PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

raf1
20-09-2012, 22:11
O Auto-Lato mówiłem ci dzisiaj a o pogodowym powiem ci jutro :)
Jak nie chce ci się już ze mną gadać możesz poczytać białą książeczkę do poduszki :)
To nie o to chodzi, czasami lepiej coś poczytać niż na szybko przez telefon gdy - szef na plecach :) Raczej mi chodzi o programatory gdyż wszystko mi się to "kiełbasi" w szczególności gdy następują różne powiązania z np programatorem co, pokojowym, pogodowym itd:)


Co do wykresów to masz oznaczone, kolor kreski odpowiada jakiejś temperaturze ( który jest który masz objaśnione na górze wykresu ), na osi poziomej masz czas ( doba ) a na osi pionowej temperatura.
Dodatkowo możesz sobie powiększyć jakiś wycinek doby jeśli coś chcesz zobaczyć dokładniej.
Zaznaczasz tak samo jak np. w kompie kilka plików czyli przyciskając lewy przycisk myszki przeciągasz po ekranie kursorem zaznaczając jakiś wycinek wykresu.
Bardziej mnie interesuje krzywa spalania i co z tego wynika, jakie można wysunąć wnioski reszta to wiadomo :)

karoka65
20-09-2012, 22:12
Dobrze wiesz że to już było po kilka razy pisane, ja już ślepnę powoli, paliuchy mnie bolą, chyba już stary jestem :)
Rano znowu trzeba wstawać powozić zaprzęgiem, z 500 ludzi przewieść a tu jeszcze cały czas telefon napierdziela, już mi mówią: panie pan jedziesz czy gadasz ?
Sztuką jest jechać, gadać i nie dać się złapać hehe.

karoka65
20-09-2012, 22:17
Bardziej mnie interesuje krzywa spalania i co z tego wynika, jakie można wysunąć wnioski reszta to wiadomo :)
Raczej "krzywa grzewcza" ?
Krótka lekcja na jutro :) puść strzałę jak szef nie będzie cię miał na celowniku albo wieczorem ale tak później.
Koń zdechł a trza orać i zejdzie i do wieczora :(

raf1
20-09-2012, 22:30
Dobrze wiesz że to już było po kilka razy pisane, ja już ślepnę powoli, paliuchy mnie bolą, chyba już stary jestem :)
Rano znowu trzeba wstawać powozić zaprzęgiem, z 500 ludzi przewieść a tu jeszcze cały czas telefon napierdziela, już mi mówią: panie pan jedziesz czy gadasz ?
Sztuką jest jechać, gadać i nie dać się złapać hehe.
Mamy podobną robotę, he,he,he :) Ok jutro zadzwonie wieczorem

zbigmaz01
21-09-2012, 04:23
A gdybym jednak uparcie chciał zawór 4D - to jak go obsłużyć? W DTR kotła - nic. W instrukcji eCoala - nic :-( Widziałem chyba gdzieś notkę o jakimś module rozszerzającym do e-Coala... Ktoś wie jak to można zrobić?A po co ci dodatkowe elementy w instalacji które potrzebują obsługi? Dodatkowe koszty za rury, zawór, sterowanie? Dodatkowe opory przepływu? Zimnego powrotu kocioł się nie boi a i na pewno go nie będziesz miał, no może nie w takiej ilości o jakiej myślisz. Kocioł jest na to przygotowany. Sterownik też :)
Sterownik pokieruje wszystkim co potrzebujesz i 4D jest zbędny. To jest moje zdanie a inni mogą się z tym nie zgadzać. Ja nie mam i całe szczęście. Jak podłączałem pytałem czy jest potrzebny, dostałem z paru miejsc (nawet od producenta kotła) że jest zbędny. Teraz jak już umiem obsłużyć sterownik i kocioł, była to trafiona decyzja aby go pominąć :)Nie komplikuj sobie obsługi. Jeżeli jest taka możliwość to pomijaj wszystko co się da aby instalacja była jak najbardziej prosta, mniej skomplikowana.

pawko_
21-09-2012, 09:06
Z relacji od mojego instalatora pozostało jakieś 3 godzinki roboty przy mojej kotłowni i jakoś zgadać się nie możemy :) (niby w poniedziałek ma dokończyć i ma być pierwsze uruchomienie, kupiłem aż jeden worek ekoreta). Uruchomienie kotła będzie w tym roku pewnie pierwsze i ostatnie bo jeszcze nie mam prądu... Mam nadzieję, że wszystko będzie ładnie hulać. Instalator rozmawiał z karoka65 i ma być okej, ale o czym dokładnie to nie wiem bo dla mnie to jest jakaś czarna magia i nie wiem czy dam radę to wszystko obsługiwać, za dużo tych pokręteł, zaworów, róznorakich czujników (mam mieć pokojowe) i innych dupereli.

pawko_
21-09-2012, 11:45
Jest opcja taka żeby podłogówkę napełnić glikolem ale jest to koszt ok. 700 zł więc sobie daruję. Gość od przyłącza energetycznego leci w bolka i jestem zwodzony za nos przez ładnych kilka miesięcy i nic nie poradzę bo na umowie mam termin do lipca 2013 (o przyłącze ubiegałem się w lipcu 2011). To jest ku...a granda, co się w tym kraju dzieje, a przynajmniej w państwowych firmach gdzie są organizowane "ustawione" przetargi" (2 lata to jest delikatna przesada).Później projektant od przyłącza przeciąga sprawę i czeka na łapówkę- ale się przeliczy bo ja mu jej nie dam, mam jeszcze gdzie mieszkać i mogą mnie pocałować w kant tyłka. Później starostwo gdzie nabiera mocy dokument leżąc bezczynnie w szufladzie. Na sam koniec ustawiona firma, która będzie to wykonywać.
Raczej nie odpalę pieca bo nie ma sensu, część instalacji chyba jest zalana wodą, będą to przedmuchiwać i instalator daje gwarancję, że będzie wszystko w porządku.
Dokończą chłopaki kotłownię, a piec uruchomię jak będę mieć własny prąd.

roizdek
21-09-2012, 16:10
Ale jaką gwarancję. Gość Cię skasuje i pojedzie do domu jak coś ci w zimie rozsadzi to się wykręci, stać Cię na kucie podłogi i zakładanie złączek na podłogówce? Nie jetem hydraulikiem byłem tylko przedstawicielem na armaturę lata temu i wiem jedno zasada jest taka nie chcesz palić robisz próbę powietrzem, zalejesz układ wodą musisz palić bo tego nie przedmuchasz. Woda zostanie spłynie do najniżej położonych miejsc i tam zamarznie. Tak mi mówił każdy instalator z którym miałem styczność to samo było u mnie na budowie zarówno kierownik jak i pierwszy oraz drugi instalator potwierdzili to co Ci piszę.
Czy rozwiązaniem kompromisowym nie byłoby wlanie jakiegoś roztworu glikolu o niskim stężeniu, np. z wytrzymałością do -5*C? Cena niższa a w chałupce chyba mniej nie będzie (o ile jest zamknięta oczywiście)? Gdybam... może niskie stężenie oznacza niższą cenę, do przyjęcia przy skalkulowanym ryzynku? Jak z każdym ubezpieczeniem ;-)

roizdek
21-09-2012, 16:16
A po co ci dodatkowe elementy w instalacji które potrzebują obsługi? Dodatkowe koszty za rury, zawór, sterowanie? Dodatkowe opory przepływu? Zimnego powrotu kocioł się nie boi a i na pewno go nie będziesz miał, no może nie w takiej ilości o jakiej myślisz. Kocioł jest na to przygotowany. Sterownik też :)
Sterownik pokieruje wszystkim co potrzebujesz i 4D jest zbędny. To jest moje zdanie a inni mogą się z tym nie zgadzać. Ja nie mam i całe szczęście. Jak podłączałem pytałem czy jest potrzebny, dostałem z paru miejsc (nawet od producenta kotła) że jest zbędny. Teraz jak już umiem obsłużyć sterownik i kocioł, była to trafiona decyzja aby go pominąć :)Nie komplikuj sobie obsługi. Jeżeli jest taka możliwość to pomijaj wszystko co się da aby instalacja była jak najbardziej prosta, mniej skomplikowana.
Ano już uzasadniam moją potrzebę 4D. W DTR kotła nie widzę jednoznacznej akceptacji zimnego powrotu, a korozja niskotemperaturowa (?) mnie straszy. Jest oczywiście wypowiedź producenta na forum, ale... Kocioł jest konstrukcją względnie młodą (o ile wiem), wyników żadnych badań nie znamy. Czyli: budujemy na zaufaniu do producenta, tak?
Nie jestem pewiem, czy mam go aż tyle by na kilkanaście lat ryzykować zagrożenie dla kotła.
Myślę że na etapie inwestycji dodatkowy koszt jest nieznaczący, martwi mnie tylko konieczność stosowania protezy w postaci zewnętrznego sterownika :-( Rozmywa się wtedy odpowiedzialność a i zawodność większa. Pełna zgoda z tobą tutaj - im prościej tym bezpieczniej :-)
Czytałem posty o nowym eCoali i tam była wzmianka o dodatkowym module sterującym zaworem 4D. Ale kiedy (i czy) to będzie wdrożone - nie wiem.

pawell_1610
21-09-2012, 17:30
Witam wszystkich RBRowców!:wiggle:

Ponad tydzień temu dołączyłem do waszego zespołu:) Korzystając z uwag przedstawionych na forum, zdecydowałem się na zakup właśnie tego kotła o mocy 17kW. W sierpniu przyjechał kurier, a na początku września odwiedził mnie instalator i mam nadzieję (tfu, tfu), że niczego nie skopał, bo kociołek jak na razie śmiga aż miło. Zresztą zapraszam do mojego sterownika:

https://esterownik.pl/remote/1481

Zima dopiero się zbliża, więc pewnie będę miał do Was sporo pytań odnośnie nastawów:)

Później wrzucę parę fotek z kotłowni.

Piotrek42
21-09-2012, 18:26
Mojemu rbr własnie stuknąło 24h palenia i co?? a no nic... nie ma się do czego przyczepić:)

karoka65
21-09-2012, 19:10
Mojemu rbr własnie stuknąło 24h palenia i co?? a no nic... nie ma się do czego przyczepić:)
Noo, jak ty nie masz się czego czepić to naprawdę musi być dobrze hehe

Piotrek42
21-09-2012, 20:10
Noo, jak ty nie masz się czego czepić to naprawdę musi być dobrze hehe


A myslisz ze czemu ojcu kupiłem rbr-a??? po to zeby na starość miał odpoczynek a nie, zeby staruszek zamiast w fotelu resztę życia spędził w kotłowni!!! on ma tylko pilnować żeby groszek był i na czas wybrać popiół ... i sprawa zamknięta

roizdek
22-09-2012, 13:00
Podesłałem wczoraj koledze (roczny kocioł Galmet, ...naście kW) link na esterownik i dzisiaj przybiegł do mnie zaaferowany: NIE KUPUJ TEGO KOTŁA RBR - mówi - temperatura spalin strasznie wysoka! Moc idzie w komin zamiast w wodę!

Dzisiaj wybrałem pierwszy-lepszy i patrzę na spaliny z 17.02.2012 (mrozy). To był akurat ten: https://esterownik.pl/remote/748 i faktycznie :-( Na różnych wykresach eCoali / Bruli 100-200*C. I jak mam to rozumieć? Że spalanie w automacie jest nieekonomiczne? Nie wiem jaki kocioł ma akurat ten użytkownik.

U mojego wątpiącego kolegi zimą czopuch sam dotykałem ręką i letni był ledwo - czyli 40-50 stopni miał. Proszę skomentujcie, bo ogarniają mnie wątpliwości. Czy tak wysoka temperatura świadczy o: a) niskiej sprawności kotła b) złym prowadzeniu pieca (czyli "winny" jest sterownik) c) braku umiejętności ustawienia parametrów przez palacza?
Czy miał ktoś zimą temperaturę spalin rzędu 40-50*C na RBR/eCoala? Jeżeli tak, w jaki sposób to osiągacie?

karoka65
22-09-2012, 13:13
Normalna temp. spalin RBRa przy pracy ciągłej w sezonie zimowym to około 130 do 150 stopni.
Poczytaj więcej jakie problemy mają ludzie przy takiej niskiej temp spalin.
Przy Ogniwo np. na lato zatykają płomieniówki żeby ją podnieść.
Oj fachowcy, fachowcy.
Ostatnio widziałem RBRa który od zakupu wczesną wiosną do teraz nie był czyszczony, na wymienniku była około 2cm warstwa pyłu, jak myślisz jaka będzie wtedy sprawność i temp. spalin ?
Nie tak dawno będąc na serwisie Kotła Ognowo Eko Plus podobnie, nie czyszczony od zakupu wiosną. gościu naczytał się na forum że tylko sypie się węgiel i wysypuje popiół. Komora nawrotna była tak zawalona że hakiem trzeba było wydłubać otwór za szufladą o którym oczywiście klient nie wiedział że tam jest.
Dym zamiast przez komin wydobywał się przez drzwi kotłowni.

roizdek
22-09-2012, 13:38
Normalna temp. spalin RBRa przy pracy ciągłej w sezonie zimowym to około 130 do 150 stopni.
Czyli energia faktycznie się marnuje, to niedobrze :-(

Czy jest prawdziwe stwierdzenie, że przewymiarowanie kotła może spowodować obniżenie temperatury spalin? Chodzi o to, że większy kocioł ma większy wymiennik (tak na chłopski rozum - ale czy to prawda w RBR?), zatem przy zadanym przepływie spalin oddane jest więcej energii do medium grzewczego.

O wadach przewymiarowania dużo czytałem..., to takie pytanie akademickie ;-)

karoka65
22-09-2012, 14:11
Zmierz temp. spalin w czopuchu "śmieciuszka" to zobaczysz ile tam idzie z dymem do nieba.
W kotłach ekologicznych z podajnikiem o ile dobrze pamiętam norma dopuszcza bodajże 300 stopni w czopuchu.
Były badane kotły bardzo znanych producentów których oczywiście nie wymienię i powiem ci że przy 20kW w czopuchu było już ponad 400 stopni i niestety nie dostali ci producenci eCoala.
Skoro na cały kraj tylko 5-ciu producentów kotłów montuje te regulatory to chyba też o tym świadczy.

Andrzej_M_
22-09-2012, 14:57
,,,, Dzisiaj wybrałem pierwszy-lepszy i patrzę na spaliny z 17.02.2012 (mrozy). To był akurat ten: https://esterownik.pl/remote/748 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fr emote%2F748) i faktycznie :-( Na różnych wykresach eCoali / Bruli 100-200*C. I jak mam to rozumieć? Że spalanie w automacie jest nieekonomiczne? Nie wiem jaki kocioł ma akurat ten użytkownik.

U mojego wątpiącego kolegi zimą czopuch sam dotykałem ręką i letni był ledwo - czyli 40-50 stopni miał. Proszę skomentujcie, bo ogarniają mnie wątpliwości.? ,,,,


Ocena czy też pomiar metodą organoleptyczną jest często używaną metodą kontrolną.
Metoda mało dokładna i w dużej mierze zależna jest od doświadczenia osoby badającej.


Pytanie co Ty mierzyłeś dotykając ręką powierzchnię czopucha.
Moim zdaniem mierzyłeś wypadkową temperatury kotłowni i temperatury spalin w czopuchu. I właśnie ta temperatura była na powierzchni zewnętrznej czopucha.

Na wykresach sterowników eCoal i Bruli jest uwidoczniona temperatura spalin o ile czujnik został umieszczony w prawidłowym miejscu czopucha. Czyli środek przekroju czopucha i odległość od kotła równa czterem średnicom czopucha

roizdek
22-09-2012, 15:08
Zmierz temp. spalin w czopuchu "śmieciuszka" to zobaczysz ile tam idzie z dymem do nieba.
W kotłach ekologicznych z podajnikiem o ile dobrze pamiętam norma dopuszcza bodajże 300 stopni w czopuchu.
Dziękuję za komentarz. Sęk w tym, że nie porównuję RBR/eCoala do "śmieciuszka" tylko do Galmeta EKO-GT KWPD16 (?) z podajnikiem (modelu sterownika nie znam, chyba dedykowany).
Argument kolegi jest prosty: "w moim kominie mam 50 stopni, czyli mniejsze straty niż by było w twoim (150); czyli kup taki piec jak ja, a zaoszczędzisz".
Ma rację czy nie?
Do obrońców i zwolenników RBR - poproszę o argumenty do dyskusji z kolegą-sąsiadem :-)
Stawka nie byle jaka: waży się kwestia jaki kociołek stanie w mojej kotłowni...

P.S. Właśnie mi wyładowali 3t Pieklorza, więc do tematu podchodzę poważnie ;-)

roizdek
22-09-2012, 15:10
Moim zdaniem mierzyłeś wypadkową temperatury kotłowni i temperatury spalin w czopuchu. I właśnie ta temperatura była na powierzchni zewnętrznej czopucha.
Może być. Kolega czujnika temperatury spalin nie posiada. Pamięć mi podpowiada - tuż za piecem dotykałem...

