspomniałem, wystarczająco mocna do większości nowych domów i wystarczająco tania by powalczyć z kotłami CO.
Gruntowe np są Polskie w dość fajnej cenie, widzę w stopkach, że niektórzy je posiadają. Podejrzewam, że nie gorsze od Danfosów czy innych za większą kasę.
A komponenty to pewnie tak czy inaczej w większości ze wschodu.

_olo_
25-09-2014, 03:33
Wpisz z łaski swojej jeżeli to nie kłopot dane dla swojego domu do kalkulatora ciepło-właściwe i podaj dane końcowe - zapotrzebowania dla 1,6st i - 20st., i roczne zużycie - miałbym, nie tylko ja jakieś odniesienie do własnych wyliczeń i przede wszystkim odniesienie tego, co pokazuje kalkulator do rzeczywistego zapotrzebowania.
Innych obecnych na forum też proszę w miarę możliwości o podanie swoich wyliczeń / rzeczywistych zapotrzebowań.
Dało by to jakiś obraz chętnym na PC czego się mogą spodziewać i jak się nie sparzyć przy decyzji na PC lub inne źródło ogrzewania, nawet bez wykonanego porządnie OZC.

_olo_
25-09-2014, 05:38
Dzięki.
Czyli, jeżeli dobrze rozumiem pierwszą część Twojego posta - kalkulator nieco zawyża zapotrzebowanie i moce grzewcze.
W moim przypadku to 5,8-7,3/2,9-3,8kW dla -20/0st w najlepszym/najgorszym zaizolowaniu jakie mogę zrobić dla 21* średniej temp. Zapotrzebowanie 17000-22000kwh

Wivaldi
25-09-2014, 06:36
Värmepumpsägare, _olo_, albo macie trzecia zmianę w pracy albo problem ze snem.
To drugie można leczyć.:yes:

QIM
25-09-2014, 06:37
Ja jak i map bylismy chetni pokazac...
Opomiarowania przedstawione przez producenta beda sie wydawac wiarygodne w PL?

Czy ta sama PC bedzie pracowala tak samo w 10 roznych domach.... ?

Gdzie mamy opomiarowane kotly? Wraz z emisja tego co wylatuje kominem, potwierdzona sprawnosc itd.

Gadzetach? :o System wentylacji, pokrycie dachu lub wybor materialu budowlanego to gadzety?

Jak Ty i Map...? Jesteście producentami? Robi się ciekawie...
Tu nie chodzi o wyniki podane przez producenta, tu chodzi o monitorowanie online, statystyki itp. Ecoal ma coś takiego, nawet kiedyś Arturo wykazywał za pomocą tego, jak niewielką tak naprawdę moc dostarczają kotly we współczesnych domach, nawet ze zgrubnych oszacowań to widać. W przypadku PC monitorowanie jest daleko bardziej proste i dokładne, nie opiera się na np domniemaniu kaloryczności opału czy sprawności kotła. Będą to pomiary wielkości stosunkowo łatwo mierzalnych za pomocą elektroniki czyli np temperatur, zużytej energii elektr. czy energii dostarczonej . Wiadomo, zmanipulować można wszystko, ale czy kilka tysięcy (no dobra, kilkaset :)) instalacji nie jest wystarczającą reprezentacją? Są nawet u nas na forum osoby, które będą w stanie z samych wykresów wykryć dogrzewanie z obcego źródła ciepła.
Domy są różne i instalacje są różne a działają w nich te same kotly węglowe i w niczym to nie przeszkadza, więc nie rozumiem argumentu. Różnorodność jest tu zaletą a nie wadą.
Gadżety i moda w materiałach budowlanych... Czy przeciętny nabywca wie, z jakiego materiału wykonane są kluczowe dla bezpieczeństwa elementy samochodu? A jakoś auta spełniają normy bezp. i tyle w temacie materiałów budowl. WM nie wnosi wiele do bilansu energetycznego współcześnie budowanych budynków (tak tu napisano niedawno), więc jest tak jak klima w aucie - "pakietem komfortu". Bez klimatyzacji auto też jedzie i spełnia normy bezpieczeństwa. Jest teraz modna (WM), więc wielu "instalatorów" kosi na niej szmal, prawda?

Liwko
25-09-2014, 06:44
Bez klimatyzacji auto też jedzie i spełnia normy bezpieczeństwa. Jest teraz modna (WM), więc wielu "instalatorów" kosi na niej szmal, prawda?

Kiedyś też myślałem, że klima w aucie to fanaberia i spokojnie można się bez niej obyć. Można, ale nigdy, powtarzam nigdy w życiu już nie kupię auta bez klimy.
Dla mnie dom z bezobsługowym systemem grzewczym, WM, podłogówką i klimą to ideał. Nie mam jeszcze klimy, ale pracuję nad tym :)

fenix2
25-09-2014, 07:22
Ale ja chce z dzialka.... :)

czy inwestycja w dom to dzialka osobno, dom osobno, CO osobno... lazienka osobno....

Najlepiej taka dzialka co sie zwroci... a nie bedzie tracila na wartosci.....
:p

Jak zaczniesz wynajmować dom turystą to może się zwróci. Dom z widokiem na morze powinien być rozchwytywany.

wskazówka
25-09-2014, 07:25
QIM czy poważnie mówisz o tym,żeby każdy producent opomiarowal swoje pompy ? W jakim celu ? Tylko dla kilku Polaków setki tysięcy czy nawet milionów instalacji ? To nie jest kocioł klepany w garażu gdzie każdy nowo wyklepany różni się od poprzedniego.

Czy jak kupujesz auto,lodówkę,pralkę,żarówkę,również życzysz sobie opomiarowania od Boscha,Mercedesa,Siemensa ?
Czy Audi,BMW hamują on-line swoje auta ?
Nie ? Ja bym na twoim miejscu napisał petycję do nich jak tak mogą. .że jak nie będą hamować on-line to Ty kupisz zamiast auta wóz drabiniasty zrobiony przez Pana Jozka
Czego to ludzie nie wymyśla i w jakim Świecie żyją. ..

QIM
25-09-2014, 07:41
Po co ta aluzja.... Co dla przecietnego uzytkownika jest bardziej wiarygodne... dane podane przez producenta czy faktycznego uzytkownika?

Narzekales ze trzeba zobaczyc w realu.... no to byla taka mozliwosc... to tez zle.
Wlasnie senk w tym ze promotorzy kopcenia... nawet bedacy handlarzami chca podpiac wszystkich uzytkownikow PC do tego samego grona...
naganiaczy i sprzedawcow...
Nie ani ja , ani map... ( tak mysle ;) ) ani wielu innych nie ma w tym zadnego finansowego interesu.... a wiec jaki?

Przeciez to miedzy innymi z nieswiadomosci i braku informacji ludzie wybieraja wegiel... bo nie musza sie znac na systemach ogrzewania... a jak sie przedstawi alternatywe....
to nic nie pasi... a wiec o co chodzi?

Modna WM.... taaaaa. to tylko moda... nie ma wniej nic praktycznego ani ekonomicznego....:confused:

Czy dla Ciebie świat jest czarno-biały?

QIM
25-09-2014, 07:57
QIM czy poważnie mówisz o tym,żeby każdy producent opomiarowal swoje pompy ? W jakim celu ? Tylko dla kilku Polaków setki tysięcy czy nawet milionów instalacji ? To nie jest kocioł klepany w garażu gdzie każdy nowo wyklepany różni się od poprzedniego.

Czy jak kupujesz auto,lodówkę,pralkę,żarówkę,również życzysz sobie opomiarowania od Boscha,Mercedesa,Siemensa ?
Czy Audi,BMW hamują on-line swoje auta ?
Nie ? Ja bym na twoim miejscu napisał petycję do nich jak tak mogą. .że jak nie będą hamować on-line to Ty kupisz zamiast auta wóz drabiniasty zrobiony przez Pana Jozka
Czego to ludzie nie wymyśla i w jakim Świecie żyją. ..

Widzisz... Ja tylko rzuciłem propozycję. Nie podoba Ci się? OK. To Twoje zdanie. Teraz opowiedz, co Ty wymyśliłeś i w jakim świecie żyjesz ...

wskazówka
25-09-2014, 08:04
Widzisz... Ja tylko rzuciłem propozycję. Nie podoba Ci się? OK. To Twoje zdanie. Teraz opowiedz, co Ty wymyśliłeś i w jakim świecie żyjesz ...
Ja żyję w realnym Świecie,dla własnego spokoju dla powietrznej przyjąłem o 2,5 wyższą sprawność niż gdybym grzal prądem,całkowicie mnie to zadowalalo i wystarczyło.
Najważniejsze było to żeby to dom potrzebował jak najmniej tej energii bo tutaj jest klucz do niskich rachunków za ogrzewanie i komfortu zycia.

Liwko
25-09-2014, 08:07
Nie narzekam... moje 7h snu mialem.... ;) A poranna kawa byla 7h temu ;)

Myjesz zęby, jesz śniadanie, idziesz spać? :D

QIM
25-09-2014, 08:14
Ja żyję w realnym Świecie,dla własnego spokoju dla powietrznej przyjąłem o 2,5 wyższą sprawność niż gdybym grzal prądem,całkowicie mnie to zadowalalo i wystarczyło.
Najważniejsze było to żeby to dom potrzebował jak najmniej tej energii bo tutaj jest klucz do niskich rachunków za ogrzewanie i komfortu zycia.

To gratuluję.
Pytanie o to w jakim świecie żyjesz jest nie bez kozery. Po zbanowaniu konta uruchamiasz następne aby dalej pisać na forum. W jakim świecie żyjesz?

wskazówka
25-09-2014, 08:18
To gratuluję.
Pytanie o to w jakim świecie żyjesz jest nie bez kozery. Po zbanowaniu konta uruchamiasz następne aby dalej pisać na forum. W jakim świecie żyjesz?
MATRIX ; )
Jak wszyscy tutaj :)

Jeśli ktoś pisze głupoty to reaguje,być może Świat stanie się bardziej kolorowy. ..

QIM
25-09-2014, 08:24
MATRIX ; )
Jak wszyscy tutaj :)

Jeśli ktoś pisze głupoty to reaguje,być może Świat stanie się bardziej kolorowy. ..

Głupoty? Nie bardzo rozumiem, czemu promowanie ogrzewania niewęglowego za pomocą publikowania online skutków jego działania nazywasz głupotą.

QIM
25-09-2014, 08:29
A czy takie wnioski wyciagasz?

Jest czasami kolorowy... czasami szary.... od jesieni do wiosny... nawet bardzo szary.... no chyba ze snieg spadnie.

No takie wyciągam wnioski.

wskazówka
25-09-2014, 08:31
Głupoty? Nie bardzo rozumiem, czemu promowanie ogrzewania niewęglowego za pomocą publikowania online skutków jego działania nazywasz głupotą.
Już wyżej pisałem czemu.
Czy Audi promuje swoje auta pomiarami on-line z hamowni ? Czy bez tych pomiarów a jedynie z danymi producenta ludzie przesiada się na wozy drabiniaste ?
Podobnie z pralkami,czy ludzie przejdą bez pomiarów on-line na tarki ?

