PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

kobra64
15-04-2014, 10:57
malux nie żebym się z Tobą chciał kłócić, ale jak to ktoś ujął - statystycznie to ja i mój pies mamy po 3 nogi. Pamiętam rok 2012, na przełomie stycznia i lutego mieliśmy tutaj 4 tygodnie z temperaturą nocą regularnie poniżej - 25 stopni, kilkukrotnie przekroczyło - 30, rekordowo widziałem -32. W dzień nie wzrastało powyżej -15. To nie są jakieś zamierzchłe czasy.

Arturo72
15-04-2014, 11:11
Mam wrażenie, że nie wiesz, o czym piszesz. Ale zawsze możesz mnie przekonać do zmiany zdania. Opisz proszę scenariusz zdarzeń, które prowadzą do pracy z "mocą częściową", to mnie przekonasz.
Mam wrażenie,że nie masz pojęcia o czym dyskutujesz.
Do podgrzania wody np.40st.C w określonym czasie potrzebna jest moc 9kW ale jak zmniejsza się zapotrzebowanie na taką temperaturę to aż taka moc jest nie potrzebna i pompka zmniejsza sobie moc do np.4,5kW żeby podgrzac tylko 20st.C.

malux20
15-04-2014, 11:15
Mam wrażenie, że nie wiesz, o czym piszesz. Ale zawsze możesz mnie przekonać do zmiany zdania. Opisz proszę scenariusz zdarzeń, które prowadzą do pracy z "mocą częściową", to mnie przekonasz.
poprawne ocieplenie domu
przemyślane żródło dolne

malux20
15-04-2014, 11:21
malux nie żebym się z Tobą chciał kłócić, ale jak to ktoś ujął - statystycznie to ja i mój pies mamy po 3 nogi. Pamiętam rok 2012, na przełomie stycznia i lutego mieliśmy tutaj 4 tygodnie z temperaturą nocą regularnie poniżej - 25 stopni, kilkukrotnie przekroczyło - 30, rekordowo widziałem -32. W dzień nie wzrastało powyżej -15. To nie są jakieś zamierzchłe czasy.

zwróć uwagę że tej temperatury -25 to masz 1do 2 h na dobę nad ranem
w takie dnii w dzień i tak masz -10 do -15
dlatego pisałem wyżej żeby sprawdzić dane statystyczne z ostatnich 5 lat
-10 do -15 w dzień to dla powietrznej przy taryfie dziennej to itak realny koszt kwh w okolicach 35 groszy [maksymalnie 50 h w roku]
przy mrozach -15 w nocy w dzień masz w okolicach -3 do -6

QIM
15-04-2014, 11:21
poprawne ocieplenie domu
przemyślane żródło dolne

scenariusz != warunki
to nie jest odpowiedź na pytanie.

malux20
15-04-2014, 11:28
to nie jest scenariusz
to są doświadczenia z ostatnich 2 zim

zadaj sobie pytanie
czy jesteś w stanie przy mrozach -10 w dzień -17 nad ranem ogrzewać własny dom zasilaniem 30 stop przez 7-8 h
następnie zastanów się co musiałbyś zrobić żeby tak grzać swój dom
napiszę mało elegancko-jeśli nie chciało się o takich rzeczach myśleć przed budową to rzeczywiście pozostaje ekogroszek.

QIM
15-04-2014, 11:33
to nie jest scenariusz
to są doświadczenia z ostatnich 2 zim

zadaj sobie pytanie
czy jesteś w stanie przy mrozach -10 w dzień -17 nad ranem ogrzewać własny dom zasilaniem 30 stop przez 7-8 h
następnie zastanów się co musiałbyś zrobić żeby tak grzać swój dom
napiszę mało elegancko-jeśli nie chciało się o takich rzeczach myśleć przed budową to rzeczywiście pozostaje ekogroszek.

nie mam własnego domu więc nie muszę o tym myśleć.
...
zadaj sobie pytanie, dlaczego Twój dom nie moze się ogrzać temperaturą o 1stop wyższą, niż oczekujesz w pomieszczeniach

Czy wyjaśnienie Arturo dotyczące "wzrostu COP przy pracy z mocą częściową" wszyscy uznają za słuszne?

malux20
15-04-2014, 11:48
nie mam własnego domu więc nie muszę o tym myśleć.
...
zadaj sobie pytanie, dlaczego Twój dom nie moze się ogrzać temperaturą o 1stop wyższą, niż oczekujesz w pomieszczeniach

Czy wyjaśnienie Arturo dotyczące "wzrostu COP przy pracy z mocą częściową" wszyscy uznają za słuszne?

mi temperatura w okolicach 23-25 całą zimą wystarczy
skąd taki wniosek że nie mogę podnieść o 1 stop?
z tym copem nie ma co się zgadzać -tak to działa i już
dobierasz pompę lekko przewymiarowaną[modulacja i tak załatwi temat]
przy powietrznych zawsze przewymiarowanie jest wskazane

Arturo72
15-04-2014, 12:01
skąd taki wniosek że nie mogę podnieść o 1 stop?

Bo wbijane jest do głów,że jak nie ma ognia to musi być zimno i stąd także bajki o dogrzewaniu kominkiem ;)
Gdybym puścił 55st.C to zagotowalbym dom :)

Tomasz Brzęczkowski
15-04-2014, 12:03
mi temperatura w okolicach 23-25 całą zimą wystarczy
skąd taki wniosek że nie mogę podnieść o 1 stop?
z tym copem nie ma co się zgadzać -tak to działa i już
dobierasz pompę lekko przewymiarowaną[modulacja i tak załatwi temat]
przy powietrznych zawsze przewymiarowanie jest wskazane Niedopasowanie... przewymiarowanie to błąd.
http://www.toshibaheatpumps.com/uploads/pdf/Specifications%20N3KV2-A.pdf Proszę zobaczyć jak efektywność wraz z mocą spada. Lepiej jest izolować i dać jak najmniejszą pompę - 2,5kW grzanie/ chłodzenie - załatwia kanałówką izolowany dom 120-150m2

QIM
15-04-2014, 12:08
czy jesteś w stanie przy mrozach -10 w dzień -17 nad ranem ogrzewać własny dom zasilaniem 30 stop
0
mi temperatura w okolicach 23-25 całą zimą wystarczy
skąd taki wniosek że nie mogę podnieść o 1 stop?

chodziło o to byś grzał 26 stop na zasilaniu.

malux20
15-04-2014, 12:12
26 NA ZASILANU mam teraz gdy pompa grzeje 2 h na dobę

QIM
15-04-2014, 12:12
Tabela zaklada ze dla kazdej temp zewn. Wyciskasz pelna dostepna moc PC...
A wiec zalozmy 5kW pobor, oddaje max... 10kW...
Ale co gdy potrzebuje 6kW? Wtedy PC pobierze nie 3 a moze 2.5kW..,
To nie jest linijne... Zalezy od temp zewn, zadanej temp wewn. I oczywiscie temp na zasilsniu.

Na koniec dnia PC potrafi grzac nie gorzej od kaszpirowskiego pieca.. ;)

Idąc dalej tym tropem przy sprężarce pracującej " 1% kompressoreffekt" COP będzie jeszcze wyższy. Czy aby na pewno wyciskana jest przy tym teście moc znamionowa?

malux20
15-04-2014, 12:14
Niedopasowanie... przewymiarowanie to błąd.
http://www.toshibaheatpumps.com/uploads/pdf/Specifications%20N3KV2-A.pdf Proszę zobaczyć jak efektywność wraz z mocą spada. Lepiej jest izolować i dać jak najmniejszą pompę - 2,5kW grzanie/ chłodzenie - załatwia kanałówką izolowany dom 120-150m2

szczeg jesli chodzi o cwu
ja mam pompę 10 kw i faktycznie nieekonomicznie ogrzewam dom

QIM
15-04-2014, 12:15
26 NA ZASILANU mam teraz gdy pompa grzeje 2 h na dobę

zimą, w tych warunkach jakie podałeś mi do zastanowienia czyli " przy mrozach -10 w dzień -17 nad ranem"

malux20
15-04-2014, 12:18
Idąc dalej tym tropem przy sprężarce pracującej " 1% kompressoreffekt" COP będzie jeszcze wyższy. Czy aby na pewno wyciskana jest przy tym teście moc znamionowa?

wymiękam
jeszcze raz napiszę ja z copem 1 pompą przez 8 miesięcy zużyje od 1 września zużyje 2000-2100 kwh na co i cwu
i to mi wystarcza żeby dalej nie dumać nad cyferkami
wiadomo że powietrtzne nie są idealne ale skoro przy 3 osobowej rodzinie i 123m2 da się zamknąć w 1000zł PRZEZ 12 MIESIĘCY bez kominka to co chcieć więcej

Tomasz Brzęczkowski
15-04-2014, 12:24
szczeg jesli chodzi o cwu
ja mam pompę 10 kw i faktycznie nieekonomicznie ogrzewam dom Zdecydowanie !
- Zużycie dochodzi zapewne do 15kWh/m2 rocznie i to przy pompie, ORAZ BEZ UWZGLĘDNIENIA ZYSKÓW Z tv ŚWIATŁA ITP!
- Pompa nie chłodzi!!!
- Przewymiarowana pompa może kosztować nawet ponad 7000 zł!
GDZIE TU EKONOMIA?

jasiek71
15-04-2014, 12:48
wymiękam
jeszcze raz napiszę ja z copem 1 pompą przez 8 miesięcy zużyje od 1 września zużyje 2000-2100 kwh na co i cwu
i to mi wystarcza żeby dalej nie dumać nad cyferkami
wiadomo że powietrtzne nie są idealne ale skoro przy 3 osobowej rodzinie i 123m2 da się zamknąć w 1000zł PRZEZ 12 MIESIĘCY bez kominka to co chcieć więcej
ale co nam to mówi ...?
jak dla mnie kompletnie nic ...;)
123m2 czego...?, bunkra z żelbetu czy pudła styropianowego ...?
podajesz te swoje zużycia ale do czego je odnieść...?
gdzie jakieś parametry budynku, strefa klimatyczna, itp...

QIM
15-04-2014, 13:00
wymiękam
jeszcze raz napiszę ja z copem 1 pompą przez 8 miesięcy zużyje od 1 września zużyje 2000-2100 kwh na co i cwu
i to mi wystarcza żeby dalej nie dumać nad cyferkami
wiadomo że powietrtzne nie są idealne ale skoro przy 3 osobowej rodzinie i 123m2 da się zamknąć w 1000zł PRZEZ 12 MIESIĘCY bez kominka to co chcieć więcej

zadałeś swoje pytanie, odpowiedź otrzymałeś. Ją zadałem pytanie tego samego typu Tobie. Dlaczego więc Twoja PC nie moze zimą grzać Twojego domu 26st na zasilaniu? Im mniejsza delta tym większy COP... Byłby pewnie > 1... Z drugiej strony w tej sytuacji [COP=1] grzanie czystym prądem jest tańsze o koszt źródła ciepła. Dziwna ta Twoja decyzja. Moze faktycznie nie dumałeś nad cyferkami?

malux20
15-04-2014, 13:09
Zdecydowanie !
- Zużycie dochodzi zapewne do 15kWh/m2 rocznie i to przy pompie, ORAZ BEZ UWZGLĘDNIENIA ZYSKÓW Z tv ŚWIATŁA ITP!
- Pompa nie chłodzi!!!
- Przewymiarowana pompa może kosztować nawet ponad 7000 zł!
GDZIE TU EKONOMIA?
rozumiem twoje rozumowanie ale te 7000zł to 5,5 tyś zł przesadziłeś
15 kwh ?
policzmy 15kwh x 123m2=1845kwh
trochę też się nie zgadza - o jakieś 600-700 kwh
zużyje w okolicach 2100 kwh na co i cwu na samo cwu idzie przez te 8 miesięcy 900 kwh
jeśli chodzi o ekonomię - wolę dopłacić te 1500zł i np mieściś się w tanim prądzie [szczeg w okienku południowym]

malux20
15-04-2014, 13:15
ale co nam to mówi ...?
jak dla mnie kompletnie nic ...;)
123m2 czego...?, bunkra z żelbetu czy pudła styropianowego ...?
podajesz te swoje zużycia ale do czego je odnieść...?
gdzie jakieś parametry budynku, strefa klimatyczna, itp...

123m2 domu parterowego z zapotrzebowaniem 3,1 kw budowanego metodą tradycyjną , bez żadnych dodatkowych kosztów typu konsole do okien , płyta fundamentowa i takie dom
styropianu na ceramice 25 cm pod posadzką 23 cm , na stropie 40-60 cm
3 osobowa rodzina /10m3 wody miesięcznie
jakieś 28 m2 okien
3 osobowa rodzina
jeśli chodzi o parametry domu to BEZBŁĘDNIE mi podał asolt
3,1 kw zapotrzebowania , jakieś 3000kwh na sezon grzewczy grzane w sposób kablowy[ups miało być normowo +20 wewnątrz]
co mam jeszcze podać ?
dom nad gopłem

malux20
15-04-2014, 13:22
zadałeś swoje pytanie, odpowiedź otrzymałeś. Ją zadałem pytanie tego samego typu Tobie. Dlaczego więc Twoja PC nie moze zimą grzać Twojego domu 26st na zasilaniu? Im mniejsza delta tym większy COP... Byłby pewnie > 1... Z drugiej strony w tej sytuacji [COP=1] grzanie czystym prądem jest tańsze o koszt źródła ciepła. Dziwna ta Twoja decyzja. Moze faktycznie nie dumałeś nad cyferkami?

nie dumałem nad cyferkami i dlatego zgodnie z opiniami o powietrznych tu chodzącymi wybudowałem dom 10,569kwhm2rok przy copie 1
he he dobre nie jestem jajawym podniecaczem pasywnym-wiem że mam dom w okolicach 30 kwhm2rok
wcale nie jestem pewien czy gdybym przez większość zimy gdyby pompa zamiast ty7ch kilku godzin nie była puszczona na 24h zasilanie nie kręciło się w okolicach 26-27 stop

wolę przewymiarowaną i przepłaconą pomę o 1,5 tyś zł i grzać kiedy chce i do ilu chce
całą zimę pompa miała ustawione okienko w ten sposób że po 15 mogła gdy była potrzeba grzać do 17 w drogim prądzie - ten 1 kwh w drogim prądzie jakoś mnie nie zrujnował.
dochodzę do wniosku takiego patrząc na fakturę grudzień -styczen na 470 zł brutto

Arturo72
15-04-2014, 13:22
Z drugiej strony w tej sytuacji [COP=1] grzanie czystym prądem jest tańsze o koszt źródła ciepła.
Głupie pytania ,głupia odpowiedź.
Podniecacie się tymi copami,sropami jakby to było najważniejsze.
To przede wszystkim dom decyduje o zużyciu energii na ogrzewanie,pompa je tylko obniża a przy okazji obniża zużycie energii na cwu a czy to będzie COP 2,43 czy 3,75 to jest mało istotne bo jeśli chodzi o rachunki w PLN różnice będą groszowe.
Wybudujesz dom zużywający mało energii to mało zapłacisz za ogrzewanie grzejąc nawet prądem,wybudujesz szałas to musisz wspomagać się syfem w domu,który nie dość,że brudny to jeszcze drogi na etapie przed budową.

zyzolek
15-04-2014, 13:24
Przy 15kWh na m2 po co ci PC? Toż to pasywniak i farelka z Juli za 29 zł wystarczy. Też ma COP1.
A tak na poważnie to zwykły piecyk elektryczny, albo kable.
A zaoszczędzone pieniądze na instalacji PC, wystarczą na rachunki za prąd na minimum 10 lat

malux20
15-04-2014, 13:32
Artur i tyle w temacie
Zyzolek- no tak mi wyszło że więcej idzie mi na cwu niż na co-
a przy 22 w domu żona przestaje się do mnie odzywać , dopiero przy 23 chłodno się uśmiecha

jasiek71
15-04-2014, 13:33
123m2 domu parterowego z zapotrzebowaniem 3,1 kw budowanego metodą tradycyjną , bez żadnych dodatkowych kosztów typu konsole do okien , płyta fundamentowa i takie dom
styropianu na ceramice 25 cm pod posadzką 23 cm , na stropie 40-60 cm
3 osobowa rodzina /10m3 wody miesięcznie
jakieś 28 m2 okien
3 osobowa rodzina
jeśli chodzi o parametry domu to BEZBŁĘDNIE mi podał asolt
3,1 kw zapotrzebowania , jakieś 3000kwh na sezon grzewczy grzane w sposób kablowy[ups miało być normowo +20 wewnątrz]
co mam jeszcze podać ?
dom nad gopłem
zapomniałeś o isomur, WM z GWC i przepalaniu w kominku( kozie.. ?)

patrząc na to wszystko to jakoś większego sensu ekonomicznego nie widzę dla tej PC ...:cool:

malux20
15-04-2014, 13:42
no faktycznie isomur - koszt około 2,5 tyś zł może 3 tyś-to fakt
jeśli chodzi o gwc to pomyłka- nie używam tego gówna z prostego powodu taniej mi wychodzi jak prąd z pompki , jakiegoś sterownika daje na pompę
jeśli chodzi o kominek - tylko dlatego że dokładnie podaje swoje zużycie opału w kominku muszę się tłumaczyć z tego kominka w którym wielu kablowców i kospelowców pali więcej niż ja te ralnie licząc 250-350 kg drewna [niecałe 0,5 m3 drewna]
tylko dlatego że nie nazywam tego palenie rekraacyjno-nastrojowym?
jeśli chodzi o ekonomię -masz dużo racji ale patrząc jak ruski robią manewry to wolę mieć ten kominek

jasiek71
15-04-2014, 13:49
no faktycznie isomur - koszt około 2,5 tyś zł może 3 tyś-to fakt
jeśli chodzi o gwc to pomyłka- nie używam tego gówna z prostego powodu taniej mi wychodzi jak prąd z pompki , jakiegoś sterownika daje na pompę
jeśli chodzi o kominek - tylko dlatego że dokładnie podaje swoje zużycie opału w kominku muszę się tłumaczyć z tego kominka w którym wielu kablowców i kospelowców pali więcej niż ja te ralnie licząc 250-350 kg drewna [niecałe 0,5 m3 drewna]
tylko dlatego że nie nazywam tego palenie rekraacyjno-nastrojowym?
jeśli chodzi o ekonomię -masz dużo racji ale patrząc jak ruski robią manewry to wolę mieć ten kominek
ale tu nikt nie pyta ile ta izolacja kosztowała ...;)
spalenie tych kilkuset kilogramów drewna czy brykietu też nie jest obojętne dla zużycia energii przez system grzewczy...
a co ma ruski gaz do ogrzewania przez PC ...?

malux20
15-04-2014, 13:58
proponowałbym nie manipulować w stylu kilkaset kilogramów-takie teksty są zabawne
ruski gaz może do pompy nie ma aż tyle znaczenia , ale kominek już tak -sam się z tego śmieję -ale jak ruski w 48 h opanują warszawę po rajdzie z królewca to kominek się przydać może- niby piszę to dla śmiechu

jasiu może skoncentrujmy się na tym dlaczego domy rocznikowo takie same jak mój zużywają o 100% więcej na cały dom - i to nawet przy intensywnym paleniu w kominku przy najbardziej przemyślanym systemie grzewczym - czystym prądzie

może i te 100% żle nie wygląda ale te 1500zł rocznie piechotą nie chodzi szczeg przy komfortowym klimacie w domu w okolicach 19-21 stop

Tomasz Brzęczkowski
15-04-2014, 14:22
rozumiem twoje rozumowanie ale te 7000zł to 5,5 tyś zł przesadziłeś
15 kwh ?
policzmy 15kwh x 123m2=1845kwh
trochę też się nie zgadza - o jakieś 600-700 kwh
zużyje w okolicach 2100 kwh na co i cwu na samo cwu idzie przez te 8 miesięcy 900 kwh
jeśli chodzi o ekonomię - wolę dopłacić te 1500zł i np mieściś się w tanim prądzie [szczeg w okienku południowym]
Dlaczego się nie zgadza ? Ogrzewanie podłogowe zużywa od 10-do 20% czyli 300 kWh - 1700 - dogrzeje ppci - biorąc 500-600kWh zależnie od zimy.

A 9kW pompa z instalacją to 5.5 tys?

Tomasz Brzęczkowski
15-04-2014, 14:26
Przy 15kWh na m2 po co ci PC? Toż to pasywniak i farelka z Juli za 29 zł wystarczy. Też ma COP1.
A tak na poważnie to zwykły piecyk elektryczny, albo kable.
A zaoszczędzone pieniądze na instalacji PC, wystarczą na rachunki za prąd na minimum 10 lat
Dom izolowany zużywa do 30kWh - ale czy jest sens dawać standard?
Poza tym pompa ciepła to też chłodzenie. Już w zeszłym roku było w cieniu 37 w W-wie, a co będzie za kilka lat? A człowiek młody to upały znosi dobrze, starszy już nie. A czy ktoś z tu piszących będzie budował kolejne domy co kilka lat? Czy będzie coraz młodszy? Dlaczego nie izolować domów? Tylko dlatego, by się kotły sprzedawały?

zyzolek
15-04-2014, 14:29
Ale malux latem nie chłodzi Pci.

rybniczanin
15-04-2014, 15:26
Dom izolowany zużywa do 30kWh - ale czy jest sens dawać standard?
Poza tym pompa ciepła to też chłodzenie. Już w zeszłym roku było w cieniu 37 w W-wie, a co będzie za kilka lat? A człowiek młody to upały znosi dobrze, starszy już nie. A czy ktoś z tu piszących będzie budował kolejne domy co kilka lat? Czy będzie coraz młodszy? Dlaczego nie izolować domów? Tylko dlatego, by się kotły sprzedawały?

