PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34

Pyxis
20-10-2014, 22:08
Wszyscy już wiedzą, że nie stać cię na nową klawiaturę z działającym klawiszem ALT;)
Czyżby PC miała za dużo startów?

Na Ciebie tak mocno dziala alkohol, czy masz tak caly czas?

zyzolek
20-10-2014, 22:16
Na Ciebie tak mocno dziala alkohol, czy masz tak caly czas?

Twoje teksty i riposty są lepsze od alkoholu;)

Liwko
21-10-2014, 06:25
Jak już sobie dogryzacie, to trzymajcie jakiś poziom, bo nuda straszliwa :D

arczi721
21-10-2014, 09:21
Poniżej zdrowe podejście do tematu budowy domu:

Witajcie!
Świerzy jestem, choć już sporo czasu zgłębiam różne wątki. Do tego likwidujemy kominek i komin w ogóle.
Płyta fundamentowa (może grzewcza), a na pewno podłogówka z pompą ciepła lub na prąd. Ściany jeszcze nie wiem, bo biorę pod uwagę całe spektrum rozwiązań.Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Mamy wąską działkę, bo 15 metrów. O długość się nie martwię, bo ma nieco ponad 100m.

Także obecni i przyszli inwestorzy mający lub chcący ekogroszek patrzcie i uczcie się jak buduje się z głową a nie bezmyślnie.

krzy27
21-10-2014, 09:32
Lepsze docieplenie i w porównaniu z kabelkami pompa się mu nie zwróci. Więc moim zdaniem nigdy nie ma tak dobrze by lepiej być nie mogło.

arczi721
21-10-2014, 09:46
Lepsze docieplenie i w porównaniu z kabelkami pompa się mu nie zwróci. Więc moim zdaniem nigdy nie ma tak dobrze by lepiej być nie mogło.
Zapominasz o zużyciu cwu,które w domu z niskim zapotrzebowaniem może być wyższe niż na ogrzewanie.
Po drugie,prąd to nie tylko kable,które uważam za nie rozsądną inwestycje ale także grzałka podpięta do wodnej podlogowki.

robo__
21-10-2014, 09:47
Poniżej zdrowe podejście do tematu budowy domu:

Także obecni i przyszli inwestorzy mający lub chcący ekogroszek patrzcie i uczcie się jak buduje się z głową a nie bezmyślnie.

Ile bedzie mial powierzchni domek stefan_max'a. Jak chcesz uczyć inwestorów to rób to dobrze kolego.

Liwko
21-10-2014, 09:50
Lepsze docieplenie i w porównaniu z kabelkami pompa się mu nie zwróci. Więc moim zdaniem nigdy nie ma tak dobrze by lepiej być nie mogło.

Odważne stwierdzenie.
A może trzeba myśleć o jeszcze jednym kroku naprzód? Za kilka lat panele fotovoltaiczne mogą być na tyle opłacalne, że zaczniemy je kłaść na swoich dachach. A że domy z PC zazwyczaj zużywają mniej energii, to i mniejsza inwestycja w panele.
Moim zdaniem w tym wypadku PC to jest słuszna droga.

krzy27
21-10-2014, 09:51
Ile bedzie mial powierzchni domek stefan_max'a. Jak chcesz uczyć inwestorów to rób to dobrze kolego.

To nie uczenie inwestorów bo na tym nikomu nie zależy tylko walka o $.

robo__
21-10-2014, 09:54
Zabwny wątek. Same emocje zero konkretów. Jak masz chęć wybudować sobie 250m2 dom i ogrzewać go ekogrochem to źle i wyrzucone pieniadze w błoto. Jak ktoś buduje energooszczędny dom 100m2 i ma PC lub prąd to pełne oświecenie i czapki z głow. A jak ktoś mówi że mu 100m2 za mało to burżuj i kułak. Tak w skrócie można opisać ten wątek.

krzy27
21-10-2014, 09:55
Liwko słuszna nie znaczy tania. Poza tym po co zamieniać to w prąd skoro cieplnie ma większą sprawność a i zmagazynować łatwiej. Baterie szybciej się wysłużą niż bufor.

krzy27
21-10-2014, 10:00
Zabwny wątek. Same emocje zero konkretów. Jak masz chęć wybudować sobie 250m2 dom i ogrzewać go ekogrochem to źle i wyrzucone pieniadze w błoto. Jak ktoś buduje energooszczędny dom 100m2 i ma PC lub prąd to pełne oświecenie i czapki z głow. A jak ktoś mówi że mu 100m2 za mało to burżuj i kułak. Tak w skrócie można opisać ten wątek.

Żaden sposób nie jest bardziej czy mniej światły. Każdy narzuca jakieś obowiązki, które muszą być w świadomości inwestora. I takie połączenie jest dopiero światłe inwestor+instalacja.

arczi721
21-10-2014, 10:00
Ile bedzie mial powierzchni domek stefan_max'a. Jak chcesz uczyć inwestorów to rób to dobrze kolego.
To również świadczy o zdrowym podejsciu do budowy i cechuje rozsądnego inwestora bo gość chce budować tanio i dobrze a nie tak jak inni,głównie użytkownicy ekogroszku gdzie tam występują bogaci inwestorzy i stać ich na domy 150-300m2 ale ciekawie że nie stać ich na pomyslunek i cywilizowane źródła ciepła.

robo__
21-10-2014, 10:01
Żaden sposób nie jest bardziej czy mniej światły. Każdy narzuca jakieś obowiązki, które muszą być w świadomości inwestora. I takie połączenie jest dopiero światłe inwestor+instalacja.

Czy jesteś pewien że czytamy te same wątki ?

krzy27
21-10-2014, 10:04
Czy jesteś pewien że czytamy te same wątki ?

Teraz już nie.

robo__
21-10-2014, 10:04
Co masz na myśli mówiąc "cywilizowane źródła ciepla" ? Bo chyba to należy uściślić.

Liwko
21-10-2014, 10:10
Liwko słuszna nie znaczy tania. Poza tym po co zamieniać to w prąd skoro cieplnie ma większą sprawność a i zmagazynować łatwiej. Baterie szybciej się wysłużą niż bufor.

Dlaczego nie tania?
Powiedz mi jaki jest sens pakować siano w dom pasywny, skoro i tak CWU będziemy mieć drogie? Musimy wybrać złoty środek, a pakując PC obniżamy koszty i jednego i drugiego. Do tego za kilka lat dodamy instalację fotovoltaiczną (nie akumulatory!) i jedziemy po spłacie paneli za darmo.
Jeżeli teraz płacę do energetyki 3200zł rocznie, to te same pieniądze mogę płacić przez 10-12 lat do banku. Dla mnie to bez różnicy. A wszystko dalej to już czysty zysk.
A co zrobią ci z kotłami na węgiel? Wpakują grzałki, pójdą w PC? A co z kotłowniami i kominami? A co z grzejnikami zamiast podłogówki?
Myśleć myśleć, zapobiegać a nie leczyć!

robo__
21-10-2014, 10:18
To również świadczy o zdrowym podejsciu do budowy i cechuje rozsądnego inwestora bo gość chce budować tanio i dobrze a nie tak jak inni,głównie użytkownicy ekogroszku gdzie tam występują bogaci inwestorzy i stać ich na domy 150-300m2 ale ciekawie że nie stać ich na pomyslunek i cywilizowane źródła ciepła.

Nie każdy chce mieszkać w pudełku zapałek. A wybierając dom > 200m nie chcą płacić dużo za ciepło. Jak dla mnie logiczne.

adkwapniewski
21-10-2014, 10:26
Dlaczego nie tania?
Powiedz mi jaki jest sens pakować siano w dom pasywny, skoro i tak CWU będziemy mieć drogie? Musimy wybrać złoty środek, a pakując PC obniżamy koszty i jednego i drugiego. Do tego za kilka lat dodamy instalację fotovoltaiczną (nie akumulatory!) i jedziemy po spłacie paneli za darmo.
Jeżeli teraz płacę do energetyki 3200zł rocznie, to te same pieniądze mogę płacić przez 10-12 lat do banku. Dla mnie to bez różnicy. A wszystko dalej to już czysty zysk.
A co zrobią ci z kotłami na węgiel? Wpakują grzałki, pójdą w PC? A co z kotłowniami i kominami? A co z grzejnikami zamiast podłogówki?
Myśleć myśleć, zapobiegać a nie leczyć!

Wepną grzałkę lub "chińską" pompkę + panele FV i sprawa załatwiona , kociołek zostanie jako dywersyfikacja źródła (zamiast spalarni w salonie). Sporo inwestorów ma podłogówkę po całości + kociołek, WM z reku też.

W tej chwili zasilanie podłogówki to 28*C parter i 25*C piętro , CWU 250l do 50-60*C , w domciu 23*C , koszt ~7kg odsiewki -> 2.8-3PLN/24h

Liwko
21-10-2014, 10:27
Nie każdy chce mieszkać w pudełku zapałek. A wybierając dom > 200m nie chcą płacić dużo za ciepło. Jak dla mnie logiczne.

A kto daje mu prawo do trucia innych? Niech podłączy swój komin do swojej wentylacji i niech jego rodzina to wdycha. Dlaczego nie?

Liwko
21-10-2014, 10:29
Wepną grzałkę lub "chińską" pompkę + panele FV i sprawa załatwiona , kociołek zostanie jako dywersyfikacja źródła (zamiast spalarni w salonie). Sporo inwestorów ma podłogówkę po całości + kociołek, WM z reku też.


Czyli wepną grzałkę do kociołka np. 8kW, a ja podłącze panele do swojej pompy, która pobiera 2kW. Widzisz różnicę czy nie za bardzo?

Liwko
21-10-2014, 10:30
Sporo inwestorów ma podłogówkę po całości + kociołek, WM z reku też.


Sporo? Znowu odważne stwierdzenie.

krzy27
21-10-2014, 10:32
Dlaczego nie tania?
Powiedz mi jaki jest sens pakować siano w dom pasywny, skoro i tak CWU będziemy mieć drogie? Musimy wybrać złoty środek, a pakując PC obniżamy koszty i jednego i drugiego. Do tego za kilka lat dodamy instalację fotovoltaiczną (nie akumulatory!) i jedziemy po spłacie paneli za darmo.
Jeżeli teraz płacę do energetyki 3200zł rocznie, to te same pieniądze mogę płacić przez 10-12 lat do banku. Dla mnie to bez różnicy. A wszystko dalej to już czysty zysk.
A co zrobią ci z kotłami na węgiel? Wpakują grzałki, pójdą w PC? A co z kotłowniami i kominami? A co z grzejnikami zamiast podłogówki?
Myśleć myśleć, zapobiegać a nie leczyć!

Ci z kotłami wpakują bufor i też będzie dobrze.
Budownictwo pasywne wydaje niby bezsens a wymogi w jakim kierunku podążają?
Zamiana słoneczka w ciepło widzę nie bardzo Cię przekonuje.

robo__
21-10-2014, 10:32
A kto daje mu prawo do trucia innych? Niech podłączy swój komin do swojej wentylacji i niech jego rodzina to wdycha. Dlaczego nie?

A ty nikogo nie trujesz ? Proszę Cię... Może w krajach skandynawskich gdzie prąd z atomu lub z elektrowni wodnych ale nie w Polsce.

krzy27
21-10-2014, 10:33
Co masz na myśli mówiąc "cywilizowane źródła ciepla" ? Bo chyba to należy uściślić.

Kogo pytasz?

adkwapniewski
21-10-2014, 10:38
Czyli wepną grzałkę do kociołka np. 8kW, a ja podłącze panele do swojej pompy, która pobiera 2kW. Widzisz różnicę czy nie za bardzo?

? To Ty napisałeś ...

Ja pisałem o grzałce lub chińskiej pompce ... można iść w kogenerację , szczególnie w "wodór" ale na to niemiaszki patentów nie mają - więc tego razem z arturkiem nie promujecie :P


Sporo? Znowu odważne stwierdzenie.

:popcorn:


A kto daje mu prawo do trucia innych? Niech podłączy swój komin do swojej wentylacji i niech jego rodzina to wdycha. Dlaczego nie?

Wepnij wydech swojego samochodu do swojego systemu wentylacji - niech Twoja rodzina to wdycha. Dlaczego nie ?

arczi721
21-10-2014, 10:38
Nie każdy chce mieszkać w pudełku zapałek. A wybierając dom > 200m nie chcą płacić dużo za ciepło. Jak dla mnie logiczne.
oczywiście a jaki problem jest zejść wtedy do 30kWh/m2/rok i za ogrzewanie będzie 6000kWh czyli nie dużo ? Lepiej prac tarka w balii niż pralka ?

robo__
21-10-2014, 10:40
oczywiście a jaki problem jest zejść wtedy do 30kWh/m2/rok i za ogrzewanie będzie 6000kWh czyli nie dużo ? Lepiej prac tarka w balii niż pralka ?

Jakie będą tego koszta. Bo może ktoś woli prać w balii a mieć większy metraż dla rodziny.

arczi721
21-10-2014, 11:09
To może lepiej poszukać większy metraż w jakiejś opuszczonej jaskini ?
Tam nie będzie problemu z praniem w balii i ogniem w domu. ..
A ja myślałem że ludziom zależy na ciągłym rozwijaniu się a tu widzę cofanie. ..

Liwko
21-10-2014, 11:10
A ty nikogo nie trujesz ? Proszę Cię... Może w krajach skandynawskich gdzie prąd z atomu lub z elektrowni wodnych ale nie w Polsce.

A jaki mam wpływ na to z czego prąd jest produkowany dla mojego domu? A czyja to wina, że mamy przestarzałą energetykę, moja?
Ja mam instalację zbudowaną pod czyste grzanie, pałeczka leży po stronie państwa.

krzy27
21-10-2014, 11:15
A czyja to wina, że mamy przestarzałą energetykę, moja?

Będzie Twoja i Twój lament jak te przestarzałe kabelki upali. Wtedy śmieciuchowcom z grawitacją szeroki uśmiech na twarzy się pojawi.

Liwko
21-10-2014, 11:17
Ci z kotłami wpakują bufor i też będzie dobrze.
Budownictwo pasywne wydaje niby bezsens a wymogi w jakim kierunku podążają?
Zamiana słoneczka w ciepło widzę nie bardzo Cię przekonuje.

Zamiana słoneczka w energię dla mojego domu bardzo mi pasuję, ale wszystko rozbija się o ekonomię.
Jeden projekt łatwiej wykonać pasywnym, inny mniej. Dla jednego bardziej będzie się oplacać PC, dla innego mniej. Dla jednego taniej wyjdą panele, dla drugiego drożej. To wszystko tylko czysta matematyka, nic więcej.

Liwko
21-10-2014, 11:18
Będzie Twoja i Twój lament jak te przestarzałe kabelki upali. Wtedy śmieciuchowcom z grawitacją szeroki uśmiech na twarzy się pojawi.

Proponuję klepisko i na nim ognisko. Na głupotę innej rady nie ma.

Liwko
21-10-2014, 11:22
Wepnij wydech swojego samochodu do swojego systemu wentylacji - niech Twoja rodzina to wdycha. Dlaczego nie ?

Szczerze to bardzo zastanawiam się nad autem elektrycznym. Niestety zbyt mało jeżdżę (wolę rower), żeby miał sens. Ale z auta próbuje korzystać jak najrzadziej.

robo__
21-10-2014, 11:22
To może lepiej poszukać większy metraż w jakiejś opuszczonej jaskini ?
Tam nie będzie problemu z praniem w balii i ogniem w domu. ..
A ja myślałem że ludziom zależy na ciągłym rozwijaniu się a tu widzę cofanie. ..

Co do jaskini to nie mów hop bo ja widziałem mikro domki postępowców ala ziemianki. Wiesz jakie tam było niskie zapotrzebowanie ?

robo__
21-10-2014, 11:25
A jaki mam wpływ na to z czego prąd jest produkowany dla mojego domu? A czyja to wina, że mamy przestarzałą energetykę, moja?
Ja mam instalację zbudowaną pod czyste grzanie, pałeczka leży po stronie państwa.