Dla mnie jazda mocnym autem sprawia frajdę a wiadomo że przy takiej jeździe spalanie różni się od danych producenta czy zatem mam przestać jeździć z funem czy może mieć pretensje do producenta że spalam wiecej ?

tymczasowy19
25-09-2014, 08:43
No dziwny świat. U mnie widziałem sporo budów i żadnej w szkieletorze. Może to wynika z tego, że jesteś sprzedawcą. Próba statystyczna wypada na moją niekorzyść. Co do kosztów budowy - nie mam pojęcia jak się one przedstawiają. Natomiast co do grzania - nie rozumiem, gdzie sens i logika pchania ognia tam, gdzie klima tanio (taniej) ogrzeje dom? Śmieciuch tańszy będzie tylko bez bufora. Ale wtedy nawet sobie nie wyobrażam wstawania o 6:00 i pierwsze kroki o pieca, żeby napalić.

muszę przyznać, że u mnie jest podobnie.
Kolega stawia szkieletowa - ale to będzie mały domek letniskowy - więc to nie jest typowy przypadek.
Na pewno zależy to w jakiejś mierze od okolicy....
Wśród moich znajomych jest 1 ze szkieletorem, ale wybudowany 10 lat temu i ogrzewany prądem(!), Dodatkowo okresowo kominek.

QIM
25-09-2014, 08:52
Już wyżej pisałem czemu.
Czy Audi promuje swoje auta pomiarami on-line z hamowni ? Czy bez tych pomiarów a jedynie z danymi producenta ludzie przesiada się na wozy drabiniaste ?
Podobnie z pralkami,czy ludzie przejdą bez pomiarów on-line na tarki ?



Jak już pozostajemy przy tej motoryzacji, to przecież silnik spalinowy jako napęd auta znany jest od setek lat, więc nikogo nie trzeba do niego przekonywać. Czy tak samo jest w kwestii napędu hybrydowego, który to same przewagi posiada np w ruchu miejskim nad spalinowym? Jest 2 razy bardziej eko: -logiczny i -nomiczny a nikt się jakoś na nie nie rzuca.

wskazówka
25-09-2014, 08:57
Jak już pozostajemy przy tej motoryzacji, to przecież silnik spalinowy jako napęd auta znany jest od setek lat, więc nikogo nie trzeba do niego przekonywać. Czy tak samo jest w kwestii napędu hybrydowego, który to same przewagi posiada np w ruchu miejskim nad spalinowym? Jest 2 razy bardziej eko: -logiczny i -nomiczny a nikt się jakoś na nie nie rzuca.
Pompy ciepła to także historia kilkudziesiecioletnia jedynie w Polsce niektórzy o nich nie słyszeli i nie wiedzą co się po niej spodziewać traktując ją jak wymysł szatana bo jak bez ognia w domu może być ciepło
?
Nie jest to dziwne ?

Podobnie jest z ogrzewaniem prądem ?
Zapytaj się jakiegoś użytkownika ekogroszka co on na to to popatrzy jak na wariata.
A to w moim przypadku tylko 5000kWh za ogrzewanie,drogo ? Nie,tanio.

QIM
25-09-2014, 09:11
Pompy ciepła to także historia kilkudziesiecioletnia jedynie w Polsce niektórzy o nich nie słyszeli i nie wiedzą co się po niej spodziewać traktując ją jak wymysł szatana bo jak bez ognia w domu może być ciepło
?
Nie jest to dziwne ?

Podobnie jest z ogrzewaniem prądem ?
Zapytaj się jakiegoś użytkownika ekogroszka co on na to to popatrzy jak na wariata.
A to w moim przypadku tylko 5000kWh za ogrzewanie,drogo ? Nie,tanio.

To tak, jak w przypadku pierwszych instalacji LPG w samochodach. "8 litrów gazu na 100-kę w polonezie ? ! Bzdura!" Teraz jakoś nikt nie podważa wyniku spalania. Popularyzacja. Słowo klucz.

QIM
25-09-2014, 09:12
Jak to moja corka mowi.... kazdy sie moze pomylic... :D

Nie sądzę. Wentylacja mechaniczna jest znana od dawna, pewnie dłużej niz klimatyzacja w autach (już ponad 50lat temu w USA były takie samochody) ale jakoś wielu amatorów nie miała. Dopiero od niedawna (czyli od momentu wprowadzenia bardziej szczelnych okien i ścian) stała się popularna. Moda?

map78
25-09-2014, 09:29
Jak Ty i Map...? Jesteście producentami? Robi się ciekawie...
Tu nie chodzi o wyniki podane przez producenta, tu chodzi o monitorowanie online, statystyki itp. Ecoal ma coś takiego, nawet kiedyś Arturo wykazywał za pomocą tego, jak niewielką tak naprawdę moc dostarczają kotly we współczesnych domach, nawet ze zgrubnych oszacowań to widać. W przypadku PC monitorowanie jest daleko bardziej proste i dokładne, nie opiera się na np domniemaniu kaloryczności opału czy sprawności kotła. Będą to pomiary wielkości stosunkowo łatwo mierzalnych za pomocą elektroniki czyli np temperatur, zużytej energii elektr. czy energii dostarczonej .

Byłem kiedyś producentem sadzy z komina:D ale to już przeszłość;)
To może od początku o tym opomiarowaniu pomp. Po pierwsze sporo modeli pomp gruntowych posiada fabryczne opomiarowanie, mówię tu o tych instalacjach od 50tys. w górę z pompami NIBE, czy Alpha i ich użytkownicy mogliby takie informacje udostępniać, ale na ogół tego nie robią, bo tacy ludzie najczęściej w ogóle nie zaprzątają sobie sprawy takimi rzeczami jak zużycie i pewnie co innego maja do roboty:)
Co do pomp PW to wiem, że Panasonic od 2014r fabrycznie montuje już podliczniki energii w nowych sterownikach. Fajnie byłoby zamontować i ciepłomierze, ale tu jest pewien problem, bo pompy PW to najczęściej urządzenia grzewczo-chłodzące, co oznacza, ze podczas klimatyzowania licznik energii by się kręcił, a ciepłomierz nie i odczyty byłyby bardzo zafałszowane.
Także wcale nie jest to takie proste jak się wydaje, ale i tak jest kilka osób, które udostępniają - wystarczy poszukać w stopkach pompiarzy.

QIM
25-09-2014, 09:46
tu jest pewien problem, bo pompy PW to najczęściej urządzenia grzewczo-chłodzące, co oznacza, ze podczas klimatyzowania licznik energii by się kręcił, a ciepłomierz nie i odczyty byłyby bardzo zafałszowane.
Tu się nie zgodzę, to tylko kwestia odpowiednio przeprowadzonych pomiarów.
Chyba, że zmiany chłodzenie /grzanie następują co kilka minut.

QIM
25-09-2014, 10:12
D tez od serii C ;)

Pozatym pozostaje kwestia rozdzielenia CO od CWU...
Widze ze nadal rachunki nie przemawiaja.... podane kWh i faktyczne koszty ogrzewania nic nie znacza....

Ostatnia oferta ktora otrzymalem na cieplomierz ultradzwiekowy z montazem to >1000:-

Kiedy mi sie to zwroci? :lol2:

Ktos ma opomiarowanie zmywarki lub pralki.... bylo by jak porownac rozne modele i potwierdzic ich "energooszczednosc"
Latwiej by bylo forumowiczom wybrac, przekonac sie ..... a noz taka Frania okaze sie bardziej oplacalna od Bosch'a ;)

Jeśli wrócisz do początku dyskusji, to zobaczysz, że propozycja jest dla producentów... Ty dostałeś ofertę? Więc pytam ponownie, czy jesteś producentem?

map78
25-09-2014, 10:19
Tu się nie zgodzę, to tylko kwestia odpowiednio przeprowadzonych pomiarów.
Chyba, że zmiany chłodzenie /grzanie następują co kilka minut.

Oczywiście, że technicznie jest to do ogarnięcia, ale taka instalacja pomiarowa znacznie podrożyła by cenę pompy, bo nie opiera się na prostych czujkach temperaturowych, a na dość skomplikowanej elektronice.
Poza tym ecoal to przecież żadne opomiarowanie - jak napisałem wyżej opiera się na odczytaniu prostych danych temperaturowych i jakimś algorytmie zliczającym zużycie węgla. Nie ma tam informacji ani o zużyciu energii, ani o wytworzonej energii cieplnej, więc co to za opomiarowanie:confused:
To tak jakbym ze swojej instalacji udostępnił Ci dane nt temp zewnętrznej, wewnętrznej i zużycia prądu - dokładnie to samo. Tylko wtedy mógłbym np grzać codziennie kominkiem i takie dane byłyby bez wartości. Dlatego wg mnie albo coś robić porządnie, czyli pełne opomiarowanie, którego wyników nie da się zafałszować, albo w ogóle:)

QIM
25-09-2014, 10:32
Oczywiście, że technicznie jest to do ogarnięcia, ale taka instalacja pomiarowa znacznie podrożyła by cenę pompy, bo nie opiera się na prostych czujkach temperaturowych, a na dość skomplikowanej elektronice.
Poza tym ecoal to przecież żadne opomiarowanie - jak napisałem wyżej opiera się na odczytaniu prostych danych temperaturowych i jakimś algorytmie zliczającym zużycie węgla. Nie ma tam informacji ani o zużyciu energii, ani o wytworzonej energii cieplnej, więc co to za opomiarowanie:confused:
To tak jakbym ze swojej instalacji udostępnił Ci dane nt temp zewnętrznej, wewnętrznej i zużycia prądu - dokładnie to samo. Tylko wtedy mógłbym np grzać codziennie kominkiem i takie dane byłyby bez wartości. Dlatego wg mnie albo coś robić porządnie, czyli pełne opomiarowanie, którego wyników nie da się zafałszować, albo w ogóle:)

Tam algorytm po prostu zlicza czas pracy podajnika. Masz histogram, który na tej podstawie wskazuje chwilową moc. Jestem pewien, że nie dasz rady tak grzać kominkiem, by nie dało się tego wykryć. Poza tym w jakim celu miałbyś chcieć fałszować takie dane?

QIM
25-09-2014, 11:41
Jakbys byl troszke mniej spiety to byc zauwazyl ze odpisalem map78....
Wiem ze miales "propozycje" dla producentow...
A ja pisze o fakcie ze przynajmniej ludzie czytajacy fm nie moga sie tlumaczyc nieswiadomoscia i ze nigdy nie slyszeli o PC.... a mieli oferte nawet podotykac, posluchac...

Jak ty poprosisz o oferte na np. klimatyzator z montazem to co.... masz sklep?
Albo jak osobiscie wyslesz maila do powiedzmy 4 zrodel i spytasz o turbine do samochodu, bo akurat padla to znaczy ze masz warsztat samochodowy?

Tylko producent moze otrzymac "oferte"? :o

Producenci aut maja swoje pojazdy opomiarowane aby akurat przekonac klienta do swoich produktow? :o

Gdybyś pisał tylko do Mapa, użyłbyś PW a tak piszesz do wszystkich, no chyba, że się pomyliłeś i zamiast wiadomości prywatnej wysłałeś post na forum...

Świadomość, że coś istnieje nie oznacza, że to znamy...

Po co Ci ciepłomierz? Przecież Tobie nie trzeba udowadniać, że pompa jest OK.

O autach już pisałem, nie będę się powtarzać.