A może obecni użytkownicy mogliby "sobie podotykać" i w ten sposób wykonamy (niedokładną oczywiście) próbę kontrolną? Oczywiście - trzeba jednocześnie odczytać co pokazuje czujnik... Np. czujnik 100*C - przy dotyku nie parzy :-)

Piotrek42
22-09-2012, 15:42
ehhh fachowcy....niech wsadzi czujnik do srodka ( w tym galmecie) i niech zmierzy wtedy temp spalin.... na zewnątrz rbr tez jest chłodny... ehhh mierzy się strumień spalin a nie,czopuch.. niech czopuch ma warstwe sadzy w srodku np 1 cm i wtedy czopuch będzie zimny... to dotyczy wszystkich kotłów a nie tylko tych 2 wymienionych...

roizdek
22-09-2012, 15:57
niech czopuch ma warstwe sadzy w srodku np 1 cm i wtedy czopuch będzie zimny...
Piotrek42 - Czy faktycznie aż tyle sadzy się tam zbiera czy mówisz teoretycznie? Jeżeli tak, jak długo po jego oczyszczeniu się tyle może zagromadzić?
Co do metody pomiarowej - masz oczywiście 100% racji ;-)

Pozostali użytkownicy - czy wasze czopuchy są także w dotyku letnie? I takimi je pamiętacie z okresu zimowego, gdy kocioł na "pełnej mocy" hulał?

Piotrek42
22-09-2012, 16:06
kol roizdek ktoś gdzies napisał ze ludzie żyją w błogiej nieświadomosci i .......jest im z tym dobrze:) a tu wykresy pokazują WSZYSTKO ,każdy detal kazde zachwianie temperatury, każdy bład palcza etc.... zbiera, zbiera powoli ,latami... a myślisz że po co kominiarz czysci kominy 1x- 2x do roku??? tak sobie??

karoka65
22-09-2012, 16:09
Kolega Andrzej już ci odpowiedział, temp. spalin powinna być mierzona w strudze spalin w czopuchu, podotykać to sobie można kobitkę za biust.
Na czopuchu możesz siedzieć gołym tyłkiem a w środku jajeczka upalisz i zależy kiedy twój sąsiad go dotykał.
Poczekaj niech kociołek pójdzie na większej mocy ciągle to i paluszki popiecze.
Jak teraz w trybie letnim mam czopuch zimny i tamperatura spalin oscyluje w większości poniżej 50 stopni ale mierzona w czopuchu, czopuch jak napisałem zimny albo letni.

zbigmaz01
22-09-2012, 16:16
Piotrek42 - Czy faktycznie aż tyle sadzy się tam zbiera czy mówisz teoretycznie? Jeżeli tak, jak długo po jego oczyszczeniu się tyle może zagromadzić?
Co do metody pomiarowej - masz oczywiście 100% racji ;-)

Pozostali użytkownicy - czy wasze czopuchy są także w dotyku letnie? I takimi je pamiętacie z okresu zimowego, gdy kocioł na "pełnej mocy" hulał?
My też mamy letnie czopuchy jak przejdzie kocioł w podtrzymanie :)
Zapytaj kolegi ile mu wytrzyma komin obojętnie z czego jest i zapytaj kolegi o rosę w kotle bo nie wierzę aby przy takiej temp. na czopuchu normalnie palił się jakikolwiek ekogroszek tym bardziej że tam jest wentylator o odpowiednim nadmuchu.
Tak że ja w takie bajki nie wierzę aby taka temp. była podczas palenia, podczas podtrzymania to tak a nawet niższa :)
Ciekawe kiedy kolega będzie się za nowym kotłem rozglądał lub za budowlańcami bo trzeba będzie komin przemurować :)

roizdek
22-09-2012, 16:21
Tak że ja w takie bajki nie wierzę aby taka temp. była podczas palenia (...)
To już ustaliliśmy, że metoda pomiarowa była zgrubna, myląca i niedokładna :-)
Kolega-sąsiad wyznaje teorię dużego wymiennika (duży wymiennik = dobry wymiennik bo spaliny zimniejsze). Stąd już tylko krok do za dużego kotła.

karoka65
22-09-2012, 16:42
To już ustaliliśmy, że metoda pomiarowa była zgrubna, myląca i niedokładna :-)
Kolega-sąsiad wyznaje teorię dużego wymiennika (duży wymiennik = dobry wymiennik bo spaliny zimniejsze). Stąd już tylko krok do za dużego kotła.
To daj mu Boże zdrowie. Amen.

roizdek
22-09-2012, 16:53
To może teraz z całkiem innej beczki ;-)

RBR 11kW versus 17kW czym się od siebie różnią? W DTR wyczytałem: powierzchnią grzewczą płaszcza, pojemnością wodną - te dwa parametry rozumiem jako większy wymiennik. Oczywiście wymiarami się różnią.
A co z palnikiem w obu opcjach (Ekoenergia / Burner-S)? Czy istnieją w sumie 4 wielkości tych palników, do każdego z wymienionego kotła po jednej wielkości?

Mozej
22-09-2012, 18:14
Witam szanowne grono
Jestem właśnie na etapie zamawiania RBR 11KW od kolegi Minertu. Czy uda mi się w tym roku odpalić piec i grzać nim przez zimę? Niestety nie wiem - wszystko zależy od tego czy zdążę zrobić instalację wokół pieca. Liczę tutaj na waszą pomoc merytoryczną ;) Tymczasem zastanawiam się nad konfiguracją mojego RBR'a. Chodzi o ilość i rozmiar króćcy oraz o to czy zrobić instalację otwartą czy zamkniętą. Koszt jest generalnie zbliżony a układ zamknięty jest wygodniejszy biorąc pod uwagę że będę chciał w przyszłości zaadaptować poddasze. Z tymi i innymi bardziej szczegółowymi pytaniami walczy tymczasem Minertu :p
Bądźcie pozdrowieni :D

Alina&Mariusz
22-09-2012, 20:27
My z kolei mamy już instalację gotową (no z wyjątkiem kotłowni) i na dniach będziemy zamawiać 17-kę od kolegi karoka65. Instalacja otwarta, 100% podłogówki (dodatkowo grzejniki w łazienkach, pralni i garażu).

karoka65
22-09-2012, 20:38
Dajcie tylko proszę znać troszkę wcześniej bo wszystko schodzi na pniu :)

pawell_1610
22-09-2012, 21:45
Mam pytanie dotyczące ustawienia regulatora kotła.

Zamiast regulatora CO, wybieram regulator pogodowy. Jak go zatem skonfigurować? Jaką ustawić temperaturę obniżoną i w jakich godzinach?:rolleyes:

zbigmaz01
23-09-2012, 07:22
Mam pytanie dotyczące ustawienia regulatora kotła.

Zamiast regulatora CO, wybieram regulator pogodowy. Jak go zatem skonfigurować? Jaką ustawić temperaturę obniżoną i w jakich godzinach?:rolleyes:W zakładce "programatory" wejdź na zakładkę "programator CO" i tam sobie ustawisz co potrzebujesz. Każda kratka to 0,5godz. :) Nie musisz pojedynczo zakreślać, wystarczy zaznaczyć jedną kratkę i trzymając lewy klawisz myszy przeciągać. Jednym ruchem możesz zakreślić to co potrzebujesz.
Podpatrz u innych, każdy ma swoje godziny kiedy potrzebuje wyższą temp. ;)
To dotyczyło obniżenia temp. a wysokość temp. CO wtedy ustawisz w zakładce "ustawienia" i "krzywa grzania" :)

karoka65
23-09-2012, 08:51
Wrzuć tu swój schemat szczególnie interesują mnie te wszystkie "dziurki" na kotle - jest ich troche dużo i nie wykożystane trzeba zaślepić jak rozumię ? :)
Hej Adam, jak ktoś śpiewał - nie ma takiej dziury której nie dałoby się zatkać :)
Luknij w DTR masz opisane co do czego.
Dzwoniłem do ciebie ostatnio bo pytałeś coś o wełnę ale nikt nie odbierał fona.

raf1
23-09-2012, 09:39
Średnio ile wynosi czas pracy podajnika do całego opróżnienia zbiornika dla kotła 17kW. Bo raczej powinien być taki sam no chyba że się myle??

zbigmaz01
23-09-2012, 09:44
Średnio ile wynosi czas pracy podajnika do całego opróżnienia zbiornika dla kotła 17kW. Bo raczej powinien być taki sam no chyba że się myle??
U mnie około 360min z tego 1min = 0,346kg (około)

pawell_1610
23-09-2012, 10:16
W zakładce "programatory" wejdź na zakładkę "programator CO" i tam sobie ustawisz co potrzebujesz. Każda kratka to 0,5godz. :) Nie musisz pojedynczo zakreślać, wystarczy zaznaczyć jedną kratkę i trzymając lewy klawisz myszy przeciągać. Jednym ruchem możesz zakreślić to co potrzebujesz.
Podpatrz u innych, każdy ma swoje godziny kiedy potrzebuje wyższą temp. ;)
To dotyczyło obniżenia temp. a wysokość temp. CO wtedy ustawisz w zakładce "ustawienia" i "krzywa grzania" :)

Zbyszek (mogę tak pisać?:)), może źle się wyraziłem. Wiem od technicznej strony jak ustawić programator pogodowy. Nie mam natomiast zielonego pojęcia kiedy mój kociołek będzie miał zwiększone zapotrzebowanie na moc. Nie wiem, kiedy ustawić temperaturę zadaną (tu akurat automatycznie), a kiedy temperaturę obniżoną...:rolleyes:

Druga kwestia to to, o ile ma być ta temperatura obniżona. U Ciebie na sterowniku widziałem chyba 2*C...

zbigmaz01
23-09-2012, 10:41
Zbyszek (mogę tak pisać?:)), może źle się wyraziłem. Wiem od technicznej strony jak ustawić programator pogodowy. Nie mam natomiast zielonego pojęcia kiedy mój kociołek będzie miał zwiększone zapotrzebowanie na moc. Nie wiem, kiedy ustawić temperaturę zadaną (tu akurat automatycznie), a kiedy temperaturę obniżoną...:rolleyes:

Druga kwestia to to, o ile ma być ta temperatura obniżona. U Ciebie na sterowniku widziałem chyba 2*C...Zrozumiałem że pytasz o temp. przy jakiej powinien zadziałać kocioł czyli przejść w tryb pracy a nie "Auto Lato" To ustawiasz w "Ustawienia", "Parametry CWU" i tu masz "Temp. zewnętrzna dla Auto-Lato [°C]" czyli u mnie jest to temp. 10*C
A co do obniżonej to się zmienia w zależności od upodobania. :) Jest 2*C ale może być i inna :)

zbigmaz01
23-09-2012, 10:46
Z Nie wiem, kiedy ustawić temperaturę zadaną (tu akurat automatycznie), a kiedy temperaturę obniżoną...:rolleyes:

Druga kwestia to to, o ile ma być ta temperatura obniżona. Kiedy korzystasz z wody? Ustaw sobie takie godziny jakie są odpowiednie przy twoim trybie życia : mycie, kąpanie, sprzątanie ...
A te 2*C to mało ale piec nie wariuje przy ponownym ruszeniu :)

Mozej
23-09-2012, 10:46
Jestem w podobnej sytuacji :) Wprawdzie kocioł (rbr`ek 11kW) kupiłem duuużo wczesniej ale instalacje będę robił może już od poniedziałku :)
Chętnie poczytam.

Ja się zdecydowałem na układ zamknięty. Będziesz miał podłogówkę | grzejniki | podłogówkę i grzejniki ?

Wrzuć tu swój schemat szczególnie interesują mnie te wszystkie "dziurki" na kotle - jest ich troche dużo i nie wykożystane trzeba zaślepić jak rozumię ? :)

Tak się składa że "schemat" cały czas się tworzy :) Mam czas póki piec nie zagości w mojej kotłowni. U siebie będę mieć podłogówkę na parterze i piętrze i grzejniki w podpiwniczeniu oraz w łazience (drabinka).

Alina&Mariusz adkwapniewski czy moglibyście wysłać mi na maila schematy swoich instalacji?

zawijan
23-09-2012, 10:57
A co z palnikiem w obu opcjach (Ekoenergia / Burner-S)? Czy istnieją w sumie 4 wielkości tych palników, do każdego z wymienionego kotła po jednej wielkości?

Palniki BURNER-S w kotłach różnej mocy różnią się układem doprowadzenia powietrza - im mniejsza moc, tym mniejsza sumaryczna powierzchnia otworów napowietrzających, co zapewnia duże ciśnienie nadmuchu przy zmniejszonych wydajnościach dmuchaw.

O Ekoenergię pytaj innych. One się często zmieniają. Nie nadążam.

zbigmaz01
23-09-2012, 13:06
Mam ostatnio problem z fonem - bawiłem się trochę softem (grzebałem w firmware) i nie zawsze sygnalizuje że ktoś dzwoni ;) :lol: - powoli wraca do żywych (telefon)


chodzi mi o to że w DTR nie wszystkie "dziurki" są w danym schemacie wykożsytane , czyli mam rozumieć że w danej konfiguracji są zaślepione ?

W DTR też jest wyjście na CWU , to wyjście raz jest wyjściem na cwu a raz powrotem ... i przyznam szczerze że zgłupiałem :) Proszę o oświecenie.

138260Popatrz jeszcze raz na rysunek :)
Górny rysunek jest w dwóch rzutach od przodu i z boku, to co widać od przodu wydaje się podłączone od góry jednak z boku już tak nie wygląda :)

karoka65
23-09-2012, 13:09
Instalator je zagospodaruje, jak będzie mial problem to tyrknij.
Korek też można wkręcić jak nie potrzebne ci tyle dziurek :)
Jeśli chodzi o CWU to może zaglądałeś na wersję z wężownicą do produkcji CWU bez bojlera.
Obecnie coś takiego jest dostępne z kotłami od mocy 23kW w górę.

Alina&Mariusz
23-09-2012, 14:11
Alina&Mariusz adkwapniewski czy moglibyście wysłać mi na maila schematy swoich instalacji? mozejko.piotr(małpa)gmail.com

My nie mamy żadnego schematu. Poprostu rozmawiałem z instalatorem i przedstawiłem mu jak to widzę, on zaproponował drobne korekty, które zostały zaakceptowane i będzie tworzył :) jak chcesz coś wiedzieć to pisz PW podam Ci numer tel i możemy porozmawiać a wtedy postaram się przekazać jak to ma wyglądać.

zbigmaz01
23-09-2012, 14:39
...
na koniec dwa pytania :

1. Jaką pompkę do cwu dajecie (tą między bojlerem a kotłem którą steruje ecoala ) ?
2. @zbigmaz jakie masz naczynie CO ?
ad1 U mnie takiej nie ma :)
ad2 Ja mam 1000L :)

Delphion1
23-09-2012, 19:26
Witam,decyzja po akceptacji te ładniejszej połówki podjeta RBR EKOUNIWERSAL 11 do 100M2 to jest to czego potrzebujemy. Jesteśmy na etapie zamawiania kociołka :)
Mam nadzieję ,że instalator mi wszystko ładnie podepnie?
Teraz będziecie mieć kolejnego zrzędę na tym forum :)

arur
23-09-2012, 19:33
Dzisiaj podpialem czujniki temp. zew. i wew. tylko ten na dworze pokazuje okolo 4-5 stopni za duzo(jutro go dam w inne miejsce to zobacze czy czasem od drzwi nie lapie cieplego powietrza) a ten w domu 2,5 stopnia i chcialbym go skalibrowac ale potrzebuje pin a w instrukcji nie moge znalesc. Czy to jest jakis pin uniwersalny?

Mozej
23-09-2012, 19:51
My nie mamy żadnego schematu. Poprostu rozmawiałem z instalatorem i przedstawiłem mu jak to widzę, on zaproponował drobne korekty, które zostały zaakceptowane i będzie tworzył :) jak chcesz coś wiedzieć to pisz PW podam Ci numer tel i możemy porozmawiać a wtedy postaram się przekazać jak to ma wyglądać.

Jak tylko będę mieć zarys swojej instalacji to przedzwonię do Ciebie w sprawie konsultacji :) póki co koncepcje zmieniaja sie bardzo szybko

zbigmaz01
23-09-2012, 19:54
Dzisiaj podpialem czujniki temp. zew. i wew. tylko ten na dworze pokazuje okolo 4-5 stopni za duzo(jutro go dam w inne miejsce to zobacze czy czasem od drzwi nie lapie cieplego powietrza) a ten w domu 2,5 stopnia i chcialbym go skalibrowac ale potrzebuje pin a w instrukcji nie moge znalesc. Czy to jest jakis pin uniwersalny?
Uniwersalny :)
Poszedł na PW

karoka65
23-09-2012, 21:07
Witam,decyzja po akceptacji te ładniejszej połówki podjeta RBR EKOUNIWERSAL 11 do 100M2 to jest to czego potrzebujemy. Jesteśmy na etapie zamawiania kociołka :)
Mam nadzieję ,że instalator mi wszystko ładnie podepnie?
Teraz będziecie mieć kolejnego zrzędę na tym forum :)
W razie czego jak instalator nie zadufany w sobie to może tyrknąć jakby czegoś nie wiedział.
To są nowe rzeczy dla nich.
Jedni chcą robić tak jak robili całe życie, inni wszystko wiedzą najlepiej i duma lub jakieś ego nie pozwala żeby coś zapytać ale są tacy że mówią wprost, panie nie montowałem kotła z takim sterownikiem i chętnie się dowiem jakie ma możliwości.
Są też tacy i już kilka razy rozmawiałem z takimi ludźmi.

zbigmaz01
23-09-2012, 21:22
W razie czego jak instalator nie zadufany w sobie to może tyrknąć jakby czegoś nie wiedział.
To są nowe rzeczy dla nich.
Jedni chcą robić tak jak robili całe życie, inni wszystko wiedzą najlepiej i duma lub jakieś ego nie pozwala żeby coś zapytać ale są tacy że mówią wprost, panie nie montowałem kotła z takim sterownikiem i chętnie się dowiem jakie ma możliwości.
Są też tacy i już kilka razy rozmawiałem z takimi ludźmi.Gorzej jak mówi jedno a robi drugie i to jeszcze powie że tak mu tłumaczono :)

minertu
23-09-2012, 22:58
Gorzej jak mówi jedno a robi drugie i to jeszcze powie że tak mu tłumaczono :)

A takich jest najwięcej.
Jak montują to wiedzą wszystko ,jak jadę do odpalania bo i tak bywa to okazuje się ,że nie wiedzą nic.

pawell_1610
24-09-2012, 05:51
Witam:)

Udalo już mi się ustawic kociolek i programatory: pogodowy i pokojowy. Teraz w domu już jest cieplo. W zasadzie to za cieplo. Temperatura zadana wedlug programatora pokojowego w ciagu dnia 21*C, a w nocy 19*C. Dziś budze się o 5 rano, a w domu 23 stopnie...