Trzeba budować domy z piwnicą to i chłodzić nie trzeba.W upały będziesz na starość siedział w piwnicy.:D

timon120777
15-04-2014, 15:33
ja myślę że problem COP-ów i dogrzewania prawidłowego domów z PC leży gdzie indziej

część pomp np taka jak ma artur jest w stanie dzięki swojej konstrukcji zapewnić maksymalną moc grzewczą na deklarowanym poziomie np 12KW nawet przy -20stC
http://img594.imageshack.us/img594/2760/99238767.jpg


część niestety tą deklarowaną moc grzewczą osiąga np przy temp +7stC
zaś przy -15stC będzie w stanie wyciągnąć jedynie 8,9KW

http://img849.imageshack.us/img849/1167/41771225.jpg

użytkownicy zaś podejrzewam nieświadomie zapatrzeni jedynie w parametr mocy maksymalnej kupują produkt który przy niższych temperaturach nie jest w stanie wytworzyć bez wspomagania lub wręcz wcale mocy niezbędnej do wyrównania strat
taki delikwent zatem powinien w przypadku np zapotrzebowania na poziomie 9KW dla temperatury -20stC wybrać model o mocy 16KW(według tej tabeli)
tak aby w temperaturze -20stC tych 9KW było z czego wyprodukować

tak ja to rozumuję - jeśli źle wyprowadźcie mnie z błędu

być może tu lezy przyczyna niezadowolenie czy też problemów części użytkowników PC - niewłaściwie dobrana moc pod względem parametrów pracy i potrzeb budynku???

schizo85
15-04-2014, 16:11
Prawie że dobrze rozumujesz. Pompy Panasonica T-Cap np. 9kW jak już ktoś pisał mają bebechy z większych pomp 12, 14kW a maksymalna moc jest po prostu ograniczona programowo/sprzętowo/elektronicznie do 9kW. Dlatego właśnie mimo mocno ujemnych temperatur mają dalej wydajność 9kW.

Jeżeli ktoś ma zapotrzebowanie na poziomie 9kW to i tak bym proponował wziąć pompę 12 albo nawet 9kW a przez te parę godzin w roku to grzałkami sobie pompa dogrzeje. Za to różnica w cenie pompy 9kW a 16 jest znaczna. Tyle że tutaj kłania się wykonanie OZC oraz pilnowanie wykonawców przy budowie żeby nie narobili kupy dziur.

Ja na dom z obciążeniem cieplnym około 4kW biorę pompę 7kW i nie dlatego że przy -15 dalej wydaje 4,6kW mocy ale dlatego że po prostu jest tańsza od odpowiedników 5kW czy to monoblok czy split. Nie wiem jakim cudem, ale tak jest.

QIM
15-04-2014, 16:37
Max to ponad moc znamionowa.... pamietasz tabelke( przed nawiasem i w nawiasach )
Ktora sprezarka potrafi pracowac na 1%

TB... znawca PC.... nawt "wieksza" PC ktora pracuje na parametrach tej mniejszej ( Inverter ) bedzie tak samo efektywna... ale ma zapas mocy jezeli by trzeba bylo ja wykorzystac.....
Tuposzereg mojej PC P/P to ta sama PC .... a moc jest kontrolowana elektronicznie.... min moc jak i zuzycie sa identyczne... ale max juz sie rozni.
I oczywiste jest ze przy mniejszym poborze mocy grzewczej z mniejszej PC bedzie lepszy COP... ale bedzie podobny jak nie taki sam dla wiekszej PC
gdy nie bedzie chciala wiecej od tej malej....:rolleyes:

Tu o wpływie częściowego obciążenia sprężarki na COP: www.grasso.nl/en-us/News-and-Media/technical-articles-Grasso/Pages/Possibilities.aspx
archiwum.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/artykuly/2004_9/graczykowski.html
czyli praca z mocą częściową nie polega na częściowym obciążeniu sprężarki. Co znaczy zatem ten "kompressoreffekt"? jedynym póki co sposobem na wyższy COP jest niższa temp zasilania CO przy stałej temp zewnętrznej.

Arturo72
15-04-2014, 16:47
tak ja to rozumuję - jeśli źle wyprowadźcie mnie z błędu
być może tu lezy przyczyna niezadowolenie czy też problemów części użytkowników PC - niewłaściwie dobrana moc pod względem parametrów pracy i potrzeb budynku???
Dokładnie tak i jak schizo napisał,przed doborem szczególnie pompy powietrze-woda należy wykonać dokładne obliczenia OZC,żeby w mrozy nie zdziwić się,poza tym wypadałoby coś wiedzieć o pompach poszczególnych firm,bo każda marka oferuje pompy ze stałą mocą grzewczą niezależnie od temperatury zewnętrznej jak i zwykłe,których moc grzewcza zmniejsza się wraz ze zmniejszeniem temperatur zewnętrznych.


Jeżeli ktoś ma zapotrzebowanie na poziomie 9kW to i tak bym proponował wziąć pompę 12 albo nawet 9kW a przez te parę godzin w roku to grzałkami sobie pompa dogrzeje. Za to różnica w cenie pompy 9kW a 16 jest znaczna.
Ciężko jest przekonać inwestorów,że grzanie grzałką jest czasami bardziej opłacalne niż inwestycja w pompę,która tej grzałki nie musi używać.
Grzałka kopie ;)

map78
15-04-2014, 16:52
użytkownicy zaś podejrzewam nieświadomie zapatrzeni jedynie w parametr mocy maksymalnej kupują produkt który przy niższych temperaturach nie jest w stanie wytworzyć bez wspomagania lub wręcz wcale mocy niezbędnej do wyrównania strat
taki delikwent zatem powinien w przypadku np zapotrzebowania na poziomie 9KW dla temperatury -20stC wybrać model o mocy 16KW(według tej tabeli)
tak aby w temperaturze -20stC tych 9KW było z czego wyprodukować

tak ja to rozumuję - jeśli źle wyprowadźcie mnie z błędu

być może tu lezy przyczyna niezadowolenie czy też problemów części użytkowników PC - niewłaściwie dobrana moc pod względem parametrów pracy i potrzeb budynku???

Bardzo dobrze rozumujesz, tak to właśnie działa i faktem jest, że większość pomp przy -15*C mają już bardzo słabą wydajność grzewczą - wyjątkiem są tu T-Cap'y Panasa i Alfea Tri Atlantica, które to trzymają parametry do końca:) Być może są jeszcze jakieś inne egzemplarze o których nie wiem, ale na pewno jest to margines.
Natomiast co do doboru pompy, to na ogół zajmują się tym fachowcy i przeważnie taki dobór jest świadomy, więc problemów generalnie nie powinno być, choć oczywiście mogą się pojawiać - w myśl zasady, że każdą instalacje da się skopać:) Generalnie powinno się dobierać tak jak mówisz, czyli tak aby przy -20*C (w zależności też od regionu kraju) jej wydajność grzewcza pokrywała jeszcze zapotrzebowanie domu na ciepło. Ale i tu są różne szkoły - niektórzy instalatorzy dobierają np na 70% zakładając, że resztę zapotrzebowania pokryje grzałka lub inne urządzenie pomocnicze. Ja akurat mam dobraną na styk, tzn dla -18*C zapotrzebowanie mojego domu to 8,6kW i z instalacji jestem bardzo zadowolony pod każdym względem, bo przy -19*C nadal pracowała bez grzałki. U Arturo ta pompa jest mega przewymiarowana, co moim zdaniem nie jest do końca dobre, ale to już inna bajka:D za to grzałka nie powinna mu się załączyć nigdy, oprócz defrostów oczywiście.

QIM
15-04-2014, 17:06
Juz nie wiem jak tlumaczyc...

Zaloz ze masz samochod 100KM....
Ale aby utrzymac dana predkosc w danym momencie potrzebujesz 50KM lub 75KM.
Jakie masz spalanie w tych 3 przypadkach?

Jezeli PC oddaje max moc, powiedzmy 10kW przy i jest ns granicy spaku iddanej mocy to sprezarka pracuje ba max.

Ale jezeli zapotrzebowanie nie jest 10kW to sprezarka pracuje odpowiednio na nizszym % swoich mozliwosci.

Kompressor effekt... Moc sprezarki...

Tak samo jak motor effekt...

Nie rozumiesz czy jaja sobie robisz?
W koncu idzie Wielkanoc.

wyluzuj i powiedz, jak reguluje się wydajność instalacji grzewczej w Twoim domu, to moze wspólnymi siłami wytłumaczysz te trudne zagadnienia :)

jasiek71
15-04-2014, 17:20
proponowałbym nie manipulować w stylu kilkaset kilogramów-takie teksty są zabawne



aaa...
rozumiem że jak spalisz sobie ze 4m3 drewna i twoja pompa ciepła nawet nie drygnie przez cały sezon grzewczy to znaczy że masz dom nie potrzebujący ogrzewania ...?
zabawne ...:lol2:

zyzolek
15-04-2014, 19:34
aaa...
rozumiem że jak spalisz sobie ze 4m3 drewna i twoja pompa ciepła nawet nie drygnie przez cały sezon grzewczy to znaczy że masz dom nie potrzebujący ogrzewania ...?
zabawne ...:lol2:

:)
Jak robiłem ocieplenie, też coś podobnego słyszłem

QIM
16-04-2014, 07:40
Orientujesz się, jakiej przy takich warunkach potrzebujesz mocy grzewczej by utrzymać te 22 st wewnątrz?

QIM
16-04-2014, 08:15
jest taka strona cieplowlasciwie.pl takie przybliżone OZC.

kaszpir007
16-04-2014, 08:50
[QUOTE=Värmepumpsägare;6451761
Pewnie kolega kaszpir podpowie... Zna sie...;)[/QUOTE]

Ja się nie muszę znać , znać się powinni "fachowcy" a często oni mają taką widzę jak ja albo niższą ...


Ja pisałem już że chodzi mi że w większość pomp ciepła "powietrznych" spada drastycznie COP a co za tym idzie MOC grzewcza urządzenia i kolega Timon zapodał ładne tabelki które to pokazują ...
Większość pomp ciepła tak się zachowuje , że czym niższa temp na zewnatrz tym niższa jej moc ...

To że Jeden model Panasonica jest "ewenementem" i nie posiada tej wady nie oznacza ze inne pompy nie posiadają ..

Dlatego ciągle uważam że pompy są jeszcze niedopracowane i warto czekać ...
Jak dla mnie dobra pompa powinna oferować deklarowaną moc w całym zakresie swojej pracy i tyle ...

Jak nie oferuje to nie nadaje się na nasz klimat i tyle :)

Arturo72
16-04-2014, 09:05
To że Jeden model Panasonica jest "ewenementem" i nie posiada tej wady nie oznacza ze inne pompy nie posiadają ..

Wydaje Ci się,jest jeszcze Atlantic Excelia a Daikin też takie pompy ma tylko nie znam symboli.
W pierwotnej wersji wybrałem Atlantica Extansę 8kW,czyli zwykłą jednofazową która przy -20st.C dysponowała mocą grzewczą "tylko" 5kW, ale te "tylko" oznaczało,że spokojnie zagrzała by dom bo dom przy takiej temperaturze potrzebował 3,5kW.
Podstawa to wyliczyć dokładnie obciążenie cieplne domu i na tej podstawie dobierać pompy a nie opowiadać bzdury,że pompa ciepła nie da rady ogrzać domu bez grzałki.
Są też zwykłe pompy ale o większych mocach czyli 10,12,16kW które mimo,że ich moc spada wraz ze spadkiem temperatur to i tak przy -20st.C dysponują mocą grzewczą odpowiednio 7,10,12kW i w domach,które wymagają mniejszej mocy niż w/w także bez grzałki spokojnie dadzą radę.
I nie uważam tego za wadę a wręcz zaletę bo te pompy są tańsze a tak samo dobre jak te "mocniejsze" pod warunkiem,że wybierze się je z głową !
Także zanim się napisze jakąś bzdurę to proponuje się dokształcić.

timon120777
16-04-2014, 09:06
Nie.... Ale watpie aby 2.5-3 KW przy -20* wystarczalo dla 150m2 (budynek pietrowy) z 3cm izolacji od gruntu i 10 cm i mniej na scianach.

Pewnie kolega kaszpir podpowie... Zna sie...;)

zakładając tylko że domy mamy zbliżone(pisałem o tym wcześniej) można też założyć zbliżone potrzeby
moje według własnych szacunkowych wyliczeń na podstawie zużycia są na poziomie 8KW przy -20stC

daje to przy 142m2 wynik ~60W/m2
założenia były liczone dla sprawności 80% i kalorycznosci opału 26MJ

jest to chyba niezły wynik dla starego domu
pozostaje pytanie jakie wyniki sprawnosci osiaga Twoja PC HT i na ile faktycznie nasze domy się różnią

Arturo72
16-04-2014, 09:11
Trzeba również brać pod uwagę to o czym schizo pisał,czyli policzyć czy nie będzie się bardziej kalkulowało kupić pompy nie na 100% zapotrzebowania tylko na mniej i grzać grzałką przez jakiś czas.


Jeżeli ktoś ma zapotrzebowanie na poziomie 9kW to i tak bym proponował wziąć pompę 12 albo nawet 9kW a przez te parę godzin w roku to grzałkami sobie pompa dogrzeje. Za to różnica w cenie pompy 9kW a 16 jest znaczna.

schizo85
16-04-2014, 09:32
Ja się nie muszę znać , znać się powinni "fachowcy" a często oni mają taką widzę jak ja albo niższą ...


Ja pisałem już że chodzi mi że w większość pomp ciepła "powietrznych" spada drastycznie COP a co za tym idzie MOC grzewcza urządzenia i kolega Timon zapodał ładne tabelki które to pokazują ...
Większość pomp ciepła tak się zachowuje , że czym niższa temp na zewnątrz tym niższa jej moc ...

To że Jeden model Panasonica jest "ewenementem" i nie posiada tej wady nie oznacza ze inne pompy nie posiadają ..

Dlatego ciągle uważam że pompy są jeszcze niedopracowane i warto czekać ...
Jak dla mnie dobra pompa powinna oferować deklarowaną moc w całym zakresie swojej pracy i tyle ...

Jak nie oferuje to nie nadaje się na nasz klimat i tyle :)

Ja powiem tyle, denerwujący jesteś, żeby nie powiedzieć wkurw....

Ja nie kupię kotła na paliwo stałe bo ma sprawność 50-80%, niedopracowany jest jak cholera, lepiej poczekać aż dopracują tak że sprawność będzie na poziomie 95%, myślisz że to realne? Pompy ciepła mają sprawność ponad 100% więc moim zdaniem są bardziej dopracowane, nic się z powietrza nie bierze. W kotle ekogrochowym też COP spada, tylko nie jak temperatura na zewnątrz jest niska tylko jak dom ma zapotrzebowanie znacznie mniejsze niż moc kotła. A znajdź mi kocioł z mocą około 4-5kW, pomijając sprawę buforu.

Pompy ciepła są jakie są, sposób doboru też jest przewidziany i się sprawdza. Dają radę ogrzać dom nawet przy -20 bez grzałek. Nie pasują Ci grzałki weź pompę znacznie przewymiarowaną to w życiu nie uświadczysz działania grzałki. Jeszcze ją na złom będziesz mógł sprzedać albo psu do budy wstawisz i będzie miał ciepło.

map78
16-04-2014, 09:43
Kaszpir po prostu zdaje sobie sprawę, że zmoczył dupsko montując śmierdziucha w swym pięknym nowym domu:) i teraz na siłę próbuje przekonać sam siebie i przy okazji innych, że być może zrobił dobrze, a że kończą mu się argumenty to wypisuje takie bzdury, że gruntowa do jego domu to 70tys by kosztowała, a powietrzna nie dała by rady - u mnie daje radę w większym i podobnie ocieplonym domu, przy takich samych kosztach i o niebo wyższym komforcie użytkowania;)

kbab
16-04-2014, 09:48
Orientujesz się, jakiej przy takich warunkach potrzebujesz mocy grzewczej by utrzymać te 22 st wewnątrz?
Bez problemu policzysz to w moim kalkulatorze ze stopki.

QIM
16-04-2014, 10:02
Bez problemu policzysz to w moim kalkulatorze ze stopki.

niestety nie znam parametrów domu osoby, której zadałem pytanie.

kaszpir007
16-04-2014, 11:38
Kaszpir po prostu zdaje sobie sprawę, że zmoczył dupsko montując śmierdziucha w swym pięknym nowym domu:) i teraz na siłę próbuje przekonać sam siebie i przy okazji innych, że być może zrobił dobrze, a że kończą mu się argumenty to wypisuje takie bzdury, że gruntowa do jego domu to 70tys by kosztowała, a powietrzna nie dała by rady - u mnie daje radę w większym i podobnie ocieplonym domu, przy takich samych kosztach i o niebo wyższym komforcie użytkowania;)

Wypraszam sobie ...

Nikogo nie mam zamiaru przekonywać , namawiać itd ...
Bo i po co ?
Mi nikt nie płaci (w odróżnieniu do niektórych) i nie mam w tym żadnego zysku ani sensu kogokolwiek przekonywania ...

Ja kupiłem ŚWIADOMIE kocioł (początek 2011r !!!). Wybrałem najmniejszej mocy kocioł jaki był DOSTĘPNY w 2011r i taki który uważałem że dobrze będzie się czyściłem. WYBRAŁEM też elektronikę.
Z KOSZTÓW OGRZEWANIE JESTEM ZADOWOLONY.

Za obecny sezon od końca 09/2013 do końca 04/2014 za ogrzanie 165m2 (CO+CWU) zapłaciłem około 1400zł.
Zużyłem 2,05 tony opalu (600 + 800zł)

Tomasz Brzęczkowski
16-04-2014, 11:47
Ja pisałem już że chodzi mi że w większość pomp ciepła "powietrznych" spada drastycznie COP a co za tym idzie MOC grzewcza urządzenia i kolega Timon zapodał ładne tabelki które to pokazują ... Ależ Szanowny Panie! Był Pan u mnie. 35m2 "blaszak" z 1990 roku grzeję i chłodzę toshibą pobierającą maksymalnie 350W - były mrozy - 23st.C
COP otrzymuje się do -15 st. C a przy -25 spada o 15%! - Tylko pompą należy grzać bezpośrednio ! Jak ktoś ją podłączy zamiast kotłowni pozbawia efektywności przez wysoką temperaturę górnego źródła!

małymiki
16-04-2014, 11:50
sprawność ponad 100%

Polecam najpierw poczytać trochę o zasadzie zachowania energii, o pojęciu sprawności, a potem o różnych "sposobach" liczenia sprawności i co uwzględnia każdy z tych sposobów a czego nie uwzględnia.
Dowiesz się wtedy, skąd bierze się "magiczna" (nierealna) sprawność 104,107, 109 % :)

Nie ma urządzenia o sprawności powyżej 100% ! To jest wbrew fizyce, no ale sprzedawca w sklepie wie lepiej pewnie :)

Liwko
16-04-2014, 12:02
Polecam najpierw poczytać trochę o zasadzie zachowania energii, o pojęciu sprawności, a potem o różnych "sposobach" liczenia sprawności i co uwzględnia każdy z tych sposobów a czego nie uwzględnia.
Dowiesz się wtedy, skąd bierze się "magiczna" (nierealna) sprawność 104,107, 109 % :)

Nie ma urządzenia o sprawności powyżej 100% ! To jest wbrew fizyce, no ale sprzedawca w sklepie wie lepiej pewnie :)

Tu nie chodzi o sprawność urządzenia. Sama pompa bez DZ nic nie zdziała. Energia pobierana jest z zewnątrz!

Tomasz Brzęczkowski
16-04-2014, 12:02
Polecam najpierw poczytać trochę o zasadzie zachowania energii, o pojęciu sprawności, a potem o różnych "sposobach" liczenia sprawności i co uwzględnia każdy z tych sposobów a czego nie uwzględnia.
Dowiesz się wtedy, skąd bierze się "magiczna" (nierealna) sprawność 104,107, 109 % :)

Nie ma urządzenia o sprawności powyżej 100% ! To jest wbrew fizyce, no ale sprzedawca w sklepie wie lepiej pewnie :)Zmiana definicji sprawności wynika bezpośrednio z ceny
w 1990 roku za 1 kWh prądu można było kupić m3 gazu i 3.3kg węgla w 1995 za 1kWh można było kupić 0.55m3 gazu i 2kg dziś to tylko 02m3 gazu - zabrakło skali by uzasadnić sens grzania gazem czy węglem

asolt
16-04-2014, 12:17
Zmiana definicji sprawności wynika bezpośrednio z ceny
w 1990 roku za 1 kWh prądu można było kupić m3 gazu i 3.3kg węgla w 1995 za 1kWh można było kupić 0.55m3 gazu i 2kg dziś to tylko 02m3 gazu - zabrakło skali by uzasadnić sens grzania gazem czy węglem

Idąc tym tokiem rozumowania czy mamy sie spodziewać w przyszłosci sprawnosci powyżej tych 109% jezeli zmieni sie relacja cen gazu i prądu?

timon120777
16-04-2014, 12:26
8kW przy -20*

A wiec jak PC chce 3kW to jaka ms sprawnosc jak zapewnia 8kW bo tyle wymaga dom.

tabela wskazala COP 2 a wiec oddaje ca 6kW...
Moze mam mniejsze zapotrzebowanie.

Trzeba by pewnie policzyć
moje obliczenia też nie sa do końca poprawne- zbyt dużo założeń niedokładnych jak np sprawność oraz kaloryczność opału
nie mam tez wiedzy gdyż nie prowadziłem takich zapisów czy temperatura była średnia na poziomie -20st czy tylko chwilowa
liczyłem zapotrzebowanie w kalkulatirze austrotherm-a ale w fabryce nie mam do niego dostępu. jak odnajdę w domu to podam co tam wyszło.

Tomasz Brzęczkowski
16-04-2014, 12:27
Idąc tym tokiem rozumowania czy mamy sie spodziewać w przyszłosci sprawnosci powyżej tych 109% jezeli zmieni sie relacja cen gazu i prądu? Już tak miało być! Po wprowadzeniu kotłów pulsacyjnych - które dają 40% więcej od kondensacyjnych... Sami nie wiedzą co zrobić z tą żabą.
A wyścig trwa - buderus już 110%!

kbab
16-04-2014, 12:34
A wyścig trwa - buderus już 110%!
Są już pc których sprężarki mają silniki na gaz ziemny.

moj stary dom potrzebuje 2.5-3kW przy -20* to ciekawe ile potrzebuje przy 0* ( wtedy tez musze grzac )połowę z tego

asolt
16-04-2014, 12:42
Już tak miało być! Po wprowadzeniu kotłów pulsacyjnych - które dają 40% więcej od kondensacyjnych... Sami nie wiedzą co zrobić z tą żabą.
A wyścig trwa - buderus już 110%!