QIM
25-09-2014, 12:14
Widzę, że najwięksi orędownicy ogrzewania niewęglowego nie widzą w mojej propozycji nic pozytywnego. No to kłóćcie się z weglarzami dalej... Widać skutki jakie to przynosi. Powodzenia :bye:

wskazówka
25-09-2014, 12:29
Widzę, że najwięksi orędownicy ogrzewania niewęglowego nie widzą w mojej propozycji nic pozytywnego. No to kłóćcie się z weglarzami dalej... Widać skutki jakie to przynosi. Powodzenia :bye:
Ale powiedz jaki sens jest takich opomiarowan jak masz dane producenta ? Co chcesz zobaczyć ? COP mniejszy o 0,5 ?Przy zapotrzebowaniu 10000kWh będzie to różnica 700kWh a to jakieś 200zl na sezon a takie zapotrzebowanie mają nowe domy ok.200m2.
Druga sprawa instalacja instalacji jest nie równa,jeden ma zasilanie 28st.C a drugi 38st.C i wyniki nie będą w żaden sposób miarodajne.

map78
25-09-2014, 12:33
Widzę, że najwięksi orędownicy ogrzewania niewęglowego nie widzą w mojej propozycji nic pozytywnego. No to kłóćcie się z weglarzami dalej... Widać skutki jakie to przynosi. Powodzenia :bye:

Propozycja jak najbardziej sensowna, tylko problem z realizacją jakby spory;) No bo żeby to miało ręce i nogi to tak jak mówisz powinno być to w gestii producenta - i tu się z Tobą zgadzam:yes: Widać, że jest coś na rzeczy bo jak wcześniej pisałem Panasonic w nowych pompach fabrycznie montuje już podliczniki energii elektrycznej - więc jakby coś się w tym kierunku dzieje.
Teraz jeszcze słówko o skali. Zauważ, że w przypadku kotła na ekogroszek i sterownika do niego jest to temat znacznie prostszy, bo to są polscy producenci, przeważnie niewielcy i działający na lokalną skalę. Tutaj użytkownicy takich urządzeń maja jakiś tam wpływ na to co producent tam zainstaluje - mogą napisać, przedstawić swoje oczekiwania i jest spora szansa, ze ich "postulaty" zostaną uwzględnione. Natomiast nie wiem jak wyobrażasz sobie fakt, że taki żuczek jak ja napisze do Panasonica, Daikina, czy Viessmanna z prośbą o opomiarowanie instalacji, bo polscy klienci nie są pewni czy to się opłaca:D Nasz rynek pomp dla nich jest w granicach błędu statystycznego, więc nie sądzę aby byli skłonni zareagować na jakieś sugestie klientów z Polski:)

QIM
25-09-2014, 12:43
Ale powiedz jaki sens jest takich opomiarowan jak masz dane producenta ? Co chcesz zobaczyć ? COP mniejszy o 0,5 ?Przy zapotrzebowaniu 10000kWh będzie to różnica 700kWh a to jakieś 200zl na sezon a takie zapotrzebowanie mają nowe domy ok.200m2.
Druga sprawa instalacja instalacji jest nie równa,jeden ma zasilanie 28st.C a drugi 38st.C i wyniki nie będą w żaden sposób miarodajne.

Ależ uwierz mi, będą, będą :)

QIM
25-09-2014, 12:45
Propozycja jak najbardziej sensowna, tylko problem z realizacją jakby spory;) No bo żeby to miało ręce i nogi to tak jak mówisz powinno być to w gestii producenta - i tu się z Tobą zgadzam:yes: Widać, że jest coś na rzeczy bo jak wcześniej pisałem Panasonic w nowych pompach fabrycznie montuje już podliczniki energii elektrycznej - więc jakby coś się w tym kierunku dzieje.
Teraz jeszcze słówko o skali. Zauważ, że w przypadku kotła na ekogroszek i sterownika do niego jest to temat znacznie prostszy, bo to są polscy producenci, przeważnie niewielcy i działający na lokalną skalę. Tutaj użytkownicy takich urządzeń maja jakiś tam wpływ na to co producent tam zainstaluje - mogą napisać, przedstawić swoje oczekiwania i jest spora szansa, ze ich "postulaty" zostaną uwzględnione. Natomiast nie wiem jak wyobrażasz sobie fakt, że taki żuczek jak ja napisze do Panasonica, Daikina, czy Viessmanna z prośbą o opomiarowanie instalacji, bo polscy klienci nie są pewni czy to się opłaca:D Nasz rynek pomp dla nich jest w granicach błędu statystycznego, więc nie sądzę aby byli skłonni zareagować na jakieś sugestie klientów z Polski:)

Przecież są też polscy producenci. Liwko ma pompę produkcji krajowej a na pewno sterowanie jest made in Poland.

_olo_
25-09-2014, 13:24
Tak czy inaczej... wstawiles dane dla domku 150m2, i np 15cm styropianu wszedzie i 30-40cm na stropie welny... okna 3 szybowe.... nowe drzwi i WM z odzyskiem ciepla?

Jaki kociol do takiego domku ? ;)

156m2, 15cm styropianu zwykłego wszędzie, 10cm na stropie, 15cm wełny pod dachem strychu, okna 3 szybowe, drzwi nowe metalowe, grawitacja - zimniejszy wariant
styropian 19cm wszędzie (jako odpowiednik 15cm grafitu bo nie ma takiej opcji), 25cm wełny na stropie, 0 pod dachem strychu, okna i drzwi bz., grawitacja

Kocioł to już kiedyś wspominałem - w leroy merlin są 6kW za 800zł tj 10% ceny najtańszej PC. ;)

Kasza w spraju
25-09-2014, 14:29
Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?
Dotknąłeś sedna problemu. To "NIC" nie kosztuje.
Kotłownia / komin są obecne w każdym projekcie, więc są to elementy "niezbędne". Stąd kocioł wydaje się być najtańszy.
Co śmieszniejsze - koszt wyposażenia w PC rośnie, bo architekt musi mieć zapłacone za wyrzucenie komina i aranżację dodatkowego miejsca.
Stąd mamy opcje co jest tańsze:
projekt indywidualny za 10k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"
projekt adaptowany za 5k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"
projekt kupny za 2k + kocioł za 8k

Idąc tą drogą to PC jest 2x droższa niż kociał i praktycznie niezwracalna ekonomicznie.
A koszt budowy komina + kotłowni (15-20k)... może inwestor myśli że to po prostu MUSI być???

_olo_
25-09-2014, 14:39
Dzięki.
Czyli, jeżeli dobrze rozumiem pierwszą część Twojego posta - kalkulator nieco zawyża zapotrzebowanie i moce grzewcze.
W moim przypadku to 5,8-7,3/2,9-3,8kW dla -20/0st w najlepszym/najgorszym zaizolowaniu jakie mogę zrobić dla 21* średniej temp. Zapotrzebowanie 17000-22000kwh

W Castoramie były takie same w podobnej cenie, prawdopodobnie zmowa cenowa przeciwko mnie ;)

cieplejszy/zimniejszy
Ten "zimniejszy" był liczony zdaje się dla 22st średniej dobowej

_olo_
25-09-2014, 14:53
Hm... a co jest w tych innych ze kosztuja kilkaset % wiecej? ;)

Castorama musi byc tansza.... ;)

Bogatsza paleta kolorów.

lukasza
25-09-2014, 15:17
Stąd mamy opcje co jest tańsze:
projekt indywidualny za 10k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"
projekt adaptowany za 5k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"
projekt kupny za 2k + kocioł za 8k


coś wybudowałeś? W sporym mieście, zapewne wojewódzkim bo:
projekt indywidualny ok 5-6 K tradycyjny. Jak na płycie i z reku w papierach 7 K.
projekt adaptowany 4-5K - tu dobrze
projekt kupiony za 2K - nie ma czegoś takiego. Każdy musi iść do architekta z tym za 2K i dopłacić nawet jak nic nie zmienia w samym domu za inne papierki do pozwolenia. Cena ok 4K.

Rożnicą między projektem kupionym bez adaptacji a tym z adaptacji jeśli chodzi tylko o komin to jakieś 200-300 zł.

timon120777
25-09-2014, 19:27
Ale powiedz jaki sens jest takich opomiarowan jak masz dane producenta ? Co chcesz zobaczyć ? COP mniejszy o 0,5 ?Przy zapotrzebowaniu 10000kWh będzie to różnica 700kWh a to jakieś 200zl na sezon a takie zapotrzebowanie mają nowe domy ok.200m2.
Druga sprawa instalacja instalacji jest nie równa,jeden ma zasilanie 28st.C a drugi 38st.C i wyniki nie będą w żaden sposób miarodajne.

taki trochę OT ale co mi tam, skoro arturek po banie pisze z kilku nicków to i ja mogę smarnąć coś od czapy

jakiś czas temu czytałem artykuł w którym porównano dane producentów z rzeczywistymi wynikami zużycia.
różnica była średnio 20% na niekorzyść czyli producent deklarował mniej niż faktycznie zużyto aby uzyskać tyle samo. w najgorszych przypadkach rozbieżności przekraczały 30%
gdyby wyszło że spora część pomp ma wynik gorszy o 20-30% to mogłoby poważnie zachwiać tym segmentem rynku. zapewne zostałoby kilka modeli a ich ceny by wzrosły drastycznie. w końcu jeśli coś jest tak dobre na tle konkurencji to niech klient płaci.
dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

Liwko
25-09-2014, 19:33
Wow :eek:

mar1173
25-09-2014, 19:50
taki trochę OT ale co mi tam, skoro arturek po banie pisze z kilku nicków to i ja mogę smarnąć coś od czapy

jakiś czas temu czytałem artykuł w którym porównano dane producentów z rzeczywistymi wynikami zużycia.
różnica była średnio 20% na niekorzyść czyli producent deklarował mniej niż faktycznie zużyto aby uzyskać tyle samo. w najgorszych przypadkach rozbieżności przekraczały 30%
gdyby wyszło że spora część pomp ma wynik gorszy o 20-30% to mogłoby poważnie zachwiać tym segmentem rynku. zapewne zostałoby kilka modeli a ich ceny by wzrosły drastycznie. w końcu jeśli coś jest tak dobre na tle konkurencji to niech klient płaci.
dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

A jak jest z kotłami? Na każdym jest napisane że sprawność mają minimum 80%. A jak jest w rzeczywistości 50, 60 ? Jeden gość w domu identycznym jak mój z bardzo zbliżonym ociepleniem jest bardzo zadowolony bo rocznie spala 3 tony ekogroszku, ja zużywam niewiele ponad 4000 kWh. I jaki z tego wniosek? Czy moja PC ma wysoki COP czy on ma:
1. kiepski opał
2. kiepski kocioł
3. jest kiepskim palaczem
4. wszystko powyżej

Czy to ważne jaki COP. Ważne że rachunek za ciepło nie boli.

klaudiusz_x
25-09-2014, 19:57
Weź nie pierdziel takich głupot.
Mogę podpalić opony przed Twoim domem?
Zrozumiesz?
Jeśli jesteś takim bohaterem śmierdzieli, może w sprawach cywilnych o skracanie Naszego życia także taki będziesz?

Zastanów się co piszesz.
Poczytaj o życiu w środowisku ze smogiem i dymem z niskiej emisji itp.
Rozgarnij się.