Czyli wychodzi na to że zrobiłeś coś dla zasady - bez sensu bez rozeznania rynku.

robo__
21-10-2014, 11:28
Szczerze to bardzo zastanawiam się nad autem elektrycznym. Niestety zbyt mało jeżdżę (wolę rower), żeby miał sens. Ale z auta próbuje korzystać jak najrzadziej.

To że korzystasz jak najrzadziej nie znaczy że może powinieneś podpiąć pod wentylację i truć rodzinę a nie sąsiadów.

Liwko
21-10-2014, 11:29
Czyli wychodzi na to że zrobiłeś coś dla zasady - bez sensu bez rozeznania rynku.

Bo co? Bo elektrownie spalają w większości węgiel? I bardzo dobrze! Lepsza jedna dobrze zabezpieczona elektrociepłownia, niż dziesiątki tysięcy małych potworków na naszych osiedlach.
Cywilizacja już dawno przestała ogrzewać węglem, a my dalej w ciemnej dupie.

Liwko
21-10-2014, 11:34
To że korzystasz jak najrzadziej nie znaczy że może powinieneś podpiąć pod wentylację i truć rodzinę a nie sąsiadów.

Mówimy o naszych domach. Podaj mi argument, że jeszcze od czasu do czasu sobie pierdnę, to już nie będę miał żadnych pytań.

Ja stary biegam, i wiem co potrafi się na osiedlu dziać jesienią czy zimą, szczególnie przy niżowej pogodzie. Powtarzam, trujcie swoje rodziny, nasze zostawcie w spokoju :P

robo__
21-10-2014, 11:38
Bo co? Bo elektrownie spalają w większości węgiel? I bardzo dobrze! Lepsza jedna dobrze zabezpieczona elektrociepłownia, niż dziesiątki tysięcy małych potworków na naszych osiedlach.
Cywilizacja już dawno przestała ogrzewać węglem, a my dalej w ciemnej dupie.

Kolego Liwko. Cywilizacja dalej grzeje weglem. Gazem łupkowym, ropą naftową... Nie zaklinaj rzeczywistości.

robo__
21-10-2014, 11:39
Mówimy o naszych domach. Podaj mi argument, że jeszcze od czasu do czasu sobie pierdnę, to już nie będę miał żadnych pytań.

Ja stary biegam, i wiem co potrafi się na osiedlu dziać jesienią czy zimą, szczególnie przy niżowej pogodzie. Powtarzam, trujcie swoje rodziny, nasze zostawcie w spokoju :P

Ja też powtarzam. TY TEZ TRUJESZ

Liwko
21-10-2014, 11:43
Kolego Liwko. Cywilizacja dalej grzeje weglem. Gazem łupkowym, ropą naftową... Nie zaklinaj rzeczywistości.

A jaki problem w grzaniu gazem?

Kolego robo_, jeżeli mamy dyskutować, to podziel się jakimiś informacjami na temat swojego domu. Mieszkasz w najcieplejszym rejonie Polski, chętnie poczytamy o twoich rozwiązaniach. Przeczytałem wszystkie twoje 14 postów i nie ma w nich o tym ani słowa.

robo__
21-10-2014, 11:49
A jaki problem w grzaniu gazem?

Kolego robo_, jeżeli mamy dyskutować, to podziel się jakimiś informacjami na temat swojego domu. Mieszkasz w najcieplejszym rejonie Polski, chętnie poczytamy o twoich rozwiązaniach. Przeczytałem wszystkie twoje 14 postów i nie ma w nich o tym ani słowa.

Ja narazie grzeję słońcem przez szyby w domu. Pochwalę się jak je wykonam.

Napisałem na tym wątku bo takiego trolowania jak tutaj nie ma nawet na onecie.

Pozdrawiam i trochę mniej spiny koledzy ;)

Liwko
21-10-2014, 11:56
Ja narazie grzeję słońcem przez szyby w domu. Pochwalę się jak je wykonam.

Napisałem na tym wątku bo takiego trolowania jak tutaj nie ma nawet na onecie.

Pozdrawiam i trochę mniej spiny koledzy ;)

Czyli tak jak większość, najpierw budowa, później frustracja.
Przypuszczałem że nie będziesz miał za wiele do powiedzenia.

robo__
21-10-2014, 12:05
Czyli tak jak większość, najpierw budowa, później frustracja.
Przypuszczałem że nie będziesz miał za wiele do powiedzenia.

haha ale dlaczego frustracja ? Proszę Ciebie. Znam ludzi co mają bezobsługowe grzanie i są szczesliwi i znam takich co palą miałem i ganiają do kotłowni 2 razy dziennie i też są szczesliwi.

Ja budowe zaplanowałem. Z pełną premedytacją zrobiłem kotłownię. Metraż też dobierałem świadomie. Jakoś nie widzę powodów do frustracji.

Liwko
21-10-2014, 12:23
Jakoś nie widzę powodów do frustracji.

Miałeś kiedykolwiek do czynienia z paleniem węgla?
Jeżeli nie, to pożyjemy zobaczymy.

Na początku wszystko wydaje się takie łatwe i piękne, nowy domek, sąsiedzi, trawka. Później przychodzi szara rzeczywistość, a następnie starość lub wcześniej kalectwo. Człowiek się wtedy dopiero puka w głowę, że przecież można było inaczej...
Polecam
http://www.pytlikfamily.eu/2011/01/01/domek-na-wsi-w-beskidach/

robo__
21-10-2014, 12:31
Miałeś kiedykolwiek do czynienia z paleniem węgla?
Jeżeli nie, to pożyjemy zobaczymy.

Na początku wszystko wydaje się takie łatwe i piękne, nowy domek, sąsiedzi, trawka. Później przychodzi szara rzeczywistość, a następnie starość lub wcześniej kalectwo. Człowiek się wtedy dopiero puka w głowę, że przecież można było inaczej...
Polecam
http://www.pytlikfamily.eu/2011/01/01/domek-na-wsi-w-beskidach/

Tak miałem styczność z ekogrochem.

Kolego Liwko tak nie można myśleć. To tak jakbym miał sobie teraz podjazd pod wózek inwalidzki wylać ze schodami bo przecież trzeba się zabezpieczyć.

Liwko
21-10-2014, 12:44
Tak miałem styczność z ekogrochem.

Kolego Liwko tak nie można myśleć. To tak jakbym miał sobie teraz podjazd pod wózek inwalidzki wylać ze schodami bo przecież trzeba się zabezpieczyć.

Spodziewasz się starości, bo ja tak?
Myślenie kilka ruchów na przód, jest bardzo rozsądne, nie uważasz? A życie jak to życie, płata różne figle.

robo__
21-10-2014, 12:49
Spodziewasz się starości, bo ja tak?
Myślenie kilka ruchów na przód, jest bardzo rozsądne, nie uważasz? A życie jak to życie, płata różne figle.

Oczywiście że się spodziewam ale jak miałbym zostać kaleką to zapewniam Ciebie że ostatnią rzeczą o jaką będe się martwił to ogrzewanie węglem. Dom można sprzedać Nie widzę potrzeby przeinwestowywania domu o wygodnym metrażu z powodu zapotrzebowania na energię.

Planować i przewidywać ruchy naprzód trzeba ale nie należy popadać w paranoję. Dla mnie przewidywanie skonczyło się na kotłowni w której mogę zamontować każde ogrzewanie na paliwo stałe jakie chcę. Teraz jestem na siłąch to wybrałęm najtańsze obsługowe. Kiedyś mogę zmienić np na gaz. Albo jak technika PC stanieje to kupić PC i po problemie.

Pyxis
21-10-2014, 13:09
Napisałem na tym wątku bo takiego trolowania jak tutaj nie ma nawet na onecie.


IMHO swietnie sie wpisujesz w ten trend. :)

arczi721
21-10-2014, 13:18
Nie widzę potrzeby przeinwestowywania domu o wygodnym metrażu z powodu zapotrzebowania na energię.

Co to znaczy przeinwestowanie domu ? Jaki byłby koszt takiego "przeinwestowania" w ograniczenie strat energii ? Jaki bedzie koszt budowy tego domu ? Czy pomyle się o dużo stwierdzac że dom pow.200m2 to koszt ok.500tys.zl a z działka 600tys.zl ?
Jaki procent z tego to "przeinwestowanie" ?
Czy przy takich kwotach na dom uprawnione jest myślenie o tarce zamiast pralki ?

Liwko
21-10-2014, 13:27
Dla mnie przewidywanie skonczyło się na kotłowni w której mogę zamontować każde ogrzewanie na paliwo stałe

To dlaczego wstydzisz się nam o tym opowiedzieć?
Podaj choć nazwę projektu i ewentualne zmiany.

robo__
21-10-2014, 13:35
Co to znaczy przeinwestowanie domu ? Jaki byłby koszt takiego "przeinwestowania" w ograniczenie strat energii ? Jaki bedzie koszt budowy tego domu ? Czy pomyle się o dużo stwierdzac że dom pow.200m2 to koszt ok.500tys.zl a z działka 600tys.zl ?
Jaki procent z tego to "przeinwestowanie" ?
Czy przy takich kwotach na dom uprawnione jest myślenie o tarce zamiast pralki ?

Oczywiście że tak. Jak przybajerowany podiazd to przeinwestowanie to dlaczego docieplenie + reku + PC mialo by nie byc przeinwestowaniem. Dla mnie priorytetem jest rozklad domu i jego funkcjonalnosc i wyszlo ze bede mial 164m2 uzytkowej a dalej wybieram materialy i technologie by bylo w miare optymalnie kosztowo wiec jest paliwo stałe. Co nie wyklucza np gazu w przyszlosci

arczi721
21-10-2014, 13:48
Podobnie TV jest również przeinwestowaniem,pralka i zmywarka tez no i oczywiście dużym przeinwestowaniem jest kocioł+komin+kotłownia bo można było zrobić to taniej.

lukasza
21-10-2014, 13:54
Jakie będą tego koszta. Bo może ktoś woli prać w balii a mieć większy metraż dla rodziny.

Myślę, że nie trzeba aż tak dużo dopłacać do zejścia na 35-40kWh na m2; rezygnować z połowy metrażu domu czy podnosić kredyt o 20 czy 25%.

Sądzę, że zamiast domu 240m2 można zbudować 225m2 i kosztem 1 pokoju 15m2 spokojnie dom nowo budowany zejdzie z 90kWh na 40kWh/m2.

Także spokojnie można łączyć rozsądek i metraż.

Nowe prawo idzie w kierunku co najwyżej energooszczędności - co najwyżej - bo te domki po nowelizacjach już przewidzianych na 2020r. nadal będą mniej ocieplone niż choćby Ja budowałem 3 lata temu. A rekuperator praktycznie nadal nie będzie wymagany - akcent na praktycznie/papier. Ustawodawca nigdy nie myślał i nadal nie myśli o domach pasywnych - za duży koszt jego osiągnięcia a co najważniejsze niemożliwe w skali kraju utrzymanie powszechnego reżimu robót budowlanych.

Liwko
21-10-2014, 14:03
bede mial 164m2 uzytkowej

Coś opornie ci to idzie, ale ok.
Masz metraż trochę większy od mojego, ale mieszkasz w cieplejszym rejonie, więc inwestycja w system grzewczy wyszłaby na podobnym poziomie. Ja za PC dałem 10tyś. Ty za kocioł? Ja za odwierty dałem 10tyś. Ty za komin i kilka dodatkowych metrów domu?

tymczasowy19
21-10-2014, 16:46
Sądzę, że zamiast domu 240m2 można zbudować 225m2 i kosztem 1 pokoju 15m2 spokojnie dom nowo budowany zejdzie z 90kWh na 40kWh/m2.

Także spokojnie można łączyć rozsądek i metraż.

.

najzabawniejsze, że takie rady, były i są tutaj udzielane od X lat... A jednak dalej jest mnóstwo ludzi, którzy nie potrafią tego zrozumieć

Liwko
21-10-2014, 16:51
najzabawniejsze, że takie rady, były i są tutaj udzielane od X lat... A jednak dalej jest mnóstwo ludzi, którzy nie potrafią tego zrozumieć

To ne zabawne, to je smutne :(

klaudiusz_x
21-10-2014, 20:16
W niedziele byłem w Ostravie (Czechy) w zoo.
Wyjeżdżałem stamtąd około 17:45. Robiłem za pilota (samochód żony).
Po drodze do Polski patrzyłem na wszystkie kominy. Tylko z jednego widziałem czarny dymek (w Ostravie). Do granicy z Polską czysto (około 25km).
Wracałem przez Karvinę, Petrovice, Marklowice, Zebrzydowice.
W Zebrzydowicach dostałem w gębę taką zadymą, że nie było czym oddychać. I tak do Jastrzębia.
W Czechach czyściutko. Tylko u Nas taki rakotwórczy zaduch, zadyma, istne pogorzelisko :(
Moja mama była dziś w Wodzisławiu, tak samo, totalna zadyma.
A może wyprowadzić się z tego piekła do pepików :P ?
Pewnie pożyłbym minimum 10 lat więcej :)
Zostawić ten zadymiony kraj i zadymione społeczeństwo?
PS.
Kler także zadymia. Działanie na szkodę środowiska naturalnego, jest grzechem ciężkim :P (od kilku lat, jakoś o tym nie trąbią).
Nasz kler o tym zapomniał :P

Liwko
21-10-2014, 20:27
Kler nawet ciuchy sobie dopasował do warunków panujących :D

_olo_
21-10-2014, 22:29
Niee, to ukształtowanie terenu i zniżka barometryczna.

tymczasowy19
22-10-2014, 06:28
niestety, temperatura spada i zaczyna sie...znizka barometryczna:rotfl:

robo__
22-10-2014, 06:34
W niedziele byłem w Ostravie (Czechy) w zoo.
Wyjeżdżałem stamtąd około 17:45. Robiłem za pilota (samochód żony).
Po drodze do Polski patrzyłem na wszystkie kominy. Tylko z jednego widziałem czarny dymek (w Ostravie). Do granicy z Polską czysto (około 25km).


Bez żadnych złośliwości zaciekawiło mnie to. Dlaczego tak jest ? Czy Czesi nie palą węglem tylko gazem ? Nie palą śmieci ?

Liwko
22-10-2014, 07:01
Czy Czesi nie palą węglem tylko gazem ? Nie palą śmieci ?

Dziwne nie?

tymczasowy19
22-10-2014, 07:21
Bez żadnych złośliwości zaciekawiło mnie to. Dlaczego tak jest ? Czy Czesi nie palą węglem tylko gazem ? Nie palą śmieci ?

Może dla nich jest proste i oczywiste, ze do nowego domu nie opłaca sie wprowadzać węgla?
albo wystarczy go zmniejszyć o 15m2 i wtedy się za różnicę w cenie zejść z zapotrzebowaniem i ogrzać "świeczką"

może zwyczajnie zrozumieli to, co u nas dla wielu jest nie do ogarnięcia?!?

mitch
22-10-2014, 07:24
Dziwne nie?

Widzę dwie przyczyny: inna mentalność lub drakońskie, nieuchronne kary. Obie działają.

Ja mam to szczęście, że u mnie "na wsi" nikt śmieciami nie pali. Zdarza się od wielkiego dzwonu mokre drewno, ale wolę to, niż śmieci.

pionan
22-10-2014, 09:00
palą węglem, palą. I to takim, który u nas ładnie się nazywa - "młody kamienny", czyli zwykłym brunatem. Obecnie w Czechach tona ledwickiego w workach około 400 zł/tona.

klaudiusz_x
22-10-2014, 09:13
Tu na forum są ludzie którzy bywają tam częściej. Może oni coś więcej napiszą.
W każdym bądź razie, opisałem to co widziałem w trakcie pojedynczej wizyty.
Być może zimą sytuacja wygląda inaczej. Tego nie wiem.

tymczasowy19
22-10-2014, 09:23
za to wszyscy wiemy, jak wygląda u nas zima...
wyobrażasz sobie, ze gdzieś może być gorzej? :P

fotohobby
22-10-2014, 10:58
Tu na forum są ludzie którzy bywają tam częściej. Może oni coś więcej napiszą.
W każdym bądź razie, opisałem to co widziałem w trakcie pojedynczej wizyty.
Być może zimą sytuacja wygląda inaczej. Tego nie wiem.