Czyli co ? przy pulsacyjnym 150% sprawnosci ?

asolt
16-04-2014, 12:44
połowę z tego

Bez zysków bytowych, czyli sam dom bez zadnego wyposażenia pobierającego energię

kbab
16-04-2014, 12:52
Bez zysków bytowych, czyli sam dom bez zadnego wyposażenia pobierającego energięO zużyciu energii na dom nie wspomniał, ale jeśli poda to policzę - przecież to nie problem.

małymiki
16-04-2014, 12:54
Prosze wytlumacz urzadzenie co pobiera 1kW a oddaje 4kW mocy cieplnej....


Krasnoludki "donoszą" ponad 3kW z zewnątrz :)

Czy jest na tym forum ktoś, kto zlecał budowę ogrzewania PC firmie, nie robił nic sam i może podać nastepujące rzeczy:

1. Powierzchnię ogrzewaną.
2. Całkowity koszt kotłowni.
3. Temp. jaka panuje w domu
4. Roczne zużycie prądu.
5. Czy ma kominek, rekuperator z z odzyskiem ciepła dodatkowe źródło ciepła i jaki jest roczny koszt dodatkowego źródła ciepła.

Może rozświetli to nam koszty :)

jasiek71
16-04-2014, 12:57
Krasnoludki "donoszą" ponad 3kW z zewnątrz :)

Czy jest na tym forum ktoś, kto zlecał budowę ogrzewania PC firmie, nie robił nic sam i może podać nastepujące rzeczy:

1. Powierzchnię ogrzewaną.
2. Całkowity koszt kotłowni.
3. Temp. jaka panuje w domu
4. Roczne zużycie prądu.
5. Czy ma kominek, rekuperator z z odzyskiem ciepła dodatkowe źródło ciepła i jaki jest roczny koszt dodatkowego źródła ciepła.

Może rozświetli to nam koszty :)
taaa...
już widzę jak się dowiesz prawdy ...:lol2:

Tomasz Brzęczkowski
16-04-2014, 13:07
Czyli co ? przy pulsacyjnym 150% sprawnosci ? A kto wiedział 15 lat wcześniej, ze będą kotły pulsacyjne?

Tak jako ciekawostkę jak się oszukuje :
na polskiej stronie: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/kondensacyjne/logamax-plus-gb162-45kw.html O kotle
Logamax plus GB162 (2,7 - 45 kW)
Jego sprawność energetyczna sięga bez problemu 110,5%!
Ten sam produkt w kraju, gdzie za oszukiwanie na DTR-ce idzie się siedzieć http://www.buderus.us/products/gasheating/gascondensing/logamaxplusgb162.html
The GB162 is capable of achieving efficiencies of up to 93%. Czyli MOŻE OSIĄGAĆ 93%!!!!

jak się ludzi robi w balona, znaczy w sprawność!

Arturo72
16-04-2014, 13:13
Krasnoludki "donoszą" ponad 3kW z zewnątrz :)

Czy jest na tym forum ktoś, kto zlecał budowę ogrzewania PC firmie, nie robił nic sam i może podać nastepujące rzeczy:

1. Powierzchnię ogrzewaną.
2. Całkowity koszt kotłowni.
3. Temp. jaka panuje w domu
4. Roczne zużycie prądu.
5. Czy ma kominek, rekuperator z z odzyskiem ciepła dodatkowe źródło ciepła i jaki jest roczny koszt dodatkowego źródła ciepła.

Może rozświetli to nam koszty :)
1.125m2
2.Kotłowni nie mam,podobnie jak komina w kotłowni nie mam,źródło ciepła to pompa ciepła T-CAP 9kW(znacznie przewymiarowana)+montaż 3tys.zł,wisi sobie w pralnio-suszarni
3.min.22,5st.C
4.Za sezon grzewczy od 16.09 do dzisiaj za c.o 1900kWh,za cwu 900kWh za prąd bytowy od 30.08 2276kWh czyli w sumie ok.5000kWh od końca sierpnia
5.jest,jest-tylko nie są to dodatkowe źródła ciepła,rekuperator to skuteczna wentylacja,kominek dla relaksu ducha i oczów-spalone 1mp drewienek.
WM-robiona samodzielnie,z reku 5,5tys.zł,kominek wykonywany samodzielnie-5tys.zł,gdybym miał ogrzewanie nawet za darmo,także miałbym kominek w domu i także zużyłbym podobną ilość drewienek.

Krasnoludki nie donoszą mocy,robi to sprężarka.

QIM
16-04-2014, 13:18
8kW przy -20*

A wiec jak PC chce 3kW to jaka ms sprawnosc jak zapewnia 8kW bo tyle wymaga dom.

tabela wskazala COP 2 a wiec oddaje ca 6kW...
Moze mam mniejsze zapotrzebowanie.

raczej na pewno. Na moje 200mkw podobnie ocieplone wychodzi 40kg węgla na dobę przy takich temperaturach a to będzie ca 8kW albo nawet mniej, czyli mit o wzroście COP przy pracy z częściowym obciążeniem moim zdaniem upada. Co oczywiście nie oznacza, PC jest beee.

Liwko
16-04-2014, 13:33
Krasnoludki "donoszą" ponad 3kW z zewnątrz :)

Czy jest na tym forum ktoś, kto zlecał budowę ogrzewania PC firmie, nie robił nic sam i może podać nastepujące rzeczy:

1. Powierzchnię ogrzewaną.
2. Całkowity koszt kotłowni.
3. Temp. jaka panuje w domu
4. Roczne zużycie prądu.
5. Czy ma kominek, rekuperator z z odzyskiem ciepła dodatkowe źródło ciepła i jaki jest roczny koszt dodatkowego źródła ciepła.

Może rozświetli to nam koszty :)

Sto razy, ale może być i sto pierwszy :popcorn:

1. stopka
2. tyle ile kotła na węgiel
3. W każdym pomieszczeniu inna
4. Około 8000-8500kWh
5. Mam, drewno to około 100zł rocznie

Ja przynajmniej próbuję odpowiedzieć na pytania, w przeciwieństwie do ciebie :P

schizo85
16-04-2014, 14:47
Polecam najpierw poczytać trochę o zasadzie zachowania energii, o pojęciu sprawności, a potem o różnych "sposobach" liczenia sprawności i co uwzględnia każdy z tych sposobów a czego nie uwzględnia.
Dowiesz się wtedy, skąd bierze się "magiczna" (nierealna) sprawność 104,107, 109 % :)

Nie ma urządzenia o sprawności powyżej 100% ! To jest wbrew fizyce, no ale sprzedawca w sklepie wie lepiej pewnie :)

Nie chodzi mi o sprawność w sensie teoretycznym bo wiem że nie ma sprawności ponad 100% jak to zachwalają producenci kotłów kondensacyjnych tylko o sprawność w postaci stosunku pobranej energii jakakolwiek do wytworzonej energii cieplnej, niech będzie że nazwiemy ją COP. W pompie ciepła po prostu energia elektryczna przyczynia się do transportu ciepła z jednego miejsca do drugiego, ale de facto oddaje więcej energii cieplnej niż pobiera elektrycznej.

zyzolek
16-04-2014, 14:49
Sto razy, ale może być i sto pierwszy :popcorn:

1. stopka
2. tyle ile kotła na węgiel
3. W każdym pomieszczeniu inna
4. Około 8000-8500kWh
5. Mam, drewno to około 100zł rocznie

Ja przynajmniej próbuję odpowiedzieć na pytania, w przeciwieństwie do ciebie :P

Ups.
Zero odpowiedzi.
Koszt kotłowni, rachunki za prąd (Stopka kończy się na 2012) koszty dodatkowych wspomagaczy.

Przedstawiam Wam Liwko w całej okazałości, czyli zero konkretów;)

Liwko
16-04-2014, 16:29
Przedstawiam Wam Liwko w całej okazałości, czyli zero konkretów;)

Jak to zero? Czyste ręce, niskie rachunki, zdrowa rodzina i sąsiedzi :)

Na CO i CWU zużywam rocznie około 4000kWh. Niestety nie mam na to rachunków :p
Wszystko pozostałe to prąd bytowy.

Najbardziej cię boli, że oprócz węgla płacisz jeszcze niemal tyle samo za prąd co ja :lol2:

Wivaldi
16-04-2014, 16:41
Czyste ręce, niskie rachunki, zdrowa rodzina i sąsiedzi :)

Bezcenne !:yes:

Liwko
16-04-2014, 16:46
Bezcenne !:yes:

Za wszystko inne zapłaci...



















































ZYZOL :D

małymiki
16-04-2014, 17:19
Sto razy, ale może być i sto pierwszy :popcorn:

1. stopka
2. tyle ile kotła na węgiel
3. W każdym pomieszczeniu inna
4. Około 8000-8500kWh
5. Mam, drewno to około 100zł rocznie

Ja przynajmniej próbuję odpowiedzieć na pytania, w przeciwieństwie do ciebie :P

To są właśnie konkrety osób grzejących PC jak pytamy o koszt kotłowni. Wstyd się przyznać, że dużo kosztuje czy jak ?
A wielu osobom taka informacja pomogła by podjąć decyzję czym ogrzewać.

Na które pytanie nie odpowiedziałem ?

zyzolek
16-04-2014, 17:26
Za wszystko inne zapłaci...

ZYZOL :D

Tak więc przypominam, że pytanie brzmiało tak


Krasnoludki "donoszą" ponad 3kW z zewnątrz :)

Czy jest na tym forum ktoś, kto zlecał budowę ogrzewania PC firmie, nie robił nic sam i może podać nastepujące rzeczy:

1. Powierzchnię ogrzewaną.
2. Całkowity koszt kotłowni.
3. Temp. jaka panuje w domu
4. Roczne zużycie prądu.
5. Czy ma kominek, rekuperator z z odzyskiem ciepła dodatkowe źródło ciepła i jaki jest roczny koszt dodatkowego źródła ciepła.

Może rozświetli to nam koszty :)

Liwko
16-04-2014, 17:27
To są właśnie konkrety osób grzejących PC jak pytamy o koszt kotłowni. Wstyd się przyznać, że dużo kosztuje czy jak ?
A wielu osobom taka informacja pomogła by podjąć decyzję czym ogrzewać.

A czym się różni armatura kotłowni na węgiel, od armatury do np. mojej PC? Czyli kotłownia (pomijając że ja nie mam kotłowni) wychodzi podobnie :P
Czego ty nie rozumiesz?


Na które pytanie nie odpowiedziałem ?

W jaki sposób mam zaoszczędzić paląc w kominku.

małymiki
16-04-2014, 17:36
A czym się różni armatura kotłowni na węgiel, od armatury do np. mojej PC? Czyli kotłownia (pomijając że ja nie mam kotłowni) wychodzi podobnie :P
Czego ty nie rozumiesz?
W jaki sposób mam zaoszczędzić paląc w kominku.

133m2 podlogówki u Ciebie * 80zł/m2 (średnia cena materiał + montaż) = 10640zł
Koszt grzejników na dom 133m2 - połowa tej ceny

Kumasz różnicę ?

Podasz cenę tej pompy ciepła z montażem przez firmę czy mam sam sprawdzić i podać wynik ?

A z tym kominkiem pozostawie to bez komentarza....

Liwko
16-04-2014, 17:43
133m2 podlogówki u Ciebie * 80zł/m2 (średnia cena materiał + montaż) = 10640zł
Koszt grzejników na dom 133m2 - połowa tej ceny

Ale co ty mieszasz podłogówkę do metody grzania??? :bash:
Nawet jakbym grzał elektrownią atomową to też chciałbym w każdym następnym moim domu ogrzewanie podłogowe. Nie mieszaj tych dwóch pojęć!
Pomijając to, że podłogówka kosztowała mnie 4000zł :P



Podasz cenę tej pompy ciepła z montażem przez firmę czy mam sam sprawdzić i podać wynik ?

To pompy ciepła czy kotłowni? Wyrażaj się jasno :P


A z tym kominkiem pozostawie to bez komentarza....

Dlaczego? Przecież cały czas insynuujesz, że ci z PC cały czas grzeją kominkami :P
Proszę wyjaśnij mi metodę oszczędzania paleniem kominkiem!

kaszpir007
16-04-2014, 18:29
To są właśnie konkrety osób grzejących PC jak pytamy o koszt kotłowni. Wstyd się przyznać, że dużo kosztuje czy jak ?
A wielu osobom taka informacja pomogła by podjąć decyzję czym ogrzewać.

Na które pytanie nie odpowiedziałem ?

A na co Ty liczysz ?

Ci co maja pompy i maja rachunki za ogrzewanie (CO+CWU) "zapominają" o kosztach jakie ponieśli aby płacić za ogrzewanie właśnie tyle ile płacą ...
Te osoby maja grube ocieplenie , ocieplenie o najlepszych parametrach (za co za tym idzie drogie) , mają często płytę fundamentową , maja WM , mają podłogówkę , mają okna i drzwi o bardzo dobrych parametrach i itd ..
Aby "osiąganąć" niskie zużycie ciepła musieli ponieść koszty idące w kilkudziesięciu tysięcy złotych ...
Koszty takie które mi starczą na ogrzanie domu do końca mojego życia ...

Tak jak tutaj tak "aktywny" użytkownik Map ...

Jakoś żadko wspomina że "przejscie" z kotła na ekogroszek na pompę + modyfikacje jakie musiał wykonać aby pompa działała efektywnie kosztowały go 40000 zł ...
Za taką cenę mam ogrzewanie domu przez ponad 30 lat ...

Więc o czym my mówimy ???

małymiki
16-04-2014, 18:43
To pompy ciepła czy kotłowni? Wyrażaj się jasno :P



Jak z Tobą można gadać o kotłowni jak Ty nawet nie chcesz podać ceny za PC.
Tak na czytających, podaję link do cennika pomp Ecopower: http://www.ppcpompy.eu/cennik/

Myślę, że super opisał o co chodzi kaszpir007 w poście wyżej.

Dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu, bo i tak nie podasz kosztów, które poniosłeś.
A cena 4000zł za podłogówkę na 133m2 i jeszcze napisz, że może to firma robiła.

Nic nie wnosisz do tego wątku i mącisz ludziom w głowach, że PC jest super tania.
A mógłbyś rozwiać wątpliwości budujących podając koszty, no ale po co ?

A odnośnie kominka, za zimno w domu, więc trzeba się dogrzać, żeby rachunek za prąd na forum wyszedł ładny :)

QIM
16-04-2014, 18:46
Tak tak, oczywiscie

to tak: nie patrzysz w tabelkę z temperaturami... opomiarowałeś instalację i wiesz ile tak naprawdę ciepła potrzebujesz... bierzesz moc grzewczą dzielisz przez pobieraną i stąd COP wyliczony jest wyższy niż w tabeli danych tech.?

Wivaldi
16-04-2014, 18:47
...
Jakoś żadko wspomina że "przejscie" z kotła na ekogroszek na pompę + modyfikacje jakie musiał wykonać aby pompa działała efektywnie kosztowały go 40000 zł ...
Za taką cenę mam ogrzewanie domu przez ponad 30 lat ...
Więc o czym my mówimy ???
Po pierwsze piszemy "rzadko"
Po drugie: rozumiem że jak ktoś jeździ syrenką a chciałby jeździć nowoczesnym, wygodnym autem to nie musi dopłacać, a na pewno nie 40 tysięcy.
Ale są tacy co będą się "bujać" syrenką przez 30 lat.:)
Po trzecie: Palę ekogroszkiem i nie wierzę że starcza ci na sezon niecałe dwie tony opału. Oczywiscie swoją pracę przy obsłudze pieca traktujesz jako hobby. No gratuluję.

Arturo72
16-04-2014, 18:51
Te osoby maja grube ocieplenie , ocieplenie o najlepszych parametrach (za co za tym idzie drogie) , mają często płytę fundamentową , maja WM , mają podłogówkę , mają okna i drzwi o bardzo dobrych parametrach i itd ..
Aby "osiąganąć" niskie zużycie ciepła musieli ponieść koszty idące w kilkudziesięciu tysięcy złotych ...
Koszty takie które mi starczą na ogrzanie domu do końca mojego życia ...
Tak jak tutaj tak "aktywny" użytkownik Map ...

Trzeba było myśleć o budowie przed budową a nie zdać się na papraka dewelopera,który jedynie wydoił jelenia.
Stać Cię było na dewelopera a nie stać Cię było na dobre ocieplenie ?
Ile kosztował Twój dom ? Pytam po raz któryś i nie odpowiedziałeś mi na to pytanie.
Mój 300tys.zł z pompą ciepła,WM z reku,płytą fundamentową i dobrym ociepleniem.

małymiki
16-04-2014, 18:54
Mój 300tys.zł z pompą ciepła,WM z reku,płytą fundamentową i dobrym ociepleniem.

A jaki sposób ogrzewania byś polecił osobom z wątku jak wybudować dom za 200 tys zł ?

Arturo72
16-04-2014, 18:56
A jaki sposób ogrzewania byś polecił osobom z wątku jak wybudować dom za 200 tys zł ?
Za taką kasę wyjdzie bardzo mały dom czyli ogrzewanie prądem.

Wivaldi
16-04-2014, 18:56
A jaki sposób ogrzewania byś polecił osobom z wątku jak wybudować dom za 200 tys zł ?

Jedzenie grochówki i ciepłe pierdzenie.:D

schizo85
16-04-2014, 19:01
kaszpir007 Ty tak piszesz tylko po to żeby pisać czy coś konkretnego masz na celu? Przecież pokazywałem już obliczenia i udowadniałem że im większy dom, im gorsze ocieplenie, brak płyty fundamentowej, brak WM, TYM WIĘKSZE zużycie na ogrzewanie TYM BARDZIEJ opłaca się inwestycja w pompę ciepła bo się szybciej zwraca. Z resztą tak jak tytuł wątku brzmi to nie chodzi o domy które już są wybudowane, mają komin i kotłownię tylko o domy NOWOBUDOWANE i przemyślane wybory przed budową.

Chcesz tworzyć jakieś inne teorie to proszę pokaż jakieś obliczenia i konkrety, a nie tylko poglądy typu pompa ciepła jest be, jest droga.

Ja, czym bym miał nie grzać, to i tak wolę zainwestować raz w dobre ocieplenie i korzystać z tego przez długi czas, mimo że buduję z kredytu. Jedne rozwiązania będą się "zwracać" przez parę lat, inne przez więcej lat a jeszcze inne przez długie lata ale nie żałuję tego bo wiem że suma sumarum wyjdę na swoje.

adkwapniewski
16-04-2014, 19:12
Trzeba było myśleć o budowie przed budową a nie zdać się na papraka dewelopera,który jedynie wydoił jelenia.
Stać Cię było na dewelopera a nie stać Cię było na dobre ocieplenie ?
Ile kosztował Twój dom ? Pytam po raz któryś i nie odpowiedziałeś mi na to pytanie.
Mój 300tys.zł z pompą ciepła,WM z reku,płytą fundamentową i dobrym ociepleniem.

Mój 220tyś ,WM z reku , podłogówką , dobrym ociepleniem, kotłem na groszek ... tylko mój jest "troszkę" większy jak Twój , pierwszy sezon obleciałem 2tonami groszku (1500PLN)- wygrzewałem wylewki i takie tam (nieraz było pod 30*C w domu , domek się wygrzewa i suszy)

I kto się dał wydoić ?

imrahil
16-04-2014, 19:22
AJakoś żadko wspomina że "przejscie" z kotła na ekogroszek na pompę + modyfikacje jakie musiał wykonać aby pompa działała efektywnie kosztowały go 40000 zł ...
Za taką cenę mam ogrzewanie domu przez ponad 30 lat ...

Więc o czym my mówimy ???

map popełnił błąd na popełnienie jakiego niektórzy tutaj namawiają pisząc bzdury o drogiej podłogówce, drogim ociepleniu, drogiej wentylacji i takich tam. sporo zapłacił, żeby ten błąd naprawić (a i tak do końca się nie udało), to wszystko. w przypadku mojego dosyć znacznie ocieplonego domu, nie wydałem tyle, żeby przystosować go do grzania prądem. przykład mapa (i jego przygody z węglem) to raczej przestroga dla nowych inwestorów, dobrze że o nim wspomniałeś.

WM podobnie jak dobre ocieplenie (i okna o maksymalnym Uw=0,9 od 2021) będzie normą za kilka lat (wg przepisów), więc powoli to przestanie być argument, bo nawet przy węglu będzie to wymagane.

imrahil
16-04-2014, 19:25
Mój 220tyś ,WM z reku , podłogówką , dobrym ociepleniem, kotłem na groszek ... tylko mój jest "troszkę" większy jak Twój , pierwszy sezon obleciałem 2tonami groszku (1500PLN)- wygrzewałem wylewki i takie tam (nieraz było pod 30*C w domu , domek się wygrzewa i suszy)

I kto się dał wydoić ?

rozumiem, że dom już wykończony?

adkwapniewski
16-04-2014, 19:28
Schody "się obkładają" , panele czekają na schody - ale wsio kupione, reszta zrobiona - tak :)

Jurgonka
16-04-2014, 19:28
to tak: nie patrzysz w tabelkę z temperaturami... opomiarowałeś instalację i wiesz ile tak naprawdę ciepła potrzebujesz... bierzesz moc grzewczą dzielisz przez pobieraną i stąd COP wyliczony jest wyższy niż w tabeli danych tech.?
Moc grzewczą podaną przez producenta nie wiadomo jak ustaloną, ale w laboratorium. Moc cieplną, która maleje z każdą godziną pracy PC. Wyznawcy PC przyjmują, że w miarę upływu lat nic się nie zmienia, a każda PC jest taka sama jak ta badana w laboratorium. Już pisałem, że sposób liczenia chwilowego zużycia prądu jest absurdalny, tak samo jak absurdalny jest sposób liczenia COP wskazany przez QIM-a. Moim zdaniem PC obroni się sama, pomimo starań wyznawców, którym brak bezstronności. Ich (WPC) charakteryzuje przekonanie - Nie jesteś wyznawcą PC nie znasz się na "sprężarkach inwertorowych".

małymiki
16-04-2014, 19:34
Myślę, że większość czytających ten wątek, planujących budowę domu i zastanawiających się na sposobem ogrzewania dalej nie wie co wybrać :)

Jurgonka
16-04-2014, 19:46
Myślę, że większość czytających ten wątek, planujących budowę domu i zastanawiających się na sposobem ogrzewania dalej nie wie co wybrać :)
Na tak postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Każdy wybór już dokonany powinien determinować następny. Sposób budowy, wielkość domu determinuje (powinien) następne wybory.

map78
16-04-2014, 19:53
Tak jak tutaj tak "aktywny" użytkownik Map ...