BrodowskiG
25-09-2014, 20:01
czemu naganicze na podajnikie nie udzielają się w wątkach, w których ludzie sobie z nimi nie radzą i potrzebują pomocy.. w koncu to taki super sprzęt i na pewno nic dla was nie będzie problemem, bo palenie w nim to banał

asaselllo
25-09-2014, 20:54
taki trochę OT ale co mi tam, skoro arturek po banie pisze z kilku nicków to i ja mogę smarnąć coś od czapy

jakiś czas temu czytałem artykuł w którym porównano dane producentów z rzeczywistymi wynikami zużycia.
różnica była średnio 20% na niekorzyść czyli producent deklarował mniej niż faktycznie zużyto aby uzyskać tyle samo. w najgorszych przypadkach rozbieżności przekraczały 30%
gdyby wyszło że spora część pomp ma wynik gorszy o 20-30% to mogłoby poważnie zachwiać tym segmentem rynku. zapewne zostałoby kilka modeli a ich ceny by wzrosły drastycznie. w końcu jeśli coś jest tak dobre na tle konkurencji to niech klient płaci.
dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

Zapraszam do siebie. Jeśli COP wyjdzie poniżej deklaracji producenta stawiam dobrą flaszkę.
Jeśli nie przyjedziesz to proszę nie pisz takich niedorzeczności.

map78
25-09-2014, 22:23
dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

Timon, materiały marketingowe to jedno, ale w przypadku pomp ciepła istnieją również niezależne ośrodki, gdzie bada się ich sprawność na stanowiskach testowych,a wyniki udostępnia w sprawozdaniu. Tutaj masz linka do ostatniego badania przeprowadzonego przez niemiaszków - niestety w języku wroga, ale można się skapnąć o co chodzi;)
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

_olo_
26-09-2014, 02:24
A na koniec trzeba mieć pompę pracującą w warunkach laboratoryjnych, jak przy pomiarze a z tym to różnie bywa - odpowiednia dt, odpowiednia temp grzania, odpowiednia wilgotność powietrza, długość połączenia pomiędzy jednostkami zewn. i wewn etc. Wszystko jest później istotne by mieć to co producent obiecał, gdy się złoży kilka niekorzystnych czynników to potem się COP wychodzi nie za bardzo.

_olo_
26-09-2014, 03:06
Pytanie jak daleko takie warunki normatywne testowania odbiegają od rzeczywistych bo np pomiar spalania lub prędkości na hamowni bez naporu powietrza to nie to samo co w warunkach drogowych/

A zapach mojego diesla akurat lubię, cóż, takie zboczenie.

timon120777
26-09-2014, 07:05
Zapraszam do siebie. Jeśli COP wyjdzie poniżej deklaracji producenta stawiam dobrą flaszkę.
Jeśli nie przyjedziesz to proszę nie pisz takich niedorzeczności.

a jakiez to niedorzeczności?
kolega suspenser ma opomiarowaną pompkę i COP wyszedł sporo niższy niż deklaruje producent. wiem że to jeden przykład ale ilez mamy urządzeń opomiarowanych?
podałem przykład o pompach ale problem dotyczy nie tylko tych urządzeń. wystarczy poczytac zarówno o kotłach węglowych jak i np centralach wentylacyjnych zarówno jedne jak i drugie osiągają swoje wyniki w labo gdzie np węgiel o kaloryczności 29-30MJ lub w przypadku rekuperatorów minimalne przepływy aby podnieść sprawność. potem w realu okazuje się że nie wyciśnie się więcej niż 70% z tego co deklaruje producent
jeśli Twoja pompka wyciąga tyle ile deklaruje producent to powinieneś się cieszyć


Timon, materiały marketingowe to jedno, ale w przypadku pomp ciepła istnieją również niezależne ośrodki, gdzie bada się ich sprawność na stanowiskach testowych,a wyniki udostępnia w sprawozdaniu. Tutaj masz linka do ostatniego badania przeprowadzonego przez niemiaszków - niestety w języku wroga, ale można się skapnąć o co chodzi;)
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.bafa.de%2Fbafa %2Fde%2Fenergie%2Ferneuerbare_energien%2Fpublikati onen%2Fenergie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf)
jak napisałem wyżej stanowiska testowe mają specyficzne warunki których nie da się uzyskać w normalnym użytkowaniu lub jest to niezmiernie trudne

nie jest to atak na pompy a jedynie porównanie deklaracji z rzeczywistością i dotyczy wielu produktów z różnych dziedzin od telefonów, tabletów, lodówek, TV czy samochodów przez ubrania środki chemiczne i co tam wam wpadnie do głowy. większość nie sprawdza jak się ma deklaracja do rzeczywistości i nawet nie jest świadoma jak bardzo ich produkt różni się od obietnic producenta

mitch
26-09-2014, 07:14
A na koniec trzeba mieć pompę pracującą w warunkach laboratoryjnych, jak przy pomiarze a z tym to różnie bywa - odpowiednia dt, odpowiednia temp grzania, odpowiednia wilgotność powietrza, długość połączenia pomiędzy jednostkami zewn. i wewn etc. Wszystko jest później istotne by mieć to co producent obiecał, gdy się złoży kilka niekorzystnych czynników to potem się COP wychodzi nie za bardzo.
Niestety, w dzisiejszych czasach musisz myśleć. Jeśli nie myślisz, orżnie Cię każdy producent, czy to samochodu (spalanie) czy jogurtu (że niby odchudza) czy szamponu (że cudownie po nim wyrosną włosy). Ale dziwnym trafem, nie domagasz się podobnych obietnic ze strony tych producentów, ale akurat od producentów PC, tak? Hipokryzja? Jeśli myślisz i umiesz czytać, to doskonale będziesz wiedział - choćby z instrukcji, że testowanie PC (jak i innych produktów) odbywa się w ściśle kontrolowanych warunkach. A mimo to, mimo wszystkich prób zaklinania że PC PW są do dupy i mają ledwie COP=2, te również mają w poważaniu te gadanie i robią swoje. Mają również w głębokim poważaniu zapewnienia ludzi (nie posiadających PC PW), że nie będą działać poniżej -20 i w najlepsze pracują przy -28. Ciekawe, nie?

Pewnie dlatego PC nie nadają się do domów - bo ludzie nie myślą. Ale to już zupelnie inna sprawa. Z tym będzie coraz gorzej, bo ludzie nie umieją liczyć. Co gorsza, nie umieją myśleć o przyszłości - vide ubezpieczenia. Ale potem jest lament i pretensje do rządu, że nie chcą pomóc (dać kasy). Niestety, nawet w środowisku naukowców są osobnicy, co próbują na siłę dopasować fakty do teorii. To czego wymagać od zwykłych ludzi...

Reasumując, taka PC PW znacznie bardziej opłaca się do nowych domów, niż ekogroszek. Tylko trzeba myśleć. Tylko tyle i aż tyle.

Liwko
26-09-2014, 07:18
A na koniec trzeba mieć pompę pracującą w warunkach laboratoryjnych, jak przy pomiarze a z tym to różnie bywa - odpowiednia dt, odpowiednia temp grzania, odpowiednia wilgotność powietrza, długość połączenia pomiędzy jednostkami zewn. i wewn etc. Wszystko jest później istotne by mieć to co producent obiecał, gdy się złoży kilka niekorzystnych czynników to potem się COP wychodzi nie za bardzo.

Dla gruntowych sprawność CO podawana jest dla temperatur 0-35. Nigdy nie miałem zera na wejściu (minimum 2) i nigdy nie zauważyłem więcej niż 33 na wyjściu. Wychodzi na to, że powinienem mieć lepiej niż producent podaje, ale dochodzą jeszcze pompki obiegowe, które też nie powodują 100% straty ponieważ grzeją z COP1. Myślę że biorąc je pod uwagę wynik niewiele będzie się różnił od deklaracji.
Natomiast płacąc 1200zł rocznie na CO, nie mam jakoś kompletnie ciśnienia żeby to sprawdzić. Nie opłaca się.

tomekwa
26-09-2014, 07:59
. Tutaj masz linka do ostatniego badania przeprowadzonego przez niemiaszków - niestety w języku wroga, ale można się skapnąć o co chodzi;)
Ups. w 2011 moja miała 4,3 a teraz 4,7. COś pozmieniali w konstrukcji czy sterowaniu (Vitocal 300-G 17KW)?

timon120777
26-09-2014, 08:24
Chińskie auta też mają 5 gwiazdek w chińskich testach zderzeniowych a w europejskich ledwo 2...
Kolega suspenser ma pompę tylko do cwu made in china także bardzo nie trafne porównanie i złe odnoszenie się di poważnych pomp.

a jakie to są poważne pompy?
skoro arturek proponuje najtańszy badziew z Juli za 6tysi to nie jest to badziew a jak suspenser opomiarowal Galmeta to już jest?
ciekawe klasyfikowanie jakości

żeby już nie męczyć tematu rzeczywistości i laboratoriów to zadam takie pytanie:

ilu użytkowników zdecydowanych na pompę powietrzną jest świadomych tego że nie każde np 9KW jest takie samo?
i np 9KW z Juli i 9KW arturowej pompki to 2 różne światy

to tu leży moim zdaniem zła opinia o pompach- w błędnej interpretacji danych podawanych przez producentów/sprzedawców i niewłaściwym doborze mocy do potrzeb domu i możliwości samego urządzenia.

timon120777
26-09-2014, 08:27
Dla gruntowych sprawność CO podawana jest dla temperatur 0-35. Nigdy nie miałem zera na wejściu (minimum 2) i nigdy nie zauważyłem więcej niż 33 na wyjściu. Wychodzi na to, że powinienem mieć lepiej niż producent podaje, ale dochodzą jeszcze pompki obiegowe, które też nie powodują 100% straty ponieważ grzeją z COP1. Myślę że biorąc je pod uwagę wynik niewiele będzie się różnił od deklaracji.
Natomiast płacąc 1200zł rocznie na CO, nie mam jakoś kompletnie ciśnienia żeby to sprawdzić. Nie opłaca się.

tu się z Tobą zgodzę
gruntowa jednak ma łatwiej spełnić warunki gdyż ma stabilniejsze DZ i dużo wyższe niż powietrzna zwłaszcza przy niskich temperaturach zewnętrznych

timon120777
26-09-2014, 09:24
i stąd negatywne zdanie i nie wszyscy chcą przyjąć że jednak można.
niestety tych którzy chcą dociec i zrozumieć jest niewielki procent a pozostali zdają się na wiedzę i fachowość sprzedawców/instalatorów
potem jest rozczarowanie i to niezależnie od sposobu ogrzewania

masz rację że odrobinę przejaskrawiłem ale chodziło mi o zobrazowanie problemu.

map78
26-09-2014, 09:38
Ups. w 2011 moja miała 4,3 a teraz 4,7. COś pozmieniali w konstrukcji czy sterowaniu (Vitocal 300-G 17KW)?

A masz wyniki jej pomiarów z 2011 roku? Bo to co udostępniłem to nie są wyniki katalogowe tylko z rzeczywistych pomiarów. Być może jest tak, że Twoja pompka jest lepsza niż producent przewidział;)

map78
26-09-2014, 09:45
a jakiez to niedorzeczności?
kolega suspenser ma opomiarowaną pompkę i COP wyszedł sporo niższy niż deklaruje producent. wiem że to jeden przykład ale ilez mamy urządzeń opomiarowanych?


Timon porównanie mojej pompy do tego co opmiarował kolega Suspenser niemalże mnie obraża;) Żeby ci to dobrze zobrazować to tak jakbyś porównał spalanie w śmieciuchu do spalania w takim RBR, czy Skamp:)
Jeżeli na podstawie testów kolegi Suspenser wykonanych na jednej z najtańszych chińskich pomp do CWU opierasz swoja opinię na temat pomp PW, to w takim razie faktycznie chyba lepiej tych pomp nie opomiarowywać;(

tomekwa
26-09-2014, 10:04
A masz wyniki jej pomiarów z 2011 roku? Bo to co udostępniłem to nie są wyniki katalogowe tylko z rzeczywistych pomiarów. Być może jest tak, że Twoja pompka jest lepsza niż producent przewidział;)

http://tiny.pl/q6lbg
Tu masz z 2011 r.

Liwko
26-09-2014, 12:26
Dzisiaj mi wycenił tą kotłownię na około 7-8 000zł (już z zasobnikiem 150l). Czy uważacie, że to rozsądna cena? Czy zbyt wysoka? Jest to cena samej instalacji z zasobnikiem ciepłej wody, ale bez kotła.