Co moze miec wplyw na to, że piec aż tak przebija temperature zadana?

keteimj
24-09-2012, 10:18
Witam:)

Udalo już mi się ustawic kociolek i programatory: pogodowy i pokojowy. Teraz w domu już jest cieplo. W zasadzie to za cieplo. Temperatura zadana wedlug programatora pokojowego w ciagu dnia 21*C, a w nocy 19*C. Dziś budze się o 5 rano, a w domu 23 stopnie...

Co moze miec wplyw na to, że piec aż tak przebija temperature zadana?

Ja myślę że bezwładność twojego systemu ogrzewania, nie da się tak na pstryknięcie obniżyć temperaturę w domu o dwa czy trzy stopnie(to co teraz jest wadą w zimie będzie zaletą:rolleyes:), nie wiadomo jak masz jeszcze ustawioną histerezę programatora pokojowego i podłogówki. Ja osbiście uważam że kaloryfer z dobrym termostatem to najdokladniejszy regulator. A kocioł jak kocioł grzeje ale żeby chłodził to już nie:no:

Piotrek42
24-09-2012, 14:01
Witam:)

Udalo już mi się ustawic kociolek i programatory: pogodowy i pokojowy. Teraz w domu już jest cieplo. W zasadzie to za cieplo. Temperatura zadana wedlug programatora pokojowego w ciagu dnia 21*C, a w nocy 19*C. Dziś budze się o 5 rano, a w domu 23 stopnie...

Co moze miec wplyw na to, że piec aż tak przebija temperature zadana?

a ja mysle że złe ustawienie sterownika :D wejdz w ust zaawansowane daj TYP PRACY POMPY CO (DLA REG WEWNETRZNEGO)

WYŁĄCZONA wtedy pompa działa jak termostat- osiądgnięta tem w domu -pompka stoi.

keteimj
24-09-2012, 15:04
a ja mysle że złe ustawienie sterownika :D wejdz w ust zaawansowane daj TYP PRACY POMPY CO (DLA REG WEWNETRZNEGO)

WYŁĄCZONA wtedy pompa działa jak termostat- osiądgnięta tem w domu -pompka stoi.
Chyba że masz pompkę do każdego kaloryfera i pętli podłogówki oddzielną:D
I znów dwie szkoły Falenicka i Otwocka do wyboru, nie ma co się rozwijać bo nie wiemy jaką pawell_1610 ma instalację jakie ma ustawienia itd. a sposobów regulacji temperatury w domu przy tym sterowniku jest wiele. Każdy musi wybrać co dla niego jest najwygodniejsze i w jego domu sprawdza się najlepiej

pawell_1610
24-09-2012, 16:28
@keteimj

@Piotrek42

Dzięki Panowie za podpowiedzi. Właśnie zastosowałem zmiany i obserwuję piecyk:)

Ze względu na problem z moim routerem aktualizuję odnośnik do mojego sterownika: https://esterownik.pl/remote/1547

szczudlo
24-09-2012, 17:04
Udało mi się udostępnić piecyk w internecie, bardzo proszę fachowców o zerknięcie w mój kocioł i poprowadzić mnie za rękę z ustawieniami kotła. Jak wyłączyć pompę CWU ? Bojler nie jest uruchomiony a pompa pokazuje, że jest włączona i mam problem z jej wyłączeniem...

w stopce jest link do mojego esterownika

zbigmaz01
24-09-2012, 17:40
Udało mi się udostępnić piecyk w internecie, bardzo proszę fachowców o zerknięcie w mój kocioł i poprowadzić mnie za rękę z ustawieniami kotła. Jak wyłączyć pompę CWU ? Bojler nie jest uruchomiony a pompa pokazuje, że jest włączona i mam problem z jej wyłączeniem...

w stopce jest link do mojego esterownikaObniż mu temp. CWU do max ile możesz potem w programatorach CWU ustaw jeszcze obniżenie temp. o resztę stopni aby była poniżej tej co na czujniku. Tam musisz zaznaczyć kratki aby to było zatwierdzone :) Czyli u ciebie wszystko na niebiesko :)
Aby szybko to poszło to nie pojedynczo kratki tylko jedną zaznaczając na niebiesko trzymasz lewy klawisz myszy i jeździsz do skutku :)
:)

zbigmaz01
24-09-2012, 17:43
Jak zejdzie do 35*C to reszta w programatorach tam masz obniżoną o 10 to podnieś na 15 i to powinno wystarczyć :)

johny34
24-09-2012, 17:46
Witam po dłuższej przerwie :)
Tym razem dołączam jako nowy użytkownik, a nie poszukujący :)
Piecyk właśnie przyjechał. Mam instalację bez podłogówki, same grzejniki na ścianach + bojler 150l.
Macie jakieś sugestie dla instalatora? Nie to, że jest słaby, ale może warto coś podpowiedzieć zanim zacznie dłubać - w końcu to zaawansowany sterownik.

Pozdrawiam

zbigmaz01
24-09-2012, 18:34
Picie owszem ale po robocie. A słoninka solona i świeży chlebek jest do tego?

zbigmaz01
24-09-2012, 18:38
Witam po dłuższej przerwie :)
Tym razem dołączam jako nowy użytkownik, a nie poszukujący :)
Piecyk właśnie przyjechał. Mam instalację bez podłogówki, same grzejniki na ścianach + bojler 150l.
Macie jakieś sugestie dla instalatora? Nie to, że jest słaby, ale może warto coś podpowiedzieć zanim zacznie dłubać - w końcu to zaawansowany sterownik.

PozdrawiamTy go zapytaj czego nie rozumie albo co podejrzewa że tak powinno być, potem możesz się tymi uwagami podzielić. Najlepiej jak on będzie zadawał tu pytania to zawsze się znajdzie ktoś kto pomoże. Pytania powinien zawsze zadawać wcześniej bo nie zawsze ktoś jest na forum. :)

Piotrek42
24-09-2012, 19:02
kolpawell_1610 podciągnij sobie trochę cwu w góre bo i tak kocioł ci przeciągą...możesz zmienić równiez ustawienia czasowe Czas pracy pompy CO (dla reg.wew) [min] na 60 min i Czas postoju pompy CO (dla reg.wew) [min] na 0 johny34 jedna pompka na CO jedna na CWU i koniec tematu...

keteimj
24-09-2012, 19:09
Obniż mu temp. CWU do max ile możesz potem w programatorach CWU ustaw jeszcze obniżenie temp. o resztę stopni aby była poniżej tej co na czujniku. Tam musisz zaznaczyć kratki aby to było zatwierdzone :) Czyli u ciebie wszystko na niebiesko :)
Aby szybko to poszło to nie pojedynczo kratki tylko jedną zaznaczając na niebiesko trzymasz lewy klawisz myszy i jeździsz do skutku :)
:)

U mnie to nie pomaga, tylko ja się tym nie przejmuję bo nie mam pompki CWU, proponuję odłączyć zasilanie pompki i sie nie przejmować, że jest zielona.
A swoją drogą to ES mógłby pomyśleć o użytkownikach RBR-ów z produkcją CWU i stworzyć możliwość wyłączenia w schemacie pompy cwu tak jak mieszającej. Miałbym wtedy czytelniejszy schemat:D

Piotrek42
24-09-2012, 19:11
U mnie to nie pomaga, tylko ja się tym nie przejmuję bo nie mam pompki CWU, proponuję odłączyć zasilanie pompki i sie nie przejmować, że jest zielona.
A swoją drogą to ES mógłby pomyśleć o użytkownikach RBR-ów z produkcją CWU i stworzyć możliwość wyłączenia w schemacie pompy cwu tak jak mieszającej. Miałbym wtedy czytelniejszy schemat:D

keteimj Poczekaj troche..... jescze troche to będziesz mógł sobie w necie narysowac SWOJĄ instalacjie ;)

szczudlo
24-09-2012, 19:16
U mnie to nie pomaga, tylko ja się tym nie przejmuję bo nie mam pompki CWU, proponuję odłączyć zasilanie pompki i sie nie przejmować, że jest zielona.
A swoją drogą to ES mógłby pomyśleć o użytkownikach RBR-ów z produkcją CWU i stworzyć możliwość wyłączenia w schemacie pompy cwu tak jak mieszającej. Miałbym wtedy czytelniejszy schemat:D

No moja pompa jest odłączona od zasilania, ale sterownik pokazuje cały czas jako włączoną, chciałem to odłączyć prostym sposobem wł/wył. ale tak to nie działa.

karoka65
24-09-2012, 19:17
Witam po dłuższej przerwie :)
Tym razem dołączam jako nowy użytkownik, a nie poszukujący :)
Piecyk właśnie przyjechał. Mam instalację bez podłogówki, same grzejniki na ścianach + bojler 150l.
Macie jakieś sugestie dla instalatora? Nie to, że jest słaby, ale może warto coś podpowiedzieć zanim zacznie dłubać - w końcu to zaawansowany sterownik.

Pozdrawiam
Wiesz że prawie zawsze mam fona pod ręką a jak nie to zawsze oddzwaniam :)

keteimj
24-09-2012, 19:18
keteimj Poczekaj troche..... jescze troche to będziesz mógł sobie w necie narysowac SWOJĄ instalacjie ;)

To by było coś, a jak z zapisywaniem spraktykowanych ustawień na określone paliwo gadaj jak na spowiedzi jak coś wiesz bo nie mogę wytrzymać żona w pralce ma pamięć ustawień a ja w kotle nie i to ma być równouprawnienie?

Delphion1
24-09-2012, 19:21
szczudlo cieszę się ,że masz 11 kw bo taki włąsnie chcę kupic do mojego 100M2 domciu i chetnie bym zasięgnął info przed opcją"kup teraz" :)
Poza tym mam do ciebie blisko:)
info na Pw

Piotrek42
24-09-2012, 19:23
To by było coś, a jak z zapisywaniem spraktykowanych ustawień na określone paliwo gadaj jak na spowiedzi jak coś wiesz bo nie mogę wytrzymać żona w pralce ma pamięć ustawień a ja w kotle nie i to ma być równouprawnienie?A wiesz że nie zapytałem sie o personalizacje ustawień :D z drugiej strony.... zawsze możesz sobie zapisać na kartce i... zazdroscic zonie:lol2:

roizdek
24-09-2012, 19:23
Palniki BURNER-S w kotłach różnej mocy różnią się układem doprowadzenia powietrza - im mniejsza moc, tym mniejsza sumaryczna powierzchnia otworów napowietrzających, co zapewnia duże ciśnienie nadmuchu przy zmniejszonych wydajnościach dmuchaw.

Dziękuję za wyjaśnienie - właśnie BURNER-S mnie interesuje jako że rozumiem, iż w razie czego spali także miał.
Generalnie chcę palić groszkiem, ale mieć także w opcji pelet i miał (na wszelki wypadek, nie wiadomo co przyniesie przyszłość).


Rozmawiałem z kolegą wczoraj nt. dodatkowej wężownicy do CWU, kolega kolegi coś takiego użytkuje (na innym piecu, jakimś Dragaczu). Ale u niego z tej wężownicy idzie dalej rura... na normalny zasobnik. Tak więc zasobnik jest ładowany podwójnie: bezpośrednio z wężownicy dodatkowej (zamiast prosto z sieci wodą zimną), oraz normalnie "jak należy". W ten sposób wodę w zasobniku podgrzewa się bardzo szybko.

1. Czy zimna woda z sieci na dodatkową wężownicę nie wnosi ryzyka korozji niskotemperaturowej dla kotła?
2. I - tu nowość dla mnie z wpisu sprzed kilku "linijek" - czy w kotłach RBR 11kW/17kW jest w ogóle możliwe ich wbudowanie?

zbigmaz01
24-09-2012, 19:30
U mnie to nie pomaga, tylko ja się tym nie przejmuję bo nie mam pompki CWU, proponuję odłączyć zasilanie pompki i sie nie przejmować, że jest zielona.
A swoją drogą to ES mógłby pomyśleć o użytkownikach RBR-ów z produkcją CWU i stworzyć możliwość wyłączenia w schemacie pompy cwu tak jak mieszającej. Miałbym wtedy czytelniejszy schemat:DA czemu nie pomaga? Ja tak tym gniazdem sterowałem przez pewien czas ogrzewaniem na jednym pionie grzejników. Musiałeś coś pomieszać.

keteimj
24-09-2012, 19:31
Dziękuję za wyjaśnienie - właśnie BURNER-S mnie interesuje jako że rozumiem, iż w razie czego spali także miał.
Generalnie chcę palić groszkiem, ale mieć także w opcji pelet i miał (na wszelki wypadek, nie wiadomo co przyniesie przyszłość).


Rozmawiałem z kolegą wczoraj nt. dodatkowej wężownicy do CWU, kolega kolegi coś takiego użytkuje (na innym piecu, jakimś Dragaczu). Ale u niego z tej wężownicy idzie dalej rura... na normalny zasobnik. Tak więc zasobnik jest ładowany podwójnie: bezpośrednio z wężownicy dodatkowej (zamiast prosto z sieci wodą zimną), oraz normalnie "jak należy". W ten sposób wodę w zasobniku podgrzewa się bardzo szybko.

1. Czy zimna woda z sieci na dodatkową wężownicę nie wnosi ryzyka korozji niskotemperaturowej dla kotła?
2. I - tu nowość dla mnie z wpisu sprzed kilku "linijek" - czy w kotłach RBR 11kW/17kW jest w ogóle możliwe ich wbudowanie?

Ja mam 17-kę z CWU palnik ekoenergię i poprzednią zimę jechałem peletem, peletem z fasolą, owsem i daje radę nie trzeba BURNER-S jak z miałem nie wiem nie próbowałem.

keteimj
24-09-2012, 19:44
A czemu nie pomaga? Ja tak tym gniazdem sterowałem przez pewien czas ogrzewaniem na jednym pionie grzejników. Musiałeś coś pomieszać.

Sory już wiem poprostu za szybko chcialem i nie przyłożyłem należytej uwagi bo mi to niebardzo wpływało na komfort jazdy:jawdrop:, nie zaznaczyłem obniżonej temperatury w programatorze CWU, jak kogoś w błąd wprowadziłem przepraszam

zbigmaz01
24-09-2012, 19:49
..
Właśnie jeszcze w programatorze CWU obniżyć tak jak pisałem wcześniej i się wyłączy :)

roizdek
24-09-2012, 19:51
Ja (...) poprzednią zimę jechałem peletem (...)
Czy paliłeś TYLKO peletem? Czy masz zainstalowanego strażaka (czytałem że jest w opcji dla RBR, ale nie jestem pewien)? Czy zdażyło ci się kiedykolwiek cofnięcie ognia w kierunu zasobnika?

pawell_1610
24-09-2012, 20:00
Macie jakieś sugestie dla instalatora?

Tak, doradził to któryś z kolegów na forum i wdrożyłem to rozwiązanie u siebie w kotłowni. Mianowicie po wypoziomowaniu kotła podłożyłem pod niego i nóżkę zasobnika gumowe maty, grubości 1 cm. Pomaga wytłumić drgania i zmniejsza hałas:yes:

zbigmaz01
24-09-2012, 20:04
Właśnie jeszcze w programatorze CWU obniżyć tak jak pisałem wcześniej i się wyłączy :)No i jest :)

arur
24-09-2012, 20:18
orientuje sie ktos dlaczego te czujniki temp. zew i wew. sa takie ospałe? strasznie wolno reaguja na zmiany temp. Strasznie duza rozbieznosc miedzy zwyklym termometrem a tymi czujnikami nawet po kalibracji.

pawell_1610
24-09-2012, 20:20
kolpawell_1610 podciągnij sobie trochę cwu w góre bo i tak kocioł ci przeciągą...możesz zmienić równiez ustawienia czasowe Czas pracy pompy CO (dla reg.wew) [min] na 60 min i Czas postoju pompy CO (dla reg.wew) [min] na 0 johny34 jedna pompka na CO jedna na CWU i koniec tematu...

Piotrek, teraz mam ustawiony Czas pracy pompy CO (dla reg.wew) [min] 2 i Czas postoju pompy CO (dla reg.wew) [min] 20. W paleniu w takim kotle jestem totalnym amatorem, dlatego zastanawiam się, co dałyby zmiany zasugerowane przez Ciebie... Zechciałbyś wyjaśnić?:)

Piotrek42
24-09-2012, 20:23
orientuje sie ktos dlaczego te czujniki temp. zew i wew. sa takie ospałe? strasznie wolno reaguja na zmiany temp. Strasznie duza rozbieznosc miedzy zwyklym termometrem a tymi czujnikami nawet po kalibracji.