Wracałem kiedyś z Chorwacji w drugiej połowie września, granicę Cz-Pl przekraczałem o 4 nad ranem, a noce były wtedy chłodne i ludzie juz palili. Jeszcze do Wodzisławia nie zdążyłem dojechać i juz TO czulem.
Gorzyczki, Turza Sl., wystarczyły, żeby pomyśleć "home, sweet home..." W Czechach czysto...
:-/

tymczasowy19
22-10-2014, 11:09
fotohobby - sprawdz sobie tutaj
http://monitoring.katowice.wios.gov.pl/

wystarczy spojrzeć na wyniki pomiarów PM10 ze stacji automatycznych w poszczególnych miastach
nawet nie ma potrzeby nic komentować, te wyniki mówią same za siebie...

Liwko
22-10-2014, 11:48
a jak wylatuje to znaczy ze ludzi sie nie nauczyli palic:rolleyes:

Od kilkuset lat się uczą i nauczyć nie potrafią? To kiedy wreszcie to nastąpi? :(

Liwko
22-10-2014, 12:04
Jak wszyscy pokupuja kotly u forumowych sprzedawcow? ;)

http://emoty.blox.pl/resource/laie_67.gif

tymczasowy19
22-10-2014, 12:19
:rotfl:

robo__
22-10-2014, 12:27
Może dla nich jest proste i oczywiste, ze do nowego domu nie opłaca sie wprowadzać węgla?
albo wystarczy go zmniejszyć o 15m2 i wtedy się za różnicę w cenie zejść z zapotrzebowaniem i ogrzać "świeczką"

może zwyczajnie zrozumieli to, co u nas dla wielu jest nie do ogarnięcia?!?

Jakoś mi nie chcę się wierzyć że w Czechach są same domy dobrze ocieplone i małometrażowe. Tam też się węgiel kopie i sprzedaje.

Po prostu nie palą w śmieciuchach czym popadnie. Jeżeli o mnie chodzi to powinny być za to ogromne kary.

lukasza
22-10-2014, 12:40
W niedziele byłem w Ostravie (Czechy) w zoo.
Wyjeżdżałem stamtąd około 17:45. Robiłem za pilota (samochód żony).
Po drodze do Polski patrzyłem na wszystkie kominy. Tylko z jednego widziałem czarny dymek (w Ostravie). Do granicy z Polską czysto (około 25km).
Wracałem przez Karvinę, Petrovice, Marklowice, Zebrzydowice.
W Zebrzydowicach dostałem w gębę taką zadymą, że nie było czym oddychać. I tak do Jastrzębia.
W Czechach czyściutko. Tylko u Nas taki rakotwórczy zaduch, zadyma, istne pogorzelisko :(

ale się uśmiałem, nawet jako przeciwnik palenia węglem

może i piszesz prawdę o dymie nad Polską, ale nie wiem czy wiesz że Ostrava ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej??!!
Wolałbym w Jastrzębiu wydychać smrody niż z Ostravy.

ArcelorMittall Ostarava i zdjęcia czapy nad miastem z lotu samolotu. I nikt nie zechce już do Ostarvy jak zobaczy co oni tam w powietrzu mają.

Za to z ciekawostek Miasto Ostrva jako główny problem zanieczyszczenia powietrza w ich regionie podaje:
- huta ArcelorMittal (60% obecnie)
- zanieczyszczenia z innych zakładów przemysłowych
- zanieczyszczenia z aut
- zanieczyszczenia z spalania węgla w domach.

Zaś sam ArcelorMittal jako główne powody zanieczyszczenia powietrza podaje:
- ogólnie zanieczyszczania z zakładów przesyłowych Ostravy
- zanieczyszczenia z aut
- zanieczyszczenia z spalania węgla w domach przylatujące znad Polski.

także ktoś dostrzegł, że w Polsce coś jest inaczej niż w Czechach i można się posiłkować polskim dymem (aby jednocześnie nie denerwować i obwiniać biednych Czechów palących węglem).

arczi721
22-10-2014, 12:42
Jakoś mi nie chcę się wierzyć że w Czechach są same domy dobrze ocieplone i małometrażowe. Tam też się węgiel kopie i sprzedaje.

Wystarczy wyjść z kotłowni i otworzyć się na świat.
Nie odpowiedziałeś ile kosztuje w domu 200m2 zejście do 30kWh/m2/rok i co to daje.
Czy brałeś to pod uwagę , Jeśli nie to chciałbym poznać argumenty na nie ale nie od czapy że sąsiedzi tak nie robią tylko z wyliczeniami w perspektywie np. 10 lat.

robo__
22-10-2014, 12:55
.
może i piszesz prawdę o dymie nad Polską, ale nie wiem czy wiesz że Ostrava ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej??!!



Nie znasz się nad Czechami jest czysto i basta !!!

pionan
22-10-2014, 16:13
Nie znasz się nad Czechami jest czysto i basta !!!
I wunglem się nie pali i basta!!!

Zresztą, tam w ogóle się domów nie ogrzewa i basta!!!

fotohobby
22-10-2014, 17:04
ale się uśmiałem, nawet jako przeciwnik palenia węglem

może i piszesz prawdę o dymie nad Polską, ale nie wiem czy wiesz że Ostrava ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej??!!
Wolałbym w Jastrzębiu wydychać smrody niż z Ostravy.



A jakieś dane na poparcie tej tezy ?

Bo ja znalazłem cos takiego:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/unijny-ranking-miast-z-brudnym-powietrzem-polska-w-czolowce,363038.html

Gdzie jest Ostrava ?
Nawiasem mowiąc, tekst o Jastrzebiu świadczy, że masz blade pojęcie o jakosci powietrza w na Śląsku. Jastrzębie, jako wielkie blokowisko- sypialnia jest ogrzewane w większosci przez Cieplo Systemowe (nawet domki, leżace przy osiedlach). Pracowalem tam dwa lata i powietrze jest "lzejsze" niż w moim miescie.
Zimą czesto jezżdżę do Ostravy na Vitkovice Steel. Jakość powietrza nie jest tam uzdrowiskowa, ale polskim miastom na Śląsku trochę do niej brakuje.

fotohobby
22-10-2014, 17:13
I jeszcze:


W Polsce nie ma norm emisyjnych dla nowych kotłów węglowych sprzedawanych do gospodarstw domowych (takie normy wprowadzili np. Czesi), nie ma norm jakości węgla dopuszczonego do obrotu rynkowego, które określałyby dopuszczalną zawartość popiołu, wilgoci itd. In lege artis można sprzedawać do gospodarstw domowych muł, miał czy węgiel brunatny.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,16603838,Polska_ma_najgorsze_powietrze_w_ Europie.html#ixzz3GtIDkxF3

pawko_
22-10-2014, 17:16
W niedziele byłem w Ostravie (Czechy) w zoo.
Wyjeżdżałem stamtąd około 17:45. Robiłem za pilota (samochód żony).
Po drodze do Polski patrzyłem na wszystkie kominy. Tylko z jednego widziałem czarny dymek (w Ostravie). Do granicy z Polską czysto (około 25km).
Wracałem przez Karvinę, Petrovice, Marklowice, Zebrzydowice.
W Zebrzydowicach dostałem w gębę taką zadymą, że nie było czym oddychać. I tak do Jastrzębia.
W Czechach czyściutko. Tylko u Nas taki rakotwórczy zaduch, zadyma, istne pogorzelisko :(
Moja mama była dziś w Wodzisławiu, tak samo, totalna zadyma.
A może wyprowadzić się z tego piekła do pepików :P ?
Pewnie pożyłbym minimum 10 lat więcej :)
Zostawić ten zadymiony kraj i zadymione społeczeństwo?
PS.
Kler także zadymia. Działanie na szkodę środowiska naturalnego, jest grzechem ciężkim :P (od kilku lat, jakoś o tym nie trąbią).
Nasz kler o tym zapomniał :P

Był niedawno dokument na ten temat w TV.
Ostrava to najbardziej zanieczyszczone miasto w kraju.
http://czechofil.files.wordpress.com/2013/10/smog.jpg?w=547

zyzolek
22-10-2014, 17:52
Z tym czystym powietrzem w Ostrawie to kolega pojechał.
Proponuję się przejechać dalej do Chorwacji przez Ostrawę, a potem dalej Słowacja przez Bratysławę, dalej Austria i Wiedeń, a później Słowenia przez Maribor. Tam to dopiero trzeba się pilnować, co by za w czasu zamknąć szyberdach.

pionan
22-10-2014, 18:14
I jeszcze:



Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,16603838,Polska_ma_najgorsze_powietrze_w_ Europie.html#ixzz3GtIDkxF3
I pewnie z tego powodu, że w Czechach kotły mają spełniać normy, jak jestem w Casto czy innym Leroyu, obserwuję jak tabuny naszych sąsiadów z południa kupuje różne produkty, w tym często piece?
Ciekawa teza.

I dla wiadomości. W Czechach gospodarstwa indywidualne korzystają TYLKO z węgla brunatnego. Z prostej przyczyny. Innego nie wydobywa się u nich. Na składach innego nie uświadczysz, no chyba, że made in poland. Ostatnio widziałem polski uhli na składzie w Arnolticach :)

A jednak wydobywa się też kamienny. Jednak w płn - zach Czechach, a ściśle rejon karkonoszy i izerów tylko brunat.

tymczasowy19
22-10-2014, 18:15
ja tam nie widzę sprzeczności - ostrava jest w ich kraju najbardziej zanieczyszczonym miastem - mnie to wcale nie dziwi
i nie widzę tu sprzeczności , że u nas jest gorzej.
nikt tutaj zdaje się nie pisał, że w ostravie jest czyste powietrze, ale że u nas jest gorzej (dużo gorzej)

pionan
22-10-2014, 18:29
ja tam nie widzę sprzeczności - ostrava jest w ich kraju najbardziej zanieczyszczonym miastem - mnie to wcale nie dziwi
i nie widzę tu sprzeczności , że u nas jest gorzej.
nikt tutaj zdaje się nie pisał, że w ostravie jest czyste powietrze, ale że u nas jest gorzej (dużo gorzej)
Przeczytaj uważnie post kolegi klaudiusza, czy on czasem nie pisze o Ostravie

tymczasowy19
22-10-2014, 18:39
W niedziele byłem w Ostravie (Czechy) w zoo.
Wyjeżdżałem stamtąd około 17:45. Robiłem za pilota (samochód żony).
Po drodze do Polski patrzyłem na wszystkie kominy. Tylko z jednego widziałem czarny dymek (w Ostravie). Do granicy z Polską czysto (około 25km).
Wracałem przez Karvinę, Petrovice, Marklowice, Zebrzydowice.
W Zebrzydowicach dostałem w gębę taką zadymą, że nie było czym oddychać. I tak do Jastrzębia.
W Czechach czyściutko. Tylko u Nas taki rakotwórczy zaduch, zadyma, istne pogorzelisko :(

czytam i czytam...
ten sam tekst, te same spostrzeżenia, kilka osób może interpretować różnie. ja interpretuje tak jak napisałem wyżej (przez pryzmat własnych obserwacji)
może niech się klaudiusz wypowie :P

Jurgonka
22-10-2014, 19:08
Dla jasności zamiast dyskutować sprawdźcie: ile do każdego nośnika energii Państwo (politycy) doliczają swoich narzutów. Wtedy zrozumiecie dlaczego jest tak jak widzicie. Zamiast zakazów i nakazów - cena. Nie potrzebne dopłaty - ekonomia jest szybsza i omnipotentna.

fotohobby
22-10-2014, 19:43
I dla wiadomości. W Czechach gospodarstwa indywidualne korzystają TYLKO z węgla brunatnego. Z prostej przyczyny. Innego nie wydobywa się u nich. Na składach innego nie uświadczysz, no chyba, że made in poland. Ostatnio widziałem polski uhli na składzie w Arnolticach :)

A jednak wydobywa się też kamienny. Jednak w płn - zach Czechach, a ściśle rejon karkonoszy i izerów tylko brunat.

Przecież Polsce można kupić czeski ekogroszek, więc o czym piszesz....
Fakty nie podlegaja dyskusji, stężenie pylu zawieszonego w Ostavie to 38jednostek, w najbardziej skazonych miastach Sląska 45-55 jednostek... Mimo, że nikt nie pali brunatem :)


Był niedawno dokument na ten temat w TV.
Ostrava to najbardziej zanieczyszczone miasto w kraju.
http://czechofil.files.wordpress.com/2013/10/smog.jpg?w=547

To prawda, to najbardziej zanieczyszczone miasto w Czechach, jednoczesnie mniej zanieczyszczone od sporej grupy polskich miast

zyzolek
22-10-2014, 20:26
Przejedź się do stolicy, nieważne jakiego kraju

fotohobby
22-10-2014, 20:41
No i co mi to ma dać ?
Na przekład jade do Madrytu. I co ?

zyzolek
22-10-2014, 21:20
No i co mi to ma dać ?
Na przekład jade do Madrytu. I co ?

I sprawdź ile tam jest jednostek przekroczonych.
Np w Paryżu ograniczają ruch samochodowy. Jednego dnia parzyste nr rejestracyjne, drugiego dnia nieparzyste nr rejestracyjne.
A w Niemczech masz plakietki. Do Berlina bez zielonej nie wjedziesz.
A w Londynie płacisz za wjazd do miasta 7p

zyzolek
22-10-2014, 21:38
A tu masz swój Madryt

http://polska.newsweek.pl/smog-zanieczyszczenie-polska-newsweek-pl,artykuly,341457,1.html

Zdun Darek B
22-10-2014, 21:48
Ciekawe co kopia w kopalniach z rejonu Karviny ??
Taki czarny kamień ciągle przybywa na hałdach kopalnianych przy drodze do Havirzowa , tam gdzie kilka lat temu były stawy pełne wody dzisiaj są góry

aleksks
22-10-2014, 21:50
Nie czytałem tematu całego więc ciężko jest się pod coś podpiąć.
Wypowiem się jedynie z mojego doświadczenia co sądzę o ogrzewaniu węglem.
Od 10 lat ogrzewam dom ekogroszkiem z pieca samozasypowego, nie mam zastrzeżeń.
Dom ma ponad 170m powierzchni użytkowej, jest nie ocieplony i rocznie idzie ok 7 ton węgla.
Są wady i zalety, dom jest z początku lat 90tych jednak został przerobiony pod ogrzewanie węglem, zrobiłem odpowiedni zsyp węgla przez co zapominam o "Zrzucaniu" węgla przez okienko, dodatkowo całe składowisko węgla jest zamknięte więc nic się nie kurzy ani brudzi.
Jedynym minusem według mnie jest dużo zajętego miejsca ( ponad 20m2 na węgiel i piec ) jednakże mam podpiwniczony cały dom więc chyba nie mam co narzekać :)
Aktualnie jestem w trakcie budowy drugiego domu i myślę, że zostanę przy tym samym rozwiązaniu, czyli piec węglowy samozasypowy, kominek i dodatkowo piec gazowy w przypadku wyjazdu ( moja rodzina żyje na 2 domy więc często któryś budynek stoi w zime pusty a grzać trzeba :) )

Liwko
22-10-2014, 21:54
I wybudujesz 20m2 na kocioł i węgiel?

fotohobby
22-10-2014, 22:00
I sprawdź ile tam jest jednostek przekroczonych.
Np w Paryżu ograniczają ruch samochodowy. Jednego dnia parzyste nr rejestracyjne, drugiego dnia nieparzyste nr rejestracyjne.
A w Niemczech masz plakietki. Do Berlina bez zielonej nie wjedziesz.
A w Londynie płacisz za wjazd do miasta 7p

Ty masz wylątkowy dar, do włącza ia sie zupełnie bez sensu w wątek.
Czy my tutaj mowimy o zanieczyszczeniach wielkich miast związanych z transportem ?
Nie, mówimy o ciezkim powietrzu w mniejszych miastach typu Wodzislaw, Rybnik , Gliwice - zwiazanych z niską emisją.

zyzolek
22-10-2014, 22:28
A którędy prowadzi autostrada?
A1 i A4

Na dzień dzisiejszy jest w Gliwicach i Katowicach w normie.

tymczasowy19
23-10-2014, 07:17
Na dzień dzisiejszy jest w Gliwicach i Katowicach w normie.

fantasta...
wg http://monitoring.katowice.wios.gov.pl/
PM10
w twoich Gliwicach we wrześniu było 7 dni, że było przekroczone 100% normy, 9 dni było przekroczone 75% normy, 9 dni było przekroczone 50% normy, tylko przez 5 dni nie było przekroczone 50% normy
w pażdzierniku(22 dni)
przekroczenie 100% normy: 10 dni
przekroczenie 75% normy:8 dni
przekroczenie 50% normy :2 dni
2 dni przekroczneie poniżej 50% normy

w katowicach trochę lepiej, ale zerknij sobie do archiwum na miesiace zimowe, to może to do ciebie dotrze....
rybnik pażdziernik podobnnie jak gliwice, wrzesień trochę mnie syfu,

lukasza
23-10-2014, 07:54
Panowie i Panie dajcie spokój Ostravie bo oni sami są w du... a cały Śląsk dla nich to sanatorium.