Moje graty do pompy + robocizna kosztowały niemal identycznie. Do tego doszła PC za 10 000zł i odwierty za 10 000zł. Czyli za te 20 000zł kupcie kocioł, postawcie komin i wybudujcie te kilka m2 więcej na kocioł i opał. Zobaczymy ile wam zostanie. A jeżeli wam coś zostanie to czy warto dla tych paru groszy pieprzyć się później z węglem.

map78
26-09-2014, 12:56
http://tiny.pl/q6lbg
Tu masz z 2011 r.

Być może coś tam zmodernizowali przez te 3lata, bo faktycznie pomiary się różnią:) Ale zauważ ile pomp - szczególnie PW było testowanych w 2011, a ile w 2014. Najlepiej chyba po tym widać skalę rozwoju tych urządzeń:)

_olo_
26-09-2014, 14:03
Dla gruntowych sprawność CO podawana jest dla temperatur 0-35. Nigdy nie miałem zera na wejściu (minimum 2) i nigdy nie zauważyłem więcej niż 33 na wyjściu. Wychodzi na to, że powinienem mieć lepiej niż producent podaje, ale dochodzą jeszcze pompki obiegowe, które też nie powodują 100% straty ponieważ grzeją z COP1. Myślę że biorąc je pod uwagę wynik niewiele będzie się różnił od deklaracji.
Natomiast płacąc 1200zł rocznie na CO, nie mam jakoś kompletnie ciśnienia żeby to sprawdzić. Nie opłaca się.

Nie mówimy tu o gruntowych bo moim zdaniem powietrzne nie mają w ogóle do nich startu. Gdybym miał wybierać gruntową na odwiertach, nawet z jakimś meetingiem 12kW za 7kpln a markową powietrzną to wolał bym to pierwsze rozwiązanie, niestety kosztowo póki co nie wypada za dobrze takie porównanie o ile nie porównujemy do zubadana za 35kzł.

Co do tego, że pompka grzeje z COP1 to na pewno się nie zgodzę bo to by oznaczało, że cała moc pompki idzie na ciepło a 0 na tłoczenie a tak przecież nie jest. Widać to przy PCPW, zwłaszcza tych o mniejszych mocach - czasem producenci podają COP z pompą i bez pompki i on się zauważalnie różni na niekorzyść tego pierwszego.


Do tego doszła PC za 10 000zł i odwierty za 10 000zł.

Wskaż mi kto robi odwierty za taką kasę i sprzedaje markowe PC po tej cenie bo najwyraźniej załapałeś się na super promocję, chętnie skorzystam :yes:

plusfoto
26-09-2014, 14:20
Wskaż mi kto robi odwierty za taką kasę i sprzedaje markowe PC po tej cenie bo najwyraźniej załapałeś się na super promocję, chętnie skorzystam http://forum.muratordom.pl/images/smilies/happyyes.gif
W stopce u Liwka masz wszystko napisane. Ale pewnie dla ciebie to będzie garażówka a nie markowa.

A swoją drogą Liwko mógłbyś zapisać pozostałe sezony nie tylko pierwszy

_olo_
26-09-2014, 14:30
W stopce u Liwka masz wszystko napisane. Ale pewnie dla ciebie to będzie garażówka a nie markowa.

A swoją drogą Liwko mógłbyś zapisać pozostałe sezony nie tylko pierwszy

Nie, nie garażówka. Nadal chciałbym namiary na odwierty dla mnie za 10000 i taką pompę za 10000 ;)

QIM
26-09-2014, 16:10
Värmepumpsägare,
przypadkiem dowiedziałem się, że w Szwecji dom grzany pompą ciepła musi być wyposażony w jeszcze jedno źródło ciepła, bo tak przepisy nakazują. Czy to prawda?

QIM
26-09-2014, 16:59
Ja nie wiem, ale może Ty szybciej się dowiesz? Bariera językowa niestety...

_olo_
26-09-2014, 17:47
Nigdy nie slyszalem... A na fm PC ludzie maja PC jako jedyny system ogrzewania ...

Jezeli slyszales... To moze podasz zrodlo, lub spytasz u zrodla... ;)

To już nie chodzi nawet o to czy trzeba czy nie (choć jak się spojrzy po producentach PCPW to na ich stronach często jest zapis, że należy zabezpieczyć się drugim źródłem na zimowy okres) ale o zdrowy rozsądek. To jest urządzenie jednak bardziej skomplikowane od kociołka, awaria może zawsze sie pojawić a naprawa może nie być wykonana pędzikiem jak byle kotła.

map78
26-09-2014, 18:02
To już nie chodzi nawet o to czy trzeba czy nie (choć jak się spojrzy po producentach PCPW to na ich stronach często jest zapis, że należy zabezpieczyć się drugim źródłem na zimowy okres) ale o zdrowy rozsądek. To jest urządzenie jednak bardziej skomplikowane od kociołka, awaria może zawsze sie pojawić a naprawa może nie być wykonana pędzikiem jak byle kotła.

olo, awaryjnym urządzeniem dla pompy najczęściej jest GRZAŁKA. Grzałkę chyba dość ciężko popsuć;)

Liwko
26-09-2014, 18:36
A swoją drogą Liwko mógłbyś zapisać pozostałe sezony nie tylko pierwszy

Chciałem ostatni podać, ale w stopce nie ma miejsca :)
Pokrótce PC przez 5 lat pobrała 20 000kWh, czyli średnio 4000kWh rocznie.

Liwko
26-09-2014, 18:43
Nie, nie garażówka. Nadal chciałbym namiary na odwierty dla mnie za 10000 i taką pompę za 10000 ;)

Popatrz na serię A (dzisiaj brałbym C)
http://www.ppcpompy.eu/cennik/
Dzisiaj nie ma takiej jak moja, a moja sześć lat temu kosztowała 9990zł (nie wierzysz, zadzwoń zapytaj)
Odwiertów całą masę znajdziesz na alledrogo.pl
Dzisiaj odwierty zrobiłbym taniej (wcale nie miałem bardzo niskiej ceny) bo kolega ma wiertnie albo samemu zrobiłbym kolektor poziomy.

_olo_
26-09-2014, 21:19
Wierze, wierze, co nie znaczy, że dziś zamiast tanieć są droższe. Nowe modele Ci dość ciekawe, mają już scrolle z inverterem.
Nie zmienia to faktu, że pompa + odwierty powiedzmy te 200m to już 50% więcej $ niż u Ciebie i prawie 100% więcej niż PCPW.

_olo_
27-09-2014, 03:40
A jak się zepsuje sterownik - elektronika ? Grzałka nadal zadziała ?

_olo_
27-09-2014, 05:04
Nie wiem... ale moze jest jakies zalonczenie manualne.... Pozatym... Sterownik pewnie mozna wymienic jako calosc... Powinny byc na stanie u napopularniejszych producentow.
Wiesz... Ciezarowka wiedzie w kotlownie to tez bedzie problem z naprawa .... albo jak sklad wegla sie zapali.... ;)

Jeżeli coś moze się popsuć, to z pewnoscią się popsuje.
Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to pierwsze uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi najwięcej szkody.
E. Murphy

Wivaldi
27-09-2014, 07:54
Z tego samego zalozenia kanapka zawsze spada strona posmarowana maslem na dywan....

A co, jeżeli rzeczywistość tak naprawdę jest iluzją i nic nie istnieje?
Cóż, w takim razie zdecydowanie przepłaciłem za mój nowy dywan.

fotohobby
27-09-2014, 07:56
Olo, tez mam mam sentencję idealnie dla Ciebie :

281800

imrahil
27-09-2014, 08:41
;)

To zeby rozluznic atmosfere spytam dlaczego 7 Eleven ma zamki w drzwiach zewnetrznych?

to jakiś azjatycki dowcip?

fenix2
27-09-2014, 09:44
Mogę podpalić opony przed Twoim domem?
Zrozumiesz?
Jeśli jesteś takim bohaterem śmierdzieli, może w sprawach cywilnych o skracanie Naszego życia także taki będziesz?

Zastanów się co piszesz.
Poczytaj o życiu w środowisku ze smogiem i dymem z niskiej emisji itp.
Rozgarnij się.

Sam się rozgarnij.

BrodowskiG
27-09-2014, 10:15
A jak się zepsuje sterownik - elektronika ? Grzałka nadal zadziała ?

chyba pora się wyspać

Wivaldi
27-09-2014, 10:50
;)

To zeby rozluznic atmosfere spytam dlaczego 7 Eleven ma zamki w drzwiach zewnetrznych?

Co zrobisz, gdy ktoś ci przystawi nóż do szyi, a ty akurat dostaniesz czkawki? :D

R&K
27-09-2014, 10:57
to może jeszcze jeden argument do dyskusji ....
wiekszsc osób z piecami na ekoWszystko ... chyba już sezon rozpoczęła ??

mitch
27-09-2014, 11:16
Jeżeli coś moze się popsuć, to z pewnoscią się popsuje.
Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to pierwsze uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi najwięcej szkody.
E. Murphy
Co innego przezorność, co innego mania prześladowcza. Pierwsze jest prawidłowe, drugie utrudnia życie. Mam dwa samochody, ale z konieczności, a nie dlatego, że boję się że jeden się zepsuje. Mało tego, raz zdarzyło się, że miałem obydwa naraz w warsztacie, w jednym pękła szyba, w drugim padl rozrusznik. Kierując się Twoją filozofią, powinienem kupić trzeci samochód, tak na wszelki wypadek. Absurdalne, nieprawdaż?

Jak padnie mi PC, to mam 2 "farelki" na strychu schowane. Dadzą sobie radę. Jakby mi padł kocioł na ekogroszek (którego nie mam), to też sam nic przy nim nie zrobiłbym bez serwisu. Jakaś różnica między PC i ekogroszkiem? No jest, PC nie pada co chwilę, jak ekogroszek znajomego. Jak padnie, dam znać. Zresztą, jak widać po wpisach na forum, bodajże pyxisowi coś drobnego padło i szybko to naprawił.

Ps. w poniedziałek pomagałem sąsiadowi nosić ekogroszek, bo coś mu w kręgosłupie strzeliło. Niefajnie.

BrodowskiG
27-09-2014, 11:42
taka ironia... mieć pompę i nosić węgiel :D

_olo_
27-09-2014, 15:00
Olo, tez mam mam sentencję idealnie dla Ciebie :

281800

No co ty, to jest moje ulubione hobby.

fotohobby
27-09-2014, 20:52
Lanie wody ? Prawda...

kaszpir007
27-09-2014, 21:31
to może jeszcze jeden argument do dyskusji ....
wiekszsc osób z piecami na ekoWszystko ... chyba już sezon rozpoczęła ??

Ja rozpocząłem "sezon" w poniedziałek. W tym tygodniu było u mnie zimno. Jednego dnia rano musiałem skrobać szybę w samochodzie ...
Niestety jak rano było tylko kilka stopni a dodatkowo mocno wiało , to ciężko oczekiwac aby w domu było 22 stopnie bez jakiegokolwiek ogrzewania.
Dodatkowo cały tydzień niemalże był deszczowy i pochmurny ...

W poprzednim roku rozpoczynałem sezon tez pod koniec września ..

Arturo72bis
27-09-2014, 21:47
Ja rozpocząłem "sezon" w poniedziałek. W tym tygodniu było u mnie zimno. Jednego dnia rano musiałem skrobać szybę w samochodzie ...
Niestety jak rano było tylko kilka stopni a dodatkowo mocno wiało , to ciężko oczekiwac aby w domu było 22 stopnie bez jakiegokolwiek ogrzewania.
Dodatkowo cały tydzień niemalże był deszczowy i pochmurny ...