To je skalibruj... podpowiem jak, nie cuduj z wrzątkiem bo jeszcze sie poparzysz ;) z lodem też nie ( bo to raczej do drinków) wyjmji WSZYSTKIE czujniki powieś je, na jednej wysokości (tak żeby z każdej strony był swobodny dostęp powietrza) daj termometr na tej samej wysokości i ustaw WSZYSTKIE czujniki wg termometru...

szczudlo
24-09-2012, 20:24
orientuje sie ktos dlaczego te czujniki temp. zew i wew. sa takie ospałe? strasznie wolno reaguja na zmiany temp. Strasznie duza rozbieznosc miedzy zwyklym termometrem a tymi czujnikami nawet po kalibracji.

Zrób sobie kalibrację czujników w ustawieniach>kalibracja czujników. A dlaczego takie ospałe to poczekajmy na odpowiedź fachowców ;) O widzę że już jesteś po kalibracji :) wypaliłem za szybko a już myślałem, że komuś pomogłem eh :)

Piotrek42
24-09-2012, 20:27
Piotrek, teraz mam ustawiony Czas pracy pompy CO (dla reg.wew) [min] 2 i Czas postoju pompy CO (dla reg.wew) [min] 20. W paleniu w takim kotle jestem totalnym amatorem, dlatego zastanawiam się, co dałyby zmiany zasugerowane przez Ciebie... Zechciałbyś wyjaśnić?:)

Nie wiem jak tam jest z priorytetem... ale jezeli ustwawisz prace pomki na ciagłą (60 min- praca) to po prostu jak spadnie temp w domu, to załączy się pompka i będzie pracowac do tej pory, aż w domu temperatura podniesie się do zadanej. i nie ważne czy to bedzie 300min czy 25, temp w domu podskoczy pomka się wyłaczy i tyle..

keteimj
24-09-2012, 20:42
Czy paliłeś TYLKO peletem? Czy masz zainstalowanego strażaka (czytałem że jest w opcji dla RBR, ale nie jestem pewien)? Czy zdażyło ci się kiedykolwiek cofnięcie ognia w kierunu zasobnika?
Paliłem samym peletem i mam strażaka ale póżniej i tak go odciąłem od wody bo źle chyba jest skalibrowany i siusiał przy niższej temp niż powinien, a teraz po moich doświadczeniach wiem że system wypychania paliwa wystarczy i można jechać pelletem bez paniki, Czy miałem cofnięcie nie wiem czy tak to można nazwać ale kilka razy ten stażak mi nasiusiał w pellet ale dużo by trzeba pisać odpowiednie ustawienia rozwiązały sprawę. Napewno strażak jest dodatkowym zabezpieczeniem i dobrze dzialający poprawia bezpieczeństwo. A palenie pelletem to co by nie mówić dużo przyjemniejsze niż eko tylko że nic nie ma za darmo i za przyjemności się płaci. Tą zimę będe jechał na eko zobaczę jak będzie ile popiołu czyszczenia itd

karoka65
24-09-2012, 20:53
Dziękuję za wyjaśnienie - właśnie BURNER-S mnie interesuje jako że rozumiem, iż w razie czego spali także miał.
Generalnie chcę palić groszkiem, ale mieć także w opcji pelet i miał (na wszelki wypadek, nie wiadomo co przyniesie przyszłość).



1. Czy zimna woda z sieci na dodatkową wężownicę nie wnosi ryzyka korozji niskotemperaturowej dla kotła?
2. I - tu nowość dla mnie z wpisu sprzed kilku "linijek" - czy w kotłach RBR 11kW/17kW jest w ogóle możliwe ich wbudowanie?
Na Ekoenergii ludzie również palą miałem, mieszankami miału, groszku i eko groszku z pelletami, ziarnem zbóż, trocinami, pestkami, ktoś palił p[ozostałości po czyszczeniu rzepaku, dwóch gościu z forum chyba mieliło drobny orzech nawet, samym zbożem też palą.
Wężownica obecnie jest dostępna z kotłami od mocy 23kW w górę.
Mam jeszcze jedną taką 17-kę u siebie ale już zamówiona, jedzie w okolice Tarnowa.

roizdek
24-09-2012, 21:07
Na Ekoenergii ludzie również palą miałem
1. Czym więc BURNER-S góruje nad Ekoenergią, skoro jak rozumiem jest to opcja droższa?
2. I pytanie z innej nieco dziedziny: czy ruszt awaryjny pozostaje w kotle podczas normalnej pracy, czy też wkłada się go tylko "w razie awarii"?

pawko_
24-09-2012, 21:10
A ja jednak zakupiłem 40 litrów koncentratu glikolu do -70 stopni za cenę 468 zł :/. Zaleję instalację podłogową tym specyfikiem i zrobię pierwsze uruchomienie w piątek, pierwsze i ostatnie w tym roku. Przy okazji wkleję zdjęcia z kotłowni.

P.S Z tego, co koledzy mówili ruszt powinno wyjmować się podczas normalnego palenia, a w razie awarii wkładać. Wszystkie te ruszta to jeden wielki pic na wodę :) i tym się nie kieruj.

Piotrek42
24-09-2012, 21:14
P.S Z tego, co koledzy mówili ruszt powinno wyjmować się podczas normalnego palenia, a w razie awarii wkładać. Wszystkie te ruszta to jeden wielki pic na wodę :) i tym się nie kieruj.

W razie awarii albo jak Ci sie będzie chciało palić np drewnem...ale pewnie nie będzie Ci się chciało :D

roizdek
24-09-2012, 21:19
A ja jednak zakupiłem 40 litrów koncentratu glikolu do -70 stopni za cenę 468 zł :/
Dla mnie to podstawa, też tak planuję :-) Wykańczanie zimą tylko wieczorami rodzi pewne ryzyka ;-) Poproszę na PW jakieś szczegóły (producent, sprzedawca) - jeżeli mogę oczywiście...

roizdek
24-09-2012, 21:21
W razie awarii albo jak Ci sie będzie chciało palić np drewnem...ale pewnie nie będzie Ci się chciało :D
A mój kolega ma Galmeta z rusztem wodnym i go nie wyjmuje. Jak mu się zachce palić gazety - to wrzuca w automacie. Ja też bym tak chciał w RBR :-(

Piotrek42
24-09-2012, 21:22
A mój kolega ma Galmeta z rusztem wodnym i go nie wyjmuje. Jak mu się zachce palić gazety - to wrzuca w automacie. Ja też bym tak chciał w RBR :-(
A wrzucaj kto ci broni??? też wrzucam bezposrednio na palnik:)

roizdek
24-09-2012, 21:24
A wrzucaj kto ci broni??? też wrzucam bezposrednio na palnik:)
No to może i drewienko można w razie czego?

Piotrek42
24-09-2012, 21:27
No to może i drewienko można w razie czego?
NO... w razie czego to i drewienko można.... uprzedzając następne pytanie.. tylko nie pal szcżeki teściowej bo smród będzie na całą okolicę
:lol2:

roizdek
24-09-2012, 21:28
Taki mam komentarz egzystencjonalny: od 3 tygodni śledzę z samozaparciem fora nt. kociołków, i wiem że nic nie wiem. Chyba muszę sobie zrobić przerwę, dać bańce odpocząć... bo pośpiech jest złym doradcą.

zbigmaz01
24-09-2012, 21:38
Taki mam komentarz egzystencjonalny: od 3 tygodni śledzę z samozaparciem fora nt. kociołków, i wiem że nic nie wiem. Chyba muszę sobie zrobić przerwę, dać bańce odpocząć... bo pośpiech jest złym doradcą.Następnym razem jak zaczniesz czytać to postaw obok siebie zgrzewkę browarów a zobaczysz jakie to wszystko proste http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

johny34
24-09-2012, 21:41
Dzięki za podpowiedzi - o gumowej macie Karoka już mi wspomniał, mam przygotowane :) Na CWU będę miał druga pompę więc wygląda na to, ze nie będzie problemu z ustawieniem. Pytam o rady przed montażem, bo jak już przyjdzie monter to na forum raczej nie zapytam - z braku czasu.
Pozdrawiam :)

zbigmaz01
24-09-2012, 21:44
Dzięki za podpowiedzi - o gumowej macie Karoka już mi wspomniał, mam przygotowane :) Na CWU będę miał druga pompę więc wygląda na to, ze nie będzie problemu z ustawieniem. Pytam o rady przed montażem, bo jak już przyjdzie monter to na forum raczej nie zapytam - z braku czasu.
Pozdrawiam :)To masz jeszcze telefon do ....

keteimj
24-09-2012, 21:51
Niespodzianka... czemu jak wyłączyłem pompkę CWU( tą którą niby mam) tak jak pisał zbigmaz01 to temperatura CO ustwila się na 44* i na schemacie przy próbie zmiany komunikat Temperatura zadana CO jest ustawiana automatycznie czy to jakiś rodzaj zabezpieczenia?

karoka65
24-09-2012, 21:55
A mój kolega ma Galmeta z rusztem wodnym i go nie wyjmuje. Jak mu się zachce palić gazety - to wrzuca w automacie. Ja też bym tak chciał w RBR :-(
A jak chcesz wyjąć ruszt wodny, taki ruszt to nic dobrego, poczytaj trochę o tym.
Jak w RBR zostawisz ruszt w kotle to za jakiś czas go szlak trafi od temperatury ale ze 3 dyszki i masz drugi, a jak szlak trafi wodny to albo pomoc doraźnia przez spawanie a najczęściej to kocioł kończy na kupie złomu za garażem :(
O brudzie w kotle już nie wspomnę.

johny34
24-09-2012, 22:00
Telefon mam oczywiście :) Nie omieszkam skorzystać.

karoka65
24-09-2012, 22:01
Taki mam komentarz egzystencjonalny: od 3 tygodni śledzę z samozaparciem fora nt. kociołków, i wiem że nic nie wiem. Chyba muszę sobie zrobić przerwę, dać bańce odpocząć... bo pośpiech jest złym doradcą.
Wszyscy tak mówią jak dzwonią "panie im wiecej czytam tym głupszy jestem"
nikogo nie obrazając

johny34
24-09-2012, 22:12
Taki mam komentarz egzystencjonalny: od 3 tygodni śledzę z samozaparciem fora nt. kociołków, i wiem że nic nie wiem. Chyba muszę sobie zrobić przerwę, dać bańce odpocząć... bo pośpiech jest złym doradcą.

Mam to już za sobą - wybrałem RBR 17KW. Zastanawiałem się nad Sztokerem 25KW, ale po kilku miesiącach zdecydowałem się na RBR-ka.
Pozostaje nadzieja, że będzie ok - przynajmniej wszystko na to wskazuje :) Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów :)

karoka65
24-09-2012, 22:14
W razie awarii albo jak Ci sie będzie chciało palić np drewnem...ale pewnie nie będzie Ci się chciało :D
Wczoraj rozmawiałem z jednym klientem, też chłopak z forum ( byniu 2) i mówi dosłownie: panie wieśku ja też się srałem o ten ruszt awaryjny a jak teraz widzę jak to wszystko działa to pieprznąłem go nie wiem gdzie i nawet mi nie w głowie żeby go włożyć i na nim palić, kartony i drewno po budowie dałem facetowi co ma śmieciucha i mam to w dupie, zasypałem zasobnik i żyję dosłownie jak w bloku, nie wiem skąd woda ciepła z kranu leci.
To mniej więcej jego słowa.
Prędzej czy później reszta też do tego dojdzie.
Ja też sraczki o to dostawałem, jak mój cud sterownik który z kotłem dostałem dokończył żywota byłem zmuszony przez dwa dni tego używać i obym więcej nie musiał.
Człowiek to takie zwierzę co szybko do wygody się przyzwyczaja :)

karoka65
24-09-2012, 22:18
Mam to już za sobą - wybrałem RBR 17KW. Zastanawiałem się nad Sztokerem 25KW, ale po kilku miesiącach zdecydowałem się na RBR-ka.
Pozostaje nadzieja, że będzie ok - przynajmniej wszystko na to wskazuje :) Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów :)
Większość jak widać raczej chyba zadowolona to i może TY będziesz :)
Będziesz miał porównanie bo już kociołek u rodziców chyba obsługiwać ci się zdarzało.

johny34
24-09-2012, 22:30
:) Tak Karoka , troszeczkę liznąłem temat retorciaków . Miałem dzwonić , ale już późno się zrobiło - jutro pogadamy, bo mam jeszcze kilka pytań.
Też jestem zdania,że dobry to był wybór, piecyk ładny i mały, a do tego nowoczesny ;)

karoka65
24-09-2012, 22:41
:) Tak Karoka , troszeczkę liznąłem temat retorciaków . Miałem dzwonić , ale już późno się zrobiło - jutro pogadamy, bo mam jeszcze kilka pytań.
Też jestem zdania,że dobry to był wybór, piecyk ładny i mały, a do tego nowoczesny ;)
Widziałem że dzwoniłeś, oddzwaniałem ale nie odbierałeś.

karoka65
24-09-2012, 22:43
Niespodzianka... czemu jak wyłączyłem pompkę CWU( tą którą niby mam) tak jak pisał zbigmaz01 to temperatura CO ustwila się na 44* i na schemacie przy próbie zmiany komunikat Temperatura zadana CO jest ustawiana automatycznie czy to jakiś rodzaj zabezpieczenia?
Zareagował prawidłowo, nie stresuj się :)
Minertu chyba kiedyś już tłumaczył.
Dobrej nocki wszystkim życzę.

minertu
24-09-2012, 23:35
U mnie to nie pomaga, tylko ja się tym nie przejmuję bo nie mam pompki CWU, proponuję odłączyć zasilanie pompki i sie nie przejmować, że jest zielona.
A swoją drogą to ES mógłby pomyśleć o użytkownikach RBR-ów z produkcją CWU i stworzyć możliwość wyłączenia w schemacie pompy cwu tak jak mieszającej. Miałbym wtedy czytelniejszy schemat:D
Wystarczy czujnik CWU przyczepić do rury wychodzącej z kotła wtedy nie będzie problemu.
Jeżeli nie masz pompki to jakie zasilanie odłączysz?
Zgodzę się jak odłączysz czujnik CWU .

minertu
24-09-2012, 23:52
Zareagował prawidłowo, nie stresuj się :)
Minertu chyba kiedyś już tłumaczył.
Dobrej nocki wszystkim życzę.
A tłumaczył,tłumaczył :)

zbigmaz01
25-09-2012, 04:11
Niespodzianka... czemu jak wyłączyłem pompkę CWU( tą którą niby mam) tak jak pisał zbigmaz01 to temperatura CO ustwila się na 44* i na schemacie przy próbie zmiany komunikat Temperatura zadana CO jest ustawiana automatycznie czy to jakiś rodzaj zabezpieczenia?
A nie masz włączonego trybu "Lato" lub "Auto Lato"? Wtedy tylko grzejesz CWU a nie CO

raf1
25-09-2012, 06:46
Ja mam problem z paleniskiem tj. nieznaczne spieki oraz brak kopca:(. Co zmienić w ustawieniach żeby to poprawić bo narazie dokonałem korekt w parametrach podtrzymania. Niestety piec wczoraj wygasiłem więc nie ma podglądu

SUMO
25-09-2012, 09:51
Ja mam problem z zacinającym się "czyścikiem" pionowego kanału w RBR Ekouniwersal, czy może ktoś wie jak go rozruszać?
Podczas czyszczenia gałka z prowadnicą zacina śie i ani w te ani we wte..

dziękuje

i Pozdrawiam

keteimj
25-09-2012, 12:06
Ja mam problem z zacinającym się "czyścikiem" pionowego kanału w RBR Ekouniwersal, czy może ktoś wie jak go rozruszać?
Podczas czyszczenia gałka z prowadnicą zacina śie i ani w te ani we wte..

dziękuje

i Pozdrawiam

Pewnie dawno go nie używałeś, nic na siłę wszystko młotkiem, trochę WD40 lub podobnego specyfiku puknąć bardziej zdecydowanie gałkę i powinno pójść póżniej prządnie rozruszać, trzeba częściej uzywac będzie łatwiej

SUMO
25-09-2012, 12:23
Dzięki
Idę działać ...
pozdrawiam

zbigmaz01
25-09-2012, 14:41
Ja mam problem z zacinającym się "czyścikiem" pionowego kanału w RBR Ekouniwersal, czy może ktoś wie jak go rozruszać?
Podczas czyszczenia gałka z prowadnicą zacina śie i ani w te ani we wte..

dziękuje

i PozdrawiamA nie zostawiłeś czasami go wewnątrz podczas palenia ? :yes:

Krzysiek23
25-09-2012, 20:55
Panowie :D mam problem z dodanie sterownika do podglądu www. Moja brama domyślna i ip ma format xxx.xxx.x.x natomiast w sterowniku jest format xxx.xxx.xxx.xxx jak mam teraz wpisać bramę? skor moja ma mniej cyfr po kropkach ? mam Neostrade i liveboxa 2

Slawko123
25-09-2012, 21:01
nie ma znaczenia ile cyfr po kropkach, maksymalnie jest 3, czyli.xxx

Zapis tego samego na trzy sposoby .006; .06; .6 wszystkie sa poprawne i oznaczają dokładnie to samo. w tym przypadku cyfrę "6".

zbigmaz01
25-09-2012, 21:15
Ja mam problem z paleniskiem tj. nieznaczne spieki oraz brak kopca:(. Co zmienić w ustawieniach żeby to poprawić bo narazie dokonałem korekt w parametrach podtrzymania. Niestety piec wczoraj wygasiłem więc nie ma podgląduNajlepiej jak byś opisał te spieki. Z tego co wyczytałem to są dwa rodzaje, koksowe i żużlowe (chyba tak się nazywały). Teraz w zależności od tego to albo się dodaje powietrza albo ujmuje. Ta samo z podawaniem, albo wydłuża lub skraca. Najlepiej jak byś zrobił zdjęcie i zamieścił tutaj a na pewno specjaliści się wypowiedzą co może być przyczyną. Dobre jest to że jesteś podłączony i w chwili kiedy ci się pojawią spieki będzie wiadomo jak był kocioł prowadzony :)
Nie martw się, będzie lepiej :)
Zima przed nami a w zanadrzu nowy soft i oby jak najszybciej to będzie można go poznać i coś popróbować :)

Krzysiek23
25-09-2012, 21:58
nie ma znaczenia ile cyfr po kropkach, maksymalnie jest 3, czyli.xxx

Zapis tego samego na trzy sposoby .006; .06; .6 wszystkie sa poprawne i oznaczają dokładnie to samo. w tym przypadku cyfrę "6".