Jakoś żadko wspomina że "przejscie" z kotła na ekogroszek na pompę + modyfikacje jakie musiał wykonać aby pompa działała efektywnie kosztowały go 40000 zł ...
Za taką cenę mam ogrzewanie domu przez ponad 30 lat ...

Więc o czym my mówimy ???

Tak to prawda wydałem 40tys. ale trzeba wziąć pod uwagę, że była to modernizacja, która z natury rzeczy jest droższa niż nowa instalacja, a wątek dotyczy domów nowych. Ja po prostu przystosowałem swój spierdzielony dom do standardów XXI wieku to logiczne, że zapłacić musiałem więcej i żeby oddać sprawiedliwość to w tych pieniądzach należy policzyć również pełnosprawny system klimatyzacji, który powstał dzięki zastosowaniu klimakonwektorów i odpowiedniej pompy ciepła - klimatyzacja też kosztuje i to nie mało. No i najważniejsze, zdecydowałem się na ta inwestycję nie w celu obniżania rachunków, a wyłącznie dla komfortu - to tak jakbym zmienił samochód na lepszy, choć starym wciąż można było jeździć - wyobraź sobie, że ludzie czasem robią takie rzeczy;)
Stosując twoją retorykę to po co kupować pralkę, czy zmywarkę, przecież w cenie tych urządzeń masz koszt wody i detergentów do końca życia, a roboty przy tym na parę minut dziennie.

Jurgonka
16-04-2014, 19:56
W S sprzedano ponad milion PC ( niezaleznie od tego co Zyzolek z siostra uwazaja )

Wszystkich oszukano....
Jeśli użytkownicy są zadowoleni to nie są oszukani. Nawet jeśli podejmując decyzje o PC nie wiedzieli jak ona działa.
Moja znajomość (z autopsji) Szwecji zakończyła się ponad 20 lat temu. Wtedy wiele domów ogrzewanych było czystym prądem lub drzewem. PC z COP 1,5 to już oszczędność, a zdrowia brakuje do "walki" z drewnem. Wtedy nie wolno było ocieplać budynków mieszkalnych styropianem, a jak jest dziś?

QIM
16-04-2014, 20:14
Tak... Tak trzeba bylo by zrobic...

Widziales gdzies w tabeli zuzycie 1.2kW lub 1.5kW?

Pokazalem testy?

hmm... to Twoja pompa nie widziała tej tabelki? Nie wie jak ma pracować... ;) przecież przy 2st na zewnątrz Twój dom potrzebuje realnie około 1/2 z tych 6...8kW, które podałeś dla -20st to jaki będzie COP przy 2/47? Taki: 2.5...3
Tyle też wychodzi dla wyliczenia z cyklu Carnota uwzględniając współczynnik uzysku ciepła dla dolnego źródła- powietrza: ~2.84
Z innej beczki: jak sądzisz, czy bardziej ekonomicznie uzasadnione jest zatrzymywanie i startowanie sprężarki czy utrzymanie silnika w ruchu przy obniżonej wydajności za pomocą inwertera?

Arturo72
16-04-2014, 20:37
Schody "się obkładają" , panele czekają na schody - ale wsio kupione, reszta zrobiona - tak :)
Ja pisałem o całkowicie wykonczonym domu do momentu wprowadzenia się,czyli z pełnym umeblowaniem,z tarasem z kostką na podjeździe,elewacją i takie tam.
Jeśli masz to w kwocie 220tys.zł to jesteś forumowym rekordzistą.

adkwapniewski
16-04-2014, 21:02
Ja pisałem o całkowicie wykonczonym domu do momentu wprowadzenia się,czyli z pełnym umeblowaniem,z tarasem z kostką na podjeździe,elewacją i takie tam.
Jeśli masz to w kwocie 220tys.zł to jesteś forumowym rekordzistą.

Z kostką i umeblowaniem (może klimą) będzie więcej, ale 250K PLN nie przekroczy, bez ogrodzenia "frontowego" ... to wymaga dłużnych przemyśleń (warunki gruntowe)

Każdy ogrzewa dom tak jak go stać , groszek ani eko ani syf , troszkę pracy jest ale jest przynajmniej miejsce w domu , do którego samice wstępu nie mają ...

schizo85
16-04-2014, 21:14
Każdy ogrzewa dom tak jak go stać , groszek ani eko ani syf , troszkę pracy jest ale jest przynajmniej miejsce w domu , do którego samice wstępu nie mają ...

Módl się żeby zdrowie na starość i nie tylko dopisywało i żeby te "samice" nie musiały chodzić w to miejsce do którego nie mają wstępu bo Ci dupa do łózka przymarznie.

kaszpir007
16-04-2014, 21:20
Po trzecie: Palę ekogroszkiem i nie wierzę że starcza ci na sezon niecałe dwie tony opału. Oczywiscie swoją pracę przy obsłudze pieca traktujesz jako hobby. No gratuluję.

A z jakiego powodu mam kłamać ? Od początku sezonu każdy załadunek opału opisuje w wątku zużycie opału od niemalże pierwszego mojego sezonu czyli 2011/2012. Każdy załadunek zapisuje na kartce.
W pierwszym sezonie 2011/2012 mimo że ogrzałem tylko 105m2 spaliłem opału 2,3 tony ale wiem że ja go w dużej części przepuszczałem kominem.
II sezon 2012/2013 zużyłem około 2,7 tony opalu ale grzałem już 165m2.
Obecny sezon 2013/2014 zużyłem 2,05 tony opału (165m2).


Moje zużycie:


Data
Ilośc opału (kg)


29.09.2013
100


14.10.2013
100


01.11.2013
100


13.11.2013
100


22.11.2013
100


30.11.2013
100


7.12.2013
100


14.12.2013
100


22.12.2013
100


31.12.2013
100


12.01.2014
150


18.01.2014
100


25.01.2014
100


30.01.2014
100


5.02.2014
100


15.02.2014
100


26.02.2014
100


9.03.2014
100


21.03.2014
100


4.04.2014
100








Razem
2050

adkwapniewski
16-04-2014, 21:20
Módl się żeby zdrowie na starość i nie tylko dopisywało i żeby te "samice" nie musiały chodzić w to miejsce do którego nie mają wstępu bo Ci dupa do łózka przymarznie.

Raz na dwa tygodnie odwiedzić kotłownie to nie problem, nawet raz w tygodniu w sobotę na 10min. Modlić się nie nawykłem :P

Mój domek nie wychładza się szybko. Zobaczymy ile spali następnym sezonem :)

kaszpir007
16-04-2014, 21:37
Trzeba było myśleć o budowie przed budową a nie zdać się na papraka dewelopera,który jedynie wydoił jelenia.
Stać Cię było na dewelopera a nie stać Cię było na dobre ocieplenie ?
Ile kosztował Twój dom ? Pytam po raz któryś i nie odpowiedziałeś mi na to pytanie.
Mój 300tys.zł z pompą ciepła,WM z reku,płytą fundamentową i dobrym ociepleniem.

Kurcze Arturo kiedyś pytałeś i CI dokładnie odpowiedziałem ...
Może zacznij czytać dokładnie.

Dom w stanie "podwyższonym" deweloperskim (czyli ze wszystkimi instalacjami , kotłem , i itd) kosztował mnie wraz z działką 1000m2 którą sobie sam wybrałem 322tys zł. (czyli dom + działka).
Deweloper oddał mi dom 108m2 + 21m2 garaż.
Dodatkowo można było zrobić adaptację poddasza i uzyskać dodatkowe 60m2.

Czemu sam nie budowałem ?
Ja z żoną i dwójką malutkich dzieci mieszkaliśmy w bloku we własnym mieszkaniu.
Zakup domu był ... impulsem ...

Zobaczyliśmy reklamę w gazecie , pojechaliśmy zobaczyć i ... oczarowało nas to miejsce ...
Pogadaliśmy sobie z tymi co na osiedlu mieszkali i tyle ...

Warunki był dla nas dobre , bo wystarczyło wpłacić 10tys zaliczki , wybrać projekt domu i myśleć o aranżacji i itd ...
Budowa domu kosztowała mnie 10tys zł i tyle bym stracił gdybym zrezygnował z domu.

Nie mieliśmy pieniedzy na budowę , bo dopiero jakbyśmy sprzedali mieszkanie moglibyśmy kupić dom , a gdyby się nie udało byli byśmy 10tys w plecy ...

Sam nie chciałem budować ...

Znajomy kupił działkę , jedna była tez dla mnie , ale okazało się że na działce jest dużo drzew. Niby samosiejki i niby nie miało być problemu. Zadzwoniłem przed zakupem do gminy zapytać się o ta działkę i powiedziano mi że nie są to samosiejki i nie dostanę zgody na budowę i co najwyżej mogę sobie postawić namiot ...
Zrezygnowałem. Potem okazało się że ktoś inny kupił i wyciął w pień i ... problemu nie było ...
Spasowałem bo nie miałem nerwów i ochoty ...
Znajomy się budował i widziałem jaką gehennę przeszedł i jak się użerał z budowlańcami a na koniec okazało się że nie mógł uwierzyć że tak tanio za dom zapłaciłem i mimo że on miał po taniości i po znajomościach to wyszło mu drożej a wcale nie miał lepszych materiałów ...

Ja miałem 2 małych dzieci i zajmowałem się dziećmi i rodziną i nie miałem ochoty ani czasu bawic się budową.

Mieszkanie udało mi się sprzedać , dopłaciłem i się wprowadziłem.
Na dom miałem 3 pełne lata gwarancji , ale nie musiałem korzystać z gwarancji.

kaszpir007
16-04-2014, 21:48
W S sprzedano ponad milion PC ( niezaleznie od tego co Zyzolek z siostra uwazaja )

Wszystkich oszukano....

Ale o czym my piszemy ?

Jaka jest średnio zarobków w Szwecji ? Ile kosztuje 1 kWh prądu ?

W Polsce ludzie są BIEDNI ...

To że Polacy jeżdzą starymi gratami nie oznacza że są kolekcjonerami zabytkowych samochodów i lubia stare samochody , ale z powodu że ich na nowy nie stać. Każdy kto jeździ jakimś starym gratem wolałby miec nówkę z salonu.
Każdy kto pali jakimś starym kotłem wolałby mi ogrzewanie na prąd lub gaz i itd ...

Chodzi o kasę.

Ludzi nie stać i tyle ...

Piotrek42
16-04-2014, 21:57
W Polsce ludzie są BIEDNI ...


Ludzi nie stać i tyle ...

Taaa... to jedz do pierwszej lepszej galerii handlowej w sobote-niedzielę..poza tym... biedni ludzie się raczej nie budują....

Arturo72
16-04-2014, 21:58
Myślę, że większość czytających ten wątek, planujących budowę domu i zastanawiających się na sposobem ogrzewania dalej nie wie co wybrać :)
Kalkulator i do dzieła i nie tylko liczyć ile kosztuje węgiel czy kocioł na węgiel bo to jest drogie i badziewne rozwiązanie.
Zostawcie go dla starych domów,niech się z nim tam użerają.
Dla niektórych droga instalacja(pompa ciepła) lub droga eksploatacja(grzanie prądem) przemyślane jeszcze przed budową okazują się tanią instalacją i tanią eksploatacją.
Po budowie zastanawianie się nad zmianą wungla na coś życiowego do grzania to musztarda po obiedzie i dodatkowa czyli podwójna kasa na następne źródło ciepła i utopienie kasy w niepotrzebny komin.

Wivaldi
16-04-2014, 21:58
A z jakiego powodu mam kłamać ? Od początku sezonu każdy załadunek opału opisuje w wątku zużycie opału od niemalże pierwszego mojego sezonu czyli 2011/2012. Każdy załadunek zapisuje na kartce.]
Nie napisałem że kłamiesz. Napisałem że ja nie wierzę. To jest różnica. Nie wiem po ile kupujesz węgiel ale ja za taką ilość płacę 1968 zł. Mnożąc to przez Twoje założone 30 lat to daje 59 tysięcy a nie 40. Wspomnę też cichutko że w ciągu ostatnich 6-ciu lat kiedy kupuję węgiel zdrożał o 70%
Ale to Twój piec, Twoje zapiski, Twoje uzupełnianie, Twoje czyszczenie pieca, Twoje przeglądy kominiarskie, Twój kurz i pył w kotłowni i Twoje hobby.
Ja mam dość, dziękuję bardzo za takie ogrzewanie.:bash:

Arturo72
16-04-2014, 22:01
W Polsce ludzie są BIEDNI ...
Ludzi nie stać i tyle ...
Na pewno ?
Niemca nie stać na 160-200m2 domu a Polaka jak najbardziej,oczywiście takiego,którego "nie stać" na cywilizowane źródło ciepła.
Dom za 500-700tys.zł i ludzie biedni ?

kaszpir007
16-04-2014, 22:02
Nie napisałem że kłamiesz. Napisałem że ja nie wierzę. To jest różnica. Nie wiem po ile kupujesz węgiel ale ja za taką ilość płacę 1968 zł. Mnożąc to przez Twoje założone 30 lat to daje 59 tysięcy a nie 40. Wspomnę też cichutko że w ciągu ostatnich 6-ciu lat kiedy kupuję węgiel zdrożał o 70%
Ale to Twój piec, Twoje zapiski, Twoje uzupełnianie, Twoje czyszczenie pieca, Twoje przeglądy kominiarskie, Twój kurz i pył w kotłowni i Twoje hobby.
Ja mam dość, dziękuję bardzo za takie ogrzewanie.:bash:

Przecież już też pisałem ...

Na zeszły sezon kupiłem 1 tonę miału pakowanego po 600zł za tonę i 2 tony ekogroszku pakowanego po 800zł za tonę.
Zużyłem 1 tonę miału i jedną tonę ekogroszku po 800zł czyli razem 600+800zł czyli 1400zł.

Opał od 2011r kupowałem ruski w cenie 700zł za tonę , dopiero na poprzedni sezon kupiłem Polski opał ...

Wivaldi
16-04-2014, 22:05
Mój 220tyś ,WM z reku , podłogówką , dobrym ociepleniem, kotłem na groszek ...

A świstak siedzi i zawija w sreberka.:lol2:

małymiki
16-04-2014, 22:06
i utopienie kasy w niepotrzebny komin.

A żeś się tego komina uczepił :rolleyes:

Arturo72
16-04-2014, 22:06
A żeś się tego komina uczepił :rolleyes:
Bo od komina wszystko się zaczęło :)

Wivaldi
16-04-2014, 22:07
Opał od 2011r kupowałem ruski w cenie 700zł za tonę , dopiero na poprzedni sezon kupiłem Polski opał ...
Dobra, nie doczytałem, życzę wytrwałości w kolejnych 25 sezonach grzewczych.

QIM
16-04-2014, 22:07
Tu sa rozne szkoly... Ale Inverter z zalozenia ma byc oszczedniejszy.
W PL jest tez specyfika 2 taryf... Zbiorniki bufforowe etc.
A wiec on/off fizycznie moze i wyjdzie taniej... Nie mam nie wiem.

Mysle jednak ze stala praca przy jak najnizszych parametrach potrzebnych do utrzymania zadanej temp wewn. jest lepsza od on/off.
Sprezarka za kazdym razem po starcie ma "wysoki" pobor pradu aby potem sie "wybalansowac"

Przy stalej pracy i normalnych mrozach chodzi sobie pobierajac
1-2kW.

A i nie jest w stanie oddac
< 4.2-4.5kW
Gdy LT schodzi do 1.8kW.

Zakladam srednioroczny SCOP
2.5-2.8... To mimo wszystko wysokie temp.
52GJ sasiada to ca 14400kWh.

Dodam jeszcze, że każdy rozruch sprężarki to konieczność ponownego rozprowadzenia oleju.
Dlatego żywotność sprężarki mierzy się też liczbą cykli start/stop.

Wiesz, skąd wzięły się te wyniki w www.energimyndigheten.se/Templates/Public/Pages/ProductGroupPageCompare.aspx?productGroupId=130&productTypeVersionID=334&productCompareList=1391,1392,1281,1280,1279,1278,1 277,1276,1272,1337,1273,1274,1275,1271,1270,1268,1 269,1267,1266&PageID=12421
chodzi o wzrost COP przy kompresor efekt <100% zauważ, że podane są dla temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia a nie dla temperatury roboczej czynnika grzewczego.

adkwapniewski
16-04-2014, 22:16
A świstak siedzi i zawija w sreberka.:lol2:

To zawijaj dalej , cały dom "tymi rencami", masz ochotę podjedź - pooglądasz - zobaczymy kto będzie zawijał w sreberka :D

imrahil
16-04-2014, 22:26
cały dom "tymi rencami"

czyli bezsensownie porównujesz go do domu Arturo

adkwapniewski
16-04-2014, 23:02
czyli bezsensownie porównujesz go do domu Arturo

Ja nie porównuję , domek jest większy itd.

Mój przekaz jest inny. Nowy domek dobrze ocieplony , może nie super ale dobrze (15grafitu ,30cm wełny0,035,okna 3szyb, WM z reku) można tanio ogrzać groszkiem i wcale się przy tym nie napracować. 2t grochu za 1500PLN to pierwszy sezon , wygrzewanie budynku , brak zysków bytowych (jeszcze nie mieszkam)
Najważniejsze jest to że nie potrzebuję syfnego kominka w salonie !

Teraz już wiem że można taniej kupić lepszej jakości groszek 670 - 720PLN/t , podobnej jakości po ~600PLN w casto.

Na siłę próbujecie tu "udowodnić" że system na ekogroszek jest nieopłacalny w nowym domu , jest trochę inaczej :)

V sterfa, brak gazu z rurki , wybrałem groszek. Może dorzucę klimę którą będę dogrzewał w okresach przejściowych i chłodził latem , ale to się okaże.

Mam znajomych z powietrznymi japońskiego producenta (nie będę robił reklamy) , sami twierdzą że trzeba kominek odpalać - być może jest inaczej w III lub II strefie ale "u nas" - no cóż - sorry taki mamy klimat ;) ( w tej chwili -1,5*C i śnieg na trawie ...)

Żeby nie było że jestem "wunglowym" betonem ,domek się wygrzeje , to spróbuję grzać grzałką w II taryfie - będzie porównanie , muszę tylko znaleźć sposób na montaż grzałki do kociołka ;)
Kupować bufora nie zamierzam - chyba że wygram w totka albo taki się gdzieś za friko napatoczy ;)

Arturo72
16-04-2014, 23:44
Cały czas bierzecie i porównujecie (Wy ekogroszkowcy) postawione już domy i pokazujecie jedynie swój koszt eksploatacji bez kosztu inwestycji w system grzania ekogroszkiem.
Koszt inwestycji to nie tylko kocioł,to dostosowanie całego domu do węgla a to są dodatkowe i nie małe koszty,z których można zrezygnować jeszcze przed budową wchodząc w inny system.
W nowobudowanym domu stosunek kosztu inwestycji/kosztu eksploatacji systemu na ekogroszek będzie wyższy w stosunku np.systemu na prąd czy systemu z pompą ciepła.
Wy zrobiliście ten błąd także niech na Waszym błędzie uczą się inni,nowi inwestorzy.

Druga sprawa,porównujecie na równi całkowicie bezobsługowe systemy do swoich,czytam wątki ekogroszkowe to nie ma inwestora,nie ma dnia,nie ma tematu,żeby nie pojawiło się pytanie "pomóżcie bo mam problem,bo mam spaliny za wysokie,bo gaśnie,bo pali się z boku palnika,bo sadza,bo za dużo spala,bo rdza,bo zawleczka,bo węgiel za mokry,bo za wysoka temperatura zasilania,bo za dużo pompki biorą,bo za głośna praca podajnika,jak wyciszyć kocioł,bo za częste czyszczenie kotła,bo kierownica zamknięta i tak można wyliczać bez końca bo końca problemów z ekogroszkiem nie widać.
O tym nie mówicie ? To nic nie kosztuje ?

QIM
17-04-2014, 06:07
Testy te sa robione w tych samych warunkach aby moc porownac PC ( i wiele innych urzadzen ) niezaleznie od danych producenta.
Sa to symulacje dla okreslonych domow w okreslonych strefach klimatycznych.
Tu akurat dala PC P/P.

Spojrz na te dane co wczesniej byly...
3 PC, tem sam typoszereg... W gruncie ta sama PC ale rozne moce nominalne ktore sie podaje i dlz ktorych sie podaje COP przy +7
Dlaczego "najmniejsza" ma najlepszy COP powiedzmy 2.5kW...
Czy ta 4.3kW tez nie bedzia miala taki sam oddajac takze 2.5kW... Bo przy 4.3kW ma nizszy..COP.

Spójrzmy na te:
http://img849.imageshack.us/img849/1167/41771225.jpg
dlaczego najmniejsza 7 ma podobne parametry do 14-ki? Widać polepszenie parametrów przy redukcji mocy oddawanej ale tylko do pewnego momentu. Dlaczego?


W jaki sposób można można zatem zwiększyć skuteczność? Ponieważ we wzorze COP Carnota w liczniku znajduje się ciepło skraplania, a w mianowniku praca sprężania odpowiedź na to pytanie jest prosta:
- należy zwiększyć ciepło skraplania i / lub,
- obniżyć pracę sprężania.
To drugie realizuje się przez chłodzenie sprężonego czynnika. Kiedy jest większa skuteczność chłodzenia, wtedy gdy sprężarka nagina na 100% wydajności nominalnej, czy przy częściowej, gdy jest mniejszy masowy przepływ czynnika przez tę samą armaturę? W pewnych granicach rekompensuje nam to spadek sprawności z nawiązką ale niestety sprawność sprężarki leci na łeb poniżej 50% stąd słaby wynik 7-ki.