Samo miasto Ostrava i kilka sąsiednich wsi ze wzgledu na emisje rakotwórczych pierwiastków z huty AcelorMittal (duża huta, zatrudnia prawie 7 tys ludzi) oraz ze względów na położenie ma jedno z najbardziej zanieczyszczonego powietrza w całej UE. Nie tylko Czechach ale UE! Normy na pewne rakotwórcze czy wywołujące inne choroby pierwiastki są tam przekraczane średniorocznie o 300% a czasami o 1900%. Wtedy dzieci ze szkół mają zakaz WF i wychodzenia z domu jak i osoby starsze.

Już poza Ostravą to Czesi generalnie w statystykach mają powietrze lepsze od Śląska czy nawet Polski, gdzie jako główny element zanieczyszczenia uważa się niekontrolowane spalanie węgla i innych "wsadów" w piecach na paliwo stałe. Także coś w tych polskich śmieciuchach jest że UE boi ich się bardziej od elektrowni z filtrami; nawet elektrowni z niską sprawnością. Coś w tych polskich śmieciuchach jest, że AcelorMittal wspiera się argumentami o zanieczyszczeniu powietrza znad Polski powstałymi w wyniku spalania kotłów i Czesi to (przynajmniej część) akceptuje - akceptuje bo sami widzą, że przeciętnie polski Kowalski wali więcej śmieci w komin niż Czesi.

Ostrava nawet do KE się skarży na Polskę. Od czasu jak AcelorMittal w 2011/2012 doinwestował nowe filtry i zmniejszył emisje do powietrza o 40 do 60% - zależy kto liczy. Nadal są liderem trucia, ale teraz Ostrava zanim znowu uderzy w hutę (wywrze presje o nowe inwestuje) musi uporać się z problemem innych zakładów, piecami i samochodami. Jest projekt aby wjazd do centrum miasta autem był odpłatny w czasie przekroczenia norm emisji głównie z AcelorMittal.

także generalnie Czesi w spalaniu są od Polski na plus. Tylko ta sama Ostrava to słaby przykład :)

Tyle co wiem o tym problemie na dziś

klaudiusz_x
23-10-2014, 08:39
Co do zanieczyszczeń terenów wokół Ostravy, sami napisaliście jak to wygląda.


W niedziele byłem w Ostravie (Czechy) w zoo.
Wyjeżdżałem stamtąd około 17:45. Robiłem za pilota (samochód żony).
Po drodze do Polski patrzyłem na wszystkie kominy. Tylko z jednego widziałem czarny dymek (w Ostravie). Do granicy z Polską czysto (około 25km).
Wracałem przez Karvinę, Petrovice, Marklowice, Zebrzydowice.
W Zebrzydowicach dostałem w gębę taką zadymą, że nie było czym oddychać. I tak do Jastrzębia.


oraz drugi post:


Tu na forum są ludzie którzy bywają tam częściej. Może oni coś więcej napiszą.
W każdym bądź razie, opisałem to co widziałem w trakcie pojedynczej wizyty.
Być może zimą sytuacja wygląda inaczej. Tego nie wiem.

Pisałem o tym, co gały widziały.
Zero dymu z kominów (jakiś jeden kopcił).

aleksks
23-10-2014, 09:31
I wybudujesz 20m2 na kocioł i węgiel?

A dlaczego nie? Dom jest duży, w pełni podpiwniczony więc jest dużo miejsca do wykorzystania, co ja zrobie z 100 metrową piwnicą?

arczi721
23-10-2014, 09:40
A dlaczego nie? Dom jest duży, w pełni podpiwniczony więc jest dużo miejsca do wykorzystania, co ja zrobie z 100 metrową piwnicą?
Czyli argument,że inwestorów mających lub chcących mieć ekogroszek nie stać na naturalne ograniczenie strat energii i na cywilizowane źródło ciepła jest wydumany.
Jak widać są to majetni inwestorzy tylko lubiący babrac się w węglu,lubiący przerzucić kilka tysięcy kg w woreczkach i lubiący dreszczyk emocji przy wchodzeniu do swoich kotłowni. ..

arczi721
23-10-2014, 09:42
Innych racjonalnych przyczyn ekogroszka w nowych domach nie widzę.

BrodowskiG
23-10-2014, 09:45
A dlaczego nie? Dom jest duży, w pełni podpiwniczony więc jest dużo miejsca do wykorzystania, co ja zrobie z 100 metrową piwnicą?

to taki bogaty jesteś że budujesz 100m piwnicę której nie potrzebujesz? możesz dobudować pomieszczenie gospodarcze na parterze

BrodowskiG
23-10-2014, 09:48
Aktualnie jestem w trakcie budowy drugiego domu i myślę, że zostanę przy tym samym rozwiązaniu, czyli piec węglowy samozasypowy, kominek i dodatkowo piec gazowy w przypadku wyjazdu ( moja rodzina żyje na 2 domy więc często któryś budynek stoi w zime pusty a grzać trzeba :) )

a kolektory? żart

a nie lepiej zamiast dokładać kolejne źródło ciepła przeznaczyć te pieniądzę na eksploatację tego wygodniejszego, czyli gazu?

fenix2
23-10-2014, 09:50
A dlaczego nie? Dom jest duży, w pełni podpiwniczony więc jest dużo miejsca do wykorzystania, co ja zrobie z 100 metrową piwnicą?

Liwko pisała o Twoim nowym domu.

Liwko
23-10-2014, 09:54
Ktoś jeszcze wątpi, że jedynie zakaz nas ratuje???

fenix2
23-10-2014, 09:56
Ktoś jeszcze wątpi, że jedynie zakaz nas ratuje???

Niekoniecznie. Niech zrobią dofinansowanie 50% do PC i ludzie pójdą jak w dym. :D
Ale gotówka od razu a nie na kredycik dla darmozjadów!

Liwko
23-10-2014, 10:01
Niekoniecznie. Niech zrobią dofinansowanie 50% do PC i ludzie pójdą jak w dym. :D
Ale gotówka od razu a nie na kredycik dla darmozjadów!

Z powyższego wynika, że ludzie pieniędzy mają wystarczająco dużo, gorzej z myśleniem :P

fotohobby
23-10-2014, 11:34
A którędy prowadzi autostrada?
A1 i A4



Przez Rybnik ?? Wodzisław ?

Weż juz lepiej zamilcz....

fotohobby
23-10-2014, 11:38
Panowie i Panie dajcie spokój Ostravie bo oni sami są w du... a cały Śląsk dla nich to sanatorium.

Samo miasto Ostrava i kilka sąsiednich wsi ze wzgledu na emisje rakotwórczych pierwiastków z huty AcelorMittal (duża huta, zatrudnia prawie 7 tys ludzi) oraz ze względów na położenie ma jedno z najbardziej zanieczyszczonego powietrza w całej UE. Nie tylko Czechach ale UE! Normy na pewne rakotwórcze czy wywołujące inne choroby pierwiastki są tam przekraczane średniorocznie o 300% a czasami o 1900%. Wtedy dzieci ze szkół mają zakaz WF i wychodzenia z domu jak i osoby starsze.

Już poza Ostravą to Czesi generalnie w statystykach mają powietrze lepsze od Śląska czy nawet Polski, gdzie jako główny element zanieczyszczenia uważa się niekontrolowane spalanie węgla i innych "wsadów" w piecach na paliwo stałe. Także coś w tych polskich śmieciuchach jest że UE boi ich się bardziej od elektrowni z filtrami; nawet elektrowni z niską sprawnością. Coś w tych polskich śmieciuchach jest, że AcelorMittal wspiera się argumentami o zanieczyszczeniu powietrza znad Polski powstałymi w wyniku spalania kotłów i Czesi to (przynajmniej część) akceptuje - akceptuje bo sami widzą, że przeciętnie polski Kowalski wali więcej śmieci w komin niż Czesi.

Ostrava nawet do KE się skarży na Polskę. Od czasu jak AcelorMittal w 2011/2012 doinwestował nowe filtry i zmniejszył emisje do powietrza o 40 do 60% - zależy kto liczy. Nadal są liderem trucia, ale teraz Ostrava zanim znowu uderzy w hutę (wywrze presje o nowe inwestuje) musi uporać się z problemem innych zakładów, piecami i samochodami. Jest projekt aby wjazd do centrum miasta autem był odpłatny w czasie przekroczenia norm emisji głównie z AcelorMittal.

także generalnie Czesi w spalaniu są od Polski na plus. Tylko ta sama Ostrava to słaby przykład :)

Tyle co wiem o tym problemie na dziś

Piszemy o PM10, bo piszemy o zanieczyszczeniach bedących pochodna palenia w domowych kotłach.
Jeśli chodzi o PM10, w Ostravie jest znacznie lepiej, niż na Ślasku.
Tyle pokazuja badania WHO, jesli masz inne, to przytocz.

tymczasowy19
29-10-2014, 07:54
kontynuując temat PM10
proszę na stronie http://monitoring.katowice.wios.gov.pl/
proszę zobaczyć ostatnie kilka dni...
chciałem tylko zauważyc, że dopuszczalne stężenie dzienne to 40 μg/m3; 50 μg/m3 to maksymalne dobowe stężenia przy ocenie rocznej (średnie dobowe nadal 40, przy nie więcej niż 35 dniach stężenia do 50)

Liwko
30-10-2014, 10:37
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-smog-nad-slaskiem-i-malopolska-nie-ma-czym-oddychac,nId,643784

Chyba nie trzeba komentarza.

krzy27
30-10-2014, 11:00
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-smog-nad-slaskiem-i-malopolska-nie-ma-czym-oddychac,nId,643784

Chyba nie trzeba komentarza.

Wtorek, 23 października 2012 (09:14)

Liwko
30-10-2014, 11:20
Wtorek, 23 października 2012 (09:14)

Hehe, to teraz włącz RMF24 i odsłuchaj sobie dzisiejsze ostatnie fakty ;)

Sytuacja powtarza się co roku, a nadal wydaje się zezwolenia na ogrzewanie domów węglem. Głupi strasznie ten naród.

tymczasowy19
30-10-2014, 11:39
Tak jak pisze Liwko, to sie powtarza rok w rok
jest mnóstwo artykułów w mediach lokalnych i ogólnoposkich, są narady naukowców, itp,itd, ale kompletnie nic z tego nie wynika

map78
30-10-2014, 12:44
I będzie coraz gorzej. Jak jeszcze więcej ludzi przejdzie na pompy ciepła to tylko pogorszy sprawę. Wszak to ponoć my jesteśmy największymi trucicielami;) Gdyby każdy palił w kociołku eko jak pan Bóg przykazał to w powietrzu tylko para wodna by się unosiła:D A tak to elektrownie muszą ciężko zanieczyszczać żeby prądu na te fanaberie starczyło;)

Liwko
30-10-2014, 12:52
I będzie coraz gorzej. Jak jeszcze więcej ludzi przejdzie na pompy ciepła to tylko pogorszy sprawę. Wszak to ponoć my jesteśmy największymi trucicielami;) Gdyby każdy palił w kociołku eko jak pan Bóg przykazał to w powietrzu tylko para wodna by się unosiła:D A tak to elektrownie muszą ciężko zanieczyszczać żeby prądu na te fanaberie starczyło;)

I w tych wszystkich wymienionych przez RMF 11-stu miastach mamy elektrownie węglowe :D
Właściwie to one są wszędzie, od Warszawy po Brzyskorzystewko :D

Pyxis
30-10-2014, 12:54
Eee tam. Przyjdzie niz i wiatr, to bedzie OK. :)

Magda_lena85
30-10-2014, 13:00
a w głowach Wam nie dyni nic? :evil:

adkwapniewski
30-10-2014, 13:10
http://www.bild.de/politik/inland/luftverschmutzung/smog-alarm-in-deutschen-staedten-35527556.bild.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.bild.de%2Fpoli tik%2Finland%2Fluftverschmutzung%2Fsmog-alarm-in-deutschen-staedten-35527556.bild.html)




Wo kommt der Feinstaub her?
Neben natürlichen Ursachen ist der Großteil des Feinstaubs vom Menschen selbst gemacht. Große Mengen entstehen vor allem im Straßenverkehr sowie durch Kraftwerke, Müllverbrennungsanlagen, Öfen und Heizungen. Doch selbst Drucker im Büro, Kerzen im Wohnzimmer, Staubsaugen ohne Feinstfilter, Zigaretten, Osterfeuer und Silvesterfeuerwerk produzieren die gefährlichen Partikel.


Powiedz Liwko ile kociołków na eko tam pracuje ?

zyzolek
30-10-2014, 14:03
http://www.bild.de/politik/inland/luftverschmutzung/smog-alarm-in-deutschen-staedten-35527556.bild.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.bild.de%2Fpoli tik%2Finland%2Fluftverschmutzung%2Fsmog-alarm-in-deutschen-staedten-35527556.bild.html)




Powiedz Liwko ile kociołków na eko tam pracuje ?

To jest zbyt trudne dla Liwko, bo nie zna niemieckiego;)

Dlaczego wśród tych 11 miast jest zawsze Rybnik na pierwszym miejscu? A zaraz za nim Katowice i Mysłowice?

Liwko
30-10-2014, 14:22
Powiedz Liwko ile kociołków na eko tam pracuje ?

A mnie skąd wiedzieć? Zapytaj zyzola, on wie wszystko :yes:
I jeszcze jedno. Jakby tych kociołków było więcej, to sytuacja była by lepsza czy jeszcze gorsz?

fotohobby
30-10-2014, 14:28
To jest zbyt trudne dla Liwko, bo nie zna niemieckiego;)

Dlaczego wśród tych 11 miast jest zawsze Rybnik na pierwszym miejscu? A zaraz za nim Katowice i Mysłowice?

Nie mogę się doczekasz,aż sie podzielisz swoją wiedzą :)
Ostatnio twierdziłeś, że to przez autostradę :)

Liwko
30-10-2014, 14:29
Dlaczego wśród tych 11 miast jest zawsze Rybnik na pierwszym miejscu? A zaraz za nim Katowice i Mysłowice?