Dzięki wielkie:) Działa:) Piwko dla Ciebie:D

Krzysiek23
25-09-2012, 22:33
Wszystko gra:)

raf1
26-09-2012, 06:19
Najlepiej jak byś opisał te spieki. Z tego co wyczytałem to są dwa rodzaje, koksowe i żużlowe (chyba tak się nazywały). Teraz w zależności od tego to albo się dodaje powietrza albo ujmuje. Ta samo z podawaniem, albo wydłuża lub skraca. Najlepiej jak byś zrobił zdjęcie i zamieścił tutaj a na pewno specjaliści się wypowiedzą co może być przyczyną. Dobre jest to że jesteś podłączony i w chwili kiedy ci się pojawią spieki będzie wiadomo jak był kocioł prowadzony
:)Nie martw się, będzie lepiej :)
Zima przed nami a w zanadrzu nowy soft i oby jak najszybciej to będzie można go poznać i coś popróbować :)
To są spieki koksowe
jak na załączonym zdjęciu a co z kopczykiem ?138610

karoka65
26-09-2012, 09:46
To są spieki koksowe
jak na załączonym zdjęciu a co z kopczykiem ?138610
Próbuję wejść na twój sterownik ale wyłączony.
Spróbuj zwiększyć nadmuch, żeby to dopaliło.

keteimj
26-09-2012, 09:47
To są spieki koksowe
jak na załączonym zdjęciu a co z kopczykiem ?138610

Tak to raczej nic z tego nie będzie mimo szczerych chęci kolegów z forum kocioł co parę godzin wyłączany pozmieniasz ustawienia i za chwilę znów go wyłączysz i sterownik też także podglądu niema . Myślę, że sztywne łącze telefoniczne z karoką będzie skuteczniejsze, albo robisz barek na zasobniku i go zapraszasz tylko czeskiej nie kupuj:rotfl::rotfl:

raf1
26-09-2012, 10:16
Próbuję wejść na twój sterownik ale wyłączony.
Spróbuj zwiększyć nadmuch, żeby to dopaliło.
Na razie wyłączyłem kocioł, następna próba to już myśle, że prawdziwą zimą. :yes:
Wentylator widziałem że chodził na 38%

Alina&Mariusz
26-09-2012, 14:01
Prawie idealnie moja instalacja :D

zbigmaz01
26-09-2012, 15:35
No dobra ostatnia poprawka schematu - proszę o sugestie i poradę. DBV jest już zamontowany więc pominąłem go na schemacie.

1. Jaka pompka do cwu (co mało kW bierze)
2. Naczynie przep. CO 12-15L wystarczy ?
3. Podpinać do ecoala czujnik pogodowy ? Jak dobrze rozumiem to w tym układzie na schemacie podłogówki są sterowane "ilościowo" (stała temp. czynnika 38*C) a nie temp. Czy wystarczą czujnki (T1,T2)w pokojach ? Jak ustawić ecoala żeby sterował takim układem ?
4. Sterowanie "pogodowe" może działać równocześnie z "pokojowym" ? Czy się wykluczają ? Jeżeli się nie wykluczają to co mi to da (korzyści, wady)
5. Pompki CO to Alphy 2 bez L czym się różni pomka Alpha2 do Alpha2 L ? Czy trzeba usuwać jakieś kondziory z ecoala żeby dobrze współpracował z pompami Alpha2 bez L ?
6. Jak "duży" zawór 3d termostatyczny ? (Kvs <2 | Kvs >2) i z doświadczenia lepiej 20-43*C czy 35-60*C ? Temp wody zasilającej podłogówkę 38*C
7. Na jakiej wysokości zamontować czujniki temp w pokojach ?
Postaram się odpowiedzieć, jak zrobię błędy to proszę o poprawę :)
ad1 Najmniej biorą Alpha 2 ale są drogie
ad2 Kiedyś czytałem że powinno wynosić coś koło 10-15% pojemności ale po swojej instalacji widzę że ten przelicznik jest trochę na wyrost
ad3 Podpinać. Wystarczą czujniki, ale jeszcze masz możliwość regulacji na rotametrach tam gdzie nie masz czujników. Ja tak mam podłączone :)
ad4 Może działać równocześnie, nie wyklucza się. Pogodowy steruje temp. na kotle czyli ustawiasz krzywą grzania i tam masz dla jakiej temp. na zewnątrz jaka temp. powinna być na kotle. Im zimniej tym wyższa temp. tak jest u mnie. Korzyści ? Do niższej temp. grzeję jak jest ciepło a to już masz oszczędności.
ad5 Ja mam Alpha 2 bez L (chyba) a czym się różnią to nie wiem :) Nic nie usuwałem ze sterownika i działa, chociaż mruga :)
ad6 Do mojego zaworu idzie rura 22mm, podłączone jest 90m2 podłogi, zawór ESBE VTA322 i jest 35-60*C Powiem tak jest w dolnym położeniu i żałuję że nie dałem 20-43*C Nie mam możliwości obniżenia temp. w dół :(
ad7 Mam na 1,3m i wystarczy :)

karoka65
26-09-2012, 20:36
Zbyszek czego nie mówisz że ci pompka mryga :)

zbigmaz01
26-09-2012, 20:38
To napisz jeszcze proszę od kiedy grzejesz (jaki miesiąc) i jakie masz widełki temp na kotle ?Od 14XII2011 a wszystko możesz zobaczyć sam. Adres w stopce.

zbigmaz01
26-09-2012, 20:39
Zbyszek czego nie mówisz że ci pompka mryga :)Wiem gdzie i co wyciąć ale mnie to zwisa http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/) http://emotikona.pl/emotikony/pic/0laughing.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

zbigmaz01
26-09-2012, 20:42
Dla tych szczątkowych prądów szkoda zabawy, a tak jak jest ciemno to jakieś światełko w tunelu http://emotikona.pl/emotikony/pic/0laughing.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0laughing.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0laughing.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
27-09-2012, 04:41
To podeślij na priv jak możesz.
EDIT
-------
już wiem co i gdzie wylutować :)

Popatrzyłem sobie na twoje wykresy i wychodzi że nawet w styczniu/lutym 2012 nie przekroczył 63*C , temp się mieści między 43 - 63*C , spoko :)

Wykresy - super :)
Tyle że przydał by się interface do zapytań sql , np potrzebuję na szybko max temp CO w okreslonym okresie czasu , lub dowolny inny "raporcik" - tak wiem maruda jestem ;)

@Karoka możesz to zgłosić do producenta ? Zbliża się "sezon" będziesz cześciej "forumowo" dostępny ? Tak wiem telefon ...;)
Ja się uczyłem palić i wtedy jeszcze powstawały nowe softy do sterownika. Ja miałem całkowicie pokręcone, to mój pierwszy piec :) Nie czytałem wcześniej aby się uczyć a tylko popatrzyłem na kotły które kupić :)

Alina&Mariusz
27-09-2012, 08:13
Masz(cie) już zrobioną ? Podziel się zdjęciami :)

Kotłownia narazie w głowie tylko ;)
Chociaż piec już zamówiony i z instalatorem już wszystko uzgodnione.

johny34
27-09-2012, 09:18
No, a u mnie dzisiaj pierwsze odpalenie - ciekawe jak to wyjdzie :)

karoka65
27-09-2012, 09:23
@Karoka możesz to zgłosić do producenta ? Zbliża się "sezon" będziesz cześciej "forumowo" dostępny ? Tak wiem telefon ...;)
Jeszcze ze dwa tygodnie i powinienem się trochę odrobić, na razie najlepiej dzwonić, odpisuję późnym wieczorem na tą chwilę.
Wygoniłem na chwilę kierowniczkę od kompa to coś skrobnę :)

minertu
27-09-2012, 12:34
Zbyszek czego nie mówisz że ci pompka mryga :)

Bo jak przychodzi to od razu mu się weselej robi :)

zbigmaz01
27-09-2012, 12:44
Bo jak przychodzi to od razu mu się weselej robi :)Ustaliłem sobie że jak mruga to czas na browara i na razie muszę często uzupełniać zapasy http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Przyjdzie zima i rzadziej będzie mrugać, nadrabiam http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

pawko_
27-09-2012, 15:17
Czy konieczne jest montowanie czujnika wewnętrznego ? Coś instalator pobąkiwał, że nie potrzebny bo będzie się gryźć ze sterownikiem pokojowym czy coś takiego. Chyba, że przekręciłem.

Piotrek42
27-09-2012, 15:21
Czy konieczne jest montowanie czujnika wewnetrznego ? Cos tam instalator pobakiwal ze nie potrzebny, bo bedzie sie gryzlo ze sterownikiem pokojowym czy cos takiego. Chyba ze cos przekrecilem.

Niech instalator montuje i się nie zastanawia....sam się będzie gryzł....:mad: a niby jakim pokojowym po co??? jakieś 90 % instalatorów nie ma pojęcia o zaawansowanym sterowoniu... robią jeszcze w stylu lat 80-tych..

zbigmaz01
27-09-2012, 15:24
Czy konieczne jest montowanie czujnika wewnętrznego ? Coś instalator pobąkiwał, że nie potrzebny bo będzie się gryźć ze sterownikiem pokojowym czy coś takiego. Chyba, że przekręciłem.Tak jak Piotrek napisał sterownik pokojowy może sobie instalator w "Torbę" wsadzić.
Po tym stwierdzeniu widać że nie ma pojęcia co za sterownik montuje :)

pawko_
27-09-2012, 15:27
No coś tam ma pojęcie bo rozmawiał z nim karoka65 i mówił żebym nie suszył głowy instalatorowi bo jest ogarnięty.

zbigmaz01
27-09-2012, 15:31
...
Jeżeli masz więcej pytań to pisz, zawsze ktoś odpowie :)
Jeżeli instalator nie wie to niech pyta, Też dostanie odpowiedź :)
Niech się uczy a nie wymądrza bo inaczej http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
27-09-2012, 15:32
No coś tam ma pojęcie bo rozmawiał z nim karoka65 i mówił żebym nie suszył głowy instalatorowi bo jest ogarnięty.

On jest "ogarnięty" ale może mało rozgarnięty :lol2:

zbigmaz01
27-09-2012, 15:33
On jest "ogarnięty" ale może mało rozgarnięty :lol2:
Oczywiście chodzi o instalatora :D

karoka65
27-09-2012, 19:15
No coś tam ma pojęcie bo rozmawiał z nim karoka65 i mówił żebym nie suszył głowy instalatorowi bo jest ogarnięty.
Ten był ogarnięty, jak ci zrobił tak jak mówił to full wypas, praktycznie pełna kontrola nad temp. w każdym pomieszczeniu.

zbigmaz01
27-09-2012, 19:35
Ten był ogarnięty, jak ci zrobił tak jak mówił to full wypas, praktycznie pełna kontrola nad temp. w każdym pomieszczeniu.
No to czekamy na uruchomienie :)

mylas
28-09-2012, 06:44
To ja poproszę o pierwszą pomoc, bo wyszukiwarka tematu (przynajmniej u mnie ) coś szwankuje a wiem że chyba o tym mowa już była, jak kalibrować czujniki bo patrzyłem w instrukcji ecoala i dtr kotła i nic. Jest tylko wzmianka o kalibracji ale nie pisze jak ją przeprowadzić i w których opcjach bo przekopałem wszystkie menu i nic. Chyba że jest jakaś tajemna kombinacja klawiszy albo coś przeoczyłem.

Alina&Mariusz
28-09-2012, 07:10
Ten był ogarnięty, jak ci zrobił tak jak mówił to full wypas, praktycznie pełna kontrola nad temp. w każdym pomieszczeniu.

To może zdradźcie jak tam jest to rozwiązane? :rolleyes:

johny34
28-09-2012, 08:31
Witam forumowiczów. Piecyk odpalony i wszystko wygląda ok (RBR 17KW). W międzyczasie przeczytałem tą historię z czujnikiem pokojowym kontra sterownik pokojowy. Pytanie, czy nie namieszane mam w tej materii.
U mnie tez jest sterownik pokojowy, wg którego pracuje piec (przełożony z poprzedniego pieca olejowego) - ustawiam temperaturę na sterowniku i cykle godzinowe w dniach tygodnia - tez na sterowniku.
Zastanawiam się czy nie lepiej podłączyć jednak czujnik wewnętrzny i lepiej wykorzystać sterowanie z ecoala. Nie znam jeszcze do końca możliwości ecoala, ale wydaje mi się, że tym pokojowym sterownikiem go ograniczam.
Możecie coś poradzić?

Alina&Mariusz
28-09-2012, 08:42
Mnie interesuje jak skutecznie sterować podłogówką. No i wiadomo - po co mam grzać sypialnię tak jak część dzienną, skoro w sypialni spokojnie mogą być dwa stopnie mniej. Natomiast w łazience chciałbym mieć np. dwa stopnie więcej.

keteimj
28-09-2012, 09:23
Mnie interesuje jak skutecznie sterować podłogówką. No i wiadomo - po co mam grzać sypialnię tak jak część dzienną, skoro w sypialni spokojnie mogą być dwa stopnie mniej. Natomiast w łazience chciałbym mieć np. dwa stopnie więcej.

dlatego w sypialni mam tylko kaloryfer z termo a w łazience dodatkowo oprócz podłogówki jeszcze spora drabinka również z termo, tak to niebardzo widzę mozliwości tak dokładnego sterowania jak byś chciał chyba że coś będziesz próbował na poszczególnych pętlach ale niewiadomo jak masz zrobioną podlogówkę

Delphion1
28-09-2012, 09:48
Może się troszkę zacznę wtrącać mimo iż piecyk dopiero w przyszłym tygodniu przybędzie.A nie wiedziałem co wybiorę to przewidziałem a raczej mnie namówiono do sterowników pokojowych i powypuszczałem sobie kable :)
Przy tym piecu jedynie chyba w sypialniach na poddaszu założę te sterowniki bo tam mam i podłogówke ale rzadziej rozmieszczoną co 20-25 i kaloryfery pod oknami.A w łazience przeważnie każdy robi drabinkę wiec chyba brak potrzeby sterowania jak myślicie?
Chyba da się to wszystko jakos zgrać ? ;)

Piotrek42
28-09-2012, 10:14
Mnie interesuje jak skutecznie sterować podłogówką. No i wiadomo - po co mam grzać sypialnię tak jak część dzienną, skoro w sypialni spokojnie mogą być dwa stopnie mniej. Natomiast w łazience chciałbym mieć np. dwa stopnie więcej.

Podłogówkę najlepiej sterować rotameterami ( szybkość i wielkość przepływu ) Panowie i Panie wyjaśnijmy sobie co nieco... sterownik bruli/ecoal to nie jest sterownik starej generacji gdzie ustawiało się temp wod, ew właczenie jakiejś pompki,to raczej multimedialne miejsce gdzie steruje sie ogrzewniem i dystrybucją c.w.u w całym domu,można zrobić to na najprostrzej instalacji typu 1 pomka na CO i 1 pomka na cwu, ale można również zrobić sterownie bardzo zaawansowane za np wymienikiem ciepła, można zrobić tz krótki obieg, można również zrobić instalację z zaworem 4 drogowym, gdzie mozna dowolnie ustawiać temp w całym domu możliwości jest naprawde masę i tylko od nas zależy czy wykorzystamy potencjał ww sterowników czy instalator zrobi to w stylu lat 80-tych

Piotrek42
28-09-2012, 10:21
Może się troszkę zacznę wtrącać mimo iż piecyk dopiero w przyszłym tygodniu przybędzie.A nie wiedziałem co wybiorę to przewidziałem a raczej mnie namówiono do sterowników pokojowych i powypuszczałem sobie kable :)
Przy tym piecu jedynie chyba w sypialniach na poddaszu założę te sterowniki bo tam mam i podłogówke ale rzadziej rozmieszczoną co 20-25 i kaloryfery pod oknami.A w łazience przeważnie każdy robi drabinkę wiec chyba brak potrzeby sterowania jak myślicie?