Liwko
17-04-2014, 06:44
Jak z Tobą można gadać o kotłowni jak Ty nawet nie chcesz podać ceny za PC.
Tak na czytających, podaję link do cennika pomp Ecopower: http://www.ppcpompy.eu/cennik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ppcpompy.eu%2F cennik%2F)

Myślę, że super opisał o co chodzi kaszpir007 w poście wyżej.

Dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu, bo i tak nie podasz kosztów, które poniosłeś.
A cena 4000zł za podłogówkę na 133m2 i jeszcze napisz, że może to firma robiła.

Nic nie wnosisz do tego wątku i mącisz ludziom w głowach, że PC jest super tania.
A mógłbyś rozwiać wątpliwości budujących podając koszty, no ale po co ?

A odnośnie kominka, za zimno w domu, więc trzeba się dogrzać, żeby rachunek za prąd na forum wyszedł ładny :)

Powiem tak. W dupie byłeś, gówno widziałeś :P
Koszt całego systemu podawałem setki razy, nawet w tym wątku. Wystarczyło poczytać :P
Dla kolejnego frajera, który chce udowodnić wyższość jaskini nad mądrym domem, nie będę się wysilać.

Tylko tak na marginesie.
Palenie w kominku podczas dużych mrozów wiązało by się z koniecznością otwierania okien, więc argument o dogrzewaniu znowu legł w gruzach. A dlaczego? Znowu ci odpowiem. W dupie byłeś, gówno widziałeś :P

Liwko
17-04-2014, 06:45
Mój 220tyś ,WM z reku , podłogówką , dobrym ociepleniem, kotłem na groszek ... tylko mój jest "troszkę" większy jak Twój , pierwszy sezon obleciałem 2tonami groszku (1500PLN)- wygrzewałem wylewki i takie tam (nieraz było pod 30*C w domu , domek się wygrzewa i suszy)

I kto się dał wydoić ?

Kolejny nowy dom z rakiem.

Tomasz Brzęczkowski
17-04-2014, 07:15
raczej na pewno. Na moje 200mkw podobnie ocieplone wychodzi 40kg węgla na dobę przy takich temperaturach a to będzie ca 8kW albo nawet mniej, czyli mit o wzroście COP przy pracy z częściowym obciążeniem moim zdaniem upada. Co oczywiście nie oznacza, PC jest beee. Sprawność takiego (CO na paliwa stałe) systemu - to 10-20% - Porównywałem to w bliźniaczych domach szeregowych jednej firmy.

Wivaldi
17-04-2014, 07:16
czytam wątki ekogroszkowe to nie ma inwestora,nie ma dnia,nie ma tematu,żeby nie pojawiło się pytanie "pomóżcie bo mam problem,bo mam spaliny za wysokie,bo gaśnie,bo pali się z boku palnika,bo sadza,bo za dużo spala,bo rdza,bo zawleczka,bo węgiel za mokry,bo za wysoka temperatura zasilania,bo za dużo pompki biorą,bo za głośna praca podajnika,jak wyciszyć kocioł,bo za częste czyszczenie kotła,bo kierownica zamknięta i tak można wyliczać bez końca bo końca problemów z ekogroszkiem nie widać.
O tym nie mówicie ? To nic nie kosztuje ?
Oni to traktują jako HOBBY.
Ja z piecem na ekogroszek ma przesrane.:bash:
Gdybym miał mieszkać dalej w aktualnym domu założyłbym T-Cap-a i zamienił grzejniki na klima-konwektory.

QIM
17-04-2014, 08:00
Sprawność takiego (CO na paliwa stałe) systemu - to 10-20% - Porównywałem to w bliźniaczych domach szeregowych jednej firmy.

No Tomasz mój kurnik cieplowlasciwie.pl/wynik/71g jak to z tą sprawnością? policzysz sam? podpowiem, że węgiel miał 27MJ/kg Zdaje się, że matematyką się parasz ;)

asolt
17-04-2014, 08:15
Sprawność takiego (CO na paliwa stałe) systemu - to 10-20% - Porównywałem to w bliźniaczych domach szeregowych jednej firmy.

Czy te porównania obejmowały pomiary ciepłomierzem uzyskanego ciepła i wagą spalonego opału. Jezeli nie to takie porównania nie są nic warte. Nawet blizniacze domy szeregowe moga sie nieco róznic, temperatury w nich utrzymywane również. Metodologia (?) Pana badan ma jedynie udowodnic przwdziwosc panskich twierdzen, wartosc merytoryczna tych badan/porównan jest niska lub wrecz zerowa.

RST
17-04-2014, 08:19
Kolejny nowy dom z rakiem.
Już nie przesadzaj...
Walczmy z ludźmi spalającymi śmieci w kotłach.
Wiele bym dał aby w mojej okolicy wszyscy przeszli
na ekogroszek czy nawet PC

Teraz większość kopci w "wszystkopalnych " kotłach i jest masakra.
Co z tego że mam WM jak pewnie będę musiał ją wyłączać...

Od dobrze spalonego węgla do piachu nie pójdziesz :P

Liwko
17-04-2014, 08:21
Już nie przesadzaj...
Walczmy z ludźmi spalającymi śmieci w kotłach.
Wiele bym dał aby w mojej okolicy wszyscy przeszli na ekogroszek czy nawet PC

Teraz większość kopci w "wszystkopalnych " kotłach i jest masakra.
Co z tego że mam WM jak pewnie będę musiał ją wyłączać...


Bingo!
Niech stare przechodzą na czyste spalanie, nowe niech zostaną dziewicze od samego początku :)

Liwko
17-04-2014, 08:37
Pamiętam jak moi starzy się podniecali jak kupili supernowoczesny kocioł na miał 30 lat temu. Miał był wtedy w cenie skrzynki piwa. Pamiętam że ja gówniarz musiałem te kilka ton wrzucić do piwnicy przez okienko. Oczywiście wszystko zakurzone, więc wpadłem na pomysł żeby go zmoczyć. Wszystko ładnie pięknie, tylko że zrobił się dwa razy cięższy. Dla dzieciaka czy osoby w podeszłym wieku sprawa zaczęła wyglądać nieciekawie. Musiałem poprosić ojca o pomoc. Ojciec był kilka miesięcy po operacji zastawki serca i było mi z tego powodu bardzo głupio. Po kilku latach pociągnęli u nas pod domem nitkę gazu i byłem pierwszym orędownikiem żeby się do tego gazu podłączyli. Ocieplili dom, wymienili okna i podłączyli się do tego gazu. Dzisiaj to już starsi ludzie, cieszy mnie to że żyją jak ludzie i nie muszą tego węgla czy miału wrzucać przez te okienko...

map78
17-04-2014, 09:33
No Tomasz mój kurnik cieplowlasciwie.pl/wynik/71g jak to z tą sprawnością? policzysz sam? podpowiem, że węgiel miał 27MJ/kg Zdaje się, że matematyką się parasz ;)

Fajna stronka, ale chyba trochę przesadzają - mojego durszlaka sklasyfikowali jako Energooszczędny:o;) Z OZC wychodzi mi trochę gorzej, ale w sumie nie dużo - koło 15%, ale tam uwzględniono mostki termiczne.
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/8qp

QIM
17-04-2014, 10:30
Fajna stronka, ale chyba trochę przesadzają - mojego durszlaka sklasyfikowali jako Energooszczędny:o;) Z OZC wychodzi mi trochę gorzej, ale w sumie nie dużo - koło 15%, ale tam uwzględniono mostki termiczne.
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/8qp

wiesz, to tylko przybliżone OZC dla węglarzy, żeby nie kupowali za dużych kotłów ;) czy widziałeś ten tekst na dole strony?

QIM
17-04-2014, 10:55
to jest między 6 a 8 ;)

map78
17-04-2014, 11:03
wiesz, to tylko przybliżone OZC dla węglarzy, żeby nie kupowali za dużych kotłów ;) czy widziałeś ten tekst na dole strony?

Masz rację, skoro strona jest dedykowana węglarzom to podsumowanie jest warte umieszczenia w tym temacie:yes: Podsumowanie dotyczy mojego domu - parametry w stopce:)
https://imagizer.imageshack.us/v2/1149x281q90/843/aqtk.jpg

"Szkoda życia na szuflowanie węgla..." to chyba najtrafniejsza puenta:)

Liwko
17-04-2014, 11:05
QIM, jestem pełen podziwu, że ten link zapodałeś :)

QIM
17-04-2014, 11:11
QIM, jestem pełen podziwu, że ten link zapodałeś :)

A Tobie o co znowu biega? Nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem żadnego sposobu ogrzewania. Po prostu nienawidzę ekstremistów.

Wivaldi
17-04-2014, 11:12
"Szkoda życia na szuflowanie węgla..." to chyba najtrafniejsza puenta:)

Wiemy oboje, że aby dojść do takiej puenty, czasem najpierw trzeba szuflować.;)

Liwko
17-04-2014, 11:14
A Tobie o co znowu biega? Nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem żadnego sposobu ogrzewania. Po prostu nienawidzę ekstremistów.

O nic, cieszy mnie twoja postawa :)

małymiki
17-04-2014, 11:22
Wiemy oboje, że aby dojść do takiej puenty, czasem najpierw trzeba szuflować.;)
Śmieszą mnie teksty typu "szkoda życia na szuflowanie węgla". :rolleyes: Piszecie tak, jakby trzeba było 5 ton codziennie szuflować.
Osobiście 4-5 tony miału szufluję raz na sezon i zajmuje mi to niecałe 2 godziny.
Zawsze można wynająć pracownika, który z palcem nie powiem gdzie zrobi to za 40-50zł.

Liwko
17-04-2014, 11:24
Śmieszą mnie teksty typu "szkoda życia na szuflowanie węgla". :rolleyes: Piszecie tak, jakby trzeba było 5 ton codziennie szuflować.
Osobiście 4-5 tony miału szufluję raz na sezon i zajmuje mi to niecałe 2 godziny.

Za dziesięć lat zajmie ci to 5h, a za dwadzieścia będziesz musiał za to zapłacić.

malux20
17-04-2014, 11:28
aaa...
rozumiem że jak spalisz sobie ze 4m3 drewna i twoja pompa ciepła nawet nie drygnie przez cały sezon grzewczy to znaczy że masz dom nie potrzebujący ogrzewania ...?
zabawne ...:lol2:

JASIU NAPISZĘ WPROST
nie muszę manipulować i kłamać jak ty kolejny raz wmawiając że używam setki kilogramów drewna- z jednego prostego powodu - nie jestem jak ty społecznym wolontariuszem instalacyjnym w dziedzinie wyłapywania klientów na forum.

rozumiem że bełkot o copie 2 nie używamy bo za bardzo już nie jest wygodny
jeszcze było tradycyjne hasło I TAK WSZYSCY JEDZIEMY NA JEDNYM WÓZKU- MOŻE WÓZEK mamy podobny ale przy liczniku jakoś nie za\ bardzo to tak wygląda
podawałem i będę podawał zużycie brykietu w kominku z dokładnością do 5kg na miesiąc -

małymiki
17-04-2014, 11:28
Za dziesięć lat zajmie ci to 5h, a za dwadzieścia będziesz musiał za to zapłacić.

No dobra za 20 lat zapłacę te 40zł na sezon za szuflowanie i w czym jest problem ?

Liwko
17-04-2014, 11:34
No dobra za 20 lat zapłacę te 40zł na sezon za szuflowanie i w czym jest problem ?

Doliczamy.

map78
17-04-2014, 11:35
No dobra za 20 lat zapłacę te 40zł na sezon za szuflowanie i w czym jest problem ?

W niczym:no: ludzie tak żyli od wieków i jakoś dawali sobie radę. Jeżeli "postęp" jest nie dla Ciebie to nikt Ci nie zabroni tak żyć;)

Liwko
17-04-2014, 11:36
- nie jestem jak ty społecznym wolontariuszem instalacyjnym w dziedzinie wyłapywania klientów na forum.


:)

map78
17-04-2014, 11:40
A Tobie o co znowu biega? Nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem żadnego sposobu ogrzewania. Po prostu nienawidzę ekstremistów.

Ja nie jestem ekstremistą, ale daleki byłbym od polecania węgla do nowych domów. Zakładam, że te nowo-budowane będą jeszcze lepsze pod względem izolacji niż mój durszlak z 2010r, a skoro tak - to jak widzisz nawet poradnik dla węglarzy odradza węgiel.

malux20
17-04-2014, 11:43
Krasnoludki "donoszą" ponad 3kW z zewnątrz :)

Czy jest na tym forum ktoś, kto zlecał budowę ogrzewania PC firmie, nie robił nic sam i może podać nastepujące rzeczy:

1. Powierzchnię ogrzewaną.
2. Całkowity koszt kotłowni.
3. Temp. jaka panuje w domu
4. Roczne zużycie prądu.
5. Czy ma kominek, rekuperator z z odzyskiem ciepła dodatkowe źródło ciepła i jaki jest roczny koszt dodatkowego źródła ciepła.

Może rozświetli to nam koszty :)

nie robiłem nic sam oprócz ustalania cen
1 średnio 24 całą zimę
2pompa ciepła z robocizną i zasobnikiem 17 tyś robota hydraulika łącznie z wszelkim materiałem do podłogówki [rozstaw co 10 cm] i doprowadzeniem wody do łazienek i kuchni 9tyś mat+rob
elektryk za podłaćzenie pompy 200 zł
123 m2 pow użytk
roczne zużycie cały dom około 4700-4900 kwh
roczne grzanie co i cwu około 2300-2400 kwh
mam rekuperator
mam kominek [spalone 250-270 kg brykietu dębowego ruf coś tam za 162 zł
jestem przekonany że gdybym nie trzymał 24-25 w domu to ten kominek mógłbym olać zupełnie a i tak miałbym 22 zawsze

małymiki
17-04-2014, 11:44
W niczym:no: ludzie tak żyli od wieków i jakoś dawali sobie radę. Jeżeli "postęp" jest nie dla Ciebie to nikt Ci nie zabroni tak żyć;)

Nie chodzi tutaj o postęp, tylko o koszty instalacji i późniejszej eksploatacji. Na to dużo ludzi zwraca uwagę w dzisiejszych czasach. Naprawdę ludzie nie kochają tego węgla nie wiem jak.

Ja osobiście szukam odpowiedzi na pytanie:

Mam 2 identyczne domy, w jednym buduję grzejniki + piec na ekogroszek, w drugim stosuję pompę ciepła + stosuję bardzo dobrą izolację, żeby za prąd nie płacić majątku.

Co jest tańsze w budowie i eksploatacji przez 20-30 lat ? Oczywiście od grzejących pompami ciepła nigdy chyba nie uzyskam kosztów montażu + super izolacji. A szkoda...

Liwko
17-04-2014, 11:49
Nie chodzi tutaj o postęp, tylko o koszty instalacji i późniejszej eksploatacji. Na to dużo ludzi zwraca uwagę w dzisiejszych czasach. Naprawdę ludzie nie kochają tego węgla nie wiem jak.

Ja osobiście szukam odpowiedzi na pytanie:

Mam 2 identyczne domy, w jednym buduję grzejniki + piec na ekogroszek, w drugim stosuję pompę ciepła + stosuję bardzo dobrą izolację, żeby za prąd nie płacić majątku.

Co jest tańsze w budowie i eksploatacji przez 20-30 lat ? Oczywiście od grzejących pompami ciepła nigdy chyba nie uzyskam kosztów montażu + super izolacji. A szkoda...

Zrozum jedno! Koszt 1kWh z węgla jest nieco droższy niż koszt 1kWh z PC w drugiej taryfie. Izolacja nie ma tu nic do rzeczy!

malux20
17-04-2014, 11:52
mnie zastanawia jedna rzecz
a jakie macie zużycie na samo cwu od kwietnia do września [6 miesięcy] kiedy grzeje się tylko cwu-100 do 200 kg czy bardziej 600- 700 kg
z własnych i wielu innych doświadczen wiem że to 100 kg miesięcznie idzie jak nic - przecież wtedy kocioł bierze więcej na podtrzymanie niż grzanie cwu

małymiki
17-04-2014, 11:55
Zrozum jedno! Koszt 1kWh z węgla jest nieco droższy niż koszt 1kWh z PC w drugiej taryfie. Izolacja nie ma tu nic do rzeczy!

No to jak izolacja nie ma nic do rzeczy, to po co ocieplałeś porządnie dom ? Trzeba było nie docieplać i kupić mega mocną PC (bardzo drogą) i byś wtedy zobaczył czy byś zarobił na prąd.

Liwko
17-04-2014, 12:02
No to jak izolacja nie ma nic do rzeczy, to po co ocieplałeś porządnie dom ? Trzeba było nie docieplać i kupić mega mocną PC (bardzo drogą) i byś wtedy zobaczył czy byś zarobił na prąd.

Ja pier...lę :bash:

Ociepla się dom po co?

malux20
17-04-2014, 12:02
małymiki
ja przez 12 miesięcy zużyję 744zł na co i cwu [pomijam 160 zł za brykiet z prostego powodu raczej nie utrzymuje się przez 24 h w domach 24-25 stop.
zakładam że kupuje ekogroszek
ale najpierw od kwoty powyżej muszę odjąć wywóz popiołu ,zużycie prądu ,czyszczenie obowiązkowe komina - będzie tego 50zł jak nic
czyli za 694 zł kupuje ekogroszek - wiadomo niepolski ale może być
od biedy będzie będzie 1000 kg na te 5-6 miesięcy samego grzania cwu idzie 500 kg
czyli na 6 miesięcy sezonu grzewczego musi starczyć 500kg na co icwu na 123m2 - powodzenia

liwko ma rację palenie wkominku przy pompie to durnota- do - 20 to nawet powietrzną wychodzi taniej

malux20
17-04-2014, 12:05
Ja pier...lę :bash:

tak bo wydanie dodatkowe 10-15 tyś to już ho ho majątek
liwko przecież masz porządnie zrobiony dom ale bez cudów

Liwko
17-04-2014, 12:07
liwko przecież masz porządnie zrobiony dom ale bez cudów

Żekłbym nawet- standardowy :)

małymiki
17-04-2014, 12:09
Ja pier...lę :bash:


Dalej nie wniosłeś nic do tego tematu, dla Ciebie koszty izolacji to abstrakcyjne pojęcie, koszty których nie widzisz (nie wiem czy celowo czy nie).
Koszty pompy ciepła najlepiej też przemilczeć. Liczy się tylko końcowy rachunek za prąd - jak najniższy nie ważne jakim kosztem uzyskany. To Twoja filozofia.

malux20
17-04-2014, 12:18
małymiki
wierz mi liwko to wiele razy opisywał - to że jesteś nowy to nie powód żeby coś insuować
dla mnie w 2014 standardowo to 15-20 cm na ścianie tyle samo na posadzce 30 - 40 cm na stropie.

map78
17-04-2014, 12:23
Ja osobiście szukam odpowiedzi na pytanie:
Mam 2 identyczne domy, w jednym buduję grzejniki + piec na ekogroszek, w drugim stosuję pompę ciepła + stosuję bardzo dobrą izolację, żeby za prąd nie płacić majątku.
Co jest tańsze w budowie i eksploatacji przez 20-30 lat ? Oczywiście od grzejących pompami ciepła nigdy chyba nie uzyskam kosztów montażu + super izolacji. A szkoda...

Ja w tym roku, w tym samym domu zapłaciłem o ok 2000zł mniej za ogrzewanie niż w poprzednich latach ekogroszkiem. Oczywiście zostałem zrugany, że byłem złym palaczem, itp, itd, ale kto tym dobrym palaczem jest? Może tu na forum się tacy znajdą, ale w rzeczywistości to już tak różowo nie wygląda. Zużywałem średnio 4t ekogroszku na sezon, ekogroszek kupowałem po 1000zł/t - jakoś te tańsze nie chciały się palić;) Więc może jakbym był lepszym palaczem zużyłbym 3t, ale to wciąż są 3tys. + prąd + robocizna + grzałka w bojlerze latem. Przy PCi cały rok zamknę pewnie w kwocie 2300zł za CO i CWU.
Moja inwestycja oczywiście nigdy się nie zwróci i nigdy na to nie liczyłem - potraktowałem ją jako bezzwrotną inwestycje w komfort własny i mojej rodziny. Wiem, że nie każdego na to stać, dlatego fanatycznie nikogo nie namawiam do takiej zmiany, ale wiem też, że jeżeli taką inwestycje zaplanuje się przed budową domu to koszty będą drastycznie mniejsze, a wręcz jak koledzy tu piszą porównywalne - do tego właśnie namawiam, żeby myśleć przed, po to by nie musieć płacić tyle co ja musiałem, lub nie musieć babrać się z syfiastym węglem jak Ty.

małymiki
17-04-2014, 12:24
małymiki
wierz mi liwko to wiele razy opisywał - to że jesteś nowy to nie powód żeby coś insuować.

Pytałem go o koszty jego kotłowni - to nie napisał ile wydał, napisał, że kosztuje tyle ile na węgiel.
Nie wiem czy to opisywał czy nie, musiałbym prześledzić kilka tysięcy jego postów, co jest bez sensu i wymaga czasu.
Moje przypuszczenia opieram na tym co od niego uzyskałem z wątków, w których pisze i on i ja.
Naprawdę było by miło, jakby rozwiał moje wątpliwości i podał te koszty, skoro PC wychodzi tak tanio, to czemu nie ułatwić ludziom życia i podać koszty.

Liwko
17-04-2014, 12:36
Pytałem go o koszty jego kotłowni - to nie napisał ile wydał, napisał, że kosztuje tyle ile na węgiel.
Nie wiem czy to opisywał czy nie, musiałbym prześledzić kilka tysięcy jego postów, co jest bez sensu i wymaga czasu.
Moje przypuszczenia opieram na tym co od niego uzyskałem z wątków, w których pisze i on i ja.
Naprawdę było by miło, jakby rozwiał moje wątpliwości i podał te koszty, skoro PC wychodzi tak tanio, to czemu nie ułatwić ludziom życia i podać koszty.

Dwa podobne domy, budowane w tm samym czasie.
Ja
PC-10tyś.
Odwierty-10tyś.
Cały bajzel+instalacja 7tyś.
=27tyś.