Powód jest w tym przypadku banalnie prosty, ale dla ciebie i tak zbyt skomplikowany, byś to ogarnął.
Jest to rejon bardzo uprzemysłowiony i bez kopcących potworków z ogrzewanych domów ledwo się mieści w normie. A jak przychodzi sezon grzewczy zaczyna się horror. Może warto pozamykać fabryki, kopalnie i zakłady?

zyzolek
30-10-2014, 15:52
Powód jest w tym przypadku banalnie prosty, ale dla ciebie i tak zbyt skomplikowany, byś to ogarnął.
Jest to rejon bardzo uprzemysłowiony i bez kopcących potworków z ogrzewanych domów ledwo się mieści w normie. A jak przychodzi sezon grzewczy zaczyna się horror. Może warto pozamykać fabryki, kopalnie i zakłady?

A może wystarczyło podpisać pakt klimatyczny i się zgodzić na podpisanie paktu klimatycznego bez ustępstw na darmowe emisje;)
Wtedy cena wzrosłaby do 1,20 zł/kWh i mieli byśmy wszyscy czysty prąd;)
Jak myślisz dlaczego wymieniłem te lokalizacje?
Co tam się znajduje?
Np w Rybniku i Mysłowicach?

Liwko
30-10-2014, 16:05
Np w Rybniku i Mysłowicach?

No dalej zyzolek bo nie mogę się doczekać... Autostrada? :D

an2lec
30-10-2014, 16:48
Ja wiem! Ja wiem! W tych miastach jest największe skupisko użytkowników pomp ciepła którzy zakopcili okolicę kominkami (oczywiście rekreacyjnie) ;)

Liwko
30-10-2014, 16:51
Ja wiem! Ja wiem! W tych miastach jest największe skupisko użytkowników pomp ciepła którzy zakopcili okolicę kominkami (oczywiście rekreacyjnie) ;)

Bingo! Wygrała pani czapkę śliwek ;)

an2lec
30-10-2014, 16:56
Cieszę się że się ze mną zgadzasz ;) ale w nagrodę liczyłem chociaż na kubik drewna do kominka :(

zyzolek
30-10-2014, 16:57
No dalej zyzolek bo nie mogę się doczekać... Autostrada? :D

286901

286902

Liwko
30-10-2014, 17:49
A pozostałe 9 miast to pewnie rurociągami ten dym ciągną do siebie?
Oj zyzol zyzol :no:
Zresztą ja na nich to raczej parę widzę :P

tymczasowy19
30-10-2014, 18:17
Zyzol, zyzol, ty zawsze tak masz?
tzn faktycznie jesteś :bash:, czy tylko na takiego pozujesz?
stawiam na to 1

http://www.radio90.pl/debata-o-smogu-co-po-niej-wiemy.html



Nie bez znaczenia jest położenie geograficzne i specyficzna zabudowa Rybnika – dodaje Leszek Ośródka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie:Mamy urozmaiconą rzeźbę: i dolinki, i wzniesienia. Powietrze będzie spływało do miejsc niższych, to spowoduje, że tam się będą kumulowały te zanieczyszczenia. Taką sytuację mamy w Rybniku.

bardzo podobny problemy ma Szczyrk, tam też są duże przekroczenia normy - niska emisja+niekorzystne położenie

zyzolek
30-10-2014, 18:25
A dlaczego identyczne problemy ma Berlin, Paryż, Londyn, Madryt???
Jakie masz wytłumaczenie Liwko?

Liwko
30-10-2014, 18:28
A dlaczego identyczne problemy ma Berlin, Paryż, Londyn, Madryt???
Jakie masz wytłumaczenie Liwko?

W sezonie grzewczym mają te problemy czy na co dzień?

tymczasowy19
30-10-2014, 18:47
W sezonie grzewczym mają te problemy czy na co dzień?

zdarzają się przekoczenia PM10, nawet w Zyzolowych Gliwcach
http://stacje.katowice.pios.gov.pl/
proszę sprawdzić maj,czerwiec 2014
a lipiec, sierpień też podchodziło pod granice normy!

latem (lipiec,sierpień) gliwice mają taki sam poziom PM10 co rybnik, jeśli nie minimalnie wyższy
No ale lepiej wkleić 2 zdjęcia i zgrywać :bash::bash::bash:

an2lec
30-10-2014, 19:11
Co do Szczyrku to tam akurat spala się duże ilości drewna czyli paliwa według niektórych „ekologicznego”.
Zastanawia mnie czemu na tym forum pompiarze tak zaciekle atakują użytkowników kotłów na ekogroszek, a nie zauważają palących w „śmieciuchach”. Czyżby chodziło potencjalną grupę odbiorców produktów które promują? Wiadomo że ktoś kto pali w „śmieciuchu” nawet nie spojrzy na pompę bo go na nią nie stać.
Jednocześnie prawie każdy pompiarz posiada kominek i namiętnie w nim pali. Argumentu że to tylko rekreacyjnie nie przyjmuję bo dla mnie większym grzechem jest truć dla przyjemności niż po to żeby się ogrzać.
Czy kominki poddawane są badaniom emisji?

Liwko
30-10-2014, 19:22
Jednocześnie prawie każdy pompiarz posiada kominek...

Kominki posiadają wszyscy, niezależnie od sposobu ogrzewania. Pal w tym swoim kotle tyle co ja w kominku, to nie będę miał żadnych pytań. Wchodzisz w to?

an2lec
30-10-2014, 19:30
Kominki posiadają wszyscy, niezależnie od sposobu ogrzewania.

Jasne wszyscy. Ja jakoś nie posiadam. Masz jakiś glejt że twój kominek jest ekologiczny bo ja na swój kocioł mam.
Zużywaj tyle prądu co ja to nie będę miał żadnych pytań. Wchodzisz w to? ;)

zyzolek
30-10-2014, 19:54
No i Liwko dał głos.
Kto w Szczyrku pali kotłem na ekogroszek? Bo to jest zasadnicza różnica.
Czym się pali w Szczyrku?
Kominek, śmieciuch i wielkie drewutnie przed każdą chałupą, To samo jest w Zakopcu.
Byłeś tam kiedyś Liwko?
A to chyba znasz. To się nazywa niska emisja.
286919

Liwko
30-10-2014, 19:54
Jasne wszyscy. Ja jakoś nie posiadam. Masz jakiś glejt że twój kominek jest ekologiczny bo ja na swój kocioł mam.
Zużywaj tyle prądu co ja to nie będę miał żadnych pytań. Wchodzisz w to? ;)

Ok, może inaczej. Ile kWh całej energii zużywasz rocznie? Możesz podać?

A odnośnie kominków, to mam kilku kolegów z różnymi kotłami i kominkami. Nie wierzysz, popytaj w dziale "kominkowym".
Mówisz że ty nie masz? Znam też takich z PC co też nie mają. I co teraz?

Liwko
30-10-2014, 19:57
A to chyba znasz. To się nazywa niska emisja.
286919

No widzisz zyzol, żadnych sterowników, żadnych spieków, żadnego czyszczenia... Powiedz, zazdrościsz trochę :)

zyzolek
30-10-2014, 20:08
No widzisz zyzol, żadnych sterowników, żadnych spieków, żadnego czyszczenia... Powiedz, zazdrościsz trochę :)

Też mam kominek i co z tego. Mój nieużywany.
Tylko wigilia i święta.286920

Liwko
30-10-2014, 20:11
To coś jak mój. I jakie wnioski?

an2lec
30-10-2014, 20:15
Ok, może inaczej. Ile kWh całej energii zużywasz rocznie? Możesz podać?
Niestety nie posiadam takich danych. A czy Ty potrafisz powiedzieć ile energii zużyto żeby dostarczyć Ci prąd oraz inne produkty które kupujesz?


A odnośnie kominków, to mam kilku kolegów z różnymi kotłami i kominkami.

A to ciekawe jednak masz kolegów palących w kotłach ;)

Widzę że omijasz niewygodny temat emisji szkodliwych substancji z kominków :-P

zyzolek
30-10-2014, 20:16
To coś jak mój. I jakie wnioski?

Nie pal w kominku, to przyczynisz się do czystego powietrza w okolicy.
A swoją krucjatę skieruj do posiadaczy kominków i śmieciuchów.

Pyxis
30-10-2014, 20:18
Nie rypcie tak biednego zyzolka. On tylko udaje glupiego.

Liwko
30-10-2014, 20:22
Nie rypcie tak biednego zyzolka. On tylko udaje glupiego.

Raczej mądrego :D

Liwko
30-10-2014, 20:27
Niestety nie posiadam takich danych. A czy Ty potrafisz powiedzieć ile energii zużyto żeby dostarczyć Ci prąd oraz inne produkty które kupujesz?



A to ciekawe jednak masz kolegów palących w kotłach ;)

Widzę że omijasz niewygodny temat emisji szkodliwych substancji z kominków :-P

Co za kretyńskie wymówki! Nie wiesz ile energii zużywa twój dom? Takie coś to może być tylko u węglarzy...
Odnośnie dalszych insynuacji, mój dom pobiera prąd z wiatraka opodal :P (a za kilka lat z własnych paneli)

A koledzy i owszem, w kotłach palą. Byli tak samo głupi jak i ty :P
Dzisiaj zaręczam cię poszli by w PC :yes:

zyzolek
30-10-2014, 20:37
A jak by mieli rurę z gazem koło domu? To w co by poszli?

fotohobby
30-10-2014, 20:40
286901

286902

Po pierwsze, to ta pierwsza jest w Jaworznie, nie w Mysłowicach.
Po drugie, czy latem, kiedy stezenie PM10 spada do akceptowalnego poziomu, oznacza to, ze wyłączyli elektrownie ? :)
Po trzecie - jaki elektrownie znajdują zię w Wodzisławiu Slaskim, Gliwicach, czy Krakowie ?

an2lec
30-10-2014, 20:40
Co za kretyńskie wymówki! Nie wiesz ile energii zużywa twój dom? Takie coś to może być tylko u węglarzy...
Sam jesteś kretynem jeśli nie rozumiesz że to co wskazuje Twój licznik to tylko „wierzchołek góry lodowej.”


Odnośnie dalszych insynuacji, mój dom pobiera prąd z wiatraka opodal :P (a za kilka lat z własnych paneli)
Jasne zielona energia z wiatraków płynie tylko do pompiarzy, a brudna z elektrowni węglowych prosto węglarzy. Przykład idiotycznego rozumowania pseudo-ekologów.

zyzolek
30-10-2014, 20:44
Jaką emisję masz ze śmieciucha kominka?
A jaką emisję masz z kotła na ekokogrosezk, do którego dopłaca FOS?

krzy27
30-10-2014, 20:57
Po drugie, czy latem, kiedy stezenie PM10 spada do akceptowalnego poziomu, oznacza to, ze wyłączyli elektrownie ? :)


A może pompy są wyłączone.

Liwko
30-10-2014, 20:59
Jasne zielona energia z wiatraków płynie tylko do pompiarzy, a brudna z elektrowni węglowych prosto węglarzy. Przykład idiotycznego rozumowania pseudo-ekologów.

A powiedz mi czyja to wina, że mamy zacofaną energetykę, moja? Ale to i tak o niebo lepiej, niż setki tysięcy kopcących potworków na naszych osiedlach. Prąd jest bardzo czystą energią, a że Polska jest czarną wyspą bez elektrowni jądrowej, to wina tylko naszego zacofania! Jesteśmy głąbami energetycznymi :P

arczi721
30-10-2014, 21:00
A jak by mieli rurę z gazem koło domu? To w co by poszli?
Niektórzy pomimo,że mają gaz przy działce,wchodzą w prąd zamiast wungla...

Liwko
30-10-2014, 21:04
A może pompy są wyłączone.

A powiedz mi kolego co się dzieje w elektrowniach w nocy, gdy prądu mniej potrzeba? Wyłączają bloki? A może w tym czasie prąd jest marnotrawiony i dlatego zachęty w postaci tańszej taryfy? A co robią wtedy ci co grzeją prądem czy PC? W około 90% wykorzystują właśnie ten prąd! Inaczej poszedłby w komin :P
Ale wy i tak tego nie zrozumiecie.

baps
30-10-2014, 21:10
286902

Chłodnie kominowe to rzeczywiście strasznie "dymią" , tyle tylko że para wodna raczej nie jest specjalnie szkodliwa.

Liwko
30-10-2014, 21:15
Chłodnie kominowe to rzeczywiście strasznie "dymią" , tyle tylko że para wodna raczej nie jest specjalnie szkodliwa.

Zamknij się! Dla zyzolka to dym i tak ma pozostać :P :D

an2lec
30-10-2014, 21:25
Chłodnie kominowe to rzeczywiście strasznie "dymią" , tyle tylko że para wodna raczej nie jest specjalnie szkodliwa.

Szkodliwa specjalnie nie jest, ale to energia którą się wypuszcza do atmosfery żeby wyprodukować prąd.

fotohobby
30-10-2014, 21:29
A może pompy są wyłączone.

Za to działaja klimatyzatory, których chyba jest wiecej...

baps
30-10-2014, 21:32
Kominki posiadają wszyscy, niezależnie od sposobu ogrzewania.

Ja mam co prawda pompę ale kominka nie mam. Jakoś sama pompa daje radę ;)




Jasne zielona energia z wiatraków płynie tylko do pompiarzy, a brudna z elektrowni węglowych prosto węglarzy. Przykład idiotycznego rozumowania pseudo-ekologów.

Energia z wiatraków strasznie jest zielona. Na razie nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy przestanie wiać i wiatraki staną więc jak myślisz skąd mamy prąd kiedy śmigła się nie kręcą? Uruchomienie bloku w elektrowni to nie jest szybka sprawa, dochodzi problem synchronizacji z siecią więc aby prądu nie zabrakło konwencjonalne elektrownie i tak muszą sobie chodzić na pól gwizdka. Czytałem też kiedyś opracowanie w jakim stopniu jest wykorzystywany prąd wyprodukowany przez wiatraki u naszych zachodnich sąsiadów - to nie jest nawet 10%. Niestety, nie pamiętam już gdzie, więc nie mogę podać linka.Największe korzyści z wiatraków mają firmy je produkujące i eksploatujące. Odbiorcy tylko do tego interesu dokładają.

krzy27
30-10-2014, 21:39
A powiedz mi kolego co się dzieje w elektrowniach w nocy, gdy prądu mniej potrzeba? Wyłączają bloki? A może w tym czasie prąd jest marnotrawiony i dlatego zachęty w postaci tańszej taryfy? A co robią wtedy ci co grzeją prądem czy PC? W około 90% wykorzystują właśnie ten prąd! Inaczej poszedłby w komin :P
Ale wy i tak tego nie zrozumiecie.

To szlachetne ale uważam że słusznie antulek zwrócił uwagę:


Zastanawia mnie czemu na tym forum pompiarze tak zaciekle atakują użytkowników kotłów na ekogroszek, a nie zauważają palących w „śmieciuchach”. Czyżby chodziło potencjalną grupę odbiorców produktów które promują? Wiadomo że ktoś kto pali w „śmieciuchu” nawet nie spojrzy na pompę bo go na nią nie stać.


Wystarczy porównać wymagania np na znak bezpieczeństwa ekologicznego "jabłuszka" pomiędzy kotłami z załadunkiem ręcznym a z podajnikiem. Oczywiście pozostaje jeszcze mentalność i niedowierzanie że można spalać bezdymnie. Częstą polityką firm kotlarskich jest by produkt się sprzedał a jakość spalania schodzi na drugi plan i powstają beznadziejne konstrukcje.
Zapytam Cię czy każda pompa to cud techniki czy znalazł byś takie, których nie zamontowałbyś w domu nawet z dopłatą?

krzy27
30-10-2014, 21:40
Za to działaja klimatyzatory, których chyba jest wiecej...

Nie jesteś pewien.

zyzolek
30-10-2014, 21:42
Liwko, jaką masz niską emisję z kominka?

Liwko
30-10-2014, 21:44
Zapytam Cię czy każda pompa to cud techniki czy znalazł byś takie, których nie zamontowałbyś w domu nawet z dopłatą?