I myślisz że zrobiłes zle??? zrobiłeś bardzo dobrze.. za jakiś czas ma wyjść nowy ecoal z
8 wejść pomiaru temperatury KTY-81-201 i zostać zmodernizowany ''stary sterownik
4 wejścia pomiaru temperatury KTY-81-210 czyli kotłem będziesz mogł sterowac temp w tylu pomieszczeniach.... jak to zrobią to nie mam pojęcia ale pewnie jakoś wymyślą :D

Alina&Mariusz
28-09-2012, 11:03
Powiedzmy, że tylko komfort mnie interesuje :rolleyes:

A z instalatorami wiadomo jak jest... nie każdy montował już eCoala...

mylas
28-09-2012, 11:29
To ja poproszę o pierwszą pomoc, bo wyszukiwarka tematu (przynajmniej u mnie ) coś szwankuje a wiem że chyba o tym mowa już była, jak kalibrować czujniki bo patrzyłem w instrukcji ecoala i dtr kotła i nic. Jest tylko wzmianka o kalibracji ale nie pisze jak ją przeprowadzić i w których opcjach bo przekopałem wszystkie menu i nic. Chyba że jest jakaś tajemna kombinacja klawiszy albo coś przeoczyłem.
Ktoś pomoże, :bye:

raf1
28-09-2012, 11:38
Ktoś pomoże, :bye:
Wchodzisz w ustawienia tam masz kalibracja czujników podajesz kod (już nie pamietam ale jest podane w FAQ na stronie Ecoala). Oczywiście czujniki wszystkie najlepiej wyciągnąc w jedno miejsce lub przy czujniku zmierzyć aktualną temperaturę np. miernikiem. Sprawdzić jak jest różnica i odpowiednio skalibrować naciskając "+" lub "-" przy czujniku tak żeby właściwie pokazywał np. ma być 20 st. a pokazuje 19 więc trzeba dodać "+" 1 st.

Piotrek42
28-09-2012, 11:38
mylas poszukaj w moich postach !! niedawno o tym pisałem

mylas
28-09-2012, 11:59
mylas poszukaj w moich postach !! niedawno o tym pisałem
Dzięki,wiem że pisałeś o sposobie kalibracji ale jakoś nie mogłem odnaleźć w menu miejsca do konfiguracji. Sama sposób jest dla mnie jak najbardziej zrozumiały. Właśnie w między czasie doczytałem w FAQ PIN 7492 i w menu softu na kompa są ustawienia zaawansowane. Czy podobne menu jest dostępne z panelu bo nie bardzo kojarzę a nie jestem teraz przy kotle, na razie wszystko ustawiam z panelu bo sieci jeszcze u mnie niet, a na kompa nie miałem jeszcze czasu. Przy wykończeniówce robi się wiele rzeczy na raz i na wszystko brakuje czasu, kociołek na razie odpaliłem na ustawieniach fabrycznych coby piwko przy robocie nie marzło, od czasu do czasu coś tam zaglądnę ale na poważniejsze doktoraty przyjdzie czas w zimie.

Piotrek42
28-09-2012, 12:20
Narazie zostaw tak jak jest... ew pozniej ustawiasz przez kompa

Mozej
28-09-2012, 17:11
4 dni od dnia złożenia zamówienia i... piec stoi w moim garażu :lol2: Myślałem że będę miał dobre 2 tygodnie na kombinowanie z instalacją a tutaj takie zaskoczenie :)

minertu
28-09-2012, 17:30
4 dni od dnia złożenia zamówienia i... piec stoi w moim garażu :lol2: Myślałem że będę miał dobre 2 tygodnie na kombinowanie z instalacją a tutaj takie zaskoczenie :)

A to szczęściarz z ciebie.

zbigmaz01
28-09-2012, 18:42
Może się troszkę zacznę wtrącać mimo iż piecyk dopiero w przyszłym tygodniu przybędzie.A nie wiedziałem co wybiorę to przewidziałem a raczej mnie namówiono do sterowników pokojowych i powypuszczałem sobie kable :)
Przy tym piecu jedynie chyba w sypialniach na poddaszu założę te sterowniki bo tam mam i podłogówke ale rzadziej rozmieszczoną co 20-25 i kaloryfery pod oknami.A w łazience przeważnie każdy robi drabinkę wiec chyba brak potrzeby sterowania jak myślicie?
Chyba da się to wszystko jakos zgrać ? ;)
Kable możesz wykorzystać do podłączenia czujników sterownika :) Łazienka bez sterownika, najcieplejsza :)

zbigmaz01
28-09-2012, 18:48
Witam forumowiczów. Piecyk odpalony i wszystko wygląda ok (RBR 17KW). W międzyczasie przeczytałem tą historię z czujnikiem pokojowym kontra sterownik pokojowy. Pytanie, czy nie namieszane mam w tej materii.
U mnie tez jest sterownik pokojowy, wg którego pracuje piec (przełożony z poprzedniego pieca olejowego) - ustawiam temperaturę na sterowniku i cykle godzinowe w dniach tygodnia - tez na sterowniku.
Zastanawiam się czy nie lepiej podłączyć jednak czujnik wewnętrzny i lepiej wykorzystać sterowanie z ecoala. Nie znam jeszcze do końca możliwości ecoala, ale wydaje mi się, że tym pokojowym sterownikiem go ograniczam.
Możecie coś poradzić?Tak jak poprzednio odpowiedziałem, przełożyć czujniki na tych kablach, podłączyć pod sterownik. Sterowanie z ustawieniem krzywej grzania i sterownikiem pogodowym da ci pełne zadowolenie :)

zbigmaz01
28-09-2012, 18:54
Mnie interesuje jak skutecznie sterować podłogówką. No i wiadomo - po co mam grzać sypialnię tak jak część dzienną, skoro w sypialni spokojnie mogą być dwa stopnie mniej. Natomiast w łazience chciałbym mieć np. dwa stopnie więcej.Piotrek już odpowiedział. Najwygodniej i najdokładniej wysterujesz rotametrami. Dodatkowo jeszcze ustawiasz w sterowniku opcje programatora w jakich godzinach masz mieć cieplej a w jakich chłodniej :)

pawko_
28-09-2012, 19:12
To może zdradźcie jak tam jest to rozwiązane? :rolleyes:
Chcialbym pomoc lecz jest to wiedza, ktora trudno mi przyswoic. Moze karoka pamieta rozmowe. Ja moge spytac instalatora tylko o co :) ? Nie wiem czy bede w stanie zapmietac to :) ale moge zapisac w zeszycie bedzie latwiej.

Delphion1
28-09-2012, 19:14
I myślisz że zrobiłes zle??? zrobiłeś bardzo dobrze.. za jakiś czas ma wyjść nowy ecoal z i zostać zmodernizowany ''stary sterownik czyli kotłem będziesz mogł sterowac temp w tylu pomieszczeniach.... jak to zrobią to nie mam pojęcia ale pewnie jakoś wymyślą :D
Czyli w moim przypadku nie ma sensu mieć więcej niz 4 sterowniki pokojowe?

Piotrek42
28-09-2012, 20:49
Czyli w moim przypadku nie ma sensu mieć więcej niz 4 sterowniki pokojowe?
A kto powiedział że Elektro-System powiedziało ostanie słowo??? kable niech sobie grzecznie będą...

Piotrek42
28-09-2012, 20:51
Czyli w moim przypadku nie ma sensu mieć więcej niz 4 sterowniki pokojowe?

Poza tym jak to chcesz podłaczyć?? 4 pompki zakupisz??

pawko_
28-09-2012, 21:08
Chyba sie mylisz Piotrek, mozna miec sterowniki pokojowe i beda dzialac. Nie potrzeba dodatkowych pompek. Ja mam jedna do ogrzewania podlogowego.

Piotrek42
28-09-2012, 21:22
Chyba sie mylisz Piotrek, mozna miec sterowniki pokojowe i beda dzialac. Nie potrzeba dodatkowych pompek. Ja mam jedna do ogrzewania podlogowego.
Oczywiście że mogę się mylic... (co prawda na forum widziałem juz ludzi nieomylnych ;D ) hipotetycznie...masz 4 pokoje(jak to kazik spiewał) i niezalezne termostaty, w pokoju nr 1 temp spada do np 20st (zadana to 22st) w przypadku jednej pompki ecoal załancza pompę i pompa pracuje podając równocześnie ciepłą wodę na pokoje dogrzane nr ,2,3 i 4 efekt będzie taki że w pokoju nr1 podbijesz temp do 22st ale w następnych pokojach również temp wzrośnie... chyba że będa zamontowane np termostaty na głowicach-przy grzejnikach elektroniczne z wyświetleniem aktualnej temperatury (ale po co wtedy 4 czujniki?)

keteimj
28-09-2012, 22:01
Oczywiście że mogę się mylic... (co prawda na forum widziałem juz ludzi nieomylnych ;D ) hipotetycznie...masz 4 pokoje(jak to kazik spiewał) i niezalezne termostaty, w pokoju nr 1 temp spada do np 20st (zadana to 22st) w przypadku jednej pompki ecoal załancza pompę i pompa pracuje podając równocześnie ciepłą wodę na pokoje dogrzane nr ,2,3 i 4 efekt będzie taki że w pokoju nr1 podbijesz temp do 22st ale w następnych pokojach również temp wzrośnie... chyba że będa zamontowane np termostaty na głowicach-przy grzejnikach elektroniczne z wyświetleniem aktualnej temperatury (ale po co wtedy 4 czujniki?)

Nie wiem po co tyle kombinacji,że można się pogubić skoro to załatwiają głowice termostatyczne i jeszcze jedno dlaczego wszyscy chcą montować sterowniki pokojowe skoro to samo załatwia sterownik ecoal ze zwykłym czujnikiem. Moim zdaniem lepiej tą kasę wydać na pożądne głowice termostatyczne. I jeszcze jedno jeżeli ktoś myśli mając tylko samą podłogówkę, że wyreguluje temperaturę do 1/10 stopnia i to inną w każdym pomieszczeniu lub że mu się nagle o 19-ej temperatura w sypialni obniży o 3 stopnie to moim skromnym zdaniem się myli chyba że przy -20* na zewnątrz okno otworzy na parę minut

zbigmaz01
28-09-2012, 22:03
Może też ma 4 pompy ?

Piotrek42
28-09-2012, 22:11
N I jeszcze jedno jeżeli ktoś myśli mając tylko samą podłogówkę, że wyreguluje temperaturę do 1/10 stopnia i to inną w każdym pomieszczeniu lub że mu się nagle o 19-ej temperatura w sypialni obniży o 3 stopnie to moim skromnym zdaniem się myli chyba że przy -20* na zewnątrz okno otworzy na parę minut

Moim skromnym zdaniem ....nie obniży :D i dlatego w pokojach mam ogrzewanie grzejnikowe.... ( a to się Bogusław ucieszy :D ) ale podłogówka jest teraz TRENDY I COOL :D

keteimj
28-09-2012, 22:14
Może też ma 4 pompy ?

zbigmaz01 gratulacje pierwszy wskoczyłeś na setkę, kto pierwszy ten stawia:rotfl:

zbigmaz01
28-09-2012, 22:39
zbigmaz01 gratulacje pierwszy wskoczyłeś na setkę, kto pierwszy ten stawia:rotfl:Odwiedziny mile widziane
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0yahoo.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/2piwko.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

zbigmaz01
28-09-2012, 22:41
zbigmaz01 gratulacje pierwszy wskoczyłeś na setkę, kto pierwszy ten stawia:rotfl:A ty się nie zdziw jak kiedyś do ciebie zapukam. Pisałem kiedyś że mam rodzinę w tamtych stronach http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

roizdek
28-09-2012, 22:42
Przepraszam że tak obcesowo się wtrącę, ale to jest w końcu wątek o kociołku ;-)

Czy mogę więc prosić o poradę w temacie zadanym bodajże ok. 4 stron temu: w czym palnik BURNER-S przewyższa Ekoenergię, iż trzeba do niego dopłacać przy zakupie?

zbigmaz01
28-09-2012, 22:47
Przepraszam że tak obcesowo się wtrącę, ale to jest w końcu wątek o kociołku ;-)

Czy mogę więc prosić o poradę w temacie zadanym bodajże ok. 4 stron temu: w czym palnik BURNER-S przewyższa Ekoenergię, iż trzeba do niego dopłacać przy zakupie?
Z tego co czytałem to chyba tylko tym że nie trzeba go uszczelniać silikonem. I na tym ludziska palą wszystko i wszystkim :)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif

(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

keteimj
28-09-2012, 22:53
Przepraszam że tak obcesowo się wtrącę, ale to jest w końcu wątek o kociołku ;-)

Czy mogę więc prosić o poradę w temacie zadanym bodajże ok. 4 stron temu: w czym palnik BURNER-S przewyższa Ekoenergię, iż trzeba do niego dopłacać przy zakupie?

Specjaliści niech się wypowiedzą moim zdaniem to tym samym czym volkswagen skodę jednym pojeździsz i drugim, tylko czy tak jest to w przypadku palników to chyba się dopiero okaże

roizdek
28-09-2012, 22:54
Z tego co czytałem to chyba tylko tym że nie trzeba go uszczelniać silikonem. I na tym ludziska palą wszystko i wszystkim :)

Także miałem? Bo Burner rzekomo do miału lepiej dedykowany?

keteimj
28-09-2012, 22:57
zbigmaz01

Daj wcześniej znać żebym zdązył dywany rozwinąć:yes:

keteimj
28-09-2012, 23:07
Także miałem? Bo Burner rzekomo do miału lepiej dedykowany?

Musi ktoś się wypowiedzieć co pali miałem, ja tego jeszcze nie próbowalem

Delphion1
29-09-2012, 07:19
Przepraszam że tak obcesowo się wtrącę, ale to jest w końcu wątek o kociołku ;-)

Czy mogę więc prosić o poradę w temacie zadanym bodajże ok. 4 stron temu: w czym palnik BURNER-S przewyższa Ekoenergię, iż trzeba do niego dopłacać przy zakupie?
Zapytałem właśnie o to samo a na innym wątku dowiedziałem się: jak koledzy wyżej napisali nie warto dopłacać, bo jest tak samo dobra ekoenergia i spali to samo.A przewyższa tylko ceną. :)Natomiast Brucer to starszy typ palnika.Dla Nas dobrym wyborem jest Ekoenergia.

A co do pompek to bede miał 3 :)(chyba jak większość) A kable zostawię i niech sobie leżą grzecznie, może kiedyż bedzie z nich pozytek

zawijan
29-09-2012, 09:43
...w czym palnik BURNER-S przewyższa Ekoenergię, iż trzeba do niego dopłacać przy zakupie?

Moim zdaniem - we wszystkim.
Wystarczy przeczytać poradnik pod adresem w stopce.
Ale to moje zdanie. Niektórzy mają inne. Niech oni napiszą, dlaczego nie warto.

zawijan
29-09-2012, 09:46
Zapytałem właśnie o to samo a na innym wątku dowiedziałem się: jak koledzy wyżej napisali nie warto dopłacać, bo jest tak samo dobra ekoenergia i spali to samo.A przewyższa tylko ceną. :)Natomiast Brucer to starszy typ palnika.Dla Nas dobrym wyborem jest Ekoenergia.

W komplecie z kotłem OGNIWO EKO PLUS - nie jest droższy.
Ale Wy macie prawo uważać, że wybór Ekoenergii jest lepszy.
Jak już będziecie to wiedzieli na pewno, napiszcie, dlaczego jest lepszy.

Delphion1
29-09-2012, 10:09
W komplecie z kotłem OGNIWO EKO PLUS - nie jest droższy.
Ale Wy macie prawo uważać, że wybór Ekoenergii jest lepszy.
Jak już będziecie to wiedzieli na pewno, napiszcie, dlaczego jest lepszy.
Nikt nie twierdzi ,że lepsze jest to czy to.Po prostu mozliwości maja bardzo podobne z tego co wyczytałem.W przypadku kociołków RBR nie widze potrzeby dopłacać aż 800 zł?Co On ma lepszego aby przekonać potencjalnego dopłacającego?Ale to tez jest moje zdanie.
Użytkownicy Ekoenergii z którymi rozmawiałem sa zadowoleni i to mi wystarczy.Jak ktoś mi porówna (niezależna instytucja)Oba palniki i udowodni zdecydowaną wyższość jednego nad drugim to wtedy zmienię zdanie.Dla mnie na tę chwilę oba są dobre i tyle.

A co do kociołka Ogniwo to tez nie mozna złego słowa powiedzieć (miałem wybierac miedzy nim i rbr :zdecydowała dłuższa gwarancja i przyłącze od góry oraz wygodniejsze czyszczenie)bo to praktycznie kociołki bardzo podobne.A co do ceny to fakt podobna.Ja wolałem dopłacić do gwarancji :)

johny34
29-09-2012, 11:08
Tak jak poprzednio odpowiedziałem, przełożyć czujniki na tych kablach, podłączyć pod sterownik. Sterowanie z ustawieniem krzywej grzania i sterownikiem pogodowym da ci pełne zadowolenie :)

Dzięki Zbigmaz01 za odpowiedź....ale nie rozumiem :(

pawko_
29-09-2012, 11:52
Piotrek pod rotametrami (czerwone pokretla :)) mam biale pokretla i silowniki ktore beda sterowane ze sterownikow pokojowych. Rotametry ustawi sie raz a potem juz tylko sterowanie poprzez te silowniki. Mam nadzieje ze umialem to przekazac w sposob jasny i nic nie przekrecilem.

zawijan
29-09-2012, 12:16
Nikt nie twierdzi...

Rozumiem Twoje argumenty i uznaję je.

zbigmaz01
29-09-2012, 12:53
Dzięki Zbigmaz01 za odpowiedź....ale nie rozumiem :( Zrozumiałem że teraz w pokojach będzie sterował ten sterownik, czyli jeden sterownik w jednym pomieszczeniu na cały budynek. Ze sterownikiem eCoala masz większe możliwości sterowania i podłączenia dwóch czujników czyli do dwóch pomieszczeń lub parter - piętro (jeżeli masz) i ze zróżnicowaną temperaturą jeżeli byś chciał. Kable pod które miałeś podpięty poprzedni sterownik wykorzystujesz do podłączenia czujników sterownika eCoala. W takim połączeniu sterownika zapewniasz sobie większy komfort.