Kolega
kocioł Klimosza z podajnikiem-10tyś.
komin-5tyś.
Cały bajzel około 6tyś.
dodatkowe metry kotłowni +- 5-7tyś.
=około 27tyś.

I proszę cię, nie mieszaj do tego ogrzewania podłogowego czy wentylacji

malux20
17-04-2014, 12:40
absolutnie kotłownia przy pompie nie jest droższa od takiej do węgla bo niby dlaczego?

kaszpir007
17-04-2014, 12:50
Zrozum jedno! Koszt 1kWh z węgla jest nieco droższy niż koszt 1kWh z PC w drugiej taryfie. Izolacja nie ma tu nic do rzeczy!

Czyli rozumiem że gdybym przeszedł z węgla na pompę to rachunek za CO + CWU byłby niższy niż 1400zł które wydałem za cały sezon (09-2013 do końca 04.2014) ?

QIM
17-04-2014, 12:54
Ja nie jestem ekstremistą, ale daleki byłbym od polecania węgla do nowych domów. Zakładam, że te nowo-budowane będą jeszcze lepsze pod względem izolacji niż mój durszlak z 2010r, a skoro tak - to jak widzisz nawet poradnik dla węglarzy odradza węgiel.

bo to jest poradnik dla ludzi a nie dla węglarzy 8).

kaszpir007
17-04-2014, 12:55
małymiki
wierz mi liwko to wiele razy opisywał - to że jesteś nowy to nie powód żeby coś insuować
dla mnie w 2014 standardowo to 15-20 cm na ścianie tyle samo na posadzce 30 - 40 cm na stropie.

Dobrze powiedziałeś ... DLA CIEBIE ...

Standardem jest MAX 15cm na ścinach , MAX 10cm podłoga i z 20cm dach ...

I to już wielu inwestorów uważa za sporą fanaberię i rozrzutność.
Materiały oczywiście najtańsze dostępne.
Okna tak samo i itd ...

malux20
17-04-2014, 12:57
no do tego 1400zł dodaj z 600zł na cwu w resztę roku

map78
17-04-2014, 13:01
bo to jest poradnik dla ludzi a nie dla węglarzy 8).

:rolleyes:


wiesz, to tylko przybliżone OZC dla węglarzy, żeby nie kupowali za dużych kotłów ;) czy widziałeś ten tekst na dole strony?

małymiki
17-04-2014, 13:06
absolutnie kotłownia przy pompie nie jest droższa od takiej do węgla bo niby dlaczego?

Jak się liczy tak, jak to robi Liwko (tendencyjnie) w poście wyżej, to rzeczywiście koszty wychodzą podobne.

Koszt pompy Ecopower A7 - 12500zł netto = 15375 zł brutto
Koszt pompy Ecopower A9 - 12900zł netto = 15867zł brutto

http://www.ppcpompy.eu/cennik/

Liwko ma Ecopower 8kW w podpisie, w sumie nie widzę na stronie producenta modelu z serii A o takiej mocy.
Podał cenę 10 000zł, na stronie producenta jest ponad 15 000zł. No chyba, że ma inną pompę lub pompy tej firmy od 2009 roku zdrożały o 50%.

Natomiast jak podał koszt pieca na ekogroszek dla domku ok. 130m2 no to już za 10 000zł z górnej półki, jak taki dom ogrzeje piec za 6000-7000zł.

malux20
17-04-2014, 13:06
Dobrze powiedziałeś ... DLA CIEBIE ...

Standardem jest MAX 15cm na ścinach , MAX 10cm podłoga i z 20cm dach ...

I to już wielu inwestorów uważa za sporą fanaberię i rozrzutność.
Materiały oczywiście najtańsze dostępne.
Okna tak samo i itd ...

na przykładzie wzietym z życia przy domu 123m2
do ścian 15 cm dokładam 10 cm =10m3 styro dodatkowo [nie wiem ile kosztuje]=2000zł
podłogi dokładam 15cm =18m3= 3600zł
:strop:lol2:do 20 cm dokładam 30 cm =42m3 wełny czy granulatu=dodatkowo =3000zł
8600zł majątek straszny dzięki któremu w kotłownii[m2 kotłownii wiadomo nic nie kosztuje] mam czyściutko
pomijam że koszt siatek , tynków ,robocizny taki sam

malux20
17-04-2014, 13:07
a kto oprócz urzędu skarbowego każe mieć vat 23%?

to tych 6 -7 tyś dołóż 1000zł na dwie czy trzy pompki plus pogodówkę to tak tanio i tak nie będzie aż bardzo

zyzolek
17-04-2014, 13:08
Pomijając to, że podłogówka kosztowała mnie 4000zł :P


Ciekawe, podłogówka na 133m2 kosztowała Liwko 4000 zł.
Jakim cudem?
O to najtańsze oferty na rynku
http://allegro.pl/podlogowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4125668828.html
A tu najtańszy koszt robocizny za 1 m2
http://allegro.pl/podlogowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4128376133.html

Najtańsza robocizna na rynku niewiadomego pochodzenia 2527zł
Z materiałem 7847zł

To są najtańsze oferty.

A do podłogówki jeszcze daleko, bo sam mixokret na 133m2 to kolejne 4 tyś zł;)

Przedstawiam Wam Liwko.
Największy bajkopisarz tego forum.
Jeśli kompletne ogrzewanie podłogowe będzie kosztować więcej, jak 4 tyś zł,

za resztę dopłaci Wam Liwko

A bym zapomniał.
Jeśli gruntowa PC z odwiertami na 133m2 będzie droższa jak 20 tyś zł,

też za resztę dopłaci Wam kto?

Liwko

Liwko
17-04-2014, 13:08
Czyli rozumiem że gdybym przeszedł z węgla na pompę to rachunek za CO + CWU byłby niższy niż 1400zł które wydałem za cały sezon (09-2013 do końca 04.2014) ?

Ciebie to nie dotyczy. Ty kupujesz węgiel w ekstremalnie niskich cenach i siedzisz cały czas w kotłowni pilnując jego spalania. Ty jesteś ogólnie ewenement.

map78
17-04-2014, 13:10
Czyli rozumiem że gdybym przeszedł z węgla na pompę to rachunek za CO + CWU byłby niższy niż 1400zł które wydałem za cały sezon (09-2013 do końca 04.2014) ?

Myślę, że rachunek byłby niższy:yes: pewnie nie dużo - może stówke;)
Dodatkowo nie musiałbyś składować węgla w garażu, miałbyś na prawdę czysty i bezobsługowy system, nie musiałbyś się martwić, czy możesz wyjechać zima na narty, czy nie i takie tam. Komfort też ma swoją cenę - w życiu nie ma nic za darmo, dlatego twierdzenia, że PCi powinna kosztować tyle co lodówka, czyli de facto mniej niż kocioł na ekogroszek są śmieszne i niedorzeczne.

Liwko
17-04-2014, 13:14
Jak się liczy tak, jak to robi Liwko (tendencyjnie) w poście wyżej, to rzeczywiście koszty wychodzą podobne.

Koszt pompy Ecopower A7 - 12500zł netto = 15375 zł brutto
Koszt pompy Ecopower A9 - 12900zł netto = 15867zł brutto

http://www.ppcpompy.eu/cennik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ppcpompy.eu%2F cennik%2F)

Liwko ma Ecopower 8kW w podpisie, w sumie nie widzę na stronie producenta modelu z serii A o takiej mocy.
Podał cenę 10 000zł, na stronie producenta jest ponad 15 000zł. No chyba, że ma inną pompę lub pompy tej firmy od 2009 roku zdrożały o 50%.

Natomiast jak podał koszt pieca na ekogroszek dla domku ok. 130m2 no to już za 10 000zł z górnej półki, jak taki dom ogrzeje piec za 6000-7000zł.

Matko boska co za głąby :bash:

Pompę kupowałem w 2008 roku i był wtedy typoszereg 8kW. Zadzwoń do producent i się zapytaj ile wtedy taka kosztowała. Dokładnie powiem ci, że 9900zł! +7 (a nie jak ty liczysz kreatywnie 23%)Vat. Ten Vat już policzyłem w kosztach instalacji (7tyś), razem ze zbiornikiem CWU, zbiorniczkami, pompkami i kilkoma metrami plastikowych rurek :P

Jeszcze coś?

małymiki
17-04-2014, 13:14
Im dłużej czytam ten wątek, tym bardziej wierzę, że z ekonomicznego punktu widzenia ekogroszek jest tańszy, sumując wszystkie koszty.

zyzolek
17-04-2014, 13:17
Matko boska co za głąby :bash:

Pompę kupowałem w 2008 roku i był wtedy typoszereg 8kW. Zadzwoń do producent i się zapytaj ile wtedy taka kosztowała. Dokładnie powiem ci, że 9900zł! +7 (a nie jak ty liczysz kreatywnie 23%)Vat. Ten Vat już policzyłem w kosztach instalacji (7tyś), razem ze zbiornikiem CWU, zbiorniczkami, pompkami i kilkoma metrami plastikowych rurek :P

Jeszcze coś?

Wiesz, że mamy rok 2014?

malux20
17-04-2014, 13:17
Ciekawe, podłogówka na 133m2 kosztowała Liwko 4000 zł.
Jakim cudem?
O to najtańsze oferty na rynku
http://allegro.pl/podlogowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4125668828.html
A tu najtańszy koszt robocizny za 1 m2
http://allegro.pl/podlogowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4128376133.html

Najtańsza robocizna na rynku niewiadomego pochodzenia 2527zł
Z materiałem 7847zł

To są najtańsze oferty.

A do podłogówki jeszcze daleko, bo sam mixokret na 133m2 to kolejne 4 tyś zł;)

Przedstawiam Wam Liwko.
Największy bajkopisarz tego forum.
Jeśli kompletne ogrzewanie podłogowe będzie kosztować więcej, jak 4 tyś zł,

za resztę dopłaci Wam Liwko

A bym zapomniał.
Jeśli gruntowa PC z odwiertami na 133m2 będzie droższa jak 20 tyś zł,

też za resztę dopłaci Wam kto?

Liwko

Zyzolku-zapytam się delikatnie - a jakie ma znaczenie koszt mixokreta przy podłogówce?
w domu z grzejnikami parkietu raczej nie zakładałbyś na chudziaka?

małymiki
17-04-2014, 13:17
Matko boska co za głąby :bash:


Obrażam Cię ? To sobie daruj te mądrości.:mad:

malux20
17-04-2014, 13:19
Im dłużej czytam ten wątek, tym bardziej wierzę, że z ekonomicznego punktu widzenia ekogroszek jest tańszy, sumując wszystkie koszty.

pewnie tak
a mógłbyś odnieść się do moich wyliczen przy 744 zł /rok
i wyżej koszty instalacji?

Liwko
17-04-2014, 13:19
Ciekawe, podłogówka na 133m2 kosztowała Liwko 4000 zł.
Jakim cudem?
O to najtańsze oferty na rynku
http://allegro.pl/podlogowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4125668828.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpodlo gowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4125668828.html)
A tu najtańszy koszt robocizny za 1 m2
http://allegro.pl/podlogowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4128376133.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpodlo gowka-ogrzewanie-podlogowe-instalacje-solary-i4128376133.html)

Najtańsza robocizna na rynku niewiadomego pochodzenia 2527zł
Z materiałem 7847zł

To są najtańsze oferty.

A do podłogówki jeszcze daleko, bo sam mixokret na 133m2 to kolejne 4 tyś zł;)

Przedstawiam Wam Liwko.
Największy bajkopisarz tego forum.
Jeśli kompletne ogrzewanie podłogowe będzie kosztować więcej, jak 4 tyś zł,

za resztę dopłaci Wam Liwko

A bym zapomniał.
Jeśli gruntowa PC z odwiertami na 133m2 będzie droższa jak 20 tyś zł,

też za resztę dopłaci Wam kto?

Liwko

Kolejny... :bash:

Policz metry rurki w takim domu z rozstawem co 15cm, dodaj do tego dwa tanie rozdzielacze i napisz co ci wyjdzie. Nie wiem jak ty, ale ja posadzkę i tak miałbym wylaną :P
Ale ok, dodaj jakiś 1tyś ze względu na jej większą grubość.
Co do robocizny to i owszem, można zapłacić więcej, ale to zależy kto z kim i za ile się dogadał. Rozpiętość tak jak ze wszystkim jest spora.

Liwko
17-04-2014, 13:20
Wiesz, że mamy rok 2014?

A wiesz że ktoś pytał ile dałem za PC?

Wivaldi
17-04-2014, 13:20
Śmieszą mnie teksty typu "szkoda życia na szuflowanie węgla"..
Osobiście 4-5 tony miału szufluję raz na sezon i zajmuje mi to niecałe 2 godziny.
.

Każdego śmieszy co innego. Ty ze śmiechem na ustach szuflujesz 5 ton, a ja chętnie ze śmiechem na ustach na to popatrzę. ;)
Kilka sezonów i małymiki będzie "napakowany" jak Pekaes do Lichenia.

małymiki
17-04-2014, 13:20
Wiesz, że mamy rok 2014?

Dokładnie :) To my liczmy cenę węglą też z 2008 roku :) i ceny piecy też.
Rozmowa z Liwko nie ma sensu, żadnego, pisze bzdury, wielu rzeczy nie widzi (lub nie chce ich zobaczyć) ale za to jest specem od podłogówki :) przypomnę 4000zł na 133m2 powierzchni :) Tania podłogówka tylko u Liwko !!!!

Liwko
17-04-2014, 13:21
Obrażam Cię ? To sobie daruj te mądrości.:mad:

Ty mnie nie obrażasz, ty mnie zadziwiasz ze swoją niewiedzą :D

małymiki
17-04-2014, 13:23
Każdego śmieszy co innego. Ty ze śmiechem na ustach szuflujesz 5 ton, a ja chętnie ze śmiechem na ustach na to popatrzę. ;)
Kilka sezonów i małymiki będzie "napakowany" jak Pekaes do Lichenia.

Dobre :) A kto Ci powiedział, że ja to robię z uśmiechem ? ;)

Liwko
17-04-2014, 13:24
Dokładnie :) To my liczmy cenę węglą też z 2008 roku :) i ceny piecy też.
Rozmowa z Liwko nie ma sensu, żadnego, pisze bzdury, wielu rzeczy nie widzi (lub nie chce ich zobaczyć) ale za to jest specem od podłogówki :) przypomnę 4000zł na 133m2 powierzchni :) Tania podłogówka tylko u Liwko !!!!

No dobra, moja PC jest teraz droższa o 2500zł. I co z tego dla ciebie wynika? To że lepiej za te grosze szuflować w swoim domu do końca życia?

malux20
17-04-2014, 13:24
Każdego śmieszy co innego. Ty ze śmiechem na ustach szuflujesz 5 ton, a ja chętnie ze śmiechem na ustach na to popatrzę. ;)
Kilka sezonów i małymiki będzie "napakowany" jak Pekaes do Lichenia.

proszę ostrożniej z tekstami tego typu
lichen to moje strony rowerowo-modlitewne
pozdrawiam:)
no ale sam tekst fajny ci wyszedł

zyzolek
17-04-2014, 13:25
Jeśli podłogówka na 133m2 będzie więcej kosztować niż 4 tyś.zł

Za resztę dopłaci Liwko, bo on robi duże transakcje na kredyt, którymi się ciągle chwali;)

l_ukasz
17-04-2014, 13:25
Ci weglowcy chyba za dużo dymu się nawąchali, że nie myślą logicznie.
Domy ocieplamy ponieważ energia jest coraz droższa (nie ważne jaka), wystarczy popatrzeć ilu krotnie wzrosła cena "taniego" ekogrochu prze ostatnie 10 lat.
Koszt wykonania kompletnej instalacji z wysokiej jakości materiałów to ok 45tyś zł. 200m2 podłogówki pompa z chłodzeniem t cap 9kw, galmet maxi 300l sprzęgło/bufor pompy obiegowe energooszczędne wilo każde pomieszczenie oddzielny sterownik temperatury.

przed rozpoczęciem budowy chciałem zainstalować kocioł na pelet ponieważ nie mam gazu w działce (piec na eko groch miałem w domu w górach i te wszystkie brednie jaki to bezobsługowy system i czysty, że pralnie można zrobić można wsadzić w bajki). Sąsiad powiedział, że będzie miał powietrzną pompę ciepła, na co zareagowałem jak wszyscy: "haha przecież to nie działa przy ujemnych temp. włącza się grzałka i takie tam". Teraz biję się w pierś. Na szczęście zacząłem drążyć temat. Potrzebowałem pomieszczenie na pralnie a z kotłownią na pelet nie miał bym gdzie jej zrobić, opał zajmuje dużo miejsca i pył drzewny nie bardzo gra ze świeżym praniem. Gruntowe odrzuciłem ze względu na koszty oferty za tylko pompe i odwierty 45+. Zacząłem czytać o powietrznych porozmawiałem ze znajomym który ma taką pompę w żywcu i zmieniłem podejście. Cieszę się, że nie wpakowałem się w kocioł na paliwo stałe, bo naprawdę niewiele brakowało.
ogrzewanie podłogowe i tak chciałem wiec to nie jest koszt dodatkowy, grzejniki to relikt dawnych czasów (można by się czepiać o rozstaw i mniejszą ilość materiału ale zawsze lepiej zrobić gęściej niż za rzadko) koszt kotła na pelet 10tyś zł ja za pompę dałem 17tyś zł a odzyskałem pomieszczenie 11m2 i nie muszę nić robić przy ogrzewaniu! mam chłodzenie! Za 7 tyś różnicy przy całej inwestycji babrać się w palenie?? (upraszczam koszt komina=rurki od ogrzewania gęściej)
Ludzie z ekogrochem też ocieplają, nienawrócony sąsiad 15grafit dom 200m2 montuje kocioł na eko 24 KW!! ozc ?? po co, wszyscy dawali mu oferty na kotły 24kw. sprawność takiego kotła może 40-50% cwu 20%. Wszyscy piszą o sprawności 80% ona jest ale jak odbierasz te 24kw a to sie nie stanie chyba, że podłączysz dom sąsiada i przy -20 to osiągniesz. Spalanie węgla przy tak małych potrzebach jest nieekonomiczne i nieekologiczne.

map78
17-04-2014, 13:26
Wiesz, że mamy rok 2014?

No właśnie mamy 2014r, a pompy miały tanieć. Kaszpir czeka aż będzie w cenie lodówki:D Tymczasem jak widać niestety drożeją, a sprzedaż ich mimo wszystko rośnie. Ja też czekałem, aż mój T-Cap potanieje, bo 2012 kosztował 25tys, a w 2013 podrożał do 27tys, teraz w katalogu na 2014 kosztuje prawie 30tys:jawdrop: Mówię o cenach katalogowych oczywiście, żeby ktoś nie pomyślał, że na prawdę tyle się za to płaci;)

małymiki
17-04-2014, 13:26
Ty mnie nie obrażasz, ty mnie zadziwiasz ze swoją niewiedzą :D

A Ty mnie porażasz swoimi wyliczeniami matematycznymi i dostosowywaniem rzeczywistości do swoich potrzeb, jeżeli chodzi o wydatki.

malux20
17-04-2014, 13:30
ja po odliczeniu łazienek i kuchni od 9 tyś pewnie na podłogówkę w 2012 wydałem w okolicach 7,5 tyś
przy rozstawie 10cm
to u liwka 4 tyś mogło być w 2008 albo troszkę więcej

malux20
17-04-2014, 13:31
map strzelam 30-40% od katalogu?

QIM
17-04-2014, 13:35
:rolleyes:

Mała prowokacja z tymi węglarzami - przyznaję się bez bicia ;) zajrzałeś na stronę czysteogrzewanie.pl? Jej celem jest "jeśli palisz węglem to rób to mądrze" a przecież czasem mądrze jest nie grzać węglem :)

Arturo72
17-04-2014, 13:38
Naprawdę było by miło, jakby rozwiał moje wątpliwości i podał te koszty, skoro PC wychodzi tak tanio, to czemu nie ułatwić ludziom życia i podać koszty.
Z czym masz problem ? Jesteś ubezwłasnowolniony,nie umiesz pisać,nie umiesz czytać żeby rzucić zapytanie do firm instalacyjnych ?
Czy myślisz,ze ktoś jest głupii i wymyśla sobie lub bierze koszty z sufitu ?
Wyjdź od czasu do czasu z kotłowni i rozejrzyj się wokoło.
Przykładowa oferta z firmy z pomorza,wyciągnięta ze strony Panasonic Polska jako autoryzowany instalator:
255265

Pisałem Ci już żebyś zbilansował sobie "plusy i minusy" i wtedy byś się przekonał czarno na białym ale jak się nie chce,jak się nie umie to tak jest.
Jak widzisz sama pompa ciepła to koszt jedynie kotła+komina a gdzie reszta systemu na ekogroszek ?
Dalej będziecie brnęli w to,że ekogroszek jest najtańszy ?
Ja przed budową rzucałem setki zapytań o każdą nawet pierdołę żeby jak najoptymalniej wybudować.

QIM
17-04-2014, 13:39
Oby tylko... :D

to jak? Przekonany?

map78
17-04-2014, 13:43
map strzelam 30-40% od katalogu?

W katalogu było ponad 27tys. netto. Fizycznie dałem 24400 brutto, w tym jako "gratis" dostałem: wieszak z amortyzatorami do montażu ściennego (wartość katalogowa 230zł), system odprowadzania skroplin i odszraniania tacy kondensatu (350zł), moduł wifi do sterowania przez komórkę i PC (1000zł), zawór 3D automatyczny do podłączenia zbiornika CWU (560zł). Także jak widać można:yes:

zyzolek
17-04-2014, 13:43
Kolejny... :bash:

Policz metry rurki w takim domu z rozstawem co 15cm, dodaj do tego dwa tanie rozdzielacze i napisz co ci wyjdzie. Nie wiem jak ty, ale ja posadzkę i tak miałbym wylaną :P
Ale ok, dodaj jakiś 1tyś ze względu na jej większą grubość.
Co do robocizny to i owszem, można zapłacić więcej, ale to zależy kto z kim i za ile się dogadał. Rozpiętość tak jak ze wszystkim jest spora.