W poprzednim roku rozpoczynałem sezon tez pod koniec września ..
Szkoda,że blokuje się coś co forum budowlane ma za zadanie i gdzie powinna przyświecać główna idea czyli pomoc inwestorom...

W zeszłym roku sezon grzewczy na dobre rozpocząłem 26.09,na dziś dzień był tylko jeden dzień gdzie urządzenie grzewcze pracowało na potrzeby c.o,także sezon grzewczy w porównaniu z zeszłym rokiem się opóźnia ;)

Sądzę,że jest to związane z drugim czyli kolejnym sezonem grzewczym gdzie dom już się w pełni zaaklimatyzował ;)
Narazie nie ma nawet perspektyw,żeby rozpoczynać sezon grzewczy,temp. w domu 23st.C i ponad :)

_olo_
27-09-2014, 22:22
Ciekawe z czego ta temperatura się bierze, normalne perpetuum mobile, w dzień 20, w nocy spadało już poniżej 5, ok 10 to już standard a tym masz w domu 23 i dogrzewać nie musisz.

Pyxis
27-09-2014, 22:24
To sie nazywa "zyski bytowe".

BrodowskiG
27-09-2014, 22:28
Ciekawe z czego ta temperatura się bierze, normalne perpetuum mobile, w dzień 20, w nocy spadało już poniżej 5, ok 10 to już standard a tym masz w domu 23 i dogrzewać nie musisz.

no popatrz, ja mam w kamienicy bez żadnego docieplenia 21-22, chyba jakiś spisek, dzwoń po Macierewicza

Arturo72bis
27-09-2014, 22:37
Ciekawe z czego ta temperatura się bierze, normalne perpetuum mobile, w dzień 20, w nocy spadało już poniżej 5, ok 10 to już standard a tym masz w domu 23 i dogrzewać nie musisz.
:)

To sie nazywa "zyski bytowe".
Z tego co widzę u mnie są to nie bagatelne zyski.
Wystarczy zwykłe pichcenie a temperatura ciągnie do góry.
LUDZIE TEŻ GRZEJĄ DOM !

olo,przestudiuj temat grzejących pradem z domami z niskimi stratami ciepła to może zajarzysz o co biega...
Sadze,że R&K miał to na mysli rzucając zapytanie...

Pyxis
27-09-2014, 22:50
Z tego co widzę u mnie są to nie bagatelne zyski.


Ale u kazdego kto mieszka w domu, a nie tam tylko bywa, jest to spory wklad energetyczny. Jak do tego dolozysz jeszcze pare godzin sloneczka, to nic wiecej nie potrzeba na takie temperatury.

mitch
27-09-2014, 22:56
Ciekawe z czego ta temperatura się bierze, normalne perpetuum mobile, w dzień 20, w nocy spadało już poniżej 5, ok 10 to już standard a tym masz w domu 23 i dogrzewać nie musisz.
Moja ukochana wczoraj wietrzyła cały dzień. Jak wróciłem, było 19,7 i myślałem, że zamarznę. Żeby nie grzało niepotrzebnie, przebiegle ustawiła na sterowniku 19 stopni. Zdolna bestia z niej :yes: Dzisiaj w domu mam 20,6 stopnia. Bez grzania. Chyba, że mówimy o obiedzie.

Palenie w domu to straszna rzecz. Gdyby nie to i otwieranie okien, byłoby cieplej. Jeśli ktoś nie pali w domu, to żaden problem utrzymać 23 stopnie. Powinno Cię dziwić, jeśli byłoby inaczej. Znaczyłoby to, że Artur miałby fatalnie ocieplony dom. Przecież nie mamy jeszcze zimy!

Pyxis
27-09-2014, 23:12
Palenie w domu to straszna rzecz.

Nawet trudno mi to sobie wyobrazic.

Arturo72bis
27-09-2014, 23:30
Moja ukochana wczoraj wietrzyła cały dzień.
U mnie żona wietrzy namiętnie sypialnię ;)
Przed chwilą odczytałem temperaturę w sypialni to 22,2st.C w salonie 22,9st.C a na zewnątrz 8,1st.C
olo,bez grzania :)
Cuda ;)

QIM
27-09-2014, 23:32
U mnie żona wietrzy namiętnie sypialnię ;)
Przed chwilą odczytałem temperaturę w sypialni to 22,2st.C w salonie 22,9st.C a na zewnątrz 8,1st.C
olo,bez grzania :)
Cuda ;)

O ile pamiętam, to Ty palisz. Więc się nie dziwię ;)

Arturo72bis
27-09-2014, 23:34
O ile pamiętam, to Ty palisz. Więc się nie dziwię ;)
Palę namiętnie,prawie dwie paki LM miętusków,ale to tylko w garażu ;)

Cholera,zaraz wyjdę na sprzedawcę fajków...

_olo_
28-09-2014, 07:47
U mnie żona wietrzy namiętnie sypialnię ;)
Przed chwilą odczytałem temperaturę w sypialni to 22,2st.C w salonie 22,9st.C a na zewnątrz 8,1st.C
olo,bez grzania :)
Cuda ;)

Tak, tak, jeszcze powiadasz, że wietrzy dom przy 8st i masz nadal 23. Super masz te zyski bytowe. Jeżeli ktoś w ogóle nie wietrzy, WM na off i siedzi we własnym smrodku np z częstego gotowania/pieczenia emitującego przy okazji sporo ciepła to bym może uwierzył, chyba, że ma znaczną gorączkę i sam emituje znacznie więcej niż te parędziesiąt W ciepła na dobę ;)
Może w tej chwili jeszcze akumulacja ciepła z ciepłych dni tu ma coś do rzeczy ale zyski bytowe ogrzewające mieszkanie przy średniej dobowej dróżnicy temp. między wnętrzem a otoczeniem 10 st. lub więcej bez cyklicznego dogrzewania to mitologia.

A słońce to zyski, fakt, czym gorsze szyby w oknach i większe okna tym większe zyski z promieniowania ale i straty z przewodzenia okien, ale bez przesady - chyba, że ktoś ma wszystkie okna od południa no i cały dzień słońce świeci a ostatnio tego nie zaobserwowałem (przyszły tydzień ma taki być).

_olo_
28-09-2014, 07:51
Palę namiętnie,prawie dwie paki LM miętusków,ale to tylko w garażu ;)

Cholera,zaraz wyjdę na sprzedawcę fajków...

Tak, tak, LM miętusy rządzą, szkoda że w wariancie kobiecym slim nie produkują, były by zdrowsze i mniej zanieczyszczające otoczenie.

_olo_
28-09-2014, 07:55
no popatrz, ja mam w kamienicy bez żadnego docieplenia 21-22, chyba jakiś spisek, dzwoń po Macierewicza

Nie mam telefonu do tego pana, jeżeli masz to proszę na priv.

Wiesz, słyszałem o takich, którzy mieszkając w podobnych wielorodzinnych budynkach przez cały rok oszczędzają na ogrzewaniu i im temp. nie spada do poziomu uniemożliwiającego funkcjonowanie, po co ogrzewać mieszkanie skoro sąsiad z prawej, lewej, góry i dołu ogrzewa więc można mieć w miarę ciepło za darmo ;)

Wivaldi
28-09-2014, 07:56
To sie nazywa "zyski bytowe".

Po kapuście lub grochówce na obiad są też "zyski odbytowe" czyli ciepłe pierdzenie.
Są tacy co z tego odzyskują jeszcze ciepło - rekuperacja.:)

BrodowskiG
28-09-2014, 08:00
olo i po co z siebie robisz idiotę? 2-3 doby temu miałem okno rozszczelnione dzień i noc, ostatnio zamykam na noc, czasami jest chłodno ale siedze na krótki rękaw i w krótkich spodenkach, teraz po nocy mam 21 stopni i od rana uchylone okno, na termometrze 10 stopni a jeszcze nie zdążyłem się ubrać i jest ciepło

PS a WM mniej traci ciepła niż grawitacyjna ale żeby to wiedzieć to trzeba najpierw poznać temat a później pisać

_olo_
28-09-2014, 08:15
olo i po co z siebie robisz idiotę? 2-3 doby temu miałem okno rozszczelnione dzień i noc, ostatnio zamykam na noc, czasami jest chłodno ale siedze na krótki rękaw i w krótkich spodenkach, teraz po nocy mam 21 stopni i od rana uchylone okno, na termometrze 10 stopni a jeszcze nie zdążyłem się ubrać i jest ciepło

PS a WM mniej traci ciepła niż grawitacyjna ale żeby to wiedzieć to trzeba najpierw poznać temat a później pisać

I zapewne to zyskami bytowymi uzupełniasz straty ciepła wynikające z różnicy temp. 11 stopni. No i jeszcze w tym sezonie (sierpień-wrzesień) nie było żadnego dogrzewania, ani raz ?

PS - nie wiem wszystkiego, nie wiem wielu rzeczy ale to, że WM (z odzyskiem) traci mniej niż grawitacyjna to akurat wiem, zwracam też uwagę na słowo "traci". Epitety pod moim adresem przemilczę, nie zniżam się zwykle do tego poziomu dyskusji.

wuwok
28-09-2014, 08:25
Moja ukochana wczoraj wietrzyła cały dzień. Jak wróciłem, było 19,7 i myślałem, że zamarznę. Żeby nie grzało niepotrzebnie, przebiegle ustawiła na sterowniku 19 stopni. Zdolna bestia z niej :yes: Dzisiaj w domu mam 20,6 stopnia. Bez grzania. Chyba, że mówimy o obiedzie.

Palenie w domu to straszna rzecz. Gdyby nie to i otwieranie okien, byłoby cieplej. Jeśli ktoś nie pali w domu, to żaden problem utrzymać 23 stopnie. Powinno Cię dziwić, jeśli byłoby inaczej. Znaczyłoby to, że Artur miałby fatalnie ocieplony dom. Przecież nie mamy jeszcze zimy!
Masz 20,6 stopnia i mówisz że masz ciepło ?:D .U mnie w domu teraz mam 24-25 stopni i żonka w końcu uznała ze jest w miarę ciepło . Przy 22-23 stopniach narzekała na zimno w domku :( . Ja już grzeje od paru dni ,powód to że temperatura schodzi nawet do około zera od strony gdzie wartki potoczek płynie . Z drugiej strony domu jest cieplej czyli około 3-5 stopni rano :) .

BrodowskiG
28-09-2014, 08:30
I zapewne to zyskami bytowymi uzupełniasz straty ciepła wynikające z różnicy temp. 11 stopni. No i jeszcze w tym sezonie (sierpień-wrzesień) nie było żadnego dogrzewania, ani raz ?