Michał30
29-09-2012, 13:12
Zrozumiałem że teraz w pokojach będzie sterował ten sterownik, czyli jeden sterownik w jednym pomieszczeniu na cały budynek. Ze sterownikiem eCoala masz większe możliwości sterowania i podłączenia dwóch czujników czyli do dwóch pomieszczeń lub parter - piętro (jeżeli masz) i ze zróżnicowaną temperaturą jeżeli byś chciał. Kable pod które miałeś podpięty poprzedni sterownik wykorzystujesz do podłączenia czujników sterownika eCoala. W takim połączeniu sterownika zapewniasz sobie większy komfort.

Witam.Co prawda nie jestem jeszcze posiadaczem Rbr-ka lecz cały czas zbieram informacje i dokładnie je koduje :) chciałem zapytać przy okazji czy ten drugi czujnik wewnętrzny(np.na piętro domu) należy podpiąć pod zacisk oznaczony napisem "Termostat pokojowy" dla dokładnego wyjaśnienia wrzucę fotkę.Jeśli się mylę proszę o poprawkę.

Piotrek42
29-09-2012, 13:44
Piotrek pod rotametrami (czerwone pokretla :)) mam biale pokretla i silowniki ktore beda sterowane ze sterownikow pokojowych. Rotametry ustawi sie raz a potem juz tylko sterowanie poprzes te silowniki. Mam nadzieje ze umialem to przekazac w sposob jasny i nic nie przekrecilem.
No, no, no.... grubo...teraz rozumiem po co ci czujnik :D pewnie ze będzie działac ale niezaleznie od kotła i ecoala -a temp w pomieszczeniu, fajna opcja ale pewnie swoje kosztowała.

zbigmaz01
29-09-2012, 13:46
Witam.Co prawda nie jestem jeszcze posiadaczem Rbr-ka lecz cały czas zbieram informacje i dokładnie je koduje :) chciałem zapytać przy okazji czy ten drugi czujnik wewnętrzny(np.na piętro domu) należy podpiąć pod zacisk oznaczony napisem "Termostat pokojowy" dla dokładnego wyjaśnienia wrzucę fotkę.Jeśli się mylę proszę o poprawkę.U mnie jest pod białą strzałkę (podłogówka) i wewnętrzny. Termostat pokojowy mam jeszcze (już może niedługo) niewykorzystany.

Michał30
29-09-2012, 14:22
U mnie jest pod białą strzałkę (podłogówka) i wewnętrzny. Termostat pokojowy mam jeszcze (już może niedługo) niewykorzystany.
Takie buty:). Jeśli chodzi o mnie to pod zaciski (Czujnik podłogówki zaznaczony białą strzałką)wolałbym podłączyć Zabezpieczenie termiczny(przylgowy czujnik temperatury) do uruchamiania pompki do ogrzewania podłogowego) Czy dobrze kombinuję!?? Ty w to miejsce (oznaczone białą strzałką) podpiąłeś dwa czujniki (czujnik od podłogówki i do tego jeszcze czujnik wewnętrzny???)bo może nie do końca dobrze zrozumiałem Twoja odpowiedz. Z tego wynika że możliwości sterownika eCoal są nieograniczone :)

johny34
29-09-2012, 14:47
Zrozumiałem że teraz w pokojach będzie sterował ten sterownik, czyli jeden sterownik w jednym pomieszczeniu na cały budynek. Ze sterownikiem eCoala masz większe możliwości sterowania i podłączenia dwóch czujników czyli do dwóch pomieszczeń lub parter - piętro (jeżeli masz) i ze zróżnicowaną temperaturą jeżeli byś chciał. Kable pod które miałeś podpięty poprzedni sterownik wykorzystujesz do podłączenia czujników sterownika eCoala. W takim połączeniu sterownika zapewniasz sobie większy komfort.

Mam w domu piętro, ale konstrukcja budynku powoduje nieuchronne mieszanie powietrza i dzielenie grzania na góra-dół nie ma sensu. Rozumiem, że przy jednym regulatorze temperatury podłączenie jest ok i nie muszę nic zmieniać :)

pawko_
29-09-2012, 14:51
No kotlownia nie jest najtansza ale mam nadzieje ze bedzie wygodnie. Uklad mam zamkniety.

zbigmaz01
29-09-2012, 14:53
Takie buty:). Jeśli chodzi o mnie to pod zaciski (Czujnik podłogówki zaznaczony białą strzałką)wolałbym podłączyć Zabezpieczenie termiczny(przylgowy czujnik temperatury) do uruchamiania pompki do ogrzewania podłogowego) Czy dobrze kombinuję!?? Ty w to miejsce (oznaczone białą strzałką) podpiąłeś dwa czujniki (czujnik od podłogówki i do tego jeszcze czujnik wewnętrzny???)bo może nie do końca dobrze zrozumiałem Twoja odpowiedz. Z tego wynika że możliwości sterownika eCoal są nieograniczone :)Pod czujnik wewnętrzny jest podpięty jeden obieg ogrzewania a pod czujnik podłogówki drugi obieg.

zbigmaz01
29-09-2012, 14:54
Mam w domu piętro, ale konstrukcja budynku powoduje nieuchronne mieszanie powietrza i dzielenie grzania na góra-dół nie ma sensu. Rozumiem, że przy jednym regulatorze temperatury podłączenie jest ok i nie muszę nic zmieniać :)Twoja wola :)
Jednak teraz wiesz że masz taką możliwość :)

PS
Chyba że są na jednych pionach z dołem, to takiej możliwości nie masz :(

Michał30
29-09-2012, 15:42
Pod czujnik wewnętrzny jest podpięty jeden obieg ogrzewania a pod czujnik podłogówki drugi obieg.
I wszystko jasne!Pozdro.

minertu
29-09-2012, 17:23
Czujnik podlogowki wpinamy pod t.zaw .

johny34
29-09-2012, 17:26
Twoja wola :)
Jednak teraz wiesz że masz taką możliwość :)

PS
Chyba że są na jednych pionach z dołem, to takiej możliwości nie masz :(

Dzięki zbigmaz :) Faktycznie wszystko mam na jednym obiegu .
Jak podłączę się pod neta to będzie można podejrzeć jak to wygląda :)

Pozdrawiam.

zbigmaz01
29-09-2012, 20:23
Ja tam sobie wciąż nie mogę sobie wyobrazić jak działa takie sterowanie podłogówki, przy większości schematów i ja tak mam jest zawór 3d ze stałą nastawą i rotametry, tak więc na zaworze mieszającym ustawiamy stałą temperaturę na rotametrach stałe przepływy ale temperatura na zewnątrz jest zmienna my zaś chcemy przy tym uzyskać stałą temperaturę wewnątrz. Poza tym jak dla mnie czujnik temperatury podłogówki pełni tylko rolę informującą bo przecież inna temperatura niż ta na zaworze 3d na podłogówkę nie pójdzie, jedynie gdyby ustawić pompę w trybie cyklicznym miałby on jakiś wpływ ale przy dużej bezwładności podłogówki to i tak nie zadziała.


Jeśli się mylę to proszę specjalistów o wyjaśnienie na jakiej zasadzie to sterowanie działa?

Masz rację. Wytłuściłem to co jest właściwe. Tak można ustawić sterownik aby podawał cylkicznie, można też te cykle sobie wyregulować jak komu pasuje :)
Można też ustawić pompę aby działała bez przerwy, można też ustawić pompę aby po osiągnięciu temp. w pomieszczeniu się wyłączyła :)
Jedno co musisz wiedzieć to to że czekamy na nowy soft a w nim może być jeszcze więcej dodatków. :)
Masz tych sposobów do wyboru :)

PS
Zapomniałem dodać że jestem tylko użytkownikiem a nie żadnym specjalistą.

Piotrek42
29-09-2012, 21:06
Beata&Slawek Najlepiej wysterowaną podłogówkę (ale i najdoższą) z tego co widze będzie miał kolflutebox musi zapewnić tylko stałą temp wody w kotle, Praktycznie każda pętla oddzielnie, czyli każde pomieszczenie, czujnik temp pokaże obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu,termostat załączy siłownik i cieplusia woda popłynie dokładnie do tej pętli- czyli danego pomieszczenia. musi zapewnić tylko stałą temp wody w kociołku. instalacja taka praktycznie nie korzysta z czujnika wewnętrznego ecoala (czujnik bedzie np do podglądu temp) ale jest bardzo praktyczna i najbardziej komfortowa o ile można tak nazwać bardzo dużą bezwładość podłogówki,

Piotrek42
29-09-2012, 21:13
Masz rację. Wytłuściłem to co jest właściwe. Tak można ustawić sterownik aby podawał cylkicznie, można też te cykle sobie wyregulować jak komu pasuje :)
Można też ustawić pompę aby działała bez przerwy, można też ustawić pompę aby po osiągnięciu temp. w pomieszczeniu się wyłączyła :)
Jedno co musisz wiedzieć to to że czekamy na nowy soft a w nim może być jeszcze więcej dodatków. :)
Masz tych sposobów do wyboru :)

PS
Zapomniałem dodać że jestem tylko użytkownikiem a nie żadnym specjalistą.

Dokładnie jak kol zbigmaz01 pisze, można również ustawić mieszacz,można ustawić temp w pomieszczeniu reprezentacyjnym,i pozniej metodą prób i błędów ustawić przepływy na rotametrze, tam gdzie dasz mniejszy przepływ wody pętla podłogówki będzie grzała mniej, tam gdzie dasz wiekszy podłogówka będzie się nagrzewac bardziej, ale takiej dokładności jak u kol flutebox nie uzyskasz, co nie znaczy że będzie dużo gorzej :) poprostu zajmie wam to więcej czasu (metoda prób i błędów)

Piotrek42
29-09-2012, 21:34
I jeszcze jedno, przy ogrzewaniu domu w 100% podłogówką, naprawę głęboko bym się zastanowił nad niezależnym CWU (mała pompa PC, prąd ,gaz) ogrzewałbym dom z bardzo niską temp kotła, (najniższa jaką dopuszcza producent) nadmiar zrzucałbym do jakiegoś zasobnika np 300 (woda podgrzana do ok 40st) a resztę bym dogrzał niezależnym zródłem... wtedy koszty ogrzania domu byłyby naprawdę mizerne..

keteimj
29-09-2012, 22:22
Dokładnie jak kol zbigmaz01 pisze, można również ustawić mieszacz,można ustawić temp w pomieszczeniu reprezentacyjnym,i pozniej metodą prób i błędów ustawić przepływy na rotametrze, tam gdzie dasz mniejszy przepływ wody pętla podłogówki będzie grzała mniej, tam gdzie dasz wiekszy podłogówka będzie się nagrzewac bardziej, ale takiej dokładności jak u kol flutebox nie uzyskasz, co nie znaczy że będzie dużo gorzej :) poprostu zajmie wam to więcej czasu (metoda prób i błędów)

Czyli metoda "Biblijna - szukajcie a znajdziecie':rolleyes: - acz kolwiek niekoniecznie, a ja głupi cały czas myślałem, że przepływomierze są po to żeby wyregulować przepływy w poszczególnych pętlach tak żeby rónomiernie grzały.
Zyczę sukcesów z taką regulacją jak osiągnie się już właściwą temperaturę w pomieszczeniu to trzeba zasuwać do rozdzielacza i zmniejszać przepływ w odpowiedniej pętli:no:

Piotrek42
29-09-2012, 22:31
Zyczę sukcesów z taką regulacją jak osiągnie się już właściwą temperaturę w pomieszczeniu to trzeba zasuwać do rozdzielacza i zmniejszać przepływ w odpowiedniej pętli:no:

Eeee nie przesadzaj, wtedy pompka STOP i masz luzio :D

karoka65
29-09-2012, 23:49
Beata&Slawek Najlepiej wysterowaną podłogówkę (ale i najdoższą) z tego co widze będzie miał kolflutebox musi zapewnić tylko stałą temp wody w kotle, Praktycznie każda pętla oddzielnie, czyli każde pomieszczenie, czujnik temp pokaże obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu,termostat załączy siłownik i cieplusia woda popłynie dokładnie do tej pętli- czyli danego pomieszczenia. musi zapewnić tylko stałą temp wody w kociołku. instalacja taka praktycznie nie korzysta z czujnika wewnętrznego ecoala (czujnik bedzie np do podglądu temp) ale jest bardzo praktyczna i najbardziej komfortowa o ile można tak nazwać bardzo dużą bezwładość podłogówki,
Dokładnie, na początku też trochę się obruszałem jak większość z was na to że instalator koledze nie chce montować czujnika ale po rozmowie wyszło że to jak część tutaj piszących to trochę "fascynat" i ma głowę na karku, szkoda że nie wszyscy mają to szczęście trafić na takich instalatorów.
Pewnie i drogo ale nie robi się tego na tydzień czy na miesiąc a na ładne lata.
Tak jak mówiłem fluteboxowi że czujnik może sobie również zamontować ale go nie wykorzystywać, będzie to po prostu termometr pokojowy.

zbigmaz01
30-09-2012, 06:44
Dokładnie, na początku też trochę się obruszałem jak większość z was na to że instalator koledze nie chce montować czujnika ale po rozmowie wyszło że to jak część tutaj piszących to trochę "fascynat" i ma głowę na karku, szkoda że nie wszyscy mają to szczęście trafić na takich instalatorów.
Pewnie i drogo ale nie robi się tego na tydzień czy na miesiąc a na ładne lata.
Tak jak mówiłem fluteboxowi że czujnik może sobie również zamontować ale go nie wykorzystywać, będzie to po prostu termometr pokojowy.

Moja babcia (urodzona 2 wieki temu) mawiała że nawet drzwi na drucie mogą więcej wytrzymać jak na zawiasach :)
Dlatego im mniej elementów do zepsucia tym lepiej :)
Nie neguję takiej instalacji, po prostu zazdroszczę http://emotikona.pl/emotikony/pic/0elvis.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
Na pewno będzie działać fajnie i bez obsługowo, co sobie ustawi to na pewno będzie miał. Jednak dla mnie to była cena zaporowa abym coś takiego zamontował :)

mylas
01-10-2012, 07:12
Czy istnieje wersja softu na PC nowsza niż 2.0.0.10, bo mnie przy próbie połączenia poinformował że jest konieczna nowsza wersja 2.0.0.11 i chciał się łączyć aby ją pobrać. A że na budowie netu brak więc nic. Patrze na stronie ecoal jest tylko 2.0.0.10. Dodam że łączyłem się z systemu windows 7, i czy jest on obsługiwany? Soft w ecoal to 0.2.9.16.

pawko_
01-10-2012, 08:00
Beata&Slawek Najlepiej wysterowaną podłogówkę (ale i najdoższą) z tego co widze będzie miał kolflutebox musi zapewnić tylko stałą temp wody w kotle, Praktycznie każda pętla oddzielnie, czyli każde pomieszczenie, czujnik temp pokaże obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu,termostat załączy siłownik i cieplusia woda popłynie dokładnie do tej pętli- czyli danego pomieszczenia. musi zapewnić tylko stałą temp wody w kociołku. instalacja taka praktycznie nie korzysta z czujnika wewnętrznego ecoala (czujnik bedzie np do podglądu temp) ale jest bardzo praktyczna i najbardziej komfortowa o ile można tak nazwać bardzo dużą bezwładość podłogówki,

Mam nadzieje, ze rzeczywiscie bedzie wszystko hulalo jak trzeba. Poki co, nie umiem tego ogarnac :) instalator bedzie mi to w tym tygodniu tlumaczyc. Tylko moge zapomniec do kolejnego sezonu. Chyba, ze bede miec prad tej zimy to troche sie pobawie.
Sterowniki pokojowe beda zainstalowane jak wykoncze choc troche srodek chalupy. Na razie null.

Pisze w wiekszosci z telefonu wiec wybaczcie brak polskich znakow.

Alina&Mariusz
01-10-2012, 08:51
Czyli najlepiej zrobić podłogówkę jak kolega flutebox :)
Dzięki, czyli muszę się rozejrzeć za siłownikami do rotametrów :D

arur
03-10-2012, 15:38
Gdy kupilem kociol nie zrobilem tego od razu choc koledzy z forum radzili. No ale wkoncu po prawie dwoch miesiacach zebralem sie do sciagniecia korony glowicy i uszczelniania jej zeby w 100% miec pewnosc ze jest szczelna.
Moze komus sie przydadza zdjecia podgladowe.

http://imageshack.us/a/img607/6284/20120922125228resize.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/20120922125228resize.jpg/)

http://imageshack.us/a/img443/870/20120922125502resize.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/20120922125502resize.jpg/)

http://imageshack.us/a/img51/7636/20120922125516resize.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/51/20120922125516resize.jpg/)

http://imageshack.us/a/img685/8766/20120922125729resize.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/20120922125729resize.jpg/)

http://imageshack.us/a/img705/2624/20120922130608resize.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/705/20120922130608resize.jpg/)

http://imageshack.us/a/img819/1623/20120922131617resize.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/20120922131617resize.jpg/)

http://imageshack.us/a/img829/883/20120922131554resize.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/20120922131554resize.jpg/)

Alina&Mariusz
03-10-2012, 19:54
Dzięki arur napewno się przyda :)

pawko_
03-10-2012, 20:07
Ja też uszczelniłem koronę tylko, że przed pierwszym uruchomieniem. Niestety zrobiłem to Soudalem do 1500 stopni (opinie o tej firmie nie są zbyt dobre) mimo to mam nadzieję, że będzie okej.
A dzisiaj był taki płomyk...
ale już wygaszone :\

140104

johny34
03-10-2012, 21:58
Czy istnieje wersja softu na PC nowsza niż 2.0.0.10, bo mnie przy próbie połączenia poinformował że jest konieczna nowsza wersja 2.0.0.11 i chciał się łączyć aby ją pobrać. A że na budowie netu brak więc nic. Patrze na stronie ecoal jest tylko 2.0.0.10. Dodam że łączyłem się z systemu windows 7, i czy jest on obsługiwany? Soft w ecoal to 0.2.9.16.