Nawet najgorsza pompa będzie zawsze lepsza od najlepszego kotła na węgiel. I mówię to całkiem szczerze.

an2lec
30-10-2014, 21:45
Energia z wiatraków strasznie jest zielona. Na razie nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy przestanie wiać i wiatraki staną więc jak myślisz skąd mamy prąd kiedy śmigła się nie kręcą? Uruchomienie bloku w elektrowni to nie jest szybka sprawa, dochodzi problem synchronizacji z siecią więc aby prądu nie zabrakło konwencjonalne elektrownie i tak muszą sobie chodzić na pól gwizdka. Czytałem też kiedyś opracowanie w jakim stopniu jest wykorzystywany prąd wyprodukowany przez wiatraki u naszych zachodnich sąsiadów - to nie jest nawet 10%. Niestety, nie pamiętam już gdzie, więc nie mogę podać linka.Największe korzyści z wiatraków mają firmy je produkujące i eksploatujące. Odbiorcy tylko do tego interesu dokładają.

Mnie nie musisz tego tłumaczyć. Co gorsza ta „zielona energia” ma pierwszeństwo i jak zaczyna mocniej wiać to nie ma co zrobić z „czarną”.
Wszyscy płacimy za przekręt zwany globalnym ociepleniem, albo jak kto woli globalnym ocipieniem.

Liwko
30-10-2014, 21:46
Ja mam co prawda pompę ale kominka nie mam. Jakoś sama pompa daje radę ;)


Nie możliwe! Nie kłam, nie łżyj, nie nie nie!!! Pompiarze mają kominki zawsze! Nawet jak nie mają, to mają :)

Liwko
30-10-2014, 21:47
Liwko, jaką masz niską emisję z kominka?

Chciałbym powiedzieć, że taką jak ty, ale nie mogę. Mam kominek dużo mniejszej mocy :)

Liwko
30-10-2014, 21:49
Mnie nie musisz tego tłumaczyć. Co gorsza ta „zielona energia” ma pierwszeństwo i jak zaczyna mocniej wiać to nie ma co zrobić z „czarną”.
Wszyscy płacimy za przekręt zwany globalnym ociepleniem, albo jak kto woli globalnym ocipieniem.

Ty to widzisz w ten sposób, a ja widzę to tak, że należy znaleźć szybko sposób na magazynowanie energii. To jest podstawa :P

fotohobby
30-10-2014, 21:50
Nie jesteś pewien.


Kiedy sobie zliczę, ile widziałem klimatyzatorów chlodzacych latem, , a ile pomp ciepła grzejacych zima, to jestem pewien.

zyzolek
30-10-2014, 21:51
Chciałbym powiedzieć, że taką jak ty, ale nie mogę. Mam kominek dużo mniejszej mocy :)

To znaczy?
Zmierzyłeś to ciepłomierzem i podpiąłeś analizator spalin?

zyzolek
30-10-2014, 21:54
I pewnie jeździsz poczciwym dizlem 1.9 TDI z czerwonym DI;)

Pyxis
30-10-2014, 22:00
To znaczy?
Zmierzyłeś to ciepłomierzem i podpiąłeś analizator spalin?

No wiesz, Twoj kominek wyglada jak maszyna parowa na Titanicu, wiec jest domniemanie generowania duzej mocy.

Liwko
30-10-2014, 22:07
I pewnie jeździsz poczciwym dizlem 1.9 TDI z czerwonym DI;)

Najczęściej rowerkiem ;)
Z samochodu korzystam tylko wtedy gdy muszę.

Samochód pozbawia pieniędzy, odkłada tłuszcz
Rower pozbawia tłuszczu, odkłada pieniądze :)

an2lec
30-10-2014, 22:12
Ty to widzisz w ten sposób, a ja widzę to tak, że należy znaleźć szybko sposób na magazynowanie energii. To jest podstawa :P

Jak znajdziesz to daj znać ;) Od siebie tylko dodam że elektrownie szczytowo-pompowe mają małą sprawność.

baps
30-10-2014, 22:20
Ty to widzisz w ten sposób, a ja widzę to tak, że należy znaleźć szybko sposób na magazynowanie energii. To jest podstawa :P

Liwko tu pełna zgoda. Tylko, że nie zanosi się żeby to jakoś szybko nastąpiło. Na dzisiaj to jedyny sposób jaki mi się nasuwa to elektrownia szczytowo- pompowa gdzie wiatraki zasilają silniki od pomp pompujących wodę na górę i nie są podłączone do sieci. Generatory kręcą się cały czas więc nie ma problemu z synchronizacją. Słaba strona to jeśli nie będzie wiało dłuższy czas woda się skończy. Można wtedy ewentualnie wykorzystać nadwyżki energii nocą, tak jak się to robi teraz. Największy minus tego rozwiązania to nieodwracalna ingerencja w krajobraz. Zresztą to mi się w wiatrakach najbardziej nie podoba - pomijając wątpliwe korzyści energetyczne to są po prostu okropne. O wiele lepiej wyglądają zapory i elektrownie wodne.


Jak znajdziesz to daj znać ;) Od siebie tylko dodam że elektrownie szczytowo-pompowe mają małą sprawność.
Widzę, że myślimy o tym samym :)

Liwko
30-10-2014, 22:25
Dlatego atom, tylko atom. Cała reszta powinna poczekać na dobre i tanie akumulatory.

an2lec
30-10-2014, 22:33
O wiele lepiej wyglądają zapory i elektrownie wodne.
Też jestem zwolennikiem zapór, zbiorników retencyjnych i elektrowni wodnych. Niestety nie podobają się one ekologom :bash:


Dlatego atom, tylko atom.
Mało Ci Czernobyla i Fukushimy? Energetyka jądrowa jest bardzo droga. W końcu reaktory wymyślono nie po to żeby produkować energię, ale po to by wzbogacać uran do broni jądrowej.
Być może uda się kiedyś opanować syntezę jądrową. Chińczycy podobno budują elektrownię na tor, ale póki co atom to droga i ryzykowna zabawka.

Liwko
31-10-2014, 07:37
zapomniales pewnie Buenos Aires... ( wbrew nazwie ), Mexico City, Shanghai... itp. Jak juz porownywac do Rybnika to poprawnie ,
a nie jakis Madryt... ;)

Może mu chodziło o Rzym, Paryż i Wenecję pod Gnieznem? :D

tymczasowy19
31-10-2014, 08:13
A powiedz mi czyja to wina, że mamy zacofaną energetykę, moja? Ale to i tak o niebo lepiej, niż setki tysięcy kopcących potworków na naszych osiedlach. Prąd jest bardzo czystą energią, a że Polska jest czarną wyspą bez elektrowni jądrowej, to wina tylko naszego zacofania! Jesteśmy głąbami energetycznymi :P

wczoraj jechałem drogą, słońce już się schowało, ale bylo jeszcze jasno, temperatura na zewnątrz w okolicy 8-10C. Jechałem powoli i obserwowałem kominy. 9/10 jeśli nie więcej kopciło masakrycznie! Poprawiło się znacząco jak dojechałem na blokowisko, tam domków znacząco mniej, dymu z kominów też było zauważalnie mniej.
trzeba być naprawdę c....m żeby pisać, że to wina elektrowni. No ale czego się spodziewać po kimś, kto nie wie nawet przez jakie miasta autostrady w rejonie przechodzą




Nawet najgorsza pompa będzie zawsze lepsza od najlepszego kotła na węgiel. I mówię to całkiem szczerze.
oczywiście

map78
31-10-2014, 08:22
wczoraj jechałem drogą, słońce już się schowało, ale bylo jeszcze jasno, temperatura na zewnątrz w okolicy 8-10C. Jechałem powoli i obserwowałem kominy. 9/10 jeśli nie więcej kopciło masakrycznie!

No co Ty! na pewno Ci się wydawało, to tylko para wodna;) Ewentualnie jakiś syf z kominków tych co maja pompy ciepła i smród z pobliskiej elektrowni:D

A tak na poważnie to u mnie dokładnie to samo:( Wieczorami biegam z psem to muszę na prawdę daleko od domostw się wypuszczać żeby w ogóle móc oddychać. MASAKRA!!!

Magda_lena85
31-10-2014, 08:36
widocznie w złym mieście dom wybudowałeś :) u mnie widać gwiazdy :D

chociaż chwila - coś mnie tknęło i odpaliłam kominek ojjj byl dym ale przecież z kominka jak pompiarze piszę to EKOlogiczny dym :cool:
Szkoda, że kilka stron RP na rozpałkę musiało pójść.

Pyxis
31-10-2014, 08:57
Nie chodzi tu o pompiarzy czy niepompiarzy, tylko kto co w tym kominku spala. Ja np pale brykietem z trocin. W tym roku chyba kupilem jakis mieszany, ale w zeszlym roku mialem lisciasty i tylko raz trzeba bylo w kominku umyc szybe. Spalilem z 10 paczek.
Jak ktos pali niedosuszonym drewnem w jakims (nie daj Boze) kominko-kotle z PW, to z tego leci juz niezly syf, wiec nie generalizujmy. Czym innym jest tez palenie 10-12 wieczorow w sezonie, a czym innym 150 dni.

Magda_lena85
31-10-2014, 09:02
hmm bukowe suche - to dymi lekko, mocno czy za mocno? ;) jest eko czy nie:P
3 x w sezonie i więcej nie mam zamiaru - wolę mieć idealnie czysta szybę w kominku :lol2:

Pyxis
31-10-2014, 09:20
Jak 3x w seonie, to reszta praktycznie bez znaczenia. :)

Magda_lena85
31-10-2014, 09:56
Nie ma mowy - a na gwiazdy ledowe też jeszcze nie pora.

Liwko
31-10-2014, 10:04
wolę mieć idealnie czysta szybę w kominku :lol2:

Trzeba było dobry wkład kupić :P

mitch
31-10-2014, 10:16
No dobra, jak rozumiem, ostatnie kilka stron było o tym, jak to pompiarze zadymiają świat swoimi kominkami? A co z tymi, co kominków nie mają (ja)?

Jak ktoś naprawdę nie widzi zależności pomiędzy czystością powietrza a ilością domów z piecami na węgiel, to radzę założyć lepsze okulary i pooddychać pełną piersią.

krzy27
31-10-2014, 12:36
Jak ktoś naprawdę nie widzi zależności pomiędzy czystością powietrza a ilością domów z piecami na węgiel, to radzę założyć lepsze okulary i pooddychać pełną piersią.

Ja nie widzę różnicy pomiędzy kominem z poprawnym spalaniem węgla a kominem nieczynnym. Termowizja na pewno by pokazała różnice. Wiadomoże większość kotłów źle spala węgiel. Elektrownie też produkowały masę zanieczyszczeń nim zaczęto o to dbać. Myślę że odpowiedniejszym krokiem było by dbanie już o poprawność spalania. Większa efektywność wykorzystania węgla w ogrzewaniu domu to również poprawa czystości powietrza. Mogę się założyć że żaden z tych zadymiarzy, których opisujecie jakie to dymy nie puszczają, nie czyta tego wątku. Ba pewnie w ogóle na ten wątek nie zagląda. Najsmutniejsze jest w tym wszystkim to że dym wszedł tak głęboko w mentalność ludzką że nawet Ci ludzie nie zastanowią się że to przecież z ich kieszeni. Każdy myśli że tak musi być i nawet Ci z pompami wiedzą o węglu nie odbiegają od ogółu.

tymczasowy19
31-10-2014, 12:40
No dobra, jak rozumiem, ostatnie kilka stron było o tym, jak to pompiarze zadymiają świat swoimi kominkami? A co z tymi, co kominków nie mają (ja)?

chciałem tylko zauważyć, że to była nieudana próba zmiany tematu przez lobby węglowe...:P



Jak ktoś naprawdę nie widzi zależności pomiędzy czystością powietrza a ilością domów z piecami na węgiel, to radzę założyć lepsze okulary i pooddychać pełną piersią.

niektórzy tego nie zauważają....widzą elektrownie, autostrady i inne takie
ciekawe, że,argumenty te podnoszone są przez palących węglem :P

tymczasowy19
31-10-2014, 12:44
Ja nie widzę różnicy pomiędzy kominem z poprawnym spalaniem węgla a kominem nieczynnym. Termowizja na pewno by pokazała różnice. Wiadomoże większość kotłów źle spala węgiel. Elektrownie też produkowały masę zanieczyszczeń nim zaczęto o to dbać. Myślę że odpowiedniejszym krokiem było by dbanie już o poprawność spalania. Większa efektywność wykorzystania węgla w ogrzewaniu domu to również poprawa czystości powietrza. Mogę się założyć że żaden z tych zadymiarzy, których opisujecie jakie to dymy nie puszczają, nie czyta tego wątku. Ba pewnie w ogóle na ten wątek nie zagląda. Najsmutniejsze jest w tym wszystkim to że dym wszedł tak głęboko w mentalność ludzką że nawet Ci ludzie nie zastanowią się że to przecież z ich kieszeni. Każdy myśli że tak musi być i nawet Ci z pompami wiedzą o węglu nie odbiegają od ogółu.

są ludzie świadomi, którzy próbują propagować lepsze palenie...są przecież takie strony jak ta
http://czysteogrzewanie.pl/

w komentarzach pod artykułami o smogu
http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-w-chmurze-smogu-wczoraj-padl-pierwszy-niechlubny-rekord-,wia5-3266-25405.html
też o tym piszą....ale efekty są jakie są

Magda_lena85
31-10-2014, 12:58
tak to jest jak wątek z nudów żyje swoim życiem ;)
jedni udają głupa, ze piec podajnikiem to to samo co śmieciuch
inni, że grzeją klimą a jeszzcze inni, ze ich rachunki to 500 zl za rok :lol2:

Liwko
31-10-2014, 13:17
Myślę że odpowiedniejszym krokiem było by dbanie już o poprawność spalania. Większa efektywność wykorzystania węgla w ogrzewaniu domu to również poprawa czystości powietrza. Mogę się założyć że żaden z tych zadymiarzy, których opisujecie jakie to dymy nie puszczają, nie czyta tego wątku. Ba pewnie w ogóle na ten wątek nie zagląda. Najsmutniejsze jest w tym wszystkim to że dym wszedł tak głęboko w mentalność ludzką że nawet Ci ludzie nie zastanowią się że to przecież z ich kieszeni. Każdy myśli że tak musi być i nawet Ci z pompami wiedzą o węglu nie odbiegają od ogółu.

To kiedy się nauczą? Bo mija już kilkaset lat tej nauki. Dożyję? Wątpię. Nie wątpię, jestem pewien że nie dożyję.

krzy27
31-10-2014, 13:27
To kiedy się nauczą? Bo mija już kilkaset lat tej nauki. Dożyję? Wątpię. Nie wątpię, jestem pewien że nie dożyję.

A tak zapytam ty już umiesz? W kominku jak palisz?

krzy27
31-10-2014, 13:34
też o tym piszą....ale efekty są jakie są

Jakoś takie tematy nie trafiają do samych "zainteresowanych". Ale za to zagorzali przeciwnicy skrzętnie to wykorzystują. Zastanawiam się czy czasem nie ze szkodą. W ludziach częściej postawa obronna się pojawia niż zrozumienia.

mitch
31-10-2014, 13:35
Ja nie widzę różnicy pomiędzy kominem z poprawnym spalaniem węgla a kominem nieczynnym. Termowizja na pewno by pokazała różnice. Wiadomoże większość kotłów źle spala węgiel. Elektrownie też produkowały masę zanieczyszczeń nim zaczęto o to dbać. Myślę że odpowiedniejszym krokiem było by dbanie już o poprawność spalania.


Jaja sobie robisz? I kto ma niby o to dbać? Nie ma bata, to nie będzie poprawy. Tylko bat (restrykcyjne, nieuchronne i bolesne finansowo prawo) może zadbać o poprawność spalania. Chyba, że wierzysz w krasnoludki.