Koszt na dzisiaj to około 12 tyś zł.
Możesz naginać rzeczywistość jak ci się podoba, ale taki jest koszt podłogówki na dobrej jakości materiałach.
Same styro to 2kzł

Liwko
17-04-2014, 13:47
Koszt na dzisiaj to około 12 tyś zł.
Możesz naginać rzeczywistość jak ci się podoba, ale taki jest koszt podłogówki na dobrej jakości materiałach.
Same styro to 2kzł

Ja wymiękam :D

Czyli wy węglowcy nie robicie ocieplenia od spodu?
No kabaret na całego :D

malux20
17-04-2014, 13:49
a te styro jak mixokret to jakbyś palił na środku pokoju ognisko jak w biskupinie to byś nie zakładał
oj zyzolku zyzolku

małymiki
17-04-2014, 13:50
Z czym masz problem ? ?.

Mam problem z tym, że "pompiarze" widzą tylko koszty PC i koszt prądu do ogrzania. Nie widzą kosztów innych rzeczy o których już nie chce mi się pisać kolejny raz, o kosztach, które ponieśli, aby mogli kupić PC o małej mocy i żeby potem rachunki za prąd był znośne. Na każdym etapie przy PC koszty budowy domu są wyższe moim zdaniem.

Plusy i minusy dobrze znam, więc nie pisz takich głupot, że nie umiem, nie chcę, itp.

"Pompiarze" nie mogą znieść tego, że dom kompletnie nieocieplony 125m2, ogrzewany węglem można ogrzać za 1500-2000zł w zależności od zimy, mając 23-24 stopnie i to piecem dużej mocy :), którego cena wynosi 3000zł.

Arturo72
17-04-2014, 13:53
Mam problem z tym, że "pompiarze" widzą tylko koszty PC i koszt prądu do ogrzania. Nie widzą kosztów innych rzeczy o których już nie chce mi się pisać kolejny raz, o kosztach, które ponieśli, aby mogli kupić PC o małej mocy i żeby potem rachunki za prąd był znośne. Na każdym etapie przy PC koszty budowy domu są wyższe moim zdaniem.
Plusy i minusy dobrze znam, więc nie pisz takich takich głupot, że nie umiem, nie chcę, itp.
Co za bzdury piszesz.
To tak się zapytam,jaką moc grzewczą potrzebujesz do swojego dom 100m2 z ociepleniem tylko takim,żebyś dostał PnB czyli spełniającym jedynie normy budowlane i żeby przy -20st.C w domu było +22st.C ?
Jak nie wiesz,nie zdajesz sobie sprawy bo zostałeś karmiony przez sprzedawców kotłów papką to Ci podpowiem,ze ok.3-4kW czyli pompa 7kW będzie dla Ciebie przewymiarowana,że nie wiem co a co dopiero ta z linka ,którą zapodałem za 16tys.zł
Może podobnie dokształć się na temat budowy domu,norm budowlanych,kosztów jak kaszpir zanim będziesz pisał takie bzdury.

I wbij sobie do głowy,że tyle samo zapłacisz jak nie więcej za ogrzewanie przy tym samym ociepleniu w tym samym domu grzejąc węglem zamiast pompą ciepła.
Czy do Ciebie to nie dociera ?
Ile razy można pisać,że koszt kWh z pompy jest taki sam jak nie niższy niż z węgla !

malux20
17-04-2014, 13:55
he he no nie ujedziesz dzisiaj z nami
ja mam dom o zapotrzebowaniu 3,1 kw a kupiłem pompę 10 kw
dla mnie pompa byłaby idealna 6kw[i tak z zapasem] zaoszędziłbym coś około 2 tyś
takie były koszty mego przeinwestowania

w izolacje dołożyłem 8,5 tyś plus 2,5 tyś za isomury
11 tyś dodatkowo-plus przede wszystkim pilnowanie szczegułów na kolanach
od tych tych 11 tyś odejmuję koszty kotównii ze składzikiem [8m2 chociaż]
mój dodatkowy koszt na każdym etapie to od mojego dodatkowego kosztu odejmuje 8m2 po 2000 zł = no własnie co mam napisać? że jestem do przodu ?
no i jeszcze niewinny komin do pieca

QIM
17-04-2014, 13:57
Domy tez ocieplamy srednio co by wiecej wegla przezucic dla relsksu...
:D

Ke?

Liwko
17-04-2014, 14:01
Co tu dzisiaj za kabaret jest z tymi węglarzami... :D

malux20
17-04-2014, 14:04
do ceny pompy należy doliczyć koszty siłownii
niby na m2 pod kotłownię oszczędzamy a tu siłownia wyskakuje

timon120777
17-04-2014, 14:05
Liwko
możesz sie obrazić ale pieprzysz
jeśli piszemy o nowym domu to podajmy chociaż koszty na dzien dzisiejszy a nie te sprzed 6 lat
wtedy będzie rzetelnie a tego od wszystkich oczekujesz
zrób więc to czego żądasz od innych albo skocz po piwko i się nie odzywaj.
dosyć mam Twoich obelg i wyzwisk tylko dlatego że ktoś myśli inaczej
zacznij więc pisać zgodnie z Twoim poziomem inteligencji lub jeśli taki niski to spróbuj bardziej kulturalnie albo sobie odpuść.

ceny przez tych 6 lat zmieniły się na wszystkim począwszy od cegły a skończywszy na klamce do drzwi od toalety.
jeśli chcesz propagować czyste ogrzewanie rób to rzetelnie. na razie podejrzewam poza kilkoma osobami z kółka wzajemnej adoracji jesteś ignorowany jako ortodoks i zwykły CHAM!!!
zmień ton to i ludzie zmienią podejście do tego co w Twoich postach czytają. na razie pewnie w prawie nic nie wierzą i się wcale nie dziwię.

map78
u Ciebie jest dość ciekawe połączenie czynników które sprawiają że w okolicy którą zamieszkujesz różnice w kosztach sprawiają iż pompa staje się bardziej opłacalna niż węgiel przy niższych nakładach
mieszkasz w 1 strefie gdzie zima krótsza i łagodniejsza(temp minimalna -16stC) więc i potrzeby domu są mniejsze
mieszkasz daleko od kopalni i cena węgla dużo wyższa niż w centralnej Polsce lub na śląsku.
te zmienne sprawiają że łatwiej i taniej zmienić w Twoim rejonie ogrzewanie węglowe na pompę i będzie to bardziej zasadne niz np u kolegów zamieszkujących w górach gdzie minimum jest na poziomie -24stC a węgiel od sąsiadów z czech kosztuje 500zł/tonę.
U ciebie koszt `1KWh z węgla to 0,2zł przy założeniu uzyskania 5KWh z 1kg i cenie 1000zł/tona
w górach wyjdzie 0,1zł przy 5KWh z 1kg i 500zł/tona.
licząc potrzeby na poziomie 10 000KWh wyjdzie w Twojej okolicy
z węgla 2000zł
pompą przy SCOP 2,5 w II taryfie 4000KWh* 0,3zł(nie wiem dokładnie jaka cena KWh )=1200zł
w górach :
z węgla 1000zł
pompą przy SCOP 2,0(więcej nie wyjdzie zakładając różnicę klimatu) w II taryfie 5000KWh*0,3zł = 1500zł
obawiam się też że w górach może być kłopot z ogrzaniem tylko w 2 taryfie ze względu na klimat i często silne wiatry które nie pozostają bez wpływu na budynki



nie można zatem generalizować tylko trzeba rozpatrywać kazdy przypadek oddzielnie a tu nikt o tym nie pamięta niestety. każdy stara się mierzyć swoją miarką i każdego kto myśli inaczej traktuje jako osobnika gorszej kategorii.
w wielu kwestiach zgadzam się z pompiarzami ale razi w ślepia ich zacietrzewienie w szerzeniu mitów i naginaniu faktów do swoich potrzeb.
nie kazdy ma czas aby jak wiceprezes artur ignorować sprawy firmowe i siedzieć całymi dniami na budowie. ludzie muszą zarabiać na swoje domy.
nie każdy ma czas i zdolności aby wszystko w nowobudowanym domu wykonać "tymi ręcyma". liczcie więc koszty według stawek rynkowych a nie Adama Słodowego i wtedy będzie to rzetelna dyskusja która pozwoli podjąć właściwą decyzję tym których próbujecie przekonać.
inaczej będzie to nadal kolejny śmietnik psujący wam i tak niezbyt dobrą opinię.

Liwko
17-04-2014, 14:15
Liwko
możesz sie obrazić ale pieprzysz
jeśli piszemy o nowym domu to podajmy chociaż koszty na dzien dzisiejszy a nie te sprzed 6 lat
wtedy będzie rzetelnie a tego od wszystkich oczekujesz
zrób więc to czego żądasz od innych albo skocz po piwko i się nie odzywaj.
dosyć mam Twoich obelg i wyzwisk tylko dlatego że ktoś myśli inaczej
zacznij więc pisać zgodnie z Twoim poziomem inteligencji lub jeśli taki niski to spróbuj bardziej kulturalnie albo sobie odpuść.

ceny przez tych 6 lat zmieniły się na wszystkim począwszy od cegły a skończywszy na klamce do drzwi od toalety.
jeśli chcesz propagować czyste ogrzewanie rób to rzetelnie. na razie podejrzewam poza kilkoma osobami z kółka wzajemnej adoracji jesteś ignorowany jako ortodoks i zwykły CHAM!!!
zmień ton to i ludzie zmienią podejście do tego co w Twoich postach czytają. na razie pewnie w prawie nic nie wierzą i się wcale nie dziwię.


Oki, ja jestem cham, ale jak węglarze wypisują kompletne bzdury to kolega timon nie raczy zareagować.
Dla twojej wiadomości. Zostałem zapytany ile mnie KOSZTOWAŁA instalacja z PC to odpowiedziałem. Dzisiaj..., kosztowała by mnie jeszcze mniej :P

Jak ja mam was weglarzy traktować poważnie, jak do was nic nie trafia?

zyzolek
17-04-2014, 14:15
Ja wymiękam :D

Czyli wy węglowcy nie robicie ocieplenia od spodu?
No kabaret na całego :D

Jesteś chopie żenujący.

1. W całym domu mam podłogówkę 100% pow. użytkowej, ale nie opowiadaj ludziom mitów, że koszt wykonania podłogówki to 30zł/m2 z robocizną i materiałem, bo ludzie to czytają, a potem dziwią się czemu tak drogo?
2. Nawet domy na węgiel się ociepla ze wszystkich możliwych stron świata i nawet dla was to jest nie do pomyślenia, że od gruntu też się daje styro? (ja mam 15cm)
3. Nie ma pomp gruntowych z wykonaniem i montażem za 20 tyś zł brutto z odwiertami pionowymi!

zyzolek
17-04-2014, 14:20
Oki, ja jestem cham, ale jak węglarze wypisują kompletne bzdury to kolega timon nie raczy zareagować.
Dla twojej wiadomości. Zostałem zapytany ile mnie KOSZTOWAŁA instalacja z PC to odpowiedziałem. Dzisiaj..., kosztowała by mnie jeszcze mniej :P

Jak ja mam was weglarzy traktować poważnie, jak do was nic nie trafia?

Tak???

To ile dzisiaj byś zapłacił w 2014 roku?

malux20
17-04-2014, 14:27
TIMON- wiesz że cegły i klamki to akurat w 2008 były droższe niż teraz
masz pecha z tymi górami - przed chwilą kolega z żywca napisał że jest bardzo zadowolony z powietrznej
a z forum znamy inne przykłady
nie piszemy że ekogoszek to grzech śmiertelny- ale też najzwyczajniej tępimy CIEMNOTĘ że to drogo grzać pompą
widże że jednym z głównych zarzutów-BO POMPIARZE OCIEPLAJĄ SWOJE DOMY- przecież każdy ma swój rozum i liczy przed budową.
ok jestem z kółka wzajemnej adoracji- tylko bardzo proszę porozmawiajmy o konkretnych kwotach które podałem
a nie w stylu bo zuzia mnie ciągnie za warkocze prose pani

zyzolek
17-04-2014, 14:29
Tu jest link do kolegi z FM, który kombinuje, jak możliwie tanio kupić powietrzną PC Panasa i ma zmartwienie, jak możliwie tanio ją zainstalować
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?226002-Pompa-ciep%C5%82a-pom%C3%B3%C5%BCcie

malux20
17-04-2014, 14:32
ZYZOLEK
KOLEGA forumowicz pokazywał mi dokładny kosztorys do domu 150 m2 na markową pompę z odwiertami pionowymi[kolega jest wręcz uperdliwy jeśli chodzi o szczegóły-nie przejdzie tekst będziesz pan zadowolony]
uwierz mi że do 30 tyś troszkę mu brakuje, jak go znam zejdzie do 27 -28

my was groszkowcy nie podsumuwujemy tekstami typu-NO TAK musicie palić węglem bo nie ocieplaliście domu starannie

timon120777
17-04-2014, 14:35
Oki, ja jestem cham, ale jak węglarze wypisują kompletne bzdury to kolega timon nie raczy zareagować.
Dla twojej wiadomości. Zostałem zapytany ile mnie KOSZTOWAŁA instalacja z PC to odpowiedziałem. Dzisiaj..., kosztowała by mnie jeszcze mniej :P

Jak ja mam was weglarzy traktować poważnie, jak do was nic nie trafia?

gdybyś nie zauważył nie jestem ortodoksem
nie rzucam też epitetami w ludzi którzy myślą inaczej a staram się prowadzić merytoryczną dyskusję
jeśli czegoś nie wiem piszę o tym aby wyprostować moje głupoty jak to było z opisem mocy pomp i ich wydajności
Ty rzucasz mięsem i wciskasz wszystkich pod beret z avataru.
gdyby nie to myślę że Twoje próby nawrócenia odnosiły by lepsze efekty
chcesz aby CIę traktować poważnie to rób tak samo.
obawiam się też że nie masz racji i Twoja PC i instalacja nie kosztowałaby mniej gdyby robił ją fachowiec a nie sam inwestor a tak robi spora część niestety.
zawsze jest taniej samemu ale nie każdy ma na to czas.
i nie reaguję na wiele rzeczy również na bzdury wypisywane przez was
reaguję tylko na wulgaryzmy i poniżanie bo mnie to zwyczajnie drażni.

całą resztę czytam i się uczę- kto wie moze kiedyś zmienię sposób ogrzewania swojego domu
jeśli chciałbyś zgodnie ze swoją doktryną głoszoną abym trafił do grona tych co grzeją ekologicznie to się postaraj.
inaczej dalej będziesz w mniejszości która ściera kurz z parapetów i wmawia wszystkim ze to przez sąsiadów i nadal będziesz miał łatkę awanturnika i chama bo tak niestety są postrzegani ludzie zachowujący sie na forach jak Ty
masz wiedzę to zrób z niej pożytek

zyzolek
17-04-2014, 14:42
ZYZOLEK
KOLEGA forumowicz pokazywał mi dokładny kosztorys do domu 150 m2 na markową pompę z odwiertami pionowymi[kolega jest wręcz uperdliwy jeśli chodzi o szczegóły-nie przejdzie tekst będziesz pan zadowolony]
uwierz mi że do 30 tyś troszkę mu brakuje, jak go znam zejdzie do 27 -28

my was groszkowcy nie podsumuwujemy tekstami typu-NO TAK musicie palić węglem bo nie ocieplaliście domu starannie

Szczerze nie rozumiem o co ci chodzi?
Też palisz ekogroszkeiem potajemnie? Przecież masz PC?

Czy może dla ciebie dom ogrzewany kotłem= nieocieplony?
Bo jak tak, to jesteś w dużym błędzie.

malux20
17-04-2014, 14:42
a co ty przy tej pompie chcesz robić sam?
no może po kolektorze poziomym grabie żeby wyrównać po koparce za kilkaset złotych
reszta roboty jak przy smoluchu-nawet prościej
przy powietrznej nawet nie komentuje

ty podejrzewasz że wyszłoby drożej a ja wiem bo widzę swoje faktury i wycenuy innych
ale i tak jesteś mądrzejszy
mało tego-dopiszę że liwko się sfrajerował i przepłacił pompę i takie są fakty.

malux20
17-04-2014, 14:43
Szczerze nie rozumiem o co ci chodzi?
Też palisz ekogroszkeiem potajemnie? Przecież masz PC?

koszty pomp i jej instalacji - to mity u góry przykład

timon120777
17-04-2014, 14:45
TIMON- wiesz że cegły i klamki to akurat w 2008 były droższe niż teraz
masz pecha z tymi górami - przed chwilą kolega z żywca napisał że jest bardzo zadowolony z powietrznej
a z forum znamy inne przykłady
nie piszemy że ekogoszek to grzech śmiertelny- ale też najzwyczajniej tępimy CIEMNOTĘ że to drogo grzać pompą
widże że jednym z głównych zarzutów-BO POMPIARZE OCIEPLAJĄ SWOJE DOMY- przecież każdy ma swój rozum i liczy przed budową.
ok jestem z kółka wzajemnej adoracji- tylko bardzo proszę porozmawiajmy o konkretnych kwotach które podałem
a nie w stylu bo zuzia mnie ciągnie za warkocze prose pani

nie mieszajmy bycia zadowolonym do kosztów bo to dwa różne światy
skoro tak piszesz to ja jestem zadowolony z ekogroszku


przeciez to nie o to chodzi.
chodzi o to aby inwestor znał realne koszty danych rodzajów ogrzewania.
pisałem już wcześniej o różnicach w pompach a o tym nie każdy wie - nawet ja jeszcze do niedawna nie byłem świadomy.
i teraz taki inwestor kupuje zwykłego "dmuchawca" i okazuje się że kolega arturo łze pisząc że ma COP ileś tam bo u niego nie da rady przy -7st wyciągnąć więcej niż 2.
potem są zarzuty że pompiarze kłamią i wcale się nie dziwię.
pokażcie wszystkim na co zwracać uwagę uczulcie na różnice w budowie i osiągach wyznaczcie ramy tak by Kowalski wiedział czego oczekiwać i czego szukać. będzie rzetelnie
inaczej jest śmietnik i kłótnie a nie taki jest przeciez wasz cel
też chciałbym grzać bardziej ekologicznie ale w moim przypadku zbyt duży koszt inwestycji w zmianę mnie powstrzymuje
napiszę więc jak kaszpir- jak pompy będą tańsze to kupię

zyzolek
17-04-2014, 14:56
No właśnie mamy 2014r, a pompy miały tanieć. Kaszpir czeka aż będzie w cenie lodówki:D Tymczasem jak widać niestety drożeją, a sprzedaż ich mimo wszystko rośnie. Ja też czekałem, aż mój T-Cap potanieje, bo 2012 kosztował 25tys, a w 2013 podrożał do 27tys, teraz w katalogu na 2014 kosztuje prawie 30tys:jawdrop: Mówię o cenach katalogowych oczywiście, żeby ktoś nie pomyślał, że na prawdę tyle się za to płaci;)


koszty pomp i jej instalacji - to mity u góry przykład

rzeczywiście mity do domków 130m2.

małymiki
17-04-2014, 14:58
Co za bzdury piszesz.
To tak się zapytam,jaką moc grzewczą potrzebujesz do swojego dom 100m2 z ociepleniem tylko takim,żebyś dostał PnB czyli spełniającym jedynie normy budowlane i żeby przy -20st.C w domu było +22st.C ?
Jak nie wiesz,nie zdajesz sobie sprawy bo zostałeś karmiony przez sprzedawców kotłów papką to Ci podpowiem,ze ok.3-4kW czyli pompa 7kW będzie dla Ciebie przewymiarowana,że nie wiem co a co dopiero ta z linka ,którą zapodałem za 16tys.zł
Może podobnie dokształć się na temat budowy domu,norm budowlanych,kosztów jak kaszpir zanim będziesz pisał takie bzdury.

I wbij sobie do głowy,że tyle samo zapłacisz jak nie więcej za ogrzewanie przy tym samym ociepleniu w tym samym domu grzejąc węglem zamiast pompą ciepła.
Czy do Ciebie to nie dociera ?
Ile razy można pisać,że koszt kWh z pompy jest taki sam jak nie niższy niż z węgla !

Uczepiłeś się tylko kosztu 1kWh, mnie interesuje całkowity koszt, czyli koszt budowy domu + jego eksploatacji, czemu nie możesz tego zrozumieć?
Co z tego, że pompa ciepła zużyje mi prądu za 800zł na rok, jak będę musiał wydać najpierw krocie, aby te 800zł na rok płacić i inwestycja będzie mi się zwracała 20 czy 30 lat. Zrozum, że wielu budujących ludzi w Polsce nie stać na te dodatkowe 20 czy 30 tys zł, które będą im się zwracały latami. Tak cieżko Ci jest to zrozumieć ? Wolą płacić 1500zł - 2000zł na rok i grzać miałem/ekogroszkiem. Poza tym weź pod uwagę kto w jakim rejonie Polski mieszka, jaki ma dostęp do węgla, itp. Drażni mnie to, że podajecie bzdurne koszty budowy domu z PC, typu 4000zł za podłogówkę jak Liwko pisze na dom 133m2, ludzie to czytają i potem będą płakać jak przyjdzie im zapłacić 70-80zł/m2. Nie każdy umie, ma czas, ochotę, aby robić przy domu wszystko samemu, większość ludzi wszystko zleca i trzymajmy się cen bieżących a nie z sprzed kilku lat. Doskonale wiesz, że aby zejść z obecnych 100kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok czy 30kWh/m2/rok trzeba sporo wydać, sam styropian za 3000 czy 4000zł nie wystarczy.

Liwko
17-04-2014, 15:01
timon, proponuję dodać mnie do ignorowanych i po temacie.

Przy instalacji PC nie ruszyłem nawet palcem.

Liwko
17-04-2014, 15:02
Czy może dla ciebie dom ogrzewany kotłem= nieocieplony?
Bo jak tak, to jesteś w dużym błędzie.

Ale kto podawał argument że domy z PC muszą być lepiej ocieplone niż z węglem? My?

Liwko
17-04-2014, 15:04
Tak???

To ile dzisiaj byś zapłacił w 2014 roku?

Za PC zapłaciłbym 2500 więcej, ale zrobiłbym poziomy za 5000 zamiast odwiertów za 10000 :P

zyzolek
17-04-2014, 15:05
Dwa podobne domy, budowane w tm samym czasie.
Ja
PC-10tyś.
Odwierty-10tyś.
Cały bajzel+instalacja 7tyś.
=27tyś.