Mam to samo, ten sam system operacyjny, ten sam soft :( Zna ktoś przyczynę takiego komunikatu, że potrzebny jest nowszy soft?

karoka65
03-10-2012, 22:08
Johny mówiłem ci gdzie znajdziesz :)
ale niech tam
Link do softu na PC: http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/Software_eCoal.pl_2.0.0.11.exe

karoka65
03-10-2012, 22:11
Mylas też mój człowiek :) i widzę że szuka.
Może ktoś też potrzebuje.

johny34
03-10-2012, 22:47
Johny mówiłem ci gdzie znajdziesz :)
ale niech tam
Link do softu na PC: http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/Software_eCoal.pl_2.0.0.11.exe

Dzięki Karoka :) :) :) :)

mylas
04-10-2012, 06:22
Mylas też mój człowiek :) i widzę że szuka.
Może ktoś też potrzebuje.
Dzięki Karoka :bye:, już dawno doszukałem ale zapomniałem anulować zapytania. Znalazłem go gdzieś w wątku o sofcie 0.2.9.16 na forum ecoal. Nie wiem dlaczego na stronie ecoal w zakładce z instalkami go nie ma. Chyba że to dalej wersja beta, nieoficjalna.

raf1
04-10-2012, 07:27
Ja mam może pytanie z innej beczki a mianowicie dlaczego producent nie wymaga przy instalacji pompy mieszającej. Wiem że jest to związanie z budową kotła ale nie do końca jestem przekonany. Przykładowo producenci samochodów nie wymagają wymiany oleju w skrzyni biegów ale ja po przebiego 100 tys. wymieniłem :no:

minertu
04-10-2012, 11:49
Ja mam może pytanie z innej beczki a mianowicie dlaczego producent nie wymaga przy instalacji pompy mieszającej. Wiem że jest to związanie z budową kotła ale nie do końca jestem przekonany. Przykładowo producenci samochodów nie wymagają wymiany oleju w skrzyni biegów ale ja po przebiego 100 tys. wymieniłem :no:

A czy to źle,że producent tego nie wymaga?
Konstrukcja jest tak przemyślana aby takiej potrzeby nie było.
To czy ja zamontujesz to Twoja decyzja.

raf1
04-10-2012, 12:58
A czy to źle,że producent tego nie wymaga?
Konstrukcja jest tak przemyślana aby takiej potrzeby nie było.
To czy ja zamontujesz to Twoja decyzja.
Troche chyba źle mnie zrozumiałeś. O skutkach zimnego powrotu chyba każdy wie i nie trzeba o tym mówić. Mi chodziło w jaki sposób ten problem został rozwiązany przez producenta, bo nasuwa mi sie na myśl, teoria spiskowa którą wymyslili amerykanie w czasach kryzysu (lata 30) a polegała ona na podniesieniu gospodarki z recesji kosztem gorszej jakości wytwarzanych produktów. Produkty nie mały być długowieczne lecz psuć się co jakiś czas tak żeby fabryki miały co robić;)

minertu
04-10-2012, 13:27
Troche chyba źle mnie zrozumiałeś. O skutkach zimnego powrotu chyba każdy wie i nie trzeba o tym mówić. Mi chodziło w jaki sposób ten problem został rozwiązany przez producenta, bo nasuwa mi sie na myśl, teoria spiskowa którą wymyslili amerykanie w czasach kryzysu (lata 30) a polegała ona na podniesieniu gospodarki z recesji kosztem gorszej jakości wytwarzanych produktów. Produkty nie mały być długowieczne lecz psuć się co jakiś czas tak żeby fabryki miały co robić;)
Zrozumialem
Każdy piec jak i produkt na rynku ma swój okres gwarancyjny.
Tyle musi wytrzymać.
Sam zadecydujesz czy to ci wystarczy czy chcesz aby wytrzymał dłużej.
Popatrz do DTR na jakiej wysokości znajduje się powrót.
Nie jest tam bez znaczenia.
O powrót można zadbać na różne sposoby.
U mnie dba CWU + mieszająca w układzie z zaworem 4D

Producent wie co robi nie umieszczając wymogu stosowania pompy mieszającej.
Myślisz,że robi to celowo aby po 5 latach zamknąć interes bo nikt nie kupi psującego się produktu?
Ten rynek jest za ciasny!!!

johny34
04-10-2012, 14:06
Mam pytanie odnośnie rozmiaru śruby(zawleczki) w RBR . Skopiowałem kiedyś link :

http://www.domer.pl/sruba-maszyn-m-5x60-oc-302-zawleczka-motor.html

tylko nie pamiętam czy to z tego forum i czy pasuje do RBR-ka - może ktoś potwierdzić. Na zimę trzeba się zaopatrzyć, bo jak się zerwie to za późno będzie szukać.

raf1
04-10-2012, 14:24
Producent wie co robi nie umieszczając wymogu stosowania pompy mieszającej.
Myślisz,że robi to celowo aby po 5 latach zamknąć interes bo nikt nie kupi psującego się produktu?
Ten rynek jest za ciasny!!!
No nie wiem co producent mysli ale znam innych użytkowników oczywiście innych kotłów które po 3 latach rdzewieją:o

karoka65
04-10-2012, 15:05
Mam pytanie odnośnie rozmiaru śruby(zawleczki) w RBR . Skopiowałem kiedyś link :

http://www.domer.pl/sruba-maszyn-m-5x60-oc-302-zawleczka-motor.html

tylko nie pamiętam czy to z tego forum i czy pasuje do RBR-ka - może ktoś potwierdzić. Na zimę trzeba się zaopatrzyć, bo jak się zerwie to za późno będzie szukać.
Jest ok.

johny34
04-10-2012, 20:29
Karoka zawsze niezawodny :) dzięki

karoka65
04-10-2012, 21:35
No nie wiem co producent mysli ale znam innych użytkowników oczywiście innych kotłów które po 3 latach rdzewieją:o
raf to nic jak tylko się cieszyć że ty do tych innych nie należysz :) i dobrze wybrałeś.
Każdemu to tłumaczyłem, co i dlaczego myślę że tobie również.
Wydaje mi się że producent ma więcej do stracenia.
I jak mówiłem jeśli sobie zamontujesz zawór N-drożny nie będzie to żadnym błędem a jeśli nie, to nie. bo niema takiego wymogu ani potrzeby.

karoka65
04-10-2012, 21:36
Karoka zawsze niezawodny :) dzięki
Eee tam, nie ma ludzi nieomylnych :)

johny34
05-10-2012, 14:47
Eee tam, nie ma ludzi nieomylnych :)

I do tego skromny :)

Alina&Mariusz
05-10-2012, 16:32
Przez kuriera, który nie potrafi wybrać poprawnie numeru telefonu, nie mamy naszego kociołka :bash::bash::bash:

karoka65
05-10-2012, 19:34
No jak widać są ludzie i "taborety" ale postaramy się sprawę załatwić najszybciej jak będzie to możliwe.

minertu
05-10-2012, 23:19
Przez kuriera, który nie potrafi wybrać poprawnie numeru telefonu, nie mamy naszego kociołka :bash::bash::bash:

Takie rzeczy się zdarzają niestety.

raf1
06-10-2012, 09:55
.............I jak mówiłem jeśli sobie zamontujesz zawór N-drożny nie będzie to żadnym błędem a jeśli nie, to nie. bo niema takiego wymogu ani potrzeby.
No właśnie dlaczego? Przepraszam ale będę "drążył" temat:wiggle:.

minertu
06-10-2012, 11:31
No właśnie dlaczego? Przepraszam ale będę "drążył" temat:wiggle:.

Bo taka jest konstrukcja kotła i producent tego nie wymaga !!!
Jeżeli masz obawy co do wymogów producenta to zamontuj i po problemie.
Nie wiem jak to jeszcze inaczej wytłumaczyć.

Ja osobiście jestem przekonany co do słuszności montażu zaworu 4D.
Co widać na moim schemacie,podłogówka wskazuje temp wychodzącą na układ grzejnikowy za zaworem 4D,na początku nie miałem w ogóle termostatów na grzejnikach , teraz są tylko na 11 z 23 więc zawór 4D umożliwia mi odpowiednie wyregulowanie temp wody wychodzącej na instalację.Raz ustawiony eksperymentalnie do krzywej grzania puszcza odpowiednia dla mnie i użytkowników domu temp na grzejniki.
Jak pisałem ,nie wszędzie mam głowice termostatyczne ale też nie ma potrzeby ich tam montowania ze wzg na odległość grzejników od kotła.

marcin_bnk
06-10-2012, 14:10
witam.
moze ktos polecic - jakiś dobry groszek z dostawa do rzeszowa , do rbr 11 kW .
Mam 120 m2 , styro 15 , 3 tony groszku na pierwsza zime wystraczy , czy wiecej kupic.
Prosze o jakis sprawdzony namiar na groszek , bo łaziłem po marketach i widze ze cena nie jest za ciekawe w stosunku do tego co oferuja .

minertu
06-10-2012, 14:44
witam.
moze ktos polecic - jakiś dobry groszek z dostawa do rzeszowa , do rbr 11 kW .
Mam 120 m2 , styro 15 , 3 tony groszku na pierwsza zime wystraczy , czy wiecej kupic.
Prosze o jakis sprawdzony namiar na groszek , bo łaziłem po marketach i widze ze cena nie jest za ciekawe w stosunku do tego co oferuja .
Zajrzyj do mnie i do kolegi karoka.

sakus
10-10-2012, 08:36
Mam do Was pytanie.
Rbr ma w standardzie dwa zasilnia i powroty. Jedno zasilanie i powrót wykorzystuję do CWU. Drugie zasilanie i powrót do CO. Czujnik powrotu mam przymocowany do CO na powrocie. Czy w okresie letnim powinienem przepinać go na powrót z CWU? Przez całe lato pokazywał on temperaturę 23-24 st. Wiem, ze Rbr jest tak skonstruowany, że nie "boi się" zimnego powrotu (niby obieg CWU dogrzewa kocioł na powrocie - ale czy rzeczywiście tej jeden ciepły powrót wystarcza?)

zbigmaz01
10-10-2012, 17:58
Mam do Was pytanie.
Rbr ma w standardzie dwa zasilnia i powroty. Jedno zasilanie i powrót wykorzystuję do CWU. Drugie zasilanie i powrót do CO. Czujnik powrotu mam przymocowany do CO na powrocie. Czy w okresie letnim powinienem przepinać go na powrót z CWU? Przez całe lato pokazywał on temperaturę 23-24 st. Wiem, ze Rbr jest tak skonstruowany, że nie "boi się" zimnego powrotu (niby obieg CWU dogrzewa kocioł na powrocie - ale czy rzeczywiście tej jeden ciepły powrót wystarcza?)
I co?
Nie ma ci kto odpowiedzieć?
Ja nie specjalista, ale wymyśliłem że czujnik powrotu powinien mierzyć temp. powrotu wody do kotła, czyli jak masz lato i CWU to powinien ją mierzyć, jak zima to CO.
Tak sobie myślę :)
Ale czy nie lepiej od tego ciągłego przekładania czujnika i niezbyt komfortowej sytuacji, spiąć te dwa powroty w jedno?
Nie wiem jak twoja instalacja na to pozwala ale ja bym tak zrobił. Wtedy nie przekładasz czujnika a wszystkim steruje sterownik i ma dokładny pomiar.
Wyjście z dwóch miejsc do CO i CWU ma swoje zalety, lecz powrót w tym konkretnym przypadku powinien być jeden.
Może nowy (zapowiadany) eCoala będzie miał więcej podłączeń na czujniki które będą brały udział w sterowaniu procesem spalania?
To że kocioł ma tyle wejść i wyjść to wydaje mi się tylko do wykorzystania podłączenia z odpowiedniej strony która nam najlepiej pasuje.
To tylko takie moje przemyślenia.
Może ktoś bardziej zorientowany udzieli ci bardziej wartościowej informacji :)

szczudlo
10-10-2012, 18:32
Cześć
Od wczoraj mam problem z piecem, wyskakuje mi alarm "wygaszanie kotła", dwa razy miałem już tą przypadłość. W palenisku po takim alarmie jest pusto, węgla brak, gdzieś tam w dole coś się żarzy. Ustaliłem z karoką że prawdopodobnie jest to zbyt mocny ciąg w kominie, o ile dobrze pamiętam ktoś na forum miał problem ze zbyt mocnym ciągiem, nie pamiętam kto. Czy macie jakieś rady na zbyt mocny ciąg w kominie? Jedyną zmianą w ustawieniach w tym przypadku to zmniejszenie pracy w podtrzymaniu z 80min na 70min, może to coś pomoże na to wygaszanie pieca.

zbigmaz01
10-10-2012, 18:37
Może uchylić trochę wyczystkę?

Delphion1
10-10-2012, 19:14
No i mam w końcu mojego 11 kw rbr-ka :) w następna sobotę instalacja.
Troszkę martwi mnie komin bo mam na wysokości 110 cm środek wylotu od posadzki góra 120 cm komin fi 200 i chyba tyci tyci braknie a wolałbym nie przerabiać.Ktoś coś poradzi ?

szczudlo
10-10-2012, 19:26
Delphion1 gratulacje, masz piecyk taki jak ja :D, co do komina to nie wiem jak rozwiązać problem, środek wylotu z pieca jest na wysokości 120cm więc trochę za wysoko...

sipus31
10-10-2012, 19:49
No i mam w końcu mojego 11 kw rbr-ka :) w następna sobotę instalacja.
Troszkę martwi mnie komin bo mam na wysokości 110 cm środek wylotu od posadzki góra 120 cm komin fi 200 i chyba tyci tyci braknie a wolałbym nie przerabiać.Ktoś coś poradzi ?

Mozna przyciac troche kolano skretne -)

arek0021
10-10-2012, 20:02
Witam po długiej przerwie ;) Kociołek już dawno zainstalowany i wygląda to tak (montowany już 2gi rbr w moim mieście przez tego samego instalatora :) )
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4764a89e686704c8.html
Muszę podłączyć jeszcze czujnik pokojowy tylko nie do końca wiem jak to zrobić, wystarczy że puszczę do któregoś pokoju czujnik dwoma zwykłymi kablami? Teraz kocioł pracuje na minimalnych parametrach i przy odkręconych tylko grzejnikach łazienkowych w domu jest gorąco :)
Jeszcze muszę podłączyć kocioł do internetu i będę testował opał, kupiłem cześć ruskiego ekogroszku 25kj po 630zł i juliusza po 1060, jak na razie widać że mniej popiołu z polskiego ekogroszku.

zbigmaz01
10-10-2012, 21:13
Witam po długiej przerwie ;) Kociołek już dawno zainstalowany i wygląda to tak (montowany już 2gi rbr w moim mieście przez tego samego instalatora :) )
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4764a89e686704c8.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F4764a89e686704c8.html)
Muszę podłączyć jeszcze czujnik pokojowy tylko nie do końca wiem jak to zrobić, wystarczy że puszczę do któregoś pokoju czujnik dwoma zwykłymi kablami? Teraz kocioł pracuje na minimalnych parametrach i przy odkręconych tylko grzejnikach łazienkowych w domu jest gorąco :)
Jeszcze muszę podłączyć kocioł do internetu i będę testował opał, kupiłem cześć ruskiego ekogroszku 25kj po 630zł i juliusza po 1060, jak na razie widać że mniej popiołu z polskiego ekogroszku.
Wystarczy taki kabelek 2x0,5mm a co do gorąca to ustaw w zakładce ustawienia i zaawansowanych pompę CO na cykliczną i tam masz czas pracy i przerwy. Ja teraz tak przestawiłem to podglądaj :)
Tym możesz sobie obniżyć temp. do czasu podłączenia czujnika :)

zbigmaz01
10-10-2012, 21:18
Delphion1 gratulacje, masz piecyk taki jak ja :D, co do komina to nie wiem jak rozwiązać problem, środek wylotu z pieca jest na wysokości 120cm więc trochę za wysoko...
...
Ktoś coś poradzi ?Macie ten sam problem :)
Radę już dostaliście ale ustawiając kocioł nie zapomnijcie podłożyć pod spód kawałki gumy, pracuje o wiele ciszej :)

szczudlo
10-10-2012, 21:25
Macie ten sam problem :)
Radę już dostaliście ale ustawiając kocioł nie zapomnijcie podłożyć pod spód kawałki gumy, pracuje o wiele ciszej :)

Źle się wyraziłem chyba, ja nie mam problemu jeśli chodzi o wysokość otworu w kominie :). Napisałem, że nie wiem jak rozwiązać problem Delphiona1 z wysokością czopucha. Co do gumy pod piecem, ja w końcu zapomniałem się w nią zaopatrzyć i nie dałem, z głośnością nie mam problemów.