Większa efektywność wykorzystania węgla w ogrzewaniu domu to również poprawa czystości powietrza. Mogę się założyć że żaden z tych zadymiarzy, których opisujecie jakie to dymy nie puszczają, nie czyta tego wątku. Ba pewnie w ogóle na ten wątek nie zagląda. Najsmutniejsze jest w tym wszystkim to że dym wszedł tak głęboko w mentalność ludzką że nawet Ci ludzie nie zastanowią się że to przecież z ich kieszeni. Każdy myśli że tak musi być i nawet Ci z pompami wiedzą o węglu nie odbiegają od ogółu.

Co do zadymiarzy - pełna zgoda. 99% ma to (dym, czystość powietrza) w głębokim poważaniu. Co do pompiarzy - wiedzą może i nie odbiegają. Bo nie muszą, mają PC. Wiedza o sposobie poprawnego spalania węgla jest im całkowicie zbędna. Wiedzą o węglu na tyle dużo, że nie zdecydowali się na węgiel w domu. Udawanie, że cały ten syf w powietrzu to wina elektrowni jest zwykłym trolingiem. Ewentualnie głębokim oderwaniem od rzeczywistości. Inaczej nie potrafię wytłumaczyć negowania wpływu węgla na powietrze. Co z tego, że można spalać węgiel poprawnie, skoro nikt tego nie robi? :bash:

krzy27
31-10-2014, 13:35
tak to jest jak wątek z nudów żyje swoim życiem ;)
jedni udają głupa, ze piec podajnikiem to to samo co śmieciuch
inni, że grzeją klimą a jeszzcze inni, ze ich rachunki to 500 zl za rok :lol2:

Widzę że głowa na karku - czym możesz zawstydzić nie jednego tutaj.

Liwko
31-10-2014, 13:43
Widzę że głowa na karku...

Ta... Na karku męża, który zapierdziela z woreczkami :P

krzy27
31-10-2014, 13:49
Jaja sobie robisz? I kto ma niby o to dbać? Nie ma bata, to nie będzie poprawy. Tylko bat (restrykcyjne, nieuchronne i bolesne finansowo prawo) może zadbać o poprawność spalania. Chyba, że wierzysz w krasnoludki.

O kury na gospodarstwie pytasz? Tak mam.
W krasnoludki też kiedyś wierzyłem.
A restrykcje owszem ale z głową a nie z bezmyślnością jak większość postów w tym temacie.

krzy27
31-10-2014, 13:50
Ta... Na karku męża, który zapierdziela z woreczkami :P

Aż się zastanawiam czy Ty tak kochasz swoją żonę.

map78
31-10-2014, 14:08
O kury na gospodarstwie pytasz? Tak mam.
W krasnoludki też kiedyś wierzyłem.
A restrykcje owszem ale z głową a nie z bezmyślnością jak większość postów w tym temacie.

Dlatego cały czas piszę, że najrozsądniej będzie zakazać montowania ogrzewania węglowego w nowo budowanych domach. W tedy i tylko wtedy w jakimś policzalnym terminie sytuacja może się zmienić. Zmusi to też inwestorów do myślenia bo obecnie świadomość przeciętnego człowieka kończy się na gazie i węglu:(
Ewentualnie zamiast zakazywać można by podnosić sukcesywnie ceny paliw stałych (co zresztą powoli się dzieje), ale to uderzy w tych najbiedniejszych, którzy palą węglem z biedy i spowoduje tylko, że będą palić śmieciami i czym popadnie. Także z dwojga złego uważam za lepsze rozwiązanie zakazać tym bogatym - bo kogoś kto buduje dom nie można nazwać biednym, a edukację zostawić dla tych co już w to w depnęli lub sie z tym urodzili, wychowali.

Liwko
31-10-2014, 14:16
Dokładnie, ewolucja a nie rewolucja. Zakazać nowo budowanym, wymieniać na nowocześniejsze w starych domach, ocieplać i karać ile wlezie za palenie byle czym.

arczi721
31-10-2014, 14:17
tak to jest jak wątek z nudów żyje swoim życiem ;)
jedni udają głupa, ze piec podajnikiem to to samo co śmieciuch
inni, że grzeją klimą a jeszzcze inni, ze ich rachunki to 500 zl za rok :lol2:
Bo naczelny zadymiacz...kominkiem ma urlop ;)
U nas na ulicy wszyscy mają kotły z podajnikiem bo była akcja wymiany przez gminę na "ekologiczne" i co ?
Zapraszam do mnie to się przekonasz co po takich wymianach leci z kominów.Rano i po południu zadyma na całą ulicę.
Po przejściu na G12w w 500zl się nie zmieszcze ale w 1000zl powinienem. ..

Liwko
31-10-2014, 14:18
Aż się zastanawiam czy Ty tak kochasz swoją żonę.

Ja kocham całą swoją rodzinę i między innymi chciałem im zaoszczędzić tego, co miałem sam w dzieciństwie :P

krzy27
31-10-2014, 14:18
Podniesienie wymagań co do energooszczędności nowego budownictwa już jest krokiem w lepsze. Zakazanie węgla w nowym budownictwie nie będzie złotym środkiem. Są przecież kotły poprawnie spalające - więc można. Moim zdaniem większym znaczeniem będzie przewymiarowanie kotła i za to karać się powinno.
Może kara powinna uderzyć również po kieszeniach sprzedawców bo często winą jest "fachowe" doradztwo.

krzy27
31-10-2014, 14:20
co miałem sam w dzieciństwie

Może chcesz o tym pogadać?

mitch
31-10-2014, 14:33
Podniesienie wymagań co do energooszczędności nowego budownictwa już jest krokiem w lepsze. Zakazanie węgla w nowym budownictwie nie będzie złotym środkiem. Są przecież kotły poprawnie spalające - więc można. Moim zdaniem większym znaczeniem będzie przewymiarowanie kotła i za to karać się powinno.
Może kara powinna uderzyć również po kieszeniach sprzedawców bo często winą jest "fachowe" doradztwo.
Ha, ha, ha. Dobre! I Ty mówisz o bezmyślnym karaniu? W jaki sposób chciałbyś napisać prawo, które karałoby sprzedawcę za sprzedaż przewymiarowanego kotła? To jest przykład jak nie wolno i nie powinno się tworzyć prawa. Bo w każdym tak sformułowanym prawie znajdzie się furtka. Nie wspominając o braku możliwości uzasadnienia prawnego karania sprzedawcy. Karać możesz wyłącznie użytkownika, nie sprzedawcę.

krzy27
31-10-2014, 14:41
Ha, ha, ha. Dobre! I Ty mówisz o bezmyślnym karaniu? W jaki sposób chciałbyś napisać prawo, które karałoby sprzedawcę za sprzedaż przewymiarowanego kotła? To jest przykład jak nie wolno i nie powinno się tworzyć prawa. Bo w każdym tak sformułowanym prawie znajdzie się furtka. Nie wspominając o braku możliwości uzasadnienia prawnego karania sprzedawcy. Karać możesz wyłącznie użytkownika, nie sprzedawcę.

Dobrze piszesz. Problem nie łatwy do rozwiązania. Patrząc na obecną sytuacje to sprzedawca ma korzyść z sprzedaży większego kotła. Większość porad jest na gębę. Użytkownik końcowy nie dość że mu znika więcej opału to jeszcze po czterech literach go za karę. Łupać bogatszych?

zyzolek
31-10-2014, 14:42
Palenie śmieciami jest w naszym kraju karane.
Tylko to jest martwy przepis i nikt tego nie kontroluje.
Tak samo przy każdym badaniu technicznym pojazdu powinna być przeprowadzona analiza spalin. Jakoś nigdy tego nie doświadczyłem. A w Niemczech ASU jest obowiązkowe.

map78
31-10-2014, 14:51
Podniesienie wymagań co do energooszczędności nowego budownictwa już jest krokiem w lepsze. Zakazanie węgla w nowym budownictwie nie będzie złotym środkiem. Są przecież kotły poprawnie spalające - więc można.

Właśnie zakazanie węgla w nowym budownictwie będzie złotym środkiem. Wiem to po sobie - u mnie nie było gazu, więc musiał być węgiel:( bo człowiek miał klapki na oczach:(
Co więcej zakaz montowania kotłów węglowych w nowych domach może de facto pozytywnie wpłynąć zarówno na sprzedaż (ceny) węgla jak i podajnikowych kotłów, które cechują się wyższą kulturą spalania. Jak się jednym zakaże to jest na prawdę duża szansa, ze uruchomi to lawinę edukacji i ci co dziś palą w śmieciuchach zaczną się zastanawiać - dlaczego zakazali? I tak po nitce do kłębka zaczną rozumieć, że można taniej, lepiej, czyściej, wygodniej - tacy wtedy najczęściej zdecydują się na kocioł z podajnikiem, bo ich instalacja niczego innego nie przyjmie, a nowi inwestorzy od razu będą zmuszeni budować z głową, a nie bezmyślnie:(

Zdun Darek B
31-10-2014, 14:51
....................... karałoby sprzedawcę za sprzedaż przewymiarowanego kotła?
















o braku możliwości uzasadnienia prawnego karania sprzedawcy. Karać możesz wyłącznie użytkownika, nie sprzedawcę.

Hola hola Koleżanki i Koledzy !!

Kto z naszych klientów przychodzących po kominek lub piecyk wie ile potrzebuje kWh do ogrzania swojego domu ??
Zazwyczaj na pytanie "Jaka jest obliczona strata ciepła w Państwa domu ? " słyszę odpowiedź "NIE WIEM !! Nikt się o to jeszcze nie pytał... "
Nawet w projektach robionych pod danego klienta brakuje takich obliczeń , zazwyczaj jest wpisany piec gazowy dwu funkcyjny o mocy max 24kW ... i tyle .

krzy27
31-10-2014, 15:06
No jak już Darka obudziło znaczy że może skutkować. Wybacz że tak piszę. Jeśli pytasz klientów o zapotrzebowanie to myślę że wiesz co robisz. Problem jest z tymi co nie pytają tylko wciskają ten na którym więcej zarobią.

Zygolek analizę spalin mi zrobili jak pojechałem z nowym zakupem sprawdzić. Na okresowych rzeczywiście nie patrzą.

tymczasowy19
31-10-2014, 15:31
U nas na ulicy wszyscy mają kotły z podajnikiem bo była akcja wymiany przez gminę na "ekologiczne" i co ?
Zapraszam do mnie to się przekonasz co po takich wymianach leci z kominów.Rano i po południu zadyma na całą ulicę.
Po przejściu na G12w w 500zl się nie zmieszcze ale w 1000zl powinienem. ..

jesteś pewny, że oni wszyscy wymienili kotły ekologiczne?
co rozumiesz przez ekologiczne, że z podajnikiem są?
bo może to są takie ekologiczne bez podajnika....(u nas w okolicy też były lata temu wymiany na takie "ekologiczne" - stąd wątpliwości)
jak jesteś pewny że jest z podajnikiem, to byłbym wdzięczny za fotkę...jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby kocioł z podajnikiem tak syfił jak piszesz....

tymczasowy19
31-10-2014, 15:34
Hola hola Koleżanki i Koledzy !!

Kto z naszych klientów przychodzących po kominek lub piecyk wie ile potrzebuje kWh do ogrzania swojego domu ??
Zazwyczaj na pytanie "Jaka jest obliczona strata ciepła w Państwa domu ? " słyszę odpowiedź "NIE WIEM !! Nikt się o to jeszcze nie pytał... "
Nawet w projektach robionych pod danego klienta brakuje takich obliczeń , zazwyczaj jest wpisany piec gazowy dwu funkcyjny o mocy max 24kW ... i tyle .

Widzisz, to się zmienia, ale bardzo powoli
zaczęło się to kilka lat od potencjalnych nabywców PC i ogrzewających prądem - bo tak w przypadku PC każdy dodatkowy kw mocy był bardzo drogi, a w przypadku grzejących "czystym" prądem też to było bardzo istotne.
Coraz więcej ludzi wie co to jest OZC i projektowe obciążenie cieplne i je liczy....w skali forum to już całkiem spora ilość, ale w skali kraju pewnie promil - tak jak piszesz

arczi721
31-10-2014, 15:42
jesteś pewny, że oni wszyscy wymienili kotły ekologiczne?
co rozumiesz przez ekologiczne, że z podajnikiem są?
bo może to są takie ekologiczne bez podajnika....(u nas w okolicy też były lata temu wymiany na takie "ekologiczne" - stąd wątpliwości)
jak jesteś pewny że jest z podajnikiem, to byłbym wdzięczny za fotkę...jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby kocioł z podajnikiem tak syfił jak piszesz....
Na pewno 6 najbliższych sąsiadów bo z nimi rozmawiałem na temat sposobu zalatwienia dotacji do "ekologicznych" źródeł ciepla a o 2 calkiem nowych domach obok mnie nie wspominając gdzie z komina kopci się pięknie.
Fotka może będzie jutro bo dzisiaj już ciemno będzie.

an2lec
31-10-2014, 15:58
„Ekologiczne” to bardzo względne pojęcie ;) Lepiej dowiedz się w czym palą, czym palą i jak palą?

Zdun Darek B
31-10-2014, 22:23
No jak już Darka obudziło znaczy że może skutkować. Wybacz że tak piszę. Jeśli pytasz klientów o zapotrzebowanie to myślę że wiesz co robisz. Problem jest z tymi co nie pytają tylko wciskają ten na którym więcej zarobią.

.
Autentycznie pytam wszystkich ... czasami na tym tracę klienta.
Często wciskają nie ten na którym więcej zarobią tylko taki jaki mają do opchnięcia ....
Mój ulubiony tekst usłyszany od Pana Hydraulika , podobno bardzo poszukiwany specjalista we Francji , autentyk " Bo z drewna to się inaczej kilowaty liczy" ....
Że niby innej mocy są to kilowaty... bo z drewna ... w projekcie było straty max coś około 16kWh a kominek miał być KONIECZNIE 24 !!

Liwko
01-11-2014, 09:29
Liwko znając naszą polską rzeczywistość ...

A kto mówi o polskiej? Wystarczy że Unia się za to weźmie
Zresztą już się wzięła :P

tereska77
01-11-2014, 10:28
Zasady forum:

2.3 Użytkownik ma prawo do posiadania wyłącznie jednego konta (...)

Czy normalny czlowiek zaklada sobie 5 kont???:bash::bash::bash:
Jesli ktos dostaje bana, to czeka az go "odwiesza", albo zarzuca focha i idzie na inne forum:P

Pomijajac posiadanie tych 5 kont..... Pisanie jednego dnia z dwoch roznych, to juz naprawde przegiecie:sick:

lysy1l
01-11-2014, 10:33
A arturo72, arturo bis, tymczasowy19, wskazówka, arczi mógł przemyśleć temat i nie budować domu w zapyziałej okolicy i przy okazji dostać dożywotniego bana za wiele kont i spam.
Okolica wcale nie jest zapyziała, jest OK, znam te tereny bardzo dobrze i wiem, gdzie mieszka.
Pan maruda gdyby chciał kupić działkę w tak zwanej lepszej okolicy Gliwic, wśród samych pomp i gazów, musiałby wybecalować za nią mniej więcej wartość swojego domu. Tyle w temacie. Ciekawe czy tak fika do sąsiadów, jak do użytkowników na forum? Nie sądzę, bo nakopaliby mu do dupy i tyle by było z jego ekologii. Kupił sobie (czy dostał ) działkę w takiej, a nie innej okolicy i chyba jako niesamowicie zapobiegliwy inwestor wiedział czym palą dookoła i w co się pakuje.
W dwóch kwestiach muszę przyznać mu bezdyskusyjnie rację. Dziwię się ludziom budującym nowe domki z małym zapotrzebowaniem cieplnym, że pakują się w kotły na paliwa stałe mając dostęp do innych typów ogrzewań typu gaz, prąd, ostatecznie już nawet pellet. Kwestia numer dwa - budując dom należy zadbać o jego znakomitą termoizolację i tu również ma rację. Żeby to wiedzieć i rozumieć nie trzeba 373 stron dyskusji (o ile można to tak nazwać).