PS - nie wiem wszystkiego, nie wiem wielu rzeczy ale to, że WM (z odzyskiem) traci mniej niż grawitacyjna to akurat wiem, zwracam też uwagę na słowo "traci". Epitety pod moim adresem przemilczę, nie zniżam się zwykle do tego poziomu dyskusji.

zyskami bytowymi, zyskami słonecznym i ciepłem zakumulowanym. przestań pajacować to ludzie zaczną Cię poważnie traktować, puki co piszesz tylko ze czarne jest białe a białe jest czarne. ja widzę że to inni muszą się zniżać do Twoich bredni, swoje wymysły stawiasz ponad rzeczywistość, Twoje posty nie są niczym innym niż tylko i wyłącznie pieniactwem i podważaniem wszystkiego co się da, nawet rzeczy ooczywistych

BrodowskiG
28-09-2014, 08:31
Masz 20,6 stopnia i mówisz że masz ciepło ?:D .U mnie w domu teraz mam 24-25 stopni i żonka w końcu uznała ze jest w miarę ciepło . Przy 22-23 stopniach narzekała na zimno w domku :( . Ja już grzeje od paru dni ,powód to że temperatura schodzi nawet do około zera od strony gdzie wartki potoczek płynie . Z drugiej strony domu jest cieplej czyli około 3-5 stopni rano :) .
u mnie była temp. z jednej strony 10 a z drugiej 13 ale to wynika ze świecenia słońca :)

_olo_
28-09-2014, 08:46
zyskami bytowymi, zyskami słonecznym i ciepłem zakumulowanym. przestań pajacować to ludzie zaczną Cię poważnie traktować, puki co piszesz tylko ze czarne jest białe a białe jest czarne. ja widzę że to inni muszą się zniżać do Twoich bredni, swoje wymysły stawiasz ponad rzeczywistość, Twoje posty nie są niczym innym niż tylko i wyłącznie pieniactwem i podważaniem wszystkiego co się da, nawet rzeczy ooczywistych

Tak, tak, panie BrodowskiG, macie rację. Nie wiem co prawda, w którym miejscu podważam te oczywiste rzeczy i w którym miejscu piszę, że czarne jest białe ale macie rację. Jeżeli coś podważam, to tylko fałszywe tezy.
A pieniactwo ? Twój wpis to doskonały przykład pieniactwa.

pawko_
28-09-2014, 08:54
Ciekawe z czego ta temperatura się bierze, normalne perpetuum mobile, w dzień 20, w nocy spadało już poniżej 5, ok 10 to już standard a tym masz w domu 23 i dogrzewać nie musisz.
A jak myślisz, po co składuje drewno kominkowe oparte o ścianę domu ?

BrodowskiG
28-09-2014, 08:59
tylko że inni forumowicze też przestali Cię poważnie traktować
jeśli ludzie pisza ile maja w domach bez włączania ogrzewania to po co ciągle sugerujesz że to nie możliwe, co za rożnica żę 100% nie pochodzi z zysków bytowych, ważżne że nie muszą grzać no ale przecież musisz wiedzieć lepiej, na pewno wszyscy kłamia i musisz podważyć fałszywe tezy

_olo_
28-09-2014, 09:23
Nie, nie wszyscy kłamią, ale większość, i nie kłamie a nagina prawdę, naciąga fakty, taka natura ludzka.
Nie, oni nie grzeją przecież, to tylko dla romantycznej atmosfery sobie kominek co drugi dzień uruchamiają. Nie, nie grzeją, samo się "nagrzało" z 23 -> 20 przez ostatnie dni itp itd. ale w łazience jak piździ to tak zupełnie przypadkowo drabinka el. się załącza etc.

Nie jest moim celem samym w sobie to, by ktoś mnie traktował poważnie - gdyby tak było przytakiwał bym każdemu, cokolwiek by nie napisał. Jeżeli ktoś kojarzy fakty i czyta ze zrozumieniem, bez jakichś ideologii to co piszę to zaakceptuje moje wypowiedzi choć nie musi ich popierać i się z nimi zgadzać, bo gdy jest wyłącznie "klakierstwo" nie ma dyskusji.

BrodowskiG
28-09-2014, 09:31
olo jesteś chorym człowiekiem, rano miałem 21 stopni, mam okno od zachodu więc dopiero popołudniu "łapie" słońce, temp. rośnie z 1,5 stopnia. cały czas od rana mam uchylone okno, niczym nie dogrzeje bo kotłownia na kamienicę i blok grzeje tylko na CWU, jeszcze raz napiszę że nie ma żadnego docieplenia, nie mam kominka, nawet piekarnika nikt nie włączał i przy otwartm oknie jest ciepło, siedzę na krótki rękaw. Wiem że i tak wiesz lepiej i wcale to nie jest pieniactwo, ludzie którzy latami siedzą na tym forum próbują Ci coś wytłumaczyć ale Ty i tak wiesz lepiej mimo że nawet nie miałeś okazji sprawdzić.

_olo_
28-09-2014, 09:36
Teraz policz łaskawie epitety pod moim adresem z raptem kilku twoich ostatnich wpisów i sam stwierdzisz może kto tu jest chorym pieniaczem.
miłego dnia życzę

PS.
Przy normatywnej wentylacji co min. godzinę powinieneś wymienić całość powietrza w twoich pomieszczeniach na świeże, w nocy można tą wymianę ograniczyć, zapewne ogrzejesz to powietrze o temp 5 lub 10st. za pomocą zysków bytowych do 22-23 st, w łazience do 24st ?

BrodowskiG
28-09-2014, 10:09
mówisz że ja jestem pieniaczem ale musiałeś głupoty dopisać
po co mi w łazience 24 stopnie? żeby po wejsciu być mokrym po pół minuty? przeciez do łazienki wchodzi się sie kilka razy na 2 minuty, może rano 5 a wieczorem naleje cieplej wody to się temp podniesie. tradycyjnie musisz wyszukiwać problem, większośc dnia spędzam w pokoju.
nie mam 22-23 tylko od 21 co i tak jest więcej niz temp. obliczeniowa i 21 stopni jest w pełni komfortowe, tymbardziej że za dnia ta temp. się podniesie
Wiem że są ludzie uwielbiający kiszenie w wysokich temperaturach, są tacy co się cieszą że mają od kominka 30 stopni a nie mozna tego traktować jako standard, są też ludzie którym wystarcza 17 stopni albo mniej.

mitch
28-09-2014, 10:17
Masz 20,6 stopnia i mówisz że masz ciepło ?:D .U mnie w domu teraz mam 24-25 stopni i żonka w końcu uznała ze jest w miarę ciepło . Przy 22-23 stopniach narzekała na zimno w domku :( . Ja już grzeje od paru dni ,powód to że temperatura schodzi nawet do około zera od strony gdzie wartki potoczek płynie . Z drugiej strony domu jest cieplej czyli około 3-5 stopni rano :) .
Nie, nigdzie nie napisałem, że jest ciepło. Jakbyś przeczytał to co napisałem, wyczytałbyś, że było mi bardzo zimno - cytuję: "myślałem, że zamarznę". Podniesienie temperatury do niecałych 21 sprawy nie zmieniło, nadal jest zimno. Napisałem również, że obniżyła temperaturę załączenia PC na sterowniku do 19 stopni, a temperatura bez załączenia ogrzewania podniosła się o blisko jeden stopień. Wszystko to wynika z intensywnego wietrzenia domu. Gdyby nie to, nadal w domu byłoby ponad 23 stopnie bez potrzeby grzania. To była odpowiedź na kolejną błędną tezę (mit) _olo_, że jakoby nie da się utrzymać temperatury 23 stopni w domu bez dogrzewania w obecnych warunkach. Da się, to dom Artura jest tego przykładem, z kolei u mnie moja żona zrobiła wszystko, żeby tylko tej temperatury nie utrzymać. Jest to wynikiem m.in. gorszego niż u Artura ocieplenia oraz wietrzenia. Nigdzie nie napisałem, że uważam, że 21, a tym bardziej 20 stopni to temperatura komfortowa, dla mnie osobiście 22-23 jest temperaturą komfortową, dla żony 23-24. Kompromisowo utrzymujemy 23 stopnie.

Czy teraz wystarczająco wyjaśniłem mój post?

Tak na marginesie, myślę, że brak możliwości utrzymania już dzisiaj temperatury w domu pośrednio wynika z ogrzewania ekogroszkiem - zazwyczaj przy takim ogrzewaniu inwestorzy decydują się na gorsze ocieplenie domu. Czyli znowu wracamy do punktu wyjścia - liczy się tu i teraz, a nie to co będzie w przyszłości - vide budowanie "byle zmieścić się normie na dziś", a nie dla siebie, czyli lepiej niż normowe.

wuwok
28-09-2014, 10:28
Nie, nigdzie nie napisałem, że jest ciepło. Jakbyś przeczytał to co napisałem, wyczytałbyś, że było mi bardzo zimno - cytuję: "myślałem, że zamarznę". Podniesienie temperatury do niecałych 21 sprawy nie zmieniło, nadal jest zimno. Napisałem również, że obniżyła temperaturę załączenia PC na sterowniku do 19 stopni, a temperatura bez załączenia ogrzewania podniosła się o blisko jeden stopień. Wszystko to wynika z intensywnego wietrzenia domu. Gdyby nie to, nadal w domu byłoby ponad 23 stopnie bez potrzeby grzania. To była odpowiedź na kolejną błędną tezę (mit) _olo_, że jakoby nie da się utrzymać temperatury 23 stopni w domu bez dogrzewania w obecnych warunkach. Da się, to dom Artura jest tego przykładem, z kolei u mnie moja żona zrobiła wszystko, żeby tylko tej temperatury nie utrzymać. Jest to wynikiem m.in. gorszego niż u Artura ocieplenia oraz wietrzenia. Nigdzie nie napisałem, że uważam, że 21, a tym bardziej 20 stopni to temperatura komfortowa, dla mnie osobiście 22-23 jest temperaturą komfortową, dla żony 23-24. Kompromisowo utrzymujemy 23 stopnie.

Czy teraz wystarczająco wyjaśniłem mój post?

Tak na marginesie, myślę, że brak możliwości utrzymania już dzisiaj temperatury w domu pośrednio wynika z ogrzewania ekogroszkiem - zazwyczaj przy takim ogrzewaniu inwestorzy decydują się na gorsze ocieplenie domu. Czyli znowu wracamy do punktu wyjścia - liczy się tu i teraz, a nie to co będzie w przyszłości - vide budowanie "byle zmieścić się normie na dziś", a nie dla siebie, czyli lepiej niż normowe.

Wiem o co ci chodzi. Tylko wy piszecie o domach w środku polski . Ciekawe czy mając kilka dni około 3-5 stopni w nocy[a od strumyka/potoka nawet około zera], a w dzień około 10 stopni też będziecie mieli na tyle ciepło że obejdziecie się bez grzania. Do tego zmierzam.

_olo_
28-09-2014, 10:32
mówisz że ja jestem pieniaczem ale musiałeś głupoty dopisać
po co mi w łazience 24 stopnie? żeby po wejsciu być mokrym po pół minuty? przeciez do łazienki wchodzi się sie kilka razy na 2 minuty, może rano 5 a wieczorem naleje cieplej wody to się temp podniesie. tradycyjnie musisz wyszukiwać problem, większośc dnia spędzam w pokoju.
nie mam 22-23 tylko od 21 co i tak jest więcej niz temp. obliczeniowa i 21 stopni jest w pełni komfortowe, tymbardziej że za dnia ta temp. się podniesie
Wiem że są ludzie uwielbiający kiszenie w wysokich temperaturach, są tacy co się cieszą że mają od kominka 30 stopni a nie mozna tego traktować jako standard, są też ludzie którym wystarcza 17 stopni albo mniej.

Ok. To ile potrzeba ciepła, żeby w ciągu doby podgrzać wielokrotną kubaturę domu/mieszkania z przeciętnej dobowej temp powietrza 10st do 21 stopni (jeżeli to komuś wystarcza) ? Czy to zapotrzebowanie pokrywają zyski bytowe ?

Okazuje się, że temp. się utrzymuje u Ciebie ale w wyniku ograniczenia do minimum wentylacji bo gdyby była zachowana poprawna nie było by to możliwe - "Wszystko to wynika z intensywnego wietrzenia domu. Gdyby nie to, nadal w domu byłoby ponad 23 stopnie bez potrzeby grzania" - czy wymiana całości powietrza, wielokrotnie w ciągu doby, w całym domu, to mniej intensywne czy bardziej intensywne niż Twoje przewietrzanie ? Bo to tylko prawidłowe wietrzenie, nic ponadto.