Kolega
kocioł Klimosza z podajnikiem-10tyś.
komin-5tyś.
Cały bajzel około 6tyś.
dodatkowe metry kotłowni +- 5-7tyś.
=około 27tyś.

I proszę cię, nie mieszaj do tego ogrzewania podłogowego czy wentylacji

A ja ci podam inny przykład

Ja kocioł + komin + inne pierdoły kotłowni z robocizną 18tyś zł brutto dla domu 425m2.

Kolega sąsiad PC Danfossa z odwiertami + pierdoły kotłowni z robocizną 80tyś zł brutto dladomu 180m2.

schizo85
17-04-2014, 15:06
Nie wiem czy "wunglowcy" mają taką krótką pamięć ale podawałem wcześniej dokładne koszta instalacyjne i obsługowe ogrzewania w moim domu. Realne ceny. PC PW 7kW ogrzewanie/chłodzenie 16094 z montażem ( na allegro są oferty za 14200 i 15080 tylko że daleko mam do nich i koszt wychodzi tyle samo co lokalnie, do tego zbiornik na CWU 3000zł.

Liwko
17-04-2014, 15:07
Uczepiłeś się tylko kosztu 1kWh, mnie interesuje całkowity koszt, czyli koszt budowy domu + jego eksploatacji, czemu nie możesz tego zrozumieć?
Co z tego, że pompa ciepła zużyje mi prądu za 800zł na rok, jak będę musiał wydać najpierw krocie, aby te 800zł na rok płacić i inwestycja będzie mi się zwracała 20 czy 30 lat. Zrozum, że wielu budujących ludzi w Polsce nie stać na te dodatkowe 20 czy 30 tys zł, które będą im się zwracały latami. Tak cieżko Ci jest to zrozumieć ? Wolą płacić 1500zł - 2000zł na rok i grzać miałem/ekogroszkiem. Poza tym weź pod uwagę kto w jakim rejonie Polski mieszka, jaki ma dostęp do węgla, itp. Drażni mnie to, że podajecie bzdurne koszty budowy domu z PC, typu 4000zł za podłogówkę jak Liwko pisze na dom 133m2, ludzie to czytają i potem będą płakać jak przyjdzie im zapłacić 70-80zł/m2. Nie każdy umie, ma czas, ochotę, aby robić przy domu wszystko samemu, większość ludzi wszystko zleca i trzymajmy się cen bieżących a nie z sprzed kilku lat. Doskonale wiesz, że aby zejść z obecnych 100kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok czy 30kWh/m2/rok trzeba sporo wydać, sam styropian za 3000 czy 4000zł nie wystarczy.

Masakra :bash:

Łopatologicznie. Czym się różni podłogówka od zwykłej posadzki? Proszę, wyjaśnij czym!

Natomiast argument, że nie daję dobrego ocieplenia bo mnie na nie nie stać...
Przepraszam, ale tylko idiota może tak zrobić.

Liwko
17-04-2014, 15:10
A ja ci podam inny przykład

Ja kocioł + komin + inne pierdoły kotłowni z robocizną 18tyś zł brutto dla domu 425m2.

Kolega sąsiad PC Danfossa z odwiertami + pierdoły kotłowni z robocizną 80tyś zł brutto dladomu 180m2.


Widocznie kolega wolał wybudować mniejszy dom i komfortowo z niego korzystać.
Ale wybudować molocha, chwalić się na wsi, a jak nikt nie widzi babrać się z węglem to wybacz, ale takiego podejścia to ja nigdy nie zrozumiem.

l_ukasz
17-04-2014, 15:14
Palenie węglem to jak jazda dzisiaj maluchem. W dzisiejszych czasach nikt nie jeździ na wakacje z rodziną do Bułgarii maluchem. Teraz nikt nie chce samochodu bez klimatyzacji, wiec ludzie nie pierd....... głupot że wydanie z górką 10 tyś zł na ogrzewanie bezobsługowe bez syfowe jest problemem przy budowie domu!! mając takie same koszty eksploatacji.
Chyba że jesteście masochistami ale to tez nie tak do końca bo smrodząc kopciuchami trujecie innych.

Liwko
17-04-2014, 15:16
Palenie węglem to jak jazda dzisiaj maluchem. W dzisiejszych czasach nikt nie jeździ na wakacje z rodziną do Bułgarii maluchem. Teraz nikt nie chce samochodu bez klimatyzacji, wiec ludzie nie pierd....... głupot że wydanie z górką 10 tyś zł na ogrzewanie bezobsługowe bez syfowe jest problemem przy budowie domu!! mając takie same koszty eksploatacji.
Chyba że jesteście masochistami ale to tez nie tak do końca bo smrodząc kopciuchami trujecie innych.

Ale oni nie smrodzą, u nich fiołki i konwalie lecą z kominów :)

małymiki
17-04-2014, 15:19
Masakra :bash:

Łopatologicznie. Czym się różni podłogówka od zwykłej posadzki? Proszę, wyjaśnij czym!

Natomiast argument, że nie daję dobrego ocieplenia bo mnie na nie nie stać...
Przeprasza, ale tylko idiota może tak zrobić.


1. Naprawdę nie wiem jak z Tobą pisać, a co ma posadzka do rzeczy. Teraz się posadzki uczepił i odchodzi znowu od tematu kosztów.

2 x łopatologicznie dla Ciebie :

Wariant A - PC musi mieć podłogówkę, aby to sprawnie grzało, na swój dom po cenach jakie są u mnie 133m2 x 70-80zł/m2 wydasz 9310zł- 10640zł
Wariant B - piec na miał/ekogroszek + grzejniki stalowe, grzejniki na dom 133m2 kupię za połowę ceny podłogówki

Rozumiesz różnicę ?

Dodatkowo podłogówka najlepiej się sprawdza jak masz płytki, przy panelach trzeba dawać ją gęściej. Co jest tańsze panele czy płytki na gotowo z montażem ?

Rozumiesz różnicę ?

I przy PC na każdym etapie budowy musisz dołożyć a to lepsze okna, kolejne kilka tys zł, a to lepsze drzwi wejściowe i 1000zł, lepsze ocieplenie, płyta fundamentowa, itd.

I się uzbiera spora kwota. Jeżeli tego nie zrobisz, to byś musiał kupić mocną PC (duży koszt zakupu) + rachunki za prąd nie były by takie niskie.

2. Czyli dużo osób budujących małe domki uznasz za idiotów, bo ich nie stać na te dodatkowe koszty.

Liwko
17-04-2014, 15:21
1. Naprawdę nie wiem jak z Tobą pisać, a co ma posadzka do rzeczy. Teraz się posadzki uczepił i odchodzi znowu od tematu kosztów.



I co na to węglarze? Co na to timon? :)
Bo ja nie daję rady

l_ukasz
17-04-2014, 15:27
ogrzewanie podłogowe jest bardziej komfortowe niż grzejniki, nie wspominając o walorach estetycznych.
Ja mam w 70% powierzchni panele i nie mam żadnych problemów z ogrzaniem domu.

timon120777
17-04-2014, 15:35
timon, proponuję dodać mnie do ignorowanych i po temacie.

i taka Z Tobą rozmowa
ja nie chcę Cię ignorować
chciałbym prowadzić dyskusję
Ty jednak swoim podejściem nie pozwalasz na to
powstrzymam się zatem i ograniczę do czytania
może jeszcze ktoś coś mądrego napisze w temacie a nie w kwestii oceny czyjegoś poziomu wiedzy czy inteligencji

małymiki
17-04-2014, 15:35
małymiki, żenujący poziom twojej wiedzy mnie przeraża :bash:

Czy ty masz dom bez posadzki? Wyobraź sobie, że ja mam identyczną, tyle że w niej są rurki i jest nieco grubsza. Te rurki, rozdzielacze i trochę więcej betonu to około 5000zł+robocizna.
Czy ty to wreszcie ogarniesz?

A mnie przeraża, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem....

Nie wiem jak z Tobą pisać, mam posadzkę i pewnie to Cie zaskoczy. Zrozum, że ten koszt 80zł/m2 nie obejmuje betonu , tylko sam materiał na podłogówkę i ułożenie tego + rozdzielacze, itp. Grzejniki wyjdą 50% taniej niż ogrzewanie podłogowe.

Rozumiesz ?

Dodatkowo wszystkim, którzy czytają ten wątek i wierzą w koszty, które podaje Liwko, proponuję od siebie brać na to dużą poprawkę, gdyż nie trzeba dużo szukać, aby poczytać, iż pisze to co chce i jak chce:



Pomijając to, że podłogówka kosztowała mnie 4000zł :P


Te rurki, rozdzielacze i trochę więcej betonu to około 5000zł+robocizna.

Między 4000zł a 5000zł jest różnica 25% a gdzie robocizna ?
To może wszystkie koszty podawane przez niego trzeba mnożyć na dzień dobry * 1,25 a może przez *1,5 :)

fotohobby
17-04-2014, 15:58
Natomiast argument, że nie daję dobrego ocieplenia bo mnie na nie nie stać...
Przepraszam, ale tylko idiota może tak zrobić.

Bo balkonik musi być...
Bo lukarny muszą być...
Bo kolumienki muszą być...

:)

Liwko
17-04-2014, 16:11
Między 4000zł a 5000zł jest różnica 25% a gdzie robocizna ?
To może wszystkie koszty podawane przez niego trzeba mnożyć na dzień dobry * 1,25 a może przez *1,5 :)

Czy ty czytasz temat, czy tylko wypisujesz te swoje kretynizmy nie zważając na nic?
Cofnij się proszę, poczytaj, a może zrozumiesz skąd się wzięło 5 a nie 4 tysiące złotych!

Jak cię czytam, to przestaję się dziwić jak można sobie zrobić kuku w swoim własnym, nowym domu.

Liwko
17-04-2014, 16:16
Nie wiem jak z Tobą pisać, mam posadzkę i pewnie to Cie zaskoczy. Zrozum, że ten koszt 80zł/m2 nie obejmuje betonu , tylko sam materiał na podłogówkę i ułożenie tego + rozdzielacze, itp. Grzejniki wyjdą 50% taniej niż ogrzewanie podłogowe.


No to ja już kompletnie nie ogarniam. Raz każecie mi liczyć styropian, teraz nie, betonu też nie. Masakra jakaś.

Znaleźć ci grzejniki po kilka tysięcy za sztukę? Zobaczymy jaki będziesz mądry.

kaszpir007
17-04-2014, 16:18
No właśnie mamy 2014r, a pompy miały tanieć. Kaszpir czeka aż będzie w cenie lodówki:D Tymczasem jak widać niestety drożeją, a sprzedaż ich mimo wszystko rośnie. Ja też czekałem, aż mój T-Cap potanieje, bo 2012 kosztował 25tys, a w 2013 podrożał do 27tys, teraz w katalogu na 2014 kosztuje prawie 30tys:jawdrop: Mówię o cenach katalogowych oczywiście, żeby ktoś nie pomyślał, że na prawdę tyle się za to płaci;)

Wszystko tanieje ...
Wiele lat temu klimatyzatory Split kosztowały podobne kwoty co obecnie pompy ciepła a ile obecnie kosztują ?
Ileś
Jak produkt robi się popularny i sprzedaje się go dużo , robi go wielu producentów to ceny spadają drastycznie ...

Obecnie zainteresowanie pompami jest delikatnie mówiąc symboliczne i nie ma wielu producentów którzy by chcieli sprzedawać pompy i wolą robić klimatyzatory , ale powoli już chińczycy poczuli biznes i zaczynają też produkować ...

Największą popularnością cieszą się kotły na ekogroszek i taka jest prawda. Wystarczy wejść do dowolnego marketu budowlanego i zobaczyć ile mają dostępnych kotłów a ile pomp (jeśli jakoś wogóle mają ..).

Ja "nie czekam" bo mam kocioł i z kosztów ogrzewania jestem zadowolony.
Za kilka (naście ???) lat jak kocioł mi sie rozsypie to wtedy będę myślał nad wymianą i istnieje duże prawdopodobieństwo że kupię pompę ciepła ...

kaszpir007
17-04-2014, 16:27
Wariant A - PC musi mieć podłogówkę, aby to sprawnie grzało, na swój dom po cenach jakie są u mnie 133m2 x 70-80zł/m2 wydasz 9310zł- 10640zł
Wariant B - piec na miał/ekogroszek + grzejniki stalowe, grzejniki na dom 133m2 kupię za połowę ceny podłogówki

Rozumiesz różnicę ?


Mi hydraulik robił ogrzewanie na poddaszu (60m2). Ogrzewanie grzejniowe.
W pokoju 25m2 mam jeden grzejnik 60x100 C22. Cena w Leroy z promocji - 200zł (Niemiecki , wyprodukowany w Niemczech).
Drugi pokój taki sam grzejnik - 200zł
Trzeci pokój 10m2 - grzejnik 40x60 - cena 100zł.
Czyli 500 zł !!!

Czyli dla dobrze ocieplonego domu można na grzejniki wydać z 1000 no powiedzmy 1500zł.
Podłącznie grzejnika 50-100zł od sztuki. Poprowadzenie "przyłącza" do grzejnika 50-100zł.

Sądzę że spokojnie można zmieścić się w 2000-2500zł za całe ogrzewanie grzejnikowe wraz z całym osprzętem ...

Ja za modernizację kotłowni , za podłącznie grzejników , montaż , rozłożenie instalcji , montaż skrzynki rozdzielczej zapłaciłem chyba 600zł.

Dlatego dużo ludzi montuje grzejniki bo instalcja na grzejnikach są proste i tanie ...

małymiki
17-04-2014, 16:31
Czy ty czytasz temat, czy tylko wypisujesz te swoje kretynizmy nie zważając na nic?

Tak lubię popisać kretynizmy, nie zważając na nic :) :):):)


No to ja już kompletnie nie ogarniam. Raz każecie mi liczyć styropian, teraz nie, betonu też nie. Masakra jakaś.

Zostaw ten styropian i beton w spokoju i powiedz komuś, kto się nie zna, że 1m2 podłogówki kosztuje 70-80zł/m2 a nie 30zł/m2.

Myślę, że powinieneś zacząć kłaść podłogówkę, w takiej cenie jak piszesz miałbyś rzesze klientów.



Znaleźć ci grzejniki po kilka tysięcy za sztukę? Zobaczymy jaki będziesz mądry.

Jak PC to najtańsza na rynku, jak piec na ekogroszek i grzejniki to najlepsze i potem wychodzą "kwiatki" w obliczeniach. Jak już coś porównywać to z takiej samej półki, inaczej to nie ma sensu.

małymiki
17-04-2014, 16:38
Dlatego dużo ludzi montuje grzejniki bo instalcja na grzejnikach są proste i tanie ...

Mi tam Liwko za 30zł/m2 podłogówkę będzie kładł :) ;)

Arturo72
17-04-2014, 17:10
Mi tam Liwko za 30zł/m2 podłogówkę będzie kładł :) ;)
Człowieku,już Ci pisałem,jesteś ubezwłasnowolniony,że nie potrafisz ogarnąć budowy ?
A kto Ci każe brać najdroższe ekipy do podłogówki ? Stać Cię ? Przecież budujesz dom do 200tys.zł a nie sądzę,że budujesz z deweloperem za taką kasę.
Znajdziesz i po 60zł/m2 z materiałem.
Można jeszcze taniej,Ty kupujesz materiał-100m2 to jest jakieś 600mb rurek czyli ok.2tys.zł,rozdzielacz do tego 600zł,bierzesz fachmana,który w dwa dni rozłoży Ci za całość za 15zł/m2.
Wyjdzie taniej od twoich stalowych grzejniczków,które można w oborze powiesić.
Chłopie,ogarnij się bo brakuje mi słów na Twoje idiotyzmy,które wypisujesz.

Czasami mam wrażenie,że ekogroszkowcy są z innego Świata,ociemniali,bezradni jak dzieci,najlepiej jakby ktoś im jeszcze dupkę wytarł bo sami nie dadzą rady i giną.
I taki ktoś zabiera się za budowę domu i to do 200tys.zł...
Zginiesz marnie z tą swoją budową i z takim podejściem starczy Ci to na SSO maks.

Przy okazji,ja mam na 80% powierzchni domu panele...

małymiki
17-04-2014, 17:23
Wyjdzie taniej od twoich stalowych grzejniczków,które można w oborze powiesić.
Chłopie,ogarnij się bo brakuje mi słów na Twoje idiotyzmy,które wypisujesz.

Czytałeś wyżej co napisał kaszpir007 odnośnie ceny grzejników ? Oczywiście pewnie powiesz, że zmyśla te ceny... Czy masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem ? A takie teksty, że stalowe grzejniki nadają się do obory obrażają ludzi, którzy je posiadają. Jak ktoś ma odmienne zdanie niż Ty wyjeżdżasz na niego agresją...I jak zwykle spłycasz koszty bo ogrzewanie podłogowe to tylko rury i rozdzielacz wg Ciebie....Szkoda słów...

I nie pisz, że jestem ubezwłasnowolniony i nic nie ogarniam, zadając głupie pytania - ubliżasz mi, nie zachowuj się po chamsku !!!

małymiki
17-04-2014, 17:35
Czasami mam wrażenie,że ekogroszkowcy są z innego Świata,ociemniali,bezradni jak dzieci,najlepiej jakby ktoś im jeszcze dupkę wytarł bo sami nie dadzą rady i giną.
I taki ktoś zabiera się za budowę domu i to do 200tys.zł...
Zginiesz marnie z tą swoją budową i z takim podejściem starczy Ci to na SSO maks.

Mogę to skomentować tylko jednym zdaniem. Twój wpis to prostactwo i chamstwo i tyle w temacie !

imrahil
17-04-2014, 18:15
Dalej nie wniosłeś nic do tego tematu, dla Ciebie koszty izolacji to abstrakcyjne pojęcie, koszty których nie widzisz (nie wiem czy celowo czy nie).
Koszty pompy ciepła najlepiej też przemilczeć. Liczy się tylko końcowy rachunek za prąd - jak najniższy nie ważne jakim kosztem uzyskany. To Twoja filozofia.

koleś, Liwko ma 15 cm styro na ścianach. otwórz teraz stronę Archona albo Muratora i zobacz co teraz jest normą. na dzień dzisiejszy to Liwko ma dom izolowany poniżej standardów, więc nie mąć o kosztach izolacji, które rzekomo poniósł

imrahil
17-04-2014, 18:26
2. Nawet domy na węgiel się ociepla ze wszystkich możliwych stron świata i nawet dla was to jest nie do pomyślenia, że od gruntu też się daje styro? (ja mam 15cm)

to w końcu ten styropian pod posadzką jest dodatkowym kosztem, skoro węglarze go mają, czy nie jest? wcześniej pisałeś, że jest, teraz piszesz, że węglarze tak samo ocieplają. o co chodzi?

małymiki
17-04-2014, 18:33
koleś, Liwko ma 15 cm styro na ścianach. otwórz teraz stronę Archona albo Muratora i zobacz co teraz jest normą. na dzień dzisiejszy to Liwko ma dom izolowany poniżej standardów, więc nie mąć o kosztach izolacji, które rzekomo poniósł

Piszesz tak, jakby styropian na ścianę był jedyną izolacją. Poza tym nie wiem jaki styropian ma Liwko, może ma 15cm grafitu ?

Arturo72
17-04-2014, 18:40
I przy PC na każdym etapie budowy musisz dołożyć a to lepsze okna, kolejne kilka tys zł, a to lepsze drzwi wejściowe i 1000zł, lepsze ocieplenie, płyta fundamentowa, itd.

I się uzbiera spora kwota. Jeżeli tego nie zrobisz, to byś musiał kupić mocną PC (duży koszt zakupu) + rachunki za prąd nie były by takie niskie.

Bzdura,bzdura i jeszcze raz bzdura.
I Ty się dziwisz,ze tak Cię traktuje ?
Co powiesz na to,że mega mocna pompa powietrzna w Twoim domu to "aż" 7kW i to do grzania tylko w II taryfie ?
Co powiesz na to,że dom 100m2 budowany po "twojemu" potrzebuje "aż" 7000kWh a przy pompie ok.2800kWh tj ok.1100zł ?
Powtórze,dom "po twojemu" czyli z izolacją normową.
W jakim celu w takim razie piszesz o lepszych oknach,dodatkowej izolacji,płycie fundamentowej itp.Do czego to miałoby służyć ? Dla mnie jedynie po to,żeby obniżyć dodatkowo rachunki.
Z bezmyślności,z niewiedzy czy po to,żeby hejtować piszesz ?
Jeśli z niewiedzy to cichutko siedź i się ucz,jeśli z bezmyślności to nic na to się nie poradzi,musisz z tym żyć...

fotohobby
17-04-2014, 18:41
Zostaw ten styropian i beton w spokoju i powiedz komuś, kto się nie zna, że 1m2 podłogówki kosztuje 70-80zł/m2 a nie 30zł/m2.

.

55zł/m2 na całkiem przyzwoitych materiałach

małymiki
17-04-2014, 18:59
Co powiesz na to,że dom 100m2 budowany po "twojemu" potrzebuje "aż" 7000kWh a przy pompie ok.2800kWh tj ok.1100zł ?.

Potrzebuje ponad 10000 kWh...

imrahil
17-04-2014, 19:11
Potrzebuje ponad 10000 kWh...

rozumiem, że z CWU?

imrahil
17-04-2014, 19:15
Piszesz tak, jakby styropian na ścianę był jedyną izolacją. Poza tym nie wiem jaki styropian ma Liwko, może ma 15cm grafitu ?

nie jest jedyną, ale zobacz teraz na nowe projekty domów i tam jest wszędzie 20 cm izolacji na ścianach. w 2017 będzie więcej i może do tego rekuperator, w 2021 jeszcze więcej i na pewno rekuperator albo jakiś inny sposób ograniczenia strat przez wentylację. i naprawdę izolacja skali całego domu to grosze. według mnie lepiej ograniczyć powierzchnię o 5 m2 i dołożyć izolacji z każdej strony, ale wśród znajomych osób sporo ludzi ma niezrozumiałe dla mnie parcie na ścianę jednowarstwową.