Liwko
01-11-2014, 11:20
Witamy w Polsce!

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/01/dym_trojmiasto.jpg

_olo_
01-11-2014, 11:24
Okolica wcale nie jest zapyziała, jest OK, znam te tereny bardzo dobrze i wiem, gdzie mieszka

Fotki z galerii mówią co innego - zapyziała na maxa. Jeżeli ktoś chce mieć ekologiczne ogrzewanie i czyste powietrze za oknem szuka działki tam gdzie się budują nowe domy i jest gaz w granicy - jest wówczas szansa, że większość sąsiadów będzie ogrzewać gazem, kilku może PC a część ekogroszkiem - będzie czysto w powietrzu.
Ale jak w sąsiedztwie kostki made in PRL nieizolowane to czego można się spodziewać innego jak nie niemal codziennej ceremonii rozpalania kotła i wędzenia miału węglowego w ilości 8ton/rok ?

pawko_
01-11-2014, 11:24
To nie wklejaj tego na forum bo to nic nie da. Przejdź się po tych domach, porozmawiaj z ludźmi, powiedz, że można lepiej, taniej i czyściej.

_olo_
01-11-2014, 11:25
Witamy w Polsce!

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/01/dym_trojmiasto.jpg

Czy to białe z kominów to nie para wodna ?

zyzolek
01-11-2014, 11:31
Dlaczego tam forumowi handlowcy nie promuja i nie sprzedaja kotlow z podajnikiem... z ktorych dym nie leci?
Sa przeciez tanie, bezobslugowe i ekologiczne..
Zamiast tego szydza z tych co wybrali inna droge anizeli wegiel.

Nie zauważyłem, żeby węglarze szydzili z innych.
Raczej jest na odwrót.

tymczasowy19
01-11-2014, 11:44
Nie zauważyłem, żeby węglarze szydzili z innych.


masz rację
za to często zachowują się jak :bash::bash::bash::bash::bash:

tymczasowy19
01-11-2014, 12:24
Fotki z galerii mówią co innego - zapyziała na maxa. Jeżeli ktoś chce mieć ekologiczne ogrzewanie i czyste powietrze za oknem szuka działki tam gdzie się budują nowe domy i jest gaz w granicy - jest wówczas szansa, że większość sąsiadów będzie ogrzewać gazem, kilku może PC a część ekogroszkiem - będzie czysto w powietrzu.
Ale jak w sąsiedztwie kostki made in PRL nieizolowane to czego można się spodziewać innego jak nie niemal codziennej ceremonii rozpalania kotła i wędzenia miału węglowego w ilości 8ton/rok ?

gdyby to było takie proste :bash:
Akurat Artur ma gaz w granicy, więc w sąsiedztwie pewnie też jest. Domy nowe też się budują. jestem pewny, że ogromna większość jest ogrzewana węglem.
więc ten argument jest dla mnie kompletnie chybiony. 2-3 lata temu w grupie budujących była robiona ankieta - kto czym będzie grzał (podobna okolica)
wyniki wyglądały mniej więcej tak: około 70% decydowało się na węgiel(zwykle:piec z podajnikiem), 20% gaz, 10% PC
Ale znam i przypadki wstawiania śmieciucha do nowego domu.

inna kwestia, że kupując działkę w tej konkretnej okolicy, trudno było liczyć ze nikt tam nie będzie palić, skoro pewnie połowa "wsi" pracuje na kopalni i ma deputat - i tutaj się trochę Arturowi dziwię, że o tym nie pomyślał przed budową.
Ale o tym to raczej nikt nie myśli wcześniej - ja też o tym nie myślałem wcześniej, miałem zwyczajnie więcej szczęścia.(brak bezpośredniego sąsiedztwa teraz i w przyszłości)
Chociaż jak sąsiad 100m dalej w śmieciuchu zacznie syfić, to doleci i do mnie...

fotohobby
01-11-2014, 12:36
Ostatnio obok mojego nowobudowanego domu inny, wybudowany w latach '90 zmienił latem właściciela. Jest kiepsko ocieplony, ale jednak grzany gazem. Naprzeciw jest podobny dom, ogrzewany "eko"węglem, ktory parę razy na dzień kopci, jak Titanic.
Mina nowej wlascicielki, która wyszła kiedys przed dom i zobaczyla to po raz pierwszy - bezcenna
Coś w rodzaju: "ku...a, tego nie było w umowie !"
:)

Liwko
01-11-2014, 12:38
U mnie dookoła w nowych domach to może z dwóch, trzech ma węgiel, reszta gaz i PC. Natomiast blisko mnie idzie droga a przy niej "klocki" często nawet nie ocieplone. Przy drodze idzie nitka z gazem i co z tego?

Liwko
01-11-2014, 12:40
Działki często szuka się latem. A później przychodzi zima...

_olo_
01-11-2014, 13:06
U mnie dookoła w nowych domach to może z dwóch, trzech ma węgiel, reszta gaz i PC. Natomiast blisko mnie idzie droga a przy niej "klocki" często nawet nie ocieplone. Przy drodze idzie nitka z gazem i co z tego?

No właśnie to co stwierdziłeś i co ja napisałem - nowe osiedla domków gdy jest gaz w granicy są bardzo często właśnie gazem ogrzewane a nie jak tu niektórzy twierdzą ekogroszkiem, jeżeli się ktoś decyduje na budowanie w sąsiedztwie starych klocków z cegły lub żużlobetonowych pustaków bez izolacji lub z kiepskim dociepleniem to niech się nie dziwi, że mu sąsiedzi dymią pod oknem, widziały gały co brały a jeżeli to jest w regionach górniczych, gdzie co drugi na ulicy to górnik z deputatem to tylko się z tego można cieszyć bo spalanie węgla deputatowego - pełnowartościowego i tak lepsze niż palenie miałem, mułem, niesezonowanym drewnem lub czeskim brunatnym i tym co w ręce wpadnie przez tych, co ten węgiel muszą kupić i to nie za cenę t na śląsku tylko po cenie t+pośrednik = prawie 2t.

O ile ciężko zakazać opalania starych nieizolowanych domów węglem w tak niebogatym kraju jak Polska to już bardzo często nie zatwierdza się projektów budowlanych z wyposażeniem kotłowni w kocioł na paliwa stałe - minimum gaz wymagany - jeżeli zależy człowiekowi na tym, by dymu nie oglądać to szuka osiedla nowych domków gdzie są takie wymagania projektowe i ma po kłopocie.

klaudiusz_x
01-11-2014, 13:29
Niedaleko mnie ulica ze starymi klockami jak I z nowymi. Tych drugich wybudowano okolo 15. Tylko 2 maja gaz mimo ze nitka jest. Malo tego, czesto z niektorych wali dymem.

Liwko
01-11-2014, 13:33
Niedaleko mnie ulica ze starymi klockami jak I z nowymi. Tych drugich wybudowano okolo 15. Tylko 2 maja gaz mimo ze nitka jest. Malo tego, czesto z niektorych wali dymem.

Można zapytać gdzie mieszkasz?

tymczasowy19
01-11-2014, 14:36
Niedaleko mnie ulica ze starymi klockami jak I z nowymi. Tych drugich wybudowano okolo 15. Tylko 2 maja gaz mimo ze nitka jest. Malo tego, czesto z niektorych wali dymem.

pisałem dokładnie o tym samym. I tego też dotyczą statystyki które wcześniej przytoczyłem (70%-20%-10%)
Olo, ty żejesz chyba w innej rzeczywistości....faktem jest, że większość w ogóle nie rozpatruje innej opcji jak węgiel (na etapie projektu jak i budowy - może ten region jest "skażony"?!?) - i tu tkwi problem....

_olo_
01-11-2014, 14:42
pisałem dokładnie o tym samym. I tego też dotyczą statystyki które wcześniej przytoczyłem (70%-20%-10%)
Olo, ty żejesz chyba w innej rzeczywistości....faktem jest, że większość w ogóle nie rozpatruje innej opcji jak węgiel (na etapie projektu jak i budowy - może ten region jest "skażony"?!?) - i tu tkwi problem....

Najwidoczniej w innym, moi sąsiedzi ogrzewają węglem ale to w większości stare domy, najmniej 10 letnie a w większości >40 letnie. Ale już na nowych osiedlach domków 0 dymu, większość gaz, może część prąd, PC nie zauważyłem.

Ja co prawda w projekcie mam CO węgiel ale wiem że wiochę dalej już nie zatwierdzają projektów z CO na węgiel i go ludzie nie mają.

Podaj źródło "przytoczonych statystyk", a może sam sobie je stworzyłeś ?

tymczasowy19
01-11-2014, 16:32
Podaj źródło "przytoczonych statystyk", a może sam sobie je stworzyłeś ?

to statystyki przybliżone które sam robiłem(z ciekawości), każdy piszący w grupie budujących pisał o wielu rzeczach, także o CO. O wiele rzeczy ludzie się przecież pytają w tych wątkach. I rozkład % był mniej więcej taki jak napisałem wcześniej.W regionie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o niezatwierdzanie projektów z CO węglowym - gdyby było coś takiego, na pewno bym o tym słyszał.
Być może teraz wyglądałoby to trochę inaczej. Część już krótko po zakończeniu budowy żałowała, że zdecydowało się na węgiel. Były głosy - tych co mieli podłogówkę po całości - że jak piec "padnie" to zdecydują się na pewno na PC.
I nie pisz mi że moje "badania" są niereprezentatywne, bo w tym okresie jak ja budowałem i jakiś czas potem, przewinęło się przez grupę co najmniej 50 osób i proporcje były takie jak opisałem.

I to nie dotyczy żadnego osiedla nowych domków, tylko ludzi z szeroko pojętego regionu, którzy budowali nowe domy w "okolicy"
PC gruntowa - ma to do siebie że jej nie widać.

malux20
18-11-2014, 15:54
dziękuję za info
to bardzo ładnie z twej strony że nas informujesz

מרכבה
18-11-2014, 15:57
Tylko życzyć węglarzom zakazu ich kochanego węgla .. bo czasem nie idzie dychać ..

malux20
18-11-2014, 15:59
docen że kolega nam pomaga

malux20
18-11-2014, 16:01
widzę że w innym wątku polecasz brykiet kominkowy
to dobrze o tobie świadczy-twoja bezinteresowność

Elfir
19-11-2014, 22:53
Tylko życzyć węglarzom zakazu ich kochanego węgla .. bo czasem nie idzie dychać ..

Ja bym ich dozytwotnio zmuszała do inhalacji tym smrodem.

kobra64
20-11-2014, 06:41
Ja bym ich dozytwotnio zmuszała do inhalacji tym smrodem.
No a ja bym wszystkich entuzjastów czystego grzania dożywotnio przesiedlał w najbliższe okolice elektrowni. Tak dla równowagi.

kaszpir007
20-11-2014, 06:56
Ja bym ich dozytwotnio zmuszała do inhalacji tym smrodem.

A ja bym ich po prostu nauczył poprawnie spalać opał ...

Bo smród , zadymienie wynika ze złego sposobu palenia ...

Zamiast bzdurnych i nikomu nie potrzebnych kampanii na temat jazdy 50km/h zamist 60km/h w terenie zabudowanym zrobili by takie kampanie na temat poprawnego palenia w kotłach + ulotki na składach węgla + pomoc dla zainteresowanych poprawnym spalaniu węgla (jacyś wolontariusze i itd ...)

I problem smrodzenia zostanie zminimalizowany ...

kobra64
20-11-2014, 07:25
w najbliższej okolicy elektrowni, jest czystsze powietrze niż w dalszej okolicy, gdzie są tylko domki jednorodzinne. A może raczej - gdzie zaczyna opadać syf emitowany z kominów na tyle wysokich, żeby ten syf w najbliższej okolicy nie zabijał natychmiast po pierwszym wdechu?

lukasza
20-11-2014, 09:58
A może raczej - gdzie zaczyna opadać syf emitowany z kominów na tyle wysokich, żeby ten syf w najbliższej okolicy nie zabijał natychmiast po pierwszym wdechu?

Nie powtarzaj tego jak mantrę - czyli wpychanie w kominy elektrowni syfu.
Jak wszystko elektrownia też syfi i chętnie ją zamienię na atom.
Jednak kominy domów syfią benzopirenu - raktowórczego około 5x więcej od elektrowni!
Jednak kominy domów syfią pyłów około 3x więcej od całego polskiego przemysłu!
Boli? Niemożliwe? A jednak.

Straszne jest to, że w Polsce mamy jedno z najgorszych powietrze w Europie, brak ustawy odrowej i już chyba najmniejszą ilość wody pitnej w przeliczeniu na mieszkańca w całej UE. A każdy myśli, że te nasze lasy to cud i tak ich dużo, ale i one w takim syfie nie pomogą. Zaś żaden polityk się nie wychyli z tym tematem bo narazi się połowie mieszkańców Polski.

Dziwie się, że ekolodzy tak bardzo czepiają się kominów elektrowni a nie domów jednorodzinnych gdzie jest w pierwszej kolejności syf.

map78
20-11-2014, 10:37
A ja bym ich po prostu nauczył poprawnie spalać opał ...

Bo smród , zadymienie wynika ze złego sposobu palenia ...

Zamiast bzdurnych i nikomu nie potrzebnych kampanii na temat jazdy 50km/h zamist 60km/h w terenie zabudowanym zrobili by takie kampanie na temat poprawnego palenia w kotłach + ulotki na składach węgla + pomoc dla zainteresowanych poprawnym spalaniu węgla (jacyś wolontariusze i itd ...)

I problem smrodzenia zostanie zminimalizowany ...

Kaszpir, poprawne spalanie niewiele wpłynie na jakość powietrza. Jedynie na walory wizualne. Twój komin mimo, że nie dymi to wydala taką samą ilość smrodu i substancji niebezpiecznych co komin śmieciucha opalanego węglem. U ciebie po prostu wyczystka zatrzymuje części lotne, czyli sadzę ale smród i reszta badziewia wydostaje się kominem. Chyba, że masz filtry, a w to nie wierzę. Jeżeli masz jakieś wątpliwości to wejdź na dach i sztachnij się tą swoją "parą wodna" to sam się przekonasz (ja sprawdzałem podczas montażu anteny internetowej musiałem wygasić kocioł bo nie byłe wstanie tam pracować:()

Co do poprawnego spalania węgla to nie za bardzo wierzę aby jakieś kampanie odniosły sukces. Owszem spalanie od góry w śmieciuchach przynosi oszczędności, jak i podnosi znacznie walory wizualne procesu spalania (brak widocznego dymu) ale jednak jest dość upierdliwe. Wymaga codziennych dość żmudnych czynności i odpowiedniego przygotowania opału, a człowiek to z natury leniwa bestia:D

Moim zdaniem tylko zakaz instalowania kotłów na paliwo stałe w nowym budownictwie wraz z szeroko zakrojoną akcją wymiany śmieciuchów na podajniki w domach starszych, wsparty dodatkowo jakąś akcją edukacyjną może tę patologiczną sytuację, w jakiejś wymiernej przyszłości zmienić.

Elfir
20-11-2014, 11:12
No a ja bym wszystkich entuzjastów czystego grzania dożywotnio przesiedlał w najbliższe okolice elektrowni. Tak dla równowagi.


Komin elektrowni jest kilkadziesiąt metrów nad domami. komin mojego sasiada jest na wysokości okien sypialni.

To jest taka różnica.
Poza tym sasiad pali śmieci, nie ma filtrów na kominie - taka jest różnica.

Elfir
20-11-2014, 11:28
I problem smrodzenia zostanie zminimalizowany ...

Mój sasiad, mimo, że ma odbierane śmieci w końcu przez gminę, nadal pali śmieciami - chyba takie hobby. Jego dach przy kominie jest po prostu oblepiony sadzą. Straż miejska rozkłada bezradnie ręce, bo gdy przyjeżdzają on palić przestaje. Trzeba byłoby zrobić badania sadzy w kominie.