BrodowskiG
28-09-2014, 10:38
ja mam cały czas uchylone okno, to jak lepiej wietrzyć? robić przeciągi? jeszcze 2 osoby Ci napisały to samo co ja a Ty i tak swoje, po prostu beton

mitch
28-09-2014, 10:39
Nie, nie wszyscy kłamią, ale większość, i nie kłamie a nagina prawdę, naciąga fakty, taka natura ludzka.
Nie, oni nie grzeją przecież, to tylko dla romantycznej atmosfery sobie kominek co drugi dzień uruchamiają. Nie, nie grzeją, samo się "nagrzało" z 23 -> 20 przez ostatnie dni itp itd. ale w łazience jak piździ to tak zupełnie przypadkowo drabinka el. się załącza etc.

Nie jest moim celem samym w sobie to, by ktoś mnie traktował poważnie - gdyby tak było przytakiwał bym każdemu, cokolwiek by nie napisał. Jeżeli ktoś kojarzy fakty i czyta ze zrozumieniem, bez jakichś ideologii to co piszę to zaakceptuje moje wypowiedzi choć nie musi ich popierać i się z nimi zgadzać, bo gdy jest wyłącznie "klakierstwo" nie ma dyskusji.
Nie mam kominka. Jeśli nie wierzysz, zapraszam do mnie do domu. Myślałem o elektrycznym podgrzewaczu do drabinki w łazience, jednak nadal go nie kupiłem. Ogrzewanie jeszcze się nie załączyło ani razu (choć po piątkowym manewrze żony powinno, ale obniżyła próg załączenia PC).

_olo_, gdybyś każdemu przyklaskiwał, nie byłbyś traktowany poważnie. Jednak negowanie wszystkiego, z czym nie miałeś wcześniej do czynienia, zakrawa o pieniactwo. Nie mieszkałeś jeszcze w dobrze ocieplonym domu - rozumiem. Ale czemu negujesz fakt, że w takim domu da się utrzymać temperaturę na początku sezonu jesiennego - tego nie rozumiem. Nie, bo nie? To nie jest poważne, z całą pewnością. Ludzie kiedyś twierdzili, że latać mogą tylko ptaki. Kiedyś twierdzono, że samochód nie może przekroczyć bariery dźwięku. To nie jest niezgodne z prawami fizyki. Tak samo jak utrzymanie temperatury 23 stopni w domu w dzisiejszy dzień. Nie wierzysz w latanie, przekraczanie bariery prędkości i utrzymanie temperatury w domu - ok, Twoja broszka, ale czemu tak autorytarnie wypowiadasz się o czymś, z czym nie miałeś do czynienia? Ja mieszkam w moim domu i wiem, że utrzymanie temperatury jest możliwe. A, moja WM działa cały czas. Jeśli ktoś tu naciąga fakty, to Ty - naginasz prawdę do swoich wydumanych teorii.

To, że w typowym domu ogrzewanym ekogroszkiem jest to niemożliwe, zgoda, w poprzednim poście napisałem coś o tym. Ale dzisiaj możesz pomyśleć o przyszłości i zbudować dom inaczej. Czy to się zwróci - nie wiem, pewnie nie. Ale ja teraz miałem pieniądze, więc wydałem je na lepsze niż standardowe ocieplenie, z myślą o gorszych czasach, zamiast wydać je na TV 50". TV kupię później, ocieplenia już nie bardzo. Żałuję jednego - że nie zrobiłem płyty.

mitch
28-09-2014, 10:49
Wiem o co ci chodzi. Tylko wy piszecie o domach w środku polski . Ciekawe czy mając kilka dni około 3-5 stopni w nocy[a od strumyka/potoka nawet około zera], a w dzień około 10 stopni też będziecie mieli na tyle ciepło że obejdziecie się bez grzania. Do tego zmierzam.
Nie wiem. Nie mam takich warunków. Mieszkam przy lasach, najniższa zarejestrowana od tygodnia temperatura to 0,2 stopnia, dziś nad ranem było 2,5 stopnia. Od tygodnia w dzień dochodzi do 22. Dla takich warunków mogę się wypowiadać. Gdybać jak _olo_ nie chcę. Artura za to chyba z małopolski?

Kasza w spraju
28-09-2014, 11:12
A, moja WM działa cały czas. Jeśli ktoś tu naciąga fakty, to Ty - naginasz prawdę do swoich wydumanych teorii.
Jaki wymiennik?


Żałuję jednego - że nie zrobiłem płyty.
Fundamentowej? Czemu?

Arturo72bis
28-09-2014, 11:23
I zapewne to zyskami bytowymi uzupełniasz straty ciepła wynikające z różnicy temp. 11 stopni. No i jeszcze w tym sezonie (sierpień-wrzesień) nie było żadnego dogrzewania, ani raz ?

Proste:

zyskami bytowymi, zyskami słonecznym i ciepłem zakumulowanym.
Pisałem,że do tej pory tylko w jeden dzień grzałem a raczej tylko w nocy przez 7h i zuzyłem na to cale 5kWh.
Rano temp.w salonie 22,8st.C,w sypialni 22,7st.C a na zewnątrz mamy 16,2st.C i słońce ładnie świeci.

Czy ty myślisz,że dom trzeba podgrzać o 11st.C ? Czy w domu było kiedykolwiek 11st.C,że należy go podgrzewać ? Ile energii dostarcza człowiek samym sobą ? Czemu w salonie podczas imprezy na kilkanaście osób zaczyna być gorąco nawet w mrozy ?
Jak do tej pory od zeszłego sezonu temp.w domu nie spadła pon.22st.C.

Olo,masz w miarę blisko,zapraszam,może odmieni ci się punkt widzenia i myslenia na prawidłowy.

Kasza w spraju
28-09-2014, 11:31
A dlaczego jak jest -10° to w słoneczny dzień wsiadając po pracy do auta jest w środku +20°?

_olo_
28-09-2014, 12:07
Proste:

Pisałem,że do tej pory tylko w jeden dzień grzałem a raczej tylko w nocy przez 7h i zuzyłem na to cale 5kWh.
Rano temp.w salonie 22,8st.C,w sypialni 22,7st.C a na zewnątrz mamy 16,2st.C i słońce ładnie świeci.

Czy ty myślisz,że dom trzeba podgrzać o 11st.C ? Czy w domu było kiedykolwiek 11st.C,że należy go podgrzewać ? Ile energii dostarcza człowiek samym sobą ? Czemu w salonie podczas imprezy na kilkanaście osób zaczyna być gorąco nawet w mrozy ?
Jak do tej pory od zeszłego sezonu temp.w domu nie spadła pon.22st.C.

Olo,masz w miarę blisko,zapraszam,może odmieni ci się punkt widzenia i myslenia na prawidłowy.

Nie dom a całe powietrze w domu, wielokrotnie w ciągu doby trzeba podgrzać z średniej temp na zewnątrz do tej utrzymywanej we wnętrzu, przynajmniej przy wentylacji bez odzysku. Z wentylacja z odzyskiem jest to odpowiednio mniejsza różnica temp. ale nadal sporo powietrza do ogrzania. Cieszę się, że wzbogacono to źródło ogrzewania o ciepło zakumulowane bo ono tu jest kluczowe, jednak bardzo różne dla różnych domów i nie zawsze wystarcza. Arturo, tobie też nie wystarczyło w bardzo dobrze zaizolowanym domu w najbardziej akumulacyjnej technologii (płyta i silikaty).

_olo_
28-09-2014, 12:12
A dlaczego jak jest -10° to w słoneczny dzień wsiadając po pracy do auta jest w środku +20°?

Super, najwyraźniej samochód Ci się zapalił, w moim tak nigdy nie było, nawet w słońcu. Ale może to to, że moje jest białe a Twoje czarne ? No i to tylko w słońcu i raczej nie 20st. i jak słońce zniknie to jest za 10 minut z powrotem - 10 więc nie ma co do domu tego porównania zastosować, bo w domu by uniknąć takich wahań temperatur stosuje się izolację a okien jest spooooro mniej i tylko przez małą część doby świeci przez nie słońce i to przez zespolone z szybami pochłaniającymi więcej "ciepłego" widma światła niż szyby samochodowe :)

mitch
28-09-2014, 12:12
Jaki wymiennik?

Nie wiem. Rekuperator Brookventa 1.1.


Fundamentowej? Czemu?
W skrócie - lepsze parametry.

mitch
28-09-2014, 12:25
Nie dom a całe powietrze w domu, wielokrotnie w ciągu doby trzeba podgrzać z średniej temp na zewnątrz do tej utrzymywanej we wnętrzu, przynajmniej przy wentylacji bez odzysku. Z wentylacja z odzyskiem jest to odpowiednio mniejsza różnica temp. ale nadal sporo powietrza do ogrzania. Cieszę się, że wzbogacono to źródło ogrzewania o ciepło zakumulowane bo ono tu jest kluczowe, jednak bardzo różne dla różnych domów i nie zawsze wystarcza. Arturo, tobie też nie wystarczyło w bardzo dobrze zaizolowanym domu w najbardziej akumulacyjnej technologii (płyta i silikaty).
Hehe. Czyli jednak w końcu zaczyna docierać, że jak odpowiednio zbuduje się dom, to można przesunąć okres grzewczy. Wiesz jaka jest różnica pomiędzy odpaleniem pieca na ekogroszek, a "pyknięciem" PC (nie wspominając o "kablarzach")? Co chcesz udowodnić? Że nie ma sensu dobrze ocieplać domu, bo i tak trzeba go będzie grzać? Skoro tak Ci wychodzi, to ok. Tylko niektórzy wolą zapobiegać, niż leczyć syfa. Czytaj - lepiej ocieplić, żeby na przyszłość tak nie martwić się rosnącymi cenami energii (czy to węgla, prądu czy gazu). To o co tak naprawdę Ci chodzi?

Arturo72bis
28-09-2014, 12:26
Nie dom a całe powietrze w domu, wielokrotnie w ciągu doby trzeba podgrzać z średniej temp na zewnątrz do tej utrzymywanej we wnętrzu, przynajmniej przy wentylacji bez odzysku. Z wentylacja z odzyskiem jest to odpowiednio mniejsza różnica temp. ale nadal sporo powietrza do ogrzania. Cieszę się, że wzbogacono to źródło ogrzewania o ciepło zakumulowane bo ono tu jest kluczowe, jednak bardzo różne dla różnych domów i nie zawsze wystarcza. Arturo, tobie też nie wystarczyło w bardzo dobrze zaizolowanym domu w najbardziej akumulacyjnej technologii (płyta i silikaty).
U mnie wymiana powietrza to 100m3/h czyli w ciągu doby to 6-cio krotna wymiana powietrza w całym domu ale powietrze bardzo słabo przenosi ciepło i nie na tyle,żeby wychłodzić przez ten czas dom.
Jak pisałem,żona namiętnie wietrzy sypialnię otwierając drzwi tarasowe i nawet pomimo tego,że powietrze w sypialni jest na chwilę niższe to po paru minutach wraca z powrotem do temp.przed wietrzeniem,oczywiście bez grzania.
Nie ogrzewasz powietrza tylko cały dom,czyli ściany,meble,posadzkę,które to rzeczy głównie przyjmują energie cieplną.

BrodowskiG
28-09-2014, 12:35
po 4 godzinach skończyły mi się zyski bytowe i musiałem z uchyłu przejśc na rozszczelnienie, za kilka godzin rozpoczynam dogrzewanie efektem szklarniowym połączonym z akumulowaniem, chociaż i tak temp. kręci się koło 21